Frescobaldi 3.2 - en to it translation catalogue (1851 entries)

en: About {appname}
it: A proposito di {appname}

en: About
it: Informazioni

en: Credits
it: Riconoscimenti

en: Version
it: Versione

en: Version {version}
it: Versione {version}

en: A LilyPond Music Editor
it: Editor musicale per LilyPond

en: Copyright (c) {year} by {author}
it: Copyright (c) {year} di {author}

en: Send an e-mail message to the maintainers.
it: Invia un messaggio agli sviluppatori.

note: L10N: Translate this sentence and fill in your own name to have it appear in the About Dialog.
en: Translated by Your Name.
it: Tradotto da Gianluca D'Orazio e Federico Bruni.

en: Licensed under the {gpl}.
it: Rilasciato con licenza {gpl}.

en: LilyPond Files
it: File LilyPond

en: LaTeX Files
it: File LaTeX

en: DocBook Files
it: File DocBook

en: HTML Files
it: File HTML

en: Texinfo Files
it: File Texinfo

en: Scheme Files
it: File Scheme

en: All Files
it: Tutti i file

en: &Mark Current Line
it: Contrassegna la riga att&uale

en: Clear &Error Marks
it: Cancella i &contrassegni d'errore

en: Clear &All Marks
it: Cancella &tutti i contrassegni

en: Next Mark
it: Contrassegno successivo

en: Previous Mark
it: Contrassegno precedente

en: Go to previous position
it: Vai alla posizione precedente

en: Back
it: Indietro

en: Go to next position
it: Vai alla posizione successiva

en: Forward
it: Avanti

en: Open "{url}"
it: Apri "{url}"

en: &Jump to definition (line {num})
it: Salta alla definizione (line {num})

en: &Jump to definition (in {filename})
it: Salta alla definizione (in {filename})

en: &Jump to definition (unknown)
it: Salta alla definizione (unknown)

en: From version:
it: Dalla versione:

en: To version:
it: Alla versione:

en: Save convert-ly messages in document
it: Salva i messaggi di convert-ly nel documento

en: If checked, the messages of convert-ly are appended as a comment to the end of the document.
it: Se selezionato, i messaggi di convert-ly saranno aggiunti come commenti alla fine del documento.

en: &Messages
it: &Messaggi

en: &Changes
it: &Modifiche

en: Run Again
it: Esegui di nuovo

en: Save as file
it: Salva come file

en: <unknown>
it: <sconosciuto>

en: Convert-ly from LilyPond {version}
it: Usa convert-ly da LilyPond {version}

en: Current Document
it: Documento attuale

en: Converted Document
it: Documento convertito

en: (set in document)
it: (impostato nel documento)

en: Both 'from' and 'to' versions need to be set.
it: Devono essere impostate sia la versione di partenza che quella di arrivo.

en: Could not start {convert_ly}:
    
    {message}
it: Impossibile avviare {convert_ly}:
    
    {message}

en: The document has not been changed.
it: Il documento non è stato modificato.

[ctx: dialog title]
en: Save File
it: Salva file

en: Text Files
it: File di testo

en: Type:
it: Tipo:

en: Background:
it: Sfondo:

en: Paper Color
it: Colore della carta

en: Gray
it: Grigi

en: Convert image to grayscale.
it: Converti l'immagine in scala di grigi.

en: Auto-crop
it: Ritaglio automatico

en: Scale 2x
it: Ridimensiona 2x

en: Render twice as large and scale back down
    (recommended for small DPI values).
it: Elabora l'immagine al doppio dei DPI e poi ridimensiona
    (raccomandato per valori DPI piccoli).

en: Drag
it: Trascina

en: Drag File
it: Trascina file

en: &Copy
it: &Copia

en: Copy &File
it: Copia il &file

en: &Save As...
it: &Salva come...

en: <p>
    Clicking toggles the display between 100% size and window size. Drag to copy the image to another application. Drag with Ctrl (or {command}) to scroll a large image.
    </p>
    <p>
    You can also drag the small picture icon in the bottom right, which drags the actual file on disk, e.g. to an e-mail message.
    </p>
it: <p>
    Fare click per alternare tra la vista al 100% o ridotta alle dimensioni della finestra. Trascinare l'immagine per copiarla in un'altra applicazione. Trascinare con Ctrl (o {command}) per scorrere un'immagine molto grande.
    </p>
    <p>
    È anche possibile trascinare l'icona dell'immagine in piccolo che si trova nell'angolo in fondo a destra e trascinare il corrispondente file sul disco, ad esempio per allegarlo ad una email.
    </p>

en: Drag the {png} image data.
it: Trascina i dati dell'immagine {png}.

en: Drag the image as a {png} file.
it: Trascina l'immagine come un file {png}.

en: Copy the {png} image data to Clipboard.
it: Copia i dati dell'immagine {png} negli appunti.

en: Copy the {png} file to Clipboard.
it: Copia il file {png} negli appunti.

en: Image from {filename}
it: Immagine da {filename}

en: Save Image As
it: Salva immagine come

note: L10N: a basic type of input in the editor
en: Error
it: Errore

en: Could not save the image.
it: Impossibile salvare l'immagine.

en: Cut and Assign
it: Taglia e assegna

en: Please enter the name for the variable to assign the selected text to:
it: Inserire il nome della variabile a cui assegnare il testo selezionato:

[ctx: dialog title]
en: Move to include file
it: Sposta per includere il file

en: Could not write to: {url}
it: Impossibile scrivere su: {url}

en: Untitled
it: Senza nome

en: Untitled ({num})
it: Senza nome ({num})

en: Cut and Assign...
it: Taglia e assegna...

en: Move to Include File...
it: Sposta per includere il file...

en: Syntax &Highlighting
it: &Evidenzia sintassi

en: View File or Definition at &Cursor
it: Visualizza file o defini&zione al cursore

en: &Automatic Indent
it: &Indentazione automatica

en: Re-&Indent
it: &Ripeti indentazione

en: &Format
it: &Formatta

en: Remove Trailing &Whitespace
it: Elimina gli spazi a fine riga

en: &Update with convert-ly...
it: &Aggiorna con convert-ly...

en: Remove &Comments
it: Togli i &commenti

en: Remove &Articulations
it: Togli le &articolazioni

en: Remove &Ornaments
it: Togli gli &ornamenti

en: Remove &Instrument Scripts
it: Togli i testi per gli &strumenti

en: Remove &Slurs
it: Togli le &legature di portamento

en: Remove &Beams
it: Togli le tra&vature

en: Remove &Ligatures
it: Togli le le&gature

en: Remove &Dynamics
it: Togli le &dinamiche

en: Remove &Fingerings
it: Togli le diteggiatu&re

en: Remove Text &Markup (from music)
it: Togli il &testo (dalla musica)

en: Force Directions &Up
it: Forza le direzioni verso l'&alto

en: Make Directions &Neutral
it: Rendi le direzioni &neutrali

en: Force Directions &Down
it: Forza le direzioni verso il &basso

en: &Save
it: &Salva

en: Save &As...
it: Sal&va come...

en: &Close
it: C&hiudi

en: Close Other Documents
it: Chiudi gli altri documenti

en: Always &Engrave This Document
it: &Compila sempre questo documento

[ctx: menu title]
en: &Documents
it: &Documenti

note: L10N: 'always engraved': the document is marked as 'Always Engrave' in the LilyPond menu
en: [always engraved]
it: [sempre compilato]

en: Position: {pos}
it: Posizione: {pos}

en: Edit in Place
it: Modifica sul posto

en: Editing line {linenum} of "{document}" ({variable})
it: Modifica della riga {linenum} di "{document}" ({variable})

en: An internal error has occurred in extension '{name}':
it: Si è verificato un errore interno nell'estensione "{name}":

en: Extension Error
it: Errore dell'estensione

en: An internal error has occurred:
it: Si è verificato un errore interno:

en: Internal Error
it: Errore interno

en: Email Bug Report...
it: Invia una segnalazione di bug...

en: An error occurred in extension '{name}'
it: Si è verificato un errore nell'estensione "{name}"

en: Optionally describe below what you were doing:
it: È possibile descrivere sotto quel che si stava facendo:

en: Please wait until the command finishes
it: Attendere che il comando finisca

en: Command completed
it: Comando completato

en: Could not start {program}.
    Please check path and permissions.
it: Impossibile avviare {program}.
    Controllare il percorso e i permessi.

en: Colors:
it: Colori:

en: Added
it: Aggiunti

en: Changed
it: Modificati

en: Deleted
it: Eliminati

en: Links:
it: Collegamenti:

en: First Change
it: Prima modifica

en: Next Change
it: Modifica successiva

en: Top
it: Inizio

en: Hyphenate Lyrics Text
it: Dividi in sillabe le parole

en: Please select a language:
it: Scegliere la lingua:

en: Select Color
it: Scelta del colore

en: Choose the desired LilyPond version.
it: Scegliere la versione di LilyPond desiderata.

en: Running LilyPond, this can take some time...
it: LilyPond è in esecuzione, attendere per favore...

en: &Hyphenate Lyrics Text...
it: &Dividi in sillabe le parole...

en: &Remove hyphenation
it: &Rimuovi la sillabazione

en: &Copy Lyrics with hyphenation removed
it: &Copia le parole senza la divisione in sillabe

en: show program's version number and exit
it: mostra il numero di versione del programma ed esce

en: show version numbers of {appname} and its supporting modules and exit
it: mostra i numeri di versione di {appname} e i suoi moduli di supporto e esce

en: Encoding to use
it: Codifica da usare

en: Line number to go to, starting at 1
it: Numero di riga a cui andare, partendo da 1

en: Column to go to, starting at 1
it: Colonna a cui andare, partendo da 1

en: NAME
it: NOME

en: Session to start ('{none}' for empty session)
it: Sessione da avviare ('{none}' per una sessione vuota)

en: List the session names and exit
it: Elenca i nomi delle sessioni ed esci

en: Always start a new instance
it: Avvia sempre una nuova istanza

en: Path to python-ly
it: Percorso per python-ly

en: File to be opened
it: Nome del file da aprire

en: Can't run Frescobaldi
it: Impossibile eseguire Frescobaldi

en: We are sorry, but Frescobaldi can't run properly.
    
    The python-ly package is not available or too old.
    At least version {version} is required to run Frescobaldi.
    
    If you did install python-ly correctly, please remove the old
    ly package from the frescobaldi_app directory, or completely
    remove and then reinstall Frescobaldi.
it: Frescobaldi non può funzionare correttamente.
    
    Il pacchetto python-ly non è installato o è troppo vecchio.
    La versione minima richiesta per eseguire Frescobaldi è {version}.
    
    Se python-ly è installato correttamente, eliminare il vecchio
    pacchetto ly dalla directory frescobaldi_app o eliminare
    completamente e poi reinstallare Frescobaldi.

note: L10N: state of document in window titlebar
en: [modified]
it: [modificato]

[ctx: dialog title]
en: Close Document
it: Chiudi il documento

en: The document "{name}" has been modified.
    Do you want to save your changes or discard them?
it: Il documento "{name}" è stato modificato.
    Salvare le modifiche o scartarle?

en: Tab Bar
it: Barra delle schede

en: Could not read from: {url}
it: Impossibile leggere da: {url}

en: Could not read:
it: Impossibile leggere:

[ctx: dialog title]
en: Open File
it: Apri file

[ctx: dialog title]
en: Rename/Move File
it: Rinomina/Sposta file

en: Could not delete: {url}
it: Impossibile eliminare: {url}

[ctx: dialog title]
en: Save Copy
it: Salva copia

[ctx: dialog title]
en: Save Selection
it: Salva selezione

en: Could not reload:
it: Impossibile ricaricare:

[ctx: dialog title]
en: Insert From File
it: Inserisci dal file

[ctx: dialog title]
en: Print Source
it: Stampa documento sorgente

en: Export as HTML
it: Esporta come HTML

en: Goto Line Number (1-{num}):
it: Vai al numero di linea (1-{num}):

en: Please describe the issue or feature request.
    Provide as much information as possible.
it: Descrivi il problema o la funzione richiesta
    nel modo più dettagliato possibile.

en: Main Toolbar
it: Barra degli strumenti principale

en: Music View Toolbar
it: Barra dell'anteprima spartito

[ctx: action: new document]
en: &New Document
it: &Nuovo documento

[ctx: action: new document]
en: New
it: Nuovo

en: &Open...
it: &Apri...

en: Open &Recent
it: Apri &recenti

en: Insert from &File...
it: Inserisci dal &file...

en: Insert the contents of a file at the current cursor position.
it: Inserisce i contenuti di un file alla posizione corrente del cursore.

en: Open Current Directory
it: Apri la cartella corrente

en: Open Command Prompt
it: Apri riga di comando

en: &Save Document
it: Salva &documento

en: Save
it: Salva

en: Save Copy or Selection As...
it: Salva copia o selezione come...

en: &Rename/Move File...
it: Rin&omina/Sposta file...

en: Save All
it: Salva tutto

en: Re&load
it: &Ricarica

en: Reload All
it: Ricarica tutto

en: Check for External Changes...
it: Controlla le modifiche esterne...

en: Opens a window to check whether open documents were changed or deleted by other programs.
it: Apre una finestra per controllare se i documenti in uso sono stati modificati o cancellati da altri programmi.

en: Print Source...
it: Stampa documento sorgente...

en: &Close Document
it: &Chiudi documento

en: Close
it: Chiudi

en: Close All Documents
it: Chiudi tutti i documenti

en: Closes all documents but preserves the current session.
it: Chiude tutti i documenti ma mantiene la sessione corrente.

en: Close All Documents and Session
it: Chiudi tutti i documenti e la sessione

en: Closes all documents and leaves the current session.
it: Chiude tutti i documenti ed esce dalla sessione corrente.

en: &Quit
it: Es&ci

en: Restart {appname}
it: Riavvia {appname}

en: Export Source as Colored &HTML...
it: Esporta il documento sorgente come &HTML colorato...

en: &Undo
it: &Annulla

en: Re&do
it: &Ripeti

en: Cu&t
it: Ta&glia

en: Copy as Colored &HTML
it: Copia come &HTML colorato

en: &Paste
it: &Incolla

en: Select &All
it: Seleziona &tutto

en: Select &Block
it: Seleziona &blocco

en: Select &None
it: Annulla &ogni selezione

en: Select Whole Lines Up
it: Seleziona tutte le righe precedenti

en: Select Whole Lines Down
it: Seleziona tutte le righe seguenti

en: &Find...
it: Tro&va...

en: Find Ne&xt
it: Trova &successivo

en: Find Pre&vious
it: Trova prece&dente

en: &Replace...
it: S&ostituisci...

en: Pr&eferences...
it: Pr&eferenze...

en: &Next Document
it: Documento &successivo

en: &Previous Document
it: Documento &precedente

en: Wrap &Lines
it: Manda a capo le righe

en: Scroll Up
it: Scorri in alto

en: Scroll Down
it: Scorri in basso

en: &Goto Line...
it: &Vai alla riga...

en: New &Window
it: Nuova &finestra

en: &Fullscreen
it: Schermo &intero

en: &User Guide
it: &Guida

en: &What's This?
it: &Che cos'è?

en: Report a &Bug...
it: Segnala un &bug...

en: &About {appname}...
it: Informazioni su {appname}

en: Matching Pai&r
it: Coppie corrispondenti

en: &Select Matching Pair
it: Seleziona co&ppie corrispondenti

[ctx: submenu title]
en: Save
it: Salva

[ctx: submenu title]
en: Close
it: Chiudi

[ctx: submenu title]
en: &Import/Export
it: &Importa/Esporta

[ctx: submenu title]
en: &Print
it: &Stampa

[ctx: menu title]
en: &Edit
it: &Modifica

[ctx: menu title]
en: Cut/Copy (advanced)
it: Taglia/Copia (avanzato)

[ctx: menu title]
en: &View
it: &Visualizza

[ctx: submenu title]
en: &Folding
it: &Raggruppamento

[ctx: menu title]
en: &Music
it: &Spartito

[ctx: menu title]
en: &Tools
it: S&trumenti

[ctx: submenu title]
en: Code &Formatting
it: &Formattazione del codice

[ctx: submenu title]
en: Musical &Transformations
it: &Trasformazioni musicali

[ctx: submenu title]
en: &Lyrics
it: &Parole

[ctx: submenu title]
en: &Pitch
it: &Note

[ctx: submenu title]
en: Rest
it: Pausa

[ctx: submenu title]
en: &Rhythm
it: &Ritmo

[ctx: submenu title]
en: &Directions
it: &Direzioni

[ctx: submenu title]
en: &Quick Remove
it: Rimozione &veloce

[ctx: submenu title]
en: &Directories
it: Ca&rtelle

[ctx: menu title]
en: &Window
it: Fi&nestra

[ctx: menu title]
en: &Help
it: &Aiuto

en: Length: {length}
it: Lunghezza: {length}

en: Pos: {pos}
it: Posizione: {pos}

en: Document:
it: Documento:

en: &Print
it: &Stampa

en: Music Preview
it: Anteprima spartito

en: Print {filename}
it: Stampa {filename}

en: Print
it: Stampa

en: Printing Error
it: Errore di stampa

en: An error occurred (code: {num}):
it: Si è verificato un errore (codice: {num}):

en: Preparing to print...
it: Stampa in preparazione...

en: Printing page {page} ({num} of {total})...
it: Stampa in corso di pagina {page} ({num} di {total})...

en: Could not send the document to the printer.
it: Impossibile inviare il documento alla stampante.

en: {num} of {total}
it: {num} di {total}

en: Dock/Undock
it: Aggancia/Sgancia

en: &Viewers
it: &Visualizzatori

en: &Coding
it: &Codice

en: &Structure
it: &Struttura

en: Split &Horizontally
it: Dividi &orizzontalmente

en: Split &Vertically
it: Dividi &verticalmente

en: &Close View
it: &Chiudi riquadro

en: Line: {line}, Col: {column}
it: Riga: {line}, Colonna: {column}

en: &Close Current View
it: &Chiudi il riquadro attuale

en: Close &Other Views
it: Chiudi gli &altri riquadri

en: &Next View
it: Riquadro &successivo

en: &Previous View
it: Riquadro &precedente

en: <b>Could not load PyQtWebEngine, so the {tool} cannot be loaded.</b>
it: <b>Non è stato possibile caricare PyQtWebEngine, per cui {tool} non può essere caricato.</b>

en: PyQtWebEngine has been intentionally excluded from the application bundle: at the moment, including it results in a faulty application.<br><br>For more details, see <a href="{issue}">issue #1244</a> on Frescobaldi's GitHub page.<br>For more information on alternative ways of running Frescobaldi, see the <a href="{wiki}">relevant Wiki page</a> on GitHub.
it: PyQtWebEngine è stato intenzionalmente esclusa dall'application bundle: al momento includerlo risulta ina un'applicazione malfunzionante.<br><br>Per maggiori dettagli, vedi la <a href="{issue}">issue #1244</a> nella pagina GitHub di Frescobaldi.<br>Per maggiori informazioni su modi alternativi per eseguire Frescobaldi, vedi la <a href="{wiki}">pagina relativa nella Wiki</a> in GitHub.

en: Automatic &Completion
it: Completamento &automatico

en: Show C&ompletions Popup
it: Mostra la finestra dei c&ompletamenti

en: Special Characters
it: Caratteri speciali

en: Special Charac&ters
it: Cara&tteri speciali

en: Documentation Browser
it: Navigatore documentazione

en: &Documentation Browser
it: Navigatore per la &documentazione

en: Open Current Page in Web Browser
it: Apri la pagina corrente nel browser

en: Open Homepage in Web Browser
it: Apri l'homepage nel browser

en: Print...
it: Stampa...

en: &LilyPond Documentation
it: Documentazione &LilyPond

en: &Contextual LilyPond Help
it: Aiuto &contestuale su LilyPond

en: Search...
it: Cerca...

en: (local)
it: (locale)

en: Copy &Link
it: Copia il &collegamento

en: Open Link in Web Browser
it: Apri il collegamento nel browser

en: LilyPond Source
it: Documento LilyPond sorgente

en: Documents
it: Documenti

en: Docum&ents
it: Docum&enti

en: Save selected documents
it: Salva i documenti selezionati

en: Close selected documents
it: Chiudi i documenti selezionati

en: Save documents in this folder
it: Salva i documenti di questa cartella

en: Close documents in this folder
it: Chiudi i documnti di questa cartella

en: Save all untitled documents
it: Salva tutti i documenti senza nome

en: Close all untitled documents
it: Chiudi tutti i documenti senza nome

en: Abort engraving job
it: Interrompi compilazione

en: Engrave (preview; press Shift for custom)
it: Compila (anteprima; premere Maiusc per modificare le opzioni)

en: Warning
it: Attenzione

en: An engrave job is running for the document "{name}".
    Do you want to abort the running job?
it: È in corso una compilazione per il documento "{name}".
    Annullare il lavoro in esecuzione?

en: &Always Engrave [{docname}]
it: Compila &sempre [{docname}]

en: &Always Engrave This Document
it: &Compila sempre questo documento

en: No LilyPond installation found
it: Nessuna installazione di LilyPond rilevata

en: Frescobaldi uses LilyPond to engrave music, but LilyPond is not installed in the default locations and it cannot be found in your PATH.
    
