FusionForge 5.2 - en to ja translation catalogue (186 entries)

en: Document Title
ja: ドキュメントタイトル

en: File
ja: ファイル

en: Upload File
ja: ファイルアップロード

en: Submit Information
ja: 情報送信

en: Stop Monitoring
ja: ストップモニタリング

en: Search
ja: 検索

en: Administration
ja: 管理

en: Latest News
ja: 最新ニュース

en: Discussion Forums:
ja: ディスカッションフォーラム:

en: Monitor Forum
ja: モニタ フォーラム

en: Save Place
ja: フォーラムの場所を記憶

en: Start New Thread
ja: 新規スレッド開始

en: HTML tags will display in your post as text
ja: HTMLタグはテキストとして表示されます。

en: Post Comment
ja: コメント投稿

en: Name is too short. It must be at least 3 characters.
ja: 名前が短すぎます。最低 3 文字以上でなければなりません。

en: Password must be at least 6 characters.
ja: パスワードは最低 6 文字以上でなければいけません。

en: There cannot be any spaces in the login name.
ja: ログイン名にスペースを含めてはいけません。

en: Name is too long. It must be less than 15 characters.
ja: 名前が長すぎます。最大 15 文字までです。

en: Illegal character in name.
ja: 規則違反な名前です。

en: That username already exists.
ja: そのユーザー名はすでに存在します。

en: Name is reserved for CVS.
ja: 名前はCSVの為に予約されています。

en: Name is reserved for DNS purposes.
ja: 名前はDNSの為に予約されています。

en: Group name cannot contain underscore for DNS reasons.
ja: DNSのため、グループ名にはアンダースコアが使えません。

en: Invalid Unix Name.
ja: 無効なUnixネーム

en: %s Project Approved
ja: %s プロジェクト 承認

en: Your project registration for %s has been denied.
ja: %s へのプロジェクトの登録が拒否されました。

en: Project Full Name
ja: プロジェクト名

en: Project Unix Name
ja: プロジェクトUnix名

en: Reasons for negative decision
ja: 拒否の理由

en: %s Project Denied
ja: %s プロジェクトの拒否

en: New %s Project Submitted
ja: 新しいプロジェクト %s が提出されました

en: Submitted Description
ja: 提出された記述

en: Please visit the following URL to approve or reject this project
ja: 以下のURLにてこのプロジェクトを許可、もしくは断って下さい。

en: Forums
ja: フォーラム

en: News
ja: ニュース

en: My Account
ja: マイアカウント

en: Home
ja: ホーム

en: Lists
ja: リスト

en: Mailing Lists
ja: メーリングリスト

en: Docs
ja: ドキュメント

en: Surveys
ja: 調査

en: Files
ja: ファイル

en: Invalid Password Or User Name
ja: 無効なパスワード、あるいは、ユーザー名

en: Account Suspended
ja: アカウント一時停止

en: Account Pending
ja: ペンディングアカウント

en: Account Deleted
ja: アカウント削除

en: Account Not Active
ja: アカウントがアクティブではありません。

en: You must supply a username
ja: ユーザー名を入力して下さい。(必須)

en: You must supply a password
ja: パスワードを入力してください。(必須)

en: Passwords do not match
ja: パスワードが一致しません

en: User with this email already exists - use people search to recover your login.
ja: (未訳：account_register.err_mailexist)User with this email already exists - use people search to recover your login.

en: %s Account Registration
ja: %s アカウント登録

en: Sunday
ja: 日曜

en: Monday
ja: 月曜

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Friday
ja: 金曜日

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Last 24 h
ja: 24時間以内

en: Last 7 days
ja: 1週間

en: Last month
ja: 1ヶ月

en: Notes
ja: ノート

en: Choose a tracker and you can browse/edit/add items to it.
ja: トラッカーでは、項目の 閲覧/編集/追加 などができます。

en: Monitored Forums
ja: モニタリングフォーラム

en: You are not monitoring any forums.
ja: フォーラムをモニタリングしていません。

en: You are not monitoring any files.
ja: ファイルをモニタリングしていません。

en: My Projects
ja: 私のプロジェクト

en: This project has not yet submitted a description.
ja: このプロジェクトはまだ記述を提出していません。

