frogr master - en to sr translation catalogue (185 entries)

en: A flickr uploader for GNOME
sr: Flikrov otpremač za Gnom

en: frogr is a small application for the GNOME desktop that allows users to manage their accounts in the Flickr image hosting website.
sr: frogr je mali program za Gnomovo okruženje koji omogućava korisnicima da upravljaju svojim nalozima na Flikrovoj veb stranici za udomljavanje slika.

en: It supports all the basic Flickr features, including uploading pictures, adding descriptions, setting tags and managing sets and groups pools.
sr: Podržava sve osnovne Flikrove funkcije, uključujući otpremanje slika, dodavanje opisa, podešavanje oznaka i upravljanje depoima podešavanja i grupa.

en: Screenshot of frogr
sr: Snimak ekrana frogra

en: Mario Sanchez Prada
sr: Mario Sančez Prada

en: frogr: a Flickr Remote Organizer for GNOME
sr: frogr: Flikrov udaljeni organizator za Gnom

en: Upload and organize photos in Flickr accounts
sr: Pošaljite i organizujte fotografije na Flikrovim nalozima

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Flickr;Image;Picture;Photo;Video;Uploader;
sr: flikr;slika;fotografija;video;snimak;otpremnik;

en: A Flickr Remote Organizer for GNOME
sr: Flikrov udaljeni organizator za Gnom

en: _Cancel
sr: _Otkaži

en: _Add
sr: _Dodaj

en: Enter a spaces separated list of tags:
sr: Unesite razmakom razdvojen spisak oznaka:

en: Add Tags
sr: Dodajte oznake

en: Name
sr: Naziv

en: Elements
sr: Elementi

en: Add to Groups
sr: Dodaj u grupe

en: Title
sr: Naziv

en: Add to Sets
sr: Dodaj u podešavanja

en: Please press the button to authorize %s and then come back to complete the process.
sr: Molim pritisnite dugme da ovlastite „%s“ i zatim se vratite da dovršite proces.

en: Authorize %s
sr: Ovlasti „%s“

en: _Close
sr: _Zatvori

note: Description label
en: Enter verification code:
sr: Unesi šifru provere:

en: Invalid verification code
sr: Neispravna šifra provere

en: Process cancelled
sr: Proces je otkazan

en: Connection error:
    Network not available
sr: Greška povezivanja:
    Mreža nije dostupna

en: Connection error:
    Bad request
sr: Greška povezivanja:
    Loš zahtev

en: Connection error:
    Server-side error
sr: Greška povezivanja:
    Greška servera

en: Error uploading:
    File invalid
sr: Greška pri slanju:
    Neispravna datoteka

en: Error uploading picture:
    Quota exceeded
sr: Greška pri slanju slike:
    Premašena kvota

en: Quota exceeded (limit: %d video per month) | Quota exceeded (limit: %d videos per month)
sr[0]: Premašena je količina (ograničenje: %d snimak mesečno)
sr[1]: Premašena je količina (ograničenje: %d snimka mesečno)
sr[2]: Premašena je količina (ograničenje: %d snimaka mesečno)
sr[3]: Premašena je količina (ograničenje: jedan snimak mesečno)

en: Error uploading video:
    You can't upload more videos with this account
sr: Greška otpremanja snimka:
    Sa ovim nalogom ne možete da otpremite još snimaka

en: Error:
    Photo not found
sr: Greška:
    Nisam pronašao fotografiju

en: Error:
    Photo already in photoset
sr: Greška:
    Fotografija je već u skupu fotografija

en: Error:
    Photo already in group
sr: Greška:
    Fotografija je već u grupi

en: Error:
    Photo already in the maximum number of groups possible
sr: Greška:
    Fotografija je već u najvećem mogućem broju grupa

en: Error:
    Group limit already reached
sr: Greška:
    Već ste dostigli ograničenje grupe

en: Error:
    Photo added to group's queue
sr: Greška:
    Fotografija je dodata u red grupe

