frescobaldi 2.0.4 - en to nl translation catalogue (1750 entries)

en: About {appname}
nl: Over {appname}

en: About
nl: Over

en: Credits
nl: Dank aan

en: Version
nl: Versie

en: Version {version}
nl: Versie {version}

en: A LilyPond Music Editor
nl: Een muziek-editor voor LilyPond

en: Copyright (c) {year} by {author}
nl: Copyright (c) {year} door {author}

en: Send an e-mail message to the maintainers.
nl: Een e-mailbericht sturen naar de auteurs.

note: L10N: Translate this sentence and fill in your own name to have it appear in the About Dialog.
en: Translated by Your Name.
nl: Vertaald door Wilbert Berendsen.

en: Licensed under the {gpl}.
nl: Beschikbaar onder de {gpl}.

en: LilyPond Files
nl: LilyPond-bestanden

en: LaTeX Files
nl: LaTeX-bestanden

en: DocBook Files
nl: DocBook-bestanden

en: HTML Files
nl: HTML-bestanden

en: Texinfo Files
nl: Texinfo-bestanden

en: Scheme Files
nl: Scheme-bestanden

en: All Files
nl: Alle bestanden

en: &Mark Current Line
nl: Huidige regel &markeren

en: Clear &Error Marks
nl: Fout-mark&eringen verwijderen

en: Clear &All Marks
nl: &Alle markeringen verwijderen

en: Next Mark
nl: Volgende markering

en: Previous Mark
nl: Vorige markering

en: Go to previous position
nl: Naar vorige positie

en: Back
nl: Terug

en: Go to next position
nl: Naar volgende positie

en: Forward
nl: Verder

en: Open "{url}"
nl: "{url}" openen

en: &Jump to definition (line {num})
nl: &Ga naar definitie (regel {num})

en: &Jump to definition (in {filename})
nl: &Ga naar definitie (in {filename})

en: &Jump to definition (unknown)
nl: &Ga naar definitie (onbekend)

en: From version:
nl: Van versie:

en: To version:
nl: Naar versie:

en: Save convert-ly messages in document
nl: Convert-ly berichten in document bewaren

en: If checked, the messages of convert-ly are appended as a comment to the end of the document.
nl: Indien ingeschakeld, worden berichten van convert-ly aan het eind van het document als commentaar toegevoegd.

en: &Messages
nl: &Berichten

en: &Changes
nl: &Wijzigingen

en: &Diff
nl: &Verschil

en: Run Again
nl: Opnieuw uitvoeren

en: Save as file
nl: Opslaan als bestand

en: <unknown>
nl: <onbekend>

en: Convert-ly from LilyPond {version}
nl: Convert-ly van LilyPond {version}

en: Current Document
nl: Huidig document

en: Converted Document
nl: Bijgewerkt document

en: (set in document)
nl: (in document ingesteld)

en: Both 'from' and 'to' versions need to be set.
nl: Zowel de 'van'- als 'naar' versie dient ingesteld te zijn.

en: Could not start {convert_ly}:
    
    {message}
nl: Kan {convert_ly} niet starten:
    
    {message}

en: The document has not been changed.
nl: Het document is niet gewijzigd.

[ctx: dialog title]
en: Save File
nl: Bestand opslaan

en: Text Files
nl: Tekstbestanden

en: Background:
nl: Achtergrond:

en: Paper Color
nl: Papierkleur

en: Gray
nl: Grijs

en: Convert image to grayscale.
nl: Afbeelding naar grijswaarden omzetten.

en: Auto-crop
nl: Bijknippen

en: Antialias
nl: Vloeiend

en: Scale 2x
nl: 2x schalen

en: Render twice as large and scale back down
    (recommended for small DPI values).
nl: Het plaatje op dubbel formaat renderen en dan terugschalen
    (aanbevolen voor lage DPI-waarden).

en: Drag
nl: Slepen

en: Drag File
nl: Bestand slepen

en: &Copy
nl: &Kopiëren

en: Copy &File
nl: Bestand &kopiëren

en: &Save As...
nl: Opslaan &als...

en: <p>
    Clicking toggles the display between 100% size and window size. Drag to copy the image to another application. Drag with Ctrl (or {command}) to scroll a large image.
    </p>
    <p>
    You can also drag the small picture icon in the bottom right, which drags the actual file on disk, e.g. to an e-mail message.
    </p>
nl: <p>
    Klik om de weergave te wisselen tussen 100%-grootte en venstergrootte. Sleep om de afbeelding naar een andere toepassing te kopiëren.
    Sleep met Control (of {command}) om een grotere afbeelding te schuiven.
    </p>
    <p>
    U kunt ook het kleine afbeeldingsicoon rechtsonder slepen, waarmee u het werkelijke bestand op schijf sleept, bijvoorbeeld naar een e-mailbericht.
    </p>

en: Drag the {png} image data.
nl: De afbeelding als {png}-bestand slepen.

en: Drag the image as a {png} file.
nl: De afbeelding als een {png}-bestand slepen.

en: Copy the {png} image data to Clipboard.
nl: De {png}-data naar het klembord kopiëren.

en: Copy the {png} file to Clipboard.
nl: Het {png}-bestand naar het klembord kopiëren.

en: Image from {filename}
nl: Afbeelding uit {filename}

en: Save Image As
nl: Afbeelding opslaan als

note: L10N: a basic type of input in the editor
en: Error
nl: Fout

en: Could not save the image.
nl: Kan de afbeelding niet opslaan.

en: Cut and Assign
nl: Knippen en toewijzen

en: Please enter the name for the variable to assign the selected text to:
nl: Geef de naam van de variabele om de geselecteerde tekst aan toe te wijzen:

[ctx: dialog title]
en: Move to include file
nl: Naar include-bestand verplaatsen

en: Could not write to: {url}
nl: Kan niet schrijven naar: {url}

en: Untitled
nl: Naamloos

en: Untitled ({num})
nl: Naamloos ({num})

en: Cut and Assign...
nl: Knippen en toewijzen...

en: Move to Include File...
nl: Naar include-bestand verplaatsen...

en: Syntax &Highlighting
nl: &Syntaxis accentuering

en: View File or Definition at &Cursor
nl: Bestand of definitie bij &cursor weergeven

en: &Automatic Indent
nl: &Automatisch inspringen

en: Re-&Indent
nl: Opnieuw &inspringen

en: &Format
nl: &Formatteren

en: Remove Trailing &Whitespace
nl: &Witruimte aan regeleinden verwijderen

en: &Update with convert-ly...
nl: &Bijwerken met convert-ly...

en: Remove &Comments
nl: &Commentaar verwijderen

en: Remove &Articulations
nl: &Articulaties verwijderen

en: Remove &Ornaments
nl: &Versieringen verwijderen

en: Remove &Instrument Scripts
nl: &Instrument-scripts verwijderen

en: Remove &Slurs
nl: &Boogjes verwijderen

en: Remove &Beams
nl: &Waardestrepen verwijderen

en: Remove &Ligatures
nl: &Ligaturen verwijderen

en: Remove &Dynamics
nl: &Dynamiek verwijderen

en: Remove &Fingerings
nl: Vinger&zetting verwijderen

en: Remove Text &Markup (from music)
nl: &Markup verwijderen (uit muziek)

en: Force Directions &Up
nl: Richting &omhoog

en: Make Directions &Neutral
nl: Richting &neutraal

en: Force Directions &Down
nl: Richting oml&aag

en: &Save
nl: Op&slaan

en: Save &As...
nl: Opslaan &als...

en: &Close
nl: &Sluiten

en: Close Other Documents
nl: Andere documenten sluiten

en: Always &Engrave This Document
nl: Dit document altijd &graveren

[ctx: menu title]
en: &Documents
nl: &Documenten

note: L10N: 'always engraved': the document is marked as 'Always Engrave' in the LilyPond menu
en: [always engraved]
nl: [altijd gegraveerd]

en: Position: {pos}
nl: Positie: {pos}

en: Edit in Place
nl: Op de plaats bewerken

en: Editing line {linenum} of "{document}" ({variable})
nl: Bewerken regel {linenum} van "{document}" ({variable})

en: An internal error has occurred in extension '{name}':
nl: Er is een interne fout opgetreden in de extensie '{name}':

en: Extension Error
nl: Fout in extensie

en: An internal error has occurred:
nl: Er is een interne fout opgetreden:

en: Internal Error
nl: Interne fout

en: Email Bug Report...
nl: Bugrapport emailen...

en: An error occurred in extension '{name}'
nl: Er is een fout opgetreden in extensie '{name}'

en: Optionally describe below what you were doing:
nl: Geef hier eventueel aan wat u aan het doen was:

en: Please wait until the command finishes
nl: Wacht tot het commando is beëindigd

en: Command completed
nl: Commando voltooid

en: Could not start {program}.
    Please check path and permissions.
nl: Kan {program} niet starten.
    Controleer het pad en permissies.

en: Colors:
nl: Kleuren:

en: Added
nl: Toegevoegd

en: Changed
nl: Gewijzigd

en: Deleted
nl: Verwijderd

en: Links:
nl: Koppelingen:

en: First Change
nl: Eerste wijziging

en: Next Change
nl: Volgende wijziging

en: Hyphenate Lyrics Text
nl: Liedteksten afbreken

en: Please select a language:
nl: Selecteer een taal:

en: Select Color
nl: Kleur selecteren

en: Choose the desired LilyPond version.
nl: Kies de gewenste LilyPond-versie.

en: Running LilyPond, this can take some time...
nl: LilyPond wordt gestart, dit kan even duren...

en: &Hyphenate Lyrics Text...
nl: &Liedteksten afbreken...

en: &Remove hyphenation
nl: Liedtekst-afbreking ver&wijderen

en: &Copy Lyrics with hyphenation removed
nl: Liedteksten &kopiëren met afbreking verwijderd

en: show program's version number and exit
nl: toon het versienummer en sluit af

en: show version numbers of {appname} and its supporting modules and exit
nl: toon het versienummer van {appname} en de ondersteunende modules en sluit af

en: Encoding to use
nl: Te gebruiken tekenset

en: Line number to go to, starting at 1
nl: Ga naar regel (start met 1)

en: Column to go to, starting at 1
nl: Ga naar kolom (start met 1)

en: NAME
nl: NAAM

en: Session to start ('{none}' for empty session)
nl: Te starten sessie ('{none}' voor lege sessie)

en: List the session names and exit
nl: Toon de lijst van bestaande sessies en sluit af

en: Always start a new instance
nl: Altijd een nieuw proces starten

en: Path to python-ly
nl: Pad naar python-ly

en: file
nl: bestand

en: File to be opened
nl: Te openen bestand

en: Can't run Frescobaldi
nl: Kan Frescobaldi niet starten

en: We are sorry, but Frescobaldi can't run properly.
    
    The python-ly package is not available or too old.
    At least version {version} is required to run Frescobaldi.
    
    If you did install python-ly correctly, please remove the old
    ly package from the frescobaldi_app directory, or completely
    remove and then reinstall Frescobaldi.
nl: Frescobaldi kan helaas niet starten.
    
    Het pakket python-ly is niet geïnstalleerd of te oud.
    Tenminste versie {version} is vereist om Frescobaldi te kunnen starten.
    
    Als u python-ly geïnstalleerd hebt, zorg er dan voor dat de oude
    ly module uit de frescobaldi_app directory wordt verwijderd,
    of verwijder Frescobaldi volledig en installeer het opnieuw.

note: L10N: state of document in window titlebar
en: [modified]
nl: [gewijzigd]

[ctx: dialog title]
en: Close Document
nl: Document sluiten

en: The document "{name}" has been modified.
    Do you want to save your changes or discard them?
nl: Het document "{name}" is gewijzigd.
    Wilt u uw wijzigingen bewaren of weggooien?

en: Tab Bar
nl: Tabbalk

en: Could not read from: {url}
nl: Kan niet lezen van: {url}

en: Could not read:
nl: Kan niet lezen:

[ctx: dialog title]
en: Open File
nl: Bestand openen

[ctx: dialog title]
en: Rename/Move File
nl: Bestand hernoemen/verplaatsen

en: Could not delete: {url}
nl: Kan niet verwijderen: {url}

[ctx: dialog title]
en: Save Copy
nl: Kopie opslaan

[ctx: dialog title]
en: Save Selection
nl: Selectie opslaan

en: Could not reload:
nl: Kan niet herladen:

[ctx: dialog title]
en: Insert From File
nl: Invoegen uit bestand

[ctx: dialog title]
en: Print Source
nl: Brontekst afdrukken

en: Export as HTML
nl: Exporteren als HTML

en: Goto Line Number (1-{num}):
nl: Ga naar regel (1-{num}):

en: Please describe the issue or feature request.
    Provide as much information as possible.
nl: Beschrijf het probleem of de gewenste functionaliteit.
    Geef zoveel mogelijk informatie.

en: Main Toolbar
nl: Hoofdwerkbalk

en: Music View Toolbar
nl: Muziekweergave-werkbalk

[ctx: action: new document]
en: &New Document
nl: &Nieuw document

[ctx: action: new document]
en: New
nl: Nieuw

en: &Open...
nl: &Openen...

en: Open &Recent
nl: &Recent geopend

en: Insert from &File...
nl: &Invoegen uit bestand...

en: Insert the contents of a file at the current cursor position.
nl: De inhoud van een bestand invoegen op de cursorpositie.

en: Open Current Directory
nl: Huidige map openen

en: Open Command Prompt
nl: Commandoregel openen

en: &Save Document
nl: Document op&slaan

en: Save
nl: Opslaan

en: Save Copy or Selection As...
nl: Kopie of selectie opslaan als...

en: &Rename/Move File...
nl: Bestand her&noemen/verplaatsen...

en: Save All
nl: Alles opslaan

en: Re&load
nl: Her&laden

en: Reload All
nl: Alles herladen

en: Check for External Changes...
nl: Controleren op externe wijzigingen...

en: Opens a window to check whether open documents were changed or deleted by other programs.
nl: Opent een venster om te controleren of open documenten werden gewijzigd of verwijderd door andere programma's.

en: Print Source...
nl: Brontekst afdrukken...

en: &Close Document
nl: Do&cument sluiten

en: Close
nl: Sluiten

en: Close All Documents
nl: Alle documenten sluiten

en: Closes all documents but preserves the current session.
nl: Sluit alle documenten maar blijft in de huidige sessie.

en: Close All Documents and Session
nl: Alle documenten en sessie sluiten

en: Closes all documents and leaves the current session.
nl: Sluit alle documenten en verlaat de huidige sessie.

en: &Quit
nl: Afslui&ten

en: Restart {appname}
nl: {appname} herstarten

en: Export Source as Colored &HTML...
nl: Bron als gekleurde &HTML exporteren...

en: &Undo
nl: &Ongedaan maken

en: Re&do
nl: Opnie&uw

en: Cu&t
nl: &Knippen

en: Copy as Colored &HTML
nl: Als gekleurde HTML kopiëren

en: &Paste
nl: &Plakken

en: Select &All
nl: &Alles selecteren

en: Select &Block
nl: &Blok selecteren

en: Select &None
nl: &Niets selecteren

en: Select Whole Lines Up
nl: Volledige regels omhoog selecteren

en: Select Whole Lines Down
nl: Volledige regels omlaag selecteren

en: &Find...
nl: &Zoeken...

en: Find Ne&xt
nl: &Volgende zoeken

en: Find Pre&vious
nl: V&orige zoeken

en: &Replace...
nl: Ve&rvangen...

en: Pr&eferences...
nl: Voork&euren...

en: &Next Document
nl: &Volgende document

en: &Previous Document
nl: V&orige document

en: Wrap &Lines
nl: Rege&ls afbreken

en: Scroll Up
nl: Omhoog schuiven

en: Scroll Down
nl: Omlaag schuiven

en: &Goto Line...
nl: &Ga naar regel...

en: New &Window
nl: Nieuw &venster

en: &Fullscreen
nl: Volledig &scherm

en: &User Guide
nl: &Handleiding

en: &What's This?
nl: &Wat is dit?

en: Report a &Bug...
nl: &Bug rapporteren...

en: &About {appname}...
nl: &Over {appname}...

en: Matching Pai&r
nl: &Bijbehorend item

en: &Select Matching Pair
nl: Bijbehorende &items selecteren

[ctx: menu title]
en: &File
nl: &Bestand

[ctx: submenu title]
en: Save
nl: Opslaan

[ctx: submenu title]
en: Close
nl: Sluiten

[ctx: submenu title]
en: &Import/Export
nl: &Importeren/Exporteren

[ctx: submenu title]
en: &Print
nl: &Afdrukken

[ctx: menu title]
en: &Edit
nl: Be&werken

[ctx: menu title]
en: Cut/Copy (advanced)
nl: Knippen/kopiëren (geavanceerd)

[ctx: menu title]
en: &View
nl: B&eeld

[ctx: submenu title]
en: &Folding
nl: Invou&wen

[ctx: menu title]
en: &Music
nl: &Muziek

[ctx: menu title]
en: &Tools
nl: &Gereedschap

[ctx: submenu title]
en: Code &Formatting
nl: &Code-opmaak

[ctx: submenu title]
en: Musical &Transformations
nl: Muzikale be&werkingen

[ctx: submenu title]
en: &Lyrics
nl: &Liedteksten

[ctx: submenu title]
en: &Pitch
nl: &Toonhoogte

[ctx: submenu title]
en: Rest
nl: Rusten

[ctx: submenu title]
en: &Rhythm
nl: &Ritme

[ctx: submenu title]
en: &Directions
nl: &Richting

[ctx: submenu title]
en: &Quick Remove
nl: &Snel verwijderen

[ctx: submenu title]
en: &Directories
nl: &Mappen

[ctx: menu title]
en: &Window
nl: &Venster

en: Length: {length}
nl: Duur: {length}

en: &Print
nl: &Afdrukken

en: Music Preview
nl: Muziek vooruitblik

en: Print {filename}
nl: {filename} afdrukken

en: Print
nl: Afdrukken

en: Printing Error
nl: Printfout

en: An error occurred (code: {num}):
nl: Er is een fout opgetreden (code: {num}):

en: Preparing to print...
nl: Afdrukken voorbereiden...

en: Printing page {page} ({num} of {total})...
nl: Afdrukken pagina {page} ({num} van {total})...

en: Could not send the document to the printer.
nl: Kan het document niet naar de printer verzenden.

en: {num} of {total}
nl: {num} van {total}

en: Dock/Undock
nl: Koppelen/Losmaken

en: &Viewers
nl: &Weergave

en: &Coding
nl: &Programmeren

en: &Structure
nl: &Structuur

en: Split &Horizontally
nl: &Horizontaal splitsen

en: Split &Vertically
nl: &Verticaal splitsen

en: &Close View
nl: Weergave &sluiten

en: Line: {line}, Col: {column}
nl: Regel: {line}, Kol: {column}

en: &Close Current View
nl: &Huidige weergave sluiten

en: Close &Other Views
nl: &Andere weergaven sluiten

en: &Next View
nl: &Volgende weergave

en: &Previous View
nl: V&orige weergave

en: <b>Could not load PyQtWebEngine, so the {tool} cannot be loaded.</b>
nl: <b>Kon PyQtWebEngine niet laden, dus de {tool} kan niet worden geladen.</b>

en: Automatic &Completion
nl: Automatisch &aanvullen

en: Show C&ompletions Popup
nl: Aanvullingen &weergeven

en: Special Characters
nl: Speciale tekens

en: Special Charac&ters
nl: Speciale &tekens

en: Documentation Browser
nl: Documentatie-browser

en: &Documentation Browser
nl: &Documentatie-browser

note: L10N: Home page of the LilyPond manual
en: Home
nl: Begin

en: Print...
nl: Afdrukken...

en: &LilyPond Documentation
nl: &LilyPond-documentatie

en: &Contextual LilyPond Help
nl: LilyPond-&contexthulp

en: Search...
nl: Zoeken...

en: (local)
nl: (lokaal)

en: Copy &Link
nl: Koppeling &kopiëren

en: Open Link in &New Window
nl: Koppeling in &nieuw venster openen

en: Open Document in &New Window
nl: Document in &nieuw venster openen

en: LilyPond Source
nl: LilyPond-bron

en: Documents
nl: Documenten

en: Docum&ents
nl: Docum&enten

en: Save selected documents
nl: Geselecteerde documenten opslaan

en: Close selected documents
nl: Geselecteerde documenten sluiten

en: Save documents in this folder
nl: Documenten in deze map opslaan

en: Close documents in this folder
nl: Documenten in deze map sluiten

en: Save all untitled documents
nl: Alle naamloze documenten opslaan

en: Close all untitled documents
nl: Alle naamloze documenten sluiten

en: Abort engraving job
nl: Graveertaak afbreken

en: Engrave (preview; press Shift for custom)
nl: Graveren (vooruitblik; shift-klik voor aangepast)

en: Warning
nl: Waarschuwing

en: An engrave job is running for the document "{name}".
    Do you want to abort the running job?
nl: Een graveertaak is actief voor het document "{name}".
    Wilt u deze taak afbreken?

en: &Always Engrave [{docname}]
nl: &Altijd graveren [{docname}]

en: &Always Engrave This Document
nl: Dit document &altijd graveren

en: No LilyPond installation found
nl: Geen LilyPond-installatie gevonden

en: Frescobaldi uses LilyPond to engrave music, but LilyPond is not installed in the default locations and it cannot be found in your PATH.
    