en: Latest File Releases
ja: 最新ファイルリリース

en: This Project Has Not Released Any Files
ja: このプロジェクトはファイルをひとつもリリースしていません。

en: Project Admins
ja: プロジェクト管理

en: Home Page
ja: ホームページ

en: Project Home Page
ja: プロジェクトホームページ

en: Public Forums
ja: パブリックフォーラム

en: DocManager: Project Documentation
ja: ドキュメントマネージャ：プロジェクトドキュメント

en: Anonymous FTP Space
ja: Anonymous FTP スペース

en: Cookies must be enabled past this point.
ja: ここから先はクッキーを有効にしてください

en: Login
ja: ログイン

en: [Lost your password?]
ja: [パスワードを忘れましたか？]

en: Your account is currently pending your email confirmation.
ja: メールアドレスの有効性をチェックするために確認のメールを送信しました。

en: Visiting the link sent to you in this email will activate your account.
ja: メールに記述されたリンクをたどり、アカウントをアクティブにしてください。

en: Edit Job
ja: ジョブ編集

en: History
ja: ヒストリ

en: This confirm hash exists more than once.
ja: (未訳：account_lostlogin.severalconfirm)This confirm hash exists more than once.

en: You have requested a change of email address on %s.
ja: %1$sにてメールアドレス変更の手続きがありました。

en: Please visit the following URL to complete the email change:
ja: 手続きの覚えのある方は以下のURLにて処理を完了してください:

en: %s Verification
ja: %s 認証

en: Changing your email address will require confirmation from your new email address, so that we can ensure we have a good email address on file.
ja: メールアドレスを変更するには、使えるアドレスになっているかをチェックするために新しいメールアドレスからの確認が必要になります。

en: We need to maintain an accurate email address for each user due to the level of access we grant via this account. If we need to reach a user for issues arriving from a shell or project account, it is important that we be able to do so.
ja: 使えるメールアドレスを必要としている理由はユーザーに与えてある権限の為です。もし、シェルアカウントやプロジェクトアカウントの問題があった場合には、ちゃんと連絡を取れるのが重要です。

en: Submitting the form below will mail a confirmation URL to the new email address. Visiting this link will complete the email change.
ja: 以下のフォームを送信すると、新しいメールアドレスに確認するためのURLを含むメールが送られます。そのURLをクリックすることによってメールアドレスの変更が終了されます。

en: New Email Address
ja: メールアドレス

en: You must supply valid password (at least 6 chars).
ja: 有効なパスワードを入力してください(最低 6 文字以上)

en: New passwords do not match.
ja: 新規パスワードが確認とマッチしませんでした。

en: %s Password Change Confirmation
ja: %s パスワード変更確認

en: Change Password
ja: パスワード変更

en: New Password (repeat)
ja: 新規パスワード(確認)

en: You are now a registered user on %s, the online development environment for Open Source projects.
ja: おめでとうございます。あなたはオープンソース開発の為のオンライン開発環境 %s の公認ユーザーになりました

en: Edit My Skills Profile
ja: スキルプロフィール編集

en: Language
ja: ランゲージ

en: Timezone:
ja: タイムゾーン:

en: Email Address
ja: メールアドレス

en: Change Email Address
ja: メールアドレス変更

en: Receive Email about Site Updates <em>(Very low traffic and includes security notices. Highly Recommended.)</em>
ja: サイトの最新情報<em>(セキュリティ情報を含む)</em>に関するメールを受け取る

en: Receive additional community mailings. <em>(Low traffic.)</em>
ja: 追加されたコミュニティのメールを受け取ります。

en: Reset Changes
ja: リセット

en: Someone (presumably you) on the %s site requested a password change through email verification.
ja: 誰か(もしくはあなた自身)が %s サイトでパスワードの変更を要求しました。

en: If this was not you, ignore this message and nothing will happen.
ja: もし、あなたが変更の申し込みを出していなかったら、このメッセージを無視してください。

en: If you requested this verification, visit the following URL to change your password:
ja: もし、このような申し込みをしましたら、以下のサイトへ行き、パスワードの変更をしてください。

en: Send Lost PW Hash
ja: パスワードハッシュを送る

en: Login Name (do not use uppercase letters):
ja: ログイン名(大文字を使用してはいけません)

en: Password (min. 6 chars):
ja: パスワード(最低 6 文字以上):

en: Password (repeat):
ja: パスワード(確認):

en: Language Choice:
ja: ランゲージ選択:

en: Register
ja: 登録

en: Account already active.
ja: そのアカウントはすでにアクティブです。

en: Cannot confirm account identity - invalid confirmation hash (or login name)
ja: アカウント同一性チェック - 無効の確認ハッシュ(あるいはログイン名)

en: Credentials you entered do not correspond to valid account.
ja: (未訳：account_verify.invalidcred)Credentials you entered do not correspond to valid account.

