frescobaldi 3.2 - en to ja translation catalogue (776 entries)

en: About {appname}
ja: {appname} について

en: About
ja: このアプリケーションについて

en: Credits
ja: クレジット

en: Version
ja: バージョン

en: A LilyPond Music Editor
ja: LilyPond 楽譜エディター

en: Send an e-mail message to the maintainers.
ja: メンテナーに電子メールを送信。

note: L10N: Translate this sentence and fill in your own name to have it appear in the About Dialog.
en: Translated by Your Name.
ja: 田村 淳によって翻訳されました。

en: Licensed under the {gpl}.
ja: {gpl} の元にライセンスされています。

en: LilyPond Files
ja: Lilypond ファイル

en: LaTeX Files
ja: LaTex ファイル

en: DocBook Files
ja: DocBook ファイル

en: HTML Files
ja: HTML ファイル

en: Texinfo Files
ja: Texinfo ファイル

en: Scheme Files
ja: Scheme ファイル

en: All Files
ja: すべてのファイル

en: &Mark Current Line
ja: 現在の行をマークする(&M)

en: Clear &Error Marks
ja: エラーマークをクリアする(&E)

en: Clear &All Marks
ja: すべてのマークをクリアする(&A)

en: Next Mark
ja: 次のマーク

en: Previous Mark
ja: 前のマーク

en: Go to previous position
ja: 前の位置に移動

en: Back
ja: 戻る

en: Go to next position
ja: 次の位置に移動

en: Forward
ja: 進む

en: Open "{url}"
ja: “{url}” を開く

en: &Jump to definition (line {num})
ja: 定義にジャンプ（{num} 行）(&J)

en: &Jump to definition (in {filename})
ja: 定義にジャンプ（{filename} 内）(&J)

en: &Jump to definition (unknown)
ja: 定義にジャンプ（不明）(&J)

en: From version:
ja: このバージョンから:

en: To version:
ja: このバージョンへ:

en: Save convert-ly messages in document
ja: convert-ly からのメッセージをドキュメント内に保存

en: If checked, the messages of convert-ly are appended as a comment to the end of the document.
ja: チェックされている場合、convert-ly からのメッセージはドキュメントの最後にコメントとして追加されます。

en: &Messages
ja: メッセージ(&M)

en: &Changes
ja: 変更点(&C)

en: &Diff
ja: 差分(&D)

en: Run Again
ja: 再実行

en: Save as file
ja: ファイルとして保存

en: Convert-ly from LilyPond {version}
ja: LilyPond {version} の convert-ly

en: Current Document
ja: 現在のドキュメント

en: Converted Document
ja: 変換されたドキュメント

en: (set in document)
ja: （ドキュメント内の設定）

en: Both 'from' and 'to' versions need to be set.
ja: ‘このバージョンから’ と ‘このバージョンへ’ の両方を設定する必要があります。

en: Could not start {convert_ly}:
    
    {message}
ja: {convert_ly} を開始できませんでした:
    
    {message}

en: The document has not been changed.
ja: ドキュメントは変更されませんでした。

[ctx: dialog title]
en: Save File
ja: ファイルを保存

en: Text Files
ja: テキストファイル

en: Type:
ja: 形式:

en: Background:
ja: 背景:

en: Paper Color
ja: 紙の色

en: Gray
ja: グレースケール

en: Convert image to grayscale.
ja: 画像をグレースケールに変換する。

en: Auto-crop
ja: 自動トリミング

en: Antialias
ja: アンチエイリアス

en: Scale 2x
ja: 2倍でレンダリング

en: Render twice as large and scale back down
    (recommended for small DPI values).
ja: 2倍の大きさでレンダリングし、スケールダウンする
    (DPI値が小さい場合に推奨)。

en: Drag
ja: ドラッグ

en: Drag File
ja: ファイルとしてドラッグ

en: &Copy
ja: コピー(&C)

en: Copy &File
ja: ファイルとしてコピー(&F)

en: &Save As...
ja: 名前を付けて保存(&S)…

en: Image from {filename}
ja: 画像: {filename}

note: L10N: a basic type of input in the editor
en: Error
ja: エラー

en: Cut and Assign
ja: カットして変数にアサイン

en: Please enter the name for the variable to assign the selected text to:
ja: 選択したテキストを割り当てる変数の名前を入力してください:

[ctx: dialog title]
en: Move to include file
ja: インクルードファイルへ移動

en: Untitled
ja: 名称未設定

en: Untitled ({num})
ja: 名称未設定 ({num})

en: Cut and Assign...
ja: カットして変数にアサイン…

en: Move to Include File...
ja: インクルードファイルへ移動…

en: Syntax &Highlighting
ja: 構文の強調表示

en: View File or Definition at &Cursor
ja: カーソルの位置の変数またはファイル名の内容を見る

en: &Automatic Indent
ja: 自動インデント(&A)

en: Re-&Indent
ja: 再インデント(&I)

en: &Format
ja: 整形(&F)

en: Remove Trailing &Whitespace
ja: 行末の空白を削除(&W)

en: &Update with convert-ly...
ja: convert-ly を用いてアップデート(&U)…

en: Remove &Comments
ja: コメントを削除(&C)

en: Remove &Articulations
ja: アーティキュレーションを削除(&A)

en: Remove &Ornaments
ja: 装飾音を削除(&O)

en: Remove &Instrument Scripts
ja: 楽器に固有のスクリプトを削除(&I)

en: Remove &Slurs
ja: スラーを削除(&S)

en: Remove &Beams
ja: 連桁を削除(&B)

en: Remove &Ligatures
ja: リガトゥーラを削除(&L)

en: Remove &Dynamics
ja: 強弱記号を削除(&D)

en: Remove &Fingerings
ja: 運指法記号を削除(&F)

en: Remove Text &Markup (from music)
ja: テキストマークアップを（音楽から）削除(&M)

en: Force Directions &Up
ja: 強制的に上向き(&U)

en: Make Directions &Neutral
ja: デフォルトの向き(&N)

en: Force Directions &Down
ja: 強制的に下向き(&D)

en: &Save
ja: 保存(&S)

en: Save &As...
ja: 名前を付けて保存(&A)…

en: &Close
ja: 閉じる(&C)

en: Close Other Documents
ja: 他のドキュメントを閉じる

en: Always &Engrave This Document
ja: 常にこのドキュメントを譜刻する(&E)

