frozen-bubble - en to fi translation catalogue (117 entries)

en: .
fi: ,

en: %s'%s"
fi: %s:%s

en: Your score after two minutes:
fi: Pisteesi kahden minuutin jälkeen:

en: Press any key.
fi: Paina jotakin näppäintä.

en: Lost connection to server!
fi: Yhteys palvelimeen menetettiin!

en: Hoster aborted the game.
fi: Pelin luoja keskeytti pelin.

en: Your lag is probably too high.
fi: Verkkoviiveesi on todennäköisesti liian suuri.

en: Random level
fi: Satunn. taso

en: Score: %s
fi: Pisteet: %s

en: Level %s
fi: Taso %s

en: Draw game!
fi: Tasapeli!

en: won!
fi: voitti!

en: level %s
fi: taso %s

en: Regular
fi: Tavallinen

en: Chain-reaction enabled
fi: Ketjureaktio päällä

en: left
fi: vasen

en: right
fi: oikea

en: up
fi: ylös

en: down
fi: alas

en: button
fi: painike

en: Start 1-player game menu
fi: Yksinpelin aloitusvalikko

en: Enable chain-reaction?
fi: Aktivoidaanko ketjureaktio?

en: %s or %s?
fi: %s vai %s?

en: Enjoy the game!
fi: Nauti pelistä!

en: Multiplayer training
fi: Moninpeliharjoitus

en: *** Please wait, probing for available servers on local network...
fi: *** Odota, haetaan palvelimia lähiverkosta...

en: *** Unable to probe for available servers on local network!
fi: *** Palvelimien haku lähiverkosta epäonnistui!

en: *** Verify your network setup
fi: *** Tarkista verkkoasetuksesi

en: *** No server found, and could not start server
fi: *** Palvelimia ei löydetty eikä palvelinta voitu käynnistää

en: *** Verify your installation or contact your vendor
fi: *** Tarkista asennuksesi tai ota yhteyttä järjestelmän toimittajaan

en: *** No server found, created server for local network game
fi: *** Palvelimia ei löydetty, luotiin palvelin lähiverkkopeliä varten

en: *** Contacting master server...
fi: *** Yhdistetään pääpalvelimeen...

en: *** Server list received properly
fi: *** Palvelinlista ladattu onnistuneesti

en: *** Unable to download server list from master server!
fi: *** Palvelinlistan lataaminen pääpalvelimelta epäonnistui!

en: *** Verify your network setup or retry later
fi: *** Tarkista verkkoasetuksesi tai yritä myöhemmin uudelleen

en: Available players: %s (playing: %s) Ping: %sms
fi: Vapaita pelaajia:%s (pelaamassa: %s) Ping:%sms

en: *** Please choose a server
fi: *** Valitse palvelin

en: *** No available game server
fi: *** Pelipalvelimia ei saatavilla

en: *** Please retry later or try a local network game (lan game)
fi: *** Yritä myöhemmin uudelleen tai kokeile lähiverkkopeliä

en: *** Impossible to connect to specified server, going back to server list
fi: *** Valittuun palvelimeen ei saada yhteyttä, siirrytään takaisin palvelinlistaan

en: *** Connected to server '%s'
fi: *** Yhdistetty palvelimeen '%s'

en: *** Sorry, your computer or the network is too slow, giving up - press any key
fi: *** Tietokoneesi tai verkkoyhteytesi on liian hidas, luovutetaan - paina jotakin näppäintä

en: Chat
fi: Keskustelu

en: Create new game
fi: Luo uusi peli

en: Say:
fi: Sano:

en: Players in game: %s
fi: Pelissä: %s

en: Available Players: %s
fi: Vapaita pelaajia: %s

en: *** %s has left the chat room
fi: *** %s poistui keskustelusta

en: *** Several players left this chat room:
fi: *** Useita pelaajia poistui keskustelusta:

en: *** %s has joined the chat room
fi: *** %s liittyi keskusteluun

en: *** Several players joined this chat room:
fi: *** Useita pelaajia liittyi keskusteluun:

en: Join game: %s
fi: Liity peliin: %s

en: *** Players listening:
fi: Keskustelussa: %s

en: *** Please wait, retrieving your geographical location from http://hostip.info/...
fi: *** Odota hetki, haetaan maantieteellistä sijaintiasi osoitteesta http://hostip.info/...

en: *** hostip.info doesn't know the geographical location of your IP address
fi: *** hostip.info ei tiedä IP-osoitteesi maantieteellistä sijaintia

en: *** If you want that your location appears on the map, fix your entry at http://hostip.info/
fi: *** Jos haluat sijaintisi näkyvän kartalla, korjaa tietosi osoitteessa http://hostip.info/

en: *** hostip.info didn't reply within 5 seconds, giving up
fi: *** hostip.info ei vastannut 5 sekunnin kuluessa, luovutetaan

en: enabled
fi: päällä

en: none (unlimited)
fi: ei rajaa

en: disabled
fi: pois

en: Chain-reaction: %s
fi: Ketjureaktio: %s

en: Victories limit: %s
fi: Voittoraja: %s

en: *** Can't kick %s: no such player in game
fi: *** Ei voida potkia pelaajaa %s: pelaajaa ei ole olemassa

en: *** Can't kick %s: '%s'
fi: *** Ei voida potkia pelaajaa %s: '%s'

en: *** Leaving game...
fi: *** Poistutaan pelistä...

