frogr master - en to id translation catalogue (178 entries)

en: A flickr uploader for GNOME
id: Pengunggah flickr untuk GNOME

en: frogr allows users to manage their accounts on the Flickr photo hosting service with a simple and direct interface.
id: frogr memungkinkan pengguna untuk mengelola akun mereka pada layanan hosting foto Flickr dengan antarmuka yang sederhana dan langsung.

en: It supports all the basic Flickr features, including uploading pictures, adding descriptions, setting tags and managing sets and groups pools.
id: Ini mendukung semua fitur Flickr dasar, termasuk mengunggah gambar, menambah deskripsi, menata tag, dan mengelola pool set dan grup.

en: Screenshot of frogr
id: Cuplikan layar frogr

en: frogr: a Flickr Remote Organizer for GNOME
id: frogr: Pengorganisasi Remote Flickr bagi GNOME

en: Upload and organize photos in Flickr accounts
id: Unggah dan kelola foto dalam akun Flickr

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Flickr;Image;Picture;Photo;Video;Uploader;
id: Flickr;Citra;Gambar;Foto;Video;Pengunggah;

en: A Flickr Remote Organizer for GNOME
id: Suatu Pengorganisasi Remote Flickr bagi GNOME

en: _Cancel
id: _Batal

en: _Add
id: T_ambah

en: Enter a spaces separated list of tags:
id: Masukkan daftar tag yang dipisah spasi:

en: Add Tags
id: Tambah Tag

en: Name
id: Nama

en: Elements
id: Elemen

en: Add to Groups
id: Tambah ke Grup

en: Title
id: Judul

en: Add to Sets
id: Tambah ke Set

en: Please press the button to authorize %s and then come back to complete the process.
id: Harap tekan tombol untuk mengotorisasi %s lalu kembalilah untuk menyelesaikan proses.

en: Authorize %s
id: Otorisasikan %s

en: _Close
id: _Tutup

note: Description label
en: Enter verification code:
id: Masukkan kode verifikasi:

en: Invalid verification code
id: Kode verifikasi tak valid

en: Process cancelled
id: Proses dibatalkan

en: Connection error:
    Network not available
id: Galat koneksi:
    Jaringan tak tersedia

en: Connection error:
    Bad request
id: Galat koneksi:
    Permintaan buruk

en: Connection error:
    Server-side error
id: Galat koneksi:
    Galat sisi server

en: Error uploading:
    File invalid
id: Galat saat mengunggah:
    Berkas tak valid

en: Error uploading picture:
    Quota exceeded
id: Galat saat mengunggah gambar:
    Kuota terlampaui

en: Quota exceeded (limit: %d video per month) | Quota exceeded (limit: %d videos per month)
id[0]: Kuota terlampaui (batas: %d video per bulan)

en: Error uploading video:
    You can't upload more videos with this account
id: Galat saat mengunggah video:
    Anda tak bisa mengunggah video lagi dengan akun ini

en: Error:
    Photo not found
id: Galat:
    Foto tak ditemukan

en: Error:
    Photo already in photoset
id: Galat:
    Foto sudah dalam set foto

en: Error:
    Photo already in group
id: Galat:
    Foto sudah dalam grup

en: Error:
    Photo already in the maximum number of groups possible
id: Galat:
    Foto sudah berada dalam cacah maksimum grup yang mungkin

en: Error:
    Group limit already reached
id: Galat:
    Batas grup telah tercapai

en: Error:
    Photo added to group's queue
id: Galat:
    Foto ditambahkan ke antrian grup

en: Error:
    Photo already added to group's queue
id: Galat:
    Foto sudah pernah ditambahkan ke antrian grup

en: Error:
    Content not allowed for this group
id: Galat:
    Isi tak diijinkan bagi grup ini

en: Authorization failed.
    Please try again
id: Otorisasi gagal.
    Harap coba lagi

en: Error
    %s is not properly authorized to upload pictures to Flickr.
    Please re-authorize it
id: Galat
    %s tak terotorisasi secara benar untuk mengunggah gambar ke Flickr.
    Harap otorisasi ulang

en: Unable to authenticate in Flickr
    Please try again.
id: Tak bisa mengautentikasi dalam Flickr
    Harap coba lagi.

en: You have not properly authorized %s yet.
    Please try again.
id: Anda belum mengotorisasikan %s dengan benar.
    Harap coba lagi.

en: Invalid verification code.
    Please try again.
id: Kode verifikasi tak valid.
    Harap coba lagi.

en: Error:
    Service not available
id: Galat:
    Layanan tak tersedia

note: General error: just dump the raw error description
en: An error happened: %s.
id: Terjadi galat: %s.

