furnace 0.6.7 - en to sv translation catalogue (3233 entries)

en: premature end of file
sv: för tidigt slut på filen

en: Channel %d
sv: Kanal %d

en: 20xx: Set channel mode (bit 0: square; bit 1: noise; bit 2: envelope)
sv: 20xx: Ange kanalläge (bit 0: kvadrat; bit 1: brus, bit 2; ADSR)

en: 21xx: Set noise frequency (0 to 1F)
sv: 21xx: Ange brusfrekvens (0 till 1F)

en: 22xy: Set envelope mode (x: shape, y: enable for this channel)
sv: 22xy: Ange ADSR (x: form, y: sätt på för kanalen)

en: 23xx: Set envelope period low byte
sv: 23xx: Ange ADSR-period låg byte

en: 24xx: Set envelope period high byte
sv: 24xx: Ange ADSR-period hög byte

en: 25xx: Envelope slide up
sv: 25xx: ADSR-tonhöjdningen upp

en: 26xx: Envelope slide down
sv: 26xx: ADSR-tonhöjdningen ner

en: 29xy: Set auto-envelope (x: numerator; y: denominator)
sv: 29xy: Ange auto-ADSR (x: täljare; y: nämnare)

en: 2Cxx: Set timer period offset (bit 7: sign)
sv: 2Cxx: Ställ in timerperiodsoffset (bit 7: tecken)

en: 2Exx: Write to I/O port A
sv: 2Exx: Skriv till I/O-port A

en: 2Fxx: Write to I/O port B
sv: 2FXX: Skriv till I/O-port B

en: 21xx: Set noise frequency (0 to FF)
sv: 21xx: Ange brusfrekvens (0 till FF)

en: 12xx: Set duty cycle (0 to 8)
sv: 12xx: Ange arbetscykel (0 till 8)

en: 27xx: Set noise AND mask
sv: Ange brus LOGISKT OCH mask

en: 28xx: Set noise OR mask
sv: Ange brus LOGISKT ELLER mask

en: 2Cxy: Automatic noise frequency (x: mode (0: disable, 1: freq, 2: freq + OR mask); y: offset)
sv: 2Cxy: Automatisk brusfrekvens (x: läge (0: inaktivera, 1: frekv, 2: frekv + LOGISKT ELLER mask); y: offset

en: 2Dxx: NOT TO BE EMPLOYED BY THE COMPOSER
sv: 2Dxx: FÅR EJ ANSTÄLLAS AV KOMPOSITÖREN

en: 30xx: Toggle hard envelope reset on new notes
sv: 30xx: Växla hård ADSR-återställning på nya noter

en: 18xx: Toggle extended channel 3 mode
sv: 18xx: Växla till utökat kanal 3-läge

en: 17xx: Toggle PCM mode (LEGACY)
sv: 17xx: Växla till PCM-läge (FÖRÅLDRAD)

en: DFxx: Set sample playback direction (0: normal; 1: reverse)
sv: DFxx: Ange sampleuppspelningsriktning (0: normal; 1: omvänd)

en: 18xx: Toggle drums mode (1: enabled; 0: disabled)
sv: 18xx: Växla till trumläge (1: aktiverat; 0: inaktiverat)

en: 11xx: Set feedback (0 to 7)
sv: 11xx: Ange feedback (0 till 7)

en: 12xx: Set level of operator 1 (0 highest, 7F lowest)
sv: 12xx: Ange nivå för operator 1 (0 högst, 7F lägst)

en: 13xx: Set level of operator 2 (0 highest, 7F lowest)
sv: 13xx: Ange nivå för operator 2 (0 högst, 7F lägst)

en: 14xx: Set level of operator 3 (0 highest, 7F lowest)
sv: 14xx: Ange nivå för operator 3 (0 högst, 7F lägst)

en: 15xx: Set level of operator 4 (0 highest, 7F lowest)
sv: 15xx: Ange nivå för operator 4 (0 högst, 7F lägst)

en: 16xy: Set operator multiplier (x: operator from 1 to 4; y: multiplier)
sv: 16xy: Ange operatorsmultiplikator (x: operator från 1 till 4; y: multiplikator)

en: 19xx: Set attack of all operators (0 to 1F)
sv: 19xx: Ange attack av alla operatorer (0 till 1F)

en: 1Axx: Set attack of operator 1 (0 to 1F)
sv: 1Axx: Ange attack av operator 1 (0 till 1F)

en: 1Bxx: Set attack of operator 2 (0 to 1F)
sv: 1Bxx: Ange attack av operator 2 (0 till 1F)

en: 1Cxx: Set attack of operator 3 (0 to 1F)
sv: 1Cxx: Ange attack av operator 3 (0 till 1F)

en: 1Dxx: Set attack of operator 4 (0 to 1F)
sv: 1Dxx: Ange attack av operator 4 (0 till 1F)

en: 50xy: Set AM (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: AM)
sv: 50xy: Ange AM (x: operator från 1 till 4 (0 för alla operatorer); y: AM)

en: 51xy: Set sustain level (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: sustain)
sv: 51xy: Ange sustainnivå (x: operator från 1 till 4 (0 för alla operatorer); y: sustain)

en: 52xy: Set release (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: release)
sv: 51xy: Ange releasenivå (x: operator från 1 till 4 (0 för alla operatorer); y: release)

en: 53xy: Set detune (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: detune where 3 is center)
sv: 53xy: Ange detune (x: operator från 1 till 4 (0 för alla operatorer); y: detune där 3 är mitten)

en: 54xy: Set envelope scale (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: scale from 0 to 3)
sv: 54xy: Ange ADSR-skalan (x: operator from 1 to 4 (0 for all operatorer); y: skala från 0 till 3)

en: 56xx: Set decay of all operators (0 to 1F)
sv: 56xx: Ange decay för alla operatorer (0 till 1F)

en: 57xx: Set decay of operator 1 (0 to 1F)
sv: 57xx: Ange decay för operator 1 (0 till 1F)

en: 58xx: Set decay of operator 2 (0 to 1F)
sv: 58xx: Ange decay för operator 2 (0 till 1F)

en: 59xx: Set decay of operator 3 (0 to 1F)
sv: 59xx: Ange decay för operator 3 (0 till 1F)

en: 5Axx: Set decay of operator 4 (0 to 1F)
sv: Ange decay för operator 4 (0 till 1F)

en: 5Bxx: Set decay 2 of all operators (0 to 1F)
sv: 5Bxx: Ange decay 2 för alla operatorer (0 till 1F)

en: 5Cxx: Set decay 2 of operator 1 (0 to 1F)
sv: 5Cxx: Ange decay 2 för operator 1 (0 till 1F)

en: 5Dxx: Set decay 2 of operator 2 (0 to 1F)
sv: 5Dxx: Ange decay 2 för operator 2 (0 till 1F)

en: 5Exx: Set decay 2 of operator 3 (0 to 1F)
sv: 5Exx: Ange decay 2 för operator 3 (0 till 1F)

en: 5Fxx: Set decay 2 of operator 4 (0 to 1F)
sv: 5Fxx: Ange decay 2 för operator 4 (0 till 1F)

en: 60xx: Set operator mask (bits 0-3)
sv: 60xx: Ställ in operatörsmask (bits 0-3)

en: 10xx: Set noise frequency (xx: value; 0 disables noise)
sv: 10xx: Ange brusfrekvens (xx: värde; 0 inaktiverar brus)

en: 17xx: Set LFO speed
sv: 17xx: Ange LFO-hastighet

en: 18xx: Set LFO waveform (0 saw, 1 square, 2 triangle, 3 noise)
sv: 18xx: Ange LFO-vågform (0 såg, 1 kvadrat, 2 triangel, 3 brus)

en: 1Exx: Set AM depth (0 to 7F)
sv: 1Exx: Ange AM-djup (0 till 7F)

en: 1Fxx: Set PM depth (0 to 7F)
sv: 1Fxx: Ange PM-djup (0 till 7F)

en: 55xy: Set detune 2 (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: detune from 0 to 3)
sv: 55xy: Ange detune 2 (x: operator från 1 till 4 (0 för alla operatorer); y: detune från 0 till 3)

en: 24xx: Set LFO 2 speed
sv: 24xx: Ange LFO 2-hastighet

en: 25xx: Set LFO 2 waveform (0 saw, 1 square, 2 triangle, 3 noise)
sv: 25xx: Ange LFO 2-vågform (0 såg, 1 kvadrat, 2 triangel, 3 brus)

en: 26xx: Set AM 2 depth (0 to 7F)
sv: 26xx: Ange AM 2-djup (0 till 7F)

en: 27xx: Set PM 2 depth (0 to 7F)
sv: 27xx: Ange PM 2-djup (0 till 7F)

en: 28xy: Set reverb (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: reverb from 0 to 7)
sv: 28xy: Ange reverb (x: operator från 1 till 4 (0 för alla operatorer); y: reverb från 0 till 7)

en: 2Axy: Set waveform (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: waveform from 0 to 7)
sv: 2Axy: Ange vågform (x: operator från 1 till 4 (0 för alla operatorer); y: vågform från 0 till 7)

en: 2Bxy: Set envelope generator shift (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: shift from 0 to 3)
sv: 2Bxy: Ange ADSR-generatorskifte (x: operator från 1 till 4 (0 för alla operatorer); y: skift från 0 till 3)

en: 2Cxy: Set fine multiplier (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: fine)
sv: 2Cxy: Ange finmultiplikator (x: operator från 1 till 4 (0 för alla operationer); y: fin)

en: 3xyy: Set fixed frequency of operator 1 (x: octave from 0 to 7; y: frequency)
sv: 3xyy: Ange fast frekvens för operator 1 (x: oktav från 0 till 7; y: frekvens)

en: 3xyy: Set fixed frequency of operator 2 (x: octave from 8 to F; y: frequency)
sv: 3xyy: Ange fast frekvens för operator 2 (x: oktav från 8 till F; y: frekvens)

en: 4xyy: Set fixed frequency of operator 3 (x: octave from 0 to 7; y: frequency)
sv: 4xyy: Ange fast frekvens för operator 3 (x: oktav från 0 till 7; y: frekvens)

en: 4xyy: Set fixed frequency of operator 4 (x: octave from 8 to F; y: frequency)
sv: 4xyy: Ange fast frekvens för operator 4 (x: oktav från 8 till F; y: frekvens)

en: 10xy: Setup LFO (x: enable; y: speed)
sv: 10xy: Ange LFO (x: aktivera; y: hastighet)

en: 55xy: Set SSG envelope (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: 0-7 on, 8 off)
sv: 55xy: Ange SSG-ADSR (x: operator från 1 till 4 (0 för alla operatorer); y: 0-7 på, 8 av)

en: 1Fxx: Set ADPCM-A global volume (0 to 3F)
sv: 1Fxx: Ange ADPCM-A globalvolym (0 till 3F)

en: 10xx: Set patch (0 to F)
sv: 10xx: Ange patch (0 till F)

en: 12xx: Set level of operator 1 (0 highest, 3F lowest)
sv: 12xx: Ange nivå för operator 1 (0 högst, 3F lägst)

en: 13xx: Set level of operator 2 (0 highest, 3F lowest)
sv: 13xx: Ange nivå för operator 2 (0 högst, 3F lägst)

en: 16xy: Set operator multiplier (x: operator from 1 to 2; y: multiplier)
sv: 16xy: Ange operatormultiplikator (x: operator från 1 till 2; y: multiplikator)

en: 19xx: Set attack of all operators (0 to F)
sv: 19xx: Ange attack av alla operatorer (0 till F)

en: 1Axx: Set attack of operator 1 (0 to F)
sv: 1Axx: Ange attack av operator 1 (0 till F)

en: 1Bxx: Set attack of operator 2 (0 to F)
sv: 1Bxx: Ange attack av operator 2 (0 till F)

en: 50xy: Set AM (x: operator from 1 to 2 (0 for all ops); y: AM)
sv: 50xy: Ange AM (x: operator från 1 till 2 (0 för alla operatorer); y: AM)

en: 51xy: Set sustain level (x: operator from 1 to 2 (0 for all ops); y: sustain)
sv: 51xy: Ange sustainnivå (x: operator från 1 till 2 (0 för alla operatorer); y: sustain)

en: 52xy: Set release (x: operator from 1 to 2 (0 for all ops); y: release)
sv: 52xy: Ange release (x: operator från 1 till 2 (0 för alla operatorer); y: release)

en: 53xy: Set vibrato (x: operator from 1 to 2 (0 for all ops); y: enabled)
sv: 53xy: Ange vibrato (x: operator från 1 till 2 (0 för alla operatorer); y: aktiverad)

en: 54xy: Set envelope scale (x: operator from 1 to 2 (0 for all ops); y: scale from 0 to 3)
sv: 54xy: Ange ADSR-skalan (x: operator från 1 till 2 (0 för alla operatorer); y: skala från 0 till 3)

en: 55xy: Set envelope sustain (x: operator from 1 to 2 (0 for all ops); y: enabled)
sv: 55xy: Ange ADSR-sustain (x: operator från 1 till 2 (0 för alla operatorer); y: aktiverad)

en: 56xx: Set decay of all operators (0 to F)
sv: 56xx: Ange decay för alla operatorer (0 till F)

en: 57xx: Set decay of operator 1 (0 to F)
sv: 57xx: Ange decay för operator 1 (0 till F)

en: 58xx: Set decay of operator 2 (0 to F)
sv: 58xx: Ange decay för operator 2 (0 till F)

en: 5Bxy: Set whether key will scale envelope (x: operator from 1 to 2 (0 for all ops); y: enabled)
sv: 5Bxy: Ange om värdet ska skala ADSR (x: operator från 1 till 2 (0 för alla operatorer); y: aktiverad)

en: 10xx: Set global AM depth (0: 1dB, 1: 4.8dB)
sv: 10xx: Ange globalt AM-djup (0: 1dB, 1: 4,8dB)

en: 14xx: Set level of operator 3 (0 highest, 3F lowest)
sv: 14xx: Ange nivå för operator 3 (0 högst, 3F lägst)

en: 15xx: Set level of operator 4 (0 highest, 3F lowest)
sv: 15xx: Ange nivå för operator 4 (0 högst, 3F lägst)

en: 17xx: Set global vibrato depth (0: normal, 1: double)
sv: 17xx: Ange globalt vibratodjup (0: normal, 1: dubbel)

en: 1Cxx: Set attack of operator 3 (0 to F)
sv: 1Cxx: Ange attack av operator 3 (0 till F)

en: 1Dxx: Set attack of operator 4 (0 to F)
sv: 1Dxx: Ange attack av operator 4 (0 till F)

en: 2Axy: Set waveform (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: waveform from 0 to 3 in OPL2 and 0 to 7 in OPL3)
sv: 2Axy: Ange vågform (x: operator från 1 till 4 (0 för alla operatorer); y: vågform från 0 till 3 i OPL2 och 0 till 7 i OPL3)

en: 53xy: Set vibrato (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: enabled)
sv: 53xy: Ange vibrato (x: operator från 1 till 4 (0 för alla operatorer); y: aktiverad)

en: 55xy: Set envelope sustain (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: enabled)
sv: 55xy: Ange ADSR-sustain (x: operator från 1 till 4 (0 för alla operatorer); y: aktiverad)

en: 59xx: Set decay of operator 3 (0 to F)
sv: 59xx: Ange decay för operator 3 (0 till F)

en: 5Axx: Set decay of operator 4 (0 to F)
sv: 5Axx: Ange decay för operator 4 (0 till F)

en: 5Bxy: Set whether key will scale envelope (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: enabled)
sv: 5Bxy: Ange om värdet ska skala ADSR (x: operator från 1 till 4 (0 för alla operatorer); y: aktiverad)

en: 10xx: Set waveform (bit 0: triangle; bit 1: saw; bit 2: pulse; bit 3: noise)
sv: 10xx: Ange vågform (bit 0: triangel; bit 1: såg; bit 2: puls; bit 3: brus)

en: 11xx: Set coarse cutoff (not recommended; use 4xxx instead)
sv: 11xx: Ange modulatortonens brytfrekvens (rekommenderas ej, använd 4xxx i stället)

en: 12xx: Set coarse pulse width (not recommended; use 3xxx instead)
sv: 12xx: Ange modulatortonens pulsbredd (rekommenderas ej, använd 3xxx i stället)

en: 13xx: Set resonance (0 to F)
sv: 13xx: Ange resonans (0 till F)

en: 14xx: Set filter mode (bit 0: low pass; bit 1: band pass; bit 2: high pass)
sv: 14xx: Ange filterläge (bit 0: lågpass; bit 1: bandpass; bit 2: högpass)

en: 15xx: Set envelope reset time
sv: 15xx: Ange ADSR-återställningstid

en: 1Axx: Disable envelope reset for this channel (1 disables; 0 enables)
sv: 1Axx: Inaktivera ADSR-återställning för denna kanal (1 inaktiverar; 0 aktiverar)

en: 1Bxy: Reset cutoff (x: on new note; y: now)
sv: 1Bxy: Återställ brytfrekvensen (x: på ny not; y: nu)

en: 1Cxy: Reset pulse width (x: on new note; y: now)
sv: 1Cxy: Återställ pulsbredd (x: på ny not; y: nu)

en: 1Exy: Change other parameters (LEGACY)
sv: 1Exy: Byt andra parametrar (FÖRÅLDRAD)

en: 20xy: Set attack/decay (x: attack; y: decay)
sv: 20xy: Ange attack/decay (x: attack; y: decay)

en: 21xy: Set sustain/release (x: sustain; y: release)
sv: 21xy: Ange sustain/release (x: sustain; y: release)

en: 3xxx: Set pulse width (0 to FFF)
sv: 3xxx: Ange pulsbredd (0 till FFF)

en: 4xxx: Set cutoff (0 to 7FF)
sv: 4xxx: Ange brytfrekvens (0 till 7FF)

en: 10xx: Set waveform
sv: 10xx: Ange vågform

en: 20xx: Set PCM frequency
sv: 20xx: Ange PCM-frekvens

en: 10xy: Set AM depth (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: depth (0: 1dB, 1: 4.8dB))
sv: 10xy: Ange AM-djup (x: operator från 1 till 4 (0 för alla operatorer); y: djup (0: 1dB, 1: 4,8dB))

en: 17xy: Set vibrato depth (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: depth (0: normal, 1: double))
sv: 17xy: Ange vibratodjup (x: operator från 1 till 4 (0 för alla operatorer); y: djup (0: normal, 1: dubbel))

en: 20xy: Set panning of operator 1 (x: left; y: right)
sv: 20xy: Ange panorering av operator 1 (x: vänster; y: höger)

en: 21xy: Set panning of operator 2 (x: left; y: right)
sv: 21xy: Ange panorering av operator 2 (x: vänster; y: höger)

en: 22xy: Set panning of operator 3 (x: left; y: right)
sv: 22xy: Ange panorering av operator 3 (x: vänster; y: höger)

en: 23xy: Set panning of operator 4 (x: left; y: right)
sv: 23xy: Ange panorering av operator 4 (x: vänster; y: höger)

en: 24xy: Set output level register (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: level from 0 to 7)
sv: 24xy: Ange utgångsnivåregistreringen (x: operator från 1 till 4 (0 för alla operatorer); y: nivå från 0 till 7)

en: 25xy: Set modulation input level (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: level from 0 to 7)
sv: 25xy: Ange moduleringsingångsnivån (x: operator från 1 till 4 (0 för alla operatorer); y: nivå från 0 till 7)

en: 26xy: Set envelope delay (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: delay from 0 to 7)
sv: 26xy: Ange ADSR-delay (x: operator från 1 till 4 (0 för alla operatorer); y: delay från 0 till 7)

en: 27xx: Set noise mode for operator 4 (x: mode from 0 to 3)
sv: 27xx: Ange brusläge för operator 4 (x: läge från 0 till 3)

en: 2Fxy: Set fixed frequency block (x: operator from 1 to 4; y: octave from 0 to 7)
sv: 2Fxy: Ange fast frekvensblock (x: operator från 1 till 4; y: oktav från 0 till 7)

en: 40xx: Set detune of operator 1 (80: center)
sv: 40xx: Ange detune av operator 1 (80: mitten)

en: 41xx: Set detune of operator 2 (80: center)
sv: 41xx: Ange detune av operator 2 (80: mitten)

en: 42xx: Set detune of operator 3 (80: center)
sv: 42xx: Ange detune av operator 3 (80: mitten)

en: 43xx: Set detune of operator 4 (80: center)
sv: 43xx: Ange detune av operator 4 (80: mitten)

en: 3xyy: Set fixed frequency F-num of operator 1 (x: high 2 bits from 0 to 3; y: low 8 bits of F-num)
sv: 3xyy: Ange fast frekvens F-nummer för operator 1 (x: hög 2 bit från 0 till 3; y: låg 8 bit av F-nummer)

en: 3xyy: Set fixed frequency F-num of operator 2 (x: high 2 bits from 4 to 7; y: low 8 bits of F-num)
sv: 3xyy: Ange fast frekvens F-nummer för operator 2 (x: hög 2 bit från 4 till 7; y: låg 8 bit av F-nummer)

en: 3xyy: Set fixed frequency F-num of operator 3 (x: high 2 bits from 8 to B; y: low 8 bits of F-num)
sv: 3xyy: Ange fast frekvens F-nummer för operator 3 (x: hög 2 bit från 8 till 8; y: låg 8 bit av F-nummer)

en: 3xyy: Set fixed frequency F-num of operator 4 (x: high 2 bits from C to F; y: low 8 bits of F-num)
sv: 3xyy: Ange fast frekvens F-nummer för operator 4 (x: hög 2 bit från C till F; y: låg 8 bit av F-nummer)

en: 11xx: Set resonance (0 to FF)
sv: 11xx: Ange resonans (0 till FF)

en: 12xx: Set filter mode (bit 0: low pass; bit 1: band pass; bit 2: high pass)
sv: 12xx: Ange filterläge (bit 0: lågpass; bit 1: bandpass; bit 2: högpass)

en: 13xx: Disable envelope reset for this channel (1 disables; 0 enables)
sv: 13xx: Inaktivera ADSR-återställning för denna kanal (1 inaktiverar; 0 aktiverar)

en: 14xy: Reset cutoff (x: on new note; y: now)
sv: 14xy: Återställ brytfrekvens (x: på ny not; y: nu)

en: 15xy: Reset pulse width (x: on new note; y: now)
sv: 15xy: Återställ pulsbredd (x: på ny not; y: nu)

en: 16xy: Change other parameters
sv: 16xy: Ändra andra parametrar

en: 4xxx: Set cutoff (0 to FFF)
sv: 4xxx: Ange brytfrekvens (0 till FFF)

en: a chip which found its way inside mobile phones in the 2000's.
    as proprietary as it is, it passed away after losing to MP3 in the mobile hardware battle.
sv: ett ljudchip som hittade sin väg in i mobiltelefoner på 2000-talet.
    Så proprietärt som det är gick det bort efter att ha förlorat mot MP3 i mobilenhårdvarustrid.

en: Channel 1
sv: Kanal 1

en: Channel 2
sv: Kanal 2

en: Channel 3
sv: Kanal 3

en: Channel 4
sv: Kanal 4

en: Channel 5
sv: Kanal 5

en: Channel 6
sv: Kanal 6

en: Channel 7
sv: Kanal 7

en: Channel 8
sv: Kanal 8

en: Channel 9
sv: Kanal 9

en: Channel 10
sv: Kanal 10

en: Channel 11
sv: Kanal 11

en: Channel 12
sv: Kanal 12

en: Channel 13
sv: Kanal 13

en: Channel 14
sv: Kanal 14

en: Channel 15
sv: Kanal 15

en: Channel 16
sv: Kanal 16

en: Sega Genesis Extended Channel 3
sv: Sega Genesis utökad kanal 3

en: a square/noise sound chip found on the Sega Master System, ColecoVision, Tandy, TI's own 99/4A and a few other places.
sv: ett kvadrat/brusljudchip som finns på Sega Master System, ColecoVision, Tandy, TI:s egen 99/4A och några andra ställen.

en: Square 1
sv: Kvadrat 1

en: Square 2
sv: Kvadrat 2

en: Square 3
sv: Kvadrat 3

en: Noise
sv: Brus

en: 20xy: Set noise mode (x: preset freq/ch3 freq; y: thin pulse/noise)
sv: 20xy: Ange brusläge (x: förinställd frekv/k3 frekv; y: tunn puls/brus)

en: Sega Master System + FM Expansion
sv: Sega Master System + FM-expansion

en: the most popular portable game console of the era.
sv: den mest populära bärbara spelkonsol på tiden.

en: Pulse 1
sv: Puls 1

en: Pulse 2
sv: Puls 2

en: 11xx: Set noise length (0: long; 1: short)
sv: 11xx: Ange bruslängd (0: lång; 1: kort)

en: 12xx: Set duty cycle (0 to 3)
sv: 12xx: Ange arbetscykel (0 till 3)

en: 13xy: Setup sweep (x: time; y: shift)
sv: 13xy: Konfigurera filtersvep (x: tid; y: skift)

en: 14xx: Set sweep direction (0: up; 1: down)
sv: 14xx: Ange filtersvepriktning (0: uppåt; 1: nedåt)

en: an '80s game console with a wavetable sound chip, popular in Japan.
sv: en spelkonsol från 80-talet med ett wavetable-ljudchip, populär i Japan.

en: 11xx: Toggle noise mode
sv: 11xx: Växla brusläge

en: 12xx: Setup LFO (0: disabled; 1: 1x depth; 2: 16x depth; 3: 256x depth)
sv: 12xx: Ställ in LFO (0: inaktiverad; 1: 1x djup; 2: 16x djup; 3: 256x djup)

en: 13xx: Set LFO speed
sv: 13xx: Ange LFO-hastighet

en: also known as Famicom in Japan, it's the most well-known game console of the '80s.
sv: även känd som Famicom i Japan, det är den mest välkända spelkonsolen på 80-talet.

en: Triangle
sv: Triangel

en: 11xx: Write to delta modulation counter (0 to 7F)
sv: 11xx: Skriv till deltamoduleringsräknaren (0 till 7F)

en: 12xx: Set duty cycle/noise mode (pulse: 0 to 3; noise: 0 or 1)
sv: 12xx: Ange arbetscykel/brusläge (puls: 0 till 3; brus: 0 eller 1)

en: 13xy: Sweep up (x: time; y: shift)
sv: 13xy: Filtersvep upp (x: tid; y: skift)

en: 14xy: Sweep down (x: time; y: shift)
sv: 14xy: Filtersvep ner (x: tid; y: skift)

en: 15xx: Set envelope mode (0: envelope, 1: length, 2: looping, 3: constant)
sv: 15xx: Ange ADSR-läge (0: kuvert, 1: längd, 2: looping, 3: konstant)

en: 16xx: Set length counter (refer to manual for a list of values)
sv: 16xx: Ställ in längdräknare (se manualen för en lista med värden)

en: 17xx: Set frame counter mode (0: 4-step, 1: 5-step)
sv: 17xx: Ställ in bildräknarläge (0: 4-steg, 1: 5-steg)

en: 18xx: Select PCM/DPCM mode (0: PCM; 1: DPCM)
sv: 18xx: Välj PCM/DPCM-läge (0: PCM; 1: DPCM)

en: 19xx: Set triangle linear counter (0 to 7F; 80 and higher halt)
sv: 19xx: Ställ in triangellinjärräknare (0 till 7F; 80 och högre stopp)

en: 20xx: Set DPCM frequency (0 to F)
sv: 20xx: Ställ in DPCM-frekvens (0 till F)

en: this computer is powered by the SID chip, which had synthesizer features like a filter and ADSR.
sv: denna dator drivs av SID-chippet, som hade synthesizerfunktioner som ett filter och ADSR.

en: this computer is powered by the SID chip, which had synthesizer features like a filter and ADSR.
    this is the newer revision of the chip.
sv: denna dator drivs av SID-chippet, som hade synthesizerfunktioner som ett filter och ADSR.
    detta är den nyare versionen av chippet.

en: like Neo Geo, but lacking the ADPCM-B channel since they couldn't connect the pins.
sv: som Neo Geo, men saknar ADPCM-B-kanalen eftersom de inte kunde ansluta stiften.

en: Neo Geo CD Extended Channel 2
sv: Neo Geo CD utökat kanal 2

en: like Neo Geo, but lacking the ADPCM-B channel since they couldn't connect the pins.
    this one is in Extended Channel mode, which turns the second FM channel into four operators with independent notes/frequencies.
sv: som Neo Geo, men saknar ADPCM-B-kanalen eftersom de inte kunde ansluta stiften.
    denna är i utökat kanalläge, vilket förvandlar den andra FM-kanalen till fyra operatorer med självständiga toner/frekvenser.

en: this chip is everywhere! ZX Spectrum, MSX, Amstrad CPC, Intellivision, Vectrex...
    the discovery of envelope bass helped it beat the SN76489 with ease.
sv: detta ljudchip finns överallt! ZX Spectrum, MSX, Amstrad CPC, Intellivision,Vectrex...
    upptäckten av ADSR-basen hjälpte ljudchippet att slå SN76489 med lätthet.

en: a computer from the '80s with full sampling capabilities, giving it a sound ahead of its time.
sv: en dator från 80-talet med full samplingskapaciteter, vilket ger den ett ljud för sin tid.

en: 10xx: Toggle filter (0 disables; 1 enables)
sv: 10xx: Växla filter (0 inaktiverar; 1 aktiverar)

en: 11xx: Toggle AM with next channel
sv: 11xx: Växla AM med nästa kanalen

en: 12xx: Toggle period modulation with next channel
sv: 12xx: Växla periodmodulering med nästa kanalen

en: 13xx: Set waveform
sv: 13xx: Ange vågform

en: this was Yamaha's first integrated FM chip.
    it was used in several synthesizers, computers and arcade boards.
sv: detta var Yamahas första integrerad FM-chip.
    det användes i flera synthesizers, datorer och arkadbrädor.

en: this chip is mostly known for being in the Sega Genesis (but it also was on the FM Towns computer).
sv: detta ljudchip är mest känt för att vara i Sega Genesis (men det var också på FM Towns-datorn).

en: it's a challenge to make music on this chip which barely has musical capabilities...
sv: det är en utmaning att göra musik på detta chip som knappt har musikala förmågor...

en: supposedly an upgrade from the AY-3-8910, this was present on the Creative Music System (Game Blaster) and SAM Coupé.
sv: förmodligen en uppgradering från AY-3-8910, detta fanns på CreativeMusic System (Game Blaster) och SAM Coupé.

en: 10xy: Set channel mode (x: noise; y: tone)
sv: 10xy: Ange kanalläge (x: brus; y: ton)

en: 11xx: Set noise frequency
sv: 11xx: Ange brusfrekvens

en: 12xx: Setup envelope (refer to docs for more information)
sv: 12xx: Konfigurera ADSR (se dokument för mer information)

en: an improved version of the AY-3-8910 with a bigger frequency range, duty cycles, configurable noise and per-channel envelopes!
sv: en förbättrad version av AY-3-8910 med ett större frekvensområde, arbetscykler, konfigurerbart brus och ADSR per kanal!

en: Commodore's successor to the PET.
    its square wave channels are more than just square...
sv: Commodores efterträdare till PET.
    Dess kvadratvågkanaler är mer än bara fyrkantiga...

en: Low
sv: Låg

en: Mid
sv: Mitten

en: High
sv: Hög

en: one channel of 1-bit wavetable which is better (and worse) than the PC Speaker.
sv: en kanal med 1-bit wavetable som är bättre (och sämre) än PC-högtalaren.

en: Wave
sv: Våg

en: FM? nah... samples! Nintendo's answer to Sega.
sv: FM? nä... samples! Nintendos svar på Sega.

en: 18xx: Enable echo buffer
sv: 18xx: Aktivera ekobuffert

en: 19xx: Set echo delay (0 to F)
sv: 19xx: Ange ekodelay (0 till F)

en: 1Axx: Set left echo volume
sv: 1Axx: Ange vänster ekovolym

en: 1Bxx: Set right echo volume
sv: 1Bxx: Ange höger ekovolym

en: 1Cxx: Set echo feedback
sv: 1Cxx: Ställ in ekoåterkoppling

en: 1Exx: Set dry output volume (left)
sv: 1Exx: Ange torrutgångsvolym (vänster)

en: 1Fxx: Set dry output volume (right)
sv: 1Fxx: Ange torrutgångsvolym (höger)

en: 30xx: Set echo filter coefficient 0
sv: 30xx: Ställ in ekofilterkoefficient 0

en: 31xx: Set echo filter coefficient 1
sv: 31xx: Ställ in ekofilterkoefficient 1

en: 32xx: Set echo filter coefficient 2
sv: 32xx: Ställ in ekofilterkoefficient 2

en: 33xx: Set echo filter coefficient 3
sv: 33xx: Ställ in ekofilterkoefficient 3

en: 34xx: Set echo filter coefficient 4
sv: 34xx: Ställ in ekofilterkoefficient 4

en: 35xx: Set echo filter coefficient 5
sv: 35xx: Ställ in ekofilterkoefficient 5

en: 36xx: Set echo filter coefficient 6
sv: 36xx: Ställ in ekofilterkoefficient 6

en: 37xx: Set echo filter coefficient 7
sv: 37xx: Ställ in ekofilterkoefficient 7

en: 12xx: Toggle echo on this channel
sv: 12xx: Växla eko på denna kanal

en: 13xx: Toggle pitch modulation
sv: 13xx: Växla tonhöjdsmodulering

en: 14xy: Toggle invert (x: left; y: right)
sv: 14xy: Växla invertering (x: vänster; y: höger)

en: 15xx: Set envelope mode (0: ADSR, 1: gain/direct, 2: dec, 3: exp, 4: inc, 5: bent)
sv: 15xx: Ange envelope-läge (0: ADSR, 1: gain/direkt, 2: dec, 3: exp, 4: inc, 5: böjd)

en: 16xx: Set gain (00 to 7F if direct; 00 to 1F otherwise)
sv: 16xx: Ange gain (00 till 7F om direkt; 00 till 1F annars)

en: 1Dxx: Set noise frequency (00 to 1F)
sv: 1Dxx: Ange brusfrekvens (00 till 1F)

en: 20xx: Set attack (0 to F)
sv: 20xx: Ange attack (0 till F)

en: 21xx: Set decay (0 to 7)
sv: 21xx: Ange decay (0 till 7)

en: 22xx: Set sustain (0 to 7)
sv: 22xx: Ange sustain (0 till 7)

en: 23xx: Set release (00 to 1F)
sv: 23xx: Ange release (00 till 1F)

en: an expansion chip for the Famicom, featuring a quirky sawtooth channel.
sv: ett expansionschip för Famicom, med en unik sågtandskanal.

