FusionForge 5.2 - en to sv translation catalogue (956 entries)

en: Monitoring Started
sv: Bevakning startad

en: Monitoring Stopped
sv: Bevakning stoppad

en: No Valid Group Object
sv: Inga giltiga gruppobject

en: Title Must Be At Least 5 Characters
sv: Rubriken måste ha minst 5 tecken

en: Document Description Must Be At Least 10 Characters
sv: Dokumentbeskrivning måste ha minst 10 tecken

en: Document: Invalid docid
sv: Dokument: Ogiltigt docid

en: Unable To Add Monitor
sv: Kunde inte lägga till bevakning

en: Project
sv: Projekt

en: Document Title
sv: Dokumentrubrik

en: Submitter
sv: Inlämnare

en: No Documents Found
sv: Hittade inga dokument

en: Error: %s
sv: Fel: %s

en: Error
sv: Fel

en: Refers to the relatively brief title of the document (e.g. How to use the download server).
sv: Refererar till den relativt korta titeln för dokumentet (t.ex. hur man använder nerladdningsservern).

en: Description
sv: Beskrivning

en: A brief description to be placed just under the title.
sv: En kort beskrivning som placeras precis under rubriken.

en: File
sv: Fil

en: Upload File
sv: Överföra fil

en: File Name
sv: Filnamn

en: Submit Information
sv: Lämna information

en: Create
sv: Skapa

en: State
sv: Status

en: Title
sv: Rubrik

en: Author
sv: Författare

en: Size
sv: Storlek

en: View
sv: Visa

en: Stop Monitoring
sv: Avsluta Bevakning

en: Search
sv: Sök

en: Reporting
sv: Rapportering

en: Month
sv: Månad

en: Downloads
sv: Hämtat

en: Date
sv: Datum

en: Delete
sv: Ta bort

en: Forum Info Updated Successfully
sv: Uppdatering av foruminfo lyckades

en: Forum Name
sv: Forumnamn

en: Message
sv: Meddelande

en: Could not Update Master Thread parent with current time
sv: Kunde inte uppdatera huvudtrådens förälder med gällande tid

en: Forum name must be at least 3 characters.
sv: Forumnamn måste ha minst 3 tecken.

en: Invalid forum group identifier.
sv: Ogiltig gruppidentitet för forum.

en: You can only monitor if you are logged in.
sv: Du kan bara bevaka om du är inloggad.

en: You can only save your place if you are logged in.
sv: Du kan bara spara din position om du är inloggad.

en: Update failed
sv: Uppdatering misslyckades

en: Forum not found
sv: Hittade inte forum

en: Summary
sv: Sammanfattning

en: Latest News
sv: Senaste nyheterna

en: Discussion Forums:
sv: Diskussionsforum:

en: Monitor Forum
sv: Bevaka forum

en: Save Place
sv: Spara Plats

en: Start New Thread
sv: Starta ny tråd

en: Invalid Forum Object
sv: Ogiltigt forumobjekt

en: By
sv: Av

en: Reply
sv: Svar

en: Subject
sv: Ämne

en: HTML tags will display in your post as text
sv: HTML-kod kommer att visas som text i ditt inlägg

en: Post Comment
sv: Skapa inlägg

en: Receive comments via email
sv: Ta emot svar på ditt inlägg via e-post

en: Group_forum_id in db result does not match Forum Object
sv: Groupforum-ID i databasresultatet matchar inte forumobjektet

en: Getting next thread_id failed
sv: Hämtande av nästa thread_id misslyckades

en: Posting Failed
sv: inlägg misslyckades

en: Unable to get new message id
sv: Kunde inte hämta nytt meddelande-ID

en: Could Not Update Parent
sv: Kunde inte uppdatera förälder

en: Error: a forum message must include a message body and a subject.
sv: Måste innehålla ett meddelande och rubrik.

en: Invalid ParentMessage Object
sv: Ogiltigt föräldermeddelandeobjekt

en: 
    Read and respond to this message at: 
    %s
sv: 
    Läs och svara på detta meddelande: 
    %s

en: A file has been uploaded with this message.
sv: En fil har laddats upp med detta meddelande.

en: Name is too short. It must be at least 3 characters.
sv: Namnet är för kort. Det måste ha minst 3 tecken.

en: Filename can only be alphanumeric and “-”, “_”, “+”, “.”, “~” characters.
sv: Filnamn får bara innehålla alfanumeriska värden samt “-”, “_”, “+”, “.”, “~”.

en: FRSFile Appears to be invalid
sv: FRS-fil verkar vara ogiltig

en: That filename already exists in this project space
sv: Detta filnamn existerar redan i projektutrymmet

en: File cannot be moved to the permanent location
sv: Filen kan inte flyttas till den permanenta platsen

en: FRSPackage Name Must Be At Least 3 Characters
sv: FRS-paketnamn måste ha minst 3 tecken

en: Package Name can only be alphanumeric
sv: Paketnamn kan bara skrivas med alfanumeriska tecken

en: Release Notes
sv: Utgåvonoteringar

en: Change Log
sv: Ändringslogg

en: Must select a file.
sv: Måste välja en fil.

en: Password must be at least 6 characters.
sv: Lösenord måste ha minst 6 tecken.

en: There cannot be any spaces in the login name.
sv: Det får inte finnas mellanslag i inloggningsnamnet.

en: Name is too long. It must be less than 15 characters.
sv: Namnet är för långt. Det måste ha mindre än 15 tecken.

en: Illegal character in name.
sv: Ogiltigt tecken i namnet.

en: Name is reserved.
sv: Namnet är reserverat.

en: That username already exists.
sv: Det användarnamnet existerar redan.

en: Name is reserved for CVS.
sv: Namnet är reserverat för CVS.

en: Name is reserved for DNS purposes.
sv: Namnet är reserverat för DNS ändamål.

en: Group name cannot contain underscore for DNS reasons.
sv: Gruppnamn kan inte innehålla understreck av DNS skäl.

en: Permission denied.
sv: Åtkomst nekad.

en: Invalid Email Address
sv: Ogiltig e-postadress

en: Missing Required Parameters
sv: Saknade parameterar

en: Exiting with error
sv: Avbryter med fel

en: You Attempted To Double-submit this item. Please avoid double-clicking.
sv: Du försökte lägga in samma post två gånger. Var vänlig och undvik dubbel-klickningar.

en: Group Not Found
sv: Hittar inte grupp

en: Group object already exists.
sv: Gruppobjekt finns redan.

en: Invalid Unix Name.
sv: Ogiltigt Unixnamn.

en: Unix name already taken.
sv: Unixnamn redan upptaget.

en: Please describe your Registration Project Purpose and Summarization in a more comprehensive manner.
sv: Var vänlig beskriv avsikten med din registrering på ett mer omfattande sätt.

en: Describe in a more comprehensive manner your project.
sv: Beskriv ditt projekt på ett mer omfattande sätt.

en: %s Project Approved
sv: %s projekt godkänt

en: Your project registration for %s has been denied.
sv: Din projektregistrering för %s har blivit avslagen.

en: Project Full Name
sv: Projekt, fullt namn

en: Project Unix Name
sv: Projekt, Unixnamn

en: Reasons for negative decision
sv: Skäl för avslag

en: %s Project Denied
sv: %s projekt avslaget

en: New %s Project Submitted
sv: Nytt %s projekt inlämnat

en: Submitted Description
sv: Inlämnad beskrivning

en: Please visit the following URL to approve or reject this project
sv: Var vänlig besök följande URL för att godkänna eller avslå detta projekt

en: Forums
sv: Forum

en: Tasks
sv: Uppgifter

en: News
sv: Nyheter

en: My Account
sv: Mítt konto

en: New Account
sv: Mítt konto

en: Home
sv: Hem

en: Projects
sv: Projekt

en: Project Admin
sv: Projekt admin

en: Tracker
sv: Ordningslista

en: Lists
sv: E-postlistor

en: Mailing Lists
sv: Sändlistor

en: Docs
sv: Dokumentation

en: Surveys
sv: Undersökningar

en: Files
sv: Filer

en: Show source
sv: Visa källkod

en: Invalid Password Or User Name
sv: Ogiltigt lösenord eller användarnamn

en: Account Suspended
sv: Konto avstängt

en: Account Pending
sv: Konto väntande

en: Account Deleted
sv: Konto borttaget

en: Account Not Active
sv: Konto ej aktivt

en: You must supply a username
sv: Du måste ange ett användarnamn

en: You must supply a password
sv: Du måste ange ett lösenord

en: Passwords do not match
sv: Lösenorden stämmer inte

en: User with this email already exists - use people search to recover your login.
sv: Användare med denna e-postadress finns redan - använd personsökning för att återfå din inloggng.

en: Enjoy the site.
sv: Ha trevligt på webbplatsen.

