freeipa 4.9.0.dev202006101925+gitba7974bfd - en to tr translation catalogue (350 entries)

en: JSON-RPC request:
    %s
tr: JSON-RPC isteği:
    %s

en: 
    EXAMPLES:
tr: 
    ÖRNEKLER:

en: Permission
tr: İzin

en: Permissions
tr: İzinler

en: Attributes
tr: Nitelikler

en: Retrieve and print all attributes from the server. Affects command output.
tr: Tüm nitelikleri sunucudan al ve yazdır. Komut çıktısını etkiler.

en: Print entries as stored on the server. Only affects output format.
tr: Girdileri sunucuda depolandığı şekilde yazdır. Sadece çıktı biçimini etkiler.

en: User-friendly description of action performed
tr: Gerçekleştirilen eylemin kullanıcı dostu açıklaması

en: The primary_key value of the entry, e.g. 'jdoe' for a user
tr: Girdinin primary_key (birincil anahtar) değeri, örneğin bir kullanıcı için 'jdoe'

en: True means the operation was successful
tr: True, işlemin başarılı olduğu anlamına gelir

en: A string searched in all relevant object attributes
tr: İlgili tüm nesne niteliklerinde aranan bir dizge

en: Number of entries returned
tr: Döndürülen girdi sayısı

en: True if not all results were returned
tr: Tüm sonuçlar döndürülmediyse True

en: Description
tr: Açıklama

en: List of deletions that failed
tr: Başarısız olan silmelerin listesi

en: Time Limit
tr: Zaman Sınırı

en: Size Limit
tr: Boyut Sınırı

en: Permissions to grant (read, write). Default is write.
tr: Verilecek izinler (okuma, yazma) Öntanımlı: yazma.

en: User category
tr: Kullanıcı kategorisi

en: User category the rule applies to
tr: Kuralın geçerli olduğu kullanıcı kategorisi

en: Host category
tr: Ana makine kategorisi

en: Host category the rule applies to
tr: Kuralın geçerli olduğu ana makine kategorisi

en: netgroup
tr: ağ grubu

en: Show environment variables.
tr: Ortam değişkenlerini göster.

en: Forward to server instead of running locally
tr: Yerel olarak çalışmak yerine sunucuya ilet

en: retrieve and print all attributes from the server. Affects command output.
tr: tüm nitelikleri sunucudan al ve yazdır. Komut çıktısını etkiler.

en: Dictionary mapping variable name to value
tr: Değişken adını değere eşleyen sözlük

en: Total number of variables env (>= count)
tr: Toplam ortam değişkeni sayısı (>= count)

en: Number of variables returned (<= total)
tr: Döndürülen değişken sayısı (<= total)

en: Show all loaded plugins.
tr: Yüklenen tüm eklentileri göster.

en: Number of plugins loaded
tr: Yüklenen eklenti sayısı

en: 
    Netgroups
    
    A netgroup is a group used for permission checking. It can contain both
    user and host values.
    
    EXAMPLES:
    
     Add a new netgroup:
       ipa netgroup-add --desc="NFS admins" admins
    
     Add members to the netgroup:
       ipa netgroup-add-member --users=tuser1 --users=tuser2 admins
    
     Remove a member from the netgroup:
       ipa netgroup-remove-member --users=tuser2 admins
    
     Display information about a netgroup:
       ipa netgroup-show admins
    
     Delete a netgroup:
       ipa netgroup-del admins
tr: 
    Ağ grupları (netgroups)
    
    Bir ağ grubu, izin denetimi için kullanılan bir gruptur. Hem kullanıcı
    hem de ana makine değerleri içerebilir.
    
    ÖRNEKLER:
    
     Yeni bir ağ grubu ekleyin:
       ipa netgroup-add --desc="NFS admins" admins
    
     Ağ grubuna üye ekleyin:
       ipa netgroup-add-member --users=tuser1 --users=tuser2 admins
    
     Bir üyeyi ağ grubundan kaldırın:
       ipa netgroup-remove-member --users=tuser2 admins
    
     Bir ağ grubu hakkında bilgileri görüntüleyin:
       ipa netgroup-show admins
    
     Bir ağ grubunu silin:
       ipa netgroup-del admins

en: Netgroup name
tr: Ağ grubu adı

en: Netgroup description
tr: Ağ grubu açıklaması

en: NIS domain name
tr: NIS etki alanı adı

en: IPA unique ID
tr: IPA benzersiz kimliği

en: Member Host
tr: Üye Ana Makine

en: Add a new netgroup.
tr: Yeni bir ağ grubu ekle.

en: Add members to a netgroup.
tr: Bir ağ grubuna üye ekle.

en: Delete a netgroup.
tr: Bir ağ grubunu sil.

en: Search for a netgroup.
tr: Bir ağ grubu ara.

en: search for managed groups
tr: yönetilen grupları ara

en: Modify a netgroup.
tr: Bir ağ grubunu değiştir.

en: Remove members from a netgroup.
tr: Bir ağ grubundan üye kaldır.

en: Display information about a netgroup.
tr: Bir ağ grubu hakkında bilgileri görüntüle.

en: Permission name
tr: İzin adı

en: Permission flags
tr: İzin bayrakları

en: permission
tr: izin

en: permissions
tr: izinler

en: RADIUS proxy server name
tr: RADIUS vekil sunucusu adı

en: A description of this RADIUS proxy server
tr: Bu RADIUS vekil sunucusunun açıklaması

en: Server
tr: Sunucu

en: The hostname or IP (with or without port)
tr: Ana makine adı veya IP (bağlantı noktasıyla birlikte veya değil)

en: Secret
tr: Parola

en: The secret used to encrypt data
tr: Verileri şifrelemek için kullanılan parola

en: Timeout
tr: Zaman aşımı

en: The total timeout across all retries (in seconds)
tr: Tüm yeniden denemelerde toplam zaman aşımı (saniye cinsinden)

en: Retries
tr: Yeniden denemeler

en: The number of times to retry authentication
tr: Kimlik doğrulamayı yeniden deneme sayısı

en: User attribute
tr: Kullanıcı niteliği

en: The username attribute on the user object
tr: Kullanıcı nesnesindeki kullanıcı adı niteliği

en: Add a new RADIUS proxy server.
tr: Yeni bir RADIUS vekil sunucusu ekle.

en: Delete a RADIUS proxy server.
tr: Bir RADIUS vekil sunucusunu sil.

en: Search for RADIUS proxy servers.
tr: RADIUS vekil sunucularını ara.

en: Modify a RADIUS proxy server.
tr: Bir RADIUS vekil sunucusunu değiştir.

en: Display information about a RADIUS proxy server.
tr: Bir RADIUS vekil sunucusu hakkında bilgileri görüntüle.

en: 
    Self-service Permissions
    
    A permission enables fine-grained delegation of permissions. Access Control
    Rules, or instructions (ACIs), grant permission to permissions to perform
    given tasks such as adding a user, modifying a group, etc.
    