en: VRC6 Saw
sv: VRC6 Såg

en: 12xx: Set duty cycle (pulse: 0 to 7)
sv: 12xx: Ange arbetscykel (puls: 0 till 7)

en: cost-reduced version of the OPL with 16 patches and only one of them is user-configurable.
sv: kostnadsreducerad version av OPL med 16 patchar och endast en av dem är användarkonfigurerbara.

en: a disk drive for the Famicom which also contains one wavetable channel.
sv: en diskenhet för Famicom som också innehåller en wavetable-kanal.

en: 11xx: Set modulation depth
sv: 11xx: Ange moduleringsdjup

en: 12xy: Set modulation speed high byte (x: enable; y: value)
sv: 12xy: Ange moduleringshastighet hög byte (x: aktivera; y: värde)

en: 13xx: Set modulation speed low byte
sv: 13xx: Ställ in moduleringshastighet låg byte

en: 14xx: Set modulator position
sv: 14xx: Ange modulatorns position

en: 15xx: Set modulator table to waveform
sv: 15xx: Ställ in modulatortabellen på vågform

en: 16xy: Automatic modulation speed (x: numerator; y: denominator)
sv: 16xy: Automatisk moduleringshastighet (x: täljare; y: nämnare)

en: an expansion chip for the Famicom, featuring a little-known PCM channel.
sv: ett expansionschip för Famicom, med en föga känd PCM-kanal.

en: an expansion chip for the Famicom, with full wavetable.
sv: ett expansionschip för Famicom, med full wavetable.

en: 18xx: Change channel limits (0 to 7, x + 1)
sv: 18xx: Ändra kanalgränserna (0 till 7, x + 1)

en: 20xx: Load a waveform into memory
sv: 20xx: Ladda en vågform i minnet

en: 21xx: Set position for wave load
sv: 21xx: Ange position för vågbelastning

en: 10xx: Select waveform
sv: 10xx: Välj vågform

en: 11xx: Set waveform position in RAM
sv: 11xx: Ange vågformens position i RAM

en: 12xx: Set waveform length in RAM (04 to FC in steps of 4)
sv: 12xx: Ange vågformslängden i RAM (04 till FC i steg om 4)

en: 15xx: Set waveform load position
sv: 15xx: Ställ in vågformens belastningsposition

en: 16xx: Set waveform load length (04 to FC in steps of 4)
sv: 16xx: Ställ in vågformens belastningslängd (04 till FC i steg om 4)

en: cost-reduced version of the OPM with a different register layout and no stereo...
    ...but it has a built-in AY-3-8910! (actually an YM2149)
sv: kostnadsreducerad version av OPM med en annan registerlayout och ingen stereo...
    ...men det har ett inbyggd AY-3-8910! (faktiskt ett YM2149)

en: Yamaha YM2203 (OPN) Extended Channel 3
sv: Yamaha YM2203 (OPN) utökad kanal 3

en: cost-reduced version of the OPM with a different register layout and no stereo...
    ...but it has a built-in AY-3-8910! (actually an YM2149)
    this one is in Extended Channel mode, which turns the third FM channel into four operators with independent notes/frequencies
sv: kostnadsreducerad version av OPM med en annan registerlayout och ingenstereo...
    ...men det har ett inbyggd AY-3-8910! (faktiskt ett YM2149)
    detta är i utökat kanalläge, vilket förvandlar den tredje FM-kanalen till fyra operatorer med självständiga toner/frekvenser

en: cost-reduced version of the OPM with a different register layout and no stereo...
    ...but it has a built-in AY-3-8910! (actually an YM2149)
    CSM blah blah
sv: kostnadsreducerad version av OPM med en annan registerlayout och ingenstereo...
    ...men det har ett inbyggd AY-3-8910! (faktiskt ett YM2149)
    CSM bla bla

en: OPN but twice the FM channels, stereo makes a come-back and has rhythm and ADPCM channels.
sv: OPN men dubbelt så många FM-kanaler, stereo gör en comeback och har rytm och ADPCM-kanaler.

en: Kick
sv: Bastrumma

en: Snare
sv: Virveltrumma

en: Top
sv: Ridcymbal

en: HiHat
sv: Hi-hat

en: Tom
sv: Puka

en: Rim
sv: Rimshot

en: Yamaha YM2608 (OPNA) Extended Channel 3
sv: Yamaha YM2608 (OPNA) utökad kanal 3

en: OPN but twice the FM channels, stereo makes a come-back and has rhythm and ADPCM channels.
    this one is in Extended Channel mode, which turns the third FM channel into four operators with independent notes/frequencies
sv: OPN men dubbelt så många FM-kanaler, stereo gör en comeback och har rytm och ADPCM-kanaler.
    detta är i utökat kanalläge, vilket förvandlar den tredje FM-kanalen till fyra operatorer med självständiga toner/frekvenser

en: OPN but twice the FM channels, stereo makes a come-back and has rhythm and ADPCM channels.
    CSM blah blah
sv: OPN men dubbelt så många FM-kanaler, stereo gör en comeback och har rytm och ADPCM-kanaler.
    CSM bla bla

en: OPN, but what if you only had two operators, no stereo, no detune and a lower ADSR parameter range?
sv: OPN, men tänk om du bara hade två operatorer, ingen stereo, ingen detune och ett lägre ADSR-parameterintervall?

en: OPL, but what if you had more waveforms to choose than the normal sine?
sv: OPL, men tänk om du hade fler vågformer att välja på än normalsinus?

en: OPL2, but what if you had twice the channels, 4-op mode, stereo and even more waveforms?
sv: OPL2, men tänk om du hade två gånger så många kanaler, 4-operatorsläge, stereo och till och med fler vågformer?

en: how many channels of PCM do you want?
    MultiPCM: yes
sv: hur många PCM-kanaler vill du ha?
    MultiPCM: ja

en: Channel 17
sv: Kanal 17

en: Channel 18
sv: Kanal 18

en: Channel 19
sv: Kanal 19

en: Channel 20
sv: Kanal 20

en: Channel 21
sv: Kanal 21

en: Channel 22
sv: Kanal 22

en: Channel 23
sv: Kanal 23

en: Channel 24
sv: Kanal 24

en: Channel 25
sv: Kanal 25

en: Channel 26
sv: Kanal 26

en: Channel 27
sv: Kanal 27

en: Channel 28
sv: Kanal 28

en: PC Speaker
sv: PC-högtalare

en: good luck! you get one square and no volume control.
sv: lycka till! du får en kvadrat och ingen volymkontroll.

en: Square
sv: Kvadrat

en: please don't use this chip. it was added as a joke.
sv: vänligen använd ej detta chip. det var lagt till för skojs skull.

en: TIA, but better and more flexible.
    used in the Atari 8-bit family of computers (400/800/XL/XE).
sv: TIA, men bättre och mer flexibelt.
    används i Ataris 8-bit familj av datorer (400/800/XL/XE).

en: 10xx: Set waveform (0 to 7)
sv: 10xx: Ange vågform (0 till 7)

en: 11xx: Set AUDCTL
sv: 11xx: Ange AUDCTL

en: 12xx: Toggle two-tone mode
sv: 12xx: Växla till tvåtonsläge

en: this is like SNES' sound chip but without interpolation and the rest of nice bits.
sv: detta är som SNES ljudchip men utan interpolation och resten av de trevliga bitar.

en: developed by the makers of the Game Boy and the Virtual Boy...
sv: utvecklad av skaparna för Game Boy och Virtual Boy...

en: Wave/PCM
sv: Våg/PCM

en: Wave/Sweep
sv: Våg/Filtersvep

en: Wave/Noise
sv: Våg/Brus

en: 11xx: Setup noise mode (0: disabled; 1-8: enabled/tap)
sv: 11xx: Ange brusläge (0: avaktiverad; 1-8: aktiverad/tryck)

en: 12xx: Setup sweep period (0: disabled; 1-20: enabled/period)
sv: 12xx: Ange filtersvepperiod (0: inaktiverad; 1-20: aktiverad/period)

en: 13xx: Set sweep amount
sv: 13xx: Ange filtersvepbelopp

en: like OPM, but with more waveforms, fixed frequency mode and totally... undocumented.
    used in the Yamaha TX81Z and some other synthesizers.
sv: som OPM, men med fler vågformer, fast frekvensläge och helt... odokumenterad.
    används i Yamaha TX81Z och några andra synthesizers.

en: 2Fxx: Toggle hard envelope reset on new notes
sv: 2Fxx: Växla till hård ADSR-återställning på nya noter

en: this one is like PC Speaker but has duty cycles.
sv: detta är som PC-högtalare men har arbetscykler.

en: Pulse
sv: Puls

en: used in some Sega arcade boards (like OutRun), and usually paired with a YM2151.
sv: används i vissa Sega arkadbrädor (som OutRun), och vanligtvis parat ihop med en YM2151.

en: a console which failed to sell well due to its headache-inducing features.
sv: en spelkonsol som misslyckades med att sälja bra på grund av dess huvudvärksframkallande funktioner.

en: 11xx: Set noise length (0 to 7)
sv: 11xx: Ange bruslängd (0 till 7)

en: 12xy: Setup envelope (x: enabled/loop (1: enable, 3: enable+loop); y: speed/direction (0-7: down, 8-F: up))
sv: 12xy: Ställ in ADSR (x: akltiverad/loop (1: aktivera, 3: aktivera+loop); y: hastighet/ riktning (0-7: ner, 8-F: upp))

en: 13xy: Setup sweep (x: speed; y: shift; channel 5 only)
sv: 13xy: Ange filtersvep (x: hastighet; y: skift; endast kanal 5)

en: 14xy: Setup modulation (x: enabled/loop (1: enable, 3: enable+loop); y: speed; channel 5 only)
sv: 14xy: Ange modulation (x: aktiverad/loop (1: aktivera, 3: aktivera+loop); y: hastighet; endast kanal 5)

en: 15xx: Set modulation waveform (x: wavetable; channel 5 only)
sv: 15xx: Ange moduleringsvågform (x: wavetable; endast kanal 5)

en: like OPLL, but even more cost reductions applied. three FM channels went missing, and drums mode did as well...
sv: som OPLL, men ännu fler kostnadssänkningar tillämpades. tre FM-kanaler gick bort, och trumläget gjorde det också...

en: so Taito asked Yamaha if they could get the two missing FM channels back, and Yamaha gladly provided them with this chip.
sv: så Taito frågade Yamaha om de kunde få tillbaka de två saknade FM-kanalerna,och Yamaha lämnade dem gärna med detta chip.

en: the ZX Spectrum only had a basic beeper capable of...
    ...a bunch of thin pulses and tons of other interesting stuff!
    Furnace provides a thin pulse system.
sv: ZX Spectrum hade bara en grundläggande pipare som kan...
    ...en massa tunna pulser och massor av andra intressanta saker!
    Furnace ger ett tunt pulssystem.

en: 12xx: Set pulse width
sv: 12xx: Ange pulsbredd

en: 17xx: Trigger overlay drum
sv: 17xx: Trigga överlagringstrumma

en: Yamaha YM2612 (OPN2) Extended Channel 3
sv: Yamaha YM2612 (OPN2) utökad kanal 3

en: this chip is mostly known for being in the Sega Genesis (but it also was on the FM Towns computer).
    this one is in Extended Channel mode, which turns the third FM channel into four operators with independent notes/frequencies.
sv: detta ljudchip är mest känt för att vara i Sega Genesis (men det var också på FM Towns-datorn).
    detta är i utökat kanalläge, vilket förvandlar den tredje FM-kanalen till fyra operatorer med självständiga toner/frekvenser.

en: this chip is mostly known for being in the Sega Genesis (but it also was on the FM Towns computer).
    this one includes CSM mode control for special effects on Channel 3.
sv: detta ljudchip är mest känt för att vara i Sega Genesis (men det var också på FM Towns-datorn).
    detta inkluderar CSM-lägeskontroll för specialeffekter på kanal 3.

en: a wavetable chip made by Konami for use with the MSX.
    the last channel shares its wavetable with the previous one though.
sv: ett wavetable-chip tillverkat av Konami för användning med MSX.
    den sista kanalen delar dock sitt wavetable med den föregående kanalen.

en: Yamaha YM3526 (OPL) with drums
sv: Yamaha YM3526 (OPL) med trummor

en: the OPL chip but with drums mode enabled.
sv: OPL-chippet men med trumläge påslaget.

en: Kick/FM 7
sv: Bastrumma/FM 7

en: Yamaha YM3812 (OPL2) with drums
sv: Yamaha YM3812 (OPL2) med trummor

en: the OPL2 chip but with drums mode enabled.
sv: OPL2-chippet men med trumläge påslaget.

en: Yamaha YMF262 (OPL3) with drums
sv: Yamaha YMF262 (OPL3) med trummor

en: the OPL3 chip but with drums mode enabled.
sv: OPL3-chippet men med trumläge påslaget.

en: Kick/FM 16
sv: Bastrumma/FM 16

en: this chip was used in SNK's Neo Geo arcade board and video game console.
    it's like OPNA but the rhythm channels are ADPCM channels and two FM channels went missing.
sv: detta chip användes i SNK Neo Geo arkadbräd och videospelkonsol.
    det är som OPNA men rytmkanalerna är ADPCM-kanaler och två FM-kanaler försvann.

en: Yamaha YM2610 (OPNB) Extended Channel 2
sv: Yamaha YM2610 (OPNB) utökad kanal 2

en: this chip was used in SNK's Neo Geo arcade board and video game console.
    it's like OPNA but the rhythm channels are ADPCM channels and two FM channels went missing.
    this one is in Extended Channel mode, which turns the second FM channel into four operators with independent notes/frequencies.
sv: detta chip användes i SNK Neo Geo arkadbräd och videospelkonsol.
    det är som OPNA men rytmkanalerna är ADPCM-kanaler och två FM-kanaler försvann.
    detta är i utökat kanalläge, vilket förvandlar den andra FM-kanalen till fyra operatorer med självständiga toner/frekvenser.

en: this chip was used in SNK's Neo Geo arcade board and video game console.
    it's like OPNA but the rhythm channels are ADPCM channels and two FM channels went missing.
    this one includes CSM mode control for special effects on Channel 2.
sv: detta chip användes i SNK Neo Geo arkadbräd och videospelkonsol.
    det är som OPNA men rytmkanalerna är ADPCM-kanaler och två FM-kanaler försvann.
    detta inkluderar CSM-lägeskontroll för specialeffekter på kanal 2.

en: Yamaha YM2413 (OPLL) with drums
sv: Yamaha YM2413 (OPLL) med trummor

en: the OPLL chips but with drums mode turned on.
sv: OPLL-chippet men med trumläge påslaget.

en: 3xxx: Load LFSR (0 to FFF)
sv: 3xxx: Ladda LFSR (0 till FFF)

en: a portable console made by Atari. it has all of Atari's trademark waveforms.
sv: en bärbar spelkonsol tillverkad av Atari. den har alla Ataris varumärkesvågformer.

en: 10xx: Set echo feedback level (00 to FF)
sv: 10xx: Ange ekoåterkopplingsnivå (00 till FF)

en: 11xx: Set channel echo level (00 to FF)
sv: 11xx: Ange kanalekonivå (00 till FF)

en: 12xx: Toggle QSound algorithm (0: disabled; 1: enabled)
sv: 12xx: Växla QSound-algoritm (0: inaktiverad; 1: aktiverad)

en: 3xxx: Set echo delay buffer length (000 to AA5)
sv: 3xxx: Ställ in ekodelaybuffertlängd (000 till AA5)

en: used in some of Capcom's arcade boards. surround-like sampled sound with echo.
sv: används i några av Capcoms arkadbrädor. surroundliknande samplad ljud med eko.

en: the chip used in a computer design created by The 8-Bit Guy.
sv: chippet som används i en datordesign skapad av The 8-Bit Guy.

en: 20xx: Set waveform
sv: 20xx: Ange vågform

en: 22xx: Set duty cycle (0 to 3F)
sv: 22xx: Ange arbetscykel (0 till 3F)

en: Yamaha YM2610B (OPNB2) Extended Channel 3
sv: Yamaha YM2610B (OPNB2) utökad kanal 3

en: so Taito asked Yamaha if they could get the two missing FM channels back, and Yamaha gladly provided them with this chip.
    this one is in Extended Channel mode, which turns the third FM channel into four operators with independent notes/frequencies.
sv: så Taito frågade Yamaha om de kunde få tillbaka de två saknade FM-kanalerna,och Yamaha lämnade dem gärna med detta chip.detta är i utökat kanalläge, vilket förvandlar den tredje FM-kanalen till fyra operatorer med självständiga toner/frekvenser.

en: so Taito asked Yamaha if they could get the two missing FM channels back, and Yamaha gladly provided them with this chip.
    CSM blah blah
sv: så Taito frågade Yamaha om de kunde få tillbaka de två saknade FM-kanalerna,och Yamaha lämnade dem gärna med detta chip.
    CSM bla bla

en: SegaPCM (compatible 5-channel mode)
sv: SegaPCM (kompatibelt 5-kanalsläge)

en: this is the same thing as SegaPCM, but only exposes 5 of the channels for compatibility with DefleMask.
sv: detta är samma sak som SegaPCM, men visar bara 5 av kanalerna för kompatibilitet med DefleMask.

en: a sound chip used in several Seta/Allumer-manufactured arcade boards with too many channels of wavetable sound, which also are capable of sampled sound.
sv: ett ljudchip som används i flera Seta/Allumer-tillverkade arkadbrädor med för många kanaler med wavetable-ljud, som också kan sampla ljud.

en: 11xx: Set envelope shape
sv: 11xx: Ange ADSR-formen

en: 12xx: Set sample bank slot (0 to 7)
sv: 12xx: Ange samplebanksplats (0 till 7)

en: 20xx: Set PCM frequency (1 to FF)
sv: 20xx: Ange PCM-frekvens (1 till FF)

en: 22xx: Set envelope mode (bit 0: enable; bit 1: one-shot; bit 2: split shape to L/R; bit 3/5: H.invert right/left; bit 4/6: V.invert right/left)
sv: 22xx: Ställ in ADSR-läge (bit 0: aktivera; bit 1: one-shot; bit 2: delad form till L/R; bit 3/5: H.invertera höger/vänster; bit 4/6: V.invertera höger/vänster)

en: 23xx: Set envelope period
sv: 23xx: Ange ADSR-period

en: this is the wavetable part of the Bubble System, which also had two AY-3-8910s.
sv: det här är den wavetable-delen av Bubble System, som också har två stycken AY-3-8910.

en: like OPL3, but this time it also has a 24-channel version of MultiPCM.
sv: som OPL3, men denna gång har den också en 24-kanalsversion av MultiPCM.

en: Yamaha YMF278B (OPL4) with drums
sv: Yamaha YMF278B (OPL4) med trummor

en: the OPL4 but with drums mode turned on.
sv: OPL4 men med trumläget påslaget.

en: 11xx: Set filter mode (00 to 03)
sv: 11xx: Ange filterläge (00 till 03)

en: 14xx: Set filter coefficient K1 low byte (00 to FF)
sv: 14xx: Ange filterkoefficient K1 låg byte (00 till FF)

en: 15xx: Set filter coefficient K1 high byte (00 to FF)
sv: 15xx: Ange filterkoefficient K1 hög byte (00 till FF)

en: 16xx: Set filter coefficient K2 low byte (00 to FF)
sv: 16xx: Ange filterkoefficient K2 låg byte (00 till FF)

en: 17xx: Set filter coefficient K2 high byte (00 to FF)
sv: 17xx: Ange filterkoefficient K2 hög byte (00 till FF)

en: 18xx: Set filter coefficient K1 slide up (00 to FF)
sv: 18xx: Ange filterkoefficient K1 skjut upp (00 till FF)

en: 19xx: Set filter coefficient K1 slide down (00 to FF)
sv: 19xx: Ange filterkoefficient K1 skjut ner (00 till FF)

en: 1Axx: Set filter coefficient K2 slide up (00 to FF)
sv: 1Axx: Ange filterkoefficient K2 glida upp (00 till FF)

en: 1Bxx: Set filter coefficient K2 slide down (00 to FF)
sv: 1Bxx: Ange filterkoefficient K2 skjut ner (00 till FF)

en: 22xx: Set envelope left volume ramp (signed) (00 to FF)
sv: 22xx: Ange vänster volymramp för ADSR (signerad) (00 till FF)

en: 23xx: Set envelope right volume ramp (signed) (00 to FF)
sv: 22xx: Ange höger volymramp för ADSR (signerad) (00 till FF)

en: 24xx: Set envelope filter coefficient k1 ramp (signed) (00 to FF)
sv: 24xx: Ange ADSR-filterkoefficient k1 ramp (signerad) (00 till FF)

en: 25xx: Set envelope filter coefficient k1 ramp (signed, slower) (00 to FF)
sv: 25xx: Ange ADSR-filterkoefficient k1 ramp (signerad, långsammare) (00 till FF)

en: 26xx: Set envelope filter coefficient k2 ramp (signed) (00 to FF)
sv: 26xx: Ange ADSR-filterkoefficient k2 ramp (signerad) (00 till FF)

en: 27xx: Set envelope filter coefficient k2 ramp (signed, slower) (00 to FF)
sv: 27xx: Ange ADSR-filterkoefficient k2 ramp (signerad, långsammare) (00 till FF)

en: 120x: Set pause (bit 0)
sv: 120x: Ange paus (bit 0)

en: 2xxx: Set envelope count (000 to 1FF)
sv: 2xxx: Ange ADSR-antal (000 till 1FF)

en: 3xxx: Set filter coefficient K1 (000 to FFF)
sv: 3xxx: Ange filterkoefficient K1 (000 till FFF)

en: 4xxx: Set filter coefficient K2 (000 to FFF)
sv: 4xxx: Ange filterkoefficient K2 (000 till FFF)

en: a sample chip made by Ensoniq, which is the basis for the GF1 chip found in Gravis' Ultrasound cards.
sv: ett samplechip tillverkat av Ensoniq, som är grunden för GF1-chippet som finns i Gravis ultraljudskorten.

en: Channel 29
sv: Kanal 29

en: Channel 30
sv: Kanal 30

en: Channel 31
sv: Kanal 31

en: Channel 32
sv: Kanal 32

en: like OPL but with an ADPCM channel.
sv: som OPL men med en ADPCM-kanal.

en: Yamaha Y8950 with drums
sv: Yamaha Y8950 med trummor

en: the Y8950 chip, in drums mode.
sv: Y8950-chippet, i trumläge.

en: this is a variant of Konami's SCC chip with the last channel's wavetable being independent.
sv: detta är en variant av Konamis SCC-chip med den sista kanalens wavetable självständig.

en: 12xx: Set pulse width (0 to 7F)
sv: 12xx: Ange pulsbredd (0 till 7F)

en: 13xx: Set resonance (0 to FF)
sv: 13xx: Ange resonans (0 to FF)

en: 14xx: Set filter mode (bit 0: ring mod; bit 1: low pass; bit 2: high pass; bit 3: band pass)
sv: 14xx: Ange filterläge (bit 0: ringmod; bit 1: lågpass; bit 2: högpass; bit 3: bandpass)

en: 15xx: Set frequency sweep period low byte
sv: 15xx: Ange frekvenssvepperiod låg byte

en: 16xx: Set frequency sweep period high byte
sv: 16xx: Ange frekvenssvepperiod hög byte

en: 17xx: Set volume sweep period low byte
sv: 17xx: Ange volymsvepperioden låg byte

en: 18xx: Set volume sweep period high byte
sv: 18xx: Ställ in volymsvepperiod hög byte

en: 19xx: Set cutoff sweep period low byte
sv: 19xx: Ange brytfrekvenssvepperiod låg byte

en: 1Axx: Set cutoff sweep period high byte
sv: 1Axx: Ange brytfrekvenssvepperiod hög byte

en: 1Bxx: Set frequency sweep boundary
sv: 1Bxx: Ange frekvenssvepgräns

en: 1Cxx: Set volume sweep boundary
sv: 1Cxx: Ange volymsvepgräns

en: 1Dxx: Set cutoff sweep boundary
sv: 1Dxx: Ange brytfrekvenssvepgräns

en: 1Exx: Set phase reset period low byte
sv: 1Exx: Ange fasåterställningsperioden låg byte

en: 1Fxx: Set phase reset period high byte
sv: 1Fxx: Ange fasåterställningsperioden hög byte

en: 20xx: Toggle frequency sweep (bit 0-6: speed; bit 7: direction is up)
sv: 20xx: Växla frekvenssvep (bit 0-6: hastighet; bit 7: riktning är uppåt)

en: 21xx: Toggle volume sweep (bit 0-4: speed; bit 5: direction is up; bit 6: loop; bit 7: alternate)
sv: 21xx: Växla volymfiltersvep (bit 0-4: hastighet; bit 5: riktning är uppåt; bit 6: loop; bit 7: alternativ)

en: 22xx: Toggle cutoff sweep (bit 0-6: speed; bit 7: direction is up)
sv: 22xx: Växla brytfrekvensfiltersvep (bit 0-6: hastighet; bit 7: riktning är uppåt)

en: tildearrow's fantasy sound chip. put SID, AY and VERA in a blender, and you get this!
sv: tildearrows fantasi ljudchip. stopp in SID, AY och VERA i en blandare, och du får detta!

en: an ADPCM sound chip manufactured by OKI and used in many arcade boards.
sv: ett ADPCM-ljudchip tillverkat av OKI och används i många arkadbrädor.

en: 20xx: Set chip output rate (0: clock/132; 1: clock/165)
sv: 20xx: Ange chiputgångshastighet (0: klocka/132; 1: klocka/165)

en: an ADPCM sound chip manufactured by OKI and used in the Sharp X68000.
sv: ett ADPCM-ljudchip tillverkat av OKI och används i Sharp X68000.

en: 20xx: Set frequency divider (0-2)
sv: 20xx: Ange frekvensdelare (0-2)

en: 21xx: Select clock rate (0: full; 1: half)
sv: 21xx: Välj klockfrekvens (0: full; 1: halv)

en: used in some arcade boards. Can play back either 4-bit ADPCM, 8-bit PCM or 16-bit PCM.
sv: används i vissa arkadbrädor. Kan spela upp antingen 4-bit ADPCM, 8-bit PCM eller 16-bit PCM.

en: a wavetable sound chip used in Pac-Man, among other early Namco arcade games.
sv: ett wavetable-ljudchip som används i Pac-Man, bland andra tidiga Namco arkadspel.

en: successor of the original Namco WSG chip, used in later Namco arcade games.
sv: efterföljaren till det ursprungliga Namco WSG-chippet, som användes i senare Namco arkadspel.

en: like Namco C15 but with stereo sound.
sv: som Namco C15 men med stereoljud.

en: a square wave additive synthesis chip made by OKI. used in some arcade machines and instruments.
sv: ett kvadratvåg additiv synteschip tillverkat av OKI. används i några arkadbrädor och instrument.

en: 10xy: Set group control (x: sustain; y: part toggle bitmask)
sv: 10xy: Ställ in gruppkontroll (x: sustain; y: delväxla bitmask)

en: 11xx: Set noise mode
sv: 11xx: Ange brusväxling

en: 12xx: Set group attack (0 to 5)
sv: 12xx: Ange gruppattack (0 till 5)

en: 13xx: Set group decay (0 to 11)
sv: 13xx: Ange gruppdecay (0 till 11)

en: Yamaha YM2612 (OPN2) with DualPCM
sv: Yamaha YM2612 (OPN2) med DualPCM

en: this chip is mostly known for being in the Sega Genesis (but it also was on the FM Towns computer).
    this system uses software mixing to provide two sample channels.
sv: detta ljudchip är mest känt för att vara i Sega Genesis (men det var också på FM Towns-datorn).
    detta system använder mjukvarublandning för att kunna ge två samplekanaler.

en: Yamaha YM2612 (OPN2) Extended Channel 3 with DualPCM and CSM
sv: Yamaha YM2612 (OPN2) utökad kanal 3 med DualPCM och CSM

en: this chip is mostly known for being in the Sega Genesis (but it also was on the FM Towns computer).
    this system uses software mixing to provide two sample channels.
    this one is in Extended Channel mode, which turns the third FM channel into four operators with independent notes/frequencies.
sv: detta ljudchip är mest känt för att vara i Sega Genesis (men det var också på FM Towns-datorn).
    detta system använder mjukvarublandning för att kunna ge två samplekanaler.
    detta är i utökat kanalläge, vilket förvandlar den tredje FM-kanalen till fyra operatorer med självständiga toner/frekvenser.

en: an SN76489 derivative used in Neo Geo Pocket, has independent stereo volume and noise channel frequency.
sv: ett SN76489-derivat som används i Neo Geo Pocket, har självständig stereovolym och bruskanalsfrekvens.

en: 20xx: Set noise length (0: short, 1: long)
sv: 20xx: Ange bruslängd (0: kort, 1: lång)

en: Generic PCM DAC
sv: Generisk PCM DAC

en: as generic sample playback as it gets.
sv: så generisk sampleuppspelning som det bara går.

en: this PCM chip was widely used at Konami arcade boards in 1986-1990.
sv: detta PCM-chip användes mycket på Konamis arkadbrädor 1986-1990.

en: yet another PCM chip from Irem. like Amiga, but less pitch resolution and no sample loop.
sv: Ännu ett till PCM-chip från Irem. som Amiga, men mindre tonhöjdsupplösning och ingen sample-loop.

en: a SoC with wavetable sound hardware.
sv: en SoC med wavetable-ljudhårdvara.

en: a game console with 3 channels of square wave. it's what happens after fusing TIA and VIC together.
sv: en spelkonsol med 3 kanaler kvadratsvågor. det är vad som händer efter att ha sammansmältat TIA och VIC.

en: 10xx: Set ring modulation (0: disable, 1: enable)
sv: 10xx: Ange ringmodulering (0: inaktivera, 1: aktivera)

en: another ZX Spectrum beeper system with full PWM pulses and 3-level volume per channel. it also has a pitchable overlay sample channel.
sv: Ännu ett till ZX Spectrum-pipsystem med aktuella PWM-pulser och 3-nivåvolymerper kanal. det har också en överlagringskanal för samples som kan höjas.

en: this PCM chip was widely used at Konami arcade boards in 1990-1992.
sv: detta PCM-chip användes flitigt på Konami arkadbrädor 1990-1992.

en: two square waves (one may be turned into noise). used in the Commodore Plus/4, 16 and 116.
sv: två kvadratsvågor (en kan förvandlas till brus). används i Commodore Plus/4, 16 och 116.

en: Namco's first PCM chip from 1987. it's pretty good for being so.
sv: Namcos första PCM-chip från 1987. Det är ganska bra för att vara det.

en: Namco's PCM chip used in their NA-1/2 hardware.
    very similar to C140, but has noise generator.
sv: Namcos PCM-chip som används i deras NA-1/2-hårdvara.
    mycket lik C140, men har en brusgenerator.

en: 12xy: Set invert mode (x: surround; y: invert)
sv: 12xy: Ange inverteringsläge (x: surround; y: invertera)

en: ESS ES1xxx series (ESFM)
sv: ESS ES1xxx-serien (ESFM)

en: a unique FM synth featured in PC sound cards.
    based on the OPL3 design, but with lots of its features extended.
sv: en unik FM-synt som finns på PC-ljudkort.
    baserat på OPL3-designen, men med många av dess funktioner utökade.

en: 2Exx: Toggle hard envelope reset on new notes
sv: 2Exx: Växla till hård ADSR-återställning på nya noter

en: a fantasy sound chip designed by jvsTSX and The Beesh-Spweesh!
    used in the Hexheld fantasy console.
sv: ett fantasiljudchip designat av jvsTSX och The Beesh-Spweesh!
    används i Hexheld fantasikonsolen.