en: -- the %s staff
sv: %s Personalen

en: %s Account Registration
sv: %s Kontoregistrering

en: Priority Colors
sv: Prioritetsfärger

en: ProjectCategory: name and assignee are Required
sv: ProjektKategori: namn och tilldelad är obligatorisk

en: Sunday
sv: Söndag

en: Monday
sv: Måndag

en: Tuesday
sv: Tisdag

en: Wednesday
sv: Onsdag

en: Thursday
sv: Torsdag

en: Friday
sv: Fredag

en: Saturday
sv: Lördag

en: Page Views
sv: Sidläsningar

en: Bugs
sv: Fel

en: Patches
sv: Rättningar

en: Other
sv: Annan

en: Survey
sv: Undersökning

en: Question Added
sv: Fråga tillagd

en: Error finding question
sv: Fel vid sökning efter fråga

en: Submit New
sv: Lämna in ny

en: Choose a data type and you can set up prefs, categories, groups, users, and permissions
sv: Völj en data typ och så kan du ställa in inställningars, kategorier, grupper, användare, och rättigheter

en: <strong> Name:</strong> (examples: meeting minutes, test results, RFP Docs)
sv: <strong> Namn:</strong> (exempel: mötesanteckningar, testresultat, RFP Dokument)

en: Send email on new submission to address
sv: Skicka e-post vid nya inlägg till adressen

en: Send email on all changes
sv: Skicka e-post vid alla förändringar

en: Days till considered overdue
sv: Dagar innan den anses försenad

en: Days till pending tracker items time out
sv: Dagar till väntande ordningspost går ut

en: Submit
sv: Lämna In

en: Canned Response Inserted
sv: Förinställt svar infogat

en: Canned Response Updated
sv: Förinställda svar uppdaterade

en: Tracker Updated
sv: Ordningslista uppdaterad

en: Any
sv: Alla

en: Unassigned
sv: Ej tilldelad

en: Id
sv: ID

en: Priority
sv: Prioritet

en: Open Date
sv: Öppningsdatum

en: Close Date
sv: Stängningsdatum

en: Assignee
sv: Tilldelad

en: Ascending
sv: Stigande

en: Descending
sv: Fallande

en: Change
sv: Förändring

en: Order by
sv: Ordna efter

en: Check all
sv: Markera alla

en: Clear all
sv: Avmarkera alla

en: * Denotes requests > %s Days Old
sv: * Avser frågor > %s dagar gamla

en: No Change
sv: Ingen förändring

en: Nobody
sv: Ingen

en: Canned Response
sv: Standardsvar

en: No items found
sv: Hittade inga poster

en: Confirm Delete
sv: Bekräfta borttag

en: I am Sure
sv: Jag är säker

en: Add A Comment
sv: Lägg till en kommentar

en: Attached Files
sv: Bifogade filer

en: Changes
sv: Förändringar

en: None
sv: Inget

en: Notes
sv: Anteckningar

en: Choose a tracker and you can browse/edit/add items to it.
sv: Välj en ordningslista så kan du bläddra/redigera/lägga till poster i den.

en: Build Task Relation
sv: Bygg uppgiftsrelation

en: Date Submitted
sv: Datum för inlämning

en: Date Closed
sv: Datum stängd

en: Existing Files
sv: Existerande filer

en: Data Type
sv: Datatyper

en: The summary text-box represents a short tracker item summary. Useful when browsing through several tracker items.
sv: Sammanfattningstextboxen representerar en kort sammanfattning av posten. Användbar när man bläddrar genom flera poster.

en: Detailed description
sv: Detaljerad beskrivning

en: Use Canned Response
sv: Använd förinställda svar

en: Tracker Item
sv: Ordningspost

en: Task
sv: Uppgift

en: Create New Task
sv: Skapa ny uppgift

en: File Upload: Successful
sv: Filöverföring: Lyckad

en: File Delete
sv: Filradering

en: File Delete: Successful
sv: Filradering: Lyckad

en: Valid Email Address Required
sv: Giltig e-postadress obligatorisk

en: Nothing Changed - Update Cancelled
sv: Inget Ändrat - uppdatering avbruten

en: Logged In: YES
sv: Inloggad: JA

en: Logged In: NO
sv: Inloggad: NEJ

en: ArtifactType: Name, Description, Due Period, and Status Timeout are required
sv: Artifakttyp: namn, beskrivning, Förväntas klar period, och status tidsgräns är obligatoriska

en: Sender
sv: Avsändare

en: No Comments Have Been Posted
sv: Inga uppföljningar har postats

en: Field
sv: Fält

en: Old Value
sv: Äldre Värde

en: No Changes Have Been Made to This Item
sv: Inga Förändringar har gjorts för denna post

en: Add/Update Canned Responses
sv: Lägg till/Uppdatera förinställda svar

en: Remove Relation
sv: Ta bort relation

en: Name
sv: Namn

en: Download
sv: Hämta

en: Please %1$s login %2$s
sv: Var vänlig %1$s logga in %2$s

en: If you <strong>cannot</strong> login, then enter your email address here
sv: Om du <strong>inte kan</strong> logga in, så skriver du din e-postadress här:

en: For project
sv: För projekt

en: DO NOT enter passwords or confidential information in your message!
sv: SKRIV INTE lösenord eller hemlig information i ditt meddelande!

en: Existing Responses
sv: Existerande svar

en: No Canned Responses set up in this Project
sv: Inga svar inställda för denna grupp

en: Creating useful generic messages can save you a lot of time when handling common artifact requests.
sv: Att skapa användbara generiska svar kan spara dig mycket tid när du hanterar vanilga artifaktfrågor.

en: Message Body
sv: Meddelandetext

en: Yes
sv: Ja

en: Releases
sv: Utgåvor

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Monitored Forums
sv: Bevakade forum

en: You are not monitoring any forums.
sv: Du bevakar inga forum.

en: You are not monitoring any files.
sv: Du bevakar inga filer.

en: My Projects
sv: Mina projekt

en: This project has not yet submitted a description.
sv: Detta projekt saknar beskrivning.

en: Project Information
sv: Projektinformation

en: Registered
sv: Registrerad

en: Latest File Releases
sv: Senaste filutgåvorna

en: This Project Has Not Released Any Files
sv: Detta projekt har inte släppt några filer

en: Package
sv: Paket

en: Monitor this package
sv: Bevaka detta paket

en: View All Project Files
sv: Visa alla projektfiler

en: Project Admins
sv: Projektadministratörer

en: Members
sv: Medlemmar

en: Home Page
sv: Hemsida

en: Project Home Page
sv: Projekthemsida

en: Public Forums
sv: Öppna forum

en: DocManager: Project Documentation
sv: DocManager: Projektdokumentation

en: surveys
sv: undersökningar

en: SCM Repository
sv: SCM Lager

en: Anonymous FTP Space
sv: Anonymt FTP-utrymme

en: Task Summary
sv: Uppgiftssammafattning

en: Percent Complete
sv: Procent Färdig

en: <strong>%d</strong> projects in result set.
sv: <strong>%d</strong> projekt i resultatmängden.

en: Cookies must be enabled past this point.
sv: Kakor måste aktiveras för att du skall kunna fortsätta.

en: Login Name
sv: Inloggningsnamn

en: Password
sv: Lösenord

en: Login
sv: Inloggning

en: [Lost your password?]
sv: [Förlorat ditt lösenord?]

en: Your account is currently pending your email confirmation.
sv: Du får nu ett bekräftelsebrev för att säkerställa att din e-postadress är riktig.

en: Visiting the link sent to you in this email will activate your account.
sv: Följ länken i detta e-postbrev för att bekräfta ditt nya konto.

en: Active
sv: Aktiv

en: Email
sv: E-post

en: delete
sv: ta bort

en: Action
sv: Handling

en: Rank
sv: Ranking

en: No
sv: Nej

en: Submit Changes
sv: Lämna in förändringar

en: Search results for “%s”
sv: Hittade inga forum för “%s”

en: Project Name
sv: Projektnamn

en: Edit Job
sv: Redigera jobb

en: Is Public?
sv: Är Offentlig?

en: Choose a list to browse, search, and post messages.
sv: Välj en nyhetesnotis så kan du bläddra, söka, och posta meddelande.

en: Unsubscribe
sv: Avsluta prenumeration

en: Category
sv: Kategori

en: Resolution
sv: Lösning

en: Add File
sv: Lägg till fil

en: Modify
sv: Modifiera

en: Upload a new file
sv: Överför en ny fil

en: Go
sv: Gå

en: Key
sv: Nyckel

en: History
sv: Historik

en: Adds
sv: Tillägg

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Is Active
sv: Är aktiv

en: Page
sv: Sida

en: Requested Page not Found (Error 404)
sv: Begärd sida hittades inte (Fel 404)

en: This confirm hash exists more than once.
sv: Denna bekräftelsenyckel finns i mer än en uppsättning.

en: Email Change Complete
sv: E-postadress ändring klar

en: Return
sv: Återgå

en: You have requested a change of email address on %s.
sv: Du har begärt en ändring av e-postadress för %s.

en: Please visit the following URL to complete the email change:
sv: Var vänlig följ följande URL för att slutföra ändringen av e-postadress:

en: %s Verification
sv: %s Bekräftelse

en: Email Change Confirmation
sv: E-postadress ändring bekräftelse

en: Changing your email address will require confirmation from your new email address, so that we can ensure we have a good email address on file.
sv: För att ändra din e-postadress krävs en bekräftelse från din nya e-postadress, så att vi kan säkerställa att vi har en fungerande e-postadress.