    A Self-service permission defines what an object can change in its own entry.
    
    
    EXAMPLES:
    
     Add a self-service rule to allow users to manage their address (using Bash
     brace expansion):
       ipa selfservice-add --permissions=write --attrs={street,postalCode,l,c,st} "Users manage their own address"
    
     When managing the list of attributes you need to include all attributes
     in the list, including existing ones.
     Add telephoneNumber to the list (using Bash brace expansion):
       ipa selfservice-mod --attrs={street,postalCode,l,c,st,telephoneNumber} "Users manage their own address"
    
     Display our updated rule:
       ipa selfservice-show "Users manage their own address"
    
     Delete a rule:
       ipa selfservice-del "Users manage their own address"
tr: 
    Self-servis İzinleri
    
    Bir izin, izinlerin ayrıntılı şekilde tayin edilmesini sağlar. Erişim Denetim
    Kuralları veya talimatları (ACI), kullanıcı ekleme, grup değiştirme vb. gibi
    belirli görevleri gerçekleştirme izinleri için izin verir.
    
    Self-servis izni, bir nesnenin kendi girdisinde neleri değiştirebileceğini tanımlar.
    
    
    ÖRNEKLER:
    
     Kullanıcıların adreslerini yönetmesine izin vermek için bir self-servis kuralı
     ekleyin (Bash küme ayracı genişletmesini kullanarak):
       ipa selfservice-add --permissions=write --attrs={street,postalCode,l,c,st} "Users manage their own address"
    
     Nitelikler listesini yönetirken, mevcut özellikler de dahil olmak üzere
     tüm nitelikleri listeye eklemeniz gerekir.
     Listeye telephoneNumber ekleyin (Bash küme ayracı genişletmesini kullanarak):
       ipa selfservice-mod --attrs={street,postalCode,l,c,st,telephoneNumber} "Users manage their own address"
    
     Güncellenmiş kuralımızı görüntüleyin:
       ipa selfservice-show "Users manage their own address"
    
     Bir kuralı silin:
       ipa selfservice-del "Users manage their own address"

en: Self-service name
tr: Self-servis adı

en: Attributes to which the permission applies.
tr: İznin geçerli olduğu nitelikler.

en: Add a new self-service permission.
tr: Yeni bir self-servis izni ekle.

en: Delete a self-service permission.
tr: Bir self-servis iznini sil.

en: Search for a self-service permission.
tr: Bir self-servis izni ara.

en: Modify a self-service permission.
tr: Bir self-servis iznini değiştir.

en: Display information about a self-service permission.
tr: Bir self-servis izni hakkında bilgileri görüntüle.

en: Time limit of search in seconds (0 is unlimited)
tr: Saniye cinsinden aramanın zaman sınırı (0 sınırsızdır)

en: Maximum number of entries returned (0 is unlimited)
tr: Döndürülen en fazla girdi sayısı (0 sınırsızdır)

en: Server name
tr: Sunucu adı

en: IPA server hostname
tr: IPA sunucusu ana makine adı

en: A dictionary representing an LDAP entry
tr: Bir LDAP girdisini temsil eden bir sözlük

en: A list of LDAP entries
tr: LDAP girdilerinin bir listesi

en: All commands should at least have a result
tr: Tüm komutların en azından bir sonucu olmalıdır

en: Enter %(label)s again to verify:
tr: Doğrulamak için tekrar %(label)s girin:

en: Passwords do not match!
tr: Parolalar eşleşmiyor!

en: No matching entries found
tr: Eşleşen girdi bulunamadı

en: Topic or Command
tr: Konu veya Komut

en: The topic or command name.
tr: Konu veya komut adı.

en: Topic commands:
tr: Konu komutları:

en: To get command help, use:
tr: Komut yardımı almak için şunu kullanın:

en:   ipa <command> --help
tr:   ipa <komut> --help

en: Command name
tr: Komut adı

en: Positional arguments
tr: Konumsal argümanlar

en: Same as --%s
tr: --%s ile aynı

en: Deprecated options
tr: Kullanımdan kaldırılan seçenekler

en: No file to read
tr: Okunacak dosya yok

en: %(cver)s client incompatible with %(sver)s server at '%(server)s'
tr: %(cver)s istemcisi '%(server)s' konumundaki %(sver)s sunucusu ile uyumsuz

en: unknown error %(code)d from %(server)s: %(error)s
tr: %(server)s sunucusundan bilinmeyen hata %(code)d: %(error)s

en: an internal error has occurred
tr: dahili bir hata oluştu

en: an internal error has occurred on server at '%(server)s'
tr: '%(server)s' konumundaki sunucuda dahili bir hata oluştu

en: unknown command '%(name)s'
tr: bilinmeyen komut '%(name)s'

en: error on server '%(server)s': %(error)s
tr: '%(server)s' sunucusunda hata: %(error)s

en: cannot connect to '%(uri)s': %(error)s
tr: '%(uri)s' adresine bağlanamıyor: %(error)s

en: Invalid JSON-RPC request: %(error)s
tr: Geçersiz JSON-RPC isteği: %(error)s

en: error marshalling data for XML-RPC transport: %(error)s
tr: XML-RPC aktarımı için veri dönüştürürken hata oluştu: %(error)s

en: Missing or invalid HTTP Referer, %(referer)s
tr: Eksik veya geçersiz HTTP Yönlendiricisi, %(referer)s

en: System encoding must be UTF-8, '%(encoding)s' is not supported. Set LC_ALL="C.UTF-8", or LC_ALL="" and LC_CTYPE="C.UTF-8".
tr: Sistem kodlaması UTF-8 olmalı, '%(encoding)s' desteklenmiyor. LC_ALL="C.UTF-8", veya LC_ALL="" ve LC_CTYPE="C.UTF-8" olarak ayarlayın.