en: Noise 1
sv: Brus 1

en: Noise 2
sv: Brus 2

en: Noise 3
sv: Brus 3

en: Slope
sv: Backe

en: 20xx: Load low byte of noise channel LFSR (00 to FF) or slope channel accumulator (00 to 7F)
sv: 20xx: Ladda låg byte av bruskanal LFSR (00 till FF) eller lutningskanalackumulator (00 till 7F)

en: 21xx: Load high byte of noise channel LFSR (00 to FF)
sv: 21xx: Ladda hög byte av bruskanal LFSR (00 till FF)

en: 22xx: Write to I/O port A
sv: 22xx: Skriv till I/O-port A

en: 23xx: Write to I/O port B
sv: 23xx: Skriv till I/O-port B

en: this chip was featured in the Enterprise 128 computer. it is similar to POKEY, but with stereo output.
sv: Detta chip fanns med i Enterprise 128-datorn. det liknar POKEY, men med stereoutgång.

en: DAC Left
sv: DAC vänster

en: DAC Right
sv: DAC höger

en: 10xx: Set waveform (0 to 4; 0 to 3 on noise)
sv: 10xx: Ange vågform (0 till 4; 0 till 3 på brus)

en: 11xx: Set noise frequency source (0: fixed; 1-3: channels 1 to 3)
sv: 11xx: Ange brusfrekvenskälla (0: fast; 1-3: kanal 1 till 3)

en: 12xx: Toggle high-pass with next channel
sv: 12xx: Växla högpass med nästa kanal

en: 13xx: Toggle ring modulation with channel+2
sv: 13xx: Växla ringmodulering med kanal+2

en: 14xx: Toggle swap counters (noise only)
sv: 14xx: Växla växlingsräknare (endast brus)

en: 15xx: Toggle low pass (noise only)
sv: 15xx: Växla lågpass (endast brus)

en: 16xx: Set clock divider (0: /2; 1: /3)
sv: 16xx: Ställ in klockdelare (0: /2; 1: /3)

en: Game Boy Advance DMA Sound
sv: Game Boy Advance DMA-ljud

en: additional PCM FIFO channels in Game Boy Advance driven directly by its DMA hardware.
sv: ytterligare PCM FIFO-kanaler i Game Boy Advance drivna direkt av dess DMA-hårdvara.

en: additional PCM FIFO channels in Game Boy Advance driven by software mixing to provide up to sixteen sample channels
sv: ytterligare PCM FIFO-kanaler i Game Boy Advance drivna av mjukvarumixning för att kunna ge upp till sexton samplekanaler

en: 11xy: Set echo channel (x: left/right source; y: delay (0 disables))
sv: 11xy: Ange ekokanal (x: vänster/höger källa; y: delay (0 inaktiverar))

en: 12xy: Toggle invert (x: left; y: right)
sv: 12xy: Växla invertering (x: vänster; y: höger)

en: a handheld video game console with two screens. it uses a stylus.
sv: en bärbar videospelskonsol med två skärmar. den använder en pekpenna.

en: 1Fxx: Set global volume (0 to 7F)
sv: 1Fxx: Ange globalvolym (0 till 7F)

en: a fantasy sound chip created by Euly. it is based on Ricoh 2A03, adding a couple features such as 32 noise pitches, an extra duty cycle, and three waveforms (besides triangle).
sv: ett fantasiljudchip skapat av Euly. det är baserat på Ricoh 2A03 och lägger till ett par funktioner som 32 ljudnivåer, en extra arbetscykel och tre vågformer till (förutom triangel).

en: 12xx: Set duty cycle/noise mode/waveform (pulse/wave: 0 to 3; noise: 0 or 1)
sv: 12xx: Ange arbetscykel/brusläge/vågform (puls/våg: 0 till 3; brus: 0 eller 1)

en: a fantasy sound chip using logistic map iterations to generate sound.
sv: ett fantasiljudchip som använder logistiska kartiterationer för att generera ljud.

en: 10xx: Load low byte of channel sample state
sv: 10xx: Ladda låg byte av kanalsampletillstånd

en: 11xx: Load high byte of channel sample state
sv: 11xx: Ladda hög byte av kanalsampletillstånd

en: 12xx: Set low byte of channel parameter
sv: 12xx: Ange låg byte för kanalparameter

en: 13xx: Set high byte of channel parameter
sv: 12xx: Ange hög byte för kanalparameter

en: a fantasy sound chip created by LTVA. it is similar to the SID chip, but with many of its problems fixed.
sv: ett fantasiljudchip skapat av LTVA. det liknar SID-chippet, men med många av sina problem fixade.

en: Dummy System
sv: Dummy-system

en: this is a system designed for testing purposes.
sv: detta är ett system designat för teständamål.

en: 01xx: Pitch slide up
sv: 01xx: Tonhöjd glider upp

en: 02xx: Pitch slide down
sv: 02xx: Tonhöjd glider ner

en: 04xy: Vibrato (x: speed; y: depth)
sv: 04xy: Vibrato (x: hastighet; y: djup)

en: 05xy: Volume slide + vibrato (compatibility only!)
sv: 05xy: Volymskjutning + vibrato (endast kompatibilitet!)

en: 06xy: Volume slide + portamento (compatibility only!)
sv: 06xy: Volymskjutning + portamento (endast kompatibilitet!)

en: 07xy: Tremolo (x: speed; y: depth)
sv: 07xy: Tremolo (x: hastighet; y: djup)

en: 08xy: Set panning (x: left; y: right)
sv: 08xy: Ange panorering (x: vänster; y: höger)

en: 09xx: Set groove pattern (speed 1 if no grooves exist)
sv: 09xx: Ställ in spårmönster (hastighet 1 om det inte finns några grooves)

en: 0Axy: Volume slide (0y: down; x0: up)
sv: 0Axy: Volymskjutning (0y: ner; x0: upp)

en: 0Bxx: Jump to pattern
sv: 0Bxx: Hoppa till mönster

en: 0Cxx: Retrigger
sv: 0Cxx: Återaktivera

en: 0Dxx: Jump to next pattern
sv: 0Dxx: Hoppa över till nästa mönster

en: 0Fxx: Set speed (speed 2 if no grooves exist)
sv: 0Fxx: Ange hastighet (hastighet 2 om det inte finns några grooves)

en: 80xx: Set panning (00: left; 80: center; FF: right)
sv: 80xx: Ange panorering (00: vänster; 80: mitten; FF: höger)

en: 81xx: Set panning (left channel)
sv: 81xx: Ange panorering (vänster kanal)

en: 82xx: Set panning (right channel)
sv: 82xx: Ange panorering (höger kanal)

en: 83xy: Panning slide (x0: left; 0y: right)
sv: 83xy: Panoreringsglidande (x0: vänster; 0y: höger)

en: 84xy: Panbrello (x: speed; y: depth)
sv: 84xy: Panbrello (x: hastighet; y: djup)

en: 88xy: Set panning (rear channels; x: left; y: right)
sv: 88xy: Ange panorering (bakre kanaler; x: vänster; y: höger)

en: 89xx: Set panning (rear left channel)
sv: 89xx: Ange panorering (vänster bakre kanal)

en: 8Axx: Set panning (rear right channel)
sv: 8Axx: Ange panorering (bakre höger kanal)

en: Cxxx: Set tick rate (hz)
sv: Cxxx: Ställ in tickfrekvens (hz)

en: D3xx: Volume portamento
sv: D3xx: Portamentovolym

en: D4xx: Volume portamento (fast)
sv: D4xx: Portamentovolym (snabb)

en: DCxx: Delayed mute
sv: DCxx: Fördröjd tystnad

en: E0xx: Set arp speed
sv: E0xx: Ställ in arp-hastighet

en: E1xy: Note slide up (x: speed; y: semitones)
sv: E1xy: Not glida upp (x: hastighet; y: halvtoner)

en: E2xy: Note slide down (x: speed; y: semitones)
sv: E2xy: Not glida ner (x: hastighet; y: halvtoner)

en: E3xx: Set vibrato shape
sv: E3xx: Ange vibratoform

en: E4xx: Set vibrato range
sv: E4xx: Ange vibratogräns

en: E5xx: Set pitch (80: center)
sv: E5xx: Ange tonhöjd (80: mitten)

en: E6xy: Quick legato (x: time (0-7 up; 8-F down); y: semitones)
sv: E6xy: Snabb legato (x: tid (0-7 upp; 8-F ner); y: halvtoner)

en: E7xx: Macro release
sv: E7xx: Makro-release

en: E8xy: Quick legato up (x: time; y: semitones)
sv: E8xy: Snabb legato upp (x: tid; y: halvtoner)

en: E9xy: Quick legato down (x: time; y: semitones)
sv: E9xy: Snabb legato ner (x: tid; y: halvtoner)

en: EBxx: Set LEGACY sample mode bank
sv: EBxx: Ange FÖRÅLDRAD samplelägesbank

en: ECxx: Note cut
sv: ECxx: Notbrytning

en: EDxx: Note delay
sv: EDxx: Notdelay

en: EExx: Send external command
sv: EExx: Skicka externt kommando

en: F0xx: Set tick rate (bpm)
sv: F0xx: Ange tickhastighet (bpm)

en: F1xx: Single tick pitch up
sv: F1xx: Enkel ticktonhöjd upp

en: F2xx: Single tick pitch down
sv: F2xx: Enkel ticktonhöjd ner

en: F3xx: Fine volume slide up
sv: F3xx: Fin volym glider upp

en: F4xx: Fine volume slide down
sv: F4xx: Fin volym glider ner

en: F5xx: Disable macro (see manual)
sv: F5xx: Inaktivera makro (se manualen)

en: F6xx: Enable macro (see manual)
sv: F6xx: Aktivera makro (se manualen)

en: F7xx: Restart macro (see manual)
sv: F7xx: Starta om makro (se manualen)

en: F8xx: Single tick volume up
sv: F8xx: Enkel tickvolym upp

en: F9xx: Single tick volume down
sv: F9xx: Enkel tickvolym ned

en: FAxx: Fast volume slide (0y: down; x0: up)
sv: FAxx: Snabb volymskjutning (0y: ner; x0: upp)

en: FCxx: Note release
sv: FCxx: Notrelease

en: FDxx: Set virtual tempo numerator
sv: FDxx: Ställ in virtuell tempotäljare

en: FExx: Set virtual tempo denominator
sv: FExx: Ställ in virtuell temponämnare

en: FFxx: Stop song
sv: FFxx: Stoppa låten

en: 9xxx: Set sample offset*256
sv: 9xxx: Ange sampleoffset*256

en: 90xx: Set sample offset (first byte)
sv: 90xx: Ange sampleoffset (första byte)

en: 91xx: Set sample offset (second byte, ×256)
sv: 91xx: Ange sampleoffset (andra byte, ×256)

en: 92xx: Set sample offset (third byte, ×65536)
sv: 92xx: Ange sampleoffset (tredje byte, ×65536)

en: Invalid effect
sv: Ogiltig effekt

en: on seek: %s
sv: vid sökning: %s

en: on pre tell: %s
sv: på förberättning: %s

en: file is empty
sv: filen är tom

en: on tell: %s
sv: på berättning: %s

en: ROM size mismatch, expected: %d bytes, was: %d
sv: ROM-storleken matchar inte, förväntad: %d byte, var: %d

en: on get size: %s
sv: på få storlek: %s

en: on read: %s
sv: på läsning: %s

en: invalid index
sv: ogiltigt index

en: max number of total channels is %d
sv: max antal totala kanaler är %d

en: max number of systems is %d
sv: max antal system är %d

en: cannot remove the last one
sv: kan inte ta bort den sista

en: source and destination are equal
sv: källa och destination är lika

en: invalid source index
sv: ogiltigt källindex

en: invalid destination index
sv: ogiltigt destinationsindex

en: too many wavetables!
sv: för många vågformer!

en: could not seek to end: %s
sv: kunde inte försöka avsluta: %s

en: could not determine file size: %s
sv: kunde inte bestämma filstorlek: %s

en: file size is invalid!
sv: filstorleken är ogiltig!

en: could not seek to beginning: %s
sv: kunde inte söka till början: %s

en: could not read entire file: %s
sv: kunde inte läsa hela filen: %s

en: invalid wavetable header/data!
sv: ogiltig wavetable-sidhuvud/data!

en: too many samples!
sv: för många samples!

en: no free patterns in channel %d!
sv: inga fria mönster i kanal %d!

en: incomplete param %s.
sv: ofullständig param %s.

en: couldn't open file! (%s)
sv: kunde inte öppna filen! (%s)

en: couldn't open file! (couldn't get file size: %s)
sv: kunde inte öppna filen! (kunde inte få filstorlek: %s)

en: couldn't open file! (couldn't get file length: %s)
sv: kunde inte öppna filen! (kunde inte få fillängd: %s)

en: that file is empty!
sv: filen är tom!

en: couldn't open file! (tell error: %s)
sv: kunde inte öppna filen! (säg fel: %s)

en: couldn't open file! (size error: %s)
sv: kunde inte öppna filen! (storleksfel: %s)

en: couldn't open file! (read error: %s)
sv: kunde inte öppna filen! (läsfel: %s)

en: could not open file! (%s)
sv: kunde inte öppna filen! (%s)

en: could not initialize engine!
sv: kunde ej initiera motorn!

en: could not write command stream!
sv: kunde ej skriva kommandoström!

en: could not write VGM!
sv: kunde ej skriva VGM!

en: error while starting CLI!
sv: fel vid start av CLI!

en: playing...
sv: spelar...

en: displaying engine fail error.
sv: visar motorfelet.

en: error while initializing audio!
sv: fel vid initialisering av ljud!

en: left
sv: vänster

en: right
sv: höger

en: input
sv: ingång

en: output
sv: utgång

en: Master Volume
sv: Master-volym

en: Invert
sv: Invertera

en: Volume
sv: Volym

en: Panning
sv: Panorering

en: Front/Rear
sv: Fram/Bak

en: Automatic patchbay
sv: Automatisk patchbay

en: Display hidden ports
sv: Visa dolda portar

en: Display internal
sv: Visa interna

en: Sample Preview
sv: Sampleförhandsvisning

en: Metronome
sv: Metronom

en: disconnect all
sv: koppla ur alla

en: no data in oldPatMap for channel %d!
sv: inga data i mönstret för kanal %d!

en: invalid clipboard data! failed at line %d char %d
sv: ogiltig urklippsdata! misslyckades på rad %d kar. %d

en: can't collapse any further!
sv: kan inte förminska längre!

en: can't expand any further!
sv: kan inte utöka någon mer!

en: copy: %s
sv: kopiera: %s

en: Memory Composition
sv: Minneskomposition

en: no chips with memory
sv: inga chips med minne

en: Error while loading file! (%s)
sv: Fel när filen laddades! (%s)

en: Preview
sv: Förhandsvisning

en: SORRY  NOTHING
sv: FÖRLÅT  INGENTING

en: hold to skip
sv: håll för att hoppa över

en: Bug!
sv: Bugg!

en: Unknown
sv: Okänd

en: duplicate
sv: duplicera

en: replace...
sv: ersätta...

en: save
sv: spara

en: save (.dmp)
sv: spara (.dmp)

en: delete
sv: ta bort

en: out of memory for this sample!
sv: inget minne kvar för denna sample!

en: make instrument
sv: skapa instrument

en: make me a drum kit
sv: gör mig ett trumset

en: Instruments
sv: Instrument

en: Add
sv: Lägg till

en: Duplicate
sv: Duplicera

en: Open
sv: Öppna

en: replace instrument...
sv: byt instrument...

en: load instrument from TX81Z
sv: ladda instrument från TX81Z

en: replace wavetable...
sv: ersätta wavetable...

en: replace sample...
sv: ersätta sample...

en: import raw sample...
sv: importera råsample...

en: import raw sample (replace)...
sv: importera råsample (ersätta)...

en: load from TX81Z
sv: ladda från TX81Z

en: Open (insert; right-click to replace)
sv: Öppna (infoga; högerklicka för att ersätta)

en: Save
sv: Spara

en: save instrument as .dmp...
sv: spara instrument som .dmp...

en: save wavetable as .dmw...
sv: spara wavetable som .dmw...

en: save raw wavetable...
sv: spara rå wavetable...

en: save raw sample...
sv: spara råsample...

en: save all instruments...
sv: spara alla instrument...

en: save all wavetables...
sv: spara alla wavetables...

en: save all samples...
sv: spara alla samples...

en: save as .dmp...
sv: spara som .dmp...

en: save all...
sv: spara alla...

en: Toggle folders/standard view
sv: Växla mappar/standardvy

en: Move up
sv: Flytta upp

en: Move down
sv: Flytta ner

en: Create
sv: Skapa

en: New folder
sv: Ny mapp

en: Preview (right click to stop)
sv: Förhandsgranska (högerklicka för att stoppa)

en: Delete
sv: Ta bort

en: <uncategorized>
sv: <okategoriserad>

en: rename...
sv: döp om...

en: save as .dmw...
sv: spara som .dmv...

en: save raw...
sv: spara rå...

en: import raw...
sv: importera rå...

en: import raw (replace)...
sv: importera rå (ersätta)...

en: Export type:
sv: Exporttyp:

en: one file
sv: en fil

en: multiple files (one per chip)
sv: flera filer (en per chip)

en: multiple files (one per channel)
sv: flera filer (en per kanal)

en: Bit depth:
sv: Bitdjup:

en: 16-bit integer
sv: 16-bit heltal

en: 32-bit float
sv: 32-bit flytande

en: Sample rate
sv: Samplingshastighet

en: Channels in file
sv: Kanaler i fil

en: Fade out (seconds)
sv: Tona ut (sekunder)

en: Channels to export:
sv: Kanaler att exportera:

en: All
sv: Allt

en: None
sv: Inga

en: Shown in pattern
sv: Visas i mönster

en: Shown in oscilloscope
sv: Visas i oscilloskop

en: Cancel
sv: Avbryta

en: Export
sv: Exportera

en: select at least one channel
sv: välj minst en kanal

en: settings:
sv: inställningar:

en: format version
sv: formatversion

en: loop trail:
sv: loopspår

en: auto-detect
sv: automatisk upptäcka

en: add one loop
sv: lägg till en loop

en: custom
sv: anpassad

en: add pattern change hints
sv: lägg till mönsterändringstips

en: inserts data blocks on pattern changes.
    useful if you are writing a playback routine.
    
    the format of a pattern change data block is:
    67 66 FE ll ll ll ll 01 oo rr pp pp pp ...
    - ll: length, a 32-bit little-endian number
    - oo: order
    - rr: initial row (a 0Dxx effect is able to select a different row)
    - pp: pattern index (one per channel)
    
    pattern indexes are ordered as they appear in the song.
sv: infogar datablock vid mönsterändringar.
    användbart om du skriver en uppspelningsrutin.
    
    formatet för ett mönsterändringsdatablock är:
    67 66 FE ll ll ll 01 oo rr pp pp pp ...
    - ll: längd, ett 32-bit liten endiannummer
    - oo: sekvens
    - rr: första rad (en 0Dxx-effekt kan välja en annan rad)
    - pp: mönsterindex (ett per kanal)
    
    mönsterindex är ordnade som de visas i låten.

en: direct stream mode
sv: direktströmningsläge

en: required for DualPCM and MSM6258 export.
    
    allows for volume/direction changes when playing samples,
    at the cost of a massive increase in file size.
sv: krävs för DualPCM och MSM6258 export.
    
    tillåter volym-/riktningsändringar vid uppspelning av samples,
    till bekostnad av en massiv ökning av filstorleken.

en: chips to export:
sv: chips att exportera:

en: this chip is only available in VGM %d.%.2x and higher!
sv: detta chip är endast tillgängligt i VGM %d.%2x och högre!

en: this chip is not supported by the VGM format!
sv: detta chip stöds inte av VGM-formatet!

en: select the chip you wish to export, but only up to %d of each type.
sv: välj chippet du vill exportera, men bara upp till %d av varje typ.

en: nothing to export
sv: ingenting att exportera

en: base song label name
sv: baslåtens etikettnamn

en: max size in first bank
sv: maxstorlek i första bank

en: max size in other banks
sv: maxstorlek i andra banker

en: chip to export:
sv: chip att exportera:

en: Tick Rate (Hz)
sv: Tickhastighet (Hz)

en: optimize size
sv: optimera storlek

en: select a target from the menu at the top of this dialog.
sv: välj ett mål från menyn högst upp i denna dialogruta.

en: this export method doesn't offer any options.
sv: denna exportmetod erbjuder inga alternativ.

en: this option exports the song to a text file.
sv: detta alternativ exporterar låten till en textfil.

en: this option exports a text or binary file which
    contains a dump of the internal command stream
    produced when playing the song.
    
    technical/development use only!
sv: detta alternativ exporterar en text- eller binärfil som
    innehåller en dump av den interna kommandoströmmen.
    Produceras när du spelar låten.
    
    Endast för teknisk/utvecklingsanvändning!

en: export in DefleMask module format.
    only do it if you really, really need to, or are downgrading an existing .dmf.
sv: exportera i DefleMask-modulformat.
    gör det bara om du verkligen, verkligen behöver, eller nedgraderar en befintlig .dmf.

en: format version:
sv: formatversion:

en: 1.1.3 and higher
sv: 1,1,3 och högre

en: 1.0/legacy (0.12)
sv: 1,0/föråldrad (0,12)

en: Command Stream
sv: Kommandoström

en: congratulations! you've unlocked a secret panel.
sv: grattis! du har låst upp en hemlig panel.

en: Toggle hidden systems
sv: Växla dolda system

en: Toggle all instrument types
sv: Växla alla instrumenttyper

en: Set pitch linearity to Partial
sv: Växla tonhöjdslinjäritet till Delvis

en: Set fat to max
sv: Sätt fett på max

en: Set muscle and fat to zero
sv: Sätt muskler och fett på noll

en: Tell tildearrow this must be a mistake
sv: Säg till tildearrow att detta måste vara ett misstag

en: yeah, it's a bug. write a bug report in the GitHub page and tell me how did you get here.
sv: ja, det är en bugg. skriv en felrapport på GitHub-sidan och berätta till mig hur du kom hit.

en: Speed
sv: Hastighet

en: Base Tempo##TempoOrHz
sv: Bastempo

en: Tick Rate##TempoOrHz
sv: Tickhastighet

en: click to display tick rate
sv: klicka för att visa tickhastighet

en: click to display base tempo
sv: klicka för att visa bastempo

en: click for one speed
sv: klicka för en hastighet

en: Speeds
sv: Hastigheter

en: click for groove pattern
sv: klicka för groove-mönster

en: click for two (alternating) speeds
sv: klicka för två (växelvis) hastigheter

en: Virtual Tempo
sv: Virtuellt tempo

en: Numerator
sv: Täljare

en: Denominator (set to base tempo)
sv: Nämnare (inställd på bastempo)

en: Divider
sv: Delare

en: Highlight
sv: Markera

en: Pattern Length
sv: Mönsterlängd

en: Song Length
sv: Låtlängd

en: Channels
sv: Kanaler

en: Pat
sv: Mön.

en: Osc
sv: Osc.

en: Swap
sv: Byt ut

en: Name
sv: Namn

en: Show in pattern
sv: Visa i mönstret

en: Show in per-channel oscilloscope
sv: Visa i per-kanal oscilloskop

en: %s #%d
    (drag to swap channels)
sv: %s #%d
    (dra för att byta kanal)

en: Search...
sv: Sök...

en: Search recent files...
sv: Sök efter senaste filer...

en: Search instruments...
sv: Sök efter instrument...

en: Search samples...
sv: Sök efter samples...

en: Search instruments (to change to)...
sv: Sök instrument (för att byta till)...

en: Search chip (to add)...
sv: Sök chip (för att lägga till)...

en: - None -
sv: - Ingen -

en: invalid command palette type
sv: ogiltig kommandopaletttyp

en: Register View
sv: Registreringsvyn

en: - no register pool available
sv: - ingen registerpool tillgänglig

en: ERROR
sv: FEL

en: warning
sv: varning

en: debug
sv: felsöka

en: trace
sv: spåra

en: Log Viewer
sv: Loggvisare

en: Follow
sv: Följ

en: Level
sv: Nivå

en: time
sv: tid

en: level
sv: nivå

en: message
sv: meddelande

en: Pattern
sv: Mönster

en: there aren't any channels to show.
sv: det finns inga kanaler att visa.

en: click for pattern options (effect columns/pattern names/visualizer)
sv: klicka för mönsteralternativ (effektkolumner/mönsternamn/visualiserare)

en: Options:
sv: Alternativ:

en: Effect columns/collapse
sv: Effektkolumner/dold

en: Pattern names
sv: Mönsternamn

en: Channel group hints
sv: Kanalgruppstips

en: Visualizer
sv: Visualiserare

en: Channel status:
sv: Kanalstatus:

en: No##_PCS0
sv: Nej

en: Yes##_PCS1
sv: Ja

en: WARNING!!
sv: VARNING!!

en: this instrument cannot be previewed because
sv: detta instrument kan inte förhandsgranskas eftersom

en: none of the chips can play it
sv: inga chips kan spela det

en: your instrument is in peril!! be careful...
sv: ditt instrument är i fara!! var försiktig...

en: Oscilloscope
sv: Oscilloskop

en: window size: %.1fms
sv: fönsterstorlek: %.1fms

en: (-Infinity)dB
sv: (-Oändlighet)dB

en: Debug
sv: Felsök

en: This is a language test.
sv: Detta är ett språktest.

en: This is another language test.
sv: Detta är ett till språktest.

en: None (0%)
sv: Inga (0%)

en: None (50%)
sv: Inga (50%)

en: None (100%)
sv: Inga (100%)

en: Frequency
sv: Frekvens

en: Channel
sv: Kanal

en: Brightness
sv: Ljusstyrka

en: Note Trigger
sv: Nottrigger

en: Off
sv: Av

en: Mode 1
sv: Läge 1

en: Mode 2
sv: Läge 2

en: Mode 3
sv: Läge 3

en: Oscilloscope (per-channel)
sv: Oscilloskop (per kanal)

en: Columns
sv: Kolumner

en: Size (ms)
sv: Storlek (ms)

en: Automatic columns
sv: Automatiska kolumner

en: Center waveform
sv: Centrera vågformen

en: Randomize phase on note
sv: Randomisera fasen på noten

en: Amplitude
sv: Amplitud

en: Line size
sv: Linjestorlek

en: error while creating gradient texture!
sv: fel när du skapar en gradientstruktur!!

en: error while updating gradient texture!
sv: fel vid uppdatering av gradientstruktur!

en: Color
sv: Färg

en: Distance
sv: Distans

en: Spread
sv: Utbredning

en: Remove
sv: Ta bort

en: Background
sv: Bakgrund

en: X Axis##AxisX
sv: X-axeln

en: Y Axis##AxisY
sv: Y-axeln

en: Text format:
sv: Textformat:

en: format guide:
    - %c: channel name
    - %C: channel short name
    - %d: channel number (starting from 0)
    - %D: channel number (starting from 1)
    - %n: channel note
    - %i: instrument name
    - %I: instrument number (decimal)
    - %x: instrument number (hex)
    - %s: chip name
    - %p: chip part number
    - %S: chip ID
    - %v: volume (decimal)
    - %V: volume (percentage)
    - %b: volume (hex)
    - %l: new line
    - %%: percent sign
sv: formatguide:
    - %c: kanalnamn
    - %C: kanalkortnamn
    - %d: kanalnummer (från 0)
    - %D: kanalnummer (från 1)
    - %n: kanalnot
    - %i: instrumentnamn
    - %I: instrumentnummer (decimal)
    - %x: instrumentnummer (hex)
    - %s: chipnamn
    - %p: chippets delnummer
    - %S: chip-ID
    - %v: volym (decimal)
    - %V: volym (procent)
    - %b: volym (hex)
    - %l: ny rad
    - %%: procenttecken

en: Text color
sv: Textfärg

en: creating chan osc work pool
sv: skapar kanal osc. arbetspool

en: creating FFT plan for channel %d
sv: skapar FFT-plan för kanal %d

en: failed to create plan!
sv: misslyckades med att skapa plan!

en: failed to create inverse plan!
sv: misslyckades med att skapa omvänd plan!

en: failed to create FFT buffers
sv: misslyckades med att skapa FFT-buffertar

en: Error!
sv: Fel!

en: cut
sv: klistra ut

en: copy
sv: kopiera

en: paste
sv: klistra in

en: select
    all
sv: välj
    alla

en: undo
sv: ångra

en: redo
sv: gör om

en: paste
    mix
sv: klistra
    mix

en: paste
    mix bg
sv: klistra
    mix bg

en: paste
    ins
sv: klistra
    ins

en: paste
    ins bg
sv: klistra
    ins bg

en: paste
    flood
sv: klistra
    översvämning

en: paste
    overflow
sv: klistra
    överlopp

en: transpose
    notes
sv: överföra
    anteckningar

en: transpose
    values
sv: överföra
    värden

en: change
    ins
sv: byt
    ins

en: find/
    replace
sv: hitta/
    ersätta

en: collapse
sv: dölj

en: expand
sv: expandera

en: flip
sv: vänd

en: invert
sv: invertera

en: interpolate
sv: interpolera

en: scale
sv: skala

en: fade
sv: blekna

en: randomize
sv: randomisera

en: scroll
    mode
sv: rullnings
    läge

en: input
    latch
sv: ingångs
    spärr

en: set
    latch
sv: sätt
    spärr

en: clear
    latch
sv: rensa
    spärr

en: clear
sv: rensa

en: Mobile Controls
sv: Mobila kontroller

en: Mobile Menu
sv: Mobilmeny

en: Orders
sv: Sekvenser

en: Song
sv: Låt

en: Other
sv: Övrig

en: New
sv: Ny

en: Unsaved changes! Save changes before creating a new song?
sv: Osparade ändringar! Spara ändringar innan du skapar en ny låt?

en: Save as...
sv: Spara som...

en: Restore Backup
sv: Återställa säkerhetskopia

en: Song Info
sv: Låtinfo

en: Subsongs
sv: Underlåtar

en: Comments
sv: Kommentarer

en: Channels here...
sv: Kanaler här...

en: Chips here...
sv: Ljudchips här...

en: What the hell...
sv: Vad i helvete...

en: ChanOsc
sv: KanalOsc.

en: RegView
sv: Registreringsvy

en: Stats
sv: Statistik

en: Compat Flags
sv: Kompatibilitetsflaggor

en: XYOsc
sv: XYOsc.

en: Meter
sv: Mätare

en: Memory
sv: Minne

en: Presets
sv: Förinställningar

en: PatManager
sv: Mönsterhanterare

en: Panic
sv: Panik

en: Settings
sv: Inställningar

en: Log
sv: Logg

en: About
sv: Om

en: Switch to Desktop Mode
sv: Växla till skrivbordsläge

en: Play/Edit Controls
sv: Spela/redigera kontroller

en: Octave
sv: Oktav

en: Coarse Step
sv: Modulatortonssteg

en: Edit Step
sv: Redigera steg

en: Play
sv: Spela

en: Stop
sv: Stoppa

en: Edit
sv: Redigera

en: Repeat pattern
sv: Upprepa mönstret

en: Step one row
sv: Gå över en rad

en: Poly##PolyInput
sv: Poly

en: Mono##PolyInput
sv: Mono

en: Polyphony
sv: Polyfoni

en: Oct.
sv: Okt.

