furnace 0.6.8 - en to pl translation catalogue (3342 entries)

en: premature end of file
pl: przedwczesny koniec pliku

en: Channel %d
pl: Kanał %d

en: 20xx: Set channel mode (bit 0: square; bit 1: noise; bit 2: envelope)
pl: 20xx: Ustaw tryb kanału (bit 0: fala kwadratowa; bit 1: szum; bit 2: obwiednia)

en: 21xx: Set noise frequency (0 to 1F)
pl: 21xx: Ustaw częstotliwość szumu (0-1F)

en: 22xy: Set envelope mode (x: shape, y: enable for this channel)
pl: 22xy: Ustaw tryb obwiedni (x: kształt, y: włącz dla tego kanału)

en: 23xx: Set envelope period low byte
pl: 23xx: Ustaw niski bajt okresu obwiedni

en: 24xx: Set envelope period high byte
pl: 24xx: Ustaw wysoki bajt okresu obwiedni

en: 25xx: Envelope slide up
pl: 25xx: Portamento obwiedni w górę

en: 26xx: Envelope slide down
pl: 26xx: Portamento obwiedni w dół

en: 29xy: Set auto-envelope (x: numerator; y: denominator)
pl: 29xy: Ustaw auto-obwiednię (x: licznik; y: mianownik)

en: 2Exx: Write to I/O port A
pl: 2Exx: Zapisz do portu A I/O

en: 2Fxx: Write to I/O port B
pl: 2Fxx: Zapisz do portu B I/O

en: 21xx: Set noise frequency (0 to FF)
pl: 21xx: Ustaw częstotliwość szumu (0 do FF)

en: 12xx: Set duty cycle (0 to 8)
pl: 12xx: Ustaw szerokość fali prostokątnej (0-8)

en: 27xx: Set noise AND mask
pl: 27xx: Maska szumu (logiczne OR)

en: 28xx: Set noise OR mask
pl: 28xx: Maska szumu (logiczne OR)

en: 2Cxy: Automatic noise frequency (x: mode (0: disable, 1: freq, 2: freq + OR mask); y: offset)
pl: Automatyczna częstotliwość szumu (x: tryb (0: wyłączony, 1: częstotlwość, 2: częstotliwość + maska "OR"); y: odchylenie

en: 2Dxx: NOT TO BE EMPLOYED BY THE COMPOSER
pl: 2Dxx: NIE DO UŻYTKU PRZEZ KOMPOZYTORA

en: 30xx: Toggle hard envelope reset on new notes
pl: 30xx: Włącz twardy reset obwiedni przy nowych nutach

en: 18xx: Toggle extended channel 3 mode
pl: 18xx: Włącz rozszerzony kanał 3

en: 17xx: Toggle PCM mode (LEGACY)
pl: 17xx: Włącz tryb PCM (PRZESTARZAŁE)

en: DFxx: Set sample playback direction (0: normal; 1: reverse)
pl: DFxx: Ustaw kierunek odtwarzania sampli (0: normalny; 1: odwrotny)

en: 18xx: Toggle drums mode (1: enabled; 0: disabled)
pl: 18xx: Włącz tryb perkusji (1: włączone; 0: wyłączone)

en: 11xx: Set feedback (0 to 7)
pl: 11xx: Ustaw feedback (0-7)

en: 12xx: Set level of operator 1 (0 highest, 7F lowest)
pl: 12xx: Ustaw poziom operatora 1 (0 najwyższy, 7F najniższy)

en: 13xx: Set level of operator 2 (0 highest, 7F lowest)
pl: 13xx: Ustaw poziom operatora 2 (0 najwyższy, 7F najniższy)

en: 14xx: Set level of operator 3 (0 highest, 7F lowest)
pl: 14xx: Ustaw poziom operatora 3 (0 najwyższy, 7F najniższy)

en: 15xx: Set level of operator 4 (0 highest, 7F lowest)
pl: 15xx: Ustaw poziom operatora 4 (0 najwyższy, 7F najniższy)

en: 16xy: Set operator multiplier (x: operator from 1 to 4; y: multiplier)
pl: 16xy: Ustaw mnożnik częst. operatora (x: operator od 1 do 4; y: mnożnik)

en: 19xx: Set attack of all operators (0 to 1F)
pl: 19xx: Ustaw narastanie na wszystkich operatorach (0-1F)

en: 1Axx: Set attack of operator 1 (0 to 1F)
pl: 1Axx: Ustaw narastanie operatora 1 (0-1F)

en: 1Bxx: Set attack of operator 2 (0 to 1F)
pl: 1Bxx: Ustaw narastanie operatora 2 (0-1F)

en: 1Cxx: Set attack of operator 3 (0 to 1F)
pl: 1Cxx: Ustaw narastanie operatora 3 (0-1F)

en: 1Dxx: Set attack of operator 4 (0 to 1F)
pl: 1Dxx: Ustaw narastanie operatora 4 (0-1F)

en: 50xy: Set AM (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: AM)
pl: 50xy: Ustaw AM (x: operatory 1-4 (0 dla wszystkich operatorów); y: AM)

en: 51xy: Set sustain level (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: sustain)
pl: 51xy: Ustaw poziom podtrzymania (x: operatory 1-4 (0 dla wszystkich operatorów); y: poziom)

en: 52xy: Set release (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: release)
pl: 52xy: Ustaw opadanie (x: operatory 1-4 (0 dla wszystkich operatorów); y: opadanie)

en: 53xy: Set detune (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: detune where 3 is center)
pl: 53xy: Ustaw rozstrojenie (x: operatory 1-4 (0 dla wszystkich operatorów); y: rozstrojenie (3 - brak rozstrojenia))

en: 54xy: Set envelope scale (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: scale from 0 to 3)
pl: 54xy:  Ustaw skalowanie obwiedni (x: operatory 1-4 (0 dla wszystkich operatorów); y: maks. 0-3)

en: 56xx: Set decay of all operators (0 to 1F)
pl: 56xx: Ustaw opadanie wszystkich operatorów (0-1F)

en: 57xx: Set decay of operator 1 (0 to 1F)
pl: 57xx: Ustaw opadanie operatora 1 (0-1F)

en: 58xx: Set decay of operator 2 (0 to 1F)
pl: 58xx: Ustaw opadanie operatora 2 (0-1F)

en: 59xx: Set decay of operator 3 (0 to 1F)
pl: 59xx: Ustaw opadanie operatora 3 (0-1F)

en: 5Axx: Set decay of operator 4 (0 to 1F)
pl: 5Axx: Ustaw opadanie operatora 4 (0-1F)

en: 5Bxx: Set decay 2 of all operators (0 to 1F)
pl: 5Bxx: Ustaw wtórne opadanie wszystkich operatorów (0-1F)

en: 5Cxx: Set decay 2 of operator 1 (0 to 1F)
pl: 5Cxx: Ustaw wtórne opadanie operatora 1 (0-1F)

en: 5Dxx: Set decay 2 of operator 2 (0 to 1F)
pl: 5Dxx: Ustaw wtórne opadanie operatora 2 (0-1F)

en: 5Exx: Set decay 2 of operator 3 (0 to 1F)
pl: 5Exx: Ustaw wtórne opadanie operatora 3 (0-1F)

en: 5Fxx: Set decay 2 of operator 4 (0 to 1F)
pl: 5Fxx: Ustaw wtórne opadanie operatora 4 (0-1F)

en: 10xx: Set noise frequency (xx: value; 0 disables noise)
pl: 10xx: Ustaw częstotliwość szumu (xx: wartość; 0 wyłącza szum)

en: 17xx: Set LFO speed
pl: 17xx: Ustaw prędkość LFO

en: 18xx: Set LFO waveform (0 saw, 1 square, 2 triangle, 3 noise)
pl: 18xx: Ustaw kształt fali LFO (0 fala piło-kształtna, 1 fala kwadratowa, 2 fala trójkątna, 3 szum)

en: 1Exx: Set AM depth (0 to 7F)
pl: 1Exx: Ustaw głębokość AM (0-7F)

en: 1Fxx: Set PM depth (0 to 7F)
pl: 1Fxx: Ustaw głębokość PM (0-7F)

en: 55xy: Set detune 2 (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: detune from 0 to 3)
pl: 55xy: Ustaw roztrojenie 2 (x: operator 1-4 (0 dla wszystkich operatorów); y: roztrojenie 0-3)

en: 24xx: Set LFO 2 speed
pl: 24xx: Ustaw prędkość LFO 2

en: 25xx: Set LFO 2 waveform (0 saw, 1 square, 2 triangle, 3 noise)
pl: 25xx: Ustaw kształt fali LF0 2 (0 piło-kształtna, 1 kwadratowa, 2 trójkątna, 3 szum)

en: 26xx: Set AM 2 depth (0 to 7F)
pl: 26xx: Ustaw głębokość AM 2

en: 27xx: Set PM 2 depth (0 to 7F)
pl: 27xx: Ustaw głębokość PM 2

en: 28xy: Set reverb (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: reverb from 0 to 7)
pl: 28xy: Ustaw pogłos (x: operatory 1-4 (0 dla wszystkich operatorów); y: pogłos 0-7)

en: 2Axy: Set waveform (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: waveform from 0 to 7)
pl: 2Axy: Ustaw kształt fali (x: operator 1-4 (0 dla wszystkich operatorów); y: kształt fali 0-7)

en: 2Bxy: Set envelope generator shift (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: shift from 0 to 3)
pl: 2Bxy: Ustaw przesunięcie generatora obwiedni (x: operator 1-4 (0 dla wszystkich operatorów); y: przesunięcie

en: 2Cxy: Set fine multiplier (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: fine)
pl: 2Cxy: Ustaw dokładny mnożnik(x: operator 1-4 (0 dla wszystkich operatorów); y: mnożnik)

en: 3xyy: Set fixed frequency of operator 1 (x: octave from 0 to 7; y: frequency)
pl: 3xyy: Ustaw stałą częstotliwość operatora 1 (x: oktawa 0-7; y: częstotliwość)

en: 3xyy: Set fixed frequency of operator 2 (x: octave from 8 to F; y: frequency)
pl: 3xyy: Ustaw stałą częstotliwość operatora 2 (x: oktawa 0-7; y: częstotliwość)

en: 4xyy: Set fixed frequency of operator 3 (x: octave from 0 to 7; y: frequency)
pl: 4xyy: Ustaw stałą częstotliwość operatora 3 (x: oktawa 0-7; y: częstotliwość)

en: 4xyy: Set fixed frequency of operator 4 (x: octave from 8 to F; y: frequency)
pl: 4xyy: Ustaw stałą częstotliwość operatora operatora 4 (x: oktawa 8-F; y: częstotliwość)

en: 10xy: Setup LFO (x: enable; y: speed)
pl: 10xy: Ustaw LFO (x: włączone; y: szybkość)

en: 55xy: Set SSG envelope (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: 0-7 on, 8 off)
pl: 55xy: Ustaw obwiednię SSG (x: operator 1-4 (0 dla wszystkich operatorów); y: 0-7 wł., 8 wył.)

en: 1Fxx: Set ADPCM-A global volume (0 to 3F)
pl: 1Fxx: Ustaw globalną głośność ADPCM-A (0-3F)

en: 10xx: Set patch (0 to F)
pl: Ustaw instrument (0-F)

en: 12xx: Set level of operator 1 (0 highest, 3F lowest)
pl: 12xx: Ustaw poziom operatora 1 (0 maks., 3F min.)

en: 16xy: Set operator multiplier (x: operator from 1 to 2; y: multiplier)
pl: 16xy:  Ustaw mnożnik częst. operatora (x: operator 1-2; y: mnożnik)

en: 19xx: Set attack of all operators (0 to F)
pl: 19xx: Ustaw narastanie wszystkich operatorów (0-F)

en: 1Axx: Set attack of operator 1 (0 to F)
pl: 1Axx: Ustaw narastanie operatora 1 (0-F)

en: 1Bxx: Set attack of operator 2 (0 to F)
pl: 1Bxx: Ustaw narastanie operatora 2 (0-F)

en: 50xy: Set AM (x: operator from 1 to 2 (0 for all ops); y: AM)
pl: Włącz AM (x: operator 1-2 (0 dla wszystkich operatorów); y: AM)

en: 51xy: Set sustain level (x: operator from 1 to 2 (0 for all ops); y: sustain)
pl: 51xy: Ustaw poziom podtrzymania (x: operator 1-2 (0 dla wszystkich operatorów); y: podtrzymanie)

en: 52xy: Set release (x: operator from 1 to 2 (0 for all ops); y: release)
pl: 52xy: Ustaw zwolnienie (x: operator 1-2 (0 dla wszystkich operatorów); y: zwolnienie)

en: 53xy: Set vibrato (x: operator from 1 to 2 (0 for all ops); y: enabled)
pl: 53xy: Vibrato (x: operator 1-2 (0 dla wszystkich operatorów); y: wł.)

en: 54xy: Set envelope scale (x: operator from 1 to 2 (0 for all ops); y: scale from 0 to 3)
pl: 54xy: Ustaw skalowanie obwiedni (x: operator 1-2 (0 dla wszystkich operatorów); y: skala 0-3)

en: 55xy: Set envelope sustain (x: operator from 1 to 2 (0 for all ops); y: enabled)
pl: 55xy: Ustaw podtrzymanie obwiedni (x: operator 1-2 (0 dla wszystkich operatorów); y: wł.)

en: 56xx: Set decay of all operators (0 to F)
pl: 56xx: Ustaw opadanie wszystkich operatorów (0-F)

en: 57xx: Set decay of operator 1 (0 to F)
pl: 57xx: Ustaw opadanie operatora 1 (0-F)

en: 58xx: Set decay of operator 2 (0 to F)
pl: 58xx: Ustaw opadanie operatora 2 (0-F)

en: 5Bxy: Set whether key will scale envelope (x: operator from 1 to 2 (0 for all ops); y: enabled)
pl: 5Bxy: Ustaw skalowanie obwiedni wg. nuty (x: operator 1-2 (0 dla wszystkich operatorów); y: wł.)

en: 10xx: Set global AM depth (0: 1dB, 1: 4.8dB)
pl: 10xx: Ustaw globalną głebokość AM (0: 1 dB, 1: 4.8 dB)

en: 13xx: Set level of operator 2 (0 highest, 3F lowest)
pl: 13xx: Ustaw poziom operatora 2 (0 maks., 3F min.)

en: 14xx: Set level of operator 3 (0 highest, 3F lowest)
pl: 14xx: Ustaw poziom operatora 3 (0 maks., 3F min.)

en: 15xx: Set level of operator 4 (0 highest, 3F lowest)
pl: 15xx: Ustaw poziom operatora 4 (0 maks., 3F min.)

en: 17xx: Set global vibrato depth (0: normal, 1: double)
pl: 17xx: Ustaw globalną głębokość vibrato (0: normalna, 1: podwójna)

en: 1Cxx: Set attack of operator 3 (0 to F)
pl: 1Cxx: Ustaw narastanie operatora 3 (0-F)

en: 1Dxx: Set attack of operator 4 (0 to F)
pl: 1Dxx: Ustaw narastanie operatora 4 (0-F)

en: 2Axy: Set waveform (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: waveform from 0 to 3 in OPL2 and 0 to 7 in OPL3)
pl: 2Axy: Ustaw kształt fali (x: operator 1-4 (0 dla wszystkich operatorów); y: kształt fali 0-3 dla OPL2 i 0-7 dla OPL3)

en: 53xy: Set vibrato (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: enabled)
pl: 53xy: Ustaw vibrato (x: operator 1-4 (0 dla wszystkich operatorów); y: wł.)

en: 55xy: Set envelope sustain (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: enabled)
pl: 55xy: Ustaw podtrzymanie obwiedni (x: operator 1-4 (0 dla wszystkich operatorów); y: wł.)

en: 59xx: Set decay of operator 3 (0 to F)
pl: 59xx: Ustaw opadanie operatora 3 (0-F)

en: 5Axx: Set decay of operator 4 (0 to F)
pl: 5Axx: Ustaw opadanie operatora 4 (0-F)

en: 5Bxy: Set whether key will scale envelope (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: enabled)
pl: 5Bxy: Ustaw skalowanie obwiedni wg. nuty (x: operator 1-4 (0 dla wszystkich operatorów); y: wł.)

en: 10xx: Set waveform (bit 0: triangle; bit 1: saw; bit 2: pulse; bit 3: noise)
pl: 10xx: Ustaw kształt fali (bit 0: trójkątna; bit 1: piło-kształtna; bit 2: prostokątna; bit 3: szum)

en: 11xx: Set coarse cutoff (not recommended; use 4xxx instead)
pl: 11xx: Ustaw przybliżony punkt odcięcia (niezalecane, proszę używać 4xxx)

en: 12xx: Set coarse pulse width (not recommended; use 3xxx instead)
pl: 12xx: Ustaw przybliżoną szerokość fali prostokątnej (niezalecane, proszę używać 3xxx)

en: 13xx: Set resonance (0 to F)
pl: 13xx: Ustaw rezonans (0-F)

en: 14xx: Set filter mode (bit 0: low pass; bit 1: band pass; bit 2: high pass)
pl: 14xx: Ustaw tryb filtra (bit 0:  dolnoprzepustowy; bit 1: środkowoprzepustowy; bit 2: górnoprzepustowy)

en: 15xx: Set envelope reset time
pl: 15xx: Ustaw czas resetu obwiedni

en: 1Axx: Disable envelope reset for this channel (1 disables; 0 enables)
pl: 1Axx: Wyłącz reset obwiedni dla tego kanału (1 wył.; 0 wł.)

en: 1Bxy: Reset cutoff (x: on new note; y: now)
pl: 1Bxy: Zresetuj punkt odcięcia (x: od nowej nuty; y: teraz)

en: 1Cxy: Reset pulse width (x: on new note; y: now)
pl: 1Cxy: Zresetuj szerokość fali prost. (x: od nowej nuty; y: teraz)

en: 1Exy: Change other parameters (LEGACY)
pl: 1Exy: Zmień inne parametry (PRZESTARZAŁE)

en: 20xy: Set attack/decay (x: attack; y: decay)
pl: 20xy: Ustaw narastanie/opadanie (x: narastanie; y: opadanie)

en: 21xy: Set sustain/release (x: sustain; y: release)
pl: 21xy: Ustaw podtrzymanie/zwolnienie (x: podtrzymanie; y: zwolnienie)

en: 22xx: Pulse width slide up
pl: 22xx: Narastanie szerokości fali prostokątnej

en: 23xx: Pulse width slide down
pl: 23xx: Opadanie szerokości fali prostokątnej

en: 3xxx: Set pulse width (0 to FFF)
pl: 3xxx: Ustaw szerokość fali prostokątnej (0-FFF)

en: 4xxx: Set cutoff (0 to 7FF)
pl: 4xxx: Ustaw punkt odcięcia (0-7FF)

en: 10xx: Set waveform
pl: 10xx: Ustaw kształt fali

en: 20xx: Set PCM frequency
pl: 20xx: Ustaw częstotliwość PCM

en: 10xy: Set AM depth (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: depth (0: 1dB, 1: 4.8dB))
pl: 10xy: Ustaw głębokość AM (x: operator 1-4 (0 dla wszystkich operatorów); y: głębokość (0: 1 dB, 1: 4.8 dB))

en: 17xy: Set vibrato depth (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: depth (0: normal, 1: double))
pl: 17xy: Ustaw głębokość vibrato (x: operator 1-4 (0 dla wszystkich operatorów); y: głębokość (0: normalna, 1: podwójna))

en: 20xy: Set panning of operator 1 (x: left; y: right)
pl: 20xy: Ustaw panning operatora 1 (x: lewo; y: prawo)

en: 21xy: Set panning of operator 2 (x: left; y: right)
pl: 21xy: Ustaw panning operatora 2 (x: lewo; y: prawo)

en: 22xy: Set panning of operator 3 (x: left; y: right)
pl: 22xy: Ustaw panning operatora 3 (x: lewo; y: prawo)

en: 23xy: Set panning of operator 4 (x: left; y: right)
pl: 23xy: Ustaw panning operatora 4 (x: lewo; y: prawo)

en: 24xy: Set output level register (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: level from 0 to 7)
pl: 24xy: Ustaw rejestr poziomu sygnału wyjściowego (głośności) (x: operator 1-4 (0 dla wszystkich operatorów); y: poziom 0-7)

en: 25xy: Set modulation input level (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: level from 0 to 7)
pl: 25xy: Ustaw poziom sygnału wejściowego modulacji (x: operator 1-4 (0 dla wszystkich operatorów); y: poziom 0-7)

en: 26xy: Set envelope delay (x: operator from 1 to 4 (0 for all ops); y: delay from 0 to 7)
pl: 26xy: Ustaw opóźnienie obwiedni (x: operator 1-4 (0 dla wszystkich operatorów); y: opóźnienie 0-7)

en: 27xx: Set noise mode for operator 4 (x: mode from 0 to 3)
pl: 27xx: Ustaw tryb szumu na operatorze 4 (x: tryby 0-3)

en: 2Fxy: Set fixed frequency block (x: operator from 1 to 4; y: octave from 0 to 7)
pl: 2Fxy: Ustaw blok stałej częstotliwości (x: operator 1-4; y: oktawa 0-7)

en: 40xx: Set detune of operator 1 (80: center)
pl: 40xx: Ustaw rozstrojenie operatora 1 (80: brak rozstrojenia)

en: 41xx: Set detune of operator 2 (80: center)
pl: 41xx: Ustaw rozstrojenie operatora 2 (80: brak rozstrojenia)

en: 42xx: Set detune of operator 3 (80: center)
pl: 42xx: Ustaw rozstrojenie operatora 3 (80: brak rozstrojenia)

en: 43xx: Set detune of operator 4 (80: center)
pl: 43xx: Ustaw rozstrojenie operatora 4 (80: brak rozstrojenia)

en: 3xyy: Set fixed frequency F-num of operator 1 (x: high 2 bits from 0 to 3; y: low 8 bits of F-num)
pl: 3xyy: Ustaw F-Num stałej częstotliwości dla operatora 1 (x: dwa wysokie bity 0-3; y: 8 niskich bitów F-num)

en: 3xyy: Set fixed frequency F-num of operator 2 (x: high 2 bits from 4 to 7; y: low 8 bits of F-num)
pl: 3xyy: Ustaw F-Num stałej częstotliwości dla operatora 2 (x: dwa wysokie bity 4-7; y: 8 niskich bitów F-num)

en: 3xyy: Set fixed frequency F-num of operator 3 (x: high 2 bits from 8 to B; y: low 8 bits of F-num)
pl: 3xyy: Ustaw F-Num stałej częstotliwości dla operatora 3 (x: dwa wysokie bity 8-B; y: 8 niskich bitów F-num)

en: 3xyy: Set fixed frequency F-num of operator 4 (x: high 2 bits from C to F; y: low 8 bits of F-num)
pl: 3xyy: Ustaw F-Num stałej częstotliwości dla operatora 4 (x:dwa wysokie bity C-F; y: 8 niskich bitów F-num)

en: 11xx: Set resonance (0 to FF)
pl: 11xx: Ustaw rezonans (0-FF)

en: 12xx: Set filter mode (bit 0: low pass; bit 1: band pass; bit 2: high pass)
pl: 12xx: Ustaw tryb filtra (bit 0: dolnoprzepustowy; bit 1: środkowoprzepustowy; bit 2: górnoprzepustowy)

en: 13xx: Disable envelope reset for this channel (1 disables; 0 enables)
pl: 13xx: Wyłącz reset obwiedni dla tego kanału (1 wył.; 0 wł.)

en: 14xy: Reset cutoff (x: on new note; y: now)
pl: 14xy: Resetuj punkt odcięcia (x: od nowej nuty; y: teraz)

en: 15xy: Reset pulse width (x: on new note; y: now)
pl: 15xy: Resetuj szerokość fali prostokątnej (x: od nowej nuty; y: teraz)

en: 16xy: Change other parameters
pl: 16xy: Zmień inne parametry

en: 17xx: Pulse width slide up
pl: 17xx: Narastanie szerokości fali prostokątnej

en: 18xx: Pulse width slide down
pl: 18xx: Opadanie szerokości fali prostokątnej

en: 4xxx: Set cutoff (0 to FFF)
pl: 4xxx: Ustaw punkt odcięcia (0-FFF)

en: a chip which found its way inside mobile phones in the 2000's.
    as proprietary as it is, it passed away after losing to MP3 in the mobile hardware battle.
pl: układ, który zaczął pojawiać się w telefonach komórkowych w 2000 r.
     jako iż wykorzystywał zastrzeżony format, przegrał z formatem MP3 podczas rywalizacji między różnymi typami sprzętu mobilnego.

en: Channel 1
pl: Kanał 1

en: Channel 2
pl: Kanał 2

en: Channel 3
pl: Kanał 3

en: Channel 4
pl: Kanał 4

en: Channel 5
pl: Kanał 5

en: Channel 6
pl: Kanał 6

en: Channel 7
pl: Kanał 7

en: Channel 8
pl: Kanał 8

en: Channel 9
pl: Kanał 9

en: Channel 10
pl: Kanał 10

en: Channel 11
pl: Kanał 11

en: Channel 12
pl: Kanał 12

en: Channel 13
pl: Kanał 13

en: Channel 14
pl: Kanał 14

en: Channel 15
pl: Kanał 15

en: Channel 16
pl: Kanał 16

en: Sega Genesis/Mega Drive
pl: Sega Mega Drive

en: Sega Genesis Extended Channel 3
pl: Sega Mega Drive z rozszerzonym kanałem 3

en: a square/noise sound chip found on the Sega Master System, ColecoVision, Tandy, TI's own 99/4A and a few other places.
pl: układ generujący falę prostokątną i szum, który został zastosowany w Sega Master System, ColecoVision, Tandy, własnym urządzeniu 99/4A firmy TI i kilku innych urządzeniach

en: Square 1
pl: Kwadrat 1

en: Square 2
pl: Kwadrat 2

en: Square 3
pl: Kwadrat 3

en: Noise
pl: Szum

en: 20xy: Set noise mode (x: preset freq/ch3 freq; y: thin pulse/noise)
pl: 20xy: Ustaw tryb szumu (x: predefiniowane częstotliwości/częstostliwość z 3-go kanału; y: "cienka" fala prostokątna/szum)

en: Sega Master System + FM Expansion
pl: Sega Master System z rozszerzeniem FM

en: the most popular portable game console of the era.
pl: najbardziej popularna przenośna konsola tamtych czasów.

en: Pulse 1
pl: Prostokąt 1

en: Pulse 2
pl: Prostokąt 2

en: Wavetable
pl: Synteza tablicowa

en: 11xx: Set noise length (0: long; 1: short)
pl: 11xx: Ustaw długość szumu (0: długi; 1: krótki)

en: 12xx: Set duty cycle (0 to 3)
pl: 12xx: Ustaw szerokość fali prostokątnej (0-3)

en: 13xy: Setup sweep (x: time; y: shift)
pl: 13xy: Skonfiguruj sprzętowe portamento (x: okres trwania; y: przesunięcie)

en: 14xx: Set sweep direction (0: up; 1: down)
pl: 14xx: Ustaw kierunek sprzętowego portamento (0: w górę; 1: w dół)

en: PC Engine/TurboGrafx-16
pl: PC Engine

en: an '80s game console with a wavetable sound chip, popular in Japan.
pl: konsola do gier z lat 80. z syntezatorem tablicowym. była popularna w Japonii.

en: 11xx: Toggle noise mode
pl: 11xx: Włącz tryb szumu

en: 12xx: Setup LFO (0: disabled; 1: 1x depth; 2: 16x depth; 3: 256x depth)
pl: 12xx: Ustaw LFO (0: wł.; 1: głębokość 1x; 2: głębokość 16x; 3: głębokość 256x)

en: 13xx: Set LFO speed
pl: 13xx: Ustaw szybkość LFO

en: also known as Famicom in Japan, it's the most well-known game console of the '80s.
pl: także znana w Japonii jako Famicom. to najbardziej znana konsola lat 80-tych.

en: Triangle
pl: Fala trójkątna

en: 11xx: Write to delta modulation counter (0 to 7F)
pl: 11xx: Zapisz do licznika modulacji delta (0-7F)

en: 12xx: Set duty cycle/noise mode (pulse: 0 to 3; noise: 0 or 1)
pl: 12xx: Ustaw szerokość fali prostokątnej/tryb szumu (fala prostokątna: 0-3; szum: 0 lub 1)

en: 13xy: Sweep up (x: time; y: shift)
pl: 13xy: Sprzętowe portamento w górę (x: czas; y: przesunięcie)

en: 14xy: Sweep down (x: time; y: shift)
pl: 14xy: Sprzętowe portamento w dół (x: czas; y: przesunięcie)

en: 15xx: Set envelope mode (0: envelope, 1: length, 2: looping, 3: constant)
pl: 15xx: Ustaw tryb obwiedni (0: obwiednia, 1: długość, 2: zapętla, 3: stały)

en: 16xx: Set length counter (refer to manual for a list of values)
pl: 16xx: Ustaw długość licznika (lista wartości w instrukcji)

en: 17xx: Set frame counter mode (0: 4-step, 1: 5-step)
pl: 17xx: Tryb licznika klatek (0: 4 kroki, 1: 5 kroków)

en: 18xx: Select PCM/DPCM mode (0: PCM; 1: DPCM)
pl: 18xx: Wybierz tryb PCM/DPCM (0: PCM; 1: DPCM)

en: 19xx: Set triangle linear counter (0 to 7F; 80 and higher halt)
pl: 19xx: Ustaw liniowy licznik kanały fali trójk. (0-7F; 80 w wyżej zatrzymują falę

en: 20xx: Set DPCM frequency (0 to F)
pl: 20xx: Ustaw częstotliwość DPCM (0-F)

en: this computer is powered by the SID chip, which had synthesizer features like a filter and ADSR.
pl: ten komputer ma układ SID, który ma zaawansowane funkcje typowe dla syntezatorów, takie jak filtr i obwiednia ADSR.

en: this computer is powered by the SID chip, which had synthesizer features like a filter and ADSR.
    this is the newer revision of the chip.
pl: ten komputer ma układ SID, który ma zaawansowane funkcje typowe dla syntezatorów, takie jak filtr i obwiednia ADSR.
    to nowsza wersja układu.

en: like Neo Geo, but lacking the ADPCM-B channel since they couldn't connect the pins.
pl: to samo co Neo Geo, ale bez kanału ADPCM-B, ponieważ podłączenie pinów ich przerosło.

en: Neo Geo CD Extended Channel 2
pl: Neo Geo CD z rozszerzonym kanałem 2

en: like Neo Geo, but lacking the ADPCM-B channel since they couldn't connect the pins.
    this one is in Extended Channel mode, which turns the second FM channel into four operators with independent notes/frequencies.
pl: to samo co Neo Geo, ale bez kanału ADPCM-B, ponieważ podłaczenie pinów ich przerosło.
    jest to układ w trybie rozszerzonego kanału, który zamienia drugi kanał FM w cztery operatory z niezależnymi nutami/częstotliwościami.

en: this chip is everywhere! ZX Spectrum, MSX, Amstrad CPC, Intellivision, Vectrex...
    the discovery of envelope bass helped it beat the SN76489 with ease.
pl: ten układ był wszędzie! ZX Spectrum, MSX, Amstrad CPC, Intellivision, Vectrex...
    odkrycie metody wykorzystania obwiedni dla basów pozwoliło temu układowi z łatwością pokonać SN76489.

en: a computer from the '80s with full sampling capabilities, giving it a sound ahead of its time.
pl: komputer z lat 80-tych z pełnymi możliwościami samplingu, nadający mu brzmienie wyprzedzające swoją epokę.

en: 10xx: Toggle filter (0 disables; 1 enables)
pl: 10xx: Włącz filtr (0 wył.; 1 wł.)

en: 11xx: Toggle AM with next channel
pl: 11xx: Włącz AM z następnym kanałem

en: 12xx: Toggle period modulation with next channel
pl: 12xx: Włącz modulację okresu z następnym kanałem

en: 13xx: Set waveform
pl: 13xx: Ustaw kształt fali

en: this was Yamaha's first integrated FM chip.
    it was used in several synthesizers, computers and arcade boards.
pl: układ ten był pierwszym jednoukładowym syntezatorem FM Yamahy
    był używany w kilku syntezatorach, komputerach i automatach do gier.

en: this chip is mostly known for being in the Sega Genesis (but it also was on the FM Towns computer).
pl: układ ten jest głównie znany z konsoli Sega Mega Drive (ale był również używany w komputerze FM Towns).

en: it's a challenge to make music on this chip which barely has musical capabilities...
pl: jest to pewne wyzwanie tworzyć kompozycje pod układ który praktycznie nie posiada możliwości muzycznych...

en: supposedly an upgrade from the AY-3-8910, this was present on the Creative Music System (Game Blaster) and SAM Coupé.
pl: ten układ, rzekomo ulepszona wersja AY-3-8910, był używany w Creative Music System (Game Blaster) i SAM Coupé.

en: 10xy: Set channel mode (x: noise; y: tone)
pl: 10xy: Ustaw tryb kanału (x: szum; y: ton)

en: 11xx: Set noise frequency
pl: 11xx: Częstotliwość szumu

en: 12xx: Setup envelope (refer to docs for more information)
pl: 12xx: Konfiguruj obwiednię (patrz: instrukcja)

en: an improved version of the AY-3-8910 with a bigger frequency range, duty cycles, configurable noise and per-channel envelopes!
pl: ulepszona wersja AY-3-8910 z większym zakresem częstotliwości, regulowaną szerokością fali prostokątnej, regulowanym szumem i osobnymi obwiedniami na każdy kanał!

en: Commodore's successor to the PET.
    its square wave channels are more than just square...
pl: komputer Commodore, który ukazał się po PET.
    jego kanały fal prostokątnych mogą generować coś więcej niż tylko fale prostokątne...

en: Low
pl: Niskie

en: Mid
pl: Srednie

en: High
pl: Wysokie

en: one channel of 1-bit wavetable which is better (and worse) than the PC Speaker.
pl: 1-kanałowy 1-bitow syntezator tablicowy, która jest lepszy (lub gorszy) niż PC Speaker (brzęczyk).

en: Wave
pl: Fala

en: FM? nah... samples! Nintendo's answer to Sega.
pl: FM? nieee, sample! Odpowiedź Nintendo na sukces Segi.

en: 18xx: Enable echo buffer
pl: 18xx: Włącz bufor echo

en: 19xx: Set echo delay (0 to F)
pl: 19xx: Ustaw opóźnienie echo (0-F)

en: 1Axx: Set left echo volume
pl: 1Axx: Ustaw głośność echo na lewym kanale

en: 1Bxx: Set right echo volume
pl: 1Bxx: Ustaw głośność echo na prawym kanale

en: 1Cxx: Set echo feedback
pl: 1Cxx: Ustaw feedback echo

en: 1Exx: Set dry output volume (left)
pl: 1Exx: Ustaw głośność suchego sygnału wyjściowego (kanał lewy)

en: 1Fxx: Set dry output volume (right)
pl: 1Fxx: Ustaw głośność suchego sygnału wejściowego (kanał prawy)

en: 30xx: Set echo filter coefficient 0
pl: 30xx: Ustaw współczynnik 0 filtra echo

en: 31xx: Set echo filter coefficient 1
pl: 31xx: Ustaw współczynnik 1 filtra echo

en: 32xx: Set echo filter coefficient 2
pl: 32xx: Ustaw współczynnik 2 filtra echo

en: 33xx: Set echo filter coefficient 3
pl: 33xx: Ustaw współczynnik 3 filtra echo

en: 34xx: Set echo filter coefficient 4
pl: 34xx: Ustaw współczynnik 4 filtra echo

en: 35xx: Set echo filter coefficient 5
pl: 35xx: Ustaw współczynnik 5 filtra echo

en: 36xx: Set echo filter coefficient 6
pl: 36xx: Ustaw współczynnik 6 filtra echo

en: 37xx: Set echo filter coefficient 7
pl: 37xx: Ustaw współczynnik 7 filtra echo

en: 12xx: Toggle echo on this channel
pl: 12xx: Włącz echo na tym kanale

en: 13xx: Toggle pitch modulation
pl: 13xx: Włącz modulację wysokości dźwięku

en: 14xy: Toggle invert (x: left; y: right)
pl: 14xy: Włacz odwrócenie sygnału (x: lewo; y: prawo)

en: 15xx: Set envelope mode (0: ADSR, 1: gain/direct, 2: dec, 3: exp, 4: inc, 5: bent)
pl: 15xx: Tryb obwiedni (0: ADSR, 1: wzmocnienie/bezpośredni, 2: opadający 3: wykładniczy, 4: wzrastający 5: zakrzywiony)

en: 16xx: Set gain (00 to 7F if direct; 00 to 1F otherwise)
pl: 16xx: Ustaw wzmocnienie (00-7F w bezpośrednim trrybie; inaczej 00-1F)

en: 1Dxx: Set noise frequency (00 to 1F)
pl: 1Dxx: Ustaw częstotliwość szumu (00-1F)

en: 20xx: Set attack (0 to F)
pl: 20xx: Ustaw narastanie (0-F)

en: 21xx: Set decay (0 to 7)
pl: 21xx: Ustaw opadanie (0-7)

en: 22xx: Set sustain (0 to 7)
pl: 22xx: Ustaw podtrzymanie (0-7)

en: 23xx: Set release (00 to 1F)
pl: 23xx: Ustaw zwolnienie (00-1F)

en: an expansion chip for the Famicom, featuring a quirky sawtooth channel.
pl: rozszerzenie dla Famicoma, zawierający bardzo nietypowy kanał fali piłokształtnej.

en: VRC6 Saw
pl: Piła VRC6

en: 12xx: Set duty cycle (pulse: 0 to 7)
pl: 12xx: Ustaw szerokość fali prostokątnej (fala prostokątna: 0-7)

en: cost-reduced version of the OPL with 16 patches and only one of them is user-configurable.
pl: odchudzona wersja OPL z 16 wbudowanymi instrumentami, z których tylko jeden jest konfigurowalny przez użytkownika.

