frogr master - en to el translation catalogue (96 entries)

note: (itstool) path: info/desc (itstool) path: page/title
en: Add Elements
el: Προσθήκη στοιχείων

note: (itstool) path: page/p
en: You can add a picture or a video using the toolbar <gui>Plus</gui> button. Or, you can use the menu <guiseq><gui>File</gui><gui>Add Elements</gui></guiseq>. The loaded elements will be displayed and available for transfer to Flickr.
el: Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα ή ένα βίντεο χρησιμοποιώντας το κουμπί εργαλειοθήκης <gui>Συν</gui>. Ή, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το μενού <guiseq><gui>Αρχείο</gui><gui>Προσθήκη στοιχείων</gui></guiseq>. Τα φορτωμένα στοιχεία θα εμφανιστούν και θα είναι διαθέσιμα για μεταφορά στο Flickr.

note: (itstool) path: info/desc
en: Group Elements
el: Στοιχεία ομάδας

note: (itstool) path: page/title
en: Add to Groups
el: Προσθήκη σε ομάδες

note: (itstool) path: page/p
en: You may add pictures and videos to an already defined group.
el: Μπορείτε να προσθέσετε εικόνες και βίντεο σε μια ήδη ορισμένη ομάδα.

note: (itstool) path: figure/title (itstool) path: figure/desc
en: Adding elements to groups
el: Προσθήκη στοιχείων σε ομάδες

note: (itstool) path: info/desc (itstool) path: page/title
en: Preferences
el: Προτιμήσεις

note: (itstool) path: page/p
en: Go to Preferences using menu <guiseq><gui>Frogr</gui><gui>Preferences</gui></guiseq>.
el: Πηγαίνετε στις Προτιμήσεις χρησιμοποιώντας το μενού <guiseq><gui>Frogr</gui><gui>Προτιμήσεις</gui></guiseq>.

note: (itstool) path: section/title
en: General Preferences
el: Γενικές προτιμήσεις

note: (itstool) path: figure/title
en: <gui>Frogr</gui> general preferences
el: Οι γενικές προτιμήσεις του <gui>Frogr</gui>

note: (itstool) path: figure/desc
en: <app>Frogr</app> general preferences
el: Οι γενικές προτιμήσεις του <app>Frogr</app>

note: (itstool) path: media/p
en: <app>Frogr</app> general preferences.
el: Οι γενικές προτιμήσεις του <app>Frogr</app>.

note: (itstool) path: section/title
en: Connection Preferences
el: Προτιμήσεις σύνδεσης

note: (itstool) path: section/p
en: This tab allows you to set up a proxy.
el: Αυτή η καρτέλα σας επιτρέπει να ρυθμίσετε έναν διαμεσολαβητή.

note: (itstool) path: figure/title
en: <gui>Frogr </gui> connection preferences
el: Οι προτιμήσεις σύνδεσης του <gui>Frogr</gui>

note: (itstool) path: figure/desc
en: <app>Frogr</app> connection preferences
el: Οι προτιμήσεις σύνδεσης του <app>Frogr</app>

note: (itstool) path: media/p
en: <app>Frogr</app> main window.
el: Το κύριο παράθυρο του <app>Frogr</app>.

note: (itstool) path: section/title
en: Miscellaneous Preferences
el: Διάφορες προτιμήσεις

note: (itstool) path: figure/title
en: <gui>Frogr </gui> misc preferences window
el: Το παράθυρο διάφορων προτιμήσεων του <gui>Frogr</gui>

note: (itstool) path: figure/desc
en: <app>Frogr</app> misc preferences window
el: Το παράθυρο διάφορων προτιμήσεων του <app>Frogr</app>

note: (itstool) path: media/p
en: <app>Frogr</app> misc preferences window.
el: Το παράθυρο διάφορων προτιμήσεων του <app>Frogr</app>.