en: Kerberos error: %(major)s/%(minor)s
tr: Kerberos hatası: %(major)s/%(minor)s

en: did not receive Kerberos credentials
tr: Kerberos kimlik bilgileri alınmadı

en: Service '%(service)s' not found in Kerberos database
tr: '%(service)s' hizmeti Kerberos veri tabanında bulunamadı

en: No credentials cache found
tr: Kimlik bilgileri önbelleği bulunamadı

en: Ticket expired
tr: Biletin süresi doldu

en: Credentials cache permissions incorrect
tr: Kimlik bilgileri önbelleği izinleri yanlış

en: Bad format in credentials cache
tr: Kimlik bilgileri önbelleğinde bozuk biçim

en: Cannot resolve KDC for requested realm
tr: İstenen erişim alanı (realm) için KDC çözülemiyor

en: Session error
tr: Oturum hatası

en: Principal %(principal)s cannot be authenticated: %(message)s
tr: Yetkili %(principal)s doğrulanamıyor: %(message)s

en: Insufficient access: %(info)s
tr: Yetersiz erişim: %(info)s

en: command '%(name)s' takes no arguments
tr: '%(name)s' komutu argüman almıyor

en: command '%(name)s' takes at most %(count)d argument | command '%(name)s' takes at most %(count)d arguments
tr[0]: '%(name)s' komutu en fazla %(count)d argüman alıyor
tr[1]: '%(name)s' komutu en fazla %(count)d argüman alıyor

en: overlapping arguments and options: %(names)s
tr: çakışan argümanlar ve seçenekler: %(names)s

en: '%(name)s' is required
tr: '%(name)s' gereklidir

en: invalid '%(name)s': %(error)s
tr: geçersiz '%(name)s': %(error)s

en: api has no such namespace: '%(name)s'
tr: api, böyle bir ad uzayına sahip değil: '%(name)s'

en: Passwords do not match
tr: Parolalar eşleşmiyor

en: Command not implemented
tr: Komut uygulanmadı

en: Client is not configured. Run ipa-client-install.
tr: İstemci yapılandırılmadı. ipa-client-install komutunu çalıştırın.

en: Could not get %(name)s interactively
tr: %(name)s etkileşimli olarak alınamadı

en: Command '%(name)s' has been deprecated
tr: '%(name)s' komutu kullanımdan kaldırıldı

en: Domain '%(domain)s' is not a root domain for forest '%(forest)s'
tr: '%(domain)s' etki alanı '%(forest)s' ormanı için kök etki alanı değil

en: This entry already exists
tr: Bu girdi zaten var

en: You must enroll a host in order to create a host service
tr: Bir ana makine hizmeti oluşturmak için bir ana makineyi kaydettirmelisiniz

en: Service principal is not of the form: service/fully-qualified host name: %(reason)s
tr: Hizmet yetkilisi şu biçimde değil: hizmet/tam nitelikli ana makine adı: %(reason)s

en: The realm for the principal does not match the realm for this IPA server
tr: Yetkilinin erişim alanı, bu IPA sunucusunun erişim alanıyla eşleşmiyor

en: This command requires root access
tr: Bu komut root erişimi gerektirir

en: This is already a posix group
tr: Bu zaten bir posix grubu

en: Principal is not of the form user@REALM: '%(principal)s'
tr: Yetkili, kullanıcı@ERİŞİM_ALANI biçiminde değil: '%(principal)s'

en: This entry is already enabled
tr: Bu girdi zaten etkin

en: This entry is already disabled
tr: Bu girdi zaten devre dışı

en: This entry cannot be enabled or disabled
tr: Bu girdi etkinleştirilemez veya devre dışı bırakılamaz

en: This entry is not a member
tr: Bu girdi bir üye değil

en: A group may not be a member of itself
tr: Bir grup, kendisinin üyesi olamaz

en: This entry is already a member
tr: Bu girdi zaten bir üye

en: Base64 decoding failed: %(reason)s
tr: Base64 kod çözme başarısız oldu: %(reason)s

en: A group may not be added as a member of itself
tr: Bir grup, kendisinin üyesi olarak eklenemez

en: The default users group cannot be removed
tr: Öntanımlı kullanıcılar grubu kaldırılamaz

en: Deleting a managed group is not allowed. It must be detached first.
tr: Yönetilen bir grubun silinmesine izin verilmiyor. Önce ayrılmalıdır.

en: A managed group cannot have a password policy.
tr: Yönetilen bir grubun parola politikası olamaz.

en: '%(entry)s' doesn't have a certificate.
tr: '%(entry)s' bir sertifikaya sahip değil.

en: Unable to create private group. A group '%(group)s' already exists.
tr: Özel grup oluşturulamadı. '%(group)s' grubu zaten var.

en: A problem was encountered when verifying that all members were %(verb)s: %(exc)s
tr: Tüm üyelerin %(verb)s olduğunu doğrularken bir sorunla karşılaşıldı: %(exc)s

en: %(attr)s does not contain '%(value)s'
tr: %(attr)s, '%(value)s' içermiyor

en: The search criteria was not specific enough. Expected 1 and found %(found)d.
tr: Arama ölçütleri yeterince özel değildi. 1 tane bekleniyordu ve %(found)d tane bulundu.

en: This group already allows external members
tr: Bu grup zaten harici üyelere izin veriyor

en: This group cannot be posix because it is external
tr: Bu grup harici olduğu için posix olamaz

en: This is already a posix group and cannot be converted to external one
tr: Bu zaten bir posix grubudur ve harici bir gruba dönüştürülemez

en: Server removal aborted: %(reason)s.
tr: Sunucu kaldırma işlemi iptal edildi: %(reason)s.