en: Famicom Disk System (chip)
pl: Famicom Disk System (sam uklad)

en: a disk drive for the Famicom which also contains one wavetable channel.
pl: stacja dyskietek dla Famicoma, która przy okazji dostarcza jeden kanał syntezy tablicowej

en: 11xx: Set modulation depth
pl: 11xx: Ustaw głębokość modulacji

en: 12xy: Set modulation speed high byte (x: enable; y: value)
pl: 12xy: Ustaw wysoki bajt szybkości modulacji (x: wł.; y: wartość)

en: 13xx: Set modulation speed low byte
pl: 13xx: Ustaw niski bajt szybkości modulacji

en: 14xx: Set modulator position
pl: 14xx: Położenie modulatora

en: 15xx: Set modulator table to waveform
pl: 15xx: Ustaw tablicę modulacji na dany kształt fali

en: an expansion chip for the Famicom, featuring a little-known PCM channel.
pl: rozszerzenie dla Famicoma, posiadający mało znany kanał PCM

en: an expansion chip for the Famicom, with full wavetable.
pl: rozszerzenie dla Famicoma, który jest pełnoprawnym syntezatorem tablicowym.

en: 18xx: Change channel limits (0 to 7, x + 1)
pl: 18xx: Zmień ilość kanałów (0-7, x + 1)

en: 20xx: Load a waveform into memory
pl: 20xx: Wczytaj falę do pamięci

en: 21xx: Set position for wave load
pl: 21xx: Ustaw początkowe przesunięcie załadowania fali

en: 10xx: Select waveform
pl: 10xx: Wybierz kształt fali

en: 11xx: Set waveform position in RAM
pl: 11xx: Ustaw pozycję fali w RAM-ie

en: 12xx: Set waveform length in RAM (04 to FC in steps of 4)
pl: 12xx: Ustaw długość fali w RAM-ie (04-FC w odstępach 4)

en: 15xx: Set waveform load position
pl: 15xx: Ustaw pozycję ładowania fali

en: 16xx: Set waveform load length (04 to FC in steps of 4)
pl: 16xx: Ustaw długość fali do wczytania (04-FC w odstępach 4)

en: cost-reduced version of the OPM with a different register layout and no stereo...
    ...but it has a built-in AY-3-8910! (actually an YM2149)
pl: tańsza wersja OPM z innym układem rejestrów i bez stereo...
    ...ale za to z wbudowanym AY-3-8910! (tak naprawdę YM2149)

en: Yamaha YM2203 (OPN) Extended Channel 3
pl: Yamaha YM2203 (OPN) z rozszerzonym kanałem 3

en: cost-reduced version of the OPM with a different register layout and no stereo...
    ...but it has a built-in AY-3-8910! (actually an YM2149)
    this one is in Extended Channel mode, which turns the third FM channel into four operators with independent notes/frequencies.
    this one includes CSM mode control for special effects on Channel 3.
pl: tańsza wersja OPM z innym układem rejestrów i bez stereo...
    ...ale za to z wbudowanym AY-3-8910! (tak naprawdę YM2149)
    jest to układ w trybie rozszerzonego kanału, która zamienia trzeci kanał FM w cztery operatory z niezależnymi nutami/częstotliwościami
    ten układ posiada kontrolę trybu CSM dla efektów specjalnych na trzecim kanale.

en: CSM Timer
pl: Timer CSM

en: OPN but twice the FM channels, stereo makes a come-back and has rhythm and ADPCM channels.
pl: OPN, ale z dwa razy większą ilością kanałów FM, stereo powraca, są też kanały perkusji i ADPCM.

en: Kick
pl: Bęben basowy

en: Snare
pl: Werbel

en: Top
pl: Talerz

en: HiHat
pl: Hi-hat

en: Tom
pl: Tom-tom

en: Rim
pl: Rimshot

en: Yamaha YM2608 (OPNA) Extended Channel 3
pl: Yamaha YM2608 (OPNA) z rozszerzonym kanałem 3

en: OPN but twice the FM channels, stereo makes a come-back and has rhythm and ADPCM channels.
    this one is in Extended Channel mode, which turns the third FM channel into four operators with independent notes/frequencies.
    this one includes CSM mode control for special effects on Channel 3.
pl: OPN, ale z dwa razy większą ilością kanałów FM, stereo powrca, są też kanały perkusji i ADPCM.
    Эjest to układ w trybie rozszerzonego kanału, która zamienia trzeci kanał FM w cztery operatory z niezależnymi nutami/częstotliwościami.
    ten układ posiada kontrolę trybu CSM dla efektów specjalnych na trzecim kanale.

en: OPN, but what if you only had two operators, no stereo, no detune and a lower ADSR parameter range?
pl: OPN, ale co gdybyś miał tylko 2 operatory, bez stereo, bez rostrajenia operatorów i niższy zakres parametrów ADSR?

en: OPL, but what if you had more waveforms to choose than the normal sine?
pl: OPL, ale co gdybyś miał więcej kształtów fali do wybrania niż tylko sinusoidę?

en: OPL2, but what if you had twice the channels, 4-op mode, stereo and even more waveforms?
pl: OPL2, ale co gdybyś miał 2 razy więcej kanałów, tryb 4-operatorowy, stereo i jeszcze więcej kształtów fali?

en: how many channels of PCM do you want?
    MultiPCM: yes
pl: ile kanałów PCM chcesz?
    MultiPCM: tak

en: Channel 17
pl: Kanał 17

en: Channel 18
pl: Kanał 18

en: Channel 19
pl: Kanał 19

en: Channel 20
pl: Kanał 20

en: Channel 21
pl: Kanał 21

en: Channel 22
pl: Kanał 22

en: Channel 23
pl: Kanał 23

en: Channel 24
pl: Kanał 24

en: Channel 25
pl: Kanał 25

en: Channel 26
pl: Kanał 26

en: Channel 27
pl: Kanał 27

en: Channel 28
pl: Kanał 28

en: PC Speaker
pl: PC Speaker (brzeczyk)

en: good luck! you get one square and no volume control.
pl: powodzenia! masz jeden kanał fali kwadratowej i zero regulacji głośności.

en: Square
pl: PSG

en: please don't use this chip. it was added as a joke.
pl: nie używaj tego układu. został dodany jako żart.

en: TIA, but better and more flexible.
    used in the Atari 8-bit family of computers (400/800/XL/XE).
pl: TIA, ale lepsze i prostsze w obsłudze
    był używany w rodzinie 8-bitowych komputerów Atari (400/800/XL/XE).

en: 10xx: Set waveform (0 to 7)
pl: 10xx: Ustaw kształt fali (0-7)

en: 11xx: Set AUDCTL
pl: 11xx: Ustaw AUDCTL

en: 12xx: Toggle two-tone mode
pl: 12xx: Włącz tryb dwóch głosów

en: this is like SNES' sound chip but without interpolation and the rest of nice bits.
pl: podobny do układu dźwiękowego SNES, ale bez interpolacji i innych fajnych ficzerów

en: developed by the makers of the Game Boy and the Virtual Boy...
pl: zaprojektowany przez twórców Game Boy'a i Virtual Boy'a...

en: Wave/PCM
pl: Fala/PCM

en: Wave/Sweep
pl: Fala/ Sprz. portamento

en: Wave/Noise
pl: Fala/Szum

en: 11xx: Setup noise mode (0: disabled; 1-8: enabled/tap)
pl: 11xx: Skonfiguruj tryb szumu (0: wył.; 1-8: wł./przełączniki)

en: 12xx: Setup sweep period (0: disabled; 1-20: enabled/period)
pl: 12xx: Włącz okres sprętowego portamento (0: wył.; 1-20: wł./okres)

en: 13xx: Set sweep amount
pl: 13xx: Ustaw zakres sprzętowego portamento

en: like OPM, but with more waveforms, fixed frequency mode and totally... undocumented.
    used in the Yamaha TX81Z and some other synthesizers.
pl: jak OPM, ale z większą liczbą fal, trybem stałej częstotliwości i całkowitym... brakiem informacji o jego konstrukcji.
    używany w Yamaha TX81Z i niektórych innych syntezatorach.

en: 2Fxx: Toggle hard envelope reset on new notes
pl: 2Fxx: Włącz twardy reset obwiedni przy nowych nutach

en: this one is like PC Speaker but has duty cycles.
pl: ten układ jest podobny do PC Speakera, ale ma zmienną szerokość fali prostokątnej

en: Pulse
pl: Fala kwadratowa

en: used in some Sega arcade boards (like OutRun), and usually paired with a YM2151.
pl: używany był w niektórych automatach do gier Segi (np. OutRun) i był zwykle używany w połączeniu z YM2151.

en: a console which failed to sell well due to its headache-inducing features.
pl: konsola, która się nie sprzedawała, ponieważ jej funkcje przyprawiały graczy o ból głowy.

en: 11xx: Set noise length (0 to 7)
pl: 11xx: Ustaw długość szumu (0-7)

en: 12xy: Setup envelope (x: enabled/loop (1: enable, 3: enable+loop); y: speed/direction (0-7: down, 8-F: up))
pl: 12xy: Skonfiguruj obwiednię (x: wł./zapętla (1: wł., 3: wł.i zapętla); y: prędkość/kierunek (0-7: w dół, 8-F: w górę))

en: 13xy: Setup sweep (x: speed; y: shift; channel 5 only)
pl: 13xy: Skonfiguruj sprzętowe portamento (x: szybkość; y: zakres; tylko kanał 5)

en: 14xy: Setup modulation (x: enabled/loop (1: enable, 3: enable+loop); y: speed; channel 5 only)
pl: 14xy: Skonfiguruj modulację (x: wł./zapętlenie (1: wł, 3: wł.i zapętla); y: szybkość; tylko kanał 5)

en: 15xx: Set modulation waveform (x: wavetable; channel 5 only)
pl: 15xx: Ustaw kształt fali modulatora (x: tablica fal; tylko kanał 5)

en: like OPLL, but even more cost reductions applied. three FM channels went missing, and drums mode did as well...
pl: podobny do OPLL, ale w ruch poszło więcej cięć kosztów. trzy kanały FM zniknęły, w tym też tryb perkusji...

en: so Taito asked Yamaha if they could get the two missing FM channels back, and Yamaha gladly provided them with this chip.
pl: a więc Taito poprosiło Yamahę o dodanie do YM2610 dwóch brakujących kanałów FM, a Yamaha z przyjemnością dostarczyła ów układ.

en: ZX Spectrum Beeper
pl: Brzęczyk ZX Spectrum

en: the ZX Spectrum only had a basic beeper capable of...
    ...a bunch of thin pulses and tons of other interesting stuff!
    Furnace provides a thin pulse system.
pl: ZX Spectrum miał tylko prosty brzęczyk zdolny do generowania
    ...kilku "wąskich" fal prostokątnych i wielu innych ciekawych dźwięków!
    Furnace dostarcza system z "wąskimi" falami prostokątnymi.

en: 12xx: Set pulse width
pl: 12xx: Ustaw szerokość fali prostokątnej

en: 17xx: Trigger overlay drum
pl: 17xx: Uruchom nakładkę perkusyjną

en: Yamaha YM2612 (OPN2) Extended Channel 3
pl: Yamaha YM2612 (OPN2) z rozszerzonym kanałem 3

en: this chip is mostly known for being in the Sega Genesis (but it also was on the FM Towns computer).
    this one is in Extended Channel mode, which turns the third FM channel into four operators with independent notes/frequencies.
pl: układ ten znany jest głównie z tego, że znajduje się w Sega Mega Drive (ale był również używany w komputerze FM Towns).
    jest to układ w trybie rozszerzonego kanału, która zamienia trzeci kanał FM w cztery operatory z niezależnymi nutami/częstotliwościami.

en: this chip is mostly known for being in the Sega Genesis (but it also was on the FM Towns computer).
    this one includes CSM mode control for special effects on Channel 3.
pl: układ ten znany jest głównie z tego, że znajduje się w Sega Mega Drive (ale był również używany w komputerze FM Towns).
    ten układ posiada kontrolę trybu CSM dla efektów specjalnych na trzecim kanale.

en: a wavetable chip made by Konami for use with the MSX.
    the last channel shares its wavetable with the previous one though.
pl: syntezator tablicowy wyprodukowany przez Konami do użytku z MSX.
    ostatni i przedostatni kanał korzystają z tej samej tablicy fal.

en: Yamaha YM3526 (OPL) with drums
pl: Yamaha YM3526 (OPL) (tryb perkusji)

en: the OPL chip but with drums mode enabled.
pl: układ OPL z włączonym trybem perkusji.

en: Kick/FM 7
pl: Stopa/FM7

en: Yamaha YM3812 (OPL2) with drums
pl: Yamaha YM3812 (OPL2) (tryb perkusji)

en: the OPL2 chip but with drums mode enabled.
pl: układ OPL2 z włączonym trybem perkusji.

en: Yamaha YMF262 (OPL3) with drums
pl: Yamaha YMF262 (OPL3) (tryb perkusji)

en: the OPL3 chip but with drums mode enabled.
pl: układ OPL3 z włączonym trybem perkusji.

en: Kick/FM 16
pl: Stopa/FM16

en: this chip was used in SNK's Neo Geo arcade board and video game console.
    it's like OPNA but the rhythm channels are ADPCM channels and two FM channels went missing.
pl: układ ten był używany w automatach i konsolach do gier Neo Geo firmy SNK.
    jest podobny do OPNA, ale kanały perkusyjne są teraz kanałami ADPCM i brakuje dwóch kanałów FM.

en: Yamaha YM2610 (OPNB) Extended Channel 2
pl: Yamaha YM2610 (OPNB) z rozszerzonym kanałem 2

en: this chip was used in SNK's Neo Geo arcade board and video game console.
    it's like OPNA but the rhythm channels are ADPCM channels and two FM channels went missing.
    this one is in Extended Channel mode, which turns the second FM channel into four operators with independent notes/frequencies.
pl: układ ten był używany w automatach i konsolach do gier Neo Geo firmy SNK.
    jest podobny do OPNA, ale kanały perkusyjne są teraz kanałami ADPCM i brakuje dwóch kanałów FM.
    jest to układ w trybie rozszerzonego kanału, która zamienia drugi kanał FM w cztery operatory z niezależnymi nutami/częstotliwościami.

en: this chip was used in SNK's Neo Geo arcade board and video game console.
    it's like OPNA but the rhythm channels are ADPCM channels and two FM channels went missing.
    this one includes CSM mode control for special effects on Channel 2.
pl: układ ten był używany w automatach i konsolach do gier Neo Geo firmy SNK.
    jest podobny do OPNA, ale kanały perkusyjne są teraz kanałami ADPCM i brakuje dwóch kanałów FM.
    jest to układ w trybie rozszerzonego kanału, która zamienia drugi kanał FM w cztery operatory z niezależnymi nutami/częstotliwościami.
    ten układ posiada kontrolę trybu CSM dla efektów specjalnych na trzecim kanale.

en: Yamaha YM2413 (OPLL) with drums
pl: =Yamaha YM2413 (OPLL) (tryb perkusji)

en: the OPLL chip but with drums mode turned on.
pl: układ OPLL z włączonym trybem perkusji.

en: 3xxx: Load LFSR (0 to FFF)
pl: 3xxx: Załaduj LFSR (0-FFF)

en: a portable console made by Atari. it has all of Atari's trademark waveforms.
pl: przenośna konsola do gier od Atari. posiada wszystkie charakterystyczne dla Atari kształty fal

en: 10xx: Set echo feedback level (00 to FF)
pl: 10xx: Ustaw poziom sprzężenia zwrotnego echa (00-FF)

en: 11xx: Set channel echo level (00 to FF)
pl: 11xx: Ustaw poziom echa kanału (00-FF)

en: 12xx: Toggle QSound algorithm (0: disabled; 1: enabled)
pl: 12xx: Włącz algorytm QSound (0: wył.; 1: wł.)

en: 3xxx: Set echo delay buffer length (000 to AA5)
pl: 3xxx: Ustaw długość bufora opóźnienia echo (000-AA5)

en: used in some of Capcom's arcade boards. surround-like sampled sound with echo.
pl: używany w niektórych automatach do gier Capcomu. samplowany dźwięk z echem i efektami dźwięku przestrzennego.

en: the chip used in a computer design created by The 8-Bit Guy.
pl: układ używany w projekcie komputera opracowanym przez 8-Bit Guy'a.

en: 20xx: Set waveform
pl: 20xx: Ustaw kształt fali

en: 22xx: Set duty cycle (0 to 3F)
pl: 22xx: Ustaw szerokość fali prostokątnej (0-3F)

en: Yamaha YM2610B (OPNB2) Extended Channel 3
pl: Yamaha YM2610B (OPNB2) z rozszerzonym kanałem 3

en: so Taito asked Yamaha if they could get the two missing FM channels back, and Yamaha gladly provided them with this chip.
    this one is in Extended Channel mode, which turns the third FM channel into four operators with independent notes/frequencies.
pl: a więc Taito poprosiło Yamahę o dodanie do YM2610 dwóch brakujących kanałów FM, a Yamaha z przyjemnością dostarczyła ów układ.
    jest to układ w trybie rozszerzonego kanału, która zamienia trzeci kanał FM w cztery operatory z niezależnymi nutami/częstotliwościami.

en: so Taito asked Yamaha if they could get the two missing FM channels back, and Yamaha gladly provided them with this chip.
    this one is in Extended Channel mode, which turns the third FM channel into four operators with independent notes/frequencies.
    this one includes CSM mode control for special effects on Channel 3.
pl: a więc Taito poprosiło Yamahę o dodanie do YM2610 dwóch brakujących kanałów FM, a Yamaha z przyjemnością dostarczyła ów układ.
    jest to układ w trybie rozszerzonego kanału, która zamienia trzeci kanał FM w cztery operatory z niezależnymi nutami/częstotliwościami.
    ten układ posiada kontrolę trybu CSM dla efektów specjalnych na trzecim kanale.

en: SegaPCM (compatible 5-channel mode)
pl: SegaPCM (kompatybilny tryb 5-kanałowy)

en: this is the same thing as SegaPCM, but only exposes 5 of the channels for compatibility with DefleMask.
pl: jest to to samo co SegaPCM, ale tylko pięć kanałów jest dostępnych dla kompatybilności z DefleMaskiem.

en: a sound chip used in several Seta/Allumer-manufactured arcade boards with too many channels of wavetable sound, which also are capable of sampled sound.
pl: układ dźwiękowy używany w kilku automatach go gier firmy Seta/Allumer. posiada stanowczo za dużo kanałów syntezy tablicowej, zdolny również do odtwarzania sampli.

en: 11xx: Set envelope shape
pl: 11xx: Ustaw kształt obwiedni

en: 12xx: Set sample bank slot (0 to 7)
pl: 12xx: Ustaw slot banków sampli (0-7)

en: 20xx: Set PCM frequency (1 to FF)
pl: 20xx: Ustaw częstotliwość PCM (1-FF)

en: 22xx: Set envelope mode (bit 0: enable; bit 1: one-shot; bit 2: split shape to L/R; bit 3/5: H.invert right/left; bit 4/6: V.invert right/left)
pl: 22xx: Ustaw tryb obwiedni (bit 0: wł.; bit 1: jednokrotny.; bit 2: rozdziel kształt fali na lewo/prawo; bity 3/5: odwróć pionowo na prawo/lewo; bity 4/6: odwróć poziomo na prawo/lewo)

en: 23xx: Set envelope period
pl: 23xx: Ustaw okres obwiedni

en: this is the wavetable part of the Bubble System, which also had two AY-3-8910s.
pl: jest syntezatorową częścią Bubble Systemu, który również posiadał dwa AY-3-8910.

en: like OPL3, but this time it also has a 24-channel version of MultiPCM.
pl: to samo co OPL3, ale z 24 kanałami PCM na bazie układu MultiPCM.

en: Yamaha YMF278B (OPL4) with drums
pl: Yamaha YMF278B (OPL4) (tryb perkusji)

en: the OPL4 but with drums mode turned on.
pl: OPL4 z włączonym trybem perkusji.

en: 11xx: Set filter mode (00 to 03)
pl: 11xx: Ustaw tryb filtra (00-03)

en: 14xx: Set filter coefficient K1 low byte (00 to FF)
pl: 14xx: Ustaw niski bit współczynnika filtra K1 (00-FF)

en: 15xx: Set filter coefficient K1 high byte (00 to FF)
pl: 15xx: Ustaw wysoki bit współczynnika filtra K1 (00-FF)

en: 16xx: Set filter coefficient K2 low byte (00 to FF)
pl: 16xx: Ustaw niski bit współczynnika filtra K2 (00-FF)

en: 17xx: Set filter coefficient K2 high byte (00 to FF)
pl: 17xx: Ustaw wysoki bit współczynnika filtra K2 (00-FF)

en: 18xx: Set filter coefficient K1 slide up (00 to FF)
pl: 18xx: Ustaw portamento współczynnika filtra K1 w górę (00-FF)

en: 19xx: Set filter coefficient K1 slide down (00 to FF)
pl: 19xx: Ustaw portamento współczynnika filtra K1 w dół (00-FF)

en: 1Axx: Set filter coefficient K2 slide up (00 to FF)
pl: 1Axx: Ustaw portamento współczynnika filtra K2 w górę (00-FF)

en: 1Bxx: Set filter coefficient K2 slide down (00 to FF)
pl: 1Bxx: Ustaw portamento współczynnika filtra K1 w dół (00 to FF)

en: 22xx: Set envelope left volume ramp (signed) (00 to FF)
pl: 22xx: Ustaw narastanie obwiedni głośności lewej strony (ze znakiem) (00-FF)

en: 23xx: Set envelope right volume ramp (signed) (00 to FF)
pl: 23xx: Ustaw narastanie obwiedni głośności prawej strony (ze znakiem) (00-FF)

en: 24xx: Set envelope filter coefficient k1 ramp (signed) (00 to FF)
pl: 24xx: Ustaw narastanie obwiedni współczynnika filtra K1 (ze znakiem) (00-FF)

en: 25xx: Set envelope filter coefficient k1 ramp (signed, slower) (00 to FF)
pl: 25xx: Ustaw narastanie obwiedni współczynnika filtra K1 (ze znakiem, wolniej) (00-FF)

en: 26xx: Set envelope filter coefficient k2 ramp (signed) (00 to FF)
pl: 26xx: Ustaw narastanie obwiedni współczynnika filtra K2 (ze znakiem) (00-FF)

en: 27xx: Set envelope filter coefficient k2 ramp (signed, slower) (00 to FF)
pl: 27xx: Ustaw narastanie obwiedni współczynnika filtra K2 (ze znakiem, wolniej) (00-FF)

en: 120x: Set pause (bit 0)
pl: 120x: Ustaw pauzę (bit 0)

en: 2xxx: Set envelope count (000 to 1FF)
pl: 2xxx: Ustaw długość obwiedni (000-1FF)

en: 3xxx: Set filter coefficient K1 (000 to FFF)
pl: 3xxx: Ustaw współczynnik filtra K1 (000-FFF)

en: 4xxx: Set filter coefficient K2 (000 to FFF)
pl: 4xxx: Ustaw współczynnik filtra K2 (000-FFF)

en: a sample chip made by Ensoniq, which is the basis for the GF1 chip found in Gravis' Ultrasound cards.
pl: sampler Ensoniqa, który był podstawą układu GF1 używanego w kartach dźwiękowych Gravis Ultrasound.

en: Channel 29
pl: Kanał 29

en: Channel 30
pl: Kanał 30

en: Channel 31
pl: Kanał 31

en: Channel 32
pl: Kanał 32

en: like OPL but with an ADPCM channel.
pl: OPL, ale z dodatkowym kanałem ADPCM.

en: Yamaha Y8950 with drums
pl: Yamaha Y8950 (tryb perkusji)

en: the Y8950 chip, in drums mode.
pl: układ Y8950 w trybie perkusji.

en: Konami SCC+
pl: Konami SCC1.1

en: this is a variant of Konami's SCC chip with the last channel's wavetable being independent.
pl: wariant układu SCC firmy Konami z niezależną tablicą fal na ostatnim kanale.

en: 12xx: Set pulse width (0 to 7F)
pl: 12xx: Ustaw szerokość fali prostokątnej (0-7F)

en: 13xx: Set resonance (0 to FF)
pl: 13xx: Ustaw rezonans (0-FF)

en: 14xx: Set filter mode (bit 0: ring mod; bit 1: low pass; bit 2: high pass; bit 3: band pass)
pl: 14xx: Ustaw tryb filtra (bit 0: modulacja kołowa; bit 1: dolno-; bit 2: środkowo-; bit 3: górnoprzepustowy)

en: 15xx: Set frequency sweep period low byte
pl: 15xx: Ustaw wysoki bajt okresu sprzętowego portamento

en: 16xx: Set frequency sweep period high byte
pl: 16xx: Ustaw niski bajt okresu sprzętowego portamento

en: 17xx: Set volume sweep period low byte
pl: 17xx: Ustaw wysoki bajt okresu sprzętowej zmiany głośności

en: 18xx: Set volume sweep period high byte
pl: 18xx: Ustaw niski bajt okresu sprzętowej zmiany głośności

en: 19xx: Set cutoff sweep period low byte
pl: 19xx: Ustaw wysoki bajt okresu sprzętowej zmiany punktu odcięcia filtra

en: 1Axx: Set cutoff sweep period high byte
pl: 1Axx: Ustaw niski bajt okresu sprzętowej zmiany punktu odcięcia filtra

en: 1Bxx: Set frequency sweep boundary
pl: 1Bxx: Ustaw granicę sprzętowego portamento

en: 1Cxx: Set volume sweep boundary
pl: 1Cxx: Ustaw granicę sprzętowej zmiany głośności

en: 1Dxx: Set cutoff sweep boundary
pl: 1Dxx: Granica sprzętowej zmiany punktu odcięcia filtra

en: 1Exx: Set phase reset period low byte
pl: 1Exx: Ustaw niski bajt okresu resetu fazy

en: 1Fxx: Set phase reset period high byte
pl: 1Fxx: Ustaw wysoki bajt okresu resetu fazy

en: 20xx: Toggle frequency sweep (bit 0-6: speed; bit 7: direction is up)
pl: 20xx: Ustaw sprzętowe portamento (bity 0-6: szybkość; bit 7: kierunek w górę)

en: 21xx: Toggle volume sweep (bit 0-4: speed; bit 5: direction is up; bit 6: loop; bit 7: alternate)
pl: 21xx: Włącz sprzętową zmianę głośności (bity 0-4: szybkość; bit 5: kierunek w górę; bit 6: zapętl; bit 7: naprzemiennie góra-dół)

en: 22xx: Toggle cutoff sweep (bit 0-6: speed; bit 7: direction is up)
pl: 22xx: Włącz sprzętową zmianę punktu odcięcia filtra (bit 0-6: szybkość; bit 7: kierunek w górę)

en: tildearrow's fantasy sound chip. put SID, AY and VERA in a blender, and you get this!
pl: fikcyjny układ dźwiękowy tildearrowa. wsadź SIDa, AY i VERA do blendera i otrzymasz ten układ!

en: an ADPCM sound chip manufactured by OKI and used in many arcade boards.
pl: układ dźwiękowy ADPCM wyprodukowany przez firmę OKI. używany był w wielu maszynach arcade.

en: 20xx: Set chip output rate (0: clock/132; 1: clock/165)
pl: 20xx: Częstotliwość samplowania układu (0: Taktowanie zegara/132; 1: Taktowanie zegara/165)

en: an ADPCM sound chip manufactured by OKI and used in the Sharp X68000.
pl: układ dźwiękowy ADPCM firmy OKI, używany w Sharpie X68000.

en: Sample
pl: Samplery

en: 20xx: Set frequency divider (0-2)
pl: 20xx: Ustaw dzielnik częstotliwości (0-2)

en: 21xx: Select clock rate (0: full; 1: half)
pl: 21xx: Taktowanie zegara (0: pełne; 1: połowiczne)

en: used in some arcade boards. Can play back either 4-bit ADPCM, 8-bit PCM or 16-bit PCM.
pl: używany w niektórych automatach do gier. może odtwarzać 4-bitowe sample ADPCM, a także 8-bitowe i 16-bitowe sample PCM

en: a wavetable sound chip used in Pac-Man, among other early Namco arcade games.
pl: prosty syntezator tablicowy używany w automacie Pac-Mana i innych wczesnych grach Namco.

en: successor of the original Namco WSG chip, used in later Namco arcade games.
pl: kolejny model po Namco WSG, używany w późniejszych automatach do gier Namco.

en: like Namco C15 but with stereo sound.
pl: to samo co Namco C15, ale z dźwiękiem stereo.

en: a square wave additive synthesis chip made by OKI. used in some arcade machines and instruments.
pl: układ syntezy addytywnej firmy OKI. używany w niektórych automatach do gier i instrumentach muzycznych.

en: 10xy: Set group control (x: sustain; y: part toggle bitmask)
pl: 10xy: Ustaw kontrolę grupy (x: podtrzymanie; y: maska bitowa części)

en: 11xx: Set noise mode
pl: 11xx: Ustaw tryb szumu

en: 12xx: Set group attack (0 to 5)
pl: 12xx: Ustaw narastanie grupy (0-5)

en: 13xx: Set group decay (0 to 11)
pl: 13xx: Ustaw opadanie grupy (0-11)

en: Yamaha YM2612 (OPN2) with DualPCM
pl: Yamaha YM2612 (OPN2) z DualPCM

en: this chip is mostly known for being in the Sega Genesis (but it also was on the FM Towns computer).
    this system uses software mixing to provide two sample channels.
pl: układ ten znany jest głównie z tego, że znajduje się w Sega Mega Drive (ale był również używany w komputerze FM Towns).
    w ta wersja wykorzystuje programowe miksowanie sampli, dzięki czemu można odtwarzać dwa kanały sampli na raz.

en: Yamaha YM2612 (OPN2) Extended Channel 3 with DualPCM and CSM
pl: Yamaha YM2612 (OPN2) z rozszerzonym kanałem 3, DualPCM i CSM

en: this chip is mostly known for being in the Sega Genesis (but it also was on the FM Towns computer).
    this system uses software mixing to provide two sample channels.
    this one is in Extended Channel mode, which turns the third FM channel into four operators with independent notes/frequencies.
    this one includes CSM mode control for special effects on Channel 3.
pl: układ ten znany jest głównie z tego, że znajduje się w Sega Mega Drive (ale był również używany w komputerze FM Towns).
    w ta wersja wykorzystuje programowe miksowanie sampli, dzięki czemu można odtwarzać dwa kanały sampli na raz.
    jest to wersja która zamienia trzeci kanał FM w cztery operatory z niezależnymi nutami/częstotliwościami.
    ta wersja posiada kontrolę trybu CSM dla efektów specjalnych na trzecim kanale

en: an SN76489 derivative used in Neo Geo Pocket, has independent stereo volume and noise channel frequency.
pl: wariant SN76489 używany w Neo Geo Pocket. Posiada niezależną kontrolę głośności, częstotliwości kanału szumów i wyjścia stereo.

en: 20xx: Set noise length (0: short, 1: long)
pl: 20xx: Ustaw długość szumu (0: krótki, 1: długi)

en: Generic PCM DAC
pl: Typowy przetwornik C/A

en: as generic sample playback as it gets.
pl: proste do bólu urządzenie do odtwarzania sampli.

en: this PCM chip was widely used at Konami arcade boards in 1986-1990.
pl: ten układ PCM był szeroko stosowany w automatach do gier Konami w latach 1986-1990.

en: yet another PCM chip from Irem. like Amiga, but less pitch resolution and no sample loop.
pl: kolejny układ PCM od firmy Irem. podobny do tego z Amigi, ale z mniejszą rozdzielczością kontroli częstotliwości i bez zapętlania sampli.

en: a SoC with wavetable sound hardware.
pl: CPU z syntezatorem tablicowym.

en: a game console with 3 channels of square wave. it's what happens after fusing TIA and VIC together.
pl: konsola do gier z trzema kanałami fali kwadratowej. oto, co otrzymujesz po skrzyżowaniu TIA i VIC.

en: 10xx: Set ring modulation (0: disable, 1: enable)
pl: 10xx: Ustaw modulację kołową (0: wył., 1: wł.)

en: ZX Spectrum Beeper (QuadTone Engine)
pl: Brzęczyk ZX Spectrum (silnik QuadTone)

en: another ZX Spectrum beeper system with full PWM pulses and 3-level volume per channel. it also has a pitchable overlay sample channel.
pl: kolejny system brzęczyka ZX Spectrum, tym razem zawierający pełnoprawne fale prostokątne z regulowaną szerokością i trzema poziomami głośności dla każdego kanału. ma również nakładający się ma inne kanały kanał sampli z kontrolą częstotliwości.

en: this PCM chip was widely used at Konami arcade boards in 1990-1992.
pl: ten układ PCM był szeroko stosowany w automatach do gier Konami w latach 1990-1992.

en: two square waves (one may be turned into noise). used in the Commodore Plus/4, 16 and 116.
pl: dwa kanały fali kwadratowej (jeden z nich może odtwarzać szum). używany w Commodore Plus/4, 16 i 116.

en: Namco's first PCM chip from 1987. it's pretty good for being so.
pl: pierwszy układ PCM Namco z 1987r. Całkiem przyzwoity jak na swoje czasy.

en: Namco's PCM chip used in their NA-1/2 hardware.
    very similar to C140, but has noise generator.
pl: Układ PCM firmy Namco używany w urządzeniach NA-1/2.
    bardzo podobny do C140, ale ma generator szumu.

en: 12xy: Set invert mode (x: surround; y: invert)
pl: 12xy: Ustawia tryb odwrotny (x: dźwięk przestrzenny; y: odwrotny)

en: ESS ES1xxx series (ESFM)
pl: ESS serii ES1xxx (ESFM)

en: a unique FM synth featured in PC sound cards.
    based on the OPL3 design, but with lots of its features extended.
pl: unikalny układ syntezy FM stosowany w kartach dźwiękowych dla komputerów PC.
    opiera się na OPL3, ale ma znacznie rozszerzone możliwości syntezy.

en: 2Exx: Toggle hard envelope reset on new notes
pl: 2Exx: Włącz twardy reset obwiedni przy nowej nucie

en: a fantasy sound chip designed by jvsTSX and The Beesh-Spweesh!
    used in the Hexheld fantasy console.
pl: fikcyjny układ dźwiękowy opracowany przez jvsTSX i The Beesh-Spweesh!
    używany w fikcyjnej konsoli do gier Hexheld.

en: Noise 1
pl: Szum 1

en: Noise 2
pl: Szum 2

en: Noise 3
pl: Szum 3

en: Slope
pl: Spadek

en: 20xx: Load low byte of noise channel LFSR (00 to FF) or slope channel accumulator (00 to 7F)
pl: 20xx: Załaduj najmniej znaczący bajt do LFSRa kanału szumu (00-FF) lub akumulatora kanału spadka (00-7F)

en: 21xx: Load high byte of noise channel LFSR (00 to FF)
pl: 21xx: Załaduj wysoki bajt do LFSR kanału szumu (00-FF)

en: 22xx: Write to I/O port A
pl: 22xx: Zapisz do portu I/O A

en: 23xx: Write to I/O port B
pl: 23xx: Zapisz do portu I/O B

en: this chip was featured in the Enterprise 128 computer. it is similar to POKEY, but with stereo output.
pl: Układ ten znajdował się w komputerze Enterprise 128. Jest podobny do POKEYa, ale ma dźwięk stereo, więcej funkcji i dokładniejsze dostrajanie częstotliwości

en: DAC Left
pl: DAC Lewy

en: DAC Right
pl: DAC Prawy

en: 10xx: Set waveform (0 to 4; 0 to 3 on noise)
pl: 10xx: Ustaw kształt fali (0-4; 0-3 na kanale szumu)

en: 11xx: Set noise frequency source (0: fixed; 1-3: channels 1 to 3)
pl: 11xx: Ustaw źródło częstotliwości szumu(0: stały, 1-3: kanały 1-3)

en: 12xx: Toggle high-pass with next channel
pl: 12xx: Włącz filtr górnoprzepustowy na następnym kanale

en: 13xx: Toggle ring modulation with channel+2
pl: 13xx: Włącz modulację kołową na kanale +2

en: 14xx: Toggle swap counters (noise only)
pl: 14xx: Włącz zamianę liczników (tylko szum)

en: 15xx: Toggle low pass (noise only)
pl: 15xx: Włącz filtr dolnoprzep. (tylko szum)

en: 16xx: Set clock divider (0: /2; 1: /3)
pl: 16xx: Ustaw dzielnik zegara (0: /2; 1: /3)

en: Game Boy Advance DMA Sound
pl: Dźwięk DMA Game Boya Advance

en: additional PCM FIFO channels in Game Boy Advance driven directly by its DMA hardware.
pl: dodatkowe kanały PCM typu FIFO znajdujące się w Game Boy'u Advance sterowane bezpośrednio przez własne, sprzętowe DMA

en: additional PCM FIFO channels in Game Boy Advance driven by software mixing to provide up to sixteen sample channels
pl: dodatkowe kanały PCM typu FIFO znajdujące się w Game Boy'u Advance sterowane programowo, zapewniające dodatkowe 16 kanałów PCM

en: 11xy: Set echo channel (x: left/right source; y: delay (0 disables))
pl: 11xy: Ustaw kanał echo (x: lewe/prawe źródło; y: opóźnienie (0 wyłącza))

en: 12xy: Toggle invert (x: left; y: right)
pl: 12xy: Włącz odwrócenie sygnału (x: lewo; y: prawo)

en: a handheld video game console with two screens. it uses a stylus.
pl: przenośna konsola do gier z dwoma ekranami. w zestawie był rysik

en: 1Fxx: Set global volume (0 to 7F)
pl: 1Fxx: Ustaw globalną głośność (0 to 7F)

en: a fantasy sound chip created by Euly. it is based on Ricoh 2A03, adding a couple features such as 32 noise pitches, an extra duty cycle, and three waveforms (besides triangle).
pl: fikcyjny układ dźwięku stworzony przez Euly. opiera się na Ricoh 2A03, dodaje on kilka funkcji takich jak 32 częstotliwości szumu, dodatkową szerokość fali prostokątnej i trzy kształty fal (oprócz trójkątnej)

en: 12xx: Set duty cycle/noise mode/waveform (pulse/wave: 0 to 3; noise: 0 or 1)
pl: 12xx: Ustaw szerokość fali prostokątnej/trybu szumu/ kształt fali (wypełnienie/fala: 0 to 3; szum: 0 or 1)

en: a fantasy sound chip using logistic map iterations to generate sound.
pl: fikcyjny układ audio wykorzystujący ciąg iteracji odwzorowania logistycznego do syntezy dźwięku

en: 10xx: Load low byte of channel sample state
pl: 10xx: Załaduj niski bajt stanu samplowania kanału

en: 11xx: Load high byte of channel sample state
pl: 11xx: Załaduj wysoki bajt stanu samplowania kanału

en: 12xx: Set low byte of channel parameter
pl: 12xx: Ustaw niski bajt parametru kanału

en: 13xx: Set high byte of channel parameter
pl: 13xx: Ustaw wysoki bajt parametru kanału

en: a fantasy sound chip created by LTVA. it is similar to the SID chip, but with many of its problems fixed.
pl: fikcyjny układ dźwięku stworzony przez LTVA. jest podobny do SID-a ale znaczna część problemów trapiących pierwowzór została wyeliminowana.