en: We need to maintain an accurate email address for each user due to the level of access we grant via this account. If we need to reach a user for issues arriving from a shell or project account, it is important that we be able to do so.
sv: Vi behöver upprätthålla en korrekt e-postadress för varje användare pga de tillgångar vi ger vi detta konto. Om vi behöver nå användaren pga frågor gällande skal eller projektkonton, så är det viktigt att det fungerar.

en: Submitting the form below will mail a confirmation URL to the new email address. Visiting this link will complete the email change.
sv: Inlämning av formuläret nedan kommer att e-posta en bekräftelse-URL till den nya e-postadressen. Genom att gå till den länken så kommer din e-postadress att ändras.

en: New Email Address
sv: Ny e-postadress

en: Send Confirmation to New Address
sv: Skicka bekräftelse till ny adress

en: Old password is incorrect
sv: Gamla lösenordet är ogiltigt

en: You must supply valid password (at least 6 chars).
sv: Du måste ange ett giltigt lösenord (min. 6 tecken).

en: New passwords do not match.
sv: Nytt lösenord passar inte.

en: Successfully Changed Password
sv: Lyckad ändring av lösenord

en: %s Password Change Confirmation
sv: %s Lösenordsändring bekräftelse

en: Change Password
sv: Ändra lösenord

en: Old Password
sv: Gamla lösenordet

en: New Password (at least 6 chars)
sv: Nytt lösenord (min. 6 tecken)

en: New Password (repeat)
sv: Nytt lösenord (repetera)

en: Update password
sv: Uppdatera lösenord

en: Uploaded
sv: Överförd

en: You are now a registered user on %s, the online development environment for Open Source projects.
sv: Du är nu en registrerad användare av %s, on-lineutvecklingsmiljön för Öppen Källkod.

en: As a registered user, you can participate fully in the activities on the site. You may now post messages to the project message forums, post bugs for software in %s, sign on as a project developer, or even start your own project.
sv: Som registrerad användare kan du delta i alla aktiviteter på webbplatsen. Du kan nu posta meddelanden till projektforumen, posta fel av mjukvara i %s, ansluta dig som projektutvecklare eller till och med starta ditt eget projekt.

en: Updated
sv: Uppdaterad

en: Welcome
sv: Välkommen

en: Edit My Skills Profile
sv: Redigera min kompetensprofil

en: Member since
sv: Medlem sedan

en: User Id
sv: Användar-ID

en: Language
sv: Språk

en: Timezone:
sv: Tidszon:

en: Email Address
sv: e-postadress

en: Change Email Address
sv: Byt e-postadress

en: Address
sv: Postadress

en: Receive Email about Site Updates <em>(Very low traffic and includes security notices. Highly Recommended.)</em>
sv: Erhåll e-post om webbplatsuppdateringar <em>(Mycket låg trafik samt inkluderar säkerhetsvarningar. Rekommenderas.)</em>

en: Receive additional community mailings. <em>(Low traffic.)</em>
sv: Ta emot ytterligare brev från gruppen. <em>(Låg trafik.)</em>

en: Shell Account Information
sv: Skalkontoinformation

en: Shell box
sv: Skal låda

en: SSH Shared Authorized Keys
sv: CVS/SSH utdelade auktoriserade nycklar

en: Edit Keys
sv: Redigera nycklar

en: Reset Changes
sv: Återställ ändringar

en: Someone (presumably you) on the %s site requested a password change through email verification.
sv: Någon (förmodligen du) på %s webbplatsen begärde ett lösenords byte genom e-postbekräftelse.

en: If this was not you, ignore this message and nothing will happen.
sv: Om det inte var du, ignorera i så fall detta meddelande, inget kommer att hända.

en: If you requested this verification, visit the following URL to change your password:
sv: Om du begärde denna bekräftelse, besök följande URL för att byta ditt lösenord:

en: Send Lost PW Hash
sv: Skicka förlorad lösenordsnyckel

en: Login Name (do not use uppercase letters):
sv: Inloggningsnamn (använd endast små bokstäver):

en: Password (min. 6 chars):
sv: Lösenord (min. 6 tecken):

en: Password (repeat):
sv: Lösenord (repetera):

en: Language Choice:
sv: Språk:

en: Register
sv: Registrera

en: Account already active.
sv: Konto redan aktivt.

en: Cannot confirm account identity - invalid confirmation hash (or login name)
sv: Kan inte bekräfta kontoidentitet - ogiltig bekräftelsenyckel (eller inloggningsnamn)

en: Credentials you entered do not correspond to valid account.
sv: Dina lämnade uppgifter stämmer inte med något giltigt konto.

en: Error while activating account
sv: Fel under aktiveringen av konto

en: In order to complete your registration, login now. Your account will then be activated for normal logins.
sv: Logga in nu för att göra klart din registrering. Ditt konto kommer därefter bli aktiverat för normal inloggning.

en: Approving Project: %s
sv: Godkänner grupp: %s

en: Approving Pending Projects
sv: Godkänner väntande projekt

en: No Pending Projects to Approve
sv: Inga väntande projekt att godkänna

en: Pending projects:
sv: Väntande projekt:

en: Edit Project Details
sv: Redigera projektdetaljer

en: View/Edit Project Members
sv: Visa/Redigera projektmedlemmar

en: Approve
sv: Godkänn

en: (manage responses)
sv: (administrera svar)

en: Custom response title and text
sv: Rubrik och text till egna svar

en: Home Box:
sv: Hemlåda:

en: HTTP Domain:
sv: HTTP Domän:

en: License Other:
sv: Annan licens:

en: Pending reason:
sv: Väntande anledning:

en: Approve All On This Page
sv: Godkänn alla på denna sida

en: Unable to insert already active database.
sv: Kan inte lägga till en redan aktiv databas.

en: Site Admin: Groups' DB Maintenance
sv: Webbplats admin: Grupper' DB-Underhåll

en: Statistics for Project Databases
sv: Statistik för projektdatabaser

en: Count
sv: Antal

en: No databases defined
sv: Inga databaser definierade

en: Displaying Databases of Type:
sv: Visar databas av typen:

en: Add an already active database
sv: Lägg till en redan aktiverad databas

en: Instruction email sent
sv: E-postbrev med instruktioner skickat

en: Pending (P)
sv: Väntande (P)

en: Incomplete (I)
sv: Ofullständig (I)

en: Active (A)
sv: Aktiv (A)

en: Holding (H)
sv: Väntar (H)

en: Registration Application:
sv: Registreringsprogram:

en: Resend New Project Instruction Email
sv: Skicka nytt e-postbrev med instruktioner för projekt

en: Public?
sv: Offentlig

en: License
sv: Licens

en: User Maintenance
sv: Användarunderhåll

en: Display Full User List/Edit Users
sv: Visa full användarlista/redigera användare

en: Display Full Project List/Edit Projects
sv: Visa full grupplista/redigera grupper

en: Register New Project
sv: Registrera nytt projekt

en: Site-Wide Stats
sv: Statistik för hela Webbplatsen

en: Trove Project Tree
sv: Projektträd över resurser

en: Display Trove Map
sv: Visa resurskartan

en: Add to the Trove Map
sv: Lägg till i resurskartan

en: Site Utilities
sv: Webbplatsverktyg

en: Mail Engine for %s Subscribers
sv: E-postmotor för %s prenumeranter

en: Site Mailings Maintenance
sv: Webbplatspostunderhåll

en: Add, Delete, or Edit File Types
sv: Lägg till, ta bort eller redigera filtyper

en: Add, Delete, or Edit Processors
sv: Lägg till, ta bort eller redigera processorer

en: Add, Delete, or Edit Themes
sv: Lägg till, ta bort eller redigera teman

en: Most Recent Opened Sessions
sv: Senast öppnade sessioner

en: Virtual Host Admin Tool
sv: Adminverktyg för virtuel värd

en: Project Database Administration
sv: Administration av projektdatabas

en: Mailing successfully scheduled for delivery
sv: Schemaläggning av e-post lyckades

en: Active Deliveries
sv: Aktiva leveranser

en: (select)
sv: (välj)

en: All Project Developers
sv: Alla projektutvecklare

en: All Project Admins
sv: Alla projektadmins

en: All Users
sv: Alla användare

en: Developers (test)
sv: Utvecklare (test)

en: Text of Message
sv: Meddelandetext

en: Schedule for Mailing
sv: Schemaläggning för e-postande

en: Last user_id mailed
sv: Senaste användar-ID e-postat

en: Activate
sv: Aktivera

en: Site Admin: Edit Rejection Responses
sv: Webbplats admin: Redigera avslagssvar

en: Edited Response
sv: Redigerat svar

en: Edit Response:
sv: Redigera svar:

en: Response Title:
sv: Svarsrubrik:

en: Response Text:
sv: Svarstext:

en: Deleted Response
sv: Borttaget svar

en: If you are not sure then why did you click “Delete”?
sv: Om du inte är säker, varför klickade du då på 'Ta bort'?

en: By the way, I didn't delete... just in case...
sv: Förresten, jag raderade inte... för att vara på den säkra sidan...