en: %(operation)s is not supported for %(principal_type)s principals
tr: %(operation)s, %(principal_type)s yetkilileri için desteklenmiyor

en: Request failed with status %(status)s: %(reason)s
tr: %(status)s durumuyla istek başarısız oldu: %(reason)s

en: Mapping ruleset "%(ruleset)s" has more than one rule for the %(helper)s helper
tr: "%(ruleset)s" eşleme kural kümesinde %(helper)s yardımcısı için birden fazla kural var

en: no command nor help topic '%(topic)s'
tr: komut ya da yardım konusu '%(topic)s' yok

en: change collided with another change
tr: değişiklik başka bir değişiklikle çakıştı

en: no modifications to be performed
tr: yapılacak değişiklik yok

en: limits exceeded for this query
tr: bu sorgu için sınırlar aşıldı

en: modifying primary key is not allowed
tr: birincil anahtarın değiştirilmesine izin verilmiyor

en: %(attr)s: Only one value allowed.
tr: %(attr)s: Sadece bir değere izin veriliyor.

en: %(attr)s: Invalid syntax.
tr: %(attr)s: Geçersiz söz dizimi.

en: Bad search filter %(info)s
tr: Yanlış arama filtresi %(info)s

en: Not allowed on non-leaf entry
tr: Yaprak (leaf) olmayan girdilerde izin verilmiyor

en: LDAP timeout
tr: LDAP zaman aşımı

en: %(task)s LDAP task timeout, Task DN: '%(task_dn)s'
tr: %(task)s LDAP görev zaman aşımı, Görev DN: '%(task_dn)s'

en: Configured time limit exceeded
tr: Yapılandırılmış zaman sınırı aşıldı

en: Configured size limit exceeded
tr: Yapılandırılmış boyut sınırı aşıldı

en: Configured administrative server limit exceeded
tr: Yapılandırılmış yönetim sunucusu sınırı aşıldı

en: Certificate operation cannot be completed: %(error)s
tr: Sertifika işlemi tamamlanamıyor: %(error)s

en: Certificate format error: %(error)s
tr: Sertifika biçim hatası: %(error)s

en: Already registered
tr: Zaten kayıtlı

en: Not registered yet
tr: Henüz kayıtlı değil

en: %(key)s cannot be deleted because %(label)s %(dependent)s requires it
tr: %(key)s silinemiyor çünkü %(label)s %(dependent)s onu gerektiriyor

en: %(key)s cannot be deleted or disabled because it is the last member of %(label)s %(container)s
tr: %(key)s, %(label)s %(container)s ögesinin son üyesi olduğu için silinemiyor veya devre dışı bırakılamıyor

en: %(label)s %(key)s cannot be deleted/modified: %(reason)s
tr: %(label)s %(key)s silinemiyor/değiştirilemiyor: %(reason)s

en: %(name)s certificate is not valid
tr: %(name)s sertifikası geçerli değil

en: Schema is up to date (FP '%(fingerprint)s', TTL %(ttl)s s)
tr: Şema güncel (FP '%(fingerprint)s', TTL %(ttl)s s)

en: Host '%(hostname)s' does not have corresponding DNS A/AAAA record
tr: '%(hostname)s' ana makinesinin karşılık gelen DNS A/AAAA kaydı yok

en: DNS check failed: Expected {%(expected)s} got {%(got)s}
tr: DNS denetimi başarısız oldu: Beklenen {%(expected)s} alınan {%(got)s}

en: Forest '%(forest)s' has existing trust to forest(s) %(domains)s which prevents a trust to '%(conflict)s'
tr: '%(forest)s' ormanının %(domains)s orman(lar)ına mevcut güveni var, bu da '%(conflict)s' güvenmeyi engelliyor

en: Additional instructions:
tr: Ek talimatlar:

en: API Version number was not sent, forward compatibility not guaranteed. Assuming server's API version, %(server_version)s
tr: API Sürüm numarası gönderilmedi, ileri dönük uyumluluk garanti edilmiyor. Sunucunun API sürümünü varsayılıyor, %(server_version)s

en: DNS forwarder semantics changed since IPA 4.0.
    You may want to use forward zones (dnsforwardzone-*) instead.
    For more details read the docs.
tr: IPA 4.0'dan beri DNS ileticisi semantiği değişti.
    Bunun yerine ileri bölgeler (dnsforwardzone-*) kullanmak isteyebilirsiniz.
    Daha fazla ayrıntı için belgeleri okuyun.

en: DNSSEC support is experimental.
    %(additional_info)s
tr: DNSSEC desteği deneyseldir.
    %(additional_info)s

en: '%(option)s' option is deprecated. %(additional_info)s
tr: '%(option)s' seçeneği kullanımdan kaldırıldı. %(additional_info)s

en: Semantic of %(label)s was changed. %(current_behavior)s
    %(hint)s
tr: %(label)s semantiği değişti. %(current_behavior)s
    %(hint)s

en: DNS server %(server)s: %(error)s.
tr: %(server)s DNS sunucusu: %(error)s.

en: DNS server %(server)s does not support DNSSEC: %(error)s.
    If DNSSEC validation is enabled on IPA server(s), please disable it.
tr: %(server)s DNS sunucusu DNSSEC desteklemiyor: %(error)s.
    IPA sunucu(lar)ında DNSSEC doğrulaması etkinse, lütfen devre dışı bırakın.

en: forward zone "%(fwzone)s" is not effective because of missing proper NS delegation in authoritative zone "%(authzone)s". Please add NS record "%(ns_rec)s" to parent zone "%(authzone)s".
tr: "%(fwzone)s" ileri bölgesi, "%(authzone)s" yetkili bölgesinde uygun NS temsilcisinin eksik olması nedeniyle etkili değildir. Lütfen "%(authzone)s" üst bölgesine "%(ns_rec)s" NS kaydını ekleyin.

en: DNS server %(server)s does not support EDNS0 (RFC 6891): %(error)s.
    If DNSSEC validation is enabled on IPA server(s), please disable it.
tr: %(server)s DNS sunucusu EDNS0 desteklemiyor (RFC 6891): %(error)s.
    IPA sunucu(lar)ında DNSSEC doğrulaması etkinse, lütfen devre dışı bırakın.

