frogr master - en to sv translation catalogue (101 entries)

note: (itstool) path: info/desc (itstool) path: page/title
en: Add elements
sv: Lägg till objekt

note: (itstool) path: page/p
en: You can add a picture or a video using the toolbar <gui>Plus</gui> button. Or, you can use the menu <guiseq><gui>File</gui><gui>Add Elements</gui></guiseq>. The loaded elements will be displayed and available for transfer to Flickr.
sv: Du kan lägga till en bild eller en video genom att använda verktygsfältsknappen <gui>Plus</gui>. Eller så kan du använda menyn <guiseq><gui>Arkiv</gui><gui>Lägg till objekt</gui></guiseq>. De inlästa objekten kommer att visas och göras tillgängliga för överföring till Flickr.

note: (itstool) path: info/desc (itstool) path: page/title
en: How to create your account
sv: Hur du skapar ditt konto

note: (itstool) path: page/p
en: First create an Account
sv: Skapa först ett konto

note: (itstool) path: page/p
en: When you first run <app>frogr</app>, it displays a window explaining you'll have to create an account.
sv: När du först kör <app>frogr</app> visar det ett fönster som förklarar att du måste skapa ett konto.

note: (itstool) path: figure/title
en: Authorizing frogr
sv: Ge Frogr behörighet

note: (itstool) path: figure/desc
en: Authorizing frogr. Requesting a verification code
sv: Ge Frogr behörighet. Begär en verifikationskod

note: (itstool) path: page/p
en: Click Ok, it will run your default web browser. On your default web browser, either create a Flickr account or log in to an existing account.
sv: Klicka på OK, det kommer att köra din standardwebbläsare. I din standardwebbläsare, skapa antingen ett Flickr-konto eller logga in till ett befintligt konto.

note: (itstool) path: page/p
en: Then, authorize <app>frogr</app> to access to this account. You may now go back to <app>frogr</app> window, enter the verification code and use the application to upload any picture!
sv: Autentisera sedan <app>frogr</app> för att komma åt detta konto. Du kan nu gå tillbaka till <app>frogr</app>-fönstret, ange verifikationskoden och använda programmet för att skicka upp vilken bild som helst.

note: (itstool) path: figure/desc
en: Authorizing frogr. Finishing the process
sv: Autentiserar Frogr. Avslutar processen

note: (itstool) path: info/desc
en: Amending view
sv: Ändra vy

note: (itstool) path: page/title
en: Sort elements
sv: Sortera objekt

note: (itstool) path: page/p
en: You can sort elements by title, by date, by size or as loaded. Click on the menu <gui>View</gui> and select the proper way to sort. You may also use reversed ordering.
sv: Du kan sortera objekt efter titel, datum, storlek eller efter inläsning. Klicka på menyn <gui>Visa</gui> och välj rätt sorteringssätt. Du kan också använda omvänd ordning.

note: (itstool) path: info/desc
en: Amend pictures
sv: Ändra bilder

note: (itstool) path: page/title
en: Edit details
sv: Redigera detaljer

note: (itstool) path: page/p
en: To edit the details of a picture or a video, right-click on an element and choose <gui>Edit Details</gui>. Until you edit the details, these will use the default details.
sv: För att redigera detaljer på en bild eller video, högerklicka på ett objekt och välj <gui>Redigera detaljer</gui>. Tills du har redigerat detaljerna kommer det att använda standarddetaljerna.

note: (itstool) path: figure/title
en: Edit picture details
sv: Redigera bilddetaljer

note: (itstool) path: figure/desc
en: Amend the details of the picture.
sv: Ändra detaljerna för bilden.

note: (itstool) path: item/p
en: Title
sv: Titel

note: (itstool) path: item/p
en: Use this box to amend the title
sv: Använd denna box för att ändra titeln

note: (itstool) path: item/p
en: Description
sv: Beskrivning

note: (itstool) path: item/p
en: Add some description the element
sv: Lägg till en beskrivning till objektet

note: (itstool) path: item/p
en: Tags
sv: Taggar

note: (itstool) path: item/p
en: Add some tags to better categorize the element
sv: Lägg till några taggar för att enklare kunna kategorisera objektet

note: (itstool) path: item/p
en: Visibility
sv: Synlighet

note: (itstool) path: item/p
en: Choose whether the element is public or private.
sv: Välj huruvida objektet är offentligt eller privat.