    Please install LilyPond or, if you have already installed it, add it in the Preferences dialog.
nl: Frescobaldi gebruikt LilyPond om muziek te graveren, maar LilyPond is niet geïnstalleerd of Frescobaldi kan LilyPond niet in uw PATH vinden.
    
    Installeer LilyPond en voeg het, indien nodig, toe in de LilyPond-voorkeuren.

en: Engrave
nl: Graveren

en: Engrave (preview; Shift-click for custom)
nl: Graveren (vooruitblik; shift-klik voor aangepast)

en: &Engrave (preview)
nl: &Graveren (vooruitblik)

en: Engrave (&publish)
nl: Graveren (&publicatie)

en: Engrave (&layout control)
nl: Graveren (&layoutcontrole)

en: Engrave (&custom)...
nl: Gra&veren (aangepast)...

en: Abort Engraving &Job
nl: Graveertaak af&breken

en: Automatic E&ngrave
nl: A&utomatisch graveren

en: Open LilyPond &Data Directory
nl: LilyPond &data-directory openen

en: Engrave custom
nl: Aangepast graveren

en: LilyPond Version:
nl: LilyPond-versie:

en: Output Format:
nl: Uitvoerformaat:

en: Resolution:
nl: Resolutie:

en: Antialias Factor:
nl: Antialias-factor:

en: Engraving mode:
nl: Graveermodus:

en: Preview
nl: Vooruitblik

en: Publish
nl: Publiceren

en: First System Only
nl: Alleen eerste systeem

en: Layout Control
nl: Layoutcontrole

en: Delete intermediate output files
nl: Tussentijdse uitvoerbestanden verwijderen

en: Embed Source Code (LilyPond >= 2.19.39)
nl: Broncode inbedden (LilyPond >= 2.19.39)

en: Run LilyPond with English messages
nl: LilyPond starten met Engelstalige uitvoerberichten

en: Additional Command Line Options:
nl: Overige commandoregel-opties:

en: Run LilyPond
nl: LilyPond starten

en: PDF (EPS Backend)
nl: PDF (EPS-backend)

en: Encapsulated PostScript (EPS Backend)
nl: Encapsulated PostScript (EPS-backend)

en: PNG (EPS Backend)
nl: PNG (EPS-backend)

en: Generated &Files
nl: Aange&maakte bestanden

en: No files available
nl: Geen bestanden beschikbaar

en: Invalid extension menu: {name}
nl: Ongeldig extensie-menu: {name}

en: &Tool Panel
nl: &Gereedschap paneel

en: Class '{classname}' can't access Extension object. It should provide an _extension_name class variable.
nl: De class '{classname}' kan het Extension object niet benaderen. Het object moet een _extension_name class-variable bevatten.

en: Invalid metadata:
nl: Ongeldige metadata:

en: Extensions whose extension.cnf file has errors.
    They will be loaded nevertheless.
nl: Extensies waarvan het extension.cnf bestand fouten bevat. 
    Deze extensies worden wel geladen.

en: Failed to load:
nl: Konden niet laden:

en: Extensions that failed to load properly.
    Double click on name to show the stacktrace.
    Please contact the extension maintainer.
nl: Extensies die niet correct geladen konden worden.
    Dubbelklik een naam om de stacktrace weer te geven.
    Neem indien gewenst contact op met de extensie maintainer.

en: Failed dependencies:
nl: Mislukte afhankelijkheden:

en: Extensions with failed or circular dependencies.
    They are not loaded.
nl: Extensies met ontbrekende of circulaire afhankelijkheden.
    Deze worden niet geladen.

en: Missing:
nl: Ontbrekend:

en: Inactive:
nl: Inactief:

en: Circular:
nl: Circulair:

en: Extension '{name}' failed to load with the given explanation:
nl: Extensie '{name}' kon niet worden geladen met de volgende uitleg:

en: &Extensions
nl: &Extensies

en: There were problems loading the extensions.
    The following details are also available from the Preferences dialog.
nl: Er waren problemen bij het laden van de extensies.
    De volgende details zijn ook beschikbaar in de Voorkeuren-dialoog.

en: Extensions have changed
nl: Extensies zijn veranderd

en: Extension Tool Panel failed to load
nl: Extensie gereedschapspaneel kon niet laden

en: The Tool Panel provided by the extension
    
      {name}
    
    failed to load due to an exception. Please contact the extension's maintainer(s).
nl: Het gereedschapspaneel van de extensie
    
      {name}
    
    werd niet geladen door een foutmelding. Zoek contact met de maintainer(s) van de extensie.

en: Trying to retrieve unknown setting '{setting}' in extension '{extension}'
nl: Bezig te proberen onbekende instelling '{setting}' te verkrijgen in extensie '{extension}'

en: Trying to store unknown setting '{setting}' in extension '{extension}'
nl: Bezig te proberen onbekende instelling '{setting}' te op te slaan in extensie '{extension}'

en: Trying to store setting '{setting}' in extension '{extension}' with type '{type}' instead of '{type_is}'
nl: Bezig te proberen onbekende instelling '{setting}' te op te slaan in extensie '{extension}' met type '{type}' in plaats van '{type_is}'

en: Tool Panel failed to load
nl: Het gereedschapspaneel kon niet worden geladen

en: Modified Files
nl: Gewijzigde bestanden

en: The following files were modified or deleted by other applications:
nl: De volgende bestanden werden gewijzigd of verwijderd door andere programma's:

en: Reload
nl: Herladen

en: Reloads the selected documents from disk. (You can still reach the previous state of the document using the Undo command.)
nl: Herlaadt de geselecteerde documenten van schijf. (U kunt nog altijd de vorige versie van het document terugkrijgen met het commando "Ongedaan maken".)

en: Reloads all externally modified documents from disk. (You can still reach the previous state of the document using the Undo command.)
nl: Herlaadt alle door andere programma's gewijzigde documenten van schijf. (U kunt nog altijd de vorige versie van het document terugkrijgen met het commando "Ongedaan maken".)

en: Saves the selected documents to disk, overwriting the modifications by another program.
nl: Slaat de geselecteerde documenten op naar schijf, waarbij de door andere programma's aangebrachte wijzigingen worden overschreven.

en: Saves all documents to disk, overwriting the modifications by another program.
nl: Slaat alle documenten op naar schijf, waarbij de door andere programma's aangebrachte wijzigingen worden overschreven.

en: Show Difference...
nl: Verschil tonen...

en: Shows the differences between the current document and the file on disk.
nl: Toont de verschillen tussen het huidige document en het bestand op schijf.

en: Enable watching documents for external changes
nl: Documenten controleren op externe wijzigingen

en: If checked, Frescobaldi will warn you when opened files are modified or deleted by other applications.
nl: Indien ingeschakeld, zal Frescobaldi waarschuwen wanneer geopende bestanden worden gewijzigd of verwijderd door andere programma's.

en: [deleted]
nl: [verwijderd]

en: Could not save:
nl: Kan niet opslaan:

en: Please save the document using the "Save As..." dialog. | Please save the documents using the "Save As..." dialog.
nl[0]: Sla het document op met behulp van de "Opslaan als..." dialoog.
nl[1]: Sla de documenten op met behulp van de "Opslaan als..." dialoog.

en: Document on Disk
nl: Document op schijf

en: Document: {url}
    Difference between the current document and the file on disk:
nl: Document: {url}
    Verschil tussen het huidige document en het bestand op schijf:

[ctx: dialog title]
en: Export MusicXML File
nl: Een MusicXML-bestand exporteren

en: XML Files
nl: XML-bestanden

en: Can't write to destination:
    
    {url}
    
    {error}
nl: Kan niet schrijven naar bestemming:
    
    {url}
    
    {error}

en: The audio file couldn't be created. Please create midi file first
nl: Er kan geen audiobestand aangemaakt worden. Maak eerst een MIDI-bestand.

[ctx: dialog title]
en: Export Audio File
nl: Een audiobestand exporteren

en: WAV Files
nl: WAV-bestanden

en: Export Music&XML...
nl: Music&XML exporteren...

en: Export current document as MusicXML.
nl: Het huidige document als MusicXML exporteren.

en: Export Audio...
nl: Audio exporteren...

en: Export to different audio formats.
nl: Exporteren naar diverse audioformaten.

en: The file {filename} could not be converted. Wrong file type.
nl: Het bestand {filename} kon niet worden geconverteerd. Onjuist bestandstype.

en: All importable formats
nl: Alle importeerbare formaten

en: MusicXML Files
nl: MusicXML-bestanden

en: Midi Files
nl: Midi-bestanden

en: ABC Files
nl: ABC-bestanden

[ctx: dialog title]
en: Import
nl: Importeren

[ctx: dialog title]
en: Import a MusicXML file
nl: Een MusicXML-bestand importeren

[ctx: dialog title]
en: Import a midi file
nl: Een Midi-bestand importeren

[ctx: dialog title]
en: Import an abc file
nl: Een ABC-bestand importeren

en: Import...
nl: Importeren...

en: Generic import for all LilyPond tools.
nl: Algemene importeerfunctie voor alle LilyPond hulpprogramma's.

en: Import MusicXML...
nl: MusicXML importeren...

en: Import a MusicXML file using musicxml2ly.
nl: Een MusicXML-bestand importeren met behulp van musicxml2ly.

en: Import Midi...
nl: Midi importeren...

en: Import a Midi file using midi2ly.
nl: Een Midi-bestand importeren met behulp van midi2ly.

en: Import abc...
nl: ABC Importeren...

en: Import an abc file using abc2ly.
nl: Een ABC-bestand importeren met behulp van abc2ly.

en: Import beaming
nl: Waardestrepen importeren

en: Run abc2ly
nl: ABC2ly starten

en: Pitches in absolute mode
nl: Toonhoogtes in absolute modus

en: Run midi2ly
nl: Midi2ly starten

en: Import Music XML
nl: MusicXML importeren

en: Import articulation directions
nl: Richting voor articulaties importeren

en: Import rest positions
nl: Positie voor rusten importeren

en: Import page layout
nl: Pagina-layout importeren

en: Comment out midi block
nl: MIDI-blok uitcommentariëren

en: Language for pitch names
nl: Taal voor nootnamen

en: Default
nl: Standaard

en: Run musicxml2ly
nl: Musicxml2ly starten

en: After Import
nl: Na het importeren

en: LilyPond version:
nl: LilyPond-versie:

en: Reformat source
nl: Broncode herformatteren

en: Trim durations (Make implicit per line)
nl: Tijdsduren impliciet maken (per regel)

en: Remove fraction duration scaling
nl: Fracties van tijdsduur-schaling verwijderen

en: Engrave directly
nl: Direct graveren

en: &Document Fonts...
nl: Document-&lettertypen...

en: Show and select text and music fonts available in the LilyPond version of the current document
nl: Muziek- en tekstlettertypen die in de LilyPond-versie van het document beschikbaar zijn bekijken en selecteren

en: Document Fonts
nl: Document-lettertypen

en: Copy font command to clipboard
nl: Font-commando naar klembord kopiëren

en: &Use
nl: Gebr&uiken

en: Insert font command at the current cursor position
nl: Font-commando op huidige cursorpositie invoegen

en: Text Fonts
nl: Tekstlettertypen

en: Music Fonts
nl: Muziek-lettertypen

en: Font Command
nl: Font-commando

en: Miscellaneous
nl: Overig

en: Set font families
nl: Lettertype-families instellen

en: Roman
nl: Romaans

en: Sans
nl: Schreefloos

en: Typewriter
nl: Schrijfmachine-lettertype

en: Configure command generation
nl: Commando configureren

en: Traditional
nl: Traditioneel

en: Specify fonts using the setting in a \paper block.
nl: Lettertype in het \paper blok aangeven.

en: Specify fonts using the setting using openLilyLib.
    NOTE: This requires openLilyLib (oll-core)
    and the 'notation-fonts' openLilyLib package.
nl: Lettertypen instellen via openLilyLib.
    NB: Dit vereist openLilyLib (oll-core)
    en het 'notation-fonts' openLilyLib pakket.

en: Set music font
nl: Muzieklettertype instellen

en: Complete \paper block
nl: Volledige \paper blok

en: Wrap setting in a complete \paper block.
    If unchecked generate the raw font setting command.
nl: Indien geselecteerd, wordt de instelling in een volledig \paper blok geplaatst.

en: Specify the music font.
    This is a reminder only and can not be unckecked because the openLilyLib approach necessarily sets the music font.
nl: Het muzieklettertype instellen
    (Kan niet worden uitgeschakeld omdat de openLilyLib altijd het muzieklettertype instelt.)

en: Load openLilyLib
nl: Laden van openLilyLib

en: Load openLilyLib (oll-core) explicitly.
    Unckeck if oll-core is already loaded elsewhere.
nl: OpenLilyLib (oll-core) expliciet laden.
    Uitschakelen als oll-core elders al geladen wordt.

en: Load notation-fonts package
nl: Notation-fonts pakket laden

en: Load the notation-fonts package explicitly.
    Unckeck if it is already loaded elsewhere.
nl: Het notation-fonts pakket expliciet laden.
    Uitschakelen als het elders al geladen wordt.

en: Load font extensions (if available)
nl: Lettertype-uitbreidingen laden (indien beschikbaar)

en: Ask for loading font extensions.
    Note that *some* fonts provide additional features
    (e.g. glyphs) that can be made available through an
    extension stylesheet if provided.
nl: Vragen naar het laden van lettertype-uitbreidingen.
    NB: sommige lettertypen hebben additionele mogelijkheden
    (bijv. glyphs) die beschikbaar kunnen worden gemaakt via een
    uitbreidings-stylesheet.

en: Font stylesheet
nl: Lettertype-stylesheet

en: Select alternative stylesheet.
    Fonts natively supported by the notation-fonts
    package provide a default stylesheet to adjust
    LilyPond's visuals (e.g. line thicknesses) to the
    characteristic of the music font.
    Check 'No stylesheet' to avoid a preconfigured
    stylesheet to customize the appearance manually,
    or check 'Custom stylesheet' to load another stylesheet
    in LilyPond's search path.
nl: Selecteer een alternatief stijlbestand.
    Lettertypen die standaard worden ondersteund door het
    notation-fonts pakket bieden een standaard stijlbestand aan
    om LilyPond's weergave (zoals bijv. dikte van lijnen) aan de
    karakteristieken van het muzieklettertype aan te passen.
    Selecteer 'Geen stijlbestand' om een voorgeconfigureerd
    stijlbestand te vermijden en het uiterlijk zelf aan te passen,
    of selecteer 'Aangepast stijlbestand' om een ander stijlbestand
    in LilyPond's zoekpad te laden.

en: Default stylesheet
nl: Standaard stylesheet

en: No stylesheet
nl: Geen stylesheet

en: Custom stylesheet
nl: Aangepast stylesheet

en: Remove...
nl: Verwijderen...

en: Remove selected music font
nl: Geselecteerde muziek-lettertype verwijderen

en: Download...
nl: Downloaden...

en: Install...
nl: Installeren...

en: Link fonts from a directory to the current LilyPond installation
nl: Lettertypen uit een map aan de huidige LilyPond installatie verbinden

en: Install (repo)
nl: Installeren (repo)

en: Link fonts from the global music font repository
    to the current LilyPond installation.
nl: Lettertypen uit het globale muzieklettertype-depot
    aan de huidige LilyPond-installatie verbinden.

en: Fonts could not be installed!
nl: Lettertypen konden niet worden geinstalleerd!

en: Installing fonts in the LilyPond installation appears to require administrator privileges on your system and can unfortunately not be handled by Frescobaldi,
nl: Het installeren van lettertypen in de LilyPond-installatie heeft beheerdersrechten nodig op uw systeem en kan daardoor helaas niet door Frescobaldi worden afgehandeld,

en: Font family could not be removed!
nl: Lettertype-familie kon niet worden verwijderd!

en: To avoid persistent damage Frescobaldi only supports removing music fonts that are linked into a LilyPond installation. The font being removed includes real files and can therefore not be removed directly.
nl: Om schade te voorkomen kan Frescobaldi alleen muzieklettertypen verwijderen die verbonden zijn aan een LilyPond-installatie. Het te verwijderen lettertype bevat werkelijke bestanden en kan daarom niet rechtstreeks worden verwijderd.