note: (itstool) path: info/desc
en: Amend pictures
el: Βελτίωση εικόνων

note: (itstool) path: page/title
en: Edit Details
el: Επεξεργασία λεπτομερειών

note: (itstool) path: page/p
en: To edit the details of a picture or a video, right-click on an element and choose <gui>Edit Details</gui>.Until you edit the details, these will use the default details.
el: Για να επεξεργαστείτε τις λεπτομέρειες μιας εικόνας ή βίντεο, δεξιοπατήστε σε ένα στοιχείο και επιλέξτε <gui>Επεξεργασία λεπτομερειών</gui>. Μέχρι να επεξεργαστείτε τις λεπτομέρειες, αυτές θα χρησιμοποιούν τις προεπιλεγμένες λεπτομέρειες.

note: (itstool) path: figure/title
en: Edit picture details
el: Επεξεργασία λεπτομερειών εικόνας

note: (itstool) path: figure/desc
en: Amend the details of the picture.
el: Βελτίωση λεπτομερειών εικόνας.

note: (itstool) path: item/title
en: Title
el: Τίτλος

note: (itstool) path: item/p
en: Use this box to amend the title
el: Χρησιμοποιήστε αυτό το πλαίσιο για να βελτιώσετε τον τίτλο

note: (itstool) path: item/title
en: Description
el: Περιγραφή

note: (itstool) path: item/p
en: Add some description the element
el: Προσθήκη κάποιας περιγραφής στο στοιχείο

note: (itstool) path: item/title
en: Tags
el: Ετικέτες

note: (itstool) path: item/p
en: Add some tags to better categorize the element
el: Προσθήκη μερικών ετικετών για καλύτερη κατηγοριοποίηση του στοιχείου

note: (itstool) path: item/title
en: Visibility
el: Ορατότητα

note: (itstool) path: item/p
en: Choose whether the element is public or private.
el: Επιλέξτε αν το στοιχείο είναι δημόσιο ή ιδιωτικό.

note: (itstool) path: item/title
en: Content Type
el: Τύπος περιεχομένου

note: (itstool) path: item/p
en: You can specify whether the element is a photo, a screenshot or something else
el: Μπορείτε να ορίσετε αν το στοιχείο είναι μια φωτογραφία, ένα στιγμιότυπο ή κάτι άλλο

note: (itstool) path: item/title
en: Safety Level
el: Επίπεδο ασφάλειας

note: (itstool) path: item/p
en: You can rate the kind of element you're uploading
el: Μπορείτε να αξιολογήσετε το είδος του στοιχείου που αποστέλλετε

note: (itstool) path: item/title
en: License
el: Άδεια

note: (itstool) path: item/p
en: You can change the license, or just use the default one set on Flickr
el: Μπορείτε να αλλάξετε την άδεια, ή απλά να χρησιμοποιήσετε την προεπιλεγμένη που ορίστηκε στο Flickr

note: (itstool) path: item/title
en: Geolocation data
el: Δεδομένα γεωεντοπισμού

note: (itstool) path: item/p
en: You can let frogr set the geolocation information for a picture on Flickr based on its EXIF information
el: Μπορείτε να επιτρέψετε στο frogr να ορίσει τις πληροφορίες γεωεντοπισμού για μια εικόνα στο Flickr με βάση τις πληροφορίες της EXIF

note: (itstool) path: item/title
en: Show in Global Search Results
el: Να εμφανίζεται σε καθολικά αποτελέσματα αναζήτησης

note: (itstool) path: item/p
en: You can specify whether it should be possible to find your picture or video using Flickr's search engine
el: Μπορείτε να ορίσετε αν θα πρέπει να είναι δυνατό να βρείτε την εικόνα σας ή το βίντεο σας χρησιμοποιώντας τη μηχανή αναζήτησης του Flickr

note: (itstool) path: info/desc
en: Open element in external application
el: Άνοιγμα στοιχείου σε εξωτερική εφαρμογή

note: (itstool) path: page/title
en: External viewer
el: Εξωτερική προβολή

note: (itstool) path: page/p
en: You can display pictures or videos in external applications. Right-click on some picture then choose <gui>Open in external viewer</gui>.
el: Μπορείτε να εμφανίσετε εικόνες ή βίντεο σε εξωτερικές εφαρμογές. Πατήστε δεξί κλικ σε κάποια εικόνα, έπειτα επιλέξτε <gui>Άνοιγμα σε εξωτερική προβολή</gui>.

