frogr master - en to ja translation catalogue (160 entries)

en: Upload and organize photos in Flickr accounts
ja: Flickr へ画像のアップロードやオーガナイズを行います

en: Flickr;Image;Picture;Photo;Video;Uploader;
ja: Flickr;Image;Picture;Photo;Video;Uploader;画像;ピクチャ;写真;フォト;動画;ビデオ;アップローダー;

en: Enter a spaces separated list of tags:
ja: タグのリストをスペース区切りで入力してください:

en: Add Tags
ja: タグの追加

en: Name
ja: 名前

en: Elements
ja: アイテム数

en: Add to Groups
ja: グループに追加

en: Title
ja: タイトル

en: Add to Sets
ja: セットに追加

en: Please press the button to authorize %s and then come back to complete the process.
ja: ボタンを押して %s によるアクセスを許可してください。そのあとアプリケーションに戻り、アクセス許可処理を完了させてください。

en: Authorize %s
ja: %s のアクセス許可

en: Enter verification code:
ja: 認証コードを入力:

en: Invalid verification code
ja: 不正な認証コード

en: Process cancelled
ja: 処理をキャンセルしました

en: Connection error:
    Network not available
ja: 接続エラー:
    ネットワーク利用不可

en: Connection error:
    Bad request
ja: 接続エラー:
    不正なリクエスト

en: Connection error:
    Server-side error
ja: 接続エラー:
    サーバーサイドエラー

en: Error uploading:
    File invalid
ja: アップロード時にエラー:
    不正なファイル

en: Error uploading picture:
    Quota exceeded
ja: 画像アップロード時にエラー:
    割り当て量超過

en: Quota exceeded (limit: %d video per month) | Quota exceeded (limit: %d videos per month)
ja[0]: 割り当て量超過 (限度: 毎月 %d 件の動画)

en: Error uploading video:
    You can't upload more videos with this account
ja: 動画アップロード時にエラー:
    このアカウントではこれ以上動画をアップロードできません

en: Error:
    Photo not found
ja: エラー:
    画像が見つかりません

en: Error:
    Photo already in photoset
ja: エラー:
    既に画像がフォトセットに存在します

en: Error:
    Photo already in group
ja: エラー:
    既に画像がグループに存在します

en: Error:
    Photo already in the maximum number of groups possible
ja: エラー:
    既に利用可能な最大グループに達しています。

en: Error:
    Group limit already reached
ja: エラー:
    既にグループの制限値に達しています

en: Error:
    Photo added to group's queue
ja: エラー:
    画像がグループのキューに追加されました

en: Error:
    Photo already added to group's queue
ja: エラー:
    既に画像がグループのキューに追加されています

en: Error:
    Content not allowed for this group
ja: エラー:
    このグループで許可されていないコンテンツです

en: Authorization failed.
    Please try again
ja: アクセス許可に失敗しました。
    もう一度行ってください。

en: Error
    %s is not properly authorized to upload pictures to Flickr.
    Please re-authorize it
ja: エラー
    %s は、Flickr への画像アップロードを適切に許可されていません
    アクセス許可処理をもう一度行ってください。

en: Unable to authenticate in Flickr
    Please try again.
ja: Flickr での認証に失敗しました。
    もう一度行ってください。

en: You have not properly authorized %s yet.
    Please try again.
ja: まだ %s のアクセス許可処理が適切に行われていません。
    もう一度行ってください。

en: Invalid verification code.
    Please try again.
ja: 不正な認証コードです。
    もう一度行ってください。

en: Error:
    Service not available
ja: エラー:
    サービス利用不可

en: An error happened: %s.
ja: エラー発生: %s

en: Authorization failed (timed out)
ja: アクセス許可失敗 (タイムアウト)