en: DNSSEC validation failed: %(error)s.
    Please verify your DNSSEC configuration or disable DNSSEC validation on all IPA servers.
tr: DNSSEC doğrulaması başarısız oldu: %(error)s.
    Lütfen DNSSEC yapılandırmanızı doğrulayın veya tüm IPA sunucularında DNSSEC doğrulamasını devre dışı bırakın.

en: The _kerberos TXT record from domain %(domain)s could not be created (%(error)s).
    This can happen if the zone is not managed by IPA. Please create the record manually, containing the following value: '%(realm)s'
tr: %(domain)s etki alanından _kerberos TXT kaydı oluşturulamadı (%(error)s).
    Bu, bölge IPA tarafından yönetilmiyorsa meydana gelebilir. Lütfen kaydı şu değeri içerecek şekilde el ile oluşturun: '%(realm)s'

en: The _kerberos TXT record from domain %(domain)s could not be removed (%(error)s).
    This can happen if the zone is not managed by IPA. Please remove the record manually.
tr: %(domain)s etki alanından _kerberos TXT kaydı kaldırılamadı (%(error)s).
    Bu, bölge IPA tarafından yönetilmiyorsa meydana gelebilir. Lütfen kaydı el ile kaldırın.

en: No DNSSEC key master is installed. DNSSEC zone signing will not work until the DNSSEC key master is installed.
tr: Kurulu DNSSEC anahtar yöneticisi yok. DNSSEC anahtar yöneticisi kurulana kadar DNSSEC bölge imzalama çalışmayacaktır.

en: Relative record name '%(record)s' contains the zone name '%(zone)s' as a suffix, which results in FQDN '%(fqdn)s'. This is usually a mistake caused by a missing dot at the end of the name specification.
tr: '%(record)s' göreceli kayıt adı, '%(zone)s' bölge adını son ek olarak içeriyor, bu da '%(fqdn)s' tam nitelikli etki alanı adıyla sonuçlanıyor. Bu genellikle ad belirtiminin sonundaki noktanın eksik olmasının neden olduğu bir hatadır.

en: '%(command)s' is deprecated. %(additional_info)s
tr: '%(command)s' kullanımdan kaldırıldı. %(additional_info)s

en: Search result has been truncated: %(reason)s
tr: Arama sonucu kısaltıldı: %(reason)s

en: Your trust to %(domain)s is broken. Please re-create it by running 'ipa trust-add' again.
tr: %(domain)s etki alanına güveniniz bozuldu. Lütfen 'ipa trust-add' komutunu çalıştırarak yeniden oluşturun.

en: DNS record(s) of host %(host)s could not be removed. (%(reason)s)
tr: %(host)s ana makinesinin DNS kayıt(lar)ı kaldırılamadı. (%(reason)s)

en: Forwarding policy conflicts with some automatic empty zones. Queries for zones specified by RFC 6303 will ignore forwarding and recursion and always result in NXDOMAIN answers. To override this behavior use forward policy 'only'.
tr: İletme politikası bazı otomatik boş bölgelerle çakışıyor. RFC 6303 tarafından belirtilen bölgeler için sorgular, iletme ve yinelemeyi yok sayar ve her zaman NXDOMAIN cavaplarıyla sonuçlanır. Bu davranışı geçersiz kılmak için 'only' iletme politikasını kullanın.

en: Update of system record '%(record)s' failed with error: %(error)s
tr: '%(record)s' sistem kaydının güncellenmesi şu hatayla başarısız oldu: %(error)s

en: IPA does not manage the zone %(zone)s, please add records to your DNS server manually
tr: IPA %(zone)s bölgesini yönetmiyor, lütfen kayıtları DNS sunucunuza el ile ekleyin

en: Automatic update of DNS system records failed. Please re-run update of system records manually to get list of missing records.
tr: DNS sistem kayıtlarının otomatik güncellenmesi başarısız oldu. Eksik kayıtların listesini almak için lütfen sistem kayıtlarının güncellemesini el ile yeniden çalıştırın.

en: Service %(service)s requires restart on IPA server %(server)s to apply configuration changes.
tr: %(service)s hizmeti, yapılandırma değişikliklerini uygulamak için %(server)s IPA sunucusunda yeniden başlatma gerektiriyor.

en: No DNS servers in IPA location %(location)s. Without DNS servers location is not working as expected.
tr: %(location)s IPA konumunda DNS sunucusu yok. DNS sunucuları olmadan konum beklendiği gibi çalışmıyor.

en: %(subject)s: Malformed certificate. %(reason)s
tr: %(subject)s: Hatalı biçimlendirilmiş sertifika. %(reason)s

en: The host was added but the DNS update failed with: %(reason)s
tr: Ana makine eklendi ancak DNS güncellemesi başarısız oldu: %(reason)s

en: The certificate for %(ca)s is not available on this server.
tr: %(ca)s için bu sunucuda sertifika yok.

en: %(count)d variables
tr: %(count)d değişken

en: %(count)d plugin loaded | %(count)d plugins loaded
tr[0]: %(count)d eklenti yüklendi
tr[1]: %(count)d eklenti yüklendi

en: Results are truncated, try a more specific search
tr: Sonuçlar kısaltıldı, daha özel bir arama yapmayı deneyin

en: Unknown option: %(option)s
tr: Bilinmeyen seçenek: %(option)s

en: Client version. Used to determine if server will accept request.
tr: İstemci sürümü. Sunucunun isteği kabul edip etmeyeceğini belirlemek için kullanılır.

