frescobaldi 2.0.5 - en to uk translation catalogue (866 entries)

en: About {appname}
uk: Про {appname}

en: About
uk: Про

en: Credits
uk: Подяки

en: Version
uk: Версія

en: Version {version}
uk: Версія {version}

en: A LilyPond Music Editor
uk: Музичний редактор LilyPond

en: Send an e-mail message to the maintainers.
uk: Напишіть е-листа розробникам.

note: L10N: Translate this sentence and fill in your own name to have it appear in the About Dialog.
en: Translated by Your Name.
uk: Переклад Дмитра Редчука

en: Licensed under the {gpl}.
uk: Розповсюджується на умовах {gpl}.

en: LilyPond Files
uk: Файли LilyPond

en: LaTeX Files
uk: Файли LaTeX

en: DocBook Files
uk: Файли DocBook

en: HTML Files
uk: Файли HTML

en: Texinfo Files
uk: Файли Texinfo

en: Scheme Files
uk: Файли Scheme

en: All Files
uk: Усі файли

en: &Mark Current Line
uk: &Позначити поточний рядок

en: Clear &Error Marks
uk: &Зняти позначки з помилок

en: Clear &All Marks
uk: Зняти &всі позначки

en: Next Mark
uk: Наступна позначка

en: Previous Mark
uk: Попередня позначка

en: Go to previous position
uk: Перейти до попередньої позиції

en: Back
uk: Назад

en: Go to next position
uk: Перейти до наступної позиції

en: Forward
uk: Вперед

en: Open "{url}"
uk: Відкрити «{url}»

en: &Jump to definition (line {num})
uk: Перейти до визначення (рядок {num})

en: &Jump to definition (in {filename})
uk: Перейти до визначення (у {filename})

en: From version:
uk: З версії:

en: To version:
uk: На версію:

en: Save convert-ly messages in document
uk: Зберігати повідомлення convert-ly у документі

en: If checked, the messages of convert-ly are appended as a comment to the end of the document.
uk: Якщо відмічено, повідомлення convert-ly буде додано як коментар в кінці документа.

en: &Messages
uk: П&овідомлення

en: &Changes
uk: З&міни

en: Run Again
uk: Виконати знову

en: Save as file
uk: Зберегти як файл

en: <unknown>
uk: <невідомо>

en: Convert-ly from LilyPond {version}
uk: Convert-ly з версії LilyPond {version}

en: Current Document
uk: Поточний документ

en: Converted Document
uk: Конвертований документ

en: (set in document)
uk: (встановлено у документі)

en: Both 'from' and 'to' versions need to be set.
uk: Потрібні обидві версії («з» та «на»).

en: Could not start {convert_ly}:
    
    {message}
uk: Не вдалося запустити {convert_ly}:
    
    {message}

en: The document has not been changed.
uk: Документ не було змінено.

[ctx: dialog title]
en: Save File
uk: Зберегти файл

en: Text Files
uk: Текстові файли

en: Paper Color
uk: Колір паперу

en: Auto-crop
uk: Авто-обрізання

en: Antialias
uk: Згладжувати

en: Drag
uk: Тягти

en: &Copy
uk: С&копіювати

en: &Save As...
uk: &Зберегти як...

en: Image from {filename}
uk: Зображення з {filename}

en: Save Image As
uk: Зберегти зображення як

note: L10N: a basic type of input in the editor
en: Error
uk: Помилка

en: Could not save the image.
uk: Не вдалося зберегти зображення.

en: Cut and Assign
uk: Вирізати та Призначити

en: Please enter the name for the variable to assign the selected text to:
uk: Будь ласка, введіть назву змінної, якій треба присвоїти виділений текст:

en: Could not write to: {url}
uk: Неможливо записати до: {url}

en: Untitled
uk: Без назви

en: Untitled ({num})
uk: Без назви ({num})

en: Cut and Assign...
uk: Вирізати та Призначити...

en: Syntax &Highlighting
uk: Під&свічування синтаксису

en: &Automatic Indent
uk: &Автоматичне вирівнювання

en: Re-&Indent
uk: Вирівняти знову

en: &Format
uk: Форм&атувати

en: &Update with convert-ly...
uk: Поновити з допомогою convert-ly...

en: Remove &Articulations
uk: Видалити артикуляції

en: Remove &Ornaments
uk: Видалити орнаменти

en: Remove &Slurs
uk: Видалити ліги

en: Remove &Dynamics
uk: Видалити динамічні позначки

en: &Save
uk: &Зберегти

en: Save &As...
uk: Зберегти &як

en: &Close
uk: За&крити

en: Close Other Documents
uk: Закрити інші документи

en: Always &Engrave This Document
uk: Завжди &гравіювати цей документ

[ctx: menu title]
en: &Documents
uk: &Документи

note: L10N: 'always engraved': the document is marked as 'Always Engrave' in the LilyPond menu
en: [always engraved]
uk: [завжди гравіювати]

en: Position: {pos}
uk: Позиція: {pos}

en: An internal error has occurred:
uk: Сталася внутрішня помилка:

en: Internal Error
uk: Внутрішня помилка

en: Email Bug Report...
uk: Надіслати звіт про помилку...

en: Optionally describe below what you were doing:
uk: Додатково опишіть, що саме Ви робили:

en: Please wait until the command finishes
uk: Чекайте завершення виконання

en: Command completed
uk: Виконання завершено

en: Could not start {program}.
    Please check path and permissions.
uk: Не вдалося запустити {program}.
    Будь ласка, перевірте шляхи та права доступу.

en: Colors:
uk: Кольори:

en: Added
uk: Додано

en: Changed
uk: Змінено

en: Deleted
uk: Видалено

en: Links:
uk: Посилання:

en: First Change
uk: Перша зміна

en: Next Change
uk: Наступна зміна

en: Top
uk: Нагору

en: Hyphenate Lyrics Text
uk: Розбити на склади

en: Please select a language:
uk: Будь ласка, виберіть мову:

en: Select Color
uk: Виберіть колір

en: Choose the desired LilyPond version.
uk: Виберіть бажану версію LilyPond.

en: Running LilyPond, this can take some time...
uk: Запускаємо LilyPond, це може тривати певний час...

en: &Hyphenate Lyrics Text...
uk: &Розбити на склади...

en: &Remove hyphenation
uk: &Видалити переноси

en: &Copy Lyrics with hyphenation removed
uk: Копіювати вокальний текст, видаливши перено&си

en: show program's version number and exit
uk: показати версію програми й вийти

en: Encoding to use
uk: Використовувати кодування

en: Line number to go to, starting at 1
uk: Номер рядка для переходу, починаючи з 1

en: Column to go to, starting at 1
uk: Номер позиції для переходу, починаючи з 1

en: Session to start ('{none}' for empty session)
uk: Відкрити сесію ('{none}' для порожньої сесії)

en: List the session names and exit
uk: Вивести перелік назв сесій та вийти

en: Always start a new instance
uk: Завжди запускати новий примірник

en: file
uk: файл

en: Can't run Frescobaldi
uk: Неможливо виконати Frescobaldi

note: L10N: state of document in window titlebar
en: [modified]
uk: [змінено]

