freevo 1.9.2b2-2 - en to it translation catalogue (48 entries)

note: Type: select Description
en: Video output:
it: Uscita video:

note: Type: select Description
en: Please choose the type of video output to use with Freevo.
it: Scegliere il tipo di uscita video da usare con Freevo.

note: Type: select Description
en: Output resolution:
it: Risoluzione in uscita:

note: Type: select Description
en: Please choose the resolution to use with Freevo. Most CRT television systems should be configured as 768x576 (NTSC or PAL). HD television systems use 1280x720, and FullHD uses 1920x1080.
it: Scegliere la risoluzione da usare con Freevo. La maggior parte dei televisori a tubo catodico può essere configurata come 768x576 (NTSC o PAL). I televisori HD usano 1280x720 e il FullHD usa 1920x1080.

note: Type: select Description
en: TV standard:
it: Standard TV:

note: Type: select Description
en: Please choose the TV standard to use. NTSC is used in North America, much of South America, and Japan; SECAM in France, the former USSR, and parts of Africa and the Middle East; and PAL elsewhere.
it: Scegliere lo standard TV da usare. NTSC è usato in Nord America, molta parte del Sud America e in Giappone; SECAM in Francia, nell'ex-URSS e in parti dell'Africa e del Medio Oriente; PAL nel resto del mondo.

note: Type: select Choices
en: USA broadcast
it: USA - broadcast

note: Type: select Choices
en: USA cable
it: USA - via cavo

note: Type: select Choices
en: USA cable HRC
it: USA - via cavo HRC

note: Type: select Choices
en: Japan broadcast
it: Giappone - broadcast

note: Type: select Choices
en: Japan cable
it: Giappone - via cavo

note: Type: select Choices
en: Europe (West)
it: Europa (Ovest)

note: Type: select Choices
en: Europe (East)
it: Europa (Est)

note: Type: select Choices
en: Italy
it: Italia

note: Type: select Choices
en: New Zealand
it: Nuova Zelanda

note: Type: select Choices
en: Ireland
it: Irlanda

note: Type: select Choices
en: France
it: Francia

note: Type: select Choices
en: China broadcast
it: Cina, broadcast

note: Type: select Choices
en: South Africa
it: Sudafrica

note: Type: select Description
en: Channel list:
it: Elenco dei canali:

note: Type: select Description
en: Please choose the channel list (set of tuning frequencies) that most closely matches the one used in your country.
it: Selezionare l'elenco dei canali (insieme di frequenze di sintonizzazione) che corrisponde più da vicino a quello usato nel proprio paese.

note: Type: select Default
en: Video folder
it: Cartella dei video

note: Type: string Description
en: Title of video folder:
it: Titolo per la cartella dei video:

note: Type: string Description
en: Please choose the title of the video folder.
it: Scegliere il titolo per la cartella dei video.

note: Type: string Description
en: This will be displayed by Freevo in overview.
it: Verrà mostrato da Freevo nella panoramica.

note: Type: string Description
en: Path to videos:
it: Percorso dei video:

note: Type: string Description
en: Please choose the directory where video files are stored.
it: Scegliere la directory in cui sono memorizzati i file video.

note: Type: string Description
en: You must use an absolute path (with a leading "/" character).
it: Si deve usare un percorso assoluto (che inizi con un carattere "/").

note: Type: string Default
en: Audio folder
it: Cartella dei file audio

note: Type: string Description
en: Title of audio folder:
it: Titolo per la cartella dei file audio:

note: Type: string Description
en: Please choose the title of the audio folder.
it: Scegliere il titolo per la cartella dei file audio.

note: Type: string Description
en: Path to audio folder:
it: Percorso della cartella dei file audio:

note: Type: string Description
en: Please choose the directory where audio files are stored.
it: Scegliere la directory in cui sono memorizzati i file audio.

note: Type: string Default
en: Image folder
it: Cartella delle immagini

note: Type: string Description
en: Title of image folder:
it: Titolo per la cartella delle immagini:

note: Type: string Description
en: Please choose the title of the image folder.
it: Scegliere il titolo per la cartella delle immagini.

note: Type: string Description
en: Path to image folder:
it: Percorso della cartella delle immagini:

note: Type: string Description
en: Please choose the directory where image files are stored.
it: Scegliere la directory in cui sono memorizzate le immagini.

note: Type: string Description
en: Path to recorded video folder:
it: Percorso della cartella dei video registrati:

note: Type: string Description
en: Please choose the directory where video recording files are stored.
it: Scegliere la directory in cui sono memorizzati i file video registrati.

note: Type: multiselect Choices
en: xserver
it: server X

note: Type: multiselect Choices
en: recordserver
it: server di registrazione

note: Type: multiselect Choices
en: encodingserver
it: server di codifica

note: Type: multiselect Choices
en: webserver
it: server web

note: Type: multiselect Choices
en: rssserver
it: server rss

note: Type: multiselect Description
en: Services to start during boot:
it: Servizi da far partire all'avvio del sistema:

note: Type: multiselect Description
en: Freevo can be started automatically when the machine boots, using a dedicated X server. Web, encoding, RSS, and recording servers can be launched at the same time.
it: Freevo può essere fatto partire automaticamente all'avvio del sistema, usando un server X dedicato. I server web, di codifica, RSS e di registrazione possono essere avviati nello stesso momento.

note: Type: multiselect Description
en: Please choose the services you wish to start on boot.
it: Selezionare i servizi da far partire all'avvio del sistema.