en: Coarse
sv: Modulatorton

en: Step
sv: Steg

en: Foll.
sv: Följ

en: Ord##FollowOrders
sv: FöljSekvenser

en: Pat##FollowPattern
sv: Mönster

en: Play Controls
sv: Uppspelningskontroller

en: Play from the beginning of this pattern
sv: Spela från början av detta mönster

en: Repeat from the beginning of this pattern
sv: Upprepa från början av detta mönster

en: Edit Controls
sv: Redigera kontroller

en: Follow orders
sv: Följ sekvenser

en: Follow pattern
sv: Följ mönstret

en: Song Comments
sv: Låtkommentarer

en: <nothing>
sv: <ingenting>

en: Shift-
sv: Skift-

en: Statistics
sv: Statistik

en: Audio load
sv: Ljudlasten

en: Oscilloscope (X-Y)
sv: Oscilloskop (X-Y)

en: X Channel
sv: X-kanal

en: Invert##X
sv: Invertera##X

en: Y Channel
sv: Y-kanal

en: Invert##Y
sv: Invertera##Y

en: Decay Time (ms)
sv: Decaytiden (ms)

en: Intensity
sv: Intensitet

en: Line Thickness
sv: Linjetjocklek

en: (-Infinity)dB,(-Infinity)dB
sv: (-Oändlighet)dB,(-Oändlighet)dB

en: (-Infinity)dB,%.1fdB
sv: (-Oändlighet)dB,%.1fdB

en: %.1fdB,(-Infinity)dB
sv: %.1fdB,(-Oändlighet)dB

en: Clock rate:
sv: Klockhastighet:

en: Chip type:
sv: Chiptyp:

en: YM2612 (9-bit DAC with distortion)
sv: YM2612 (9-bit DAC med distorsion)

en: YMF276 (external DAC)
sv: YMF276 (extern DAC)

en: Disable ExtCh FM macros (compatibility)
sv: Inaktivera utökad kanal FM-makron (kompatibilitet)

en: Ins change in ExtCh operator 2-4 affects FB (compatibility)
sv: Instrumentbyte i utökad kanaloperatorer 2-4 påverkar återkoppling (kompatibilitet)

en: Modified sine wave (joke)
sv: Modifierad sinusvåg (skämt)

en: DAC interrupt simulation:
sv: DAC-avbrottssimulering:

en: cycles##InterruptSim
sv: cykler

en: 3.58MHz (NTSC)
sv: 3,58MHz (NTSC)

en: 3.55MHz (PAL)
sv: 3,55MHz (PAL)

en: 1.79MHz (Half NTSC)
sv: 1,79MHz (Halv NTSC)

en: TI SN76489 with Atari-like short noise
sv: TI SN76489 med Atari-liknande kortbrus

en: Tandy PSSJ 3-voice sound
sv: Tandy PSSJ 3-kanalsljud

en: Disable noise period change phase reset
sv: Inaktivera brusperiod ändra fasåterställning

en: Disable easy period to note mapping on upper octaves
sv: Inaktivera enkel period för att notera mappning på högre oktaver

en: Disable anti-click
sv: Inaktivera anti-klick

en: Chip revision:
sv: Chiprevision:

en: CPU rate:
sv: CPU-hastighet:

en: 6.18MHz (NTSC)
sv: 6,18MHz (NTSC)

en: 5.95MHz (PAL)
sv: 5,95MHz (PAL)

en: Sample memory:
sv: Sampleminne

en: 8K (rev A/B/E)
sv: 8K (rev. A/B/E)

en: 64K (rev D/F)
sv: 64K (rev. D/F)

en: DAC resolution:
sv: DAC-upplösning:

en: 16-bit (rev A/B/D/F)
sv: 16-bit. (rev. A/B/D/F)

en: 8-bit + TDM (rev C/E)
sv: 8-bit + TDM (rev. C/E)

en: Enable echo
sv: Aktivera eko

en: Swap echo channels
sv: Byt ekokanaler

en: Echo delay:
sv: Ekodelay:

en: Echo resolution:
sv: Ekoupplösning

en: Echo feedback:
sv: Ekoåterkoppling

en: Echo volume:
sv: Ekovolym

en: Game Boy Color (rev C)
sv: Game Boy Color (rev. C)

en: Game Boy Color (rev E)
sv: Game Boy Color (rev. E)

en: Wave channel orientation:
sv: Vågkanalorientering:

en: Inverted
sv: Omvänd

en: Exact data (inverted)
sv: Exakt data (omvänd)

en: Exact output (normal)
sv: Exakt utgång (normal)

en: Pretty please one more compat flag when I use arpeggio and my sound length
sv: Snälla snälla en kompatflagga till när jag använder arpeggio och min ljudlängd

en: DAC bit depth (reduces output rate):
sv: DAC-bitdjup (minskar utgångshastighet):

en: Volume scale:
sv: Volymskala:

en: Mix buffers (allows longer echo delay):
sv: Blanda buffertar (tillåter längre ekodelay):

en: Channel limit:
sv: Kanalgräns:

en: Sample rate:
sv: Samplingshastighet:

en: Actual sample rate: %d Hz
sv: Aktuella samplingshastighet: %d Hz

en: Max mixer CPU usage: %.0f%%
sv: Max mixer CPU-användning: %.0f%%

en: NTSC (3.58MHz)
sv: NTSC (3,58MHz)

en: PAL (3.55MHz)
sv: PAL (3,55MHz)

en: Arcade (4MHz)
sv: Arkad (4MHz)

en: Half NTSC (1.79MHz)
sv: Halv NTSC (1,79MHz)

en: Patch set:
sv: Patchblandning:

en: Ignore top/hi-hat frequency changes
sv: Ignorera ridcymbal/hi-hat frekvensändringar

en: Apply fixed frequency to all drums at once
sv: Tillämpa fast frekvens på alla trummor samtidigt

en: NTSC/X16 (3.58MHz)
sv: NTSC/X16 (3,58MHz)

en: Broken pitch macro/slides (compatibility)
sv: Brutna tonhöjdsmakro/glider (kompatibilitet)

en: NTSC (1.79MHz)
sv: NTSC (1,79MHz)

en: PAL (1.67MHz)
sv: PAL (1,67MHz)

en: Dendy (1.77MHz)
sv: Dendy (1,77MHz)

en: DPCM channel mode:
sv: DPCM-kanalläge:

en: DPCM (muffled samples; low CPU usage)
sv: DPCM (dämpade samples; låg CPU-användning)

en: PCM (crisp samples; high CPU usage)
sv: PCM (skarpa samples; hög CPU-användning)

en: NTSC (1.02MHz)
sv: NTSC (1,02MHz)

en: PAL (0.99MHz)
sv: PAL (0,99MHz)

en: SSI 2001 (0.89MHz)
sv: SSI 2001 (0,89MHz)

en: Global parameter priority:
sv: Global parameterprioritet:

en: Left to right
sv: Vänster till höger

en: Last used channel
sv: Senast använd kanal

en: Hard reset envelope:
sv: Hård återställa ADSR

en: Envelope reset time:
sv: ADSR-återställningstid:

en: - 0 disables envelope reset. not recommended!
    - 1 may trigger SID envelope bugs.
    - values that are too high may result in notes being skipped.
sv: - 0 inaktiverar ADSR-återställning. rekommenderas ej!
    - 1 kan utlösa SID ADSR-buggar.
    - värden som är för höga kan leda till att noter hoppas över.

en: Disable 1Exy env update (compatibility)
sv: Inaktivera 1Exy ADSR-uppdatering (kompatibilitet)

en: Relative duty and cutoff macros are coarse (compatibility)
sv: Brytfrekvensmakro för relativa arbetscykler och modulatortoner (kompatibilitet)

en: Cutoff macro race conditions (compatibility)
sv: Brytfrekvensmakro loppvillkor (kompatibilitet)

en: 8.06MHz (Neo Geo AES)
sv: 8,06MHz (Neo Geo AES)

en: SSG Volume
sv: SSG-volym

en: FM/ADPCM Volume
sv: FM/ADPCM-volym

en: 1.79MHz (ZX Spectrum NTSC/MSX)
sv: 1,79MHz (ZX Spectrum NTSC/MSX)

en: 1.77MHz (ZX Spectrum PAL)
sv: 1,77MHz (ZX Spectrum PAL)

en: 0.83MHz (Pre-divided Sunsoft 5B on PAL)
sv: 0,83MHz (Fördelad Sunsoft 5B på PAL)

en: 0.89MHz (Pre-divided Sunsoft 5B)
sv: 0,89MHz (Fördelad Sunsoft 5B)

en: 1.10MHz (Gamate/VIC-20 PAL)
sv: 1,10MHz (Gamate/VIC-20 PAL)

en: 1.25MHz (Mag Max)
sv: 1,25MHz (Mag Max)

en: 1.5MHz (Vectrex)
sv: 1,5MHz (Vectrex)

en: 1.536MHz (Kyugo)
sv: 1,536MHz (Kyugo)

en: 1.67MHz (?)
sv: 1,67MHz (?)

en: 1.75MHz (ZX Spectrum 48K)
sv: 1,75MHz (ZX Spectrum 48K)

en: 1.99MHz (PC-88)
sv: 1,99MHz (PC-88)

en: 3.58MHz (Darky)
sv: 3,58MHz (Darky)

en: 3.6MHz (Darky)
sv: 3,6MHz (Darky)

en: note: AY-3-8914 is not supported by the VGM format!
sv: OBS: AY-3-8914 stöds ej av VGM-formatet!

en: Stereo##_AY_STEREO
sv: Stereo

en: Half Clock divider##_AY_CLKSEL
sv: Halvklocka avdelare

en: Stereo separation:
sv: Stereoseparation:

en: Model:
sv: Modell:

en: Chip memory:
sv: Chipminne:

en: Bypass frequency limits
sv: Gå förbi frekvensgränserna

en: Software pitch driver
sv: Drivrutin för programvara för tonhöjd

en: Old pitch table (compatibility)
sv: Gammal tonhöjdstabell (kompatibilitet)

en: Mixing mode:
sv: Blandningsläge:

en: Mono (no distortion)
sv: Mono (ingen förvrängning)

en: 1.19MHz (PC)
sv: 1,19MHz (PC)

en: 1.99MHz (PC-98)
sv: 1,99MHz (PC-98)

en: 2.46MHz (PC-98)
sv: 2,46MHz (PC-98)

en: Speaker type:
sv: Högtalartyp:

en: Unfiltered
sv: Ofiltrerad

en: Cone
sv: Kon

en: Use system beeper (Linux only!)
sv: Använd systemljudspiparen (endast Linux!)

en: Reset phase on frequency change
sv: Återställ fasen vid frekvensändring

en: 16.67MHz (Seta 2)
sv: 16,67MHz (Seta 2)

en: 14.32MHz (NTSC)
sv: 14,32MHz (NTSC)

en: Bankswitched (Seta 2)
sv: Bankväxlad (Seta 2)

en: Initial channel limit:
sv: Initial kanalgräns:

en: Disable hissing
sv: Inaktivera väsning

en: Scale frequency to wave length
sv: Skala frekvens till våglängd

en: Amiga channel volumes (64)
sv: Amiga-kanalvolymer (64)

en: Amiga-like pitch (non-linear pitch only)
sv: Amiga-liknande tonhöjd (endast icke-linjär tonhöjd)

en: 3.54MHz (PAL)
sv: 3,54MHz (PAL)

en: 3.9936MHz (PC-88/PC-98)
sv: 3,9936MHz (PC-88/PC-98)

en: 1.5MHz
sv: 1,5MHz

en: Output rate:
sv: Utgångshastighet:

en: FM: clock / 72, SSG: clock / 16
sv: FM: klocka / 72, SSG: klocka / 16

en: FM: clock / 36, SSG: clock / 8
sv: FM: klocka / 36, SSG: klocka / 8

en: FM: clock / 24, SSG: clock / 4
sv: FM: klocka / 24, SSG: klocka / 4

en: FM Volume
sv: FM-volym

en: 8MHz (Arcade)
sv: 8MHz (Arkad)

en: 7.987MHz (PC-88/PC-98)
sv: 7,987MHz (PC-88/PC-98)

en: FM: clock / 144, SSG: clock / 32
sv: FM: klocka / 144, SSG: klocka / 32

en: FM: clock / 48, SSG: clock / 8
sv: FM: klocka / 48, SSG: klocka / 8

en: 12.5MHz (Sega CD/System 32)
sv: 12,5MHz (Sega CD/System 32)

en: RF5C68 (10-bit output)
sv: RF5C68 (10-bit utgång)

en: RF5C164 (16-bit output)
sv: RF5C164 (16-bit utgång)

en: Sample rate table:
sv: Tabell för samplefrekvens:

en: divider \ clock
sv: avdelare \ klocka

en: half
sv: halv

en: clock / 132
sv: klocka / 132

en: clock / 165
sv: klocka / 165

en: Bankswitched (NMK112)
sv: Bankväxlad (NMK112)

en: 1.79MHz (NTSC/MSX)
sv: 1,79MHz (NTSC/MSX)

en: 1.77MHz (PAL)
sv: 1,77MHz (PAL)

en: 1.5MHz (Arcade)
sv: 1,5MHz (Arcade)

en: Consistent frequency across all duties
sv: Konsekvent frekvens för alla arbetscykler

en: note: only works for an initial LFSR value of 0!
sv: obs: fungerar bara för ett initialt LFSR-värde på 0!

en: 3.5MHz
sv: 3,5MHz

en: 14.19MHz (PAL)
sv: 14,19MHz (PAL)

en: 33.8688MHz (OPL3-L)
sv: 33,8688MHz (OPL3-L)

en: Compatible panning (0800)
sv: Kompatibel panorering (0800)

en: Output bit depth:
sv: Utgångsbitdjup:

en: Maximum volume:
sv: Max volym:

en: Linear
sv: Linjär

en: Cubic
sv: Kubisk

en: Left##VolScaleL
sv: Vänster

en: Right##VolScaleL
sv: Höger

en: Initial echo state:
sv: Initialt ekotillstånd:

en: Delay##EchoDelay
sv: Delay

en: Feedback##EchoFeedback
sv: Återkoppling

en: Left##EchoVolL
sv: Vänster

en: Right##EchoVolL
sv: Höger

en: Echo filter:
sv: Ekofilter

en: Hex##SNESFHex
sv: Hex

en: Dec##SNESFHex
sv: Dec

en: sum: %d
sv: summa: %d

en: Disable Gaussian interpolation
sv: Inaktivera Gaussisk interpolation

en: Capacitor values (nF):
sv: Kondensatorvärden (nF):

en: Initial part volume (channel 1-4):
sv: Initial delvolym (kanal 1-4):

en: Initial part volume (channel 5-8):
sv: Initial delvolym (kanal 5-8):

en: Envelope mode (channel 1-4):
sv: ADSR-läge (kanal 1-4):

en: Capacitor (attack/decay)##EM00
sv: Kondensator (attack/decay)

en: External (volume macro)##EM01
sv: Extern (volymmakro)

en: Envelope mode (channel 5-8):
sv: ADSR-läge (kanal 5-8):

en: Capacitor (attack/decay)##EM10
sv: Kondensator (attack/decay)

en: External (volume macro)##EM11
sv: Extern (volymmakro)

en: Global vibrato:
sv: Globalvibrato:

en: Depth
sv: Djup

en: Waveform storage mode:
sv: Lagringsläge för vågformer:

en: ROM (up to 8 waves)
sv: ROM (upp till 8 vågor)

en: Compatible noise frequencies
sv: Kompatibla brusfrekvenser

en: Legacy slides and pitch (compatibility)
sv: Äldre förskjutningar och tonhöjd (kompatibilitet)

en: PAL (1.77MHz)
sv: PAL (1,77MHz)

en: Banking style:
sv: Bankingsstil:

en: Raw (16MB; no VGM export!)
sv: Rå (16MB; ingen VGM-export!)

en: Dynamic (unconfirmed)
sv: Dynamisk (obekräftad)

en: Static (up to 5 waves)
sv: Statisk (upp till 5 vågor)

en: V 0.3.1
sv: V 0,3,1

en: V 47.0.0 (9-bit volume)
sv: V 47,0,0 (9-bit volym)

en: nothing to configure
sv: ingenting att konfigurera

en: Custom clock rate
sv: Anpassad klockfrekvens

en: Volume Meter
sv: Volymmätare

en: User Systems
sv: Användarsystem

en: Error! User category does not exist!
sv: Fel! Användarkategori finns inte!

en: Systems
sv: System

en: New Preset
sv: Ny förinställning

en: select a preset
sv: välj en förinställning

en: Remove##UPresetRemove
sv: Ta bort

en: Configure
sv: Konfigurera

en: Advanced
sv: Avancerad

en: insert additional settings in `option=value` format.
    available options:
    - tickRate
sv: infoga ytterligare inställningar i formatet `val=värde`.
    tillgängliga alternativ:
    - tickhastighet

en: Save and Close
sv: Spara och stäng

en: Import
sv: Importera

en: Import (replace)
sv: Importera (ersätta)

en: Effect List
sv: Effektlista

en: Chip at cursor: %s
sv: Chip vid markören: %s

en: Search
sv: Sök

en: Effect types to show:
sv: Effekttyper att visa:

en: Description
sv: Beskrivning

en: %d. <no name>
sv: %d. <inget namn>

en: too many subsongs!
sv: för många underlåtar!

en: this is the only subsong!
sv: detta är den enda underlåten!

en: are you sure you want to remove this subsong?
sv: är du säker på att du vill ta bort denna underlåt?

en: <Use system font>
sv: <Använd systemteckensnitt>

en: <Custom...>
sv: <Anpassat...>

en: ESFMu (fast)
sv: ESFMu (snabb)

en: Lower
sv: Lägre

en: Ultimate
sv: Fantastisk

en: KIOCSOUND on /dev/tty1
sv: KIOCSOUND på /dev/tty1

en: KIOCSOUND on standard output
sv: KIOCSOUND på standardutgång

en: Disabled/custom
sv: Inaktiverad/anpassad

en: Two octaves (0 is C-4, F is D#5)
sv: Två oktaver (0 är C-4, F är D#5)

en: Raw (note number is value)
sv: Rå (notnummer är värdet)

en: Two octaves alternate (lower keys are 0-9, upper keys are A-F)
sv: Två oktaver alternerar (nedre tangenterna är 0-9, övre tangenterna är A-F)

en: Use dual control change (one for each nibble)
sv: Använd dubbel kontrolländring (ett för varje napp)

en: Use 14-bit control change
sv: Använd 14-bit kontrolländring

en: Use single control change (imprecise)
sv: Använd en enda kontrolländring (oprecis)

en: --select--
sv: --välj--

en: Note Off
sv: Not av

en: Note On
sv: Not på

en: Control
sv: Kontroll

en: ChanPressure
sv: Kanaltryck

en: Pitch Bend
sv: Tonhöjdsböj

en: Any
sv: Någonting

en: Effect 1 type
sv: Effekt 1-typ

en: Effect 1 value
sv: Effekt 1-värde

en: Effect 2 type
sv: Effekt 2-typ

en: Effect 2 value
sv: Effekt 2-värde

en: Effect 3 type
sv: Effekt 3-typ

en: Effect 3 value
sv: Effekt 3-värde

en: Effect 4 type
sv: Effekt 4-typ

en: Effect 4 value
sv: Effekt 4-värde

en: Effect 5 type
sv: Effekt 5-typ

en: Effect 5 value
sv: Effekt 5-värde

en: Effect 6 type
sv: Effekt 6-typ

en: Effect 6 value
sv: Effekt 6-värde

en: Effect 7 type
sv: Effekt 7-typ

en: Effect 7 value
sv: Effekt 7-värde

en: Effect 8 type
sv: Effekt 8-typ

en: Effect 8 value
sv: Effekt 8-värde

en: Press key...
sv: Tryck tangent...

en: Do you want to save your settings?
sv: Vill du spara dina inställningar?

en: General
sv: Allmänt

en: Language
sv: Språk

en: Render backend
sv: Rendera backend

en: you may need to restart Furnace for this setting to take effect.
sv: du kan behöva starta om Furnace för att denna inställning ska träda i kraft.

en: Advanced render backend settings
sv: Avancerade inställningar för rendering av backend

en: Render driver
sv: Renderdrivrutin

en: Automatic
sv: Automatisk

en: beware: changing these settings may render Furnace unusable! do so at your own risk.
    start Furnace with -safemode if you mess something up.
sv: akta dig: att ändra dessa inställningar kan göra Furnace oanvändbart! gör det på egen risk.
    starta Furnace med -safemode om du förstör något.

en: Red bits
sv: Röda bits

en: Green bits
sv: Gröna bits

en: Blue bits
sv: Blåa bits

en: Alpha bits
sv: Alfa bits

en: Color depth
sv: Färgdjup

en: Stencil buffer size
sv: Stencilbuffertstorlek

en: Buffer size
sv: Buffertstorlek

en: Double buffer
sv: Dubbel buffert

en: the following values are common (in red, green, blue, alpha order):
    - 24 bits: 8, 8, 8, 0
    - 16 bits: 5, 6, 5, 0
    - 32 bits (with alpha): 8, 8, 8, 8
    - 30 bits (deep): 10, 10, 10, 0
sv: Följande värden är vanliga (i rött-, grönt-, blått-, alfaordning):
    - 24 bit: 8, 8, 8, 0
    - 16 bit: 5, 6, 5, 0
    - 32 bit (med alfa): 8, 8, 8, 8
    - 30 bit (djup): 10, 10, 10, 0

en: current backend: %s
    %s
    %s
    %s
sv: nuvarande backend: %s
    %s
    %s
    %s

en: VSync
sv: VSynk

en: Frame rate limit
sv: Gräns ​​för bildhastighet

en: Unlimited
sv: Obegränsat

en: only applies when VSync is disabled.
sv: gäller endast när VSynk är inaktiverat.

en: Display render time
sv: Visa renderingstid

en: Late render clear
sv: Sen renderingsklarhet

en: calls rend->clear() after rend->present(). might reduce UI latency by one frame in some drivers.
sv: anropar rend->rensa() efter rend->närvarande(). kan minska gränssnittets latens med en bild i vissa drivrutiner.

en: Power-saving mode
sv: Strömsparläge

en: saves power by lowering the frame rate to 2fps when idle.
    may cause issues under Mesa drivers!
sv: sparar ström genom att sänka bildhastigheten till 2 fps när programmet är inaktiv.
    kan orsaka problem under Mesa-drivrutiner!

en: Disable threaded input (restart after changing!)
sv: Inaktivera trädad ingång (starta om efter ändring!)

en: threaded input processes key presses for note preview on a separate thread (on supported platforms), which reduces latency.
    however, crashes have been reported when threaded input is on. enable this option if that is the case.
sv: trådad ingång bearbetar tangenttryckningar för förhandsvisning av noter i en separat tråd (på plattformar som stöds), vilket minskar latensen.
    krascher har rapporterats när trådad inmatning är på. aktivera detta alternativ om så är fallet.

en: Enable event delay
sv: Aktivera händelsefördröjning

en: may cause issues with high-polling-rate mice when previewing notes.
sv: kan orsaka problem med möss som har hög pollingfrekvens vid förhandsgranskning av noter.

en: Per-channel oscilloscope threads
sv: Oscilloskopgängor per kanal

en: you're being silly, aren't you? that's enough.
sv: nu är du dum, eller hur? det räcker.

en: what are you doing? stop!
sv: vad gör du? sluta!

en: it is a bad idea to set this number higher than your CPU core count (%d)!
sv: det är en dålig idé att ställa in denna siffra högre än antalet CPU-kärnor som du har (%d)!

en: Oscilloscope rendering engine:
sv: Oscilloskop-renderingsmotor:

en: ImGui line plot
sv: ImGui linjeplot

en: render using Dear ImGui's built-in line drawing functions.
sv: rendera med hjälp av Dear ImGuis inbyggda linjeritningsfunktioner.

en: GLSL (if available)
sv: GLSL (om tillgängligt)

en: render using shaders that run on the graphics card.
    only available in OpenGL ES 2.0 render backend.
sv: rendera med shaders som körs på grafikkortet.
    endast tillgängligt i OpenGL ES 2,0 render-backend.

en: render using shaders that run on the graphics card.
    only available in OpenGL 3.0 render backend.
sv: rendera med shaders som körs på grafikkortet.
    endast tillgängligt i OpenGL 3,0 render-backend.

en: Strength
sv: Styrka

en: Length
sv: Längd

en: File
sv: Arkiv

en: Use system file picker
sv: Använd systemfilväljaren

en: Number of recent files
sv: Antal senaste filer

en: Compress when saving
sv: Kompression vid sparande

en: use zlib to compress saved songs.
sv: använd zlib för att komprimera sparade låtar.

en: Save unused patterns
sv: Spara oanvända mönster

en: Use new pattern format when saving
sv: Använd nytt mönsterformat när du sparar

en: use a packed format which saves space when saving songs.
    disable if you need compatibility with older Furnace and/or tools
    which do not support this format.
sv: använd ett packat format som sparar utrymme när du sparar låtar.
    avaktivera om du behöver kompatibilitet med äldre Furnace och/eller verktyg
    som inte stöder detta format.

en: Don't apply compatibility flags when loading .dmf
sv: Använd ej kompatibilitetsflaggor när du laddar .dmf

en: do not report any issues arising from the use of this option!
sv: rapportera inga problem som uppstår vid användningen av detta alternativ!

en: Play after opening song:
sv: Spela upp efter att ha öppnat låtfilen:

en: No##pol0
sv: Nej

en: Only if already playing##pol1
sv: Bara om du redan spelar

en: Yes##pol0
sv: Ja

en: Audio export loop/fade out time:
sv: Ljudexportsloop/tona ut-tid:

en: Set to these values on start-up:##fot0
sv: Ställ in på dessa värden vid uppstart:

en: Remember last values##fot1
sv: Kom ihåg de senaste värdena

en: Store instrument name in .fui
sv: Förvara instrumentnamnet i .fui

en: when enabled, saving an instrument will store its name.
    this may increase file size.
sv: när detta är aktiverat sparar instrumentet sitt namn.
    detta kan öka filstorleken.

en: Load instrument name from .fui
sv: Ladda instrumentnamn från .fui

en: when enabled, loading an instrument will use the stored name (if present).
    otherwise, it will use the file name.
sv: när detta är aktiverat kommer det lagrade namnet att användas vid laddning av ett instrument (om det finns).
    annars kommer det att använda filnamnet.

en: Auto-fill file name when saving
sv: Fyll i filnamn automatiskt när du sparar

en: fill the file name field with an appropriate file name when saving or exporting.
sv: fyll filnamnsfältet med ett lämpligt filnamn när du sparar eller exporterar.

en: New Song
sv: Ny låt

en: Initial system:
sv: Inledande system:

en: Current system
sv: Nuvarande system:

en: Randomize
sv: Randomisera

en: Reset to defaults
sv: Återställ till standardinställningar

en: When creating new song:
sv: När du skapar en ny låt:

en: Display system preset selector##NSB0
sv: Visa systemväljare för förinställning

en: Start with initial system##NSB1
sv: Börja med det inledande systemet

en: Default author name
sv: Standardförfattarnamn

en: Start-up
sv: Uppstart

en: Play intro on start-up:
sv: Spela intro vid uppstart:

en: No##pis0
sv: Nej##pis0

en: Short##pis1
sv: Kort

en: Full (short when loading song)##pis2
sv: Full (kort när låten laddas)

en: Full (always)##pis3
sv: Full (alltid)

en: Disable fade-in during start-up
sv: Inaktivera tona-in under uppstart

en: About screen party time
sv: Om skärmfesttid

en: Warning: may cause epileptic seizures.
sv: Varning: kan orsaka epileptiska anfall.

en: Behavior
sv: Beteende

en: New instruments are blank
sv: Nya instrument är tomma

en: Configuration
sv: Konfiguration

en: Factory Reset
sv: Fabriksåterställning

en: Are you sure you want to reset all Furnace settings?
    You must restart Furnace after doing so.
sv: Är du säker på att du vill återställa alla Furnace-inställningar?
    Du måste starta om Furnace efter att ha gjort det.

en: Use OPL3 instead of OPL2 for S3M import
sv: Använd OPL3 i stället för OPL2 för S3M-importering

en: Output
sv: Utgång

en: Driver
sv: Drivrutin

en: Device
sv: Enhet

en: <click on OK or Apply first>
sv: <klicka på OK eller Använd först>

en: ALERT - TRESPASSER DETECTED
sv: VARNING - INKRÄKTARE UPPTÄCKTS

en: you have been arrested for trying to engage with a disabled combo box.
sv: du har blivit gripen för att ha försökt engagera sig med en inaktiverad kombinationsruta.

en: <System default>
sv: <Systemstandard>

en: Outputs
sv: Utgångar

en: common values:
    - 1 for mono
    - 2 for stereo
    - 4 for quadraphonic
    - 6 for 5.1 surround
    - 8 for 7.1 surround
sv: vanliga värden:
    - 1 för mono
    - 2 för stereo
    - 4 för kvadrafonisk
    - 6 för 5,1 surround
    - 8 för 7,1 surround

en: %d (latency: ~%.1fms)
sv: %d (latens: ~%.1fms)

en: Multi-threaded (EXPERIMENTAL)
sv: Flertrådig (EXPERIMENTELL)

en: runs chip emulation on separate threads.
    may increase performance when using heavy emulation cores.
    
    warnings:
    - experimental!
    - only useful on multi-chip songs.
sv: kör chipemulering på separata trådar.
    kan öka prestandan när du använder tunga emuleringskärnor.
    
    varningar:
    - experimentell!
    - endast användbart på låtar med flera chip.

en: Number of threads
sv: Antal trådar

en: that's the limit!
sv: det är gränsen!

en: it is a VERY bad idea to set this number higher than your CPU core count (%d)!
sv: det är en MYCKET dålig idé att ställa in denna siffra högre än antalet CPU-kärnorsom du har (%d)!

en: Low-latency mode
sv: Låglatensläge

en: reduces latency by running the engine faster than the tick rate.
    useful for live playback/jam mode.
    
    warning: only enable if your buffer size is small (10ms or less).
sv: minskar latensen genom att köra motorn snabbare än tickhastigheten.
    användbart för liveuppspelning/jam-läge.
    
    varning: aktivera endast om din buffertstorlek är liten (10ms eller mindre).

en: Force mono audio
sv: Tvinga monoljud

en: Exclusive mode
sv: Exklusivt läge

en: want: %d samples @ %.0fHz (%d channel) | want: %d samples @ %.0fHz (%d channels)
sv[0]: vill ha: %d samples @ %.0fHz (%d kanal)
sv[1]: vill ha: %d samples @ %.0fHz (%d kanaler)

en: got: %d samples @ %.0fHz (%d channel) | got: %d samples @ %.0fHz (%d channels)
sv[0]: fick: %d samples @ %.0fHz (%d kanal)
sv[1]: fick: %d samples @ %.0fHz (%d kanaler)

en: Mixing
sv: Mixning

en: Quality
sv: Kvalitet

en: Software clipping
sv: Klippning av programvara

en: DC offset correction
sv: DC offset-korrigering

en: Sample preview
sv: Sampleförhandsgranskning

en: MIDI input
sv: MIDI-ingång

en: <disabled>
sv: <inaktiverad>

en: Re-scan MIDI devices
sv: Skanna om MIDI-enheter

en: Note input
sv: Notingång

en: Velocity input
sv: Hastighetsingång

en: Map MIDI channels to direct channels
sv: Mappa MIDI-kanaler till direktkanaler

en: Program change pass-through
sv: Genomföring av programändring

en: Map Yamaha FM voice data to instruments
sv: Mappa Yamaha FM-röstdata till instrument

en: Program change is instrument selection
sv: Programbyte är instrumentval

en: Value input style
sv: Stil för värdeingång

en: Control##valueCCS
sv: Kontroll

en: CC of upper nibble##valueCC1
sv: CC av övre nibble##värdeCC1

en: MSB CC##valueCC1
sv: MSB CC##värdeCC1

en: CC of lower nibble##valueCC2
sv: CC av nedre nibble##värdeCC2

en: LSB CC##valueCC2
sv: LSB CC##värdeCC2

en: Per-column control change
sv: Kontrolländring per kolumn

en: Volume curve
sv: Volymkurva

en: Actions:
sv: Åtgärder:

en: (learning! press a button or move a slider/knob/something on your device.)
sv: (lär dig! tryck på en knapp eller flytta en reglage/ratt/något på din enhet.)

en: Type
sv: Typ

en: Note/Control
sv: Not/Kontroll

en: Velocity/Value
sv: Hastighet/värde

en: Action
sv: Åtgärd

en: --none--
sv: --inga--

en: waiting...##BLearn
sv: väntar...

en: Learn##BLearn
sv: Lära sig

en: MIDI output
sv: MIDI-utgång

en: Output mode:
sv: Utgångsläge:

en: Off (use for TX81Z)
sv: Av (används för TX81Z)

en: Melodic
sv: Melodisk

en: Send Program Change
sv: Skicka programändring

en: Send MIDI clock
sv: Skicka MIDI-klockan

en: Send MIDI timecode
sv: Skicka MIDI-tidskoden

en: Timecode frame rate:
sv: Tidskodsbildhastighet:

en: Closest to Tick Rate
sv: Närmast till tickhastighet

en: Film (24fps)
sv: Film (24 fps)

en: PAL (25fps)
sv: PAL (25 fps)

en: NTSC drop (29.97fps)
sv: NTSC-fall (29,97 fps)

en: NTSC non-drop (30fps)
sv: NTSC icke-fall (30 fps)

en: Emulation
sv: Emulering

en: Cores
sv: Kärnor

en: Playback Core(s)
sv: Uppspelningskärnor

en: used for playback
sv: används för uppspelning

en: Render Core(s)
sv: Renderingskärnor

en: used in audio export
sv: används i ljudexport

en: Playback
sv: Uppspelning

en: Render
sv: Rendering

en: PC Speaker strategy
sv: PC-pipare strategi

en: Keyboard
sv: Tangentbord

en: Reset defaults
sv: Återställ standardinställningar

en: Are you sure you want to reset the keyboard settings?
sv: Är du säker på att du vill återställa tangentbordsinställningarna?

en: Global hotkeys
sv: Globala snabbtangenter

en: Window activation
sv: Fönsteraktivering

en: Key
sv: Tangent

en: Value
sv: Värde

en: Macro release##SNType_%d
sv: Makrosläpp

en: Note release##SNType_%d
sv: Notrelease

en: Note off##SNType_%d
sv: Not av

en: Note##SNType_%d
sv: Not

en: Add...
sv: Lägg till...

en: Instrument list
sv: Instrumentlista

en: Wavetable list
sv: Wavetable-lista

en: Sample list
sv: Samplelista

en: Sample editor
sv: Sampleredigerare

en: Interface
sv: Gränssnitt

en: Workspace layout:
sv: Arbetsyta layout:

en: Reset
sv: Återställa

en: Are you sure you want to reset the workspace layout?
sv: Är du säker på att du vill återställa arbetsytans layout?

en: Allow docking editors
sv: Tillåt dockningsredigerare

en: Remember window position
sv: Kom ihåg fönsterpositionen

en: remembers the window's last position on start-up.
sv: kommer ihåg fönstrets sista position vid uppstart.