[ctx: dialog title]
en: Close Document
uk: Закрити документ

en: The document "{name}" has been modified.
    Do you want to save your changes or discard them?
uk: Документ "{name}" було змінено.
    Зберегти зміни чи відкинути редагування?

en: Tab Bar
uk: Заголовок вкладки

en: Could not read from: {url}
uk: Неможливо зчитати з: {url}

en: Could not read:
uk: Неможливо зчитати:

[ctx: dialog title]
en: Open File
uk: Відкрити файл

[ctx: dialog title]
en: Save Copy
uk: Зберегти копію

[ctx: dialog title]
en: Save Selection
uk: Зберегти виділення

en: Could not reload:
uk: Неможливо перечитати:

[ctx: dialog title]
en: Insert From File
uk: Вставити з файлу

[ctx: dialog title]
en: Print Source
uk: Друкувати джерело

en: Export as HTML
uk: Експортувати як HTML

en: Please describe the issue or feature request.
    Provide as much information as possible.
uk: Будь ласка, опишіть проблему чи запит на покращення.
    Надайте якомога більше інформації.

en: Main Toolbar
uk: Головна панель інструментів

en: Music View Toolbar
uk: Панель інструментів вікна перегляду твору

en: &Open...
uk: &Відкрити

en: Open &Recent
uk: Відкрити &недавній

en: Insert from &File...
uk: Вставити з &файлу

en: Open Current Directory
uk: Відкрити поточну теку

en: Open Command Prompt
uk: Відкрити командний рядок

en: Save
uk: Зберегти

en: Save Copy or Selection As...
uk: Зберегти копію чи виділення як...

en: Save All
uk: Зберегти усе

en: Re&load
uk: &Перечитати

en: Reload All
uk: &Перечитати

en: Check for External Changes...
uk: Перевірити наявність зовнішніх змін...

en: Print Source...
uk: Друкувати джерело...

en: Close
uk: Закрити

en: Close All Documents and Session
uk: Закрити всі документи та сесії

en: Closes all documents and leaves the current session.
uk: Закрити усі документи та вийти з поточної сесії.

en: &Quit
uk: Ви&йти

en: Restart {appname}
uk: Про {appname}

en: Export Source as Colored &HTML...
uk: Експортувати джерело як підсвічений &HTML...

en: &Undo
uk: &Скасувати

en: Re&do
uk: &Повторити

en: Cu&t
uk: Ви&різати

en: Copy as Colored &HTML
uk: Копіювати як підсвічений &HTML

en: &Paste
uk: &Вставити

en: Select &All
uk: Виділити &усе

en: Select &Block
uk: Виділити &блок

en: Select &None
uk: З&няти виділення

en: Select Whole Lines Up
uk: Виділити всі рядки вище

en: Select Whole Lines Down
uk: Виділити всі рядки нижче

en: &Find...
uk: Зн&айти

en: Find Ne&xt
uk: Знайти нас&тупне

en: Find Pre&vious
uk: Знайт&и попереднє

en: &Replace...
uk: За&мінити...

en: Pr&eferences...
uk: Налаш&тування

en: &Next Document
uk: Нас&тупний документ

en: &Previous Document
uk: П&опередній документ

en: Wrap &Lines
uk: Розбити довгі рядки

en: Scroll Up
uk: Прокрутити вгору

en: Scroll Down
uk: Прокрутити вниз

en: New &Window
uk: Нове &вікно

en: &Fullscreen
uk: Повний екр&ан

en: &User Guide
uk: &Посібник користувача

en: &What's This?
uk: &Що це?

en: Report a &Bug...
uk: Повідом&ити про помилку...

en: &About {appname}...
uk: &Про {appname}...

en: Matching Pai&r
uk: Перейти до символа-пари

en: &Select Matching Pair
uk: Виділити фрагмент до символа-пари

[ctx: menu title]
en: &File
uk: Ф&айл

[ctx: menu title]
en: &Edit
uk: Редаг&ування

[ctx: menu title]
en: &View
uk: &Вигляд

[ctx: submenu title]
en: &Folding
uk: &Згортки

[ctx: menu title]
en: &Tools
uk: Інструм&енти

[ctx: submenu title]
en: &Lyrics
uk: &Вокальний текст

[ctx: submenu title]
en: &Pitch
uk: &Тони

[ctx: submenu title]
en: &Rhythm
uk: &Ритм

[ctx: submenu title]
en: &Quick Remove
uk: &Швидке видалення

[ctx: menu title]
en: &Window
uk: &Вікно

[ctx: menu title]
en: &Help
uk: &Допомога

en: Pos: {pos}
uk: Поз: {pos}

en: Document:
uk: Документ:

en: &Print
uk: &Друкувати

en: Music Preview
uk: Попередній перегляд

en: Print {filename}
uk: Друкувати {filename}

en: Print
uk: Друк

en: Printing Error
uk: Помилка друку

en: Printing page {page} ({num} of {total})...
uk: Друк сторінки {page} ({num} з {total})...

en: Could not send the document to the printer.
uk: Не вдалося надіслати документ на друк.

en: {num} of {total}
uk: {num} з {total}

en: Dock/Undock
uk: Причепити/відчепити

en: Split &Horizontally
uk: &Розділити горизонтально

en: Split &Vertically
uk: Розд&ілити вертикально

en: &Close View
uk: &Закрити перегляд

en: Line: {line}, Col: {column}
uk: Рядок: {line}, позиція: {column}

en: &Close Current View
uk: &Закрити поточний перегляд

en: Close &Other Views
uk: &Закрити інші перегляди

en: &Next View
uk: &Наступний перегляд

en: &Previous View
uk: &Попередній перегляд

en: Automatic &Completion
uk: &Автоматичне доповнення

en: Show C&ompletions Popup
uk: Показувати &вікно доповнень

en: Special Characters
uk: Спеціальні символи

en: Special Charac&ters
uk: Сп&еціальні символи

en: Documentation Browser
uk: Переглядач документації

en: &Documentation Browser
uk: Переглядач &документації

note: L10N: Home page of the LilyPond manual
en: Home
uk: Додому

en: Print...
uk: Друкувати...

en: &LilyPond Documentation
uk: Документація &LilyPond

en: &Contextual LilyPond Help
uk: Контек&стна довідка LilyPond

en: Search...
uk: Шукати...