en: Error:
    Photo already added to group's queue
sr: Greška:
    Fotografija je već dodata u red grupe

en: Error:
    Content not allowed for this group
sr: Greška:
    Sadržaj nije dopušten za ovu grupu

en: Authorization failed.
    Please try again
sr: Potvrda identiteta nije uspela.
    Pokušajte ponovo

en: Error
    %s is not properly authorized to upload pictures to Flickr.
    Please re-authorize it
sr: Greška:
    %s nije ispravno ovlašćen da šalje slike na Flikr.
    Molim ovlastite ga ponovo

en: Unable to authenticate in Flickr
    Please try again.
sr: Ne mogu da potvrdim identitet na Flikru
    Pokušajte opet.

en: You have not properly authorized %s yet.
    Please try again.
sr: Još uvek niste ispravno ovlastili „%s“.
    Pokušajte opet.

en: Invalid verification code.
    Please try again.
sr: Neispravna šifra provere.
    Pokušajte opet.

en: Error:
    Service not available
sr: Greška:
    Usluga nije dostupna

note: General error: just dump the raw error description
en: An error happened: %s.
sr: Dogodila se greška: %s.

en: Authorization failed (timed out)
sr: Nije uspelo potvrđivanje identiteta (isteklo je vreme)

en: Retrying Upload (attempt %d/%d)…
sr: Ponovo pokušavam otpremanje (pokušaj %d/%d)…

en: Uploading '%s'…
sr: Otpremam „%s“…

en: Updating credentials…
sr: Osvežavam uverenja…

en: Retrieving data for authorization…
sr: Preuzimam podatke za potvrđivanje identiteta…

en: Finishing authorization…
sr: Završavam potvrđivanje identiteta…

en: Retrieving list of sets…
sr: Preuzimam spisak skupova…

en: Retrieving list of groups…
sr: Preuzimam spisak grupa…

en: Retrieving list of tags…
sr: Preuzimam spisak oznaka…

en: Fetching information
sr: Preuzimam podatke

en: No sets found
sr: Nisam pronašao skupove

en: No groups found
sr: Nisam pronašao grupe

en: You need to properly authorize %s before uploading any pictures to Flickr.
    Please re-authorize it.
sr: Morate ispravno da ovlastite „%s“ pre slanja bilo kakvih slika na Flikr.
    Molim ovlastite ga ponovo.

en: You need to be connected before uploading any pictures to Flickr.
sr: Morate biti povezani da biste slali slike na Flikr.

en: Uploading Pictures
sr: Otpremam slike

en: Error opening project file
sr: Greška otvaranja datoteke projekta

note: This shows a dialog notifying the problem to the user
en: Missing data required
sr: Podaci koji nedostaju su potrebni

en: Title:
sr: Naziv:

en: Description:
sr: Opis:

en: Fill Pictures Details with Title and Description
sr: Popunite podatke o slici nazivom i opisom

en: Create New Set
sr: Napravi novi skup

en: Default (as specified in Flickr)
sr: Osnovno (kao što je navedeno u Flikru)

en: All rights reserved
sr: Sva prava su zadržana

en: CC Attribution-NonCommercial-ShareAlike
sr: CC Autorstvo—Nekomercijalno—Istovetno deljenje

en: CC Attribution-NonCommercial
sr: CC Autorstvo—Nekomercijalno

en: CC Attribution-NonCommercial-NoDerivs
sr: CC Autorstvo—Nekomercijalno—Bez prerada

en: CC Attribution
sr: CC Autorstvo

en: CC Attribution-ShareAlike
sr: CC Autorstvo—Istovetno deljenje

en: CC Attribution-NoDerivs
sr: CC Autorstvo—Bez prerada

en: Open with image viewer
sr: Otvori u pregledniku slika

en: _Title:
sr: _Naziv:

en: _Description:
sr: _Opis:

en: Ta_gs:
sr: O_znake:

en: Visibility
sr: Vidljivost

en: _Private
sr: _Lično

en: P_ublic
sr: _Javno

en: _Family
sr: P_orodica

en: F_riends
sr: P_rijatelji

en: Content Type
sr: Vrsta sadržaja

en: P_hoto
sr: _Fotografija

en: Scree_nshot
sr: _Snimak ekrana

en: Oth_er
sr: _Drugo

en: Safety Level
sr: Nivo bezbednosti

en: S_afe
sr: _Bezbedno

en: _Moderate
sr: _Umereno

en: Restr_icted
sr: _Ograničeno

en: License Type
sr: Vrsta dozvole

en: Other Properties
sr: Ostala svojstva

en: _Show Up in Global Search Results
sr: Prikaži u rezultatima _opšte pretrage

en: Set Geo_location Information
sr: Podesi podatke _geopoložaja

en: Replace 'Date Posted' with 'Date Taken'
sr: Zameni „datum postavljanja“ sa „datumom snimanja“

note: Visually indicate how many pictures are being edited
en: (%d Picture) | (%d Pictures)
sr[0]: (%d slika)
sr[1]: (%d slike)
sr[2]: (%d slika)
sr[3]: (jedna slika)

en: An error happened trying to load the picture
sr: Došlo je do greške prilikom pokušaja slanja slike

en: _Edit
sr: _Uređivanje

en: Edit Picture Details
sr: Uredi podatke slike

en: Loading files %d / %d
sr: Otpremam datoteku %d od %d

en: Unable to load picture %s:
    %s
sr: Ne mogu da učitam sliku „%s“:
    %s

en: Unable to load video %s
    Please check that you have the right codec installed
sr: Ne mogu da otpremim snimak %s
    Proverite da li ste instalirali odgovarajući kodek

note: First %s is the title of the picture (filename of the file by default). Second %s is the max allowed size for a picture to be uploaded to flickr (different for free and PRO accounts).
en: Can't load file %s:
    Size of file is bigger than the maximum allowed for this account (%s)
sr: Ne mogu da pošaljem datoteku „%s“:
    Datoteka je veća od najveće dopuštene za ovaj nalog (%s)

note: First create the left side buttons
en: Open
sr: Otvori

en: Open Existing Project
sr: Otvorite postojeći projekat

en: Add
sr: Dodaj

en: Remove
sr: Ukloni

en: Upload
sr: Otpremi

note: Save project item
en: Save
sr: Sačuvaj

en: Save Current Project
sr: Sačuvajte tekući projekat

note: Create the submenu and insert it in the right section
en: Accounts
sr: Nalozi

note: String showind the date and time a picture was taken
en: Taken: %s
sr: Snimljena: %s

en: File size: %s
sr: Veličina datoteke: %s

en: Select File
sr: Izaberite datoteku

en: _Open
sr: _Otvori

en: Frogr Project Files
sr: Datoteke Frogrovog projekta

en: Select Destination
sr: Izaberite odredište

en: _Save
sr: _Sačuvaj

en: Untitled Project.frogr
sr: Neimenovani projekat.frogr

en: Select a Picture
sr: Izaberite sliku

en: All Files
sr: Sve datoteke

en: Image Files
sr: Datoteke slika

en: Video Files
sr: Datoteke snimaka

en: You don't have any picture added yet
sr: Još uvek niste dodali nijednu sliku

en: You need to select some pictures first
sr: Prvo morate da izaberete neke slike

en: Not connected to Flickr
sr: Niste povezani na Flikr

note: Login string, showing the user is PRO (second '%s') if so.
en: Connected as %s%s
sr: Povezani ste kao %s%s

en:  (PRO account)
sr:  (PRO nalog)

note: Will show in the status bar the amount of data (in KB, MB or GB) the user is currently allowed to upload to flicker till the end of the month, in a CURRENT / MAX fashion. The '-' at the beginning is just a separator, since more blocks of text will be shown in the status bar too.
en:  - %s / %s remaining
sr:  — preostaje vam %s od %s