note: (itstool) path: item/p
en: Content type
sv: Innehållstyp

note: (itstool) path: item/p
en: You can specify whether the element is a photo, a screenshot or something else
sv: Du kan ange huruvida objektet är ett foto, en skärmdump eller något annat

note: (itstool) path: item/p
en: Safety level
sv: Säkerhetsnivå

note: (itstool) path: item/p
en: You can rate the kind of element you're uploading
sv: Du kan betygsätta typen av objekt du skickar upp

note: (itstool) path: item/p
en: License
sv: Licens

note: (itstool) path: item/p
en: You can change the license, or just use the default one set on Flickr
sv: Du kan ändra licensen eller bara använda Flickrs standardlicens

note: (itstool) path: item/p
en: Geolocation data
sv: Platsdata

note: (itstool) path: item/p
en: You can let frogr set the geolocation information for a picture on Flickr based on its EXIF information
sv: Du kan låta Frogr ange platsinformation för en bild på Flickr baserat på dess EXIF-information.

note: (itstool) path: item/p
en: Show in global search results
sv: Visa i globala sökresultat

note: (itstool) path: item/p
en: You can specify whether it should be possible to find your picture or video using Flickr's search engine
sv: Du kan ange huruvida det ska vara möjligt att hitta din bild eller video genom sökmotorn i Flickr

note: (itstool) path: item/p
en: Replace 'date posted' with 'date taken'
sv: Ersätt ”datum postat” med ”datum taget”

note: (itstool) path: item/p
en: It affects how your pictures are sorted in your photostream
sv: Det påverkar hur dina bilder sorteras i din fotoström

note: (itstool) path: info/desc
en: Open element in external application
sv: Öppna objektet i ett externt program

note: (itstool) path: page/title
en: External viewer
sv: Extern visare

note: (itstool) path: page/p
en: You can display pictures or videos in external applications. Right-click on some picture then choose <gui>Open in external viewer</gui>.
sv: Du kan visa bilder eller videor i externa program. Högerklicka på en del bilder och välj sedan <gui>Öppna i extern visare</gui>.

note: (itstool) path: info/desc
en: Group elements
sv: Gruppera objekt

note: (itstool) path: page/title
en: Add to groups
sv: Lägg till i grupper

note: (itstool) path: page/p
en: You may add pictures and videos to an already defined group.
sv: Du kan lägga till bilder och videor till en redan existerande grupp.

note: (itstool) path: figure/title (itstool) path: figure/desc
en: Adding elements to groups
sv: Lägga till objekt i grupper

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: frogr help
sv: Hjälp för frogr

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: frogr help
sv: Hjälp för frogr

[ctx: text]
note: (itstool) path: info/title
en: frogr help
sv: Hjälp för frogr

note: (itstool) path: page/title
en: <_:media-1/> frogr help
sv: <_:media-1/> Hjälp för frogr

note: (itstool) path: section/title
en: Managing your flickr account
sv: Hantera ditt flickr-konto

note: (itstool) path: section/title
en: Managing your pictures
sv: Hantera dina bilder

note: (itstool) path: section/title
en: Organize and sort your pictures
sv: Organisera och sortera dina bilder

note: (itstool) path: section/title
en: Set up frogr
sv: Ställ in frogr

note: (itstool) path: info/desc
en: Introduction to <app>frogr</app>.
sv: Introduktion till <app>frogr</app>.

note: (itstool) path: page/title
en: frogr introduction
sv: frogr-introduktion

note: (itstool) path: page/p
en: <app>frogr</app> is a <link href="http://www.flickr.com/">Flickr</link> Remote Organizer. <app>frogr</app> is a small application for the GNOME desktop that allows users to manage their accounts in the Flickr image hosting website.
sv: <app>frogr</app> är en fjärrorganiserare för <link href="http://www.flickr.com/">Flickr</link>. <app>frogr</app> är ett litet program för GNOME-skrivbordet som låter användaren hantera sina konton på Flickrs webbplats för bildlagring.