en: Dummy System
pl: System-wydmuszka

en: this is a system designed for testing purposes.
pl: ten system jest przeznaczony do testowania.

en: 01xx: Pitch slide up
pl: 01xx: Portamento w górę

en: 02xx: Pitch slide down
pl: 02xx: Portamento w dół

en: 03xx: Portamento
pl: 03xx: Auto-portamento (do wskazanej nuty)

en: 04xy: Vibrato (x: speed; y: depth)
pl: 04xy: Vibrato (x: szybkość; y: głębokość)

en: 05xy: Volume slide + vibrato (compatibility only!)
pl: 05xy: Zjazd głośności + vibrato (dla kompatybilności!)

en: 06xy: Volume slide + portamento (compatibility only!)
pl: 06xy: Zjazd głośności + portamento (dla kompatybilności!)

en: 07xy: Tremolo (x: speed; y: depth)
pl: 07xy: Tremolo (x: szybkość; y: głębokość)

en: 08xy: Set panning (x: left; y: right)
pl: 08xy: Ustaw panning (x: lewo; y: prawo)

en: 09xx: Set groove pattern (speed 1 if no grooves exist)
pl: 09xx: Ustaw wzór rytmu (prędkość nr.1 w przypadku ich nieobecności)

en: 0Axy: Volume slide (0y: down; x0: up)
pl: 0Axy: Zjazd głośności (0y: góra; x0: dół)

en: 0Bxx: Jump to pattern
pl: 0Bxx: Przeskocz do wzorca

en: 0Cxx: Retrigger
pl: 0Cxx: Cykliczny restart nuty

en: 0Dxx: Jump to next pattern
pl: 0Dxx: Przeskocz do nast. wzorca

en: 0Fxx: Set speed (speed 2 if no grooves exist)
pl: 0Fxx: Ustaw prędkość (prędkość 2 jeśli nie zdefiniowano wzoru rytmu)

en: 80xx: Set panning (00: left; 80: center; FF: right)
pl: 80xx: Ustaw panning (00: lewo; 80: środek; FF: prawo)

en: 81xx: Set panning (left channel)
pl: 81xx: Ustaw panning (lewy kanał)

en: 82xx: Set panning (right channel)
pl: 82xx: Ustaw panning (prawy kanał

en: 83xy: Panning slide (x0: left; 0y: right)
pl: 83xy: Portamento panningu (x0: lewo; 0y: prawo)

en: 84xy: Panbrello (x: speed; y: depth)
pl: 84xy: Panbrello (x: szybkość; y: głębokość)

en: 88xy: Set panning (rear channels; x: left; y: right)
pl: 88xy: Ustaw panning (tylne kanały; x: lewy; y: prawy)

en: 89xx: Set panning (rear left channel)
pl: 89xx: Ustaw panning (tylny lewy kanał)

en: 8Axx: Set panning (rear right channel)
pl: 8Axx: Ustaw panning (tylny prawy kanał)

en: Cxxx: Set tick rate (hz)
pl: Cxxx: Ustaw częstotliwość odświeżania utworu (Hz)

en: D3xx: Volume portamento
pl: D3xx: Portamento głośności

en: D4xx: Volume portamento (fast)
pl: D4xx: Portamento głośności (szybkie)

en: DCxx: Delayed mute
pl: DCxx: Opóźnione wyciszenie

en: E0xx: Set arp speed
pl: E0xx: Ustaw sszybkość arpeggio

en: E1xy: Note slide up (x: speed; y: semitones)
pl: E1xy: Portamento nuty w górę (x: szybkość; y: półtony)

en: E2xy: Note slide down (x: speed; y: semitones)
pl: E2xy: Portamento nuty w dół (x: szybkość; y: półtony)

en: E4xx: Set vibrato range
pl: E4xx: Ustaw zakres vibrato

en: E5xx: Set pitch (80: center)
pl: E5xx: Ustaw rozstrojenie (80: brak rozstrojenia)

en: E6xy: Quick legato (x: time (0-7 up; 8-F down); y: semitones)
pl: E6xy: Uproszczone legato (x: 0-7 = w górę, 8-F = w dół (po (x % 7) krokach); y: półtony)

en: E7xx: Macro release
pl: E7xx: Zwolnienie makra

en: E8xy: Quick legato up (x: time; y: semitones)
pl: E8xy: Uproszczone legato w górę (x: kroki; y: półtony)

en: E9xy: Quick legato down (x: time; y: semitones)
pl: E9xy: OUproszczone legato w dół (x: kroki; y: półtony)

en: EBxx: Set LEGACY sample mode bank
pl: EBxx: (PRZESTARZAŁE) Zdefiniuj bank sampli

en: ECxx: Note cut
pl: ECxx: Obcięcie nuty

en: EDxx: Note delay
pl: EDxx: Opóźnienie nuty

en: EExx: Send external command
pl: EExx: Wyślij zewnętrzną komendę

en: F0xx: Set tick rate (bpm)
pl: F0xx: Ustaw tempo utworu (BPM)

en: F3xx: Fine volume slide up
pl: F3xx: Precyzyjny wzrost głośności

en: F4xx: Fine volume slide down
pl: F4xx: Precyzyjny zjazd głośności

en: F5xx: Disable macro (see manual)
pl: F5xx: Wyłącz makro (patrz: instrukcja)

en: F6xx: Enable macro (see manual)
pl: F6xx: Włącz makro (patrz: instrukcja)

en: F7xx: Restart macro (see manual)
pl: F7xx: Zrestartuj makro (patrz: instrukcja)

en: FAxx: Fast volume slide (0y: down; x0: up)
pl: FAxx: Szybki zjazd głośności (0y: w górę; x0: w dół)

en: FCxx: Note release
pl: FCxx: Zwolnienie nuty

en: FDxx: Set virtual tempo numerator
pl: FDxx: Ustaw licznik wirtualnego tempa

en: FExx: Set virtual tempo denominator
pl: FExx: Ustaw mianownik wirtualnego tempa

en: FFxx: Stop song
pl: FFxx: Zatrzymaj utwór

en: 9xxx: Set sample offset*256
pl: 9xxx: Ustaw przesunięcie pocz. sampla (xxx*256 kroków)

en: 90xx: Set sample offset (first byte)
pl: 90xx: Ustaw przesunięcie sampla (pierwszy bajt)

en: 91xx: Set sample offset (second byte, ×256)
pl: Ustaw przesunięcie sampla (drugi bajt x 256)

en: 92xx: Set sample offset (third byte, ×65536)
pl: Ustaw przesunięcie sampla (trzeci bajt x 65536

en: Invalid effect
pl: nieprawidłowy efekt

en: on seek: %s
pl: podczas przejścia po pliku: %s

en: on pre tell: %s
pl: przed zażądaniem pozycji w pliku: %s

en: file is empty
pl: pusty plik

en: on tell: %s
pl: podczas żądania pozycji w pliku: %s

en: ROM size mismatch, expected: %d bytes, was: %d
pl: niezgodność rozmiaru pliku ROM, oczekiwano: %d bajtów, faktycznie: %d

en: on get size: %s
pl: przy pobraniu rozmiaru: %s

en: on read: %s
pl: przy odczycie: %s

en: invalid index
pl: nieprawidłowy indeks

en: max number of total channels is %d
pl: maksymalna ilość kanałów to %d

en: max number of systems is %d
pl: maksymalna ilość systemów to %d

en: cannot remove the last one
pl: nie można usunąć ostatniego

en: source and destination are equal
pl: systemy są takie same

en: invalid source index
pl: nieprawidłowy indeks oryginalnego systemu

en: invalid destination index
pl: nieprawidłowy indeks systemu docelowego

en: too many wavetables!
pl: zbyt wiele tablic fal!

en: could not seek to end: %s
pl: nie udało się przejść do końca pliku: %s

en: could not determine file size: %s
pl: nie udało się określić rozmiaru pliku: %s

en: file size is invalid!
pl: rozmiar pliku jest nieprawidłowy!

en: could not seek to beginning: %s
pl: nie udało się przejść do początku pliku: %s

en: could not read entire file: %s
pl: nie udało się wczytać całego pliku: %s

en: invalid wavetable header/data!
pl: nieprawidłowy nagłówek/dane tablicy fal!

en: too many samples!
pl: zbyt wiele sampli!

en: Sample %d
pl: Sampel %d

en: no free patterns in channel %d!
pl: brak wolnych wzorców na kanale %d!

en: ring
pl: kołowa

en: sync
pl: synchro

en: high
pl: górno

en: low
pl: dolno

en: filter
pl: filtr

en: did not read entire sample bank file!
pl: nie udało sie odczytać całego banku sampli!

en: couldn't open file! (%s)
pl: nie udało się otworzyć pliku (%s)

en: that file is empty!
pl: ten plik jest pusty!

en: could not open file! (%s)
pl: nie udało się otworzyć pliku! (%s)

en: could not initialize engine!
pl: nie udało się uruchomić silnika!

en: could not write command stream!
pl: nie udało się zapisać strumienia komend!

en: could not write VGM!
pl: nie udało zapisać się pliku VGM!

en: ROM export failed! (%s)
pl: eksport do pliku ROM nie powiódł się (%s)

en: no matching ROM export target is available.
pl: brak pasującego celu eksportu do piku ROM

en: could not write text!
pl: nie udało się zapisać do tekstu!

en: error while starting CLI!
pl: błąd podczas uruchamiania wiersza poleceń!

en: playing...
pl: odtwarzanie...

en: displaying engine fail error.
pl: błąd sterownika wyświetlania.

en: error while initializing audio!
pl: błąd podczas uruchamiania audio!

en: left
pl: lewo

en: right
pl: prawo

en: input
pl: wejście

en: output
pl: wyjście

en: Mixer
pl: Mikser

en: Master Volume
pl: Główna głośność

en: Invert
pl: Odwr.

en: Volume
pl: Głośność

en: Front/Rear
pl: Przód/tył

en: Patchbay
pl: Połączenie kanałów

en: Automatic patchbay
pl: Automatyczna krosownica

en: Display hidden ports
pl: Wyświetl ukryte porty

en: Display internal
pl: Wyświetl wewnętrzne porty

en: Sample Preview
pl: Podgląd sampla

en: Metronome
pl: Metronom

en: disconnect all
pl: rozłącz wszystkie

en: no data in oldPatMap for channel %d!
pl: nie znaleziono danych w oldPatMap dla kanału %d!

en: invalid clipboard data! failed at line %d char %d
pl: niepoprawne dane schowka? błąd przy linii %d, znaku %d

en: can't collapse any further!
pl: nie da się skrócić jeszcze bardziej!

en: can't expand any further!
pl: nie da się rozszerzyć jeszcze bardziej!

en: copy: %s
pl: kopiuj: %s

en: Memory Composition
pl: Zawartość pamięci

en: no chips with memory
pl: brak układów z pamięcią

en: Game consoles
pl: Konsole do gier wideo

en: let's play some chiptune making games!
pl: Zagrajmy w tworzenie chiptunów!

en: Sega Genesis (extended channel 3)
pl: Sega Mega Drive z rozszerzonym kanałem 3

en: Sega Genesis (DualPCM, extended channel 3)
pl: Sega Mega Drive (DualPCM, z rozszerzonym kanałem 3)

en: Sega Genesis (with Sega CD)
pl: Sega Mega Drive (z Sega Mega-CD)

en: Sega Genesis (extended channel 3 with Sega CD)
pl: Sega Mega Drive (z rozszerzonym kanałem 3 i Sega Mega-CD)

en: Sega Genesis (CSM with Sega CD)
pl: Sega Mega Drive (CSM i Sega Mega-CD)

en: Sega Master System (with FM expansion)
pl: Sega Master System (z rozszerzeniem FM)

en: Sega Master System (with FM expansion in drums mode)
pl: Sega Master System (z rozszerzeniem FM w trybie perkusji)

en: Game Boy Advance (no software mixing)
pl: Game Boy Advance (bez programowego miksowania)

en: Game Boy Advance (with MinMod)
pl: Game Boy Advance (z MinModem)

en: Famicom with Konami VRC6
pl: Famicom z Konami VRC6

en: Famicom with Konami VRC7
pl: Famicom z Konami VRC7

en: Famicom with MMC5
pl: Famicom z MMC5

en: Famicom with Sunsoft 5B
pl: Famicom z Sunsoft 5B

en: Famicom with Namco 163
pl: Famicom z Namco 163

en: Neo Geo AES (extended channel 2)
pl: Neo Geo AES z rozszerzonym kanałem 2

en: Computers
pl: Komputery

en: let's get to work on chiptune today.
pl: popracujmy dziś nad chiptunami.

en: MSX + MSX-AUDIO (drums mode)
pl: MSX + MSX-AUDIO (tryb perkusji)

en: MSX + MSX-MUSIC (drums mode)
pl: MSX + MSX-MUSIC (tryb perkusji)

en: MSX + Neotron (extended channel 2)
pl: MSX + Neotron z rozszerzonym kanałem 2

en: MSX + Neotron (with YM2610B)
pl: MSX + Neotron (z YM2610B)

en: MSX + Neotron (with YM2610B; extended channel 3)
pl: MSX + Neotron (z YM2610B; z rozszerzonym kanałem 3)

en: NEC PC-88 (with PC-8801-10)
pl: NEC PC-88 (z PC-8801-10)

en: NEC PC-88 (with PC-8801-11)
pl: NEC PC-88 (z PC-8801-11)

en: NEC PC-88 (with PC-8801-11; extended channel 3)
pl: NEC PC-88 (z PC-8801-11; z rozszerzonym kanałem 3)

en: NEC PC-88 (with PC-8801-23)
pl: NEC PC-88 (z PC-8801-23)

en: NEC PC-88 (with PC-8801-23; extended channel 3)
pl: NEC PC-88 (z PC-8801-23; z rozszerzonym kanałem 3)

en: NEC PC-88 (with HMB-20 HIBIKI-8800)
pl: NEC PC-88 (z HMB-20 HIBIKI-8800)

en: NEC PC-8801mk2SR (with PC-8801-10)
pl: NEC PC-8801mk2SR (z PC-8801-10)

en: NEC PC-8801mk2SR (with PC-8801-10; extended channel 3)
pl: NEC PC-8801mk2SR (z PC-8801-10; z rozszerzonym kanałem 3)

en: NEC PC-8801mk2SR (with PC-8801-11)
pl: NEC PC-8801mk2SR (z PC-8801-11)

en: NEC PC-8801mk2SR (with PC-8801-11; extended channel 3 on internal OPN)
pl: NEC PC-8801mk2SR (z PC-8801-11; z rozszerzonym kanałem 3 na wbudowanym OPN-ie)

en: NEC PC-8801mk2SR (with PC-8801-11; extended channel 3 on external OPN)
pl: NEC PC-8801mk2SR (z PC-8801-11; z rozszerzonym kanałem 3 na dodatkowym OPN-ie)

en: NEC PC-8801mk2SR (with PC-8801-11; extended channel 3 on both OPNs)
pl: NEC PC-8801mk2SR (z PC-8801-11; z rozszerzonym kanałem 3 na obydwu OPN-ach)

en: NEC PC-8801mk2SR (with PC-8801-23)
pl: NEC PC-8801mk2SR (z PC-8801-23)

en: NEC PC-8801mk2SR (with PC-8801-23; extended channel 3 on internal OPN)
pl: NEC PC-8801mk2SR (z PC-8801-23; z rozszerzonym kanałem 3 na wbudowanym OPN-ie)

en: NEC PC-8801mk2SR (with PC-8801-23; extended channel 3 on external OPN)
pl: NEC PC-8801mk2SR (z PC-8801-23; z rozszerzonym kanałem 3 na dodatkowym OPN-ie)

en: NEC PC-8801mk2SR (with PC-8801-23; extended channel 3 on both OPNs)
pl: NEC PC-8801mk2SR (z PC-8801-23; extended channel 3 na obydwu OPN-ach)

en: NEC PC-8801mk2SR (with HMB-20 HIBIKI-8800)
pl: NEC PC-8801mk2SR (z HMB-20 HIBIKI-8800)

en: NEC PC-8801mk2SR (with HMB-20 HIBIKI-8800; extended channel 3)
pl: NEC PC-8801mk2SR z HMB-20 HIBIKI-8800; z rozszerzonym kanałem 3)

en: NEC PC-8801FA (with PC-8801-10)
pl: NEC PC-8801FA (z PC-8801-10)

en: NEC PC-8801FA (with PC-8801-10; extended channel 3)
pl: NEC PC-8801FA (z PC-8801-10; z rozszerzonym kanałem 3)

en: NEC PC-8801FA (with PC-8801-11)
pl: NEC PC-8801FA (z PC-8801-11)

en: NEC PC-8801FA (with PC-8801-11; extended channel 3 on internal OPN)
pl: NEC PC-8801FA (z PC-8801-11; z rozszerzonym kanałem 3 na wbudowanym OPN-ie)

en: NEC PC-8801FA (with PC-8801-11; extended channel 3 on external OPN)
pl: NEC PC-8801FA (z PC-8801-11; z rozszerzonym kanałem 3 na dodatkowym OPN-ie)

en: NEC PC-8801FA (with PC-8801-11; extended channel 3 on both OPNs)
pl: NEC PC-8801FA (z PC-8801-11; z rozszerzonym kanałem 3 na obydwu OPN-ach)

en: NEC PC-8801FA (with PC-8801-23)
pl: NEC PC-8801FA (z PC-8801-23)

en: NEC PC-8801FA (with HMB-20 HIBIKI-8800)
pl: NEC PC-8801FA (z HMB-20 HIBIKI-8800)

en: NEC PC-8801FA (with HMB-20 HIBIKI-8800; extended channel 3)
pl: NEC PC-8801FA (z HMB-20 HIBIKI-8800; z rozszerzonym kanałem 3)

en: NEC PC-98 (with PC-9801-26/K)
pl: NEC PC-98 (z PC-9801-26/K)

en: NEC PC-98 (with PC-9801-26/K; extended channel 3)
pl: NEC PC-98 (z PC-9801-26/K; z rozszerzonym kanałem 3)

en: NEC PC-98 (with Sound Orchestra)
pl: NEC PC-98 (z Sound Orchestra)

en: NEC PC-98 (with Sound Orchestra; extended channel 3)
pl: NEC PC-98 (z Sound Orchestra; z rozszerzonym kanałem 3)

en: NEC PC-98 (with Sound Orchestra in drums mode)
pl: NEC PC-98 (z Sound Orchestra w trybie perkusji)

en: NEC PC-98 (with Sound Orchestra in drums mode; extended channel 3)
pl: NEC PC-98 (z Sound Orchestra w trybie perkusji; z rozszerzonym kanałem 3)

en: NEC PC-98 (with Sound Orchestra V)
pl: NEC PC-98 (z Sound Orchestra V)

en: NEC PC-98 (with Sound Orchestra V; extended channel 3)
pl: NEC PC-98 (z Sound Orchestra V; z rozszerzonym kanałem 3)

en: NEC PC-98 (with Sound Orchestra V in drums mode)
pl: NEC PC-98 (z Sound Orchestra V w trybie perkusji)

en: NEC PC-98 (with Sound Orchestra V in drums mode; extended channel 3)
pl: NEC PC-98 (z Sound Orchestra V w trybie perkusji; z rozszerzonym kanałem 3)

en: NEC PC-98 (with PC-9801-86)
pl: NEC PC-98 (z PC-9801-86)

en: NEC PC-98 (with PC-9801-86; extended channel 3)
pl: NEC PC-98 (z PC-9801-86; z rozszerzonym kanałem 3)

en: NEC PC-98 (with PC-9801-86) stereo
pl: NEC PC-98 (z PC-9801-86) stereo

en: NEC PC-98 (with PC-9801-86; extended channel 3) stereo
pl: NEC PC-98 (z PC-9801-86; z rozszerzonym kanałem 3) stereo

en: NEC PC-98 (with PC-9801-73)
pl: NEC PC-98 (z PC-9801-73)

en: NEC PC-98 (with PC-9801-73; extended channel 3)
pl: NEC PC-98 (z PC-9801-73; z rozszerzonym kanałem 3)

en: NEC PC-98 (with Sound Blaster 16 for PC-9800 w/PC-9801-26/K compatible)
pl: NEC PC-98 (z Sound Blaster 16 dla PC-9800, kompatybilny z PC-9801-26/K)

en: NEC PC-98 (with Sound Blaster 16 for PC-9800 w/PC-9801-26/K compatible; extended channel 3)
pl: NEC PC-98 (z Sound Blaster 16 dla PC-9800, kompatybilny z PC-9801-26/K; z rozszerzonym kanałem 3)

en: NEC PC-98 (with Sound Blaster 16 for PC-9800 w/PC-9801-26/K compatible in drums mode)
pl: NEC PC-98 (z Sound Blasterem 16 dla PC-9800, kompatybilny z PC-9801-26/K w trybie perkusji)

en: NEC PC-98 (with Sound Blaster 16 for PC-9800 w/PC-9801-26/K compatible in drums mode; extended channel 3)
pl: NEC PC-98 (z Sound Blasterem 16 dla PC-9800, kompatybilny z PC-9801-26/K w trybie perkusji; z rozszerzonym kanałem 3)

en: ZX Spectrum (48K, SFX-like engine)
pl: ZX Spectrum (48K, silnik pokroju SFX)

en: ZX Spectrum (48K, QuadTone engine)
pl: ZX Spectrum (48K, silnik QuadTone)

en: ZX Spectrum (128K) with TurboSound FM
pl: ZX Spectrum (128K) z TurboSound FM

en: ZX Spectrum (128K) with TurboSound FM (extended channel 3 on first OPN)
pl: ZX Spectrum (128K) z TurboSound FM z rozszerzonym kanałem 3 na pierwszym OPN-ie)

en: ZX Spectrum (128K) with TurboSound FM (extended channel 3 on second OPN)
pl: ZX Spectrum (128K) z TurboSound FM z rozszerzonym kanałem 3 da drugim OPN-ie

en: ZX Spectrum (128K) with TurboSound FM (extended channel 3 on both OPNs)
pl: ZX Spectrum (128K) z TurboSound FM (z rozszerzonym kanałem 3 na obydwu OPN-ach

en: ZX Spectrum (128K) with TurboSound
pl: ZX Spectrum (128K) z TurboSound

en: PC + AdLib (drums mode)
pl: PC + AdLib (tryb perkusji)

en: PC + Sound Blaster (drums mode)
pl: PC + Sound Blaster (tryb perkusji)

en: PC + Sound Blaster w/Game Blaster Compatible
pl: PC + Sound Blaster komp. z Game Blaster

en: PC + Sound Blaster w/Game Blaster Compatible (drums mode)
pl: PC + Sound Blaster komp. z Game Blaster (tryb perkusji)

en: PC + Sound Blaster Pro (drums mode)
pl: PC + Sound Blaster Pro (tryb perkusji)

en: PC + Sound Blaster Pro 2 (drums mode)
pl: PC + Sound Blaster Pro 2 (tryb perkusji)

en: PC + ESS AudioDrive ES1488 (native ESFM mode)
pl: PC + ESS AudioDrive ES1488 (natywny tryb ESFM)

en: FM Towns (extended channel 3)
pl: FM Towns z rozszerzonym kanałem 3

en: Commander X16 (VERA only)
pl: Commander X16 (tylko VERA)

en: Commander X16 (with Twin OPL3)
pl: Commander X16 (z podwójnym OPL3)

en: Arcade systems
pl: Automaty do gier

en: INSERT COIN
pl: WRZUĆ MONETĘ

en: Atari Rampart (drums mode)
pl: Atari Rampart (tryb perkusji)

en: Capcom Arcade (extended channel 3 on first OPN)
pl: Capcom Arcade z rozszerzonym kanałem 3 na pierwszym OPN-ie

en: Capcom Arcade (extended channel 3 on second OPN)
pl: Capcom Arcade z rozszerzonym kanałem 3 na drugim OPN-ie

en: Capcom Arcade (extended channel 3 on both OPNs)
pl: Capcom Arcade z rozszerzonym kanałem 3 na obydwu OPN-ach

en: Data East Karnov (extended channel 3)
pl: Data East Karnov (z rozszerzonym kanałem 3)

en: Data East Karnov (drums mode)
pl: Data East Karnov (tryb perkusji)

en: Data East Karnov (extended channel 3; drums mode)
pl: Data East Karnov (z rozszerzonym kanałem 3; tryb perkusji)

en: Data East Arcade (extended channel 3)
pl: Data East Arcade z rozszerzonym kanałem 3

en: Data East Arcade (drums mode)
pl: Data East Arcade (tryb perkusji)

en: Data East Arcade (extended channel 3; drums mode)
pl: Data East Arcade (z rozszerzonym kanałem 3; tryb perkusji)

en: Data East PCX (extended channel 3)
pl: Data East PCX z rozszerzonym kanałem 3

en: Data East Dark Seal (extended channel 3)
pl: Data East Dark Seal z rozszerzonym kanałem 3

en: Jaleco Ginga NinkyouDen (drums mode)
pl: Jaleco Ginga NinkyouDen (tryb perkusji)

en: Kaneko DJ Boy (extended channel 3)
pl: Kaneko DJ Boy z rozszerzonym kanałem 3

en: Kaneko Air Buster (extended channel 3)
pl: Kaneko Air Buster z rozszerzonym kanałem 3

en: Konami Battlantis (drums mode on first OPL2)
pl: Konami Battlantis (pierwszy OPL2 w trybie perkusji)

en: Konami Battlantis (drums mode on second OPL2)
pl: Konami Battlantis (drugi OPL2 w trybie perkusji)

en: Konami Battlantis (drums mode on both OPL2s)
pl: Konami Battlantis (obydwa OPL2 w trybie perkusji)

en: Konami Haunted Castle (drums mode)
pl: Konami Haunted Castle (tryb perkusji)

en: Konami S.P.Y. (drums mode)
pl: Konami S.P.Y. (tryb perkusji)

en: Konami Rollergames (drums mode)
pl: Konami Rollergames (tryb perkusji)

en: Namco (3-channel WSG)
pl: Namco (3-kanałowy syntezator tablicowy)

en: Sega System E (with FM expansion)
pl: Sega System E (z rozszerzeniem FM)

en: Sega System E (with FM expansion in drums mode)
pl: Sega System E (z rozszerzeniem FM i trybem perkusji)

en: Sega Hang-On (extended channel 3)
pl: Sega Hang-On z rozszerzonym kanałem 3

en: Sega System 18 (extended channel 3 on first OPN2C)
pl: Sega System 18 z rozszerzonym kanałem 3 na pierwszym OPN2C

en: Sega System 18 (extended channel 3 on second OPN2C)
pl: Sega System 18 z rozszerzonym kanałem 3 na drugim OPN2C

en: Sega System 18 (extended channel 3 on both OPN2Cs)
pl: Sega System 18 z rozszerzonym kanałem 3 na obydwu OPN2C

en: Sega System 32 (extended channel 3 on first OPN2C)
pl: Sega System 32 z rozszerzonym kanałem 3 na pierwszym OPN2C

en: Sega System 32 (extended channel 3 on second OPN2C)
pl: Sega System 32 z rozszerzonym kanałem 3 na drugim OPN2C

en: Sega System 32 (extended channel 3 on both OPN2Cs)
pl: Sega System 32 z rozszerzonym kanałem 3 na obydwu OPN2C

en: Neo Geo MVS (extended channel 2)
pl: Neo Geo MVS z rozszerzonym kanałem 2

en: SNK Ikari Warriors (drums mode on first OPL)
pl: SNK Ikari Warriors (pierwszy OPL w trybie perkusji)

en: SNK Ikari Warriors (drums mode on second OPL)
pl: SNK Ikari Warriors (drugi OPL w trybie perkusji)

en: SNK Ikari Warriors (drums mode on both OPLs)
pl: SNK Ikari Warriors (obydwa OPL-e w trybie perkusji)

en: SNK Triple Z80 (drums mode on Y8950)
pl: SNK Triple Z80 (Y8950 w trybie perkusji)

en: SNK Triple Z80 (drums mode on OPL)
pl: SNK Triple Z80 (OPL w trybie perkusji)

en: SNK Triple Z80 (drums mode on Y8950 and OPL)
pl: SNK Triple Z80 (Y8950 i OPL w trybie perkusji)

en: SNK Chopper I (drums mode on Y8950)
pl: SNK Chopper I (Y8950 w trybie perkusji)

en: SNK Chopper I (drums mode on OPL2)
pl: SNK Chopper I (OPL2 w trybie perkusji)

en: SNK Chopper I (drums mode on Y8950 and OPL2)
pl: SNK Chopper I (Y8950 i OPL2 w trybie perkusji)

en: SNK Touchdown Fever (drums mode on OPL)
pl: SNK Touchdown Fever (OPL w trybie perkusji)

en: SNK Touchdown Fever (drums mode on Y8950)
pl: SNK Touchdown Fever (Y8950 w trybie perkusji)

en: SNK Touchdown Fever (drums mode on OPL and Y8950)
pl: SNK Touchdown Fever (Y8950 i OPL2 w trybie perkusji)

en: Sunsoft Arcade (extended channel 3)
pl: Sunsoft Arcade z rozszerzonym kanałem 3

en: Taito Arcade (extended channel 3)
pl: Taito Arcade z rozszerzonym kanałem 3

en: Tecmo Ninja Gaiden (extended channel 3 on first OPN)
pl: Tecmo Ninja Gaiden z rozszerzonym kanałem 3 na pierwszym OPN-ie

en: Tecmo Ninja Gaiden (extended channel 3 on second OPN)
pl: Tecmo Ninja Gaiden z rozszerzonym kanałem 3 na drugim OPN-ie)

en: Tecmo Ninja Gaiden (extended channel 3 on both OPNs)
pl: Tecmo Ninja Gaiden z rozszerzonym kanałem 3 na obydwu OPN-ach)

en: Tecmo System (drums mode)
pl: Tecmo System (tryb perkusji)

en: Seibu Kaihatsu Raiden (drums mode)
pl: Seibu Kaihatsu Raiden (tryb perkusji)

en: Other
pl: Inne

en: Williams/Midway Y/T unit w/ADPCM sound board
pl: Automat Williams/Midway Y/T z kartą dźwiękową ADPCM

en: NMK 16-bit Arcade (extended channel 3)
pl: NMK 16-bit Arcade z rozszerzonym kanałem 3

en: NMK 16-bit Arcade (w/NMK112 bankswitching)
pl: NMK 16-bit Arcade (ze zmieniarką banków NMK112)

en: NMK 16-bit Arcade (w/NMK112 bankswitching, extended channel 3)
pl: NMK 16-bit Arcade (ze zmieniarką banków NMK112 i rozszerzonym kanałem 3

en: Atlus Power Instinct 2 (extended channel 3)
pl: Atlus Power Instinct 2 z rozszerzonym kanałem 3

en: Coreland Cyber Tank (drums mode)
pl: Coreland Cyber Tank (tryb perkusji)

en: Toaplan 1 (drums mode)
pl: Toaplan 1 (tryb perkusji)

en: Dynax/Nakanihon 3rd generation hardware
pl: Trzecia generacja sprzętu Dynax/Nakanihon

en: Dynax/Nakanihon 3rd generation hardware (drums mode)
pl: Trzecia generacja sprzętu Dynax/Nakanihon (tryb perkusji)

en: Dynax/Nakanihon Real Break (drums mode)
pl: Dynax/Nakanihon Real Break (tryb perkusji)

en: User
pl: Użytkownika

en: system presets that you have saved.
pl: uprzednio zapisane presety systemów.

en: Yamaha YM2203 (extended channel 3)
pl: Yamaha YM2203 z rozszerzonym kanałem 3

en: Yamaha YM2608 (extended channel 3)
pl: Yamaha YM2608 z rozszerzonym kanałem 3

en: Yamaha YM2610 (extended channel 2)
pl: Yamaha YM2610 z rozszerzonym kanałem 2

en: Yamaha YM2610B (extended channel 3)
pl: Yamaha YM2610B z rozszerzonym kanałem 3

en: Yamaha YM2612 (extended channel 3)
pl: Yamaha YM2612 z rozszerzonym kanałem 3

en: Yamaha YMF276 (extended channel 3)
pl: Yamaha YMF276  z rozszerzonym kanałem 3

en: Yamaha YM2413 (drums mode)
pl: Yamaha YM2413 (tryb perkusji)

en: Yamaha YM3438 (extended channel 3)
pl: Yamaha YM3438 z rozszerzonym kanałem 3

en: Yamaha YM3438 (OPN2C) with DualPCM
pl: Yamaha YM3438 (OPN2C) z DualPCM

en: Yamaha YM3526 (drums mode)
pl: Yamaha YM3526 (tryb perkusji)

en: Yamaha Y8950 (drums mode)
pl: Yamaha Y8950 (tryb perkusji)

en: Yamaha YM3812 (drums mode)
pl: Yamaha YM3812 (tryb perkusji)

en: Yamaha YMF262 (drums mode)
pl: Yamaha YMF262 (tryb perkusji)

en: Yamaha YMF289B (drums mode)
pl: Yamaha YMF289B (tryb perkusji)

en: these chips generate square/pulse tones only (but may include noise).
pl: Układy te są w stanie generować tylko fale kwadratowe/prostokątne (ale mogą również generować szum).

en: Tandy PSSJ 3-voice sound
pl: Trójkanałowy syntezator dźwięku Tandy PSSJ

en: Sega PSG (SN76489-like)
pl: Sega PSG (pochodna SN76489)

en: Sega PSG (SN76489-like, Stereo)
pl: Sega PSG (pochodna SN76489, stereo)

en: chips/systems which use PCM or ADPCM samples for sound synthesis.
pl: uklady/systemy wykorzystujące sample formatu PCM lub ADPCM do odtwarzania dźwięku.

en: chips which use user-specified waveforms to generate sound.
pl: chipy wykorzystujące fale zdefiniowane przez użytkownika do syntezy dźwięku.

en: Namco C15 (8-channel mono)
pl: Namco C15 (8-kanałowy, mono)

en: Namco C30 (8-channel stereo)
pl: Namco C30 (8-kanałowy, stereo)

en: Specialized
pl: Wyspecjalizowane

en: chips/systems with unique sound synthesis methods.
pl: Uklady/systemy z unikalnymi technikami syntezy dźwięku.

en: Commodore PET (pseudo-wavetable)
pl: Commodore PET (pseudo synteza tablicowa)

en: ZX Spectrum (beeper only, SFX-like engine)
pl: ZX Spectrum (tylko brzęczyk, silnik pokroju SFX)

en: ZX Spectrum (beeper only, QuadTone engine)
pl: ZX Spectrum (tylko brzęczyk, silnik QuadTone)

en: DefleMask-compatible
pl: Zgodne z DefleMaskiem

en: these configurations are compatible with DefleMask.
    select this if you need to save as .dmf or work with that program.
pl: Te presety są kompatybilne z DefleMask. Wybierz je, jeśli chcesz wyeksportować moduł do .dmf lub pracować z tym programem.

en: Arcade (YM2151 and SegaPCM)
pl: Arcade (YM2151 i SegaPCM)

en: Neo Geo CD (extended channel 2)
pl: Neo Geo CD  z rozszerzonym kanałem 2

en: Error while loading file! (%s)
pl: Błąd podczas wczytywania pliku! (%s)

en: Preview
pl: Podgląd

en: hold to skip
pl: przytrzymaj by pominąć

en: Bug!
pl: Błąd!

en: Unknown
pl: Nieznany typ instrumentu

en: edit
pl: edytuj

en: duplicate
pl: duplikuj

en: replace...
pl: zamień...

en: save
pl: zapisz

en: save (.dmp)
pl: zapisz (.dmp)

en: delete
pl: usuń

en: out of memory for this sample!
pl: brak miejsca w pamięci dla tego sampla!

en: make instrument
pl: stwórz instrument

en: make me a drum kit
pl: stwórz zestaw perkusji

en: Instruments
pl: Instrumenty

en: Add
pl: Dodaj

en: Duplicate
pl: Sklonuj

en: Open
pl: Otwórz

en: replace instrument...
pl: zamień instrument...

en: load instrument from TX81Z
pl: załaduj instrument z TX81Z

en: replace wavetable...
pl: zamień tablice fal...

en: replace sample...
pl: zamień sampel...

en: import raw sample...
pl: importuj surowy sampel...

en: import raw sample (replace)...
pl: importuj surowy sampel (zamień)...

en: load from TX81Z
pl: załaduj z TX81Z

en: Open (insert; right-click to replace)
pl: Otwórz (wstaw; PPM by zastapić)

en: Save
pl: Zapisz

en: save instrument as .dmp...
pl: zapisz instrument jako .dmp...

en: save wavetable as .dmw...
pl: zapisz tablicę fal jako .dmw...

en: save raw wavetable...
pl: zapisz surową tablice fal...