en: Retrying Upload (attempt %d/%d)…
ja: アップロードをリトライしています (回数 %d/%d)…

en: Uploading '%s'…
ja: '%s' をアップロードしています…

en: Updating credentials…
ja: クレデンシャルを更新しています…

en: Retrieving data for authorization…
ja: アクセス許可用のデータを取得しています…

en: Finishing authorization…
ja: アクセス許可処理を終了しています…

en: Retrieving list of sets…
ja: セットのリストを取得しています…

en: Retrieving list of groups…
ja: グループのリストを取得しています…

en: Retrieving list of tags…
ja: タグのリストを取得しています…

en: No sets found
ja: セットが見つかりません

en: No groups found
ja: グループが見つかりません

en: You need to properly authorize %s before uploading any pictures to Flickr.
    Please re-authorize it.
ja: Flickr に画像をアップロードするには、%s のアクセス許可を適切に行う必要があります。
    あらためてアクセス許可処理を行なってください。

en: You need to be connected before uploading any pictures to Flickr.
ja: 画像をアップロードするには、Flickr に接続する必要があります。

en: Error opening project file
ja: プロジェクトファイルを開く際にエラー

en: Missing data required
ja: 必須項目が入力されていません

en: Title:
ja: タイトル:

en: Description:
ja: 説明:

en: Fill Pictures Details with Title and Description
ja: 画像の詳細情報にタイトルと説明を付与する

en: Create New Set
ja: 新規セットの作成

en: Default (as specified in Flickr)
ja: デフォルト (Flickr で指定)

en: Open with image viewer
ja: 画像ビューアーで開きます

en: _Title:
ja: タイトル(_T):

en: _Description:
ja: 詳細(_D):

en: Ta_gs:
ja: タグ(_G):

en: Visibility
ja: 公開範囲

en: _Private
ja: プライベート(_P)

en: P_ublic
ja: 一般公開(_U)

en: Content Type
ja: コンテンツタイプ

en: P_hoto
ja: 写真(_H)

en: Scree_nshot
ja: スクリーンショット(_N)

en: Oth_er
ja: その他(_E)

en: Safety Level
ja: セーフティレベル

en: S_afe
ja: Safe(_A)

en: _Moderate
ja: Moderate(_M)

en: Restr_icted
ja: Restricted(_I)

en: License Type
ja: ライセンスの種類

en: Other Properties
ja: その他のプロパティ

en: _Show Up in Global Search Results
ja: グローバル検索結果に表示させる(_S)

en: Set Geo_location Information
ja: 地理位置情報を設定する(_L)

en: (%d Picture) | (%d Pictures)
ja[0]: (%d 件の画像)

en: An error happened trying to load the picture
ja: 画像の読み込み時にエラーが発生しました

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: Edit Picture Details
ja: 画像の詳細情報の編集

en: Loading files %d / %d
ja: ファイルを読み込んでいます %d / %d

en: Unable to load picture %s:
    %s
ja: 画像 %s を読み込めません:
    %s

en: Unable to load video %s
    Please check that you have the right codec installed
ja: 動画 %s を読み込めません
    適切なコーデックがインストールされているか確認してください

en: Can't load file %s:
    Size of file is bigger than the maximum allowed for this account (%s)
ja: ファイル %s を読み込めません:
    このアカウントでアップロード可能な最大ファイルサイズ (%s) を超えています

en: Open
ja: 開く

en: Open Existing Project
ja: 既存のプロジェクトを開く

en: Add
ja: 追加

en: Add Elements
ja: アイテムを追加する

en: Remove
ja: 削除

en: Remove Elements
ja: アイテムを削除する

en: Upload
ja: アップロード

en: Upload All
ja: すべてアップロードする

en: Save
ja: 保存する

en: Save Current Project
ja: 現在のプロジェクトを保存する

en: _About
ja: このアプリケーションについて(_A)

en: _Quit
ja: 終了(_Q)