    Please install LilyPond or, if you have already installed it, add it in the Preferences dialog.
it: Frescobaldi usa LilyPond per creare lo spartito, ma LilyPond non è installato nelle posizioni predefinite e non può essere trovato nei tuoi percorsi (PATH).
    
    Installa LilyPond o, se l'hai già fatto, aggiungilo nelle Preferenze.

en: Engrave
it: Compila

en: Engrave (preview; Shift-click for custom)
it: Compila (anteprima; premere Maiusc e fare clic per modificare le opzioni)

en: &Engrave (preview)
it: Compila (&anteprima)

en: Engrave (&publish)
it: Compila (&pubblicazione)

en: Engrave (&layout control)
it: Compila (controllo della &formattazione)

en: Engrave (&custom)...
it: Compila (pe&rsonalizzata)...

en: Abort Engraving &Job
it: &Interrompi compilazione

en: Automatic E&ngrave
it: Compilazione automatica

en: Open LilyPond &Data Directory
it: Apri la cartella dei &dati di LilyPond

en: Engrave custom
it: Compilazione personalizzata

en: LilyPond Version:
it: Versione di LilyPond:

en: Output Format:
it: Formato di uscita:

en: Resolution:
it: Risoluzione:

en: Antialias Factor:
it: Fattore antialias:

en: Engraving mode:
it: Modalità di compilazione:

en: Preview
it: Anteprima

en: Publish
it: Pubblicazione

en: First System Only
it: Primo sistema soltanto

en: Layout Control
it: Controllo della formattazione

en: Delete intermediate output files
it: Lascia che LilyPond cancelli i file di output intermedi

en: Embed Source Code (LilyPond >= 2.19.39)
it: Incorpora codice sorgente (LilyPond >= 2.19.39)

en: Run LilyPond with English messages
it: Esegui LilyPond con messaggi di esecuzione in inglese

en: Additional Command Line Options:
it: Ulteriori opzioni da linea di comando:

en: Run LilyPond
it: Esegui LilyPond

en: PDF (EPS Backend)
it: PDF (tramite EPS)

en: Encapsulated PostScript (EPS Backend)
it: PostScript incapsulato (tramite EPS)

en: PNG (EPS Backend)
it: PNG (tramite EPS)

en: XML (test ly.xml module)
it: XML (prova il modulo ly.xml)

en: Generated &Files
it: Fil&e prodotti

en: No files available
it: Nessun file disponibile

en: Invalid extension menu: {name}
it: Menù dell'estensione non valido: {name}

en: &Tool Panel
it: Pannello degli strumenti

en: Class '{classname}' can't access Extension object. It should provide an _extension_name class variable.
it: La classe "{classname}" non può avere accesso all'oggetto Extension. Dovrebbe fornire una variabile di classe _extension_name.

en: Invalid metadata:
it: Metadati non validi:

en: Extensions whose extension.cnf file has errors.
    They will be loaded nevertheless.
it: Estensioni il cui file extension.cnf contiene errori.
    Verranno caricate comunque.

en: Failed to load:
it: Impossibile caricare:

en: Extensions that failed to load properly.
    Double click on name to show the stacktrace.
    Please contact the extension maintainer.
it: Estensioni che non sono riuscite a caricarsi correttamente.
    Fare doppio clic sul nome per mostrare la "stacktrace".
    Contattare lo sviluppatore dell'estensione.

en: Failed dependencies:
it: Dipendenze fallite:

en: Extensions with failed or circular dependencies.
    They are not loaded.
it: Estensioni con dipendenze circolari o non riuscite.
    Non vengono caricate.

en: Missing:
it: Mancante:

en: Inactive:
it: Inattivo:

en: Circular:
it: Circolare:

en: Extension '{name}' failed to load with the given explanation:
it: Impossibile caricare l'estensione "{name}", con la seguente spiegazione:

en: &Extensions
it: &Estensioni

en: There were problems loading the extensions.
    The following details are also available from the Preferences dialog.
it: Si sono verificati dei problemi nel caricamento delle estensioni.
    I dettagli seguenti sono disponibili anche nella finestra di dialogo delle Preferenze.

en: Extensions have changed
it: Le estensioni sono cambiate

en: Extension panel widget class '{classname}' is not a subclass of ExtensionMixin.
    Please derive either from ExtensionWidget or add extensions.ExtensionMixin as a second base class.
it: La classe del widget del pannello dell'estensione chiamata "{classname}" non è una sottoclasse di ExtensionMixin.
    Occorre farla derivare da ExtensionWidget oppure aggiungere extensions.ExtensionMixin come classe di seconda base.

en: Extension Tool Panel failed to load
it: Impossibile caricare il pannello degli strumenti dell'estensione

en: The Tool Panel provided by the extension
    
      {name}
    
    failed to load due to an exception. Please contact the extension's maintainer(s).
it: Il pannello degli strumenti fornito dall'estensione
      {name}
    non è stato caricato a causa di un'eccezione. Contattare lo sviluppatore dell'estensione.

en: Trying to retrieve unknown setting '{setting}' in extension '{extension}'
it: Tentativo di recuperare l'impostazione sconosciuta "{setting}" dell'estensione "{extension}"

en: Trying to store unknown setting '{setting}' in extension '{extension}'
it: Tentativo di salvare l'impostazione sconosciuta "{setting}" dell'estensione "{extension}"

en: Trying to store setting '{setting}' in extension '{extension}' with type '{type}' instead of '{type_is}'
it: Tentativo di salvare l'impostazione "{setting}" dell'estensione "{extension}" con tipo "{type}" invece di "{type_is}"

en: Tool Panel failed to load
it: Impossibile caricare il pannello degli strumenti

en: Modified Files
it: Documenti modificati

en: The following files were modified or deleted by other applications:
it: I documenti che seguono sono stati modificati o cancellati da alti programmi:

en: Reload
it: Ricarica

en: Reloads the selected documents from disk. (You can still reach the previous state of the document using the Undo command.)
it: Ricarica i documenti selezionati dal disco. (È possibile tornare allo stato precedente usando il comando Annulla).

en: Reloads all externally modified documents from disk. (You can still reach the previous state of the document using the Undo command.)
it: Ricarica dal disco tutti i documenti modificati esternamente. (È possibile tornare allo stato precedente usando il comando Annulla).

en: Saves the selected documents to disk, overwriting the modifications by another program.
it: Salva sul disco i documenti selezionati, sovrascrivendo le modifiche apportate da un altro programma.

en: Saves all documents to disk, overwriting the modifications by another program.
it: Salva tutti i documenti sul disco, sovrascrivendo le modifiche apportate da altri programmi.

en: Show Difference...
it: Mostra differenze...

en: Shows the differences between the current document and the file on disk.
it: Mostra le differenze tra il documento in uso e la versione sul disco.

en: Enable watching documents for external changes
it: Abilita il rilevamento di modifiche esterne sui documenti

en: If checked, Frescobaldi will warn you when opened files are modified or deleted by other applications.
it: Se selezionato, Frescobaldi mostrerà un avviso quando i documenti in uso vengono modificati o cancellati da altri programmi.

en: [deleted]
it: [eliminato]

en: Could not save:
it: Impossibile salvare:

en: Please save the document using the "Save As..." dialog. | Please save the documents using the "Save As..." dialog.
it[0]: Salvare il documento usando "Salva come..."
it[1]: Salvare i documenti usando "Salva come..."

en: Document on Disk
it: Documento sul disco

en: Document: {url}
    Difference between the current document and the file on disk:
it: Documento: {url}
    Differenze fra il documento in uso e la versione sul disco:

[ctx: dialog title]
en: Export MusicXML File
it: Esporta come file MusicXML

en: XML Files
it: File XML

en: Can't write to destination:
    
    {url}
    
    {error}
it: Impossibile scrivere sulla destinazione:
    
    {url}
    
    {error}

en: The audio file couldn't be created. Please create midi file first
it: Impossibile creare il file audio. Occorre creare prima il file Midi.

[ctx: dialog title]
en: Export Audio File
it: Esporta come file audio

en: WAV Files
it: File WAV

en: Export Music&XML...
it: Esporta Music&XML...

en: Export current document as MusicXML.
it: Esporta il documento corrente come MusicXML.

en: Export Audio...
it: Esporta audio...

en: Export to different audio formats.
it: Esporta in vari formati audio.

en: The file {filename} could not be converted. Wrong file type.
it: Impossibile convertire il file {filename}. Tipo di file errato.

en: All importable formats
it: Tutti i formati importabili

en: MusicXML Files
it: File MusicXML

en: Midi Files
it: File Midi

en: ABC Files
it: File ABC

[ctx: dialog title]
en: Import
it: Importa

[ctx: dialog title]
en: Import a MusicXML file
it: Importa un file MusicXML

[ctx: dialog title]
en: Import a midi file
it: Importa un file Midi

[ctx: dialog title]
en: Import an abc file
it: Importa un file ABC

en: Import...
it: Importa...

en: Generic import for all LilyPond tools.
it: Sistema di importazione comune a tutti gli script di conversione inclusi in LilyPond.

en: Import MusicXML...
it: Importa MusicXML...

en: Import a MusicXML file using musicxml2ly.
it: Importa un file MusicXML usando musicxml2ly.

en: Import Midi...
it: Importa Midi...

en: Import a Midi file using midi2ly.
it: Importa un file Midi usando midi2ly.

en: Import abc...
it: Importa ABC...

en: Import an abc file using abc2ly.
it: Importa un file ABC usando abc2ly.

en: Import beaming
it: Importa la disposizione delle travature

en: Run abc2ly
it: Esegui abc2ly

en: Pitches in absolute mode
it: Note in modalità assoluta

en: Run midi2ly
it: Esegui midi2ly

en: Import Music XML
it: Importa Music XML

en: Import articulation directions
it: Importa le direzioni delle articolazioni

en: Import rest positions
it: Importa le posizioni delle pause

en: Import page layout
it: Importa la formattazione della pagina

en: Comment out midi block
it: Commenta il blocco midi

en: Language for pitch names
it: Lingua per i nomi delle note

en: Default
it: Predefinita

en: Run musicxml2ly
it: Esegui musicxml2ly

en: After Import
it: Dopo l'importazione

en: LilyPond version:
it: Versione di LilyPond:

en: Reformat source
it: Riformatta il codice

en: Trim durations (Make implicit per line)
it: Riduci le durate (toglie quelle ridondanti per riga)

en: Remove fraction duration scaling
it: Togli la frazione di scalatura della durata

en: Engrave directly
it: Compila direttamente

en: &Document Fonts...
it: &Caratteri del documento...

en: Show and select text and music fonts available in the LilyPond version of the current document
it: Mostra e seleziona i caratteri del testo e della musica disponibili nella versione di LilyPond del documento corrente

en: Document Fonts
it: Caratteri del documento

en: Copy font command to clipboard
it: Copia il comando dei font negli appunti

en: &Use
it: &Usa

en: Insert font command at the current cursor position
it: Inserisci il comando dei font alla posizione corrente del cursore

en: Text Fonts
it: Tipi di carattere testuali

en: Music Fonts
it: Tipi di carattere musicali

en: Font Command
it: Comando dei caratteri

en: Miscellaneous
it: Varie

en: Set font families
it: Imposta le famiglie dei caratteri

en: Roman
it: Con grazie

en: Sans
it: Senza grazie

en: Typewriter
it: A spaziatura fissa

en: Configure command generation
it: Configurazione del comando

en: Traditional
it: Tradizionale

en: Specify fonts using the setting in a \paper block.
it: Specifica i tipi di carattere usando l'impostazione nel blocco \paper.

en: Specify fonts using the setting using openLilyLib.
    NOTE: This requires openLilyLib (oll-core)
    and the 'notation-fonts' openLilyLib package.
it: Specifica i tipi di carattere usando l'impostazione di openLilyLib.
    NOTA: i requisiti sono openLilyLib (oll-core)
    e il suo pacchetto "notation-fonts".

en: Set music font
it: Imposta il tipo di carattere musicale

en: Complete \paper block
it: Blocco \paper completo

en: Wrap setting in a complete \paper block.
    If unchecked generate the raw font setting command.
it: Racchiude l'impostazione in un blocco \paper completo.
    Se non selezionato, genera il comando di impostazione dei caratteri da solo.

en: Specify the music font.
    This is a reminder only and can not be unckecked because the openLilyLib approach necessarily sets the music font.
it: Specifica il tipo di carattere musicale.
    È solo un promemoria e non può essere deselezionato perché openLilyLib imposta obbligatoriamente il carattere musicale.

en: Load openLilyLib
it: Carica openLilyLib

en: Load openLilyLib (oll-core) explicitly.
    Unckeck if oll-core is already loaded elsewhere.
it: Carica openLilyLib (oll-core) esplicitamente.
    Deselezionarlo se oll-core è già caricato altrove.

en: Load notation-fonts package
it: Carica il pacchetto notation-fonts

en: Load the notation-fonts package explicitly.
    Unckeck if it is already loaded elsewhere.
it: Carica il pacchetto notation-fonts esplicitamente.
    Deselezionarlo se è già caricato altrove.

en: Load font extensions (if available)
it: Carica le estensioni dei tipi di carattere (se presenti)

en: Ask for loading font extensions.
    Note that *some* fonts provide additional features
    (e.g. glyphs) that can be made available through an
    extension stylesheet if provided.
it: Chiede il caricamento delle estensioni dei caratteri.
    Notare che *alcuni* tipi di carattere forniscono funzionalità aggiuntive
    (per esempio, glifi) che possono essere rese disponibili attraverso
    un foglio di stile dell'estensione, se presente.

en: Font stylesheet
it: Foglio di stile del carattere

en: Select alternative stylesheet.
    Fonts natively supported by the notation-fonts
    package provide a default stylesheet to adjust
    LilyPond's visuals (e.g. line thicknesses) to the
    characteristic of the music font.
    Check 'No stylesheet' to avoid a preconfigured
    stylesheet to customize the appearance manually,
    or check 'Custom stylesheet' to load another stylesheet
    in LilyPond's search path.
it: Seleziona un foglio di stile alternativo.
    I caratteri supportati nativamente dal pacchetto
    notation-fonts forniscono un foglio di stile
    predefinito per adattare gli elementi visivi di
    LilyPond (per esempio, lo spessore del rigo) alle
    caratteristiche del carattere musicale.
    Selezionare "Nessun foglio di stile" per evitare
    un foglio di stile preconfigurato e personalizzare
    manualmente l'aspetto, oppure selezionare
    "Foglio di stile personalizzato" per caricare un
    altro foglio di stile nel percorso di ricerca di LilyPond.

en: Default stylesheet
it: Foglio di stile predefinito

en: No stylesheet
it: Nessun foglio di stile

en: Custom stylesheet
it: Foglio di stile personalizzato

en: Remove...
it: Elimina...

en: Remove selected music font
it: Elimina il carattere musicale selezionato

en: Download...
it: Scarica...

en: Download music fonts from a repository on Github.
    NOTE: Not implemented yet.
it: Scarica i caratteri musicali da un repository di Github.
    NOTA: non implementato ancora.

en: Install...
it: Installa...

en: Link fonts from a directory to the current LilyPond installation
it: Crea un collegamento ai caratteri di una directory per l'installazione corrente di LilyPond

en: Install (repo)
it: Installa (repository)

en: Link fonts from the global music font repository
    to the current LilyPond installation.
it: Crea un collegamento ai caratteri di un repository globale di caratteri musicali per l'installazione corrente di LilyPond.

en: Fonts could not be installed!
it: Impossibile installare i tipi di carattere!

en: Installing fonts in the LilyPond installation appears to require administrator privileges on your system and can unfortunately not be handled by Frescobaldi,
it: L'installazione dei caratteri nel percorso di installazione di LilyPond sembra richiedere privilegi di amministratore del sistema e ciò purtroppo non può essere gestito da Frescobaldi.

en: Font family could not be removed!
it: Impossibile eliminare la famiglia di caratteri!

en: To avoid persistent damage Frescobaldi only supports removing music fonts that are linked into a LilyPond installation. The font being removed includes real files and can therefore not be removed directly.
it: Per evitare un danno irrimediabile, Frescobaldi supporta soltanto l'eliminazione di caratteri musicali definiti come collegamenti in un'installazione di LilyPond. Il carattere da rimuovere è composto da veri e propri file e non può quindi essere rimosso direttamente.

en: Font installation failed:
it: Installazione del carattere non riuscita:

en: Font removal failed:
it: Eliminazione del carattere non riuscita:

en: Font
it: Carattere

en: (Brace)
it: (Graffa)

en: Global Fonts (LilyPond < 2.19.12)
it: Tipi di carattere globali (LilyPond < 2.19.12)

en: Please select the three global fonts to use for <code>\roman</code>, <code>\sans</code>, and <code>\typewriter</code> respectively.
it: Scegliere i tre caratteri predefiniti da usare per <code>\roman</code>, <code>\sans</code> e <code>\typewriter</code> rispettivamente.