en: save raw sample...
pl: zapisz surowy sampel

en: save all instruments...
pl: zapisz wszystkie instrumenty...

en: save all wavetables...
pl: zapisz wszystkie tablice fal...

en: save all samples...
pl: zapisz wszystkie sample...

en: save as .dmp...
pl: zapisz jako .dmp...

en: save all...
pl: zapisz wszystko...

en: Toggle folders/standard view
pl: Przełącz między widokiem złożonym i normalnym

en: Move up
pl: Przesuń w górę o jedną pozycję

en: Move down
pl: Przesuń w dół o jedną pozycję

en: Create
pl: Stwórz

en: New folder
pl: Nowy folder

en: Preview (right click to stop)
pl: Podgląd (PPM aby zatrzymać)

en: Delete
pl: Usuń

en: <uncategorized>
pl: <bez kategorii>

en: rename...
pl: zmień nazwę...

en: Wavetables
pl: Tablice fal

en: Samples
pl: Sample

en: save as .dmw...
pl: zapisz jako .dmw...

en: save raw...
pl: zapisz dane surowe...

en: import raw...
pl: importuj dane surowe...

en: import raw (replace)...
pl: importuj dane surowe (zamień)...

en: Export type:
pl: Typ eksportu:

en: one file
pl: jeden plik

en: multiple files (one per chip)
pl: wiele plików (po jednym na układ)

en: multiple files (one per channel)
pl: wiele plików (po jednym na kanał)

en: Bit depth:
pl: Rozdzielczość:

en: 16-bit integer
pl: 16-bitowa liczba całkowita

en: 32-bit float
pl: 32-bitowa liczba zmiennoprzecinkowa

en: Sample rate
pl: Częstotliwość samplowania

en: Channels in file
pl: Kanały audio w pliku

en: Loops
pl: Ilość powtórzeń

en: Fade out (seconds)
pl: Zanikanie (w sekundach)

en: Channels to export:
pl: Kanały do eksportu:

en: All
pl: Wszystkie

en: None
pl: Brak (bezpośrednia)

en: Shown in pattern
pl: Te w natrycy wzorcóœ

en: Shown in oscilloscope
pl: Te na oscyloskopie

en: Cancel
pl: Anuluj

en: Export
pl: Eksportuj

en: select at least one channel
pl: wybierz co najmniej jeden kanał

en: settings:
pl: ustawienia:

en: format version
pl: wersja formatu

en: loop
pl: zapętlenie

en: loop trail:
pl: znacznik końca pętli:

en: auto-detect
pl: automatyczny

en: add one loop
pl: dodaj jedną pętlę

en: custom
pl: niestandardowy

en: add pattern change hints
pl: dodaj znaczniki końca wzorca

en: inserts data blocks on pattern changes.
    useful if you are writing a playback routine.
    
    the format of a pattern change data block is:
    67 66 FE ll ll ll ll 01 oo rr pp pp pp ...
    - ll: length, a 32-bit little-endian number
    - oo: order
    - rr: initial row (a 0Dxx effect is able to select a different row)
    - pp: pattern index (one per channel)
    
    pattern indexes are ordered as they appear in the song.
pl: wstawia bloki danych przy zmianie wzorca.
    przydatne podczas pisania programu do odtwarzania.
    
    format bloku danych zmiany wzorca:
    67 66 FE ll ll ll ll 01 oo rr pp pp pp ...
    - ll: długość, liczba 32-bitowa, bezpośrednia kolejność bajtów (little endian)
    - oo: wiersz matrycy wzorców
    - rr: początkowy wiersz wzorca (efekt 0Dxx może go zmienić)
    - pp: indeks wzorca (jeden na kanał)
    
    indeksy wzorców są posortowane w kolejności, w jakiej się znajdują
    w piosence

en: direct stream mode
pl: tryb bezpośredniego strumienia

en: required for DualPCM and MSM6258 export.
    
    allows for volume/direction changes when playing samples,
    at the cost of a massive increase in file size.
pl: wymagany do eksportu DualPCM i MSM6258.
    
    umożliwia zmiany głośności/kierunku odtwarzania sampla
    kosztem znacznego zwiększenia rozmiaru pliku.

en: chips to export:
pl: eksportuj następujące układy:

en: this chip is only available in VGM %d.%.2x and higher!
pl: ten układ jest dostępny tylko w formacie VGM wersji %d.%.2x i wyższej!

en: this chip is not supported by the VGM format!
pl: ten układ nie jest wspierany przez format VGM!

en: select the chip you wish to export, but only up to %d of each type.
pl: wybierz układy, których dane chcesz wyeskportować, ale nie więcej niż %d układ każdego typu.

en: none
pl: brak

en: nothing to export
pl: nic do eksportu

en: max size in first bank
pl: maksymalny rozmiar pierwszego banka

en: max size in other banks
pl: maksymalny rozmiar innych banków

en: chip to export:
pl: układ do eksportowania:

en: Tick Rate (Hz)
pl: Częstotliwość kroku (Hz)

en: optimize size
pl: optymalizuj rozmiar

en: select a target from the menu at the top of this dialog.
pl: wybierz format docelowy na górze tego okna

en: this export method doesn't offer any options.
pl: ta metoda eksportowania nie oferuje żadnych opcji

en: this option exports the song to a text file.
pl: ta opcja eksportuje piosenkę do pliku tekstowego

en: format version:
pl: wersja formatu:

en: 1.1.3 and higher
pl: 1.1.3 i nowsze

en: 1.0/legacy (0.12)
pl: 1.0/0.12

en: Text
pl: Tekst

en: Command Stream
pl: Strumień komend

en: congratulations! you've unlocked a secret panel.
pl: gratulacje! odkryłeś tajny panel.

en: Toggle hidden systems
pl: Włącz ukryte systemy

en: Toggle all instrument types
pl: Włącz wszystkie typy instrumentów

en: Set pitch linearity to Partial
pl: Ustaw częściową liniowość wysokości dźwięku

en: Set fat to max
pl: Ustaw poizom tłuszczu na maks.

en: Set muscle and fat to zero
pl: Pozbądź się wszystkich mięśni i tłuszczu

en: Tell tildearrow this must be a mistake
pl: Powiedz tildearrowowi, że to musi być błąd

en: yeah, it's a bug. write a bug report in the GitHub page and tell me how did you get here.
pl: Tak, to błąd. Wypełnij ticket na githubie i powiedz mi, jak się tu dostałeś.

en: Speed
pl: Prędkość

en: Base Tempo##TempoOrHz
pl: Tempo bazowe##TempoOrHz

en: Tick Rate##TempoOrHz
pl: Częstotliwość odświeżania##TempoOrHz

en: click to display tick rate
pl: kliknij aby wyświetlić częstotliwość odświeżania

en: click to display base tempo
pl: kliknuj aby wyświetlić tempo bazowe

en: Groove
pl: Wzór rytmu

en: click for one speed
pl: nnaciśnij, aby wyświetlić jedną prędkość

en: Speeds
pl: Prędkości

en: click for groove pattern
pl: naciśnij, aby wyświetlić wzory rytmu

en: click for two (alternating) speeds
pl: naciśnij, aby wyświetlić dwie (naprzemienne) prędkości

en: Virtual Tempo
pl: Wirtualne tempo

en: Numerator
pl: Licznik

en: Denominator (set to base tempo)
pl: Mianownik (ustaw na równe tempu podstawowemu)

en: Divider
pl: Dzielnik

en: Highlight
pl: Podświetlenie

en: Pattern Length
pl: Długość wzorca

en: Song Length
pl: Długość utworu

en: Channels
pl: Ilość kanałów

en: Pat
pl: Wz.

en: Osc
pl: Osc.

en: Swap
pl: Zamień

en: Name
pl: Nazwa

en: Show in pattern
pl: Pokaż w oknie wzorców

en: Show in per-channel oscilloscope
pl: Pokaż w oknie oscyloskopu dla poszczególnych kanałów

en: %s #%d
    (drag to swap channels)
pl: %s #%d
    (przeciągnij by zamienić miejscami kanały)

en: Search...
pl: Wyszukuj...

en: Search recent files...
pl: Wyszukuj w ostatnio otwartych...

en: Search instruments...
pl: Wyszukuj instrumenty...

en: Search samples...
pl: Wyszukuj sample...

en: Search instruments (to change to)...
pl: Wyszukuj instrumenty (aby zmienić na)...

en: Search chip (to add)...
pl: Wyszukuj układ (aby dodać)...

en: - None -
pl: - Brak -

en: invalid command palette type
pl: niepoprawny typ palety komend

en: Register View
pl: Podgląd rejestrów

en: - no register pool available
pl: - lista rejestrów niedostępna

en: ERROR
pl: BŁĄD

en: warning
pl: ostrzeżenie

en: debug
pl: debugowanie

en: trace
pl: szczegóły

en: Log Viewer
pl: Podgląd logów

en: Follow
pl: Podążaj

en: Level
pl: Głośność

en: time
pl: godzina

en: level
pl: poziom

en: message
pl: wiadomość

en: Pattern
pl: Wzorzec

en: there aren't any channels to show.
pl: brak kanałów do wyświetlenia.

en: click for pattern options (effect columns/pattern names/visualizer)
pl: naciśnij, aby otworzyć menu ustawień (kolumny efektów/nazwy wzorców/wizualizator efektów)

en: Options:
pl: Opcje:

en: Effect columns/collapse
pl: Poszerzanie kolumn efektów

en: Pattern names
pl: Nazwy wzorców

en: Channel group hints
pl: Wskazówki dotyczące grupowania kanałów

en: Visualizer
pl: Wizualizator

en: Channel status:
pl: Status kanału:

en: WARNING!!
pl: UWAGA!!!

en: this instrument cannot be previewed because
pl: ten instrument ne może zostać użyty z powodu:

en: none of the chips can play it
pl: żaden układ nie jest w stanie tego zagrać

en: your instrument is in peril!! be careful...
pl: twój instrument jest w niebezpieczeństwie!!! bądź ostrożny!...

en: Oscilloscope
pl: Oscyloskop

en: zoom: %.2fx (%.1fdB)
pl: powiększenie: %.2fx (%.1f dB)

en: window size: %.1fms
pl: rozmiar okna: %.1f ms

en: (-Infinity)dB
pl: (-nieskończoność) dB

en: Debug
pl: Menu debugowania

en: This is a language test.
pl: To jest test systemu tłumaczeń.

en: This is another language test.
pl: To jest kolejny test systemu tłumaczeń.

en: %d apple | %d apples
pl[0]: %d jabłko
pl[1]: %d jabłka
pl[2]: %d jabłek

en: None (0%)
pl: Brak (0%)

en: None (50%)
pl: Brak (50%)

en: None (100%)
pl: Brak (100%)

en: Frequency
pl: Częstotliwość

en: Channel
pl: Kanał

en: Brightness
pl: Jasność

en: Note Trigger
pl: Nowa nuta

en: Off
pl: Wył.

en: Mode 1
pl: Tryb 1

en: Mode 2
pl: Tryb 2

en: Mode 3
pl: Tryb 3

en: Oscilloscope (per-channel)
pl: Oscyloskop (dla poszczególnych kanałów)

en: Columns
pl: Kolumny

en: Size (ms)
pl: Rozmiar (w ms)

en: Automatic columns
pl: Automatyczna ilość kolumn

en: Center waveform
pl: Centruj falę

en: Randomize phase on note
pl: Losowa faza przy nowej nucie

en: Amplitude
pl: Amplituda

en: Line size
pl: Grubość linii

en: error while creating gradient texture!
pl: błąd podczas tworzenia tekstury gradientu!

en: error while updating gradient texture!
pl: błąd podczas odświeżania tekstury gradientu!

en: Color
pl: Kolor

en: Distance
pl: Dystans

en: Spread
pl: Rozmycie

en: Remove
pl: Usuń

en: Background
pl: Kolor tła

en: X Axis##AxisX
pl: Oś X##AxisX

en: Y Axis##AxisY
pl: Oś Y##AxisY

en: Text format:
pl: Formatowanie tekstu:

en: format guide:
    - %c: channel name
    - %C: channel short name
    - %d: channel number (starting from 0)
    - %D: channel number (starting from 1)
    - %n: channel note
    - %i: instrument name
    - %I: instrument number (decimal)
    - %x: instrument number (hex)
    - %s: chip name
    - %p: chip part number
    - %S: chip ID
    - %v: volume (decimal)
    - %V: volume (percentage)
    - %b: volume (hex)
    - %l: new line
    - %%: percent sign
pl: instrukcja formatowania:
    - %c: nazwa kanału
    - %C: krotka nazwa kanału
    - %d: numer kanału (zaczynając od 0)
    - %D: numer kanału (zaczynając od 1)
    - %n: nuta kanału
    - %i: nazwa instrumentu
    - %I: numer instrumentu (dziesiętny)
    - %x: numer instrumentu (szesnastkowy)
    - %s: nazwa układu
    - %p: numer wewnętrzny układu
    - %S: ID układu
    - %v: Głośność (dziesiętna)
    - %V: Głośność (w procentach)
    - %b: Głośność (szesnastkowa)
    - %l: nowy wiersz
    - %%: znak procenta

en: Text color
pl: Kolor tekstu

en: creating FFT plan for channel %d
pl: tworzenie planu FFT dla kanału %d

en: failed to create plan!
pl: nie udało się stworzyć planu!

en: failed to create FFT buffers
pl: nie udało się stworzyć buforów FFT!

en: Error!
pl: Błąd!

en: cut
pl: wytnij

en: copy
pl: kopiuj

en: paste
pl: wklej

en: select
    all
pl: wybierz 
     wszystko

en: piano
pl: pianino

en: undo
pl: cofnij

en: redo
pl: ponów

en: transpose
    notes
pl: transponuj
     nuty

en: transpose
    values
pl: transponuj
     wartości

en: change
    ins
pl: zmień
     instr.

en: find/
    replace
pl: znajdź
     zamień

en: collapse
pl: skróć

en: expand
pl: rozszerz

en: flip
pl: odwróć

en: invert
pl: zmień kolejność

en: interpolate
pl: interpoluj

en: scale
pl: skaluj

en: fade
pl: zanikaj

en: randomize
pl: wypełnij losowymi wartościami

en: opmask
pl: maska op.

en: scroll
    mode
pl: tryb
     przewijania

en: clear
pl: wyczyść

en: Mobile Controls
pl: Mobilne menu ustawień

en: Mobile Menu
pl: Menu mobilne

en: Orders
pl: Matryca wzorców

en: Ins
pl: Instr.

en: Song
pl: Utwór

en: Chips
pl: Układy

en: New
pl: Nowy

en: Unsaved changes! Save changes before creating a new song?
pl: Niezapisane zmiany! Zapisać zmiany przed stworzeniem nowego utworu?

en: Save as...
pl: Zapisz jako...

en: Restore Backup
pl: Wczytaj kopię zapasową

en: Song Info
pl: O utworze

en: Subsongs
pl: Podutwory

en: Comments
pl: Komentarze

en: Channels here...
pl: Tutaj są kanały...

en: Chips here...
pl: Tutaj są układy...

en: What the hell...
pl: Co do kurwy...

en: ChanOsc
pl: Osc. na kanał

en: RegView
pl: Rejestry

en: Stats
pl: Statsy

en: Grooves
pl: Wzory rytmów

en: Compat Flags
pl: Flagi kompat.

en: XYOsc
pl: Osc. XY

en: Meter
pl: Miernik

en: Memory
pl: Pamięć

en: Presets
pl: Presety

en: PatManager
pl: Men. wzorców

en: Panic
pl: Panika

en: Settings
pl: Ustawienia

en: Log
pl: Logi

en: About
pl: O programie

en: Switch to Desktop Mode
pl: Przełącz na tryb komputerowy

en: Play/Edit Controls
pl: Sterowanie odtwarzaniem/edycją

en: Octave
pl: Oktawa

en: Coarse Step
pl: Większy krok edycji

en: Edit Step
pl: Krok edycji

en: Play
pl: Odtwarzaj

en: Edit
pl: Edytuj

en: Repeat pattern
pl: Zapętl wzorzec

en: Step one row
pl: Zrób jeden krok we wzorcu

en: Poly##PolyInput
pl: Polifonia##PolyInput

en: Polyphony
pl: Polifonia podglądu

en: Oct.
pl: Okt.

en: Coarse
pl: Większy krok

en: Step
pl: Krok

en: Foll.
pl: Pod.

en: Ord##FollowOrders
pl: Matr.##FollowOrders

en: Pat##FollowPattern
pl: Wz.##FollowPattern

en: Play Controls
pl: Sterowanie odtwarzaniem

en: Play from the beginning of this pattern
pl: Odtwarzaj od początku wzorca

en: Repeat from the beginning of this pattern
pl: Zapętlaj od początku tego wzorca

en: Edit Controls
pl: Edycja

en: Follow orders
pl: Podążaj za matrycą wzorców

en: Follow pattern
pl: Podążaj za wzorcem

en: Song Comments
pl: Komentarze do utworu

en: <nothing>
pl: <brak>

en: Statistics
pl: Statystyki

en: Audio load
pl: Obciążenie audio

en: Oscilloscope (X-Y)
pl: Oscyloskop (X-Y)

en: X Channel
pl: Kanał osi X

en: Invert##X
pl: Odwróć

en: Y Channel
pl: Kanał osi Y

en: Invert##Y
pl: Odwróć

en: Zoom
pl: Powiększ

en: Decay Time (ms)
pl: Czas opadania (ms)

en: Intensity
pl: Natężenie

en: Line Thickness
pl: Grubość linii

en: (-Infinity)dB,(-Infinity)dB
pl: (-Nieskończoność) dB,(-Nieskończoność) dB

en: (-Infinity)dB,%.1fdB
pl: (-Nieskończoność) dB,%.1f db

en: %.1fdB,(-Infinity)dB
pl: %.1f dB,(-Nieskończoność) dB

en: Clock rate:
pl: Taktowanie zegara:

en: Chip type:
pl: Typ układu:

en: YM2612 (9-bit DAC with distortion)
pl: YM2612 (9-bitowy DAC z zakłóceniami)

en: YM3438 (9-bit DAC)
pl: YM3438 (9-bitowy DAC)

en: YMF276 (external DAC)
pl: YMF276 (zewnętrzny DAC)

en: Disable ExtCh FM macros (compatibility)
pl: Wyłącz makra rozszerzonych kanałów FM (dla kompatybilności)

en: Ins change in ExtCh operator 2-4 affects FB (compatibility)
pl: Zmiana instr. na operatorach 2-4 rozsz. kanału ma wpływ na FB (dla kompatybilności)

en: Modified sine wave (joke)
pl: Zmodyfikowana sinusoida (żart)

en: DAC interrupt simulation:
pl: Symulacja przerwań przetwornika C/A

en: cycles##InterruptSim
pl: cykli##InterruptSim

en: 1.79MHz (Half NTSC)
pl: 1.79 MHz (połowa NTSC)

en: TI SN76489 with Atari-like short noise
pl: TI SN76489 z krótkim szumem podobnym do Atari

en: Disable noise period change phase reset
pl: Wyłącz reset fazy podczas zmiany okresu szumu

en: Disable easy period to note mapping on upper octaves
pl: Wyłącz uproszczone mapowanie okresu na nutę na wyższych oktawach

en: Disable anti-click
pl: Wyłącz anty-stukanie

en: Chip revision:
pl: Rewizja układu:

en: HuC6280 (original)
pl: HuC6280 (oryginalny)

en: CPU rate:
pl: Taktowanie CPU:

en: Sample memory:
pl: Pamięć na sample:

en: 8K (rev A/B/E)
pl: 8kB (wersje A/B/E)

en: 64K (rev D/F)
pl: 64kB (wersje D/F)

en: DAC resolution:
pl: Rozdzielczość DAC:

en: 16-bit (rev A/B/D/F)
pl: 16-bit (wersje A/B/D/F)

en: 8-bit + TDM (rev C/E)
pl: 8-bit + multipleksowanie z podziałem czasu (wersje C/E)

en: Enable echo
pl: Włącz echo

en: Swap echo channels
pl: Zamień miejscami kanały echo

en: Echo delay:
pl: Opóźnienie echo:

en: Echo resolution:
pl: Rozdzielczość echo:

en: Echo feedback:
pl: Feedback echo:

en: Echo volume:
pl: Głośność echo:

en: Original (DMG)
pl: Oryginalny (DMG)

en: Game Boy Color (rev C)
pl: Game Boy Color (wersja C)

en: Game Boy Color (rev E)
pl: Game Boy Color (wersja E)

en: Wave channel orientation:
pl: Orientacja kanału syntezy tablicowej

en: Normal
pl: Normalne

en: Inverted
pl: Odwrócona

en: Exact data (inverted)
pl: Te same dane (odwrócona)

en: Exact output (normal)
pl: Ten sam dźwięk (normalna)

en: Pretty please one more compat flag when I use arpeggio and my sound length
pl: Cóż, proszę o kolejną flagę kompatybilności, gdy używam arpeggio i małej długości dźwięku na kanale szumu

en: DAC bit depth (reduces output rate):
pl: Rozdzielczość DAC (zmniejsza częstotliwość samplowania):

en: Volume scale:
pl: Głośność:

en: Mix buffers (allows longer echo delay):
pl: Bufory miksowania (pozwala na dłuższe opóźnienie echa):

en: Channel limit:
pl: Limit ilości kanałów:

en: Sample rate:
pl: Częstotliwość samplowania:

en: Actual sample rate: %d Hz
pl: Rzeczywista częstotliwość: %d Hz

en: Max mixer CPU usage: %.0f%%
pl: Maksymalne użycie CPU podczas miksowania: %.0f%%

en: Arcade (4MHz)
pl: Arcade (4 MHz)

en: Half NTSC (1.79MHz)
pl: Połowa NTSC (1.79 MHz)

en: Patch set:
pl: Zestaw instrumentów:

en: Ignore top/hi-hat frequency changes
pl: Ignoruj zmiany częstotliwości talerzy i hi-hatów

en: Apply fixed frequency to all drums at once
pl: Stosuj stałą częstotliwość do wszystkich instrumentów perkusyjnych

en: Broken pitch macro/slides (compatibility)
pl: Uszkodzone efekty portamento i makra (kompatybilność)

en: DPCM channel mode:
pl: Tryb kanału DPCM:

en: DPCM (muffled samples; low CPU usage)
pl: DPCM (przytłumione sample, niskie zużycie CPU)

en: PCM (crisp samples; high CPU usage)
pl: PCM (czyste sample, wysokie zużycie CPU)

en: Global parameter priority:
pl: Priorytet globalnych parametrów:

en: Left to right
pl: Z lewej do prawej

en: Last used channel
pl: Ostatni używany kanał

en: Hard reset envelope:
pl: Twardy reset obwiedni:

en: Attack
pl: Narastanie

en: Decay
pl: Opadanie

en: Sustain
pl: Podtrzymanie

en: Release
pl: Zwolnienie

en: Envelope reset time:
pl: Czas resetowania obwiedni:

en: - 0 disables envelope reset. not recommended!
    - 1 may trigger SID envelope bugs.
    - values that are too high may result in notes being skipped.
pl: - 0 wyłącza reset obwiedni. nie zalecane!
    - 1 może wywołać błędy obwiedni SIDa.
    - zbyt wysokie wartości mogą powodować pomijanie krótkich nut.

en: Disable 1Exy env update (compatibility)
pl: Wyłącz aktualizację obwiedni podczas stosowania efektu 1Exy (kompatybilność)

en: Relative duty and cutoff macros are coarse (compatibility)
pl: Makra szerokości fali prostokątnej i punktu odcięcia w trybie względnym mają niższą rozdzielczość (kompatybilność)

en: Cutoff macro race conditions (compatibility)
pl: Wyścig wątków przy makrze punktu odcięcia (dla kompatybilności)

en: SSG Volume
pl: Głośność SSG

en: FM/ADPCM Volume
pl: Głośność FM/ADPCM

en: 0.83MHz (Pre-divided Sunsoft 5B on PAL)
pl: 0.83 MHz (Sunsoft 5B z już podzielonym taktowaniem, PAL)

en: 0.89MHz (Pre-divided Sunsoft 5B)
pl: 0.89 MHz (Sunsoft 5B z już podzielonym taktowaniem)

en: note: AY-3-8914 is not supported by the VGM format!
pl: uwaga: AY-3-8914 nie jest wspieramy przez format VGM!

en: Separation
pl: Rozdzielenie

en: Half Clock divider##_AY_CLKSEL
pl: Podziel taktowania zegara przez 2##_AY_CLKSEL

en: Stereo separation:
pl: Rozdzielenie stereo:

en: Chip memory:
pl: Pamięć układu:

en: 2MB (ECS/AGA max)
pl: 2 MB (maksimum dla ECS/AGA)

en: 512KB (OCS max)
pl: 512 kB (maksimum dla OCS)

en: Bypass frequency limits
pl: Ignoruj limity częstotliwości

en: Software pitch driver
pl: Sterownik programowych wysokości nut

en: Mixing mode:
pl: Tryb miksowania:

en: Mono (no distortion)
pl: Mono (bez zakłóceń)

en: Speaker type:
pl: Typ brzęczyka:

en: Unfiltered
pl: Bez filtrowania

en: Cone
pl: Stożek

en: Use system beeper (Linux only!)
pl: Używaj prawdziwego brzęczyka systemowego (tylko na Linuxie!)

en: Reset phase on frequency change
pl: Resetuj fazę podczas zmiany częstotliwości

en: Bankswitched (Seta 2)
pl: Ze zmieniarką banków (Seta 2)

en: Initial channel limit:
pl: Początkowy limit ilości kanałów:

en: Disable hissing
pl: Wyłącz szeleszczenie

en: Scale frequency to wave length
pl: Skaluj częstotliwość względem długości fali

en: Amiga-like pitch (non-linear pitch only)
pl: Amigo-podobna tablica wysokości tonów (tylko dla nie-liniowej tablicy wysokości

en: Output rate:
pl: Częstotliwość audio na wyjściu:

en: FM: clock / 72, SSG: clock / 16
pl: FM: takt. zegara / 72, SSG: takt. zegara / 16

en: FM: clock / 36, SSG: clock / 8
pl: FM: takt. zegara / 36, SSG: takt. zegara / 8

en: FM: clock / 24, SSG: clock / 4
pl: FM: takt. zegara / 24, SSG: takt. zegara / 4

en: FM Volume
pl: Głośność FM

en: 8MHz (Arcade)
pl: 8 MHz (Arcade)

en: FM: clock / 144, SSG: clock / 32
pl: FM: takt. zegara / 144, SSG: takt. zegara / 32

en: FM: clock / 48, SSG: clock / 8
pl: FM: takt. zegara / 48, SSG: takt. zegara / 8

en: RF5C68 (10-bit output)
pl: RF5C68 (10-bitowe audio)

en: RF5C164 (16-bit output)
pl: RF5C164 (16-bitowe audio)

en: Sample rate table:
pl: Tablica częstotliwości audio:

en: divider \ clock
pl: dzielnik zegara

en: full
pl: pełna

en: half
pl: połowiczna

en: clock / 132
pl: takt. zegara / 132

en: clock / 165
pl: takt. zegara / 165

en: Bankswitched (NMK112)
pl: Ze zmieniarką banków (NMK112)

en: 1.5MHz (Arcade)
pl: 1.5 MHz (Automaty do gier)

en: Consistent frequency across all duties
pl: Stabilna częstotliwości dla wszystkich szerokości fali prostokątnej

en: note: only works for an initial LFSR value of 0!
pl: uwaga: działa tylko w przypadku ustawienia początkowej wartości LFSR na 0!

en: Compatible panning (0800)
pl: Kompatybilny panning (0800)

en: Output bit depth:
pl: Rozdzielczość audio na wyjściu:

en: Interpolation:
pl: Interpolacja:

en: Linear
pl: Liniowa

en: Cubic
pl: Sześcienna

en: Left##VolScaleL
pl: Lewo##VolScaleL

en: Right##VolScaleL
pl: Prawo##VolScaleL

en: Initial echo state:
pl: Początkowy stan echo:

en: Delay##EchoDelay
pl: Opóźnienie##EchoDelay

en: Feedback##EchoFeedback
pl: Sprz. zwrotne##EchoFeedback

en: Left##EchoVolL
pl: Lewe##EchoVolL

en: Right##EchoVolL
pl: Prawe##EchoVolL

en: Echo filter:
pl: Filtr echo:

en: Hex##SNESFHex
pl: Heks.##SNESFHex

en: Dec##SNESFHex
pl: Dzies.##SNESFHex

en: sum: %d
pl: suma: %d

en: Disable Gaussian interpolation
pl: Wyłącz interpolację Gaussa

en: Detune
pl: Rozstrojenie

en: Capacitor values (nF):
pl: Pojemność kondensatorów (nF):

en: Initial part volume (channel 1-4):
pl: Głośnośc początkowa (kanały 1-4):

en: Initial part volume (channel 5-8):
pl: Głośnośc początkowa (kanały 5-8):

en: Envelope mode (channel 1-4):
pl: Tryb obwiedni(kanały 1-4):

en: Capacitor (attack/decay)##EM00
pl: Kondensator (narastanie/opadanie)

en: External (volume macro)##EM01
pl: Zewnętrzny (makro głośności)

en: Envelope mode (channel 5-8):
pl: Tryb obwiedni(kanały 5-8):

en: Capacitor (attack/decay)##EM10
pl: Kondensator (narastanie/opadanie)

en: External (volume macro)##EM11
pl: Zewnętrzny (makro głośności)

en: Global vibrato:
pl: Globalne vibrato:

en: Depth
pl: Głębokość

en: Waveform storage mode:
pl: Sposób przechowywania fal:

en: ROM (up to 8 waves)
pl: RAM (maks. 8 fal)

en: Compatible noise frequencies
pl: Kompatybilne częstotliwości szumu

en: Legacy slides and pitch (compatibility)
pl: Przestarzałe wysokości dźwięku i portamento (kompatybilność)

en: Banking style:
pl: Sposób przełączania banków:

en: Namco System 2 (2MB)
pl: Namco System 2 (2 MB)

en: Namco System 21 (4MB)
pl: Namco System 21 (4 MB)

en: Raw (16MB; no VGM export!)
pl: Surowy (16 MB; brak możliwości eksportu do VGM!)

en: Static (up to 5 waves)
pl: Statyczny (maks. 5 fal)

en: DS (4MB RAM)
pl: DS (4 MB RAM)

en: DSi (16MB RAM)
pl: DSi (16 MB RAM)

en: V 47.0.2 (9-bit volume)
pl: V 47.0.2 (9-bitowa głośność)

en: 1MB
pl: 1 MB

en: 256KB
pl: 256 kB

en: nothing to configure
pl: nic do skonfigurowania

en: Custom clock rate
pl: Niestandardowe taktowanie zegara

en: Volume Meter
pl: Miernik poziomu głośności

en: User Systems
pl: Systemy użytkownika

en: Error! User category does not exist!
pl: Błąd Kategoria użytkownika nie istnieje!

en: Systems
pl: Systemy

en: New Preset
pl: Nowy preset

en: select a preset
pl: wybierz preset

en: Remove##UPresetRemove
pl: Usuń##UPresetRemove

en: Configure
pl: Konfiguruj

en: Advanced
pl: Zaawansowane

en: Save and Close
pl: Zapisz i zamknij

en: Import
pl: Importuj

en: Import (replace)
pl: Importuj i zamień

en: Effect List
pl: Lista efektów

en: Chip at cursor: %s
pl: Zaznaczony układ: %s

en: Search
pl: Szukaj

en: Effect types to show:
pl: Wyświetlanie typów efektów:

en: Description
pl: Opis

en: %d. <no name>
pl: %d. <bez nazwy>

en: too many subsongs!
pl: zbyt wiele podutworów!

en: this is the only subsong!
pl: to jest jedyny podutwór!

en: are you sure you want to remove this subsong?
pl: czy jesteś pewien że chcesz usunąć ten podutwór?

en: <Use system font>
pl: <Używaj czcionki systemowej>

en: <Custom...>
pl: <Niestandardowa...>

en: ASAP (C++ port)
pl: ASAP (przepisany na C++)

en: ESFMu (fast)
pl: ESFMu (szybki)

en: Lower
pl: Bardzo niski

en: Medium
pl: Średni

en: Ultimate
pl: Maksymalny

en: KIOCSOUND on /dev/tty1
pl: KIOCSOUND na /dev/tty1

en: KIOCSOUND on standard output
pl: KIOCSOUND na standardowym wyjściu

en: Disabled/custom
pl: Wył./niestandardowy

en: Two octaves (0 is C-4, F is D#5)
pl: Dwie oktawy (0 = C-4, F = D#5)

en: Raw (note number is value)
pl: Tryb surowy (numer nuty jest wartością)

en: Two octaves alternate (lower keys are 0-9, upper keys are A-F)
pl: Alternatywne wprowadzanie dwóch oktaw (dolne klawisze 0-9, górne klawisze A-F)

en: Use dual control change (one for each nibble)
pl: Użyj podwójnej komendy CC (jedna na półbajt)

en: Use 14-bit control change
pl: Użyj 14-bitowej komendy CC

en: Use single control change (imprecise)
pl: Użyj pojedynczej komendy CC (niska dokładność)

en: --select--
pl: --wybierz--

en: Note Off
pl: Puszczenie klawisza

en: Note On
pl: Wciśnięcie klawisza

en: Control
pl: Wartość CC

en: ChanPressure
pl: Równe naciskanie na kanał MIDI

en: Pitch Bend
pl: Zmiana wysokości dźwięku

en: Any
pl: Każdy

en: Effect 1 type
pl: Indeks efektu №1

en: Effect 1 value
pl: Fala Parametr efektu №1

en: Effect 2 type
pl: Indeks efektu №2

en: Effect 2 value
pl: Fala Parametr efektu №2

en: Effect 3 type
pl: Indeks efektu №3

en: Effect 3 value
pl: Fala Parametr efektu №3

en: Effect 4 type
pl: Indeks efektu №4

en: Effect 4 value
pl: Fala Parametr efektu №4

en: Effect 5 type
pl: Indeks efektu №5

en: Effect 5 value
pl: Fala Parametr efektu №5

en: Effect 6 type
pl: Indeks efektu №6

en: Effect 6 value
pl: Fala Parametr efektu №6

en: Effect 7 type
pl: Indeks efektu №7

en: Effect 7 value
pl: Fala Parametr efektu №7

en: Effect 8 type
pl: Indeks efektu №8

en: Effect 8 value
pl: Fala Parametr efektu №8

en: Do you want to save your settings?
pl: Czy chcesz zapisać swoje ustawienia?

en: General
pl: Ogólne

en: Language
pl: Język

en: Render backend
pl: Biblioteka renderowania

en: you may need to restart Furnace for this setting to take effect.
pl: może być konieczne ponowne uruchomienie Furnace, aby ta opcja została zastosowana.

en: Advanced render backend settings
pl: Zaawansowane ustawienia biblioteki renderowania

en: Render driver
pl: Sterownik renderowania

en: Automatic
pl: Automatyczny

en: beware: changing these settings may render Furnace unusable! do so at your own risk.
    start Furnace with -safemode if you mess something up.
pl: uwaga: zmiana tych ustawień może sprawić, że Furnace będzie niezdatny do dalszego użytkowania! działasz na własną odpowiedzialność
    możesz uruchomić Furnace z parametrem -safemode, jeśli coś zepsujesz

en: Red bits
pl: Bity czerwonej składowej

en: Green bits
pl: Bity zielonej składowej

en: Blue bits
pl: Bity niebieskiej składowej

en: Alpha bits
pl: Bity przeźroczystości

en: Color depth
pl: Głębia kolorów

en: Stencil buffer size
pl: Rozmiar bufora szablonu

en: Buffer size
pl: Rozmiar bufora

en: Double buffer
pl: Podwójne buforowanie

en: the following values are common (in red, green, blue, alpha order):
    - 24 bits: 8, 8, 8, 0
    - 16 bits: 5, 6, 5, 0
    - 32 bits (with alpha): 8, 8, 8, 8
    - 30 bits (deep): 10, 10, 10, 0
pl: powszechne są następujące wartości (w kolejności czerwony, zielony, niebieski, przeźroczysty):
    - 24 bity: 8, 8, 8, 0
    - 16 bitów: 5, 6, 5, 0
    - 32 bity (z przeźroczystością): 8, 8, 8, 8
    - 30 bitów (głęboka kwantyzacja): 10, 10, 10, 0

en: current backend: %s
    %s
    %s
    %s
pl: obecna biblioteka renderowania: %s
    %s
    %s
    %s

en: VSync
pl: Synchronizacja pionowa

en: Frame rate limit
pl: Limit częstotliwości generowania klatek

en: Unlimited
pl: Bez limitu

en: only applies when VSync is disabled.
pl: ma zastosowanie tylko wtedy, gdy synchr. pionowa jest wyłączona

en: Display render time
pl: Wyświetlaj czas renderowania

en: Late render clear
pl: Opóźnione czyszczenie bufora renderowania

en: calls rend->clear() after rend->present(). might reduce UI latency by one frame in some drivers.
pl: Wywołuje rend->clear() po rend->present(). Może wyeliminować opóźnienie o jedną klatkę w renderowaniu interfejsu przy niektórych sterownikach.

en: Power-saving mode
pl: Tryb oszczędzania energii

en: saves power by lowering the frame rate to 2fps when idle.
    may cause issues under Mesa drivers!
pl: zmniejsza zużycie energii, redukując szybkość renderowania do dwóch klatek na sekundę w trybie czuwania.
    może powodować problemy pod sterownikami Mesa!

en: Disable threaded input (restart after changing!)
pl: Wyłącz przetwarzanie naciśnięć klawiszy w osobnych wątkach (uruchom ponownie program po zmianie!).

en: threaded input processes key presses for note preview on a separate thread (on supported platforms), which reduces latency.
    however, crashes have been reported when threaded input is on. enable this option if that is the case.
pl: przetwarzanie naciśnięć klawiszy dla podglądu instrumentów odbywa się wielowątkowo (na obsługiwanych platformach), co zmniejsza opóźnienia.
    są jednak doniesienia o zawieszaniu się programu po wyłączeniu tej opcji, w takim przypadku włącz ją.

