frogr master - en to tr translation catalogue (185 entries)

en: A flickr uploader for GNOME
tr: GNOME için Flickr karşıya yükleyici

en: frogr allows users to manage their accounts on the Flickr photo hosting service with a simple and direct interface.
tr: frogr, kullanıcıların Flickr fotoğraf barındırma hizmetindeki hesaplarını basit ve doğrudan bir arayüzle yönetmelerini sağlar.

en: It supports all the basic Flickr features, including uploading pictures, adding descriptions, setting tags and managing sets and groups pools.
tr: Tüm temel Flickr özelliklerini destekler, resimlerin yüklenmesi, açıklama eklenmesi, etiketlerin ayarlanması ve küme ve grup havuzlarının yönetilmesi dahil.

en: Screenshot of frogr
tr: frogr ekran görüntüsü

en: frogr: a Flickr Remote Organizer for GNOME
tr: frogr: GNOME için bir Flickr Uzaktan Düzenleyicisi

en: Upload and organize photos in Flickr accounts
tr: Flickr hesaplarına fotoğraf yükleyin ve düzenleyin

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Flickr;Image;Picture;Photo;Video;Uploader;
tr: Flickr;Görüntü;Resim;Fotoğraf;Video;Karşıya Yükleyici;

en: A Flickr Remote Organizer for GNOME
tr: GNOME için Flickr Uzaktan Düzenleyicisi

en: _Cancel
tr: İ_ptal

en: _Add
tr: _Ekle

en: Enter a spaces separated list of tags:
tr: Boşluklarla ayrılmış bir etiket listesi girin:

en: Add Tags
tr: Etiket Ekle

en: Name
tr: Ad

en: Elements
tr: Ögeler

en: Add to Groups
tr: Gruplara Ekle

en: Title
tr: Başlık

en: Add to Sets
tr: Kümelere Ekle

en: Please press the button to authorize %s and then come back to complete the process.
tr: Lütfen %sʼi yetkilendirmek için düğmeye basın ve işlemi tamamlamak için geri gelin.

en: Authorize %s
tr: %sʼi Yetkilendir

en: _Close
tr: _Kapat

note: Description label
en: Enter verification code:
tr: Doğrulama kodunu girin:

en: Invalid verification code
tr: Geçersiz doğrulama kodu

en: Process cancelled
tr: İşlem iptal edildi

en: Connection error:
    Network not available
tr: Bağlantı hatası:
    Ağ kulanılabilir değil

en: Connection error:
    Bad request
tr: Bağlantı hatası:
    Hatalı istek

en: Connection error:
    Server-side error
tr: Bağlantı hatası:
    Sunucu taraflı hata

en: Error uploading:
    File invalid
tr: Karşıya yüklenirken hata oluştu:
    Dosya geçersiz

en: Error uploading picture:
    Quota exceeded
tr: Resim karşıya yüklenirken hata:
    Kota aşıldı

en: Quota exceeded (limit: %d video per month) | Quota exceeded (limit: %d videos per month)
tr[0]: Kota aşıldı (sınır: her ay %d video)

en: Error uploading video:
    You can't upload more videos with this account
tr: Video yüklemede hata:
    Bu hesapla daha çok video yükleyemezsiniz

en: Error:
    Photo not found
tr: Hata:
    Fotoğraf bulunamadı

en: Error:
    Photo already in photoset
tr: Hata:
    Fotoğraf zaten kümede

en: Error:
    Photo already in group
tr: Hata:
    Fotoğraf zaten grupta

en: Error:
    Photo already in the maximum number of groups possible
tr: Hata:
    Fotoğraf zaten mümkün olan en yüksek sayıda gruba dahil

en: Error:
    Group limit already reached
tr: Hata:
    Grup sınırına çoktan ulaşıldı

en: Error:
    Photo added to group's queue
tr: Hata:
    Fotoğraf, grup kuyruğuna eklendi

en: Error:
    Photo already added to group's queue
tr: Hata:
    Fotoğraf, grup kuyruğuna zaten eklenmiş

en: Error:
    Content not allowed for this group
tr: Hata:
    Bu grup için içeriğe izin verilmiyor

en: Authorization failed.
    Please try again
tr: Yetkilendirme başarısız oldu.
    Lütfen yeniden deneyin

en: Error
    %s is not properly authorized to upload pictures to Flickr.
    Please re-authorize it
tr: Hata
    %s Flickrʼa resim yüklemek için uygun biçimde yetkilendirilmemiş.
    Lütfen yeniden yetkilendirin

en: Unable to authenticate in Flickr
    Please try again.
tr: Flickr içinde yetkilendirililemedi
    Lütfen yeniden deneyin.