en: Copy &Link
uk: Копіювати &посилання

en: Open Link in &New Window
uk: Відкрити посилання у новому &вікні

en: Open Document in &New Window
uk: Відкрити &документ у новому вікні

en: LilyPond Source
uk: Джерело LilyPond

en: Documents
uk: Документи

en: Docum&ents
uk: &Документи

en: Save selected documents
uk: Зберегти вибрані документи

en: Close selected documents
uk: Закрити вибрані документи

en: Save documents in this folder
uk: Зберегти документи у цій теці

en: Close documents in this folder
uk: Закрити документи ціїє теки

en: Save all untitled documents
uk: Зберегти всі неназвані документи

en: Close all untitled documents
uk: Закрити всі неназвані документи

en: Abort engraving job
uk: Перервати процес гравіювання

en: Warning
uk: Попередження

en: &Always Engrave [{docname}]
uk: Завжди &гравіювати [{docname}]

en: &Always Engrave This Document
uk: Завжди &гравіювати цей документ

en: No LilyPond installation found
uk: LilyPond не знайдено

en: Engrave
uk: Гравіювати

en: &Engrave (preview)
uk: Граві&ювати (перегляд)

en: Engrave (&publish)
uk: Гравіювати (&начисто)

en: Engrave (&layout control)
uk: Гравіювати (з контролем розкладки)

en: Engrave (&custom)...
uk: Гравіювати (не&стандартно)

en: Abort Engraving &Job
uk: Пере&рвати процес гравіювання

en: Open LilyPond &Data Directory
uk: Відкрити теку даних LilyPond

en: Engrave custom
uk: Гравіювати нестандартно

en: LilyPond Version:
uk: Версія LilyPond:

en: Output Format:
uk: Вихідний формат:

en: Resolution:
uk: Роздільна здатність:

en: Antialias Factor:
uk: Коефіцієнт згладжування

en: Engraving mode:
uk: Режим гравіювання:

en: Preview
uk: Переглянути

en: Layout Control
uk: Керування розкладкою

en: Delete intermediate output files
uk: Видаляти проміжні файли

en: Run LilyPond with English messages
uk: Стартувати LilyPond з англійськими повідомленнями

en: Run LilyPond
uk: Запустити LilyPond

en: Generated &Files
uk: Згенеровані &файли

en: No files available
uk: Файлів немає

en: Modified Files
uk: Змінені файли

en: The following files were modified or deleted by other applications:
uk: Ці файли було змінено чи видалено іншими програмами:

en: Reload
uk: &Перечитати

en: Reloads the selected documents from disk. (You can still reach the previous state of the document using the Undo command.)
uk: Перечитати вибрані файли з диску. (Ви зможете повернутися до попереднього стану командою «Повернути»).

en: Reloads all externally modified documents from disk. (You can still reach the previous state of the document using the Undo command.)
uk: Перечитує з диску всі файли, змінені ззовні. (Проте ви можете повернутися до попереднього стану командою «Повернути»).

en: Saves the selected documents to disk, overwriting the modifications by another program.
uk: Зберігає позначені документи на дискові, ігноруючи модифікації іншими програмами.

en: Saves all documents to disk, overwriting the modifications by another program.
uk: Зберігає позначені документи на дискові, ігноруючи модифікації іншою програмою.

en: Show Difference...
uk: Показати різницю...

en: Shows the differences between the current document and the file on disk.
uk: Показує різницю між поточним документом та версією на дискові.

en: Enable watching documents for external changes
uk: Дозволити стеження за змінами документів ззовні

en: [deleted]
uk: [видалено]

en: Could not save:
uk: Не вдалося зберегти:

en: Please save the document using the "Save As..." dialog. | Please save the documents using the "Save As..." dialog.
uk[0]: Будь ласка, збережіть документ операцією «Зберегти як...»

en: Document on Disk
uk: Документ на Дискові

[ctx: dialog title]
en: Export MusicXML File
uk: Експортувати як MusicXML

en: XML Files
uk: Файли XML

en: Can't write to destination:
    
    {url}
    
    {error}
uk: Не можу записати у призначення:
    
    {url}
    
    {error}

en: The audio file couldn't be created. Please create midi file first
uk: Створити аудіо неможливо. Спочатку створіть midi

[ctx: dialog title]
en: Export Audio File
uk: Експортувати аудіо

en: WAV Files
uk: Файли WAV

en: Export Music&XML...
uk: Експорт MusicXML...

en: Export current document as MusicXML.
uk: Експортувати поточний документ як MusicXML

en: Export Audio...
uk: Експорт аудіо...

en: Export to different audio formats.
uk: Експорт у різні формати аудіо

en: The file {filename} could not be converted. Wrong file type.
uk: Файл {filename} неможливо конвертувати. Непідтримуваний формат файлу.

en: All importable formats
uk: Усі доступні для імпорту формати

en: MusicXML Files
uk: Файли MusicXML

en: Midi Files
uk: Файли MIDI

en: ABC Files
uk: Файли ABC

[ctx: dialog title]
en: Import
uk: Імпорт

[ctx: dialog title]
en: Import a MusicXML file
uk: Імпортувати файл MusicXML

[ctx: dialog title]
en: Import a midi file
uk: Імпорт MIDI

[ctx: dialog title]
en: Import an abc file
uk: Імпорт ABC

en: Import...
uk: Імпорт...

en: Import MusicXML...
uk: Імпортувати MusicXML...

en: Import a MusicXML file using musicxml2ly.
uk: Імпортувати файл MusicXML з використанням musicxml2ly.

en: Import Midi...
uk: Імпортувати MIDI...

en: Import a Midi file using midi2ly.
uk: Імпорт MIDI через midi2ly.

en: Import abc...
uk: Імпортувати abc...

en: Run midi2ly
uk: Запустити midi2ly

en: Import Music XML
uk: Імпорт Music XML

en: LilyPond version:
uk: Версія LilyPond:

en: Please select the three global fonts to use for <code>\roman</code>, <code>\sans</code>, and <code>\typewriter</code> respectively.
uk: Будь ласка, виберіть глобальні шрифти для <code>\roman</code>, <code>\sans</code> та <code>\typewriter</code> відповідно.

en: Roman Font:
uk: Шрифт із засічками:

en: Sans Font:
uk: Шрифт без засічок:

en: Typewriter Font:
uk: Шрифт друкарки:

en: Available Fonts
uk: Доступні шрифти

en: Starting {job}...
uk: Починаємо завдання «{job}»

en: Aborting {job}...
uk: Уриваємо завдання «{job}»

en: Could not read from the process.
uk: Не вдалося зчитати на виході з процесу.

en: An unknown error occurred.
uk: Сталася невідома помилка.