en: Enable event delay
pl: Włącz opóźnienie zdarzeń

en: may cause issues with high-polling-rate mice when previewing notes.
pl: może powodować problemy podczas podglądu instrumentów, jeśli podłączona jest mysz o wysokiej częstotliwości odświeżania.

en: Vibration
pl: Wibracje

en: Strength
pl: Siła wibracji

en: Length
pl: Długość wibracji

en: File
pl: Plik

en: Use system file picker
pl: Użyj systemowego okna wyboru plików

en: Number of recent files
pl: Ilość ostatnich plików

en: Compress when saving
pl: Kompresuj podczas zapisu

en: use zlib to compress saved songs.
pl: używaj biblioteki zlib do kompresji utworów.

en: Save unused patterns
pl: Zapisuj nieużywane wzorce

en: Use new pattern format when saving
pl: Używaj nowego formatu wzorców podczas zapisywania

en: use a packed format which saves space when saving songs.
    disable if you need compatibility with older Furnace and/or tools
    which do not support this format.
pl: użyj skompresowanego formatu do zapisywania wzorców, co zmniejsza rozmiar pliku modułu.
    wyłącz tę opcję, jeśli chcesz zachować kompatybilność ze starszymi wersjami Furnace
     i/lub innymi programami, które nie obsługują nowego formatu.

en: Don't apply compatibility flags when loading .dmf
pl: Nie stosuj flag kompatybilności podczas wczytywania pliku .dmf

en: do not report any issues arising from the use of this option!
pl: nie zgłaszaj żadnych problemów występujących po włączeniu tej opcji!

en: Play after opening song:
pl: Odtwarzaj po otwarciu utworu:

en: No##pol0
pl: Nie

en: Only if already playing##pol1
pl: Tylko jeśli już jest odtwarzany

en: Yes##pol0
pl: Tak

en: Audio export loop/fade out time:
pl: Liczba cykli odtwarzania i czas wyciszania podczas eksportowania dźwięku:

en: Set to these values on start-up:##fot0
pl: Ustaw te wartości podczas uruchamiania:

en: Remember last values##fot1
pl: Zapamiętuj ostatnie wartości

en: Store instrument name in .fui
pl: Przechowuj nazwę instrumentu w pliku .fui

en: when enabled, saving an instrument will store its name.
    this may increase file size.
pl: po włączeniu tej opcji nazwa instrumentu zostanie zapisana w pliku, co może zwiększyć jego rozmiar.

en: Load instrument name from .fui
pl: Wczytaj nazwę instrumentu z pliku .fui

en: when enabled, loading an instrument will use the stored name (if present).
    otherwise, it will use the file name.
pl: gdy opcja ta jest włączona, nazwa instrumentu zostanie wczytana z pliku (jeśli w pliku znajduje się nazwa).
    w przeciwnym razie użyta zostanie nazwa pliku.

en: Auto-fill file name when saving
pl: Autouzupełnianie nazwy pliku podczas zapisywania

en: fill the file name field with an appropriate file name when saving or exporting.
pl: uzupełnia pole nazwy pliku z odpowiednią nazwą podczas zapisu lub eksportu.

en: New Song
pl: Nowa piosenka

en: Initial system:
pl: System domyślny:

en: Current system
pl: Bieżący

en: Randomize
pl: Losuj

en: Reset to defaults
pl: Resetuj ustawienia

en: When creating new song:
pl: Przy tworzeniu nowego utworu:

en: Display system preset selector##NSB0
pl: Wyświetlaj okno wyboru domyślnego systemu

en: Start with initial system##NSB1
pl: Rozpocznij od systemu domyślnego

en: Default author name
pl: Domyślna nazwa autora

en: Start-up
pl: Uruchamianie

en: Play intro on start-up:
pl: Odtwarzaj intro podczas startu programu:

en: No##pis0
pl: Nigdy

en: Short##pis1
pl: Wersję krótką

en: Full (short when loading song)##pis2
pl: Wersję pełną (krótką przy wczytywania piosenki)

en: Full (always)##pis3
pl: Wersję pełną (zawsze)

en: Disable fade-in during start-up
pl: Wyłącz fade-in interfejsu podczas uruchamiania

en: Behavior
pl: Zachowanie programu

en: New instruments are blank
pl: Nowe instrumenty są wyzerowane

en: Configuration
pl: Konfiguracja programu

en: Factory Reset
pl: Resetuj do ustawień fabrycznych

en: Are you sure you want to reset all Furnace settings?
    You must restart Furnace after doing so.
pl: Czy jesteś pewien że chcesz zresetować wszystkie ustawienia Furnace?
    Będzie niezbędne ponowne uruchomienie Furnace.

en: Use OPL3 instead of OPL2 for S3M import
pl: Używaj OPL3 zamiast OPL2 po imporcie plików S3M

en: Output
pl: Wyjście

en: Backend
pl: Interfejs

en: Driver
pl: Sterownik

en: Device
pl: Urządzenie wyjściowe

en: <click on OK or Apply first>
pl: <najpierw kliknij "OK" albo "Zastosuj">

en: ALERT - TRESPASSER DETECTED
pl: UWAGA - WYKRYTO INTRUZA

en: you have been arrested for trying to engage with a disabled combo box.
pl: zostałeś aresztowany za próbę interakcji z wyłączoną listą rozwijaną.

en: <System default>
pl: <Domyślny>

en: Outputs
pl: Wyjścia

en: %d (latency: ~%.1fms)
pl: %d (latencja: ~%.1f ms)

en: Multi-threaded (EXPERIMENTAL)
pl: Wielowątkowość (EKSPERYMENTALNA)

en: runs chip emulation on separate threads.
    may increase performance when using heavy emulation cores.
    
    warnings:
    - experimental!
    - only useful on multi-chip songs.
pl: wykonuje emulatory układów w oddzielnych wątkach.
    może poprawić wydajność podczas korzystania z ciężkich emulatorów.
    
    ostrzeżenie:
    - funkcja eksperymentalna!
    - użyteczna tylko dla utworów, które wykorzystują wiele układów.

en: Number of threads
pl: Ilość wątków

en: that's the limit!
pl: to już limit!

en: it is a VERY bad idea to set this number higher than your CPU core count (%d)!
pl: BARDZO złym pomysłem jest ustawianie tej wartości na wyższą niż liczba rdzeni procesora. (%d)!

en: Low-latency mode
pl: Tryb niskiej latencji

en: reduces latency by running the engine faster than the tick rate.
    useful for live playback/jam mode.
    
    warning: only enable if your buffer size is small (10ms or less).
pl: zmniejsza latencję, wykonując kod silnika trackera szybciej niż określono w ustawieniach. 
    przydatne w trybie wykonywania w czasie rzeczywistym.
    
     uwaga: włącz tylko wtedy, gdy rozmiar bufora audio jest mały (10 ms lub mniej).

en: Force mono audio
pl: Wymuś dźwięk mono

en: Exclusive mode
pl: Tryb wyjątkowy

en: Mixing
pl: Miksing

en: Quality
pl: Jakość

en: Software clipping
pl: Programowe ograniczenie sygnału

en: DC offset correction
pl: Korekta przesunięcia DC

en: Sample preview
pl: Podgląd sampla

en: MIDI input
pl: Wyjście MIDI

en: <disabled>
pl: <wył.>

en: Re-scan MIDI devices
pl: Skanuj urządzenia MIDI ponownie

en: Note input
pl: Wprowadzanie nut

en: Velocity input
pl: Wprowadzanie prędkości

en: Map MIDI channels to direct channels
pl: Przypisz kanały MIDI do bezpośrednich kanałów

en: Program change pass-through
pl: Przekazywanie komunikatów o zmianie programu do wyjścia

en: Map Yamaha FM voice data to instruments
pl: Przypisz dane głosu FM do instrumentu

en: Program change is instrument selection
pl: Zmiana programu to wybór instrumentu

en: Value input style
pl: Styl wprowadzania wartości

en: Control##valueCCS
pl: Sterowanie##valueCCS

en: CC of upper nibble##valueCC1
pl: CC wyższego półbajta

en: CC of lower nibble##valueCC2
pl: CC niższego półbajta

en: Per-column control change
pl: Zmiana sterowania dla każdej kolumny

en: Volume curve
pl: Krzywa głośności

en: Actions:
pl: Działania:

en: (learning! press a button or move a slider/knob/something on your device.)
pl: (nasłuchiwanie! naciśnij przycisk lub przesuń coś na urządzeniu.)

en: Type
pl: Typ

en: Note/Control
pl: Nuta/sterowanie

en: Velocity/Value
pl: Szybkość/Parametr

en: Action
pl: Działania

en: --none--
pl: --żaden--

en: waiting...##BLearn
pl: czekaj...##BLearn

en: Learn##BLearn
pl: Pamięć MIDI##BLearn

en: MIDI output
pl: Wyjście MIDI

en: Output mode:
pl: Tryb wyjścia:

en: Off (use for TX81Z)
pl: Wył. (używać przy TX81Z)

en: Melodic
pl: Melodyczny

en: Send Program Change
pl: Wyślij komendę zmiany programu

en: Send MIDI clock
pl: Wyślij częstotliwość zegara MIDI

en: Send MIDI timecode
pl: Wyślij kod czasowy MIDI

en: Timecode frame rate:
pl: Framerate kodu czasowego:

en: Closest to Tick Rate
pl: Najbliższy częstotliwości silnika trackera

en: Film (24fps)
pl: Filmowy (24 fps)

en: PAL (25fps)
pl: PAL (25 fps)

en: NTSC drop (29.97fps)
pl: Niestabilne NTSC (29.97 fps

en: NTSC non-drop (30fps)
pl: Stabilne NTSC (30 fps)

en: Emulation
pl: Emulacja

en: Cores
pl: Rdzenie emulacji

en: Playback Core(s)
pl: Rdzenie odtwarzania

en: used for playback
pl: używane do odtwarzania

en: Render Core(s)
pl: Rdzenie renderowania

en: used in audio export
pl: używane do eksportowania audio

en: Playback
pl: Odtwarzanie

en: Render
pl: Renderowanie

en: PC Speaker strategy
pl: Działanie PC Speaker'a

en: Sample ROMs:
pl: Obrazy ROM sampli:

en: OPL4 YRW801 path
pl: Sćieżka do OPL4 YRW801

en: Keyboard
pl: Klawiatura

en: Reset defaults
pl: Resetuj do wart. domyślnych

en: Are you sure you want to reset the keyboard settings?
pl: Czy jesteś pewien że chcesz zresetować ustawienia klawiszy?

en: Global hotkeys
pl: Globalne skróty klawiszowe

en: Window activation
pl: Aktywacja okien

en: Key
pl: Klawisz

en: Value
pl: Parametr

en: Macro release##SNType_%d
pl: Puszczenie klawisza (tylko makra)##SNType_%d

en: Note release##SNType_%d
pl: Puszczenie klawisza z zanikaniem obwiedni##SNType_%d

en: Note off##SNType_%d
pl: Puszczenie klawisza##SNType_%d

en: Note##SNType_%d
pl: Nuta##SNType_%d

en: Add...
pl: Dodaj...

en: that key is bound already!
pl: ten klawisz jest już przypisany!

en: Instrument list
pl: Lista instrumentów

en: Wavetable list
pl: Lista tablic fal

en: Sample list
pl: Lista sampli

en: Sample editor
pl: Edytor sampli

en: Interface
pl: Interfejs

en: Layout
pl: Rozmieszczenie

en: Workspace layout:
pl: Układ okien interfejsu:

en: Reset
pl: Resetuj

en: Are you sure you want to reset the workspace layout?
pl: Czy jesteś pewien że chcesz zresetować układ okna?

en: Allow docking editors
pl: Pozwalaj na dokowanie edytorów

en: Remember window position
pl: Pamiętaj położenie okien

en: remembers the window's last position on start-up.
pl: przywraca ostatnią pozycję każdego okna po uruchomieniu programu.

en: Only allow window movement when clicking on title bar
pl: Zezwalaj na przesuwanie okien tylko po kliknięciu ich paska tytułu.

en: Center pop-up windows
pl: Centruj wyskakujące okna

en: Play/edit controls layout:
pl: Układ kontrolek odtwarzania/edycji:

en: Classic##ecl0
pl: Klasyczny

en: Compact##ecl1
pl: Kompaktowy

en: Compact (vertical)##ecl2
pl: Kompaktowy(pionowy)

en: Split##ecl3
pl: Podzielony

en: Position of buttons in Orders:
pl: Pozycja przycisków w matrycy wzorców:

en: Top##obp0
pl: Na górze

en: Left##obp1
pl: Po lewej

en: Right##obp2
pl: Po prawej

en: Mouse
pl: Mysz

en: Double-click time (seconds)
pl: Czas dwukrotnego kliknięcia myszą (w sekundach)

en: Don't raise pattern editor on click
pl: Nie wywołuj edytora wzorców po naciśnięciu przycisku

en: Focus pattern editor when selecting instrument
pl: Ustaw skupienie na edytorze wzorców podczas wyboru instrumentu

en: Note preview behavior:
pl: Ustawienia podglądu nut:

en: Never##npb0
pl: Nigdy

en: When cursor is in Note column##npb1
pl: Kiedy kursor jest na kolumnie nut

en: When cursor is in Note column or not in edit mode##npb2
pl: Kiedy kursor jest na kolumnie nut albo nie w trybie edycji

en: Always##npb3
pl: Zawsze

en: Allow dragging selection:
pl: Zezwól na przeniesienie zaznaczenia:

en: No##dms0
pl: Nie

en: Yes##dms1
pl: Tak

en: Yes (while holding Ctrl only)##dms2
pl: Tak (tylko przy wciśniętym klawiszu Ctrl)

en: Yes (copy)##dms3
pl: Tak (skopiuj)

en: Yes (while holding Ctrl only and copy)##dms4
pl: Tak (tylko przy wciśniętym klawiszu Ctrl i skopiuj)

en: Yes (holding Ctrl copies)##dms5
pl: Tak (wciśnięty klawisz Ctrl kopiuje)

en: Toggle channel solo on:
pl: Włącz tryb solo dla kanału:

en: Right-click or double-click##soloA
pl: PPM albo podwójne kliknięcie

en: Right-click##soloR
pl: PPM

en: Double-click##soloD
pl: Podwójne kliknięcie

en: Modifier for alternate wheel-scrolling (vertical/zoom/slider-input):
pl: Klawisz trybu przewijania kólkiem myszy:

en: Ctrl or Meta/Cmd##cwm1
pl: Ctrl lub Meta/Cmd

en: Double click selects entire column
pl: Podwójne kliknięcie wybiera całą kolumnę

en: Cursor behavior
pl: Zachowanie kursora

en: Insert pushes entire channel row
pl: Klawisz Insert przesuwa wiersz całego kanału

en: Pull delete affects entire channel row
pl: Usunięcie z podciąganiem następujących linii wpływa na cały wiersz kanału

en: Push value when overwriting instead of clearing it
pl: Przenieś wartość komórki do sąsiedniej komórki zamiast ją usuwać podczas nadpisywania

en: Keyboard note/value input repeat (hold key to input continuously)
pl: Powtarzanie wprowadzania nut/wartości z klawiatury (przytrzymaj klawisz dla ciągłego wpisywania)

en: Effect input behavior:
pl: Wprowadzanie efektów:

en: Move down##eicb0
pl: Przesuń w dół

en: Move to effect value (otherwise move down)##eicb1
pl: Przejdź do parametru efektu (w przeciwnym razie przejdź w dół)

en: Move to effect value/next effect and wrap around##eicb2
pl: Przeskocz do parametru efektu/następnego efektu i przeskocz do początku linii

en: Delete effect value when deleting effect
pl: Usuń parametr efektu podczas usuwania efektu

en: Change current instrument when changing instrument column (absorb)
pl: Zmień wybranego instrumentu podczas edycji kolumny instrumentu

en: Remove instrument value when inserting note off/release
pl: Usuń wartość instrumentu podczas wstawiania nut OFF/===

en: Remove volume value when inserting note off/release
pl: Usuń wartość głośności podczas wstawiania nut OFF/===

en: Cursor movement
pl: Przemieszczanie kursora

en: Wrap horizontally:
pl: Przenoszenie w poziomie:

en: No##wrapH0
pl: Nie

en: Yes##wrapH1
pl: Tak

en: Yes, and move to next/prev row##wrapH2
pl: Tak, i przejdź do następnego wiersza

en: Wrap vertically:
pl: Przenoszenie w pionie:

en: No##wrapV0
pl: Nie

en: Yes##wrapV1
pl: Tak

en: Yes, and move to next/prev pattern##wrapV2
pl: Tak, i przejdź do następnego/poprzedniego wzorca

en: Yes, and move to next/prev pattern (wrap around)##wrapV2
pl: Tak, i przejdź do następnego/poprzedniego wzorca (z przeniesieniem na początek/koniec)

en: Cursor movement keys behavior:
pl: Zachowanie przesuwanie kursora:

en: Move by one##cmk0
pl: Przesuwaj o jeden

en: Move by Edit Step##cmk1
pl: Przesuwaj o krok edycji

en: Move cursor by edit step on delete
pl: Przesuń kursor o krok edycji podczas usuwania

en: Move cursor by edit step on insert (push)
pl: Przesuń kursor o krok edycji podczas wklejania

en: Move cursor up on backspace-delete
pl: Przesuń kursor do góry po naciśnięciu Backspace

en: Move cursor to end of clipboard content when pasting
pl: Przesuń kursor do końca wklejanej zawartości

en: Scrolling
pl: Przewijanie

en: Change order when scrolling outside of pattern bounds:
pl: Zmień pozycję w matrycy wzorców podczas przewijania poza wzorcami:

en: No##pscroll0
pl: Nie

en: Yes##pscroll1
pl: Tak

en: Yes, and wrap around song##pscroll2
pl: Tak, i przenieś go na początek/koniec utworu.

en: Cursor follows current order when moving it
pl: Kursor podąża za wierszem matrycy wzorca, gdy ten jest przesuwany

en: applies when playback is stopped.
pl: jest ważne tylko wtedy, gdy odtwarzanie jest zatrzymane.

en: Don't scroll when moving cursor
pl: Nie przewijaj podczas przesuwania kursora

en: Move cursor with scroll wheel:
pl: Przesuwaj kursor za pomocą kółka myszy:

en: No##csw0
pl: Nie##csw0

en: Yes##csw1
pl: Tak##csw1

en: Inverted##csw2
pl: W odwrotną stronę

en: How many steps to move with each scroll wheel step?
pl: O ile kroków ma się przesuwać przy każdym ruchu kółkiem myszy?

en: One##cws0
pl: O jeden

en: Edit Step##cws1
pl: O krok edycji

en: Assets
pl: Zasoby

en: Display instrument type menu when adding instrument
pl: Wyświetlaj menu wyboru typu instrumentu podczas dodawania instrumentu

en: Select asset after opening one
pl: Wybierz obiekt po jego otwarciu

en: Appearance
pl: Wygląd

en: Scaling
pl: Skalowanie

en: Automatic UI scaling factor
pl: Automatyczny współczynnik skalowania UI

en: UI scaling factor
pl: Współczynnik skalowania UI

en: Icon size
pl: Rozmiar ikon

en: Font renderer
pl: Renderer czcionki

en: Main font
pl: Główna czcionka

en: Size##MainFontSize
pl: Rozmiar##MainFontSize

en: Header font
pl: Czcionka nagłówków

en: Size##HeadFontSize
pl: Rozmiar##HeadFontSize

en: Pattern font
pl: Czcionka wzorców

en: Size##PatFontSize
pl: Rozmiar##PatFontSize

en: Anti-aliased fonts
pl: Wygladzanie czcionek

en: Support bitmap fonts
pl: Wspieraj bitmapowe czcionki

en: Hinting:
pl: Hintowanie:

en: Off (soft)##fh0
pl: Wył. (miękkie)

en: Slight##fh1
pl: Lekkie

en: Normal##fh2
pl: Normalne

en: Full (hard)##fh3
pl: Pełne (twarde)

en: Auto-hinter:
pl: Autohintowanie

en: Disable##fah0
pl: Wyłącz

en: Enable##fah1
pl: Włącz

en: Force##fah2
pl: Wymuś

en: Oversample
pl: Supersampling

en: saves video memory. reduces font rendering quality.
    use for pixel/bitmap fonts.
pl: oszczędza pamięć VRAM, obniża jakość renderowania czcionek
    używaj przy czcionkach bitmapowych.

en: 2×##fos2
pl: 2x

en: default.
pl: domyślny.

en: 3×##fos3
pl: 3x

en: slightly better font rendering quality.
    uses more video memory.
pl: nieco lepsza jakość renderowania
    zużywa więcej pamięci VRAM.

en: Load fallback font
pl: Wczytaj zapasową czcionkę

en: disable to save video memory.
pl: wyłącz by oszczędzić pamięć VRAM.

en: Load fallback font (pattern)
pl: Wczytaj zapasową czcionkę wzorca

en: Title bar:
pl: Pasek tytułu okna

en: Song Name - Furnace##tbar1
pl: Nazwa utworu - Furnace##tbar1

en: file_name.fur - Furnace##tbar2
pl: nazwa_pliku.fur - Furnace##tbar2

en: /path/to/file.fur - Furnace##tbar3
pl: /ścieżka/do/pliku.fur - Furnace##tbar3

en: Display system name on title bar
pl: Wyświetlaj nazwę układu/systemu na pasku tytułu okna

en: Display chip names instead of "multi-system" in title bar
pl: Wyświetlaj nazwy układów/systemów zamiast "multi-system" na pasku tytułu okna

en: Status bar:
pl: Pasek stanu:

en: Cursor details##sbar0
pl: Szczegóły zaznaczenia

en: File path##sbar1
pl: Ścieżka do pliku

en: Cursor details or file path##sbar2
pl: Szczegóły zaznaczenia lub ścieżka do pliku

en: Nothing##sbar3
pl: Nic

en: Display playback status when playing
pl: Wyświetlanie stanu odtwarzania podczas odtwarzania

en: Export options layout:
pl: Układ opcji eksportu:

en: Sub-menus in File menu##eol0
pl: Menu poboczne w menu pliku

en: Modal window with tabs##eol1
pl: Modalne okno z zakładkami

en: Modal windows with options in File menu##eol2
pl: Modalne okna z opcjami w menu pliku

en: Capitalize menu bar
pl: Pozycje paska menu zaczynają się od wielkiej litery

en: Display add/configure/change/remove chip menus in File menu
pl: Wyświetlanie pozycji: Dodaj/Zmień/Usuń Chip w menu "Plik".

en: Highlight channel at cursor in Orders
pl: Podświetl kanał, na którym znajduje się kursor w matrycy wzorców.

en: Orders row number format:
pl: Format wyświetlania numeru wiersza matrycy wzorców:

en: Decimal##orbD
pl: Dziesiętny##orbD

en: Hexadecimal##orbH
pl: Szesnastkowy##orbH

en: Center pattern view
pl: Wyśrodkuj wyświetlane wzorce w oknie

en: Overflow pattern highlights
pl: Kontynuuj podświetlenie pasków wzorca poza samymi wzorcami

en: Display previous/next pattern
pl: Wyświetlaj poprzedni/następny wzorzec

en: Pattern row number format:
pl: Format wyświetlania numeru wiersza wzorca:

en: Decimal##prbD
pl: Dziesiętny##prbD

en: Hexadecimal##prbH
pl: Szesnastkowy##prbH

en: Pattern view labels:
pl: Etykiety komórek wzorca:

en: Note off (3-char)
pl: Puszczenie klawisza (3 znaki)

en: Note release (3-char)
pl: Zwolnienie nuty (3 znaki)

en: Macro release (3-char)
pl: Zwolnienie makra (3 znaki)

en: Empty field (3-char)
pl: Pusta komórka (3 znaki)

en: Empty field (2-char)
pl: Pusta komórka (2 znaki)

en: Pattern view spacing after:
pl: Podział na widoku wzorca po:

en: Note
pl: Nuta

en: Effect
pl: Efekt

en: Effect value
pl: Parametr efektu

en: Single-digit effects for 00-0F
pl: Jednocyfrowe parametry efektów 00-0F

en: Use flats instead of sharps
pl: Używaj bemoli zamiast krzyżyków

en: Use German notation
pl: Używaj niemieckich nazw nut

en: Channel style:
pl: Styl nagłówka kanału:

en: Classic##CHS0
pl: Klasyczny

en: Line##CHS1
pl: Liniowy

en: Round##CHS2
pl: Zaokrąglony

en: Split button##CHS3
pl: Podzielony przycisk

en: Square border##CH42
pl: Kwadratowe obramowanie

en: Round border##CHS5
pl: Zaokrąglone obramowanie

en: Channel volume bar:
pl: Pasek głośności kanału:

en: None##CHV0
pl: Żaden

en: Simple##CHV1
pl: Prosty

en: Stereo##CHV2
pl: Stereo

en: Real##CHV3
pl: Prawdziwy

en: Real (stereo)##CHV4
pl: Prawdziwy (stereo)

en: Channel feedback style:
pl: Tryb podświetlenia nagłówka kanału

en: Off##CHF0
pl: Wył.

en: Note##CHF1
pl: Nuta

en: Volume##CHF2
pl: Głośność

en: Active##CHF3
pl: Aktywność

en: Channel font:
pl: Czcionka nagłówka kanału:

en: Regular##CHFont0
pl: Zwykła

en: Monospace##CHFont1
pl: O stałej szerokości

en: Center channel name
pl: Wyśrodkuj nazwę kanału

en: Channel colors:
pl: Kolory nagłówków kanałów

en: Single##CHC0
pl: Proste

en: Channel type##CHC1
pl: Według typu kanału

en: Instrument type##CHC2
pl: Według typu instrumentu

en: Channel name colors:
pl: Kolory nazwy kanału:

en: Single##CTC0
pl: Proste

en: Channel type##CTC1
pl: Według typu kanału

en: Instrument type##CTC2
pl: Według typu instrumentu

en: Unified instrument/wavetable/sample list
pl: Połączona lista instrumentów, tablic fal i sampli

en: Instrument list icon style:
pl: Styl ikon listy instrumentów:

en: None##iis0
pl: Żaden

en: Graphical icons##iis1
pl: Ikonki graficzne##iis1

en: Colorize instrument editor using instrument type
pl: Zmień kolory edytora instrumentów zgodnie z typem instrumentu

en: Macro Editor
pl: Edytor makr

en: Macro editor layout:
pl: Układ edytora makr:

en: Unified##mel0
pl: Połączony

en: Grid##mel2
pl: Siatka

en: Single (with list)##mel3
pl: Pojedynczy (z listą)##mel3

en: Use classic macro editor vertical slider
pl: Użyj klasycznego pionowego paska przewijania

en: Macro step size/horizontal zoom:
pl: Wielkość kroku/zoom makra:

en: Manual
pl: Ręczny

en: Automatic per macro
pl: Automatyczny (na makro)

en: Automatic (use longest macro)
pl: Automatyczny (używaj najdłuższego makra)

en: Wave Editor
pl: Edytor fal

en: Use compact wave editor
pl: Używaj zwartego edyora fal

en: FM Editor
pl: Edytor instrumentów FM

en: FM parameter names:
pl: Nazwy parametrów FM:

en: Friendly##fmn0
pl: Przyjazne

en: Technical##fmn1
pl: Techniczne

en: Technical (alternate)##fmn2
pl: Techniczne (alternatywne)

en: Use standard OPL waveform names
pl: Używaj standardowych nazw kształtów fal OPL

en: FM parameter editor layout:
pl: Układ edytora parametrów FM

en: Modern##fml0
pl: Nowoczesny##fml0

en: Modern with more labels##fml7
pl: Nowoczesny z większą ilością podpisów

en: Compact (2x2, classic)##fml1
pl: Kompaktowy (2x2, klasyczny)##fml1

en: Compact (1x4)##fml2
pl: Kompaktowy (1x4)##fml2

en: Compact (4x1)##fml3
pl: Kompaktowy (4x1)##fml3

en: Alternate (2x2)##fml4
pl: Alternatywny (2x2)##fml4

en: Alternate (1x4)##fml5
pl: Alternatywny (1x4)##fml5

en: Alternate (4x1)##fml5
pl: Alternatyuwny (4x1)##fml5

en: Position of Sustain in FM editor:
pl: Pozycja parametru "Podtrzymanie" w edytorze:

en: Between Decay and Sustain Rate##susp0
pl: Pomiędzy parametrami opadania a podtrzymania

en: After Release Rate##susp1
pl: Po parametrze zwolnienia

en: After Release Rate, after spacing##susp2
pl: Po parametrze zwolnienia, po odstępie

en: After TL##susp3
pl: Po TL

en: Use separate colors for carriers/modulators in FM editor
pl: Używaj odmiennych kolorów dla fali nośnych/modulatorów w edytorze FM

en: Unsigned FM detune values
pl: Bezznakowe wartości rozstrojenia FM

en: Chip memory usage unit:
pl: Jednostki wyświatlania obciążenia pamięci układu:

en: Bytes##MUU0
pl: Bajty

en: Kilobytes##MUU1
pl: Kilobajty

en: Rounded corners
pl: Zaokrąglone rogi

en: Border
pl: Krawędź

en: Anti-aliased
pl: Z wygładzaniem

en: Fill entire window
pl: Wypełń całe okno

en: Waveform goes out of bounds
pl: Fala wychodzi poza okno

en: Per-channel oscilloscope threads
pl: Wielowątkowość oscyloskopu dla poszczególnych kanałów

en: you're being silly, aren't you? that's enough.
pl: wystarczy.

en: what are you doing? stop!
pl: stop!

en: it is a bad idea to set this number higher than your CPU core count (%d)!
pl:  ustawianie tej wartości na wyższą niż ilość rdzeni twojego CPU to bardzo zły pomysł (%d)!

en: Oscilloscope rendering engine:
pl: Silnik renderowania oscyloskopu:

en: ImGui line plot
pl: Rysunek linii z ImGui

en: render using Dear ImGui's built-in line drawing functions.
pl: renderuj przy pomocy wbudowanych funkcji Dear ImGui.

en: GLSL (if available)
pl: GLSL (jeśli dostępne)

en: render using shaders that run on the graphics card.
    only available in OpenGL ES 2.0 render backend.
pl: renderowanie przy użyciu shaderów wykonywanych na GPU.
    dostępny wyłącznie na bibliotece renderowania OpenGL ES 2.0

en: render using shaders that run on the graphics card.
    only available in OpenGL 3.0 render backend.
pl: renderowanie przy użyciu shaderów wykonywanych na GPU.
    dostępny wyłącznie na bibliotece renderowania OpenGL 3.0

en: Wrap text
pl: Zawijaj wiersze

en: Windows
pl: Okna

en: Rounded window corners
pl: Zaokrąglone krawędzie okien

en: Rounded buttons
pl: Zaokrąglone przyciski

en: Rounded menu corners
pl: Zaokrąglone krawędzie menu

en: Rounded tabs
pl: Zaokrąglone krawędzie zakładek

en: Rounded scrollbars
pl: Zaokrąglone paski przewijania

en: Borders around widgets
pl: Obrawowania wokół widżetów

en: Color scheme
pl: Schemat kolorów

en: Are you sure you want to reset the color scheme?
pl: Czy jesteś pewien że chcesz zresetować schemat kolorów?

en: Frame shading
pl: Cieniowanie ramki

en: Color scheme type:
pl: Typ

en: Dark##gcb0
pl: Ciemny

en: Light##gcb1
pl: Jasny

en: Primary
pl: Podstawowy

en: Secondary
pl: Poboczny

en: Button
pl: Przycisk

en: Tab
pl: Zakładka

en: Interface (other)
pl: Interfejs (inne)

en: Miscellaneous
pl: Inne

en: File Picker (built-in)
pl: Wbudowany wybierak plików

en: Directory
pl: Folder

en: Font
pl: Czcionka

en: Waveform
pl: Kształt fali

en: Wave (non-mono)
pl: Fala (nie mono)

en: Order number
pl: Numer wzorca

en: Song loop
pl: Zapętlenie utworu

en: Inactive patterns
pl: Nieaktywne wzorce

en: Envelope View
pl: Podgląd obwiedni

en: Envelope
pl: Obwiednia

en: Carrier
pl: Fala nośna

en: Pitch
pl: Wysokość

en: Filter
pl: Filtr

en: Global Parameter
pl: Globalny parametr

en: Step Highlight
pl: Podkreślenie wiersza

en: Instrument Types
pl: Typy instrumentów

en: Amiga/Generic Sample
pl: Amiga/Zwykły sampel

en: VRC6 (saw)
pl: VRC6 (fala piłokształtna)

en: PC Beeper
pl: Brzęczyk

en: PowerNoise (noise)
pl: PowerNoise (szum)

en: PowerNoise (slope)
pl: PowerNoise (spadek)

en: Other/Unknown
pl: Inny/Nieznany

en: Single color (background)
pl: Jednolity kolor tła

en: Single color (text)
pl: Jednolity kolor (tekst)

en: FM operator
pl: Operator FM

en: Muted
pl: Wyciszony

en: Playhead
pl: what the shit is that even supposed to mean

en: Editing
pl: Edytowanie

en: Cursor
pl: Kursor

en: Cursor (hovered)
pl: Kursor (po najechaniu)

en: Cursor (clicked)
pl: Kursor (po kliknięciu)

en: Selection
pl: Zaznaczenie

en: Selection (hovered)
pl: Zaznaczenie (po najechaniu)

en: Selection (clicked)
pl: Zaznaczenie (po kliknięciu)

en: Highlight 1
pl: Podkreślenie 1

en: Highlight 2
pl: Podkreślenie 2

en: Row number
pl: Numer wiersza

en: Row number (highlight 1)
pl: Numer wiersza (podkreślenie 1)

en: Row number (highlight 2)
pl: Numer wiersza (podkreślenie 2)

en: Note (highlight 1)
pl: Nuta (podkreślenie 1)

en: Note (highlight 2)
pl: Nuta (podkreślenie 2)

en: Blank
pl: Pusty

en: Blank (highlight 1)
pl: Pusty (podkreślenie 1)

en: Blank (highlight 2)
pl: Pusty (podkreślenie 2)

en: Instrument (invalid type)
pl: Instrument nieprawidłowego typu

en: Instrument (out of range)
pl: Instrument (poza zakresem)

en: Volume (0%)
pl: Głośność (0%)

en: Volume (50%)
pl: Głośność (50%)

en: Volume (100%)
pl: Głośność (100%)

en: Pitch effect
pl: Efekt wysokości dźwięku

en: Volume effect
pl: Efekt głośności

en: Panning effect
pl: Efekt stereo

en: Song effect
pl: Efekt piosenki

en: Time effect
pl: Efekt zegara

en: Speed effect
pl: Efekt prędkości

en: Status: warning
pl: Status: ostrzeżenie

en: Status: error
pl: Status: błąd

en: Sample Editor
pl: Edytor sampli

en: Time text
pl: Tekst zegara

en: Loop region
pl: Zakres zapętlenia

en: Pattern Manager
pl: Menedżer wzorców

en: Unallocated
pl: Nieprzypisany

en: Unused
pl: Nieużywany

en: Used
pl: Używany

en: Overused
pl: Nadużywany

en: Really overused
pl: Bardzo nadużywany

en: Piano
pl: Klawiatura fortepianu

en: Upper key
pl: Górny klawisz

en: Lower key
pl: Dolny klawisz

en: Lower key (pressed)
pl: Dolny klawisz (naciśnięty)

en: Clock
pl: Zegar

en: Clock text
pl: Napisy na zegarze

en: Port (hidden/unavailable)
pl: Port (ukryty/niedostępny)

en: Connection (selected)
pl: Połączenie (wybrane)

en: Connection (other)
pl: Połączenie (inne)

en: Waveform data
pl: Dane fali

en: Reserved
pl: Zarezerwowane

en: Wave RAM
pl: RAM na fale

en: Wavetable (static)
pl: Tablica fal (statyczna)

en: Echo buffer
pl: Bufor echo

en: Namco 163 load pos
pl: Pozycja wczytywania Namco 163

en: Namco 163 play pos
pl: Pozycja odtwarzania Namco 163

en: Sample (bank 0)
pl: Sampel (bank 0)

en: Sample (bank 1)
pl: Sampel (bank 1)

en: Sample (bank 2)
pl: Sampel (bank 2)

en: Sample (bank 3)
pl: Sampel (bank 3)

en: Sample (bank 4)
pl: Sampel (bank 4)

en: Sample (bank 5)
pl: Sampel (bank 5)

en: Sample (bank 6)
pl: Sampel (bank 6)

en: Sample (bank 7)
pl: Sampel (bank 7)

en: Log level: Error
pl: Poziom wpisu w logu: Błąd

en: Log level: Warning
pl: Poziom wpisu w logu: Ostrzeżenie

en: Log level: Info
pl: Poziom wpisu w logu: Informacja

en: Log level: Debug
pl: Poziom wpisu w logu: Debug

en: Log level: Trace/Verbose
pl: Poziom wpisu w logu: Diagnostyka/Szczegóły

en: Backup
pl: Kopia zapasowa

en: Enable backup system
pl: Włącz tworzenie kopii zapasowych

en: Interval (in seconds)
pl: Przerwa (w sekundach)

en: Backups per file
pl: Ilość kopii zapasowych na plik

en: Backup Management
pl: Zarządzanie kopiami zapasowymi

en: Purge before:
pl: Usuń wszystkie przed:

en: Go##PDate
pl: Start##PDate

en: %<PRIu64>PB used
pl: %<PRIu64>PB użytych

en: %<PRIu64>TB used
pl: %<PRIu64>TB użytych

en: %<PRIu64>GB used
pl: %<PRIu64>GB użytych

en: %<PRIu64>MB used
pl: %<PRIu64>MB użytych

en: %<PRIu64>KB used
pl: %<PRIu64>KB użytych

en: %<PRIu64> bytes used
pl: %<PRIu64>bajtów użytych

en: Refresh
pl: Odśwież

en: Delete all
pl: Usuń wszystkie

en: Size
pl: Rozmiar

en: Latest
pl: Ostatnie

en: Cheat Codes
pl: Kody

en: Enter code:
pl: Wpisz kod

en: Submit
pl: Zatwierdź

en: invalid code
pl: kod niepoprawny

en: toggled alternate UI
pl: włączono alternatywne GUI

en: enabled all instrument types
pl: włączono wszystkie typy instrumentów

en: enabled "comfortable" mode
pl: włączono tryb "komfortowy"

en: Cancel##SettingsCancel
pl: Anuluj##SettingsCancel

en: Apply##SettingsApply
pl: Zastosuj##SettingsApply

en: Press key...
pl: Naciśnij klawisz...