en: Roman Font:
it: Carattere con grazie:

en: Sans Font:
it: Carattere senza grazie:

en: Typewriter Font:
it: Carattere a spaziatura fissa:

en: Custom
it: Personalizzato

en: Use custom sample for music font.
    NOTE: This should not include a version statement or a \paper {...} block.
it: Usa un esempio personalizzato per il carattere musicale.
    NOTA: non deve includere una dichiarazione di versione o un blocco \paper {...}.

en: Select sample score
it: Seleziona la partitura di esempio

en: Use current document as music font sample.
    NOTE: This is not robust if the document contains a \paper {...} block.
it: Usa il documento corrente come esempio per il carattere musicale.
    NOTA: questa opzione non è solida se il documento contiene un blocco \paper {...}.

en: Bach (Piano)
it: Bach (pianoforte)

en: Baroque music lends itself to traditional fonts
it: La musica barocca è adatta per tipi di carattere tradizionali

en: Scriabine (Piano)
it: Skrjabin (pianoforte)

en: Late romantic, complex piano music
it: Tardo-romantico, musica per pianoforte complessa

en: Berg (String Quartet)
it: Berg (quartetto d'archi)

en: Complex score, requires a 'clean' font
it: Partitura complessa, richiede un carattere "pulito"

en: Real Book (Lead Sheet)
it: Real Book (canzoniere)

en: Jazz-like lead sheet.
    NOTE: beautiful results rely on appropriate text fonts.
    Good choices are "lilyjazz-text" for roman and
    "lilyjazz-chords" for sans text fonts.
it: Canzoniere in stile jazz.
    NOTA: risultati apprezzabili richiedono caratteri testuali appropriati.
    Buone scelte sono "lilyjazz-text" per i caratteri con grazie e
    "lilyjazz-chords" per quelli senza grazie.

en: Schenker Diagram
it: Diagramma Schenker

en: Schenker diagram with absolutely
    non-standard notation.
it: Diagramma Schenker con notazione
    assolutamente fuori dalla norma.

en: Glyphs
it: Glifi

en: Non-comprehensive specimen sheet
it: Foglio campione non completo

en: Filter results (type any part of the font family name. Regular Expressions supported.)
it: Filtra i risultati (scrivere qualsiasi parte del nome della famiglia del carattere. Sono supportate le espressioni regolari.)

en: {count} font families detected by {version}
it: {count} famiglie di caratteri rilevate da {version}

en: Running LilyPond to list fonts ...
it: LilyPond è in esecuzione per elencare i tipi di carattere...

en: Set as {family} (current: {current})
it: Imposta come {family} (corrente: {current})

en: Fontconfig data:
it: Dati di Fontconfig:

en: The quick brown fox jumps over the lazy dog
it: Ma la volpe col suo balzo ha raggiunto il quieto Fido

en: Sample
it: Esempio

en: Configuration Files
it: File di configurazione

en: Configuration Directories
it: Directory di configurazione

en: Searched Font Directories
it: Directory dei caratteri ispezionate

en: Available Fonts
it: Tipi di carattere disponibili

en: Starting {job}...
it: {job} in avvio...

en: Aborting {job}...
it: {job} in arresto...

en: Could not read from the process.
it: Impossibile avere informazioni dall'esecuzione di LilyPond.

en: An unknown error occurred.
it: Si è verificato un errore sconosciuto.

en: Exited with return code {code}.
it: Uscito con codice {code}.

en: Exited with exit status {status}.
it: Uscito con lo stato {status}.

en: Completed successfully in {time}.
it: Completato con successo in {time}.

en: Run external command
it: Esegui comando esterno

en: Job failed! Please inspect log
it: Processo fallito! Controllare il registro

en: Job is already running. Wait for completion.
it: Processo già in esecuzione. In attesa di completamento.

en: Inactive Job Queue can't be aborted
it: Coda dei processi inattiva non può essere interrotta

en: Job Queue full
it: Coda dei processi piena

en: Can't add job to finished/aborted queue.
it: Impossibile aggiungere processi alla coda terminata/interrotta.

en: Non-running Job Queue can't be paused.
it: Coda dei processi non in esecuzione non può essere messa in pausa.

en: Can't pop job from non-started Job Queue
it: Impossibile togliere un processo dalla coda dei processi non avviata

en: Job Queue not paused, can't resume.
it: Coda dei processi non in pausa, impossibile riprendere.

en: Can't (re)start a finished/aborted Job Queue.
it: Impossibile (ri)avviare una coda dei processi terminata/interrotta.

en: Queue already started.
it: Coda già avviata.

en: Can't start SINGLE-mode empty queue
it: Impossibile avviare una coda vuota in modalità singola

en: Can't 'start' an active Job Queue.
it: Impossibile "avviare" una coda dei processi attiva.

en: Invalid job queue target: {name}
it: Destinazione della coda dei processi non valida: {name}

en: Annotate Spacing
it: Commento della spaziatura

en: Use LilyPond's "annotate spacing" option to
    display measurement information
it: Usa l'opzione di "commento della spaziatura" di LilyPond
    per mostrare informazioni sulle misure

en: Color explicit directions
it: Colora le direzioni esplicite

en: Highlight elements that are explicitly switched up- or downwards
it: Evidenzia gli elementi che sono impostati esplicitamente in su o in giù

en: Display Grob Anchors
it: Mostra gli ancoraggi dei grob

en: Display a dot at the anchor point of each grob
it: Mostra un punto nel punto di ancoraggio di ogni grob (oggetto grafico)

en: Display Grob Names
it: Mostra i nomi dei grob

en: Display the name of each grob
it: Mostra il nome di ogni grob (oggetto grafico)

en: Display Paper Columns
it: Mostra le colonne del foglio

en: Display info on the paper columns
it: Mostra informazioni sulle colonne del foglio

en: Display Skylines
it: Mostra i profili

en: Display the skylines that LilyPond uses to detect collisions.
it: Mostra i profili (skyline) che LilyPond usa per rilevare le collisioni.

en: Color \voiceXXX
it: Colora la \voiceXXX

en: Highlight notes that are explicitly set to \voiceXXX
it: Evidenzia le note che sono impostate esplicitamente su \voiceXXX

en: Layout Control Options
it: Opzioni del controllo della formattazione

en: Layout &Control Options
it: Opzioni del &controllo della formattazione

en: Help
it: Aiuto

en: Verbose output
it: Output dettagliato

en: Run LilyPond with verbose output
it: Esegui LilyPond con output molto dettagliato

en: Point-and-Click
it: Punta-e-clicca

en: Run LilyPond in preview mode (with Point and Click)
it: Esegui LilyPond in modalità anteprima (con punta-e-clicca)

en: Include Custom File:
it: Includi un file personalizzato:

en: Include a custom file with definitions
    for additional Layout Control Modes
it: Include un file personalizzato con definizioni
    per avere ulteriori modalità di controllo della formattazione

en: Filename to be included
it: Nome del file da includere

en: LilyPond Log
it: Messaggi LilyPond

en: LilyPond &Log
it: Messaggi &LilyPond

en: Next Error Message
it: Messaggio d'errore succ.

en: Previous Error Message
it: Messaggio d'errore prec.

en: Click to edit this file
it: Fare clic per modificare questo file

[ctx: action: new document]
en: &New
it: &Nuovo

en: New Score with &Wizard...
it: Con&figurazione assistita di un nuovo spartito...

en: New from &Template
it: Nuovo da &modello

[ctx: submenu title]
en: &Import
it: &Importa

[ctx: menu title]
en: &Session
it: S&essione

en: MIDI Input
it: Input MIDI

en: MIDI I&nput
it: I&nput MIDI

[ctx: midi input]
en: Start capturing
it: Inizia la cattura

[ctx: midi input]
en: Start MIDI capturing
it: Inizia la cattura MIDI

[ctx: midi input]
en: Stop capturing
it: Ferma la cattura

[ctx: midi input]
en: Stop MIDI capturing
it: Ferma la cattura MIDI

[ctx: midi input]
en: Switch accidental style
it: Cambia stile delle alterazioni

[ctx: midi input]
en: Change accidental style (flats or sharps)
it: Cambia stile delle alterazioni (bemolle o diesis)

en: MIDI channel
it: Canale MIDI

en: all
it: tutto

en: Key signature
it: Armatura di chiave

en: C flat major (7 flats)
it: Do bemolle maggiore (7 bemolli)

en: G flat major (6 flats)
it: Sol bemolle maggiore (6 bemolli)

en: D flat major (5 flats)
it: Re bemolle maggiore (5 bemolli)

en: A flat major (4 flats)
it: La bemolle maggiore (4 bemolli)

en: E flat major (3 flats)
it: Mi bemolle maggiore (3 bemolli)

en: B flat major (2 flats)
it: Si bemolle maggiore (2 bemolli)

en: F major (1 flat)
it: Fa maggiore (1 bemolle)

en: C major
it: Do maggiore

en: G major (1 sharp)
it: Sol maggiore (1 diesis)

en: D major (2 sharps)
it: Re maggiore (2 diesis)

en: A major (3 sharps)
it: La maggiore (3 diesis)

en: E major (4 sharps)
it: Mi maggiore (4 diesis)

en: B major (5 sharps)
it: Si maggiore (5 diesis)

en: F sharp major (6 sharps)
it: Fa diesis maggiore (6 diesis)

en: C sharp major (7 sharps)
it: Do diesis maggiore (7 diesis)

en: Accidentals
it: Alterazioni

en: sharps
it: diesis

en: flats
it: bemolli

en: Chord mode
it: Modalità accordo

en: Enter simultaneously played notes as chords. See "What's This" for more information.
it: Inserire come accordi le note suonate simultaneamente. Vedere "Che cos'è?" per ulteriori informazioni.

en: Notes which are played simultaneously are written as chords. As a consequence they are not written before the last key is lifted. Of course single can also be entered.
it: Le note suonate simultaneamente vengono scritte come accordi. Di conseguenza non vengono scritte finché l'ultimo tasto non viene lasciato. Ovviamente si possono inserire anche note singole.

en: Relative mode
it: Modalità relativa

en: Enter octaves of notes relative to the last note. See "What's This" for more information.
it: Inserisce le ottave in modo relativo all'ultima nota. Vedere "Che cos'è?" per ulteriori informazioni.

en: Enter octaves of notes relative to the last note. This refers to the last key pressed on the MIDI keyboard, not the last note in the document.Hold Shift with a note to enter an octave check.
it: Inserisce le ottave in modo relativo all'ultima nota, ovvero alla nota dell'ultimo tasto premuto sulla tastiera MIDI e non all'ultima nota nel documento. Tenere premuto Maiusc mentre si suona la nota per inserire un controllo di ottava.

en: Re-pitch mode
it: Modalità di modifica delle altezze

en: Enter notes keeping existing durations. See "What's This" for more information.
it: Inserisce le note mantenendo le durate esistenti. Vedere "Che cos'è?" per ulteriori informazioni.

en: Enter notes keeping existing durations. Replaces notes in existing piece of music keeping rests and durations untouched.
it: Inserisce le note mantenendo le durate esistenti. Sostituisce le note in un brano musicale lasciando inalterate le pause e le durate.

en: Damper pedal
it: Pedale sordina

en: Sostenuto pedal
it: Pedale sostenuto

en: Soft pedal
it: Pedale una corda

en: MIDI &Player
it: Lettore &MIDI

[ctx: midi player]
en: Pause
it: Pausa

[ctx: midi player]
en: Play
it: Riproduci

[ctx: midi player]
en: Stop
it: Ferma

[ctx: midi player]
en: Restart
it: Riavvolgi

en: No output found!
it: Nessun output trovato!

[ctx: midi lcd screen]
en: LOADED
it: CARICATO

[ctx: midi lcd screen]
en: TOTAL
it: TOTALE

[ctx: midi lcd screen]
en: TIME
it: DURATA

[ctx: midi lcd screen]
en: TEMPO
it: RITMO

[ctx: midi lcd screen]
en: BEAT
it: TEMPO

[ctx: window title]
en: Music View
it: Anteprima spartito

en: &Music View
it: Anteprima &spartito

en: Print Music
it: S&tampa la musica

en: As per your settings, you are about to print the file directly to CUPS.
    This is discouraged on macOS, since in this case the settings of the system print window are ignored.
    You can disable it in Music Preferences.
    
    Do you really want to print to CUPS?
    
    (If you are unsure, the answer is likely no.)
it: In accordo con le tue impostazioni, stai per mandare il file in stampa direttamente a CUPS.
    Ciò non è raccomandato in macOS, perché in tal caso le impostazioni della finestra di stampa di sistema vengono ignorate.
    Puoi disabilitare questa impostazione nelle Preferenze spartito.
    
    Vuoi davvero mandare la stampa direttamente a CUPS?
    
    (Se non sei sicuro, probabilmente la risposta è no.)

en: Select Music View Document
it: Scegliere un documento per l'Anteprima spartito

en: &Print Music...
it: &Stampa la musica...

en: Zoom Music
it: Fai zoom sullo spartito

en: Save current View settings as default
it: Salva le impostazioni della vista corrente come predefinite

en: &Maximize
it: Allarga al &massimo

en: &Jump to Cursor Position
it: &Salta alla posizione del cursore

en: S&ynchronize with Cursor Position
it: S&incronizza con la posizione del cursore

en: Copy to &Image...
it: Copia come &immagine...

en: Copy Selected &Text
it: Copia il &testo selezionato

en: &Reload
it: &Ricarica

en: Clear
it: Svuota

en: Choose the PDF document to display.
it: Scegli il documento PDF da mostrare.

en: Choose the PDF document to display or drag the file to another application or location.
it: Scegli il documento PDF da mostrare o trascina il file ad un'altra applicazione o posizione.

en: Open Link in &New Window
it: Apri il collegamento in una &nuova finestra

en: Page {num}
it: Pagina {num}

en: Object Editor
it: Editor degli oggetti

en: O&bject Editor
it: Editor degli oggetti

en: X Offset
it: Spostamento di X

en: Display the X Offset
it: Mostra lo spostamento di X

en: Y Offset
it: Spostamento di Y

en: Display the Y Offset
it: Mostra lo spostamento di Y

en: Outline
it: Struttura

en: &Outline
it: Str&uttura

en: Pitch Name &Language
it: &Lingua per i nomi delle note

en: Change the LilyPond language used for pitch names in this document or in the selection.
it: Cambia la lingua usata da LilyPond per i nomi delle note nel documento o nella selezione.

en: Convert Relative to &Absolute
it: Converti relativo in &assoluto

en: Converts the notes in the document or selection from relative to absolute pitch.
it: Converte le note nel documento o nella selezione dalla notazione relativadelle altezze a quella assoluta.

en: Convert Absolute to &Relative
it: Converti assoluto in &relativo

en: Converts the notes in the document or selection from absolute to relative pitch.
it: Converte le note nel documento o nella selezione dalla notazione assoluta delle altezze a quella relativa.

en: &Transpose...
it: &Trasponi...

en: Transposes all notes in the document or selection.
it: Traspone tutte le note nel documento o nella selezione.

en: &Modal Transpose...
it: Trasposizione &modale...

en: Transposes all notes in the document or selection within a given mode.
it: Traspone tutte le note nel documento o nella selezione in una certa modalità.

en: Mode shift...
it: Cambio di modo...

en: Transforms all notes in the document or selection to an optional mode.
it: Trasforma tutte le note nel documento o nella selezione in un modo a scelta.

en: Simplify Accidentals
it: Semplifica le alterazioni

en: Replaces notes with accidentals as much as possible with natural neighbors.
it: Sostituisce le note alterate con note naturali, laddove è possibile.

en: First pitch in \relative {...} is absolute
it: La prima altezza in \relative {...} è assoluta

en: If checked, always assume that the first pitch of a \relative {...}
    expression without startpitch is absolute. Otherwise, Frescobaldi
    only assumes this when the LilyPond version >= 2.18.
it: Se spuntata, la prima altezza di un'espressione \relative {...}
    priva di un'altezza iniziale sarà sempre considerata assoluta.
    Altrimenti Frescobaldi la considera assoluta solo quando la
    verisone di LilyPond è uguale o superiore a 2.18.

en: Write \relative with startpitch
it: Scrivi \relative con l'altezza iniziale

en: If checked, when converting absolute music to relative, a startpitch
    is added. Otherwise, no starting pitch is written.
it: Se spuntata, quando si converte la musica assoluta in musica relativa,
    viene aggiunta un'altezza iniziale di riferimento. Altrimenti non viene
    scritta alcuna altezza iniziale.

en: Mode Shift
it: Cambio di modo

en: Key:
it: Tonalità:

en: Mode:
it: Modo:

en: shift pitches
it: cambia altezze

en: Pitch Name Language
it: Lingua per i nomi delle note

en: Can't perform the requested translation.
    
    The music contains quarter-tone alterations, but those are not available in the pitch language "{name}".
it: Impossibile eseguire la traduzione richiesta.
    
    La musica contiene alterazioni da un quarto di tono che non sono disponibili nella lingua selezionata: "{name}".

en: The pitch language of the selected text has been updated, but you need to manually add the following command to your document:
it: I nomi delle note nel testo selezionato sono stati aggiornati, ma è necessario aggiungere a mano nel documento il seguente comando:

en: (for LilyPond below 2.14), or
it: (per le versioni LilyPond precedenti a 2.14), o

en: (for LilyPond 2.14 and higher.)
it: (per LilyPond 2.14 e versioni seguenti.)

en: Transpose
it: Trasporre

en: Please enter two absolute pitches, separated by a space, using the pitch name language "{language}".
it: Inserire due note (in modalità Absolute) separate da uno spazio e usando per i nomi la lingua "{language}".

en: Please enter the number of steps to alter by, followed by a key signature. (i.e. "5 F")
it: Inserire il numero di gradi di cui alterare, seguito da un'armatura di chiave. (per esempio "5 F")

en: Can't perform the requested transposition.
    
    The transposed music would contain quarter-tone alterations that are not available in the pitch language "{language}".
it: Impossibile eseguire la trasposizione richiesta.
    