en: Font installation failed:
nl: Lettertype installeren mislukt:

en: Font removal failed:
nl: Lettertype verwijderen mislukt:

en: Font
nl: Lettertype

en: (Brace)
nl: (Accolade)

en: Global Fonts (LilyPond < 2.19.12)
nl: Algemene lettertypen (LilyPond < 2.19.12)

en: Please select the three global fonts to use for <code>\roman</code>, <code>\sans</code>, and <code>\typewriter</code> respectively.
nl: Selecteer de drie algemene lettertypen om te gebruiken voor respectievelijk <code>\roman</code>, <code>\sans</code>, en <code>\typewriter</code>.

en: Roman Font:
nl: Schreef-lettertype:

en: Sans Font:
nl: Schreefloos lettertype:

en: Typewriter Font:
nl: Schrijfmachine-lettertype:

en: Custom
nl: Aangepast

en: Use custom sample for music font.
    NOTE: This should not include a version statement or a \paper {...} block.
nl: Een eigen voorbeeld voor muzieklettertype gebruiken:
    NB: Dit moet geen \version-statement of \paper {...} blok bevatten.

en: Select sample score
nl: Voorbeeldpartituur selecteren

en: Use current document as music font sample.
    NOTE: This is not robust if the document contains a \paper {...} block.
nl: Gebruik het huidige document als muzieklettertype voorbeeld.
    NB: Dit werkt niet goed als het document een \paper {...} blok bevat.

en: Baroque music lends itself to traditional fonts
nl: Barokmuziek is geschikt voor traditionele lettertypen

en: Late romantic, complex piano music
nl: Laat-romantiek, complexe pianomuziek

en: Berg (String Quartet)
nl: Berg (Strijkkwartet)

en: Complex score, requires a 'clean' font
nl: Complexe partituur, vereist een 'clean' lettertype

en: Real Book (Lead Sheet)
nl: Real Book (Leadsheet)

en: Jazz-like lead sheet.
    NOTE: beautiful results rely on appropriate text fonts.
    Good choices are "lilyjazz-text" for roman and
    "lilyjazz-chords" for sans text fonts.
nl: Jazz-achtig lead sheet.
    NB: fraaie resultaten hangen af van goede tekst-lettertypen.
    Een goede keuze is bijvoorbeeld "lilyjazz-text" voor roman, en
    "lilyjazz-chords" voor schreefloze tekst.

en: Schenker Diagram
nl: Schenker-diagram

en: Schenker diagram with absolutely
    non-standard notation.
nl: Schenker-diagram met volledig non-standaard notatie.

en: Non-comprehensive specimen sheet
nl: Niet-compleet voorbeeldblad

en: Filter results (type any part of the font family name. Regular Expressions supported.)
nl: Resultaten filteren (typ een willekeurig deel van de lettertypefamilienaam. (Reguliere expressies zijn ook mogelijk.)

en: {count} font families detected by {version}
nl: {count} Lettertypen gedetecteerd door {version}

en: Running LilyPond to list fonts ...
nl: LilyPond wordt gestart voor de lijst van lettertypen...

en: Set as {family} (current: {current})
nl: Instellen als {family} (huidig: {current})

en: Fontconfig data:
nl: Fontconfig-gegevens:

en: Sample
nl: Voorbeeld

en: Configuration Files
nl: Configuratiebestanden

en: Configuration Directories
nl: Configuratiemappen

en: Searched Font Directories
nl: Doorzochte lettertype-mappen

en: Available Fonts
nl: Beschikbare lettertypen

en: Starting {job}...
nl: Starten {job}...

en: Aborting {job}...
nl: Afbreken {job}...

en: Could not read from the process.
nl: Kan de uitvoer van het proces niet lezen.

en: An unknown error occurred.
nl: Er is een onbekende fout opgetreden.

en: Exited with return code {code}.
nl: Afgesloten met returncode {code}.

en: Exited with exit status {status}.
nl: Afgesloten met status {status}.

en: Completed successfully in {time}.
nl: Succesvol beëindigd in {time}.

en: Run external command
nl: Extern commando starten

en: Job failed! Please inspect log
nl: Taak mislukt! Bekijk de logweergave

en: Job is already running. Wait for completion.
nl: De taak is al actief, wacht op voltooiing.

en: Inactive Job Queue can't be aborted
nl: Een niet-actieve taak-rij kan niet worden afgebroken

en: Job Queue full
nl: Wachtrij vol

en: Can't add job to finished/aborted queue.
nl: Kan geen taak aan een gestopte/afgebroken rij toevoegen.

en: Non-running Job Queue can't be paused.
nl: Kan niet-actieve taak niet pauzeren.

en: Can't pop job from non-started Job Queue
nl: Kan geen taak van een niet-gestarte wachtrij poppen.

en: Job Queue not paused, can't resume.
nl: Wachtrij niet gepauzeerd, kan niet verdergaan.

en: Can't (re)start a finished/aborted Job Queue.
nl: Kan een voltooide/afgebroken wachtrij niet (her)starten.

en: Queue already started.
nl: Wachtrij reeds gestart.

en: Can't start SINGLE-mode empty queue
nl: Kan een SINGLE-mode lege wachtrij niet starten

en: Can't 'start' an active Job Queue.
nl: Kan een actieve wachtrij niet 'starten'.

en: Invalid job queue target: {name}
nl: Ongeldige wachtrij-target: {name}

en: Annotate Spacing
nl: Spatiëring annoteren

en: Use LilyPond's "annotate spacing" option to
    display measurement information
nl: LilyPond "annotate spacing"-optie gebruiken om afstanden weer te geven

en: Color explicit directions
nl: Expliciete richting kleuren

en: Highlight elements that are explicitly switched up- or downwards
nl: Elementen accentueren die expliciet naar boven of beneden zijn gericht

en: Display Grob Anchors
nl: Grob-ankerpunten weergeven

en: Display a dot at the anchor point of each grob
nl: Een stip weergeven op het ankerpunt van elke grob

en: Display Grob Names
nl: Grob-namen weergeven

en: Display the name of each grob
nl: De naam van elke grob tonen

en: Display Paper Columns
nl: Paper-colums weergeven

en: Display info on the paper columns
nl: Informatie over de paper columns

en: Display Skylines
nl: Skylines weergeven

en: Display the skylines that LilyPond uses to detect collisions.
nl: De skylines tonen die LilyPond gebruikt om botsingen te detecteren.

en: Color \voiceXXX
nl: \voiceXXX kleuren

en: Highlight notes that are explicitly set to \voiceXXX
nl: Noten accentueren die expliciet op \voiceXXX zijn ingesteld

en: Layout Control Options
nl: Layout-controle opties

en: Layout &Control Options
nl: Layout-&controle opties

en: Verbose output
nl: Uitgebreide uitvoer

en: Run LilyPond with verbose output
nl: LilyPond starten met uitgebreide uitvoerberichten

en: Point-and-Click
nl: Point-en-Click

en: Run LilyPond in preview mode (with Point and Click)
nl: LilyPond starten met Point and Click (vooruitblik)

en: Include Custom File:
nl: Eigen bestand invoegen:

en: Include a custom file with definitions
    for additional Layout Control Modes
nl: Een eigen bestand met definities invoegen
    voor additionele layout-controle opties

en: Filename to be included
nl: In te voegen bestand

en: LilyPond Log
nl: LilyPond-uitvoer

en: LilyPond &Log
nl: &LilyPond-uitvoer

en: Next Error Message
nl: Volgende foutmelding

en: Previous Error Message
nl: Vorige foutmelding

en: Click to edit this file
nl: Klik om dit bestand te bewerken

[ctx: action: new document]
en: &New
nl: &Nieuw

en: New Score with &Wizard...
nl: Nieuwe &partituur opzetten...

en: New from &Template
nl: Nieuw van s&jabloon

[ctx: submenu title]
en: &Import
nl: &Importeren

[ctx: menu title]
en: &Session
nl: &Sessie

en: MIDI Input
nl: MIDI invoer

en: MIDI I&nput
nl: MIDI i&nvoer

[ctx: midi input]
en: Start capturing
nl: Opname starten

[ctx: midi input]
en: Start MIDI capturing
nl: MIDI opname starten

[ctx: midi input]
en: Stop capturing
nl: Opname stoppen

[ctx: midi input]
en: Stop MIDI capturing
nl: MIDI opname stoppen

[ctx: midi input]
en: Switch accidental style
nl: Voortekenstijl wisselen

[ctx: midi input]
en: Change accidental style (flats or sharps)
nl: Voortekenstijl aanpassen (mollen of kruisen)

en: MIDI channel
nl: MIDI-kanaal

en: all
nl: alles

en: Key signature
nl: Toonsoort

en: C flat major (7 flats)
nl: Ces majeur (7 mollen)

en: G flat major (6 flats)
nl: Ges majeur (6 mollen)

en: D flat major (5 flats)
nl: Des majeur (5 mollen)

en: A flat major (4 flats)
nl: As majeur (4 mollen)

en: E flat major (3 flats)
nl: Es majeur (3 mollen)

en: B flat major (2 flats)
nl: Bes majeur (2 mollen)

en: F major (1 flat)
nl: F majeur (1 mol)

en: C major
nl: C-groot

en: G major (1 sharp)
nl: G majeur (1 kruis)

en: D major (2 sharps)
nl: D majeur (2 kruisen)

en: A major (3 sharps)
nl: A majeur (3 kruisen)

en: E major (4 sharps)
nl: E majeur (4 kruisen)

en: B major (5 sharps)
nl: B majeur (5 kruisen)

en: F sharp major (6 sharps)
nl: Fis majeur (6 kruisen)

en: C sharp major (7 sharps)
nl: Cis majeur (7 kruisen)

en: Accidentals
nl: Voortekens

en: sharps
nl: kruisen

en: flats
nl: mollen

en: Chord mode
nl: Akkoord-modus

en: Enter simultaneously played notes as chords. See "What's This" for more information.
nl: Voer gelijktijdig gespeelde noten als akkoorden in. Zie "Wat is dit" voor meer informatie.

en: Notes which are played simultaneously are written as chords. As a consequence they are not written before the last key is lifted. Of course single can also be entered.
nl: Gelijktijdig gespeelde noten worden als akkoorden uitgeschreven. Daardoor worden ze pas ingevoerd als de laatste toets wordt losgelaten. Uiteraard kan ook eenstemmig worden gespeeld.

en: Relative mode
nl: Relatieve modus

en: Enter octaves of notes relative to the last note. See "What's This" for more information.
nl: Voer het octaaf van de noten relatief tot de vorige noot in. Zie "Wat is dit" voor meer informatie.

en: Enter octaves of notes relative to the last note. This refers to the last key pressed on the MIDI keyboard, not the last note in the document.Hold Shift with a note to enter an octave check.
nl: Het octaaf van nieuw ingevoerde noten wordt relatief t.o.v. de vorige gespeelde noot ingevoerd (niet ten opzichte van de laatste noot in het document). Houd Shift ingedrukt om een octave-check in te voeren.

en: Re-pitch mode
nl: Re-pitch modus

en: Enter notes keeping existing durations. See "What's This" for more information.
nl: Voer noten in gebruikmakend van de bestaande tijdsduren. Zie "Wat is dit" voor meer informatie.

en: Enter notes keeping existing durations. Replaces notes in existing piece of music keeping rests and durations untouched.
nl: Voer noten in waarbij bestaande tijdsduren worden bewaard. Vervangt noten in bestaande muziek, waarbij rusten en tijdsduren niet worden aangepast.

en: Damper pedal
nl: Demper-pedaal

en: Sostenuto pedal
nl: Doorklink-pedaal

en: Soft pedal
nl: Zacht pedaal

en: MIDI &Player
nl: MIDI-s&peler

[ctx: midi player]
en: Pause
nl: Pauze

[ctx: midi player]
en: Play
nl: Afspelen

[ctx: midi player]
en: Restart
nl: Herstarten

en: No output found!
nl: Geen uitgang gevonden!

[ctx: midi lcd screen]
en: LOADED
nl: GELADEN

[ctx: midi lcd screen]
en: TOTAL
nl: TOTAAL

[ctx: midi lcd screen]
en: TIME
nl: TIJD

[ctx: midi lcd screen]
en: BEAT
nl: MAAT

[ctx: window title]
en: Music View
nl: Muziekweergave

en: &Music View
nl: &Muziekweergave

en: Print Music
nl: Muziek afdrukken

en: As per your settings, you are about to print the file directly to CUPS.
    This is discouraged on macOS, since in this case the settings of the system print window are ignored.
    You can disable it in Music Preferences.
    
    Do you really want to print to CUPS?
    
    (If you are unsure, the answer is likely no.)
nl: Volgens uw instellingen wordt het bestand regelrecht naar CUPS afgedrukt.
    Dit wordt niet aanbevolen op macOS, omdat de instellingen in het printvenster dan niet allemaal worden gehonoreerd.
    U kunt dit uitschakelen in de Muziek voorkeuren.
    
    Wilt u werkelijk afdrukken naar CUPS?
    
    (Indien onzeker, kies Nee.)

en: Select Music View Document
nl: Weer te geven document selecteren

en: &Print Music...
nl: &Muziek afdrukken...

en: Zoom Music
nl: Muziek zoomen

en: Save current View settings as default
nl: Huidige weergave-instellingen als standaard opslaan

en: &Maximize
nl: &Maximaliseren

en: &Jump to Cursor Position
nl: Naar cursor &springen

en: S&ynchronize with Cursor Position
nl: Met cursor s&ynchroniseren

en: Copy to &Image...
nl: Naar afbeeld&ing kopiëren...

en: Copy Selected &Text
nl: Geselecteerde &tekst kopiëren

en: &Reload
nl: He&rladen

en: Clear
nl: Leegmaken

en: Choose the PDF document to display.
nl: Kies het weer te geven PDF-document.

en: Choose the PDF document to display or drag the file to another application or location.
nl: Kies het weer te geven PDF-document of sleep het bestand naar een andere locatie of toepassing.

en: Page {num}
nl: Pagina {num}

en: Object Editor
nl: Objecteditor

en: O&bject Editor
nl: O&bjecteditor

en: X Offset
nl: X-offset

en: Display the X Offset
nl: De X-verplaatsing weergeven

en: Y Offset
nl: Y-offset

en: Display the Y Offset
nl: De Y-verplaatsing weergeven

en: Outline
nl: Structuur

en: &Outline
nl: &Structuur

en: Pitch Name &Language
nl: Taal voor &nootnamen

en: Change the LilyPond language used for pitch names in this document or in the selection.
nl: De LilyPond-taal voor de nootnamen aanpassen in het document of het geselecteerde gedeelte.

en: Convert Relative to &Absolute
nl: Relatief naar &absoluut omzetten

en: Converts the notes in the document or selection from relative to absolute pitch.
nl: Zet de noten in het document of de selectie om van relatieve naar absolute toonhoogte.

en: Convert Absolute to &Relative
nl: Absoluut naar &relatief omzetten

en: Converts the notes in the document or selection from absolute to relative pitch.
nl: Zet de noten in het document of de selectie om van absolute naar relatieve toonhoogte.

en: &Transpose...
nl: &Transponeren...

en: Transposes all notes in the document or selection.
nl: Transponeert alle noten in de selectie of het document.

en: &Modal Transpose...
nl: &Modaal transponeren...

en: Transposes all notes in the document or selection within a given mode.
nl: Transponeert alle noten in de selectie of het document in een bepaalde modus.

en: Mode shift...
nl: Toonsoort verschuiven...

en: Transforms all notes in the document or selection to an optional mode.
nl: Verandert alle noten in de selectie of het document naar een optionele toonsoort.

en: Simplify Accidentals
nl: Voortekens vereenvoudigen

en: Replaces notes with accidentals as much as possible with natural neighbors.
nl: Vervangt noten met voortekens zoveel mogelijk door naburige noten zonder voortekens.

en: First pitch in \relative {...} is absolute
nl: Eerste noot in \relative {...} heeft absoluut toonhoogte

en: If checked, always assume that the first pitch of a \relative {...}
    expression without startpitch is absolute. Otherwise, Frescobaldi
    only assumes this when the LilyPond version >= 2.18.
nl: Indien ingeschakeld, wordt altijd aangenomen dat de eerste noot van een
    \relative {...} expressie zonder starttoonhoogte absoluut is genoteerd.
    Ander neemt Frescobaldi dit alleen aan als de LilyPond-versie >= 2.18.

en: Write \relative with startpitch
nl: Bij \relative starttoonhoogte vermelden

en: If checked, when converting absolute music to relative, a startpitch
    is added. Otherwise, no starting pitch is written.
nl: Indien ingeschakeld, zal een starttoonhoogte worden aangegeven bij
    het omzetten van absolute in relatieve notatie. Anders wordt geen
    starttoonhoogte aangegeven.

en: Mode Shift
nl: Toonsoort verschuiven

en: Key:
nl: Toonsoort:

en: Mode:
nl: Toonsoort:

en: shift pitches
nl: toonhoogte verschuiven

en: Pitch Name Language
nl: Taal voor nootnamen

en: Can't perform the requested translation.
    
    The music contains quarter-tone alterations, but those are not available in the pitch language "{name}".
nl: De gevraagde vertaling kan niet worden gemaakt.
    
    De muziek bevat kwarttonen, maar deze zijn niet beschikbaar in de taal "{name}".

en: The pitch language of the selected text has been updated, but you need to manually add the following command to your document:
nl: De taal van de nootnamen in de geselecteerde tekst is aangepast, maar u dient handmatig het volgende commando aan uw document toe te voegen:

en: (for LilyPond below 2.14), or
nl: (voor LilyPond lager dan 2.14), of

en: (for LilyPond 2.14 and higher.)
nl: (voor LilyPond 2.14 en hoger.)

en: Transpose
nl: Transponeren

en: Please enter two absolute pitches, separated by a space, using the pitch name language "{language}".
nl: Voer twee absolute nootnamen in met een spatie ertussen, gebruikmakend van nootnamen in de taal "{language}".

en: Please enter the number of steps to alter by, followed by a key signature. (i.e. "5 F")
nl: Voer het aantal stappen in om te transponeren, gevolgd door een toonsoort (bijv. "5 F"):

en: Can't perform the requested transposition.
    
    The transposed music would contain quarter-tone alterations that are not available in the pitch language "{language}".
nl: De gevraagde transpositie kan niet worden gemaakt.
    