en: Exited with return code {code}.
uk: Завершено з кодом {code}

en: Exited with exit status {status}.
uk: Завершено з помилкою {status}

en: Completed successfully in {time}.
uk: Завершено успішно за {time}

en: Color explicit directions
uk: Підсвічувати вказівки напрямків

en: Run LilyPond with verbose output
uk: Стартувати LilyPond з деталізованими повідомленнями

en: Run LilyPond in preview mode (with Point and Click)
uk: Стартувати LilyPond у режимі попереднього перегляду (з Point-and-Click)

en: LilyPond Log
uk: Журнал LilyPond

en: LilyPond &Log
uk: &Журнал LilyPond

en: Next Error Message
uk: Наступна помилка

en: Previous Error Message
uk: Попередня помилка

en: Click to edit this file
uk: Клацніть, щоб редагувати цей файл

[ctx: action: new document]
en: &New
uk: &Новий

en: New from &Template
uk: Новий із &шаблону

[ctx: submenu title]
en: &Import
uk: Імпорт

[ctx: menu title]
en: &Session
uk: &Сесія

en: MIDI Input
uk: Вхід MIDI

en: MIDI I&nput
uk: Вхід MIDI

[ctx: midi input]
en: Start capturing
uk: Почати запис

[ctx: midi input]
en: Start MIDI capturing
uk: Почати запис MIDI

[ctx: midi input]
en: Stop capturing
uk: Зупинити запис

[ctx: midi input]
en: Stop MIDI capturing
uk: Зупинити запис MIDI

en: MIDI channel
uk: Канал MIDI

en: all
uk: усі

en: Key signature
uk: Тональність

en: C flat major (7 flats)
uk: До-бемоль мажор (7 бемолів)

en: G flat major (6 flats)
uk: Соль-бемоль мажор (6 бемолів)

en: D flat major (5 flats)
uk: Ре-бемоль мажор (5 бемолів)

en: A flat major (4 flats)
uk: Ля-бемоль мажор (4 бемолі)

en: E flat major (3 flats)
uk: Мі-бемоль мажор (3 бемолі)

en: B flat major (2 flats)
uk: Сі-бемоль мажор (2 бемолі)

en: F major (1 flat)
uk: Фа мажор (1 бемоль)

en: C major
uk: До мажор

en: G major (1 sharp)
uk: Соль мажор (1 дієз)

en: D major (2 sharps)
uk: Ре мажор (2 дієзи)

en: A major (3 sharps)
uk: Ля мажор (3 дієзи)

en: E major (4 sharps)
uk: Мі мажор (4 дієзи)

en: B major (5 sharps)
uk: Сі мажор (5 дієзів)

en: F sharp major (6 sharps)
uk: Фа-дієз мажор (6 дієзів)

en: C sharp major (7 sharps)
uk: До-дієз мажор (7 дієзів)

en: Accidentals
uk: Знаки альтерації

en: sharps
uk: дієзи

en: flats
uk: бемолі

en: Relative mode
uk: Відносний режим

en: MIDI &Player
uk: Програвач MIDI

[ctx: midi player]
en: Pause
uk: Пауза

[ctx: midi player]
en: Play
uk: Грати

[ctx: midi player]
en: Stop
uk: Зупинити

[ctx: midi player]
en: Restart
uk: Спочатку

en: Tempo
uk: Темп

[ctx: window title]
en: Music View
uk: Перегляд твору

en: &Music View
uk: &Перегляд твору

en: Print Music
uk: &Друкувати твір

en: &Print Music...
uk: &Друкувати твір...

en: Zoom Music
uk: Зміна масштабу

en: &Maximize
uk: &Розгорнути

en: &Jump to Cursor Position
uk: Перейти до п&озиції курсора

en: S&ynchronize with Cursor Position
uk: Синхронно з п&озицєю курсора

en: Copy to &Image...
uk: Копіювати у &зображення...

en: &Reload
uk: &Перечитати

en: Clear
uk: Очистити

en: Object Editor
uk: Редактор об'єктів

en: O&bject Editor
uk: Редактор об'єктів

en: X Offset
uk: Зміщення X

en: Y Offset
uk: Зміщення Y

en: Pitch Name &Language
uk: Мова назв тонів

en: Convert Relative to &Absolute
uk: Конвертувати відносні тони у &Абсолютні

en: Converts the notes in the document or selection from relative to absolute pitch.
uk: Конвертувати ноти у документі чи виділенні з відносних тонів у абсолютні.

en: Convert Absolute to &Relative
uk: Конвертувати абсолютні тони у &Відносні

en: Converts the notes in the document or selection from absolute to relative pitch.
uk: Конвертувати ноти у документі чи виділенні з абсолютних тонів у відносні.

en: &Transpose...
uk: &Транспонувати

en: Transposes all notes in the document or selection.
uk: Транспонувати всі ноти у документі чи виділенні.

en: Transpose
uk: Транспонувати

en: Please enter two absolute pitches, separated by a space, using the pitch name language "{language}".
uk: Будь ласка, введіть два абсолютних тони, розділених комою, використовуючи мову "{language}".

en: Preferences
uk: Налаштування

en: General Preferences
uk: Загальні налаштування

en: LilyPond Preferences
uk: Налаштування LilyPond

en: MIDI Settings
uk: Налаштування MIDI

en: Helper Applications
uk: Допоміжні програми

en: Paths
uk: Шляхи

en: LilyPond Documentation
uk: Документація LilyPond

en: Keyboard Shortcuts
uk: Гарячі клавіші

en: Editor Preferences
uk: Налаштування редактора

en: Fonts & Colors
uk: Шрифти й кольори

en: Tools
uk: Інструменти

en: Paths to LilyPond Documentation
uk: Шляхи до документації LilyPond

en: Preferred Language:
uk: Бажана мова:

en: Font:
uk: Шрифт:

en: View Preferences
uk: Налаштування перегляду

en: Highlighting Options
uk: Підсвічування збігів

en: Indenting Preferences
uk: Налаштування відступів

en: Visible Tab Width:
uk: Видима ширина табуляції

en: Indent text with:
uk: Ширина відступу тексту:

en: How many spaces to use for indenting one level.
    Move to zero to use a Tab character for indenting.
uk: Скільки пробілів використовувати для відступу на один рівень.
    Якщо нуль, для відступу буде використано символ табуляції.

en: Tab
uk: Табуляція

note: L10N: abbreviation for "n spaces" in spinbox, n >= 1, no plural forms
en: {num} spaces
uk: {num} пробілів

en: Show line numbers
uk: Показати номери рядків

en: Copy HTML as plain text
uk: Копіювати HTML як простий текст

en: Typographical Quotes
uk: Типографські лапки

en: Quotes to use:
uk: Використовувати лапки:

en: Primary (double) quotes:
uk: Зовнішні (подвійні) лапки:

en: Secondary (single) quotes:
uk: Внутрішні (одинарні) лапки:

en: Current language
uk: Поточна мова

en: Custom quotes (enter below)
uk: Особливі лапки (введіть нижче)

en: Name
uk: Назва

en: Description
uk: Опис

en: Use this scheme for printing
uk: Використовувати цю схему для друку

en: Base Colors
uk: Основні кольори

note: L10N: color of Text
en: Text
uk: Текст

note: L10N: color of Background
en: Background
uk: Тло

en: Bold
uk: Напівгрубий

en: Italic
uk: Курсив

en: Underline
uk: Підкреслений

note: L10N: color of Selected Text
en: Selected Text
uk: Виділений текст

note: L10N: color of Selection Background
en: Selection Background
uk: Тло виділення

note: L10N: color of Current Line
en: Current Line
uk: Поточний рядок

note: L10N: color of Marked Line (bookmark)
en: Marked Line
uk: Позначений рядок

note: L10N: color of line with Error
en: Error Line
uk: Рядок з помилкою

note: L10N: color of highlighted search result
en: Search Result
uk: Результат пошуку

note: L10N: color of characters that match (e.g. braces, parentheses)
en: Matching Character
uk: Збіг при пошукові