    La musica trasposta conterrebbe alterazioni da un quarto di tono che non sono disponibili nella lingua "{language}" delle note.

en: Preferences
it: Preferenze

en: General Preferences
it: Opzioni generali

en: Music Preferences
it: Preferenze spartito

en: LilyPond Preferences
it: Preferenze LilyPond

en: MIDI Settings
it: Impostazioni MIDI

en: Helper Applications
it: Applicazioni esterne

en: Paths
it: Percorsi

en: LilyPond Documentation
it: Documentazione LilyPond

en: Keyboard Shortcuts
it: Scorciatoie

en: Editor Preferences
it: Preferenze dell'editor

en: Fonts & Colors
it: Caratteri e colori

en: Tools
it: Strumenti

en: Extensions
it: Estensioni

en: Paths to LilyPond Documentation
it: Percorsi alla documentazione LilyPond

en: Add paths or URLs. See "What's This" for more information.
it: Aggiungere percorsi locali o URL. Consultare il "Che cos'è" per ulteriori informazioni.

en: Preferred Language:
it: Lingua preferita:

en: English (untranslated)
it: Inglese (non tradotto)

en: Font:
it: Carattere:

en: Please enter a local path or a URL:
it: Inserire un percorso locale o un URL:

en: View Preferences
it: Visualizza preferenze

en: Wrap long lines by default
it: Manda le linee lunghe a capo di default

en: If enabled, lines that don't fit in the editor width are wrapped by default. Note: when the document is displayed by multiple views, they all share the same line wrapping width, which might look strange.
it: Se abilitato, le righe che non stanno dentro la larghezza dell'editor vengono mandate a capo. Nota: quando il documento viene mostrato da vari riquadri, hanno tutti lo stesso ritorno a capo, che potrebbe apparire strano.

en: Number of surrounding lines:
it: Numero di righe esterne:

en: When jumping between search results or clicking on a link, the text view tries to scroll as few lines as possible. Here you can specify how many surrounding lines at least should be visible.
it: Quando si salta da un risultato di una ricerca a un altro o si clicca su un collegamento, il riquadro testuale cerca di scorrere per il minor numero di righe possibile. Qui si può specificare il numero minimo di righe esterne da visualizzare.

en: Matching Item:
it: Elemento corrispondente:

en: Highlighting Options
it: Opzioni di evidenziazione

en: Below you can define how long "matching" items like matching brackets or the items linked through Point-and-Click are highlighted.
it: Qui puoi definire per quanto tempo sono evidenziati gli elementi "corrispondenti" come le parentesi o gli elementi collegati tramite il punta-e-clicca.

en: Infinite
it: Infinito

en: Indenting Preferences
it: Preferenze di indentazione

en: Visible Tab Width:
it: Larghezza visibile della tabulazione:

en: The visible width of a Tab character in the editor.
it: La larghezza visibile di un carattere di tabulazione nell'editor.

en: Indent text with:
it: Indenta il testo con:

en: How many spaces to use for indenting one level.
    Move to zero to use a Tab character for indenting.
it: Quanti spazi usare per indentare di un livello.
    Cambia in zero per usare un carattere di tabulazione per indentare.

en: Tab
it: Tabulazione

en: Tab outside indent inserts:
it: Inserimenti di tabulazione fuori dall'indentazione:

en: How many spaces to insert when Tab is pressed outside the indent, elsewhere in the document.
    Move to zero to insert a literal Tab character in this case.
it: Quanti spazi inserire quando si preme Tab fuori dall'indentazione, da qualche altra parte nel documento.
    Sposta su zero per inserire un carattere di tabulazione letterale in questo caso.

note: L10N: abbreviation for "n spaces" in spinbox, n >= 1, no plural forms
en: {num} spaces
it: {num} spazi

en: Keyboard Preferences
it: Preferenze tastiera

en: Smart Home key
it: Tasto Inizio intelligente

en: If enabled, pressing Home will put the cursor at the first non-whitespace character on the line. When the cursor is on that spot, pressing Home moves the cursor to the beginning of the line.
it: Se abilitata, premendo il tasto Inizio il cursore si sposterà sul primo carattere della riga che non sia uno spazio. Quando il cursore è in quel punto, premendo il tasto Inizio il cursore si sposta all'inizio della riga.

en: Smart Up/PageUp and Down/PageDown keys
it: Tasti Su/PaginaSu e Giù/PaginaGiù intelligenti

en: If enabled, pressing Up or PageUp in the first line will move the cursor to the beginning of the document, and pressing Down or PageDown in the last line will move the cursor to the end of the document.
it: Se abilitata, premendo Su o PaginaSu sulla prima riga il cursore si sposta all'inizio del documento, mentre premendo Giù o PaginaGiù nell'ultima riga il cursore si sposta alla fine del documento.

en: Horizontal arrow keys keep cursor in current line
it: I tasti freccia orizzontali mantengono il cursore nella riga corrente

en: If enabled, the cursor will stay in the current line when using the horizontal arrow keys, and not wrap around to the next or previous line.
it: Se abilitata, il cursore resterà nella riga corrente quando si usano i tasti delle frecce orizzontali e non salterà alla riga successiva o precedente.

en: Source Export Preferences
it: Preferenze di esportazione dell'input

en: Show line numbers
it: Mostra numeri di riga

en: If enabled, line numbers are shown in exported HTML or printed source.
it: Se abilitato, vengono mostrati i numeri di riga nell'HTML esportato e nell'input stampato.

en: Use inline style when copying colored HTML
it: Usa lo stile in linea quando si copia l'HTML colorato

en: If enabled, inline style attributes are used when copying colored HTML to the clipboard. Otherwise, a CSS stylesheet is embedded.
it: Se abilitato, vengono usati gli attributi di stile in linea quando si copia l'HTML colorato negli appunti. Altrimenti viene incorporato un foglio di stile CSS.

en: Use inline style when exporting colored HTML
it: Usa lo stile in linea quando si esporta l'HTML colorato

en: If enabled, inline style attributes are used when exporting colored HTML to a file. Otherwise, a CSS stylesheet is embedded.
it: Se abilitato, vengono usati gli attributi di stile in linea quando si esporta l'HTML colorato in un file. Altrimenti viene incorporato un foglio di stile CSS.

en: Copy HTML as plain text
it: Copia HTML come testo semplice

en: If enabled, HTML is copied to the clipboard as plain text. Use this when you want to type HTML formatted code in a plain text editing environment.
it: Se abilitato, l'HTML viene copiato negli appunti come testo semplice. Da usare quando si vuole scrivere del codice HTML formattato in un editor di testo semplice.

en: Copy document body only
it: Copia soltanto il corpo del documento

en: If enabled, only the HTML contents, wrapped in a single tag, will be copied to the clipboard instead of a full HTML document with a header section. May be used in conjunction with the plain text option, with the inline style option turned off, to copy highlighted code in a text editor when an external style sheet is already available.
it: Se abilitato, solo i contenuti HTML, racchiusi in un singolo elemento, vengono copiati negli appunti, invece di un intero documento HTML con un'intestazione. Può essere usato in congiunzione con l'opzione di testo semplice, con l'opzione di stile in linea disabilitata, per copiare il codice evidenziato in un editor di testo quando un foglio di stile esterno è già disponibile.

en: Tag to wrap around source:
it: Elemento in cui includere il sorgente:

en: Choose what tag the colored HTML will be wrapped into.
it: Scegli in quale elemento verrà incluso l'HTML colorato.

en: Attribute type of wrapper:
it: Tipo di attributo per l'involucro:

en: Choose whether the wrapper tag should be of type 'id' or 'class'
it: Scegli se l'elemento che avvolge il sorgente (l'involucro) debba essere di tipo 'id' o 'class'

en: Name of attribute:
it: Nome dell'attributo:

en: Arbitrary name for the type attribute. This must match the CSS stylesheet if using external CSS.
it: Nome arbitrario per l'attributo tipo. Deve corrispondere al foglio di stile CSS se si usa un CSS esterno.

en: Typographical Quotes
it: Virgolette tipografiche

en: Quotes to use:
it: Virgolette da usare:

en: Primary (double) quotes:
it: Virgolette primarie (doppie):

en: Secondary (single) quotes:
it: Virgolette secondarie (singole):

en: Current language
it: Linguaggio attuale

en: Custom quotes (enter below)
it: Virgolette personalizzate (inserire sotto)

en: General Settings
it: Impostazioni generali

en: Use Extensions
it: Usa le estensioni

en: Extension API: {apiversion}
it: API delle estensioni: {apiversion}

en: If unchecked don't look for extensions.
it: Se non selezionato, non cerca le estensioni.

en: Installed Extensions
it: Estensioni installate

en: Name
it: Nome

en: Maintainer(s)
it: Sviluppatore

en: API version
it: Versione API

en: License
it: Licenza

en: Short Description
it: Descrizione breve

en: Description
it: Descrizione

en: Website
it: Sito web

en: Dependencies
it: Dipendenze

en: Misformat: {api}
it: Formato sbagliato: {api}

en: Failed Extensions
it: Estensioni fallite

en: Extension Configuration
it: Configurazione dell'estensione

en: The selected extension does not provide a configuration widget or is inactive.
it: L'estensione selezionata non fornisce un widget di configurazione oppure è inattiva.

en: Use this scheme for printing
it: Usa questo schema per la stampa

en: Base Colors
it: Colori di base

en: Default Styles
it: Stili predefeniti

en: (Inherits: {name})
it: (Acquisito da: {name})

note: L10N: color of Text
en: Text
it: Testo

note: L10N: color of Background
en: Background
it: Sfondo

en: Bold
it: Grassetto

en: Italic
it: Corsivo

en: Underline
it: Sottolineato

note: L10N: color of Selected Text
en: Selected Text
it: Selezione (testo)

note: L10N: color of Selection Background
en: Selection Background
it: Selezione (sfondo)

note: L10N: color of Current Line
en: Current Line
it: Riga attuale

note: L10N: color of Marked Line (bookmark)
en: Marked Line
it: Riga contrassegnata

note: L10N: color of line with Error
en: Error Line
it: Riga con errore

note: L10N: color of highlighted search result
en: Search Result
it: Risultato ricerca

note: L10N: color of characters that match (e.g. braces, parentheses)
en: Matching Character
it: Carattere corrispondente

note: L10N: color of paper in music preview
en: Preview Background
it: Sfondo anteprima

note: L10N: color of objects highlighting in preview
en: Preview Highlight
it: Selezione anteprima

note: L10N: a basic type of input in the editor
en: Keyword
it: Parola chiave

note: L10N: a basic type of input in the editor
en: Function
it: Funzione

note: L10N: a basic type of input in the editor
en: Variable
it: Variabile

note: L10N: a basic type of input in the editor
en: Value
it: Valore

note: L10N: a basic type of input in the editor
en: String
it: Stringa

note: L10N: a basic type of input in the editor
en: Comment
it: Commento

en: Pitch
it: Nota

en: Octave
it: Ottava

en: Duration
it: Durata

en: Accidental
it: Alterazione

en: Octave Check
it: Controllo d'ottava

en: Fingering
it: Ditteggiatura

note: L10N: For String instruments like Guitar
en: String Number
it: Numero di corda

en: Slur
it: Legatura

en: Dynamic
it: Dinamica

en: Articulation
it: Fraseggio

en: Chord
it: Accordo

en: Beam
it: Raggruppamento

en: Check
it: Controllo

en: Repeat
it: Ritornello

en: Command
it: Comando

en: Specifier
it: Specificatore

en: User Command
it: Comando dell'utente

en: Markup
it: Blocco di testo (markup)

en: Lyric Mode
it: Modalità parole

en: Lyric Text
it: Parole

en: Delimiter
it: Delimitatore

en: Figured Bass
it: Basso numerato

en: Figured Bass Step
it: Grado del basso numerato

en: Figured Bass Modifier
it: Modificatore del basso numerato

en: Context
it: Contesto

en: Layout Object
it: Oggetto di layout

en: Property
it: Proprietà

en: User Variable
it: Variabile dell'utente

en: Escaped Character
it: Carattere d'escape

en: LilyPond Tag
it: Etichetta LilyPond

en: Attribute
it: Attributo

en: Entity Reference
it: Entità di carattere

en: Number
it: Numero

en: LilyPond Environment
it: Ambiente LilyPond

en: Constant
it: Costante

en: Symbol
it: Simbolo

en: Block
it: Blocco

en: Language:
it: Lingua:

en: No Translation
it: Nessuna traduzione

en: System Default Language (if available)
it: Lingua predefinita del sistema (se disponibile)

en: Style:
it: Stile:

en: Use System Icons
it: Usa le icone del sistema

en: If checked, icons of the desktop icon theme will be used instead of the bundled icons.
it: Se selezionato, saranno usate le icone del sistema invece di quelle incluse nell'applicazione.

en: Show Splash Screen on Startup
it: Mostra la schermata di caricamento all'avvio

en: Show Close Button on Document tabs
it: Mostra il pulsante Chiudi nelle schede del documento

en: Open Files in Running Instance
it: Apri i file nell'istanza corrente

en: If checked, files will be opened in a running Frescobaldi application if available, instead of starting a new instance.
it: Se selezionato, i file saranno aperti nell'istanza di Frescobaldi già in esecuzione,se disponbile, invece di avviarne una nuova.

en: Sessions and Files
it: Sessioni e file

en: Add pull-down menus in main toolbar
it: Aggiungi menù a discesa nella barra degli strumenti principale

en: If set the file related buttons in the main toolbar will provide pull-down menus with additional functions.
it: Se impostato, i pulsanti relativi ai file della barra degli strumenti principale avranno dei menù a discesa con ulteriori funzionalità.

en: New Document
it: Nuovo documento

en: Create an empty document
it: Crea un documento vuoto

en: Create a document that contains the LilyPond version statement
it: Crea un documento che contiene già la dichiarazione del numero di versione di LilyPond

en: Create a document from a template:
it: Crea un documento da un modello:

en: Saving
it: Salvataggio

en: Strip trailing whitespace
it: Elimina gli spazi a fine riga

en: If checked, Frescobaldi will remove unnecessary whitespace at the end of lines (but not inside multi-line strings).
it: Se vistato, Frescobaldi toglierà gli spazi non necessari alla fine delle righe (ma non all'interno di stringhe di testo multirigo).

en: Keep backup copy
it: Mantieni la copia di sicurezza

en: Frescobaldi always backups a file before overwriting it with a new version.
    If checked those backup copies are retained.
it: Frescobaldi fa sempre una copia di sicurezza di un file prima di sovrascriverlo con una nuova versione.
    Se questo è selezionato, le copie di sicurezza vengono conservate.

en: Remember cursor position, bookmarks, etc.
it: Ricorda la posizione del cursore, i segnalibri, ecc.

en: Format document
it: Formatta il documento

en: Default directory:
it: Cartella predefinita:

en: The default folder for your LilyPond documents (optional).
it: La cartella predefinita dei documenti LilyPond (facoltativo).

en: Use custom default file name:
it: Usa un nome di file predefinito personalizzato:

en: If checked, Frescobaldi will use the template to generate default file name.
    {title} and {composer} will be replaced by title and composer of that document
it: Se spuntato, Frescobaldi userà il modello per generare il nome file predefinito.
    {title} e {composer} saranno sostituiti da titolo e compositore di quel documento

en: Sessions
it: Sessioni

en: Session to load if Frescobaldi is started without arguments
it: Sessione da caricare se Frescobaldi è avviato senza argomenti

en: Start with no session
it: Avvia senza sessione

en: Start with last used session
it: Avvia con l'ultima sessione utilizzata

en: Start with session:
it: Avvia con la sessione:

en: Experimental Features
it: Funzionalità sperimentali

en: Enable Experimental Features
it: Abilita le funzionalità sperimentali

en: If checked, features that are not yet finished are enabled.
    You need to restart Frescobaldi to see the changes.
it: Se vistato, vengono abilitate le funzionalità non ancora completate.
    È necessario riavviare Frescobaldi per vedere i cambiamenti.

en: Image:
it: Immagine:

en: Browser:
it: Navigatore:

en: E-Mail:
it: Posta elettronica:

en: File Manager:
it: Gestore dei file:

en: Below you can enter commands to open different file types. <code>$f</code> is replaced with the filename, <code>$u</code> with the URL. Leave a field empty to use the operating system default application.
it: Di seguito è possibile inserire i comandi per aprire diversi tipi di file. <code>$f</code> è sostituito dal nome del file, <code>$u</code> dall'URL. Lasciare un campo vuoto per usare la relativa applicazione predefinita del sistema.

en: Command that should accept a mailto: URL.
it: Comando per gestire una mailto: URL.

en: Command to open a Terminal or Command window.
it: Comando per aprire un terminale o una finestra con linea di comando.

en: Command (base) to run Git versioning actions.
it: Comando (base) per eseguire le azioni di versionamento di Git.

en: No theme found.
it: Nessun tema trovato.

en: Can't read from source:
    
    {url}
    
    {error}
it: Impossibile leggere dall'indirizzo: 
    {url}
    
    {error}

en: No shortcuts found.
it: Nessuna scorciatoia trovata.

en: LilyPond versions to use
it: Versioni di LilyPond da usare

en: Automatically choose LilyPond version from document
it: Scegli automaticamente la versione di Lilypond dal documento

en: If checked, the document's version determines the LilyPond version to use.
    See "What's This" for more information.
it: Se selezionato, la versione del documento determina quale versione di LilyPond sarà usata.
    Consultare "Che cos'è" per maggiori informazioni.

en: See also {link}.
it: Vedere anche {link}.

en: Set as &Default
it: Imposta come predefinita

en: default
it: predefinita

en: Label:
it: Etichetta:

en: How this version of LilyPond will be displayed.
it: Come verrà mostrata questa versione di LilyPond.

en: LilyPond Command:
it: Comando LilyPond:

en: Name or full path of the LilyPond program.
it: Nome o percorso completo dell'eseguibile di LilyPond.

en: Include in automatic version selection
it: Abilita per la selezione automatica della versione

en: General
it: Generale

en: Tool Commands
it: Comandi

en: Force use of the tools' #! lines
it: Forza l'uso delle righe #! degli strumenti

en: Running LilyPond
it: Esecuzione di LilyPond

en: Save document if possible
it: Salva il documento se possibile

en: If checked, the document is saved when it is local and modified.
    Otherwise a temporary file is used to run LilyPond.
it: Se selezionato, prima di eseguire LilyPond su un documento locale con modifiche quest'ultimo viene salvato;
    altrimenti, LilyPond viene eseguito usando una copia temporanea del file.

en: If checked, LilyPond will delete intermediate PostScript files.
it: Se selezionato, LilyPond cancellerà i file di output intermedi (ad es. PostScript).

en: Embed Source Code files in publish mode
it: Incorpora i file sorgenti in modalità pubblicazione

en: If checked, the LilyPond source files will be embedded in the PDF
    when LilyPond is started in publish mode.
    This feature is available since LilyPond 2.19.39.
it: Se spuntato, i file sorgenti LilyPond saranno incorporati nel PDF
    quando LilyPond viene lanciato in modalità pubblicazione.
    Questa funzionalità è disponibile a partire dalla versione di LilyPond 2.19.39.

en: If checked, LilyPond's output messages will be in English.
    This can be useful for bug reports.
it: Se selezionato, i messaggi di esecuzione di LilyPond saranno in inglese.
    Questo può essere utile per la segnalazione dei bug.

en: LilyPond include path:
it: Percorso di inclusione di file LilyPond:

en: Default output format
it: Formato di uscita predefinito

en: Create PDF (Portable Document Format) documents by default.
it: Crea documenti PDF (Portable Document Format) per impostazione predefinita.

en: Create SVG (Scalable Vector Graphics) documents by default.
it: Crea documenti SVG (Scalable Vector Graphics) per impostazione predefinita.

en: Open default viewer after successful compile
it: Apri il visualizzatore predefinito dopo la riuscita compilazione

en: Shows the PDF or SVG music view when a compile job finishes successfully.
it: Mostra l'anteprima spartito in formato PDF o SVG quando la compilazione termina con successo.

en: MIDI Ports
it: Porte MIDI

en: Note: There are no MIDI output ports available on your system. To use MIDI, please check if PortMIDI is installed on your system and that a MIDI synthesizer is available or connected.
it: Attenzione: non ci sono porte MIDI in uscita disponibili nel sistema. Per usare il MIDI, controllare che PortMIDI sia installato e che sia disponibile e collegato un sintetizzatore MIDI.