en: You have not properly authorized %s yet.
    Please try again.
tr: %sʼi henüz uygun biçimde yetkilendirmediniz.
    Lütfen yeniden deneyin.

en: Invalid verification code.
    Please try again.
tr: Geçersiz doğrulama kodu.
    Lütfen yeniden deneyin.

en: Error:
    Service not available
tr: Hata:
    Hizmet kullanılabilir değil

note: General error: just dump the raw error description
en: An error happened: %s.
tr: Hata oluştu: %s.

en: Authorization failed (timed out)
tr: Yetkilendirme başarısız oldu (zaman aşımı)

en: Retrying Upload (attempt %d/%d)…
tr: Yükleme Yeniden Deneniyor (girişim %d/%d)…

en: Uploading '%s'…
tr: '%s' karşıya yükleniyor…

en: Updating credentials…
tr: Kimlik bilgileri güncelleniyor…

en: Retrieving data for authorization…
tr: Yetkilendirme için veri alınıyor…

en: Finishing authorization…
tr: Yetkilendirme sonlandırılıyor…

en: Retrieving list of sets…
tr: Küme listesi alınıyor…

en: Retrieving list of groups…
tr: Grup listesi alınıyor…

en: Retrieving list of tags…
tr: Etiket listesi alınıyor…

en: Fetching information
tr: Bilgiler alınıyor

en: No sets found
tr: Küme bulunamadı

en: No groups found
tr: Grup bulunamadı

en: You need to properly authorize %s before uploading any pictures to Flickr.
    Please re-authorize it.
tr: Flickrʼa herhangi bir resim yüklemeden önce %sʼi uygun biçimde yetkilendirmelisiniz.
    Lütfen yeniden yetkilendirin.

en: You need to be connected before uploading any pictures to Flickr.
tr: Flickrʼa herhangi bir resim yüklemeden önce bağlanmış olmalısınız.

en: Uploading Pictures
tr: Resimler Karşıya Yükleniyor

en: Error opening project file
tr: Proje dosyası açılırken hata

note: This shows a dialog notifying the problem to the user
en: Missing data required
tr: Gerekli bilgi eksik

en: Title:
tr: Başlık:

en: Description:
tr: Açıklama:

en: Fill Pictures Details with Title and Description
tr: Resim ayrıntılarını Başlık ve Açıklama ile doldur

en: Create New Set
tr: Yeni Küme Oluştur

en: Default (as specified in Flickr)
tr: Öntanımlı (Flickrʼda belirtildiği gibi)

en: All rights reserved
tr: Tüm hakları saklıdır

en: CC Attribution-NonCommercial-ShareAlike
tr: CC Atıf-Gayriticari-LisansDevam

en: CC Attribution-NonCommercial
tr: CC Atıf-Gayriticari

en: CC Attribution-NonCommercial-NoDerivs
tr: CC Atıf-Gayriticari-Türetilemez

en: CC Attribution
tr: CC Atıf

en: CC Attribution-ShareAlike
tr: CC Atıf-LisansDevam

en: CC Attribution-NoDerivs
tr: CC Atıf-Türetilemez

en: Open with image viewer
tr: Resim görüntüleyici ile aç

en: _Title:
tr: _Başlık:

en: _Description:
tr: _Açıklama:

en: Ta_gs:
tr: Et_iketler:

en: Visibility
tr: Görünürlük

en: _Private
tr: _Özel

en: P_ublic
tr: _Genel

en: _Family
tr: _Aile

en: F_riends
tr: A_rkadaşlar

en: Content Type
tr: İçerik Türü

en: P_hoto
tr: F_otoğraf

en: Scree_nshot
tr: Ekra_n görüntüsü

en: Oth_er
tr: Diğ_er

en: Safety Level
tr: Güvenlik Düzeyi

en: S_afe
tr: G_üvenli

en: _Moderate
tr: _Orta

en: Restr_icted
tr: _Kısıtlı

en: License Type
tr: Lisans Türü

en: Other Properties
tr: Diğer Özellikler

en: _Show Up in Global Search Results
tr: Genel Arama Sonuçlarında _Görün

en: Set Geo_location Information
tr: Coğrafi _Konum Bilgisi Ayarla

en: Replace 'Date Posted' with 'Date Taken'
tr: 'Gönderilen Tarihi' 'Çekilen Tarih' ile değiştir

note: Visually indicate how many pictures are being edited
en: (%d Picture) | (%d Pictures)
tr[0]: (%d Resim)

en: An error happened trying to load the picture
tr: Resim yüklenirken hata oluştu

en: _Edit
tr: Düz_enle

en: Edit Picture Details
tr: Resim Ayrıntılarını Düzenle

en: Loading files %d / %d
tr: Dosyalar yükleniyor %d / %d

en: Unable to load picture %s:
    %s
tr: Resim %s yüklenemedi:
    %s

en: Unable to load video %s
    Please check that you have the right codec installed
tr: Video %s yüklenemedi
    Lütfen doğru kodlayıcıyı yüklediğinizden emin olun

note: First %s is the title of the picture (filename of the file by default). Second %s is the max allowed size for a picture to be uploaded to flickr (different for free and PRO accounts).
en: Can't load file %s:
    Size of file is bigger than the maximum allowed for this account (%s)
tr: Dosya %s yüklenemiyor:
    Dosya boyutu bu hesap için izin verilenden büyük (%s)

en: Flickr Remote Organizer
tr: Flickr Uzaktan Düzenleyicisi

note: First create the left side buttons
en: Open
tr: Aç

en: Open Existing Project
tr: Mevcut Projeyi Aç

en: Add
tr: Ekle

en: Remove
tr: Çıkar

en: Upload
tr: Karşıya Yükle

note: Save project item
en: Save
tr: Kaydet

en: Save Current Project
tr: Mevcut Projeyi Kaydet

note: Create the submenu and insert it in the right section
en: Accounts
tr: Hesaplar

note: String showind the date and time a picture was taken
en: Taken: %s
tr: Çekildi: %s

en: File size: %s
tr: Dosya boyutu: %s

en: Select File
tr: Dosya Seç

en: _Open
tr: _Aç

en: Frogr Project Files
tr: Frogr Proje Dosyaları

en: Select Destination
tr: Hedef Seçin

en: _Save
tr: _Kaydet

en: Untitled Project.frogr
tr: Başlıksız Proje.frogr

en: Select a Picture
tr: Bir Resim Seçin

en: All Files
tr: Tüm Dosyalar

en: Image Files
tr: Görüntü Dosyaları

en: Video Files
tr: Video Dosyaları

en: You don't have any picture added yet
tr: Henüz eklenmiş resminiz yok

en: You need to select some pictures first
tr: İlk önce bazı resimler seçmelisiniz

en: Not connected to Flickr
tr: Flickrʼa bağlı değil

note: Login string, showing the user is PRO (second '%s') if so.
en: Connected as %s%s
tr: %s%s olarak bağlanıldı

en:  (PRO account)
tr: (PRO hesap)

note: Will show in the status bar the amount of data (in KB, MB or GB) the user is currently allowed to upload to flicker till the end of the month, in a CURRENT / MAX fashion. The '-' at the beginning is just a separator, since more blocks of text will be shown in the status bar too.
en:  - %s / %s remaining
tr:  - %s / %s kaldı

note: Will show in the status bar the amount of pictures and data (in KB, MB or GB) that would be uploaded as the sum of the sizes for every picture loaded in the application
en:  - %d file to upload (%s) |  - %d files to upload (%s)
tr[0]:  - yüklenecek %d dosya (%s)