    De getransponeerde muziek zou kwarttonen bevatten die niet beschikbaar zijn in de taal "{language}".

en: Preferences
nl: Voorkeuren

en: General Preferences
nl: Algemene voorkeuren

en: Music Preferences
nl: Muziek-voorkeuren

en: LilyPond Preferences
nl: LilyPond-voorkeuren

en: MIDI Settings
nl: MIDI-instellingen

en: Helper Applications
nl: Hulpprogramma's

en: Paths
nl: Paden

en: LilyPond Documentation
nl: LilyPond-documentatie

en: Keyboard Shortcuts
nl: Sneltoetsen

en: Editor Preferences
nl: Editor-voorkeuren

en: Fonts & Colors
nl: Tekst & kleur

en: Tools
nl: Gereedschap

en: Extensions
nl: Extensies

en: Paths to LilyPond Documentation
nl: Paden naar LilyPond-documentatie

en: Add paths or URLs. See "What's This" for more information.
nl: Voeg paden of URLs toe. Zie "Wat is dit" voor meer informatie.

en: Preferred Language:
nl: Voorkeurstaal:

en: English (untranslated)
nl: Engels (onvertaald)

en: Font:
nl: Lettertype:

en: Please enter a local path or a URL:
nl: Voer een lokaal pad in of een URL:

en: View Preferences
nl: Weergave-voorkeuren

en: Wrap long lines by default
nl: Lange regels standaard afbreken

en: If enabled, lines that don't fit in the editor width are wrapped by default. Note: when the document is displayed by multiple views, they all share the same line wrapping width, which might look strange.
nl: Indien ingeschakeld, worden regels die niet in de breedte van het editor-venster passen afgebroken. NB: als het document in meerdere weergaven wordt weergegeven, worden de regels op dezelfde plaats afgebroken, wat er vreemd uit kan zien.

en: Number of surrounding lines:
nl: Aantal omgevende regels:

en: When jumping between search results or clicking on a link, the text view tries to scroll as few lines as possible. Here you can specify how many surrounding lines at least should be visible.
nl: Bij het springen naar zoekresultaten of het klikken op een link probeert de teksteditor zo weinig mogelijk te scrollen. Hier kunt u instellen hoeveel regels tenminste zichtbaar moeten blijven voor of na de cursor.

en: Matching Item:
nl: Overeenkomend item:

en: Highlighting Options
nl: Accentuerings-opties

en: Below you can define how long "matching" items like matching brackets or the items linked through Point-and-Click are highlighted.
nl: Hieronder kunt u aangeven hoe lang overeenkomende items zoals accolades of boogjes, of items gekoppeld aan Point-and-Click worden geaccentueerd.

en: Infinite
nl: Altijd

en: Indenting Preferences
nl: Inspring-voorkeuren

en: Visible Tab Width:
nl: Zichtbare tabbreedte:

en: The visible width of a Tab character in the editor.
nl: De zichtbare breedte van een tab-teken in de editor.

en: Indent text with:
nl: Tekst inspringen met:

en: How many spaces to use for indenting one level.
    Move to zero to use a Tab character for indenting.
nl: Hoeveel spaties er moeten worden gebruikt voor het inspringen van een niveau.
    Schuif naar 0 om een Tab-karakter te gebruiken voor het inspringen.

en: Tab outside indent inserts:
nl: Tab buiten inspringruimte voegt in:

en: How many spaces to insert when Tab is pressed outside the indent, elsewhere in the document.
    Move to zero to insert a literal Tab character in this case.
nl: Hoeveel spaties er moeten worden ingevoegd als Tab wordt ingedrukt buiten de inspringruimte, elders in het document.
    Schuif naar 0 om een Tab-karakter te gebruiken in dit geval.

note: L10N: abbreviation for "n spaces" in spinbox, n >= 1, no plural forms
en: {num} spaces
nl: {num} spaties

en: Keyboard Preferences
nl: Toetsenbord-voorkeuren

en: Smart Home key
nl: Slimme Home-toets

en: If enabled, pressing Home will put the cursor at the first non-whitespace character on the line. When the cursor is on that spot, pressing Home moves the cursor to the beginning of the line.
nl: Indien ingeschakeld, springt de cursor bij het indrukken van de Home-toets naar het eerste niet-blanco teken van de regel. Als de cursor daar al staat, springt hij naar het begin van de regel.

en: Smart Up/PageUp and Down/PageDown keys
nl: Slimme Up/PageUp en Down/PageDown toetsen

en: If enabled, pressing Up or PageUp in the first line will move the cursor to the beginning of the document, and pressing Down or PageDown in the last line will move the cursor to the end of the document.
nl: Indien ingeschakeld, zal de cursor naar het begin van het document springen als Up of PageUp wordt ingedrukt in de eerste regel; of naar het eind van het document als Down or PageDown wordt ingedrukt in de laatste regel.

en: Horizontal arrow keys keep cursor in current line
nl: Horizontale pijltoetsen houden cursor in huidige regel

en: If enabled, the cursor will stay in the current line when using the horizontal arrow keys, and not wrap around to the next or previous line.
nl: Indien ingeschakeld, zal de cursor altijd in de huidige regel blijven als de horizontale pijltoetsen worden gebruikt, en niet verder lopen in de volgende of vorige regel.

en: Source Export Preferences
nl: Bron-export voorkeuren

en: Show line numbers
nl: Regelnummers weergeven

en: If enabled, line numbers are shown in exported HTML or printed source.
nl: Indien ingeschakeld zullen de regelnummers in de geëxporteerde HTML of de afgedrukte bron worden weergegeven.

en: Use inline style when copying colored HTML
nl: Inline-stijl gebruiken bij het kopiëren van gekleurde HTML

en: If enabled, inline style attributes are used when copying colored HTML to the clipboard. Otherwise, a CSS stylesheet is embedded.
nl: Indien ingeschakeld, zullen style-attributen worden gebruikt bij het kopiëren van gekleurde HTML naar het klembord. Anders wordt een CSS-stylesheet ingebed.

en: Use inline style when exporting colored HTML
nl: Inline-stijl gebruiken bij het exporteren van gekleurde HTML

en: If enabled, inline style attributes are used when exporting colored HTML to a file. Otherwise, a CSS stylesheet is embedded.
nl: Indien ingeschakeld, zullen style-attributen worden gebruikt bij het exporteren van gekleurde HTML naar een bestand. Anders wordt een CSS-stylesheet ingebed.

en: Copy HTML as plain text
nl: HTML als platte tekst kopiëren

en: If enabled, HTML is copied to the clipboard as plain text. Use this when you want to type HTML formatted code in a plain text editing environment.
nl: Indien ingeschakeld, zal HTML als platte tekst naar het klembord worden gekopieerd. Dit kunt u gebruiken als u HTML-geformatteerde tekst wilt invoeren.

en: Copy document body only
nl: Alleen document-body kopiëren

en: If enabled, only the HTML contents, wrapped in a single tag, will be copied to the clipboard instead of a full HTML document with a header section. May be used in conjunction with the plain text option, with the inline style option turned off, to copy highlighted code in a text editor when an external style sheet is already available.
nl: Indien ingeschakeld, wordt alleen de HTML-inhoud, in een enkele tag, gekopieerd naar het klembord in plaats van een volledig HTML-document met een header-sectie. Kan worden gebruikt samen met de platte tekst-optie, met ingebedde stijlen uitgeschakeld om geaccentueerde code in een teksteditor te plakken wanneer er al een extern stylesheet beschikbaar is.

en: Tag to wrap around source:
nl: Tag om de bron in te plaatsen:

en: Choose what tag the colored HTML will be wrapped into.
nl: Kies in welke HTML-tag de gekleurde HTML moet worden geplaatst.

en: Attribute type of wrapper:
nl: Attribute-type van wrapper:

en: Choose whether the wrapper tag should be of type 'id' or 'class'
nl: Kies of de tag een attribute 'id' of 'class' moet hebben

en: Name of attribute:
nl: Naam van attribuut:

en: Arbitrary name for the type attribute. This must match the CSS stylesheet if using external CSS.
nl: Een naam voor het type attribuut. Dit moet dan passen bij het CSS stylesheet als een extern stylesheet wordt gebruikt.

en: Typographical Quotes
nl: Typografische aanhalingstekens

en: Quotes to use:
nl: Te gebruiken aanhalingstekens:

en: Primary (double) quotes:
nl: Primaire (dubbele) aanhalingstekens:

en: Secondary (single) quotes:
nl: Secondaire (enkele) aanhalingstekens:

en: Current language
nl: Huidige taal

en: Custom quotes (enter below)
nl: Aangepaste aanhalingstekens (hieronder invoeren)

en: General Settings
nl: Algemene instellingen

en: Use Extensions
nl: Extensies gebruiken

en: Extension API: {apiversion}
nl: Extensie-API: {apiversion}

en: If unchecked don't look for extensions.
nl: Indien niet geselecteerd, zoek niet naar extensies.

en: Installed Extensions
nl: Geïnstalleerde extensies

en: Name
nl: Naam

en: Maintainer(s)
nl: Onderhouder(s)

en: API version
nl: API-versie

en: License
nl: Licentie

en: Short Description
nl: Beknopte omschrijving

en: Description
nl: Omschrijving

en: Repository
nl: Depot

en: Dependencies
nl: Afhankelijkheden

en: Misformat: {api}
nl: Onjuist formaat: {api}

en: Failed Extensions
nl: Gefaalde extensies

en: Extension Configuration
nl: Configuratie van extensie

en: The selected extension does not provide a configuration widget or is inactive.
nl: De geselecteerde uitbreiding bevat geen configuratiewidget of is niet actief.

en: Use this scheme for printing
nl: Dit schema gebruiken voor afdrukken

en: Base Colors
nl: Basiskleuren

en: Default Styles
nl: Standaardstijlen

en: (Inherits: {name})
nl: (gebaseerd op: {name})

note: L10N: color of Text
en: Text
nl: Tekst

note: L10N: color of Background
en: Background
nl: Achtergrond

en: Bold
nl: Vet

en: Italic
nl: Cursief

en: Underline
nl: Onderstrepen

note: L10N: color of Selected Text
en: Selected Text
nl: Geselecteerde tekst

note: L10N: color of Selection Background
en: Selection Background
nl: Achtergrond van selectie

note: L10N: color of Current Line
en: Current Line
nl: Huidige regel

note: L10N: color of Marked Line (bookmark)
en: Marked Line
nl: Gemarkeerde regel

note: L10N: color of line with Error
en: Error Line
nl: Foutmarkering

note: L10N: color of highlighted search result
en: Search Result
nl: Zoekresultaat

note: L10N: color of characters that match (e.g. braces, parentheses)
en: Matching Character
nl: Bijbehorend teken

note: L10N: color of paper in music preview
en: Preview Background
nl: Vooruitblik achtergrond

note: L10N: color of objects highlighting in preview
en: Preview Highlight
nl: Vooruitblik markering

note: L10N: a basic type of input in the editor
en: Keyword
nl: Sleutelwoord

note: L10N: a basic type of input in the editor
en: Function
nl: Functie

note: L10N: a basic type of input in the editor
en: Variable
nl: Variabele

note: L10N: a basic type of input in the editor
en: Value
nl: Waarde

note: L10N: a basic type of input in the editor
en: String
nl: Tekenreeks

note: L10N: a basic type of input in the editor
en: Comment
nl: Commentaar

en: Pitch
nl: Toon

en: Octave
nl: Octaaf

en: Duration
nl: Duur

en: Accidental
nl: Voorteken

en: Octave Check
nl: Octaaf-check

en: Fingering
nl: Vingerzetting

note: L10N: For String instruments like Guitar
en: String Number
nl: Snaar

en: Slur
nl: Boogje

en: Dynamic
nl: Dynamiek

en: Articulation
nl: Articulatie

en: Chord
nl: Akkoord

en: Beam
nl: Waardestreep

en: Check
nl: Test

en: Repeat
nl: Herhaling (\repeat)

en: Command
nl: Commando

en: User Command
nl: Gebruikerscommando

en: Lyric Mode
nl: Lyric mode

en: Lyric Text
nl: Liedtekst

en: Delimiter
nl: Scheidingsteken

en: Figured Bass
nl: Becijferde bas

en: Figured Bass Step
nl: Becijferde bas toon

en: Figured Bass Modifier
nl: Becijferde bas aanpassing

en: Layout Object
nl: Layout-object

en: User Variable
nl: Gebruikersvariabele

en: Escaped Character
nl: Escape-karakter

en: LilyPond Tag
nl: LilyPond-tag

en: Attribute
nl: Attribuut

en: Entity Reference
nl: Entiteit

en: Number
nl: Getal

en: LilyPond Environment
nl: LilyPond-omgeving

en: Constant
nl: Constante

en: Symbol
nl: Symbool

en: Block
nl: Blok

en: Language:
nl: Taal:

en: No Translation
nl: Geen vertaling

en: System Default Language (if available)
nl: Systeemstandaard (indien beschikbaar)

en: Style:
nl: Stijl:

en: Use System Icons
nl: Systeempictogrammen gebruiken

en: If checked, icons of the desktop icon theme will be used instead of the bundled icons.
nl: Indien ingeschakeld, zullen pictogrammen van de werkomgeving worden gebruikt in plaats van de meegeleverde pictogrammen.

en: Show Splash Screen on Startup
nl: Welkomstscherm bij opstarten tonen

en: Show Close Button on Document tabs
nl: Sluitknop op document-tabs weergeven

en: Open Files in Running Instance
nl: Bestanden openen in actief programma

en: If checked, files will be opened in a running Frescobaldi application if available, instead of starting a new instance.
nl: Indien ingeschakeld, worden bestanden geopend in een reeds actief Frescobaldi-programma, in plaats van een nieuw proces op te starten.

en: Sessions and Files
nl: Sessies en bestanden

en: Add pull-down menus in main toolbar
nl: Menus in hoofdwerkbalk toevoegen

en: If set the file related buttons in the main toolbar will provide pull-down menus with additional functions.
nl: Indien geselecteerd, zullen de bestands-knoppen in de hoofdwerkbalk menus bevatten met extra functionaliteit.

en: New Document
nl: Nieuw document

en: Create an empty document
nl: Een leeg document aanmaken

en: Create a document that contains the LilyPond version statement
nl: Een document met een LilyPond versie-commando aanmaken

en: Create a document from a template:
nl: Een document uit een sjabloon aanmaken:

en: Saving
nl: Opslaan

en: Strip trailing whitespace
nl: Witruimte aan regeleinden verwijderen

en: If checked, Frescobaldi will remove unnecessary whitespace at the end of lines (but not inside multi-line strings).
nl: Indien ingeschakeld, zal Frescobaldi onnodige witruimte aan het eind van regels verwijderen (maar niet in tekenreeksen).

en: Keep backup copy
nl: Veiligheidskopie bewaren

en: Frescobaldi always backups a file before overwriting it with a new version.
    If checked those backup copies are retained.
nl: Frescobaldi maakt altijd een kopie van een document alvorens het te overschrijven.
    Indien ingeschakeld, worden deze bestanden bewaard.

en: Remember cursor position, bookmarks, etc.
nl: Cursorpositie, bladwijzers, etc. onthouden.

en: Default directory:
nl: Standaardmap:

en: The default folder for your LilyPond documents (optional).
nl: De standaardmap voor uw LilyPond documenten (optioneel).

en: Use custom default file name:
nl: Aangepaste standaard-bestandsnaam gebruiken:

en: If checked, Frescobaldi will use the template to generate default file name.
    {title} and {composer} will be replaced by title and composer of that document
nl: Indien geselecteerd, zal Frescobaldi het sjabloon gebruiken om een standaardbestandsnaam te bedenken.
    {title} en {composer} worden vervangen door de titel en de componist van het document

en: Sessions
nl: Sessies

en: Session to load if Frescobaldi is started without arguments
nl: Sessie die moet worden geladen als Frescobaldi zonder argumenten wordt gestart

en: Start with no session
nl: Lege sessie starten

en: Start with last used session
nl: Laatstgebruikte sessie starten

en: Start with session:
nl: Met deze sessie starten:

en: Experimental Features
nl: Experimentele functionaliteit

en: Enable Experimental Features
nl: Experimentele functies inschakelen

en: If checked, features that are not yet finished are enabled.
    You need to restart Frescobaldi to see the changes.
nl: Indien ingeschakeld, worden functies die nog niet compleet ontwikkeld zijn toch zichtbaar.
    Als u Frescobaldi opnieuw start worden de nieuwe functies zichtbaar.

en: Image:
nl: Afbeelding:

en: E-Mail:
nl: E-mail:

en: File Manager:
nl: Bestandsbeheer:

en: Below you can enter commands to open different file types. <code>$f</code> is replaced with the filename, <code>$u</code> with the URL. Leave a field empty to use the operating system default application.
nl: Hieronder kunt u commando's invoeren om verschillende typen bestanden te openen. <code>$f</code> wordt vervangen door de bestandsnaam, <code>$u</code> door de URL. Laat een veld leeg om de standaardinstelling van het besturingssysteem te gebruiken.

en: Command that should accept a mailto: URL.
nl: Commando dat een mailto: URL accepteert.

en: Command to open a Terminal or Command window.
nl: Commando dat een terminal of commandovenster opent.

en: Command (base) to run Git versioning actions.
nl: Basis-commando om Git-acties uit te voeren.

en: No theme found.
nl: Geen thema gevonden.

en: Can't read from source:
    
    {url}
    
    {error}
nl: Kan bron niet lezen:
    
    {url}
    
    {error}

en: No shortcuts found.
nl: Geen sneltoetsen gevonden.

en: LilyPond versions to use
nl: De te gebruiken LilyPond-versies

en: Automatically choose LilyPond version from document
nl: Kies LilyPond-versie op basis van document

en: If checked, the document's version determines the LilyPond version to use.
    See "What's This" for more information.
nl: Indien ingeschakeld, bepaalt het versienummer in het document welke LilyPond-versie wordt gekozen.
    Zie "Wat is dit" voor meer informatie.

en: See also {link}.
nl: Zie ook {link}.

en: Set as &Default
nl: Als standaar&d instellen

en: default
nl: standaard

en: How this version of LilyPond will be displayed.
nl: Hoe deze versie van LilyPond wordt afgebeeld.

en: LilyPond Command:
nl: LilyPond-commando:

en: Name or full path of the LilyPond program.
nl: Naam of pad van het LilyPond programma.

en: Include in automatic version selection
nl: Meenemen in automatische versie-selectie

en: General
nl: Algemeen

en: Tool Commands
nl: Hulpprogramma's

en: Running LilyPond
nl: Bij het starten van LilyPond

en: Save document if possible
nl: Document opslaan indien mogelijk

en: If checked, the document is saved when it is local and modified.
    Otherwise a temporary file is used to run LilyPond.
nl: Indien ingeschakeld, wordt het document eerst opgeslagen als het lokaal is en gewijzigd.
    Indien het document niet wordt opgeslagen, wordt een tijdelijk bestand gebruikt om LilyPond te starten.