note: L10N: color of paper in music preview
en: Preview Background
uk: Тло перегляду

note: L10N: color of objects highlighting in preview
en: Preview Highlight
uk: Підсвічення перегляду

note: L10N: a basic type of input in the editor
en: Keyword
uk: Ключове слово

note: L10N: a basic type of input in the editor
en: Function
uk: Функція

note: L10N: a basic type of input in the editor
en: Variable
uk: Змінна

note: L10N: a basic type of input in the editor
en: Value
uk: Значення

note: L10N: a basic type of input in the editor
en: String
uk: Рядок

note: L10N: a basic type of input in the editor
en: Comment
uk: Коментар

en: Octave
uk: Октава

en: Duration
uk: Тривалість

en: Accidental
uk: Знак альтерації

en: Octave Check
uk: Контроль октави

note: L10N: For String instruments like Guitar
en: String Number
uk: Номер струни

en: Slur
uk: Ліга

en: Dynamic
uk: Позначка динаміки

en: Articulation
uk: Артикуляція

en: Chord
uk: Акорд

en: Beam
uk: Перекладина

en: Command
uk: Команда

en: User Command
uk: Команда користувача

en: Lyric Mode
uk: Вокальний режим

en: Lyric Text
uk: Вокальний текст

en: Delimiter
uk: Розділювач

en: Property
uk: Властивість

en: User Variable
uk: Змінна користувача

en: Tag
uk: Мітка

en: LilyPond Tag
uk: Мітка LilyPond

en: Attribute
uk: Атрибут

en: Number
uk: Число

en: LilyPond Environment
uk: Оточення LilyPond

en: Constant
uk: Константа

en: Symbol
uk: Символ

en: Block
uk: Блок

en: Language:
uk: Мова:

en: No Translation
uk: Без перекладу

en: System Default Language (if available)
uk: Системна мова (якщо доступно)

en: Style:
uk: Стиль:

en: Use System Icons
uk: Використовувати системні значки

en: Show Splash Screen on Startup
uk: Показувати заставку запуску

en: Create an empty document
uk: Створити порожній

en: Create a document that contains the LilyPond version statement
uk: Створити документ із вказаною версією LilyPond

en: Create a document from a template:
uk: Створити документ із шаблону:

en: Strip trailing whitespace
uk: Видаляти пробіли на кінці рядків

en: If checked, Frescobaldi will remove unnecessary whitespace at the end of lines (but not inside multi-line strings).
uk: Якщо відмітити, Frescobaldi буде видаляти непотрібні пробіли на кінцях рядків (але не всередині багаторядкових стрічок).

en: Keep backup copy
uk: Зберігати резервну копію

en: Frescobaldi always backups a file before overwriting it with a new version.
    If checked those backup copies are retained.
uk: Frescobaldi завжди створює резервну копію перед заміною вмісту новою версією.
    Якщо відмічено, такі копії не буде видалено.

en: Remember cursor position, bookmarks, etc.
uk: Пам’ятати позицію курсора, закладки тощо

en: Default directory:
uk: Зберігати у теці:

en: The default folder for your LilyPond documents (optional).
uk: Тека для ваших документів LilyPond (не обов’язково).

en: Sessions
uk: Сесії

en: Session to load if Frescobaldi is started without arguments
uk: При старті відкрити сесію, якщо не вказано інше

en: Start with no session
uk: Не відкривати жодної сесії

en: Start with last used session
uk: Відкрити останню сесію

en: Start with session:
uk: Відкрити сесію:

en: Experimental Features
uk: Експериментальні можливості

en: Enable Experimental Features
uk: Дозволити експериментальні можливості

en: If checked, features that are not yet finished are enabled.
    You need to restart Frescobaldi to see the changes.
uk: Якщо відмічено, незавершені можливості буде увімкнено.
    Ви мусите перезавантажити Frescobaldi, щоб побачити зміни.

en: Image:
uk: Зображення:

en: Browser:
uk: Переглядач WWW:

en: E-Mail:
uk: Програма Е-Пошти:

en: File Manager:
uk: Менеджер файлів:

en: Shell:
uk: Оболонка:

en: Below you can enter commands to open different file types. <code>$f</code> is replaced with the filename, <code>$u</code> with the URL. Leave a field empty to use the operating system default application.
uk: Нижче ви можете вказати команди для відкривання певних типів файлів. <code>$f</code> буде замінено на назву файлу, <code>$u</code> на URL. Залиште поля порожніми для використання стандартних програм.

en: Command that should accept a mailto: URL.
uk: Команда, що має обробляти посилання mailto:

en: Command to open a Terminal or Command window.
uk: Команда, що відкриває вікно командного рядка.

en: Can't read from source:
    
    {url}
    
    {error}
uk: Не можу зчитати джерело:
    
    {url}
    
    {error}

en: LilyPond versions to use
uk: Використовувати версію LilyPond

en: Automatically choose LilyPond version from document
uk: Автоматично визначати версію LilyPond з документа

en: See also {link}.
uk: Дивю також {link}.

en: Label:
uk: Мітка:

en: LilyPond Command:
uk: Команда LilyPond:

en: Include in automatic version selection
uk: Враховувати при автоматичному виборі версії

en: Running LilyPond
uk: Під час роботи LilyPond

en: Save document if possible
uk: Зберігати документ, якщо можливо

en: If checked, the document is saved when it is local and modified.
    Otherwise a temporary file is used to run LilyPond.
uk: Якщо відмічено, LilyPond зберігатиме змінені докільні документи.
    Інакше буде використано тимчасовий файл для запуску LilyPond.

en: If checked, LilyPond will delete intermediate PostScript files.
uk: Якщо відмічено, LilyPond видалятиме проміжні файли PostScript.

en: If checked, LilyPond's output messages will be in English.
    This can be useful for bug reports.
uk: Якщо відмічено, LilyPond виводитиме повідомлення англійською мовою.
    Це може бути потрібно для повідомлень про вади.

en: LilyPond include path:
uk: LilyPond — шляхи пошуку:

en: Default output format
uk: Вихідний формат:

en: Open default viewer after successful compile
uk: Відкрити перегляд після успішного гравіювання

en: MIDI Ports
uk: Порти MIDI

en: Player output:
uk: Вихід програвача:

en: Input port:
uk: Вхідний порт:

en: Refresh MIDI ports
uk: Поновити перелік портів

en: Close unused MIDI output
uk: Закривати вихід MIDI, що не використовується

note: L10N: "Kinetic Scrolling" is a checkbox label, as in "Enable Kinetic Scrolling"
en: Kinetic Scrolling
uk: Динамічне прокручування

en: Show Scrollbars
uk: Показувати панелі прокрутки

en: Magnifier Size:
uk: Розмір лупи:

en: Size of the magnifier glass (Ctrl+Click in the Music View).
uk: Розмір лупи (Ctrl+click на перегляді твору).

note: L10N: as in "400 pixels", appended after number in spinbox, note the leading space
en:  pixels
uk:  точок

en: Magnifier Scale:
uk: Збільшення лупи:

en: Magnification of the magnifier.
uk: Коефіцієнт збільшення лупи.