en: could not initialize audio!
pl: nie udało się zainicjować dźwięku!

en: error while loading config! (%s)
pl: błąd podczas wczytywania ustawień (%s)

en: Path:
pl: Ścieżka:

en: Edit path
    You can also right click on path buttons
pl: Edytuj ścieżkę do pliku
     Możesz także kliknąć PPM na przycisku od ścieżek

en: Warning
pl: Ostrzeżenie

en: The file you selected already exists! Would you like to overwrite it?
pl: Wybrany plik już istnieje! Czy chcesz go nadpisać?

en: Yes
pl: Tak

en: No
pl: Nie

en: Add new order
pl: Dodaj nowy wiersz matrycy

en: Remove order
pl: Usuń

en: Duplicate order (right-click to deep clone)
pl: Sklonuj wiersz (PPM by glęboko sklonować)

en: Move order up
pl: Przesuń w górę

en: Move order down
pl: Przesuń w dół

en: Place copy of current order at end of song (right-click to deep clone)
pl: Sklonuj wiersz i wstaw na koniec utworu (PPM by glęboko sklonować)

en: Order change mode: entire row
pl: Tryb zmiany: cały wiersz

en: Order change mode: one
pl: Tryb zmiany: jedna komórka

en: Order edit mode: Select and type (scroll vertically)
pl: Tryb edycji: Wybierz i wpisz (przewiń w pionie)

en: Order edit mode: Select and type (scroll horizontally)
pl: Tryb edycji: Wybierz i wpisz (przewiń w poziomie)

en: Order edit mode: Select and type (don't scroll)
pl: Tryb edycji: Wybierz i wpisz

en: Order edit mode: Click to change
pl: Tryb edycji: kliknij by zmienić

en: ignore
pl: ignoruj

en: equals
pl: równe

en: not equal
pl: nie równe

en: between
pl: między

en: not between
pl: za wyjątkiem przedziału

en: any
pl: każdy

en: set
pl: ustaw

en: add
pl: dodaj

en: add (overflow)
pl: dodaj z przepełnieniem)

en: scale %
pl: skaluj (w %)

en: Find/Replace
pl: Znajdź/zamień

en: Find
pl: znajdź

en: order
pl: wiersz matrycy wzorców

en: row
pl: wiersz

en: channel
pl: kanał

en: go
pl: start

en: no matches found!
pl: nie znaleziono żadnych dopasowań!

en: Back
pl: Wstecz

en: Delete query
pl: Usuń zapytanie

en: Add effect
pl: Dodaj efekt

en: Remove effect
pl: Usuń efekt

en: Search range:
pl: Zakres wyszukiwania:

en: Confine to channels
pl: Tylko na wybranych kanałach

en: From
pl: Od

en: To
pl: Do

en: Match effect position:
pl: Dopasuj położenie efektu:

en: match effects regardless of position.
pl: dopasuj efekty niezależnie od położenia.

en: Lax
pl: Luźne

en: match effects only if they appear in-order.
pl: efekty są wykrywane, jeśli są we właściwej kolejności

en: Strict
pl: Ścisłe

en: match effects only if they appear exactly as specified.
pl: efekty są wykrywane, jeśli są w pełni zgodne z żądaniem.

en: Replace
pl: Zamień

en: INVALID
pl: NIEPOPRAWNY.

en: Effect replace mode:
pl: Tryb zastępowania efektów:

en: Replace matches only
pl: Zastąp tylko dopasowania

en: Replace matches, then free spaces
pl: Zastąp dopasowania i wypełń wolne komórki

en: Clear effects
pl: Wyczyść efekty

en: Insert in free spaces
pl: Wstaw w wolne miejsca

en: Replace##QueryReplace
pl: Zamień##QueryReplace

en: is proud to present
pl: z dumą prezentują

en: the biggest multi-system chiptune tracker!
pl: największy multi-platformowy tracker muzyczny!

en: featuring DefleMask song compatibility.
pl: kompatybilny z Deflemaskiem.

en: > CREDITS <
pl: > TWÓRCY <

en: -- program --
pl: -- program właściwy --

en: A M 4 N (intro tune)
pl: A M 4 N (muzyka w intro)

en: -- graphics/UI design --
pl: -- grafika/projekt interfejsu użytkownika --

en: -- documentation --
pl: -- dokumentacja --

en: -- localization/translation team --
pl: -- zespół odpowiedzialny za tłumaczenia --

en: -- additional feedback/fixes --
pl: -- dodatkowe opinie/poprawki --

en: -- Metal backend test team --
pl: -- Zespół testujący bibliotekę renderowania Metal --

en: -- DirectX 9 backend test team --
pl: Zespół testujący bibliotekę renderowania DirectX 9

en: powered by:
pl: z użyciem następujących komponentów:

en: Dear ImGui by Omar Cornut
pl: Dear ImGui autorstwa Omara Cornuta

en: SDL2 by Sam Lantinga
pl: SDL2 autorstwa Sama Lantingi

en: zlib by Jean-loup Gailly
pl: zlib autorstwa Jean-loupa Gailly'ego

en: and Mark Adler
pl: i Marka Adlera

en: libsndfile by Erik de Castro Lopo
pl: libsndfile autorstwa Erika de Castro Lopo

en: Portable File Dialogs by Sam Hocevar
pl: Portable File Dialogs autorstwa Sama Hocevara

en: Native File Dialog by Frogtoss Games
pl: Native File Dialog autorstwa Frogtoss Games

en: Weak-JACK by x42
pl: Weak-JACK autorstwa x42

en: RtMidi by Gary P. Scavone
pl: RtMidi autorstwa Gary'ego P. Scavone

en: FFTW by Matteo Frigo and Steven G. Johnson
pl: FFTW autorstwa Matteo Frigo i Stevena G. Johnsona

en: backward-cpp by Google
pl: backward-cpp autorstwa Google

en: adpcm by superctr
pl: adpcm autorstwa superctr

en: adpcm-xq by David Bryant
pl: adpcm-xq autorstwa Davida Bryanta

en: Nuked-OPL3/OPLL/OPM/OPN2/PSG by nukeykt
pl: Nuked-OPL3/OPLL/OPM/OPN2/PSG autorstwa nukeykt

en: YM3812-LLE, YMF262-LLE, YMF276-LLE and YM2608-LLE by nukeykt
pl: YM3812-LLE, YMF262-LLE, YMF276-LLE i YM2608-LLE autorstwa nukeykt

en: ESFMu (modified version) by Kagamiin~
pl: ESFMU (wersja zmodyfikowana) autorstwa Kagamiin~

en: ymfm by Aaron Giles
pl: ymfm autorstwa Aarona Gilesa

en: emu2413 by Digital Sound Antiques
pl: emu2413 autorstwa Digital Sound Antiques

en: MAME SN76496 by Nicola Salmoria
pl: MAME SN76496 autorstwa Nicoli Salmorii

en: MAME AY-3-8910 by Couriersud
pl: MAME AY-3-8910 autorstwa Couriersud

en: with AY8930 fixes by Eulous, cam900 and Grauw
pl: z poprawkami dla AY8930 autorstwa Eulousa, cam900 i Grauwa

en: MAME SAA1099 by Juergen Buchmueller and Manuel Abadia
pl: MAME SAA1099 autorstwa Juergena Buchmuellera i Manuela Abadii

en: MAME Namco WSG by Nicola Salmoria and Aaron Giles
pl: MAME Namco WSG autorstwa Nicoli Salmorii i Aarona Gilesa

en: MAME RF5C68 core by Olivier Galibert and Aaron Giles
pl: rdzeń MAME RF5C68 autorstwa Oliviera Galiberta i Aarona Gilesa

en: MAME MSM5232 core by Jarek Burczynski and Hiromitsu Shioya
pl: rdzeń MAME MSM5232 autorstwa Jarka Burczyńskiego i Hiromitsu Shioyi

en: MAME MSM6258 core by Barry Rodewald
pl: rdzeń MAME MSM6258 autorstwa Barry'ego Rodewalda

en: MAME YMZ280B core by Aaron Giles
pl: rdzeń MAME YMZ280B autorstwa Aarona Gilesa

en: MAME SegaPCM core by Hiromitsu Shioya and Olivier Galibert
pl: rdzeń MAME SegaPCM autorstwa Hiromitsu Shioyi i Oliviera Galiberta

en: SAASound by Dave Hooper and Simon Owen
pl: SAASound autorstwa Dave'a Hoopera i Simona Owena

en: SameBoy by Lior Halphon
pl: SameBoy autorstwa Liora Halphona

en: Mednafen PCE, WonderSwan, T6W28 and Virtual Boy audio cores
pl: Rdzenie emulacji Mednafen PCE, WonderSwan, T6W28 i Virtual Boy

en: SNES DSP core by Blargg
pl: rdzeń SNES DSP autorstwa Blargga

en: NSFPlay (NES and FDS) by Brad Smith and Brezza
pl: NSFPlay (NES i FDS) autorstwa Brada Smitha i Brezza

en: reSID by Dag Lem
pl: reSID autorstwa Daga Lema

en: reSIDfp by Dag Lem, Antti Lankila
pl: reSIDfp autorstwa Daga Lema, Antti Lankili

en: and Leandro Nini
pl: i Leandro Nini

en: dSID by DefleMask Team based on jsSID
pl: dSID autorstwa ekipy DefleMaska (oparty o jsSID)

en: Stella by Stella Team
pl: Stella autorstwa Stella Team

en: QSound emulator by superctr and Valley Bell
pl: Emulator QSound-a autorstwa superctr i Valley Bella

en: VICE VIC-20 sound core by Rami Rasanen and viznut
pl: Rdzeń emulacji VICE VIC-20 autorstwa Rami Rasanena i viznuta

en: VICE TED sound core by Andreas Boose, Tibor Biczo
pl: Rdzeń emulacji VICE TED autorstwa Andreasa Boose;a, Tibora Biczo

en: and Marco van den Heuvel
pl: i Marco van den Heuvela

en: VERA sound core by Frank van den Hoef
pl: Rdzeń emulacji VERA autorstwa Franka van den Hoefa

en: mzpokeysnd POKEY emulator by Michael Borisov
pl: mzpokeysnd (emulator POKEY-a) autorstwa Michaela Borisowa

en: ASAP POKEY emulator by Piotr Fusik
pl: ASAP (emulator POKEY-a) autorstwa Piotra Fusika

en: ported by laoo to C++
pl: przepisany na C++ przez laoo

en: vgsound_emu (second version, modified version) by cam900
pl: vgsound_emu (wersja druga, zmodyfikowana) autorstwa cam900

en: Impulse Tracker GUS volume table by Jeffrey Lim
pl: Tablica głośności GUS z Impulse Tracker autorstwa Jeffreya Lima

en: Schism Tracker IT sample decompression
pl: Algorytm dekompresji sampli IT Schism Trackera

en: SM8521 emulator (modified version) by cam900
pl: Emulator SM851 (wersja zmodyfikowana) autorstwa cam900

en: D65010G031 emulator (modified version) by cam900
pl: Emulator D65010G031 (wersja zmodyfikowana) autorstwa cam900

en: Namco C140/C219 emulator (modified version) by cam900
pl: Emulator Namco C140/C219 (wersja zmodyfikowana) autorstwa cam900

en: PowerNoise emulator by scratchminer
pl: Emulator PowerNoise autorstwa scratchminera

en: ep128emu by Istvan Varga
pl: ep128emu autorstwa Istvana Vargi

en: NDS sound emulator by cam900
pl: Emulator dźwięku NDS autorstwa cam900

en: openMSX YMF278 emulator (modified version) by the openMSX developers
pl: rdzeń emulacji YMF278 z emulatora openMSX (wersja zmodyfikowana) autorstwa twórców openMSX

en: SID2 emulator by LTVA (modification of reSID emulator)
pl: emulator SID2 autorstwa LTVA (modyfikacja emulatora reSID)

en: SID3 emulator by LTVA
pl: emulator SID3 autorstwa LTVA

en: greetings to:
pl: z pozdrowieniami dla:

en: all members of Deflers of Noice!
pl: wszystkich członków Deflers of Noice!

en: copyright © 2021-2025 tildearrow
pl: Wszelkie prawa zastrzeżone © 2021-2025 tildearrow

en: (and contributors).
pl: (i innych współautorów).

en: licensed under GPLv2+! see
pl: program na licencji GPLv2+!

en: LICENSE for more information.
pl: więcej informacji w pliku LICENSE

en: help Furnace grow:
pl: wesprzyj rozwój Furnace:

en: contact tildearrow at:
pl: skontaktuj się z tildearrowem poprzez:

en: disclaimer:
pl: uwaga:

en: despite the fact this program works
pl: pomimo tego, że program działa

en: with the .dmf file format, it is NOT
pl: na plikach formatu .dmf, NIE JEST

en: affiliated with Delek or DefleMask in
pl: w żaden sposób powiązany z Delkiem bądź Deflemaskiem,

en: any way, nor it is a replacement for
pl: nie jest również zamiennikiem

en: the original program.
pl: oryginalnego programu.

en: it also comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY.
pl: jest również udostępniany BEZ JAKIELKOWIEK FORMY GWARANCJI.

en: thanks to all contributors/bug reporters!
pl: dziękujemy wszystkim współautorom i testerom!

en: About Furnace
pl: O Furnace

en: Unsaved changes! Save changes before playing?
pl: Niezapisane zmiany! Zapisać zmiany przed odtworzeniem?

en: Compatibility Flags
pl: Flagi kompatybilności

en: these flags are designed to provide better DefleMask/older Furnace compatibility.
    it is recommended to disable most of these unless you rely on specific quirks.
pl: flagi te zostały zaprojektowane dla lepszej kompatybilności z DefleMaskiem/starszymi wersjami Furnace.
    znaleca się wyłączenie większości z nich, chyba że polegasz na specyfice działania programu, który zapewniają.

en: Limit slide range
pl: Ogranicz zakres portamento

en: when enabled, slides are limited to a compatible range.
    may cause problems with slides in negative octaves.
pl: po włączeniu, zjazdy wysokości bedą ograniczone do bezpiecznych dla Deflemaska wartości.
    może wywoływać problemy z portamento na minusowych oktawach.

en: Compatible noise layout on NES and PC Engine
pl: Kompatybilny tryb szumu na NESie i PC Engine

en: use a rather unusual compatible noise frequency layout.
    removes some noise frequencies on PC Engine.
pl: używa dość nietypowego rozmieszczenia częstotliwości szumu na klawiaturze.
    usuwa niektóre częstotliwości szumu na PC Engine.

en: Game Boy instrument duty is wave volume
pl: Makro szerokości fali prostokątnej Game Boy'a kontroluje głośność kanału syntezy tablicowej

en: if enabled, an instrument with duty macro in the wave channel will be mapped to wavetable volume.
pl: po włączeniu, makro szerokości fali prostokątnej instrumentu odtwarzanego na kanale syntezy tablicowej będzie traktowane jako glośność tego kanału.

en: Restart macro on portamento
pl: Restartuj makro podczas portamento

en: when enabled, a portamento effect will reset the channel's macro if used in combination with a note.
pl: gdy ta flaga jest włączona, efekt portamento umieszczony obok nuty spowoduje ponowne uruchomienie makr instrumentu.

en: Legacy volume slides
pl: Przestarzałe zjazdy głośności

en: Compatible arpeggio
pl: Kompatybilne arpeggio

en: delay arpeggio by one tick on every new note.
pl: opóźn arpeggio o jeden krok silnika przy każdej nowej nucie

en: Disable DAC when sample ends
pl: Wyłącz przetwornik C/A po zakończeniu odtwarzania sampla

en: when enabled, the DAC in YM2612 will be disabled if there isn't any sample playing.
pl: Po włączeniu, C/A YM2612 zostanie wyłączony jeśli nie zostaną znalezione żadne dane PCM.

en: Ignore duplicate slide effects
pl: Ignoruj powtarzające się efekty płynnej zmiany parametrów

en: if this is on, only the first slide of a row in a channel will be considered.
pl: gdy ta flaga jest włączona, tylko pierwszy efekt płynnej zmiany parametru w danym wierszu będzie skuteczny.

en: Ignore 0Dxx on the last order
pl: Ignoruj 0Dxx w ostatnim wierszu macierzy wzorca

en: if this is on, a jump to next row effect will not take place when it is on the last order of a song.
pl: jeśli flaga jest włączona, efekt przeskoczenia do następnego wzorca nie zadziała, jeśli jest odtwarzany ostatni wiersz matrycy wzorców.

en: Don't apply Game Boy envelope on note-less instrument change
pl: nie uzywaj obwiedni Game Boya przy zmianie instrumentu bez nuty

en: if this is on, an instrument change will not affect the envelope.
pl: gdy ta flaga jest włączona, zmiana instrumentu bez zmiany nuty nie będzie miała wpływu na obwiednię.

en: Ignore DAC mode change outside of intended channel in ExtCh mode
pl: Ignoruj przełączanie trybu DAC, poza odpowiednim kanałem, w trybie rozszerzonego kanału 3

en: if this is on, 17xx has no effect on the operator channels in YM2612.
pl: gdy ta flaga jest włączona, 17xx nie działa, jeśli jest umieszczony na operatorach rozszerzonego kanału 3 (dla YM2612).

en: SN76489 duty macro always resets phase
pl: Makro szumu SN76489 zawsze resetuje faze

en: when enabled, duty macro will always reset phase, even if its value hasn't changed.
pl: jeśli ta flaga jest włączona, makro szumu zawsze zresetuje fazę, nawet jeśli wartość makra szumu nie ulegnie zmianie.

en: Don't persist volume macro after it finishes
pl: Nie podtrzymuj wartości makra głośności po jego zakończeniu

en: when enabled, a value in the volume column that happens after the volume macro is done will disregard the macro.
pl: gdy ta flaga jest włączona, wartość w kolumnie głośności wysatępująca po zakończeniu makra głośności nie będzie uwzględniać wartości makra.

en: Treat SN76489 periods under 8 as 1
pl: Traktuj okresy SN76489 poniżej 8 jako 1

en: Old Furnace
pl: Stare wersje Furnace

en: behavior changed in 0.5.5
pl: zachowanie zmienione w wersji 0.5.5

en: Wack FM algorithm macro
pl: Nietypowe makro algorytmu FM

en: Broken shortcut slides (E1xy/E2xy)
pl: Niedziałające efekty E1xy/E2xy

en: behavior changed in 0.5.7
pl: zachowanie zmienione w wersji 0.5.7

en: Stop portamento on note off
pl: Wyłącz portamentu po zwolnieniu nuty

en: behavior changed in 0.6pre1
pl: zachowanie zmienione w wersji 0.6pre1

en: Don't allow instrument change during slides
pl: Nie pozwalaj na zmianę instrumentu podczas portamento

en: Don't reset note to base on arpeggio stop
pl: Nie resetuj nuty po zatrzymaniu arpeggio

en: ExtCh channel status is not shared among operators
pl: Status operatorów rozszerzonego kanału 3 nie jest współdzielony pomiędzy nimi

en: Disable new SegaPCM features (macros and better panning)
pl: Wyłącz nowe funkcje SegaPCM (makra i lepszy panning)

en: Old FM octave boundary behavior
pl: Stare zachowanie granic oktawy na układach FM

en: Disable OPN2 DAC volume control
pl: Wyłącz sterowanie głośnością sampli na OPN2

en: Broken initial position of portamento after arpeggio
pl: Niepoprawna pozycja punktu początkowego portamento po arpeggio

en: behavior changed in 0.6pre1.5
pl: zachowanie zmienione w wersji 0.6pre1.5

en: Disable new sample features
pl: Wyłącz nowe funkcje samplowania

en: behavior changed in 0.6pre2
pl: zachowanie zmienione w wersji 0.6pre2

en: Old arpeggio macro + pitch slide strategy
pl: Stara strategia makra arpeggio + zjazdu nuty

en: Broken portamento during legato
pl: Niedziałające portamento podczas legato

en: behavior changed in 0.6pre4
pl: zachowanie zmienione w wersji 0.6pre4

en: Broken macros in some FM chips after note off
pl: Niedziałające makra na niektórych układach FM po puszczeniu klawisza

en: behavior changed in 0.6pre5
pl: zachowanie zmienione w wersji 0.6pre5

en: Pre-note does not take effects into consideration
pl: Komenda pre-note ignoruje efekty

en: behavior changed in 0.6pre9
pl: zachowanie zmienione w wersji 0.6pre9

en: Disable new NES DPCM features
pl: Wyłącz nowe funkcje NES DPCM

en: behavior changed in 0.6.1
pl: zachowanie zmienione w wersji 0.6.1

en: Legacy technical ALWAYS_SET_VOLUME behavior
pl: Przestarzałe zachownaie ALWAYS_SET_VOLUME

en: behavior changed in 0.6.1
    this flag will be removed if I find out that none of the songs break after disabling it.
pl: zachowanie zmienione w wersji 0.6.1
    ta flaga zostanie usunięta gdy będę miał pewność że każdy moduł odtwarza się prawidłowo po jej wyłączeniu disabling it.

en: Old sample offset effect
pl: Stary efekt przesunięcia sampla

en: behavior changed in 0.6.3
pl: zachowanie zmienione w wersji 0.6.3

en: .mod import
pl: import .mod

en: Don't slide on the first tick of a row
pl: Nie wykonuj płynnej zmiany wysokości w pierwszym kroku silnika danego wiersza.

en: simulates ProTracker's behavior of not applying volume/pitch slides on the first tick of a row.
pl: symuluje zachowanie ProTrackera, który nie wykonuje zmian głośności i wysokości w pierwszym kroku kolumny.

en: Reset arpeggio position on row change
pl: Zresetuj pozycję arpeggio przy zmianie wiersza wzorca.

en: simulates ProTracker's behavior of arpeggio being bound to the current tick of a row.
pl: symuluje zachowanie programu ProTracker, który wiąże arpeggio z obecnym skokiem silnika w danym wierszu wzorca.

en: Pitch/Playback
pl: Wysokość dźwięku/odtwarzanie

en: Pitch linearity:
pl: Liniowość wysokości dźwięku:

en: like ProTracker/FamiTracker
pl: tak jak ProTracker/FamiTracker

en: Partial (only 04xy/E5xx)
pl: Częsćiowa (tylko 04xy/E5xx)

en: Full
pl: Pełna

en: like Impulse Tracker
pl: tak jak Impulse Tracker

en: Pitch slide speed multiplier
pl: Mnożnik prędkości płynnej zmiany wysokości

en: Loop modality:
pl: Metoda zapętlania:

en: Reset channels
pl: Reset kanałów

en: select to reset channels on loop. may trigger a voltage click on every loop!
pl: wybierz, aby ponownie uruchomić kanały za każdym razem na początku cyklu. może powodować klikanie przy każdym rozpoczęciu cyklu z powodu zmian napięcia!

en: Soft reset channels
pl: Miękki reset kanałów

en: select to turn channels off on loop.
pl: wybierz aby wyłączyć kanały na początku cyklu.

en: Do nothing
pl: Nie rób nic

en: select to not reset channels on loop.
pl: wybierz aby nie wyłączać kanałów na początku cyklu.

en: Cut/delay effect policy:
pl: Zachowanie efektów odcinania/opóźniania nut:

en: only when time is less than speed (like DefleMask/ProTracker)
pl: tylko wtedy, gdy parametr jest mniejszy niż prędkość (tak jak DefleMask/ProTracker)

en: Strict (old)
pl: Ścisły (stary)

en: only when time is less than or equal to speed (original buggy behavior)
pl: tylko wtedy, gdy parametr jest mniejszy  bądź równy prędkośći (oryginalne, zabugowane zachowanie)

en: no checks
pl: bez sprawdzania

en: Simultaneous jump (0B+0D) treatment:
pl: Traktowanie równoczesnego skoku (0B+0D):

en: accept 0B+0D to jump to a specific row of an order
pl: przyjmuje 0B+0D jako skok do określonego wiersza wzorca w określonej pozycji macierzy wzorca

en: only accept the first jump effect
pl: akceptuj tylko pierszy efekt przeskoku

en: only accept 0Dxx
pl: akceptuj tylko 0Dxx

en: Auto-insert one tick gap between notes
pl: Automatycznie wstawia pauzę o długości 1 skoku silnika pomiędzy nutami.

en: when enabled, a one-tick note cut will be inserted between non-legato/non-portamento notes.
    this simulates the behavior of some Amiga/SNES music engines.
    
    ineffective on C64.
pl: gdy ta flaga jest włączona, pomiędzy nutami zostanie wstawiona nuta wyciszenia o długości jednego kroku bez efektu legato i portamento. Jest to symulacja zachowania niektórych sterowników muzycznych Amigi/SNES.
    
    nie działa na C64

en: Don't reset slides after note off
pl: Nie inicjuj ponownie portamento po puszczeniu nuty

en: when enabled, note off will not reset the channel's slide effect.
pl: gdy ta flaga jest włączona, puszczenie nuty nie zatrzyma portamento na tym kanale.

en: Don't reset portamento after reaching target
pl: Nie resetuj portamento po osiągnięciu celu.

en: when enabled, the slide effect will not be disabled after it reaches its target.
pl: jeśli ta flaga jest włączona, efekt portamento nie będzie ponownie inicjowany po osiągnięciu wysokości docelowej.

en: Continuous vibrato
pl: Ciągłe vibrato

en: when enabled, vibrato phase/position will not be reset on a new note.
pl: gdy ta flaga jest włączona, faza/pozycja vibrato nie będzie resetowana przy nowej nucie.

en: Pitch macro is not linear
pl: Makro wysokości dźwięku jest nieliniowe

en: when enabled, the pitch macro of an instrument is in frequency/period space.
pl: jeśli ta flaga jest włączona, makro częstotliwości będzie działać w odniesieniu do okresu/częstotliwości, a nie ułamków półtonu.

en: Reset arpeggio effect position on new note
pl: Reset pozycji efektu arpeggio dla nowej nuty

en: when enabled, arpeggio effect (00xy) position is reset on a new note.
pl: włączenie tej flagi resetuje pozycję efektu arpeggio (00xy) dla nowej nuty.

en: Volume scaling rounds up
pl: Skalowanie głośności zaokrągla w górę

en: when enabled, volume macros round up when applied
    this prevents volume scaling from causing vol=0, which is silent on some chips
    
    ineffective on logarithmic channels
pl: gdy ta flaga jest włączona, wartości makra głośności są zaokrąglane w górę
    zapobiega to sytuacji gdy vol=0 podczas skalowania, która powoduje wyciszenie na niektórych układach.
    
    nie działa na układach z logarytmiczną regulacją głośności

en: Generic Sample
pl: Zwykły sampel

en: OPL (drums)
pl: OPL (perkusja)

en: Forward
pl: Do przodu

en: Backward
pl: Do tyłu

en: Ping pong
pl: W obie strony

en: linear
pl: liniowy

en: cubic spline
pl: sześcienny spline

en: blep synthesis
pl: synteza BLEP

en: best possible
pl: najlepszy

en: Invalid
pl: Nieaktywne

en: Time
pl: Czas

en: System (Primary)
pl: System (Główny)

en: System (Secondary)
pl: System (Podrzędny)

en: Saw
pl: Fala piło-kształtna

en: Drums
pl: Perkusja

en: ---Global
pl: ---Globalny

en: Open file
pl: Otwórz plik

en: Restore backup
pl: Przywróć kopię zapasową

en: Save file
pl: Zapisz plik

en: Save as
pl: Zapisz jako

en: Undo
pl: Cofnij

en: Redo
pl: Ponów

en: Exit
pl: Wyjdź

en: Play/Stop (toggle)
pl: Start/stop (przełącznik)

en: Play (from beginning)
pl: Odtwarzaj (od początku)

en: Play (repeat pattern)
pl: Odtwarzaj (zapętl bieżący wzorzec)

en: Play from cursor
pl: Odtwarzaj od kursora

en: Step row
pl: Zrób jeden krok we wzorzcu

en: Octave up
pl: Oktawa do góry

en: Octave down
pl: Oktawa w dół

en: Previous instrument
pl: Poprzedni instrument

en: Next instrument
pl: Następny instrument

en: Increase edit step
pl: Zwiększ krok edtownai

en: Decrease edit step
pl: Zwiększ krok edytowania

en: Toggle edit mode
pl: Włącz tryb edytowania

en: Toggle repeat pattern
pl: Włącz powtarzanie wzorca

en: Toggle full-screen
pl: Włącz tryb pełnoekranowy

en: Request voice from TX81Z
pl: Poproś o kanał od TX81Z

en: Clear song data
pl: Wyczyść dane utworu

en: Command Palette
pl: Paleta komend

en: Recent files (Palette)
pl: Ostatnio otwarte pliki (paleta)

en: Instruments (Palette)
pl: Instrumenty (paleta)

en: Samples (Palette)
pl: Sample (paleta)

en: Change instrument (Palette)
pl: Zmień instrument (paleta)

en: Add chip (Palette)
pl: Dodaj układ (paleta)

en: Instrument List
pl: Lista instrumentów

en: Instrument Editor
pl: Edytor instrumentów

en: Song Information
pl: Informacje o utworze

en: Wavetable List
pl: Lista tablic fal

en: Wavetable Editor
pl: Edytor tablic fal

en: Sample List
pl: Lista sampli

en: Debug Menu
pl: Menu debugowania

en: Oscilloscope (master)
pl: Oscyloskop

en: Chip Manager
pl: Menedżer układów

en: Command Stream Player
pl: Odtwarzacz strumienia komend

en: User Presets
pl: Presety użytkownika

en: Collapse/expand current window
pl: Maksymalizuj/minimalizuj obecne okno

en: Close current window
pl: Zamknij obecne okno

en: Transpose (+1)
pl: Transponuj (+1)

en: Transpose (-1)
pl: Transponuj (-1)

en: Transpose (+1 octave)
pl: Transponuj (+1 oktawa)

en: Transpose (-1 octave)
pl: Transponuj (-1 oktawa)

en: Increase values (+1)
pl: Zwieksz wartości (+1)

en: Increase values (-1)
pl: Zmniejsz wartości (-1)

en: Increase values (+16)
pl: Zwieksz wartości (+16)

en: Increase values (-16)
pl: Zmniejsz wartości (-16)

en: Select all
pl: Wybierz wszystko

en: Cut
pl: Wytnij

en: Copy
pl: Kopiuj

en: Paste
pl: Wklej

en: Paste Mix (foreground)
pl: Wklej ponad zawartość

en: Paste Mix (background)
pl: Wklej nad zawartość (zastąp komórki z zaw.)

en: Paste Flood
pl: Wstawić z buforem powtarzając cykl (do końca wzorca)

en: Paste Overflow
pl: Wklej z przepełnieniem

en: Move cursor up
pl: Kursor w górę

en: Move cursor down
pl: Kursor w dół

en: Move cursor left
pl: Kursor w lewo

en: Move cursor right
pl: Kursor w prawo

en: Move cursor up by one (override Edit Step)
pl: Przesuń kursor w górę o jeden (ignoruj krok edycji)

en: Move cursor down by one (override Edit Step)
pl: Przesuń kursor w dół o jeden (ignoruj krok edycji)

en: Move cursor to previous channel
pl: Przesuń kursor do poprzedniego kanału

en: Move cursor to next channel
pl: Przesuń kursor do następnego kanału

en: Move cursor to next channel (overflow)
pl: Przesuń kursor do następnego kanału (z przepełnieniem)

en: Move cursor to previous channel (overflow)
pl: Przesuń kursor do poprzedniego kanału (z przepełnieniem)

en: Move cursor to beginning of pattern
pl: Przesuń kursor na początek wzorca

en: Move cursor to end of pattern
pl: Przesuń kursor na koniec wzorca

en: Move cursor up (coarse)
pl: Kursor w górę (w przybliżeniu)

en: Move cursor down (coarse)
pl: Kursor w dół (w przybliżeniu)

en: Expand selection upwards
pl: Rozszerz zaznaczenie w górę

en: Expand selection downwards
pl: Rozszerz zaznaczenie w dół

en: Expand selection to the left
pl: Rozszerz zaznaczenie w lewo

en: Expand selection to the right
pl: Rozszerz zaznaczenie w prawo

en: Expand selection upwards by one (override Edit Step)
pl: Rozszerz zaznaczenie w górę o jeden (ignoruj krok edycji)

en: Expand selection downwards by one (override Edit Step)
pl: Rozszerz zaznaczenie w dół o jeden (ignoruj krok edycji)

en: Expand selection to beginning of pattern
pl: Rozszerz zaznaczenie do początku wzorca

en: Expand selection to end of pattern
pl: Rozszerz zaznaczenie do końca wzorca

en: Expand selection upwards (coarse)
pl: Rozszerz zaznaczenie w górę (z grubsza)

en: Expand selection downwards (coarse)
pl: Rozszerz zaznaczenie w dół (z grubsza)

en: Move selection up
pl: Przesuń zaznaczenie w górę

en: Move selection down
pl: Przesuń zaznaczenie w dół

en: Move selection to previous channel
pl: Przenieś zaznaczenie na poprzedni kanał

en: Move selection to next channel
pl: Przenieś zaznaczenie na następny kanał

en: Pull delete
pl: Usuń z zaciągnięciem następujących rzędów

en: Insert
pl: Wstaw z wierszami przesuniętymi w dół

en: Mute channel at cursor
pl: Wycisz zaznaczony kanał

en: Solo channel at cursor
pl: Wyizoluj zaznaczony kanał

en: Unmute all channels
pl: Włącz ponownie wszystkie kanały

en: Go to next order
pl: Przeskocz do następnego wiersza matrycy wzorców

en: Go to previous order
pl: Przeskocz do poprzedniego wiersza matrycy wzorców

en: Collapse channel at cursor
pl: Skróć zaznaczony kursor

en: Increase effect columns
pl: Dodaj kolumnę efektów

en: Decrease effect columns
pl: Usuń kolumnę efektów

en: Interpolate
pl: Interpoluj

en: Fade
pl: Gradient

en: Invert values
pl: Odwróć wartości

en: Flip selection
pl: Odwróć wybrany obszar

en: Collapse rows
pl: Skróć wiersze

en: Expand rows
pl: Rozszerz wiersze

en: Collapse pattern
pl: Skróć wzorzec

en: Expand pattern
pl: Rozszerz wzorzec

en: Collapse song
pl: Skróć utwór

en: Expand song
pl: Rozszerz utwór

en: Set note input latch
pl: Ustaw bufor wejściowy nut

en: Change mobile scroll mode
pl: Przełącz na mobilny tryb przewijania

en: Clear note input latch
pl: Wyczyść bufor wejściowy nut

en: Add instrument
pl: Dodaj

en: Duplicate instrument
pl: Sklonuj

en: Open instrument
pl: Otwórz

en: Open instrument (replace current)
pl: Otwórz (zastąp obecny)

en: Save instrument
pl: Zapisz

en: Save instrument (.dmp)
pl: Zapisz instrument (.dmp)

en: Move instrument up in list
pl: Przesuń w górę

en: Move instrument down in list
pl: Przesuń w dół

en: Delete instrument
pl: Usuń

en: Edit instrument
pl: Edycja

en: Instrument cursor up
pl: Kursor w górę

en: Instrument cursor down
pl: Kursor w dół

en: Instruments: toggle folders/standard view
pl: Instrumenty: przełączaj pomiędzy widokiem standardowym/folderami

en: Save all instruments
pl: Zapisz wszystkie instrumenty

en: Add wavetable
pl: Dodaj

en: Duplicate wavetable
pl: Sklonuj

en: Open wavetable
pl: Otwórz

en: Open wavetable (replace current)
pl: Otwórz (z zamianą obecnego)

en: Save wavetable
pl: Zapisz

en: Save wavetable (.dmw)
pl: Zapisz (.dmw)

en: Save wavetable (raw)
pl: Zapisz (dane surowe)

en: Move wavetable up in list
pl: Przesuń w górę

en: Move wavetable down in list
pl: Przesuń w dół

en: Delete wavetable
pl: Usuń

en: Edit wavetable
pl: Edytuj

en: Wavetable cursor up
pl: Kursor do góry

en: Wavetable cursor down
pl: Kursor w dół

en: Wavetables: toggle folders/standard view
pl: Tablice fal: przełączaj pomiędzy widokiem standardowym/folderami

en: Save all wavetables
pl: Zapisz wszystkie tablice fal

en: Add sample
pl: Dodaj sampel

en: Duplicate sample
pl: Klonuj sampel

en: Open sample
pl: Otwórz sampel

en: Open sample (replace current)
pl: Otwórz sampel (zamień obecny)

en: Import raw sample data
pl: Importuj surowe dane

en: Import raw sample data (replace current)
pl: Importuj surowe dane (zamień obecny)

en: Save sample
pl: Zapisz sampel

en: Save sample (raw)
pl: Zapisz sampel (surowy)

en: Move sample up in list
pl: Przesuń sampel w górę na liście

en: Move sample down in list
pl: Przesuń sampel w dół na liście

en: Delete sample
pl: Usuń sampel

en: Edit sample
pl: Edytuj sampel

en: Sample cursor up
pl: Kursor w górę

en: Sample cursor down
pl: Kursor w dół

en: Stop sample preview
pl: Zatrzymaj podgląd sampla

en: Samples: Toggle folders/standard view
pl: =Sample: Przełączaj pomiędzy widokiem standardowym/folderami

en: Samples: Make me a drum kit
pl: =Sample: Stwórz mapę perkusyjną

en: Save all samples
pl: Zapisz wszystkie sample

en: ---Sample editor
pl: ---Edytor sampli

en: Sample editor mode: Select
pl: Tryb edytora sampli: Zaznacz

en: Sample editor mode: Draw
pl: Tryb edytora sampli: Rysuj

en: Sample editor: Cut
pl: Edytor sampli: Wytnij

en: Sample editor: Copy
pl: Edytor sampli: Kopiuj

en: Sample editor: Paste
pl: Edytor sampli: Wklej

en: Sample editor: Paste replace
pl: Edytor sampli: Wklej i zamień

en: Sample editor: Paste mix
pl: Edytor sampli: Wklej ponad zawartość

en: Sample editor: Select all
pl: Edytor sampli: Wybierz wszystko

en: Sample editor: Resize
pl: Edytor sampli: Zmień rozmiar

en: Sample editor: Resample
pl: Edytor sampli: Resample

en: Sample editor: Amplify
pl: Edytor sampli: Wzmocnij

en: Sample editor: Normalize
pl: Edytor sampli: Normalizuj

en: Sample editor: Fade in
pl: Edytor sampli: Fade in

en: Sample editor: Fade out
pl: Edytor sampli: Fade out

en: Sample editor: Apply silence
pl: Edytor sampli: Zastosuj ciszę

en: Sample editor: Insert silence
pl: Edytor sampli: Wstaw ciszę

en: Sample editor: Delete
pl: Edytor sampli: Usuń

en: Sample editor: Trim
pl: Edytor sampli: Przytnij

en: Sample editor: Reverse
pl: Edytor sampli: Zamień początek z końcem

en: Sample editor: Invert
pl: Edytor sampli: Odwróć

en: Sample editor: Signed/unsigned exchange
pl: Edytor sampli: Konwersja na ze znakiem/bez znaku

en: Sample editor: Apply filter
pl: Edytor sampli: Zastosuj filtr

en: Sample editor: Crossfade loop points
pl: Edytor sampli: Punkty zapętlenia Crossfade

en: Sample editor: Preview sample
pl: Edytor sampli: Podgląd sampla

en: Sample editor: Stop sample preview
pl: Edytor sampli: Zatrzymaj podgląd sampla

en: Sample editor: Zoom in
pl: Edytor sampli: Przybliż

en: Sample editor: Zoom out
pl: Edytor sampli: Oddal

en: Sample editor: Toggle auto-zoom
pl: Edytor sampli: Włącz auto-zoom

en: Sample editor: Create instrument from sample
pl: Edytor sampli: Stwórz instrument z sampla

en: Sample editor: Set loop to selection
pl: Edytor sampli: Ustaw pętlę na zaznaczenie

en: Sample editor: Create wavetable from selection
pl: Edytor sampli: Stwórz tablicę fal z zaznaczenia

en: ---Orders
pl: ---Matryca wzorców

en: Previous order
pl: Poprzedni wiersz matrycy wzorców

en: Next order
pl: Następny wiersz matrycy wzorców

en: Order cursor left
pl: Kursor w lewo

en: Order cursor right
pl: Kursor w prawo

en: Increase order value
pl: Zwiększ wartość

en: Decrease order value
pl: Zmniejsz wartość

en: Switch order edit mode
pl: Włącz tryb edytowania

en: Order: toggle alter entire row
pl: Włącz tryb zmiany całego rzędu

en: Add order
pl: Dodaj

en: Duplicate order
pl: Sklonuj

en: Deep clone order
pl: Sklonuj głęboko

en: Copy current order to end of song
pl: Skopiuj i wstaw na koniec utworu

en: Deep clone current order to end of song
pl: Głęboko sklonuj i wstaw na koniec utworu

en: Replay order
pl: Powtórz

en: All chips
pl: Wszystkie układy

en: Special
pl: Specjalne

en: Options
pl: Opcje

en: Key layout:
pl: Uklad klawiszy:

en: Standard
pl: Standardowy

en: Continuous
pl: Ciągły

en: Value input pad:
pl: Panel wprowadzania wartości:

en: Disabled
pl: Wyłączony

en: Replace piano
pl: Zastąp klawiaturę

en: Split (automatic)
pl: Podzielony (automatyczny)

en: Split (always visible)
pl: Podzielony (zawsze widoczny)

en: Share play/edit offset/range
pl: Po wyłączeniu przesunięcie/zakres pianina jest inny podczas grania/edycji.