en: Error while activating account
ja: アカウントをアクティブにするときにエラーが発生しました

en: In order to complete your registration, login now. Your account will then be activated for normal logins.
ja: 登録を完了するには、今、すぐにログインしてください。そうすることによって、あなたのアカウントは有効になり、普通のログインもできるようになります。

en: Register New Project
ja: 新規プロジェクト登録

en: Unix name
ja: ログイン名

en: Forums Administration
ja: フォーラム 管理

en: Message Posted Successfully
ja: メッセージを投稿しました。

en: Change View
ja: チェンジビュー

en: Topic
ja: トピック

en: Topic Starter
ja: トピックの先頭

en: Replies
ja: 返事

en: Last Post
ja: 最後の投稿

en: Release Edit/File Releases
ja: パッケージ編集

en: Quick Release System
ja: クイックリリースシステム

en: Project Filelist
ja: ファイルリスト

en: File Release Notes and Changelog
ja: リリースノート

en: %s Statistics
ja: %s 統計

en: Top Project Downloads
ja: トッププロジェクトダウンロード

en: Highest Ranked Users
ja: 高評価のユーザー

en: Most Active This Week
ja: 今週、最も活発なプロジェクト

en: My Personal Page
ja: パーソナルページ

en: My Diary and Notes
ja: 日記 &amp; ノート

en: Register Project
ja: 新規プロジェクト登録

en: en
ja: ja

en: This project has not yet categorized itself in the
ja: このプロジェクトはまだ分類されていません。

en: Trove Software Map
ja: ソフトマップ

en: Survey not found.
ja: 調査報告は見つかりません

en: Edit Bookmark
ja: ブックマーク編集

en: Personal Page for %s
ja: %sのパーソナルページ

en: You're not a member of any active projects
ja: あなたはアクティブプロジェクトのメンバーではありません。

en: New File Releases
ja: ニューリリース

en: No Queued Items Found
ja: (未訳:news_admin.noqueued)No Queued Items Found For Project

en: Choose a News item and you can browse, search, and post messages.
ja: ニュースアイテムを選択するとニュースの 閲覧、検索、投稿ができます。

en: No News Found
ja: ニュースが見つかりません

en: News archive
ja: ニュースアーカイブ

en: Submit News
ja: ニュース送信

en: Submitting news from the news group is not allowed.
ja: ニュースグループからのニュースの提出は認められません。

en: News Added.
ja: ニュースを追加しました。

en: Skill
ja: スキル

en: Help Wanted System
ja: プロジェクトが協力者を求めています。

en: View a User Profile
ja: デベロッパープロフィール

en: Add a new Task
ja: タスク追加

en: January
ja: 1月

en: February
ja: 2月

en: March
ja: 3月

en: April
ja: 4月

en: May
ja: 5月

en: June
ja: 6月

en: July
ja: 7月

en: August
ja: 8月

en: September
ja: 9月

en: October
ja: 10月

en: November
ja: 11月

en: December
ja: 12月

en: Task Detail
ja: タスク詳細

en: Modify Task
ja: タスク修正

en: Task Reporting System
ja: タスクレポーティングシステム

en: Warning!
ja: 警告!

en: Database Information
ja: データベース情報

en: Virtual Host Management
ja: バーチャルホスト マネージメント

en: If you would like to contribute to this project by becoming a member, contact one of the project admins, designated in bold text below.
ja: もし、あなたが一人の開発者として、このプロジェクトの力になってくれるのなら、下のテキストの中に太字で明示しているプロジェクト管理者の誰かと連絡してください。

en: This forum
ja: フォーラム

en: People
ja: 人物

en: en_US
ja: ja

en: Activity Percentile
ja: 活動率

en: We track many project usage statistics on %s, and display here the top ranked projects in several categories.
ja: 私たちが %s 内にあるプロジェクトの使用統計をトレースしました。そこでいくつかのカテゴリーの中から人気の高いプロジェクトをご紹介します。

en: Most Active All Time
ja: 常に活発なプロジェクト

en: Top Project Pageviews
ja: (未訳:top.pageviews) Top Project Pageviews - Measured by impressions of the %1$s 'button' logo

en: Trove Map
ja: ソフトマップ