note: (itstool) path: page/title
en: Frogr Help
el: Bοήθεια Frogr

note: (itstool) path: section/title
en: Managing Your Flickr Account
el: Διαχείριση του λογαριασμού σας Flickr

note: (itstool) path: section/title
en: Managing Your Pictures
el: Διαχείριση των εικόνων σας

note: (itstool) path: section/title
en: Organize and Sort Your Pictures
el: Οργάνωση και ταξινόμηση των εικόνων σας

note: (itstool) path: section/title
en: Set Up Frogr
el: Ρύθμιση Frogr

note: (itstool) path: info/desc (itstool) path: page/title
en: Remove Elements
el: Απομάκρυνση στοιχείων

note: (itstool) path: page/p
en: You can remove a picture or a video using the toolbar <gui>Minus</gui> button. Or, you can use the menu <guiseq><gui>File</gui><gui>Remove Elements</gui></guiseq>.
el: Μπορείτε να αφαιρέσετε μια εικόνα ή ένα βίντεο χρησιμοποιώντας το κουμπί της εργαλειοθήκης <gui>πλην</gui>. Ή, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το μενού <guiseq><gui>Αρχείο</gui><gui>Αφαίρεση στοιχείων</gui></guiseq>.

note: (itstool) path: info/desc (itstool) path: page/title
en: How to create your Account
el: Πώς να δημιουργήσετε τον λογαριασμό σας

note: (itstool) path: page/p
en: First create an Account
el: Πρώτα δημιουργήστε έναν λογαριασμό

note: (itstool) path: page/p
en: When you first run <app>Frogr</app>, it displays a window explaining you'll have to create an account.
el: Όταν εκτελέσετε για πρώτη φορά το <app>Frogr</app>, εμφανίζει ένα παράθυρο που εξηγεί ότι θα πρέπει να δημιουργήσετε έναν λογαριασμό.

note: (itstool) path: figure/title
en: Authorizing frogr
el: Εξουσιοδότηση του frogr

note: (itstool) path: figure/desc
en: Authorizing frogr. Requesting a verification code
el: Εξουσιοδότηση του frogr. Αίτηση κωδικού επιβεβαίωσης

note: (itstool) path: page/p
en: Click Ok, it will run your default web browser. On your default web browser, either create a Flickr account or log in to an existing account.
el: Πατήστε Εντάξει, θα εκτελέσει τον προεπιλεγμένο περιηγητή ιστού σας. Στον προεπιλεγμένο περιηγητή ιστού σας, δημιουργήστε είτε έναν λογαριασμό Flickr ή συνδεθείτε με έναν υπάρχοντα λογαριασμό.

note: (itstool) path: page/p
en: Then, authorize <app>Frogr</app> to access to this account. You may now go back to <app>Frogr</app> window, enter the verification code and use the application to upload any picture!
el: Έπειτα, εξουσιοδοτήστε το <app>Frogr</app> να προσπελάσει αυτόν τον λογαριασμό. Μπορείτε τώρα να επιστρέψετε στο παράθυρο του <app>Frogr</app>, να εισάγετε τον κωδικό επιβεβαίωσης και να χρησιμοποιήσετε την εφαρμογή για να αποστείλετε οποιαδήποτε εικόνα!

note: (itstool) path: figure/desc
en: Authorizing frogr. Finishing the process
el: Εξουσιοδότηση του frogr. Τερματισμός της διαδικασίας

note: (itstool) path: info/desc
en: Introduction to the <app>Frogr</app> Remote Organizer.
el: Εισαγωγή στον απομακρυσμένο οργανωτή του <app>Frogr</app>.