en: %(filename)s: file not found
tr: %(filename)s: dosya bulunamadı

en: Filename is empty
tr: Dosya adı boş

en: Permission denied: %(file)s
tr: İzin reddedildi: %(file)s

en: empty DNS label
tr: boş DNS etiketi

en: DNS label cannot be longer that 63 characters
tr: DNS etiketi 63 karakterden uzun olamaz

en: only letters, numbers, %(chars)s are allowed. DNS label may not start or end with %(chars2)s
tr: sadece harflere, sayılara, %(chars)s karakterlerine izin veriliyor, DNS etiketi %(chars2)s ile başlayamaz veya bitemez

en: single label {}s are not supported
tr: tek etiketli {}s desteklenmiyor

en: too many '@' characters
tr: çok fazla '@' karakteri

en: cannot be longer that {} characters
tr: {} karakterden uzun olamaz

en: hostname contains empty label (consecutive dots)
tr: ana makine adı boş etiket içeriyor (ardışık noktalar)

en: not fully qualified
tr: tam nitelikli değil

en: invalid SSH public key
tr: geçersiz SSH genel anahtarı

en: options are not allowed
tr: seçeneklere izin verilmiyor

en: invalid hostmask
tr: geçersiz ana makine maskesi

en: query '%(owner)s %(rtype)s': %(error)s
tr: sorgu '%(owner)s %(rtype)s': %(error)s

en: query '%(owner)s %(rtype)s' with EDNS0: %(error)s
tr: sorgu '%(owner)s %(rtype)s' EDNS0 ile: %(error)s

en: answer to query '%(owner)s %(rtype)s' is missing DNSSEC signatures (no RRSIG data)
tr: '%(owner)s %(rtype)s' sorgusunun yanıtında DNSSEC imzaları eksik (RRSIG verisi yok)

en: record '%(owner)s %(rtype)s' failed DNSSEC validation on server %(ip)s
tr: %(ip)s sunucusunda '%(owner)s %(rtype)s' kaydının DNSSEC doğrulaması başarısız oldu

en: invalid escape code in domain name
tr: etki alanı adında geçersiz kaçış kodu

en: domain name cannot be longer than 255 characters
tr: etki alanı adı 255 karakterden uzun olamaz

en: DNS label cannot be longer than 63 characters
tr: DNS etiketi 63 karakterden uzun olamaz

en: invalid domain name
tr: geçersiz etki alanı adı

en: domain name '%(domain)s' should be normalized to: %(normalized)s
tr: '%(domain)s' etki alanı adı şu şekilde normalleştirilmelidir: %(normalized)s

en: invalid domain-name: %s
tr: geçersiz etki alanı adı: %s

en: invalid IP address version (is %(value)d, must be %(required_value)d)!
tr: geçersiz IP adresi sürümü (olan %(value)d, olması gereken %(required_value)d)!

en: invalid IP address format
tr: geçersiz IP adresi biçimi

en: %(port)s is not a valid port
tr: %(port)s geçerli bir bağlantı noktası değil

en: at least one value equal to the canonical principal name must be present
tr: standart yetkili adına eşit en az bir değer bulunmalıdır

en: realm or UPN suffix overlaps with trusted domain namespace
tr: erişim alanı veya UPN son eki güvenilir etki alanı ad uzayı ile çakışıyor

en: incorrect type
tr: yanlış tür

en: Only one value is allowed
tr: Sadece bir değere izin veriliyor

en: this option is deprecated
tr: bu seçenek kullanımdan kaldırıldı

en: must be True or False
tr: True veya False olmalı

en: must be an integer
tr: bir tam sayı olmalı

en: must be at least %(minvalue)d
tr: en az %(minvalue)d olmalı

en: can be at most %(maxvalue)d
tr: en fazla %(maxvalue)d olabilir

en: must be a decimal number
tr: bir ondalık sayı olmalı

en: must be at least %(minvalue)s
tr: en az %(minvalue)s olmalı

en: can be at most %(maxvalue)s
tr: en fazla %(maxvalue)s olabilir

en: number class '%(cls)s' is not included in a list of allowed number classes: %(allowed)s
tr: '%(cls)s' sayı sınıfı izin verilen sayı sınıfları listesinde değil: %(allowed)s

en: must match pattern "%(pattern)s"
tr: "%(pattern)s" kalıbıyla eşleşmeli

en: must be binary data
tr: ikili veri olmalı

en: must be at least %(minlength)d bytes
tr: en az %(minlength)d bayt olmalı

en: can be at most %(maxlength)d bytes
tr: en fazla %(maxlength)d bayt olabilir

en: must be exactly %(length)d bytes
tr: tam olarak %(length)d bayt olmalı

en: must be a certificate
tr: bir sertifika olmalı

en: must be a certificate signing request
tr: bir sertifika imzalama isteği olmalı

en: Failure decoding Certificate Signing Request: %s
tr: Certificate Signing Request kodu çözülemedi: %s

en: must be Unicode text
tr: Unicode metni olmalı

en: Leading and trailing spaces are not allowed
tr: Baştaki ve sondaki boşluklara izin verilmiyor

en: must be at least %(minlength)d characters
tr: en az %(minlength)d karakter olmalı

en: can be at most %(maxlength)d characters
tr: en fazla %(maxlength)d olabilir

en: must be exactly %(length)d characters
tr: tam olarak %(length)d karakter olmalı

en: The character %(char)r is not allowed.
tr: %(char)r karakterine izin verilmiyor.

en: must be '%(value)s'
tr: '%(value)s' olmalı

en: must be one of %(values)s
tr: %(values)s değerlerinden biri olmalı

en: must be datetime value
tr: bir datetime değeri olmalı

en: does not match any of accepted formats:
tr: kabul edilen biçimlerle eşleşmiyor:

en: incomplete time value
tr: eksik zaman değeri

en: must be DNS name
tr: DNS adı olmalı

en: must be absolute
tr: mutlak olmalı

en: must be relative
tr: göreceli olmalı

en: must be dictionary
tr: sözlük olmalı

en: must be Kerberos principal
tr: Kerberos yetkilisi olmalı

en: Malformed principal: '%(value)s'
tr: Hatalı biçimlendirilmiş yetkili: '%(value)s'

en: Service principal is required
tr: Hizmet yetkilisi gereklidir

en: any of the configured servers
tr: yapılandırılan sunuculardan herhangi biri

en: Exceeded number of tries to forward a request.
tr: İsteği iletme denemesi sayısı aşıldı.

