FusionForge 5.2 - en to it translation catalogue (1359 entries)

en: Monitoring Started
it: Notifica attivata

en: Monitoring Stopped
it: Notifica disattivata

en: No Valid Group Object
it: Nessun oggetto Group valido

en: Title Must Be At Least 5 Characters
it: Il titolo deve essere almeno di 5 caratteri

en: Document Description Must Be At Least 10 Characters
it: La descrizione del documento deve essere almeno di 10 caratteri

en: Unable To Add Monitor
it: Impossibile aggiungere la notifica

en: Project
it: Progetto

en: Document Title
it: Titolo del documento

en: Submitter
it: Inserito da

en: No Documents Found
it: Nessun documento trovato

en: Last Modified
it: Ultima modifica

en: Error
it: Errore

en: Refers to the relatively brief title of the document (e.g. How to use the download server).
it: Si riferisce al nome breve del titolo del documento (ad esempio, come usare il server per i file).

en: Description
it: Descrizione

en: A brief description to be placed just under the title.
it: Una descrizione breve da visualizzare sotto il titolo.

en: Upload File
it: Invia file

en: File Name
it: Nome file

en: Submit Information
it: Invia informazioni

en: Create
it: Crea

en: Edit
it: Modifica

en: Edit the contents to your desire or leave them as they are to remain unmodified.
it: Modifica i contenuti se li vuoi adattare alle tue esigenze oppure non modificarli per lasciarli così come sono attualmente.

en: State
it: Stato

en: Subproject
it: Sottoprogetto

en: Title
it: Titolo

en: Author
it: Autore

en: Status
it: Stato

en: Size
it: Dimensione

en: View
it: Visualizza

en: Y-m-d H:i
it: d/m/Y H:i

en: Monitor
it: Notifica

en: Stop Monitoring
it: Termina Notifica

en: Permanently Delete
it: Rimuovi in modo permanente

en: Search
it: Ricerca

en: Reporting
it: Reportistica

en: Administration
it: Amministrazione

en: Start Date
it: Data inizio

en: End Date
it: Data fine

en: Refresh
it: Ricarica

en: Y-m
it: m-Y

en: Month
it: Mese

en: Downloads
it: Download

en: User
it: Utente

en: Date
it: Data

en: Delete
it: Rimuovi

en: Add
it: Aggiungi

en: File uploaded
it: Effettuato l'upload del file

en: File not uploaded
it: Non è stato effettuato l'upload del file

en: Invalid Extension
it: Estensione non valida

en: Error, problem with the attachment file uploaded into the server
it: Errore, problema con l'upload del file

en: File Updated Successfully
it: Effettuato l'upload del file

en: Manage Pending Messages
it: Gestisci messaggi in attesa di approvazione

en: Forum Info Updated Successfully
it: Informazioni forum aggiornate con successo

en: Successfully Deleted.
it: Rimosso.

en: No forums are moderated for this group
it: Nessun forum moderato per il progetto

en: Forum Name
it: Nome forum

en: Message
it: Messaggio

en: Update
it: Aggiorna

en: Could not Update Master Thread parent with current time
it: Impossibile aggiornare il thread principale con l'ora corrente

en: Forum name must be at least 3 characters.
it: Il nome del forum deve essere almeno di 3 caratteri.

en: Welcome to %s
it: Benvenuto su %s

en: Invalid forum group identifier.
it: Identificatore gruppo forum non valido.

en: You can only save your place if you are logged in.
it: Si può salvare la posizione solo quando si è collegati.

en: Update failed
it: Aggiornamento fallito

en: You don't have a permission to access this page
it: Non hai i permessi per accedere a questa pagina

en: Forum not found
it: Forum non trovato

en: Summary
it: Sommario

en: Latest News
it: Ultime Notizie

en: Discussion Forums:
it: Forum di discussione:

en: Monitor Forum
it: Notifica Forum

en: Save Place
it: Salva Posizione

en: Start New Thread
it: Inizia un nuovo argomento

en: This is the content of the pending message
it: Questo è il contenuto del messaggio in attesa di approvazione

en: By
it: Da

en: Reply
it: Rispondi

en: Current File
it: File corrente

en: File to upload
it: File da inserire

en: Attachments
it: Allegati

en: Subject
it: Oggetto

en: Cancel
it: Annulla

en: HTML tags will display in your post as text
it: I Tag HTML verranno visualizzati come testo

en: Post Comment
it: Invia messaggio

en: Receive comments via email
it: Ricevi risposte via email

en: Group_forum_id in db result does not match Forum Object
it: Group_forum_id in risultati db non corrisponde a oggetto Forum

en: Getting next thread_id failed
it: È fallita la richiesta del prossimo thread_id

en: Unable to get new message id
it: Impossibile ottenere un nuovo ID per il messaggio

en: Could Not Update Parent
it: Impossibile aggiornare il messaggio padre

en: Error: a forum message must include a message body and a subject.
it: Deve includere un oggetto e il contenuto.

en: Invalid ParentMessage Object
it: nessun oggetto padre valido

en: 
    Read and respond to this message at: 
    %s
it: 
    Leggi questo messaggio e rispondi a: 
    %s

en: A file has been uploaded with this message.
it: Un file è stato caricato con questo messaggio.

en: You are receiving this email because you elected to monitor this forum.
    To stop monitoring this forum, login to %s and visit: 
    %s
it: Stai ricevendo questa e-mail poiché hai scelto la notifica di questo forum.
    Per terminare la notifica, fai il login a %s e vai alla pagina: 
    %s

en: Name is too short. It must be at least 3 characters.
it: Nome troppo corto, la lunghezza minima è di 3 caratteri.

en: Filename can only be alphanumeric and “-”, “_”, “+”, “.”, “~” characters.
it: Il nome del file può contenere solo caratteri alfanumerici e “-”, “_”, “+”, “.”, “~”.

en: FRSFile Appears to be invalid
it: Il file sembra non essere valido

en: That filename already exists in this project space
it: Il nome del file esiste già all'interno di questo progetto

en: File cannot be moved to the permanent location
it: Il file non può essere spostato nella directory finale

en: Error On Update: %s
it: Errore nell'aggiornamento: %s

en: FRSPackage Name Must Be At Least 3 Characters
it: La lunghezza minima del nome di un FRSPackage è di 3 caratteri

en: Invalid package_id
it: package_id non valido

en: [%1$s Release] %2$s
it: [%1$s Rilascio] %2$s

en: Project %1$s (%2$s) has released a new version of package “%3$s”.
it: Il progetto %1$s (%2$s) has rilasciato una nuova versione del pacchetto “%3$s”.

en: Release Notes
it: Note di rilascio

en: You can download it by following this link
it: Lo puoi scaricare da:

en: You receive this email because you requested to be notified when new versions of this package were released. If you don't wish to be notified in the future, please login to %s and click this link:
it: Stai ricevendo questa email poiché hai richiesto di essere notificato quando nuove versioni di questo pacchetto vengono rilasciati. Se vuoi disabilitare la notifica, fai il login a %s e segui questo link:

en: The uploaded file was only partially uploaded.
it: Il file è stato inviato solo parzialmente.

en: Unknown file upload error.
it: Errore sconosciuto nell'invio del file.

en: Must select a file.
it: È necessario selezionare un file.

en: Password must be at least 6 characters.
it: La lunghezza della password deve essere di almeno 6 caratteri.

en: There cannot be any spaces in the login name.
it: Nel nome login non possono esserci spazi.

en: Name is too long. It must be less than 15 characters.
it: Nome troppo lungo, la lunghezza massima è di 15 caratteri.

en: Illegal character in name.
it: Carattere non valido nel nome.

en: That username already exists.
it: Il nome è specificato già usato da un altro utente.

en: Name is reserved for CVS.
it: Il nome è riservato per il CVS.

en: Name is reserved for DNS purposes.
it: Il nome è riservato per il DNS.

en: Group name cannot contain underscore for DNS reasons.
it: Il nome del progetto non può contenere caratteri sottolineato (_).

en: Permission denied.
it: Autorizzazione negata.

en: Invalid Email Address
it: Indirizzo email non valido

en: Missing Required Parameters
it: Parametri mancanti

en: Exiting with error
it: Uscita con errore

en: You Attempted To Double-submit this item. Please avoid double-clicking.
it: Hai cercato di inserire due volte lo stesso messaggio. Cerca di evitare il doppio-click.

en: Version
it: Versione

en: Group Not Found
it: Gruppo non trovato

en: Group object already exists.
it: Il gruppo esiste gia'.

en: Invalid Unix Name.
it: Nome utente Unix non valido.

en: Unix name already taken.
it: Nome Unix già utilizzato.

en: Please describe your Registration Project Purpose and Summarization in a more comprehensive manner.
it: Descrivi il sommario del progetto in modo più dettagliato.

en: The Registration Project Purpose and Summarization text is too long. Please make it smaller than 1500 characters.
it: Il sommario e' troppo lungo. Deve essere minore di 1500 caratteri.

en: Describe in a more comprehensive manner your project.
it: Descrivi il progetto in modo più dettagliato.

en: Error: Cannot create group: %s
it: Errore: Impossibile creare il gruppo: %s

en: Error: Cannot get group id: %s
it: Errore: Impossibile ottenere l'id gruppo: %s

en: Could not get permission.
it: Impossibile ottenere il permesso.

en: Error: Cannot change group properties: %s
it: Errore: Impossibile cambiare proprieta' gruppo: %s

en: New Doc Address Appeared Invalid: %s | New Doc Addresses Appeared Invalid: %s
it[0]: L'indirizzo del nuovo documento non è valido: %s
it[1]: Gli indirizzi del nuovo documento non sono validi: %s

en: Error updating project information: %s
it: Errore nell'aggiornamento delle informazioni del progetto: %s

en: Error: Cannot change group status: %s
it: Errore: Impossibile cambiare stato del gruppo: %s

en: Could not insert SCM_BOX to database
it: Impossibile inserire SCM_BOX nel database

en: SCM Box cannot be empty
it: Il parametro Server SCM è obbligatorio

en: Bad tag name, you only can use the following characters: [A-Z][a-z][0-9]-_&'#+. and space
it: Nome tag non valido, sono validi questi caratteri:[A-Z][a-z][0-9]-_&'#+. e spazio

en: Cannot Delete System Group
it: Impossibile cancellare un gruppo di sistema

en: %s Project Approved
it: Progetto %s approvato

en: Your project registration for %s has been denied.
it: Il tuo progetto %s è stato rifiutato.

en: Project Full Name
it: Nome completo del progetto

en: Project Unix Name
it: Unix Name del progetto

en: Reasons for negative decision
it: Ragioni per il rifiuto

en: %s Project Denied
it: Progetto %s rifiutato

en: There is no administrator to send the mail to.
it: Puoi inviare un commento agli amministratori.

en: New %s Project Submitted
it: Nuovo progetto %s inserito

en: Submitted Description
it: Descrizione inserita

en: The %s admin team will now examine your project submission. You will be notified of their decision.
it: Il team di amministrazione di %s esaminera' la tua proposta di nuovo progetto; riceverai un messaggio con la decisione presa.

en: Group name already taken
it: Nome progetti già utilizzato

en: You are already a member of this project.
it: Sei già un membro di questo progetto.

en: You have already sent a request to the project administrators. Please wait for their reply.
it: Hai già mandato una richiesta agli amministratori del progetto.

en: You can approve this request here: %s
it: Per approvare la richiesta: %s

en: Comments by the user:
it: Commenti dell'utente:

en: Request to Join Project %s
it: Richiedi di partecipare al progetto %1$s

en: Delete failed
it: Rimozione fallita

en: Forums
it: Forum

en: Trackers
it: Tracker

en: Tasks
it: Attività

en: News
it: Notizie

en: Advanced search
it: Ricerca avanzata

en: Log Out
it: Scollegati

en: My Account
it: Account personale

en: Log In
it: Accedi

en: New Account
it: Nuovo account

en: Home
it: Homepage

en: Main Page
it: Pagina principale

en: Projects
it: Progetti

en: Admin
it: Amministra

en: Project Admin
it: Amministrazione progetto

en: Activity
it: Attività sul progetto

en: Lists
it: Mailing List

en: Mailing Lists
it: Mailing List

en: Docs
it: Documentazione

en: Surveys
it: Sondaggi

en: Files
it: File

en: Show source
it: Visualizza sorgente

en: Soft link to www could not be created. Check the write permissions for apache in fusionforge www/plugins dir or create the link manually.
it: Non è stato possibile creare un softlink alla cartella www. Controlla i permessi per apache fusionforge www/plugins oppure creare il link manualmente.

