fslint - en to hu translation catalogue (103 entries)

en: Open _Folder
hu: Mappa_Megnyitása

en: _Rename...
hu: _Átnevezés...

en: Select using wildcard
hu: Kijelölés helyettesítő karakterrel

en: within groups
hu: csoportokon belül

en: Select all but first
hu: Mind kijelölése kivéve az elsőt

en: Select all but newest
hu: Mind kijelölése kivéve a legfrissebbet

en: Select all but oldest
hu: Mind kijelölése kivéve a legrégebbit

en: Toggle selection
hu: Kijelölés váltás

en: Unselect all
hu: Kijelölés megszüntetése

en: Add
hu: Hozzáadás

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: Directories to search
hu: Könytárak keresése

en: recurse?
hu: Rekurzívan?

en: Search path
hu: Keresési útvonal

en: Paths to exclude
hu: Útvonalak melyeket ne vegyen figyelembe

en: Extra find parameters
hu: Plusz keresési feltételek

en: Advanced search parameters
hu: Haladó keresési feltételek

en: Name
hu: Név

en: Directory
hu: Könyvtár

en: Date
hu: Dátum

en: Duplicates
hu: Azonosak

en: Size
hu: Méret

en: Installed packages
hu: Telepített csomagok

en: Sensitivity=
hu: Érzékenység=

en: invalid UTF8 mode?
hu: érvénytelen UTF8 mode?

en: Bad names
hu: Hibás nevek

en: Search (
hu: Keresés (

en: ) for
hu: ) ért

en: Conflicting files
hu: Fájlok konfliktusban

en: Aliases
hu: Álnevek

en: Same names
hu: Azonos nevek

en: Same names(ignore case)
hu: Azonos nevek (kis-/nagybetű nem számít)

en: Name clashes
hu: Név ellentmondások

en: days
hu: nap

en: minimum age
hu: minimális kor

en: Temp files
hu: Ideiglenes fájlok

en: Relative
hu: Relatív

en: Absolute
hu: Abszolút

en: Redundant naming
hu: Redundáns nevek

en: Target
hu: Cél

en: Bad symlinks
hu: Hibás szimbolikus linkek

en: Bad IDs
hu: Hibás ID-k

en: Empty directories
hu: Üres könyvtárak

en: Search $PATH
hu: Keresési $PATH

en: whitespace at end of line
hu: whitespace a fájl végén

en: Redundant whitespace
hu: Redundáns whitespace

en: Find
hu: Keresés

en: Stop
hu: Állj

en: Pause
hu: Szünet

en: Resume
hu: Folytatás

en: Select
hu: Kijelölés

en: Save (selected) list to file
hu: Lista (a kijelöltekről) mentése fájlba

en: Save
hu: Mentés

en: selected
hu: kijelölve

en: Delete
hu: Törlés

en: Merge
hu: Összevonás

en: Clean
hu: Tiszta

en: Select Path
hu: Útvonal kiválasztása

en: ask me this in future?
hu: megkérdezze a jövőben?

en: Usage: %s [OPTION] [PATHS]
hu: Használat: %s [OPTION] [PATHS]

en: display version
hu: verzió megjelenítése

en: display help
hu: súgó megjelenítése

en: Do you want to overwrite?
hu: Felül akarod írni?

en: You can't overwrite
hu: Nem lehet felülírni

en: Files with the same content
hu: Fájlok azonos tartalommal

en: Installed packages ordered by disk usage
hu: Telepített csomagok méret szerint

en: Problematic filenames
hu: Problémás filenevek

en: Possibly old temporary files
hu: Lehetéges régi ideiglenes fájlok

en: Problematic symbolic links
hu: Problémás szimbolikus linkek

en: Files with missing user IDs
hu: Fájlok hiányzó UID-el

en: Erroneous whitespace in a text file
hu: Hibás whitespace a szöveges fájlban

en: Invalid path [
hu: Érvénytelen útvonal [

en: searching
hu: Keresés

en: processing...
hu: feldolgozás

en: No search paths specified
hu: Nem lett keresése útvonal megadva

en: Sorry, FSlint does not support this functionality on your system at present.
hu: Sajnáljuk, a FSlint nem támogatja jelenleg ezt a funckiót a rendszereden.

en:  packages,
hu:  csomagok

en: consuming %sB.
hu: felhasználva %sB

en: Note %s.
hu: Megjegyzés %s

en:  files
hu:  fájlok

en:  empty directories
hu:  üres könvtárak

en:  wasted in
hu:  veszik el a

en:  files (in
hu:  fájl (

en:  groups)
hu:  csoport)

en: bytes wasted
hu: byte elpazarolva

en: None selected
hu: Nincs kiválasztva

en:  this item?
hu:  ez az elem

en:  these %d items?
hu:  ezt az %d elemet

en: User aborted
hu: Felhasználói megszakítás

en: paused
hu: szüneteltetve

en: Error starting xdg-open
hu: Hiba az xdg-open indításakor

en: Rename:
hu: Átnevezés:

en: wildcard:
hu: helyettesítő karakter:

en: Sorry, you must be root to delete system packages.
hu: Sajnáljuk, de root jogokkal kell rendelkezned a rendszer csomagok törléséhez.

en: Are you sure you want to delete
hu: Biztosan törölni szeretnéd

en: Calculating dependencies...
hu: Függőségek keresése...

en: %d extra packages need to be deleted.
hu: %d csomagot kell még törölni

en: Removing packages...
hu: Csomagok eltávolítása...

en:  items deleted
hu:  elem törölve

en: Tabs
hu: Fülek

en: Are you sure you want to clean
hu: Biztos vagy a törlésben

en:  items cleaned (
hu:  elem törölve

en:  saved)
hu:  felszabadítva)