en: Authorization failed (timed out)
id: Otorisasi gagal (habis waktu)

en: Retrying Upload (attempt %d/%d)…
id: Mencoba Ulang Unggah (percobaan %d/%d)…

en: Uploading '%s'…
id: Mengunggah '%s'…

en: Updating credentials…
id: Memutakhirkan kredensial…

en: Retrieving data for authorization…
id: Mengambil data untuk otorisasi…

en: Finishing authorization…
id: Menyelesaikan otorisasi…

en: Retrieving list of sets…
id: Mengambil daftar set…

en: Retrieving list of groups…
id: Mengambil daftar grup…

en: Retrieving list of tags…
id: Mengambil daftar tag…

en: Fetching information
id: Mengambil informasi

en: No sets found
id: Tak ada set yang ditemukan

en: No groups found
id: Tak ada grup yang ditemukan

en: You need to properly authorize %s before uploading any pictures to Flickr.
    Please re-authorize it.
id: Anda perlu mengotorisasikan %s dengan benar sebelum mengunggah sebarang gambar ke Flickr.
    Harap otorisasi ulang.

en: You need to be connected before uploading any pictures to Flickr.
id: Anda perlu tersambung sebelum mengunggah sebarang gambar ke Flickr.

en: Uploading Pictures
id: Mengunggah Gambar

en: Error opening project file
id: Galat saat membuka berkas projek

note: This shows a dialog notifying the problem to the user
en: Missing data required
id: Kurang data yang dibutuhkan

en: Title:
id: Judul:

en: Description:
id: Deskripsi:

en: Fill Pictures Details with Title and Description
id: Isi Rincian Gambar dengan Judul dan Deskripsi

en: Create New Set
id: Buat Set Baru

en: Default (as specified in Flickr)
id: Baku (seperti dinyatakan dalam Flickr)

en: All rights reserved
id: Semua hak dilindungi

en: Open with image viewer
id: Buka dengan penampil gambar

en: _Title:
id: _Judul:

en: _Description:
id: _Deskripsi:

en: Ta_gs:
id: Ta_g:

en: Visibility
id: Kenampakan

en: _Private
id: _Pribadi

en: P_ublic
id: P_ublik

en: _Family
id: _Keluarga

en: F_riends
id: T_eman

en: Content Type
id: Tipe Isi

en: P_hoto
id: _Foto

en: Scree_nshot
id: Cuplika_n Layar

en: Oth_er
id: _Lainnya

en: Safety Level
id: Tingkat Keamanan

en: S_afe
id: _Aman

en: _Moderate
id: _Sedang

en: Restr_icted
id: _Terbatas

en: License Type
id: Tipe Lisensi

en: Other Properties
id: Properti Lain

en: _Show Up in Global Search Results
id: Munculkan di Ha_sil Pencarian Global

en: Set Geo_location Information
id: Tata Informasi Geo_lokasi

en: Replace 'Date Posted' with 'Date Taken'
id: Mengganti 'Tanggal Dikirim' dengan 'Tanggal Diambil'

note: Visually indicate how many pictures are being edited
en: (%d Picture) | (%d Pictures)
id[0]: (%d Gambar)

en: An error happened trying to load the picture
id: Terjadi galat saat mencoba memuat gambar

en: _Edit
id: _Sunting

en: Edit Picture Details
id: Sunting Rincian Gambar

en: Loading files %d / %d
id: Memuat berkas %d / %d

en: Unable to load picture %s:
    %s
id: Tak bisa memuat gambar %s:
    %s

en: Unable to load video %s
    Please check that you have the right codec installed
id: Tak bisa memuat video %s
    Harap periksa bahwa Anda telah memasang kodek yang benar

note: First %s is the title of the picture (filename of the file by default). Second %s is the max allowed size for a picture to be uploaded to flickr (different for free and PRO accounts).
en: Can't load file %s:
    Size of file is bigger than the maximum allowed for this account (%s)
id: Tak bisa memuat berkas %s:
    Ukuran berkas lebih dari maksimum yang diijinkan bagi akun ini (%s)

en: Flickr Remote Organizer
id: Pengorganisasi Remote Flickr

note: First create the left side buttons
en: Open
id: Buka

en: Open Existing Project
id: Buka Projek Yang Ada

en: Add
id: Tambah

en: Remove
id: Hapus

en: Upload
id: Unggah

note: Save project item
en: Save
id: Simpan

en: Save Current Project
id: Simpan Projek Kini

note: Create the submenu and insert it in the right section
en: Accounts
id: Akun

note: String showind the date and time a picture was taken
en: Taken: %s
id: Diambil: %s

