frogr master - en to da translation catalogue (178 entries)

en: A flickr uploader for GNOME
da: Overførsel til flickr i GNOME

en: frogr allows users to manage their accounts on the Flickr photo hosting service with a simple and direct interface.
da: frogr lader brugere administrere deres konti på fotodelingstjenesten Flickr med en enkel og direkte grænseflade.

en: It supports all the basic Flickr features, including uploading pictures, adding descriptions, setting tags and managing sets and groups pools.
da: Det understøtter alle de grundlæggende Flickr-funktioner, herunder at overføre billeder, tilføje beskrivelser, angive mærker og håndtere sæt og grupper.

en: Screenshot of frogr
da: Skærmbillede af frogr

en: frogr: a Flickr Remote Organizer for GNOME
da: frogr: Fjernhåndtering af Flickr til GNOME

en: Upload and organize photos in Flickr accounts
da: Overfør og organiser billeder i Flickr-konti

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Flickr;Image;Picture;Photo;Video;Uploader;
da: Flickr;Billede;Foto;Video;Uploader;

en: A Flickr Remote Organizer for GNOME
da: Fjernhåndtering af Flickr til GNOME

en: _Cancel
da: _Annullér

en: _Add
da: _Tilføj

en: Enter a spaces separated list of tags:
da: Indtast en mellemrumsadskilt liste af mærker:

en: Add Tags
da: Tilføj mærker

en: Name
da: Navn

en: Elements
da: Elementer

en: Add to Groups
da: Tilføj til grupper

en: Title
da: Navn

en: Add to Sets
da: Tilføj til sæt

en: Please press the button to authorize %s and then come back to complete the process.
da: Tryk venligst på knappen for at godkende %s og kom så tilbage for at færdigbehandle processen.

en: Authorize %s
da: Godkend %s

en: _Close
da: _Luk

note: Description label
en: Enter verification code:
da: Indtast verificeringskode:

en: Invalid verification code
da: Ugyldig verificeringskode

en: Process cancelled
da: Proces afbrudt

en: Connection error:
    Network not available
da: Forbindelsesfejl:
    Netværk er ikke tilgængeligt

en: Connection error:
    Bad request
da: Forbindelsesfejl:
    Ugyldig forespørgsel

en: Connection error:
    Server-side error
da: Forbindelsesfejl:
    Fejl på serverside

en: Error uploading:
    File invalid
da: Fejl under overførsel:
    Fil er ugyldig

en: Error uploading picture:
    Quota exceeded
da: Fejl under overførsel af billede:
    Kvote er overskredet

en: Quota exceeded (limit: %d video per month) | Quota exceeded (limit: %d videos per month)
da[0]: Kvote overskredet (begrænsning: %d video per måned)
da[1]: Kvote overskredet (begrænsning: %d videoer per måned)

en: Error uploading video:
    You can't upload more videos with this account
da: Fejl under overførsel af video:
    Du kan ikke overføre flere videoer med denne konto

en: Error:
    Photo not found
da: Fejl:
    Billede blev ikke fundet

en: Error:
    Photo already in photoset
da: Fejl:
    Billede er allerede i billedsættet

en: Error:
    Photo already in group
da: Fejl:
    Billede er allerede i gruppen

en: Error:
    Photo already in the maximum number of groups possible
da: Fejl:
    Billede er allerede i det maksimale antal grupper

en: Error:
    Group limit already reached
da: Fejl:
    Gruppebegrænsning er allerede nået

en: Error:
    Photo added to group's queue
da: Fejl:
    Billede er tilføjet gruppens kø

en: Error:
    Photo already added to group's queue
da: Fejl:
    Billede er allerede tilføjet gruppens kø

en: Error:
    Content not allowed for this group
da: Fejl:
    Indhold er ikke tilladt for denne gruppe

en: Authorization failed.
    Please try again
da: Godkendelse mislykkedes.
    Prøv venligst igen

en: Error
    %s is not properly authorized to upload pictures to Flickr.
    Please re-authorize it
da: Fejl:
    %s er ikke korrekt godkendt til at overføre billeder til Flickr.
    Godkend venligst igen

en: Unable to authenticate in Flickr
    Please try again.
da: Kunne ikke godkende i Flickr
    Prøv venligst igen.

en: You have not properly authorized %s yet.
    Please try again.
da: Du har endnu ikke godkendt %s på korrekt vis.
    Prøv venligst igen.

en: Invalid verification code.
    Please try again.
da: Ugyldig verificeringskode.
    Prøv venligst igen.

en: Error:
    Service not available
da: Fejl:
    Tjeneste er ikke tilgængelig

note: General error: just dump the raw error description
en: An error happened: %s.
da: Der opstod en fejl: %s.