en: Player output:
it: Uscita del lettore:

en: The MIDI port to play music to. See "What's This" for more information.
it: La porta MIDI a cui indirizzare la musica. Consultare il "Che cos'è" per ulteriori informazioni.

en: <p>This dropdown menu lists the available MIDI output ports on your system. You can select one, or just type part of a name. In that case, the first available port name that starts with the specified characters is used.</p>
    <p>Click the button to refresh the list, e.g. when you connect a MIDI device or start a software synthesizer.</p>
it: <p>Questo menu a tendina mostra le porte MIDI disponibili nel sistema. È possibile selezionarne una o semplicemente digitare parte di un nome. In questo caso, sarà usata la prima porta il cui nome inizia con i caratteri inseriti.</p>
    <p>Fare clic sul pulsante per aggiornare la lista, ad esempio quando si collega un dispositivo MIDI o si avvia un sintetizzatore software.</p>

en: Input port:
it: Porta di input:

en: The MIDI port to get input from to write notes  See "What's This" for more information.
it: La porta MIDI da cui catturare l'input per scrivere le note. Consultare il "Che cos'è" per ulteriori informazioni.

en: <p>This dropdown menu lists the available MIDI input ports on your system. You can select one, or just type part of a name. In that case, the first available port name that starts with the specified characters is used.</p>
    <p>Click the button to refresh the list, e.g. when you connect a MIDI device or start a software synthesizer.</p>
it: <p>Questo menu a tendina mostra le porte MIDI disponibili nel sistema. È possibile selezionarne una o semplicemente digitare parte di un nome. In questo caso, sarà usata la prima porta il cui nome inizia con i caratteri inseriti.</p>
    <p>Fare clic sul pulsante per aggiornare la lista, ad esempio quando si collega un dispositivo MIDI o si avvia un sintetizzatore software.</p>

en: Refresh MIDI ports
it: Ricarica le porte MIDI

en: Close unused MIDI output
it: Chiudi le uscite MIDI inutilizzate

en: Closes unused MIDI ports after one minute. See "What's This" for more information.
it: Chiude le porte MIDI rimaste inutilizzate per più di un minuto. Consultare il "Che cos'è" per ulteriori informazioni.

en: <p>If checked, Frescobaldi will close MIDI output ports that are not used for one minute.</p>
    <p>This could free up system resources that a software MIDI synthesizer might be using, thus saving battery power.</p>
    <p>A side effect is that if you pause a MIDI file for a long time the instruments are reset to the default piano (instrument 0). In that case, playing the file from the beginning sets up the instruments again.</p>
it: <p>Se selezionato, Frescobaldi chiuderà le porte MIDI di uscita che restino inutilizzate per più di un minuto.</p>
    <p>Questo potrebbe liberare alcune delle risorse del sistema altrimenti impegnate dal sintetizzatore MIDI e risparmiare così la batteria.</p>
    <p>Potrebbe però succedere che, mettendo in pausa un file MIDI a lungo, gli strumenti siano resettati al pianoforte predefinito (strumento 0). In quel caso, riprodurre il file dall'inizio per reimpostare gli strumenti.</p>

en: Polling time for input:
it: Tempo di controllo dell'input:

en: Polling time for MIDI input. See "What's This" for more information.
it: Tempo di controllo dell'input MIDI. Consultare il "Che cos'è" per ulteriori informazioni.

en: Sets the time between the polling of the MIDI input port in milliseconds. Small values lead to faster recognition of incoming MIDI events, but stress the CPU. 10 ms should be a good value.
it: Imposta il tempo di controllo della porta dell'input MIDI in millesecondi. Valori piccoli portano a un riconoscimento più rapido degli eventi MIDI, ma sforzano la CPU. 10 ms dovrebbe essere un buon valore.

note: L10N: "Kinetic Scrolling" is a checkbox label, as in "Enable Kinetic Scrolling"
en: Kinetic Scrolling
it: Scorrimento cinetico

en: Show Scrollbars
it: Mostra le barre di scorrimento

en: Strict Paging
it: Paginazione rigorosa

en: If checked, PageUp and PageDown always page to the previous or next page instead of scrolling.
it: Se selezionato, PaginaSù e PaginaGiù passano direttamente alla pagina precedente o successiva senza scorrimento.

en: Shadow
it: Ombra

en: If checked, Frescobaldi draws a shadow around the pages.
it: Se selezionato, Frescobaldi disegna un'ombra intorno alle pagine.

en: Use vector based backend (Arthur) for rendering PDF documents on screen (experimental!)
it: Usa il backend vettoriale (Arthur) per elaborare i documenti PDF sullo schermo (sperimentale!)

en: If checked, Frescobaldi will use the Arthur backend of the Poppler
    library for PDF rendering on screen. The Arthur backend is faster
    than the default Splash backend, but more experimental.
it: Se selezionato, Frescobaldi userà il backend Arthur della libreria
    Poppler per la visualizzazione dei PDF sullo schermo. Il backend Arthur
    è più veloce del backend Splash predefinito, ma è anche più sperimentale.

en: Display of Music
it: Aspetto dello spartito

en: Magnifier Size:
it: Dimensione della lente d'ingrandimento:

en: Size of the magnifier glass (Ctrl+Click in the Music View).
it: Dimensioni della lente d'ingrandimento. (Ctrl+Click nell'Anteprima spartito).

note: L10N: as in "400 pixels", appended after number in spinbox, note the leading space
en:  pixels
it:  pixel

en: Magnifier Scale:
it: Fattore d'ingrandimento:

en: Magnification of the magnifier.
it: Quante volte ingrandisce la lente.

en: Printing of Music
it: Stampa dello spartito

en: Use vector based backend (Arthur) for printing PDF documents
it: Usa il backend vettoriale (Arthur) per la stampa dei documenti PDF

en: If checked, Frescobaldi will use the Arthur backend of the Poppler
    library for printing PDF documents. A big advantage of the Arthur backend
    is that it is vector-based, in contrast to the default Splash backend,
    which is raster-based. But Arthur is more experimental.
it: Se selezionato, Frescobaldi userà il backend Arthur della libreria
    Poppler per stampare i documenti PDF. Il grande vantaggio del backend
    Arthur è che è vettoriale, diversamente dal backend predefinito Splash,
    che è invece raster. Ma Arthur è più sperimentale.

en: Print PDF documents directly to CUPS if available.
it: Stampa i documenti PDF direttamente su CUPS se disponibile.

en: If checked, Frescobaldi tries to print a PDF document directly using
    the CUPS server, if available.
it: Se selezionato, Frescobaldi tenta di stampare un documento PDF usando
    direttamente il server CUPS, se disponibile.

en: Set the resolution if Frescobaldi prints using raster images.
it: Imposta la risoluzione se Frescobaldi stampa usando immagini raster.

en: Folders containing hyphenation dictionaries
it: Cartelle con i dizionari per la sillabazione

en: Music Font Repository:
it: Repository dei caratteri musicali:

en: If set this directory can be used to automatically
    install all music fonts into a given LilyPond installation.
it: Se impostata, questa directory può essere usata per installare automaticamente
    tutti i tipi di carattere musicali nell'installazione di LilyPond specificata.

en: Auto install
it: Installazione automatica

en: Always install fonts from the music font repository
    to the current LilyPond installation when opening
    the Document Fonts dialog.
it: Installa sempre i tipi di carattere dal repository dei caratteri
    musicali nell'installazione corrente di LilyPond quando si apre
    la finestra di dialogo dei Caratteri del documento.

en: Music Font Preview Cache:
it: Cache delle anteprime dei caratteri musicali:

en: If a writable path is set the provided notation font samples
    are cached persistently, otherwise they are cached in the
    operating system's temporary directory where they may be
    removed upon shutdown.
    Notation font previews from custom files or the active
    document are always cached temporarily and removed when
    closing Frescobaldi.
it: Se viene impostato un percorso scrivibile, gli esempi forniti del
    carattere della notazione vengono salvati continuamente nella cache,
    altrimenti vengono salvati nella directory temporanea del sistema
    operativo, dove potranno essere cancellati all'arresto del sistema.

en: Shortcut
it: Scorciatoia

en: Menu {name}
it: Menù {name}

en: Other commands:
it: Altri comandi:

en: &Edit Shortcut for "{name}"
it: &Modifica la scorciatoia per "{name}"

en: (no shortcut)
it: (nessuna scorciatoia)

en: (default)
it: (predefinita)

en: Show log when a job is started
it: Mostra i messaggi di esecuzione quando si avvia un processo

en: Display plain log output
it: Mostra i messaggi di LilyPond come sono

en: If checked, Frescobaldi will not shorten filenames in the log output.
it: Se selezionato, Frescobaldi non abbrevierà i nomi dei file
    nei messaggi di esecuzione di LilyPond.

en: Hide automatic engraving jobs
it: Nascondi i processi di compilazione automatica

en: If checked, Frescobaldi will not show the log for automatically
    started engraving jobs (LilyPond->Auto-engrave).
it: Se abilitato, Frescobaldi non mostrerà i messaggi di esecuzione dei processi di
    compilazione iniziati automaticamente (LilyPond->Compilazione automatica).

en: Music View
it: Anteprima spartito

en: Only load updated PDF documents
it: Carica solo i PDF aggiornati

en: If checked, Frescobaldi will not open PDF documents that are not
    up-to-date (i.e. the source file has been modified later).
it: Se selezionato, Frescobaldi non aprirà i PDF non aggiornati, cioè quelli il cui sorgente è stato modificato successivamente.

en: Remember View settings per-document
it: Ricorda le impostazioni della vista per ciascun documento

en: If checked, every document in the Music View will remember its
    own layout setting, zoom factor, etc. If unchecked, the View will
    not change its settings when a different document is displayed.
it: Se selezionato, ogni documento dell'Anteprima spartito ricorderà le sue impostazioni
    di formattazione, il fattore di ingrandimento, etc. Se non selezionato, la vista
    non cambierà le sue impostazioni quando viene visualizzato un documento diverso.

en: Group documents by directory
it: Raggruppa documenti per cartella

en: Restores the built-in outline patterns.
it: Ripristina gli schemi predefiniti per le strutture.

en: Patterns to match in text (excluding comments) that are shown in outline:
it: Schemi da cercare nel testo (escludendo i commenti) e da mostrare nella struttura:

en: Patterns to match in text (including comments) that are shown in outline:
it: Schemi da cercare nel testo (includendo i commenti) e da mostrare nella struttura:

en: Enter a regular expression to match:
it: Inserire un'espressione regolare:

en: Quick Insert
it: Inserimento veloce

en: Quick &Insert
it: &Inserimento veloce

en: Allow shorthands
it: Permetti abbreviazioni

en: Use short notation for some articulations like staccato.
it: Usa la forma breve per alcuni segni come lo staccato.

en: Remove articulations etc.
it: Togli le articolazioni, etc.

en: Articulations
it: Segni

en: Different kinds of articulations and other signs.
it: Vari tipi di indicazione per il fraseggio e altro.

en: Accent
it: Accento

en: Ornaments
it: Abbellimenti

en: Trill
it: Trillo

en: Prall
it: Mordente superiore

en: Mordent
it: Mordente inferiore

en: Turn
it: Gruppetto

en: Prall prall
it: Doppio mordente

en: Prall mordent
it: Doppio mordente

en: Up prall
it: Mordente dal basso

en: Down prall
it: Mordente dall'acuto

en: Up mordent
it: Mordente inf. dal basso

en: Down mordent
it: Mordente inf. dall'acuto

en: Prall up
it: Mordente con risoluzione

en: Prall down
it: Mordente con risoluzione

en: Line prall
it: Mordente con appoggiatura

en: Reverse turn
it: Gruppetto rovesciato

note: L10N: dynamic signs
en: Signs
it: Segni

en: Fermata
it: Corona

en: Short fermata
it: Corona breve

en: Long fermata
it: Corona lunga

en: Very long fermata
it: Corona lunghissima

en: Varcoda
it: Var. Coda

en: Signumcongruentiae
it: Signum congruentiae

en: Other
it: Altro

en: Upbow
it: Arcata in su

en: Downbow
it: Arcata in giù

en: Open (e.g. brass)
it: Aperto (come per gli ottoni, ad. es.)

en: Stopped (e.g. brass)
it: Chiuso (come per gli ottoni, ad. es.)

en: Thumb
it: Pollice

en: Left heel
it: Tacco sinistro

en: Right heel
it: Tacco destro

en: Left toe
it: Punta sinistra

en: Right toe
it: Punta destra

en: Half open (e.g. hi-hat)
it: Mezzo aperto (hi-hat, ad es.)

en: Bar Lines
it: Stanghette

en: Bar lines, breathing signs, etcetera.
it: Stanghette, respiri e altro.

en: Double bar line
it: Doppia stanghetta

en: Ending bar line
it: Stanghetta finale

en: Dotted bar line
it: Stanghetta punteggiata

en: Dashed bar line
it: Stanghetta tratteggiata

en: Invisible bar line
it: Stanghetta invisibile

en: Repeat start
it: Inizio ritornello

en: Repeat both
it: Doppio ritornello

en: Repeat end
it: Fine ritornello

en: Repeat both (old)
it: Doppio ritornello (antico)

en: Repeat both (classic)
it: Doppio ritornello (classico)

en: Tick bar line
it: Stanghetta corta

en: Single bar line
it: Stanghetta semplice

en: Small-Wide-Small bar line
it: Stanghetta sottile-grossa-sottile

en: Wide-Small bar line
it: Stanghetta grossa-sottile

en: Double wide bar line
it: Doppia stanghetta grossa

en: Segno bar line
it: Stanghetta con l'indicazione "segno"

en: Single wide bar line
it: Stanghetta larga singola

en: Angled repeat start
it: Inizio di ripetizione uncinato

en: Angled repeat end
it: FIne di ripetizione uncinato

en: Angled repeat both
it: Ripetizione uncinata

en: Kievan bar line
it: Stanghetta della notazione quadrata

en: Breathing Signs
it: Respiri

en: Default Breathing Sign
it: Respiro normale

en: Straight Breathing Sign
it: Respiro dritto

en: Curved Caesura
it: Cesura curva

en: Straight Caesura
it: Cesura dritta

en: Configure Keyboard Shortcut ({key})
it: Configura la scorciatoia ({key})

en: None
it: Niente

en: Dynamics
it: Dinamiche

en: Dynamic symbols.
it: Segni di dinamica.

en: Dynamic sign {name}
it: Segno di dinamica {name}

en: Spanners
it: Indicazioni estese

en: Hairpin crescendo
it: Forcella 'crescendo'

en: Hairpin diminuendo
it: Forcella 'diminuendo'

en: Slurs, spanners, etcetera.
it: Legature, indicazioni estese e altro.

en: Arpeggios
it: Arpeggi

en: Arpeggio with Up Arrow
it: Arpeggio con freccia in su

en: Arpeggio with Down Arrow
it: Arpeggio con freccia in giù

en: Bracket Arpeggio
it: Arpeggio a parentesi quadra

en: Parenthesis Arpeggio
it: Arpeggio a parentesi tonda

en: Glissandos
it: Glissando

en: Dashed Glissando
it: Glissando tratteggiato

en: Dotted Glissando
it: Glissando punteggiato

en: Zigzag Glissando
it: Glissando a zig-zag

en: Trill Glissando
it: Glissando con la linea del trillo

en: Phrasing Slur
it: Legatura di frase

en: Grace Notes
it: Abbellimenti

en: Grace Notes w. beaming
it: Abbellimenti con travatura

en: Slashed no slur
it: Barrato senza legatura di portamento

en: After grace
it: Dopo l'abbellimento

en: <p>With the Quick Insert Panel you can add various music elements to the current note or selected music.</p>
    <p>See {link} for more information.</p>
it: <p>Con il Panello di Inserimento veloce è possibile aggiungere vari elementi musicali alla nota attuale o a un passaggio selezionato</p>
    <p>Consultare {link} per maggiori informazioni.</p>

en: Direction:
it: Posizione:

en: Up
it: Sopra

en: Neutral
it: Indifferente

en: Down
it: Sotto

en: Replace full measure rests with spacer rests
it: Sostituisci le pause d'intero con pause spaziatrici

en: Change all R to s in this document or in the selection.
it: Trasforma in s tutte le R in questo documento o nella selezione.

en: Replace spacer rests with full measure rests
it: Sostituisci tutte le pause spaziatrici con pause d'intero

en: Change all s to R in this document or in the selection.
it: Trasforma in R tutte le s in questo documento o nella selezione.

en: Replace positioned rests with plain rests
it: Sostituisci le pause posizionate con pause semplici

en: Change all \rest with r in this document or in the selection.
it: Trasforma in r tutti i \rest nel documento o nella selezione.

en: &Double durations
it: &Raddoppia le durate

en: Double all the durations in the selection.
it: Raddoppia tutte le durate nella selezione.

en: &Halve durations
it: &Dimezza le durate

en: Halve all the durations in the selection.
it: Dimezza tutte le durate nella selezione.

en: Do&t durations
it: &Punto di valore

en: Add a dot to all the durations in the selection.
it: Aggiunge un punto di valore a tutte le durate nella selezione.

en: &Undot durations
it: Togli un punto di &val.

en: Remove one dot from all the durations in the selection.
it: Toglie un punto di valore da tutte le durate nella selezione.

en: Remove &scaling
it: &Togli i gruppi irregolari

en: Remove all scaling (*n, *n/m) from the durations in the selection.
it: Toglie tutte le scalature (*n/m) dalle durate nella selezione.

en: Remove scaling with &fractions
it: Togli le scalature con le frazioni

en: Remove only scaling containing fractions (*n/m) from the durations in the selection.
it: Toglie tutte le scalature contenenti frazioni (*n/m) dalle durate nella selezione.

en: &Remove durations
it: To&gli le durate

en: Remove all durations from the selection.
it: Toglie tutte le indicazioni di durata dalla selezione.

en: Make &implicit
it: &Nascondi le durate

en: Make durations implicit (remove repeated durations).
it: Toglie la durata dopo una nota se è la stessa della nota precedente.

en: Make implicit (per &line)
it: N&ascondi le durate (ogni riga per sé)

en: Make durations implicit (remove repeated durations), except for the first duration in a line.
it: Toglie la durata dopo una nota se è la stessa della nota precedente, tranne che per la prima durata in ogni riga.

en: Make &explicit
it: Most&ra le durate

en: Make durations explicit (add duration to every note, even if it is the same as the preceding note).
it: Aggiunge la durata dopo ogni nota anche se è la stessa della nota precedente.

en: &Apply rhythm...
it: Applica uno sc&hema ritmico...

en: Apply an entered rhythm to the selected music.
it: Applica lo schema ritmico inserito alla musica selezionata.

en: &Copy rhythm
it: &Copia lo schema ritmico

en: Copy the rhythm of the selected music.
it: Copia lo schema ritmico della musica selezionata.

en: &Paste rhythm
it: Incol&la lo schema ritmico

en: Paste a rhythm to the selected music.
it: Incolla lo schema ritmico alla musica selezionata.