en: If checked, LilyPond will delete intermediate PostScript files.
nl: Indien ingeschakeld, zal LilyPond tussentijdse PostScript-uitvoerbestanden verwijderen.

en: Embed Source Code files in publish mode
nl: LilyPond-bronbestanden inbedden in publicatie-modus

en: If checked, the LilyPond source files will be embedded in the PDF
    when LilyPond is started in publish mode.
    This feature is available since LilyPond 2.19.39.
nl: Indien ingeschakeld, worden de bronbestanden in de PDF ingebed
    als LilyPond wordt gestart in publicatie-modus.
    Deze functie is beschikbaar vanaf LilyPond versie 2.19.39.

en: If checked, LilyPond's output messages will be in English.
    This can be useful for bug reports.
nl: Indien ingeschakeld, zullen LilyPond's uitvoerberichten in het Engels zijn.
    Dit kan handig zijn voor bug-rapportages.

en: LilyPond include path:
nl: LilyPond include-pad:

en: Default output format
nl: Standaard uitvoerformaat

en: Create PDF (Portable Document Format) documents by default.
nl: Standaard PDF (Portable Document Format) documenten aanmaken.

en: Create SVG (Scalable Vector Graphics) documents by default.
nl: Standaard SVG (Scalable Vector Graphics) documenten aanmaken.

en: Open default viewer after successful compile
nl: Standaardweergave openen na succesvolle gravure

en: Shows the PDF or SVG music view when a compile job finishes successfully.
nl: Toont de PDF- of SVG-muziekweergave als een graveertaak succesvol wordt beëindigd.

en: MIDI Ports
nl: MIDI-poorten

en: Note: There are no MIDI output ports available on your system. To use MIDI, please check if PortMIDI is installed on your system and that a MIDI synthesizer is available or connected.
nl: Let op: er zijn geen MIDI-uitgangen beschikbaar op uw systeem. Om MIDI te gebruiken, controleer of PortMIDI is geïnstalleerd en dat er een MIDI-synthesizer beschikbaar of aangesloten is.

en: Player output:
nl: Speler uitgang:

en: The MIDI port to play music to. See "What's This" for more information.
nl: De MIDI-poort om music naar af te spelen. Zie "Wat is dit" voor meer informatie.

en: <p>This dropdown menu lists the available MIDI output ports on your system. You can select one, or just type part of a name. In that case, the first available port name that starts with the specified characters is used.</p>
    <p>Click the button to refresh the list, e.g. when you connect a MIDI device or start a software synthesizer.</p>
nl: <p>Dit uitklapmenu toont de beschikbare MIDI-uitvoerpoorten. U kunt er eentje selecteren, of een deel van de naam in typen. In dat geval wordt de eerste beschikbare poort waarvan de naam met de opgegeven tekens begint, gekozen.</p>
    <p>Klik op de knop om de lijst te vernieuwen, bijvoorbeeld wanneer u een MIDI-apparaat hebt aangekoppeld of een software-synthesizer hebt gestart.</p>

en: Input port:
nl: Invoerpoort:

en: The MIDI port to get input from to write notes  See "What's This" for more information.
nl: De MIDI-poort om noten van in te voeren. Zie "Wat is dit" voor meer informatie.

en: <p>This dropdown menu lists the available MIDI input ports on your system. You can select one, or just type part of a name. In that case, the first available port name that starts with the specified characters is used.</p>
    <p>Click the button to refresh the list, e.g. when you connect a MIDI device or start a software synthesizer.</p>
nl: <p>Dit uitklapmenu toont de beschikbare MIDI-invoerpoorten. U kunt er eentje selecteren, of een deel van de naam in typen. In dat geval wordt de eerste beschikbare poort waarvan de naam met de opgegeven tekens begint, gekozen.</p>
    <p>Klik op de knop om de lijst te vernieuwen, bijvoorbeeld wanneer u een MIDI-apparaat hebt aangekoppeld of een software-synthesizer hebt gestart.</p>

en: Refresh MIDI ports
nl: MIDI-poorten verversen

en: Close unused MIDI output
nl: Ongebruikte MIDI-uitvoer sluiten

en: Closes unused MIDI ports after one minute. See "What's This" for more information.
nl: Sluit ongebruikte MIDI-poorten na een minuut. Zie "Wat is dit" voor meer informatie.

en: <p>If checked, Frescobaldi will close MIDI output ports that are not used for one minute.</p>
    <p>This could free up system resources that a software MIDI synthesizer might be using, thus saving battery power.</p>
    <p>A side effect is that if you pause a MIDI file for a long time the instruments are reset to the default piano (instrument 0). In that case, playing the file from the beginning sets up the instruments again.</p>
nl: <p>Indien ingeschakeld, zal Frescobaldi ongebruikte MIDI-uitgangen na een minuut sluiten.</p>
    <p>Dit kan helpen om systeembronnen vrij te maken die anders gebruikt zouden worden door een software MIDI-synthesizer, en zodoende batterij-vermogen te sparen.</p>
    <p>Een neveneffect is dat als u een MIDI-bestand langdurig pauzeert en dan verder afspeelt, de instrumenten teruggezet zijn naar de standaard piano (instrument 0). In dat geval kunt u het bestand vanaf het begin afspelen om de instrumenten weer correct te horen.</p>

en: Polling time for input:
nl: Tijdsinterval voor MIDI-invoer:

en: Polling time for MIDI input. See "What's This" for more information.
nl: Hoevaak er gecontroleerd moet worden of er MIDI-invoer is. Zie "Wat is dit" voor meer informatie.

en: Sets the time between the polling of the MIDI input port in milliseconds. Small values lead to faster recognition of incoming MIDI events, but stress the CPU. 10 ms should be a good value.
nl: Stelt de tijd in tussen het controleren op MIDI-gebeurtenissen in milliseconden. Kleine waarden geven een snellere herkenning van de invoer, maar belasten de CPU meer. 10 ms is een goede waarde.

note: L10N: "Kinetic Scrolling" is a checkbox label, as in "Enable Kinetic Scrolling"
en: Kinetic Scrolling
nl: Kinetisch schuiven

en: Show Scrollbars
nl: Schuifbalken weergeven

en: Shadow
nl: Schaduw

en: If checked, Frescobaldi draws a shadow around the pages.
nl: Indien ingeschakeld, tekent Frescobaldi een schaduw om de pagina's.

en: Use vector based backend (Arthur) for rendering PDF documents on screen (experimental!)
nl: Gebruik het vectorgebaseerde Arthurbackend voor het weergeven van PDF-documenten op het scherm (experimenteel!)

en: If checked, Frescobaldi will use the Arthur backend of the Poppler
    library for PDF rendering on screen. The Arthur backend is faster
    than the default Splash backend, but more experimental.
nl: Indien geselecteerd, zal Frescobaldi het Arthur-backend van de Poppler-
    bibliotheek gebruiken voor PDF-weergave op het scherm. Het Arthur-backend
    is sneller dan het standaard Splash-backend, maar nog experimenteler.

en: Display of Music
nl: Weergave van muziek

en: Magnifier Size:
nl: Grootte van vergrootglas:

en: Size of the magnifier glass (Ctrl+Click in the Music View).
nl: Grootte van het vergrootglas (Control+klik in muziekweergave).

en: Magnifier Scale:
nl: Schaal van vergrootglas:

en: Magnification of the magnifier.
nl: Vergroting van het vergrootglas.

en: Printing of Music
nl: Afdrukken van muziek

en: Use vector based backend (Arthur) for printing PDF documents
nl: Gebruik het vectorgebaseerde Arthurbackend voor het afdrukken van PDF-documenten

en: If checked, Frescobaldi will use the Arthur backend of the Poppler
    library for printing PDF documents. A big advantage of the Arthur backend
    is that it is vector-based, in contrast to the default Splash backend,
    which is raster-based. But Arthur is more experimental.
nl: Indien geselecteerd, zal Frescobaldi het Arthur-backend van de Poppler-
    bibliotheek gebruiken voor het afdrukken van PDF-documenten. Een groot
    voordeel van dit backend is dat het vectorgebaseerd is, in afwijking van het
    standaard Splash-backend, dat rastergebaseerd is. Maar Arthur is nog
    experimenteel.

en: Print PDF documents directly to CUPS if available.
nl: PDF-documenten direct naar CUPS afdrukken indien beschikbaar.

en: If checked, Frescobaldi tries to print a PDF document directly using
    the CUPS server, if available.
nl: Indien geselecteerd, zal Frescobaldi een PDF-document direct afdrukken via de CUPS server, indien beschikbaar.

en: Set the resolution if Frescobaldi prints using raster images.
nl: De resolutie instellen als Frescobaldi bij het afdrukken gebruik maakt van raster-afbeeldingen.

en: Folders containing hyphenation dictionaries
nl: Mappen met afbreekbestanden

en: Music Font Repository:
nl: Muzieklettertype-depot:

en: If set this directory can be used to automatically
    install all music fonts into a given LilyPond installation.
nl: Indien ingesteld, kan deze directory worden gebruikt om automatisch alle muzieklettertypen te installeren in een gegeven LilyPond-installatie.

en: Auto install
nl: Automatisch installeren

en: Always install fonts from the music font repository
    to the current LilyPond installation when opening
    the Document Fonts dialog.
nl: Altijd alle lettertypen uit het muzieklettertypen-depot
    in de huidige LilyPond-installatie installeren bij het openen van de
    Documentlettertypen-dialoog.

en: Music Font Preview Cache:
nl: Muzieklettertype vooruitblik-cache:

en: Shortcut
nl: Sneltoets

en: Other commands:
nl: Andere commando's:

en: &Edit Shortcut for "{name}"
nl: Sn&eltoets instellen voor "{name}"

en: (no shortcut)
nl: (geen sneltoets)

en: (default)
nl: (standaard)

en: Show log when a job is started
nl: Log weergeven als een taak wordt gestart

en: Display plain log output
nl: Ruwe loguitvoer weergeven

en: If checked, Frescobaldi will not shorten filenames in the log output.
nl: Indien ingeschakeld, zal Frescobaldi lange bestandsnamen in de loguitvoer niet inkorten.

en: Hide automatic engraving jobs
nl: Automatische graveertaken verbergen

en: If checked, Frescobaldi will not show the log for automatically
    started engraving jobs (LilyPond->Auto-engrave).
nl: Indien ingeschakeld zal Frescobaldi de log-uitvoer voor automatisch
    gestarte graveertaken (LilyPond->Automatisch graveren) niet weergeven.

en: Music View
nl: Muziekweergave

en: Only load updated PDF documents
nl: Alleen bijgewerkte PDF-documenten tonen

en: If checked, Frescobaldi will not open PDF documents that are not
    up-to-date (i.e. the source file has been modified later).
nl: Indien ingeschakeld, zal Frescobaldi PDF-bestanden die ouder zijn dan het brondocument, niet weergeven.

en: Remember View settings per-document
nl: Weergave-instellingen per document onthouden

en: If checked, every document in the Music View will remember its
    own layout setting, zoom factor, etc. If unchecked, the View will
    not change its settings when a different document is displayed.
nl: Indien geselecteerd, zal elk document in de Muziekweergave zijn eigen
    layout-instellingen, zoomfacter etc. onthouden. Indien niet geselecteerd,
    zal de weergave zijn instellingen niet veranderen bij het wisselen van document.

en: Group documents by directory
nl: Documenten per map groeperen

en: Restores the built-in outline patterns.
nl: Zet de ingebouwde structuur-patronen terug.

en: Enter a regular expression to match:
nl: Voer een reguliere expressie in:

en: Allow shorthands
nl: Korte notatie

en: Use short notation for some articulations like staccato.
nl: Korte notatie toestaan voor sommige articulaties zoals staccato.

en: Remove articulations etc.
nl: Articulaties etc. verwijderen.

en: Articulations
nl: Articulaties

en: Different kinds of articulations and other signs.
nl: Verschillende soorten articulatie en andere tekens.

en: Ornaments
nl: Versieringen

en: Trill
nl: Triller

en: Prall
nl: Praller

en: Turn
nl: Dubbelslag

en: Prall prall
nl: Lange praller

en: Prall mordent
nl: Praller met mordent

en: Up prall
nl: Praller naar boven

en: Down prall
nl: Praller naar beneden

en: Up mordent
nl: Mordent naar boven

en: Down mordent
nl: Mordent naar beneden

en: Prall up
nl: Praller naar boven

en: Prall down
nl: Praller naar onder

en: Line prall
nl: Praller met lijn

en: Reverse turn
nl: Omgekeerde dubbelslag

note: L10N: dynamic signs
en: Signs
nl: Tekens

en: Fermata
nl: Fermate

en: Short fermata
nl: Korte fermate

en: Long fermata
nl: Lange fermate

en: Very long fermata
nl: Zeer lange fermate

en: Segno
nl: Teken

en: Other
nl: Overig

en: Upbow
nl: Opstreek

en: Downbow
nl: Afstreek

en: Snappizzicato
nl: Bartók pizzicato

en: Open (e.g. brass)
nl: Open (koper)

en: Stopped (e.g. brass)
nl: Gestopt (koper)

en: Thumb
nl: Duim

en: Left heel
nl: Linker hak

en: Right heel
nl: Rechter hak

en: Left toe
nl: Linker teen

en: Right toe
nl: Rechter teen

en: Half open (e.g. hi-hat)
nl: Halfopen (bijv. hi-hat)

en: Bar Lines
nl: Maatstrepen

en: Bar lines, breathing signs, etcetera.
nl: Maatstrepen, ademhalingstekens, etc.

en: Double bar line
nl: Dubbele maatstreep

en: Ending bar line
nl: Eindmaatstreep

en: Dotted bar line
nl: Gestippelde maatstreep

en: Dashed bar line
nl: Gestreepte maatstreep

en: Invisible bar line
nl: Onzichtbare maatstreep

en: Repeat start
nl: Start herhaling

en: Repeat both
nl: Herhaal beide

en: Repeat end
nl: Eind herhaling

en: Repeat both (old)
nl: Herhaal beide (oud)

en: Repeat both (classic)
nl: Herhaal beide (klassiek)

en: Tick bar line
nl: Hoge maatstreep

en: Single bar line
nl: Enkele maatstreep

en: Small-Wide-Small bar line
nl: Dun-dik-dunne maatstreep

en: Wide-Small bar line
nl: Dik-dunne maatstreep

en: Double wide bar line
nl: Dubbele dikke maatstreep

en: Segno bar line
nl: Segno maatstreep

en: Single wide bar line
nl: Enkele dikke maatstreep

en: Angled repeat start
nl: Start herhaling met hoek

en: Angled repeat end
nl: Eind herhaling met hoek

en: Angled repeat both
nl: Herhaal beide met hoek

en: Kievan bar line
nl: Kievan maatstreep

en: Breathing Signs
nl: Ademhalingstekens

en: Default Breathing Sign
nl: Standaard ademhalingsteken

en: Straight Breathing Sign
nl: Recht ademhalingsteken

en: Curved Caesura
nl: Gebogen cesuur

en: Straight Caesura
nl: Rechte cesuur

en: Configure Keyboard Shortcut ({key})
nl: Sneltoets instellen ({key})

en: None
nl: Geen

en: Dynamics
nl: Dynamiek

en: Dynamic symbols.
nl: Dynamische tekens.

en: Dynamic sign {name}
nl: Dynamisch teken {name}

en: Hairpin crescendo
nl: Crescendo (lijnen)

en: Hairpin diminuendo
nl: Diminuendo (lijnen)

en: Slurs, spanners, etcetera.
nl: Bogen, spanners, etc.

en: Arpeggios
nl: Arpeggio's

en: Arpeggio with Up Arrow
nl: Arpeggio met pijl omhoog

en: Arpeggio with Down Arrow
nl: Arpeggio met pijl naar beneden

en: Bracket Arpeggio
nl: Vierkante haak-arpeggio

en: Parenthesis Arpeggio
nl: Ronde haak-arpeggio

en: Glissandos
nl: Glissando's

en: Dashed Glissando
nl: Gestreept glissando

en: Dotted Glissando
nl: Gestippeld glissando

en: Zigzag Glissando
nl: Zig-zag glissando

en: Trill Glissando
nl: Triller-glissando

en: Phrasing Slur
nl: Fraseringsboog

en: Grace Notes
nl: Voorslagen

en: Grace Notes w. beaming
nl: Voorslag met waardestreep

en: Slashed no slur
nl: Voorslag zonder boogje

en: After grace
nl: Voorslag na noot

en: <p>With the Quick Insert Panel you can add various music elements to the current note or selected music.</p>
    <p>See {link} for more information.</p>
nl: <p>Met het Quick Insert-paneel kunt u allerlei muzieksymbolen aan de huidige noot of geselecteerde muziek toevoegen.</p>
    <p>Zie {link} voor meer informatie.</p>

en: Direction:
nl: Richting:

en: Up
nl: Boven

en: Neutral
nl: Neutraal

en: Down
nl: Onder

en: Replace full measure rests with spacer rests
nl: Helemaat-rusten door spacers vervangen

en: Change all R to s in this document or in the selection.
nl: Alle R in s veranderen in het huidige document of selectie.

en: Replace spacer rests with full measure rests
nl: Spacer rusten vervangen door helemaat-rusten

en: Change all s to R in this document or in the selection.
nl: Alle s in R veranderen in het huidige document of de selectie.

en: Replace positioned rests with plain rests
nl: Gepositioneerde rusten door gewone rusten vervangen

en: Change all \rest with r in this document or in the selection.
nl: Vervang alle \rest door gewone r in het huidige document of de selectie.

en: &Double durations
nl: Tijdsduur ver&dubbelen

en: Double all the durations in the selection.
nl: Alle nootlengtes in de selectie verdubbelen.

en: &Halve durations
nl: Tijdsduur &halveren

en: Halve all the durations in the selection.
nl: Alle nootlengtes in de selectie halveren.

en: Do&t durations
nl: Pun&t toevoegen

en: Add a dot to all the durations in the selection.
nl: Een punt toevoegen aan alle noten in de selectie.

en: &Undot durations
nl: P&unt verwijderen

en: Remove one dot from all the durations in the selection.
nl: Een punt verwijderen van alle noten in de selectie.

en: Remove &scaling
nl: &Schaling verwijderen

en: Remove all scaling (*n, *n/m) from the durations in the selection.
nl: Alle schaling (*n, *n/m) verwijderen van de nootlengtes in de selectie.

en: Remove scaling with &fractions
nl: Schaling met &fracties verwijderen

en: Remove only scaling containing fractions (*n/m) from the durations in the selection.
nl: Alleen schaling met fracties (*n/m) verwijderen van de nootlengtes in de selectie.

en: &Remove durations
nl: Tijdsduu&r verwijderen

en: Remove all durations from the selection.
nl: De volledige tijdsduur-informatie verwijderen uit de selectie.

