fslint - en to uk translation catalogue (129 entries)

en: Open _Folder
uk: Відкрити _теку

en: _Rename...
uk: _Перейменувати...

en: Select using wildcard
uk: Виділити по шаблону

en: Unselect using wildcard
uk: Зняти виділення по шаблону

en: within groups
uk: в групах

en: Select all but first
uk: Виділити всі крім перших

en: Select all but newest
uk: Виділити всі крім нових

en: Select all but oldest
uk: Виділити всі крім старих

en: Toggle selection
uk: Інвертувати виділене

en: Unselect all
uk: Зняти всі виділення

en: Add
uk: Додати

en: Remove
uk: Видалити

en: Directories to search
uk: Теки для пошуку

en: recurse?
uk: рекурсивно?

en: Search path
uk: Шукати в:

en: Paths to exclude
uk: Не шукати в:

en: Extra find parameters
uk: Додаткові параметри пошуку

en: extra find filtering parameters
uk: додаткові параметри пошукового фільтру

en: Advanced search parameters
uk: Розширені параметри пошуку

en: Name
uk: Ім’я

en: Directory
uk: Тека

en: Date
uk: Дата

en: Duplicates
uk: Дублікати

en: Size
uk: Розмір

en: Installed packages
uk: Встановлені пакунки

en: Sensitivity=
uk: Чутливість=

en: invalid UTF8 mode?
uk: неприпустимий режим UTF8?

en: Bad names
uk: Биті імена

en: Search (
uk: Пошук (

en: ) for
uk: ) для

en: Conflicting files
uk: Конфліктуючі файли

en: Aliases
uk: Псевдоніми

en: Case conflicts
uk: Конфлікт регістру

en: Same names
uk: Однакові імена

en: Same names(ignore case)
uk: Однакові імена (ігнорувати регістр)

en: Name clashes
uk: Конфлікт імен

en: More restrictive search for core files
uk: Більш обмежений пошук старих ядер

en: core file mode?
uk: шукати старі ядра?

en: days
uk: днів

en: minimum age
uk: мінімальний вік

en: Temp files
uk: Тимчасові файли

en: Dangling
uk: Висячі

en: Absolute links to paths within or below the link's directory
uk: Абсолютні посилання на адреси в каталог посилання чи нижче

en: Suspect
uk: Сумнівні

en: Relative
uk: Відносні

en: Absolute
uk: Абсолютні

en: /././. ///// /../ etc.
uk: Зайві символи в іменах /././. ///// /../ тощо

en: Redundant naming
uk: Сміття в іменах

en: Target
uk: Ціль

en: Bad symlinks
uk: Помилкові посилання

en: Bad IDs
uk: Помилкові IDи

en: Empty directories
uk: Порожні теки

en: Search $PATH
uk: Пошук $PATH

en: Non stripped binaries
uk: Не розділені двійкові

en: bad indenting for indent width
uk: надто великі відступи

en: whitespace at end of line
uk: пробіли в кінці рядка

en: Redundant whitespace
uk: Зайві пробіли

en: Find
uk: Шукати

en: Stop
uk: Зупинити

en: Pause
uk: Призупинити

en: Resume
uk: Продовжити

en: Select
uk: Вибрати

en: Save (selected) list to file
uk: Зберегти список вибраного у файл

en: Save
uk: Зберегти

en: selected
uk: вибрані

en: Delete
uk: Видалити

en: All (except selected) using hardlinks
    (or symlinks if on a different filesystem)
uk: Всі (крім вибраних) жорсткі посилання
    (або сивольні в залежності від файлової системи)

en: Merge
uk: Об’єднати

en: Clean
uk: Очистити

en: Select Path
uk: Вкажіть шлях

en: ask me this in future?
uk: запитати про це пізніше?

