fslint - en to ja translation catalogue (128 entries)

en: Open _Folder
ja: フォルダーを開く(_F)

en: _Rename...
ja: 名前を変更... (_R)

en: Select using wildcard
ja: ワイルドカードを使用して選択

en: Unselect using wildcard
ja: ワイルドカードを使用して選択解除

en: within groups
ja: グループ内

en: Select all but first
ja: 先頭のアイテム以外をすべて選択

en: Select all but newest
ja: 最新のアイテム以外をすべて選択

en: Select all but oldest
ja: 最古のアイテム以外をすべて選択

en: Toggle selection
ja: 選択を反転

en: Unselect all
ja: すべて選択解除

en: Add
ja: 追加

en: Remove
ja: 削除

en: Directories to search
ja: 検索するフォルダー

en: recurse?
ja: 再帰的に検索

en: Search path
ja: 検索パス

en: Paths to exclude
ja: 除外するパス

en: Extra find parameters
ja: find コマンドの追加オプション

en: extra find filtering parameters
ja: find コマンドの追加フィルタリングパラメーター

en: Advanced search parameters
ja: 高度な検索パラメーター

en: Name
ja: 名前

en: Directory
ja: フォルダー

en: Date
ja: 日時

en: Duplicates
ja: 重複しているファイル

en: Size
ja: サイズ

en: Installed packages
ja: インストール済みのパッケージ

en: Sensitivity=
ja: 感度=

en: invalid UTF8 mode?
ja: 無効な UTF8 モード

en: Bad names
ja: 不正な名前

en: Search (
ja: 検索対象 (

en: ) for
ja: )

en: Conflicting files
ja: 競合するファイル

en: Aliases
ja: エイリアス

en: Case conflicts
ja: 同一フォルダー内で大文字小文字のみが異なる

en: Same names
ja: 同名

en: Same names(ignore case)
ja: 同名 (大文字小文字を区別しない)

en: Name clashes
ja: 名前の衝突

en: More restrictive search for core files
ja: コアファイルの検索に限定する

en: core file mode?
ja: コアファイルモード

en: days
ja: 日数

en: minimum age
ja: 最短経過日数

en: Temp files
ja: 一時ファイル

en: Dangling
ja: 破損

en: Absolute links to paths within or below the link's directory
ja: フォルダー内またはフォルダー下層への絶対リンク

en: Suspect
ja: 疑惑

en: Relative
ja: 相対

en: Absolute
ja: 絶対

en: /././. ///// /../ etc.
ja: /././. ///// /../ その他。

en: Redundant naming
ja: 冗長なネーミング

en: Target
ja: リンク先

en: Bad symlinks
ja: 不正なシンボリックリンク

en: Bad IDs
ja: 不正な ID

en: Empty directories
ja: 空のフォルダー

en: Search $PATH
ja: $PATH を検索

en: Non stripped binaries
ja: strip されていないバイナリーファイル

en: bad indenting for indent width
ja: インデント幅に問題があるインデント

en: whitespace at end of line
ja: 行末の空白

en: Redundant whitespace
ja: 余分な空白

en: Find
ja: 検索

en: Stop
ja: 中止

en: Pause
ja: 一時停止

en: Resume
ja: 再開

en: Select
ja: 選択

en: Save (selected) list to file
ja: 選択されたファイルのリストを保存する

en: Save
ja: 保存

en: selected
ja: 選択されたアイテムを

en: Delete
ja: 削除

en: All (except selected) using hardlinks
    (or symlinks if on a different filesystem)
ja: 選択されたファイルを除く全ての重複ファイルをハードリンクにする
    (異なるファイルシステム上にある場合はシンボリックリンクにする)

en: Merge
ja: マージ

en: Clean
ja: クリーン

en: Select Path
ja: パスの選択

en: ask me this in future?
ja: 今後もこのダイアログを表示する

en: Usage: %s [OPTION] [PATHS]
ja: 使用方法: %s [OPTION] [PATHS]