note: Will show in the status bar the amount of pictures and data (in KB, MB or GB) that would be uploaded as the sum of the sizes for every picture loaded in the application
en:  - %d file to upload (%s) |  - %d files to upload (%s)
sr[0]:  — %d datoteka za otpremanje (%s)
sr[1]:  — %d datoteke za otpremanje (%s)
sr[2]:  — %d datoteka za otpremanje (%s)
sr[3]:  — %d datoteka za otpremanje (%s)

en: Default Visibility
sr: Osnovna vidljivost

en: Default Content Type
sr: Osnovna vrsta sadržaja

en: Default Safety Level
sr: Osnovni nivo bezbednosti

en: Default License
sr: Osnovna dozvola

en: Other Defaults
sr: Ostale osnovnosti

en: _Show Pictures in Global Search Results
sr: Prikaži _slike u rezultatima opšte pretrage

en: Set Geo_location Information for Pictures
sr: Podesi podatke _geopoložaja za sliku

en: Replace 'Date Posted' with 'Date Taken' for Pictures
sr: Zameni „datum postavljanja“ sa „datumom snimanja“ za slike

en: _General
sr: _Opšte

en: Proxy Settings
sr: Podešavanja posrednika

note: Enable proxy
en: _Enable HTTP Proxy
sr: Uključi _HTTP posrednika

en: _Host:
sr: _Računar:

note: Proxy port
en: _Port:
sr: _Priključak:

note: Proxy username
en: U_sername:
sr: Korisničko _ime:

note: Proxy password
en: Pass_word:
sr: _Lozinka:

en: Connec_tion
sr: _Veza

en: Other options
sr: Ostali izbori

en: Ena_ble Tags Auto-Completion
sr: Uključi _samodovršavanje oznaka

en: _Import Tags from Pictures Metadata
sr: Uvezi oznake iz _metapodtaka slika

en: Use _Dark GTK Theme
sr: Koristi _tamnu GTK temu

en: _Keep File Extensions in Titles when Loading
sr: _Zadrži proširenja datoteka u nazivima prilikom slanja

en: _Misc
sr: _Razno

en: Preferences
sr: Postavke

en: Aut_horize Account…
sr: _Ovlasti nalog…

en: _Preferences…
sr: _Postavke…

en: _Help
sr: Po_moć

en: _About
sr: _O programu

en: _Quit
sr: _Izađi

en: _Edit Details…
sr: Izmeni _detalje…

en: Add _Tags…
sr: Dodaj _oznake…

en: Add to _Group…
sr: Dodaj u _grupu…

en: Add to _Photoset
sr: Dodaj u _skup fotografija

en: _Add to Existing Photoset…
sr: _Dodaj u postojeći skup fotografija…

en: _Create New Photoset…
sr: _Napravi novi skup fotografija…

en: _Open in External Viewer
sr: Otvori u _spoljnom pregledniku

en: _Remove Elements
sr: _Ukloni elemente

en: No pictures loaded
sr: Slike nisu učitane

en: Press the <b>"Add"</b> button on the toolbar to load pictures into this window.
sr: Pritisnite dugme <b>„Dodaj“</b> na traci alata da učitate slike u ovaj prozor.

en: Once you're ready, press the <b>"Upload"</b> button to upload your pictures to Flickr.
sr: Kada ste spremni, pritisnite dugme <b>„Otpremi“</b> da pošaljete vaše slike na Flikr.

en: _File
sr: _Datoteka

en: _Open…
sr: _Otvori…

en: Save _As…
sr: Sačuvaj _kao…

en: A_dd…
sr: _Dodaj…

en: _Remove
sr: _Ukloni

en: _Upload
sr: _Otpremi

en: _View
sr: _Pregled

en: _Sort Elements
sr: _Poređaj elemente

en: As _Loaded
sr: Prema _učitavanju

en: By _Date Taken
sr: Prema _datumu snimanja

en: By _Title
sr: Prema _nazivu

en: By _Size
sr: Prema _veličini

en: _Reversed Order
sr: _Obrnuti redosled

en: Enable _Tooltips
sr: Uključi oblačiće _alata