en: Accounts
ja: アカウント

en: Taken: %s
ja: 撮影日時: %s

en: File size: %s
ja: ファイルサイズ: %s

en: Select File
ja: ファイルの選択

en: Frogr Project Files
ja: Frogr プロジェクトファイル

en: Select Destination
ja: 保存先の選択

en: _Save
ja: 保存(_S)

en: Untitled Project.frogr
ja: 無題のプロジェクト.frogr

en: Select a Picture
ja: 画像の選択

en: All Files
ja: すべてのファイル

en: Image Files
ja: 画像ファイル

en: Video Files
ja: 動画ファイル

en: You don't have any picture added yet
ja: まだ画像を追加していません

en: You need to select some pictures first
ja: まず画像を選択する必要があります

en: Not connected to Flickr
ja: Flickr に接続していません

en: Connected as %s%s
ja: %s%s として接続済み

en:  (PRO account)
ja:  (PRO アカウント)

en:  - %s / %s remaining
ja:  - %s / %s の空き容量

en:  - %d file to upload (%s) |  - %d files to upload (%s)
ja[0]:  - アップロード対象 %d ファイル (%s)

en: Default Visibility
ja: デフォルトの公開範囲

en: Default Content Type
ja: デフォルトのコンテンツタイプ

en: Default Safety Level
ja: デフォルトのセーフティレベル

en: Default License
ja: デフォルトのライセンス

en: Other Defaults
ja: その他のデフォルト設定

en: _Show Pictures in Global Search Results
ja: 画像をグローバル検索結果に表示させる(_S)

en: Set Geo_location Information for Pictures
ja: 画像に地理位置情報を設定する(_L)

en: _General
ja: 一般(_G)

en: Proxy Settings
ja: プロキシ設定

en: _Enable HTTP Proxy
ja: HTTP プロキシを有効にする(_E)

en: _Host:
ja: ホスト(_H):

en: _Port:
ja: ポート(_P):

en: U_sername:
ja: ユーザー名(_S):

en: Pass_word:
ja: パスワード(_W):

en: Connec_tion
ja: 接続(_T)

en: Other options
ja: その他のオプション

en: Ena_ble Tags Auto-Completion
ja: タグの自動補完を有効にする(_B)

en: _Import Tags from Pictures Metadata
ja: 画像のメタデータからタグを取り込む(_I)

en: Use _Dark GTK Theme
ja: GTK のダークテーマを使用する(_D)

en: _Keep File Extensions in Titles when Loading
ja: ファイル読み込み時に拡張子をタイトルに含める(_K)

en: _Misc
ja: その他(_M)

en: Preferences
ja: 設定

en: Aut_horize Account…
ja: アカウントへのアクセス許可(_H)…

en: _Preferences…
ja: 設定(_P)…

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _Edit Details…
ja: 詳細情報を編集(_E)…

en: Add _Tags…
ja: タグを追加(_T)…

en: Add to _Group…
ja: グループに追加(_G)…

en: Add to _Photoset
ja: フォトセットに追加(_P)

en: _Add to Existing Photoset…
ja: 既存のフォトセットに追加(_A)…

en: _Create New Photoset…
ja: 新しいフォトセットを作成(_C)…

en: _Open in External Viewer
ja: 外部ビューアーで開く(_O)

en: _Remove Elements
ja: アイテムを削除する(_R)

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: _Open…
ja: 開く(_O)…

en: Save _As…
ja: 名前を付けて保存(_A)…

en: A_dd Elements…
ja: アイテムを追加する(_D)…

en: _Upload All
ja: すべてアップロード(_U)

en: _View
ja: 表示(_V)

en: _Sort Elements
ja: アイテムを並べ替える(_S)

en: As _Loaded
ja: 読み込み順(_L)

en: By _Date Taken
ja: 撮影日時順(_D)

en: By _Title
ja: タイトル順(_T)

en: By _Size
ja: サイズ順(_S)

en: _Reversed Order
ja: 逆順にする(_R)

en: Enable _Tooltips
ja: ツールチップを有効にする(_T)