en: Make &implicit
nl: &Impliciet maken

en: Make durations implicit (remove repeated durations).
nl: Tijdsduren impliciet maken (herhaalde lengtes verwijderen).

en: Make implicit (per &line)
nl: Imp&liciet maken (per regel)

en: Make durations implicit (remove repeated durations), except for the first duration in a line.
nl: Tijdsduren impliciet maken (herhaalde lengtes verwijderen), behalve de eerste tijdsduur in een regel.

en: Make &explicit
nl: &Expliciet maken

en: Make durations explicit (add duration to every note, even if it is the same as the preceding note).
nl: De toonduur na elke noot weergeven, ook als deze hetzelfde is als de vorige noot.

en: &Apply rhythm...
nl: Ritme toep&assen...

en: Apply an entered rhythm to the selected music.
nl: Een ingevoerd ritme op de geselecteerde muziek toepassen.

en: &Copy rhythm
nl: Ritme &kopiëren

en: Copy the rhythm of the selected music.
nl: Het ritme van de geselecteerde muziek kopiëren.

en: &Paste rhythm
nl: Ritme &plakken

en: Paste a rhythm to the selected music.
nl: Een ritme in de geselecteerde muziek plakken.

en: Apply Rhythm
nl: Ritme toepassen

en: Enter a rhythm:
nl: Voer een ritme in:

en: Score &Wizard...
nl: &Partituur opzetten...

en: Music follows here.
nl: Muziek volgt hier.

en: Remove default LilyPond tagline
nl: Standaard LilyPond-tagline verwijderen

en: Score Setup Wizard
nl: Partituur opzetten

en: Clears the current page of the Score Wizard.
nl: Maakt de huidige pagina van de Score Wizard leeg.

en: Score Preview
nl: Vooruitblik van de partituur

en: &Titles and Headers
nl: &Titels en koppen

en: &Parts
nl: &Partijen

en: &Score settings
nl: Partituur-in&stellingen

en: Click to enter a value.
nl: Klik om een waarde in te voeren.

en: bottom of first page
nl: onderaan eerste pagina

en: bottom of last page
nl: onderaan laatste pagina

en: Dedication
nl: Opdracht

en: Title
nl: Titel

en: Subtitle
nl: Subtitel

en: Subsubtitle
nl: Subsubtitel

en: Composer
nl: Componist

en: Arranger
nl: Arrangeur

en: Poet
nl: Dichter

en: Meter
nl: Versvoet

en: Piece
nl: Werk

en: Available parts:
nl: Beschikbare partijen:

en: Score:
nl: Partituur:

en: &Add
nl: &Toevoegen

en: &Remove
nl: &Verwijderen

en: Move up
nl: Omhoog

en: Move down
nl: Omlaag

en: Key signature:
nl: Toonsoort:

en: Time signature:
nl: Maatsoort:

en: Pickup measure:
nl: Opmaat:

en: Metronome mark:
nl: Metronoomgetal:

en: Round tap tempo value
nl: Tempowaarde afronden

en: Round the entered tap tempo to a common value.
nl: De tempowaarde afronden naar een gebruikelijke waarde.

en: Tempo indication:
nl: Tempo-aanduiding:

en: Major
nl: Majeur

en: Minor
nl: Mineur

en: Ionian
nl: Ionisch

en: Dorian
nl: Dorisch

en: Phrygian
nl: Phrygisch

en: Lydian
nl: Lydisch

en: Mixolydian
nl: Mixolydisch

en: Aeolian
nl: Aeolisch

en: Locrian
nl: Locrisch

en: Score properties
nl: Partituur-eigenschappen

en: General preferences
nl: Algemene voorkeuren

en: Use typographical quotes
nl: Typografische aanhalingstekens

en: Replace normal quotes in titles with nice typographical quotes.
nl: Vervang normale aanhalingstekens in titels met fraaie typografische aanhalingstekens.

en: Use \relative with pitch
nl: Bij \relative starttoonhoogte vermelden

en: Write a default pitch after the \relative command.
nl: Schrijf een standaard toonhoogte na het \relative-commando.

en: Remove default tagline
nl: Standaard-tagline verwijderen

en: Suppress the default tagline output by LilyPond.
nl: Onderdrukt de weergave van de standaard tagline door LilyPond.

en: Remove bar numbers
nl: Maatnummers verwijderen

en: Suppress the display of measure numbers at the beginning of every system.
nl: Onderdrukt de weergave van maatnummers aan het begin van elk systeem.

en: Smart neutral stem direction
nl: Slimme neutrale stokrichting

en: Use a logical direction (up or down) for stems on the middle line of a staff.
nl: Gebruik een logische richting (omhoog of omlaag) voor stokken aan noten op de middelste lijn.

en: Create MIDI output
nl: MIDI uitvoer aanmaken

en: Create a MIDI file in addition to the PDF file.
nl: Maak, behalve een PDF, ook een MIDI-bestand aan.

en: Show metronome mark
nl: Metronoomgetal weergeven

en: If checked, show the metronome mark at the beginning of the score. The MIDI output also uses the metronome setting.
nl: Indien aangekruist, toont het metronoomgetal aan het begin van de partituur. De MIDI-uitvoer gebruikt deze instelling ook.

en: Paper size:
nl: Papiergrootte:

en: Orientation:
nl: Orientatie:

en: Regular
nl: Normaal

en: Landscape
nl: Oblong

en: Rotated
nl: Gedraaid

en: Regular portrait orientation.
nl: Normaal (portret) orientatie.

en: Set paper orientation to landscape while keeping upright printing orientation.
nl: Stel het papier in op landscape, terwijl gewoon rechtop geprint wordt.

en: Rotate print on regular paper.
nl: Gedraaid afdrukken op normaal papier.

en: Long
nl: Lang

en: Short
nl: Kort

en: Instrument names
nl: Instrumentnamen

en: First system:
nl: Eerste systeem:

en: Other systems:
nl: Volgende systemen:

en: Use long or short instrument names before the first system.
nl: Gebruik lange of korte instrumentnamen voor het eerste systeem.

en: Use short, long or no instrument names before the next systems.
nl: Gebruik korte, lange of geen instrumentnamen voor de volgende systemen.

en: Which language to use for the instrument names.
nl: De taal die u wilt gebruiken voor de instrumentnamen.

en: Pitch name language:
nl: Taal voor nootnamen:

en: The LilyPond language you want to use for the pitch names.
nl: De LilyPond-taal die u wilt gebruiken voor de toonhoogtes.

en: Version:
nl: Versie:

en: The LilyPond version you will be using for this document.
nl: De LilyPond-versie die u wilt gebruiken voor dit document.

en: No settings available.
nl: Geen instellingen beschikbaar.

en: Part {0}
nl: Partij {0}

en: Adjust how many separate voices you want on each staff.
nl: Hier kunt u instellen hoeveel aparte stemmen u in elke balk wilt.

en: Right hand:
nl: Rechts:

en: Left hand:
nl: Links:

en: Chord style:
nl: Akkoordstijl:

en: Guitar fret diagrams
nl: Gitaar-fretdiagrammen

en: Show predefined guitar fret diagrams below the chord names (LilyPond 2.12 and above).
nl: Voorgedefiniëerde gitaar-fretdiagrammen afbeelden onder de akkoordnamen (LilyPond 2.12 en hoger).

en: Chords follow here.
nl: Akkoordnamen volgen.

en: German
nl: Duits

en: Semi-German
nl: Semi-Duits

en: Italian
nl: Italiaans

en: French
nl: Frans

en: Horn in F
nl: Hoorn in F

en: Trumpet in C
nl: Trompet in C

en: Trumpet in Bb
nl: Trompet in Bes

[ctx: abbreviation for Trumpet in Bb]
en: Tr.Bb.
nl: Tr.Bes.

en: Cornet in Bb
nl: Cornet in Bes

[ctx: abbreviation for Cornet in Bb]
en: Crt.Bb.
nl: Crt.Bes.

en: Mellophone
nl: Melofoon

[ctx: abbreviation for Mellophone]
en: Mph.
nl: Mf.

en: Baritone
nl: Bariton

en: Bass Tuba
nl: Bastuba

[ctx: abbreviation for Bass Tuba]
en: B.Tb.
nl: Btb.

en: Brass
nl: Koper

en: Staff Group
nl: Staffgroup

note: L10N: Brace like a piano staff
en: Brace
nl: Accolade

note: L10N: Bracket like a choir staff
en: Bracket
nl: Haak

note: L10N: Square bracket like a sub-group
en: Square
nl: Recht

en: Connect Barlines
nl: Maatstrepen verbinden

en: If checked, barlines are connected between the staves.
nl: Indien ingeschakeld, worden maatstrepen tussen de balken verbonden.

en: Piece:
nl: Werk:

en: Properties
nl: Eigenschappen

en: Book Part
nl: Bookpart

en: <p>Here you can specify a filename or suffix (without extension) to set the names of generated output files for this book.</p>
    <p>If you choose "Suffix" the entered name will be appended to the document's file name; if you choose "Filename", just the entered name will be used.</p>
nl: <p>Hier kunt u een bestandsnaam of achtervoegsel (zonder extensie) opgeven om de naam te bepalen van te genereren uitvoerbestanden voor dit boek.</p>
    <p>Als u kiest voor "achtervoegsel" wordt de naam toegevoegd aan de bestandsnaam van het document;
    als u kiest voor "bestandsnaam" wordt de opgegeven naam alleen gebruikt.</p>

en: Output Filename:
nl: Uitvoerbestandsnaam:

en: Filename
nl: Bestandsnaam

en: Suffix
nl: Achtervoegsel

en: Harpsichord
nl: Klavecimbel

[ctx: abbreviation for Harpsichord]
en: Hs.
nl: Kl.

en: Organ
nl: Orgel

en: Pedal:
nl: Pedaal:

en: Set to 0 to disable the pedal altogether.
nl: Stel 0 in om de pedaalbalk te verwijderen.

en: Keyboard instruments
nl: Toetsinstrumenten

en: Timpani
nl: Pauken

[ctx: abbreviation for Timpani]
en: Tmp.
nl: Pkn.

en: Xylophone
nl: Xylofoon

en: Upper staff:
nl: Bovenste balk:

en: Lower staff:
nl: Onderste balk:

en: Set the number of voices to 0 to disable the second staff.
nl: Stel het aantal stemmen in op 0 om de tweede balk niet weer te geven.

en: Vibraphone
nl: Vibrafoon

en: Tubular bells
nl: Buisklokken

[ctx: abbreviation for Tubular bells]
en: Tub.
nl: Bkl.

en: Glockenspiel
nl: Klokkenspel

[ctx: abbreviation for Glockenspiel]
en: Gls.
nl: Kls.

en: Carillon
nl: Beiaard

[ctx: abbreviation for Carillon]
en: Car.
nl: Bd.

en: Manual staff:
nl: Manuaalbalk:

en: Pedal staff:
nl: Pedaalbalk:

en: Drums
nl: Slagwerk

[ctx: abbreviation for Drums]
en: Dr.
nl: Slw.

en: Voices:
nl: Stemmen:

en: Remove stems
nl: Stokken verwijderen

en: Remove the stems from the drum notes.
nl: Verwijder de stokken van de slagwerknoten.

en: Drums follow here.
nl: Slagwerk volgt.

en: keep some distance.
nl: houd enige afstand.

en: Drums (5 lines, default)
nl: Drums (5 lijnen, standaard)

en: Timbales-style (2 lines)
nl: Timbales-stijl (2 lijnen)

en: Congas-style (2 lines)
nl: Conga's-stijl (2 lijnen)

en: Bongos-style (2 lines)
nl: Bongo's-stijl (2 lijnen)

en: Percussion-style (1 line)
nl: Percussie-stijl (1 lijn)

en: Percussion
nl: Percussie

en: Custom tuning
nl: Aangepaste stemming

en: Staff type:
nl: Type balk:

en: Tuning:
nl: Stemming:

en: Select custom tuning in the combobox and enter a custom tuning here, e.g. <code>e, a d g b e'</code>. Use absolute note names in the same language as you want to use in your document (by default: "nederlands").
nl: Selecteer aangepaste stemming in de combobox en voer hier een aangepaste stemming in, bijvoorbeeld <code>e, a d g b e'</code>. Gebruik absolute nootnamen en dezelfde taal voor nootnamen als u in het document wilt gebruiken (standaard: "nederlands").

en: Custom tuning...
nl: Aangepaste stemming...

en: Normal staff
nl: Normaal

en: Tablature
nl: Tabulatuur

note: L10N: Both a Normal and a Tablature staff
en: Both
nl: Beide

en: Mandolin
nl: Mandoline

en: Mandolin tuning
nl: Mandoline-stemming

en: Ukulele tuning
nl: Ukulele-stemming

en: Ukulele D-tuning
nl: Ukulele D-stemming

en: Tenor Ukulele tuning
nl: Tenor Ukulele stemming

en: Baritone Ukulele tuning
nl: Bariton Ukulele stemming

en: Open G-tuning (aDGBD)
nl: Open G-stemming (aDGBD)

en: C-tuning (gCGBD)
nl: C-stemming (gCGBD)

en: Modal tuning (gDGCD)
nl: Modale stemming (gDGCD)

en: Open D-tuning (aDF#AD)
nl: Open D-stemming (aDF#AD)

en: Open Dm-tuning (aDFAD)
nl: Open Dm-stemming (aDFAD)

en: Four strings (instead of five)
nl: Vier snaren (ipv vijf)

en: Classical guitar
nl: Klassiek gitaar

en: Guitar tuning
nl: Gitaarstemming

en: Guitar seven-string tuning
nl: Gitaarstemming met zeven snaren

en: Guitar drop-D tuning
nl: Gitaar drop-d stemming

en: Guitar drop-C tuning
nl: Gitaar drop-c stemming

en: Open G-tuning
nl: Open G-stemming

en: Guitar open D tuning
nl: Gitaar open D stemming

en: Guitar d-a-d-g-a-d tuning
nl: Gitaar d-a-d-g-a-d stemming

en: Lute tuning
nl: Luitstemming

en: Guitar A-sus4 tuning
nl: Gitaar A-sus4 stemming

en: Jazz guitar
nl: Jazzgitaar

[ctx: abbreviation for Jazz guitar]
en: J.Gt.
nl: J.gt.

en: Bass tuning
nl: Basstemming

en: Four-string bass tuning
nl: Basstemming met vier snaren

en: Bass drop-D tuning
nl: Bas drop-D stemming

en: Five-string bass tuning
nl: Basstemming met vijf snaren

en: Six-string bass tuning
nl: Basstemming met zes snaren

en: Electric bass
nl: Electrische bas

en: Plucked strings
nl: Getokkelde instrumenten

en: Chord names
nl: Akkoordnamen

en: Use extender lines
nl: Extender-lijnen gebruiken

en: Figures follow here.
nl: Bas-becijfering volgt.

en: Staff
nl: Notenbalk

en: Special
nl: Speciaal

en: Violin
nl: Viool

en: Viola
nl: Altviool

[ctx: abbreviation for Viola]
en: Vla.
nl: Avl.

en: Contrabass
nl: Contrabas

en: Basso Continuo
nl: Basso continuo

en: Strings
nl: Snaarinstrumenten

en: Stanzas:
nl: Coupletten:

en: The number of stanzas.
nl: Het aantal coupletten.

en: Show the pitch range of the voice at the beginning of the staff.
nl: Toont het bereik van een zangstem aan het begin van de balk.

en: Lyrics follow here.
nl: Liedtekst volgt hier.

en: Soprano
nl: Sopraan

en: Mezzo-soprano
nl: Mezzosopraan

en: Alto
nl: Alt

en: Bass
nl: Bas

en: Lead sheet
nl: Lead-sheet

en: The Lead Sheet provides a staff with chord names above and lyrics below it. A second staff is optional.
nl: Met een "Lead-sheet" krijgt u een balk met akkoordnamen erboven en liedteksten eronder. Een tweede balk is optioneel.

en: Add accompaniment staff
nl: Begeleidingsbalk toevoegen

en: Adds an accompaniment staff and also puts an accompaniment voice in the upper staff.
nl: Voegt een begeleidingsbalk toe, en ook een tweede stem aan de bovenste balk.

en: Choir
nl: Koor

en: Please select the voices for the choir. Use the letters S, A, T, or B. A hyphen denotes a new staff.
nl: Selecteer de stemmen voor het koor. Gebruik de letters S, A, T en/of B. Een koppelteken geeft een nieuwe balk aan.

en: Hint: For a double choir you can use two choir parts.
nl: Tip: gebruik twee koorpartijen voor een dubbelkoor.

en: Voicing:
nl: Stemmen:

en: Lyrics:
nl: Liedteksten:

en: Piano reduction
nl: Piano-uittreksel

en: Adds an automatically generated piano reduction.
nl: Voegt automatisch een piano-uittreksel toe.

en: Rehearsal MIDI files
nl: MIDI-oefenbestanden

en: Creates a rehearsal MIDI file for every voice, even if no MIDI output is generated for the main score.
nl: Genereert een MIDI-oefenbestand voor elke stem, ook als MIDI uitvoer voor de hoofdpartituur is uitgeschakeld.