note: (itstool) path: figure/title
en: <gui>frogr</gui> window
sv: <gui>frogr</gui>-fönster

note: (itstool) path: figure/desc
en: <app>frogr</app> main window
sv: <app>frogr</app> huvudfönster

note: (itstool) path: media/p
en: <app>frogr</app> main window.
sv: <app>frogr </app> huvudfönster.

note: (itstool) path: section/p
en: <link href="http://www.flickr.com/">Flickr</link> is a website allowing hosting of both images and videos.
sv: <link href="http://www.flickr.com/">Flickr</link> är en webbplats för att lagra både bilder och videor.

note: (itstool) path: section/title
en: Main features
sv: Huvudegenskaper

note: (itstool) path: item/p
en: Allow to upload pictures and videos to Flickr
sv: Tillåt att skicka upp bilder och videor till Flickr

note: (itstool) path: item/p
en: Allow uploading pictures located in remote machines
sv: Tillåt att ladda upp bilder från fjärrmaskiner

note: (itstool) path: item/p
en: Allow adding tags to pictures
sv: Tillåt att lägga till taggar till bilder

note: (itstool) path: item/p
en: Allow specifying sets and group pools for the pictures to be added to after the upload process.
sv: Tillåt att ange samlingar och grupper för bilder som ska läggas till efter uppsändningsprocessen.

note: (itstool) path: item/p
en: Support for handling multiple Flickr accounts.
sv: Stöd för att hantera flera Flickr-konton.

note: (itstool) path: item/p
en: Support for saving and loading projects.
sv: Stöd för att spara och läsa in projekt.

note: (itstool) path: section/title
en: About
sv: Om

note: (itstool) path: section/p
en: You can have more information about <app>frogr</app> using the menu <guiseq><gui>frogr</gui><gui>About</gui></guiseq>.
sv: Du kan se mer information om <app>frogr</app> genom att använda menyn <guiseq><gui>frogr</gui><gui>Om</gui></guiseq>.

note: (itstool) path: info/desc (itstool) path: page/title
en: Organize
sv: Organisera

note: (itstool) path: info/desc
en: Add, remove and upload pictures and videos
sv: Lägg till, ta bort och skicka upp bilder och videor.

note: (itstool) path: page/title
en: Transfer elements
sv: Överför objekt

note: (itstool) path: page/p
en: You first have to add elements (pictures or videos) into frogr before being able to upload them.
sv: Du måste först lägga till objekt (bilder eller videor) i frogr innan du kan skicka upp dem.

note: (itstool) path: info/desc (itstool) path: page/title
en: Preferences
sv: Inställningar

note: (itstool) path: page/p
en: Go to Preferences using menu <guiseq><gui>frogr</gui><gui>Preferences</gui></guiseq>.
sv: Gå till inställningar med menyn <guiseq><gui>frogr</gui><gui>Inställningar</gui></guiseq>.

note: (itstool) path: section/title
en: General preferences
sv: Allmänna inställningar

note: (itstool) path: figure/title
en: <gui>frogr</gui> general preferences
sv: <gui>frogr</gui> allmänna inställningar

note: (itstool) path: figure/desc
en: <app>frogr</app> general preferences
sv: <app>frogr</app> allmänna inställningar

note: (itstool) path: media/p
en: <app>frogr</app> general preferences.
sv: <app>frogr</app> allmänna inställningar.

note: (itstool) path: section/title
en: Connection preferences
sv: Anslutningsinställningar

note: (itstool) path: section/p
en: This tab allows you to set up a proxy.
sv: Denna flik låter dig ställa in en proxy.

note: (itstool) path: figure/title
en: <gui>frogr </gui> connection preferences
sv: <gui>frogr </gui> anslutningsinställningar

note: (itstool) path: figure/desc
en: <app>frogr</app> connection preferences
sv: <app>frogr </app> anslutningsinställningar

note: (itstool) path: section/title
en: Miscellaneous preferences
sv: Övriga inställningar

note: (itstool) path: figure/title
en: <gui>frogr </gui> misc preferences window
sv: <gui>frogr</gui>-fönstret för övriga inställningar

note: (itstool) path: figure/desc
en: <app>frogr</app> misc preferences window
sv: <app>frogr</app>-fönstret för övriga inställningar

note: (itstool) path: media/p
en: <app>frogr</app> misc preferences window.
sv: <app>frogr</app>-fönstret för övriga inställningar.