en: Config file could not be linked to %s. Check the write permissions for apache in /etc/fusionforge/plugins or create the link manually.
it: Non è stato possibile collegare il file di configurazione a %s. Controlla i permessi di scrittura per apache in /etc/fusionforge/plugins oppure crea il link manualmente.

en: Use %s
it: Usa %s

en: Invalid Password Or User Name
it: Password o nome utente non valido

en: Account Suspended
it: Utente sospeso

en: Account Pending
it: Utente in attesa di attivazione

en: Account Deleted
it: Utente Rimosso

en: Account Not Active
it: Utente non attivo

en: You must supply a username
it: Devi specificare un nome utente

en: You must supply a first name
it: Nome è un parametro obbligatorio

en: You must supply a last name
it: Cognome è un parametro obbligatorio

en: You must supply a password
it: Devi inserire una password

en: Passwords do not match
it: Le password non corrispondono

en: User with this email already exists - use people search to recover your login.
it: Sul sistema esiste già un utente con questo indirizzo di posta elettronica - usa la ricerca persone per recuperare il tuo login.

en: Insert Error
it: Inserimento fallito

en: -- the %s staff
it: Il team %s

en: %s Account Registration
it: Registrazione account %s

en: Priority Colors
it: Legenda delle priorità

en: Must Provide List Name That Is 4 or More Characters Long
it: Il nome della Mailing List deve contenere almeno 4 caratteri

en: Invalid List Name
it: Nome Mailing List non valido

en: List Already Exists
it: La Mailing List esiste già

en: %s New Mailing List
it: Nuova Mailing List %s

en: ProjectCategory: name and assignee are Required
it: Categorie progetti: nome e assegnatario sono obblitatori

en: %s Reporting
it: Reportistica %s

en: Weekly
it: Settimanale

en: Monthly
it: Mensile

en: Daily
it: Giornaliero

en: Y-m-d
it: d-m-Y

en: to
it: a

en: Sunday
it: domenica

en: Monday
it: lunedì

en: Tuesday
it: martedì

en: Wednesday
it: mercoledì

en: Thursday
it: giovedì

en: Friday
it: venerdì

en: Saturday
it: sabato

en: Page Views
it: Pagine visitate

en: Feature Requests
it: Richieste di evoluzioni

en: Other Trackers
it: Altri tracker

en: Forum Messages
it: Messaggi nei forum

en: Other
it: Altro

en: Cumulative Users
it: Utenti cumulativi

en: Users Added
it: Utenti aggiunti

en: Projects Added
it: Progetti aggiunti

en: Cumulative Projects
it: Progetti cumulativi

en: By Task
it: Per attività

en: By Category
it: Per categoria

en: By Subproject
it: Per sottoprogetto

en: By User
it: Per utente

en: Successfully Added
it: Aggiunto.

en: The Survey data is not filled
it: Nessun dato inserito per il sondaggio

en: No Survey is found
it: Nessun sondaggio trovato

en: Survey
it: Sondaggio

en: Question is too short
it: Domanda troppo corta

en: Question Added
it: Domanda aggiunta

en: Error finding question
it: Errore nel trovare la domanda

en: No valid Survey Object
it: Survey Object non valido

en: No valid Question Object
it: Question Object non valido

en: No Survey Response is found
it: Nessuna risposta ai sondaggi trovata

en: Submit New
it: Inserisci nuovo

en: Choose a data type and you can set up prefs, categories, groups, users, and permissions
it: Scegli un tracker e imposta preferenze, gruppi, categorie, utenti e permessi

en: <strong> Name:</strong> (examples: meeting minutes, test results, RFP Docs)
it: <strong> Nome:</strong> (esempio: verbali, risultati di test, documenti, etc.)

en: Send email on new submission to address
it: Invia email per nuovi inserimenti all'indirizzo

en: Send email on all changes
it: Invia email per tutti i cambiamenti

en: Days till considered overdue
it: Numero giorni dopo il quale l'elemento è da considerarsi fuori tempo

en: Days till pending tracker items time out
it: Numero giorni dopo i quali elementi in attesa di conferma scadono

en: Submit
it: Invia

en: New Tracker
it: Aggiungi tipi elementi

en: Update Settings
it: Aggiorna impostazioni

en: Manage Custom Fields
it: Gestisci campi personalizzati

en: Permanently delete this tracker.
it: Rimuovi in modo permanente questo tracker.

en: Error inserting a custom field
it: Errore durante l'inserimento di un campo personalizzato

en: Extra field inserted
it: Campo aggiuntivo inserito

en: Custom Field Deleted
it: Campo personalizzato Rimosso

en: Element inserted
it: Elemento inserito

en: Canned Response Inserted
it: Risposta predefinita inserita

en: Canned Response Updated
it: Risposta predefinita aggiornata

en: Custom Field updated
it: Campo personalizzato aggiornato

en: Element updated
it: Elemento aggiornato

en: Tracker Updated
it: Tracker aggiornato

en: Any
it: Tutti

en: Unassigned
it: Non assegnato

en: Priority
it: Priorità

en: Open Date
it: Data inserimento

en: Close Date
it: Data fine

en: Assignee
it: Assegnatario

en: Ascending
it: Ascendente

en: Descending
it: Discendente

en: Last 24 h
it: Ultime 24 ore

en: Last 7 days
it: Ultimi 7 giorni

en: Last 2 weeks
it: Ultime 2 settimane

en: Last month
it: Ultimo mese

en: Change
it: Cambia

en: Private
it: Privato

en: Power Query
it: Esegui

en: Build Query
it: Costruisci query

en: Order by
it: Ordina per

en: Quick Browse
it: Consulta veloce

en: Check all
it: Seleziona tutti

en: Clear all
it: Deseleziona tutti

en: Submitted by
it: Inserita da

en: Related Tasks
it: Attività correlate

en: * Denotes requests > %s Days Old
it: * indica richieste più vecchie di %s giorni

en: Mass Update
it: Aggiornamento multiplo

en: No Change
it: Nessuna modifica

en: Nobody
it: Nessuno

en: Canned Response
it: Risposta predefinita

en: No items found
it: Nessun elemento trovato

en: Confirm Delete
it: Conferma Rimozione

en: Are you sure you want to delete this artifact?
it: Sei sicuro di voler rimuovere questo tracker?

en: I am Sure
it: Sono sicuro

en: Save Changes
it: Salva modifiche

en: Comments
it: Commenti

en: Add A Comment
it: Aggiungi commento

en: Attach Files
it: Allega file

en: Attached Files
it: File inseriti

en: Commits
it: Commit

en: Changes
it: Modifiche

en: None
it: Nessuno

en: Notes
it: Note

en: Choose a tracker and you can browse/edit/add items to it.
it: Seleziona un tracker e visualizza/aggiungi o modifica gli elementi.

en: Open
it: Aperti

en: Total
it: Totale

en: Build Task Relation
it: Costruisci relazione con attività

en: Date Submitted
it: Data di inserimento

en: Date Closed
it: Data di chiusura

en: Existing Files
it: File esistenti

en: Data Type
it: Tipo dato

en: The summary text-box represents a short tracker item summary. Useful when browsing through several tracker items.
it: La casella di testo “sommario” rappresenta un sommario breve.

en: Detailed description
it: Descrizione dettagliata

en: Use Canned Response
it: Usa risposta predefinita

en: Name and Save Query
it: Nome della query

en: Load Query
it: Carica query

en: Update Query
it: Aggiorna query

en: Delete Query
it: Rimuovi query

en: Last Modified Date range
it: Intervallo ultima data di modifica

en: Open Date range
it: Intervallo data di apertura

en: Close Date range
it: Intervallo data di chiusura

en: Tracker Item
it: Elemento tracker

en: Task
it: Attività

en: Create New Task
it: Crea nuova attività

en: File Upload: Successful
it: File caricato con successo

en: File Delete
it: Rimozione file

en: File Delete: Successful
it: Rimozione file eseguita

en: Confirmation failed. Artifact not deleted
it: Conferma fallita; tracker non rimosso

en: Artifact Deleted Successfully
it: Tracker Rimosso

en: Nothing Changed - Update Cancelled
it: Nessuna modifica inserita - aggiornamento annullato

en: a field name is required
it: il nome campo è obbligatorio

en: Select Box
it: Casella di selezione (Select)

en: Radio Buttons
it: Radio buttons

en: Text Field
it: Campo testo

en: Multi-Select Box
it: Casella di scelta multipla (multi-select)

en: Text Area
it: Area di testo

en: “%s” is a reserved alias. Please provide another name.
it: '%s' è un alias riservato. Scegliere un nome diverso.

en: an element name is required
it: nome elemento è obbligatorio

en: Logged In: YES
it: Collegato: SI

en: Logged In: NO
it: Collegato: NO

en: Query already exists
it: La query esiste già

en: ArtifactType: Name, Description, Due Period, and Status Timeout are required
it: Nome, descrizione, il numero di giorni dopo il quale l'elemento è da considerarsi fuori tempo e il numero di giorni dopo i quali elementi in attes di conferma scadono sono campi obbligatori

en: E-mail address(es) appeared invalid
it: Indirizzi e-mail non validi

en: Sender
it: Mittente

en: No Comments Have Been Posted
it: Non sono stati inseriti commenti

en: Field
it: Campo

en: Old Value
it: Valore precedente

en: No Changes Have Been Made to This Item
it: Non sono state effettuate modifiche

en: Stop Monitor
it: Termina notifica

en: Add/Update Canned Responses
it: Aggiungi/modifica risposte predefinite

en: Clone Tracker
it: Copia Tracker

en: Remove Relation
it: Rimuovi relazione

en: Name
it: Nome

en: Please %1$s login %2$s
it: Fatti %1$s riconoscere %2$s, per favore

en: If you <strong>cannot</strong> login, then enter your email address here
it: Se <strong>non</strong> puoi fare la login, inserisci qui il tuo indirizzo email:

en: For project
it: Per il progetto

en: DO NOT enter passwords or confidential information in your message!
it: NON inserire password o informazioni confidenziali nel tuo messaggio!

en: Existing Responses
it: Risposte esistenti

en: No Canned Responses set up in this Project
it: Nessuna risposta predefinita per questo progetto

en: Creating useful generic messages can save you a lot of time when handling common artifact requests.
it: Può essere molto utile creare messaggi generici che ti permettono di risparmiare molto tempo quando bisogna trattare molte richieste simili.

en: Message Body
it: Contenuto del messaggio

en: Custom field name
it: Nome campo personalizzato

en: Elements Defined
it: Elementi definiti

en: You have not defined any elements.
it: Non è stato definito alcun elemento.

en: Add New Element
it: Aggiungi nuovo elemento

en: Custom Fields Defined
it: Campi personalizzati definiti

en: Type
it: Tipo

en: Add Options
it: Aggiungi opzioni

en: Copy
it: Copia

en: You have not defined any custom fields
it: Non sono stati definiti campi personalizzati

en: Add New Custom Field
it: Aggiungi nuovo campo personalizzato

en: Custom Field Name
it: Nome campo personalizzato

en: Field alias
it: Alias del campo

en: Type of custom field
it: Tipo del campo personalizzato

en: Text Fields and Text Areas need to have Size/Maxlength and Rows/Cols defined, respectively.
it: Per i tipi campo testo e area di testo è necessario definire rispettivamente una dimensione/dimensione massima e il numero di righe/colonne.

en: Text Field Size/Text Area Rows
it: Dimensione campo testo/righe area testo

en: Text Field Maxlength/Text Area Columns
it: Lunghezza massima campo testo/colonne area testo

en: Custom Field Rendering Template
it: Template per la visualizzazione del campo personalizzato

en: Delete template
it: Rimuovi template

en: Yes
it: Si

en: Releases
it: Rilasci

en: Element
it: Elemento

en: You are about to permanently and irretrievably delete this custom field and all its contents!
it: Stai per rimuovere in modo permanente e irrimediabile questo campo personalizzato e tutto il suo contenuto!

en: I am Really Sure
it: Sono veramente sicuro

en: You are about to permanently and irretrievably delete this tracker and all its contents!
it: Stai per rimuovere in modo permanente e irrimediabile questo tracker e tutto il suo contenuto!

en: Copy From
it: Copia da

en: Into trackers and custom fields
it: nei tracker e campi personalizzati

en: It is not recommended that you change the custom field name because other things are dependent upon it. When you change the custom field name, all related items will be changed to the new name.
it: Non è consigliabile cambiare il nome del campo personalizzato poiché altri elementi dipendono dal nome.

en: <strong>Name:</strong> (examples: meeting minutes, test results, RFP Docs)
it: <strong> Nome:</strong> (esempio: verbali, risultati di test, documenti, etc.)