[ctx: menu title]
en: &Documents
ja: ドキュメント(&D)

en: Edit in Place
ja: その場で編集

en: Editing line {linenum} of "{document}" ({variable})
ja: “{document}” ({variable}) の{linenum}行目を編集中

en: Colors:
ja: 色:

en: Added
ja: 追加

en: Changed
ja: 変更

en: Deleted
ja: 削除

en: Links:
ja: リンク:

en: First Change
ja: 最初の変更点

en: Next Change
ja: 次の変更点

en: Top
ja: トップ

en: Hyphenate Lyrics Text
ja: 歌詞のテキストをハイフネーション

en: Please select a language:
ja: 言語を選択してください:

en: &Hyphenate Lyrics Text...
ja: 歌詞のテキストをハイフネーション(&H)…

en: &Remove hyphenation
ja: ハイフネーションを削除(&R)

en: &Copy Lyrics with hyphenation removed
ja: ハイフネーションを削除した歌詞をコピー(&C)

en: file
ja: ファイル

[ctx: dialog title]
en: Close Document
ja: ドキュメントを閉じる

en: The document "{name}" has been modified.
    Do you want to save your changes or discard them?
ja: ドキュメント “{name}” は変更されました。
    変更を保存しますか？それとも破棄しますか？

[ctx: dialog title]
en: Rename/Move File
ja: ファイルの名前を変更または移動

[ctx: dialog title]
en: Save Copy
ja: コピーを保存

[ctx: dialog title]
en: Save Selection
ja: 選択範囲を保存

[ctx: dialog title]
en: Insert From File
ja: ファイルから挿入

[ctx: dialog title]
en: Print Source
ja: LilyPond ソースコードを印刷

en: Export as HTML
ja: HTML としてエクスポート

en: Goto Line Number (1-{num}):
ja: この行番号に移動 (1-{num}):

[ctx: action: new document]
en: &New Document
ja: 新規ドキュメント(&N)

[ctx: action: new document]
en: New
ja: 新規

en: &Open...
ja: 開く(&O)…

en: Open &Recent
ja: 最近使ったドキュメントを開く(&R)

en: Insert from &File...
ja: ファイルから挿入(&F)…

en: Open Current Directory
ja: 現在のディレクトリを開く

en: Open Command Prompt
ja: コマンドプロンプト（ターミナル）を開く

en: &Save Document
ja: ドキュメントを保存

en: Save
ja: 保存

en: Save Copy or Selection As...
ja: コピーまたは選択範囲を名前を付けて保存…

en: &Rename/Move File...
ja: ファイルの名前を変更または移動(&R)…

en: Save All
ja: すべてのドキュメントを保存

en: Re&load
ja: 再読み込み(&l)

en: Reload All
ja: すべて再読み込み

en: Check for External Changes...
ja: 外部アプリケーションによる変更をチェック…

en: Print Source...
ja: LilyPond ソースコードを印刷…

en: &Close Document
ja: ドキュメントを閉じる(&C)

en: Close
ja: 閉じる

en: Close All Documents
ja: すべてのドキュメントを閉じる

en: Close All Documents and Session
ja: すべてのドキュメントとセッションを閉じる

en: &Quit
ja: 終了(&Q)

en: Restart {appname}
ja: {appname} を再起動

en: Export Source as Colored &HTML...
ja: LilyPond ソースコードを色付きの HTML としてエクスポート…

en: &Undo
ja: 取り消す(&U)

en: Re&do
ja: やり直す(&d)

en: Cu&t
ja: カット(&t)

en: Copy as Colored &HTML
ja: 色付きの HTML としてコピー

en: &Paste
ja: ペースト(&P)

en: Select &All
ja: すべてを選択(&A)

en: Select &Block
ja: ブロックを選択(&B)

en: Select &None
ja: 選択を解除(&N)

en: &Find...
ja: 検索(&F)…

en: Find Ne&xt
ja: 次を検索(&x)

en: Find Pre&vious
ja: 前を検索(&v)

en: &Replace...
ja: 置換(&R)…

en: Pr&eferences...
ja: 設定(&e)…

en: &Next Document
ja: 次のドキュメント(&N)

en: &Previous Document
ja: 前のドキュメント(&P)

en: Wrap &Lines
ja: 行を折り返す(&L)

en: &Goto Line...
ja: 行へ移動(&G)…

en: New &Window
ja: 新規ウィンドウ(&W)

en: &Fullscreen
ja: 全画面表示(&F)

en: &User Guide
ja: ユーザーガイド(&U)

en: &What's This?
ja: これは何？(&W)

en: Report a &Bug...
ja: バグを報告(&B)

en: &About {appname}...
ja: {appname} について(&A)…

en: Matching Pai&r
ja: 対応するペアの位置へ移動

en: &Select Matching Pair
ja: 対応するペアまでの間を選択

[ctx: menu title]
en: &File
ja: ファイル(&F)

[ctx: submenu title]
en: Save
ja: 保存

[ctx: submenu title]
en: Close
ja: 閉じる

[ctx: submenu title]
en: &Import/Export
ja: インポート／エクスポート(&I)

[ctx: submenu title]
en: &Print
ja: 印刷(&P)

[ctx: menu title]
en: &Edit
ja: 編集(&E)

[ctx: menu title]
en: Cut/Copy (advanced)
ja: 高度なカット／コピー

[ctx: menu title]
en: &View
ja: 表示(&V)

[ctx: submenu title]
en: &Folding
ja: 折り畳み(&F)

[ctx: menu title]
en: &Music
ja: 楽譜(&F)

[ctx: menu title]
en: &Tools
ja: ツール(&T)

[ctx: submenu title]
en: Code &Formatting
ja: コードの整形(&F)

[ctx: submenu title]
en: Musical &Transformations
ja: 音楽の変換(&T)

[ctx: submenu title]
en: &Lyrics
ja: 歌詞(&L)

[ctx: submenu title]
en: &Pitch
ja: ピッチ(&P)

[ctx: submenu title]
en: Rest
ja: 休符

[ctx: submenu title]
en: &Rhythm
ja: リズム(&R)

[ctx: submenu title]
en: &Directions
ja: 向き(&D)

[ctx: submenu title]
en: &Quick Remove
ja: クイック削除(&Q)

[ctx: submenu title]
en: &Directories
ja: ディレクトリ(&D)

[ctx: menu title]
en: &Window
ja: ウィンドウ(&W)