en: *** You are now known as %s
fi: *** Olet nyt %s

en: *** Erroneous nickname
fi: *** Virheellinen nimimerkki

en: *** You're connected to server '%s'
fi: *** Yhdistettynä palvelimeen '%s'

en: *** Sado-masochist, hmm?
fi: *** Sadomasokistiko?

en: *** You like when it hurts, don't you?
fi: *** Pidät siitä kun sattuu, etkö vain?

en: *** Your butt already hurts enough! Stop that!
fi: *** Takamuksesi on jo tarpeeksi kipeä! Lopeta tuo!

en: *** Available commands: %s
fi: *** Komennot: %s

en: %s <action>
fi: %s <toiminta>

en: %s <new_nick>
fi: %s <uusi_nimimerkki>

en: *** Unknown command. Try %s for help.
fi: *** Tuntematon komento. Ohjeen saat komennolla %s.

en: *** Open games already full. Join an existing game, or select a different server.
fi: *** Palvelimella maksimimäärä aloittamattomia pelejä. Liity olemassa olevaan peliin tai valitse toinen palvelin.

en: *** Cannot join game, game was just started or aborted
fi: *** Peliin ei voida liittyä, koska peli on juuri aloitettu tai keskeytetty

en: *** Failure: '%s'
fi: *** Virhe: %s

en: *** Game created - now you need to wait for players to join
fi: *** Peli luotu - odota pelaajien liittymistä

en: *** Joined game
fi: *** Liitytty peliin

en: *** Can't start game: '%s'
fi: *** Peliä ei voida aloittaa: '%s'

en: *** Must disable chain-reaction, as a player is using a too old version of Frozen-Bubble
fi: *** Ketjureaktio täytyy ottaa pois käytöstä, koska jollakin pelaajalla on liian vanha versio Frozen-Bubblesta

en: *** Must reset victories limit as a player is using a too old version of Frozen-Bubble
fi: *** Voittoraja täytyy nollata, koska jollakin pelaajalla on liian vanha versio Frozen-Bubblesta

en: *** %s joined the game!
fi: *** %s liittyi peliin!

en: *** Chain-reaction disabled, %s is using a too old version of Frozen-Bubble
fi: *** Ketjureaktio poistettu käytöstä, pelaajalla %s on liian vanha versio Frozen-Bubblesta

en: *** Victories limit reset, %s is using a too old version of Frozen-Bubble
fi: *** Voittoraja nollattu, pelaajalla %s on liian vanha versio Frozen-Bubblesta

en: *** Game creator left the game...
fi: *** Pelin luoja poistui pelistä...

en: *** %s left the game...
fi: *** %s poistui pelistä...

en: *** %s was kicked out of the game...
fi: *** %s potkittiin pelistä...

en: *** You were kicked out of the game...
fi: *** Sinut potkittiin pelistä...

en: *** You were disconnected because of too long inactivity
fi: *** Yhteytesi katkaistiin liian pitkän hiljaisuuden takia

en: *** Lost connection to server, abandoning - press any key
fi: *** Yhteys palvelimeen menetettiin, hylätään - paina jotakin näppäintä

en: Start game!
fi: Aloita peli!

en: *** Game finished, because victories limit of %s was reached.
fi: *** Peli päättyi, koska voittoraja %s on saavutettu.

en: *** Game finished, because the following player(s) left: %s
fi: *** Peli päättyi, koska seuraava(t) pelaaja(t) poistui(vat): %s

en: *** Addicted for: %s
fi: *** Riippuvaisena jo: %s

en: *** Winner: %s
fi: *** Voittaja: %s

en: *** Draw game!
fi: *** Tasapeli!

en: *** Scores: %s
fi: *** Pisteet: %s

en: *** Cannot connect to specified gameserver, fallbacking to contacting master server
fi: *** Valittuun pelipalvelimeen ei saada yhteyttä, yritetään sen sijaan ottaa yhteyttä pääpalvelimelle

en: 2-player game
fi: Kaksinpeli

en: Congratulations!
fi: Onnittelut!

en: You have a highscore!
fi: Pääsit ennätyslistalle!

en: Your name?
fi: Nimesi?

en: Great game!
fi: Loistava peli!

en: Please enter new keys:
fi: Aseta uudet näppäimet:

en: Player 1; turn left?
fi: Pelaaja 1; vasemmalle?

en: Player 1; turn right?
fi: Pelaaja 1; oikealle?

en: Player 1; fire?
fi: Pelaaja 1; ammu?

en: Player 1; center?
fi: Pelaaja 1; keskitä?

en: Player 2; turn left?
fi: Pelaaja 2; vasemmalle?

en: Player 2; turn right?
fi: Pelaaja 2; oikealle?

en: Player 2; fire?
fi: Pelaaja 2; ammu?

en: Player 2; center?
fi: Pelaaja 2; keskitä?

en: Toggle fullscreen?
fi: Kokoruudun kytkentä?

en: Chat (net/lan game)?
fi: Keskustelu (verkkopeli)?

en: Thanks!
fi: Kiitos!