en: Retrieving CA cert chain failed: %s
tr: CA sertifika zinciri alınamadı: %s

en: request failed with HTTP status %d
tr: istek %d HTTP durumuyla başarısız oldu

en: Retrieving CA status failed: %s
tr: CA durumu alınamadı: %s

en: Retrieving CA status failed with status %d
tr: CA durumunu alma %d durumuyla başarısız oldu

en: objectclass %s not found
tr: %s nesne sınıfı bulunamadı

en: Replication agreement for %(hostname)s not found
tr: %(hostname)s için çoğaltma anlaşması bulunamadı

en: Unable to communicate with CMS (status %d)
tr: CMS ile iletişim kurulamadı (durum %d)

en: netgroups
tr: ağ grupları

en: Netgroups
tr: Ağ grupları

en: Netgroup
tr: Ağ grubu

en: Added netgroup "%(value)s"
tr: Ağ grubu "%(value)s" eklendi

en: hostgroup with name "%s" already exists. Hostgroups and netgroups share a common namespace
tr: "%s" adlı bir ana makine grubu zaten var. Ana makine grupları ve ağ grupları ortak bir ad uzayını paylaşmaktadır

en: Deleted netgroup "%(value)s"
tr: Ağ grubu "%(value)s" silindi

en: Modified netgroup "%(value)s"
tr: Ağ grubu "%(value)s" değiştirildi

en: user category cannot be set to 'all' while there are allowed users
tr: izin verilen kullanıcılar varken kullanıcı kategorisi 'all' olarak ayarlanamaz

en: host category cannot be set to 'all' while there are allowed hosts
tr: izin verilen ana makineler varken ana makine kategorisi 'all' olarak ayarlanamaz

en: %(count)d netgroup matched | %(count)d netgroups matched
tr[0]: %(count)d ağ grubu eşleşti
tr[1]: %(count)d ağ grubu eşleşti

en: 
    Kerberos PKINIT feature status reporting tools.
    
    Report IPA masters on which Kerberos PKINIT is enabled or disabled
    
    EXAMPLES:
     List PKINIT status on all masters:
       ipa pkinit-status
    
     Check PKINIT status on `ipa.example.com`:
       ipa pkinit-status --server ipa.example.com
    
     List all IPA masters with disabled PKINIT:
       ipa pkinit-status --status='disabled'
    
    For more info about PKINIT support see:
    
    https://www.freeipa.org/page/V4/Kerberos_PKINIT
tr: 
    Kerberos PKINIT özellik durumu bildirim araçları.
    
    Kerberos PKINIT etkinleştirilen veya devre dışı bırakılan IPA yöneticilerini bildir
    
    ÖRNEKLER:
     Tüm yöneticilerde PKINIT durumunu listele:
       ipa pkinit-status
    
     `ipa.example.com` üzerinde PKINIT durumunu denetle:
       ipa pkinit-status --server ipa.example.com
    
     PKINIT devre dışı bırakılan tüm IPA yöneticilerini listele:
       ipa pkinit-status --status='disabled'
    
    PKINIT desteği hakkında daha fazla bilgi için:
    
    https://www.freeipa.org/page/V4/Kerberos_PKINIT

en: PKINIT status
tr: PKINIT durumu

en: Whether PKINIT is enabled or disabled
tr: PKINIT etkin mi devre dışı mı olduğu

en: Report PKINIT status on the IPA masters
tr: IPA yöneticilerinde PKINIT durumunu bildir

en: %(count)s server matched | %(count)s servers matched
tr[0]: %(count)s sunucu eşleşti
tr[1]: %(count)s sunucu eşleşti

en: 
    RADIUS Proxy Servers
tr: 
    RADIUS Vekil Sunucuları

en: 
    Manage RADIUS Proxy Servers.
tr: 
    RADIUS Vekil Sunucularını yönetin.

en: 
    IPA supports the use of an external RADIUS proxy server for krb5 OTP
    authentications. This permits a great deal of flexibility when
    integrating with third-party authentication services.
tr: 
    IPA, krb5 OTP kimlik doğrulamaları için harici bir RADIUS vekil
    sunucusunun kullanılmasını destekler. Bu, üçüncü taraf kimlik doğrulama
    hizmetleriyle birleşme sırasında büyük bir esneklik sağlar.

en: 
     Add a new server:
       ipa radiusproxy-add MyRADIUS --server=radius.example.com:1812
tr: 
     Yeni bir sunucu ekleyin:
       ipa radiusproxy-add MyRADIUS --server=radius.example.com:1812

en: 
     Find all servers whose entries include the string "example.com":
       ipa radiusproxy-find example.com
tr: 
     Girdileri "example.com" dizgesini içeren tüm sunucuları bulun:
       ipa radiusproxy-find example.com

en: 
     Examine the configuration:
       ipa radiusproxy-show MyRADIUS
tr: 
     Yapılandırmayı inceleyin:
       ipa radiusproxy-show MyRADIUS

en: 
     Change the secret:
       ipa radiusproxy-mod MyRADIUS --secret
tr: 
     Parolayı değiştirin:
       ipa radiusproxy-mod MyRADIUS --secret

en: 
     Delete a configuration:
       ipa radiusproxy-del MyRADIUS
tr: 
     Bir yapılandırmayı silin:
       ipa radiusproxy-del MyRADIUS

en: invalid attribute name
tr: geçersiz nitelik adı

en: invalid port number
tr: geçersiz bağlantı noktası numarası

en: RADIUS proxy server
tr: RADIUS vekil sunucusu

en: RADIUS proxy servers
tr: RADIUS vekil sunucuları

en: RADIUS Servers
tr: RADIUS Sunucuları

en: RADIUS Server
tr: RADIUS Sunucusu

en: Added RADIUS proxy server "%(value)s"
tr: RADIUS vekil sunucusu "%(value)s" eklendi

en: Deleted RADIUS proxy server "%(value)s"
tr: RADIUS vekil sunucusu "%(value)s" silindi

en: Modified RADIUS proxy server "%(value)s"
tr: RADIUS vekil sunucusu "%(value)s" değiştirildi

en: %(count)d RADIUS proxy server matched | %(count)d RADIUS proxy servers matched
tr[0]: %(count)d RADIUS vekil sunucusu eşleşti
tr[1]: %(count)d RADIUS vekil sunucusu eşleşti

en: self service permission
tr: self servis izni

en: self service permissions
tr: self servis izinleri

en: Self Service Permissions
tr: Self Servis İzinleri

en: Self Service Permission
tr: Self Servis İzni

en: Added selfservice "%(value)s"
tr: Self-servis "%(value)s" eklendi

en: Deleted selfservice "%(value)s"
tr: Self-servis "%(value)s" silindi

en: Modified selfservice "%(value)s"
tr: Self-servis "%(value)s" değiştirildi

en: %(count)d selfservice matched | %(count)d selfservices matched
tr[0]: %(count)d self-servis eşleşti
tr[1]: %(count)d self-servis eşleşti

en: 
    Permissions
tr: 
    İzinler

en: 
    A permission enables fine-grained delegation of rights. A permission is
    a human-readable wrapper around a 389-ds Access Control Rule,
    or instruction (ACI).
    A permission grants the right to perform a specific task such as adding a
    user, modifying a group, etc.
tr: 
    Bir izin, hakların ayrıntılı şekilde tayin edilmesini sağlar. İzin, 389-ds
    Erişim Denetim Kuralı veya talimatı (ACI) etrafında insan tarafından
    okunabilir bir sarmalayıcıdır.
    Bir izin, kullanıcı ekleme, grup değiştirme vb. gibi belirli bir görevi
    gerçekleştirme hakkı verir.