en: Apply Rhythm
it: Applica uno schema ritmico

en: Enter a rhythm:
it: Inserire uno schema ritmico:

en: Score &Wizard...
it: Con&figurazione assistita di un nuovo spartito...

en: From C&urrent Document...
it: Dal documento c&orrente...

en: Music follows here.
it: Qui segue la musica.

en: Remove default LilyPond tagline
it: Elimina la tagline predefinita di LilyPond

en: Score Setup Wizard
it: Configurazione assistita di un nuovo spartito

en: Clears the current page of the Score Wizard.
it: Svuota la pagina attuale della Configurazione assistita.

en: Score Preview
it: Anteprima partitura

en: &Titles and Headers
it: &Titoli e Intestazioni

en: &Parts
it: &Parti

en: &Score settings
it: &Impostazioni spartito

en: Click to enter a value.
it: Fare clic per inserire un valore.

en: bottom of first page
it: in fondo alla prima pagina

en: bottom of last page
it: in fondo all'ultima pagina

en: Dedication
it: Dedica

en: Title
it: Titolo

en: Subtitle
it: Sottotitolo

en: Subsubtitle
it: Sotto-sottotitolo

en: Instrument
it: Strumento

en: Composer
it: Compositore

en: Arranger
it: Arrangiatore

en: Poet
it: Paroliere

en: Meter
it: Metro

en: Piece
it: Brano

en: Opus
it: Opera

en: Available parts:
it: Parti disponibili:

en: Score:
it: Spartito:

en: &Add
it: &Aggiungi

en: &Remove
it: &Togli

en: Move up
it: Sposta in alto

en: Move down
it: Sposta in basso

en: Key signature:
it: Tonalità:

en: Time signature:
it: Indicazione di tempo:

en: Pickup measure:
it: Battuta in levare:

en: Metronome mark:
it: Indicazione per il metronomo:

en: Round tap tempo value
it: Arrotonda il valore temporale del battito

en: Round the entered tap tempo to a common value.
it: Arrotonda il tempo del battito inserito a un valore comune.

en: Tempo indication:
it: Indicazione di movimento:

en: Major
it: Maggiore

en: Minor
it: Minore

en: Ionian
it: Ionico

en: Dorian
it: Dorico

en: Phrygian
it: Frigio

en: Lydian
it: Lidio

en: Mixolydian
it: Misolidio

en: Aeolian
it: Eolio

en: Locrian
it: Ipofrigio

en: Score properties
it: Impostazioni spartito

en: General preferences
it: Preferenze generali

en: Use typographical quotes
it: Usa virgolette tipografiche

en: Replace normal quotes in titles with nice typographical quotes.
it: Sostituisce le virgolette normali con quelle tipografiche, di più bel aspetto.

en: Use \relative with pitch
it: Usa \relative con l'altezza

en: Write a default pitch after the \relative command.
it: Scrive un'altezza predefinita dopo il comando \relative.

en: Remove default tagline
it: Togli la tagline predefinita

en: Suppress the default tagline output by LilyPond.
it: Elimina la tagline predefinita di LilyPond.

en: Remove bar numbers
it: Togli i numeri di battuta

en: Suppress the display of measure numbers at the beginning of every system.
it: Elimina la visualizzazione dei numeri di battuta all'inizio di ogni sistema.

en: Smart neutral stem direction
it: Direzione neutrale del gambo intelligente

en: Use a logical direction (up or down) for stems on the middle line of a staff.
it: Usa una direzione logica (su o giù) per i gambi che si trovano sulla linea centrale di un rigo.

en: Create MIDI output
it: Genera MIDI

en: Create a MIDI file in addition to the PDF file.
it: Genera anche un file MIDI oltre al PDF.

en: Show metronome mark
it: Mostra l'indicazione per il metronomo

en: If checked, show the metronome mark at the beginning of the score. The MIDI output also uses the metronome setting.
it: Se selezionato, mostra l'indicazione per il metronomo all'inizio dello spartito. Anche l'output MIDI userà la stessa indicazione.

en: Paper size:
it: Dimensione del foglio:

en: Orientation:
it: Orientamento:

en: Regular
it: Normale

en: Landscape
it: Orizzontale

en: Rotated
it: Ruotato

en: Regular portrait orientation.
it: Normale orientamento verticale.

en: Set paper orientation to landscape while keeping upright printing orientation.
it: Imposta l'orientamento del foglio su orizzontale mantenendo l'orientamento di stampa in verticale.

en: Rotate print on regular paper.
it: Ruota la stampa su foglio normale.

en: Long
it: Per esteso

en: Short
it: Abbreviato

en: Instrument names
it: Nomi degli strumenti

en: First system:
it: Primo sistema:

en: Other systems:
it: Gli altri sistemi:

en: Use long or short instrument names before the first system.
it: Usa il nome dello strumento abbreviato o per esteso davanti al primo sistema.

en: Use short, long or no instrument names before the next systems.
it: Usa il nome per esteso, abbreviato o non usa i nomi degli strumenti davanti agli altri sistemi.

en: Which language to use for the instrument names.
it: La lingua da usare per i nomi degli strumenti.

en: Pitch name language:
it: Lingua per il nome delle note:

en: The LilyPond language you want to use for the pitch names.
it: La lingua da usare per le altezze delle note nel sorgente LilyPond.

en: Version:
it: Versione:

en: The LilyPond version you will be using for this document.
it: La versione di LilyPond che sarà usata per questo documento.

en: No settings available.
it: Nessuna configurazione disponibile.

en: Part {0}
it: Parte {0}

en: Adjust how many separate voices you want on each staff.
it: Imposta il numero di voci indipendenti per ciascun rigo.

en: This is primarily useful when you write polyphonic music like a fugue.
it: Questo è utile soprattutto nella scrittura di musica polifonica, come una fuga.

en: Right hand:
it: Mano destra:

en: Left hand:
it: Mano sinistra:

en: Chord style:
it: Notazione degli accordi:

en: Guitar fret diagrams
it: Grafici degli accordi per chitarra

en: Show predefined guitar fret diagrams below the chord names (LilyPond 2.12 and above).
it: Mosta i grafici predefiniti degli accordi per chitarra sotto il nome degli accordi (LilyPond 2.12 e superiori).

en: Chords follow here.
it: Qui seguono gli accordi.

en: German
it: Tedesca

en: Semi-German
it: Semi-tedesca

en: Italian
it: Italiana

en: French
it: Francese

en: Horn in F
it: Corno in Fa

[ctx: abbreviation for Horn in F]
en: Hn.F.
it: Cor, in fa

en: Trumpet in C
it: Tromba in do

[ctx: abbreviation for Trumpet in C]
en: Tr.C.
it: Tr. in do

en: Trumpet in Bb
it: Tromba in sib

[ctx: abbreviation for Trumpet in Bb]
en: Tr.Bb.
it: Tr. in sib

en: Cornet in Bb
it: Cornetta in sib

[ctx: abbreviation for Cornet in Bb]
en: Crt.Bb.
it: Crt.Sib.

en: Flugelhorn
it: Flicorno soprano

[ctx: abbreviation for Flugelhorn]
en: Fgh.
it: Flic.

en: Mellophone
it: Mellofono

[ctx: abbreviation for Mellophone]
en: Mph.
it: Mell.

en: Baritone
it: Flicorno tenore

[ctx: abbreviation for Baritone]
en: Bar.
it: Flic. ten.

en: Euphonium
it: Eufonio

[ctx: abbreviation for Euphonium]
en: Euph.
it: Euf.

[ctx: abbreviation for Tuba]
en: Tb.
it: T.ba

en: Bass Tuba
it: Basso tuba

[ctx: abbreviation for Bass Tuba]
en: B.Tb.
it: T.ba b.

en: Brass
it: Ottoni

en: Staff Group
it: Accollatura

note: L10N: Brace like a piano staff
en: Brace
it: Graffa

note: L10N: Bracket like a choir staff
en: Bracket
it: Quadra

note: L10N: Square bracket like a sub-group
en: Square
it: Quadrata

en: Connect Barlines
it: Unisci le stanghette

en: If checked, barlines are connected between the staves.
it: Se selezionato, le stanghette saranno unite tra i vari righi.

en: Score
it: Spartito

en: Piece:
it: Brano:

en: Opus:
it: Opera:

en: Properties
it: Impostazioni

en: Book Part
it: Sezione

en: Book
it: Libro

en: <p>Here you can specify a filename or suffix (without extension) to set the names of generated output files for this book.</p>
    <p>If you choose "Suffix" the entered name will be appended to the document's file name; if you choose "Filename", just the entered name will be used.</p>
it: <p>Qui è possibile specificare un nome o un suffisso (senza estensione) per impostare i nomi dei file prodotti per questo libro.</p>
    <p>Se si sceglie "Suffisso", questo verrà aggiunto alla fine del nome del documento; se si sceglie "Nome dei file", verrà semplicemente usato quest'ultimo.</p>

en: Output Filename:
it: Nome dei file prodotti:

en: Filename
it: Nome dei file

en: Suffix
it: Suffisso

en: Containers
it: Raggruppamenti

en: Piano
it: Pianoforte

[ctx: abbreviation for Piano]
en: Pno.
it: Pf.

en: Electric piano
it: Piano elettrico

[ctx: abbreviation for Electric piano]
en: E.Pno.
it: Pf. el.

en: Harpsichord
it: Cembalo

[ctx: abbreviation for Harpsichord]
en: Hs.
it: Cemb.

en: Clavichord
it: Clavicordo

[ctx: abbreviation for Clavichord]
en: Clv.
it: Clvd.

en: Organ
it: Organo

en: Pedal:
it: Pedale:

en: Set to 0 to disable the pedal altogether.
it: Impostare a 0 per togliere il rigo del pedale.

en: Set to 0 to disable the right-hand part altogether.
it: Impostare a 0 per togliere la parte della mano destra.

en: Set to 0 to disable the left-hand part altogether.
it: Impostare a 0 per togliere la parte della mano sinistra.

en: Keyboard instruments
it: Strumenti a tastiera

[ctx: abbreviation for Timpani]
en: Tmp.
it: Timp.

en: Xylophone
it: Xilofono

[ctx: abbreviation for Xylophone]
en: Xyl.
it: Xil.

en: Upper staff:
it: Rigo superiore:

en: Lower staff:
it: Rigo inferiore:

en: Set the number of voices to 0 to disable the second staff.
it: Impostare a 0 il numero delle voci per togliere il secondo rigo.

en: Vibraphone
it: Vibrafono

[ctx: abbreviation for Vibraphone]
en: Vib.
it: Vibr.

en: Tubular bells
it: Campane tubolari

[ctx: abbreviation for Tubular bells]
en: Tub.
it: Camp.

[ctx: abbreviation for Glockenspiel]
en: Gls.
it: Glock.

en: Manual staff:
it: Rigo del manuale:

en: Pedal staff:
it: Rigo della pedaliera:

en: Drums
it: Batteria

[ctx: abbreviation for Drums]
en: Dr.
it: Batt.

en: Voices:
it: Voci:

en: Remove stems
it: Togli i gambi

en: Remove the stems from the drum notes.
it: Toglie i gambi dalle note della batteria.

en: Drums follow here.
it: Qui segue la batteria.

en: keep some distance.
it: distanziare un poco.

en: Drums (5 lines, default)
it: Batteria (5 linee, predefinito)

en: Timbales-style (2 lines)
it: Tipo timbales (2 linee)

en: Congas-style (2 lines)
it: Tipo conga (2 linee)

en: Bongos-style (2 lines)
it: Tipo bongo (2 linee)

en: Percussion-style (1 line)
it: Tipo percussione (1 linea)

en: Percussion
it: Percussioni

en: Custom tuning
it: Accordatura personalizzata

en: Staff type:
it: Tipo di rigo:

en: Tuning:
it: Accordatura:

en: Select custom tuning in the combobox and enter a custom tuning here, e.g. <code>e, a d g b e'</code>. Use absolute note names in the same language as you want to use in your document (by default: "nederlands").
it: Seleziona «Accordatura personalizzata» nella casella di selezione e inserisci una accordatura personalizzata, per esempio <code>e, a d g b e'</code>. Usa i nomi assoluti delle note nella stessa lingua che vuoi usare nel documento (quella predefinita è «olandese»).

en: Custom tuning...
it: Accordatura personalizzata...

en: Normal staff
it: Rigo normale

en: Tablature
it: Intavolatura

note: L10N: Both a Normal and a Tablature staff
en: Both
it: Entrambi

en: Mandolin
it: Mandolino

[ctx: abbreviation for Mandolin]
en: Mdl.
it: Mand.

en: Mandolin tuning
it: Accordatura per mandolino

en: Ukulele tuning
it: Accordatura per ukulele

en: Ukulele D-tuning
it: Accordatura in Re per ukulele

en: Tenor Ukulele tuning
it: Accordatura per ukulele tenore

en: Baritone Ukulele tuning
it: Accordatura per ukulele baritono

[ctx: abbreviation for Banjo]
en: Bj.
it: Banj.

en: Open G-tuning (aDGBD)
it: Accordatura Open G (sol-RE-SOL-SI-RE)

en: C-tuning (gCGBD)
it: Accordatura in do (sol-DO-SOL-SI-RE)

en: Modal tuning (gDGCD)
it: Accordatura modale (sol-RE-SOL-DO-RE)

en: Open D-tuning (aDF#AD)
it: Accordatura Open D (la-RE-FA#-LA-RE)

en: Open Dm-tuning (aDFAD)
it: Accordatura Open Dm (la-RE-FA-LA-RE)

en: Four strings (instead of five)
it: Quattro corde (al posto di cinque)

en: Classical guitar
it: Chitarra classica

[ctx: abbreviation for Classical guitar]
en: Gt.
it: Chit.

en: Guitar tuning
it: Accordatura per chitarra

en: Guitar seven-string tuning
it: Accordatura per chitarra a sette corde

en: Guitar drop-D tuning
it: Accordatura per chitarra con Mi basso abbassato a Re

en: Guitar drop-C tuning
it: Accordatura per chitarra con Mi basso abbassato a Do

en: Open G-tuning
it: Accordatura di Sol aperto

en: Guitar open D tuning
it: Accordatura per chitarra di Re aperto

en: Guitar d-a-d-g-a-d tuning
it: Accordatura DADGAD per chitarra

en: Lute tuning
it: Accordatura per liuto

en: Guitar A-sus4 tuning
it: Accordatura A-sus4 per chitarra

en: Acoustic guitar
it: Chitarra acustica

[ctx: abbreviation for Acoustic guitar]
en: A.Gt.
it: Chit. ac.

en: Electric guitar
it: Chitarra elettrica

[ctx: abbreviation for Electric guitar]
en: E.Gt.
it: Chit. el.

en: Jazz guitar
it: Chitarra jazz

[ctx: abbreviation for Jazz guitar]
en: J.Gt.
it: Chit. j.

en: Acoustic bass
it: Basso acustico

[ctx: abbreviation for Acoustic bass]
en: A.Bs.
it: B. ac.

en: Bass tuning
it: Accordatura per basso

en: Four-string bass tuning
it: Accordatura per basso a quattro corde

en: Bass drop-D tuning
it: Accordatura per basso con Mi basso abbassato a Re

en: Five-string bass tuning
it: Accordatura per basso a cinque corde

en: Six-string bass tuning
it: Accordatura per basso a sei corde

en: Electric bass
it: Basso elettrico

[ctx: abbreviation for Electric bass]
en: E.Bs.
it: B. el.

en: Harp
it: Arpa

[ctx: abbreviation for Harp]
en: Hp.
it: Arp.

en: Plucked strings
it: Strumenti a pizzico

en: Chord names
it: Sigle accordi

en: Use extender lines
it: Usa le linee di estensione

en: Figures follow here.
it: Qui segue la cifratura.

en: Staff
it: Rigo

en: Special
it: Altri

en: Violin
it: Violino

[ctx: abbreviation for Viola]
en: Vla.
it: V.la

en: Cello
it: Violoncello

[ctx: abbreviation for Cello]
en: Cl.
it: Vlc.

en: Contrabass
it: Contrabbasso

en: Basso Continuo
it: Basso continuo

[ctx: abbreviation for Basso Continuo]
en: B.c.
it: Bc.

en: Strings
it: Archi

en: Stanzas:
it: Strofe:

en: The number of stanzas.
it: Numero delle strofe.

en: Show the pitch range of the voice at the beginning of the staff.
it: Mostra l'estensione della voce all'inizio del rigo.

en: Lyrics follow here.
it: Qui seguono le parole.

en: Mezzo-soprano
it: Mezzosoprano

[ctx: abbreviation for Mezzo-soprano]
en: Ms.
it: Mzs.

en: Alto
it: Contralto

en: Tenor
it: Tenore

en: Bass
it: Basso

en: Lead sheet
it: Spartito semplificato

en: The Lead Sheet provides a staff with chord names above and lyrics below it. A second staff is optional.
it: Uno spartito semplificato ("lead sheet" in inglese) è composto da un rigo musicale per la melodia, con sopra le sigle degli accordi e sotto le parole. Si può aggiungere anche un secondo rigo.

en: Add accompaniment staff
it: Aggiungi rigo di accompagnamento

en: Adds an accompaniment staff and also puts an accompaniment voice in the upper staff.
it: Aggiunge un rigo di accompagnamento e, nel rigo superiore, una voce di accompagnamento.

en: Choir
it: Coro

en: Please select the voices for the choir. Use the letters S, A, T, or B. A hyphen denotes a new staff.
it: Scegliere le voci del coro. Usare le lettere S, A, T o B. Un trattino indica un nuovo rigo.

en: Hint: For a double choir you can use two choir parts.
it: Consiglio: Per un doppio coro, usare due cori.

en: Voicing:
it: Voci:

en: Lyrics:
it: Parole:

en: Piano reduction
it: Riduzione per pianoforte

en: Adds an automatically generated piano reduction.
it: Aggiunge una riduzione per pianoforte generata automaticamente.

en: Rehearsal MIDI files
it: MIDI file di controllo

en: Creates a rehearsal MIDI file for every voice, even if no MIDI output is generated for the main score.
it: Crea un MIDI file di controllo per ogni voce, anche se non è prodotto nessun file MIDI per lo spartito principale.

[ctx: abbreviation for Choir]
en: Ch.
it: Co.

en: Rehearsal MIDI files:
it: MIDI file di controllo:

en: All voices same lyrics
it: Stesse parole per tutte le voci

en: A set of the same lyrics is placed between all staves.
it: Un blocco delle stesse parole sarà stampato fra tutti i righi.

en: Every voice same lyrics
it: Stesse parole per ogni voce

en: Every voice gets its own lyrics, using the same text as the other voices.
it: Ogni voce avrà il suo blocco di parole, con le stesse parole per ogni voce.

en: Every voice different lyrics
it: Parole diverse per ciascuna voce

en: Every voice gets a different set of lyrics.
it: Ogni voce avrà un proprio blocco di parole.

en: Distribute stanzas
it: Distribuisci le strofe

en: One set of stanzas is distributed across the staves.
it: Distribuisce strofe diverse fra i vari righi.

en: Vocal
it: Voci

en: Flute
it: Flauto

en: Piccolo
it: Ottavino

[ctx: abbreviation for Piccolo]
en: Pic.
it: Ott.

en: Alto Flute
it: Flauto alto

[ctx: abbreviation Alto flute]
en: Afl.
it: Fl. a.

en: Bass flute
it: Flauto basso

[ctx: abbreviation for Bass flute]
en: Bfl.
it: Fl. b.