[ctx: menu title]
en: &Help
ja: ヘルプ(&H)

en: &Viewers
ja: ビューア(&V)

en: &Coding
ja: コード作成(&C)

en: &Structure
ja: コードの構造(&S)

en: Split &Horizontally
ja: 水平に分割(&H)

en: Split &Vertically
ja: 垂直に分割(&V)

en: &Close View
ja: ビューを閉じる(&C)

en: &Close Current View
ja: 現在のビューを閉じる(&C)

en: Close &Other Views
ja: 他のビューを閉じる(&O)

en: &Next View
ja: 次のビュー(&N)

en: &Previous View
ja: 前のビュー(&P)

en: Automatic &Completion
ja: 自動補完(&C)

en: Show C&ompletions Popup
ja: 補完ポップアップを表示(&o)

en: Special Characters
ja: 記号

en: Special Charac&ters
ja: 記号(&t)

en: Documentation Browser
ja: ドキュメンテーションブラウザー

en: &Documentation Browser
ja: ドキュメンテーションブラウザー(&D)

en: &LilyPond Documentation
ja: LilyPond ドキュメンテーション(&L)

en: Search...
ja: 検索…

en: Documents
ja: ドキュメント

en: Docum&ents
ja: ドキュメント(&e)

en: Save selected documents
ja: 選択されたドキュメントを保存

en: Close selected documents
ja: 選択されたドキュメントを閉じる

en: Save all untitled documents
ja: 全ての名称未設定ドキュメントを保存

en: Close all untitled documents
ja: 全ての名称未設定ドキュメントを閉じる

en: Abort engraving job
ja: 譜刻ジョブを中断

en: Engrave (preview; press Shift for custom)
ja: 譜刻（プレビュー；カスタムのためには shift キーを押下）

en: &Always Engrave [{docname}]
ja: 常に [{docname}] を譜刻

en: &Always Engrave This Document
ja: 常にこのドキュメントを譜刻する(&A)

en: Engrave
ja: 譜刻

en: Engrave (preview; Shift-click for custom)
ja: 譜刻（プレビュー；カスタムのためには shift-click を押下）

en: &Engrave (preview)
ja: 譜刻（プレビュー）(&E)

en: Engrave (&publish)
ja: 譜刻（出版）(&P)

en: Engrave (&layout control)
ja: 譜刻（レイアウトの確認）(&L)

en: Engrave (&custom)...
ja: 譜刻（カスタム）(&C)…

en: Abort Engraving &Job
ja: 譜刻を中断(&J)

en: Automatic E&ngrave
ja: 自動譜刻(&n)

en: Open LilyPond &Data Directory
ja: LilyPond のデータディレクトリを開く

en: LilyPond Version:
ja: LilyPond のバージョン:

en: Output Format:
ja: 出力フォーマット:

en: Resolution:
ja: 解像度:

en: Antialias Factor:
ja: アンチエイリアス係数:

en: Engraving mode:
ja: 譜刻モード:

en: Preview
ja: プレビュー

en: Publish
ja: 出版

en: First System Only
ja: 最初のシステムのみ

en: Layout Control
ja: レイアウトの確認

en: Delete intermediate output files
ja: 中間出力ファイルを削除

en: Embed Source Code (LilyPond >= 2.19.39)
ja: ソースコードを埋め込む (LilyPond >= 2.19.39)

en: Run LilyPond with English messages
ja: LilyPond を英語モードで実行

en: Additional Command Line Options:
ja: 追加のコマンドラインオプション:

en: Run LilyPond
ja: LilyPond を実行

en: Generated &Files
ja: 生成されたファイル(&F)

en: &Extensions
ja: 機能拡張(&E)

en: Modified Files
ja: 変更されたファイル

en: The following files were modified or deleted by other applications:
ja: 次のファイルは他のアプリケーションによって変更または削除されました:

en: Reload
ja: 再読み込み

en: Show Difference...
ja: 差分を表示…

en: Enable watching documents for external changes
ja: 外部からの変更についてドキュメントを監視

en: Document on Disk
ja: ディスク上のドキュメント

en: Document: {url}
    Difference between the current document and the file on disk:
ja: ドキュメント: {url}
    現在のドキュメントとディスク上のファイルの差異:

[ctx: dialog title]
en: Export MusicXML File
ja: MusicXML ファイルをエクスポート

[ctx: dialog title]
en: Export Audio File
ja: オーディオファイルをエクスポート

en: Export Music&XML...
ja: MusicXML ファイルをエクスポート(&X)…

en: Export current document as MusicXML.
ja: 現在のドキュメントを MusicXML としてエクスポート

en: Export Audio...
ja: オーディオファイルをエクスポート…

en: All importable formats
ja: インポート可能なすべてのフォーマット

en: MusicXML Files
ja: MusicXML ファイル

en: Midi Files
ja: Midi ファイル

en: ABC Files
ja: ABC ファイル

[ctx: dialog title]
en: Import
ja: インポート

[ctx: dialog title]
en: Import a MusicXML file
ja: MusicXML ファイルのインポート

[ctx: dialog title]
en: Import a midi file
ja: Midi ファイルをインポート

[ctx: dialog title]
en: Import an abc file
ja: Abc ファイルをインポート

en: Import...
ja: インポート…

en: Import MusicXML...
ja: MusicXML ファイルをインポート…

en: Import a MusicXML file using musicxml2ly.
ja: MusicXML ファイルを musicxml2ly を用いてインポート

en: Import Midi...
ja: Midi ファイルをインポート…

en: Import a Midi file using midi2ly.
ja: Midi ファイルを midi2ly を用いてインポート

en: Import abc...
ja: Abc ファイルをインポート…

en: Import an abc file using abc2ly.
ja: Abc ファイルを abc2ly を用いてインポート

en: Run abc2ly
ja: abc2ly を実行

en: Run midi2ly
ja: midi2ly を実行

en: Language for pitch names
ja: ピッチ表記の言語

en: Default
ja: デフォルト

en: Run musicxml2ly
ja: musicxml2ly を実行

en: LilyPond version:
ja: LilyPond のバージョン:

en: Trim durations (Make implicit per line)
ja: 演奏時間を省略（行毎に省略）

en: &Document Fonts...
ja: ドキュメントのフォント(&D)…

en: Text Fonts
ja: テキストフォント

en: Music Fonts
ja: 記譜フォント

en: Remove...
ja: 削除…

en: {count} font families detected by {version}
ja: {count} 種のフォントファミリーが {version} によって検出されました

en: Layout Control Options
ja: レイアウト確認のためのオプション

en: Layout &Control Options
ja: レイアウト確認のためのオプション(&C)

en: Help
ja: ヘルプ

en: LilyPond Log
ja: LilyPond ログ

en: LilyPond &Log
ja: LilyPond ログ(&L)

en: Next Error Message
ja: 次のエラーメッセージ

en: Previous Error Message
ja: 前のエラーメッセージ

[ctx: action: new document]
en: &New
ja: 新規(&N)

en: New Score with &Wizard...
ja: 新規スコアを Wizard を使って作成(&W)…

[ctx: submenu title]
en: &Import
ja: インポート(&I)