en: From
it: Da

en: To
it: A

en: Edit Roles
it: Modifica Ruoli

en: Preferences
it: Preferenze

en: Monitored Forums
it: Forum sotto controllo

en: You are not monitoring any forums.
it: Non hai richiesto la notifica di nessun forum.

en: You are not monitoring any files.
it: Non hai richiesto la notifica di alcun file.

en: My Projects
it: Miei progetti

en: This project has not yet submitted a description.
it: Non è stata ancora inserita una descrizione per questo progetto.

en: Project Information
it: Informazioni progetto

en: Registered
it: Registrato

en: Latest File Releases
it: Ultimi rilasci

en: This Project Has Not Released Any Files
it: Questo progetto non ha rilasciato alcun file

en: Package
it: Pacchetto

en: Monitor this package
it: Tieni sotto controllo questo package

en: View All Project Files
it: Visualizza tutti i file

en: Project Admins
it: Amministratori progetto

en: Members
it: Membri

en: View the %d Member(s)
it: Visualizza i %d membri

en: Request to join
it: Richiedi di partecipare al progetto

en: Home Page
it: Homepage

en: Project Home Page
it: Homepage del progetto

en: Public Forums
it: Forum Pubblici

en: DocManager: Project Documentation
it: DocManager: Documentazione progetto

en: surveys
it: sondaggi

en: SCM Repository
it: Repository SCM

en: Anonymous FTP Space
it: Spazio FTP anonimo

en: Pending task manager items notification
it: Notifica di attività scadute

en: This mail is sent to you to remind you of pending/overdue tasks.
it: Questa mail viene inviata per ricordare che ci sono attività scadute.

en: The task manager item #%s is pending
it: L'attività #%s è scaduta

en: Task Summary
it: Sommario

en: Percent Complete
it: Perc. di completamento

en: Click here to visit the item %s
it: Clicca qui per andare all'elemento: %s

en: This mail is sent to you to remind you of pending/overdue tracker items.
it: Questa mail viene inviata per ricordare che ci sono elementi del tracker scaduti.

en: The item #%s is pending
it: L'elemento #%s è scaduto

en: Details
it: Dettagli

en: Soft link wasn't removed in www/plugins folder, please do so manually.
it: Il softlink nella cartella www/plugins non è stato rimosso, cancella il link manualmente.

en: Soft link wasn't removed in config folder, please do so manually.
it: Il softlink nella cartella config non è stato rimosso, cancella il link manualmente.

en: Cookies must be enabled past this point.
it: Da questo momento i cookie devono essere abilitati.

en: Login
it: Accedi

en: [Lost your password?]
it: [Hai dimenticato la password?]

en: Resend confirmation email to a pending account
it: Rispedisci l'email di conferma di un nuovo account

en: Your account is currently pending your email confirmation.
it: Ti verrà inviata una email di conferma per verificare il tuo indirizzo email.

en: Visiting the link sent to you in this email will activate your account.
it: Ti verrà inviata una email di conferma per verificare il tuo indirizzo email. Visita il link indicato nella email per attivare il tuo account.

en: Thank you
it: Grazie

en: Login via CAS
it: Login con CAS

en: Active
it: Attivo

en: Save
it: Salva

en: Role
it: Ruolo

en: Role Name
it: Nome ruolo

en: Thread
it: Argomento

en: You are not allowed to access this page
it: Non hai i permessi per accedere a questa pagina

en: Search result for
it: Risultati per

en: Action
it: Azione

en: Rank
it: Posizione

en: Submit Changes
it: Invia

en: add new
it: aggiungi nuovo

en: Site Admin Home
it: Homepage amministrazione Sito

en: No matches found for “%s”
it: Nessuna occorrenza trovata per “%s”

en: Search results for “%s”
it: Risultati per “%s”

en: Previous Results
it: Risultati precedenti

en: Next Results
it: Prossimi risultati

en: Edit Job
it: Modifica posizione

en: Job
it: Lavoro

en: Remove
it: Elimina

en: Permanently Delete List
it: Rimuovi la lista in modo permanente

en: List Added
it: Mailing List aggiunta

en: Add a Mailing List
it: Aggiungi una Mailing List

en: Mailing List Name
it: Nome Mailing List

en: Is Public?
it: Progetto pubblico?

en: Add This List
it: Aggiungi questa lista

en: Mailing List Administration
it: Amministrazione di Mailing List

en: You can administrate lists from here. Please note that private lists can still be viewed by members of your project, but are not listed on %s.
it: Puoi amministrare Mailing List da qui. Considera che liste private possono essere viste da membri del progetto, non saranno però elencate su %1$s.

en: Add Mailing List
it: Aggiungi Mailing List

en: Mailing Lists for %s
it: Mailing List per %s

en: No Lists found for %s
it: Nessuna lista trovata per %s

en: Project administrators use the admin link to request mailing lists.
it: Amministratori di progetto utilizzano questo link per richiedere mailing list.

en: Choose a list to browse, search, and post messages.
it: Seleziona una lista per scorrere, cercare e inserire messaggi.

en: Subscription
it: Iscriviti

en: Administrate
it: Amministra

en: Not activated yet
it: Mailing List non attivata

en: Unsubscribe
it: Disdici abbonamento

en: Statistics
it: Statistiche

en: Category
it: Categoria

en: Resolution
it: Risoluzione

en: Add File
it: Aggiungi file

en: Modify
it: Modifica

en: Upload a new file
it: Upload di un nuovo file

en: Go
it: Vai

en: Select
it: Seleziona

en: Key
it: Legenda

en: name
it: nome

en: Failed to create project
it: Errore nella creazione del progetto

en: total
it: totale

en: History
it: Storico

en: Adds
it: Aggiunte

en: Create new repository:
it: Crea nuova risposta:

en: Description:
it: Descrizione:

en: Is Active
it: Attivo

en: Page
it: Pagina

en: Requested Page not Found (Error 404)
it: Pagina richiesta non trovata (Errore 404)

en: This confirm hash exists more than once.
it: Il codice hash di conferma esiste più volte.

en: Email Change Complete
it: Cambio indirizzo email completato

en: Return
it: Torna

en: You have requested a change of email address on %s.
it: Hai richiesto il cambio dell'indirizzo email di %s.

en: Please visit the following URL to complete the email change:
it: Visita il seguente URL per completare il cambio di indirizzo email:

en: %s Verification
it: Verifica da %s

en: Email Change Confirmation
it: Conferma di cambio indirizzo email

en: Changing your email address will require confirmation from your new email address, so that we can ensure we have a good email address on file.
it: Il cambio dell'email richiede la conferma via email dal nuovo indirizzo in modo tale da verificare che l'indirizzo sia valido.

en: We need to maintain an accurate email address for each user due to the level of access we grant via this account. If we need to reach a user for issues arriving from a shell or project account, it is important that we be able to do so.
it: Visti i servizi che garantiamo, è necessario assicurarci che l'indirizzo di ciascun utente sia corretto, dal momento che potrebbe essere necessario contattarlo per questioni relative all'accesso alla shell o a qualche progetto.

en: Submitting the form below will mail a confirmation URL to the new email address. Visiting this link will complete the email change.
it: Cliccando su Invia nel form invierà un messaggio contenente un URL per confermare il nuovo indirizzo di posta elettronica. Il cambio sarà completato quando il link di conferma sarà visitato.

en: New Email Address
it: Nuovo indirizzo email

en: Send Confirmation to New Address
it: Invia richiesta di conferma al nuovo indirizzo

en: Old password is incorrect
it: La vecchia password non è corretta

en: You must supply valid password (at least 6 chars).
it: La password deve essere valida (minimo 6 caratteri).

en: New passwords do not match.
it: Le password non corrispondono.

en: Successfully Changed Password
it: Cambio password effettuato con successo

en: %s Password Change Confirmation
it: Conferma di cambio password su %s

en: Change Password
it: Cambia password

en: Old Password
it: Vecchia password

en: New Password (at least 6 chars)
it: Nuova password (almeno 6 caratteri)

en: New Password (repeat)
it: Conferma nuova password

en: Update password
it: Aggiorna password

en: Uploaded
it: Inserito

en: To avoid having to type your password every time for your CVS/SSH developer account, you may upload your public key(s) here and they will be placed on the server in your ~/.ssh/authorized_keys file. This is done by a cron job, so it may not happen immediately.  Please allow for a one hour delay.
it: Per evitare di dover digitare la propria passowrd ogni volta che si accede a CVS/SSH, è possibile inserire le chiavi pubbliche, queste verranno memorizzate nel file ~/.ssh/authorized_keys sul server. Questa attività è schedualta ogni ora.

en: To generate a public key, run the program 'ssh-keygen' (you can use both protocol 1 or 2). The public key will be placed at '~/.ssh/identity.pub' (protocol version 1) and '~/.ssh/id_dsa.pub' or '~/.ssh/id_rsa.pub' (protocol version 2). Read the ssh documentation for further information on sharing keys.
it: Per generare una chiave pubblica, esegui 'ssh-keygen' (si può utilizzare sia il protocollo versione 1 che 2). La chiave pubblica verrà scritta nel file '~/.ssh/identity.pub' per il protocollo versione 1 e '~/.ssh/id_dsa.pub' o '~/.ssh/id_rsa.pub' per il protocollo versione 2. Per maggiori informazioni su come condividere le chiavi pubbliche consultare la documentazione di ssh.

en: Important: Make sure there are no line breaks. After submitting, verify that the number of keys in your file is what you expected.
it: Importante: Assicurati che non ci siano linee vuote tra le chiavi. Dopo aver inserito le chiavi, assicurati che il numero di chiavi del file è quello atteso.

en: As a registered user, you can participate fully in the activities on the site. You may now post messages to the project message forums, post bugs for software in %s, sign on as a project developer, or even start your own project.
it: Come utente registrato, puoi partecipare pienamente a tutte le attività del sito. Potrai inserire messaggi nei forum dei progetti, segnalare dei bug nel software ospitato da %s, farti registrare come sviluppatore oppure aprire un tuo progetto personale.

en: Updated
it: Aggiornato

en: Welcome
it: Benvenuto

en: Edit My Skills Profile
it: Modifica il mio profilo delle competenze

en: Member since
it: Registrato il

en: User Id
it: Id utente

en: First Name:
it: Nome:

en: Last Name:
it: Cognome:

en: Language
it: Lingua

en: Timezone:
it: Fuso orario:

en: Theme
it: Tema

en: Country:
it: Nazione:

en: Email Address
it: Indirizzo e-mail

en: Change Email Address
it: Cambia indirizzo e-mail

en: Address
it: Indirizzo

en: Phone
it: Telefono:

en: Receive Email about Site Updates <em>(Very low traffic and includes security notices. Highly Recommended.)</em>
it: Desidero ricevere email su aggiornamenti del sito <em>(poco traffico e include informazioni sulla sicurezza. Si raccomanda di attivare questa opzione)</em>.

en: Receive additional community mailings. <em>(Low traffic.)</em>
it: Desidero ricevere email dalla comunità <em>(poco traffico).</em>

en: Shell Account Information
it: Informazioni sull'account shell

en: Shell box
it: Macchina per l'account shell

en: SSH Shared Authorized Keys
it: Chiavi di autorizzazione CVS/SSH

en: Edit Keys
it: Modifica chiavi

en: Reset Changes
it: Annulla le modifiche

en: Someone (presumably you) on the %s site requested a password change through email verification.
it: Qualcuno (presumibilmente tu) sul sito %s ha richiesto un cambio di password tramite verifica email.

en: If this was not you, ignore this message and nothing will happen.
it:  Se non sei stato tu, ignora questo messaggio, non succederà nulla.

en: If you requested this verification, visit the following URL to change your password:
it: Se hai richiesto la verifica, visita il link seguente per cambiare la tua password:

en: Send Lost PW Hash
it: Invia codice hash della password smarrita

en: A confirmation email is being sent to verify the submitted email address. Visiting the link sent in this email will activate the account.
it: Ti verrà inviata una email di conferma per verificare il tuo indirizzo email. Visita il link indicato nella email per attivare il tuo account.

en: Login Name (do not use uppercase letters):
it: Login (non usare maiuscole):

en: Password (min. 6 chars):
it: Password (minimo 6 caratteri):

en: Password (repeat):
it: Conferma password:

en: Language Choice:
it: Lingua preferita:

en: Register
it: Registra

en: Account already active.
it: Utente già attivo.

en: Cannot confirm account identity - invalid confirmation hash (or login name)
it: Impossibile confermare identià dell'account; codice hash di conferma o login name non valido

en: Credentials you entered do not correspond to valid account.
it: Le credenziali non corrispondono ad un account valido.