note: (itstool) path: info/desc (itstool) path: page/title
en: Remove elements
sv: Ta bort objekt

note: (itstool) path: page/p
en: You can remove a picture or a video using the toolbar <gui>Minus</gui> button. Or, you can use the menu <guiseq><gui>File</gui><gui>Remove Elements</gui></guiseq>.
sv: Du kan ta bort en bild eller en video genom att använda verktygsfältsknappen <gui>Minus</gui>. Eller så kan du använda menyn <guiseq><gui>Arkiv</gui><gui>Ta bort objekt</gui></guiseq>.

note: (itstool) path: info/desc (itstool) path: page/title
en: Adding elements to sets
sv: Lägga till objekt till samlingar

note: (itstool) path: page/p
en: You can add pictures and videos to sets in Flickr. A set is a category. Set do not imply hierarchical view.
sv: Du kan lägga till bilder och videor till samlingar i Flickr. En samling är en kategori. Samlingar implicerar inte hierarkiska vyer.

note: (itstool) path: page/p
en: Right-click on one or more elements and choose <gui>Add to set</gui>. You may choose to add to an already existing set or create a new one.
sv: Högerklicka på ett eller flera objekt och välj <gui>Lägg till i samling</gui>. Du kan välja mellan att lägga till i en befintlig samling eller att skapa en ny.

note: (itstool) path: figure/title (itstool) path: figure/desc
en: Adding elements to existing sets
sv: Lägga till objekt till existerande samling

note: (itstool) path: figure/title
en: Creating new sets to add elements to
sv: Skapa nya samlingar att lägga till objekt till

note: (itstool) path: figure/desc
en: Creating new sets to add elements to. You can use the set's title and description for every selected element too
sv: Skapa nya samlingar att lägga till objekt i. Du kan använda samlingens titel och beskrivning också för varje valt objekt.

note: (itstool) path: info/desc (itstool) path: page/title
en: Tag elements
sv: Tagga objekt

note: (itstool) path: page/p
en: You can assign several tags to any element. Flickr allows you to define your own tags. It allows you to easily find any element you did upload.
sv: Du kan tilldela flera taggar till vart objekt. Flickr låter dig definiera dina egna taggar. Det låter dig enkelt hitta vart objekt du inte skickat upp.

note: (itstool) path: page/p
en: Right-click on a element, and choose <gui>Add tags</gui>. Or click on the menu <gui>Edit</gui>, and choose <gui>Add tags</gui>. Or, when you're editing element's detail, you can see and edit the tags
sv: Högerklicka på ett objekt och välj <gui>Lägg till taggar</gui>. Eller klicka på menyn <gui>Redigera</gui> och välj <gui>Lägg till taggar</gui>. Eller, när du har redigerat ett objekts detaljer så kan du se och redigera dess taggar.

note: (itstool) path: figure/title (itstool) path: figure/desc
en: Adding tags to elements
sv: Lägg till taggar till objekt

note: (itstool) path: info/desc (itstool) path: page/title
en: Upload elements
sv: Skicka upp objekt

note: (itstool) path: page/p
en: You can upload pictures and videos using the toolbar <gui>arrow</gui> button. Or, you can use the menu <guiseq><gui>File</gui><gui>Upload All</gui></guiseq>. The uploaded pictures will disappear from the list. You may remove some pictures before to upload all the remaining ones.
sv: Du kan skicka upp bilder och videor genom att använda verktygsfältsknappen <gui>pil</gui>. Eller så kan du använda menyn <guiseq><gui>Arkiv</gui><gui>Skicka upp alla</gui></guiseq>. De uppskickade bilderna kommer att försvinna från listan. Du kan ta bort en del bilder innan du skickar upp de återstående.