en: display version
ja: バージョンを表示する

en: display help
ja: ヘルプを表示する

en: %(percent)s of %(disk)s is used leaving %(size)sB available
ja: %(disk)s の %(percent)s が使用中 %(size)sB が利用可能

en: Do you want to overwrite?
ja: 本当に上書きしてもよろしいですか？

en: You can't overwrite
ja: 上書きできません

en: Files with the same content
ja: 同じ内容のファイル

en: Installed packages ordered by disk usage
ja: インストールされたパッケージをディスク使用量順に表示

en: Problematic filenames
ja: 問題のあるファイル名

en: Possibly conflicting commands or filenames
ja: 競合するコマンドまたはファイル名

en: Possibly old temporary files
ja: 古い一時ファイル

en: Problematic symbolic links
ja: 問題のあるシンボリックリンク

en: Files with missing user IDs
ja: 存在しないユーザー ID を持つファイル

en: Directory branches with no files
ja: ファイルが入っていないフォルダー

en: Executables still containing debugging info
ja: デバッグ情報を含む実行ファイル

en: Erroneous whitespace in a text file
ja: テキストファイル内の正しくない空白

en: Invalid path [
ja: 無効なパス [

en: searching
ja: 検索中

en: processing...
ja: 処理中...

en: No search paths specified
ja: 検索パスが指定されていません

en: Sorry, FSlint does not support this functionality on your system at present.
ja: 申し訳ありませんが、FSlint は現在この機能をシステム上でサポートしていません。

en:  packages,
ja:  パッケージ、

en: consuming %sB.
ja: %sB 消費。

en: Note %s.
ja: 備考: %s.

en:  files
ja:  個のファイル

en:  unstripped binaries
ja:  個の strip されていないバイナリーファイル

en:  empty directories
ja:  個の空フォルダー

en:  links
ja:  個のリンク

en:  wasted in
ja:  浪费在

en:  files (in
ja:  個のファイル

en:  groups)
ja:  個のグループ

en: bytes wasted
ja: バイトの浪費

en: None selected
ja: 何も選択されていません

en:  this item?
ja:  (1 個のアイテム)

en:  these %d items?
ja:  (%d 個のアイテム)

en: User aborted
ja: 中断されました

en: paused
ja: 一時停止中

en: Error starting xdg-open
ja: xdg-open を実行する際にエラーが発生しました

en: Rename:
ja: 名前を変更:

en: Error: [%s] can not be represented on your file system
ja: エラー: 現在のファイルシステム上で [%s] を再現することは出来ません

en: Error: Can't rename [%(old_path)s] as [%(new_path)s] exists
ja: エラー: [%(new_path)s] が存在するため [%(old_path)s] の名前を変更できません

en: wildcard:
ja: ワイルドカード:

en: Sorry, you must be root to delete system packages.
ja: 申し訳ありませんが、root でなければシステムパッケージを削除できません。

en: Are you sure you want to delete
ja: 本当に削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete all items in this group?
ja: 本当にこのグループのすべてのアイテムを削除してもよろしいですか？

en: Calculating dependencies...
ja: 依存関係を確認中...

en: %d extra packages need to be deleted.
ja: %d 個の余分なパッケージを削除する必要があります。

en: Removing packages...
ja: パッケージを削除中...

en:  items deleted
ja:  個のアイテムを削除

en: Are you sure you want to merge ALL files?
ja: 本当にすべてのファイルをマージしてもよろしいですか？

en: (Ignoring those selected)
ja: (選択されたファイルは無視します)

en: Which indenting method do you want to convert to?
ja: どちらのインデント方法に変換しますか？

en: Tabs
ja: タブ

en: Spaces
ja: スペース

en: Are you sure you want to clean
ja: 本当にクリーンしてもよろしいですか？

en:  items cleaned (
ja:  個のアイテムをクリーンしました (

en:  saved)
ja:  削減)