en: Error while activating account
it: Errore durante l'attivazione dell'account

en: In order to complete your registration, login now. Your account will then be activated for normal logins.
it: Per completare la tua registrazione, fare il login adesso. Il tuo account sarà attivato.

en: Forum Post
it: Inserimenti in forum

en: Tracker Opened
it: Tracker aperti

en: Tracker Closed
it: Tracker chiusi

en: FRS Release
it: Rilasci file

en: No Activity Found
it: Nessuna attività trovata

en: Time
it: Tempo

en: Create a new %s below:
it: Crea un nuovo %s:

en: You cannot delete the processor %s since it is currently referenced in a file release.
it: Non è possibile rimuovere il processore %s poiché è utilizzato in un rilascio file.

en: You cannot delete the language %s since it is currently referenced in a user profile.
it: Non è possibile rimuovere la lingua %s poiché è utilizzata da un profilo utente.

en: Are you sure you want to delete this %s?
it: Sei sicuro di voler rimuovere il %s?

en: Edit the %ss Table
it: Modifica la tabella %ss

en: Approving Project: %s
it: Approvazione Progetto: %s

en: Approving Pending Projects
it: Approvazione nuovi progetti

en: No Pending Projects to Approve
it: Non ci sono progetti in attesa di approvazione

en: Pending projects:
it: Progetti in attesa di approvazione:

en: Edit Project Details
it: Modifica dettaglio progetto

en: View/Edit Project Members
it: Visualizza/modifica membri progetto

en: Approve
it: Approva

en: (manage responses)
it: (gestisci risposte predefinite)

en: Custom response title and text
it: Risposte: titolo e testo

en: Reject
it: Rifiuta

en: Home Box:
it: Server homepage:

en: HTTP Domain:
it: Dominio HTTP:

en: License Other:
it: Altra licenza:

en: Pending reason:
it: Ragioni per l'attesa:

en: Approve All On This Page
it: Approva tutto

en: Previous
it: Indietro

en: Next
it: Prossimo

en: Unable to insert already active database.
it: Impossibile inserire un database già attivo.

en: Site Admin: Groups' DB Maintenance
it: Amm. sito: Gestione database dei progetti

en: Statistics for Project Databases
it: Statistiche dei database dei progetti

en: Count
it: Numero

en: No databases defined
it: Nessun database definito

en: Displaying Databases of Type:
it: Visualizzazione di database del tipo:

en: Add an already active database
it: Aggiungi un database già attivo

en: Section
it: Sezione

en: Subsection
it: Sottosezione

en: Setting
it: Impostazione

en: Permanently and irretrievably delete project
it: Rimuovi il progetto in modo permanente e irrimediabile

en: Instruction email sent
it: Inviata email di istruzioni

en: Permanently Delete Project
it: Rimuovi il progetto in modo permanente

en: Pending (P)
it: In attesa di approvazione (P)

en: Incomplete (I)
it: Incompleto (I)

en: Active (A)
it: Attivo (A)

en: Holding (H)
it: Non attivo (H)

en: Registration Application:
it: Registrazione applicazione:

en: SCM Box:
it: Server per SCM:

en: Resend New Project Instruction Email
it: Reinvia email con istruzioni per il nuovo progetto

en: Register Time
it: Ora di registrazione

en: Unix Name
it: Nome Unix

en: Public?
it: Pubblico?

en: License
it: Licenza

en: User Maintenance
it: Manutenzione utenti

en: Display Full User List/Edit Users
it: Visualizza elenco completo degli utenti

en: Search <em>(userid, username, realname, email)</em>
it: Ricerca <em>(id utente, nome utente, nome completo, email)</em>

en: Register a New User
it: Registra un nuovo utente

en: Edit Role
it: Modifica Ruolo

en: Registered projects: <strong>%d</strong>
it: Progetti registrati: <strong>%d</strong>

en: Active projects: <strong>%d</strong>
it: Progetti attivi: <strong>%d</strong>

en: Pending projects: <strong>%d</strong>
it: Progetti in attesa di approvazione: <strong>%d</strong>

en: Register New Project
it: Registra nuovo progetto

en: Hold (H)
it: Sospeso(H)

en: Stats
it: Statistiche

en: Site-Wide Stats
it: Statistiche del sito

en: Trove Project Tree
it: Albero dei progetti Trove

en: Display Trove Map
it: Gestione mappa Trove

en: Add to the Trove Map
it: Aggiungi alla mappa Trove

en: Site Utilities
it: Utility

en: Mail Engine for %s Subscribers
it: Motore di mail per gli abbonati a %s

en: Site Mailings Maintenance
it: Gestione Mailing-list del sito

en: Add, Delete, or Edit File Types
it: Gestione tipi file

en: Add, Delete, or Edit Processors
it: Gestione processori

en: Add, Delete, or Edit Themes
it: Gestione temi

en: Most Recent Opened Sessions
it: Sessioni aperte più di recente

en: Plugin Manager
it: Gestione plugin

en: Config Manager
it: Gestione configurazioni

en: Virtual Host Admin Tool
it: Gestione virtual host

en: Project Database Administration
it: Amministrazione database per i progetti

en: Mailing successfully scheduled for delivery
it: Invio e-mail schedulata con successo

en: Active Deliveries
it: Esecuzioni attive

en: (select)
it: (seleziona)

en: All Project Developers
it: Tutti gli sviluppatori del progetto

en: All Project Admins
it: Tutti gli amministratori del progetto

en: All Users
it: Tutti gli utenti

en: Developers (test)
it: Sviluppatori (test)

en: Text of Message
it: Testo del messaggio

en: Schedule for Mailing
it: Schedula per invio

en: Last user_id mailed
it: Ultimo user_id al quale è stata inviata la mail

en: Approve For Front Page
it: Approva per la Homepage

en: Do Nothing
it: Non eseguire alcuna operazione

en: Plugin %s updated Successfully
it: Plugin %s aggiornato

en: Plugin Name
it: Nome Plugin

en: Users Using it
it: Utenti che lo utilizzano

en: Deactivate
it: Disattiva

en: Inactive
it: Non attivo

en: Activate
it: Attiva

en: Site Admin: Edit Rejection Responses
it: Amministrazione sito: Modifica risposte per il rigetto

en: Edited Response
it: Risposta modificata

en: Edit Response:
it: Modifica risposta:

en: Response Title:
it: Titolo risposta:

en: Response Text:
it: Testo risposta:

en: Deleted Response
it: Risposta rimossa

en: If you are not sure then why did you click “Delete”?
it: Se non eri sicuro perché hai cliccato su Rimuovi?

en: By the way, I didn't delete... just in case...
it: A proposito, non ho rimosso... nel caso tu avessi cambiato idea...

en: Added Response
it: Risposta aggiunta

en: Create New Response:
it: Crea nuova risposta:

en: Admin Search Results
it: Risultati della ricerca

en: Full Name
it: Nome completo

en: Add New Trove Category
it: Aggiungi nuova categoria Trove

en: Parent Category
it: Categoria superiore

en: New category short name (no spaces, Unix-like)
it: Nome breve (no spazi, tipo Unix)

en: New category full name (maximum length is 80 chars)
it: Nome completo (massimo 80 caratteri)

en: New category description (maximum length is 255 chars)
it: Descrizione nuova categoria (massimo 255 caratteri)

en: Edit Trove Category
it: Modifica categoria Trove

en: Category short name (no spaces, Unix-like)
it: Nome breve (no spazi, tipo Unix)

en: Category full name (maximum length is 80 chars)
it: Nome completo (massimo 80 caratteri)

en: Category description (maximum length is 255 chars)
it: Descrizione nuova categoria (massimo 255 caratteri)

en: Browse Trove Tree
it: Consulta albero Trove

en: Site Mailings Subscription Maintenance
it: Manutenzione degli abbonamenti alle liste di mail del sito

en: Unsubscribe user:
it: Disdici abbonamento di:

en: You can unsubscribe user either from admin-initiated sitewide mailings or from all site mailings (admin-initiated and automated mailings, like forum and file release notifications).
it: Puoi disdire sia l'abbonamento alle liste di mail relative alle comunicazioni amministrative sia in generale da tutte le liste del sito (cioè anche per quelle automatiche, come i forum e le notifiche di nuovi rilasci di file).

en: All
it: Tutti

en: Admin-initiated mailings
it: Mailing iniziati da amministratori

en: User unsubscribed
it: L'abbonamento dell'utente è stato disdetto

en: Show users matching pattern
it: Visualizza utenti che soddisfano il prototipo

en: user_id
it: Id utente

en: Site Mail.
it: Mail sito.

en: Comm. Mail.
it: Mail commerciale.

en: No Unix account (N)
it: Nessun account Unix (N)

en: Suspended (S)
it: Sospeso (S)

en: Deleted (D)
it: Rimosso (D)

en: Site Admin: User Info
it: Amm. sito: informazione utente

en: Account Information
it: Informazione account

en: Web account status
it: Stato account Web

en: Unix Account Status
it: Stato account Unix

en: Unix Shell:
it: Shell Unix:

en: Current confirm hash:
it: Codice hash di conferma:

en: I want to delete this user
it: Voglio rimuovere questo utente

en: This pages allows to change only direct properties of user object. To edit properties pertinent to user within specific project, visit admin page of that project (below).
it: Questa pagina permette di cambiare solo attributi diretti di un utente. Per modificare le informazioni dell'utente relative a un particolare progetto, visita la pagina di amministrazione del progetto in questione (vedi sotto).

en: Unix status updated mirroring web status, unless it has value “No Unix account (N)”
it: L'attivazione dell'account Unix è legato a quella dell'account web, a meno che non sia impostato a 'Nessun account Unix (N)'

en: Operations
it: Operazioni

en: User updated to %s status
it: Utente aggiornato allo stato %s

en: Deleted
it: Rimosso

en: Suspended
it: Sospeso

en: (*)Pending
it: (*)In attesa di approvazione

en: Add date
it: Data inserimento

en: User Profile
it: Profilo utente

en: Suspend
it: Sospeso

en: User List
it: Elenco utenti

en: Virtual Host
it: Host virtuale

en: Virtual Host entry updated.
it: Aggiornato host virtuale.

en: Virtual Host Administration
it: Amministrazione host virtuale

en: Add Virtual Host
it: Aggiungi host virtuale

en: Virtual Host Name
it: Nome host virtuale

en: Tweak Directories
it: Cambia directory

en: Get Info
it: Ricava informazioni

en: Update Record:
it: Aggiorna record:

en: VHOST ID
it: ID VHOST

en: VHOST Name
it: Nome VHOST

en: Group
it: Progetto

en: Htdocs Dir
it: Directory Htdocs

en: Diary and Notes for
it: Diario e note per

en: Entry Not Found For This User
it: Elemento non trovato per questo utente

en: Existing Diary and Notes Entries
it: Note e Diario esistenti

en: This User Has No Diary Entries
it: Questo utente non ha elementi nel diario

en: Monitor a User
it: Notifica cambiamenti dell'utente

en: Error inserting into user_diary_monitor
it: Errore nell'inserimento in user_diary_monitor

en: User is now being monitored
it: Attivata notifica utente

en: You will now be emailed this user's diary entries.
it: Ti verranno inviate per email gli elementi del diario.

en: To turn off monitoring, simply click the <strong>Monitor user</strong> link again.
it: Per disabilitare la notifica, è sufficiente cliccare di nuovo su <strong>Notifica utente</strong>.

en: You will not receive any more emails from this user
it: Non riceverai più email da questo utente

en: Error: Choose a User To Monitor First
it: Errore - Prima devi selezionare un utente da monitorare

en: User Ratings Page
it: Pagina valutazione utente

en: Ratings Recorded
it: Valutazioni registrate

en: You can re-rate this person by simply returning to their ratings page and re-submitting the info.
it: Puoi rivalutare questa persona tornando sulla sua pagina di valutazioni e registrando nuovi voti.

en: Comment
it: Commento

en: Forums Administration
it: Amministrazione forum

en: Email All Posts To:
it: Invia tutti i messaggi a:

en: Add This Forum
it: Aggiungi questo forum

en: Change forum status
it: Cambia stato forum

en: You can adjust forum features from here. Please note that private forums can still be viewed by members of your project, not the general public.
it: Qui puoi cambiare le impostazioni per i forum. <strong>Nota</strong>: forum privati potranno sempre essere visti dai membri del progetto, ma non da tutti gli altri.