en: Added Response
sv: Tillagt svar

en: Create New Response:
sv: Skapa nytt svar:

en: Admin Search Results
sv: Admin Sökresultat

en: Full Name
sv: Fullt namn

en: Add New Trove Category
sv: Lägg till ny resurskategori

en: Parent Category
sv: Förälderkategori

en: New category short name (no spaces, Unix-like)
sv: Ny kategoriförkortning (inga mellanslag, Unix-liknande)

en: Edit Trove Category
sv: Redigera resurskategori

en: Category short name (no spaces, Unix-like)
sv: Ny kategoriförkortning (inga mellanslag, Unix-liknande)

en: Category full name (maximum length is 80 chars)
sv: Nytt kategorinamn (VARCHAR 80)

en: Category description (maximum length is 255 chars)
sv: Ny kategoribeskrivning (VARCHAR 255)

en: Browse Trove Tree
sv: Resursträd

en: Site Mailings Subscription Maintenance
sv: Underhåll av e-postprenumeration för webbplatsen

en: Unsubscribe user:
sv: Avsluta prenumerationen:

en: You can unsubscribe user either from admin-initiated sitewide mailings or from all site mailings (admin-initiated and automated mailings, like forum and file release notifications).
sv: Du kan ta bort prenumeranten antingen från admin-initierad e-post för hela webbplatsen  eller från all webbplatspost (admin-initierad och automatisk e-post, t.ex forum och meddelanden om nya filer).

en: MAIL
sv: BREV

en: All
sv: Alla

en: Admin-initiated mailings
sv: Admin-initierad e-post

en: User unsubscribed
sv: Prenumerationen avslutad

en: Show users matching pattern
sv: Visa användarnas matchande mönster

en: user_id
sv: användar-ID

en: Site Mail.
sv: Webbplatspost.

en: Comm. Mail.
sv: Comm. e-post.

en: No Unix account (N)
sv: Inget Unixkonto (N)

en: Suspended (S)
sv: Suspenderad (S)

en: Deleted (D)
sv: Raderad (D)

en: Could Not Complete Operation:
sv: Kan inte slutföra operationen:

en: Site Admin: User Info
sv: Webbplats admin: Användare info

en: Account Information
sv: Kontoinformation

en: Web account status
sv: Webbkonto, status

en: Unix Account Status
sv: Unixkonto status

en: Unix Shell:
sv: Unixskal:

en: Current confirm hash:
sv: Gällande bekräftelsenyckel:

en: This pages allows to change only direct properties of user object. To edit properties pertinent to user within specific project, visit admin page of that project (below).
sv: Denna sida tillåter endast förändringar av direkta egenskaper på användarobjektet. För att redigera egenskaper hos en användare inom en viss gruppp, gå till admin sidan för den gruppen (nedan).

en: Unix status updated mirroring web status, unless it has value “No Unix account (N)”
sv: Unixstatus uppdaterad, speglar webbstatus om det inte har värdet 'Inget Unixkonto (N)'

en: Operations
sv: Operationer

en: User updated to %s status
sv: Användare uppdaterad till %s status

en: Suspended
sv: Suspenderad

en: (*)Pending
sv: (*)Väntande

en: User Profile
sv: Användarprofil

en: Suspend
sv: Suspenderad

en: User List
sv: Användarlista

en: Virtual Host
sv: Virtuel värd

en: Virtual Host entry updated.
sv: Virtuel värd notering uppdaterad.

en: Virtual Host Administration
sv: Administration av virtuel värd

en: Add Virtual Host
sv: Lägg till virtuel värd

en: Virtual Host Name
sv: Virtuel värd namn

en: Tweak Directories
sv: Fixa kataloger

en: Get Info
sv: Hämta info

en: Update Record:
sv: Uppdatera post:

en: VHOST ID
sv: Virtuel värd-ID

en: VHOST Name
sv: Virtuel värdnamn

en: Group
sv: Grupp

en: Htdocs Dir
sv: Htdocs katalog

en: CGI Dir
sv: CGI-katalog

en: Diary and Notes for
sv: Dagbok och anteckningar för

en: Entry Not Found For This User
sv: Hittade ingen notering för denna användare

en: Existing Diary and Notes Entries
sv: Existerande dagbok och anteckningar

en: This User Has No Diary Entries
sv: Denna användare har inga dagboksanteckningar

en: Monitor a User
sv: Bevaka en användare

en: Error inserting into user_diary_monitor
sv: Fel vid infogning i user_diary_monitor

en: User is now being monitored
sv: Användaren blir nu bevakad

en: You will now be emailed this user's diary entries.
sv: Du kommer nu att få e-post med denna användares dagboksanteckningar.

en: To turn off monitoring, simply click the <strong>Monitor user</strong> link again.
sv: För att stänga av bevakning, klicka bara på <strong>Bevaka användare</strong>-länken igen.

en: You will not receive any more emails from this user
sv: Du kommer inte att få ytterligare e-post från denna användare

en: Error: Choose a User To Monitor First
sv: Fel - Välj först en användare att bevaka

en: User Ratings Page
sv: Användarbedömningssida

en: Ratings Recorded
sv: Bedömning nedtecknad

en: You can re-rate this person by simply returning to their ratings page and re-submitting the info.
sv: Du kan enkelt göra om bedömningen genom att återvända till deras bedömningssida och skicka in informationen på nytt.

en: Comment
sv: Kommentar

en: Forums Administration
sv: Forum Administration

en: Email All Posts To:
sv: E-posta alla inlägg till:

en: Add This Forum
sv: Lägg till detta forum

en: Change forum status
sv: Ändra forum status

en: You can adjust forum features from here. Please note that private forums can still be viewed by members of your project, not the general public.
sv: Du kan justera forum finesser här. Var vänlig notera att privata forum fortfarande kan ses av projektmedlemmar, men inte den allmäna besökaren.

en: Delete a Message
sv: Ta bort ett inlägg

en: WARNING! You are about to permanently delete a message and all of its comments!!
sv: VARNING! Du är på väg att radera ett meddelande och alla dess uppföljare!!

en: No Forums Found for %s
sv: Hittade inga forum för %s

en: Close Window
sv: Stäng fönster

en: Message Posted Successfully
sv: Inlämning av inlägg lyckades

en: Nested
sv: Invävd

en: Show
sv: Visa

en: Change View
sv: Ändra vy

en: Topic
sv: Ämne

en: Topic Starter
sv: Ämne startat av

en: Replies
sv: Svar

en: Last Post
sv: Senaste inlägg

en: Forums for %s
sv: Forum för %s

en: Posts
sv: Poster

en: This message does not (any longer) exist
sv: Detta inlägg existerar inte längre

en: Thread View
sv: Trådvy

en: Post a comment to this message
sv: Lämna in ett svarsinlägg på detta inlägg

en: Forum Monitoring Deactivated
sv: Forumbevakning avslutad

en: Forum Monitoring Started
sv: Forumbevakning startad

en: Forum Position Saved. New messages will be highlighted when you return
sv: Forumposition sparad. Nya inlägg kommer att framhävas när du återkommer

en: Release Edit/File Releases
sv: Utgåva redigera/filutgåvor

en: Release Notes Are Too Small
sv: Utgåvonoteringar är för liten

en: Change Log Is Too Small
sv: Ändringsloggen är för liten

en: Data Saved
sv: Data sparad

en: File Released
sv: Fil släppt

en: File Deleted
sv: Fil borttagen

en: File Updated
sv: Fil uppdaterad

en: Edit Releases
sv: Redigera utgåvor

en: Release Name
sv: Utgåvans namn

en: Edit the Release Notes or Change Log for this release of this package. These changes will apply to all files attached to this release.
sv: Redigera utgåvonoteringarna eller ändra loggen för denna utgåva av detta paket. Dessa ändringar kommer att gälla för alla bifogade filer i denna utgåva.

en: You can either upload the release notes and change log individually, or paste them in together below.
sv: Du kan antingen överföra utgåvonoteringarna och önddingsloggen individuellt eller klistra in dem tillsammans nedan.

en: Upload Release Notes
sv: Överför utgåvonoteringar

en: Upload Change Log
sv: Överföra ändringslogg

en: Paste The Notes In
sv: Klistra in noteringar

en: Paste The Change Log In
sv: Klistra in ändringsloggen

en: Preserve my pre-formatted text
sv: Bevara min förformaterade text

en: Submit/Refresh
sv: Lämna in/Visa om

en: File Type
sv: Filtyp

en: Processor Type
sv: Processortyp

en: Add This File
sv: Lägg till denna fil

en: Once you have added files to this release you <strong>must</strong> update each of these files with the correct information or they will not appear on your download summary page.
sv: När du har lagt till denna utgåva så <strong>måste</strong> du uppdatera alla filer med korrekt information annars kommer de inte visas på nedladdningarnas sammanfattningssida.

en: Update/Refresh
sv: Uppdatera/Visa om

en: Added Package
sv: Till lagt paket

en: Updated Package
sv: Uppdaterade paket

en: QRS
sv: SUS

en: Click here to %1$s quick-release a file %2$s
sv: Klicka här för att %1$s snabbsläppa(SUS) en fil %2$s

en: Add Release
sv: Lägg till utgåva

en: New Package Name
sv: Nytt paketnamn

en: Create This Package
sv: Skapa detta paket

en: Must define a release name.
sv: Måste definiera ett namn på utgåvan.

