frogr master - en to is translation catalogue (151 entries)

en: A flickr uploader for GNOME
is: Innsendiforrit á Flickr fyrir GNOME

en: Screenshot of frogr
is: Skjámynd af frogr

en: frogr: a Flickr Remote Organizer for GNOME
is: frogr: Fjartengt skipulagningarforrit á Flickr fyrir GNOME

en: Upload and organize photos in Flickr accounts
is: Senda inn og skipuleggja myndir á Flickr vefþjónustu

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Flickr;Image;Picture;Photo;Video;Uploader;
is: Flickr;Mynd;Ljósmynd;Myndskeið;Innsendiforrit;

en: A Flickr Remote Organizer for GNOME
is: Skipulagningarforrit á Flickr fyrir GNOME

en: _Cancel
is: _Hætta við

en: _Add
is: Bæt_a við

en: Enter a spaces separated list of tags:
is: Settu inn kommu-aðgreindan lista yfir merki:

en: Add Tags
is: Bæta við merkjum

en: Name
is: Heiti

en: Elements
is: Færslur

en: Add to Groups
is: Bæta í hópa

en: Title
is: Titill

en: Add to Sets
is: Bæta í sett

en: Authorize %s
is: Heimila %s

en: _Close
is: _Loka

note: Description label
en: Enter verification code:
is: Settu inn sannvottunarkóða:

en: Invalid verification code
is: Ógildur sannvottunarkóði

en: Process cancelled
is: Hætt við ferli

en: Connection error:
    Network not available
is: Villa í tengingu:
    Netkerfi ekki tiltækt

en: Connection error:
    Bad request
is: Villa í tengingu:
    Gölluð beiðni

en: Connection error:
    Server-side error
is: Villa í tengingu:
    Villa hjá þjóni

en: Error uploading:
    File invalid
is: Villa við innsendingu:
    Ógild skrá

en: Error uploading picture:
    Quota exceeded
is: Villa við innsendingu myndar:
    Kvóti fullnýttur

en: Error:
    Photo not found
is: Villa:
    Mynd fannst ekki

en: Error:
    Photo already in photoset
is: Villa:
    Mynd er þegar í myndasetti

en: Error:
    Photo already in group
is: Villa:
    Mynd er þegar í hópi

en: Error:
    Photo already in the maximum number of groups possible
is: Villa:
    Mynd er þegar í leyfilegum hámarksfjölda hópa

en: Authorization failed.
    Please try again
is: Auðkenning brást.
    Reyndu aftur

en: Invalid verification code.
    Please try again.
is: Sannvottunarkóðinn stemmdi ekki.
    Prófaðu aftur.

en: Error:
    Service not available
is: Villa:
    Þjónusta ekki til staðar

note: General error: just dump the raw error description
en: An error happened: %s.
is: Villa kom upp: %s.

en: Authorization failed (timed out)
is: Auðkenning brást (féll á tímamörkum)

en: Retrying Upload (attempt %d/%d)…
is: Reyni aftur við innsendingu (tilraun %d/%d)…

en: Uploading '%s'…
is: Sendi inn '%s'…

en: Updating credentials…
is: Uppfæri auðkenni…

en: Finishing authorization…
is: Lýk auðkenningu…

en: Fetching information
is: Næ í upplýsingar

en: No sets found
is: Engin myndasett fundust

en: No groups found
is: Engir hópar fundust

en: Uploading Pictures
is: Sendi inn myndir

en: Error opening project file
is: Villa við að opna verkefnisskrá

note: This shows a dialog notifying the problem to the user
en: Missing data required
is: Nauðsynleg gögn vantar

en: Title:
is: Titill:

en: Description:
is: Lýsing:

en: Create New Set
is: Búa til nýtt myndasett

en: All rights reserved
is: Öll réttindi áskilin

en: CC Attribution-NonCommercial-ShareAlike
is: Creative Commons BY-NC-SA - Höfundar getið, Ekki í hagnaðarskyni, Deilist áfram

en: CC Attribution-NonCommercial
is: Creative Commons BY-NC - Höfundar getið, Ekki í hagnaðarskyni

en: CC Attribution-NonCommercial-NoDerivs
is: Creative Commons BY-NC-ND - Höfundar getið, Ekki í hagnaðarskyni, Engar afleiður

en: CC Attribution
is: Creative Commons BY - Höfundar getið

en: CC Attribution-ShareAlike
is: Creative Commons BY-SA - Höfundar getið, Deilist áfram

en: CC Attribution-NoDerivs
is: Creative Commons BY-ND - Höfundar getið, Engar afleiður

en: Open with image viewer
is: Opna með myndaskoðara

en: _Title:
is: _Titill:

en: _Description:
is: _Lýsing:

en: Ta_gs:
is: _Merki:

en: Visibility
is: Sýnileiki

en: _Private
is: Ein_ka

en: P_ublic
is: _Opinbert

en: _Family
is: _Fjölskylda

en: F_riends
is: Vini_r

en: Content Type
is: Gerð efnis

en: P_hoto
is: L_jósmynd

en: Scree_nshot
is: Skjámy_nd

en: Oth_er
is: _Annað

en: Safety Level
is: Öryggisstig

en: S_afe
is: Öru_ggt

en: _Moderate
is: _Miðlungs

en: Restr_icted
is: _Takmarkað

en: License Type
is: Gerð notkunarleyfis

en: Other Properties
is: Aðrir eiginleikar

note: Visually indicate how many pictures are being edited
en: (%d Picture) | (%d Pictures)
is[0]: (%d mynd)
is[1]: (%d myndir)