[ctx: menu title]
en: &Session
ja: セッション(&S)

en: MIDI Input
ja: MIDI から入力

en: MIDI I&nput
ja: MIDI から入力(&I)

en: all
ja: すべて

en: Key signature
ja: 調号

en: MIDI &Player
ja: MIDI プレイヤー(&P)

[ctx: midi player]
en: Pause
ja: 一時停止

[ctx: midi player]
en: Play
ja: 再生

[ctx: midi player]
en: Stop
ja: 停止

[ctx: midi player]
en: Restart
ja: 再開

[ctx: window title]
en: Music View
ja: 楽譜ビューア

en: &Music View
ja: 楽譜ビューア(&M)

en: Print Music
ja: 楽譜を印刷

en: &Print Music...
ja: 楽譜を印刷(&P)…

en: Save current View settings as default
ja: 現在のビューの設定をデフォルトとして保存

en: &Maximize
ja: 最大化(&M)

en: &Jump to Cursor Position
ja: カーソル位置に対応した場所へジャンプ(&J)

en: S&ynchronize with Cursor Position
ja: カーソル位置に同期してスクロール(&S)

en: Copy to &Image...
ja: 画像としてコピー(&I)…

en: Copy Selected &Text
ja: 選択されたテキストをコピー(&T)

en: &Reload
ja: 再読み込み(&R)

en: Clear
ja: クリア

en: Object Editor
ja: オブジェクトエディター

en: O&bject Editor
ja: オブジェクトエディター(&b)

en: Outline
ja: アウトライン

en: &Outline
ja: アウトライン(&O)

en: Pitch Name &Language
ja: ピッチ表記の言語(&L)

en: Convert Relative to &Absolute
ja: 相対表記から絶対表記へ変換(&A)

en: Convert Absolute to &Relative
ja: 絶対表記から相対表記へ変換(&R)

en: &Transpose...
ja: 移調(&T)…

en: First pitch in \relative {...} is absolute
ja: \relative {…} の中の最初のピッチは絶対値

en: Write \relative with startpitch
ja: \relative を開始ピッチ付きで書く

en: Pitch Name Language
ja: ピッチ表記の言語

en: Please enter two absolute pitches, separated by a space, using the pitch name language "{language}".
ja: 2つの絶対ピッチを、スペースで区切って、ピッチ表記の言語 “{language}” を使用して入力してください。

en: Preferences
ja: 設定

en: General Preferences
ja: 一般設定

en: Music Preferences
ja: 楽譜ビューア設定

en: LilyPond Preferences
ja: LilyPond 設定

en: MIDI Settings
ja: MIDI 設定

en: Helper Applications
ja: ヘルパーアプリケーション

en: Paths
ja: パス

en: LilyPond Documentation
ja: LilyPond ドキュメンテーション

en: Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカット

en: Editor Preferences
ja: エディター設定

en: Fonts & Colors
ja: フォントと色

en: Tools
ja: ツール

en: Extensions
ja: 機能拡張

en: Paths to LilyPond Documentation
ja: LilyPond ドキュメンテーションへのパス

en: Preferred Language:
ja: 言語設定:

en: Font:
ja: フォント:

en: Please enter a local path or a URL:
ja: ローカルパスまたはURLを入力してください:

en: View Preferences
ja: ビュー設定

en: Wrap long lines by default
ja: デフォルトで長い行を折り返す

en: Number of surrounding lines:
ja: 周囲の行数:

en: Matching Item:
ja: マッチするアイテム:

en: Highlighting Options
ja: 強調表示オプション

en: Below you can define how long "matching" items like matching brackets or the items linked through Point-and-Click are highlighted.
ja: 以下では、マッチする角括弧やポイント・アンド・クリックでリンクされたアイテムなどの「マッチする」アイテムが強調表示される時間を定義できます。

note: L10N: abbreviation for "n seconds" in spinbox, n >= 1, no plural forms
en: {num} sec
ja: {num} 秒

en: Indenting Preferences
ja: インデント設定

en: Visible Tab Width:
ja: 表示上のタブ幅:

en: Indent text with:
ja: テキストを次のようにインデント:

en: Tab outside indent inserts:
ja: 行頭以外でtabキーを押すと、これを挿入:

note: L10N: abbreviation for "n spaces" in spinbox, n >= 1, no plural forms
en: {num} spaces
ja: {num} スペース

en: Keyboard Preferences
ja: キーボード設定

en: Smart Home key
ja: スマート Home キー

en: Smart Up/PageUp and Down/PageDown keys
ja: スマート Up/PageUp・Down/PageDown キー

en: Horizontal arrow keys keep cursor in current line
ja: 水平矢印キーはカーソルを現在の行に保持し他の行へは移動しない

en: Source Export Preferences
ja: LilyPond ソースコードのエクスポート設定

en: Show line numbers
ja: 行番号を表示

en: Typographical Quotes
ja: 引用符

en: Quotes to use:
ja: 使用する引用符:

en: Primary (double) quotes:
ja: 一次（二重）引用符:

en: Secondary (single) quotes:
ja: 二次（一重）引用符:

en: Current language
ja: 現在の言語

en: Custom quotes (enter below)
ja: カスタム引用符（以下に入力）

en: General Settings
ja: 一般設定

en: Use Extensions
ja: 機能拡張を使用する

en: Extension API: {apiversion}
ja: 機能拡張 API: {apiversion}

en: Installed Extensions
ja: インストールされている機能拡張

en: Extension Configuration
ja: 機能拡張の設定

en: Use this scheme for printing
ja: この構成を印刷に使用

en: Base Colors
ja: 基本色

en: Default Styles
ja: デフォルトのスタイル

note: L10N: color of Text
en: Text
ja: テキスト

note: L10N: color of Background
en: Background
ja: バックグラウンド

note: L10N: color of Selected Text
en: Selected Text
ja: 選択されたテキスト

note: L10N: color of Selection Background
en: Selection Background
ja: 選択部分の背景

note: L10N: color of Current Line
en: Current Line
ja: 現在行

note: L10N: color of Marked Line (bookmark)
en: Marked Line
ja: マークされた行

note: L10N: color of line with Error
en: Error Line
ja: エラー行

note: L10N: color of highlighted search result
en: Search Result
ja: 検索結果

note: L10N: color of characters that match (e.g. braces, parentheses)
en: Matching Character
ja: マッチした文字

note: L10N: color of paper in music preview
en: Preview Background
ja: プレビューの背景

note: L10N: color of objects highlighting in preview
en: Preview Highlight
ja: プレビューの強調表示

note: L10N: a basic type of input in the editor
en: Keyword
ja: キーワード

note: L10N: a basic type of input in the editor
en: Function
ja: 関数

note: L10N: a basic type of input in the editor
en: Variable
ja: 変数

note: L10N: a basic type of input in the editor
en: Value
ja: 値

note: L10N: a basic type of input in the editor
en: String
ja: 文字列

note: L10N: a basic type of input in the editor
en: Comment
ja: コメント

en: Pitch
ja: ピッチ

en: Octave
ja: オクターブ

en: Duration
ja: 演奏時間

en: Accidental
ja: 臨時記号

en: Fingering
ja: 運指法記号

note: L10N: For String instruments like Guitar
en: String Number
ja: 弦番号

en: Slur
ja: スラー

en: Dynamic
ja: 強弱記号

en: Articulation
ja: アーティキュレーション

en: Chord
ja: 和音

en: Beam
ja: 連桁

en: Repeat
ja: 繰り返し

en: Command
ja: コマンド

en: User Command
ja: ユーザー定義コマンド

en: Lyric Mode
ja: 歌詞モード

en: Lyric Text
ja: 歌詞テキスト

en: Delimiter
ja: 境界線

en: Figured Bass
ja: 通奏低音

en: Figured Bass Step
ja: 通奏低音の音程

en: Figured Bass Modifier
ja: 通奏低音の記号

en: Context
ja: コンテキスト

en: Layout Object
ja: レイアウト オブジェクト

en: Property
ja: プロパティ

en: User Variable
ja: ユーザー変数

en: Escaped Character
ja: エスケープされた文字

en: Language:
ja: 言語:

en: No Translation
ja: 翻訳無し

en: System Default Language (if available)
ja: システムのデフォルト言語（設定されている場合）

en: Style:
ja: スタイル:

en: Use System Icons
ja: システムのアイコンを使用

en: Show Splash Screen on Startup
ja: 起動時にスプラッシュ画面を表示

en: Show Close Button on Document tabs
ja: ドキュメントタブに「閉じる」ボタンを表示

en: Open Files in Running Instance
ja: 実行中のインスタンスでファイルを開く

en: Sessions and Files
ja: セッションとファイル

en: Add pull-down menus in main toolbar
ja: プルダウンメニューをメインツールバーに追加

en: New Document
ja: 新規ドキュメント

en: Create an empty document
ja: 空のドキュメントを作成

en: Create a document that contains the LilyPond version statement
ja: LilyPond のバージョン宣言を含むドキュメントを作成

en: Create a document from a template:
ja: このテンプレートからドキュメントを作成:

en: Saving
ja: 保存

en: Strip trailing whitespace
ja: 行末の空白を削除

en: Keep backup copy
ja: バックアップコピーを保持

en: Remember cursor position, bookmarks, etc.
ja: カーソル位置、ブックマークなどを記憶。

en: Format document
ja: ドキュメントを整形

en: Default directory:
ja: デフォルトディレクトリ:

en: Use custom default file name:
ja: デフォルトのファイル名をカスタマイズ:

en: Sessions
ja: セッション

en: Session to load if Frescobaldi is started without arguments
ja: Frescobaldi が引数なしで起動された場合にロードするセッション

en: Start with no session
ja: セッションなしで起動

en: Start with last used session
ja: 最後に使用したセッションをロードして起動

en: Start with session:
ja: このセッションをロードして起動:

en: Experimental Features
ja: 実験的機能

en: Enable Experimental Features
ja: 実験的機能を使用

en: Below you can enter commands to open different file types. <code>$f</code> is replaced with the filename, <code>$u</code> with the URL. Leave a field empty to use the operating system default application.
ja: 以下に、さまざまなファイルタイプを開くためのコマンドを入力できます。 <code>$f</ code>はファイル名に置き換えられ、<code>$u</ code>はURLに置き換えられます。 オペレーティングシステムのデフォルトアプリケーションを使用するには、フィールドを空のままにします。

en: LilyPond versions to use
ja: 使用する LilyPond のバージョン

en: Automatically choose LilyPond version from document
ja: ドキュメント内の情報から使用する LilyPond のバージョンを自動的に選択

en: Set as &Default
ja: デフォルトに設定(&D)

en: default
ja: デフォルト

en: Label:
ja: ラベル:

en: LilyPond Command:
ja: LilyPond コマンド:

en: Include in automatic version selection
ja: 自動バージョン選択に含める

en: General
ja: 一般

en: Tool Commands
ja: ツールコマンド

en: Force use of the tools' #! lines
ja: ツールの “#!” 行を強制的に使用

en: Running LilyPond
ja: LilyPond を実行

en: Save document if possible
ja: 可能であればドキュメントを保存

en: Embed Source Code files in publish mode
ja: 出版モードの場合はソースコードファイルを埋め込む

en: LilyPond include path:
ja: LilyPond 入力ファイルのサーチパス:

en: Default output format
ja: デフォルトの出力フォーマット

en: Open default viewer after successful compile
ja: コンパイルに成功したらデフォルトのビューアを開く

en: MIDI Ports
ja: MIDI ポート

en: Player output:
ja: プレーヤーの出力:

en: Input port:
ja: 入力ポート:

en: Refresh MIDI ports
ja: MIDI ポートを更新

en: Close unused MIDI output
ja: 使われていないMIDI出力ポートを閉じる

en: Polling time for input:
ja: 入力のポーリング時間:

note: L10N: "Kinetic Scrolling" is a checkbox label, as in "Enable Kinetic Scrolling"
en: Kinetic Scrolling
ja: 慣性スクロール

en: Show Scrollbars
ja: スクロールバーを表示

en: Strict Paging
ja: 厳密なページング

en: Shadow
ja: 影を表示

en: Use vector based backend (Arthur) for rendering PDF documents on screen (experimental!)
ja: 画面上にPDFドキュメントをレンダリングするためにベクターベースのバックエンド (Arthur) を使用 (実験的です！)

en: Display of Music
ja: 楽譜の表示

en: Magnifier Size:
ja: 拡大鏡の大きさ:

note: L10N: as in "400 pixels", appended after number in spinbox, note the leading space
en:  pixels
ja:  ピクセル

en: Magnifier Scale:
ja: 拡大鏡の倍率:

en: Printing of Music
ja: 楽譜の印刷

en: Use vector based backend (Arthur) for printing PDF documents
ja: PDFドキュメントの印刷にベクターベースのバックエンド (Arthur) を使用

en: Print PDF documents directly to CUPS if available.
ja: 可能な場合は PDF ドキュメントをCUPSに直接印刷

en: Folders containing hyphenation dictionaries
ja: ハイフネーション辞書を含むフォルダー

en: Music Font Repository:
ja: 記譜フォントリポジトリ:

en: Auto install
ja: 自動インストール

en: Music Font Preview Cache:
ja: 記譜フォントプレビューキャッシュ:

en: Shortcut
ja: ショートカット

en: Menu {name}
ja: {name} メニュー

en: Other commands:
ja: 他のコマンド:

en: &Edit Shortcut for "{name}"
ja: “{name}” のショートカットを編集(&E)

en: (default)
ja: （デフォルト）

en: Show log when a job is started
ja: ジョブの開始時にログを表示する

en: Display plain log output
ja: ログ出力をそのまま表示

en: Hide automatic engraving jobs
ja: 自動譜刻ジョブを非表示にする

en: Music View
ja: 楽譜ビューア

en: Only load updated PDF documents
ja: 更新されたPDFドキュメントのみをロードする

en: Remember View settings per-document
ja: ドキュメント毎にビュー設定を記憶

en: Group documents by directory
ja: ディレクトリごとにドキュメントをグループ化

en: Patterns to match in text (excluding comments) that are shown in outline:
ja: アウトラインで表示されるテキスト（コメントを除く）にマッチするパターン:

en: Patterns to match in text (including comments) that are shown in outline:
ja: アウトラインで表示されるテキスト（コメントを含む）にマッチするパターン:

en: Enter a regular expression to match:
ja: マッチする正規表現を入力してください:

en: Quick Insert
ja: クイック挿入

en: Quick &Insert
ja: クイック挿入(&I)

en: Allow shorthands
ja: 短縮記法を使用

en: Remove articulations etc.
ja: アーティキュレーション等を削除する。

en: Articulations
ja: アーティキュレーション

en: Ornaments
ja: 装飾音

note: L10N: dynamic signs
en: Signs
ja: 記号

en: Other
ja: その他

en: Bar Lines
ja: 小節線

en: Breathing Signs
ja: ブレス記号

en: None
ja: 無し

en: Dynamics
ja: 強弱記号

en: Spanners
ja: スパナ

en: Arpeggios
ja: アルペジオ

en: Arpeggio
ja: アルペジオ

en: Glissandos
ja: グリッサンド

en: Glissando
ja: グリッサンド

en: Grace Notes
ja: 装飾小音符

en: Direction:
ja: 向き：

en: Up
ja: 上

en: Neutral
ja: デフォルト

en: Down
ja: 下

en: Replace full measure rests with spacer rests
ja: 小節単位の休符を空白休符に置換

en: Replace spacer rests with full measure rests
ja: 空白休符を小節単位の休符に置換

en: Replace positioned rests with plain rests
ja: 位置が指定された休符を普通の休符に置換

en: &Double durations
ja: 演奏時間を倍(&D)

en: &Halve durations
ja: 演奏時間を半分(&H)

en: Do&t durations
ja: 付点を追加(&t)

en: &Undot durations
ja: 付点を削除(&U)

en: Remove &scaling
ja: 演奏時間の変更を削除(&s)

en: Remove scaling with &fractions
ja: 演奏時間の分数による変更を削除(&f)

en: &Remove durations
ja: 演奏時間を削除(&R)

en: Make &implicit
ja: 演奏時間を省略(&i)

en: Make durations implicit (remove repeated durations).
ja: 演奏時間を省略する（繰り返される演奏時間を削除する）

en: Make implicit (per &line)
ja: 演奏時間を省略（行毎に）(&l)

en: Make &explicit
ja: 演奏時間を明示(&e)

en: &Apply rhythm...
ja: リズムを適用(&A)…

en: Apply an entered rhythm to the selected music.
ja: 入力されたリズムを選択された音楽に適用する。

en: &Copy rhythm
ja: リズムをコピー(&C)

en: Copy the rhythm of the selected music.
ja: 選択された音楽のリズムをコピーする。

en: &Paste rhythm
ja: リズムをペースト(&P)

en: Paste a rhythm to the selected music.
ja: 選択された音楽にリズムをペーストする。

en: Apply Rhythm
ja: リズムを適用

en: Enter a rhythm:
ja: リズムを入力してください:

en: Score &Wizard...
ja: スコア ウィザード(&W)…

en: From C&urrent Document...
ja: 現在のドキュメントから作成(&C)…

en: Score Setup Wizard
ja: スコア設定ウィザード

en: &Titles and Headers
ja: タイトルとヘッダー

en: &Parts
ja: パート(&P)

en: &Score settings
ja: スコア設定(&S)

en: bottom of first page
ja: 最初のページの下部

en: bottom of last page
ja: 最後のページの下部

en: Dedication
ja: 献呈

en: Title
ja: タイトル

en: Subtitle
ja: サブタイトル

en: Subsubtitle
ja: サブサブタイトル

en: Instrument
ja: 楽器

en: Composer
ja: 作曲者

en: Arranger
ja: 編曲者

en: Poet
ja: 作詞者

en: Meter
ja: 拍子

en: Piece
ja: 曲（楽章）名

en: Opus
ja: 作品番号

en: Copyright
ja: 著作権

en: Tagline
ja: キャッチフレーズ

en: Available parts:
ja: 利用可能なパート:

en: Score:
ja: スコア:

en: &Add
ja: 追加(&A)

en: &Remove
ja: 削除(&R)

en: Key signature:
ja: 調号:

en: Time signature:
ja: 拍子記号:

en: Pickup measure:
ja: 上拍:

en: Metronome mark:
ja: メトロノーム記号:

en: Round tap tempo value
ja: タップされたテンポの値を概数に丸める

en: Tempo indication:
ja: テンポ記号:

en: Score properties
ja: スコアのプロパティ

en: General preferences
ja: 一般設定

en: Use typographical quotes
ja: 曲線型引用符を使用

en: Use \relative with pitch
ja: ピッチの記述に \relative を使用

en: Remove default tagline
ja: デフォルトのキャッチフレーズを削除

en: Remove bar numbers
ja: 小節番号を削除

en: Smart neutral stem direction
ja: 譜の中央にある音符の符幹の向きを自動で変更

en: Create MIDI output
ja: MIDI 出力ファイルを作成

en: Show metronome mark
ja: メトロノーム記号を表示

en: Paper size:
ja: 紙面サイズ:

en: Orientation:
ja: 向き:

en: Regular
ja: 通常

en: Landscape
ja: 横長

en: Rotated
ja: 90度回転

en: Long
ja: 長い

en: Short
ja: 短い

en: Instrument names
ja: 楽器名

en: First system:
ja: 最初のシステム:

en: Other systems:
ja: 他のシステム:

en: Pitch name language:
ja: ピッチ表記の言語:

en: Version:
ja: バージョン:

en: Adjust how many separate voices you want on each staff.
ja: 各譜表に必要な独立した声部の数を調整します。

en: This is primarily useful when you write polyphonic music like a fugue.
ja: これは主にフーガのような多声音楽を書くときに役立ちます。

en: Right hand:
ja: 右手:

en: Left hand:
ja: 左手:

en: Chord style:
ja: コード スタイル:

en: Guitar fret diagrams
ja: ギター用フレット ダイアグラム

en: Brass
ja: 金管楽器

en: Connect Barlines
ja: 小節線を接続

en: Piece:
ja: 曲（楽章）名:

en: Opus:
ja: 作品番号:

en: Properties
ja: プロパティ

en: Containers
ja: コンテナ

en: Pedal:
ja: ペダル:

en: Keyboard instruments
ja: 鍵盤楽器

en: Upper staff:
ja: 上段:

en: Lower staff:
ja: 下段:

en: Voices:
ja: 声部:

en: Remove stems
ja: 符幹を削除

en: Percussion
ja: 打楽器

en: Staff type:
ja: 譜の種類:

en: Tuning:
ja: 調弦:

en: Normal staff
ja: 通常の譜

en: Tablature
ja: タブ譜

note: L10N: Both a Normal and a Tablature staff
en: Both
ja: 両方

en: Four strings (instead of five)
ja: 4弦（5弦ではなく）

en: Plucked strings
ja: 撥弦楽器

en: Chord names
ja: コード ネーム

en: Use extender lines
ja: 継続線を使用

en: Special
ja: 特殊

en: Strings
ja: 弦楽器

en: Vocal
ja: 声楽

en: Woodwinds
ja: 木管楽器

en: Search:
ja: 検索:

en: Find Previous
ja: 前を検索

en: Find Next
ja: 次を検索

en: &Case
ja: 大／小文字を区別(&C)

en: &Regex
ja: 正規表現(&R)

en: Replace:
ja: 置換:

en: Re&place
ja: 置換(&p)

en: &All
ja: すべて(&A)

en: Manage Sessions
ja: セッションの管理

en: &Import...
ja: インポート(&I)…

en: E&xport...
ja: エクスポート(&x)…

en: &Activate
ja: 有効にする(&A)

en: Name:
ja: セッション名:

en: Always save the list of documents in this session
ja: このセッションでは常にドキュメントのリストを保存

en: Base directory:
ja: ベース ディレクトリ：

en: Use session specific include path
ja: セッション固有のインクルードパスを使用

en: Replace global path
ja: グローバルパスを置換

en: Copy global path
ja: グローバルパスをコピー

[ctx: New Session]
en: &New...
ja: 新規(&N)…

en: &Manage...
ja: 管理(&M)…

en: No Session
ja: セッションを使用しない

en: &Line Numbers
ja: 行番号を表示(&L)

en: &Enable Folding
ja: 折り畳みを可能にする(&E)

en: &Fold Current Region
ja: 現在の領域を折り畳む(&F)

en: Fold &Top Region
ja: 最上位からの領域を折り畳む(&T)

en: &Unfold Current Region
ja: 現在の領域を展開する

en: Fold &All
ja: すべて折り畳む(&A)

en: U&nfold All
ja: すべて展開する(&n)

en: Tuplets
ja: 連符

en: LilyPond Version
ja: LilyPond のバージョンを指定

en: Repeat unfold
ja: 展開される繰り返し

en: Header Template
ja: ヘッダーのテンプレート

en: No Tagline
ja: キャッチフレーズを表示しない

en: No Barnumbers
ja: 小節番号を表示しない

[ctx: snippet: add comment characters]
en: Comment
ja: コメント化する

[ctx: snippet: remove comment characters]
en: Uncomment
ja: コメント化を解除

en: Last note or chord
ja: 最後の音符または和音

en: Edit Snippet
ja: コード断片を編集

en: New Snippet
ja: 新しいコード断片

en: Snippet Text:
ja: コード断片テキスト:

en: Title:
ja: タイトル:

en: Shortcut:
ja: ショートカット:

en: The snippet has been modified.
    Do you want to save your changes or discard them?
ja: コード断片は変更されました。
    変更を保存しますか？それとも破棄しますか？