en: Only allow window movement when clicking on title bar
sv: Tillåt endast fönsterrörelse när du klickar på namnlisten

en: Center pop-up windows
sv: Centrera popup-fönster

en: Play/edit controls layout:
sv: Spela/redigera kontroller layout:

en: Classic##ecl0
sv: Klassisk

en: Compact##ecl1
sv: Kompakt

en: Compact (vertical)##ecl2
sv: Kompakt (vertikal)

en: Split##ecl3
sv: Dela

en: Position of buttons in Orders:
sv: Placering av knappar i Sekvenser:

en: Top##obp0
sv: Topp

en: Left##obp1
sv: Vänster

en: Right##obp2
sv: Höger

en: Mouse
sv: Mus

en: Double-click time (seconds)
sv: Dubbelklickstid (sekunder)

en: Don't raise pattern editor on click
sv: Höj ej mönsterredigeraren vid klick

en: Focus pattern editor when selecting instrument
sv: Fokusera på mönsterredigeraren när du väljer instrument

en: Note preview behavior:
sv: Notförhandsgranskningsbeteende:

en: Never##npb0
sv: Aldrig

en: When cursor is in Note column##npb1
sv: När markören är i notkolumnen

en: When cursor is in Note column or not in edit mode##npb2
sv: När markören är i notkolumnen eller inte i redigeringsläge

en: Always##npb3
sv: Alltid

en: Allow dragging selection:
sv: Tillåt val genom att dra:

en: No##dms0
sv: Nej

en: Yes##dms1
sv: Ja

en: Yes (while holding Ctrl only)##dms2
sv: Ja (medan du bara håller ned Ctrl)

en: Toggle channel solo on:
sv: Slå på solokanalen:

en: Right-click or double-click##soloA
sv: Högerklicka eller dubbelklicka

en: Right-click##soloR
sv: Högerklick

en: Double-click##soloD
sv: Dubbelklick

en: Double click selects entire column
sv: Dubbelklicka väljer hela kolumnen

en: Cursor behavior
sv: Markörens beteende

en: Insert pushes entire channel row
sv: Insert skjuter hela kanalraden

en: Pull delete affects entire channel row
sv: Dra bort påverkar hela kanalraden

en: Push value when overwriting instead of clearing it
sv: Tryck på värde när du skriver över i stället för att rensa det

en: Keyboard note/value input repeat (hold key to input continuously)
sv: Upprepning av tangentbordsnoter/värdeingång (håll ned tangenten för att mata in kontinuerligt)

en: Effect input behavior:
sv: Effektingångsbeteende:

en: Move down##eicb0
sv: Flytta ner

en: Move to effect value (otherwise move down)##eicb1
sv: Flytta till effektvärde (annars flytta nedåt)

en: Move to effect value/next effect and wrap around##eicb2
sv: Flytta till effektvärde/nästa effekt och slå runt

en: Delete effect value when deleting effect
sv: Ta bort effektvärdet när du raderar effekt

en: Change current instrument when changing instrument column (absorb)
sv: Byt aktuellt instrument när du byter instrumentkolumn (absorbera)

en: Remove instrument value when inserting note off/release
sv: Ta bort instrumentvärdet när du sätter not av/release

en: Remove volume value when inserting note off/release
sv: Ta bort volymvärdet när du sätter in not av/release

en: Cursor movement
sv: Markörens rörelse

en: Wrap horizontally:
sv: Linda horisontellt:

en: No##wrapH0
sv: Nej

en: Yes##wrapH1
sv: Ja

en: Yes, and move to next/prev row##wrapH2
sv: Ja, och flytta till nästa/föregående rad

en: Wrap vertically:
sv: Linda vertikalt:

en: No##wrapV0
sv: Nej

en: Yes##wrapV1
sv: Ja

en: Yes, and move to next/prev pattern##wrapV2
sv: Ja, och flytta till nästa/föregående mönster

en: Yes, and move to next/prev pattern (wrap around)##wrapV2
sv: Ja, och flytta till nästa/föregående mönster (omslut)

en: Cursor movement keys behavior:
sv: Beteende för markörrörelsetangenter:

en: Move by one##cmk0
sv: Flytta efter en

en: Move by Edit Step##cmk1
sv: Flytta med redigeringssteg

en: Move cursor by edit step on delete
sv: Flytta markören genom redigeringssteg vid radering

en: Move cursor by edit step on insert (push)
sv: Flytta markören genom att redigera steg på infogning (tryck)

en: Move cursor up on backspace-delete
sv: Flytta markören uppåt på backsteg-delete

en: Move cursor to end of clipboard content when pasting
sv: Flytta markören till slutet av urklippsinnehållet när du klistrar in

en: Scrolling
sv: Scrollar

en: Change order when scrolling outside of pattern bounds:
sv: Ändra sekvensen när du rullar utanför mönstergränserna:

en: No##pscroll0
sv: Nej

en: Yes##pscroll1
sv: Ja

en: Yes, and wrap around song##pscroll2
sv: Ja, och stick nära låten

en: Cursor follows current order when moving it
sv: Markören följer den nuvarande sekvensen när den flyttas

en: applies when playback is stopped.
sv: gäller när uppspelningen är stoppad.

en: Don't scroll when moving cursor
sv: Rulla ej när du flyttar markören

en: Move cursor with scroll wheel:
sv: Flytta markören med rullningshjulet:

en: No##csw0
sv: Nej

en: Yes##csw1
sv: Ja

en: Inverted##csw2
sv: Omvänd

en: How many steps to move with each scroll wheel step?
sv: Hur många steg ska man flytta med varje steg på rullhjulet?

en: One##cws0
sv: En

en: Edit Step##cws1
sv: Redigera steg

en: Assets
sv: Tillgångar

en: Display instrument type menu when adding instrument
sv: Visa instrumenttypsmeny när du lägger till instrument

en: Select asset after opening one
sv: Välj tillgång efter att ha öppnat en

en: Appearance
sv: Utseende

en: Scaling
sv: Skalning

en: Automatic UI scaling factor
sv: Automatisk skalningsfaktor för användargränssnittet

en: UI scaling factor
sv: Skalningsfaktor för användargränssnittet

en: Icon size
sv: Ikonstorlek

en: Font renderer
sv: Teckensnittsrenderare

en: Main font
sv: Huvudteckensnitt

en: Size##MainFontSize
sv: Storlek##Huvud teckensnittstorlek

en: Header font
sv: Header teckensnitt

en: Size##HeadFontSize
sv: Storlek

en: Pattern font
sv: Mönster teckensnitt

en: Size##PatFontSize
sv: Storlek

en: Anti-aliased fonts
sv: Kantutjämnade typsnitt

en: Support bitmap fonts
sv: Stöda bitmappsteckensnitt

en: Hinting:
sv: Tips:

en: Off (soft)##fh0
sv: Av (mjuk)

en: Slight##fh1
sv: Lätt

en: Normal##fh2
sv: Normal

en: Full (hard)##fh3
sv: Full (hårt)

en: Auto-hinter:
sv: Autotips:

en: Disable##fah0
sv: Inaktivera

en: Enable##fah1
sv: Aktivera

en: Force##fah2
sv: Tvinga

en: Oversample
sv: Översampla

en: saves video memory. reduces font rendering quality.
    use for pixel/bitmap fonts.
sv: sparar videominne. minskar teckensnittsrenderingskvaliteten.
    använd för pixel-/bitmappsteckensnitt.

en: default.
sv: standard.

en: slightly better font rendering quality.
    uses more video memory.
sv: något bättre typsnittskvalitet.
    använder mer videominne.

en: Load fallback font
sv: Ladda reservteckensnitt

en: disable to save video memory.
sv: inaktivera för att spara videominne.

en: Display Japanese characters
sv: Visa japanska tecken

en: Only toggle this option if you have enough graphics memory.
    This is a temporary solution until dynamic font atlas is implemented in Dear ImGui.
    
    このオプションは、十分なグラフィックメモリがある場合にのみ切り替えてください。
    これは、Dear ImGuiにダイナミックフォントアトラスが実装されるまでの一時的な解決策です。
sv: Växla bara detta alternativ om du har tillräckligt med grafikminne.
    Detta är en tillfällig lösning tills dynamisk typsnittsatlas implementeras i DearImGui.
    
    このオプションは、十分なグラフィックメモリがある場合にのみ切り替えてください。
    これは、Dear ImGuiにダイナミックフォントアトラスが実装されるまでの一時的な解決策です。

en: Display Chinese (Simplified) characters
sv: Visa (förenklade) kinesiska tecken

en: Only toggle this option if you have enough graphics memory.
    This is a temporary solution until dynamic font atlas is implemented in Dear ImGui.
    
    请在确保你有足够的显存后再启动此设定
    这是一个在ImGui实现动态字体加载之前的临时解决方案
sv: Växla bara detta alternativ om du har tillräckligt med grafikminne.
    Detta är en tillfällig lösning tills dynamisk typsnittsatlas implementeras i DearImGui.
    
    请在确保你有足够的显存后再启动此设定
    这是一个在ImGui实现动态字体加载之前的临时解决方案

en: Display Chinese (Traditional) characters
sv: Visa (traditionella) kinesiska tecken

en: Only toggle this option if you have enough graphics memory.
    This is a temporary solution until dynamic font atlas is implemented in Dear ImGui.
    
    請在確保你有足夠的顯存后再啟動此設定
    這是一個在ImGui實現動態字體加載之前的臨時解決方案
sv: Växla bara detta alternativ om du har tillräckligt med grafikminne.
    Detta är en tillfällig lösning tills dynamisk typsnittsatlas implementeras i DearImGui.
    
    請在確保你有足夠的顯存后再啟動此設定
    這是一個在ImGui實現動態字體加載之前的臨時解決方案

en: Display Korean characters
sv: Visa koreanska tecken

en: Only toggle this option if you have enough graphics memory.
    This is a temporary solution until dynamic font atlas is implemented in Dear ImGui.
    
    그래픽 메모리가 충분한 경우에만 이 옵션을 선택하십시오.
    이 옵션은 Dear ImGui에 동적 글꼴 아틀라스가 구현될 때까지 임시 솔루션입니다.
sv: Växla bara detta alternativ om du har tillräckligt med grafikminne.
    Detta är en tillfällig lösning tills dynamisk typsnittsatlas implementeras i DearImGui.
    
    그래픽 메모리가 충분한 경우에만 이 옵션을 선택하십시오.
    이 옵션은 Dear ImGui에 동적 글꼴 아틀라스가 구현될 때까지 임시 솔루션입니다.

en: Title bar:
sv: Titelfält:

en: Furnace##tbar0
sv: Furnace

en: Song Name - Furnace##tbar1
sv: Låtnamn - Furnace

en: file_name.fur - Furnace##tbar2
sv: filnamn.fur - Furnace

en: /path/to/file.fur - Furnace##tbar3
sv: /sökväg/till/filen.fur - Furnace

en: Display system name on title bar
sv: Visa systemnamnet på namnfältet

en: Display chip names instead of "multi-system" in title bar
sv: Visa chipnamn i stället för "multisystem" på namnfältet

en: Status bar:
sv: Statusfältet:

en: Cursor details##sbar0
sv: Markördetaljer

en: File path##sbar1
sv: Filsökväg

en: Cursor details or file path##sbar2
sv: Markörinformation eller filsökväg

en: Nothing##sbar3
sv: Ingenting

en: Display playback status when playing
sv: Visa uppspelningsstatus när du spelar

en: Export options layout:
sv: Exportera alternativ-layout:

en: Sub-menus in File menu##eol0
sv: Undermenyer i Arkiv-menyn

en: Modal window with tabs##eol1
sv: Modalt fönster med flikar

en: Modal windows with options in File menu##eol2
sv: Modala fönster med alternativ i Arkiv-menyn

en: Capitalize menu bar
sv: Använd menyfältet med stora bokstäver

en: Display add/configure/change/remove chip menus in File menu
sv: Visa menyer för lägg till/konfigurera/ändra/ta bort chip i Arkiv-menyn

en: Highlight channel at cursor in Orders
sv: Markera kanal vid markören i Sekvenser

en: Orders row number format:
sv: Sekvensradnummerformat:

en: Decimal##orbD
sv: Decimal

en: Hexadecimal##orbH
sv: Hexadecimal

en: Center pattern view
sv: Centrera mönstervyn

en: Overflow pattern highlights
sv: Fyll över mönstermarkeringar

en: Display previous/next pattern
sv: Visa föregående/nästa mönster

en: Pattern row number format:
sv: Mönsterradsnummerformat:

en: Decimal##prbD
sv: Decimal

en: Hexadecimal##prbH
sv: Hexadecimal

en: Pattern view labels:
sv: Etiketter för mönstervy:

en: Note off (3-char)
sv: Not av (3 tecken)

en: Note release (3-char)
sv: Notsläpp (3 tecken)

en: Macro release (3-char)
sv: Makrosläpp (3 tecken)

en: Empty field (3-char)
sv: Tomfält (3 tecken)

en: Empty field (2-char)
sv: Tomfält (2 tecken)

en: Pattern view spacing after:
sv: Mönstervyavstånd efter:

en: Note
sv: Not

en: Effect
sv: Effekt

en: Effect value
sv: Effektvärde

en: Single-digit effects for 00-0F
sv: Ensiffriga effekter för 00-0F

en: Use flats instead of sharps
sv: Använd platta toner i stället för skarpa toner

en: Use German notation
sv: Använd tysk notation

en: Channel style:
sv: Kanalstil:

en: Classic##CHS0
sv: Klassisk

en: Line##CHS1
sv: Linje

en: Round##CHS2
sv: Rund

en: Split button##CHS3
sv: Delningsknapp

en: Square border##CH42
sv: Fyrkantig kant

en: Round border##CHS5
sv: Rund kant

en: Channel volume bar:
sv: Kanalvolymfält:

en: None##CHV0
sv: Inga

en: Simple##CHV1
sv: Enkel

en: Stereo##CHV2
sv: Stereo

en: Real##CHV3
sv: Riktig

en: Real (stereo)##CHV4
sv: Riktig (stereo)

en: Channel feedback style:
sv: Kanalåterkopplingsstil:

en: Off##CHF0
sv: Av

en: Note##CHF1
sv: Not

en: Volume##CHF2
sv: Volym

en: Active##CHF3
sv: Aktiv

en: Channel font:
sv: Kanalens teckensnitt:

en: Regular##CHFont0
sv: Ordinarie

en: Monospace##CHFont1
sv: Monospace

en: Center channel name
sv: Centrera kanalnamnet

en: Channel colors:
sv: Kanalfärger:

en: Single##CHC0
sv: Enkel

en: Channel type##CHC1
sv: Kanaltyp

en: Instrument type##CHC2
sv: Instrumenttyp

en: Channel name colors:
sv: Kanalnamnets färger:

en: Single##CTC0
sv: Enkel

en: Channel type##CTC1
sv: Kanaltyp

en: Instrument type##CTC2
sv: Instrumenttyp

en: Unified instrument/wavetable/sample list
sv: Enhetlig instrument/wavetable/sample-lista

en: Horizontal instrument list
sv: Horisontell instrumentlista

en: Instrument list icon style:
sv: Stil på ikonen för instrumentlistan:

en: None##iis0
sv: Inga

en: Graphical icons##iis1
sv: Grafiska ikoner

en: Letter icons##iis2
sv: Bokstavsikoner

en: Colorize instrument editor using instrument type
sv: Färgsätt instrumentredigeraren med hjälp av instrumenttyp

en: Macro Editor
sv: Makroredigerare

en: Macro editor layout:
sv: Layout för makroredigeraren:

en: Unified##mel0
sv: Enad

en: Grid##mel2
sv: Rutnät

en: Single (with list)##mel3
sv: Enkel (med lista)

en: Use classic macro editor vertical slider
sv: Använd det klassiska vertikala skjutreglaget för makroredigerare

en: Automatic macro step size/horizontal zoom
sv: Automatisk makrostegstorlek/horisontell zoom

en: Wave Editor
sv: Vågredigerare

en: Use compact wave editor
sv: Använd en kompakt vågredigerare

en: FM Editor
sv: FM-redigerare

en: FM parameter names:
sv: Namn på FM-parametrar:

en: Friendly##fmn0
sv: Vänlig

en: Technical##fmn1
sv: Teknisk

en: Technical (alternate)##fmn2
sv: Teknisk (alternativ)

en: Use standard OPL waveform names
sv: Använd standardnamn på OPL-vågformer

en: FM parameter editor layout:
sv: Layout för FM-parameterredigerare:

en: Modern##fml0
sv: Modern

en: Compact (2x2, classic)##fml1
sv: Kompakt (2x2, klassisk)

en: Compact (1x4)##fml2
sv: Kompakt (1x4)

en: Compact (4x1)##fml3
sv: Kompakt (4x1)

en: Alternate (2x2)##fml4
sv: Alternativ (2x2)

en: Alternate (1x4)##fml5
sv: Alternativ (1x4)

en: Alternate (4x1)##fml5
sv: Alternativ (4x1)

en: Position of Sustain in FM editor:
sv: Positionen för sustain i FM-redigeraren:

en: Between Decay and Sustain Rate##susp0
sv: Mellan decay- och sustain-frekvens

en: After Release Rate##susp1
sv: Efter release-hastighet

en: Use separate colors for carriers/modulators in FM editor
sv: Använd separata färger för bärare/modulatorer i FM-redigeraren

en: Unsigned FM detune values
sv: Osignerade FM-detune-värden

en: Chip memory usage unit:
sv: Enhet för användning av chipminne:

en: Bytes##MUU0
sv: Byte:

en: Kilobytes##MUU1
sv: Kilobyte:

en: Rounded corners
sv: Rundade hörn

en: Border
sv: Gräns

en: Anti-aliased
sv: Kantutjämning

en: Fill entire window
sv: Fyll in hela fönstret

en: Waveform goes out of bounds
sv: Vågformen går utanför gränserna

en: Windows
sv: Fönster

en: Rounded window corners
sv: Rundade fönsterhörn

en: Rounded buttons
sv: Rundade knappar

en: Rounded menu corners
sv: Rundade menyhörn

en: Rounded tabs
sv: Rundade flikar

en: Rounded scrollbars
sv: Rundade rullningslister

en: Borders around widgets
sv: Kantlinjer runt widgets

en: Color scheme
sv: Färgschema

en: Are you sure you want to reset the color scheme?
sv: Är du säker på att du vill återställa färgschemat?

en: Guru mode
sv: Guru-läge

en: Frame shading
sv: Ramskuggning

en: Color scheme type:
sv: Färgschema typ:

en: Dark##gcb0
sv: Mörk

en: Light##gcb1
sv: Ljus

en: Accent colors:
sv: Accentfärger:

en: Primary
sv: Primär

en: Secondary
sv: Sekundär

en: Button
sv: Knapp

en: Button (hovered)
sv: Knapp (svävade)

en: Button (active)
sv: Knapp (aktiv)

en: Tab
sv: Flik

en: Tab (hovered)
sv: Flik (svävade)

en: Tab (active)
sv: Flik (aktiv)

en: Tab (unfocused)
sv: Flik (ofokuserad)

en: Tab (unfocused and active)
sv: Flik (ofokuserad och aktiv)

en: ImGui header
sv: ImGui-rubrik

en: ImGui header (hovered)
sv: ImGui-rubrik (svävade)

en: ImGui header (active)
sv: ImGui-rubrik (aktiv)

en: Resize grip
sv: Ändra storlek på grepp

en: Resize grip (hovered)
sv: Ändra storlek på grepp (svävade)

en: Resize grip (active)
sv: Ändra storlek på grepp (aktiv)

en: Widget background
sv: Widget-bakgrund

en: Widget background (hovered)
sv: Widget-bakgrund (svävade)

en: Widget background (active)
sv: Widget-bakgrund (aktiv)

en: Slider grab
sv: Glidreglage

en: Slider grab (active)
sv: Glidreglage (aktiv)

en: Title background (active)
sv: Titelbakgrund (aktiv)

en: Checkbox/radio button mark
sv: Markera kryssruta/radioknapp

en: Text selection
sv: Textval

en: Line plot
sv: Linjeplot

en: Line plot (hovered)
sv: Linjeplot (svävade)

en: Histogram plot
sv: Histogramplot

en: Histogram plot (hovered)
sv: Histogramplot (svävade)

en: Table row (even)
sv: Tabellfält (jämn)

en: Table row (odd)
sv: Tabellfält (udda)

en: Interface (other)
sv: Gränssnitt (annat)

en: Window background
sv: Fönsterbakgrund

en: Sub-window background
sv: Underfönsterbakgrund

en: Pop-up background
sv: Popupbakgrund

en: Modal backdrop
sv: Modalbakgrund

en: Header
sv: Rubrik

en: Text (disabled)
sv: Text (inaktiverad)

en: Title bar (inactive)
sv: Titelfält (inaktiv)

en: Title bar (collapsed)
sv: Titelfält (komprimerat)

en: Menu bar
sv: Menyfält

en: Border shadow
sv: Gränsskugga

en: Scroll bar
sv: Rullningslist

en: Scroll bar (hovered)
sv: Rullningslist (svävade)

en: Scroll bar (clicked)
sv: Rullningslist (klickade)

en: Scroll bar background
sv: Rullningslistsbakgrund

en: Separator
sv: Seperator

en: Separator (hover)
sv: Separator (hovra)

en: Separator (active)
sv: Separator (aktiv)

en: Docking preview
sv: Dockningsförhandsgranskning

en: Docking empty
sv: Dockning tom

en: Table header
sv: Tabellhuvud

en: Table border (hard)
sv: Tabellgräns (hård)

en: Table border (soft)
sv: Tabellgräns (mjuk)

en: Drag and drop target
sv: Dra och släpp mål

en: Window switcher (highlight)
sv: Fönsterväxlare (markera)

en: Window switcher backdrop
sv: Bakgrund för fönsterbyte

en: Miscellaneous
sv: Diverse

en: Toggle on
sv: Slå på

en: Toggle off
sv: Slå av

en: Playback status
sv: Uppspelningsstatus

en: Destructive hint
sv: Destruktivt tips

en: Warning hint
sv: Varningstips

en: Error hint
sv: Feltips

en: File Picker (built-in)
sv: Filväljare (inbyggd)

en: Directory
sv: Katalog

en: Song (native)
sv: Låt (inbyggt)

en: Song (import)
sv: Låt (importera)

en: Font
sv: Teckensnitt

en: Background (top-left)
sv: Bakgrund (överst till vänster)

en: Background (top-right)
sv: Bakgrund (överst till höger

en: Background (bottom-left)
sv: Bakgrund (nedre till vänster)

en: Background (bottom-right)
sv: Bakgrund (nedre till höger)

en: Waveform
sv: Vågform

en: Waveform (clip)
sv: Vågform (klipp)

en: Reference
sv: Hänvisning

en: Wave (non-mono)
sv: Wave (icke-mono)

en: Waveform (1)
sv: Vågform (1)

en: Waveform (2)
sv: Vågform (2)

en: Waveform (3)
sv: Vågform (3)

en: Waveform (4)
sv: Vågform (4)

en: Waveform (5)
sv: Vågform (5)

en: Waveform (6)
sv: Vågform (6)

en: Waveform (7)
sv: Vågform (7)

en: Waveform (8)
sv: Vågform (8)

en: Waveform (9)
sv: Vågform (9)

en: Waveform (10)
sv: Vågform (1)0

en: Waveform (11)
sv: Vågform (11)

en: Waveform (12)
sv: Vågform (12)

en: Waveform (13)
sv: Vågform (13)

en: Waveform (14)
sv: Vågform (14)

en: Waveform (15)
sv: Vågform (15)

en: Waveform (16)
sv: Vågform (16)

en: Clip
sv: Klipp

en: Order number
sv: Sekvensnummer

en: Playing order background
sv: Spelar sekvensbakgrund

en: Song loop
sv: Låtloop

en: Selected order
sv: Vald sekvens

en: Similar patterns
sv: Liknande mönster

en: Inactive patterns
sv: Inaktiva mönster

en: Envelope View
sv: ADSR-vy

en: Envelope
sv: ADSR

en: Sustain guide
sv: Sustain-guide

en: Algorithm background
sv: Algoritmbakgrund

en: Algorithm lines
sv: Algoritmlinjer

en: Carrier
sv: Bärare

en: (the following colors only apply when "Use separate colors for carriers/modulators in FM editor" is on!)
sv: (följande färger gäller endast när "Använd separata färger för bärare/modulatorer i FM-redigeraren" är på!)

en: Mod. accent (primary)
sv: Mod. accent (primär)

en: Mod. accent (secondary)
sv: Mod. accent (sekundär)

en: Mod. border
sv: Mod. gräns

en: Mod. border shadow
sv: Mod. gränsskugga

en: Car. accent (primary)
sv: Bär. accent (primär)

en: Car. accent (secondary)
sv: Bär. accent (sekundär)

en: Car. border
sv: Bär. gräns

en: Car. border shadow
sv: Bär. gränsskugga

en: Pitch
sv: Tonhöjd

en: Global Parameter
sv: Global parameter

en: Step Highlight
sv: Stegmarkering

en: Instrument Types
sv: Instrumenttyper

en: Amiga/Generic Sample
sv: Amiga/Generisk Sample

en: VRC6 (saw)
sv: VRC6 (såg)

en: PC Beeper
sv: PC-pipare

en: Sega PCM
sv: SegaPCM

en: PowerNoise (noise)
sv: PowerNoise (brus)

en: PowerNoise (slope)
sv: PowerNoise (lutningskanal)

en: Other/Unknown
sv: Annat/Okänt

en: Single color (background)
sv: Enfärgad (bakgrund)

en: Single color (text)
sv: Enfärgad (text)

en: FM operator
sv: FM-operator

en: Muted
sv: Dämpad

en: Playhead
sv: Huvudspelare

en: Editing
sv: Redigering

en: Editing (will clone)
sv: Redigering (kommer att klonas)

en: Cursor
sv: Markör

en: Cursor (hovered)
sv: Markör (svävande)

en: Cursor (clicked)
sv: Markör (klickade)

en: Selection
sv: Urval

en: Selection (hovered)
sv: Urval (svävade)

en: Selection (clicked)
sv: Urval (klickade)

en: Highlight 1
sv: Markering 1

en: Highlight 2
sv: Markering 2

en: Row number
sv: Radnummer

en: Row number (highlight 1)
sv: Radnummer (markering 1)

en: Row number (highlight 2)
sv: Radnummer (markering 2)

en: Note (highlight 1)
sv: Not (markering 1)

en: Note (highlight 2)
sv: Not (markering 2)

en: Blank
sv: Tom

en: Blank (highlight 1)
sv: Tom (markering 1)

en: Blank (highlight 2)
sv: Tom (markering 2)

en: Instrument (invalid type)
sv: Instrument (ogiltig typ)

en: Instrument (out of range)
sv: Instrument (utanför intervallet)

en: Volume (0%)
sv: Volym (0%)

en: Volume (50%)
sv: Volym (50%)

en: Volume (100%)
sv: Volym (100%)

en: Pitch effect
sv: Tonhöjdseffekt

en: Volume effect
sv: Volymeffekt

en: Panning effect
sv: Panoreringseffekt

en: Song effect
sv: Låteffekt

en: Time effect
sv: Tidseffekt

en: Speed effect
sv: Hastighetseffekt

en: Primary specific effect
sv: Primär särskild effekt

en: Secondary specific effect
sv: Sekundär särskild effekt

en: External command output
sv: Extern kommandoutgång

en: Status: off/disabled
sv: Status: av/inaktiverad

en: Status: off + macro rel
sv: Status: av + makro-rel

en: Status: on + macro rel
sv: Status: på + makro-rel

en: Status: on
sv: Status: på

en: Status: volume
sv: Status: volym

en: Status: pitch
sv: Status: tonhöjd

en: Status: panning
sv: Status: panorering

en: Status: chip (primary)
sv: Status: chip (primärt)

en: Status: chip (secondary)
sv: Status: chip (sekundärt)

en: Status: mixing
sv: Status: mixning

en: Status: DSP effect
sv: Status: DSP-effekt

en: Status: note altering
sv: Status: notändring

en: Status: misc color 1
sv: Status: diverse färg 1

en: Status: misc color 2
sv: Status: diverse färg 2

en: Status: misc color 3
sv: Status: diverse färg 3

en: Status: decrease linear
sv: Status: minska linjärt

en: Status: decrease exp
sv: Status: minskning av exp.

en: Status: increase
sv: Status: ökning

en: Status: bent
sv: Status: böjd

en: Status: direct
sv: Status: direkt

en: Sample Editor
sv: Sampleredigerare

en: Time background
sv: Tidsbakgrund

en: Time text
sv: Tidstext

en: Loop region
sv: Loopregion

en: Center guide
sv: Centera guiden

en: Grid
sv: Rutnät

en: Selection points
sv: Urvalspunkter

en: Preview needle
sv: Förhandsgranska nålen

en: Playing needles
sv: Spelar nålar

en: Loop markers
sv: Loopmarkörer

en: Chip select: disabled
sv: Chipurval: inaktiverat

en: Chip select: enabled
sv: Chipurval: aktiverat

en: Chip select: enabled (failure)
sv: Chipurval: aktiverat (fel)

en: Pattern Manager
sv: Mönsterhanterare

en: Unallocated
sv: Ofördelat

en: Unused
sv: Oanvänd

en: Used
sv: Använd

en: Overused
sv: Överanvänd

en: Really overused
sv: Riktigt överanvänd

en: Combo Breaker
sv: Combo-brytare

en: Upper key
sv: Övre tangent

en: Upper key (feedback)
sv: Övre tangent (återkoppling)

en: Upper key (pressed)
sv: Övre tangent (tryckt)

en: Lower key
sv: Nedre tangent

en: Lower key (feedback)
sv: Nedre tangent (återkoppling)

en: Lower key (pressed)
sv: Nedre tangent (tryckt)

en: Clock
sv: Klocka

en: Clock text
sv: Klocktext

en: Beat (off)
sv: Takt (av)

en: Beat (on)
sv: Takt (på)

en: PortSet
sv: Port-ställ

en: Port (hidden/unavailable)
sv: Port (dold/ej tillgänglig)

en: Connection (selected)
sv: Anslutning (vald)

en: Connection (other)
sv: Anslutning (annan)

en: Waveform data
sv: Vågformsdata

en: Reserved
sv: Reserverad

en: Sample (alternate 1)
sv: Sample (alternativ 1)

en: Sample (alternate 2)
sv: Sample (alternativ 2)

en: Sample (alternate 3)
sv: Sample (alternativ 3)

en: Wave RAM
sv: Våg-RAM

en: Wavetable (static)
sv: Wavetable (statisk)

en: Echo buffer
sv: Ekobuffert

en: Namco 163 load pos
sv: Namco 163 spelpos.

en: Namco 163 play pos
sv: Namco 163 spelpos.

en: Log level: Error
sv: Loggnivå: Fel

en: Log level: Warning
sv: Loggnivå: Varning

en: Log level: Info
sv: Loggnivå: Info

en: Log level: Debug
sv: Loggnivå: Felsökning

en: Log level: Trace/Verbose
sv: Loggnivå: Spåra/Mångordig

en: Backup
sv: Säkerhetskopiering

en: Enable backup system
sv: Aktivera säkerhetskopieringssystem

en: Interval (in seconds)
sv: Intervall (i sekunder)

en: Backups per file
sv: Säkerhetskopiering per fil

en: Backup Management
sv: Säkerhetskopieringshantering

en: Purge before:
sv: Rensa innan:

en: Go##PDate
sv: Gå

en: %<PRIu64>PB used
sv: %<PRIu64>PB använd

en: %<PRIu64>TB used
sv: %<PRIu64>TB använd

en: %<PRIu64>GB used
sv: %<PRIu64>GB använd

en: %<PRIu64>MB used
sv: %<PRIu64>MB använd

en: %<PRIu64>KB used
sv: %<PRIu64>KB använd

en: %<PRIu64> bytes used
sv: %<PRIu64> bytes använd

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Delete all
sv: Radera allt

en: Size
sv: Storlek

en: Latest
sv: Senast

en: Cheat Codes
sv: Fuskkoder

en: Enter code:
sv: Ange kod:

en: Submit
sv: Skicka in

en: invalid code
sv: ogiltig kod

en: toggled alternate UI
sv: växlat alternativt användargränssnitt

en: :smile: :star_struck: :sunglasses: :ok_hand:
sv: :le: :stjärnglans: :solglasögon: :ok_hand:

en: enabled all instrument types
sv: aktiverat alla instrumenttyper

en: OK, if I bring your Partial pitch linearity will you stop bothering me?
sv: OK, om jag tar med din partiella tonhöjdslinjäritet slutar du störa mig?

en: enabled "comfortable" mode
sv: aktiverat "bekvämt" läge

en: OK##SettingsOK
sv: OK

en: Cancel##SettingsCancel
sv: Avbryta

en: Apply##SettingsApply
sv: Tillämpa

en: could not initialize audio!
sv: kunde inte starta ljudet!

en: error while loading fonts! please check your settings.
sv: fel när teckensnitt laddas! kontrollera dina inställningar.

en: error while loading config! (%s)
sv: fel vid laddning av konfig! (%s)

en: [Link]
sv: [Länk]

en: [File]
sv: [Arkiv]

en: Name:
sv: Namn:

en: Path:
sv: Sökväg:

en: Reset search
sv: Återställ sökning

en: Drives
sv: Driver

en: Edit path
    You can also right click on path buttons
sv: Redigera sökväg
    Du kan också högerklicka på sökvägsknappar

en: Go to home directory
sv: Gå till hemkatalogen

en: Go to parent directory
sv: Gå till överordnad katalog

en: Create Directory
sv: Skapa Katalog

en: File name
sv: Filnamn

en: Date
sv: Datum

en: Warning
sv: Varning

en: The file you selected already exists! Would you like to overwrite it?
sv: Filen du valde finns redan! Vill du skriva över det?