en: Delete entire forum and all content
it: Rimuovi l'intero forum e tutto il contenuto

en: You are about to permanently and irretrievably delete this entire forum and all its contents!
it: Stai per rimuovere in modo permanente e irreversibile questo forum e il suo contenuto!

en: Delete a Message
it: Rimuovi un messaggio

en: WARNING! You are about to permanently delete a message and all of its comments!!
it: ATTENZIONE! Stai per rimuovere in modo permanente il messaggio e tutte le risposte!!

en: Message Edited Successfully
it: Messaggio modificato

en: Edit a Message
it: Modifica un messaggio

en: No Forums Found for %s
it: Nessun forum trovato per %s

en: Close Window
it: Chiudi finestra

en: You cannot delete this attachment
it: Non è possibile cancellare questo allegato

en: Attachment deleted
it: Allegato cancellato

en: You cannot edit this attachment
it: Non è possibile modificare questo allegato.

en: Message Queued for moderation -> Please wait until the admin approves/rejects it
it: Messaggio inserito nella coda per la moderazione -> Attendi finchè l'amministratore non approva/rigetta il messaggio

en: Message Posted Successfully
it: Messaggio inserito con successo

en: Nested
it: Nidificato

en: Show
it: Visualizza

en: Change View
it: Cambia Vista

en: Topic
it: Argomento

en: Topic Starter
it: Inizio Argomento

en: Replies
it: Risposte

en: Last Post
it: Ultimo messaggio

en: Forums for %s
it: Forum per %s

en: My Monitored Forums
it: I miei forum monitorati

en: Posts
it: Messaggi inseriti

en: This message does not (any longer) exist
it: Il messaggio non esiste più.

en: Thread View
it: Vista per argomenti

en: Post a comment to this message
it: Inserisci una risposta a questo messaggio

en: You have no monitored forums
it: Non hai nessun forum monitorato

en: Forum Position Saved. New messages will be highlighted when you return
it: Salva la posizione nel forum. Al prossimo collegamento i nuovi messaggi verranno evidenziati.

en: You are about to permanently and irretrievably delete this package and all its releases and files!
it: Stai per rimuovere in modo permanente e irrimediabile questo package e tutti i rilasci e file!

en: Release Edit/File Releases
it: Modifica rilasci file

en: You are about to permanently and irretrievably delete this release and its files!
it: Stai per rimuovere in modo permanente e irrimediabile questo rilascii e i file!

en: Release Notes Are Too Small
it: Le note di rilascio sono troppo corte

en: Change Log Is Too Small
it: Il changelog è troppo corto

en: Data Saved
it: Dati salvati

en: File Released
it: File rilasciato

en: File Deleted
it: File Rimosso

en: File Updated
it: File aggiornato

en: Edit Releases
it: Modifica rilasci

en: Edit Release
it: Modifica rilascio

en: Release Date
it: Data di rilascio

en: Release Name
it: Nome Release

en: Edit the Release Notes or Change Log for this release of this package. These changes will apply to all files attached to this release.
it: Modifica le note di rilascio o il changelog per questo rilascio del pacchetto. Queste modifiche verranno applicate a tutti i file coinvolti da questo rilascio.

en: You can either upload the release notes and change log individually, or paste them in together below.
it: Puoi sia caricare individualmente le note e il changelog, sia incollarle insieme qui sotto.

en: Upload Release Notes
it: Carica Note di rilascio

en: Upload Change Log
it: Carica Change Log

en: Paste The Notes In
it: Incolla le note di rilascio

en: Paste The Change Log In
it: Incolla il changelog

en: Preserve my pre-formatted text
it: Preserva il testo pre-formattato

en: Submit/Refresh
it: Invia/aggiorna

en: Add Files To This Release
it: Aggiungi file a questo rilascio

en: Now, choose a file to upload into the system.
it: Adesso, scegli un file da inviare.

en: Alternatively, you can use FTP to upload a new file at %s.
it: In alternativa può usare FTP per fare l'upload di un nuovo file su %s.

en: File Type
it: Tipo file

en: Processor Type
it: Tipo processore

en: Add This File
it: Aggiungi questo file

en: Once you have added files to this release you <strong>must</strong> update each of these files with the correct information or they will not appear on your download summary page.
it: Una volta aggiunto file a questo rilascio, è <strong>necessario</strong> aggiornare ogni file con le informazioni corrette, altimenti non compariranno sul sommario dei download.

en: Processor
it: Processore

en: Update/Refresh
it: Aggiorna/refresh

en: Delete File
it: Rimuovi file

en: Added Package
it: Pacchetto aggiunto

en: Updated Package
it: Pacchetto aggiornato

en: Click here to %1$s quick-release a file %2$s
it: Clicca qui per %1$s rilasciare un file %2$s

en: Packages
it: Pacchetti

en: You can use packages to group different file releases together, or use them however you like.
it: Si possono utilizzare i pacchetti per raggruppare insieme i file dei vari rilasci, oppure in qualunque modo ti sia comodo.

en: Your Packages:
it: I tuoi pacchetti:

en: Define your packages
it: Definisci i tuoi pacchetti

en: Create new releases of packages
it: Crea una nuova release dei pacchetti

en: Releases of Packages
it: Rilasci dei pacchetti

en: A release of a package can contain multiple files.
it: Un rilascio di un pacchetto può contenere diversi file.

en: Examples of Releases
it: Esempi di rilasci

en: Publicly Viewable
it: Pubblico?

en: Add Release
it: Aggiungi rilascio

en: New Package Name
it: Nome nuovo pacchetto

en: Public
it: Pubblico

en: Create This Package
it: Crea questo pacchetto

en: Must define a release name.
it: È necessario definire un nome di rilascio.

en: Must select a package.
it: È necessario selezionare un package.

en: Quick Release System
it: Rilascia nuova versione di file

en: Package ID
it: ID package

en: No File Types Available
it: Nessun tipo file disponibile

en: Or %1$s create a new package %2$s
it: Oppure %1$s crea un nuovo package %2$s

en: Choose an FTP file instead of uploading:
it: Seleziona un file FTP:

en: Release File
it: Rilascia file

en: Release New File Version
it: Rilascia nuova versione di un file

en: Project Filelist
it: File rilasciati per il progetto

en: No File Packages
it: Non è definito alcun pacchetto di file

en: Below is a list of all files of the project.
it: Qui trovi l'elenco di tutti i file del progetto.

en: Before downloading, you may want to read Release Notes and ChangeLog (accessible by clicking on release version).
it: Prima di scaricare il file, leggi le note di rilascio e il Changelog (accessibile cliccando sulla versione della release).

en: To create a new release click here.
it: Clicca qui per creare una nuova release.

en: No releases
it: Nessuna release

en: Arch
it: Architettura

en: File Release Notes and Changelog
it: Note e Changelog della release

en: %s Statistics
it: Statistiche %s

en: Top Project Downloads
it: Progetti più scaricati

en: Highest Ranked Users
it: Utenti più valutati

en: Most Active This Week
it: Progetti più attivi nella scorsa settimana

en: Recently Registered Projects
it: Progetti registrati recentemente

en: Hosted Projects
it: Progetti ospitati

en: Registered Users
it: Utenti registrati

en: m/d
it: d/m

en: This drop-down box represents the person to which a tracker item is assigned.
it: Questa casella rappresenta la persona alla quale è assegnato l'elemento.

en: This drop-down box represents the current status of a tracker item.
it: In questa casella di selezione viene visualizzato lo stato attuale dell'elemento.

en: You can set the status to “Pending” if you are waiting for a response from the tracker item author.  When the author responds the status is automatically reset to that of “Open”. Otherwise, if the author does not respond with an admin-defined amount of time (default is 14 days) then the item is given a status of “Deleted”.
it: Puoi impostare lo stato a “Pending” se sei in attesa di una risposta da chi ha inserito l'elemento. Quando l'autore risponde, lo stato viene automaticamente impostato a “Open”. Se l'autore non risponde entro un tempo determinato (normalmente 14 giorn) viene impostato a “Deleted”.

en: The Sort By option allows you to determine how the browse results are sorted.
it: L'opzione “Ordina per” ti permette di scegliere il tipo di ordinamento.

en: You can sort by ID, Priority, Summary, Open Date, Close Date, Submitter, or Assignee.  You can also have the results sorted in Ascending or Descending order.
it: Puoi scegliere di ordinare per ID, Priorità, Sommario, Data di apertura, Data di chiusura, inserito da o assegnato a. Puoi anche scegliere se i risultati devono essere ordinati in ordine crescente o decrescente.

en: The Data Type option determines the type of tracker item this is.  Since the tracker rolls into one the bug, patch, support, etc... managers you need to be able to determine which one of these an item should belong.
it: L'opzione Data Type determina il tracker. Un elemento inserito può far parte dei bug, delle patch, delle richieste di supporto, perciò è necessario individuare a quale Data Type un elemento appartiene.

en: The priority option allows a user to define a tracker item priority (ranging from 1-Lowest to 5-Highest).
it: L'opzione “Priorità” permette all'utente di definire una priorità da 1 (bassa) a 5 (alta).

en: The canned response drop-down represents a list of project admin-defined canned responses to common support or bug submission.
it: La casella di selezione delle risposte predefinite presenta un elenco preparato dall'amministratore.

en: If you are a project admin you can click the “Manage Canned Responses” link to define your own canned responses
it: Se sei un amministratore di progetto puoi premere il link “Manage Canned Responses” per definire le risposte predefinite.

en: When you wish to attach a file to a tracker item you must check this checkbox before submitting changes.
it: Quando vuoi allegare un file devi selezionare questa casella.

en: Lowest
it: Più bassa

en: Highest
it: Più alta

en: My Personal Page
it: Pagina Personale

en: My Diary and Notes
it: Diario personale e Note

en: Register Project
it: Registra progetto

en: en
it: it

en: Browse by Category
it: Consulta per categoria

en: There are no public trackers available
it: Non ci sono tracker pubblici

en: No data found to report
it: Nessun dato da visualizzare

en: Last day(s)
it: Ultimi giorni

en: Last week(s)
it: Ultime settimane

en: Last month(s)
it: Ultimi mesi

en: Last year(s)
it: Ultimi anni

en: Project lifespan
it: Durata del progetto

en: for
it: per

en: This project has not yet categorized itself in the
it: Questo progetto non è ancora stato categorizzato nella

en: Trove Software Map
it: Mappa del software Trove

en: Personal Information
it: Informazioni personali

en: Peer Rating
it: Valutazioni

en: User chose not to participate in peer rating
it: L'utente ha selezionato di non partecipare alle valutazioni

en: Diary and Notes
it: Diario e Note

en: Diary/Note entries:
it: Voci nel diario/note:

en: View Diary and Notes
it: Visualizza Diario e Note

en: Monitor this Diary
it: Notifica le modifiche a questo diario

en: Skills Profile
it: Profilo delle competenze

en: Low
it: bassa

en: High
it: alta

en: Survey Privacy
it: Privacy del sondaggio

en: Survey not found.
it: Sondaggio non trovato.

en: Existing mailing lists
it: Mailing List esistenti

en: Subscribe/Unsubscribe/Preferences
it: Iscrizione/Elimina Iscrizione/Preferenze

en: Added bookmark for <strong>%1$s</strong> with title <strong>%2$s</strong>
it: Aggiunto segnalibro per <strong>%1$s</strong> con il titolo <strong>%2$s</strong>

en: Visit the bookmarked page
it: Vai alla pagina segnata

en: Back to your homepage
it: Torna alla homepage

en: Bookmark URL
it: URL segnalibro

en: Bookmark Title
it: Titolo segnalibro

en: Bookmark Updated
it: Bookmark aggiornato

en: Failed to update bookmark.
it: L'aggiornamento del bookmark è fallito.

en: Edit Bookmark
it: Modifica segnalibro

en: You're not a member of any active projects
it: Non sei membro di nessun progetto attivo

en: Diary Updated
it: Diario aggiornato

en: Nothing Updated
it: Nulla da aggiornare

en: Item Added
it: Elemento aggiunto

en: You are receiving this email because you elected to monitor this user.
it: Stai ricevendo questa e-mail poiché hai scelto la notifica di questo utente.

en: To stop monitoring this user, visit the following link:
it: Per terminare la notifica, vai alla pagina:

en: Entry not found or does not belong to you
it: Elemento non trovato o non ti appartiene

en: Add A New Entry
it: Aggiungi nuova nota

en: Update An Entry
it: Aggiorna un elemento

en: Is Public
it: Pubblico?

en: If marked as public, your entry will be mailed to any monitoring users when it is first submitted.
it: Se marcato come pubblico, la nota verrà inviata a tutti gli utenti che richiedono la notifica della nota.