[ctx: abbreviation for Oboe d'amore]
en: Ob.d'am.
it: Ob. am.

en: English horn
it: Corno inglese

[ctx: abbreviation for English horn]
en: Eng.h.
it: Cor. ing.

en: Bassoon
it: Fagotto

[ctx: abbreviation for Bassoon]
en: Bn.
it: Fag.

en: Contrabassoon
it: Controfagotto

[ctx: abbreviation for Contrabassoon]
en: C.Bn.
it: Cfag.

en: Clarinet
it: Clarinetto

en: E-flat clarinet
it: Clarinetto in Mi bemolle

[ctx: abbreviation for E-flat Clarinet]
en: Cl. in Eb
it: Cl. in Mib

en: A clarinet
it: Un clarinetto

[ctx: abbreviation for A Clarinet]
en: Cl. in A
it: Cl. in La

en: Bass clarinet
it: Clarinetto basso

[ctx: abbreviation for Bass clarinet]
en: BCl.
it: Cl. b.

en: C-Melody Sax
it: Sassofono C melody

[ctx: abbreviation for C-Melody Sax]
en: C-Mel Sax
it: Sassofono C-Mel

en: Sopranino Sax
it: Sassofono sopranino

[ctx: abbreviation for Sopranino Sax]
en: SiSx.
it: Sax. s.no

en: Soprano Sax
it: Sassofono soprano

[ctx: abbreviation for Soprano Sax]
en: SoSx.
it: Sax. s.

en: Alto Sax
it: Sassofono contralto

[ctx: abbreviation for Alto Sax]
en: ASx.
it: Sax. a.

en: Tenor Sax
it: Sassofono tenore

[ctx: abbreviation for Tenor Sax]
en: TSx.
it: Sax. t.

en: Baritone Sax
it: Sassofono baritono

[ctx: abbreviation for Baritone Sax]
en: BSx.
it: Sax. br.

en: Bass Sax
it: Sassofono basso

[ctx: abbreviation for Bass Sax]
en: BsSx.
it: Sax. b.

en: Sopranino recorder
it: Flauto dolce sopranino

[ctx: abbreviation for Sopranino recorder]
en: Si.rec.
it: Rec. si.

en: Soprano recorder
it: Flauto dolce soprano

[ctx: abbreviation for Soprano recorder]
en: S.rec.
it: Rec. s.

en: Alto recorder
it: Flauto dolce contralto

[ctx: abbreviation for Alto recorder]
en: A.rec.
it: Rec. a.

en: Tenor recorder
it: Flauto dolce tenore

[ctx: abbreviation for Tenor recorder]
en: T.rec.
it: Rec. t.

en: Bass recorder
it: Flauto dolce basso

[ctx: abbreviation for Bass recorder]
en: B.rec.
it: Rec. b.

en: Contra Bass recorder
it: Flauto dolce contrabbasso

[ctx: abbreviation for Contra Bass recorder]
en: Cb.rec.
it: Rec. cb.

en: Subcontra Bass recorder
it: Flauto dolce basso subcontrabbasso

[ctx: abbreviation for Subcontra Bass recorder]
en: Scb.rec.
it: Rec. scb.

en: Woodwinds
it: Fiati

en: Search:
it: Cerca:

en: Find Previous
it: Trova precedente

en: Find Next
it: Trova successivo

en: &Case
it: &Distingui

en: Case Sensitive
it: Distingui le maiuscole dalle minuscole

en: Regular Expression
it: Espressione regolare

en: The total number of matches
it: Numero totale di corrispondenze

en: Replace:
it: Sostituisci:

en: Re&place
it: So&stituisci

en: Replaces the next occurrence of the search term.
it: Sostituisce la prossima corrispondenza dell'espressione cercata.

en: &All
it: &Tutto

en: Replaces all occurrences of the search term in the document or selection.
it: Sostituisce tutte le corrispondenze dell'espressione cercata nel documento o nella selezione.

en: Manage Sessions
it: Gestione sessioni

en: &Import...
it: &Importa...

en: Opens a dialog to import a session from a file.
it: Apre una finestra di dialogo per importare una sessione da un file.

en: E&xport...
it: E&sporta...

en: Opens a dialog to export a session to a file.
it: Apre una finestra di dialogo per esportare una sessione in un file.

en: &Activate
it: &Attiva

en: Switches to the selected session.
it: Passa alla sessione selezionata.

en: JSON Files
it: File JSON

[ctx: dialog title]
en: Import session
it: Importa sessione

[ctx: dialog title]
en: Export session
it: Esporta sessione

en: Name:
it: Nome:

en: Always save the list of documents in this session
it: Salva sempre la lista dei documenti in questa sessione

en: Base directory:
it: Cartella base:

en: Use session specific include path
it: Usa il percorso di inclusione specifico della sessione

en: Replace global path
it: Sostituisci il percorso globale

en: When checked, paths in LilyPond preferences are not included.
it: Se vistato, i percorsi presenti nelle preferenze relative a LilyPond non sono inclusi.

en: Copy global path
it: Copia il percorso globale

en: Add and edit the path from LilyPond preferences.
it: Aggiunge e modifica il percorso dalle preferenze relative a LilyPond.

en: Remove all paths.
it: Togli tutti i percorsi.

en: Edit session: {name}
it: Modifica la sessione: {name}

en: Edit new session
it: Modifica una nuova sessione

en: Please enter a session name.
it: Inserire un nome per la sessione.

en: Please do not use the name '{name}'.
it: Il nome '{name}' non si può usare.

en: Another session with the name {name} already exists.
    
    Do you want to overwrite it?
it: Esiste già una sessione con questo nome: {name}.
    
    Sovrascriverla?

en: Overwrite
it: Sovrascrivi

[ctx: New Session]
en: &New...
it: &Nuova...

en: &Manage...
it: &Gestisci sessioni...

en: No Session
it: Nessuna sessione

en: &Line Numbers
it: Numero di ri&ga

en: &Enable Folding
it: C&ontrai il codice

en: &Fold Current Region
it: Co&ntrai la regione attuale

en: Fold &Top Region
it: Con&trai la regione principale

en: &Unfold Current Region
it: &Espandi la regione attuale

en: Fold &All
it: &Contrai tutto

en: U&nfold All
it: E&spandi tutto

en: Blank Line
it: Linea vuota

en: Delete Line(s)
it: Cancella una o più righe

en: Delete Matching Pair
it: Cancella le coppie corrispondenti

en: Next Blank Line
it: Riga vuota successiva

en: Previous Blank Line
it: Riga vuota precedente

en: Select until Next Blank Line
it: Seleziona fino alla riga vuota successiva

en: Select until Previous Blank Line
it: Seleziona fino alla alla riga vuota precedente

en: Single Typographical Quotes
it: Virgolette tipografiche singole

en: Double Typographical Quotes
it: Virgolette tipografiche doppie

en: Tuplets
it: Terzine

en: Modern 2/2 Time Signature
it: 2/2, indicazione di tempo moderna

en: Modern 4/4 Time Signature
it: 4/4, indicazione di tempo moderna

en: Tactus Time Signature (number with note)
it: Indicazione figurata di tempo (numero con nota)

en: LilyPond Version
it: Versione di LilyPond

en: Repeat unfold
it: Ripetizione ricopiata (unfold)

en: Relative Music
it: Musica (mod. Relative)

en: Upper case selection
it: Tutto in maiuscolo

en: Lower case selection
it: Tutto in minuscolo

en: Title case selection
it: Maiuscola la prima lettera di ogni parola

en: Markup lines
it: Allinea il testo

en: Markup column
it: Incolonna il testo

en: Tagline with date and LilyPond version
it: Tagline con la data e la versione di LilyPond

en: Header Template
it: Modello per il titolo

en: No Tagline
it: Nessuna tagline

en: No Barnumbers
it: Togli i numeri di battuta

en: Midi Tempo
it: Velocità del midi

en: Staff Size
it: Dimensione del rigo

en: Double selection or current line
it: Selezione doppia o riga corrente

[ctx: snippet: add comment characters]
en: Comment
it: Commento

[ctx: snippet: remove comment characters]
en: Uncomment
it: Togli commento

en: A5 Paper
it: Formato A5

en: Last note or chord
it: Ultima nota o accordo

en: Color
it: Colore

en: Basic Leadsheet
it: Spartito semplificato

en: Choir Hymn
it: Corale

en: Blank Music Sheet
it: Spartito vuoto

en: Edit Snippet
it: Modifica frammento

en: New Snippet
it: Nuovo frammento

en: Snippet Text:
it: Testo del frammento:

en: Title:
it: Titolo:

en: Shortcut:
it: Scorciatoia:

en: Empty Snippet
it: Frammento vuoto

en: A snippet can't be empty.
it: Un frammento non può essere vuoto.

en: The snippet has been modified.
    Do you want to save your changes or discard them?
it: Il frammento è stato modificato.
    Salvare le modifiche o scartarle?

en: Click to change the keyboard shortcut.
it: Fare click per configurare la scorciatoia.

en: The current date in YYYY-MM-DD format.
it: La data attuale in formato AAAA-MM-GG.

en: The version of the default LilyPond program.
it: La versione dell'eseguibile LilyPond predefinito.

en: The version of Frescobaldi.
it: La versione di Frescobaldi.

en: The URL of the current document.
it: URL del documento attuale.

en: The full local filename of the current document.
it: Il nome locale completo del documento attuale.

en: The name of the current document.
it: Il nome del documento attuale.

en: Moves the text cursor here after insert.
it: Sposta il cursore qui dopo aver inserito il frammento.

en: Selects text from here to the position given using the <code>$CURSOR</code> variable
it: Seleziona il testo da questo punto fino alla posizione definita con con la variabile <code>$CURSOR</code>

en: The selected text if available. If not, the text cursor is moved here.
it: Il testo selezionato, se disponibile. Altrimenti, il cursore sarà spostato in questo punto.

en: No snippets found.
it: Nessun frammento trovato.

[ctx: dialog title]
en: Import Snippets
it: Importa frammenti

en: New Snippets
it: Nuovi frammenti

en: Updated Snippets
it: Aggiorna i frammenti

en: Unchanged Snippets
it: Frammenti non modificati

en: Import Keyboard Shortcuts
it: Importa scorciatoie

en: Choose which snippets you want to import:
it: Scegliere i frammenti da importare:

en: There are no new or updated snippets in the file.
it: Non ci sono frammenti nuovi o modificati nel file.

en: <p>Here the snippets from {filename} are displayed.</p>
    <p>If there are new or updated snippets, you can select or deselect them one by one, or all at once, using the checkbox of the group. Then click OK to import all the selected snippets.</p>
    <p>Existing, unchanged snippets can't be imported.</p>
it: <p>Qui vengono mostrati i frammenti dal file {filename}.</p>
    <p>Se sono presenti frammenti nuovi o modificati, è possibile selezionarli uno per uno o tutti insieme, usando le caselle del gruppo. Premere quindi OK per importare tutti i frammenti selezionati.</p>
    <p>Non si possono importare frammenti già esistenti e non modificati.</p>

en: Snippet error
it: Errore del frammento

[ctx: menu title]
en: Sn&ippets
it: F&rammenti

en: New
it: Nuovo

[ctx: dialog title]
en: Restore Built-in Snippets
it: Ripristinare i frammenti predefiniti

en: This dialog allows you to recover built-in snippets that have been changed or deleted. Check the snippets you want to recover and click the button "Restore Checked Snippets."
it: Questa finestra permette di ripristinare i frammenti predefiniti che siano stati cambiati o cancellati. Selezionare i frammenti da ripristinare e fare clic sul pulsante "Ripristina frammenti".

en: Restore Checked Snippets
it: Ripristina frammenti

en: Deleted Snippets
it: Frammenti cancellati

en: Changed Snippets
it: Frammenti modificati

en: Save as Template
it: Salva come modello

en: Please enter a template name:
it: Inserire un nome per il modello:

en: Run LilyPond when creating a new document from this template
it: Eseguire LilyPond quando si crea un nuovo documento da questo modello

en: Overwrite Template?
it: Sovrascrivere il modello?

en: A template named "{name}" already exists.
    
    Do you want to overwrite it?
it: Esiste già un modello chiamato "{name}".
    
    Sovrascriverlo?

en: Snippets
it: Frammenti

en: &Snippets
it: &Frammenti

en: Save as Template...
it: Salva come modello...

en: Copy to &Snippet...
it: Copia come &frammento...

en: Manage Templates...
it: Gestisci i modelli...

en: Manage &Snippets...
it: Gestisci i &frammenti...

en: &Add...
it: &Aggiungi...

en: Add a new snippet. ({key})
it: Aggiunge un nuovo frammento. ({key})

en: &Edit...
it: &Modifica...

en: Edit the current snippet. ({key})
it: Modifica il frammento attuale. ({key})

en: Configure Keyboard &Shortcut...
it: Configura la &scorciatoia...

en: Remove the selected snippets.
it: Rimuove i frammenti selezionati.

en: A&pply
it: A&pplica

en: Apply the current snippet.
it: Applica il frammento attuale.

en: Import snippets from a file.
it: Importa frammenti da un file.

en: Export snippets to a file.
it: Esporta frammenti in un file.

en: Restore &Built-in Snippets...
it: Ripristina i &frammenti predefiniti...

en: Restore deleted or changed built-in snippets.
it: Ripristina i frammenti predefiniti cancellati o modificati.

en: &Help
it: &Aiuto

en: Enter text to search in the snippets list.
    See "What's This" for more information.
it: Inserire il testo da cercare nella lista dei frammenti.
    Vedere "Che cos'è?" per ulteriori informazioni.

en: Enter text to search in the snippets list, and press Enter to apply the currently selected snippet.
it: Inserire il testo da cercare nella lista dei frammenti e premere Invio per usare il frammento selezionato.

en: If the search text fully matches the value of the '{name}' variable of a snippet, that snippet is selected.
it: Se il testo della ricerca coincide completamente con il valore della variabile '{name}' del frammento, questo viene selezionato.

en: If the search text starts with a colon ':', the rest of the search text filters snippets that define the given variable. After a space a value can also be entered, snippets will then match if the value of the given variable contains the text after the space.
it: Se il testo della ricerca inizia con i due punti ':', il resto del testo filtra i frammenti che definiscono la variabile data. Dopo uno spazio è possibile inserire anche un valore: i frammenti mostrati saranno quelli in cui il valore della variabile data contiene il testo che segue lo spazio.

en: E.g. entering {menu} will show all snippets that are displayed in the insert menu.
it: Ad es. inserendo {menu} saranno mostrati tutti i frammenti che sono presenti nel menu di inserimento.

[ctx: dialog title]
en: Export {num} Snippet | Export {num} Snippets
it[0]: Esporta {num} frammento
it[1]: Esporta {num} frammenti

[ctx: window title]
en: SVG View
it: Anteprima SVG

en: SV&G View
it: Anteprima SV&G

en: Zoom &In
it: &Aumenta zoom

en: Zoom &Out
it: &Diminuisci zoom

en: Original &Size
it: Dimensione &originale

en: Page:
it: Pagina:

en: Toolbar
it: Barra degli strumenti

en: Start
it: Inizio

en: Contents
it: Indice

en: (no key defined)
it: (nessun tasto definito)

en: Up:
it: Liv. sup.:

en: In this chapter:
it: In questo capitolo:

en: Next:
it: Avanti:

en: Next Chapter:
it: Capitolo successivo:

en: See also:
it: Vedi anche:

en: VBCL Error: Missing mandatory key(s) '{keys}'
it: Errore VBCL: chiavi obbligatorie mancanti "{keys}"

en: Git not found
it: Git non trovato

en: Frescobaldi is run from within a Git repository, but Git does not appear to be working. Git support will be disabled. If you have Git installed, you can specify its location in the Preferences dialog.
it: Frescobaldi è eseguito da un repository Git, ma Git non sembra funzionare e il supporto a Git sarà quindi disabilitato. Se in realtà Git è installato, imposta il percorso ai suoi eseguibili nelle Preferenze.

en: The given directory '{rootdir} doesn't seem to be a Git repository.
it: La cartella '{rootdir} non sembra essere un repository Git.

en: Successful checkout of branch:
it: Checkout del ramo riuscito:

en: Git Checkout Error
it: Errore nel checkout di Git

en: The following file is missing and could not be loaded when restoring a session: | The following files are missing and could not be loaded when restoring a session:
it[0]: Il file seguente non è stato trovato e non è stato possibile caricarlo durante il ripristino di una sessione:
it[1]: I file seguenti non sono stati trovati e non è stato possibile caricarli durante il ripristino di una sessione:

en: Missing files in {name}
it: File mancanti in {name}

en: Show Help
it: Mostra l'Aiuto

en: Show toolbar
it: Mostra la barra degli strumenti

en: Open music document(s)
it: Apri il documento musicale

en: Open
it: Apri

en: Close document
it: Chiudi il documento

en: Close other documents
it: Chiudi gli altri documenti

en: Close all documents
it: Chiudi tutti i documenti

en: File not found:
    {}
    Please restore if you can.
it: File non trovato:
    {}
    Se possibile, ripristinarlo.

en: Show...
it: Mostra...

en: Close...
it: Chiudi...

en: Zoom
it: Aumenta zoom

en: The file {filename} is missing.
    
    Do you want to remove the filename from the list?
it: Manca il file {filename}.
    
    Rimuovere il nome del file dall'elenco?

en: Answering 'No' will give you a chance to restore the file without having to re-add it.
it: Scegliendo «No» sarà possibile ripristinare il file senza doverlo riaggiungere.

en: Manuscript
it: Manoscritto

en: Manuscript Viewer
it: Anteprima manoscritto

[ctx: dialog title]
en: Open Manuscript(s)
it: Apri il manoscritto

en: Select Manuscript Document
it: Scegli un documento manoscritto

en: Open manuscript(s)
it: Apri il manoscritto

en: Close manuscript
it: Chiudi il manoscritto

en: Close other manuscripts
it: Chiudi gli altri manoscritti

en: Close all manuscripts
it: Chiudi tutti i manoscritti

en: <p>The Manuscript Viewer displays an original manuscript one is copying from.</p>
    <p>See {link} for more information.</p>
it: <p>L'Anteprima manoscritto mostra un manoscritto originale da cui copiare la musica</p>
    <p>Consultare {link} per maggiori informazioni.</p>

en: Start recording a key sequence.
it: Inizia a registrare una sequenza di tasti.

en: Clear the key sequence.
it: Pulisci la sequenza di tasti.

en: Restart Required
it: Riavvio richiesto

en: An operation requires a restart of Frescobaldi:
    
       {}
    
    Some new functionality may not be available before, or the application may even become unstable.
    
    Do you want to restart now?
    You can also save open files first and restart manually.
it: Un'operazione richiede un riavvio di Frescobaldi:
    
       {}
    
    Qualche nuova funzionalità potrebbe non essere disponibile prima del riavvio oppure l'applicazione potrebbe anche diventare instabile.
    