en: Read-only (can't input notes)
pl: Tylko do odczytu (bez możliwości wprowadzania nut)

en: Sine
pl: Sinusoida

en: Cosine
pl: Kosinusoida

en: Rect. Sine
pl: Sinusoida rekt.

en: Abs. Sine
pl: Moduł sinusoidy

en: Quart. Sine
pl: Ćwierć sinusoidy

en: Squish. Sine
pl: Spłaszczona sinusoida

en: Abs. Squish. Sine
pl: Spł. moduł sinusoidy

en: rectSquare
pl: Pochodna fali kwadratowej

en: Rect. Saw
pl: Pochodna fali piło-kształtnej

en: Abs. Saw
pl: Moduł fali piło-kształtnej

en: Cubed Saw
pl: Fala piło-kształtna^3

en: Rect. Cubed Saw
pl: Pochodna fali piłokształtnej^3

en: Abs. Cubed Saw
pl: Moduł fali piło-kształtnej^3

en: Cubed Sine
pl: Sinusoida^3

en: Rect. Cubed Sine
pl: Pochodna sinusoidy^3

en: Abs. Cubed Sine
pl: Moduł sinusoidy^3

en: Quart. Cubed Sine
pl: Ćwierć sinusoidy^3

en: Squish. Cubed Sine
pl: Spłaszczona sinusoida^3

en: Squish. Abs. Cub. Sine
pl: Spł moduł sinusoidy^3

en: Rect. Triangle
pl: Pochodna fali trójkątnej

en: Abs. Triangle
pl: Moduł fali trójkątnej

en: Quart. Triangle
pl: Ćwierć fali trójkątnej

en: Squish. Triangle
pl: Spłaszczona fala trójkątna

en: Abs. Squish. Triangle
pl: Spł. moduł. fali trójkątnej

en: Cubed Triangle
pl: Fala trójkątna^3

en: Rect. Cubed Triangle
pl: Pochodna fali trójkątnej^3

en: Abs. Cubed Triangle
pl: Moduł fali trójkątnej^3

en: Quart. Cubed Triangle
pl: Ćwierć fali trójkątnej^3

en: Squish. Cubed Triangle
pl: Spł. fala trójkątna^3

en: Squish. Abs. Cub. Triangle
pl: Spł. moduł fali trójkątnej^3

en: no wavetable selected
pl: nie wybrano tablicy fal

en: select one...
pl: wybierz jeden...

en: or
pl: albo

en: Create New
pl: Stwórz nowy

en: create sample from wavetable
pl: stwórz sampel z tablicy fal

en: Steps
pl: Kroki

en: Lines
pl: Linie

en: Width
pl: Szerokość

en: use a width of:
    - any on Amiga/N163
    - 32 on Game Boy, PC Engine, SCC, Konami Bubble System, Namco WSG, Virtual Boy and WonderSwan
    - 64 on FDS
    - 128 on X1-010
    - 256 on SID3
    any other widths will be scaled during playback.
pl: używaj szerokości:
    - dowolnej dla Amigi/N163
    - 32 dla Game Boya, PC Engine, SCC, Konami Bubble System, Namco WSG, Virtual Boya i WonderSwana
    - 64 na FDS
    - 128 na X1-010
    - 256 na SID3
    wszelkie inne szerokości zostaną przeskalowane podczas odtwarzania.

en: Height
pl: Wysokość

en: Shapes
pl: Kształty fal

en: Duty
pl: Szerokość fali prostokątnej

en: Exponent
pl: Stopień

en: XOR Point
pl: Punkt XOR

en: Amplitude/Phase
pl: Amplituda/faza

en: Mult
pl: Mnożnik

en: Connection Diagram
pl: Matryca połączeń

en: Out
pl: Wyjście

en: WaveTools
pl: Narzędzia tablic fal

en: Scale X
pl: Skaluj oś X

en: wavetable longer than 256 samples!
pl: tablica fal powyżej 256 sampli!

en: Scale Y
pl: Skaluj oś Y

en: Offset X
pl: Przesuń X

en: Offset Y
pl: Przesuń Y

en: Smooth
pl: Wygładź

en: Amplify
pl: Wzmocnij

en: Normalize
pl: Normalizuj

en: Reverse
pl: Odwrotność

en: Half
pl: Zmniejsz 2x

en: Double
pl: Powiększ 2x

en: Convert Signed/Unsigned
pl: Konwersja ze znakiem/bez znaku

en: Dec
pl: Dec.

en: Hex
pl: Hex.

en: Signed/Unsigned
pl: Ze znakiem <-> bez znaku

en: %s: maximum sample rate is %d
pl: %s: maksymalna częstotliwość samplowania to %d

en: %s: minimum sample rate is %d
pl: %s: minimalna częstotliwość samplowania to %d

en: %s: sample rate must be %d
pl: %s: częstotliwość samplowania musi wynosić %d

en: no sample selected
pl: nie wybrano sampla

en: SNES: loop start must be a multiple of 16 (try with %d)
pl: SNES: początek pętli musi być wielokrotnością 16 (spróbuj %d)

en: SNES: loop end must be a multiple of 16 (try with %d)
pl: SNES: koniec pętli musi być wielokrotnością 16 (spróbuj %d)

en: SNES: sample length will be padded to multiple of 16
pl: SNES: długość sampla zostanie dostosowana do wielokrotności 16

en: QSound: loop cannot be longer than 32767 samples
pl: QSound: pętla nie może być dłuższa niż 32767 sampli

en: NES: loop start must be a multiple of 512 (try with %d)
pl: NES: początek pętli musi być wielokrotnością 512 (spróbuj %d)

en: NES: maximum DPCM sample length is 32648
pl: NES: maksymalna długość sampla DPCM wynosi 32648

en: X1-010: samples can't loop
pl: X1-010: zapętlanie sampli niewspierane

en: X1-010: maximum sample length is 131072
pl: X1-010: maksymalna długość sampla wynosi 131072

en: GA20: samples can't loop
pl: GA20: zapętlanie sampli niewspierane

en: YM2608: loop point ignored on ADPCM (may only loop entire sample)
pl: YM2608: punkt pętli jest ignorowany dla ADPCM (tylko cały sampel może być zapętlony)

en: YM2608: sample length will be padded to multiple of 512
pl: YM2608: długość sampla zostanie dostosowana do wielokrotności 512

en: YM2610: ADPCM-A samples can't loop
pl: YM2610: ADPCM-A zapętlanie sampli niewspierane

en: YM2610: loop point ignored on ADPCM-B (may only loop entire sample)
pl: YM2610: punkt pętli jest ignorowany dla ADPCM-B (tylko cały sampel może być zapętlony)

en: YM2610: sample length will be padded to multiple of 512
pl: YM2610: długość sampla zostanie dostosowana do wielokrotności 512

en: YM2610: maximum ADPCM-A sample length is 2097152
pl: YM2610: maksymalna długość sampla ADPCM-A  wynosi 2097152

en: Y8950: loop point ignored on ADPCM (may only loop entire sample)
pl: Y8950: punkt pętli jest ignorowany dla ADPCM (tylko cały sampel może być zapętlony)

en: Y8950: sample length will be padded to multiple of 512
pl: Y8950: długość sampla zostanie dostosowana do wielokrotności 512

en: Amiga: loop start must be a multiple of 2
pl: Amiga: początek pętli musi być wielokrotnością 2

en: Amiga: loop end must be a multiple of 2
pl: Amiga: koniec pętli musi być wielokrotnością 2

en: Amiga: maximum sample length is 131070
pl: Amiga: maksymalna długość sampla wynosi 131070

en: SegaPCM: maximum sample length is 65280
pl: SegaPCM: maksymalna długość sampla wynosi 65280

en: K053260: loop point ignored (may only loop entire sample)
pl: K053260: punkt pętli jest ignorowany (tylko cały sampel może być zapętlony)

en: K053260: maximum sample length is 65535
pl: K053260: maksymalna długość sampla wynosi 65535

en: C140: maximum sample length is 65535
pl: C140: maksymalna długość sampla wynosi 65535

en: C219: loop start must be a multiple of 2
pl: C219: początek pętli musi być wielokrotnością 2

en: C219: loop end must be a multiple of 2
pl: C219: koniec pętli musi być wielokrotnością 2

en: C219: maximum sample length is 131072
pl: C219: maksymalna długość sampla wynosi 131072

en: MSM6295: samples can't loop
pl: MSM6295: zapętlanie sampli niewspierane

en: MSM6295: maximum bankswitched sample length is 129024
pl: MSM6295: maksymalna długość sampla przy zmianie banków wynosi 129024

en: GBA DMA: loop start must be a multiple of 4
pl: GBA DMA: punkt początku pętli musi być wielokrotnością 4

en: GBA DMA: loop length must be a multiple of 16
pl: GBA DMA: dłogość pętli musi być wielokrotnością 16

en: GBA DMA: sample length will be padded to multiple of 16
pl: GBA DMA: długość sampla zostanie przeskalowana do wielokrotności 16

en: ES5506: backward loop mode isn't supported
pl: ES5506: tryb pętli odwrotnej nie jest obsługiwany

en: backward/ping-pong only supported in Generic PCM DAC
    ping-pong also on ES5506
pl: Tryb odwrócony jest obsługiwany tylko przez uniwersalny przetwornik C/A, a także przez ES5506.

en: Rate
pl: Częstotliwość

en: Compat Rate
pl: Kompat. częstotliwość

en: used in DefleMask-compatible sample mode (17xx), in where samples are mapped to an octave.
pl: jest używana podczas odtwarzania w trybie zgodności z DefleMaskiem (17xx), w którym sample odpowiadają oktawie.

en: Loop (length: %d)##Loop
pl: Pętla (długość: %d)##Loop

en: Loop
pl: Pętla

en: changing the loop in a BRR sample may result in glitches!
pl: zmiana pętli sampla BRR może powodować problemy!

en: BRR emphasis
pl: Przetwarzanie końcowe BRR

en: this is a BRR sample.
    enabling this option will muffle it (only affects non-SNES chips).
pl: jest to sampel BRR.
    włączenie tej funkcji przytłumi go (na wszystkich układach poza SNES).

en: enable this option to slightly boost high frequencies
    to compensate for the SNES' Gaussian filter's muffle.
pl: włącz tę opcję, aby lekko podbić wysokie częstotliwości.
    aby skompensować filtrowanie interpolacji gaussowskiej, które powoduje, że sampel jest stłumiony.

en: 8-bit dither
pl: 8-bitowy dithering

en: dither the sample when used on a chip that only supports 8-bit samples.
pl: dithering sampla, gdy jest on używany na układzie obsługującym tylko 8-bitowe sample.

en: Start
pl: Początek

en: End
pl: Koniec

en: %s
    %d bytes free
pl: %s
    wolne %d bajty

en: %s (%s)
    %d bytes free
pl: %s (%s)
    wolnych %d bajtów

en: 
    
    not enough memory for this sample!
pl: 
    
    za mało miejsca w pamięci na tego sampla!

en: Edit mode: Select
pl: Tryb edycji: zaznaczanie

en: Edit mode: Draw
pl: Tryb edycji: rysowanie

en: Resize
pl: Skaluj

en: couldn't resize! make sure your sample is 8 or 16-bit.
pl: nie udało się zmienić rozmiaru! upewnij się, że sample są 8 lub 16-bitowe.

en: Resample
pl: Zmień częstotliwość samplowania

en: Factor
pl: Współczynnik

en: couldn't resample! make sure your sample is 8 or 16-bit.
pl: nie udało się zmienić częstotliwości samplowania! upewnij się, że sampel jest 8- lub 16-bitowy.

en: Apply
pl: Zastosuj

en: Fade in
pl: Płynny wzrost

en: Fade out
pl: Płynne tłumienie

en: Insert silence
pl: Wstaw ciszę

en: Go
pl: Zastosuj

en: couldn't insert! make sure your sample is 8 or 16-bit.
pl: nie udało się wstawić! upewnij się że sampel jest 8- lub 16-bitowy.

en: Apply silence
pl: Dodaj ciszę

en: Trim
pl: Obetnij

en: Signed/unsigned exchange
pl: Ze znakiem <-> Bez znaku

en: Apply filter
pl: Zastosuj filtr

en: Cutoff:
pl: Punkt odcięcia:

en: Resonance
pl: Rezonans

en: Power
pl: Moc filtra

en: Low-pass
pl: dolno-przepustowy

en: Band-pass
pl: środkowo-przepustowy

en: High-pass
pl: górno-przepustowy

en: Crossfade loop points
pl: Punkty zapętlenia crossfade-u

en: Number of samples
pl: Ilość sampli

en: Linear <-> Equal power
pl: Liniowy <-> Ten sam stopień

en: Crossfade: length would go out of bounds. Aborted...
pl: Crossfade: długość wyjdzie poza granice. Akcja anulowana.

en: Crossfade: length would overflow loopStart. Try a smaller random value.
pl: Crossfade: długość wykracza poza początek cyklu. Spróbuj użyć mniejszej wartości losowej.

en: Preview sample
pl: Podgląd sampla

en: Create instrument from sample
pl: Stwórz instrument z sampla

en: paste (replace)
pl: wklej i zamień

en: paste (mix)
pl: wstaw ze zmieszaniem

en: select all
pl: wybierz wszystko

en: set loop to selection
pl: ustaw pętlę na zaznaczeniu

en: create wavetable from selection
pl: stwórz tablicę fal z zaznaczenia

en: Draw
pl: Rysuj

en: Select
pl: Wybierz

en: %d samples, %d bytes
pl: %d sampli, %d bajtów

en: Non-8/16-bit samples cannot be edited without prior conversion.
pl: Sample w formacie innym niż 8-bitowy lub 16-bitowy PCM nie mogą być edytowane bez uprzedniej konwersji do jednego z tych formatów.

en: Choose a System!
pl: Wybierz system!

en: Categories
pl: Kategorie

en: no systems here yet!
pl: nie ma tu jeszcze żadnego systemu!

en: no results
pl: nie znaleziono

en: I'm feeling lucky
pl: Szczęśliwy traf

en: no categories available! what in the world.
pl: żadna z kategorii nie jest dostępna! co do kurwy

en: it appears you're extremely lucky today!
pl: wygląda na to że masz dziś olbrzymie szczęście!

en: Welcome!
pl: Witamy!

en: welcome to Furnace, the biggest open-source chiptune tracker!
pl: witamy w Furnace, największym otwartoźródłowym trackerze!

en: Song Info##Song Information
pl: Info o utworze##Song Information

en: Author
pl: Autor

en: Auto
pl: Automatyczny

en: use effect 09xx to select a groove pattern.
pl: użyj efektu 09xx, aby wybrać wzór rytmu.

en: pattern
pl: wzorzec

en: remove
pl: usuń

en: Unsaved changes! Save changes before opening another file?
pl: Niezapisane zmiany! Zapisać zmiany przed otwarciem innego pliku?

en: Unsaved changes! Save changes before opening backup?
pl: Niezapisane zmiany! Zapisać je przed otwarciem kopii zapasowej?

en: Error while saving file! (%s)
pl: Błąd podczas zapisu pliku! (%s)

en: Error while sending request (MIDI output not configured?)
pl: Błąd podczas wysyłania żądania (wyjście MIDI nie jest ustawione?)

en: Select an option: (cannot be undone!)
pl: Wybierz opcję: (akcji nie można cofnąć!)

en: too many instruments!
pl: zbyt wiele instrumentów!

en: this song doesn't have any instruments.
pl: ten utwór nie zawiera żadnych instrumentów

en: this song doesn't have any wavetables.
pl: ten utwór nie zawiera żadnych tablic fal

en: this song doesn't have any samples.
pl: ten utwór nie zawiera żadnych sampli

en: couldn't paste! make sure your sample is 8 or 16-bit.
pl: nie udało się wkleić! upewnij się że twój sampel jest 8 lub 16-bitowy.

en: select at least one sample!
pl: wybierz co najmniej jeden sampel!

en: maximum size is 256 samples!
pl: maksymalny rozmiar to 256 sampli!

en: Load
pl: Wczytaj

en: Kill
pl: Zniszcz

en: Burn Current Song
pl: Wypal obecny utwór

en: wait
pl: czekaj

en: note
pl: nuta

en: pitch
pl: wysokość

en: vol
pl: głośność

en: vols
pl: głośności

en: Trace
pl: Prześledź

en: Disassemble
pl: Dezasembluj

en: the song is over!
pl: koniec utworu!

en: Open File
pl: Otwórz plik

en: compatible files
pl: kompatybilne pliki

en: all files
pl: wszystkie pliki

en: no backups made yet!
pl: nie utworzono jeszcze żadnych kopii zapasowych

en: Furnace song
pl: Utwór Furnace

en: Save File
pl: Zapisz plik

en: Export DMF
pl: Eksportuj plik DMF

en: DefleMask 1.1.3 module
pl: moduł DefleMaska 1.1.3

en: DefleMask 1.0/legacy module
pl: moduł DefleMaska 1.0/wcześniejszy

en: Load Instrument
pl: Wczytaj instrument

en: all compatible files
pl: wszystkie kompatybilne pliki

en: Furnace instrument
pl: instrument Furnace

en: DefleMask preset
pl: preset DefleMaska

en: TFM Music Maker instrument
pl: instrument programu TFM Music Maker

en: VGM Music Maker instrument
pl: instrument programu VGM Music Maker

en: Scream Tracker 3 instrument
pl: instrument programu Scream Tracker 3

en: SoundBlaster instrument
pl: instrument SoundBlaster

en: Wohlstand OPL instrument
pl: instrument typu Wohlstand OPL

en: Wohlstand OPN instrument
pl: instrument typu Wohlstand OPN

en: Gens KMod patch dump
pl: zrzut z Gens KMod

en: BNK file (AdLib)
pl: bank brzmień BNK (AdLib)

en: FF preset bank
pl: bank presetów FF

en: 2612edit GYB preset bank
pl: bank presetów 2612edit GYB

en: VOPM preset bank
pl: bank presetów VOPM

en: Wohlstand WOPL bank
pl: bank brzmień Wohlstand WOPL

en: Wohlstand WOPN bank
pl: bank brzmień Wohlstand WOPN

en: Save Instrument
pl: Zapisz instrument

en: Save All Instruments
pl: Zapisz wszystkie instrumenty

en: Load Wavetable
pl: Wczytaj tablicę fal

en: Save Wavetable
pl: Zapisz tablicę fal

en: Furnace wavetable
pl: Tablica fal Furnace

en: DefleMask wavetable
pl: Tablica fal DefleMaska

en: raw data
pl: surowe dane

en: Save All Wavetables
pl: Zapisz wszystkie tablice fal

en: Load Sample
pl: Wczytaj sampel

en: Load Raw Sample
pl: Wczytaj surowy sampel

en: Save Sample
pl: Zapisz sampel

en: Wave file
pl: plik WAV

en: Save Raw Sample
pl: Zapisz surowy sampel

en: Save All Samples
pl: Zapisz wszystkie sample

en: Export Audio
pl: Eksportuj audio

en: Export VGM
pl: Eksportuj VGM

en: VGM file
pl: plik VGM

en: Export Command Stream
pl: Eksportuj strumień komend

en: text file
pl: plik tekstowy

en: binary file
pl: plik binarny

en: Export ROM
pl: Eksportuj ROM

en: Select Font
pl: Wybierz czcionkę

en: Select Color File
pl: Wybierz plik z ustawieniami kolorów

en: configuration files
pl: pliki konfiguracji

en: Select Keybind File
pl: Wybierz plik z przypisaniami klawiszy

en: Select Layout File
pl: Wybierz plik z ustawieniami układu okna

en: .ini files
pl: pliki .ini

en: Select User Presets File
pl: Wybierz plik z presetami użytkownika

en: Select Settings File
pl: Wybierz plik ustawień

en: Export Colors
pl: eksportuj ustawienia kolorów

en: Export Keybinds
pl: Eksportuj przypisania klawiszy

en: Export Layout
pl: Eksportuj układ okna

en: Export User Presets
pl: Eksportuj presety użytkownika

en: Export Settings
pl: Eksportuj ustawienia

en: Load ROM
pl: Wczytaj ROM

en: Play Command Stream
pl: Odtwarzaj strumień komend

en: command stream
pl: strumień komend

en: Open Test
pl: Otwórz test

en: another option
pl: inna opcja

en: Open Test (Multi)
pl: Otwórz test (wiele plików)

en: Save Test
pl: Zapisz test

en: DefleMask module
pl: modul DefleMask

en: compression error
pl: błąd kompresji

en: zlib stream error
pl: błąd strumienia zlib

en: zlib finish stream error
pl: błąd końca strumienia zlib

en: everything OK
pl: wszystko OK

en: you have loaded a backup!
    if you need to, please save it somewhere.
    
    DO NOT RELY ON THE BACKUP SYSTEM FOR AUTO-SAVE!
    Furnace will not save backups of backups.
pl: wczytano kopie zapasowa!
    jeśli to konieczne, zapisz ją w innym miejscu.
    
    SYSTEM KOPII ZAPASOWYCH NIE JEST SYSTEMEM ZAPISU AUTOMATYCZNEGO!
    Furnace nie zapisuje kopii zapasowych kopii zapasowych.

en: you have imported a ProTracker/SoundTracker/PC module!
    keep the following in mind:
    
    - Furnace is not a replacement for your MOD player
    - import is not perfect. your song may sound different:
      - E6x pattern loop is not supported
    
    have fun!
pl: zaimportowałeś moduł ProTrackera/SoundTrackera!
    Pamiętaj o następujących kwestiach:
    
    - Furnace nie zastępuje twojego odtwarzacza MOD
    - import nie jest idealny. Twoja piosenka może brzmieć inaczej:
      - zapętlenie wzorca (E6x) nie jest wspierane
    
    miłej zabawy!

en: you have imported a Scream Tracker 3 module!
    keep the following in mind:
    
    - Furnace is not a replacement for your S3M player
    - import is not perfect. your song may sound different:
      - OPL instruments may be detuned
    
    have fun!
pl: zaimportowałeś moduł Scream Trackera 3!
    Pamiętaj o następujących kwestiach:
    
    - Furnace nie zastępuje twojego odtwarzacza S3M
    - import nie jest idealny. Twoja piosenka może brzmieć inaczej:
      - instrumenty OPLa mogą być rozstrojone
    
    miłej zabawy!

en: you have imported a FastTracker II module!
    keep the following in mind:
    
    - Furnace is not a replacement for your XM player
    - import is not perfect. your song may sound different:
      - envelopes have been converted to macros
      - global volume changes are not supported
    
    have fun!
pl: zaimportowałeś moduł Fast Trackera II!
    Pamiętaj o następujących kwestiach:
    
    - Furnace nie zastępuje twojego odtwarzacza XM
    - import nie jest idealny. Twoja piosenka może brzmieć inaczej:
      - obwiednie zostały przekonwertowane na makra
      - globalne zmiany głośności nie są obsługiwane
    
    miłej zabawy!

en: you have imported an Impulse Tracker module!
    keep the following in mind:
    
    - Furnace is not a replacement for your IT player
    - import is not perfect. your song may sound different:
      - envelopes have been converted to macros
      - global volume changes are not supported
      - channel volume changes are not supported
      - New Note Actions (NNA) are not supported
    
    have fun!
pl: zaimportowałeś moduł Impulse Trackera!
    Pamiętaj o następujących kwestiach:
    
    - Furnace nie zastępuje twojego odtwarzacza IT
    - import nie jest idealny. Twoja piosenka może brzmieć inaczej:
      - obwiednie zostały przekonwertowane na makra
      - globalne zmiany głośności nie są obsługiwane
      - zmiany głośności kanałów nie są obsługiwane
      - New Note Actions (NNA) nie są obsługiwane
    
    miłej zabawy!

en: Unsaved changes! Save changes before opening file?
pl: Niezapisano zmiany! Zapisać je przed wczytaniem pliku?

en: paste special...
pl: wklej specjalne...

en: paste mix
pl: wstaw i nałóż

en: paste mix (background)
pl: wklej (zastąp istniejący)

en: paste with ins (foreground)
pl: wklej na wierzch instrument (bez zastępowania istniejącego)

en: no instruments available
pl: brak dostępnych instrumentów

en: paste with ins (background)
pl: wklej instrumet na wierzch (zastępując istniejący)

en: paste flood
pl: wstaw z buforem, powtarzając cykl (do końca wzorca)

en: paste overflow
pl: wstaw (z możliwym przejściem do następnego wzorca)

en: operation mask...
pl: maska operacji...

en: pull delete
pl: usuń z zaciągnięciem następujących wierszy

en: insert
pl: wstaw pusty wiersz

en: transpose (note)
pl: transponuj nutę

en: transpose (value)
pl: transponuj (parametry)

en: invert values
pl: odwróć parametry

en: collapse/expand
pl: skróć/rozszerz

en: input latch
pl: bufor wejścia

en: &&: selected instrument
    ..: no instrument
pl: &&: wybrany instrument
    ..: brak instrumentu

en: Set
pl: Ustaw

en: note up
pl: półton wyżej

en: note down
pl: półton niżej

en: octave up
pl: oktawa wyżej

en: octave down
pl: oktawa niżej

en: values up
pl: parametr wyżej

en: values down
pl: parametr niżej

en: values up (+16)
pl: parametr wyżej (+16)

en: values down (-16)
pl: parametr niżej (-16)

en: transpose
pl: transponuj

en: Notes
pl: Nuty

en: Values
pl: Parametry

en: change instrument...
pl: zmień instrument...

en: gradient/fade...
pl: gradient/zanikanie...

en: Nibble mode
pl: Tryb półbajtów

en: Go ahead
pl: Zastosuj

en: scale...
pl: skaluj...

en: Scale
pl: Skaluj

en: randomize...
pl: wypełnij losowymi wartościami...

en: Minimum
pl: Dolna granica

en: Maximum
pl: Górna granica

en: Set effect
pl: Ustaw efekt

en: flip selection
pl: odwróć wybrany obszar

en: collapse/expand amount##CollapseAmount
pl: współczynnik skracania/rozszerzania##CollapseAmount

en: collapse pattern
pl: skróć wzorzec

en: expand pattern
pl: rozszerz wzorzec

en: collapse song
pl: skróć utwór

en: expand song
pl: rozszerz utwór

en: find/replace
pl: znajdź/zamień

en: could NOT save layout! %s
pl: nie udało się zapisać układu okna! %s

en: could NOT load layout! %s
pl: nie udało się wczytać układu okna! %s

en: Furnace has been started in Safe Mode.
    this means that:
    
    - software rendering is being used
    - audio output may not work
    - font loading is disabled
    
    check any settings which may have made Furnace start up in this mode.
    font loading is one of these.
pl: Furnace został uruchomiony w trybie awaryjnym.
    oznacza to, że:
    
    - używane jest renderowanie programowe
    - wyjście dźwięku może nie działać
    - wczytywanie czcionek jest wyłączone
    
    należy sprawdzić, jakie ustawienia mogły spowodować, że program działa w tym trybie.
    czytanie czcionki mogło być jednym z nich.

en: can't keep going without graphics! Furnace will quit now.
pl: nie da się działać bez grafiki! Furnace się teraz wyłączy.

en: file
pl: plik

en: new...
pl: nowy...

en: open...
pl: otwórz...

en: open recent
pl: otwórz ostatnie

en: nothing here yet
pl: na razie nic tu nie ma

en: clear history
pl: wyczyść historię

en: Are you sure you want to clear the recent file list?
pl: Czy jesteś pewien ze chcesz usunąć listę ostatnio wczytanych plików?

en: save as...
pl: zapisz jako...

en: export audio...
pl: eksportuj audio...

en: export VGM...
pl: eksportuj VGM...

en: export ROM...
pl: eksportuj ROM...

en: export text...
pl: eksportuj tekst...

en: export command stream...
pl: eksportuj strumień komend...

en: export .dmf...
pl: eksportuj plik .dmf...

en: export...
pl: eksportuj...

en: manage chips
pl: menedżer układów

en: add chip...
pl: dodaj układ...

en: cannot add chip! (%s)
pl: nie można dodać układu! (%s)

en: configure chip...
pl: konfiguruj układ...

en: change chip...
pl: zmień układ...

en: Preserve channel positions
pl: Zachowaj pozycję kanałów

en: cannot change chip! (%s)
pl: nie można zmienić układu (%s)

en: remove chip...
pl: usuń układ...

en: cannot remove chip! (%s)
pl: nie można usunąć układu (%s)

en: open built-in assets directory
pl: otwórz wbudowany folder z zasobami

en: restore backup
pl: przywróć kopię zapasową

en: exit...
pl: wyjdź...

en: clear...
pl: wyczyść...

en: settings
pl: ustawienia

en: full screen
pl: tryb pełnoekranowy

en: lock layout
pl: zablokuj układ okna

en: pattern visualizer
pl: wizualizator wzorca

en: reset layout
pl: resetuj układ okna

en: switch to mobile view
pl: przełącz na tryb mobilny

en: user systems...
pl: systemy użytkownika...

en: settings...
pl: ustawienia...

en: Window
pl: Okno

en: window
pl: okno

en: song
pl: utwór

en: song comments
pl: komentarze do utworu

en: song information
pl: o utworze

en: subsongs
pl: podutwory

en: channels
pl: kanały

en: chip manager
pl: menedżer ukladów

en: orders
pl: matryca wzorców

en: pattern manager
pl: menedżer wzorców

en: mixer
pl: mikser

en: compatibility flags
pl: flagi kompatybilności

en: assets
pl: zasoby

en: instruments
pl: instrumenty

en: samples
pl: sample

en: wavetables
pl: fale tablic

en: instrument editor
pl: edytor instrumentów

en: sample editor
pl: edytor sampli

en: wavetable editor
pl: edytor tablic fal

en: visualizers
pl: wizualizator

en: oscilloscope (master)
pl: oscyloskop

en: oscilloscope (per-channel)
pl: oscyloskop (dla poszczególnych kanałów)

en: oscilloscope (X-Y)
pl: oscyloskop (X-Y)

en: volume meter
pl: poziom głośności

en: clock
pl: zegar

en: grooves
pl: wzór rytmu

en: speed
pl: prędkość

en: log viewer
pl: podgląd logów

en: register view
pl: podgląd rejestrów

en: statistics
pl: statystyki

en: memory composition
pl: zawartość pamięci

en: effect list
pl: lista efektów

en: play/edit controls
pl: kontrola edycji/odtwarzania

en: piano/input pad
pl: klawiatura pianina/panel wejściowy

en: Help
pl: Pomoc

en: help
pl: pomoc

en: debug menu
pl: menu debugowania

en: inspector
pl: menu debugowania ImGUI

en: panic
pl: panika

en: about...
pl: o programie...

en: | Speed %d:%d
pl: | Prędkość %d:%d

en: | Speed %d
pl: | Prędkość %d

en: | Groove
pl: | Wzór rytmu

en: | Order %.2X/%.2X
pl: | Wiersz matrycy wzorców %.2X/%.2X

en: | Order %d/%d
pl: | Wiersz matrycy wzorców. %d/%d

en: | Row %.2X/%.2X
pl: | Wiersz %.2X/%.2X

en: | Row %d/%d
pl: | Wiersz %d/%d

en: Don't you have anything better to do?
pl: Serio nie masz nic lepszego do roboty?

en: %d year  | %d years
pl[0]: %d rok
pl[1]: %d roku
pl[2]: %d lat

en: %d month  | %d months
pl[0]: %d miesiąc
pl[1]: %d miesiąca
pl[2]: %d miesięcy

en: %d day  | %d days
pl[0]: %d dzień
pl[1]: %d dnia
pl[2]: %d dni

en: Note off (cut)
pl: Odcięcie nuty (nagłe)

en: Note off (release)
pl: Odcięcie nuty (z włączoną fazą zanikania obwiedni)

en: Macro release only
pl: Odcięcie nuty (tylko dla makr)

en: Note on: %s
pl: Nuta: %s

en: Ins %d: <invalid>
pl: Instrument %d: <niepoprawny.>

en: Ins %d: %s
pl: Instrument %d: %s

en: Set volume: %d (%.2X, INVALID!)
pl: Głośność: %d (%.2X, NIEPOPRAWNA!)

en: Set volume: %d (%.2X, %d%%)
pl: Głośność: %d (%.2X, %d%%)

en: | modified
pl: | zmodyfikowany

en: there was an error in the file dialog! you may want to report this issue to:
    https://github.com/tildearrow/furnace/issues
    check the Log Viewer (window > log viewer) for more information.
    
    for now please disable the system file picker in Settings > General.
pl: wystąpił błąd w oknie dialogowym pliku!możesz chcieć zgłosić błąd:
    https://github.com/tildearrow/furnace/issues
    Aby uzyskać więcej informacji, można otworzyć podgląd logów (okno > podgląd logów).
    
    na razie można wyłączyć systemowe okno dialogowe plików w ustawieniach > podstawowe.

en: can't do anything without Storage permissions!
pl: nie da się zrobić niczego bez pozwolenia na zapis

en: Zenity/KDialog not available!
    please install one of these, or disable the system file picker in Settings > General.
pl: nie znaleziono Zenity/KDialog!
    zainstaluj jedno z nich lub wyłącz systemowe okno dialogowe w ustawieniach > podstawowe.

en: error while saving instrument! only the following instrument types are supported:
    - FM (OPN)
    - SN76489/Sega PSG
    - Game Boy
    - PC Engine
    - NES
    - C64
    - FM (OPLL)
    - FDS
pl: błąd podczas zapisywania! tylko następujące typy instrumentów są wspierane:
    - FM (OPN)
    - SN76489/Sega PSG
    - Game Boy
    - PC Engine
    - NES
    - C64
    - FM (OPLL)
    - FDS

en: there were some errors while loading samples:
pl: podczas ładowania sampli wystąpiły następujące błędy:

en: ...but you haven't selected a sample!
pl: ...ale nie wybrano sampla!

en: could not save sample! open Log Viewer for more information.
pl: nie udało się zapisać sampla! otwórz podgląd logów aby uzyskać więcej informacji.