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Add new order
sv: Lägg till ny sekvens

en: Remove order
sv: Ta bort sekvens

en: Duplicate order (right-click to deep clone)
sv: Duplicera sekvens (högerklicka för att djupklona)

en: Move order up
sv: Flytta sekvens upp

en: Move order down
sv: Flytta sekvens ner

en: Place copy of current order at end of song (right-click to deep clone)
sv: Placera en kopia av den nuvarande sekvensen på slutet av låten (högerklicka för att klona djupt)

en: Order change mode: entire row
sv: Sekvensändringsläge: hela raden

en: Order change mode: one
sv: Sekvensändringsläge: en

en: Order edit mode: Select and type (scroll vertically)
sv: Sekvensredigeringsläge: Välj och skriv (rulla vertikalt)

en: Order edit mode: Select and type (scroll horizontally)
sv: Sekvensredigeringsläge: Välj och skriv (rulla horisontellt)

en: Order edit mode: Select and type (don't scroll)
sv: Sekvensredigeringsläge: Välj och skriv (rulla ej)

en: Order edit mode: Click to change
sv: Sekvensredigeringsläge: Klicka för att ändra

en: ignore
sv: ignorera

en: equals
sv: lika

en: not equal
sv: ej lika

en: between
sv: mellan

en: not between
sv: ej mellan

en: any
sv: alla

en: none
sv: inga

en: set
sv: ställ in

en: add
sv: lägg till

en: add (overflow)
sv: lägg till (översvämning)

en: scale %
sv: skala %

en: Find/Replace
sv: Hitta/Ersätta

en: Find
sv: Hitta

en: order
sv: sekvens

en: row
sv: rad

en: channel
sv: kanal

en: go
sv: gå

en: no matches found!
sv: inga matchningar hittas!

en: Back
sv: Tillbaka

en: Delete query
sv: Ta bort fråga

en: Add effect
sv: Lägg till effekt

en: Remove effect
sv: Ta bort effekten

en: Search range:
sv: Sökintervall:

en: Confine to channels
sv: Begränsa till kanaler

en: From
sv: Från

en: To
sv: Till

en: Match effect position:
sv: Matcha effektposition:

en: match effects regardless of position.
sv: matcha effekter oavsett position.

en: match effects only if they appear in-order.
sv: matcha effekter endast om de visas i ordning.

en: Strict
sv: Sträng

en: match effects only if they appear exactly as specified.
sv: matcha effekter endast om de visas exakt enligt specifikationen.

en: Replace
sv: Ersätta

en: INVALID
sv: OGILTIG

en: Effect replace mode:
sv: Ersättningsläge för effekter:

en: Replace matches only
sv: Ersätt endast matchningar

en: Replace matches, then free spaces
sv: Ersätt matchningar, sedan lediga utrymmen

en: Clear effects
sv: Rensa effekter

en: Insert in free spaces
sv: Infoga i lediga utrymmen

en: Replace##QueryReplace
sv: Ersätta

en: is proud to present
sv: är stolt över att kunna presentera

en: the biggest multi-system chiptune tracker!
sv: den största multisystem chiptune-tracker!

en: featuring DefleMask song compatibility.
sv: med DefleMask låtkompatibilitet.

en: > CREDITS <
sv: > KREDITER <

en: A M 4 N (intro tune)
sv: A M 4 N (intromelodi)

en: -- graphics/UI design --
sv: -- grafik/UI-design --

en: -- documentation --
sv: -- dokumentation --

en: -- localization/translation team --
sv: -- lokaliserings-/översättningsteam --

en: -- demo songs --
sv: -- demolåtar --

en: -- additional feedback/fixes --
sv: -- ytterligare feedback/korrigeringar --

en: -- Metal backend test team --
sv: -- Metal backend testteam --

en: -- DirectX 9 backend test team --
sv: -- DirectX 9 backend testteam --

en: powered by:
sv: drivs av:

en: Dear ImGui by Omar Cornut
sv: Dear ImGui av Omar Cornut

en: SDL2 by Sam Lantinga
sv: SDL2 av Sam Lantinga

en: zlib by Jean-loup Gailly
sv: zlib av Jean-loup Gailly

en: and Mark Adler
sv: och Mark Adler

en: libsndfile by Erik de Castro Lopo
sv: libsndfile av Erik de Castro Lopo

en: Portable File Dialogs by Sam Hocevar
sv: Portable File Dialogs av Sam Hocevar

en: Native File Dialog by Frogtoss Games
sv: Native File Dialog av Frogtoss Games

en: Weak-JACK by x42
sv: Weak-JACK av x42

en: RtMidi by Gary P. Scavone
sv: RtMidi av Gary P. Scavone

en: FFTW by Matteo Frigo and Steven G. Johnson
sv: FFTW av Matteo Frigo och Steven G. Johnson

en: backward-cpp by Google
sv: backward-cpp av Google

en: adpcm by superctr
sv: adpcm av superctr

en: adpcm-xq by David Bryant
sv: adpcm-xq av David Bryant

en: Nuked-OPL3/OPLL/OPM/OPN2/PSG by nukeykt
sv: Nuked-OPL3/OPLL/OPM/OPN2/PSG av nukeykt

en: YM3812-LLE, YMF262-LLE, YMF276-LLE and YM2608-LLE by nukeykt
sv: YM3812-LLE, YMF262-LLE, YMF276-LLE och YM2608-LLE av nukeykt

en: ESFMu (modified version) by Kagamiin~
sv: ESFMu (modifierad version) av Kagamiin~

en: ymfm by Aaron Giles
sv: ymfm av Aaron Giles

en: emu2413 by Digital Sound Antiques
sv: emu2413 av Digital Sound Antiques

en: MAME SN76496 by Nicola Salmoria
sv: MAME SN76496 av Nicola Salmoria

en: MAME AY-3-8910 by Couriersud
sv: MAME AY-3-8910 av Couriersud

en: with AY8930 fixes by Eulous, cam900 and Grauw
sv: med AY8930 fixar av Eulous, cam900 och Grauw

en: MAME SAA1099 by Juergen Buchmueller and Manuel Abadia
sv: MAME SAA1099 av Jürgen Buchmueller och Manuel Abadia

en: MAME Namco WSG by Nicola Salmoria and Aaron Giles
sv: MAME Namco WSG av Nicola Salmoria och Aaron Giles

en: MAME RF5C68 core by Olivier Galibert and Aaron Giles
sv: MAME RF5C68-kärnan av Olivier Galibert och Aaron Giles

en: MAME MSM5232 core by Jarek Burczynski and Hiromitsu Shioya
sv: MAME MSM5232-kärnan av Jarek Burczynski och Hiromitsu Shioya

en: MAME MSM6258 core by Barry Rodewald
sv: MAME MSM6258-kärnan av Barry Rodewald

en: MAME YMZ280B core by Aaron Giles
sv: MAME YMZ280B-kärnan av Aaron Giles

en: MAME GA20 core by Acho A. Tang and R. Belmont
sv: MAME GA20-kärnan av Acho A. Tang och R. Belmont

en: MAME SegaPCM core by Hiromitsu Shioya and Olivier Galibert
sv: MAME SegaPCM-kärnan av Hiromitsu Shioya och Olivier Galibert

en: SAASound by Dave Hooper and Simon Owen
sv: SAASound av Dave Hooper och Simon Owen

en: SameBoy by Lior Halphon
sv: SameBoy av Lior Halphon

en: Mednafen PCE, WonderSwan, T6W28 and Virtual Boy audio cores
sv: Ljudkärnor för Mednafen PCE, WonderSwan, T6W28 och Virtual Boy

en: SNES DSP core by Blargg
sv: SNES DSP-kärnan av Blargg

en: puNES (NES, MMC5 and FDS) by FHorse
sv: puNES (NES, MMC5 och FDS) av FHorse

en: NSFPlay (NES and FDS) by Brad Smith and Brezza
sv: NSFPlay (NES och FDS) av Brad Smith och Brezza

en: reSID by Dag Lem
sv: reSID av Dag Lem

en: reSIDfp by Dag Lem, Antti Lankila
sv: reSIDfp av Dag Lem, Antti Lankila

en: and Leandro Nini
sv: och Leandro Nini

en: dSID by DefleMask Team based on jsSID
sv: dSID av DefleMask Team baserat på jsSID

en: Stella by Stella Team
sv: Stella av Stella Team

en: QSound emulator by superctr and Valley Bell
sv: QSound-emulator av superctr och Valley Bell

en: VICE VIC-20 sound core by Rami Rasanen and viznut
sv: VICE VIC-20 ljudkärna av Rami Rasanen och viznut

en: VICE TED sound core by Andreas Boose, Tibor Biczo
sv: VICE TED ljudkärna av Andreas Boose, Tibor Biczo

en: and Marco van den Heuvel
sv: och Marco van den Heuvel

en: VERA sound core by Frank van den Hoef
sv: VERA-ljudkärna av Frank van den Hoef

en: mzpokeysnd POKEY emulator by Michael Borisov
sv: mzpokeysnd POKEY-emulator av Michael Borisov

en: ASAP POKEY emulator by Piotr Fusik
sv: ASAP POKEY-emulator av Piotr Fusik

en: ported by laoo to C++
sv: portad av laoo till C++

en: vgsound_emu (second version, modified version) by cam900
sv: vgsound_emu (andra versionen, modifierad version) av cam900

en: Impulse Tracker GUS volume table by Jeffrey Lim
sv: Impulse Tracker GUS volymtabell av Jeffrey Lim

en: Schism Tracker IT sample decompression
sv: Schism Tracker IT-sampledekompression

en: SM8521 emulator (modified version) by cam900
sv: SM8521-emulator (modifierad version) av cam900

en: D65010G031 emulator (modified version) by cam900
sv: D65010G031-emulator (modifierad version) av cam900

en: Namco C140/C219 emulator (modified version) by cam900
sv: Namco C140/C219-emulator (modifierad version) av cam900

en: PowerNoise emulator by scratchminer
sv: PowerNoise-emulator av scratchminer

en: ep128emu by Istvan Varga
sv: ep128emu av Istvan Varga

en: NDS sound emulator by cam900
sv: NDS-ljudemulator av cam900

en: greetings to:
sv: med vänliga hälsningar till:

en: all members of Deflers of Noice!
sv: alla medlemmar i Deflers of Noice!

en: copyright © 2021-2024 tildearrow
sv: upphovsrätt © 2021-2024 tildearrow

en: (and contributors).
sv: (och medarbetare).

en: licensed under GPLv2+! see
sv: licensierad under GPLv2+! se

en: LICENSE for more information.
sv: LICENSE för ytterligare information.

en: help Furnace grow:
sv: hjälpa Furnace att växa:

en: contact tildearrow at:
sv: kontakta tildearrow på:

en: disclaimer:
sv: ansvarsfriskrivning:

en: despite the fact this program works
sv: trots att detta program fungerar

en: with the .dmf file format, it is NOT
sv: med filformatet .dmf är det INTE

en: affiliated with Delek or DefleMask in
sv: associerad med Delek eller DefleMask på

en: any way, nor it is a replacement for
sv: något sätt, och det är inte heller en ersättning för

en: the original program.
sv: det ursprungliga programmet.

en: it also comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY.
sv: det kommer också med ABSOLUT INGEN GARANTI.

en: thanks to all contributors/bug reporters!
sv: tack till alla medarbetare/buggrapportörer!

en: About Furnace
sv: Om Furnace

en: Unsaved changes! Save changes before playing?
sv: Osparade ändringar! Spara ändringar innan du spelar?

en: Compatibility Flags
sv: Kompatibilitetsflaggor

en: these flags are designed to provide better DefleMask/older Furnace compatibility.
    it is recommended to disable most of these unless you rely on specific quirks.
sv: dessa flaggor är utformade för att ge bättre DefleMask/äldre Furnace kompatibilitet.
    det rekommenderas att inaktivera de flesta av dessa om du inte förlitar dig på specifika egenheter.

en: Limit slide range
sv: Begränsa glidområdet

en: when enabled, slides are limited to a compatible range.
    may cause problems with slides in negative octaves.
sv: när den är aktiverad begränsas tonhöjdsgliderna till ett kompatibelt intervall.
    kan orsaka problem med glider i negativa oktaver.

en: Compatible noise layout on NES and PC Engine
sv: Kompatibel ljudlayout för NES och PC Engine

en: use a rather unusual compatible noise frequency layout.
    removes some noise frequencies on PC Engine.
sv: använder en ganska ovanlig kompatibel ljudfrekvenslayout.
    tar bort vissa brusfrekvenser på PC Engine.

en: Game Boy instrument duty is wave volume
sv: Game Boy-instrumentets uppgift är vågvolym

en: if enabled, an instrument with duty macro in the wave channel will be mapped to wavetable volume.
sv: om aktiverat, kommer ett instrument med arbetsmakro i vågkanalen att mappas till wavetable-volym.

en: Restart macro on portamento
sv: Starta om makrot vid portamento

en: when enabled, a portamento effect will reset the channel's macro if used in combination with a note.
sv: när den är aktiverad kommer en portamentoeffekt att återställa kanalens makro om den används i kombination med en not.

en: Legacy volume slides
sv: Föråldrad volymglider

en: simulate glitchy volume slide behavior by silently overflowing the volume when the slide goes below 0.
sv: simulerar glitchigt beteende hos volymglider genom att tyst överfylla volymen när gliderna går under 0.

en: Compatible arpeggio
sv: Kompatibel arpeggio

en: delay arpeggio by one tick on every new note.
sv: fördröjar arpeggio med en tick vid varje ny not.

en: Disable DAC when sample ends
sv: Inaktivera DAC när samplen avslutas

en: when enabled, the DAC in YM2612 will be disabled if there isn't any sample playing.
sv: när den är aktiverad kommer DAC:en i YM2612 att inaktiveras om det inte finns någon sample spelas.

en: Broken speed alternation
sv: Brutet hastighetsväxling

en: determines next speed based on whether the row is odd/even instead of alternating between speeds.
sv: bestämmer nästa hastighet baserat på om raden är udda/jämn i stället för att växla mellan hastigheterna.

en: Ignore duplicate slide effects
sv: Ignorera duplicerade glideffekter

en: if this is on, only the first slide of a row in a channel will be considered.
sv: Om detta är påslaget, kommer endast den första bilden i en rad i en kanal att beaktas.

en: Ignore 0Dxx on the last order
sv: Ignorera 0Dxx på den sista sekvensen

en: if this is on, a jump to next row effect will not take place when it is on the last order of a song.
sv: om detta är på, kommer en hopp till nästa radeffekt inte att ske när den är på den sista sekvensen av en låt.

en: Buggy portamento after pitch slide
sv: Buggigt portamento efter tonhöjdsglidning

en: simulates a bug in where portamento does not work after sliding.
sv: simulerar en bugg där portamento inte fungerar efter glidning.

en: FM pitch slide octave boundary odd behavior
sv: FM-tonhöjdsglidning oktavgräns med udda beteende

en: if this is on, a pitch slide that crosses the octave boundary will stop for one tick and then continue from the nearest octave boundary.
    for .dmf compatibility.
sv: om detta är påslaget kommer en tonhöjdsglidning som korsar oktavgränsen att stanna i ett tick och fortsätta sedan från närmaste oktavgräns.
    för .dmf-kompatibilitet.

en: Don't apply Game Boy envelope on note-less instrument change
sv: Använd ej Game Boy-ADSR vid byte av instrument utan noter

en: if this is on, an instrument change will not affect the envelope.
sv: om detta är påslaget kommer ett instrumentbyte inte att påverka ADSR.

en: Ignore DAC mode change outside of intended channel in ExtCh mode
sv: Ignorera ändring av DAC-läge utanför den avsedda kanalen i utökat kanalläge

en: if this is on, 17xx has no effect on the operator channels in YM2612.
sv: om detta är på har 17xx ingen effekt på operatorskanalerna i YM2612.

en: E1xy/E2xy also take priority over slide stops
sv: E1xy/E2xy har också prioritet över glidstopp

en: does this make any sense by now?
sv: verkar detta vara vettigt nu?

en: E1xy/E2xy stop when repeating the same note
sv: E1xy/E2xy stoppar vid upprepning av samma not

en: ugh, if only this wasn't a thing...
sv: om det bara inte vore så här...

en: SN76489 duty macro always resets phase
sv: SN76489 arbetsmakro återställer alltid fas

en: when enabled, duty macro will always reset phase, even if its value hasn't changed.
sv: när den är aktiverad kommer arbetsmakrot alltid att återställa fasen, även om dess värde inte har ändrats.

en: Broken volume scaling strategy
sv: Bruten strategi för volymskalning

en: when enabled:
    - log scaling: multiply
    - linear scaling: subtract
    when disabled:
    - log scaling: subtract
    - linear scaling: multiply
sv: när aktiverad:
    - logaritmisk skalning: multiplicera
    - linjär skalning: subtrahera
    när inaktiverad:
    - logaritmisk skalning: subtrahera
    - linjär skalning: multiplicera

en: Don't persist volume macro after it finishes
sv: Håll inte kvar volymmakrot efter att det har avslutats

en: when enabled, a value in the volume column that happens after the volume macro is done will disregard the macro.
sv: när den är aktiverad, ett värde i volymkolumnen som händer efter att volymens makro är gjort kommer att bortse från makrot.

en: Broken output volume on instrument change
sv: Bruten utgångsvolym vid instrumentbyte

en: if enabled, no checks for the presence of a volume macro will be made.
    this will cause the last macro value to linger unless a value in the volume column is present.
sv: om den är aktiverad görs ingen kontroll av om det finns ett volymmakro.detta gör att det sista makrovärdet dröjer sig kvar om inte ett värde i volymkolumnen är närvarande.

en: Broken output volume - Episode 2 (PLEASE KEEP ME DISABLED)
sv: Bruten utgångsvolym - avsnitt 2 (VÄNLIGEN HÅLL MIG INAKTIVERAD)

en: these compatibility flags are getting SO damn ridiculous and out of control.
    as you may have guessed, this one exists due to yet ANOTHER DefleMask-specific behavior.
    please keep this off at all costs, because I will not support it when ROM export comes.
    oh, and don't start an argument out of it. Furnace isn't a DefleMask replacement, and no,
    I am not trying to make it look like one with all these flags.
    
    oh, and what about the other flags that don't have to do with DefleMask?
    those are for .mod import, future FamiTracker import and personal taste!
    
    end of rant
sv: dessa kompatibilitetsflaggor börjar bli SÅ jävla löjliga och ur kontroll.
    som du kanske har gissat, denna flagga finns på grund av ännu ett DefleMask-specifikt beteende.
    snälla håll denna borta till varje pris, för jag kommer inte att stödja den när ROM-export kommer.
    och starta inte ett argument av det. Furnace är inte en DefleMask-ersättning, och nej,
    jag försöker inte få det att se ut som en med alla dessa flaggor.
    
    och hur är det med de andra flaggorna som inte har med DefleMask att göra? de är för .mod import, framtid FamiTracker-import och personlig smak!
    
    slut på tjatet

en: Treat SN76489 periods under 8 as 1
sv: Behandla SN76489-perioder under 8 som 1

en: when enabled, any SN period under 8 will be written as 1 instead.
    this replicates DefleMask behavior, but reduces available period range.
sv: om aktiverat, kommer alla SN-perioder under 8 att skrivas som 1 i stället.
    detta replikerar DefleMask-beteendet, men minskar det tillgängliga periodintervallet.

en: Old Furnace
sv: Gammal Furnace

en: Arpeggio inhibits non-porta slides
sv: Arpeggio hämmar icke-porta. glidningar

en: behavior changed in 0.5.5
sv: ändrat beteende i 0,5,5

en: Wack FM algorithm macro
sv: Knasigt FM-algoritm makro

en: Broken shortcut slides (E1xy/E2xy)
sv: Trasiga genvägsglider (E1xy/E2xy)

en: behavior changed in 0.5.7
sv: ändrat beteende i 0,5,7

en: Stop portamento on note off
sv: Stoppa portamento vid notavbrott

en: behavior changed in 0.6pre1
sv: ändrat beteende i 0,6pre1

en: Don't allow instrument change during slides
sv: Tillåt inte byte av instrument under glider

en: Don't reset note to base on arpeggio stop
sv: Återställ ej noten till basen vid arpeggio-stopp

en: ExtCh channel status is not shared among operators
sv: Status för den utökad kanalen delas ej mellan operatorerna

en: Disable new SegaPCM features (macros and better panning)
sv: Inaktivera nya SegaPCM-funktioner (makron och bättre panorering)

en: Old FM octave boundary behavior
sv: Gammalt beteende för FM-oktavgränsen

en: Disable OPN2 DAC volume control
sv: Inaktivera volymkontroll för OPN2-DAC

en: Broken initial position of portamento after arpeggio
sv: Bruten startposition för portamento efter arpeggio

en: behavior changed in 0.6pre1.5
sv: ändrat beteende i 0,6pre1,5

en: Disable new sample features
sv: Inaktivera nya samplefunktioner

en: behavior changed in 0.6pre2
sv: ändrat beteende i 0,6pre2

en: Old arpeggio macro + pitch slide strategy
sv: Gammalt arpeggio-makro + tonhöjdsförskjutning-strategi

en: Broken portamento during legato
sv: Avbrutet portamento under legato

en: behavior changed in 0.6pre4
sv: ändrat beteende i 0,6pre4

en: Broken macros in some FM chips after note off
sv: Trasiga makron i vissa FM-chip efter notavbrott

en: behavior changed in 0.6pre5
sv: ändrat beteende i 0,6pre5

en: Pre-note does not take effects into consideration
sv: Förnoten tar inte hänsyn till effekter

en: behavior changed in 0.6pre9
sv: ändrat beteende i 0,6pre9

en: Disable new NES DPCM features
sv: Inaktivera nya NES DPCM-funktioner

en: behavior changed in 0.6.1
sv: ändrat beteende i 0,6,1

en: Legacy technical ALWAYS_SET_VOLUME behavior
sv: Föråldrad tekniskt ALWAYS_SET_VOLUME-beteende

en: behavior changed in 0.6.1
    this flag will be removed if I find out that none of the songs break after disabling it.
sv: ändrat beteende i 0,6,1
    denna flagga kommer att tas bort om jag upptäcker att ingen av låtarna går sönder efter att jag inaktiverat den.

en: Old sample offset effect
sv: Gammal effect för sample-offset

en: behavior changed in 0.6.3
sv: ändrat beteende i 0,6,3

en: .mod import
sv: .mod importering

en: Don't slide on the first tick of a row
sv: Glida inte på första ticken i en rad

en: simulates ProTracker's behavior of not applying volume/pitch slides on the first tick of a row.
sv: simulerar ProTrackers beteende att inte applicera volym/tonhöjdsglider på den första ticken i en rad.

en: Reset arpeggio position on row change
sv: Återställ arpeggio-position vid radbyte

en: simulates ProTracker's behavior of arpeggio being bound to the current tick of a row.
sv: simulerar ProTrackers beteende att arpeggio är bundet till den aktuella ticken av en rad.

en: Pitch/Playback
sv: Tonhöjd/Uppspelning

en: Pitch linearity:
sv: Tonhöjdslinjäritet:

en: like ProTracker/FamiTracker
sv: som ProTracker/FamiTracker

en: Partial (only 04xy/E5xx)
sv: Delvis (endast 04xy/E5xx)

en: like DefleMask
    
    this pitch linearity mode is deprecated due to:
    - excessive complexity
    - lack of possible optimization
    
    it is recommended to change it now because I will remove this option in the future!
sv: som DefleMask
    
    detta tonhöjdslinjäritetsläge är föråldrat på grund av:
    - överdriven komplexitet
    - brist på möjlig optimering
    
    det rekommenderas att ändra detta nu eftersom jag kommer att ta bort detta alternativ i framtiden!

en: like Impulse Tracker
sv: som Impulse Tracker

en: Pitch slide speed multiplier
sv: Hastighetsmultiplikator för tonhöjdsglidning

en: Loop modality:
sv: Loopmodalitet:

en: Reset channels
sv: Återställa kanaler

en: select to reset channels on loop. may trigger a voltage click on every loop!
sv: välj för att återställa kanaler på loop. kan utlösa ett spänningsklick på varje loop!

en: Soft reset channels
sv: Mjukåterställa kanaler

en: select to turn channels off on loop.
sv: välj för att stänga av kanaler på loop.

en: Do nothing
sv: Gör ingenting

en: select to not reset channels on loop.
sv: välj att inte återställa kanaler på loop.

en: Cut/delay effect policy:
sv: Effektpolicy för cut/delay:

en: only when time is less than speed (like DefleMask/ProTracker)
sv: endast när tiden är mindre än hastigheten (som DefleMask/ProTracker)

en: Strict (old)
sv: Sträng (gammal)

en: only when time is less than or equal to speed (original buggy behavior)
sv: endast när tiden är mindre än eller lika med hastigheten (ursprungligt buggigt beteende)

en: no checks
sv: ingen kontroll

en: Simultaneous jump (0B+0D) treatment:
sv: Simultan hopp (0B+0D) behandling:

en: accept 0B+0D to jump to a specific row of an order
sv: acceptera 0B+0D för att hoppa till en specifik rad i en sekvens

en: only accept the first jump effect
sv: accepterar endast den första hoppeffekten

en: only accept 0Dxx
sv: acceptera endast 0Dxx

en: Auto-insert one tick gap between notes
sv: Infoga automatiskt en tick mellanrum mellan noter

en: when enabled, a one-tick note cut will be inserted between non-legato/non-portamento notes.
    this simulates the behavior of some Amiga/SNES music engines.
    
    ineffective on C64.
sv: när den är aktiverad, kommer en en-tick notklippning att infogas mellan icke-legato/icke-portamento-noter.
    detta simulerar beteendet hos vissa Amiga/SNES musikmotorer.
    
    ineffektivt på C64.

en: Don't reset slides after note off
sv: Återställ inte glider efter notavbrott

en: when enabled, note off will not reset the channel's slide effect.
sv: när den är aktiverad kommer notavbrottseffekten inte att återställa kanalens glideffekt.

en: Don't reset portamento after reaching target
sv: Återställ inte portamento efter att ha nått målet

en: when enabled, the slide effect will not be disabled after it reaches its target.
sv: när den är aktiverad, kommer glideffekten inte att avaktiveras efter att den har nått sitt mål.

en: Continuous vibrato
sv: Kontinuerligt vibrato

en: when enabled, vibrato phase/position will not be reset on a new note.
sv: när den är aktiverad kommer vibratots fas/position inte att återställas vid en ny not.

en: Pitch macro is not linear
sv: Pitchmakron är inte linjär

en: when enabled, the pitch macro of an instrument is in frequency/period space.
sv: när den är aktiverad är ett instruments tonhöjdsmakro i frekvens/periodrymd.

en: Reset arpeggio effect position on new note
sv: Återställ arpeggioeffektens position på ny not

en: when enabled, arpeggio effect (00xy) position is reset on a new note.
sv: när den är aktiverad återställs arpeggioeffektens (00xy) position vid en ny not.

en: Volume scaling rounds up
sv: Volymskalning avrundas uppåt

en: when enabled, volume macros round up when applied
    this prevents volume scaling from causing vol=0, which is silent on some chips
    
    ineffective on logarithmic channels
sv: när den är aktiverad avrundas volymmakron uppåt när de används
    detta förhindrar volymskalning från att orsaka vol=0, vilket är tyst på vissa chips
    
    ineffektivt på logaritmiska kanaler

en: Generic Sample
sv: Generisk sample

en: OPL (drums)
sv: OPL (trummor)

en: Forward
sv: Frammåt

en: Backward
sv: Bakåt

en: Ping pong
sv: Pingpong

en: linear
sv: linjär

en: cubic spline
sv: kubisk spline

en: blep synthesis
sv: blepsyntes

en: best possible
sv: bästa möjliga

en: Invalid
sv: Ogiltig

en: Time
sv: Tid

en: System (Primary)
sv: System (primärt)

en: System (Secondary)
sv: System (sekundärt)

en: ---Global
sv: ---Globalt

en: Open file
sv: Öppna fil

en: Restore backup
sv: Återställ säkerhetskopia

en: Save file
sv: Spara fil

en: Save as
sv: Spara som

en: Undo
sv: Ångra

en: Redo
sv: Återställ

en: Exit
sv: Avsluta

en: Play/Stop (toggle)
sv: Spela/stoppa (växla)

en: Play (from beginning)
sv: Spela (från början)

en: Play (repeat pattern)
sv: Spela (upprepa mönster)

en: Play from cursor
sv: Spela från markören

en: Step row
sv: Hopp över rad

en: Octave up
sv: Oktav upp

en: Octave down
sv: Oktav ner

en: Previous instrument
sv: Föregående instrument

en: Next instrument
sv: Nästa instrument

en: Increase edit step
sv: Öka redigeringssteg

en: Decrease edit step
sv: Minska redigeringssteg

en: Toggle edit mode
sv: Växla till redigeringsläge

en: Toggle repeat pattern
sv: Växla upprepningsmönster

en: Toggle full-screen
sv: Växla till helskärm

en: Request voice from TX81Z
sv: Begära röst från TX81Z

en: Clear song data
sv: Rensa låtdata

en: Command Palette
sv: Kommandopalett

en: Recent files (Palette)
sv: Senaste filer (palett)

en: Instruments (Palette)
sv: Instrument (palett)

en: Samples (Palette)
sv: Samples (palett)

en: Change instrument (Palette)
sv: Byta instrument (palett)

en: Add chip (Palette)
sv: Lägg till chip (palett)

en: Instrument List
sv: Instrumentlista

en: Instrument Editor
sv: Instrumentredigerare

en: Song Information
sv: Låtinformation

en: Wavetable List
sv: Wavetable-lista

en: Wavetable Editor
sv: Wavetable-redigerare

en: Sample List
sv: Sample-lista

en: Debug Menu
sv: Felsökningsmenyn

en: Oscilloscope (master)
sv: Oscilloskop (master)

en: Chip Manager
sv: Chiphanteraren

en: Command Stream Player
sv: Kommandoströmspelare

en: User Presets
sv: Användarens förinställningar

en: Collapse/expand current window
sv: Dölj/utvidga aktuellt fönster

en: Close current window
sv: Stäng aktuellt fönster

en: ---Pattern
sv: ---Mönster

en: Transpose (+1)
sv: Transponera (+1)

en: Transpose (-1)
sv: Transponera (+1)

en: Transpose (+1 octave)
sv: Transponera (+1 oktav)

en: Transpose (-1 octave)
sv: Transponera (-1 oktav)

en: Increase values (+1)
sv: Öka värdena (+1)

en: Increase values (-1)
sv: Öka värdena (-1)

en: Increase values (+16)
sv: Öka värdena (+16)

en: Increase values (-16)
sv: Öka värdena (-16)

en: Select all
sv: Välj alla

en: Cut
sv: Klipp ut

en: Copy
sv: Kopiera

en: Paste
sv: Klistra in

en: Paste Mix (foreground)
sv: Klistra in mix (förgrund)

en: Paste Mix (background)
sv: Klistra in mix (bakgrund)

en: Paste Flood
sv: Klistra in översvämning

en: Paste Overflow
sv: Klistra in överflöd

en: Move cursor up
sv: Flytta markören uppåt

en: Move cursor down
sv: Flytta markören nedåt

en: Move cursor left
sv: Flytta markören åt vänster

en: Move cursor right
sv: Flytta markören åt höger

en: Move cursor up by one (override Edit Step)
sv: Flytta markören ett steg uppåt (åsidosätter redigeringssteg)

en: Move cursor down by one (override Edit Step)
sv: Flytta markören nedåt ett steg (åsidosätter redigeringssteg)

en: Move cursor to previous channel
sv: Flytta markören till föregående kanal

en: Move cursor to next channel
sv: Flytta markören till nästa kanal

en: Move cursor to next channel (overflow)
sv: Flytta markören till nästa kanal (överflöd)

en: Move cursor to previous channel (overflow)
sv: Flytta markören till föregående kanal (överflöd)

en: Move cursor to beginning of pattern
sv: Flytta markören till början av mönstret

en: Move cursor to end of pattern
sv: Flytta markören till slutet av mönstret

en: Move cursor up (coarse)
sv: Flytta markören uppåt (i delar)

en: Move cursor down (coarse)
sv: Flytta markören nedåt (i delar)

en: Expand selection upwards
sv: Expandera urvalet uppåt

en: Expand selection downwards
sv: Expandera urvalet nedåt

en: Expand selection to the left
sv: Expandera urvalet åt vänster

en: Expand selection to the right
sv: Expandera urvalet åt höger

en: Expand selection upwards by one (override Edit Step)
sv: Utöka urvalet uppåt med en (åsidosätter redigeringssteg)

en: Expand selection downwards by one (override Edit Step)
sv: Utöka urvalet nedåt med en (åsidosätter redigeringssteg)

en: Expand selection to beginning of pattern
sv: Utöka urvalet till början av mönstret

