fslint - en to da translation catalogue (123 entries)

en: Open _Folder
da: Åbn _mappe

en: _Rename...
da: _Omdøb...

en: Select using wildcard
da: Vælg med jokertegn

en: Unselect using wildcard
da: Fravælg med jokertegn

en: within groups
da: inden for grupper

en: Select all but first
da: Vælg alle undtagen første

en: Select all but newest
da: Vælg alle undtagen nyeste

en: Select all but oldest
da: Vælg alle undtagen ældste

en: Toggle selection
da: Til/fra markering

en: Unselect all
da: Fravælg alle

en: Add
da: Tilføj

en: Remove
da: Fjern

en: Directories to search
da: Kataloger der søges i

en: recurse?
da: rekursion?

en: Search path
da: Søgesti

en: Paths to exclude
da: Søgestier der udelades

en: Extra find parameters
da: Yderligere søgeparametre

en: extra find filtering parameters
da: yderligere søge-filtreringsparametre

en: Advanced search parameters
da: Avancerede søgeparametre

en: Name
da: Navn

en: Directory
da: Katalog

en: Date
da: Dato

en: Duplicates
da: Gengangere

en: Size
da: Størrelse

en: Installed packages
da: Installerede pakker

en: Sensitivity=
da: Følsomhed=

en: invalid UTF8 mode?
da: ugyldig UTF8-tilstand?

en: Bad names
da: Uegnede navne

en: Search (
da: Søg (

en: Conflicting files
da: Filer i konflikt

en: Aliases
da: Adressebog

en: Case conflicts
da: Konflikt små/store bogstaver

en: Same names
da: Ens navne

en: Same names(ignore case)
da: Ens navne(ignorer små/store bogstaver)

en: Name clashes
da: Navnesammenfald

en: More restrictive search for core files
da: Yderligere restriktiv søgning efter programfiler

en: core file mode?
da: programfil-tilstand?

en: days
da: dage

en: minimum age
da: minimumsalder

en: Temp files
da: Midlertidige filer

en: Dangling
da: Ikke afklaret

en: Absolute links to paths within or below the link's directory
da: Henvisning til stier indenfor eller under henvisningens katalog

en: Suspect
da: Mistænkelig

en: Relative
da: Relativ

en: Absolute
da: Absolut

en: Redundant naming
da: Redundant navngivning

en: Target
da: Mål

en: Bad symlinks
da: Ugyldig symbolsk henvisning

en: Bad IDs
da: Ugyldige ID'er

en: Empty directories
da: Tomme kataloger

en: Search $PATH
da: Søg $PATH

en: bad indenting for indent width
da: forkert indryk for indrykningsbredde

en: whitespace at end of line
da: mellemrum ved slutningen

en: Redundant whitespace
da: Redundant mellemrum

en: Resume
da: Genoptag

en: Select
da: Vælg

en: Save (selected) list to file
da: Gem (valgte) liste i en fil

en: Save
da: Gem

en: selected
da: valgt

en: Delete
da: Slet

en: All (except selected) using hardlinks
    (or symlinks if on a different filesystem)
da: Alle (undtagen valgte) der bruger fast henvisning
    (eller symbolsk henvisning hvis på et andet filsystem)

en: Merge
da: Sammenflet

en: Clean
da: Rens

en: Select Path
da: Vælg sti

en: ask me this in future?
da: spørg mig om dette i fremtiden?

en: Usage: %s [OPTION] [PATHS]
da: Brug: %s [OPTION] [PATHS]

en: display version
da: vis version

en: display help
da: vis hjælp

en: %(percent)s of %(disk)s is used leaving %(size)sB available
da: %(percent)s af %(disk)s er anvendt og %(size)sB er tilgængelig

en: Do you want to overwrite?
da: Ønsker du at overskrive?

en: You can't overwrite
da: Du kan ikke overskrive

en: Files with the same content
da: Filer med det samme indhold

en: Installed packages ordered by disk usage
da: Installerede pakker krævet af harddiskforbrug

en: Problematic filenames
da: Problematiske filnavne

en: Possibly conflicting commands or filenames
da: Mulig konflikt med kommandoer eller filnavne

en: Possibly old temporary files
da: Muligvis gamle midlertidige filer

en: Problematic symbolic links
da: Problematiske symbolske henvisninger

en: Files with missing user IDs
da: Filer med manglende bruger ID

en: Directory branches with no files
da: Mapper uden filer

en: Executables still containing debugging info
da: Programmer der stadig indeholder fejlsøgningsinformation

en: Erroneous whitespace in a text file
da: Fejlbehæftet mellemrum i en tekstfil

en: Invalid path [
da: Ugyldig sti [

en: searching
da: søger

en: processing...
da: bearbejder...

en: No search paths specified
da: Ingen søgesti valgt

en: Sorry, FSlint does not support this functionality on your system at present.
da: Beklager, FSlint understøtter ikke denne funktionalitet på dit system for nuværende.

en:  packages,
da:  pakker,

en: consuming %sB.
da: forbruger %sB.

en: Note %s.
da: Bemærk %s.

en:  files
da:  filer

en:  unstripped binaries
da:  ikke fjernet binarier

en:  empty directories
da:  tomme kataloger

en:  links
da:  henvisninger

en:  wasted in
da:  bortødslet i

en:  files (in
da:  filer (i

en:  groups)
da:  grupper)

en: bytes wasted
da: byte bortødslet

en: None selected
da: Ingen valg foretaget

en:  this item?
da:  dette punkt?

en:  these %d items?
da:  disse %d punkter?

en: User aborted
da: Bruger afbrudt

en: paused
da: standset

en: Error starting xdg-open
da: Fejl under opstarten af xdg-open

en: Rename:
da: Omdøb:

en: Error: [%s] can not be represented on your file system
da: Fejl: [%s] kan ikke være repræsenteret på dit filsystem

en: Error: Can't rename [%(old_path)s] as [%(new_path)s] exists
da: Fejl: Kan ikke omdøbe [%(old_path)s] da [%(new_path)s] eksisterer

en: wildcard:
da: jokertegn:

en: Sorry, you must be root to delete system packages.
da: Beklager, du skal være administrator for at slette systempakker.

en: Are you sure you want to delete
da: Er du sikker på at du ønsker at slette

en: Are you sure you want to delete all items in this group?
da: Er du sikker på du vil slette alle emner i denne gruppe?

en: Calculating dependencies...
da: Udregner afhængigheder...

en: %d extra packages need to be deleted.
da: %d yderligere pakker skal slettes.

en: Please review the updated selection.
da: Gennemse venligst det opdaterede valg.

en: Removing packages...
da: Fjerner pakker...

en:  items deleted
da:  punkter slettet

en: Are you sure you want to merge ALL files?
da: Er du sikker du ønsker at flette ALLE filer?

en: (Ignoring those selected)
da: (Ignorerer de valgte)

en: Which indenting method do you want to convert to?
da: Hvilken indrykningsmetode ønsker du at skifte til?

en: Tabs
da: Faneblade

en: Spaces
da: Mellemrum

en: Are you sure you want to clean
da: Er du sikker på, at du ønsker at rydde op

en:  items cleaned (
da:  punkter ryddet op (

en:  saved)
da:  gemt)