en: Authorization failed (timed out)
da: Godkendelse mislykkedes (tidsudløb)

en: Retrying Upload (attempt %d/%d)…
da: Prøver at overføre igen (forsøg %d/%d) …

en: Uploading '%s'…
da: Overfører “%s” …

en: Updating credentials…
da: Opdaterer akkreditiver …

en: Retrieving data for authorization…
da: Henter data for godkendelse …

en: Finishing authorization…
da: Afslutter godkendelse …

en: Retrieving list of sets…
da: Henter liste af sæt …

en: Retrieving list of groups…
da: Henter liste af grupper …

en: Retrieving list of tags…
da: Henter liste af mærker …

en: Fetching information
da: Henter information

en: No sets found
da: Ingen sæt fundet

en: No groups found
da: Ingen grupper fundet

en: You need to properly authorize %s before uploading any pictures to Flickr.
    Please re-authorize it.
da: Du skal på passende vis godkende %s, før du overfører billeder til Flickr.
    Godkend venligst igen.

en: You need to be connected before uploading any pictures to Flickr.
da: Du skal være tilsluttet før du overfører billeder til Flickr.

en: Uploading Pictures
da: Overfører billeder

en: Error opening project file
da: Der opstod en fejl under åbning af projektfil

note: This shows a dialog notifying the problem to the user
en: Missing data required
da: Manglende data krævet

en: Title:
da: Navn:

en: Description:
da: Beskrivelse:

en: Fill Pictures Details with Title and Description
da: Udfyld billeddetaljer med navn og beskrivelse

en: Create New Set
da: Opret nyt sæt

en: Default (as specified in Flickr)
da: Standard (som angivet i Flickr)

en: All rights reserved
da: Alle rettigheder forbeholdes

en: Open with image viewer
da: Åbn med billedfremviser

en: _Title:
da: _Navn:

en: _Description:
da: _Beskrivelse:

en: Ta_gs:
da: _Mærker:

en: Visibility
da: Synlighed

en: _Private
da: _Privat

en: P_ublic
da: _Offentlig

en: _Family
da: _Familie

en: F_riends
da: _Venner

en: Content Type
da: Indholdstype

en: P_hoto
da: _Billede

en: Scree_nshot
da: _Skærmbillede

en: Oth_er
da: _Andet

en: Safety Level
da: Sikkerhedsniveau

en: S_afe
da: _Sikker

en: _Moderate
da: _Moderat

en: Restr_icted
da: _Begrænset

en: License Type
da: Licenstype

en: Other Properties
da: Andre egenskaber

en: _Show Up in Global Search Results
da: _Vis i globale søgeresultater

en: Set Geo_location Information
da: Angiv information om geografisk placering

en: Replace 'Date Posted' with 'Date Taken'
da: Erstat “Opslagsdato” med “Optagelsesdato”

note: Visually indicate how many pictures are being edited
en: (%d Picture) | (%d Pictures)
da[0]: (%d billede)
da[1]: (%d billeder)

en: An error happened trying to load the picture
da: Der opstod en fejl under forsøg på at indlæse billedet

en: _Edit
da: _Rediger

en: Edit Picture Details
da: Rediger billeddetaljer

en: Loading files %d / %d
da: Indlæser filer %d / %d

en: Unable to load picture %s:
    %s
da: Kan ikke indlæse billede %s:
    %s

en: Unable to load video %s
    Please check that you have the right codec installed
da: Kan ikke indlæse video %s:
    Kontroller at du har den korrekte codec installeret

note: First %s is the title of the picture (filename of the file by default). Second %s is the max allowed size for a picture to be uploaded to flickr (different for free and PRO accounts).
en: Can't load file %s:
    Size of file is bigger than the maximum allowed for this account (%s)
da: Kan ikke indlæse fil %s:
    Filens størrelse er større end det tilladte maksimum for denne konto (%s)

en: Flickr Remote Organizer
da: Fjernhåndtering af Flickr

note: First create the left side buttons
en: Open
da: Åbn

en: Open Existing Project
da: Åbn eksisterende projekt

en: Add
da: Tilføj

en: Remove
da: Fjern

en: Upload
da: Overfør

note: Save project item
en: Save
da: Gem

en: Save Current Project
da: Gem aktuelt projekt

note: Create the submenu and insert it in the right section
en: Accounts
da: Konti

note: String showind the date and time a picture was taken
en: Taken: %s
da: Optagelsestidspunkt: %s