en: Expand selection to end of pattern
sv: Utöka markeringen till slutet av mönstret

en: Expand selection upwards (coarse)
sv: Utöka urvalet uppåt (i delar)

en: Expand selection downwards (coarse)
sv: Utöka urvalet nedåt (i delar)

en: Move selection up
sv: Flytta urvalet uppåt

en: Move selection down
sv: Flytta urvalet nedåt

en: Move selection to previous channel
sv: Flytta val till föregående kanal

en: Move selection to next channel
sv: Flytta val till nästa kanal

en: Pull delete
sv: Dra radera

en: Insert
sv: Infoga

en: Mute channel at cursor
sv: Stäng av kanal vid markören

en: Solo channel at cursor
sv: Isolera kanalen vid markören

en: Unmute all channels
sv: Slå på ljudet för alla kanaler

en: Go to next order
sv: Gå till nästa sekvens

en: Go to previous order
sv: Gå till föregående sekvens

en: Collapse channel at cursor
sv: Dölj kanalen vid markören

en: Increase effect columns
sv: Öka effektkolumnerna

en: Decrease effect columns
sv: Minska effektkolumnerna

en: Interpolate
sv: Interpolera

en: Fade
sv: Tona ut

en: Invert values
sv: Invertera värden

en: Flip selection
sv: Vänd på urvalet

en: Collapse rows
sv: Förminska rader

en: Expand rows
sv: Expandera rader

en: Collapse pattern
sv: Förminska mönstret

en: Expand pattern
sv: Expandera mönstret

en: Collapse song
sv: Förminska låt

en: Expand song
sv: Expandera låt

en: Set note input latch
sv: Ställ in notingångsspärr

en: Change mobile scroll mode
sv: Ändra rullningsläge för mobil

en: Clear note input latch
sv: Rensa notingångsspärr

en: ---Instrument list
sv: ---Instrumentlista

en: Add instrument
sv: Lägg till instrument

en: Duplicate instrument
sv: Duplicera instrument

en: Open instrument
sv: Öppna instrument

en: Open instrument (replace current)
sv: Öppna instrument (ersätta nuvarande)

en: Save instrument
sv: Spara instrument

en: Save instrument (.dmp)
sv: Spara instrument (.dmp)

en: Move instrument up in list
sv: Flytta instrumentet uppåt i listan

en: Move instrument down in list
sv: Flytta instrumentet nedåt i listan

en: Delete instrument
sv: Ta bort instrument

en: Edit instrument
sv: Redigera instrument

en: Instrument cursor up
sv: Instrumentmarkören uppåt

en: Instrument cursor down
sv: Instrumentmarkören nedåt

en: Instruments: toggle folders/standard view
sv: Instrument: växla mappar/standardvy

en: ---Wavetable list
sv: ---Wavetable-lista

en: Add wavetable
sv: Lägg till wavetable

en: Duplicate wavetable
sv: Duplicera wavetable

en: Open wavetable
sv: Öppna wavetable

en: Open wavetable (replace current)
sv: Öppna wavetable (ersätta nuvarande)

en: Save wavetable
sv: Spara wavetable

en: Save wavetable (.dmw)
sv: Spara wavetable (.dmw)

en: Save wavetable (raw)
sv: Spara wavetable (rå)

en: Move wavetable up in list
sv: Flytta wavetable uppåt i listan

en: Move wavetable down in list
sv: Flytta wavetable nedåt i listan

en: Delete wavetable
sv: Ta bort wavetable

en: Edit wavetable
sv: Redigera wavetable

en: Wavetable cursor up
sv: Wavetable-markören uppåt

en: Wavetable cursor down
sv: Wavetable-markören nedåt

en: Wavetables: toggle folders/standard view
sv: Wavetable: växla mappar/standardvy

en: Save all wavetables
sv: Spara alla wavetables

en: ---Sample list
sv: ---Samplelista

en: Add sample
sv: Lägg till sample

en: Duplicate sample
sv: Duplicera sample

en: Open sample
sv: Öppna sample

en: Open sample (replace current)
sv: Öppna sample (ersätta nuvarande)

en: Import raw sample data
sv: Importera rå sampledata

en: Import raw sample data (replace current)
sv: Importera rå sampledata (ersätta nuvarande)

en: Save sample
sv: Spara sample

en: Save sample (raw)
sv: Spara sample (rå)

en: Move sample up in list
sv: Flytta sample uppåt i listan

en: Move sample down in list
sv: Flytta sample nedåt i listan

en: Delete sample
sv: Ta bort sample

en: Edit sample
sv: Redigera sample

en: Sample cursor up
sv: Samplemarkören uppåt

en: Sample cursor down
sv: Samplemarkören nedåt

en: Stop sample preview
sv: Stoppa sampleförhandsgranskning

en: Samples: Toggle folders/standard view
sv: Samples: växla mappar/standardvy

en: Samples: Make me a drum kit
sv: Samples: gör mig ett trumset

en: ---Sample editor
sv: ---Sampleredigerare

en: Sample editor mode: Select
sv: Sampleredigerare: Välj

en: Sample editor mode: Draw
sv: Sampleredigerare: Rita

en: Sample editor: Cut
sv: Sampleredigerare: Klippa

en: Sample editor: Copy
sv: Sampleredigerare: Kopiera

en: Sample editor: Paste
sv: Sampleredigerare: Klistra in

en: Sample editor: Paste replace
sv: Sampleredigerare: Klistra in och ersätta

en: Sample editor: Paste mix
sv: Sampleredigerare: Klistra in mix

en: Sample editor: Select all
sv: Sampleredigerare: Välj alla

en: Sample editor: Resize
sv: Sampleredigerare: Ändra storlek

en: Sample editor: Resample
sv: Sampleredigerare: Sampla om

en: Sample editor: Amplify
sv: Sampleredigerare: Förstärka

en: Sample editor: Normalize
sv: Sampleredigerare: Normalisera

en: Sample editor: Fade in
sv: Sampleredigerare: Tona in

en: Sample editor: Fade out
sv: Sampleredigerare: Tona ut

en: Sample editor: Apply silence
sv: Sampleredigerare: Tillämpa tystnad

en: Sample editor: Insert silence
sv: Sampleredigerare: Infoga tystnad

en: Sample editor: Delete
sv: Sampleredigerare: Ta bort

en: Sample editor: Trim
sv: Sampleredigerare: Trimma

en: Sample editor: Reverse
sv: Sampleredigerare: Omvända

en: Sample editor: Invert
sv: Sampleredigerare: Invertera

en: Sample editor: Signed/unsigned exchange
sv: Sampleredigerare: Signerat/osignerat utbyte

en: Sample editor: Apply filter
sv: Sampleredigerare: Använd filter

en: Sample editor: Crossfade loop points
sv: Sampleredigerare: Crossfade looppunkter

en: Sample editor: Preview sample
sv: Sampleredigerare: Förhandsgranska sample

en: Sample editor: Stop sample preview
sv: Sampleredigerare: Stoppa förhandsgranskningen på sample

en: Sample editor: Zoom in
sv: Sampleredigerare: Zooma in

en: Sample editor: Zoom out
sv: Sampleredigerare: Zooma ut

en: Sample editor: Toggle auto-zoom
sv: Sampleredigerare: Växla auto-zoom

en: Sample editor: Create instrument from sample
sv: Sampleredigerare: Skapa instrument från sample

en: Sample editor: Set loop to selection
sv: Sampleredigerare: Ställ in loop till urval

en: Sample editor: Create wavetable from selection
sv: Sampleredigerare: Skapa wavetable från urval

en: ---Orders
sv: ---Sekvenser

en: Previous order
sv: Föregående sekvens

en: Next order
sv: Nästa sekvens

en: Order cursor left
sv: Sekvensmarkören till vänster

en: Order cursor right
sv: Sekvensmarkören till höger

en: Increase order value
sv: Öka sekvensvärde

en: Decrease order value
sv: Förminska sekvensvärde

en: Switch order edit mode
sv: Byt sekvensredigeringsläge

en: Order: toggle alter entire row
sv: Sekvens: växla att ändra hela raden

en: Add order
sv: Lägg till sekvens

en: Duplicate order
sv: Duplicera sekvens

en: Deep clone order
sv: Djupklona sekvens

en: Copy current order to end of song
sv: Kopiera aktuell sekvens till slutet av låten

en: Deep clone current order to end of song
sv: Djupklona den nuvarande sekvensen till slutet av låten

en: Replay order
sv: Spela om sekvensen

en: All chips
sv: Alla chip

en: Options
sv: Alternativ

en: Key layout:
sv: Tangentlayout:

en: Continuous
sv: Kontinuerlig

en: Value input pad:
sv: Inmatningsplatta för värde:

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Replace piano
sv: Ersätta piano

en: Split (automatic)
sv: Delad (automatisk)

en: Split (always visible)
sv: Dela (alltid synlig)

en: Share play/edit offset/range
sv: Dela spela/redigera offset/räckvidd

en: Read-only (can't input notes)
sv: Skrivskyddad (kan ej mata in anteckningar)

en: Sine
sv: Sinus

en: Saw
sv: Såg

en: Cosine
sv: Kosinus

en: Rect. Sine
sv: Rekt. sinus

en: Abs. Sine
sv: Abs. sinus

en: Quart. Sine
sv: Kvar. sinus

en: Squish. Sine
sv: Pressad sinus

en: Abs. Squish. Sine
sv: Abs. pressad sinus

en: rectSquare
sv: rektKvadrat

en: Rect. Saw
sv: Rekt. såg

en: Abs. Saw
sv: Abs. såg

en: Cubed Saw
sv: Kuberad såg

en: Rect. Cubed Saw
sv: Rekt. kuberad såg

en: Abs. Cubed Saw
sv: Abs. kuberad såg

en: Cubed Sine
sv: Kuberad sinus

en: Rect. Cubed Sine
sv: Rekt. kuberad sinus

en: Abs. Cubed Sine
sv: Abs. kuberad sinus

en: Quart. Cubed Sine
sv: Kvart. kuberad sinus

en: Squish. Cubed Sine
sv: Pressad kuberad sinus

en: Squish. Abs. Cub. Sine
sv: Pressad. abs. kub. sinus

en: Rect. Triangle
sv: Rekt. triangel

en: Abs. Triangle
sv: Abs. triangel

en: Quart. Triangle
sv: Kvart. triangel

en: Squish. Triangle
sv: Pressad triangel

en: Abs. Squish. Triangle
sv: Abs. pressad triangel

en: Cubed Triangle
sv: Kuberad triangel

en: Rect. Cubed Triangle
sv: Rekt. kuberad triangel

en: Abs. Cubed Triangle
sv: Abs. kuberad triangel

en: Quart. Cubed Triangle
sv: Kvart. kuberad triangel

en: Squish. Cubed Triangle
sv: Pressad kuberad triangel

en: Squish. Abs. Cub. Triangle
sv: Pressad. abs. kub. triangel

en: no wavetable selected
sv: inget wavetable valt

en: select one...
sv: välj en...

en: or
sv: eller

en: Create New
sv: Skapa ny

en: Steps
sv: Steg

en: Lines
sv: Linjer

en: Width
sv: Bredd

en: use a width of:
    - any on Amiga/N163
    - 32 on Game Boy, PC Engine, SCC, Konami Bubble System, Namco WSG, Virtual Boy and WonderSwan
    - 64 on FDS
    - 128 on X1-010
    any other widths will be scaled during playback.
sv: använd en bredd på:
    - alla på Amiga/N163
    - 32 på Game Boy, PC Engine, SCC, Konami Bubble System, Namco WSG, Virtual Boy och WonderSwan
    - 64 på FDS
    - 128 på X1-010
    alla andra bredder kommer att skalas under uppspelning.

en: Height
sv: Höjd

en: use a height of:
    - 16 for Game Boy, WonderSwan, Namco WSG, Konami Bubble System, X1-010 Envelope shape and N163
    - 32 for PC Engine
    - 64 for FDS and Virtual Boy
    - 256 for X1-010 and SCC
    any other heights will be scaled during playback.
sv: använd en höjd på:
    - 16 för Game Boy, WonderSwan, Namco WSG, Konami Bubble System, X1-010 kuvertform och N163
    - 32 för PC Engine
    - 64 för FDS och Virtual Boy
    - 256 för X1-010 och SCC
    alla andra höjder kommer att skalas under uppspelning.

en: Shapes
sv: Former

en: Duty
sv: Arbetscykel

en: XOR Point
sv: XOR-punkt

en: Amplitude/Phase
sv: Amplitud/Fas

en: Op
sv: Op.

en: Mult
sv: Mult.

en: Connection Diagram
sv: Anslutningsdiagram

en: Out
sv: Ut

en: WaveTools
sv: Våg-verktyg

en: Scale X
sv: Skala X

en: wavetable longer than 256 samples!
sv: wavetable längre än 256 samples!

en: Scale Y
sv: Skala Y

en: Smooth
sv: Jämn

en: Amplify
sv: Förstärka

en: Normalize
sv: Normalisera

en: Reverse
sv: Omvända

en: Half
sv: Halv

en: Double
sv: Dubbel

en: Convert Signed/Unsigned
sv: Konvertera signerad/osignerad

en: Dec
sv: Dec.

en: Hex
sv: Hex.

en: Signed/Unsigned
sv: Signerad/Onsignerad

en: %s: maximum sample rate is %d
sv: %s: maximal samplingsfrekvens är %d

en: %s: minimum sample rate is %d
sv: %s: minsta samplingsfrekvens är %d

en: %s: sample rate must be %d
sv: %s: samplingsfrekvensen måste vara %d

en: no sample selected
sv: ingen sample vald

en: SNES: loop start must be a multiple of 16 (try with %d)
sv: SNES: loopstart måste vara en multipel av 16 (försök med %d)

en: SNES: loop end must be a multiple of 16 (try with %d)
sv: SNES: Loopens slut måste vara en multipel av 16 (försök med %d)

en: SNES: sample length will be padded to multiple of 16
sv: SNES: samplingslängden kommer att fyllas på till en multipel av 16

en: QSound: loop cannot be longer than 32767 samples
sv: QSound: loopen kan inte vara längre än 32767 samples

en: NES: maximum DPCM sample length is 32648
sv: NES: maximal DPCM-samplingslängd är 32648

en: X1-010: samples can't loop
sv: X1-010: samples kan inte loopas

en: X1-010: maximum sample length is 131072
sv: X1-010: maximal samplelängd är 131072

en: GA20: samples can't loop
sv: GA20: samples kan inte loopas

en: YM2608: loop point ignored on ADPCM (may only loop entire sample)
sv: YM2608: looppunkten ignoreras på ADPCM (kan bara loopa hela sample)

en: YM2608: sample length will be padded to multiple of 512
sv: YM2608: samplingslängden kommer att fyllas på till en multipel av 512

en: YM2610: ADPCM-A samples can't loop
sv: YM2610: ADPCM-A samples kan inte loopas

en: YM2610: loop point ignored on ADPCM-B (may only loop entire sample)
sv: YM2610: looppunkten ignoreras på ADPCM-B (kan bara loopa hela sample)

en: YM2610: sample length will be padded to multiple of 512
sv: YM2610: samplingslängden kommer att fyllas på till en multipel av 512

en: YM2610: maximum ADPCM-A sample length is 2097152
sv: YM2610: maximal ADPCM-A samplingslängd är 2097152

en: Y8950: loop point ignored on ADPCM (may only loop entire sample)
sv: Y8950: looppunkten ignoreras på ADPCM (kan bara loopa hela sample)

en: Y8950: sample length will be padded to multiple of 512
sv: Y8950: samplingslängden kommer att fyllas på till en multipel av 512

en: Amiga: loop start must be a multiple of 2
sv: Amiga: loopstart måste vara en multipel av 2

en: Amiga: loop end must be a multiple of 2
sv: Amiga: Loopänden måste vara en multipel av 2

en: Amiga: maximum sample length is 131070
sv: Amiga: maximal samplingslängd är 131070

en: SegaPCM: maximum sample length is 65280
sv: SegaPCM: maximal samplingslängd är 65280

en: K053260: loop point ignored (may only loop entire sample)
sv: K053260: looppunkten ignoreras (får bara loopa hela sample)

en: K053260: maximum sample length is 65535
sv: K053260: maximal samplingslängd är 65535

en: C140: maximum sample length is 65535
sv: C140: maximal samplingslängd är 65535

en: C219: loop start must be a multiple of 2
sv: C219: loopstart måste vara en multipel av 2

en: C219: loop end must be a multiple of 2
sv: C219: loopänden måste vara en multipel av 2

en: C219: maximum sample length is 131072
sv: C219: maximal samplingslängd är 131072

en: MSM6295: samples can't loop
sv: MSM6295: samples kan inte loopas

en: MSM6295: maximum bankswitched sample length is 129024
sv: MSM6295: maximal samplingslängd för bankväxling är 129024

en: GBA DMA: loop start must be a multiple of 4
sv: GBA DMA: loopstart måste vara en multipel av 4

en: GBA DMA: loop length must be a multiple of 16
sv: GBA DMA: looplängden måste vara en multipel av 16

en: GBA DMA: sample length will be padded to multiple of 16
sv: GBA DMA: samplingslängden kommer att fyllas på till en multipel av 16

en: ES5506: backward loop mode isn't supported
sv: ES5506: bakåtloopläge stöds inte

en: backward/ping-pong only supported in Generic PCM DAC
    ping-pong also on ES5506
sv: bakåt/ping-pong stöds endast i Generic PCM DAC
    ping-pong även på ES5506

en: Rate
sv: Hastighet

en: Compat Rate
sv: Kompat. hastighet

en: used in DefleMask-compatible sample mode (17xx), in where samples are mapped to an octave.
sv: används i DefleMask-kompatibelt sampleläge (17xx), där samples mappas till en oktav.

en: Loop (length: %d)##Loop
sv: Loop (längd: %d)

en: changing the loop in a BRR sample may result in glitches!
sv: Om du ändrar loopen i en BRR-sample kan det leda till problem!

en: BRR emphasis
sv: BRR-betoning

en: this is a BRR sample.
    enabling this option will muffle it (only affects non-SNES chips).
sv: Detta är ett BRR-prov.Om du aktiverar detta alternativ kommer det att dämpas (påverkar endast icke-SNES-chips).

en: enable this option to slightly boost high frequencies
    to compensate for the SNES' Gaussian filter's muffle.
sv: aktivera detta alternativ för att öka höga frekvenser
    för att kompensera för SNES Gaussian-filtrets dämpning.

en: no BRR filters
sv: inga BRR filter

en: enable this option to not use BRR blocks with filters
    and allow sample offset commands to be used safely.
sv: aktivera detta alternativ för att inte använda BRR-block med filter
    och tillåt att sampleoffsetkommandon används på ett säkert sätt.

en: 8-bit dither
sv: 8-bit ljuddämpning

en: dither the sample when used on a chip that only supports 8-bit samples.
sv: ljuddämpa sample när den används på ett chip som bara stöder 8-bit samples.

en: End
sv: Slut

en: %s
    %d bytes free
sv: %s
    %d bytes lediga

en: %s (%s)
    %d bytes free
sv: %s (%s)
    %d bytes lediga

en: 
    
    not enough memory for this sample!
sv: 
    
    inte tillräckligt med minne för denna sample!

en: Edit mode: Select
sv: Redigeringsläge: Välj

en: Edit mode: Draw
sv: Redigeringsläge: Rita

en: Resize
sv: Ändra storlek

en: couldn't resize! make sure your sample is 8 or 16-bit.
sv: kunde ej ändra storlek! se till att din sample är 8 eller 16-bit.

en: Resample
sv: Sampla om

en: Factor
sv: Faktor

en: couldn't resample! make sure your sample is 8 or 16-bit.
sv: kunde ej sampla om! se till att din sample är 8 eller 16-bit.

en: Apply
sv: Tillämpa

en: Fade in
sv: Tona in

en: Fade out
sv: Tona ut

en: Insert silence
sv: Infoga tystnad

en: Go
sv: Gå

en: couldn't insert! make sure your sample is 8 or 16-bit.
sv: kunde ej infoga! se till att din sample är 8 eller 16-bit.

en: Apply silence
sv: Tillämpa tystnad

en: Trim
sv: Trimma

en: Signed/unsigned exchange
sv: Signerad/osignerad växling

en: Apply filter
sv: Tillämpa filter

en: Cutoff:
sv: Brytfrekvens:

en: Resonance
sv: Resonans

en: Power
sv: Kraft

en: Low-pass
sv: Lågpass

en: Band-pass
sv: Bandpass

en: High-pass
sv: Högpass

en: Crossfade loop points
sv: Crossfade looppunkter

en: Number of samples
sv: Antal samples

en: Linear <-> Equal power
sv: Linjär <-> Lika kraft

en: Crossfade: length would go out of bounds. Aborted...
sv: Crossfade: längden skulle gå utanför gränserna. Avbröts...

en: Crossfade: length would overflow loopStart. Try a smaller random value.
sv: Crossfade: längd skulle överskridas loopStart. Försök med ett mindre slumpmässigt värde.

en: Preview sample
sv: Förhandsgranska sample

en: Create instrument from sample
sv: Skapa instrument från sample

en: paste (replace)
sv: klistra in (ersätta)

en: paste (mix)
sv: klistra in (mix)

en: select all
sv: välj alla

en: set loop to selection
sv: ställ in loop till urval

en: create wavetable from selection
sv: skapa wavetable från urval

en: Draw
sv: Rita

en: Select
sv: Välj

en: %d samples, %d bytes
sv: %d samples, %d byte

en: Non-8/16-bit samples cannot be edited without prior conversion.
sv: Samples som inte är 8/16-bit kan inte redigeras utan föregående konvertering.

en: Choose a System!
sv: Välj ett system!

en: Categories
sv: Kategorier

en: no systems here yet!
sv: inga system här ännu!

en: no results
sv: inga resultat

en: I'm feeling lucky
sv: Jag har tur

en: no categories available! what in the world.
sv: inga kategorier tillgängliga! vad i hela världen.

en: it appears you're extremely lucky today!
sv: det verkar som om du har extrem tur i dag!

en: finish selection: %d.%d,%d - %d.%d,%d
sv: avsluta val: %d.%d,%d - %d.%d,%d

en: Play demo songs?
    - Down: Play current song
    - Up: Play demo songs
sv: Spela demolåtar?
    - Ner: Spela nuvarande låt
    - Upp: Spela upp demolåtar

en: Welcome to Combat Vehicle!
    
    Controls:
    X - Shoot      Arrow Key - Move
    Z - Special    Esc - Quit
sv: Välkommen till stridsfordonet! 
    
    Kontroller:
    X - Skjut      Piltangent - Flytta
    Z - Special    Esc - Avsluta

en: GAME OVER
sv: SPELET ÄR SLUT

en: High Score!
sv: Rekord!

en: Welcome!
sv: Välkommen!

en: welcome to Furnace, the biggest open-source chiptune tracker!
sv: välkommen till Furnace, den största chiptune-tracker med öppen källkod!

en: here are some tips to get you started:
sv: här är några tips för att komma i gång:

en: - add an instrument by clicking on + in Instruments
    - click on the pattern view to focus it
    - channel columns have the following, in this order: note, instrument, volume and effects
    - hit space bar while on the pattern to toggle Edit Mode
    - click on the pattern or use arrow keys to move the cursor
    - values (instrument, volume, effects and effect values) are in hexadecimal
    - hit enter to play/stop the song
    - extend the song by adding more orders in the Orders window
    - click on the Orders matrix to change the patterns of a channel (left click increases; right click decreases)
sv: - lägg till ett instrument genom att klicka på + i Instrument
    - klicka på mönstervyn för att fokusera den
    - kanalkolumner har följande, i denna ordning: note, instrument, volym och effekter
    - tryck på mellanslagstangenten när du är på mönstret för att växla till redigeringsläge
    - klicka på mönstret eller använd piltangenterna för att flytta markören
    - värden (instrument, volym, effekter och effektvärden) är i hexadecimal
    - tryck på enter för att spela/stoppa låten
    - utöka låten genom att lägga till fler beställningar i sekvensfönstret
    - klicka på sekvensmatrisen för att ändra mönstren för en kanal (vänsterklicka ökar; högerklick minskar)

en: if you need help, you may:
    - read the manual (a file called manual.pdf)
    - ask for help in Discussions (https://github.com/tildearrow/furnace/discussions)
sv: om du behöver hjälp kan du:
    - läsa manualen (en fil som heter manual.pdf)
    - be om hjälp i diskussioner (https://github.com/tildearrow/furnace/diskussioner)

en: if you find any issues, be sure to report them! the issue tracker is here: https://github.com/tildearrow/furnace/issues
sv: Om du hittar några problem, var noga med att rapportera dem! problemspåraren finns här: https://github.com/tildearrow/furnace/issues

en: STAGE %d
sv: STEG %d

en: Song Info##Song Information
sv: Låtinformation

en: Author
sv: Låtförfattare

en: Tuning (A-4)
sv: Stämning (A-4)

en: use effect 09xx to select a groove pattern.
sv: använd effekt 09xx för att välja ett spårmönster.

en: pattern
sv: mönster

en: remove
sv: ta bort

en: Unsaved changes! Save changes before opening another file?
sv: Osparade ändringar! Spara ändringar innan du öppnar en annan fil?

en: Unsaved changes! Save changes before opening backup?
sv: Osparade ändringar! Spara ändringar innan du öppnar upp säkerhetskopieringen?

en: Error while saving file! (%s)
sv: Fel när filen skulle sparas! (%s)

en: Error while sending request (MIDI output not configured?)
sv: Fel vid sändning av begäran (MIDI-utgång inte konfigurerad?)

en: Select an option: (cannot be undone!)
sv: Välj ett alternativ: (kan inte ångras!)

en: too many instruments!
sv: för många instrument!

en: this song doesn't have any instruments.
sv: denna låt har inga instrument.

en: this song doesn't have any wavetables.
sv: denna låt har inga wavetables.

en: this song doesn't have any samples.
sv: denna låt har inga samples.

en: couldn't paste! make sure your sample is 8 or 16-bit.
sv: kunde inte klistra! se till att ditt sample är 8 eller 16-bit.

en: select at least one sample!
sv: välj minst en sample!

en: maximum size is 256 samples!
sv: maximal storlek är 256 samples!

en: Load
sv: Ladda

en: Kill
sv: Döda

en: Kikai wa mou shindeiru!
sv: Kone on jo kuollut!

en: Burn Current Song
sv: Bränn nuvarande låt

en: start
sv: starta

en: wait
sv: vänta

en: note
sv: not

en: pitch
sv: tonhöjd

en: Trace
sv: Spåra

en: Disassemble
sv: Demontera

en: the song is over!
sv: låten har tagit slut!

en: Open File
sv: Öppna fil

en: compatible files
sv: kompatibla filer

en: all files
sv: alla filer

en: no backups made yet!
sv: inga säkerhetskopior gjorda ännu!

en: Furnace song
sv: Furnace-låt

en: Save File
sv: Spara fil

en: Export DMF
sv: Exportera DMF

en: DefleMask 1.1.3 module
sv: DefleMask 1.1.3 modul

en: DefleMask 1.0/legacy module
sv: DefleMask 1.0/föråldrad modul

en: Load Instrument
sv: Ladda instrument

en: all compatible files
sv: alla kompatibla filer

en: Furnace instrument
sv: Furnace-instrument

en: DefleMask preset
sv: DefleMask-förinställning

en: TFM Music Maker instrument
sv: TFM Music Maker-instrument

en: VGM Music Maker instrument
sv: VGM Music Maker-instrument

en: Scream Tracker 3 instrument
sv: Scream Tracker 3-instrument

en: SoundBlaster instrument
sv: SoundBlaster-instrument

en: Wohlstand OPL instrument
sv: Wohlstand OPL-instrument

en: Wohlstand OPN instrument
sv: Wohlstand OPN-instrument

en: Gens KMod patch dump
sv: Gens KMod patchdumpning

en: BNK file (AdLib)
sv: BNK fil (AdLib)

en: FF preset bank
sv: FF förinställningsbank

en: 2612edit GYB preset bank
sv: 2612edit GYB förinställningsbank

en: VOPM preset bank
sv: VOPM förinställningsbank

en: Wohlstand WOPL bank
sv: Wohlstand WOPL-bank

en: Wohlstand WOPN bank
sv: Wohlstand WOPN-bank

en: Save Instrument
sv: Spara instrument

en: Load Wavetable
sv: Ladda wavetable

en: Save Wavetable
sv: Spara wavetable

en: Furnace wavetable
sv: Furnace-wavetable

en: DefleMask wavetable
sv: DefleMask-wavetable

en: raw data
sv: rådata

en: Load Sample
sv: Ladda sample

en: Load Raw Sample
sv: Ladda råsample

en: Save Sample
sv: Spara sample

en: Wave file
sv: Vågfil

en: Save Raw Sample
sv: Spara råsample

en: Export Audio
sv: Exportera ljud

en: Export VGM
sv: Exportera VGM

en: VGM file
sv: VGM-fil

en: Export Command Stream
sv: Exportera kommandoström

en: text file
sv: textfil

en: binary file
sv: binärfil

en: Export ROM
sv: Exportera ROM

en: Select Font
sv: Välj teckensnitt

en: Select Color File
sv: Välj färgfil

en: configuration files
sv: konfigurationsfiler

en: Select Keybind File
sv: Välj tangentbindningsfil

en: Select Layout File
sv: Välj layoutfil

en: .ini files
sv: .ini filer

en: Select User Presets File
sv: Välj fil för användarförinställningar

en: Select Settings File
sv: Välj inställningsfil

en: Export Colors
sv: Exportera färger

en: Export Keybinds
sv: Exportera tangentbindningar

en: Export Layout
sv: Exportera layout

en: Export User Presets
sv: Exportera användarförinställningar

en: Export Settings
sv: Exportera inställningar

en: Load ROM
sv: Ladda ROM

en: Play Command Stream
sv: Spela upp kommandoström

en: command stream
sv: kommandoström

en: Open Test
sv: Öppna test

en: another option
sv: annat alternativ

en: Open Test (Multi)
sv: Öppna text (multi)

en: Save Test
sv: Spara test

en: DefleMask module
sv: DefleMask-modul

en: compression error
sv: kompressionsfel

en: zlib stream error
sv: fel i zlib-ström

en: zlib finish stream error
sv: fel i zlib-ströms avslutning

en: everything OK
sv: allt OK

en: you have loaded a backup!
    if you need to, please save it somewhere.
    
    DO NOT RELY ON THE BACKUP SYSTEM FOR AUTO-SAVE!
    Furnace will not save backups of backups.
sv: Du har laddat en säkerhetskopia!Om du behöver, spara den någonstans.
    