en: You Have No Diary Entries
it: Non ci sono elementi del diario

en: Quitting Project
it: Uscire dal Progetto

en: You are about to remove yourself from the project. Please confirm your action:
it: Stai per eliminarti dal progetto. Conferma, per favore:

en: New File Releases
it: Nuovi file rilasciati

en: Released by:
it: Rilasciato da:

en: Module:
it: Modulo:

en: This project has not submitted a description
it: Questo progetto non ha ancora inserito una descrizione

en: Project Total:
it: Totali progetto:

en: Notes and Changes
it: Note di rilascio e Changelog

en: Newer Releases
it: Rilasci recenti

en: Older Releases
it: Rilasci precedenti

en: Displayed
it: Visualizzato

en: If this item is on the %s home page and you edit it, it will be removed from the home page.
it: La news sarà eliminata dalla homepage %s se viene modificata.

en: No Queued Items Found
it: Nessun item in attesa per questo progetto

en: These items need to be approved (total: %d)
it: Queste news sono in attesa di approvazione (totale: %d)

en: Reject Selected
it: Rifiuta le news selezionate

en: No rejected items found for this week.
it: Nessuna news rifiutata è stata trovata per questa settimana.

en: No approved items found for this week.
it: Per questa settimana non è disponibile alcuna news.

en: These items were approved this past week (total: %d).
it: Queste news sono state approvate la settimana passata (totale: %d).

en: Choose a News item and you can browse, search, and post messages.
it: Seleziona una notizia e puoi visualizzare, ricercare e inviare messaggi.

en: No News Found
it: Nessuna notizia

en: Read More/Comment
it: Leggi altro/Replica

en: News archive
it: Archivio News

en: Submit News
it: Invia per

en: Not Found
it: Nessuno trovato

en: Submitting news from the news group is not allowed.
it: Non è consentito inserire una notizia dal gruppo Notizie.

en: News Added.
it: News aggiunta.

en: Error: both subject and body are required.
it: Errore - oggetto e messaggio sono obbligatori.

en: Category Inserted
it: Categoria inserita

en: Once you add a category, it cannot be deleted
it: Una volta inserita una categoria non può più essere rimossa.

en: Start by filling in the fields below. When you click continue, you will be shown a list of skills and experience levels that this job requires.
it: Riempi i campi sottostanti. Cliccando su continua ti verrà visualizzato un elenco di competenze ed esperienze necessarie per la posizione.

en: Short Description
it: Descrizione breve

en: Long Description
it: Descrizione lunga

en: Continue >>
it: Continua >>

en: Job inserted successfully
it: Posizione inserita

en: Job updated successfully
it: Aggiornamento posizione effettuata

en: Skill
it: Competenza

en: Job update failed - wrong project_id
it: Aggiornamento posizione fallita - project_id errato

en: Job skill updated successfully
it: Aggiornamento competenza posizione eseguito

en: Job skill update failed - wrong project_id
it: Aggiornamento competenza posizione fallita - project_id errato

en: Job skill deleted successfully
it: Rimozione competenza posizione effettuata

en: Job skill delete failed - wrong project_id
it: Rimozione competenza posizione fallita - project_id errato

en: Now you can edit/change the list of skills attached to this posting. Developers will be able to match their skills with your requirements.
it: È possibile cambiare l'elenco delle competenze necessarie per questa posizione. Gli sviluppatori potranno confrontare le loro attitudini con i tuoi requisiti.

en: All postings are automatically closed after two weeks.
it: Tutte le posizioni verranno chiuse automaticamente dopo due settimane.

en: Update Descriptions
it: Aggiorna descrizioni

en: Finished
it: Finito

en: User updated successfully
it: Aggiornamento utente eseguito

en: Failed to add the skill %s
it: Aggiunta competenza fallita %s

en: Skill added successfully
it: Competenza aggiunta

en: Keywords
it: Parole chiave

en: No skills selected to edit.
it: Nessuna competenza da modificare selezionata.

en: Edit Skills
it: Modifica competenze

en: Done
it: Fatto

en: Cancelled skills update
it: Aggiornamento competenze Rimosso

en: No skills selected to delete.
it: Nessuna competenza da rimuovere selezionata.

en: Failed to delete any skills: %s
it: Rimozione competenze fallita: %s

en: Confirm skill delete
it: Conferma la Rimozione delle competenze

en: Are you <strong>sure</strong> you wish to continue?
it: Sei <strong>sicuro</strong> di voler continuare?

en: Confirm
it: Conferma

en: Skill deletion cancelled
it: Rimozione competenza annullata

en: Edit Your Profile
it: Modifica il profilo

en: No Such User
it: L'utente non esiste

en: Edit Public Permissions
it: Modifica permessi pubblici

en: The following option determines if others can see your skills. If they cannot, you can still enter your skills.
it: Le seguenti opzioni determinano se altri possono vedere le tue competenze. Anche se non possono vederle, puoi comunque inserirle.

en: Update Permissions
it: Aggiorna permessi

en: No skill types in database (skills_data_types table)
it: Nessun tipo competenze disponibile nel database (tabella skills_data_types)

en: Add a new skill
it: Aggiungi una nuova competenza

en: You can enter new skills you have acquired here. Please enter the start and finish dates as accurately as possible.
it: Inserire nuove competenze acquisite. Per favore, inserisci il periodo nel modo più accurato possibile.

en: All fields are required!
it: Tutti i campi sono richiesti!

en: Keywords (max 255 characters)
it: Parole chiave (massimo 255 caratteri)

en: Add This Skill
it: Aggiungi questa competenza

en: Edit/Delete Your Skills
it: Modifica/Rimuovi le tue competenze

en: Help Wanted Latest Posts
it: Ultimi inserimenti

en: Help Wanted System
it: Sistema per la ricerca di aiuto

en: Here is a list of positions available for this project.
it: Di seguito è elencato un elenco di posizioni disponibili per il progetto.

en: Click job titles for more detailed descriptions.
it: Seleziona il titolo delle posizioni per maggiori informazioni.

en: The %s Project Help Wanted board is for non-commercial, project volunteer openings. Commercial use is prohibited.
it: I progetti in ricerca di aiuto di %s sono disponibile per progetti non commerciali. Non è consentito un uso commerciale.

en: Project listings remain live for two weeks, or until closed by the poster, whichever comes first. (Project administrators may always re-post expired openings.)
it: 'elenco dei progetti rimane attivo per due settimane oppure finché ne viene chiusa la posizione. Gli amministratori di progetto possono ri-postare posizioni scadute.

en: Browse through the category menu to find projects looking for your help.
it: Consulta i menu di categoria per trovare i progetti in cerca di aiuto.

en: If you're a project admin, log in and submit help wanted requests through your project administration page.
it: Se sei un amministratore di progetto, fai il login e inserisci le tue richieste d'aiuto tramite la tua pagina di amminstrazione progetto.

en: To suggest new job categories, submit a request via the support manager.
it: Per suggerire ulteriori categorie, sottoponi una richiesta tramite il support manager.

en: Last posts
it: Ultimi inserimenti

en: more latest posts
it: inserimenti più recenti

en: Must select a skill ID
it: È necessario selezionare un ID competenza

en: Error inserting into skill inventory:
it: Errore durante l'inserimento della competenza:

en: Added to skill inventory
it: Aggiungi a elenco competenze

en: Error: skill already in your inventory
it: Errore - competenza già inserita

en: You must be logged in first
it: Devi essere collegato

en: Level
it: Livello

en: Experience
it: Esperienza

en: No Skill Inventory Set Up
it: Nessun inventario compentenze disponibile

en: Add Skill
it: Aggiungi competenza

en: Invalid ID
it: ID non valido

en: Date Opened
it: Data inserimento

en: %s project
it: Progetto %s

en: None Found
it: Nessuno trovato

en: View a Job
it: Visualizza posizione

en: Contact Info
it: Informazioni sul contatto

en: Required Skills
it: Competenze richieste

en: View a User Profile
it: Visualizza un profilo utente

en: This user has set his/her profile to private.
it: L'utente ha impostato il suo profilo a privato.

en: Skills profile for
it: Profilo delle competenze

en: Add a new Task
it: Aggiungi un nuovo task

en: Task Details
it: Dettaglio attività

en: Estimated Hours
it: Ore stimate

en: The system will modify your start/end dates if you attempt to create a start date earlier than the end date of any tasks you depend on.
it: La data inizio e fine dell'attività devono essere posteriori alle date di inizio delle attività dalle quali dipende altrimenti il sistema modificherà automaticamente le date.

en: View Calendar
it: Visualizza calendario

en: Category Updated
it: Categoria aggiornata

en: No categories defined
it: Nessuna categoria definita

en: Category Name
it: Nome categoria

en: It is not recommended that you change the category name because other things are dependent upon it. When you change the category name, all related items will be changed to the new name.
it: Non è consigliato cambiare la categoria perchè altri elementi dipendono da essa. Quando si cambia una categoria, tutti gli elementi relazionati verranno assegnati automaticamente al nuovo nome della nuova categoria.

en: Send All Updates To
it: Invia tutti gli aggiornamenti a

en: Subproject Name
it: Nome sottoprogetto

en: You are about to permanently and irretrievably delete this subproject and all its related data!
it: Stai per rimuovere in modo permanente e irrimediabile questo sottoprogetto e tutti i dati!

en: Browse tasks
it: Consulta le attività

en: Task Id
it: Id attività

en: Detailed
it: Dettagliato

en: Sort On
it: Ordina per

en: Detail View
it: Vista dettagliata

en: Browse
it: Consulta

en: No Matching Tasks found
it: Nessuna attività trovata

en: Add tasks using the link above
it: Aggiungi nuove attività utilizzando i link elencati sopra

en: * Denotes overdue tasks
it: * indica attività scadute

en: January
it: gennaio

en: February
it: febbraio

en: March
it: marzo

en: April
it: aprile

en: May
it: maggio

en: June
it: giugno

en: July
it: luglio

en: August
it: agosto

en: September
it: settembre

en: October
it: ottobre

en: November
it: novembre

en: December
it: dicembre

en: Upload data into the tasks
it: Effettua l'upload dei dati nel Gestore Attività

en: Choose a file in the proper .csv format for uploading.
it: Seleziona un file in formato .csv per l'upload.

en: Are you sure you want to delete this task?
it: Sei sicuro di voler rimuovere questa attività?

en: Task Detail
it: Dettagli dell'attività

en: Original Comment
it: Commento originale

en: Hours
it: Ore

en: Normal
it: Normale

en: Gantt Chart
it: Diagramma Gantt

en: Not Started
it: Non iniziato

en: Tasks That Depend on This Task
it: Attività che dipendono da questa attività

en: No Tasks are Dependent on This Task
it: Nessuna attività dipende da questa attività

en: Related Tracker Items
it: Elementi del tracker relazionati

en: No Related Tracker Items Have Been Added
it: Nessuna relazione con elementi del tracker

en: No Comments Have Been Added
it: Nessun commento è stato inserito

en: Task Change History
it: Storia delle modifiche all'attività

en: No Changes Have Been Made
it: Non è stato effettuato alcun cambiamento

en: Choose a Subproject and you can browse/edit/add tasks to it.
it: Selezionare un sottoprogetto e puoi visualizzare/modificare e aggiungere attività.

en: Modify Task
it: Modifica attività

en: Delete this task
it: Rimuovi questa attività

en: You should choose only tasks which must be completed before this task can start.
it: Scegliere solo le attività che devono essere completate prima che questa attività possa cominciare.

en: Time tracking
it: Registro delle consuntivazioni

en: Week
it: Settimana

en: Day
it: Giorno

en: Task Reporting System
it: Sistemi di reportistica per le attività

en: Aging Report
it: Reportistica sulla anzianità

en: Report by Assignee
it: Report per tecnico

en: Report by Subproject
it: Report per sottoprogetto

en: Average duration for closed tasks (days)
it: Durata media per attività chiuse (giorni)

en: Number of started tasks
it: Numero di attività iniziate

en: Number of tasks still not completed
it: Numero di attività non ancora completate

en: Tasks By Category
it: Attività per categoria

en: Open Tasks By Category
it: Attività aperte per categoria

en: All Tasks By Category
it: Tutte le attività per categoria

en: Tasks By Assignee
it: Attività per tecnico

en: Open Tasks By Assignee
it: Attivià aperte per tecnico

en: All Tasks By Assignee
it: Tutte le attivià per tecnico

en: Note that same task can be assigned to several technicians. Such task will be counted for each of them.
it: Un attività può essere assegnata a più tecnici; queste attività sarà conteggiata per ognuno degli assegnatari.