en: Folders containing hyphenation dictionaries
uk: Теки, що містять словники переносів

en: Shortcut
uk: Комбінація клавіш

en: Menu {name}
uk: Меню {name}

en: Other commands:
uk: Інші команди:

en: &Edit Shortcut for "{name}"
uk: Редагувати комбінацію для "{name}"

en: (no shortcut)
uk: (немає комбінації)

en: Show log when a job is started
uk: Показувати журнал початої роботи

en: Music View
uk: Перегляд твору

en: Group documents by directory
uk: Групувати документи за теками

en: Quick Insert
uk: Швидка вставка

en: Quick &Insert
uk: &Швидка вставка

en: Remove articulations etc.
uk: Видалити артикуляцію тощо

en: Accent
uk: Акцент

en: Marcato
uk: Маркато

en: Staccatissimo
uk: Стакатісімо

en: Staccato
uk: Стакато

en: Portato
uk: Портато

en: Tenuto
uk: Тенуто

en: Ornaments
uk: Орнаменти

en: Mordent
uk: Мордент

en: Fermata
uk: Фермата

en: Short fermata
uk: Коротка фермата

en: Long fermata
uk: Довга фермата

en: Very long fermata
uk: Дуже довга фермата

en: Segno
uk: Сеньйо

en: Coda
uk: Кода

en: Other
uk: Інше

en: Flageolet
uk: Флажолет

en: Bar Lines
uk: Тактові риски

en: Bar lines, breathing signs, etcetera.
uk: Тактові риски, цезури тощо.

en: Double bar line
uk: Подвійна тактова риска

en: Ending bar line
uk: Кінцева тактова риска

en: Dotted bar line
uk: Пунктирна тактова риска

en: Dashed bar line
uk: Штрихова тактова риска

en: Invisible bar line
uk: Невидима тактова риска

en: Repeat start
uk: Початок повтору

en: Repeat end
uk: Кінець повтору

en: Tick bar line
uk: Товста тактова риска

en: Single bar line
uk: Тонка тактова риска

en: Single wide bar line
uk: Одинарна товста тактова риска

en: Breathing Signs
uk: Цезури

en: Dynamics
uk: Динаміка

en: Dynamic symbols.
uk: Знаки динаміки.

en: Arpeggios
uk: Арпеджіо

en: Arpeggio
uk: Арпеджіо

en: Arpeggio with Up Arrow
uk: Арпеджіо зі стрілкою вгору

en: Arpeggio with Down Arrow
uk: Арпеджіо зі стрілкою вниз

en: Glissandos
uk: Ґліссандо

en: Glissando
uk: Ґліссандо

en: Phrasing Slur
uk: Фразова ліга

en: Melisma
uk: Мелізма

en: Grace Notes
uk: Форшлаги

en: Grace Notes w. beaming
uk: Форшлаги з перекладинами

en: Slashed no slur
uk: Перекреслені без ліги

en: Direction:
uk: Напрям:

en: Up
uk: Вгору

en: Neutral
uk: Не вказано

en: Down
uk: Вниз

en: Change all R to s in this document or in the selection.
uk: Замінити усі R на s у всьому документі чи виділенні.

en: Change all s to R in this document or in the selection.
uk: Замінити усі s на R у всьому документі чи виділенні.

en: Replace positioned rests with plain rests
uk: Замінити позиційовані паузи на звичайні

en: Change all \rest with r in this document or in the selection.
uk: Замінити усі \rest на r у всьому документі чи виділенні.

en: &Double durations
uk: По&двоїти тривалості

en: Double all the durations in the selection.
uk: Збільшити вдвічі всі тривалості у виділенні.

en: &Halve durations
uk: &Зменшити тривалості вдвічі

en: Halve all the durations in the selection.
uk: Зменшити вдвічі всі тривалості у виділенні.

en: Do&t durations
uk: Додати &крапку

en: Add a dot to all the durations in the selection.
uk: Додати крапку до всіх тривалостей у виділенні.

en: &Undot durations
uk: При&брати крапку

en: Remove one dot from all the durations in the selection.
uk: Прибрати одну крапку від усіх тривалостей у виділенні.

en: Remove &scaling
uk: Прибрати &масштабування

en: Remove all scaling (*n, *n/m) from the durations in the selection.
uk: Прибрати усі масштабування (*n, *n/m) з тривалостей у виділенні.

en: Remove scaling with &fractions
uk: Прибрати усі дробові масштабування

en: Remove only scaling containing fractions (*n/m) from the durations in the selection.
uk: Прибрати тільки дробові масштабування (*n/m) з тривалостей у виділенні.

en: &Remove durations
uk: &Видалити тривалості

en: Remove all durations from the selection.
uk: Видалити усі тривалості у виділенні.

en: &Apply rhythm...
uk: Застосувати ритм...

en: Apply an entered rhythm to the selected music.
uk: Застосувати вказаний ритм до виділеного фрагменту.

en: &Copy rhythm
uk: Копіювати ритм

en: Copy the rhythm of the selected music.
uk: Копіювати ритм з виділеного фрагменту.

en: &Paste rhythm
uk: Вставити ритм

en: Paste a rhythm to the selected music.
uk: Застосувати скопійований ритм до виділеного фрагменту.

en: Apply Rhythm
uk: Застосувати ритм

en: Enter a rhythm:
uk: Введіть ритм:

en: Score &Wizard...
uk: Майстер налаштування твору...

en: Music follows here.
uk: Тут іде музика.

en: Score Setup Wizard
uk: Майстер налаштування твору

en: Score Preview
uk: Перегляд твору

en: &Titles and Headers
uk: &Заголовки та колонтитули

en: &Parts
uk: &Партії

en: &Score settings
uk: &Твір

en: Click to enter a value.
uk: Клацніть, щоб ввести значення.

en: bottom of first page
uk: низ першої сторінки

en: bottom of last page
uk: низ останньої сторінки

en: Dedication
uk: Посвята

en: Title
uk: Заголовок

en: Subtitle
uk: Підзаголовок

en: Subsubtitle
uk: Під-підзаголовок

en: Instrument
uk: Інструмент

en: Composer
uk: Автор

en: Arranger
uk: Аранжувальник

en: Poet
uk: Автор тексту

en: Meter
uk: Розмір

en: Available parts:
uk: Доступні партії:

en: Score:
uk: Твір:

en: &Add
uk: &Додати

en: &Remove
uk: &Видалити

en: Move up
uk: Перемістити вгору

en: Move down
uk: Перемістити вниз

en: Key signature:
uk: Тональність:

en: Time signature:
uk: Розмір:

en: Pickup measure:
uk: Затакт:

en: Metronome mark:
uk: Метроном:

en: Tempo indication:
uk: Позначка темпу:

en: Major
uk: Мажор

en: Minor
uk: Мінор

en: Ionian
uk: Іонійський

en: Dorian
uk: Дорійський

en: Phrygian
uk: Фригійський

en: Lydian
uk: Лідійський

en: Mixolydian
uk: Міксолідійський

en: Aeolian
uk: Еолійський

en: Locrian
uk: Локрійський

en: Score properties
uk: Властивості твору

en: General preferences
uk: Загальні налаштування

en: Use typographical quotes
uk: Використовувати типографські лапки

en: Replace normal quotes in titles with nice typographical quotes.
uk: Заміняти звичайні лапки гарними типографськими.