note: (itstool) path: page/title
en: Frogr Introduction
el: Εισαγωγή του Frogr

note: (itstool) path: page/p
en: <app>Frogr</app> is a <link href="http://www.flickr.com/">Flickr</link> Remote Organizer. <app>Frogr</app> is a small application for the GNOME desktop that allows users to manage their accounts in the Flickr image hosting website.
el: Το <app>Frogr</app> είναι ένας απομακρυσμένος οργανωτής <link href="http://www.flickr.com/">Flickr</link>. Το <app>Frogr</app> είναι μια μικρή εφαρμογή για την επιφάνεια εργασίας του GNOME που επιτρέπει στους χρήστες να διαχειριστούν τους λογαριασμούς τους στον ιστότοπο φιλοξενίας εικόνας του Flickr.

note: (itstool) path: figure/title
en: <gui>Frogr</gui> window
el: Το παράθυρο <gui>Frogr</gui>

note: (itstool) path: figure/desc
en: <app>Frogr</app> main window
el: Το κύριο παράθυρο του <app>Frogr</app>

note: (itstool) path: section/p
en: <link href="http://www.flickr.com/">Flickr</link> is a website allowing hosting of both images and videos.
el: Το <link href="http://www.flickr.com/">Flickr</link> είναι ένας ιστότοπος που επιτρέπει την φιλοξενία εικόνων και βίντεο.

note: (itstool) path: section/title
en: Main Features
el: Κύρια χαρακτηριστικά

note: (itstool) path: item/p
en: Allow to upload pictures and videos to Flickr
el: Επιτρέπει να αποστείλετε εικόνες και βίντεο στο Flickr

note: (itstool) path: item/p
en: Allow uploading pictures located in remote machines
el: Επιτρέπει να αποστείλετε εικόνες τοποθετημένες σε απομακρυσμένες μηχανές

note: (itstool) path: item/p
en: Allow adding tags to pictures
el: Επιτρέπει την προσθήκη ετικετών σε εικόνες

note: (itstool) path: item/p
en: Allow specifying sets and group pools for the pictures to be added to after the upload process.
el: Επιτρέπει τον ορισμό δεξαμενών συνόλων και ομάδων για τις εικόνες που θα προστεθούν μετά τη διαδικασία αποστολής.

note: (itstool) path: item/p
en: Support for handling multiple Flickr accounts.
el: Υποστηρίζει τον χειρισμό πολλαπλών λογαριασμών Flickr.

note: (itstool) path: item/p
en: Support for saving and loading projects.
el: Υποστηρίζει την αποθήκευση και φόρτωση έργων.

note: (itstool) path: section/title
en: About
el: Περί

note: (itstool) path: section/p
en: You can have more information about <app>Frogr</app> using the menu <guiseq><gui>Frogr</gui><gui>About</gui></guiseq>.
el: Μπορείτε να έχετε περισσότερες πληροφορίες για το <app>Frogr</app> χρησιμοποιώντας το μενού <guiseq><gui>Frogr</gui><gui>Περί</gui></guiseq>.

note: (itstool) path: info/desc (itstool) path: page/title
en: Adding Elements to Sets
el: Προσθήκη στοιχείων σε σύνολα

note: (itstool) path: page/p
en: You can add pictures and videos to sets in Flickr. A set is a category. Set do not imply hierarchical view.
el: Μπορείτε να προσθέσετε εικόνες και βίντεο σε σύνολα στο Flickr. Ένα σύνολο είναι μια κατηγορία. Ο ορισμός δεν υπονοεί ιεραρχική προβολή.

note: (itstool) path: page/p
en: Right-click on one or more elements and choose <gui>Add to set</gui>. You may choose to add to an already existing set or create a new one.
el: Πατήστε δεξί κλικ σε ένα ή περισσότερα στοιχεία και επιλέξτε <gui>προσθήκη στο σύνολο</gui>. Μπορείτε να επιλέξετε να προσθέσετε σε ένα ήδη υπάρχον σύνολο ή να δημιουργήσετε ένα νέο.