en: Default Visibility
tr: Öntanımlı Görünürlük

en: Default Content Type
tr: Öntanımlı İçerik Türü

en: Default Safety Level
tr: Öntanımlı Güvenlik Düzeyi

en: Default License
tr: Öntanımlı Lisans

en: Other Defaults
tr: Diğer Öntanımlılar

en: _Show Pictures in Global Search Results
tr: _Resimleri Genel Arama Sonuçlarında Göster

en: Set Geo_location Information for Pictures
tr: Resimler için Coğrafi _Konum Bilgisini Ayarla

en: Replace 'Date Posted' with 'Date Taken' for Pictures
tr: Resimler için 'Gönderim Tarihi'ni 'Çekilen Tarih' ile değiştir

en: _General
tr: _Genel

en: Proxy Settings
tr: Vekil Sunucu Ayarları

note: Enable proxy
en: _Enable HTTP Proxy
tr: HTTP Vekili _Etkinleştir

en: _Host:
tr: _Ana makine:

note: Proxy port
en: _Port:
tr: _Bağlantı Noktası:

note: Proxy username
en: U_sername:
tr: _Kullanıcı adı:

note: Proxy password
en: Pass_word:
tr: Par_ola:

en: Connec_tion
tr: Bağlan_tı

en: Other options
tr: Diğer seçenekler

en: Ena_ble Tags Auto-Completion
tr: Etiket Otomatik Tamamlamayı Etki_nleştir

en: _Import Tags from Pictures Metadata
tr: Etiketleri Resim Metadata'sından _İçe Aktar

en: Use _Dark GTK Theme
tr: _Karanlık GTK Teması Kullan

en: _Keep File Extensions in Titles when Loading
tr: Yüklenirken Dosya Uzantılarını Başlıklarda _Tut

en: _Misc
tr: _Çeşitli

en: Preferences
tr: Tercihler

en: _Edit Details…
tr: Ayrıntıları _Düzenle…

en: Add _Tags…
tr: E_tiket Ekle…

en: Add to _Group…
tr: _Gruba Ekle…

en: Add to _Photoset
tr: Fotoğraf Kümesine _Ekle

en: _Add to Existing Photoset…
tr: _Mevcut Fotoğraf Kümesine Ekle…

en: _Create New Photoset…
tr: Yeni Fotoğraf Kümesi _Oluştur…

en: _Open in External Viewer
tr: Harici Görüntüleyicide _Aç

en: _Remove Elements
tr: Öğeleri _Kaldır

en: No pictures loaded
tr: Fotoğraf yüklenmedi

en: Press the <b>"Add"</b> button on the toolbar to load pictures into this window.
tr: Görüntüleri pencereye yüklemek için araç çubuğundaki <b>"Ekle"</b> düğmesine basınız.

en: Once you're ready, press the <b>"Upload"</b> button to upload your pictures to Flickr.
tr: Hazır olduğunuzda, fotoğraflarınızı Flickr٬a yüklemek için <b>"Karşıya Yükle"</b> düğmesine basınız.

en: Aut_horize Account…
tr: Hesabı Yetki_lendir…

en: _File
tr: _Dosya

en: _Open…
tr: _Aç…

en: Save _As…
tr: F_arklı Kaydet…

en: A_dd…
tr: _Ekle…

en: _Remove
tr: _Kaldır

en: _Upload
tr: _Karşıya Yükle

en: _Preferences…
tr: _Tercihler…

en: _Help
tr: _Yardım

en: _About frogr
tr: Frogr _Hakkında

en: _Quit
tr: _Kapat

en: _View
tr: _Görünüm

en: _Sort Elements
tr: Öğeleri _Sırala

en: As _Loaded
tr: _Yüklemeye Göre

en: By _Date Taken
tr: Çekildiği _Tarihe Göre

en: By _Title
tr: _Başlığa Göre

en: By _Size
tr: Bo_yuta Göre

en: _Reversed Order
tr: Te_rs Sırada

en: Enable _Tooltips
tr: _İpuçlarını Etkinleştir