en: Task Created Successfully
it: Attività creata con successo

en: Task Updated Successfully
it: Attività aggiornata con successo

en: Successfully Added Tracker Relationship
it: Aggiornata relazione con tracker

en: Confirmation failed. Task not deleted
it: Conferma non eseguita; l'attività non è stata rimossa.

en: Task Successfully Deleted
it: Attività rimossa

en: Warning!
it: Avvertimento!

en: This page lets you choose a file, in .csv format, and upload it so it can be inserted in the current subproject.
it: Questa pagina ti permette di selezionare un file in formato .csv e di effettuare l'upload in modo tale che venga inserito nel sottoprogetto corrente.

en: Cannot add database entry
it: Impossibile aggiungere database

en: Database scheduled for creation
it: Database schedulato per la creazione

en: Database Information
it: Informazioni sui database

en: Click to confirm deletion
it: Clicca per confermare la Rimozione

en: Add New Database
it: Aggiungi nuovo database

en: Database Type
it: Tipo database

en: Maximum number of databases of all types have been allocated
it: Il numero massimo di database di tutti i tipi sono già stati allocati.

en: DB Type
it: Tipo DB

en: New Password
it: Nuova password

en: Confirm New
it: Conferma nuovo

en: Current Databases
it: Database esistenti

en: Error: file must be > 20 bytes and < 256000 bytes in length
it: Errore - la dimensione del file deve essere compreso tra 20 e 256000 byte

en: Multimedia File Uploaded
it: File multimediale inserito

en: Both file name and description are required
it: Nome file e descrizione sono obbligatori

en: Multimedia File Deleted
it: File multimediale Rimosso

en: File description is required
it: La descrizione del file è obbligatoria

en: Multimedia File Properties Updated
it: Proprietà aggiornate

en: Edit Multimedia Data
it: Modifica dati multimediali

en: You can store up to %s MB of multimedia data (bitmap and vector graphics, sound clips, 3D models) in the database. Use this page to add/delete your project multimedia data.
it: Si possono memorizzare nel database fino a %s MB di dati multimediali (immagini bitmap e vettoriali, suoni, modelli tridimensionali). Usa questa pagina per aggiungere o rimuovere questo tipo di file al progetto.

en: Replace with new file (optional)
it: Sostituisci con nuovo file (opzionale)

en: MIME Type
it: Tipo MIME

en: Reset
it: Annulla

en: Add Multimedia Data
it: Aggiungi dati multimediali

en: Local filename
it: Filename locale

en: Dims
it: Dimensioni

en: Del
it: Rimuovi

en: Update All Category Changes
it: Aggiorna tutte le modifiche alle categorie

en: Project information updated
it: Informazioni progetto aggiornate

en: Project Information for %s
it: Informazioni progetto para %s

en: Misc. Project Information
it: Informazioni varie sul progetto

en: Group shell (SSH) server:
it: Server SSH:

en: Group directory on shell server:
it: Directory sul server shell:

en: Project WWW directory on shell server:
it: Directory WWW sul server shell:

en: Homepage Link
it: Homepage

en: If you wish, you can provide default email addresses to which new submissions will be sent
it: È possibile inserire un indirizzo email al quale verranno inviate tutti i nuovi inserimenti

en: New Document Submissions
it: Nuovi inserimenti

en: (send on all updates)
it: (invia per tutti gli aggiornamenti)

en: Add Users From List
it: Aggiungi utenti dall'elenco

en: Choose the <strong>First Letter</strong> of the name of the person you wish to add.
it: Seleziona la <strong>prima lettera </strong> del nome della persona da aggiungere.

en: No Matching Users Found
it: Nessun utente trovato

en: Finish
it: Termina

en: Successful
it: Successo

en: Choose the role for each user and then press “Add All”.
it: Seleziona un ruolo per ogni utente e poi premi “Aggiungi tutti”.

en: Add All
it: Aggiungi tutti

en: Project History
it: Cronologia delle modifiche

en: Post Jobs
it: Inserisci posizioni

en: Edit Jobs
it: Modifica posizioni

en: VHOSTs
it: Host virtuali

en: Database Admin
it: Amministrazione database

en: This log will show who made significant changes to your project and when
it: Questo registro mostra chi ha apportato modifiche significative al progetto e quando

en: <strong>NOTE:</strong><dl><dt><strong>Project Admins (bold)</strong></dt><dd>can access this page and other project administration pages</dd><dt><strong>Release Technicians</strong></dt><dd>can make the file releases (any project admin also a release technician)</dd><dt><strong>Tool Technicians (T)</strong></dt><dd>can be assigned Bugs/Tasks/Patches</dd><dt><strong>Tool Admins (A)</strong></dt><dd>can make changes to Bugs/Tasks/Patches as well as use the /toolname/admin/ pages</dd><dt><strong>Tool No Permission (N/A)</strong></dt><dd>Developer doesn't have specific permission (currently equivalent to '-')</dd><dt><strong>Moderators</strong> (forums)</dt><dd>can delete messages from the project forums</dd><dt><strong>Editors</strong> (doc. manager)</dt><dd>can update/edit/remove documentation from the project.</dd></dl>
it: <strong>NOTA:</strong><dl><dt><strong>Amministratori del progetto (grassetto)</strong></dt><dd>possono accedere a questa e alle altre pagine di l'amministrazione del progetto</dd><dt><strong>Tecnici dei rilasci</strong></dt><dd>possono rilasciare file (qualsiasi amministratore del progetto è anche tecnico dei rilasci)</dd><dt><strong>Tecnici degli strumenti (T)</strong></dt><dd>a loro possono essere assegnati bug/attività/patch, ecc</dd><dt><strong>Amministratori di strumenti (A)</strong></dt><dd>possono effettuare cambiamenti a bug/attività, ecc e amministrare gli strimenti con le pagine /nomestrumento/admin/</dd><dt><strong>Nessun permesso sullo strumento (N/A)</strong></dt><dd>Lo sviluppatore non ha alcun permesso specifico (equivalente a '-')</dd><dt><strong>Moderatori</strong> (forum)</dt><dd>possono rimuovere i messaggi dai forum</dd><dt><strong>Editori</strong> (Manager documentazione)</dt><dd>possono aggiornare/modificare/eliminare la documentazione del progetto.</dd></dl>

en: New Role
it: Nuovo ruolo

en: Use Project Activity
it: Usa Attività del progetto

en: Use Forums
it: Usa Forum

en: Use Mailing Lists
it: Usa Mailing Lists

en: Use Surveys
it: Usa sondaggi

en: Use News
it: Usa News

en: Use File Release System
it: Usa il sistema per i rilasci di file

en: Use FTP
it: Usa FTP

en: Use Statistics
it: Usa Statistiche

en: Tool Admin
it: Amministrazione tool

en: Accept
it: Approva

en: Edit Observer
it: Modifica osservatore

en: Virtual Host scheduled for creation.
it: Host virtuale schedulato per la creazione.

en: Not a valid hostname - %s
it: Nome host non valido - %s

en: VHOST deleted
it: Host virtuale Rimosso

en: Virtual Host Management
it: Gestione host virtuali

en: New Virtual Host <em>(e.g. vhost.org)</em>
it: Nuovo host virtuale <em>(esempio: vhost.org)</em>

en: No VHOSTs defined
it: Nessun host virtuale definito

en: Project Member List
it: Elenco partecipanti al progetto

en: If you would like to contribute to this project by becoming a member, contact one of the project admins, designated in bold text below.
it: Se vuoi partecipare a questo progetto, contatta uno degli amministratori, contrassegnati dal grassetto qui sotto.

en: Skills
it: Competenze

en: Developer
it: Sviluppatore

en: Your request has been submitted.
it: La tua richiesta è stata inoltrata.

en: Request to join project
it: Richiedi di partecipare al progetto

en: Area
it: Aree

en: Registration complete
it: Registrazione completata

en: Your project has been submitted to the %s administrators. Within 72 hours, you will receive notification of their decision and further instructions.
it: Il progetto è stato sottoposto agli amministratori di %s. Entro 72 ore riceverai notifica della loro decisione e ulteriori istruzioni.

en: Thank you for choosing %s.
it: Grazie per aver scelto %s.

en: To apply for project registration, you should fill in basic information about it. Please read descriptions below carefully and provide complete and comprehensive data. All fields below are mandatory.
it: Per registrare un progetto, devi inserire alcune informazioni di base. Leggi attentamente le descrizioni e fornisci informazioni complete e attendibili. Tutti i campi sono obbligatori.

en: Please provide detailed, accurate description of your project and what %1$s resources and in which way you plan to use. This description will be the basis for the approval or rejection of your project's hosting on %1$s, and later, to ensure that you are using the services in the intended way. This description will not be used as a public description of your project. It must be written in English. From 10 to 1500 characters.
it: Inserisci una descrizione dettagliata e accurata del tuo progetto e quali risorse di %1$s userai. Questa descrizione sarà la base per la scelta di approvare o rifiutare il tuo progetto su %1$s e, in futuro, per garantire l'utilizzo delle risorse nel modo dovuto. La descrizione non sarà utilizzata come descrizione pubblica del progetto. Deve essere scritta in inglese.

en: This is the description of your project which will be shown on the Project Summary page, in search results, etc. (at least 10 characters)
it: Questa è la descrizione del tuo progetto che sarà visualizzata nel sommario, nei risultati della ricerca, ecc.

en: You can choose among different SCM for your project, but just one (or none at all). Please select the SCM system you want to use.
it: Puoi selezionare un solo SCM per il tuo progetto.

en: Users
it: Utenti

en: User Activity
it: Attività utente

en: Project-specific reports: Tracker, Task Mgr, Forums, Doc Mgr, Downloads
it: Report specifici per il progetto: Tracker, Gestore attività, Forum, Gestore documenti, download

en: Project Activity
it: Attività del progetto

en: Site-wide reports: Tracker, Task Mgr, Forums, Doc Mgr, Downloads
it: Report per l'intero sito: Tracker, Gestore attività, Forum, Gestore Documentazione, Download

en: Tool Pie Graphs
it: Grafico a torta

en: Site-Wide Activity
it: Attività per l'intero sito

en: Individual User Time Report (graph)
it: Reportistica individuale per utente (grafico)

en: Individual Project Time Report (graph)
it: Report individuali per progetto (grafico)

en: Site-Wide Time Report (graph)
it: Reportistica sulle consuntivazioni per l'intero sito (grafico)

en: Site-Wide Total Hours Graph (graph)
it: Grafico sulle ore totale per l'intero sito

en: User Summary Report
it: Sommario utente

en: Administrative
it: Amministrativo

en: Initialize / Rebuild Reporting Tables
it: Inizializza/Ricostruisci tabelle

en: Manage Time Tracker Categories
it: Gestisci categorie delle consuntivazioni

en: Time Tracking By Project
it: Registro consuntivazioni per progetto

en: Press ONLY ONCE
it: Premi UNA SOLA VOLTA

en: Site-Wide Time Tracking
it: Registro delle consuntivazioni per l'intero sito

en: Project/Task
it: Progetto/Attività

en: Total Hours
it: Ore Totali

en: Add Entry
it: Aggiungi elemento

en: Change Week
it: Cambia settimana

en: Choose A Week to Record Or Edit Your Time.
it: Seleziona una settimana per consuntivare.

en: Week Starting
it: Settimana iniziale

en: Time Code
it: Codice consuntivazione

en: Choose the <strong>First Letter</strong> of the name of the person you wish to report on.
it: Seleziona la <strong>prima lettera</strong> deel nome della persona per la quale creare la reportistica.

en: Choose the range from the pop-up boxes below. The report will list all tasks with an open date in that range.
it: Seleziona un intervallo dalla lista. Il report visualizzerà tutte le attività con la data di inizio in questo intervallo.

en: Task Status
it: Stato attività

en: No matches found
it: Nessuna corrispondenza trovata

en: Cum. Hrs
it: Ore cumulative

en: Rem. Hrs
it: Ore rimanenti

en: User Time Reporting
it: Reportistica sulle consuntivazioni per utente

en: This project's documents
it: Documenti di questo progetto

en: This forum
it: Questo forum

en: This project's forums
it: Forum di questo progetto

en: This project's releases
it: Rilasci di questo progetto

en: This project's news
it: News di questo progetto

en: This project's tasks
it: Attività di questo progetto

en: This project's trackers
it: Tracker di questo progetto

en: No sections available (check your permissions)
it: Non è stata trovata alcuna sezione (controlla i tuoi privilegi)

en: with all words
it: con tutte le parole

en: with one word
it: una parola

en: %s Search Results
it: Risultati di ricerca %s

en: Completed
it: Completato

en: Search the entire project
it: Ricerca all'interno di tutto il progetto

en: People
it: Persone

en: Error: Invalid search
it: Errore - ricerca non valida

en: Body
it: Contenuto

en: Contact
it: Contatto

en: Message has been sent
it: Il messaggio è stato inviato

en: Your Name
it: Il tuo nome

en: Your Email Address
it: Indirizzo email:

en: Send Message
it: Invia messaggio

en: Submit A New Snippet
it: Inserisci un nuovo frammento

en: Error: snippet_package_version_id missing
it: Errore - snippet_package_version_id mancante

en: Error: Only the creator of a package version can add snippets to it.
it: Errore - Solo chi ha creato una versione di un package può aggiungere frammenti.