en: Remove bar numbers
uk: Видалити номери тактів

en: Suppress the display of measure numbers at the beginning of every system.
uk: Не показувати номери тактів на початку кожної аколади.

en: Create MIDI output
uk: Створити MIDI

en: Create a MIDI file in addition to the PDF file.
uk: Створювати файл MIDI разом із PDF.

en: Show metronome mark
uk: Показувати позначки метронома

en: If checked, show the metronome mark at the beginning of the score. The MIDI output also uses the metronome setting.
uk: Якщо відмічено, показувати мітку метронома на початку твору. Вивід MIDI такж використовує налаштування метронома.

en: Paper size:
uk: Розмір аркуша:

en: Landscape
uk: Горизонтально

en: Long
uk: Довга

en: Short
uk: Коротка

en: Instrument names
uk: Назви інструментів

en: First system:
uk: Перша аколада:

en: Other systems:
uk: Наступні аколади:

en: Use long or short instrument names before the first system.
uk: Використовувати довгі чи короткі назви інструментів перед першою аколадою.

en: Version:
uk: Версія:

en: Right hand:
uk: Права рука:

en: Left hand:
uk: Ліва рука:

en: Chord style:
uk: Стиль акордів:

en: German
uk: Німецька

en: Italian
uk: Італійська

en: French
uk: Французька

en: Connect Barlines
uk: Суцільні тактові риски

en: If checked, barlines are connected between the staves.
uk: Якщо відмічено, тактові киски будуть з’єднані між нотоносцями.

en: Properties
uk: Властивості

en: Output Filename:
uk: Вихідний файл:

en: Filename
uk: Файл

en: Suffix
uk: Суфікс

en: Containers
uk: Контейнери

en: Keyboard instruments
uk: Клавішні інструменти

en: Remove stems
uk: Видалити штилі

en: Chord names
uk: Назви акордів

en: Strings
uk: Струнні

en: Search:
uk: Пошук:

en: &Case
uk: Регі&стр

en: Case Sensitive
uk: Враховувати регістр

en: &Regex
uk: Рег&улярний вираз

en: Regular Expression
uk: Регулярний вираз

en: The total number of matches
uk: Кількість збігів

en: Replace:
uk: Замінити:

en: Re&place
uk: &Замінити

en: Replaces the next occurrence of the search term.
uk: Замінити наступний збіг з шаблоном пошуку.

en: &All
uk: &Все

en: Replaces all occurrences of the search term in the document or selection.
uk: Замінити всі збіги з шаблоном пошуку у документі чи виділеному фрагменті.

en: Manage Sessions
uk: Керувати сесіями

en: &Import...
uk: Імпортувати...

en: E&xport...
uk: Експортувати...

en: &Activate
uk: Активувати

en: Switches to the selected session.
uk: Перейти у вибрану сесію.

en: JSON Files
uk: Файли JSON

[ctx: dialog title]
en: Import session
uk: Імпорт сесій

[ctx: dialog title]
en: Export session
uk: Експортувати сесію

en: Name:
uk: Назва:

en: Base directory:
uk: Базова тека:

en: Edit session: {name}
uk: Редагувати сесію: {name}

en: Edit new session
uk: Редагувати нову сесію

en: Please enter a session name.
uk: Будь ласка, введіть назву сесії.

en: Please do not use the name '{name}'.
uk: Не використовуйте назву '{name}'.

en: Overwrite
uk: Перезаписати

[ctx: New Session]
en: &New...
uk: &Нова...

en: &Manage...
uk: &Керувати...

en: No Session
uk: Сесію не визначено

en: &Line Numbers
uk: Номери ря&дків

en: &Enable Folding
uk: &Дозволити згортки

en: &Fold Current Region
uk: &Згорнути поточну область

en: Fold &Top Region
uk: Згорнути кореневу область

en: &Unfold Current Region
uk: &Розгорнути поточну область

en: Fold &All
uk: Згорнути &все

en: U&nfold All
uk: Розгорнути вс&е

en: Blank Line
uk: Порожній рядок

en: Delete Line(s)
uk: Видалити рядок(-и)

en: Next Blank Line
uk: Наступний порожній рядок

en: Previous Blank Line
uk: Попередній порожній рядок

en: Select until Next Blank Line
uk: Виділити до наступного порожнього рядка

en: Select until Previous Blank Line
uk: Виділити до попереднього порожнього рядка

en: Single Typographical Quotes
uk: Одинарні типографські лапки

en: Double Typographical Quotes
uk: Подвійні типографські лапки

en: Tuplets
uk: Тріолі

en: No Tagline
uk: Без Tagline

en: No Barnumbers
uk: Без номерів тактів

en: Midi Tempo
uk: Темп MIDI

en: Staff Size
uk: Розмір нотоносця

en: Double selection or current line
uk: Дублювати виділення чи поточний рядок

en: A5 Paper
uk: Папір А5

en: Last note or chord
uk: Остання нота чи акорд

en: Color
uk: Колір

en: Choir Hymn
uk: Хорова партитура

en: The current date in YYYY-MM-DD format.
uk: Поточна дата у форматі РРРР-ММ-ДД.

en: Save as Template
uk: Зберегти як шаблон

en: Please enter a template name:
uk: Уведіть назву шаблона:

en: Overwrite Template?
uk: Перезаписати шаблон?

en: Save as Template...
uk: Зберегти як шаблон...

en: Manage Templates...
uk: Керувати шаблонами...

en: &Add...
uk: &Додати...

en: &Edit...
uk: Редаг&увати...

en: A&pply
uk: &Застосувати

en: Zoom &In
uk: Збіль&шити

en: Zoom &Out
uk: Зменш&ити

en: Original &Size
uk: По&чатковий розмір

en: Page:
uk: Сторінка:

en: Contents
uk: Зміст

en: Up:
uk: Нагору:

en: In this chapter:
uk: У цьому розділі:

en: Next:
uk: Далі:

en: Next Chapter:
uk: Наступний розділ:

en: See also:
uk: Див. також:

en: Git not found
uk: Git не знайдено

[ctx: menu title]
en: &Git
uk: Git

en: Start recording a key sequence.
uk: Почати запис послідовності клавіш.

en: Clear the key sequence.
uk: Очистити послідовність клавіш

en: Scheme:
uk: Схема:

en: Re&name...
uk: Переназвати...

en: &Export...
uk: Експорт...

en: Add Scheme
uk: Додати схему

en: Please enter a name for the new scheme:
uk: Будь ласка, введіть назву для нової схеми:

en: Rename
uk: Переназвати

en: New name:
uk: Нова назва:

[ctx: dialog title]
en: Import color theme
uk: Імпортувати схему кольорів

[ctx: dialog title]
en: Export {name}
uk: Експортувати {name}

[ctx: window title]
en: Edit Shortcut
uk: Редагувати комбінацію

en: &No shortcut
uk: Без комбінації

en: Conflict with: {name}
uk: Конфлікт з: {name}

[ctx: no keyboard shortcut]
en: none
uk: немає

en: Open file dialog
uk: Діалог відкривання файлу

en: Select a directory
uk: Вибрати теку

en: Select a file
uk: Вибрати файл

en: Fit &Width
uk: Влаштувати &ширину

en: Fit &Height
uk: Влаштувати висот&у

en: Fit &Page
uk: Влаштувати сто&рінку

en: Single Pages
uk: Одинарні сторінки

en: Two Pages (first page right)
uk: Дві сторінки (перша праворуч)

en: Two Pages (first page left)
uk: Дві сторінки (перша ліворуч)

en: Previous Page
uk: Попередня сторінка

en: Previous
uk: Назад

en: Next Page
uk: Наступна сторінка

en: Next
uk: Далі

en: usage:
uk: використання:

en: show this help message and exit
uk: показати це повідомлення й вийти

[ctx: CloseButton]
en: Close Tab
uk: Закрити вкладку

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Apply
uk: Застосувати

[ctx: QDialogButtonBox]
en: &Cancel
uk: Скасувати

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Cancel
uk: Скасувати

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Close
uk: Закрити

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Close without Saving
uk: Закрити без збереження

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Discard
uk: Відкинути

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Help
uk: Допомога

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Open
uk: Відкрити

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Reset
uk: Відновити

[ctx: QDialogButtonBox]
en: &Save
uk: &Зберегти

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Save
uk: Зберегти

[ctx: QDialog]
en: What's This?
uk: Що це?

[ctx: QFileDialog]
en: All Files (*)
uk: Усі файли (*)

[ctx: QFileDialog]
en: Back
uk: Назад

[ctx: QFileDialog]
en: Create a New Folder
uk: Створити нову теку

[ctx: QFileDialog]
en: Create New Folder
uk: Створити нову теку

[ctx: QFileDialog]
en: &Delete
uk: Видалити

[ctx: QFileDialog]
en: Detail View
uk: Детальний перегляд

[ctx: QFileDialog]
en: Drive
uk: Диск

[ctx: QFileDialog]
en: File
uk: Файл

[ctx: QFileDialog]
en: File &name:
uk: Назва файла:

[ctx: QFileDialog]
en: Files of type:
uk: Файли типу:

[ctx: QFileDialog]
en: Find Directory
uk: Знайти теку

[ctx: QFileDialog]
en: Folder
uk: Тека

[ctx: QFileDialog]
en: Forward
uk: Вперед

[ctx: QFileDialog]
en: Go back
uk: Повернутися

[ctx: QFileDialog]
en: Go forward
uk: Вперед

[ctx: QFileDialog]
en: Go to the parent directory
uk: Перейти до батьківської теки

[ctx: QFileDialog]
en: List View
uk: Перегляд списком

[ctx: QFileDialog]
en: Look in:
uk: Шукати у:

[ctx: QFileDialog]
en: &New Folder
uk: Нова тека

[ctx: QFileDialog]
en: &Open
uk: Відкрити

[ctx: QFileDialog]
en: Parent Directory
uk: Батьківська тека

[ctx: QFileDialog]
en: Remove
uk: Видалити

[ctx: QFileDialog]
en: &Rename
uk: Змінити назву

[ctx: QFileDialog]
en: Show
uk: Показати

[ctx: QFileDialog]
en: Show &hidden files
uk: Показати приховані файли

[ctx: QFileSystemModel]
en: %1 bytes
uk: %1 байт

[ctx: QFileSystemModel]
en: Date Modified
uk: Дата зміни

[ctx: QFileSystemModel]
en: Name
uk: Назва

[ctx: QFileSystemModel]
en: Size
uk: Розмір

[ctx: QFileSystemModel]
en: Type
uk: Тип

[ctx: QShortcut]
en: Browser
uk: Переглядач

[ctx: QShortcut]
en: Clear
uk: Очистити

[ctx: QShortcut]
en: Close
uk: Закрити

[ctx: QShortcut]
en: Cut
uk: Вирізати

[ctx: QShortcut]
en: Del
uk: Видалити

[ctx: QShortcut]
en: Delete
uk: Видалити

[ctx: QShortcut]
en: Documents
uk: Документи

[ctx: QShortcut]
en: Down
uk: Вниз

[ctx: QShortcut]
en: Forward
uk: Вперед

[ctx: QShortcut]
en: Help
uk: Допомога

[ctx: QShortcut]
en: History
uk: Історія

[ctx: QShortcut]
en: Home Page
uk: Домашня сторінка

[ctx: QShortcut]
en: Open URL
uk: Відкрити URL

[ctx: QShortcut]
en: Paste
uk: Вставити

[ctx: QShortcut]
en: Pause
uk: Пауза

[ctx: QShortcut]
en: Refresh
uk: Оновити

[ctx: QShortcut]
en: Reload
uk: Перечитати

[ctx: QShortcut]
en: Return
uk: Повернутися

[ctx: QShortcut]
en: Right
uk: Праворуч

[ctx: QShortcut]
en: Save
uk: Зберегти

[ctx: QShortcut]
en: Search
uk: Шукати

[ctx: QShortcut]
en: Select
uk: Виділити

[ctx: QShortcut]
en: Stop
uk: Зупинити

[ctx: QShortcut]
en: Subtitle
uk: Підзаголовок

[ctx: QShortcut]
en: Support
uk: Підтримка

[ctx: QShortcut]
en: Tab
uk: Вкладка

[ctx: QShortcut]
en: Terminal
uk: Термінал

[ctx: QShortcut]
en: Time
uk: Час

[ctx: QShortcut]
en: Tools
uk: Інструменти

[ctx: QShortcut]
en: Top Menu
uk: Головне меню

[ctx: QShortcut]
en: Up
uk: Вгору

[ctx: QShortcut]
en: Video
uk: Відео

[ctx: QShortcut]
en: View
uk: Перегляд

[ctx: QShortcut]
en: Volume Down
uk: Зменшити гучність

[ctx: QShortcut]
en: Volume Mute
uk: Вимкнути звук

[ctx: QShortcut]
en: Volume Up
uk: Збільшити гучність

[ctx: QShortcut]
en: Zoom In
uk: Збільшити

[ctx: QShortcut]
en: Zoom Out
uk: Зменшити

[ctx: QTextControl]
en: &Undo
uk: Повернути

[ctx: QTextControl]
en: &Redo
uk: Повторити

[ctx: QTextControl]
en: Cu&t
uk: Ви&різати

[ctx: QTextControl]
en: &Copy
uk: С&копіювати

[ctx: QTextControl]
en: &Paste
uk: &Вставити

[ctx: QTextControl]
en: Delete
uk: Видалити

[ctx: QTextControl]
en: Select All
uk: Виділити &усе

[ctx: QWhatsThisAction]
en: What's This?
uk: Що це?