    FÖRLITA DIG EJ PÅ BACKUP-SYSTEMET FÖR AUTO-SPARANDE!
    Furnace sparar inte säkerhetskopior av säkerhetskopior.

en: Unsaved changes! Save changes before opening file?
sv: Osparade ändringar! Spara ändringar innan du öppnar filen?

en: paste special...
sv: klistra in special...

en: paste mix
sv: klistra in mix

en: paste mix (background)
sv: klistra in (bakgrund)

en: paste with ins (foreground)
sv: klistra in med ins. (förgrund)

en: no instruments available
sv: inga instrument tillgängliga

en: paste with ins (background)
sv: klistra in med ins. (bakgrund)

en: paste flood
sv: klistra in flöd

en: paste overflow
sv: klistra in överflöd

en: operation mask...
sv: operationsmask...

en: pull delete
sv: dra radera

en: insert
sv: infoga

en: transpose (note)
sv: transponering (not)

en: transpose (value)
sv: transponering (värde)

en: invert values
sv: invertera värden

en: collapse/expand
sv: förminska/expandera

en: input latch
sv: ingångsspärr

en: &&: selected instrument
    ..: no instrument
sv: &&: valt instrument
    ...: inget instrument

en: Set
sv: Ställ in

en: note up
sv: not upp

en: note down
sv: not ner

en: octave up
sv: oktav upp

en: octave down
sv: oktav ner

en: values up
sv: värden upp

en: values down
sv: värden ner

en: values up (+16)
sv: värden upp (+16)

en: values down (-16)
sv: värden ner (-16)

en: transpose
sv: transponera

en: Notes
sv: Anteckningar

en: Values
sv: Värden

en: change instrument...
sv: byt instrument...

en: gradient/fade...
sv: gradient/toning...

en: Nibble mode
sv: Nibble-läge

en: Go ahead
sv: Fortsätt

en: scale...
sv: skala...

en: Scale
sv: Skala

en: randomize...
sv: randomisera...

en: Maximum
sv: Minimum

en: flip selection
sv: vända val

en: collapse/expand amount##CollapseAmount
sv: förminska/expandera belopp

en: collapse pattern
sv: förminska mönstret

en: expand pattern
sv: expandera mönstret

en: collapse song
sv: förminska låten

en: expand song
sv: expandera låten

en: find/replace
sv: hitta/ersätta

en: could NOT save layout! %s
sv: kunde EJ spara layouten! %s

en: could NOT load layout! %s
sv: kunde EJ ladda layouten! %s

en: Furnace has been started in Safe Mode.
    this means that:
    
    - software rendering is being used
    - audio output may not work
    - font loading is disabled
    
    check any settings which may have made Furnace start up in this mode.
    font loading is one of these.
sv: Furnace har startats i felsäkert läge.
    Det betyder att:
    
    - rendering av programvara används
    - ljudutgång kanske inte fungerar
    - inläsning av teckensnitt är inaktiverad
    
    kontrollera eventuella inställningar som kan ha gjort att Furnace startade i detta läge. inläsning av teckensnitt är en av dessa.

en: can't keep going without graphics! Furnace will quit now.
sv: kan ej fortsätta utan grafik! Furnace kommer att sluta nu.

en: file
sv: arkiv

en: new...
sv: ny...

en: open...
sv: öppna...

en: open recent
sv: öppna senaste

en: nothing here yet
sv: ingenting här ännu

en: clear history
sv: rensa historik

en: Are you sure you want to clear the recent file list?
sv: Är du säker på att du vill rensa listan över senaste filer?

en: save as...
sv: spara som...

en: export audio...
sv: exportera ljud...

en: export VGM...
sv: exportera VGM...

en: export text...
sv: exportera text...

en: export command stream...
sv: exportera kommandoström...

en: export .dmf...
sv: exportera .dmf...

en: export...
sv: exportera...

en: manage chips
sv: hantera chips

en: add chip...
sv: hantera chip...

en: cannot add chip! (%s)
sv: kan ej lägga till chip! (%s)

en: configure chip...
sv: konfigurera chip...

en: change chip...
sv: byt chip...

en: Preserve channel positions
sv: Bevara kanalpositioner

en: cannot change chip! (%s)
sv: kan ej byta chip! (%s)

en: remove chip...
sv: ta bort chip...

en: cannot remove chip! (%s)
sv: kan ej ta bort chip! (%s)

en: open built-in assets directory
sv: öppna den inbyggda tillgångskatalogen

en: restore backup
sv: återställa säkerhetskopia

en: exit...
sv: avsluta...

en: edit
sv: redigera

en: clear...
sv: rensa

en: settings
sv: inställningar

en: full screen
sv: helskärm

en: lock layout
sv: låsa layouten

en: pattern visualizer
sv: mönstervisualiserare

en: reset layout
sv: återställ layout

en: switch to mobile view
sv: växla till mobilvy

en: user systems...
sv: användarsystem...

en: settings...
sv: inställningar...

en: Window
sv: Fönster

en: window
sv: fönster

en: song
sv: låt

en: song comments
sv: låtkommentar

en: song information
sv: låtinformation

en: subsongs
sv: underlåtar

en: channels
sv: kanaler

en: chip manager
sv: chiphanteraren

en: orders
sv: sekvenser

en: pattern manager
sv: mönsterhenteraren

en: compatibility flags
sv: kompatibilitetsflaggor

en: assets
sv: tillgångar

en: instruments
sv: instrument

en: instrument editor
sv: instrumentredigeraren

en: sample editor
sv: sampleredigeraren

en: wavetable editor
sv: wavetable-redigeraren

en: visualizers
sv: visualiseringar

en: oscilloscope (master)
sv: oscilloskop (master)

en: oscilloscope (per-channel)
sv: oscilloskop (per-kanal)

en: oscilloscope (X-Y)
sv: oscilloskop (X-Y)

en: volume meter
sv: volymmätare

en: clock
sv: klocka

en: speed
sv: hastighet

en: log viewer
sv: loggvisare

en: register view
sv: registervy

en: statistics
sv: statistik

en: memory composition
sv: minneskomposition

en: effect list
sv: effektlista

en: play/edit controls
sv: kontroller för uppspelning/redigering

en: piano/input pad
sv: piano/inmatningsplatta

en: Help
sv: Hjälp

en: help
sv: hjälp

en: debug menu
sv: felsökningsmeny

en: inspector
sv: inspektör

en: panic
sv: panik...

en: about...
sv: om...

en: | Speed %d:%d
sv: | Hastighet %d:%d

en: | Speed %d
sv: | Hastighet %d

en: | Order %.2X/%.2X
sv: | Sekvens %.2X/%.2X

en: | Order %d/%d
sv: | Sekvens %d/%d

en: | Row %.2X/%.2X
sv: | Rad %.2X/%.2X

en: | Row %d/%d
sv: | Rad %d/%d

en: Don't you have anything better to do?
sv: Har du ingenting bättre att göra?

en: %d year  | %d years
sv[0]: %d år
sv[1]: %d år

en: %d month  | %d months
sv[0]: %d månad
sv[1]: %d månader

en: %d day  | %d days
sv[0]: %d dag
sv[1]: %d dagar

en: Note off (cut)
sv: Not av (klipp)

en: Note off (release)
sv: Not av (release)

en: Macro release only
sv: Endast makrorelease

en: Note on: %s
sv: Not på: %s

en: Ins %d: <invalid>
sv: Ins %d: <ogiltigt>

en: Set volume: %d (%.2X, INVALID!)
sv: Ställ in volym: %d (%.2X, OGILTIG!)

en: | modified
sv: | modifierad

en: System File Dialog Pending
sv: Dialogrutan för systemfiler väntar

en: there was an error in the file dialog! you may want to report this issue to:
    https://github.com/tildearrow/furnace/issues
    check the Log Viewer (window > log viewer) for more information.
    
    for now please disable the system file picker in Settings > General.
sv: det uppstod ett fel i fildialogen! du kanske vill rapportera detta problem till:
    https://github.com/tildearrow/furnace/issues
    kolla loggvisaren (fönster > loggvisare) för mer information.
    
    för tillfället vänligen inaktivera systemfilväljaren i Inställningar > Allmänt.

en: can't do anything without Storage permissions!
sv: kan ej göra något utan lagringsbehörighet!

en: Zenity/KDialog not available!
    please install one of these, or disable the system file picker in Settings > General.
sv: Zenity/KDialog ej tillgänglig!
    installera en av dessa, eller inaktivera systemfilväljaren i Inställningar > Allmänt.

en: error while saving instrument! only the following instrument types are supported:
    - FM (OPN)
    - SN76489/Sega PSG
    - Game Boy
    - PC Engine
    - NES
    - C64
    - FM (OPLL)
    - FDS
sv: fel när du sparar instrument! endast följande instrumenttyper stöds:
    - FM (OPN)
    - SN76489/Sega PSG
    - Game Boy
    - PC Engine
    - NES
    - C64
    - FM (OPLL)
    - FDS

en: there were some errors while loading samples:
sv: det uppstod några fel när samples laddades:

en: ...but you haven't selected a sample!
sv: ...men du har inte valt någon sample!

en: could not save sample! open Log Viewer for more information.
sv: kunde ej spara sample! öppna loggvisaren för mer information.

en: there were some warnings/errors while loading instruments:
sv: det fanns några varningar/fel när instrument laddades:

en: > %s: cannot load instrument! (%s)
sv: > %s: kan ej ladda instrumentet! (%s)

en: cannot load instrument! (%s)
sv: kan ej ladda instrumentet! (%s)

en: congratulations! you managed to load nothing.
    you are entitled to a bug report.
sv: grattis! du lyckades inte ladda någonting.
    du har rätt till en buggrapport.

en: ...but you haven't selected an instrument!
sv: ...men du har inte valt ett instrument!

en: there were some errors while loading wavetables:
sv: det uppstod några fel när wavetables laddades:

en: cannot load wavetable! (%s)
sv: kan ej ladda wavetable! (%s)

en: ...but you haven't selected a wavetable!
sv: ...men du har inte valt ett wavetable!

en: could not open file!
sv: kunde ej öppna filen!

en: could not write VGM! (%s)
sv: kunde ej skriva VGM! (%s)

en: could not write text! (%s)
sv: kunde ej skriva text! (%s)

en: could not write command stream! (%s)
sv: kunde ej skriva kommandoström! (%s)

en: could not import user presets!
sv: kunde inte importera användarinställningar!

en: could not import user presets! (%s)
sv: kunde inte importera användarinställningar! (%s)

en: You opened: %s
sv: Du öppnade: %s

en: You opened:
sv: Du öppnade:

en: You saved: %s
sv: Du sparade: %s

en: Error
sv: Fel

en: Select Instrument
sv: Välj instrument

en: Import Raw Sample
sv: Importera råsample

en: Rendering...
sv: Renderar...

en: Please wait...
sv: Vänligen vänta...

en: Abort
sv: Avbryta

en: Erasing
sv: Tar bort

en: All subsongs
sv: Alla underlåtar

en: Current subsong
sv: Nuvarande underlåt

en: Optimization
sv: Optimering

en: De-duplicate patterns
sv: Avduplicera mönster

en: Remove unused instruments
sv: Ta bort oanvända instrument

en: Remove unused samples
sv: Ta bort oanvända samples

en: Never mind! Cancel
sv: Strunt samma! Avbryta

en: Drum kit mode:
sv: Trumsetläge:

en: 12 samples per octave
sv: 12 samples per oktav

en: Starting octave
sv: Startar oktav

en: Drum Kit
sv: Trumset

en: this is an instrument bank! select which one to use:
sv: detta är en instrumentbank! välj vilken du vill använda:

en: this is an instrument bank! select which ones to load:
sv: detta är en instrumentbank! välj vilka som ska laddas:

en: Data type:
sv: Datatyp:

en: (will be mixed down to mono)
sv: (kommer att mixas ner till mono)

en: Unsigned
sv: Osignerad

en: Big endian
sv: Stor endian

en: Swap nibbles
sv: Byta nibbles

en: Swap words
sv: Byta ord

en: Encoding:
sv: Kodning:

en: Reverse bit order
sv: Vänd om bitordningen

en: Error! No string provided!
sv: Fel! Ingen sträng gett ut!

en: it appears I couldn't load these fonts. any setting you can check?
sv: det verkar som jag inte kunde ladda dessa typsnitt. någon inställning du kan kontrollera?

en: could not init renderer!
    falling back to software renderer. please restart Furnace.
sv: kunde inte starta renderaren
    faller tillbaka till mjukvarurendering. vänligen starta om Furnace.

en: could not init renderer! %s
    falling back to software renderer. please restart Furnace.
sv: kunde inte starta renderaren! %s
    faller tillbaka till mjukvarurendering. starta om Furnace.

en: could not init renderer!
sv: kunde inte starta renderaren!

en: could not open window! %s
sv: kunde ej öppna fönstret! %s

en: 
    falling back to software renderer. please restart Furnace.
sv: 
    faller tillbaka till mjukvarurendering. vänligen starta om Furnace.

en: Size column to fit###SizeOne
sv: Storlek på kolumn för att passa

en: Size all columns to fit###SizeAll
sv: Anpassa storleken på alla kolumner

en: Size all columns to default###SizeAll
sv: Storlek på alla kolumner till standard

en: Reset order###ResetOrder
sv: Återställa sekvens

en: (Main menu bar)
sv: (Huvudmenyfältet)

en: (Untitled)
sv: (Utan titel)

en: Hide tab bar###HideTabBar
sv: Dölj flikfältet

en: LocaleSettings: ccjk
sv: Lokalinställningar: ccjk

en: NES DPCM data
sv: NES DPCM-data

en: SNES Bit Rate Reduction
sv: SNES bithastighetsreduktion

en: Unsaved changes! Save changes before quitting?
sv: Osparade ändringar! Spara ändringar innan du avslutar?

en: Preserve channel order
sv: Bevara kanalordningen

en: Clone channel data
sv: Klona kanaldata

en: Clone at end
sv: Klona på slutet

en: Actions
sv: Åtgärder

en: (drag to swap chips)
sv: (dra för att byta chips)

en: Clone##SysDup
sv: Klona

en: cannot clone chip! (%s)
sv: kan ej klona chip! (%s)

en: Change##SysChange
sv: Byt

en: Are you sure you want to remove this chip?
sv: Är du säker på att du vill ta bort detta chip?

en: Re-arrange patterns
sv: Arrangera om mönster

en: Sort orders
sv: Sortera sekvenser

en: Make patterns unique
sv: Gör mönstren unika

en: Pattern %.2X
    - not allocated
sv: Mönster %.2X
    - inte tilldelat

en: Pattern %.2X
    - use count: %d (%.0f%%)
    
    right-click to erase
sv: Mönster %.2X
    - antal användningar: %d (%.0f%%)
    
    högerklicka för att radera

en: Down Down Down
sv: Ner ner ner

en: Down.
sv: Ner.

en: Down Up Down Up
sv: Ner upp ner upp

en: Down UP
sv: Ner UPP

en: Up Up Up
sv: Upp upp upp

en: Up.
sv: Upp.

en: Up Down Up Down
sv: Upp ner upp ner

en: Up DOWN
sv: Upp NER

en: Algorithm
sv: Algoritm

en: Feedback
sv: Återkoppling

en: LFO > Freq
sv: LFO > Frekv.

en: LFO > Amp
sv: LFO > Amp.

en: EnvScale
sv: ADSR-skala

en: Multiplier
sv: Multiplikator

en: AM Depth
sv: AM-djup

en: Vibrato Depth
sv: Vibratodjup

en: Level Scaling
sv: Nivåskalning

en: Scale Rate
sv: Skalhastighet

en: OP2 Half Sine
sv: OP2 halvsinus

en: OP1 Half Sine
sv: OP1 halvsinus

en: EnvShift
sv: ADSR-skift

en: Fine
sv: Fin

en: LFO2 > Freq
sv: LFO2 > Frekv.

en: LFO2 > Amp
sv: LFO2 > Amp.

en: OP4 Noise Mode
sv: OP4 brusläge

en: Envelope Delay
sv: ADSR-delay

en: Output Level
sv: Utgångsnivå

en: Modulation Input Level
sv: Moduleringsingångsnivå

en: Left Output
sv: Vänster utgång

en: Right Output
sv: Höger utgång

en: Coarse Tune (semitones)
sv: Modulatortonsstämning (semitoner)

en: Fixed Frequency Mode
sv: Fast frekvensläge

en: Env. Delay
sv: ADSR-delay

en: ModInput
sv: ModIngång

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

en: Tune
sv: Stämma

en: Fixed
sv: Fast

en: User
sv: Användare

en: 1. Violin
sv: 1. Fiol

en: 2. Guitar
sv: 2. Gitarr

en: 4. Flute
sv: 4. Flöjt

en: 5. Clarinet
sv: 5. Klarinett

en: 10. Synth
sv: 10. Synt

en: 11. Harpsichord
sv: 11. Cembalo

en: 12. Vibraphone
sv: 12. Vibrafon

en: 13. Synth Bass
sv: 13. Syntbas

en: 14. Acoustic Bass
sv: 14. Akustisk bas

en: 15. Electric Guitar
sv: 15. Elgitarr

en: Drums
sv: Trummor

en: 1. Electric String
sv: 1. Elektrisk stråkin

en: 3. Electric Guitar
sv: 3. Elgitarr

en: 6. Saxophone
sv: 6. Saxofon

en: 8. Street Organ
sv: 8. Gatuorgel

en: 9. Synth Brass
sv: 9. Syntmässing

en: 10. Electric Piano
sv: 10. Elektriskt piano

en: 11. Bass
sv: 11. Bas

en: 13. Chime
sv: 13. Klockspel

en: 15. Noise
sv: 15. Brus

en: 1. Strings
sv: 1. Stråkinstrument

en: 4. Electric Piano
sv: 4. Elektriskt piano

en: 5. Flute
sv: 5. Flöjt

en: 8. Harmonica
sv: 8. Munspel

en: 10. Synth Brass
sv: 10. Syntmässing

en: 11. Short Saw
sv: 11. Kortsåg

en: 13. Electric Guitar 2
sv: 13. Elgitarr 2

en: 14. Synth Bass
sv: 14. Syntbas

en: 1. Bell
sv: 1. Klocka

en: 6. Rattling Bell
sv: 6. Rasslande klocka

en: 8. Reed Organ
sv: 8. Räfflad orgel

en: 9. Soft Bell
sv: 9. Mjukklocka

en: 10. Xylophone
sv: 10. Xylofon

en: 11. Vibraphone
sv: 11. Vibrafon

en: 12. Brass
sv: 12. Mässing

en: 13. Bass Guitar
sv: 13. Basgitarr

en: 14. Synth
sv: 14. Synt

en: 15. Chorus
sv: 15. Kör

en: Half Sine
sv: Halvsinus

en: Absolute Sine
sv: Absolut sinus

en: Quarter Sine
sv: Kvartal sinus

en: Squished Sine
sv: Pressad sinus

en: Squished AbsSine
sv: Pressad abs. sinus

en: Derived Square
sv: Härledd kvadrat

en: Pulse Sine
sv: Pulssinus

en: Sine (Even Periods)
sv: Sinus (jämna perioder)

en: AbsSine (Even Periods)
sv: Absolut sinus (jämna perioder)

en: Cut Sine
sv: Skärsinus

en: Cut Triangle
sv: Skärtriangel

en: Squished Triangle
sv: Pressad triangel

en: Squished AbsTriangle
sv: Pressad abs. triangel

en: Noise disabled
sv: Brus inaktiverat

en: Square + noise
sv: Kvadrat + brus

en: Ringmod from OP3 + noise
sv: Ringmod från OP3 + brus

en: Ringmod from OP3 + double pitch ModInput
    WARNING - has emulation issues; subject to change
sv: Ringmod från OP3 + dubbel tonhöjd ModIngång
    VARNING - har emuleringsproblem; kan komma att ändras

en: Bitwise AND
sv: Bitwise LOGISKT OCH

en: Bitwise OR
sv: Bitwise LOGISKT ELLER

en: sync
sv: synk

en: How did you even
sv: Hur kunde du ens

en: triangle
sv: triangel

en: saw
sv: såg

en: pulse
sv: puls

en: noise
sv: brus

en: tone
sv: ton

en: envelope
sv: ADSR

en: hold
sv: håll

en: alternate
sv: alternativ

en: direction
sv: riktning

en: enable
sv: aktivera

en: enabled
sv: aktiverad

en: mirror
sv: spegla

en: resolution
sv: upplösning

en: fixed
sv: fast

en: echo
sv: eko

en: pitch mod
sv: tonhöjdsmod.

en: invert right
sv: invertera höger

en: invert left
sv: invertera vänster

en: low
sv: låg

en: high
sv: hög

en: ch3off
sv: k3av

en: high3
sv: hög3

en: high1
sv: hög1

en: square
sv: kvadrat

en: split L/R
sv: dela L/R

en: ring mod
sv: ringmod

en: low pass
sv: lågpass

en: high pass
sv: högpass

en: band pass
sv: bandpass

en: enable tap B
sv: aktivera tap-B

en: AM with slope
sv: AM med lutning

en: invert B
sv: invertera B

en: invert A
sv: invertera A

en: reset B
sv: återställa B

en: reset A
sv: återställa A

en: clip B
sv: klipp B

en: clip A
sv: klipp A

en: swap counters (noise)
sv: byt räknare (brus)

en: low pass (noise)
sv: lågpass (brus)

en: rear right
sv: bakre höger

en: rear left
sv: bakre vänster

en: on
sv: på

en: k1 slowdown
sv: k1 nedgång

en: k2 slowdown
sv: k2 nedgång

en: pause
sv: paus

en: reverse
sv: omvänd

en: Subtract
sv: Subtrahera

en: Average
sv: Genomsnitt

en: Phase
sv: Fas

en: Chorus
sv: Kör

en: None (dual)
sv: Ingen (dubbel)

en: Fade (ping-pong)
sv: Tona (pingpong)

en: Overlay
sv: Överlag

en: Negative Overlay
sv: Negativ överlag

en: Slide
sv: Glida

en: Mix Chorus
sv: Mixkör

en: Phase Modulation
sv: Fasmodulering

en: Sweep
sv: Svep

en: Wait
sv: Vänta

en: Wait for Release
sv: Vänta på release

en: Loop until Release
sv: Loopa tills release

en: Volume Sweep
sv: Volymsvep

en: Frequency Sweep
sv: Frekvenssvep

en: Cutoff Sweep
sv: Brytfrekvenssvep

en: Direct
sv: Direkt

en: Decrease (linear)
sv: Förminska (linjär)

en: Decrease (logarithmic)
sv: Förminska (logaritmisk)

en: Increase (linear)
sv: Öka (linjär)

en: Increase (bent line)
sv: Öka (böjd linje)

en: Relative
sv: Relativ

en: %d: +%d (exponential)
sv: %d: +%d (exponentiell)

en: %d: +%d (linear)
sv: %d: +%d (linjär)

en: %d: -%d (exponential)
sv: %d: -%d (exponentiell)

en: %d: -%d (linear)
sv: %d: -%d (linjär)

en: %d: %d (direct)
sv: %d: %d (direkt)

en: Random
sv: Slumpmässigt

en: left click to restart
    middle click to pause
    right click to see algorithm
sv: vänsterklicka för att starta om
    mittenklick för att pausa
    högerklicka för att se algoritm

en: left click to configure TL scaling
    right click to see FM preview
sv: vänsterklicka för att konfigurera TL-skalning
    högerklicka för att se FM-förhandsgranskning

en: right click to see FM preview
sv: högerklicka för att se FM-förhandsgranskning

en: operator level changes with volume?
sv: operatorsnivån ändras med volymen?

en: AUTO##OPKVS
sv: AUTO

en: NO##OPKVS
sv: NEJ

en: YES##OPKVS
sv: JA

en: Bottom
sv: Knapp

en: Hold
sv: Håll

en: SusTime
sv: SusTid

en: Shape
sv: Form

en: Macro type: Sequence
sv: Makrotyp: Sekvens

en: Macro type: ADSR
sv: Makrotyp: ADSR

en: Macro type: LFO
sv: Makrotyp: LFO

en: Macro type: What's going on here?
sv: Makrotyp: Vad händer här?

en: Delay/Step Length
sv: Delay-/Steglängd

en: Step Length (ticks)##IMacroSpeed
sv: Steglängd (ticks)

en: Delay##IMacroDelay
sv: Delay

en: Release mode: Active (jump to release pos)
sv: Releaseläge: Aktiv (hoppa till releasepos.)

en: Release mode: Passive (delayed release)
sv: Releaseläge: Passiv (fördröjd release)

en: StepLen
sv: Steglängd

en: The heck? No, this isn't even working correctly...
sv: Vad i helvete? Nej, detta fungerar inte ens korrekt...

en: The only problem with that selectedMacro is that it's a bug...
sv: Det enda problemet med det valda makro är att det är en bugg...

en: (copying)
sv: (kopierar)

en: (swapping)
sv: (byter)

en: - drag to swap operator
    - shift-drag to copy operator
sv: - dra för att byta operator
    - skift-dra för att kopiera operator

en: new DPCM features disabled (compatibility)!
sv: nya DPCM-funktioner inaktiverade (kompatibilitet)!

en: click here to enable them.
sv: klicka här om du vill aktivera dem.

en: none selected
sv: inga vald

en: Use sample
sv: Använd sample

en: Sample bank slot##BANKSLOT
sv: Samplebankplats

en: Use wavetable (Amiga/Generic DAC only)
sv: Använd wavetable (endast Amiga/Generisk DAC)

en: Use wavetable
sv: Använd wavetable

en: Use sample map
sv: Använd samplekarta

en: sample name
sv: samplenamn

en: set entire map to this pitch
sv: ställa in hela kartan till denna tonhöjd

en: set entire map to this delta counter value
sv: ställa in hela kartan till detta delta räknarvärde

en: set entire map to this note
sv: ställa in hela kartan till denna not

en: set entire map to this sample
sv: ställ in hela kartan till denna sample

en: reset pitches
sv: återställa tonhöjder

en: clear delta counter values
sv: rensa deltaräknarens värden

en: reset notes
sv: återställa noter

en: clear map samples
sv: rensa mapsamples

en: Request from TX81Z
sv: Begäran från TX81Z

en: %s name
sv: %s namn

en: Fixed frequency mode
sv: Fast frekvensläge

en: when enabled, drums will be set to the specified frequencies, ignoring the note.
sv: om detta blir aktiverad kommer trummorna att ställas in på de angivna frekvenserna, utan hänsyn till noten.

en: Drum
sv: Trumma

en: FreqNum
sv: FrekvNum

en: Snare/Hi-hat
sv: Virveltrumma/Hihat

en: Tom/Top
sv: Tom/Rid

en: Volume##TL
sv: Volym

en: this volume slider only works in compatibility (non-drums) system.
sv: detta volymreglage fungerar endast på ett kompatibelt system (utan trummor).

en: Env
sv: ADSR

en: OPL2/3 only (last 4 waveforms are OPL3 only)
sv: Endast OPL2/3 (de sista 4 vågformerna är endast OPL3)

en: Envelope 2 (kick only)
sv: ADSR 2 (endast bastrumma)

en: Freq
sv: Frekv.

en: Only on YM2151 (OPM)
sv: Endast på YM2151 (OPM)

en: Frequency (F-Num)
sv: Frekvens (F-Num)

en: SSG On
sv: SSG på

en: waiting...
sv: väntar...

en: no instrument selected
sv: inget instrument valt

en: none of the currently present chips are able to play this instrument type!
sv: inga av de nuvarande chips kan spela denna typ av instrument!

en: FM Macros
sv: FM-makron

en: LFO Speed
sv: LFO-hastighet

en: PM Depth
sv: PM-djup

en: LFO Shape
sv: LFO-form

en: AM Depth 2
sv: AM-djup 2

en: PM Depth 2
sv: PM-djup 2

en: LFO2 Speed
sv: LFO2-hastighet

en: LFO2 Shape
sv: LFO2-form

en: Operator Macros
sv: Operatormakron

en: OP%d Macros
sv: OP%d makron

en: Op. Arpeggio
sv: Op. arpeggio

en: Op. Pitch
sv: Op. tonhöjd

en: Op. Panning
sv: Op. panorering

en: Use software envelope
sv: Använd mjukvaru-ADSR

en: Initialize envelope on every note
sv: Initialisera ADSR på varje not

en: Double wave length (GBA only)
sv: Dubbel våglängd (endast GBA)

en: Sound Length
sv: Ljudlängd

en: Infinity
sv: Oändlighet

en: Direction
sv: Riktning

en: Up
sv: Upp

en: Down
sv: Ner

en: Hardware Sequence
sv: Hårdvarusekvens

en: Command
sv: Kommando

en: Move/Remove
sv: Flytta/Ta bort

en: Env Length
sv: ADSR-längd

en: Shift
sv: Skift

en: Ring Modulation
sv: Ringmodulering

en: Oscillator Sync
sv: Oscillatorsynk

en: Enable filter
sv: Aktivera filter

en: Initialize filter
sv: Initiera filter

en: Cutoff
sv: Brytfrekvens

en: Filter Mode
sv: Filterläge

en: Noise Mode
sv: Brusläge

en: Wave Mix Mode
sv: Vågmixläge

en: Absolute Cutoff Macro
sv: Absolut brytfrekvensmakro

en: Absolute Duty Macro
sv: Absolut arbetscykelmakro

en: Don't test before new note
sv: Testa inte före den nya noten

en: Switch roles of frequency and phase reset timer
sv: Byt roller för timer på frekvens- och fasåterställning

en: Amount
sv: Belopp

en: Bound
sv: Bunden

en: Flip
sv: Vändning

en: Load waveform
sv: Ladda vågform

en: when enabled, a waveform will be loaded into RAM.
    when disabled, only the offset and length change.
sv: när den är aktiverad kommer en vågform att laddas in i RAM.
    när den är inaktiverad ändras bara offset och längd.

en: Waveform##WAVE
sv: Vågform

en: Per-channel wave position/length
sv: Vågposition/längd per kanal

en: Ch
sv: Kanal

en: Compatibility mode
sv: Kompatibilitetsläge

en: only use for compatibility with .dmf modules!
    - initializes modulation table with first wavetable
    - does not alter modulation parameters on instrument change
sv: används endast för kompatibilitet med .dmf-moduler!
    - startar moduleringstabell med den första vågen
    - ändrar inte moduleringsparametrar vid instrumentbyte

en: Modulation depth
sv: Moduleringsdjup

en: Modulation speed
sv: Moduleringshastighet

en: Modulation table
sv: Moduleringstabell

en: Set modulation table (channel 5 only)
sv: Ställ in moduleringstabell (endast kanal 5)

en: Envelope length
sv: ADSR-längd

en: Left Volume Ramp
sv: Vänster volymramp

en: Right Volume Ramp
sv: Höger volymramp

en: Filter K1 Ramp
sv: Filter K1-ramp

en: Filter K2 Ramp
sv: Filter K2-ramp

en: K1 Ramp Slowdown
sv: K1 rampavmattning

en: K2 Ramp Slowdown
sv: K2 rampavmattning

en: Attack Rate
sv: Attackhastighet

en: Decay 1 Rate
sv: Decay 1-hastighet

en: Decay Level
sv: Decaynivå

en: Decay 2 Rate
sv: Decay 2-hastighet

en: Release Rate
sv: Release-hastighet

en: Rate Correction
sv: Hastighetskorrigering

en: LFO Rate
sv: LFO-hastighet

en: Use envelope
sv: Använd ADSR

en: Sustain/release mode:
sv: Sustain/release-läge:

en: Direct (cut on release)
sv: Direkt (klipp vid släpp)

en: Effective (linear decrease)
sv: Effektiv (linjär minskning)

en: Effective (exponential decrease)
sv: Effektiv (exponentiell minskning)

en: Delayed (write R on release)
sv: Försenad (skriv R vid release)

en: Gain Mode
sv: Gain-läge

en: using decrease modes will not produce any sound at all, unless you know what you are doing.
    it is recommended to use the Gain macro for decrease instead.
sv: att använda minskningslägen kommer inte att producera något ljud alls, om du inte vet vad du gör.
    det rekommenderas att använda makrot Gain för att minska i stället.

en: Enable synthesizer
sv: Aktivera synthesizer

en: Single-waveform
sv: Enkelvågform

en: Dual-waveform
sv: Dubbelvågform

en: Wave 1
sv: Våg 1

en: waveform macro is controlling wave 1!
    this value will be ineffective.
sv: vågformsmakro styr våg 1!
    detta värde kommer att vara ineffektivt.

en: Wave 2
sv: Våg 2

en: Resume preview
sv: Återuppta förhandsgranskningen

en: Pause preview
sv: Pausa förhandsgranskningen

en: Restart preview
sv: Starta om förhandsgranskningen

en: Copy to new wavetable
sv: Kopiera till ett nytt wavetable

en: Update Rate
sv: Uppdateringshastighet

en: Global
sv: Globalt

en: wavetable synthesizer disabled.
    use the Waveform macro to set the wave for this instrument.
sv: wavetable-synthesizer inaktiverad.
    använd vågformsmakrot för att ställa in vågen för detta instrument.

en: Macros
sv: Makron

en: Phase Reset
sv: Fasåterställning

en: Duty/Noise
sv: Arbetscykel/Brus

en: Filter Toggle
sv: Växla filter

en: Panning (left)
sv: Panorering (vänster)

en: Panning (right)
sv: Panorering (höger)

en: Noise Freq
sv: Brusfrekv.

en: AutoEnv Num
sv: Auto-ADSR täljare

en: AutoEnv Den
sv: Auto-ADSR nämnare

en: Force Period
sv: Tvinga period

en: Env Period
sv: ADSR-period

en: Noise AND Mask
sv: Brus LOGISKT OCH Mask

en: Noise OR Mask
sv: Brus LOGISKT ELLER Mask

en: On/Off
sv: På/Av

en: Mod Depth
sv: Mod. Djup

en: Mod Speed
sv: Mod. Hastighet

en: Mod Position
sv: Mod. Position

en: Noise Length
sv: Bruslängd

en: Wave Pos
sv: Vågposition

en: Wave Length
sv: Våglängd

en: Pulse Width
sv: Pulsbredd

en: Duty/Int
sv: Arbete/Int

en: Load LFSR
sv: Ladda in LFSR

en: Envelope Mode
sv: ADSR-läge

en: Phase Reset Timer
sv: Fasåterställningstimer

en: Freq Divider
sv: Frekvensdelare

en: Clock Divider
sv: Klockavdelare

en: Global Volume
sv: Globalvolym

en: Echo Level
sv: Ekonivå

en: Echo Feedback
sv: Ekofeedback

en: Echo Length
sv: Ekolängd

en: Group Ctrl
sv: Grupp-Ctrl

en: Group Attack
sv: Gruppattack

en: Group Decay
sv: Gruppdecay

en: Noise Type
sv: Brustyp

en: Square/Noise
sv: Kvadrat/Brus

en: Tap A Location
sv: Tryck på A-plats

en: Tap B Location
sv: Tryck på B-plats

en: Portion A Length
sv: Del A-längd

en: Portion B Length
sv: Del B-längd

en: Portion A Offset
sv: Del A-offset

en: Portion B Offset
sv: Del B-offset

en: Load Value
sv: Ladda värde

en: Wave Mix
sv: Vågmix

en: Timer Macros
sv: Timermakron

en: warning: timer effects are not supported by VGM export!
sv: varning: timereffekter stöds inte av VGM-export!

en: TFX Offset
sv: TFX-offset

en: Timer Num
sv: Timertäljare

en: Timer Den
sv: Timernämnare

en: PWM Boundary
sv: PWM-gräns

en: Octave offset
sv: Oktavoffset

en: go to Macros for other parameters.
sv: gå till makron för andra parametrar.

en: invalid instrument type! change it first.
sv: ogiltig instrumenttyp! ändra det först.

en: clear contents
sv: rensa innehållen

en: Min
sv: Min.

en: Max
sv: Max.