en: An error happened trying to load the picture
is: Villa átti sér stað við hlaða inn myndinni

en: _Edit
is: Br_eyta

en: Edit Picture Details
is: Breyta nánari upplýsingum myndar

en: Loading files %d / %d
is: Hleð skrám %d / %d

en: Unable to load picture %s:
    %s
is: Tókst ekki að hlaða inn mynd %s:
    %s

note: First create the left side buttons
en: Open
is: Opna

en: Open Existing Project
is: Opnar fyrirliggjandi verkefni

en: Add
is: Bæta við

en: Remove
is: Fjarlægja

en: Upload
is: Senda inn

note: Save project item
en: Save
is: Vista

en: Save Current Project
is: Vista núverandi verkefni

note: Create the submenu and insert it in the right section
en: Accounts
is: Aðgangar

note: String showind the date and time a picture was taken
en: Taken: %s
is: Myndataka: %s

en: File size: %s
is: Skráarstærð: %s

en: Select File
is: Veldu skrá

en: _Open
is: _Opna

en: Frogr Project Files
is: Frogr verkefnaskrár

en: Select Destination
is: Veldu móttökumöppu

en: _Save
is: _Vista

en: Untitled Project.frogr
is: Ónefnt verkefni.frogr

en: Select a Picture
is: Veldu mynd

en: All Files
is: Allar skrár

en: Image Files
is: Myndskrár

en: Video Files
is: Myndskeiðasskrár

en: Not connected to Flickr
is: Ekki tengt við Flickr

note: Login string, showing the user is PRO (second '%s') if so.
en: Connected as %s%s
is: Tengd/ur sem %s%s

en:  (PRO account)
is:  (PRO-aðgangur)

note: Will show in the status bar the amount of data (in KB, MB or GB) the user is currently allowed to upload to flicker till the end of the month, in a CURRENT / MAX fashion. The '-' at the beginning is just a separator, since more blocks of text will be shown in the status bar too.
en:  - %s / %s remaining
is:  - %s / %s eftir

note: Will show in the status bar the amount of pictures and data (in KB, MB or GB) that would be uploaded as the sum of the sizes for every picture loaded in the application
en:  - %d file to upload (%s) |  - %d files to upload (%s)
is[0]:  - %d skrá til að senda inn (%s)
is[1]:  - %d skrár til að senda inn (%s)

en: Default Visibility
is: Sjálfgefinn sýnileiki

en: Default Content Type
is: Sjálfgefin gerð efnis

en: Default Safety Level
is: Sjálfgefið öryggisstig

en: Default License
is: Sjálfgefið notkunarleyfi

en: Other Defaults
is: Önnur sjálfgefin gildi

en: _General
is: _Almennt

en: Proxy Settings
is: Stillingar milliþjóns (proxy)

note: Enable proxy
en: _Enable HTTP Proxy
is: Virkja _HTTP-milliþjón

en: _Host:
is: _Hýsilvél:

note: Proxy port
en: _Port:
is: _Gátt:

note: Proxy username
en: U_sername:
is: _Notandanafn:

note: Proxy password
en: Pass_word:
is: _Lykilorð:

en: Connec_tion
is: _Tenging

en: Other options
is: Aðrir valkostir

en: Ena_ble Tags Auto-Completion
is: Virk_ja sjálfvirka útfyllingu merkja

en: _Import Tags from Pictures Metadata
is: Flytja _inn merki úr lýsigögnum mynda

en: Use _Dark GTK Theme
is: Nota _dökkt GTK-þema

en: _Misc
is: Ý_mislegt

en: Preferences
is: Kjörstillingar

en: _Edit Details…
is: Br_eyta upplýsingum…

en: Add _Tags…
is: Bæ_ta við merkjum…

en: Add to _Group…
is: Bæta í hó_p…

en: Add to _Photoset
is: Bæta við m_yndasett

en: _Add to Existing Photoset…
is: Bæt_a við fyrirliggjandi myndasett…

en: _Create New Photoset…
is: _Búa til nýtt myndasett…

en: _Open in External Viewer
is: _Opna með utanaðkomandi skoðara

en: _Remove Elements
is: Fja_rlægja færslur

en: No pictures loaded
is: Engar myndir fundust

en: Aut_horize Account…
is: Auðkenndu notandaaðgang…

en: _File
is: _Skrá

en: _Open…
is: _Opna…

en: Save _As…
is: Vist_a sem...

en: A_dd…
is: _Bæta við…

en: _Remove
is: Fja_rlægja

en: _Upload
is: Sen_da inn

en: _Preferences…
is: _Kjörstillingar…

en: _Help
is: _Hjálp

en: _About frogr
is: _Um hugbúnaðinn

en: _Quit
is: _Hætta

en: _View
is: S_koða

en: _Sort Elements
is: _Raða færslum

en: As _Loaded
is: Eftir hvenær _lesið inn

en: By _Date Taken
is: Eftir töku_degi

en: By _Title
is: Eftir _titli

en: By _Size
is: Eftir _stærð

en: _Reversed Order
is: Öfug _röðun

en: Enable _Tooltips
is: Virkja á_bendingar