en: Back To Add Page
it: Torna al modulo di inserimento

en: Error: That snippet was already added to this package.
it: Errore - Questo frammento è già stato aggiunto a questo package.

en: Error doing snippet version insert
it: Errore nell'insermento della versione del frammento!

en: Snippet Version Added Successfully.
it: Versione del frammento aggiunta con successo.

en: Error: Go back and fill in all the information
it: Errore - Torna indietro e riempi tutti i campi

en: Add This Snippet Version ID:
it: Aggiungi questo frammento di versione ID:

en: Make sure all info is complete and accurate
it: Assicurati che tutte le informazioni siano complete e accurate

en: No Snippets Are In This Package Yet
it: Nessun frammento nel package

en: Snippets In This Package
it: Frammenti presenti nel pacchetto

en: If you have modified a version of a snippet and you feel it is significant enough to share with others, please do so.
it: Se hai modificato una versione di un frammento e pensi che valga la pena di condividere queste modifiche con altre persone, aggiungi una nuova versione.

en: Paste the Code Here
it: Incolla qui il codice

en: Error doing snippet package version insert
it: Errore nell'inserimento della versione del package!

en: Snippet Package Version Added Successfully.
it: Versione del package aggiunta con successo.

en: IMPORTANT!
it: IMPORTANTE!

en: If a new window opened, use it to add snippets to your package. If a new window did not open, use the following link to add to your package BEFORE you leave this page.
it: Se si è aperta una nuova finestra, usa quella per aggiungere il frammento. Se non si è aperta, usa il link seguente per aggiungere il frammento PRIMA di uscire da questa pagina.

en: <strong>Browse the library</strong> to find the snippets you want to add, then add them using the new window link shown above.
it: <strong>Consulta la libreria</strong> per trovare i frammenti che vuoi aggiungere e aggiungili utilizzando il modulo nella nuova finestra.

en: If you have modified a version of a package and you feel it is significant enough to share with others, please do so.
it: Se hai modificato una versione di un package e pensi che valga la pena di condividere questa modifica con altri, inserisci una nuova versione.

en: Snippet Library
it: Libreria dei frammenti di codice

en: Snippets by language: %s
it: Frammenti per linguaggio: %s

en: Snippets by category: %s
it: Frammenti per categoria: %s

en: No snippets found.
it: Nessun frammento trovato.

en: Snippet ID
it: Id frammento

en: Packages Of Snippets
it: Package di frammenti

en: Snippets
it: Frammenti

en: Error: no versions found
it: Errore - nessuna versione trovata

en: Versions Of This Snippet:
it: Versioni del frammento:

en: Download Version
it: Scarica versione

en: Date Posted
it: Data inserimento

en: Changes since last version:
it: Modifiche dall'ultima versione:

en: Download a raw-text version of this code by clicking on “Download Version”
it: Scarica una versione in formato raw-text cliccando su “Scarica versione”

en: Latest Snippet Version:
it: Ultima versione del frammento:

en: Submit a new version
it: Inserisci una nuova versione

en: You can submit a new version of this snippet if you have modified it and you feel it is appropriate to share with others.
it: Puoi inserire una nuova versione del frammento se l'hai modificato e ti sembra appropriato condividerlo con gli altri.

en: Versions Of This Package:
it: Versioni del package:

en: Package Version
it: Versione package

en: Edit/Del
it: Modifica/Rimuovi

en: You can submit a new version of this package if you have modified it and you feel it is appropriate to share with others.
it: Puoi inserire una nuova versione del pacchetto se l'hai modificato e ti sembra appropriato condividerlo con gli altri.

en: Browse by Language
it: Consulta per linguaggio

en: Submit A New Snippet Package
it: Inserisci un nuovo pacchetto di frammenti

en: Snippet Package Added Successfully.
it: Pacchetto di frammenti creato con successo.

en: Suggest a Language
it: Suggerisci un linguaggio

en: Suggest a Category
it: Suggerisci una categoria

en: Choose One
it: Seleziona uno

en: Unix Admin
it: Amministrazione Unix

en: HTML Manipulation
it: Manipulazione HTML

en: BBS Systems
it: Sistemi BBS

en: Auctions
it: Aste

en: Calendars
it: Calendari

en: Database Manipulation
it: Manipolazione database

en: Searching
it: Ricerca

en: File Management
it: Gestione file

en: Games
it: Giochi

en: Voting
it: Votazione

en: Shopping Carts
it: Carrelli spesa

en: Math Functions
it: Funzioni matematiche

en: Function
it: Funzione

en: Full Script
it: Script completo

en: Sample Code (HOWTO)
it: Codice d'esempio (HOWTO)

en: Class
it: Classe

en: WebSite Only
it: Solo sito web

en: Other Language
it: Altro linguaggio

en: Create A Package
it: Crea un pacchetto

en: Snippet Added Successfully.
it: Frammento inserito con successo.

en: Script Type
it: Tipo script

en: en_US
it: it_IT

en: More than <strong>%d</strong> projects in result set.
it: Più di <strong>%d</strong> progetti.

en: Software Map
it: Mappa del software

en: That Trove category does not exist
it: La categoria Trove richiesta non è valida

en: Remove This Filter
it: Elimina questo filtro

en: %s projects
it: %s progetti

en: Browse By
it: Consulta per

en: Activity Percentile
it: Percentuale di attività

en: Source of %s
it: Sorgente di %s

en: OVERVIEW STATS
it: Sommario statistiche

en: PROJECT STATS
it: Statistiche sito

en: SITE GRAPHS
it: Grafici sito

en: Total Non-English
it: Totale non inglesi

en: This is a list of the preferences that users have chosen in their user preferences; it does not include languages which are selected via cookies or browser preferences
it: Questo è un elenco delle lingue che gli utenti hanno selezionato nelle proprie preferenze; non include lingue impostate tramite browser oppure cookie.

en: Source IP
it: Indirizzo IP

en: Projects in trove category:
it: Progetti nelle categorie trove:

en: OR enter Special Project List:
it: OPPURE inserisci Lista dei progetti speciali:

en: <strong>comma separated</strong> group_id's)
it: ID dei progetti <strong>separati da virgole</strong>)

en: last_30
it: ultimi 30

en: View by:
it: Visualizza per:

en: Generate Report
it: Genera Report

en: All Trkr
it: Tutti i tracker

en: Site
it: Sito

en: Subdomain
it: Sottodominio

en: Query returned no valid data.
it: La query non ha restituito dati validi.

en: Statistics for the past %d days
it: Statistiche per i %d giorni passati

en: Site Views
it: Viste del sito

en: Subdomain Views
it: Vista per sottodomino

en: No Data
it: Nessun dato

en: Statistics for the past %d months
it: Statistiche per gli ultimi %d mesi

en: Current Aggregate Statistics for All Time
it: Statistiche aggregate da sempre

en: Developers
it: Sviluppatori

en: New users
it: Nuovi utenti

en: It's simple to create a survey.
it: È semplice aggiungere un sondaggio.

en: Create questions and comments using the forms above.
it: Crea domande e commenti utilizzando il modulo qui sopra.

en: Create a survey, listing the questions in order (choose from <strong>your</strong> list of questions).
it: Crea un sondaggio, elenca le domande (seleziona dal <strong>tuo</strong> elenco di domande).

en: Link to the survey using this format: %s where XX is the survey number
it: Linka al sondaggio usando il formato: %s dove XX è il numero del sondaggio

en: You can now activate/deactivate surveys on the %1$s Edit Existing Surveys %2$s page
it: È adesso possibile attivare/disattivare i sondaggi sulla pagina di %1$s Modifica sondaggi esistenti %2$s

en: Survey Questions
it: Domande sondaggi

en: You may use any of these questions on your surveys
it: Le domande elencate possono essere utilizzate in tutti i sondaggi

en: NOTE: use these question_id's when you create a new survey
it: NOTA: usare questi id domande quando si crea un nuovo sondaggio

en: Results
it: Risultati

en: Yes / No
it: Si / No

en: Survey Results
it: Risultati sondaggio

en: No Survey Question is found
it: Nessuna domanda trovata

en: Add Survey
it: Aggiungi sondaggio

en: Show Results
it: Visualizza risultati

en: WARNING! It is a bad idea to change a question after responses to it have been submitted
it: ATTENZIONE! Non è una buona idea cambiare una domanda quando sono state inserite risposte a questa domanda.

en: Question
it: Domanda

en: WARNING! It is a bad idea to edit a survey after responses have been posted
it: ATTENZIONE! È generalmente una cattiva idea modificare un sondaggio dopo che sono state inserite risposte

en: Survey Title
it: Titolo sondaggio

en: Is Active?
it: attivo?

en: Addable Questions
it: Domande che si possono aggiungere

en: Questions
it: Domande

en: Questions in this Survey
it: Domande in questo sondaggio

en: Survey ID
it: ID del sondaggio

en: Number of Questions
it: Numero di domande

en: Number of Votes
it: Numero di voti

en: Result
it: Risultati

en: Result with Graph
it: Risultati con grafico

en: Result with Graph and Comments
it: Risultati con grafico e commenti

en: Warning - you are about to vote a second time on this survey.
it: Attenzione - stai votando una seconda volta per questo sondaggio.

en: No Votes
it: Nessun voto

en: The information collected in these surveys will never be sold to third parties or used to solicit you to purchase any goods or services.
it: Le informazioni raccolte in questi sondaggi non saranno mai vendute a terze parti oppure utilizzate per sollecitare l'acquisto di prodotti o servizi.

en: This information is being gathered to build a profile of the projects and developers being surveyed. That profile will help visitors to the site understand the quality of a given project.
it: Questa informazione viene raccolta per costruire un profilo dei progetti e degli sviluppatori. Questo profilo darà la possibilità ai visitatori del sito di percepire la qualità di un determinato progetto.

en: The ID's of those who answer surveys are suppressed and not viewable by project administrators or the public or third parties.
it: Non è possibile per gli amministratori dei progetti vedere quali ripsoste sono state date dei singoli partecipanti.

en: The information gathered is used only in aggregate form, not to single out specific users or developers.
it: Le informazioni raccolte vengono usate solo in modalità aggregata e non per visualizzare dati su singoli utenti o sviluppatori.

en: If any changes are made to this policy, it will affect only future data that is collected and the user will of course have the ability to 'opt-out'.
it: Se in futuro questa policy dovesse cambiare, riguarderà comunque solo dati futuri, mai quelli inseriti prima.

en: Vote registered
it: Voto registrato

en: If you vote again, your old vote will be erased.
it: Se voti nuovamente, il tuo vecchio voto verrà Rimosso.

en: Vote for Survey
it: Nome del sondaggio

en: Survey Complete
it: Sondaggio completo

en: Thank you for taking time to complete this survey.
it: Grazie per aver partecipato al sondaggio.

en: We track many project usage statistics on %s, and display here the top ranked projects in several categories.
it: Vengono mantenute diverse statistiche sull'utilizzo di %s. Qui trovi quelle relative ai progetti più seguiti, nelle varie categorie.

en: Most Active All Time
it: Progetti più attivi

en: Top Downloads
it: Download principali

en: Top Project Pageviews
it: Pagine più visitate, sul numero di visualizzazione del logo %1$s

en: Top Forum Post Counts
it: Forum più frequentati

en: Updated Daily
it: Aggiornato giornalmente

en: View Other Top Categories
it: Visualizza altre statistiche

en: More
it: Altri

en: Top Weekly Project Pageviews at *.%1$s (from impressions of %2$s logo)
it: Pagine di progetto più visitate su *.%1$s (dagli accessi al logo di %2$s)

en: Information about highest ranked users is not available.
it: Informazione sugli utenti più valutati non è disponibile.

en: Rating
it: Valutazione

en: Last Rank
it: Ultima posizione

en: Same
it: Uguale

en: Up %s
it: Salito di %s

en: Invalid Trove Category
it: Categoria Trove non valida