en: Must select a package.
sv: Måste välja en paket.

en: Quick Release System
sv: SnabbUtgåvoSystem

en: Package ID
sv: Packet-ID

en: No File Types Available
sv: Inga filtyper tillgängliga

en: Or %1$s create a new package %2$s
sv: Eller %1$s skapa ett nytt paket %2$s

en: Release File
sv: Utgåvans fil

en: Release New File Version
sv: Utgåva ny filversion

en: Project Filelist
sv: Projekt fillista

en: No File Packages
sv: Inga filpaket

en: Below is a list of all files of the project.
sv: Nedan följer en lista över alla filer i projektet.

en: Before downloading, you may want to read Release Notes and ChangeLog (accessible by clicking on release version).
sv: Innan du laddar ner, så kanske du vill läsa utgåvonoteringarna och åndringsloggen (tillgänglig genom att klicka på utgåvans version).

en: To create a new release click here.
sv: För att skapa en ny utgåva klicka här.

en: No releases
sv: Inga utgåvor

en: D/L
sv: N/L

en: Arch
sv: Arkitektur

en: File Release Notes and Changelog
sv: Filutgåvans noteringar och ändringslogg

en: %s Statistics
sv: %s-statistik

en: Top Project Downloads
sv: Projekt med flest hämtningar

en: Highest Ranked Users
sv: Högst rankade användare

en: Most Active This Week
sv: Mest aktiv denna vecka

en: Recently Registered Projects
sv: Nyligen registrerade projekt

en: Hosted Projects
sv: Värdprojekt

en: Registered Users
sv: Registrerade användare

en: This drop-down box represents the person to which a tracker item is assigned.
sv: Denna rullgardinslista representerar den projektadministratör som ordningsposten är tilldelad.

en: This drop-down box represents the current status of a tracker item.
sv: Denna rullgardinslista representerar status på en ordningspost.

en: You can set the status to “Pending” if you are waiting for a response from the tracker item author.  When the author responds the status is automatically reset to that of “Open”. Otherwise, if the author does not respond with an admin-defined amount of time (default is 14 days) then the item is given a status of “Deleted”.
sv: Du kan sätta status till 'Väntande' om du förväntar dig ett svar från den som författade posten.  När författaren svarar sätts statusen automatiskt 'Öppen'. Annars, om författaren inte svarar inom en av administratören angiven tid, (standard är 14 dagar) så får posten statusen 'Raderad'.

en: The Sort By option allows you to determine how the browse results are sorted.
sv: Sortera efter valmöjligheten låter dig välja hur lista skall visas.

en: You can sort by ID, Priority, Summary, Open Date, Close Date, Submitter, or Assignee.  You can also have the results sorted in Ascending or Descending order.
sv: Du kan sortera efter ID, Prioritet, Sammanfattning, Öppningsdatum, Avslutsdatum, Inlämnare eller Tilldelad.  Du kan också få resultaten sorterade i stigande eller fallande ordning.

en: The Data Type option determines the type of tracker item this is.  Since the tracker rolls into one the bug, patch, support, etc... managers you need to be able to determine which one of these an item should belong.
sv: Datatyp avgör vilken typ av ordningslista det är.  Eftersom den övergripande ordningslistan innehåller fel, rättningar, support, etc... så behöver du kunna avgöra vilken av dessa en post tillhör.

en: This has the added benefit of enabling an admin to turn a support request into a bug.
sv: Detta har fördelen att en administratör kan omvandla ett supportärende till ett felärende.

en: The canned response drop-down represents a list of project admin-defined canned responses to common support or bug submission.
sv: Rullgardinslistan innehåller färdiga svar till vanliga supportfrågor och felanmälningar definierade av projektadministratören.

en: If you are a project admin you can click the “Manage Canned Responses” link to define your own canned responses
sv: Om du är projektadmin kan du klicka på “Manage Canned Responses” länken för att definiera dina egna färdiga svar

en: When you wish to attach a file to a tracker item you must check this checkbox before submitting changes.
sv: När du vill bifoga en fil med en ordningspost måste du markera denna kryssruta innan du lämnar in förändringarna.

en: Lowest
sv: Lägsta

en: Highest
sv: Högsta

en: My Personal Page
sv: Min personliga sida

en: My Diary and Notes
sv: Min dagbok och anteckningar

en: Register Project
sv: Registrera projekt

en: en
sv: sv

en: Browse by Category
sv: Bläddra efter kategori

en: There are no public trackers available
sv: Det finns inga offentliga ordningslistor tillgängliga

en: No data found to report
sv: Ingen data att rapportera

en: Last day(s)
sv: Senaste dag(ar)

en: Last week(s)
sv: Senaste vecka(or)

en: Last month(s)
sv: Senaste månad(er)

en: Last year(s)
sv: Senaste år

en: Project lifespan
sv: Projektets lisvlängd

en: This project has not yet categorized itself in the
sv: Detta projekt har ännu inte kategoriserat sig självt i

en: Trove Software Map
sv: Resurskartan

en: Personal Information
sv: Personlig information

en: Peer Rating
sv: Användarbedömning

en: User chose not to participate in peer rating
sv: Användare valde att inte delta i användarbedömningar

en: Diary and Notes
sv: Dagbok och anteckningar

en: Diary/Note entries:
sv: Dagbok/anteckningar poster:

en: View Diary and Notes
sv: Se dagbok och anteckningar

en: Monitor this Diary
sv: Bevaka denna dagbok

en: Skills Profile
sv: kompetensprofil

en: Low
sv: Låg

en: High
sv: Hög

en: Survey Privacy
sv: Undersökning privatliv

en: Survey not found.
sv: Hittade inte undersökning.

en: Added bookmark for <strong>%1$s</strong> with title <strong>%2$s</strong>
sv: Tillagt bokmärke för <strong>%1$s</strong> med rubriken <strong>%2$s</strong>

en: Visit the bookmarked page
sv: Besök bokmärkessidan

en: Back to your homepage
sv: Tillbaka till din hemsida

en: Bookmark URL
sv: Bokmärke, URL

en: Bookmark Title
sv: Bokmärke, rubrik

en: Bookmark Updated
sv: Bokmärke uppdaterat

en: Failed to update bookmark.
sv: Misslyckades att uppdatera bokmärket.

en: Edit Bookmark
sv: Redigera bokmärke

en: You're not a member of any active projects
sv: Du är inte medlem i några aktiva projekt

en: Diary Updated
sv: Dagbok uppdaterad

en: Nothing Updated
sv: Inget uppdaterat

en: Item Added
sv: Notering tillagd

en: Entry not found or does not belong to you
sv: Notering finns inte eller tillhör inte dig

en: Add A New Entry
sv: Lägg till en ny notering

en: Update An Entry
sv: Uppdatera en notering

en: Is Public
sv: Är offentlig

en: If marked as public, your entry will be mailed to any monitoring users when it is first submitted.
sv: Om markerad som offentlig, kommer din post att skickas till alla bevakande användare när det skickas in första gången.

en: You Have No Diary Entries
sv: Du har inga dagboksanteckningar

en: Quitting Project
sv: Lämnar projekt

en: You are about to remove yourself from the project. Please confirm your action:
sv: Du är på väg att ta bort dig själv från projektet. Var vänlig och bekräfta handlingen:

en: New File Releases
sv: Nya filutgåvor

en: Released by:
sv: Utgiven av:

en: Module:
sv: Modul:

en: This project has not submitted a description
sv: Detta projekt har inte lämnat in en beskrivning

en: Project Total:
sv: Projekt totalt:

en: Notes and Changes
sv: Noteringar och förändringar

en: Newer Releases
sv: Nyare utgåvor

en: Older Releases
sv: Äldre utgåvor

en: No Queued Items Found
sv: Hittade inga köade poster för projektet

en: Choose a News item and you can browse, search, and post messages.
sv: Välj en nyhetesnotis så kan du bläddra, söka, och posta meddelande.

en: No News Found
sv: Hittade inga nyheter

en: Read More/Comment
sv: Read Mer/Kommentar

en: News archive
sv: Nyhetsarkiv

en: Submit News
sv: Lämna in nyheter

en: Submitting news from the news group is not allowed.
sv: Inlämning av nyheter från nyhetsgruppen är inte tillåtet.

en: News Added.
sv: Nyheter tillagda.

en: Error: both subject and body are required.
sv: FEL - både rubrik och meddelandetext krävs.

en: Category Inserted
sv: Kategori infogad

en: Once you add a category, it cannot be deleted
sv: När du lagt till en kategori, så kan den inte tas bort

en: Start by filling in the fields below. When you click continue, you will be shown a list of skills and experience levels that this job requires.
sv: Börja genom att fyll i fälten nedan. När du klickar fortsätt, så kommer du att visas en lista över kompetenser och erfarenhetsnivåer som detta jobb kräver.