[ctx: abbreviation for Choir]
en: Ch.
nl: K.

en: Rehearsal MIDI files:
nl: MIDI-oefenbestanden:

en: All voices same lyrics
nl: Alle stemmen zelfde liedtekst

en: A set of the same lyrics is placed between all staves.
nl: Een set van dezelfde liedteksten wordt tussen alle balken geplaatst.

en: Every voice same lyrics
nl: Elke stem zelfde liedtekst

en: Every voice gets its own lyrics, using the same text as the other voices.
nl: Elke stem krijgt zijn eigen liedtekst, met dezelfde tekst als de andere stemmen.

en: Every voice different lyrics
nl: Elke stem andere liedtekst

en: Every voice gets a different set of lyrics.
nl: Elke stem krijgt zijn eigen liedteksten.

en: Distribute stanzas
nl: Coupletten verdelen

en: One set of stanzas is distributed across the staves.
nl: Een enkele set liedteksten wordt verdeeld over alle balken.

en: Vocal
nl: Vocaal

en: Flute
nl: Fluit

en: Alto Flute
nl: Altfluit

en: Bass flute
nl: Basfluit

en: Oboe
nl: Hobo

[ctx: abbreviation for Oboe]
en: Ob.
nl: Hb.

en: Oboe d'amore
nl: Liefdeshobo

[ctx: abbreviation for Oboe d'amore]
en: Ob.d'am.
nl: Lhb.

en: English horn
nl: Althobo

[ctx: abbreviation for English horn]
en: Eng.h.
nl: Ahb.

en: Bassoon
nl: Fagot

[ctx: abbreviation for Bassoon]
en: Bn.
nl: Fag.

en: Contrabassoon
nl: Contrafagot

[ctx: abbreviation for Contrabassoon]
en: C.Bn.
nl: Cfag.

en: Clarinet
nl: Klarinet

[ctx: abbreviation for Clarinet]
en: Cl.
nl: Klar.

en: E-flat clarinet
nl: Es-klarinet

en: A clarinet
nl: A-klarinet

en: Bass clarinet
nl: Basklarinet

en: C-Melody Sax
nl: C-Melodie Sax

en: Sopranino Sax
nl: Sopraninosax

[ctx: abbreviation for Sopranino Sax]
en: SiSx.
nl: Sisx.

en: Soprano Sax
nl: Sopraansax

[ctx: abbreviation for Soprano Sax]
en: SoSx.
nl: Sosx.

en: Alto Sax
nl: Altsax

[ctx: abbreviation for Alto Sax]
en: ASx.
nl: Asx.

en: Tenor Sax
nl: Tenorsax

[ctx: abbreviation for Tenor Sax]
en: TSx.
nl: Tsx.

en: Baritone Sax
nl: Baritonsax

[ctx: abbreviation for Baritone Sax]
en: BSx.
nl: Bsx.

en: Bass Sax
nl: Bassax

[ctx: abbreviation for Bass Sax]
en: BsSx.
nl: Bssx.

en: Sopranino recorder
nl: Sopraninoblokfluit

[ctx: abbreviation for Sopranino recorder]
en: Si.rec.
nl: Sibfl.

en: Soprano recorder
nl: Sopraanblokfluit

[ctx: abbreviation for Soprano recorder]
en: S.rec.
nl: Sbfl.

en: Alto recorder
nl: Altblokfluit

[ctx: abbreviation for Alto recorder]
en: A.rec.
nl: Ablf.

en: Tenor recorder
nl: Tenorblokfluit

[ctx: abbreviation for Tenor recorder]
en: T.rec.
nl: Tblf.

en: Bass recorder
nl: Basblokfluit

[ctx: abbreviation for Bass recorder]
en: B.rec.
nl: Bblf.

en: Contra Bass recorder
nl: Contrabasblokfluit

[ctx: abbreviation for Contra Bass recorder]
en: Cb.rec.
nl: Cbbfl.

en: Subcontra Bass recorder
nl: Subcontrabasblokfluit

[ctx: abbreviation for Subcontra Bass recorder]
en: Scb.rec.
nl: Scbbfl.

en: Woodwinds
nl: Houtblazers

en: Search:
nl: Zoeken:

en: Find Previous
nl: Vorige zoeken

en: Find Next
nl: Volgende zoeken

en: &Case
nl: &Hoofdl.

en: Case Sensitive
nl: Maak onderscheid tussen hoofd- en kleine letters

en: Regular Expression
nl: Reguliere expressie

en: The total number of matches
nl: Het totale aantal overeenkomsten

en: Replace:
nl: Vervangen:

en: Re&place
nl: &Vervangen

en: Replaces the next occurrence of the search term.
nl: Vervangt de volgende overeenkomst van de zoekterm.

en: &All
nl: &Alles

en: Replaces all occurrences of the search term in the document or selection.
nl: Vervangt alle overeenkomsten met de zoekterm in het document of de selectie.

en: Manage Sessions
nl: Sessies beheren

en: &Import...
nl: &Importeren...

en: Opens a dialog to import a session from a file.
nl: Opent een dialoogvenster om een sessie vanuit een bestand te importeren.

en: E&xport...
nl: E&xporteren...

en: Opens a dialog to export a session to a file.
nl: Opent een dialoogvenster om een sessie naar een bestand te exporteren.

en: &Activate
nl: &Activeren

en: Switches to the selected session.
nl: Schakelt over naar de geselecteerde sessie.

en: JSON Files
nl: JSON-bestanden

[ctx: dialog title]
en: Import session
nl: Sessie importeren

[ctx: dialog title]
en: Export session
nl: Sessie exporteren

en: Name:
nl: Naam:

en: Always save the list of documents in this session
nl: De lijst van documenten in deze sessie altijd opslaan

en: Base directory:
nl: Basismap:

en: Use session specific include path
nl: Sessie-specifiek include-pad gebruiken

en: Replace global path
nl: Globale pad vervangen

en: When checked, paths in LilyPond preferences are not included.
nl: Indien ingeschakeld, worden de include-paden in de LilyPond-voorkeuren niet gebruikt.

en: Copy global path
nl: Globale pad kopiëren

en: Add and edit the path from LilyPond preferences.
nl: Globale include-pad uit de LilyPond-voorkeuren toevoegen en bewerken.

en: Remove all paths.
nl: Alle paden verwijderen.

en: Edit session: {name}
nl: Sessie bewerken: {name}

en: Edit new session
nl: Nieuwe sessie bewerken

en: Please enter a session name.
nl: Voer een sessienaam in.

en: Please do not use the name '{name}'.
nl: U kunt de naam '{name}' niet gebruiken.

en: Another session with the name {name} already exists.
    
    Do you want to overwrite it?
nl: Er bestaat reeds een sessie met de naam {name}.
    
    Wilt u deze overschrijven?

en: Overwrite
nl: Overschrijven

[ctx: New Session]
en: &New...
nl: &Nieuw...

en: &Manage...
nl: &Beheren...

en: No Session
nl: Geen sessie

en: &Line Numbers
nl: Regel&nummers

en: &Enable Folding
nl: Invou&wen inschakelen

en: &Fold Current Region
nl: Huidige gebied in&vouwen

en: Fold &Top Region
nl: &Bovenste gebied invouwen

en: &Unfold Current Region
nl: Huidige gebied &uitvouwen

en: Fold &All
nl: &Alles invouwen

en: U&nfold All
nl: Alles uitv&ouwen

en: Blank Line
nl: Blanco regel

en: Delete Line(s)
nl: Regel(s) verwijderen

en: Delete Matching Pair
nl: Bijbehorende tekens verwijderen

en: Next Blank Line
nl: Volgende blanco regel

en: Previous Blank Line
nl: Vorige blanco regel

en: Select until Next Blank Line
nl: Tot volgende blanco regel selecteren

en: Select until Previous Blank Line
nl: Tot vorige blanco regel selecteren

en: Single Typographical Quotes
nl: Enkele typografische aanhalingstekens

en: Double Typographical Quotes
nl: Dubbele typografische aanhalingstekens

en: Tuplets
nl: Triolen

en: Modern 2/2 Time Signature
nl: Moderne 2/2 maat

en: Modern 4/4 Time Signature
nl: Moderne 4/4 maat

en: Tactus Time Signature (number with note)
nl: Tactus maataanduiding (nummer met noot)

en: LilyPond Version
nl: LilyPond-versie

en: Repeat unfold
nl: Herhalingen uitvouwen

en: Relative Music
nl: Relatieve muziek

en: Upper case selection
nl: Hoofdletters

en: Lower case selection
nl: Kleine letters

en: Title case selection
nl: Titel-hoofdletters in selectie

en: Markup lines
nl: Markup regels (line)

en: Markup column
nl: Markup kolom

en: Tagline with date and LilyPond version
nl: Voetregel met datum en LilyPond-versie

en: Header Template
nl: Kopregel-sjabloon

en: No Tagline
nl: Geen voetregel

en: No Barnumbers
nl: Geen maatnummers

en: Midi Tempo
nl: Midi: tempo instellen

en: Staff Size
nl: Balkgrootte

en: Double selection or current line
nl: Selectie of huidige regel verdubbelen

[ctx: snippet: add comment characters]
en: Comment
nl: Commentaartekens invoegen

[ctx: snippet: remove comment characters]
en: Uncomment
nl: Commentaartekens verwijderen

en: A5 Paper
nl: A5-papier

en: Last note or chord
nl: Laatste noot of akkoord

en: Color
nl: Kleur

en: Basic Leadsheet
nl: Eenvoudig Lead-sheet

en: Choir Hymn
nl: Koorhymne

en: Blank Music Sheet
nl: Blanco muziekpapier

en: Edit Snippet
nl: Knipsel bewerken

en: New Snippet
nl: Nieuw knipsel

en: Snippet Text:
nl: Knipseltekst:

en: Title:
nl: Titel:

en: Shortcut:
nl: Sneltoets:

en: Empty Snippet
nl: Leeg knipsel

en: A snippet can't be empty.
nl: Een knipsel kan niet leeg zijn.

en: The snippet has been modified.
    Do you want to save your changes or discard them?
nl: Het knipsel is gewijzigd.
    Wilt u uw wijzigingen bewaren of weggooien?

en: Click to change the keyboard shortcut.
nl: Klik om de sneltoets in te stellen.

en: The current date in YYYY-MM-DD format.
nl: De huidige datum in JJJJ-MM-DD formaat.

en: The version of the default LilyPond program.
nl: De versie van het standaard LilyPond programma.

en: The version of Frescobaldi.
nl: De versie van Frescobaldi.

en: The URL of the current document.
nl: De URL van het huidige document.

en: The full local filename of the current document.
nl: De volledige lokale bestandsnaam van het huidige document.

en: The name of the current document.
nl: De naam van het huidige document.

en: Moves the text cursor here after insert.
nl: Verplaatst de tekstcursor hier na invoegen.

en: Selects text from here to the position given using the <code>$CURSOR</code> variable
nl: Selecteert tekst van hier tot aan de positie opgegeven met de <code>$CURSOR</code> variabele

en: The selected text if available. If not, the text cursor is moved here.
nl: De geselecteerde tekst indien beschikbaar. Indien niet, wordt de tekstcursor hier geplaatst.

en: No snippets found.
nl: Geen knipsels gevonden.

[ctx: dialog title]
en: Import Snippets
nl: Knipsels importeren

en: New Snippets
nl: Nieuwe knipsels

en: Updated Snippets
nl: Gewijzigde knipsels

en: Unchanged Snippets
nl: Ongewijzigde knipsels

en: Import Keyboard Shortcuts
nl: Sneltoetsen ook importeren

en: Choose which snippets you want to import:
nl: Selecteer de knipsels die u wilt importeren:

en: There are no new or updated snippets in the file.
nl: Er zijn geen nieuwe of bijgewerkte knipsels in het bestand.

en: <p>Here the snippets from {filename} are displayed.</p>
    <p>If there are new or updated snippets, you can select or deselect them one by one, or all at once, using the checkbox of the group. Then click OK to import all the selected snippets.</p>
    <p>Existing, unchanged snippets can't be imported.</p>
nl: <p>Hier worden de knipsels uit {filename} weergegeven.</p>
    <p>Als er nieuwe of bijgewerkte knipsels zijn, kunt u deze selecteren of de-selecteren: één voor één of per groep, via het vinkje voor de hele groep. Klik dan op OK om de aangevinkte knipsels te importeren.</p>
    <p>Bestaande, ongewijzigde knipsels kunnen niet worden geïmporteerd.</p>

en: Snippet error
nl: Knipsel-fout

[ctx: menu title]
en: Sn&ippets
nl: Kn&ipsels

en: New
nl: Nieuw

[ctx: dialog title]
en: Restore Built-in Snippets
nl: Ingebouwde knipsels herstellen

en: This dialog allows you to recover built-in snippets that have been changed or deleted. Check the snippets you want to recover and click the button "Restore Checked Snippets."
nl: Met deze dialoog kunt u ingebouwde knipsels herstellen die zijn veranderd of verwijderd. Kruis de knipsels aan die u wilt herstellen en klik op de knop "Aangekruiste knipsels herstellen."

en: Restore Checked Snippets
nl: Aangekruiste knipsels herstellen

en: Deleted Snippets
nl: Verwijderde knipsels

en: Changed Snippets
nl: Gewijzigde knipsels

en: Save as Template
nl: Opslaan als sjabloon

en: Please enter a template name:
nl: Voer een naam voor de sjabloon in:

en: Run LilyPond when creating a new document from this template
nl: LilyPond starten bij het maken van een nieuw document uit dit sjabloon

en: Overwrite Template?
nl: Sjabloon overschrijven?

en: A template named "{name}" already exists.
    
    Do you want to overwrite it?
nl: Er bestaat reeds een sjabloon met de naam "{name}".
    
    Wilt u deze overschrijven?

en: Snippets
nl: Knipsels

en: &Snippets
nl: &Knipsels

en: Save as Template...
nl: Opslaan als sjabloon...

en: Copy to &Snippet...
nl: Naar knip&sel kopiëren...

en: Manage Templates...
nl: Sjablonen beheren...

en: Manage &Snippets...
nl: &Knipsels beheren...

en: &Add...
nl: &Toevoegen...

en: Add a new snippet. ({key})
nl: Nieuw knipsel toevoegen. ({key})

en: &Edit...
nl: B&ewerken...

en: Edit the current snippet. ({key})
nl: Huidig knipsel bewerken. ({key})

en: Configure Keyboard &Shortcut...
nl: &Sneltoets instellen...

en: Remove the selected snippets.
nl: Geselecteerde knipsels verwijderen.

en: A&pply
nl: Toe&passen

en: Apply the current snippet.
nl: Het huidige knipsel toepassen.

en: Import snippets from a file.
nl: Knipsels importeren uit een bestand.

en: Export snippets to a file.
nl: Knipsels exporteren naar een bestand.

en: Restore &Built-in Snippets...
nl: Inge&bouwde knipsels herstellen...

en: Restore deleted or changed built-in snippets.
nl: Ingebouwde knipsels die zijn veranderd of verwijderd herstellen.

en: Enter text to search in the snippets list.
    See "What's This" for more information.
nl: Voer tekst in om in de lijst van knipsels te zoeken.
    Zie "Wat is dit" voor meer informatie.

en: Enter text to search in the snippets list, and press Enter to apply the currently selected snippet.
nl: Voer tekst in om in de lijst van knipsels te zoeken, en druk op Enter om het geselecteerde knipsel toe te passen.

en: If the search text fully matches the value of the '{name}' variable of a snippet, that snippet is selected.
nl: Als de zoektekst volledig overeenkomt met de waarde van de '{name}' variabele van een knipsel, wordt dat knipsel geselecteerd.

en: If the search text starts with a colon ':', the rest of the search text filters snippets that define the given variable. After a space a value can also be entered, snippets will then match if the value of the given variable contains the text after the space.
nl: Als de zoektekst start met een dubbelepunt ':', dan filtert de rest van de zoektekst knipsels die een variabele van die naam definiëren. Na een spatie kan ook een waarde worden ingevoerd, knipsels worden dan alleen getoond als de waarde van de variabele de gegeven tekst bevat.

en: E.g. entering {menu} will show all snippets that are displayed in the insert menu.
nl: Bijvoorbeeld het invoeren van {menu} toont alle knipsels die in het menu Invoegen worden weergegeven.

[ctx: dialog title]
en: Export {num} Snippet | Export {num} Snippets
nl[0]: {num} Knipsel exporteren
nl[1]: {num} Knipsels exporteren

[ctx: window title]
en: SVG View
nl: SVG-weergave

en: SV&G View
nl: SV&G-weergave

en: Zoom &In
nl: &Inzoomen

en: Zoom &Out
nl: &Uitzoomen

en: Original &Size
nl: &Werkelijke grootte

en: Page:
nl: Pagina:

en: Toolbar
nl: Werkbalk

en: Contents
nl: Inhoud

en: (no key defined)
nl: (geen toets ingesteld)

en: Up:
nl: Omhoog:

en: In this chapter:
nl: In dit hoofdstuk:

en: Next:
nl: Hierna:

en: Next Chapter:
nl: Volgende hoofdstuk:

en: See also:
nl: Zie ook:

en: VBCL Error: Missing mandatory key(s) '{keys}'
nl: VBCL-fout: vereiste sleutel(s) ontbrekend '{keys}'

en: Git not found
nl: Git niet gevonden

en: Frescobaldi is run from within a Git repository, but Git does not appear to be working. Git support will be disabled. If you have Git installed, you can specify its location in the Preferences dialog.
nl: Frescobaldi is actief vanuit een Git depot maar Git is niet geïnstalleerd. Het programma gaat verder zonder Git-ondersteuning. Heeft u Git toch geïnstalleerd, voert u dan het pad in in de Voorkeuren.

en: The given directory '{rootdir} doesn't seem to be a Git repository.
nl: De opgegeven directory '{rootdir}' is geen Git depot.

en: Successful checkout of branch:
nl: Succesvolle checkout van branch:

en: Git Checkout Error
nl: Fout tijdens Git checkout

en: The following file is missing and could not be loaded when restoring a session: | The following files are missing and could not be loaded when restoring a session:
nl[0]: Het volgende bestand ontbreekt en kon niet worden geladen bij het herstellen van een sessie:
nl[1]: De volgende bestanden ontbreken en konden niet worden geladen bij het herstellen van een sessie:

en: Missing files in {name}
nl: Ontbrekende bestanden in {name}

en: Show Help
nl: Hulp weergeven

en: Show toolbar
nl: Schuifbalk weergeven

en: Open music document(s)
nl: Muziekdocument(en) openen

en: Open
nl: Openen

en: Close document
nl: Document sluiten

en: Close other documents
nl: Andere documenten sluiten

en: Close all documents
nl: Alle documenten sluiten

en: File not found:
    {}
    Please restore if you can.
nl: Bestand niet gevonden:
    {}
    Herstel als dat mogelijk is.

en: Show...
nl: Weergeven...

en: Close...
nl: Sluiten...

en: Zoom
nl: Zoomen

en: The file {filename} is missing.
    
    Do you want to remove the filename from the list?
nl: Het bestand {filename} ontbreekt.
    
    Wilt u de bestandsnaam verwijderen uit de lijst?

en: Answering 'No' will give you a chance to restore the file without having to re-add it.
nl: Kies 'Nee' om het bestand terug te plaatsen en het niet opnieuw te hoeven toevoegen.

en: Manuscript Viewer
nl: Manuscript-weergave

[ctx: dialog title]
en: Open Manuscript(s)
nl: Manuscript(en) openen

en: Select Manuscript Document
nl: Manuscript-document selecteren

en: Open manuscript(s)
nl: Manuscript(en) openen

en: Close manuscript
nl: Manuscript sluiten

en: Close other manuscripts
nl: Andere manuscripten sluiten

en: Close all manuscripts
nl: Alle manuscripten sluiten

en: <p>The Manuscript Viewer displays an original manuscript one is copying from.</p>
    <p>See {link} for more information.</p>
nl: <p>De Manuscript-weergave toont een oorspronkelijk document dat men aan het kopiëren is.</p>
    <p>Zie {link} voor meer informatie.</p>

en: Start recording a key sequence.
nl: Begin een toetscombinatie op te nemen.

en: Clear the key sequence.
nl: De toetscombinatie leegmaken.

en: Input
nl: Invoer

en: Restart Required
nl: Herstart vereist

en: An operation requires a restart of Frescobaldi:
    
       {}
    
    Some new functionality may not be available before, or the application may even become unstable.
    