en: Usage: %s [OPTION] [PATHS]
uk: Використання: %s [ОПЦІЇ] [ШЛЯХИ]

en: display version
uk: показувати версію

en: display help
uk: показувати довідку

en: %(percent)s of %(disk)s is used leaving %(size)sB available
uk: %(percent)s використано на %(disk)s залишилось %(size)sB вільного місця

en: Do you want to overwrite?
uk: Бажаєте перезаписати?

en: You can't overwrite
uk: Ви не можете перезаписати

en: Files with the same content
uk: Файли з однаковим вмістом

en: Installed packages ordered by disk usage
uk: Встановлені пакунки сортуються по використанню диска

en: Problematic filenames
uk: Проблемні імена

en: Possibly conflicting commands or filenames
uk: Ймовірні конфлікти команд чи імен файлів

en: Possibly old temporary files
uk: Можливо устарівші тимчасові файли

en: Problematic symbolic links
uk: Сумнівні символьні посилання

en: Files with missing user IDs
uk: Файли з відсутніми ідентифікаторами (ID)

en: Directory branches with no files
uk: Теки без файлів

en: Executables still containing debugging info
uk: Виконувані файли, що містять інформацію для налагодження

en: Erroneous whitespace in a text file
uk: Хибні пробіли в текстовому файлі

en: Invalid path [
uk: невірний шлях [

en: searching
uk: шукаю...

en: processing...
uk: зачекайте...

en: No search paths specified
uk: Не вказані шляхи для пошуку

en: Sorry, FSlint does not support this functionality on your system at present.
uk: Вибачте, FSlint не підтримує ці функції у вашій системі.

en:  packages,
uk:  пакунки,

en: consuming %sB.
uk: , що займає %sB.

en: Note %s.
uk: Примітка %s.

en:  files
uk:  файли

en:  unstripped binaries
uk:  виконувані файли, що містять зайву інформацію для налагодження

en:  empty directories
uk:  порожні теки

en:  links
uk:  посилання

en:  wasted in
uk:  зайнято

en:  files (in
uk:  файли (в

en:  groups)
uk:  групи)

en: bytes wasted
uk: зайнято байт

en: None selected
uk: Нічого не вибрано

en:  this item?
uk:  цей пункт?

en:  these %d items?
uk:  ці %d пункти?

en: User aborted
uk: Зупинено користувачем

en: paused
uk: призупинено

en: Error starting xdg-open
uk: Помилка запуску xdg-open

en: Rename:
uk: Перейменувати:

en: Error: [%s] can not be represented on your file system
uk: Помилка: [%s] не вдається надати в вашій файловій системі

en: Error: Can't rename [%(old_path)s] as [%(new_path)s] exists
uk: Помилка: Не вдається перейменувати [%(old_path)s] в існуючий [%(new_path)s]

en: wildcard:
uk: шаблон:

en: Sorry, you must be root to delete system packages.
uk: Вибачте ви повинні мати права рута, щоб видаляти системні пакунки.

en: Are you sure you want to delete
uk: Ви впевнені, що хочете видалити

en: Are you sure you want to delete all items in this group?
uk: Ви дійсно хочете видалити всі елементи в цій групі?

en: Calculating dependencies...
uk: Розрахунок залежностей...

en: %d extra packages need to be deleted.
uk: %d додаткових пакунків повинно бути видалено.

en: Please review the updated selection.
uk: Будь-ласка перегляньте оновлений список вибраного.

en: Removing packages...
uk: Видалення пакунків...

en:  items deleted
uk:  елементи видалені

en: Are you sure you want to merge ALL files?
uk: Ви впевнені, що хочете об’єднати ВСІ файли?

en: (Ignoring those selected)
uk: (ігнорувати виділені)

en: Which indenting method do you want to convert to?
uk: В який вид відступів хочете перетворити?

en: Tabs
uk: Вкладки

en: Spaces
uk: Пробіли

en: Are you sure you want to clean
uk: Ви впевнені, що хочете очистити

en:  items cleaned (
uk:  елементів очищено (

en:  saved)
uk:  збережено)