en: Short Description
sv: Kort beskrivning

en: Long Description
sv: Lång beskrivning

en: Continue >>
sv: Fortsätt >>

en: Job inserted successfully
sv: JobB infogning lyckades

en: Job updated successfully
sv: JobB uppdatering lyckades

en: Skill
sv: Kompetenser

en: Job update failed - wrong project_id
sv: JobB uppdatering misslyckades - fel project_id

en: Job skill updated successfully
sv: JobB kompetens uppdatering lyckades

en: Job skill update failed - wrong project_id
sv: JobB kompetens uppdatering misslyckades - fel project_id

en: Job skill deleted successfully
sv: JobB kompetens borttag lyckades

en: Job skill delete failed - wrong project_id
sv: JobB kompetens borttag misslyckades - fel project_id

en: Now you can edit/change the list of skills attached to this posting. Developers will be able to match their skills with your requirements.
sv: Du kan nu redigera/ändra listan av kompetenser bifogade med denna post. Utvecklare kommer att kunna matcha sina kompetenser med dina krav.

en: All postings are automatically closed after two weeks.
sv: Alla poster stängs automatiskt efter två veckor.

en: Update Descriptions
sv: Uppdatera beskrivningar

en: Finished
sv: Klar

en: User updated successfully
sv: Uppdatering av användare lyckades

en: Skill added successfully
sv: Tillägg av kompetens

en: No skills selected to edit.
sv: Inga kompetenser valda för redigering.

en: Edit Skills
sv: Redigera kompetenser

en: Done
sv: Klar

en: Cancelled skills update
sv: Avbruten kompetensuppdatering

en: No skills selected to delete.
sv: Inga kompetenser valda för radering.

en: Confirm skill delete
sv: Bekräfta borttag av kompetens

en: Are you <strong>sure</strong> you wish to continue?
sv: Är du<strong>säker</strong> att du vill fortsätta?

en: Confirm
sv: Bekräfta

en: Skill deletion cancelled
sv: Borttag av kompetens avbruten

en: Edit Your Profile
sv: Redigera din profil

en: No Such User
sv: Inga sådana användare

en: Edit Public Permissions
sv: Redigera offentliga rättigheter

en: The following option determines if others can see your skills. If they cannot, you can still enter your skills.
sv: Följande valmöjlighet bestämmer om andra kan se dina kompetenser. Om inte, så kan du ändå lägga in dina kompetenser.

en: Update Permissions
sv: Uppdateringsrättigheter

en: No skill types in database (skills_data_types table)
sv: Ingen kompetenstyp i databasen (skills_data_types table)

en: Add a new skill
sv: Lägg till en ny kompetens

en: You can enter new skills you have acquired here. Please enter the start and finish dates as accurately as possible.
sv: Du kan skriva in nya kompetenser du har skaffat dig här. Var vänlig skriv in start- och slut-datum så korrekt som möjligt.

en: All fields are required!
sv: Alla fält är obligatoriska!

en: Keywords (max 255 characters)
sv: Nyckelord (max 255 tecken)

en: Add This Skill
sv: Lägg till denna kompetens

en: Edit/Delete Your Skills
sv: Redigera/Ta bort dina kompetenser

en: Help Wanted Latest Posts
sv: Hjälp Önskas, senaste poster

en: Help Wanted System
sv: Hjälp Önskas, system

en: Here is a list of positions available for this project.
sv: Här är en lista över tillgängliga positioner i detta projekt.

en: Click job titles for more detailed descriptions.
sv: Klicka på jobbtitlar för en mer detaljerad beskrivning.

en: Last posts
sv: Senaste poster

en: more latest posts
sv: fler Senaste poster

en: Must select a skill ID
sv: Måste välja ett kompetens-ID

en: Added to skill inventory
sv: Till lagt till kompetenslistan

en: Error: skill already in your inventory
sv: FEL - kompetensen finns redan i din lista

en: You must be logged in first
sv: Du måste vara inloggad först

en: Level
sv: Nivå

en: Experience
sv: Erfarenhet

en: No Skill Inventory Set Up
sv: Ingen kompetenslista var inställd

en: Add Skill
sv: Lägg till kompetens

en: Invalid ID
sv: Ogiltigt ID

en: Date Opened
sv: Öppningsdatum

en: %s project
sv: %s projekt

en: None Found
sv: Hittade ingen

en: View a Job
sv: Visa ett jobb

en: Contact Info
sv: Kontaktinfo

en: Required Skills
sv: Obligatoriska kompetenser

en: View a User Profile
sv: Visa en användarprofil

en: This user has set his/her profile to private.
sv: Denna användare har satt sin profil till privat.

en: Skills profile for
sv: Kompetensprofil för

en: Add a new Task
sv: Lägg till en ny uppgift

en: Task Details
sv: Uppgiftsdetaljer

en: Estimated Hours
sv: Beräknade timmar

en: The system will modify your start/end dates if you attempt to create a start date earlier than the end date of any tasks you depend on.
sv: Systemet kommer att modifiera dina start-/slutdatum om du försöker skapa ett startdatum som ligger före slutdatumet på någon av uppgifterna du är beroende av.

en: View Calendar
sv: Visa kalender

en: Category Updated
sv: Kategori uppdaterad

en: No categories defined
sv: Inga kategorier definierade

en: Category Name
sv: Kategorinamn

en: It is not recommended that you change the category name because other things are dependent upon it. When you change the category name, all related items will be changed to the new name.
sv: Det är inte rekomenderat att ändra artifaktkategorinamn eftersom andra saker är beroende av den. När du ändrar kategorinamn, så ändras alla relaterade poster till det nya namnet.

en: Send All Updates To
sv: Skicka alla uppdateringar till

en: Browse tasks
sv: Bläddra i uppgifter

en: Task Id
sv: Uppgift-ID

en: Sort On
sv: Sortering på

en: Browse
sv: Bläddra

en: No Matching Tasks found
sv: Hittade inga matchande uppgifter

en: Add tasks using the link above
sv: Lägg till uppgifter med hjälp av länken ovan

en: * Denotes overdue tasks
sv: * Visar försenade uppgifter

en: January
sv: Januari

en: February
sv: Februari

en: March
sv: Mars

en: May
sv: Maj

en: June
sv: Juni

en: July
sv: Juli

en: August
sv: Augusti

en: October
sv: Oktober

en: Task Detail
sv: Uppgiftsdetaljer

en: Original Comment
sv: Originalkommentar

en: Gantt Chart
sv: Gantt karta

en: Not Started
sv: Ej startad

en: Tasks That Depend on This Task
sv: Uppgifter som är beroende på denna uppgift

en: No Tasks are Dependent on This Task
sv: Inga uppgifter är beroende av denna uppgift

en: Related Tracker Items
sv: Relaterade poster i ordningslista

en: No Related Tracker Items Have Been Added
sv: Inga relaterade ordningsposter har lagts till

en: No Comments Have Been Added
sv: Inga kommentarer har lagts till

en: Task Change History
sv: Uppgifter ändringshistorik

en: No Changes Have Been Made
sv: Inga förrändringar har utförts

en: Choose a Subproject and you can browse/edit/add tasks to it.
sv: Välj ett underprojekt så kan du bläddra/redigera/lägga till uppgifter till det.

en: Modify Task
sv: Modifiera uppgift

en: You should choose only tasks which must be completed before this task can start.
sv: Du bör enbart välja uppgifter som måste avslutas innan denna uppgift kan starta.

en: Day
sv: Dag

en: Task Reporting System
sv: Uppgift, rapportering system

en: Aging Report
sv: Åldersrapport

en: Report by Assignee
sv: Rapport efter tekniker

en: Report by Subproject
sv: Rapport efter underprojekt

en: Average duration for closed tasks (days)
sv: Genomsnittlig längd för stängda uppgifter (dagar)

en: Number of started tasks
sv: Antal startade uppgifter

en: Number of tasks still not completed
sv: Antal uppgifter som fortfarande inte är färdiga

en: Tasks By Category
sv: Uppgifter efter kategori

en: Open Tasks By Category
sv: Öppna uppgifter efter kategori

en: All Tasks By Category
sv: Alla uppgifter efter kategori

en: Tasks By Assignee
sv: Uppgifter efter tekniker

en: Open Tasks By Assignee
sv: Öppna uppgifter efter tekniker

en: All Tasks By Assignee
sv: Alla uppgifter efter tekniker

en: Note that same task can be assigned to several technicians. Such task will be counted for each of them.
sv: Notera att samma uppgift kan tilldelas flera tekniker. Sådana uppgifter kommer att räknas för var och en av dem.

en: Task Created Successfully
sv: Skapande av uppgift lyckades

en: Task Updated Successfully
sv: Uppdatering av uppgift lyckades

en: Successfully Added Tracker Relationship
sv: Lyckades lägga till relation i ordningslista

en: Warning!
sv: Varning!

