fslint - en to it translation catalogue (127 entries)

en: Open _Folder
it: Apri ca_rtella

en: _Rename...
it: _Rinomina...

en: Select using wildcard
it: Seleziona usando wildcard

en: Unselect using wildcard
it: Deseleziona usando wildcard

en: within groups
it: con i gruppi

en: Select all but first
it: Seleziona tutto tranne il primo

en: Select all but newest
it: Seleziona tutto tranne il più nuovo

en: Select all but oldest
it: Seleziona tutto tranne il più vecchio

en: Toggle selection
it: Attiva/disattiva selezione

en: Unselect all
it: Deseleziona tutto

en: Add
it: Aggiungi

en: Remove
it: Rimuovi

en: Directories to search
it: Cartelle da cercare

en: recurse?
it: ricorsivo?

en: Search path
it: Percorso di ricerca

en: Paths to exclude
it: Percorsi da escludere

en: Extra find parameters
it: Parametri di ricerca aggiuntivi

en: extra find filtering parameters
it: Filtri di ricerca aggiuntivi

en: Advanced search parameters
it: Parametri di ricerca avanzati

en: Name
it: Nome

en: Directory
it: Cartella

en: Date
it: Data

en: Duplicates
it: Duplicati

en: Size
it: Dimensione

en: Installed packages
it: Pacchetti installati

en: Sensitivity=
it: Sensibilità

en: invalid UTF8 mode?
it: Modo UTF8 non valido?

en: Bad names
it: Nomi errati

en: Search (
it: Cerca (

en: ) for
it: ) di

en: Conflicting files
it: Files in conflitto

en: Aliases
it: Pseudonimi

en: Case conflicts
it: Conflitto maiuscolo/minuscolo

en: Same names
it: Stessi nomi

en: Same names(ignore case)
it: Stessi nomi(ignoro le maiuscole)

en: Name clashes
it: Nomi coincidenti

en: More restrictive search for core files
it: Ricerca più restrittiva per i file core

en: core file mode?
it: Cerco file core?

en: days
it: giorni

en: minimum age
it: età minima

en: Temp files
it: File temporanei

en: Dangling
it: Pendente

en: Absolute links to paths within or below the link's directory
it: Link assoluti a path dentro o al di sotto della directory link

en: Suspect
it: Sospetto

en: Relative
it: Relativo

en: Absolute
it: Assoluto

en: /././. ///// /../ etc.
it: /././. ///// /../ ecc.

en: Redundant naming
it: Nome superfluo

en: Bad symlinks
it: Link simbolici sbagliati

en: Bad IDs
it: ID non corretti

en: Empty directories
it: Directory vuote

en: Search $PATH
it: Ricerca $PATH

en: Non stripped binaries
it: Binari contenenti debug

en: bad indenting for indent width
it: indentazione non corretta per larghezza

en: whitespace at end of line
it: spazio alla fine della riga

en: Redundant whitespace
it: Spazi superflui

en: Find
it: Ricerca

en: Stop
it: Arresta

en: Pause
it: Pausa

en: Resume
it: Riprendi

en: Select
it: Seleziona

en: Save (selected) list to file
it: Salva la lista (selezione) su file

en: Save
it: Salva

en: selected
it: selezionato

en: Delete
it: Elimina

en: All (except selected) using hardlinks
    (or symlinks if on a different filesystem)
it: Tutti (eccetto quelli selezionati) usando hardlink
    (o link simbolici se sono su filesystem diversi)

en: Merge
it: Unisci

en: Clean
it: Pulisci

en: Select Path
it: Seleziona percorso

en: ask me this in future?
it: Visualizzare questo messaggio in futuro?

en: Usage: %s [OPTION] [PATHS]
it: Uso: %s [OPZIONI] [PERCORSI]

en: display version
it: mostra versione

en: display help
it: mostra l'aiuto

en: %(percent)s of %(disk)s is used leaving %(size)sB available
it: %(percent)s di %(disk)s in uso lasciando %(size)sB disponibili

en: Do you want to overwrite?
it: Vuoi sovrascrivere?

en: You can't overwrite
it: Non puoi sovrascrivere

en: Files with the same content
it: File con lo stesso contenuto

en: Installed packages ordered by disk usage
it: Pacchetti installati ordinati per dimensione

en: Problematic filenames
it: Nomi di file problematici

en: Possibly conflicting commands or filenames
it: Possibili conflitti nei comandi o nei file

en: Possibly old temporary files
it: Possibili vecchi file temporanei

en: Problematic symbolic links
it: Link simbolici problematici

en: Files with missing user IDs
it: File con user ID mancante

en: Directory branches with no files
it: Cartella e sottocartelle senza files

en: Executables still containing debugging info
it: Eseguibili che contengono ancora informazioni di debug

en: Erroneous whitespace in a text file
it: Spazi non necessari in un file di testo

en: Invalid path [
it: Percorso invalido [

en: searching
it: sto cercando

en: processing...
it: sto processando...

en: No search paths specified
it: Nessun percorso di ricerca specificato

en: Sorry, FSlint does not support this functionality on your system at present.
it: Spiacente, al momento FSlint non supporta questa funzionalità sul tuo sistema.

en:  packages,
it:  pacchetti,

en: consuming %sB.
it: occupanti %sB.

en: Note %s.
it: Nota %s.

en:  files
it:  file

en:  unstripped binaries
it:  binari contenenti debug

en:  empty directories
it:  directory vuote

en:  links
it:  link

en:  wasted in
it:  sprecati in

en:  files (in
it:  file (in

en:  groups)
it:  gruppi)

en: bytes wasted
it: byte sprecati

en: None selected
it: Nessuna selezione

en:  this item?
it:  questo elemento?

en:  these %d items?
it:  questi %d elementi?

en: User aborted
it: Interruzione dell'utente

en: paused
it: in pausa

en: Error starting xdg-open
it: Errore nell'esecuzione di xdg-open

en: Rename:
it: Rinomina:

en: Error: [%s] can not be represented on your file system
it: Errore: [%s] non può essere rappresentato sul tuo filesystem

en: Error: Can't rename [%(old_path)s] as [%(new_path)s] exists
it: Error: Non posso rinominare [%(old_path)s] perchè [%(new_path)s] esiste

en: Sorry, you must be root to delete system packages.
it: Spiacente, devi essere root per eliminare pacchetti di sistema.

en: Are you sure you want to delete
it: Sei sicuro di voler cancellare

en: Are you sure you want to delete all items in this group?
it: Si è sicuri di voler cancellare tutti gli elementi in questo gruppo?

en: Calculating dependencies...
it: Sto calcolando le dipendenze...

en: %d extra packages need to be deleted.
it: %d pacchetti aggiuntivi necessitano di esser cancellati.

en: Please review the updated selection.
it: Per favore controlla la selezione aggiornata.

en: Removing packages...
it: Sto rimuovendo i pacchetti...

en:  items deleted
it:  elementi cancellati

en: Are you sure you want to merge ALL files?
it: Sei sicuro di voler unire TUTTI i file?

en: (Ignoring those selected)
it: (Tranne quelli selezionati)

en: Which indenting method do you want to convert to?
it: Con quale metodo di indentazione vuoi convertire?

en: Tabs
it: Tab

en: Spaces
it: Spazi

en: Are you sure you want to clean
it: Sei sicuro di voler pulire

en:  items cleaned (
it:  elemento pulito (

en:  saved)
it:  salvati)
