PhpWiki 1.5.0 - en to it translation catalogue (279 entries)

en: version %s
it: versione %s

en: by %s
it: di %s

en: None
it: Nessuno

en: Diff: %s
it: Differenza di: %s

en: version %d
it: versione %d

en: current version
it: versione corrente

en: Differences between %s and %s of %s.
it: Differenze tra %s e %s di %s.

en: Other diffs:
it: Altre differenze:

en: Previous Revision
it: Precedente

en: Previous Author
it: Precedente Author

en: Newer page:
it: Nuova pagina:

en: RecentChanges
it: ModificheRecenti

en: Your version
it: La versione corrente

en: Other version
it: Altra versione

en: Edit: %s
it: Modifica: %s

en: View Source: %s
it: Vedi il Sorgente: %s

en: Page now locked.
it: Pagina bloccata.

en: Page now unlocked.
it: Pagina sbloccata.

en: Saved: %s
it: Salvata: %s

en: Sorry for the inconvenience.
it: Scusa per l'inconveniente.

en: Versions are identical
it: Le versioni sono identiche

en: Page Locked
it: Pagina Bloccata

en: This page has been locked by the administrator so your changes can not be saved.
it: Spiacente, ma questa pagina è stata bloccata dall'amministratore,quindi le tue modifiche non possono essere salvate.

en: (Copy your changes to the clipboard. You can try editing a different page or save your text in a text editor.)
it: (Copia le tue modifiche nella clipboard. Potete provare a modificare un'altra pagina o registra il vostro testo in un editor di testo.)

en: ModeratedPage
it: PaginaModerata

en: UserPreferences
it: Preferenze

en: Some of the changes could not automatically be combined.  Please look for sections beginning with “%s”, and ending with “%s”.  You will need to edit those sections by hand before you click Save.
it: Alcuni dei cambiamenti non hanno potuto essere uniti automaticamente. Cerchi prego le sezioni che cominciano con '%s 'e concludentesi con '%s '. Dovrete pubblicare a mano quelle sezioni prima che vi scattiate risparmi.

en: Please check it through before saving.
it: Si prega di controllarla nel dettaglio prima di salvare.

en: Conflicting Edits!
it: Il Conflitto Pubblica!

en: In the time since you started editing this page, another user has saved a new version of it.
it: Nel tempo da quando avete cominciato pubblicare questa pagina, un altro utente ha conservato una nuova versione di esso.

en: Your changes can not be saved as they are, since doing so would overwrite the other author's changes. So, your changes and those of the other author have been combined. The result is shown below.
it: I vostri cambiamenti non possono essere conservati mentre sono, dal fare in modo da scriverebbero sopra i cambiamenti dell'altro autore. Così, i vostri cambiamenti e quelli dell'altro autore sono stati uniti. Il risultato è indicato sotto.

en: Preview
it: Anteprima

en: Save
it: Registra

en: Author will be logged as %s.
it: L'autore sarà annotato come %s.

en: Merge and Edit: %s
it: Fondasi e pubblichi: %s

en: String "%s" not found.
it: "%s" non trovato.

en: Search for
it: Ricerca

en: Table of Contents
it: Indice

en: Page Name
it: Nome della Pagina

en: Insert Categories
it: Inserto Categoria

en: Insert
it: Inserto

en: Insert Plugin
it: Inserto Plugin

en: Insert PageLink
it: Inserto Pagina

en: Insert Template
it: Inserto Mascherina

en: %s: file not found
it: %s: file non trovato

en: CategoryGroup
it: CategoriaGruppo

en: Edited by: %s
it: Modifica: %s

en: PageChange Notification Error: Couldn't send %s to %s
it: Errore Di Notifica Del Cambiamento Della Pagina:  Non ha potuto trasmettere %s a %s

en: saved as %s
it: salvata a %s

en: ... copied to %s
it: ... copia di %s

en: ... not copied to %s
it: ... nonc opia di %s

en: saved as
it: salvata a

en: ... not found
it: ... non trovato

en: from “%s”
it: dalla “%s”

en: New page
it: Nuova pagina

en: - saved to database as version %d
it: - salvata a base di dati a versione %d

en: MIME file %s
it: MIME archivio %s

en: plain file %s
it: archivio del testo %s

en: Merge Edit
it: La Fusione Pubblica

en: Restore Anyway
it: Restore Comunque

en: Overwrite All
it: Scriva sopra Tutti

en:  Sorry, cannot merge.
it:  Spiacente, non può fondersi.

