freeipa 4.9.0.dev201908140712+gitc9938e3d8 - en to hu translation catalogue (46 entries)

en: Passwords do not match!
hu: A jelszavak nem egyeznek!

en: User group
hu: Felhasználói csport

en: Permissions
hu: Jogosultságok

en: Target group
hu: Célcsoport

en: Description
hu: Leírás

en: Default shell
hu: Alapértelmezett shell

en: Default users group
hu: Alapértelmezett csoport

en: Zone name (FQDN)
hu: Zóna neve (FQDN)

en: SOA serial
hu: SOA sorozatszám

en: Rule name
hu: Szabály neve

en: Services
hu: Szolgáltatások

en: Service Groups
hu: Szolgáltatás-csoportok

en: Service name
hu: Szolgáltatás neve

en: Service group name
hu: Szolgáltatás-csoport neve

en: HBAC service group description
hu: HBAC szolgáltatás-csoport leírása

en: Certificate
hu: Tanúsítvány

en: Max lifetime (days)
hu: Élettartam legfeljebb (nap)

en: Maximum password lifetime (in days)
hu: Jelszó maximális élettartama (nap)

en: Min lifetime (hours)
hu: Minimális élettartam (óra)

en: Minimum password lifetime (in hours)
hu: Jelszó minimális élettartama (óra)

en: Password history size
hu: Megőrzött jelszavak (darab)

en: Character classes
hu: Karakterosztályok

en: Reason
hu: Ok

en: Serial number
hu: Sorozatszám

en: Request id
hu: Igénylés azonosítója

en: GID (use this option to set it manually)
hu: GID (kézzel történő beállításhoz)

en: change to a POSIX group
hu: POSIX-csoportra módosít

en: A list of LDAP entries
hu: LDAP-bejegyzések listája

en: Passwords do not match
hu: A jelszavak nem egyeznek meg

en: This command requires root access
hu: Ez a parancs rendszergazdai jogosultságot igényel

en: This is already a posix group
hu: Ez egy létező POSIX csoport

en: A group may not be a member of itself
hu: Egy csoport nem lehet tagja önmagának

en: Base64 decoding failed: %(reason)s
hu: Base64 kicsomagolás sikertelen: %(reason)s

en: The default users group cannot be removed
hu: Az alapértelmezett csoport nem távolítható el

en: Certificate format error: %(error)s
hu: Tanúsítványhiba: %(error)s

en: Group '%s' does not exist
hu: A '%s' csoport nem létezik

en: Issuer
hu: Kibocsátó

en: Subject
hu: Tárgy

en: Not Before
hu: Érvényesség kezdete

en: Not After
hu: Érvényesség vége

en: Fingerprint (SHA1)
hu: Ujjlenyomat (SHA1)

en: Request status
hu: Igénylés állapota

en: Revoked
hu: Visszavont

en: Revocation reason
hu: Visszavonás oka

en: Added service "%(value)s"
hu: A %(value)s szolgáltatás hozzáadva

en: Deleted service "%(value)s"
hu: A %(value)s szolgáltatás eltávolítva