en: File size: %s
id: Ukuran berkas: %s

en: Select File
id: Pilih Berkas

en: _Open
id: _Buka

en: Frogr Project Files
id: Berkas Projek Frogr

en: Select Destination
id: Pilih Tujuan

en: _Save
id: _Simpan

en: Untitled Project.frogr
id: Projek Tanpa Judul.frogr

en: Select a Picture
id: Pilih Gambar

en: All Files
id: Semua Berkas

en: Image Files
id: Berkas Gambar

en: Video Files
id: Berkas Video

en: You don't have any picture added yet
id: Anda belum memiliki gambar apapun

en: You need to select some pictures first
id: Anda perlu memilih beberapa gambar terlebih dahulu

en: Not connected to Flickr
id: Tak tersambung ke Flickr

note: Login string, showing the user is PRO (second '%s') if so.
en: Connected as %s%s
id: Tersambung sebagai %s%s

en:  (PRO account)
id:  (akun PRO)

note: Will show in the status bar the amount of data (in KB, MB or GB) the user is currently allowed to upload to flicker till the end of the month, in a CURRENT / MAX fashion. The '-' at the beginning is just a separator, since more blocks of text will be shown in the status bar too.
en:  - %s / %s remaining
id:  - %s / %s tersisa

note: Will show in the status bar the amount of pictures and data (in KB, MB or GB) that would be uploaded as the sum of the sizes for every picture loaded in the application
en:  - %d file to upload (%s) |  - %d files to upload (%s)
id[0]:  - %d berkas untuk diunggah (%s)

en: Default Visibility
id: Kenampakan Baku

en: Default Content Type
id: Tipe Isi Baku

en: Default Safety Level
id: Tingkat Keamanan Baku

en: Default License
id: Lisensi Baku

en: Other Defaults
id: Baku Lainnya

en: _Show Pictures in Global Search Results
id: Munculkan Gambar dalam Ha_sil Pencarian Global

en: Set Geo_location Information for Pictures
id: Tata Informasi Geo_lokasi bagi Gambar

en: Replace 'Date Posted' with 'Date Taken' for Pictures
id: Mengganti 'Tanggal Dikirim' dengan 'Tanggal Diambil' bagi Gambar

en: _General
id: _Umum

en: Proxy Settings
id: Pengaturan Proksi

note: Enable proxy
en: _Enable HTTP Proxy
id: _Fungsikan Proksi HTTP

note: Proxy port
en: _Port:
id: _Porta:

note: Proxy username
en: U_sername:
id: Nama _Pengguna:

note: Proxy password
en: Pass_word:
id: Sa_ndi:

en: Connec_tion
id: Konek_si

en: Other options
id: Opsi lain

en: Ena_ble Tags Auto-Completion
id: _Fungsikan Pelengkapan Otomatis Tag

en: _Import Tags from Pictures Metadata
id: _Impor Tag dari Metadata Gambar

en: Use _Dark GTK Theme
id: Gunakan Tema GTK _Gelap

en: _Keep File Extensions in Titles when Loading
id: Pertahankan E_kstensi Berkas dalam Judul ketika Memuat

en: _Misc
id: _Rupa-rupa

en: Preferences
id: Preferensi

en: _Edit Details…
id: Sunting _Rincian…

en: Add _Tags…
id: _Tambah Tag…

en: Add to _Group…
id: Tambah ke _Grup…

en: Add to _Photoset
id: Tambah ke _Set Foto

en: _Add to Existing Photoset…
id: T_ambah ke Set Foto Yang Ada…

en: _Create New Photoset…
id: _Buat Set Foto Baru…

en: _Open in External Viewer
id: Buka di Penampil E_ksternal

en: _Remove Elements
id: _Hapus Elemen

en: No pictures loaded
id: Tidak ada gambar yang dimuat

en: Press the <b>"Add"</b> button on the toolbar to load pictures into this window.
id: Tekan tombol <b>"Tambah"</b> pada bilah alat untuk memuat gambar ke jendela ini.

en: Once you're ready, press the <b>"Upload"</b> button to upload your pictures to Flickr.
id: Setelah Anda siap, tekan tombol <b>"Unggah"</b> untuk mengunggah gambar Anda ke Flickr.

en: Aut_horize Account…
id: _Otorisasikan Akun…

en: _File
id: _Berkas

en: _Open…
id: _Buka…

en: Save _As…
id: Simpan Seb_agai…

en: A_dd…
id: Tam_bah…

en: _Remove
id: _Hapus

en: _Upload
id: _Unggah

en: _Preferences…
id: _Preferensi…

en: _Help
id: _Bantuan

en: _About frogr
id: Tent_ang frogr

en: _Quit
id: _Keluar

en: _View
id: _Tilik

en: _Sort Elements
id: _Urutkan Elemen

en: As _Loaded
id: Seperti _Dimuat

en: By _Date Taken
id: Menurut Tanggal _Diambil

en: By _Title
id: Menurut _Judul

en: By _Size
id: Menurut _Ukuran

en: _Reversed Order
id: Balik U_rutan

en: Enable _Tooltips
id: Fungsikan _Tooltips