    Si desidera riavviare ora?
    È possibile anche salvare prima i file aperti e riavviare manualmente.

en: Scheme:
it: Schema:

en: Re&name...
it: Ri&nomina...

en: &Export...
it: E&sporta...

en: Add Scheme
it: Aggiungi schema

en: Please enter a name for the new scheme:
it: Inserire un nome per il nuovo schema:

en: Rename
it: Rinomina

en: New name:
it: Nuovo nome:

[ctx: dialog title]
en: Import color theme
it: Importa il tema dei colori

[ctx: dialog title]
en: Export {name}
it: Esporta {name}

[ctx: window title]
en: Edit Shortcut
it: Modifica scorciatoia

en: &No shortcut
it: &Nessuna scorciatoia

en: Use a &custom shortcut:
it: Usa una scorciatoia &personalizzata:

en: Alternative #{num}:
it: Alternativa #{num}:

en: Primary shortcut:
it: Scorciatoia principale:

en: Conflict with: {name}
it: Conflitto con: {name}

en: Here you can edit the shortcuts for {name}
it: Qui si possono modificare le scorciatoie per {name}

[ctx: no keyboard shortcut]
en: none
it: nessuna

en: Use &default shortcut ({name})
it: Usa la scorciatoia &predefinita ({name})

en: The tempo is set as you click this button.
it: Facendo click sul bottone si imposta la velocità.

en: Tap this button to set the tempo.
    
    The average speed of clicking is used; wait 3 seconds to "reset".
it: Battere su questo pulsante per impostare il tempo.
    
    Viene usata la velocità media del clic; aspettare 3 secondi per azzerare.

en: Open file dialog
it: Finestra di apertura dei file

en: Select a directory
it: Scegliere una cartella

en: Select a file
it: Scegliere un file

en: &Print...
it: &Stampa...

en: Fit &Width
it: Adatta alla &larghezza

en: Fit &Height
it: Adatta all'alte&zza

en: Fit &Page
it: Adatta alla &pagina

en: &Natural Size
it: Dimensione &naturale

note: L10N: "Width" as in "Fit Width" (display in zoom menu)
en: Width
it: Larghezza

note: L10N: "Height" as in "Fit Height" (display in zoom menu)
en: Height
it: Altezza

note: L10N: "Page" as in "Fit Page" (display in zoom menu)
en: Page
it: Pagina

en: Rotate &Left
it: Ruota a &sinistra

en: Rotate &Right
it: Ruota a &destra

en: Single Pages
it: Pagine singole

en: Two Pages (first page right)
it: Due pagine (prima pagina a destra)

en: Two Pages (first page left)
it: Due pagine (prima pagina a destra)

en: Vertical
it: Verticale

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: &Continuous
it: &Continuo

en: Re&load View
it: &Ricarica vista

en: Previous Page
it: Pagina precedente

en: Previous
it: Indietro

en: Next Page
it: Pagina successiva

en: Next
it: Avanti

en: Magnifier
it: Lente d'ingrandimento

en: usage:
it: uso:

en: positional arguments
it: argoomenti relativi alla posizione

en: optional arguments
it: argomenti opzionali

en: show this help message and exit
it: mostra questo messaggio d'aiuto ed esce

[ctx: CloseButton]
en: Close Tab
it: Chiudi scheda

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Apply
it: Applica

[ctx: QDialogButtonBox]
en: &Cancel
it: &Annulla

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Cancel
it: Annulla

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Close
it: Chiudi

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Close without Saving
it: &Chiudi senza salvare

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Discard
it: Scarta

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Help
it: Aiuto

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Open
it: Apri

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Reset
it: Ripristina

[ctx: QDialogButtonBox]
en: &Save
it: &Salva

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Save
it: Salva

[ctx: QDialog]
en: What's This?
it: Che cos'è?

[ctx: QDockWidget]
en: Float
it: Fluttua

[ctx: QDockWidget]
en: Undocks and re-attaches the dock widget
it: Sgancia e riaggancia il pannello agganciabile

[ctx: QDockWidget]
en: Close
it: Chiudi

[ctx: QDockWidget]
en: Closes the dock widget
it: Chiude il pannello agganciabile

[ctx: QFileDialog]
en: All Files (*)
it: Tutti i file (*)

[ctx: QFileDialog]
en: Back
it: Indietro

[ctx: QFileDialog]
en: Change to detail view mode
it: Passa alla modalità di visualizzazione dettagliata

[ctx: QFileDialog]
en: Change to list view mode
it: Passa alla modalità di visualizzazione elenco

[ctx: QFileDialog]
en: Create a New Folder
it: Crea una nuova cartella

[ctx: QFileDialog]
en: Create New Folder
it: Crea nuova cartella

[ctx: QFileDialog]
en: &Delete
it: &Elimina

[ctx: QFileDialog]
en: Detail View
it: Vista dettagliata

[ctx: QFileDialog]
en: Drive
it: Unità

[ctx: QFileDialog]
en: File &name:
it: &Nome del file:

[ctx: QFileDialog]
en: Files of type:
it: File di tipo:

[ctx: QFileDialog]
en: Find Directory
it: Cerca cartella

[ctx: QFileDialog]
en: Folder
it: Cartella

[ctx: QFileDialog]
en: Forward
it: Avanti

[ctx: QFileDialog]
en: Go back
it: Vai indietro

[ctx: QFileDialog]
en: Go forward
it: Vai avanti

[ctx: QFileDialog]
en: Go to the parent directory
it: Vai nella cartella superiore

[ctx: QFileDialog]
en: List View
it: Vista elenco

[ctx: QFileDialog]
en: Look in:
it: Cerca in:

[ctx: QFileDialog]
en: &New Folder
it: &Nuova crtella

[ctx: QFileDialog]
en: &Open
it: &Apri

[ctx: QFileDialog]
en: Parent Directory
it: Cartella superiore

[ctx: QFileDialog]
en: Remove
it: Togli

[ctx: QFileDialog]
en: &Rename
it: &Rinomina

[ctx: QFileDialog]
en: Show
it: Mostra

[ctx: QFileDialog]
en: Show &hidden files
it: Mostra i file &nascosti

[ctx: QFileSystemModel]
en: %1 bytes
it: %1 byte

[ctx: QFileSystemModel]
en: Date Modified
it: Data modificata

[ctx: QFileSystemModel]
en: Name
it: Nome

[ctx: QFileSystemModel]
en: Size
it: Dimensione

[ctx: QFileSystemModel]
en: Type
it: Tipo

[ctx: QFontDatabase]
en: Black
it: Nero

[ctx: QFontDatabase]
en: Bold
it: Grassetto

[ctx: QFontDatabase]
en: Demi Bold
it: Grassetto Demi

[ctx: QFontDatabase]
en: Light
it: Leggero

[ctx: QFontDatabase]
en: Oblique
it: Obliquo

[ctx: QFontDatabase]
en: Normal
it: Normale

[ctx: QGnomeTheme]
en: &Cancel
it: &Annulla

[ctx: QGnomeTheme]
en: &Save
it: &Salva

[ctx: QGnomeTheme]
en: &Close
it: C&hiudi

[ctx: QLocalSocket]
en: %1: Invalid name
it: %1: Nome non corretto

[ctx: QMultiInputContext]
en: Select IM
it: Seleziona IM

[ctx: QPlatformTheme]
en: Help
it: Aiuto

[ctx: QPlatformTheme]
en: Apply
it: Applica

[ctx: QPlatformTheme]
en: Reset
it: Ripristina

[ctx: QPlatformTheme]
en: Open
it: Apri

[ctx: QPlatformTheme]
en: Save
it: Salva

[ctx: QPlatformTheme]
en: Cancel
it: Annulla

[ctx: QPlatformTheme]
en: Discard
it: Scarta

[ctx: QPlatformTheme]
en: Restore Defaults
it: Ripristina valori predefiniti

[ctx: QScrollBar]
en: Bottom
it: Fine

[ctx: QScrollBar]
en: Left edge
it: Margine sinistro

[ctx: QScrollBar]
en: Page down
it: Pagina giù

[ctx: QScrollBar]
en: Page left
it: Pagina sinistra

[ctx: QScrollBar]
en: Page right
it: Pagina destra

[ctx: QScrollBar]
en: Page up
it: Pagina su

[ctx: QScrollBar]
en: Right edge
it: Margine destro

[ctx: QScrollBar]
en: Scroll down
it: Scorri in basso

[ctx: QScrollBar]
en: Scroll here
it: Scorri qui

[ctx: QScrollBar]
en: Scroll left
it: Scorri a sinistra

[ctx: QScrollBar]
en: Scroll right
it: Scorri a destra

[ctx: QScrollBar]
en: Scroll up
it: Scorri in alto

[ctx: QScrollBar]
en: Top
it: Inizio

[ctx: QShortcut]
en: Add Favorite
it: Aggiungi preferito

[ctx: QShortcut]
en: Adjust Brightness
it: Regola luminosità

[ctx: QShortcut]
en: Application Left
it: Applicazione sinistra

[ctx: QShortcut]
en: Application Right
it: Applicazione destra

[ctx: QShortcut]
en: Audio Cycle Track
it: Traccia audio ciclica

[ctx: QShortcut]
en: Audio Forward
it: Audio avanti

[ctx: QShortcut]
en: Audio Random Play
it: Riproduzione audio casuale

[ctx: QShortcut]
en: Audio Repeat
it: Ripeti audio

[ctx: QShortcut]
en: Audio Rewind
it: Audio indietro

[ctx: QShortcut]
en: Away
it: Assente

[ctx: QShortcut]
en: Back
it: Indietro

[ctx: QShortcut]
en: Back Forward
it: Indietro successivo

[ctx: QShortcut]
en: Bass Boost
it: Aumenta bassi

[ctx: QShortcut]
en: Bass Down
it: Bassi giù

[ctx: QShortcut]
en: Bass Up
it: Bassi su

[ctx: QShortcut]
en: Battery
it: Batteria

[ctx: QShortcut]
en: Browser
it: Navigatore

[ctx: QShortcut]
en: Cancel
it: Annulla

[ctx: QShortcut]
en: Caps Lock
it: Blocco Maiusc

[ctx: QShortcut]
en: CapsLock
it: Blocco Maiusc

[ctx: QShortcut]
en: Clear
it: Svuota

[ctx: QShortcut]
en: Clear Grab
it: Svuota la cattura

[ctx: QShortcut]
en: Close
it: Chiudi

[ctx: QShortcut]
en: Copy
it: Copia

[ctx: QShortcut]
en: Cut
it: Taglia

[ctx: QShortcut]
en: Del
it: Elimina

[ctx: QShortcut]
en: Delete
it: Elimina

[ctx: QShortcut]
en: Display
it: Mostra

[ctx: QShortcut]
en: Documents
it: Documenti

[ctx: QShortcut]
en: Down
it: Giù

[ctx: QShortcut]
en: Eject
it: Espelli

[ctx: QShortcut]
en: End
it: Fine

[ctx: QShortcut]
en: Enter
it: Invio

[ctx: QShortcut]
en: Exit
it: Esci

[ctx: QShortcut]
en: Forward
it: Avanti

[ctx: QShortcut]
en: Go
it: Vai

[ctx: QShortcut]
en: Help
it: Aiuto

[ctx: QShortcut]
en: History
it: Cronologia

[ctx: QShortcut]
en: Home Page
it: Pagina principale

[ctx: QShortcut]
en: Insert
it: Inserimento

[ctx: QShortcut]
en: Left
it: Sinistra

[ctx: QShortcut]
en: Media Next
it: Media successivo

[ctx: QShortcut]
en: Media Pause
it: Media pausa

[ctx: QShortcut]
en: Media Play
it: Media riproduzione

[ctx: QShortcut]
en: Media Previous
it: Media precedente

[ctx: QShortcut]
en: Media Record
it: Media registra

[ctx: QShortcut]
en: Media Stop
it: Media ferma

[ctx: QShortcut]
en: Menu
it: Menù

[ctx: QShortcut]
en: Music
it: Musica

[ctx: QShortcut]
en: News
it: Novità

[ctx: QShortcut]
en: Number Lock
it: Blocco del tastierino numerico

[ctx: QShortcut]
en: Num Lock
it: Blocca numeri

[ctx: QShortcut]
en: Open URL
it: Apri URL

[ctx: QShortcut]
en: Option
it: Opzione

[ctx: QShortcut]
en: Page Down
it: Pagina giù

[ctx: QShortcut]
en: Page Up
it: Pagina su

[ctx: QShortcut]
en: Paste
it: Incolla

[ctx: QShortcut]
en: Pause
it: Pausa

[ctx: QShortcut]
en: PgDown
it: PagGiù

[ctx: QShortcut]
en: PgUp
it: PagSu

[ctx: QShortcut]
en: Play
it: Riproduci

[ctx: QShortcut]
en: Refresh
it: Aggiorna

[ctx: QShortcut]
en: Reload
it: Ricarica

[ctx: QShortcut]
en: Return
it: Invio

[ctx: QShortcut]
en: Right
it: Destra

[ctx: QShortcut]
en: Save
it: Salva

[ctx: QShortcut]
en: Scroll Lock
it: Blocco scorrimento

[ctx: QShortcut]
en: Search
it: Cerca

[ctx: QShortcut]
en: Select
it: Seleziona

[ctx: QShortcut]
en: Send
it: Invia

[ctx: QShortcut]
en: Shift
it: Maiusc

[ctx: QShortcut]
en: Space
it: Spazio

[ctx: QShortcut]
en: Spellchecker
it: Controllo ortografico

[ctx: QShortcut]
en: Split Screen
it: Dividi schermo

[ctx: QShortcut]
en: Spreadsheet
it: Foglio di calcolo

[ctx: QShortcut]
en: Stop
it: Ferma

[ctx: QShortcut]
en: Subtitle
it: Sottotitolo

[ctx: QShortcut]
en: Support
it: Supporto

[ctx: QShortcut]
en: Suspend
it: Sospendi

[ctx: QShortcut]
en: SysReq
it: Requisiti di sistema

[ctx: QShortcut]
en: Tab
it: Tabulazione

[ctx: QShortcut]
en: Task Panel
it: Pannello attività

[ctx: QShortcut]
en: Terminal
it: Terminale

[ctx: QShortcut]
en: Time
it: Ora

[ctx: QShortcut]
en: Toggle Media Play/Pause
it: Attiva/Disattiva Play/Pausa

[ctx: QShortcut]
en: Tools
it: Strumenti

[ctx: QShortcut]
en: Top Menu
it: Menù principale

[ctx: QShortcut]
en: Treble Down
it: Acuti giù

[ctx: QShortcut]
en: Treble Up
it: Acuti su

[ctx: QShortcut]
en: Up
it: Su

[ctx: QShortcut]
en: View
it: Visualizza

[ctx: QShortcut]
en: Volume Down
it: Volume giù

[ctx: QShortcut]
en: Volume Mute
it: Volume disattivato

[ctx: QShortcut]
en: Volume Up
it: Volume su

[ctx: QShortcut]
en: Zoom In
it: Aumenta zoom

[ctx: QShortcut]
en: Zoom Out
it: Diminuisci zoom

[ctx: QTabBar]
en: Scroll Left
it: Scorri a sinistra

[ctx: QTabBar]
en: Scroll Right
it: Scorri a destra

[ctx: QTextControl]
en: &Undo
it: &Annulla

[ctx: QTextControl]
en: &Redo
it: &Ripeti

[ctx: QTextControl]
en: Cu&t
it: Ta&glia

[ctx: QTextControl]
en: &Copy
it: &Copia

[ctx: QTextControl]
en: &Paste
it: &Incolla

[ctx: QTextControl]
en: Delete
it: Elimina

[ctx: QTextControl]
en: Select All
it: Seleziona tutto

[ctx: QWhatsThisAction]
en: What's This?
it: Che cos'è?

en: LilyPond Music Editor
it: Editor musicale per LilyPond

en: lilypond;editor;sheet music;
it: lilypond;editor;spartiti;partiture musicali;

en: Frescobaldi is an advanced text editor to edit LilyPond sheet music files. It aims to be powerful, yet lightweight and easy to use.
it: Frescobaldi è un editor di testo avanzato per la scrittura di partiture in formato LilyPond. Molteplici funzionalità si coniugano con leggerezza e facilità d'uso.

en: Features:
it: Funzionalità:

en: Powerful text editor with syntax highlighting and automatic completion
it: Editor di testo potente con colorazione della sintassi e completamento automatico

en: Music view with advanced Point &amp; Click
it: Anteprima dello spartito con punta-e-clicca avanzato

en: Midi player to proof-listen LilyPond-generated MIDI files
it: Player MIDI per la revisione dei file MIDI generati da LilyPond

en: Midi capturing to enter music
it: Acquisizione MIDI per inserire la musica

en: Powerful Score Wizard to quickly setup a music score
it: Configurazione assistita potente per impostare rapidamente una partitura

en: Snippet Manager to store and apply text snippets, templates or scripts
it: Gestore dei frammenti per memorizzare e applicare frammenti di testo, modelli o script

en: Use multiple versions of LilyPond, automatically selects the correct version
it: Uso di versione multiple di LilyPond, con selezione automatica della versione corretta

en: Built-in LilyPond documentation browser and built-in User Guide
it: Navigatore della documentazione di LilyPond e guida di Frescobaldi integrati

en: Smart layout-control functions like coloring specific objects in the PDF
it: Funzioni intelligenti di controllo del layout come la colorazione di oggetti specifici nel PDF

en: MusicXML, Midi and ABC import
it: Importazione di MusicXML, MIDI e ABC

en: Modern user interface with configurable colors, fonts and keyboard shortcuts
it: Interfaccia utente moderna con colori, caratteri e scorciatoie da tastiera configurabili

en: Translated into the following languages: Dutch, English, French, German, Italian, Czech, Russian, Spanish, Galician, Turkish, Polish, Brazilian Portuguese and Ukrainian.
it: Tradotto nelle lingue seguenti: olandese, inglese, francese, tedesco, italiano, ceco, russo, spagnolo, galiziano, turco, polacco, portoghese brasiliano e ucraino.

en: Frescobaldi is designed to run on all major operating systems (Linux, Mac OS X and MS Windows). It is named after Girolamo Frescobaldi (1583-1643), an Italian composer of keyboard music in the late Renaissance and early Baroque period.
it: Frescobaldi è progettato per funzionare in tutto i principali sistemi operativi (Linux, Mac OS X e MS Windows). Il suo nome deriva da Giacomo Frescobaldi (1583-1643), un compositore italiano di musica per tastiera del tardo Rinascimento e primo Barocco.

en: Text editor and music view
it: Editor di testo e anteprima dello spartito

en: Change the input without leaving the music view
it: Modifica l'input senza lasciare l'anteprima dello spartito

en: Zoom with the magnifier glass
it: Ingrandisci con la lente

en: Syntax highlighting and automatic completion
it: Colorazione della sintassi e completamento automatico

en: Snippet manager and editor
it: Gestore e editor dei frammenti

en: Score Wizard to quickly setup a music score
it: Configurazione assistita per impostare rapidamente una nuova partitura