en: Yes
it: Si

en: Cancel
it: Annulla

en: Revert: %s
it: Ritorni: %s

en: - version %d saved to database as version %d
it: - versione %d salvata a base di dati a versione %d

en: %s: not defined
it: %s: non definito

en: PageChange Notification of %s
it: Pagini la notifica del cambiamento di %s

en: Error: Couldn't send %s to %s
it: Errore: Non ha potuto trasmettere %s a %s

en: Page change
it: Cambiamento della pagina

en: Summary: %s
it: Commenti: %s

en: Page rename %s to %s
it: La pagina cambia titolo %s a %s

en: User %s removed page %s
it: Utente %s pagina %s rimossa

en: Optimizing database
it: Base di dati d'ottimizzazione

en: authenticated
it: autenticato

en: not authenticated
it: non autenticato

en: rename this page
it: rinominare questa pagina

en: purge this page
it: rimuovi la pagina

en: Locking pages
it: Blocca la Pagina

en: Removing pages
it: Rimuovi la pagina

en: Unlocking pages
it: Sblocca la Pagina

en: Fatal PhpWiki Error
it: Errore Fatale Di PhpWiki

en: FullTextSearch
it: RicercaDelTesto

en: TitleSearch
it: RicercaPerTitolo

en: Sort by %s
it: Ordina per %s

en: reverse
it: ritorni

en:  ... first %d bytes
it:  ... i primi %d byte

en: “%s” not found
it: “%s” non trovato

en: <no matches>
it: <nessuna corrispondenza>

en: Content
it: Indice

en: Last Modified
it: Ultima Modifica

en: Size
it: Dimensione

en: Last Summary
it: Ultimo Commenti

en: Version
it: Versione

en: Last Author
it: Ultimo Autore

en: Owner
it: Proprietario

en: Locked
it: Bloccata

en: locked
it: bloccata

en: External
it: Esterni

en: external
it: esterni

en: Remove this page
it: Rimuovi la pagina

en: Purge this page
it: Rimuovi la pagina

en: days
it: giorni

en: Author
it: Autore

en: Summary
it: Commenti

en: Modified
it: Modifica

en: CalendarList
it: ListaCalendario

en: Edit %s
it: Modifica %s

en: Calendar
it: Calendario

en: CreatePage failed
it: CategoriaPagina

en:  is identical.
it:  sono identiche.

en: Version
it: Versione

en: File “%s” not found.
it: File %s non trovato.

en: page not locked
it: pagina non bloccata

en: Full text search results for “%s”
it: Risultati della ricerca su tutto il testo per “%s”

en: Name
it: Nome

en: Go
it: Vai

en: Convert
it: Convertito

en: Included from %s (revision %d)
it: Inserire dalla %s (revision %d)

en: Included from %s
it: Inserire dalla %s

en: Wiki Name
it: Wiki Nome

en: Search
it: Ricerca

en: Failed to connect to LDAP host
it: Non riesco a stabilire una connessione col LDAP

en: The %d most popular pages of this wiki:
it: Le %d pagine più popolari di questo wiki sono:

en: Warning:
it: Avvertimento:

en: Contents
it: Indice

en: Next
it: Seguente

en: Previous
it: Precedente

en: First
it: Prima

en: Last
it: Ultima

en: PageHistory
it: StoricoPagina

en: Version %d
it: Versione %d

en: %d best incoming links:
it: %d migliori link in entrata:

en: %d best outgoing links:
it: %d migliori link in uscita:

en: %d most popular nearby:
it: %d più popolari:

en: Category
it: Categoria

en: Deleted
it: Rimossa

en: new pages
it: nuova pagina

en: Title Search
it: Ricerca per Titolo

en: 1 day
it: 1 giorno

en: %s days
it: %s giorni

en: Related Changes
it: Modifiche Correlate

en: Help
it: Aiuto

en: Title search results for “%s” (%d total)
it: Risultati della ricerca su titolo per “%s” (%d total)

en: Title search results for “%s”
it: Risultati della ricerca su titolo per “%s”

en: Transcluded from %s
it: Inserire dalla %s

en: Thanks for adding this translation!
it: Grazie per la translatione!

en: Columns: %s.
it: Caratteri: %s.

en: Edit
it: Modifica

en: <unknown>
it: <sconosciuto>

en: Purged page “%s” successfully.
it: La pagina “%s” è stata rimossa correttamente.

en: Removed page “%s” successfully.
it: La pagina “%s” è stata rimossa correttamente.

en: Remove
it: Cancella

en: Rename selected pages.
it: Rinominare pagine selezionate.

en: Renamed page from “%s” to “%s”.
it: Cambia titolo %s a %s.

en: Set pages to external
it: Pagina sbloccata.

en: %s on %s:
it: %s a %s:

en: CalendarListPlugin
it: CalendarioListPlugin

en: CalendarPlugin
it: CalendarioPlugin

en: CategoryPage
it: CategoriaPagina

en: Comment
it: Commentario

en: CommentPlugin
it: CommentarioPlugin

en: DebugInfo
it: InfoDebug

en: Diff
it: Differenze

en: FindPage
it: TrovaPagina

en: GoTo
it: Vai

en: HomePageAlias
it: AliasPaginaPrincipale

en: HtmlConverter
it: HtmlConvertito

en: IncludePage
it: InserireLaPagina

en: IncludePagePlugin
it: InserireLaPaginaPlugin

en: IncludePages
it: InserirePaginas

en: JabberPresence
it: JabberPresenca

en: LdapSearch
it: LdapRicerca

en: LikePages
it: PagineSimili

en: MostPopular
it: PiùPopolari

en: PageInfo
it: InfoPagina

en: PreferenceApp
it: PreferenzeApp

en: PreferencesInfo
it: PreferenzeInfo

en: PrevNext
it: Seguente

en: RecentVisitors
it: VisitatoriRecenti

en: TextFormattingRules
it: RegoleFormattazioneTesto

en: WikiAdminPurge
it: Wiki Amministrazione

en: Someone has edited the page!
it: Qualcuno ha modificato la pagina!

en: Remove Page
it: Cancella la Pagina

en: %s bytes
it: %s byte

en: %s KiB (%s bytes)
it: %s KiB (%s byte)

en: HomePage
it: PaginaPrincipale

en: rename %s to %s
it: cambia titolo %s a %s

en: version <em>%s</em>
it: versione <em>%s</em>

en: %s not found in %s
it: %s non trovato in %s

en: fixed with
it: Modifica

en: “%s”: corrupt file
it: “%s”: file corrotto

en: Describe %s here.
it: Inserire qui il testo della pagina %s.

en: Every
it: Ogni

en: Anonymous Users
it: Utenti Anonimi

en: Bogo Users
it: Utenti Bogo

en: Signed Users
it: Utenti Firmati

en: Authenticated Users
it: Utenti Autenticati

en: Administrators
it: Coordinatori

en: %s not defined
it: %s: non definito

en: Plugin %s failed.
it: Plugin “%s” fallito.

en: Plugin %s disabled.
it: Plugin “%s” inabiliti.

en: Plugin “%s” does not exist.
it: Plugin “%s” non esiste.