[ctx: menu title]
en: Sn&ippets
ja: コード断片集(&i)

en: New
ja: 新規

[ctx: dialog title]
en: Restore Built-in Snippets
ja: 組み込みのコード断片集を復元

en: This dialog allows you to recover built-in snippets that have been changed or deleted. Check the snippets you want to recover and click the button "Restore Checked Snippets."
ja: このダイアログでは、変更または削除された組み込みのコード断片集を復元できます。 復元するコード断片集を選択し、[選択されたコード断片集を復元]ボタンをクリックします。

en: Restore Checked Snippets
ja: 選択されたコード断片集を復元

en: Deleted Snippets
ja: 削除されたコード断片集

en: Changed Snippets
ja: 変更されたコード断片集

en: Save as Template
ja: テンプレートとして保存

en: Snippets
ja: コード断片集

en: &Snippets
ja: コード断片集

en: Save as Template...
ja: テンプレートとして保存…

en: Copy to &Snippet...
ja: コード断片集へコピー…

en: Manage Templates...
ja: テンプレートを管理…

en: Manage &Snippets...
ja: コード断片集を管理…

en: &Menu
ja: メニュー(&M)

en: &Add...
ja: 追加(&A)…

en: &Edit...
ja: 編集(&E)…

en: Configure Keyboard &Shortcut...
ja: キーボードショートカットの設定(&S)

en: A&pply
ja: 適用(&p)

en: Restore &Built-in Snippets...
ja: 組み込みのコード断片集を復元(&B)…

en: &Help
ja: ヘルプ(&H)

[ctx: dialog title]
en: Export {num} Snippet | Export {num} Snippets
ja[0]: {num} 個のコード断片をエクスポート

[ctx: window title]
en: SVG View
ja: SVG ビューア

en: SV&G View
ja: SVG ビューア(&G)

en: Zoom &In
ja: 拡大(&I)

en: Zoom &Out
ja: 縮小(&O)

en: Original &Size
ja: 元のサイズ(&S)

en: Show Help
ja: ヘルプを表示

en: Show toolbar
ja: ツールバーを表示

en: Close other documents
ja: 他のドキュメントを閉じる

en: Close all documents
ja: すべてのドキュメントを閉じる

en: Show...
ja: 表示…

en: Close...
ja: 閉じる…

en: Zoom
ja: 拡大/縮小

en: Manuscript
ja: 原稿

en: Manuscript Viewer
ja: 原稿ビューア

[ctx: dialog title]
en: Open Manuscript(s)
ja: 原稿を開く

en: Open manuscript(s)
ja: 原稿を開く

en: Close manuscript
ja: 原稿を閉じる

en: Close other manuscripts
ja: 他の原稿を閉じる

en: Close all manuscripts
ja: 全ての原稿を閉じる

en: Scheme:
ja: 構成:

en: Re&name...
ja: 名前を変更(&n)…

en: &Export...
ja: エクスポート(&E)…

en: Add Scheme
ja: 構成を追加

en: Please enter a name for the new scheme:
ja: 新しい構成の名前を入力してください:

en: Rename
ja: 名前を変更

[ctx: window title]
en: Edit Shortcut
ja: ショートカットの編集

en: &No shortcut
ja: ショートカットを使用しない(&N)

en: Use a &custom shortcut:
ja: カスタムショートカットを使用(&c)

en: Here you can edit the shortcuts for {name}
ja: ここでは次のショートカットを編集できます {name}

en: Use &default shortcut ({name})
ja: デフォルトのショートカット ({name}) を使用

en: Fit &Width
ja: 幅に合わせる(&W)

en: Fit &Height
ja: 高さに合わせる(&H)

en: Fit &Page
ja: ページ全体に合わせる(&P)

note: L10N: "Width" as in "Fit Width" (display in zoom menu)
en: Width
ja: 幅

note: L10N: "Height" as in "Fit Height" (display in zoom menu)
en: Height
ja: 高さ

note: L10N: "Page" as in "Fit Page" (display in zoom menu)
en: Page
ja: ページ全体

en: Rotate &Left
ja: 左に回転(&L)

en: Rotate &Right
ja: 右に回転(&R)

en: Single Pages
ja: 単一ページ

en: Two Pages (first page right)
ja: 2ページ（最初のページを右）

en: Two Pages (first page left)
ja: 2ページ（最初のページを左）

note: L10N: "Raster", a layout type (like grid)
en: Raster
ja: タイル

en: Vertical
ja: 縦にスクロール

en: Horizontal
ja: 横にスクロール

en: &Continuous
ja: 連続スクロール(&C)

en: Previous Page
ja: 前のページ

en: Next Page
ja: 次のページ

en: Magnifier
ja: 拡大鏡

[ctx: CloseButton]
en: Close Tab
ja: タブを閉じる

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Apply
ja: 適用

[ctx: QDialogButtonBox]
en: &Cancel
ja: キャンセル(&C)

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Cancel
ja: キャンセル

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Close
ja: 閉じる

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Close without Saving
ja: 保存せずに閉じる

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Discard
ja: 破棄

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Help
ja: ヘルプ

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Open
ja: 開く

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Reset
ja: リセット

[ctx: QDialogButtonBox]
en: &Save
ja: 保存(&S)

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Save
ja: 保存

[ctx: QDialog]
en: What's This?
ja: これは何？

[ctx: QFileDialog]
en: &Rename
ja: 名前を変更(&R)

[ctx: QGnomeTheme]
en: &Cancel
ja: キャンセル(&C)

[ctx: QPlatformTheme]
en: Help
ja: ヘルプ

[ctx: QPlatformTheme]
en: Apply
ja: 適用

[ctx: QPlatformTheme]
en: Reset
ja: リセット

[ctx: QPlatformTheme]
en: Cancel
ja: キャンセル

[ctx: QPlatformTheme]
en: Restore Defaults
ja: デフォルトに戻す

[ctx: QShortcut]
en: Cancel
ja: キャンセル

[ctx: QShortcut]
en: Clear
ja: クリア

[ctx: QShortcut]
en: Copy
ja: コピー

[ctx: QShortcut]
en: Cut
ja: カット

[ctx: QShortcut]
en: Documents
ja: ドキュメント

[ctx: QShortcut]
en: Help
ja: ヘルプ

[ctx: QShortcut]
en: Menu
ja: メニュー

[ctx: QShortcut]
en: Paste
ja: ペースト

[ctx: QShortcut]
en: Search
ja: 検索

[ctx: QShortcut]
en: Subtitle
ja: サブタイトル

[ctx: QShortcut]
en: Top Menu
ja: トップメニュー

[ctx: QShortcut]
en: Zoom In
ja: 拡大

[ctx: QShortcut]
en: Zoom Out
ja: 縮小

[ctx: QTextControl]
en: &Undo
ja: 取り消す(&U)

[ctx: QTextControl]
en: &Redo
ja: やり直す(&R)

[ctx: QTextControl]
en: Select All
ja: すべてを選択