    Do you want to restart now?
    You can also save open files first and restart manually.
nl: Deze bewerking vereist een herstart van Frescobaldi:
    
       {}
    
    Bepaalde nieuwe functies komen beschikbaar maar het programma zou instabiel kunnen zijn.
    
    Wilt u nu herstarten?
    U kunt ook de open documenten eerst opslaan en dan handmatig herstarten.

en: Scheme:
nl: Schema:

en: Re&name...
nl: Her&noemen...

en: &Export...
nl: &Exporteren...

en: Add Scheme
nl: Schema toevoegen

en: Please enter a name for the new scheme:
nl: Geef een naam voor het nieuwe schema:

en: Rename
nl: Hernoemen

en: New name:
nl: Nieuwe naam:

[ctx: dialog title]
en: Import color theme
nl: Kleurenschema importeren

[ctx: dialog title]
en: Export {name}
nl: Exporteren van {name}

[ctx: window title]
en: Edit Shortcut
nl: Sneltoets instellen

en: &No shortcut
nl: &Geen sneltoets

en: Use a &custom shortcut:
nl: &Aangepaste sneltoets gebruiken:

en: Alternative #{num}:
nl: Alternatief {num}:

en: Primary shortcut:
nl: Primaire sneltoets:

en: Conflict with: {name}
nl: Conflicteert met: {name}

en: Here you can edit the shortcuts for {name}
nl: Hier kunt u de sneltoetsen instellen voor {name}

[ctx: no keyboard shortcut]
en: none
nl: geen

en: Use &default shortcut ({name})
nl: &Standaardsneltoets gebruiken ({name})

en: The tempo is set as you click this button.
nl: Klik op deze knop om het tempo in te stellen.

en: Tap this button to set the tempo.
    
    The average speed of clicking is used; wait 3 seconds to "reset".
nl: Tik op deze knop om het tempo in te stellen.
    
    De gemiddelde snelheid wordt gebruikt, wacht 3 seconden om het gemiddelde te "vergeten".

en: Open file dialog
nl: Bestandsdialoog openen

en: Select a directory
nl: Selecteer een map

en: Select a file
nl: Selecteer een bestand

en: &Print...
nl: &Afdrukken...

en: Fit &Width
nl: Passend in &breedte

en: Fit &Height
nl: Passend in &hoogte

en: Fit &Page
nl: Hele &pagina

en: &Natural Size
nl: Origi&nele grootte

note: L10N: "Width" as in "Fit Width" (display in zoom menu)
en: Width
nl: Breedte

note: L10N: "Height" as in "Fit Height" (display in zoom menu)
en: Height
nl: Hoogte

note: L10N: "Page" as in "Fit Page" (display in zoom menu)
en: Page
nl: Pagina

en: Rotate &Left
nl: &Linksom draaien

en: Rotate &Right
nl: &Rechtsom draaien

en: Single Pages
nl: Enkele pagina's

en: Two Pages (first page right)
nl: Twee pagina's (eerste rechts)

en: Two Pages (first page left)
nl: Twee pagina's (eerste links)

en: Vertical
nl: Verticaal

en: Horizontal
nl: Horizontaal

en: &Continuous
nl: D&oorlopend

en: Re&load View
nl: Weergave her&laden

en: Previous Page
nl: Vorige pagina

en: Previous
nl: Vorige

en: Next Page
nl: Volgende pagina

en: Next
nl: Volgende

en: Magnifier
nl: Vergrootglas

en: usage:
nl: gebruik:

en: positional arguments
nl: positionele argumenten

en: optional arguments
nl: optionele argumenten

en: show this help message and exit
nl: toon deze hulp-informatie en sluit af

[ctx: CloseButton]
en: Close Tab
nl: Tab sluiten

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Apply
nl: Toepassen

[ctx: QDialogButtonBox]
en: &Cancel
nl: &Annuleren

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Cancel
nl: Annuleren

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Close
nl: Sluiten

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Close without Saving
nl: Sluiten zonder opslaan

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Discard
nl: Weggooien

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Open
nl: Openen

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Reset
nl: Terugzetten

[ctx: QDialogButtonBox]
en: &Save
nl: Op&slaan

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Save
nl: Opslaan

[ctx: QDialog]
en: What's This?
nl: Wat is dit?

[ctx: QDockWidget]
en: Float
nl: Losmaken

[ctx: QDockWidget]
en: Undocks and re-attaches the dock widget
nl: Gereedschap losmaken en weer aankoppelen

[ctx: QDockWidget]
en: Close
nl: Sluiten

[ctx: QDockWidget]
en: Closes the dock widget
nl: Het gereedschap sluiten

[ctx: QFileDialog]
en: All Files (*)
nl: Alle bestanden (*)

[ctx: QFileDialog]
en: Back
nl: Terug

[ctx: QFileDialog]
en: Change to detail view mode
nl: Omschakelen naar detail weergavemodus

[ctx: QFileDialog]
en: Change to list view mode
nl: Omschakelen naar lijstweergavemodus

[ctx: QFileDialog]
en: Create a New Folder
nl: Een nieuwe map aanmaken

[ctx: QFileDialog]
en: Create New Folder
nl: Nieuwe map aanmaken

[ctx: QFileDialog]
en: &Delete
nl: Ver&wijderen

[ctx: QFileDialog]
en: Detail View
nl: Detailweergave

[ctx: QFileDialog]
en: File
nl: Bestand

[ctx: QFileDialog]
en: File &name:
nl: Bestands&naam:

[ctx: QFileDialog]
en: Files of type:
nl: Bestanden van type:

[ctx: QFileDialog]
en: Find Directory
nl: Map zoeken

[ctx: QFileDialog]
en: Folder
nl: Map

[ctx: QFileDialog]
en: Forward
nl: Verder

[ctx: QFileDialog]
en: Go back
nl: Teruggaan

[ctx: QFileDialog]
en: Go forward
nl: Verder gaan

[ctx: QFileDialog]
en: Go to the parent directory
nl: Naar bovenliggende map

[ctx: QFileDialog]
en: List View
nl: Lijstweergave

[ctx: QFileDialog]
en: Look in:
nl: Kijken in:

[ctx: QFileDialog]
en: &New Folder
nl: &Nieuwe map

[ctx: QFileDialog]
en: &Open
nl: &Openen

[ctx: QFileDialog]
en: Parent Directory
nl: Bovenliggende map

[ctx: QFileDialog]
en: Remove
nl: Verwijderen

[ctx: QFileDialog]
en: &Rename
nl: He&rnoemen

[ctx: QFileDialog]
en: Show
nl: Weergeven

[ctx: QFileDialog]
en: Show &hidden files
nl: &Verborgen bestanden tonen

[ctx: QFileSystemModel]
en: Date Modified
nl: Datum gewijzigd

[ctx: QFileSystemModel]
en: Name
nl: Naam

[ctx: QFileSystemModel]
en: Size
nl: Grootte

[ctx: QFontDatabase]
en: Black
nl: Zwart

[ctx: QFontDatabase]
en: Bold
nl: Vet

[ctx: QFontDatabase]
en: Demi Bold
nl: Halfvet

[ctx: QFontDatabase]
en: Light
nl: Licht

[ctx: QFontDatabase]
en: Normal
nl: Normaal

[ctx: QGnomeTheme]
en: &Cancel
nl: &Annuleren

[ctx: QGnomeTheme]
en: &Save
nl: Op&slaan

[ctx: QGnomeTheme]
en: &Close
nl: &Sluiten

[ctx: QLocalSocket]
en: %1: Invalid name
nl: %1: Ongeldige naam

[ctx: QMultiInputContext]
en: Select IM
nl: IM selecteren

[ctx: QPlatformTheme]
en: Apply
nl: Toepassen

[ctx: QPlatformTheme]
en: Reset
nl: Terugzetten

[ctx: QPlatformTheme]
en: Open
nl: Openen

[ctx: QPlatformTheme]
en: Save
nl: Opslaan

[ctx: QPlatformTheme]
en: Cancel
nl: Annuleren

[ctx: QPlatformTheme]
en: Discard
nl: Weggooien

[ctx: QPlatformTheme]
en: Restore Defaults
nl: Standaardwaarden terugzetten

[ctx: QScrollBar]
en: Bottom
nl: Onder

[ctx: QScrollBar]
en: Left edge
nl: Linkerkant

[ctx: QScrollBar]
en: Page down
nl: Pagina omlaag

[ctx: QScrollBar]
en: Page left
nl: Pagina naar links

[ctx: QScrollBar]
en: Page right
nl: Pagina naar rechts

[ctx: QScrollBar]
en: Page up
nl: Pagina omhoog

[ctx: QScrollBar]
en: Right edge
nl: Rechterkant

[ctx: QScrollBar]
en: Scroll down
nl: Omlaag schuiven

[ctx: QScrollBar]
en: Scroll here
nl: Hierheen schuiven

[ctx: QScrollBar]
en: Scroll left
nl: Naar links schuiven

[ctx: QScrollBar]
en: Scroll right
nl: Naar rechts schuiven

[ctx: QScrollBar]
en: Scroll up
nl: Omhoog schuiven

[ctx: QShortcut]
en: Add Favorite
nl: Favoriet toevoegen

[ctx: QShortcut]
en: Adjust Brightness
nl: Helderheid aanpassen

[ctx: QShortcut]
en: Application Left
nl: Toepassing links

[ctx: QShortcut]
en: Application Right
nl: Toepassing rechts

[ctx: QShortcut]
en: Audio Cycle Track
nl: Audiotrack herhalen

[ctx: QShortcut]
en: Audio Forward
nl: Audio verder

[ctx: QShortcut]
en: Audio Random Play
nl: Audio willekeurig afspelen

[ctx: QShortcut]
en: Audio Repeat
nl: Audio herhalen

[ctx: QShortcut]
en: Audio Rewind
nl: Audio terugspoelen

[ctx: QShortcut]
en: Away
nl: Afwezig

[ctx: QShortcut]
en: Back
nl: Terug

[ctx: QShortcut]
en: Back Forward
nl: Terug Verder

[ctx: QShortcut]
en: Bass Boost
nl: Bas boost

[ctx: QShortcut]
en: Bass Down
nl: Bas zachter

[ctx: QShortcut]
en: Bass Up
nl: Bas sterker

[ctx: QShortcut]
en: Battery
nl: Batterij

[ctx: QShortcut]
en: Cancel
nl: Annuleren

[ctx: QShortcut]
en: Clear
nl: Leegmaken

[ctx: QShortcut]
en: Clear Grab
nl: Grab verwijderen

[ctx: QShortcut]
en: Close
nl: Sluiten

[ctx: QShortcut]
en: Copy
nl: Kopiëren

[ctx: QShortcut]
en: Cut
nl: Knippen

[ctx: QShortcut]
en: Delete
nl: Verwijderen

[ctx: QShortcut]
en: Display
nl: Weergeven

[ctx: QShortcut]
en: Documents
nl: Documenten

[ctx: QShortcut]
en: Down
nl: Omlaag

[ctx: QShortcut]
en: Eject
nl: Uitwerpen

[ctx: QShortcut]
en: Exit
nl: Afsluiten

[ctx: QShortcut]
en: Forward
nl: Verder

[ctx: QShortcut]
en: Go
nl: Gaan

[ctx: QShortcut]
en: History
nl: Geschiedenis

[ctx: QShortcut]
en: Home Page
nl: Startpagina

[ctx: QShortcut]
en: Insert
nl: Invoegen

[ctx: QShortcut]
en: Left
nl: Links

[ctx: QShortcut]
en: Media Next
nl: Media volgende

[ctx: QShortcut]
en: Media Pause
nl: Media Pauze

[ctx: QShortcut]
en: Media Play
nl: Media Afspelen

[ctx: QShortcut]
en: Media Previous
nl: Media Vorige

[ctx: QShortcut]
en: Media Record
nl: Media Opnemen

[ctx: QShortcut]
en: Media Stop
nl: Media Stoppen

[ctx: QShortcut]
en: Music
nl: Muziek

[ctx: QShortcut]
en: News
nl: Nieuws

[ctx: QShortcut]
en: Open URL
nl: URL openen

[ctx: QShortcut]
en: Option
nl: Opties

[ctx: QShortcut]
en: Page Down
nl: Pagina omlaag

[ctx: QShortcut]
en: Page Up
nl: Pagina omhoog

[ctx: QShortcut]
en: Paste
nl: Plakken

[ctx: QShortcut]
en: Pause
nl: Pauze

[ctx: QShortcut]
en: PgDown
nl: Pag omlaag

[ctx: QShortcut]
en: PgUp
nl: Pag omhoog

[ctx: QShortcut]
en: Play
nl: Afspelen

[ctx: QShortcut]
en: Refresh
nl: Verversen

[ctx: QShortcut]
en: Reload
nl: Herladen

[ctx: QShortcut]
en: Right
nl: Rechts

[ctx: QShortcut]
en: Save
nl: Opslaan

[ctx: QShortcut]
en: Search
nl: Zoeken

[ctx: QShortcut]
en: Select
nl: Selecteren

[ctx: QShortcut]
en: Send
nl: Verzenden

[ctx: QShortcut]
en: Space
nl: Spatie

[ctx: QShortcut]
en: Spellchecker
nl: Spellingcontrole

[ctx: QShortcut]
en: Split Screen
nl: Scherm splitsen

[ctx: QShortcut]
en: Subtitle
nl: Subtitel

[ctx: QShortcut]
en: Support
nl: Ondersteuning

[ctx: QShortcut]
en: Task Panel
nl: Taakbalk

[ctx: QShortcut]
en: Time
nl: Tijd

[ctx: QShortcut]
en: Toggle Media Play/Pause
nl: Media afspelen/pauzeren omschakelen

[ctx: QShortcut]
en: Tools
nl: Gereedschap

[ctx: QShortcut]
en: Top Menu
nl: Bovenste menu

[ctx: QShortcut]
en: Treble Down
nl: Hoog zachter

[ctx: QShortcut]
en: Treble Up
nl: Hoog sterker

[ctx: QShortcut]
en: Up
nl: Omhoog

[ctx: QShortcut]
en: View
nl: Beeld

[ctx: QShortcut]
en: Volume Down
nl: Volume zachter

[ctx: QShortcut]
en: Volume Mute
nl: Volume dempen

[ctx: QShortcut]
en: Volume Up
nl: Volume sterker

[ctx: QShortcut]
en: Zoom
nl: Zoomen

[ctx: QShortcut]
en: Zoom In
nl: Inzoomen

[ctx: QShortcut]
en: Zoom Out
nl: Uitzoomen

[ctx: QTabBar]
en: Scroll Left
nl: Naar links schuiven

[ctx: QTabBar]
en: Scroll Right
nl: Naar rechts schuiven

[ctx: QTextControl]
en: &Undo
nl: &Ongedaan maken

[ctx: QTextControl]
en: &Redo
nl: Opnie&uw

[ctx: QTextControl]
en: Cu&t
nl: &Knippen

[ctx: QTextControl]
en: &Copy
nl: &Kopiëren

[ctx: QTextControl]
en: &Paste
nl: &Plakken

[ctx: QTextControl]
en: Delete
nl: Verwijderen

[ctx: QTextControl]
en: Select All
nl: Alles selecteren

[ctx: QWhatsThisAction]
en: What's This?
nl: Wat is dit?

en: LilyPond Music Editor
nl: Muziek-editor voor LilyPond

en: lilypond;editor;sheet music;
nl: lilypond;editor;sheet music;bladmuziek;

en: Frescobaldi is an advanced text editor to edit LilyPond sheet music files. It aims to be powerful, yet lightweight and easy to use.
nl: Frescobaldi is een geavanceerde teksteditor om LilyPond muziekbestanden te bewerken. Het wil krachtig zijn, maar lichtgewicht en gemakkelijk te gebruiken.

en: Features:
nl: Mogelijkheden:

en: Powerful text editor with syntax highlighting and automatic completion
nl: Krachtige tekst-editor met syntaxis-accentuering en automatisch aanvullen

en: Music view with advanced Point &amp; Click
nl: Muziekweergave met geavanceerde Point&amp;Click

en: Midi player to proof-listen LilyPond-generated MIDI files
nl: Midi-speler om door LilyPond gemaakte MIDI-bestanden af te luisteren

en: Midi capturing to enter music
nl: MIDI-input om muziek in te voeren

en: Powerful Score Wizard to quickly setup a music score
nl: Krachtige Score Wizard om snel een partituur om te zetten

en: Snippet Manager to store and apply text snippets, templates or scripts
nl: Knipselmanager om stukken tekst, sjablonen of scripts te bewaren en bewerken

en: Use multiple versions of LilyPond, automatically selects the correct version
nl: Gebruik meerdere versies van LilyPond, kies automatisch de juiste versie

en: Built-in LilyPond documentation browser and built-in User Guide
nl: Ingebouwde LilyPond documentatie-browser en ingebouwde handleiding

en: Smart layout-control functions like coloring specific objects in the PDF
nl: Slimme layout-controle functies, zoals specifieke objecten kleuren in de PDF

en: MusicXML, Midi and ABC import
nl: MusicXML, Midi en ABC im- en export

en: Modern user interface with configurable colors, fonts and keyboard shortcuts
nl: Moderne gebruiksinterface met instelbare kleuren, lettertypen en sneltoetsen

en: Translated into the following languages: Dutch, English, French, German, Italian, Czech, Russian, Spanish, Galician, Turkish, Polish, Brazilian Portuguese and Ukrainian.
nl: Vertaald in de volgende talen: Nederlands, Engels, Frans, Duits, Italiaans, Tsjechisch, Russisch, Spaans, Galicisch, Turks, Pools, Braziliaans Portugees en Ukraïns.

en: Frescobaldi is designed to run on all major operating systems (Linux, Mac OS X and MS Windows). It is named after Girolamo Frescobaldi (1583-1643), an Italian composer of keyboard music in the late Renaissance and early Baroque period.
nl: Frescobaldi is ontworpen om op alle belangrijke besturingssystemen te kunnen werken (Linux, Mac OS X en MS Windows). Het is genoemd naar Girolamo Frescobaldi (1583-1643), een Italiaanse componist van muziek voor o.a. orgel en clavecymbel uit de late Renaissance en vroege Barok.

en: Text editor and music view
nl: Tekst editor en muziekweergave

en: Change the input without leaving the music view
nl: Verander de invoer zonder de muziekweergave te verlaten

en: Zoom with the magnifier glass
nl: Inzoomen met het vergrootglas

en: Syntax highlighting and automatic completion
nl: Syntaxis-accentuering en automatisch aanvullen

en: Snippet manager and editor
nl: Knipselmanager en -editor

en: Score Wizard to quickly setup a music score
nl: Score Wizard om snel een partituur op te zetten