en: File size: %s
da: Filstørrelse: %s

en: Select File
da: Vælg fil

en: _Open
da: _Åbn

en: Frogr Project Files
da: Frogr-projektfiler

en: Select Destination
da: Vælg destination

en: _Save
da: _Gem

en: Untitled Project.frogr
da: Unavngivet Project.frogr

en: Select a Picture
da: Vælg et billede

en: All Files
da: Alle filer

en: Image Files
da: Billedfiler

en: Video Files
da: Videofiler

en: You don't have any picture added yet
da: Du har endnu ikke tilføjet billeder

en: You need to select some pictures first
da: Du skal vælge nogle billeder først

en: Not connected to Flickr
da: Ikke forbundet til Flickr

note: Login string, showing the user is PRO (second '%s') if so.
en: Connected as %s%s
da: Forbundet som %s%s

en:  (PRO account)
da:  (PRO-konto)

note: Will show in the status bar the amount of data (in KB, MB or GB) the user is currently allowed to upload to flicker till the end of the month, in a CURRENT / MAX fashion. The '-' at the beginning is just a separator, since more blocks of text will be shown in the status bar too.
en:  - %s / %s remaining
da:  - %s / %s tilbage

note: Will show in the status bar the amount of pictures and data (in KB, MB or GB) that would be uploaded as the sum of the sizes for every picture loaded in the application
en:  - %d file to upload (%s) |  - %d files to upload (%s)
da[0]:  - %d fil der skal overføres (%s)
da[1]:  - %d filer der skal overføres (%s)

en: Default Visibility
da: Standardsynlighed

en: Default Content Type
da: Standardindholdstype

en: Default Safety Level
da: Standardsikkerhedsniveau

en: Default License
da: Standardlicens

en: Other Defaults
da: Andre standardindstillinger

en: _Show Pictures in Global Search Results
da: _Vis billeder i globale søgeresultater

en: Set Geo_location Information for Pictures
da: Angiv information om geografisk placering for billeder

en: Replace 'Date Posted' with 'Date Taken' for Pictures
da: Erstat “Opslagsdato” med “Optagelsesdato” for billeder

en: _General
da: _Generelt

en: Proxy Settings
da: Proxy-opsætning

note: Enable proxy
en: _Enable HTTP Proxy
da: _Aktiver HTTP-proxy

en: _Host:
da: _Vært:

note: Proxy username
en: U_sername:
da: _Brugernavn:

note: Proxy password
en: Pass_word:
da: _Adgangskode:

en: Connec_tion
da: _Forbindelse

en: Other options
da: Andre indstillinger

en: Ena_ble Tags Auto-Completion
da: _Aktiver automatisk færdiggørelse af mærker

en: _Import Tags from Pictures Metadata
da: _Importer mærker fra billedernes metadata

en: Use _Dark GTK Theme
da: Brug GTK-temaet _Dark

en: _Keep File Extensions in Titles when Loading
da: _Bevar filendelser i navne når der indlæses billeder

en: _Misc
da: _Diverse

en: Preferences
da: Præferencer

en: _Edit Details…
da: _Rediger detaljer …

en: Add _Tags…
da: Tilføj _mærker …

en: Add to _Group…
da: Tilføj til _gruppe …

en: Add to _Photoset
da: Tilføj til _billedsæt

en: _Add to Existing Photoset…
da: _Tilføj til eksisterende billedsæt …

en: _Create New Photoset…
da: _Opret nyt billedsæt …

en: _Open in External Viewer
da: _Åbn i ekstern fremviser

en: _Remove Elements
da: _Fjern elementer

en: No pictures loaded
da: Ingen billeder indlæst

en: Press the <b>"Add"</b> button on the toolbar to load pictures into this window.
da: Tryk på knappen <b>“Tilføj”</b> i værktøjslinjen for at indlæse billeder i dette vindue.

en: Once you're ready, press the <b>"Upload"</b> button to upload your pictures to Flickr.
da: Tryk på knappen <b>“Overfør”</b>, når du er klar til at overføre dine billeder til Flickr.

en: Aut_horize Account…
da: _Godkend konto …

en: _File
da: _Fil

en: _Open…
da: _Åbn …

en: Save _As…
da: Gem _som …

en: A_dd…
da: _Tilføj …

en: _Remove
da: _Fjern

en: _Upload
da: O_verfør

en: _Preferences…
da: _Indstillinger …

en: _Help
da: _Hjælp

en: _About frogr
da: _Om frogr

en: _Quit
da: _Afslut

en: _View
da: _Vis

en: _Sort Elements
da: _Sorter elementer

en: As _Loaded
da: Som _indlæst

en: By _Date Taken
da: Efter _optagelsestidspunkt

en: By _Title
da: Efter _navn

en: By _Size
da: Efter _størrelse

en: _Reversed Order
da: _Omvendt rækkefølge

en: Enable _Tooltips
da: Aktiver _værktøjsfif