en: 
    A permission may not contain other permissions.
tr: 
    Bir izin başka izinler içeremez.

en: 
    * A permission grants access to read, write, add, delete, read, search,
      or compare.
    * A privilege combines similar permissions (for example all the permissions
      needed to add a user).
    * A role grants a set of privileges to users, groups, hosts or hostgroups.
tr: 
    * Bir izin okuma, yazma, ekleme, silme, arama veya karşılaştırma erişimi verir.
    * Bir ayrıcalık, benzer izinleri birleştirir (örneğin, bir kullanıcı eklemek
      için gereken tüm izinler).
    * Bir rol kullanıcılara, gruplara, ana makinelere veya ana makine gruplarına
      bir dizi ayrıcalık verir.

en: 
    A permission is made up of a number of different parts:
    
    1. The name of the permission.
    2. The target of the permission.
    3. The rights granted by the permission.
tr: 
    Bir izin birkaç farklı bölümden oluşur:
    
    1. İznin adı.
    2. İznin hedefi.
    3. İzin tarafından verilen haklar.

en: 
    Rights define what operations are allowed, and may be one or more
    of the following:
    1. write - write one or more attributes
    2. read - read one or more attributes
    3. search - search on one or more attributes
    4. compare - compare one or more attributes
    5. add - add a new entry to the tree
    6. delete - delete an existing entry
    7. all - all permissions are granted
tr: 
    Haklar, hangi işlemlere izin verildiğini tanımlar ve aşağıdakilerden biri
    veya daha fazlası olabilir:
    1. write - bir veya daha fazla nitelik yaz
    2. read - bir veya daha fazla niteliği oku
    3. search - bir veya daha fazla nitelik ara
    4. compare - bir veya daha fazla niteliği karşılaştır
    5. add - ağaca yeni bir girdi ekle
    6. delete - mevcut bir girdiyi sil
    7. all - tüm izinler verildi

en: 
    Note the distinction between attributes and entries. The permissions are
    independent, so being able to add a user does not mean that the user will
    be editable.
tr: 
    Nitelikler ve girdiler arasındaki farka dikkat edin. İzinler bağımsızdır, bu
    nedenle bir kullanıcı ekleyebilmek, kullanıcının düzenlenebilir olacağı
    anlamına gelmez.

en: 
    There are a number of allowed targets:
    1. subtree: a DN; the permission applies to the subtree under this DN
    2. target filter: an LDAP filter
    3. target: DN with possible wildcards, specifies entries permission applies to
tr: 
    İzin verilen birkaç hedef vardır:
    1. alt ağaç: bir DN; izin, bu DN altındaki alt ağaç için geçerlidir
    2. hedef filtre: bir LDAP filtresi
    3. hedef: Olası joker karakterli DN, iznin geçerli olduğu girdileri belirtir

en: 
    Additionally, there are the following convenience options.
    Setting one of these options will set the corresponding attribute(s).
    1. type: a type of object (user, group, etc); sets subtree and target filter.
    2. memberof: apply to members of a group; sets target filter
    3. targetgroup: grant access to modify a specific group (such as granting
       the rights to manage group membership); sets target.
tr: 
    Ek olarak, aşağıdaki kolaylık seçenekleri vardır.
    Bu seçeneklerden birinin ayarlanması, ilgili nitelik(ler)i ayarlayacaktır.
    1. type: bir nesne türü (user, group, vs.); alt ağacı ve hedef filtreyi ayarlar.
    2. memberof: bir grubun üyelerine uygula; hedef filtreyi ayarlar
    3. targetgroup: belirli bir grubu değiştirmek için izin ver (örneğin, grup
       üyeliğini yönetme hakları vermek); hedefi ayarlar.

en: 
    Managed permissions
tr: 
    Yönetilen izinler

en: 
    Permissions that come with IPA by default can be so-called "managed"
    permissions. These have a default set of attributes they apply to,
    but the administrator can add/remove individual attributes to/from the set.
tr: 
    IPA ile birlikte öntanımlı olarak gelen izinler, "yönetilen" izinler olarak
    adlandırılabilir. Bunların geçerli oldukları öntanımlı bir nitelik kümesi vardır,
    ancak yönetici kümeye nitelikler ekleyebilir/kümeden nitelikleri kaldırabilir.

en: 
    Deleting or renaming a managed permission, as well as changing its target,
    is not allowed.
tr: 
    Yönetilen bir iznin silinmesine veya yeniden adlandırılmasına ve hedefinin
    değiştirilmesine izin verilmez.

en: 
     Add a permission that grants the creation of users:
       ipa permission-add --type=user --permissions=add "Add Users"
tr: 
     Kullanıcıların oluşturulmasına izin veren bir izin ekleyin:
       ipa permission-add --type=user --permissions=add "Add Users"

en: 
     Add a permission that grants the ability to manage group membership:
       ipa permission-add --attrs=member --permissions=write --type=group "Manage Group Members"
tr: 
     Grup üyeliğini yönetme yeteneği veren bir izin ekleyin:
       ipa permission-add --attrs=member --permissions=write --type=group "Manage Group Members"

en: must be enclosed in parentheses
tr: parantez içine alınmalı

en: "%s" is not an object type
tr: "%s" bir nesne türü değil

en: "%s" is not a valid permission type
tr: "%s" geçerli bir izin türü değil