note: (itstool) path: figure/title (itstool) path: figure/desc
en: Adding elements to existing sets
el: Προσθήκη στοιχείων σε υπάρχοντα σύνολα

note: (itstool) path: figure/title
en: Creating new sets to add elements to
el: Δημιουργία νέων συνόλων για να προστεθούν στο

note: (itstool) path: figure/desc
en: Creating new sets to add elements to. You can use the set's title and description for every selected element too
el: Δημιουργία νέων συνόλων προσθήκη στοιχείων. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τον τίτλο και την περιγραφή του συνόλου για κάθε επιλεγμένο στοιχείο επίσης

note: (itstool) path: info/desc
en: Amending view
el: Βελτίωση προβολής

note: (itstool) path: page/title
en: Sort Elements
el: Ταξινόμηση στοιχείων

note: (itstool) path: page/p
en: You can sort elements by title, by date, by size or as loaded. Click on the menu <gui>View</gui> and select the proper way to sort. You may also use reversed ordering.
el: Μπορείτε να ταξινομήσετε τα στοιχεία κατά τίτλο, κατά ημερομηνία, κατά μέγεθος ή όπως φορτώθηκαν. Πατήστε στο μενού <gui>Προβολή</gui> και επιλέξτε τον κατάλληλο τρόπο ταξινόμησης. Μπορείτε επίσης να χρησιμοποιήσετε αντίστροφη σειρά.

note: (itstool) path: info/desc (itstool) path: page/title
en: Organize
el: Οργάνωση

note: (itstool) path: info/desc (itstool) path: page/title
en: Tag Elements
el: Στοιχεία ετικέτας

note: (itstool) path: page/p
en: You can assign several tags to any element. Flickr allows you to define your own tags. It allows you to easily find any element you did upload.
el: Μπορείτε να δώσετε πολλές ετικέτες σε οποιοδήποτε στοιχείο. Το Flickr σας επιτρέπει να ορίσετε τις δικές σας ετικέτες. Σας επιτρέπει την εύκολη εύρεση οποιουδήποτε στοιχείου έχετε αποστείλει.

note: (itstool) path: page/p
en: Right-click on a element, and choose <gui>Add tags</gui>. Or click on the menu <gui>Edit</gui>, and choose <gui>Add tags</gui>. Or, when you're editing element's detail, you can see and edit the tags
el: Πατήστε δεξί κλικ σε ένα στοιχείο και επιλέξτε <gui>Προσθήκη ετικετών</gui>. Ή πατήστε στο μενού <gui>Επαξεργασία</gui> και επιλέξτε <gui>Προσθήκη ετικετών</gui>. Ή, όταν επεξεργάζεστε τις λεπτομέρειες του στοιχείου, μπορείτε να δείτε και να επεξεργαστείτε τις ετικέτες.

note: (itstool) path: figure/title (itstool) path: figure/desc
en: Adding tags to elements
el: Προσθήκη ετικετών στα στοιχεία

note: (itstool) path: info/desc
en: Add, remove and upload pictures and videos
el: Προσθήκη, αφαίρεση και αποστολή εικόνων και βίντεο

note: (itstool) path: page/title
en: Transfer Elements
el: Μεταφορά στοιχείων

note: (itstool) path: page/p
en: You first have to add elements (pictures or videos) into frogr before being able to upload them.
el: Πρέπει πρώτα να προσθέσετε στοιχεία (εικόνες ή βίντεο) στο Frogr πριν να μπορέσετε να κάνετε αποστολή αυτών.

note: (itstool) path: info/desc (itstool) path: page/title
en: Upload Elements
el: Αποστολή στοιχείων

note: (itstool) path: page/p
en: You can upload pictures and videos using the toolbar <gui>arrow</gui> button. Or, you can use the menu <guiseq><gui>File</gui><gui>Upload All</gui></guiseq>. The uploaded pictures will disappear from the list. You may remove some pictures before to upload all the remaining ones.
el: Μπορείτε να κάνετε αποστολή εικόνων και βίντεο χρησιμοποιώντας το κουμπί της εργαλειοθήκης <gui>βέλος</gui>. Ή, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το μενού <guiseq><gui>Αρχείο</gui><gui>αποστολή όλων</gui></guiseq>. Οι αποσταλμένες εικόνες θα εξαφανιστούν από τον κατάλογο. Μπορείτε να αφαιρέσετε κάποιες εικόνες πριν την αποστολή όλων των υπόλοιπων.