en: there were some warnings/errors while loading instruments:
pl: podczas wczytywania instrumentów wystąpiły następujące błędy i ostrzeżenia:

en: > %s: cannot load instrument! (%s)
pl: > %s: nie można wczytać instrumentu! (%s)

en: cannot load instrument! (%s)
pl: nie można wczytać instrumentu! (%s)

en: congratulations! you managed to load nothing.
    you are entitled to a bug report.
pl: Gratulacje! Nie udało ci się nic wczytać.
    możesz spokojnie zgłosić błąd w programie.

en: ...but you haven't selected an instrument!
pl: ...ale nie wybrano instrumentu!

en: there were some errors while loading wavetables:
pl: wystapily problemy podczas wczytywania tablic fal:

en: cannot load wavetable! (%s)
pl: nie udało się wczytać tablicy fal! (%s)

en: ...but you haven't selected a wavetable!
pl: ...ale nie wybrano tablicy!

en: could not open file!
pl: nie udało się otworzyć pliku!

en: could not write VGM! (%s)
pl: Nie udało się zapisać pliku VGM! (%s)

en: could not write text! (%s)
pl: nie udało się zapisać pliku tekstowego! (%s)

en: could not import user presets!
pl: nie udało się importować presetów użytkownika!

en: could not import user presets! (%s)
pl: nie udało się importować presetów użytkownika! (%s)

en: You opened: %s
pl: Otwarto: %s

en: You opened:
pl: Otwarto:

en: You saved: %s
pl: Zapisano: %s

en: Error
pl: Błąd

en: Select Instrument
pl: Wybierz instrument

en: Select Sample
pl: Wybierz sampel

en: Import Raw Sample
pl: Importuj Surowe Dane

en: Rendering...
pl: Renderowanie...

en: ROM Export Progress
pl: Eksportowanie pliku ROM...

en: Please wait...
pl: Proszę czekać...

en: Row %d of %d
pl: Wiersz %d z %d

en: Channel %d of %d
pl: Kanał %d z %d

en: Abort
pl: Przerwij

en: could not write command stream! (%s)
pl: nie udało się zapisać strumienia komend! (%s)

en: Erasing
pl: Usuwanie:

en: All subsongs
pl: Wszystkie podutwory

en: Current subsong
pl: Obecny podutwór

en: Optimization
pl: Optymalizuj:

en: De-duplicate patterns
pl: Usuń powtarzające się wzorce

en: Remove unused instruments
pl: Usuń nieużywane instrumenty

en: Remove unused samples
pl: Usuń nieużywane sample

en: Never mind! Cancel
pl: Nie ważne! Anuluj

en: Drum kit mode:
pl: Tryb zestawu perkusji:

en: 12 samples per octave
pl: 12 sampli na oktawę

en: Starting octave
pl: Oktawa początkowa

en: Drum Kit
pl: Mapa perkusji

en: this is an instrument bank! select which one to use:
pl: to jest bank brzmień! wybierz instrument który chcesz użyć:

en: this is an instrument bank! select which ones to load:
pl: to jest bank brzmień! wybierz instrument który chcesz wczytać

en: this is a sample bank! select which ones to load:
pl: to jest bank sampli! wybierz które sample chcesz wczytać

en: Data type:
pl: Typ danych:

en: (will be mixed down to mono)
pl: (zostanie zmiksowany do mono)

en: Unsigned
pl: Bez znaku

en: Swap nibbles
pl: Zamień miejscami półbajty

en: Swap words
pl: Zamień miejscami słowa maszynowe

en: Encoding:
pl: Kodowanie:

en: Reverse bit order
pl: Odwrotna kolejność bitów

en: Error! No string provided!
pl: Błąd! Nie podano ciągu znaków!

en: it appears I couldn't load these fonts. any setting you can check?
pl: wygląda na to że nie mogę wczytać tych czcionek. czy możesz sprawdzić ustawienia?

en: could not init renderer!
    falling back to software renderer. please restart Furnace.
pl: nie udało się uruchomić silnika renderowania!
    przechodzę na renderowanie programowe. proszę uruchomić Furnace ponownie.

en: could not init renderer! %s
    falling back to software renderer. please restart Furnace.
pl: nie udało się uruchomić silnika renderowania! %s
    przechodzę na renderowanie programowe. proszę uruchomić Furnace ponownie.

en: could not init renderer!
pl: nie udało się uruchomić silnika renderowania!

en: could not open window! %s
pl: nie udało się otworzyć okna! %s

en: 
    falling back to software renderer. please restart Furnace.
pl: 
    przechodzę na renderowanie programowe. proszę uruchomić Furnace ponownie.

en: Size column to fit###SizeOne
pl: Skaluj kolumnę według rozmiaru###SizeOne

en: Size all columns to fit###SizeAll
pl: Skaluj wszystkie kolumny według rozmiaru###SizeAll

en: Size all columns to default###SizeAll
pl: Domyślnie skaluj wszystkie kolumny###SizeAll

en: Reset order###ResetOrder
pl: Resetuj kolejność###ResetOrder

en: (Main menu bar)
pl: (Pasek głównego menu)

en: (Popup)
pl: (Wyskakujące okno)

en: (Untitled)
pl: (Bez tytułu)

en: Hide tab bar###HideTabBar
pl: Ukryj pasek zakładek###HideTabBar

en: LocaleSettings: ccjk
pl: LocaleSettings: ccjk 0100-01FF

en: NES DPCM data
pl: Dane DPCM NESa

en: SNES Bit Rate Reduction
pl: Dane Bit Rate Reduction SNESa

en: PMD YM2608 ADPCM-B sample bank
pl: Bank sampli ADPCM formatu PMD dla YM2608

en: PDR 4-bit AY-3-8910 sample bank
pl: Bank 4-bitowych sampli formatu PMD dla AY-3-8910

en: FMP YM2608 ADPCM-B sample bank
pl: Bank sampli ADPCM formatu FMP dla YM2608

en: MDX OKI ADPCM sample bank
pl: Bank sampli formatu MDX OKI ADPCM

en: FMP 8-bit PCM sample bank
pl: Bank 8-bitowych sampli formatu FMP PPZ

en: PMD 8-bit PCM sample bank
pl: Bank 8-bitowych sampli formatu PMDPPZ

en: PMD OKI ADPCM sample bank
pl: Bank sampli formatu PMD OKI ADPCM

en: Unsaved changes! Save changes before quitting?
pl: Niezapisane zmiany! Czy chcesz je zapisać przed wyjściem?

en: Preserve channel order
pl: Zachowaj kolejność kanałów

en: Clone channel data
pl: Klonuj dane kanału

en: Clone at end
pl: Sklonuj i wstaw na koniec

en: Actions
pl: Działania

en: (drag to swap chips)
pl: (przeciągnij aby zamienić miejscami układy)

en: Clone##SysDup
pl: Klonuj##SysDup

en: cannot clone chip! (%s)
pl: nie udał się sklonować układu (%s)

en: Change##SysChange
pl: Zmień##SysChange

en: Are you sure you want to remove this chip?
pl: Czy jesteś pewien że chcesz usunąć ten układ?

en: Re-arrange patterns
pl: Sortuj wzorce

en: Sort orders
pl: Sortuj wiesze matrycy wzorców

en: Make patterns unique
pl: Uczyń wzorce unikalnymi

en: Pattern %.2X
    - not allocated
pl: Wzorzec %.2X
    - niewykorzystywany

en: Pattern %.2X
    - use count: %d (%.0f%%)
    
    right-click to erase
pl: Wzorzec %.2X
    - ile razy pojawia się w utworze: %d (%.0f%%)
    
    PPM, aby usunąć

en: Down Down Down
pl: Dół Dół Dół

en: Down.
pl: Dół.

en: Down Up Down Up
pl: Dół Góra Dół Góra

en: Down UP
pl: Dół GÓRA

en: Up Up Up
pl: Góra Góra Góra

en: Up.
pl: Góra.

en: Up Down Up Down
pl: Góra Dół Góra Dół

en: Up DOWN
pl: Góra DÓŁ

en: Algorithm
pl: Algorytm

en: Feedback
pl: Sprz. zwrotne

en: LFO > Freq
pl: LFO > częst.

en: LFO > Amp
pl: LFO > ampl.

en: Decay 2
pl: Opadanie 2

en: EnvScale
pl: Skala obw.

en: Multiplier
pl: Mnożnik

en: Detune 2
pl: Rozstrój 2

en: AM Depth
pl: Głębokość AM

en: Vibrato Depth
pl: Głębokość Vibrato

en: Sustained
pl: Podtrzymany

en: Level Scaling
pl: Skalowanie poziomu

en: Scale Rate
pl: Skalowanie stosunku częst.

en: OP2 Half Sine
pl: Pół-sinusoida na OP2

en: OP1 Half Sine
pl: Pół-sinusoida na OP1

en: EnvShift
pl: Przes. obwiedni

en: Fine
pl: Rozstrojenie

en: LFO2 > Freq
pl: LFO2 > częst.

en: LFO2 > Amp
pl: LFO2 > ampl.

en: OP4 Noise Mode
pl: Tryb szumu OP4

en: Envelope Delay
pl: Opóźnienie obwiedni

en: Output Level
pl: Głośność na wyjściu

en: Modulation Input Level
pl: Poziom modulacji wyjścia

en: Left Output
pl: Lewy kanał

en: Right Output
pl: Prawy kanał

en: Coarse Tune (semitones)
pl: Przybliżone rozstrojenie (w półtonach)

en: Fixed Frequency Mode
pl: Tryb stałej częstotliwości

en: Env. Delay
pl: Opóźnienie obw.

en: Left
pl: Lewo

en: Right
pl: Prawo

en: Tune
pl: Strojenie

en: Fixed
pl: Stały

en: 1. Violin
pl: 1. Skrzypce

en: 2. Guitar
pl: 2. Gitara

en: 3. Piano
pl: 3. Pianino

en: 4. Flute
pl: 4. Flet

en: 5. Clarinet
pl: 5. Klarnet

en: 6. Oboe
pl: 6. Obój

en: 7. Trumpet
pl: 7. Trąbka

en: 8. Organ
pl: 8. Organy

en: 9. Horn
pl: 9. Róg

en: 10. Synth
pl: 10. Syntezator

en: 11. Harpsichord
pl: 11. Klawesyn

en: 12. Vibraphone
pl: 12. Wibrafon

en: 13. Synth Bass
pl: 13. Syntetyczny Bas

en: 14. Acoustic Bass
pl: 14. Akustyczny Bas

en: 15. Electric Guitar
pl: 15. Gitara Elektryczna

en: 1. Electric String
pl: 1. Elektryczny Instr. Strunowy

en: 3. Electric Guitar
pl: 3. Gitara Elektryczna

en: 4. Organ
pl: 4. Organy

en: 6. Saxophone
pl: 6. Saksofon

en: 8. Street Organ
pl: 8. Katarynka

en: 9. Synth Brass
pl: 9. Syntetyczny instrument dęty

en: 10. Electric Piano
pl: 10. Pianino Elektryczne

en: 11. Bass
pl: Bas

en: 13. Chime
pl: 13. Dzwonki

en: 14. Tom Tom II
pl: Tom-tom II

en: 15. Noise
pl: Szum

en: 1. Strings
pl: 1. Smyczki

en: 4. Electric Piano
pl: Pianino Elektryczne

en: 5. Flute
pl: 5. Flet

en: 8. Harmonica
pl: 8. Harmonijka

en: 9. Tuba
pl: 9. Puzon

en: 10. Synth Brass
pl: 10. Syntetyczny instrument dęty

en: 11. Short Saw
pl: 11. Krótka piła

en: 13. Electric Guitar 2
pl: 13. Gitara Elektryczna 2

en: 14. Synth Bass
pl: 14. Syntetyczny Bas

en: 1. Bell
pl: 1. Dzwon

en: 6. Rattling Bell
pl: 6. Grzechoczący dzwon

en: 8. Reed Organ
pl: 8. Fisharmonia

en: 9. Soft Bell
pl: 9. "Miękki" dzwon

en: 10. Xylophone
pl: 10. Ksylofon

en: 11. Vibraphone
pl: 11. Wibrafon

en: 12. Brass
pl: 12. Instrument dęty

en: 13. Bass Guitar
pl: 13. Gitara basowa

en: 14. Synth
pl: 14. Syntezator

en: 15. Chorus
pl: 15. Chór

en: Half Sine
pl: Połowa sinusoidy

en: Absolute Sine
pl: Moduł sinusoidy

en: Quarter Sine
pl: Ćwierć sinusoidy

en: Squished Sine
pl: Spłaszczona sinusoida

en: Squished AbsSine
pl: Spłaszczony moduł sinusoidy

en: Derived Square
pl: Pochodna fali kwadratowej

en: Pulse Sine
pl: Puls sinusoidalny

en: Sine (Even Periods)
pl: Sinusoida (parzyste okresy)

en: AbsSine (Even Periods)
pl: Moduł sinusoidy (parzyste okresy)

en: Cut Sine
pl: Obcięta sinusoida

en: Cut Triangle
pl: Obc. fala trójkątna

en: Squished Triangle
pl: Spłaszczona fala trójkątna

en: Squished AbsTriangle
pl: Spł. moduł fali trójk.

en: Noise disabled
pl: Szum wyłączony

en: Square + noise
pl: Fala kwadratowa + szum

en: Ringmod from OP3 + noise
pl: Modulacja kołowa op.3 + szum

en: Ringmod from OP3 + double pitch ModInput
    WARNING - has emulation issues; subject to change
pl: Modulacja kołowa OP3 + ModInput z podwojoną wysokością dźwięku
    nUWAGA - występują problemy z emulacją tego trybu, może on ulec zmianie

en: Bitwise AND
pl: Bitowe AND

en: Bitwise OR
pl: Bitowe OR

en: Bitwise XOR
pl: Bitowe XOR

en: gate
pl: bramka obw.

en: How did you even
pl: Jak ci się to w ogóle udało?

en: triangle
pl: fala trójk.

en: saw
pl: piłokształtna

en: pulse
pl: prostokątna

en: noise
pl: szum

en: tone
pl: ton

en: envelope
pl: obwiednia

en: special wave
pl: specjalna fala

en: From filter 1
pl: Z filtra 1

en: From filter 2
pl: Z Filtra 2

en: From filter 3
pl: Z filtra 3

en: From filter 4
pl: Z filtra 4

en: hold
pl: podtrzymanie

en: alternate
pl: zmiana

en: direction
pl: kierunek

en: enable
pl: włącz

en: enabled
pl: włączony

en: mirror
pl: odbicie

en: resolution
pl: rozdzielczość

en: fixed
pl: stały

en: N/A
pl: brak

en: pitch mod
pl: mod. wysokości dźw.

en: invert right
pl: odwróć prawo

en: invert left
pl: odwróć lewo

en: band
pl: środk.

en: ch3off
pl: wył. kanał 3

en: filter 2+4
pl: filtr 2+4

en: filter 1+3
pl: filtr 1+3

en: 16-bit 3+4
pl: 16-bitowy 3+4

en: 16-bit 1+2
pl: 16-bitowy 1+2

en: high3
pl: górno3

en: high1
pl: górno1

en: poly9
pl: wielomian 9

en: sustain
pl: podtrzymanie

en: square
pl: fala kwadratowa

en: surround
pl: przestrzenny

en: oneshot
pl: jednokrotny

en: split L/R
pl: rozdzielenie L/P

en: ring mod
pl: mod. kołowa

en: low pass
pl: dolnoprzepustowy

en: high pass
pl: górnoprzepustowy

en: band pass
pl: środkowoprzepustowy

en: enable tap B
pl: wł. przełącznik B

en: AM with slope
pl: AM ze spadkiem

en: invert B
pl: odwróć B

en: invert A
pl: odwróć A

en: reset B
pl: resetuj B

en: reset A
pl: resetuj a

en: clip B
pl: przytnij B

en: clip A
pl: przytnij A

en: swap counters (noise)
pl: zamień liczniki (szum)

en: low pass (noise)
pl: filtr dolnop. (szum)

en: rear right
pl: tylny prawy

en: rear left
pl: tylny lewy

en: on
pl: wł.

en: k1 slowdown
pl: spowolnienie k1

en: k2 slowdown
pl: spowolnienie k2

en: pause
pl: stop

en: reverse
pl: odwr. kierunek

en: Subtract
pl: Odejmij

en: Average
pl: Uśrednij

en: Phase
pl: Faza

en: Chorus
pl: Chór

en: None (dual)
pl: Brak (podwójna tablica)

en: Wipe
pl: Wzajemne wymazywanie

en: Fade (ping-pong)
pl: Transformacja (tam i z powr.)

en: Overlay
pl: Nakładanie

en: Negative Overlay
pl: Odwrotne nakładanie

en: Slide
pl: Zjazd

en: Mix Chorus
pl: Miksowanie (chór)

en: Phase Modulation
pl: Modulacja fazy

en: Sweep
pl: Sprz. portamento

en: Wait
pl: Czekaj

en: Wait for Release
pl: Czekaj na zwolnienie

en: Loop until Release
pl: Zapętlaj aż do zwolnienie

en: Volume Sweep
pl: Płynna zmiana głośności

en: Frequency Sweep
pl: Płynna zmiana częstotliwości

en: Cutoff Sweep
pl: Płynna zmiana punktu odcięcia

en: Direct
pl: Bezpośrednie

en: Decrease (linear)
pl: Opadanie (liniowe)

en: Decrease (logarithmic)
pl: Opadanie (logarytmiczne)

en: Increase (linear)
pl: Wzrost (liniowy)

en: Increase (bent line)
pl: Wzrost (zakrzywiony)

en: Relative
pl: Względne

en: %d: +%d (exponential)
pl: %d: +%d (wykładniczy)

en: %d: +%d (linear)
pl: %d: +%d (liniowy)

en: %d: -%d (exponential)
pl: %d: -%d (wykładniczy)

en: %d: -%d (linear)
pl: %d: -%d (liniowy)

en: %d: %d (direct)
pl: %d: %d (bezpośredni)

en: Random
pl: Szum

en: PCM/Wave channel
pl: Kanał PCM/fali

en: values close to SID2 noise modes:
    
    Mode 1: 524288
    Mode 2: 66
    Mode 3: 541065280
pl: wartości bliskie trybowi szumu SIDa2:
    
    Tryb 1: 524288
    Tryb 2: 66
    Tryb 3: 541065280

en: left click to restart
    middle click to pause
    right click to see algorithm
pl: LPM aby zrestartować
    SPM żeby zatrzymać
    PPM, aby przełączyć na podgląd algorytmu

en: left click to configure TL scaling
    right click to see FM preview
pl: LPM by skonfigurować skalowanie TL operatora
    PPM, aby przełączyć na podgląd sygnału FM

en: right click to see FM preview
pl: PPM, aby przełączyć na podgląd sygnału FM

en: operator level changes with volume?
pl: poziom operatora ma się zmieniać wraz z głośnością?

en: NO##OPKVS
pl: NIE##OPKVS

en: YES##OPKVS
pl: TAK##OPKVS

en: Bottom
pl: Min.

en: Hold
pl: Opóźnienie po czasie narastania

en: SusTime
pl: Długość podtrzymania

en: SusDecay
pl: Opadanie podtrzymania

en: Shape
pl: Kształt fali

en: Macro type: Sequence
pl: Typ makra: Sekwencja

en: Macro type: ADSR
pl: Typ makra: obwiednia ADSR

en: Macro type: LFO
pl: Typ makra: LFO

en: Macro type: What's going on here?
pl: Typ makra: Co tu się dzieje?

en: Delay/Step Length
pl: Opóźnienie/Długość kroku

en: Step Length (ticks)##IMacroSpeed
pl: Długość kroku (w krokach silnika trackera)##IMacroSpeed

en: Delay##IMacroDelay
pl: Opóźnienie##IMacroDelay

en: Release mode: Active (jump to release pos)
pl: Typ zwolnienia: aktywny (skok do pozycji zwolnienia)

en: Release mode: Passive (delayed release)
pl: Typ zwolnienia: pasywny (opóźnione zwolnienie)

en: Len##macroEditLengthShortLabel
pl: Dł.

en: StepLen
pl: Dł. kroku

en: Delay
pl: Opóźnienie

en: The heck? No, this isn't even working correctly...
pl: Co do kurwy?.. Nie, to w ogóle nie działa jak należy...

en: The only problem with that selectedMacro is that it's a bug...
pl: Jedyny problem z tym selectedMacro jest to, że jest to błąd...

en: (copying)
pl: (kopiowanie)

en: (swapping)
pl: (zamiana)

en: - drag to swap operator
    - shift-drag to copy operator
pl: - przeciągnij i upuść, aby zamienić parametry operatora miejscami
    - przeciągnij i upuść z wciśniętym SHIFTem, aby skopiować parametry operatora

en: Enable synthesizer
pl: Włącz syntezator

en: Single-waveform
pl: Pojedyncza fala

en: Dual-waveform
pl: Podwójne fale

en: Wave 1
pl: Fala 1

en: waveform macro is controlling wave 1!
    this value will be ineffective.
pl: makro kształtu fali steruje falą 1!
    ta wartość zostanie zignorowana

en: Wave 2
pl: Fala 2

en: Resume preview
pl: Wznów podgląd

en: Pause preview
pl: Zatrzymaj podgląd

en: Restart preview
pl: Zrestartuj podgląd

en: Copy to new wavetable
pl: Kopiuj do nowej tablicy fal

en: Update Rate
pl: Współczynnik odświeżania

en: Amount
pl: Ilość

en: Global
pl: Globalne

en: wavetable synthesizer disabled.
    use the Waveform macro to set the wave for this instrument.
pl: syntezator tablicowy wyłączony
    użyj makra fali, aby ustawić tablicę fal dla tego instrumentu

en: new DPCM features disabled (compatibility)!
pl: nowe funkcje DPCM wyłączone (kompatybilność)!

en: click here to enable them.
pl: klinij tutaj aby je włączyć.

en: none selected
pl: nie wybrano

en: Use sample
pl: Użyj sampla

en: Sample bank slot##BANKSLOT
pl: Numer banka sampli##BANKSLOT

en: Use wavetable (Amiga/Generic DAC only)
pl: Użyj tablicy fal (tylko dla Amigi/przetwornika A/C)

en: Use wavetable
pl: Używaj tablicy fal

en: Use sample map
pl: Użyj mapy sampli

en: sample name
pl: nazwa sampla

en: set entire map to this pitch
pl: ustaw tą wysokość sampla dla całej mapy

en: set entire map to this delta counter value
pl: ustaw tą wartość licznika delta dla całej mapy

en: set entire map to this note
pl: ustaw tą nutę dla całej mapy

en: set entire map to this sample
pl: ustaw ten sampel dla całej mapy

en: reset pitches
pl: zresetuj wysokości dźwięku

en: clear delta counter values
pl: wyczyść wartości licznika delta

en: reset notes
pl: resetuj nuty

en: clear map samples
pl: wyczyść sample z mapy

en: Request from TX81Z
pl: Żądaj dane od TX81Z

en: Volume##TL
pl: Głośność##TL

en: %s name
pl: nazwa %s

en: this volume slider only works in compatibility (non-drums) system.
pl: ta regulacja głośności działa tylko w kompatybilnym (nie-perkusyjnym) systemie.

en: Fixed frequency mode
pl: Tryb stałej częstotliwości

en: when enabled, drums will be set to the specified frequencies, ignoring the note.
pl: gdy tryb ten jest włączony, instrumenty perkusji będą grane na określonych częstotliwościach. Wartości nut będą ignorowane.

en: Drum
pl: Perkusja

en: Block
pl: Blok

en: Snare/Hi-hat
pl: Werbel/Hi-hat

en: Tom/Top
pl: Tom/Talerz

en: Env
pl: Obw.

en: Pitch control
pl: Kontrola wysokości dźwięku

en: Envelope 2 (kick only)
pl: Obwiednia 2 (tylko dla bębna basowego)

en: Freq
pl: Częst.

en: Only on YM2151 and YM2414 (OPM and OPZ)
pl: Tylko dla YM2151 i YM2414 (OPM i OPZ)

en: Blk
pl: Blok

en: Frequency (F-Num)
pl: Częstotliwość (F-Num)

en: SSG On
pl: Wł. SSG

en: tri
pl: trójkątna

en: 1-bit noise
pl: 1-bitowy szum

en: special
pl: specjalne

en: Wavetable channel
pl: Kanał syntezy tablicowej

en: Wave Mix Mode
pl: Tryb mieszania fali

en: Reset duty on new note
pl: Resetuj szerokość fali prost. przy nowej nucie

en: Absolute Duty Macro
pl: Absolutne makro szerokości fali prostokątnej

en: Ring Modulation
pl: Modulacja kołowa

en: Source channel##rmsrc
pl: Kanał źródłowy##rmsrc

en: Oscillator Sync
pl: Synchronizacja oscylotorów

en: Source channel##hssrc
pl: Kanał źródłowy##ssrc

en: Phase modulation
pl: Modulacja fazy

en: Source channel##pmsrc
pl: Kanał źródłowy

en: Separate noise pitch
pl: Osobna częstotliwość szumu

en: Make noise pitch independent from other waves' pitch.
    Noise pitch will be controllable via macros.
pl: Sprawia, że wysokość dźwięku jest niezależna od wysokości innych fal.
    Wysokość dźwięku będzie można kontrolować za pomocą makr.

en: Enable filter %d
pl: Włącz filtr %d

en: Initialize filter %d
pl: Inicjalizuj filtr

en: Connect to channel input##contoinput%d
pl: Połącz z wyjściem kanału##contoinput%d

en: Cutoff##fcut%d
pl: Punkt odcięcia

en: Resonance##fres%d
pl: Rezonans

en: Output volume##foutvol%d
pl: Głośność na wyjściu

en: Distortion level##fdist%d
pl: Poziom przesteru

en: Filter Mode
pl: typ filtra

en: low##flow%d
pl: dolnoprzep.

en: band##fband%d
pl: środkowoprzep.

en: high##fhigh%d
pl: wysokoprzep.

en: Connect to channel output##contooutput%d
pl: Połącz z wyjściem kanału

en: Change cutoff with pitch##bindcutoff%d
pl: Zmieniaj punkt odcięcia z wysokością dźwięku

en: The center note for cutoff changes. At this note no cutoff change happens.
    As pitch goes lower or higher,cutoff changes apply.
pl: Środkowa nuta dla zmian punktu odcięcia. Przy tej nucie nie występują zmiany odcięcia
    W miarę obniżania lub podwyższania wysokości dźwięku następują zmiany odcięcia.

en: Change resonance with pitch##bindres%d
pl: Zmieniaj rezonans wraz z wysokością dźwięku##bindres%d

en: Filter resonance will change with frequency/pitch.
    See settings below.
pl: Rezonans filtra zmienia się wraz z częstotliwością/wysokością dźwięku.
    Zobacz ustawienia poniżej.

en: Decrease resonance when pitch increases##decreaseres%d
pl: Zmniejszaj rezonans wraz z wzrostem wysokości dźwięku

en: If this is enabled,filter resonance will decrease if you increase the pitch.
    If this is disabled,filter resonance will increase if you increase the pitch.
pl: Jeśli ta opcja jest włączona, rezonans filtra zmniejszy się po zwiększeniuwysokości dźwięku.
    Jeśli ta opcja jest wyłączona, rezonans filtra zwiększy się po zwiększeniu wysokości dźwięku.

en: Resonance change center note##bindrescenternote%d
pl: Środkowa nuta zmiany rezonansu

en: The center note for resonance changes. At this note no resonance change happens.
    As pitch goes lower or higher,resonance changes apply.
pl: Środkowa nuta dla zmian rezonansu. Przy tej nucie nie występują zmiany rezonansu
    W miarę obniżania lub podwyższania wysokości dźwięku następują zmiany rezonansu.

en: Resonance change strength##bindresstrength%d
pl: Siła zmiany rezonansu

en: How much resonance changes for given pitch change.
pl: Jak bardzo natężenie rezonansu zmienia się wraz ze zmianą wysokości dźwięku

en: Scale resonance only once on new note##bindresnn%d
pl: Skaluj rezonans tylko raz przy nowej nucie ##bindresnn%d

en: Filter resonance will be changed only once on new note.
    If this option is disabled,resonance scaling will be applied
    every time a pitch change happens.
pl: Rezonans filtra zostanie zmieniony tylko raz przy nowej nucie.
    Jeśli ta opcja jest wyłączona, skalowanie rezonansu będzie stosowane
    za każdym razem, gdy nastąpi zmiana wysokości dźwięku.

en: Filters connection matrix
pl: Matryca połączenia filtrów

en: Feed signal from channel to filter %d input
pl: Prześlij sygnał z kanału na wejście filtra %d

en: Feed signal from filter %d output to filter %d input
pl: Przeslij sygnał z wyjścia filtra %d na wyjście filtra %d

en: Feed signal from filter %d output to channel output
pl: Prześlij sygnał z wyjścia filtra %d na wyjście kanału

en: Filter %d macros
pl: Makra filtra %d

en: Cutoff
pl: Punkt odcięcia

en: Filter Toggle
pl: Wł./Wył. filtr

en: Distortion Level
pl: Poziom przesteru

en: Output Volume
pl: Głośność na wyjściu

en: Channel Input Connection
pl: Połączenia wejść kanałów

en: Channel Output Connection
pl: Połączenia wyjść kanałów

en: Connection Matrix Row
pl: Rząd matrycy połączeń

en: waiting...
pl: czekaj...

en: no instrument selected
pl: nie wybrano żadnego instrumentu

en: none of the currently present chips are able to play this instrument type!
pl: żaden z obecnych układów nie obsługuje instrumentu tego typu !

en: FM Macros
pl: Makra FM

en: LFO Speed
pl: Prędkość LFO

en: PM Depth
pl: Głębokość PM

en: LFO Shape
pl: Kształt fali LFO

en: OpMask
pl: Maska operatorów

en: AM Depth 2
pl: Głębokość AM 2

en: PM Depth 2
pl: Głębokość PM 2

en: LFO2 Speed
pl: Prędkość LFO 2

en: LFO2 Shape
pl: Kształt fali 2

en: Operator Macros
pl: Makra operatorów

en: OP%d Macros
pl: Makra op.%d

en: Op. Arpeggio
pl: Arpeggio operatora

en: Op. Pitch
pl: Wysokość operatora

en: Op. Panning
pl: Panning operatora

en: Use software envelope
pl: Używaj obwiedni programowej

en: Initialize envelope on every note
pl: Inicjalizuj obwiednię przy każdej nucie

en: Double wave length (GBA only)
pl: Podwójna długość fali (tylko na GBA)

en: Sound Length
pl: Dlugość dzwięku

en: Infinity
pl: Nieskończoność

en: Direction
pl: Kierunek

en: Up
pl: Góra

en: Down
pl: Dół

en: Hardware Sequence
pl: Sekwencja sprzętowa

en: Tick
pl: Skok

en: Command
pl: Komenda

en: Move/Remove
pl: Przenieś/usuń

en: Env Length
pl: Długość obwiedni

en: Shift
pl: Jak bardzo

en: Ticks
pl: Kroki

en: Position
pl: Położenie

en: Enable filter
pl: Włącz filtr

en: Initialize filter
pl: Inicjalizuj filtr

en: Noise Mode
pl: Tryb szumu

en: Absolute Cutoff Macro
pl: Absolutne makro punktu odcięcia

en: Don't test before new note
pl: Nie włączaj bitu testowego przed nową nutą

en: Switch roles of frequency and phase reset timer
pl: Zamień rolw częstotliwośći i timera resetu fazy

en: Period
pl: Okres

en: Bound
pl: Granica

en: Flip
pl: W obie strony

en: Load waveform
pl: Wczytaj falę

en: when enabled, a waveform will be loaded into RAM.
    when disabled, only the offset and length change.
pl: gdy ta opcja jest włączona, fala zostanie załadowana do pamięci RAM.
    w przeciwnym razie, zmieni się tylko przesunięcie i długość fali.

en: Waveform##WAVE
pl: Fala##WAVE

en: Per-channel wave position/length
pl: Położenie i długość fali oddzielnie dla każdego kanału

en: Ch
pl: Kanał

en: Compatibility mode
pl: Tryb kompatybilności

en: only use for compatibility with .dmf modules!
    - initializes modulation table with first wavetable
    - does not alter modulation parameters on instrument change
pl: tylko dla kompatybilności z modułami .dmf!
    - inicjalizuje tablice modulatora wraz z pierwszą tablica fal
    - nie zmienia parametrów modulacji przy zmianie instrumentu

en: Modulation depth
pl: Głębokość modulacji

en: Modulation speed
pl: Szybkość modulacji

en: Modulation table
pl: Tabela modulacji

en: Set modulation table (channel 5 only)
pl: Ustaw tablicę modulacji (tylko dla piątego kanału)

en: Filter K1
pl: K1 filtra

en: Filter K2
pl: K2 filtra

en: Envelope length
pl: Długość obwiedni

en: Left Volume Ramp
pl: Zwiększenie głośności lewej strony.

en: Right Volume Ramp
pl: Zwiększenie głośności prawej strony.

en: Filter K1 Ramp
pl: Narastanie obw. K1 filtra

en: Filter K2 Ramp
pl: Narastanie obw. K2 filtra

en: K1 Ramp Slowdown
pl: Spowolnienie obw. K1

en: K2 Ramp Slowdown
pl: Spowolnienie obw. K2

en: Attack Rate
pl: Skala narastania

en: Decay 1 Rate
pl: Skala opadania 1

en: Decay Level
pl: Poziom opadania

en: Decay 2 Rate
pl: Skala opadania 2

en: Release Rate
pl: Skala zwolnienia

en: Rate Correction
pl: Korekcja skali

en: LFO Rate
pl: Skala LFO

en: Only for OPL4 PCM.
pl: Tylko dla trybu PCM OPL4

en: LFO Reset
pl: Reset LFO

en: Use envelope
pl: Użyj obwiedni

en: Sustain/release mode:
pl: Tryb podtrzymania/zwolnienia:

en: Direct (cut on release)
pl: Bezpośredni (zatrzymaj przy zwolnieniu)

en: Effective (linear decrease)
pl: Efektywny (liniowe opadanie)

en: Effective (exponential decrease)
pl: Efektywny (wykładnicze opadanie)

en: Delayed (write R on release)
pl: Opóźniony (zapis R podczas zwolnienia)

en: Gain Mode
pl: Tryb wzmocnienia

en: Gain
pl: Wzmocnienie

en: using decrease modes will not produce any sound at all, unless you know what you are doing.
    it is recommended to use the Gain macro for decrease instead.
pl: korzystanie z trybów opadania wywoła brak dźwięku, jeśli nie rozumiesz, jak to wszystko działa.
    zaleca się użycie makra wzmocnienia dla opadania.

en: Macros
pl: Makra

en: Phase Reset
pl: Reset fazy

en: Duty/Noise
pl: Szerokość fali prostokątnej/tryb szumu

en: Surround
pl: Dźwięk przestrzenny

en: Panning (left)
pl: Panning (lewo)

en: Panning (right)
pl: Panning (prawo)

en: Noise Freq
pl: Częstotliwość szumu

en: AutoEnv Num
pl: Licznik częst. auto-obw.

en: AutoEnv Den
pl: Mianownik częst. auto-obw.

en: Force Period
pl: Wymuś okres

en: Env Period
pl: Okres obw.

en: Noise AND Mask
pl: Maska szumu (logiczne AND)

en: Noise OR Mask
pl: Maska szumu (logiczne OR)

en: On/Off
pl: Wł./wył.

en: Patch
pl: Instrument

en: Mod Depth
pl: Głębokość mod.

en: Mod Speed
pl: Szybkość mod.

en: Mod Position
pl: Położenie mod.

en: Noise Length
pl: Długość szumu

en: Wave Pos
pl: Poz. fali

en: Wave Length
pl: Długość

en: Pulse Width
pl: Szerokość fali prostokątnej

en: Duty/Int
pl: Szerokość fali prostokątnej/int.

en: Load LFSR
pl: Załaduj LFSR

en: Envelope Mode
pl: Tryb obwiedni

en: Phase Reset Timer
pl: Timer resetu fazy

en: Freq Divider
pl: Dzielnik częst.

en: Clock Divider
pl: Dzielnik taktowania zegara

en: Global Volume
pl: Globalna głośność

en: Echo Level
pl: Poziom echo

en: Echo Feedback
pl: Feedback echo

en: Echo Length
pl: Długość echo

en: Group Ctrl
pl: Sterowanie grupą

en: Group Attack
pl: Narastanie grupy

en: Group Decay
pl: Opadanie grupy

en: Noise Type
pl: Typ szumu

en: Square/Noise
pl: Kwadrat/szum

en: Tap A Location
pl: Pozycja przełącznika A

en: Tap B Location
pl: Pozycja przełącznika B

en: Portion A Length
pl: Długość części A

en: Portion B Length
pl: Długość części B

en: Portion A Offset
pl: Przesunięcie części A

en: Portion B Offset
pl: Przesunięcie części B

en: Parameter
pl: Parametr

en: Load Value
pl: Załaduj wartość

en: Wave Mix
pl: Łączenie fali

en: 1-Bit Noise
pl: 1-bitowy szum

en: Timer Macros
pl: Makra Timera

en: warning: timer effects are not supported by VGM export!
pl: uwaga: efekty timera nie są wspierane przez format VGM!

en: Timer FX
pl: Efekt Timera

en: TFX Offset
pl: Przesunięcie TFX

en: Timer Num
pl: Licznik TFX

en: Timer Den
pl: Mianownik TFX

en: PWM Boundary
pl: Granica zakresu PWM

en: Octave offset
pl: Przesunięcie oktawy

en: go to Macros for other parameters.
pl: Otwórz kartę makr, aby kontrolować inne parametry.

en: invalid instrument type! change it first.
pl: nieprawidłowy typ instrumentu! zmień go najpierw.

en: clear contents
pl: wyczyść zawartość

en: offset...
pl: przesunięcie...

en: offset
pl: przesunięcie

en: Min
pl: minimum

en: Max
pl: maksimum