en: Cannot add database entry
sv: Kan inte lägga till databas post

en: Database scheduled for creation
sv: Databas schemalaggd för skapande

en: Database Information
sv: Databasinformation

en: Click to confirm deletion
sv: Klicka för att bekräfta radering

en: Add New Database
sv: Lägg till ny databas

en: Database Type
sv: Databastyp

en: Maximum number of databases of all types have been allocated
sv: Maximalt antal databaser av alla typer har blivit tilldelade

en: DB Type
sv: DB Typ

en: New Password
sv: Nytt lösenord

en: Confirm New
sv: Bekräfta ny

en: Current Databases
sv: Gällande databaser

en: Error: file must be > 20 bytes and < 256000 bytes in length
sv: FEL - filen måste vara > 20 byte samt < 256000 byte lång

en: Multimedia File Uploaded
sv: Multimediafil Överförd

en: Both file name and description are required
sv: Både filnamn och beskrivning krävs

en: Multimedia File Deleted
sv: Multimediafil Raderad

en: File description is required
sv: Filbeskrivning krävs

en: Multimedia File Properties Updated
sv: Multimediafil, egenskaper uppdaterad

en: Edit Multimedia Data
sv: Redigera multimedia data

en: You can store up to %s MB of multimedia data (bitmap and vector graphics, sound clips, 3D models) in the database. Use this page to add/delete your project multimedia data.
sv: Du kan lagra upp till %s MB av multimediadata (bitmap och vektor grafik, ljud klipp, 3D modeller) i databasen. Använd denna sida för lägga till/ta bort multimedia data i projektet.

en: Replace with new file (optional)
sv: Ersätt med ny fil (ej nödvändigt)

en: MIME Type
sv: MIME-typ

en: Reset
sv: Återställ

en: Add Multimedia Data
sv: Lägg till multimediadata

en: Local filename
sv: Lokalt filnamn

en: Update All Category Changes
sv: Uppdatera Alla kategoriförändringar

en: Project Information for %s
sv: Projektinformation för %s

en: Misc. Project Information
sv: Diverse projektinformation

en: Homepage Link
sv: Hemsida länk:

en: If you wish, you can provide default email addresses to which new submissions will be sent
sv: Om du så önskar, kan du ange standard e-postadresser till vilka nya poster kommer att skickas

en: New Document Submissions
sv: Nya dokumentinlämningar

en: (send on all updates)
sv: (skicka vid alla uppdateringar)

en: Project History
sv: Projekthistorik

en: Post Jobs
sv: Posta jobb

en: Edit Jobs
sv: Redigera jobb

en: VHOSTs
sv: Virtuella värdar

en: Database Admin
sv: Databas admin

en: This log will show who made significant changes to your project and when
sv: Denna logg kommer att visa vem som har gjort de mest signifikanta förändringarna i ditt projekt och när

en: <strong>NOTE:</strong><dl><dt><strong>Project Admins (bold)</strong></dt><dd>can access this page and other project administration pages</dd><dt><strong>Release Technicians</strong></dt><dd>can make the file releases (any project admin also a release technician)</dd><dt><strong>Tool Technicians (T)</strong></dt><dd>can be assigned Bugs/Tasks/Patches</dd><dt><strong>Tool Admins (A)</strong></dt><dd>can make changes to Bugs/Tasks/Patches as well as use the /toolname/admin/ pages</dd><dt><strong>Tool No Permission (N/A)</strong></dt><dd>Developer doesn't have specific permission (currently equivalent to '-')</dd><dt><strong>Moderators</strong> (forums)</dt><dd>can delete messages from the project forums</dd><dt><strong>Editors</strong> (doc. manager)</dt><dd>can update/edit/remove documentation from the project.</dd></dl>
sv: <strong>NOTERA:</strong><dl><dt><strong>Projekt administratörer (bold)</strong></dt><dd>kan komma åt denna sida och andra projektadministrationssidor</dd><dt><strong>Utgåvotekniker</strong></dt><dd>kan göra filutgåvor (alla projekt administratörer är också utgåvotekninker)</dd><dt><strong>Verktygstekniker (T)</strong></dt><dd>kan tilldelas Fel/Uppgifter/Rättningar</dd><dt><strong>Verktygsadministratörer (A)</strong></dt><dd>kan förändra Fel/Uppgifter/Rättnigar samt använda /verktygsnamn/admin/ sidor</dd><dt><strong>Verktyg inga Rättigheter (N/A)</strong></dt><dd>Utvecklare som inte har specifika rättigheter (förnärvarande lika med '-')</dd><dt><strong>Moderatorer</strong> (forum)</dt><dd>kan ta bort meddelanden från projektforum</dd><dt><strong>Editorer</strong> (dok. ansvarig)</dt><dd>kan uppdatera/redigera/ta bort dokumentation från projektet.</dd></dl>

en: Use Forums
sv: Använd forum

en: Use Mailing Lists
sv: Använd e-postlistor

en: Use Surveys
sv: Använd undersökningar

en: Use News
sv: Använd nyheter

en: Use File Release System
sv: Använd filutgåvosystemet

en: Use FTP
sv: Använd FTP

en: Use Statistics
sv: Använd statistik

en: Tool Admin
sv: Verktyg admin

en: Virtual Host scheduled for creation.
sv: Virtuel värd schemalagd för att skapas.

en: Not a valid hostname - %s
sv: Värdnamn ej giltigt  - %s

en: VHOST deleted
sv: Virtuel värd borttagen

en: Virtual Host Management
sv: Virtuel värd hantering

en: New Virtual Host <em>(e.g. vhost.org)</em>
sv: Ny virtuel värd <em>(t.ex vhost.org)</em>

en: No VHOSTs defined
sv: Inga virtuella värdar definierade

en: Project Member List
sv: Projektmedlemslista

en: If you would like to contribute to this project by becoming a member, contact one of the project admins, designated in bold text below.
sv: Om du vill bidra till detta projekt genom att bli en utvecklare, kontakta en av projektadministratörerna, markerade i fet stil nedan.

en: Skills
sv: Kompetenser

en: Developer
sv: Utvecklare

en: Registration complete
sv: Registrering färdig

en: Your project has been submitted to the %s administrators. Within 72 hours, you will receive notification of their decision and further instructions.
sv: Ditt projekt har inlämnats till %s administratörerna. Inom 72 timmar, kommer du att få ett besked om deras beslut och ytterligare instruktioner.

en: Thank you for choosing %s.
sv: Tack för att du valde %s.

en: To apply for project registration, you should fill in basic information about it. Please read descriptions below carefully and provide complete and comprehensive data. All fields below are mandatory.
sv: För att ansöka om en projektregistrering, så skall du fylla i grundlägande information om det. Var vänlig läs beskrivningen nedan noggrant och delge fullständig och omfattande information. Alla fält nedan är obligatoriska.

en: Please provide detailed, accurate description of your project and what %1$s resources and in which way you plan to use. This description will be the basis for the approval or rejection of your project's hosting on %1$s, and later, to ensure that you are using the services in the intended way. This description will not be used as a public description of your project. It must be written in English. From 10 to 1500 characters.
sv: Var vänlig ge en detaljerad, korrekt beskrivning av ditt projekt och vilka %1$s resurser du planerar att använda och hur. Denna beskrivning blir grunden för godkännandet eller avslaget för ditt projekts skall få oss som värd, och senare, för att säkerställa att du använder tjänsterna på avsett vis. Denna beskrivning kommer inte att användas som offentlig beskrivning av ditt projekt. Den måste vara skriven på engelska.

en: Project Public Description
sv: Projektets Offentliga Beskrivning

en: Users
sv: Användare

en: This forum
sv: Detta forum

en: People
sv: Personer

en: Body
sv: Text

en: Contact
sv: Kontakt

en: Message has been sent
sv: Meddelandet har skickats

en: Your Name
sv: Ditt namn

en: Your Email Address
sv: Din e-postadress

en: Send Message
sv: Skicka meddelande

en: Submit A New Snippet
sv: Lämna in ett nytt kodstycke

en: Error: snippet_package_version_id missing
sv: Fel - snippet_package_version_id missing

en: Error: Only the creator of a package version can add snippets to it.
sv: Fel - Endast skaparen av en paketversion kan lägga till kodstycken till det.

en: Back To Add Page
sv: Tillbaka tillägg till sida

en: Error: That snippet was already added to this package.
sv: Fel - Det kodstycket fanns redan i paketet.

en: Error doing snippet version insert
sv: FEL UNDER INFÖRANDE AV KODSTYCKEVERSION!

en: Snippet Version Added Successfully.
sv: Tillägg av kodstyckeversion lyckades.

en: Error: Go back and fill in all the information
sv: Fel, Gå tillbaka och fyll i all information

en: Add This Snippet Version ID:
sv: Lägg till detta kodstyckes versions-ID:

en: Make sure all info is complete and accurate
sv: Säkerställ att all inforamtion är komplett och riktig

en: No Snippets Are In This Package Yet
sv: Det finns ännu inga kodstycken i detta paket

en: Snippets In This Package
sv: Kodstycken i detta paket

en: If you have modified a version of a snippet and you feel it is significant enough to share with others, please do so.
sv: Om du har modifierat en version av ett kodstycke och anser att det är viktigt nog att dela med andra, var vänlig gör så.

en: Paste the Code Here
sv: Klistra in koden Här

en: Error doing snippet package version insert
sv: FEL VID INFOGNING AV VERSION KODSTYCKESPAKET!