en: %s at %s
it: %s a %s

en: Version %s, saved on %s
it: Versione %s, salvata su %s

en: Last edited on %s
it: Ultima modifica %s

en: today
it: oggi

en: yesterday
it: ieri

en: Create: %s
it: Salvata: %s

en: Sign Out
it: Logout

en: Sign In
it: Login

en: Lock Page
it: Blocca la Pagina

en: Unlock Page
it: Sblocca la Pagina

en: Printer
it: Stampante

en: Modern
it: Moderno

en: Plugin %s: undefined
it: Plugin “%s”: non definito

en: Related Links
it: Collegamenti Relativi

en: External Links
it: Collegamenti Esterni

en: User not found in LDAP
it: Utente non trovato in LDAP

en: Could not connect to LDAP host %s
it: Non riesco a stabilire una connessione col LDAP host %s

en: Invalid password or userid.
it: Password o nome utente errati.

en: Insufficient permissions.
it: Permessi insufficienti.

en: Your home page is locked so your preferences cannot not be saved.
it: Questa pagina è stata bloccata dall'amministratore in modo da i vostri cambiamenti non possono essere salvati.

en: Preferences
it: Preferenze

en: Couldn't connect to %s
it: Non riesco a stabilire una connessione col database: %s

en: Title 1
it: Titolo 1

en: Title 2
it: Titolo 2

en: Title 3
it: Titolo 3

en: Home
it: Principale

en: GoodStyle
it: BuonStile

en: See %s tips for editing.
it: Vedere %s consigli per le modifiche.

en: Help/TextFormattingRules
it: Aiuto/RegoleFormattazioneTesto

en: Synopsis
it: Sommario

en: Note:
it: Nota:

en: View the current version.
it: Mostra il versione corrente.

en: This page has been locked and cannot be edited.
it: Questa pagina è stata bloccata e non può essere modificata.

en: Lock
it: Bloccata

en: Unlock
it: Sblocca

en: PurgeHtmlCache
it: RimuoviDallaCacheHtml

en: H
it: A

en: W
it: L

en: Today
it: Oggi

en: LiveSearch
it: RicercaLive

en: You are signed in as %s
it: Utente corrente: %s

en: Revert
it: Ritorni

en: Remove Comment
it: Rimuovi commento

en: , Memory: %s
it: , RAM: %s

en: Saved on
it: Salvata

en: Page Version
it: Versione della Pagina

en: Home Page
it: Pagina Principale

en: Page Type
it: Tipo della Pagina

en: Thank you for editing %s.
it: La pagina %s <E8> stata modificata.

en: Your careful attention to detail is much appreciated.
it: Si prega di controllare che le modifiche siano quelle volute. Grazie.

en: Authenticated as %s
it: Utente corrente: %s

en: Sign in as:
it: Username di login:

en: User preferences for user %s
it: Preferenze per l'utente %s

en: Height
it: Altezza

en: Width
it: Larghezza

en: Time Zone
it: Fuso Orario

en: Date Format
it: Formato della Data

en: Reset Preferences
it: Ripristina Preferenze

en: Page
it: Pagina

en: History
it: Storico

en: Page Info
it: Info Pagina

en: Back Links
it: Collegamenti Relativi

en: Recent Changes
it: Modifiche Recenti

en: Wiki Admin
it: Wiki Amministrazione

en: User Preferences
it: Preferenze dell'utente

en: User preferences for this project
it: Utente Preferenze per questo progetto

en: Global user preferences (for all projects)
it: Preferenze dell'utente globale (per tutti i progetti)

en: Page info
it: Info Pagina

en: Purge HTML cache
it: RimuoviDallaCacheHtml

en: Recent changes
it: Cambiamenti Recenti

en: Like pages
it: Pagine Simili

en: Find page
it: Trova Pagina

en: Search:
it: Ricerca:

en: Related changes
it: Modifiche Correlate

en: EditText
it: ModificaIlTesto

en: %s of this page
it: %s di questa pagina