en: Snippet Package Version Added Successfully.
sv: Tillägg av kodstyckepaketversion lyckades.

en: IMPORTANT!
sv: VIKTIGT!

en: If a new window opened, use it to add snippets to your package. If a new window did not open, use the following link to add to your package BEFORE you leave this page.
sv: Om ett nytt fönster öppnades, använd det för att lägga till kodstycken till ditt paket. Om ett nytt fönster inte öppnades, använd följande länk för att lägga till kodstycken till ditt paket INNAN du lämnar denna sida.

en: <strong>Browse the library</strong> to find the snippets you want to add, then add them using the new window link shown above.
sv: <strong>Bläddra i bilioteket</strong> för att hitta kodstycken som du vill lägga till, lägg sedan till dem genom att använda den nya fönsterlänken som visas ovan.

en: If you have modified a version of a package and you feel it is significant enough to share with others, please do so.
sv: Om du har modifierat en version av ett paket och anser att det är viktigt nog att dela med andra, var vänlig gör så.

en: Snippet Library
sv: Kodstyckesbibliotek

en: Snippets by language: %s
sv: Kodstycken efter språk: %s

en: Snippets by category: %s
sv: Kodstycken efter kategori: %s

en: No snippets found.
sv: Hittade inga kodstycken.

en: Snippet ID
sv: Kodstycke-ID

en: Packages Of Snippets
sv: Paket med kodstycken

en: Snippets
sv: Kodstycken

en: Error: no versions found
sv: Fel - Hittade ingen version

en: Versions Of This Snippet:
sv: Version av detta kodstycke:

en: Download Version
sv: Hämta version

en: Date Posted
sv: Inlämningsdatum

en: Changes since last version:
sv: Förändringar sedan senaste versionen:

en: Download a raw-text version of this code by clicking on “Download Version”
sv: Hämta en råtextversion av denna kod genom att klicka på “Hämta Version”

en: Submit a new version
sv: Lämna in en ny version

en: You can submit a new version of this snippet if you have modified it and you feel it is appropriate to share with others.
sv: Du kan lämna in en ny version av detta kodstycke om du har modifierat det och anser att det är viktigt nog att dela med andra.

en: Versions Of This Package:
sv: Version av detta paket:

en: Package Version
sv: Paketversion

en: Edit/Del
sv: Redigera/Ta bort

en: You can submit a new version of this package if you have modified it and you feel it is appropriate to share with others.
sv: Du kan lämna in en ny version of detta paket om du har modifierat det och anser att det är viktigt nog att dela med andra.

en: Browse by Language
sv: Bläddra efter språk

en: Submit A New Snippet Package
sv: Lämna in ett nytt kodstyckespaket

en: Snippet Package Added Successfully.
sv: Tillägg av kodstyckespaket lyckades.

en: Suggest a Language
sv: Föreslå ett språk

en: Suggest a Category
sv: Föreslå en kategori

en: Choose One
sv: Välj en

en: Unix Admin
sv: Unix admin

en: HTML Manipulation
sv: HTML-manipulering

en: BBS Systems
sv: BBS-system

en: Auctions
sv: Auktioner

en: Calendars
sv: Kalendrar

en: Database Manipulation
sv: Databasmanipulering

en: Searching
sv: Söker

en: File Management
sv: Filhantering

en: Games
sv: Spel

en: Voting
sv: Röstning

en: Shopping Carts
sv: Kundvagnar

en: Math Functions
sv: Matematikfunktioner

en: Function
sv: Funktion

en: Full Script
sv: Fullt skript

en: Sample Code (HOWTO)
sv: Exempelkod (HOWTO)

en: README
sv: LÄSMIG

en: Class
sv: Klass

en: WebSite Only
sv: Endast Webbplats

en: Other Language
sv: Andra språk

en: Create A Package
sv: Skapa ett paket

en: Error doing snippet insert
sv: FEL VID INFOGNING AV KODSTYCKEN!

en: Snippet Added Successfully.
sv: Tillägg av kodstycke lyckades.

en: Script Type
sv: Skript Typ

en: en_US
sv: Sv_SE

en: More than <strong>%d</strong> projects in result set.
sv: Mer än <strong>%d</strong> projekt i resultatmängden.

en: <strong>%d</strong> project in result set. | <strong>%d</strong> projects in result set.
sv[0]: <strong>%d</strong> projekt i resultatmängden.
sv[1]: <strong>%d</strong> projekt i resultatmängden.

en: Software Map
sv: Resurskarta

en: That Trove category does not exist
sv: Den resurskategorin existerar inte

en: Remove This Filter
sv: Ta bort detta filter

en: %s projects
sv: %s projekt

en: Browse By
sv: Bläddra efter:

en: Activity Percentile
sv: Aktivitet i procent

en: Source of %s
sv: Källkod för %s

en: OVERVIEW STATS
sv: ÖVERSIKT STATISTIK

en: PROJECT STATS
sv: PROJEKTSTATISTIK

en: SITE GRAPHS
sv: WEBBPLATSGRAFER

en: Total Non-English
sv: Totalt icke-engelsk

en: This is a list of the preferences that users have chosen in their user preferences; it does not include languages which are selected via cookies or browser preferences
sv: Detta är en lista över inställningarna som användarna har valt i deras användarinställningar; det inkluderar inte språk som väljs via kakor eller webbläsarinställningar

en: Projects in trove category:
sv: Projekt i resurskategori:

en: OR enter Special Project List:
sv: ELLER skriv in specialprojektlista:

en: <strong>comma separated</strong> group_id's)
sv: <strong>kommaseparerad</strong> group_id's)

en: Report:
sv: Rapport:

en: last_30
sv: senaste_30

en: View by:
sv: Visa efter:

en: Generate Report
sv: Generera rapport

en: All Trkr
sv: Alla ordningslistor

en: Site
sv: Webbplats

en: Subdomain
sv: Underdomän

en: Query returned no valid data.
sv: Frågan gav ingen giltig data.

en: Statistics for the past %d days
sv: Statistik för de senaste %d dagarna

en: Site Views
sv: Webbplatsläsningar

en: Subdomain Views
sv: Underdomän Läsningar

en: No Data
sv: Ingen data

en: Statistics for the past %d months
sv: Statistik för de senaste %d månaderna

en: Current Aggregate Statistics for All Time
sv: Nuvarande sammanlagda statistik för all tid

en: Developers
sv: Utvecklare

en: You can now activate/deactivate surveys on the %1$s Edit Existing Surveys %2$s page
sv: Du kan nu aktivera/deaktivera undersökningar på %1$s redigera existerande undersökningar %2$s sida

en: Survey Questions
sv: Undersökning frågor

en: You may use any of these questions on your surveys
sv: Du kan använda alla dessa frågor i din undersökning

en: NOTE: use these question_id's when you create a new survey
sv: NOTERA: använd dessa fråge-ID'n när du skapar en ny undersökning

en: Results
sv: Resultat

en: Yes / No
sv: Ja / Nej

en: Survey Results
sv: Undersökningsresultat

en: Add Survey
sv: Lägg till undersökning

en: Show Results
sv: Visa resultat

en: WARNING! It is a bad idea to change a question after responses to it have been submitted
sv: VARNING! Det är en dålig idé att ändra en fråga efter att svar på den har lämnats

en: Question
sv: Fråga

en: WARNING! It is a bad idea to edit a survey after responses have been posted
sv: VARNING! Det är en dålig idé att redigera en undersökning efter att svar har getts

en: Survey Title
sv: Undersökningsrubrik

en: Is Active?
sv: Är Aktiv?

en: Survey ID
sv: Undersöknings-ID

en: Vote registered
sv: Röst registrerad

en: If you vote again, your old vote will be erased.
sv: Om du röstar igen, så kommer din gamla röst att raderas.

en: Vote for Survey
sv: Namn på undersökning

en: Survey Complete
sv: Undersökning klar

en: Thank you for taking time to complete this survey.
sv: Tack för att du tog dig tid att göra hela denna undersökning.

en: We track many project usage statistics on %s, and display here the top ranked projects in several categories.
sv: Vi håller ordning på många projekts användningsstatistik på %s, och visar här de högst rankade projekten i flera kategorier.

en: Most Active All Time
sv: Mest aktiv genom tiderna

en: Top Downloads
sv: Mest Hämtat

en: Top Project Pageviews
sv: Flest sidläsningar per projekt  - Mätt genom tryckningar på %1$s 'knapp' logon

en: Top Forum Post Counts
sv: Flest forumposter

en: Updated Daily
sv: Uppdaterad dagligen

en: View Other Top Categories
sv: Se andra topkategorier

en: More
sv: Mer

en: Top Weekly Project Pageviews at *.%1$s (from impressions of %2$s logo)
sv: Flest veckovisa projektsidläsningar på *.%1$s (från tryckningar på %2$s logon)

en: Information about highest ranked users is not available.
sv: Information om högst rankad användare är inte tillgänglig.

en: Rating
sv: Bedömning

en: Last Rank
sv: Senaste Rang

en: Same
sv: Samma

en: Up %s
sv: Upp %s

en: Remove Filter
sv: Ta bort filter

en: Invalid Trove Category
sv: Ogiltig resurskategori
