fwlogwatch 1.0.6 - en to sv translation catalogue (199 entries)

en: conn_sort_up: wrong mode
sv: conn_sort_up: Fel läge

en: Error in sort string: '%c', order expected, ignoring.
sv: Fel i sorteringssträng: "%c", sorteringsordning förväntad, ignorerar.

en: Error in sort string: '%c', direction expected, ignoring.
sv: Fel i sorteringssträng: "%c", sorteringsrikting förväntad, ignorerar.

en: Timewarp in log file (%s
sv: Tidsomställning i loggfil (%s

en: Usage: %s [options] [input_files]
sv: Användning: %s [flaggor] [inmatningsfiler]

en: General options:
sv: Allmänna flaggor:

en:   -h           this help
sv:   -h           denna hjälptext

en:   -L           show time of first and last log entry
sv:   -L           visa tid för första och sista loggposten

en:   -V           show version and copyright info
sv:   -V           visa versions- och copyrightinformation

en: Global options:
sv: Globala flaggor:

en:   -b           show amount of data (sum of total packet lengths)
sv:   -b           visa mängden data (summering av totala paketstorlekar)

en:   -c <file>    specify config file (defaults to %s)
sv:   -c <fil>     konfigurationsfil (förval: %s)

en:   -D           do not differentiate destination IP addresses
sv:   -D           skilj ej på mottagande IP-adresser

en:   -d           differentiate destination ports
sv:   -d           skilj ej på mottagande portnummer

en:   -E <format>  select or exclude hosts, ports, chains and targets
sv:   -E <format>  välj eller uteslut värdar, portar, kedjor och mål

en:   -M <number>  only show this amount of entries
sv:   -M <nummer>  visa endast detta antal poster

en:   -m <count>   only show entries with at least so many incidents
sv:   -m <antal>   visa enbart poster med åtminstone ANTAL incidenter

en:   -N           resolve service names
sv:   -N           slå upp namn på tjänster

en:   -n           resolve host names
sv:   -n           slå upp värdnamn

en:   -O <order>   define the sort order (see the man page for details)
sv:   -O <ordning> ange sorteringsordning (se manualsida för beskrivning)

en:   -p           differentiate protocols
sv:   -p           skilj mellan protokoll

en:   -s           differentiate source ports
sv:   -s           skilj på källportar

en:   -U <title>   set report and status page title and email subject
sv:   -U <titel>   sätt titel för rapport- och statussida och ämne för e-post

en:   -v           verbose, specify twice for more info
sv:   -v           var informativ, ange två gånger för mer data

en:   -y           differentiate TCP options
sv:   -y           skilj på TCP-flaggor

en: Log summary mode (default):
sv: Läge för loggsammandrag (standard):

en:   -C <email>   carbon copy recipients
sv:   -C <e-post>  kännedomskopia av rapporten

en:   -e           show end times
sv:   -e           visa stopptider

en:   -F <email>   report sender address (defaults to '%s')
sv:   -F <epost>   avsändaradress för rapporten (förval "%s")

en:   -l <time>    process recent events only (defaults to off)
sv:   -l <tid>     bearbeta endast senaste händelser (avstängd som standard)

en:   -o <file>    specify output file
sv:   -o <fil>     ange fil för utdata

en:   -S           do not differentiate source IP addresses
sv:   -S           skilj inte på källornas IP-adresser

en:   -T <email>   send report by email to this address
sv:   -T <email>   skicka rapport via e-post till denna address

en:   -t           show start times
sv:   -t           visa starttider

en:   -W           activate whois lookups for source addresses
sv:   -W           aktivera whois-uppslag för källadresser

en:   -w           HTML output
sv:   -w           utdata som HTML

en:   -z           show time interval
sv:   -z           visa tidsintervall

en: Realtime response mode:
sv: Läge för realtidssvar:

en:   -R           realtime response as daemon (default action: log only)
sv:   -R           låt demonen åtgärda i realtid (förvald åtgärd: enbart loggning)

en:   -a <count>   alert threshold (defaults to %d entries)
sv:   -a <antal>   tröskelvärde för larm (förval: %d poster)

en:   -l <time>    forget events this old (defaults to %d hours)
sv:   -l <tid>     glöm händelser äldre än (förval: %d timmar)

en:   -k <IP/net>  add this IP address or net to the list of known hosts
sv:   -k <IP/nät>  lägg till IP-adress eller nät till listan över kända värdar

en:   -A           invoke notification script if threshold is reached
sv:   -A           anropa notifieringsskript om tröskelvärdet nås

en:   -B           invoke response action script (e.g. block host)
sv:   -B           anropa åtgärdsskriptet (exempelvis spärra värd)

en:   -X <port>    activate internal status information web server
sv:   -X <port>    aktivera den interna webbservern för statusinformation

en: You can contact the author at <bw@inside-security.de>.
sv: Upphovsmannen kan kontaktas på adressen <bw@inside-security.de>

en: Compile-time options of this version:
sv: Byggtidsflaggor för denna version:

en: Short name limit
sv: Gräns för kort namn

en: enabled
sv: aktiverad

en: disabled
sv: avstängd

en: Zlib support
sv: Stöd för Zlib

en: Gettext (i18n) support
sv: Stöd för gettext (i18n)

en: Illegal inclusion/exclusion pos. 1 (expected [ie]): %s
sv: Ogiltigt inkludering/exkludering pos. 1 (förväntade [ie]): %s

en: Exiting
sv: Avslutar

en: Illegal inclusion/exclusion pos. 2 (expected [hpcb]): %s
sv: Ogiltigt inkludering/exkludering pos. 2 (förväntade [hpcb]): %s

en: Illegal inclusion/exclusion pos. 3 (expected [sd]): %s
sv: Ogiltigt inkludering/exkludering pos. 3 (förväntade [sd]): %s

en: Using stdin as input
sv: Använder standard in för inmatning

en: Opening input file '%s'
sv: Öppnar inmatningsfil "%s"

en: Processing
sv: Bearbetar

en: Unrecognized entries or tokens can be submitted at
sv: Okända poster eller token kan skickas på

en: Closing '%s'
sv: Stänger "%s"

en: Sorting data
sv: Sorterar data

en: Opening output file '%s'
sv: Öppnar utdatafil "%s"

en: Sending
sv: Sänder

en: Generated %s by
sv: Genererad %s av

en: an unknown user.
sv: en okänd användare.

en: (and %d older than %d seconds)
sv: (och %d äldre än %d sekunder)

en: (and %d malformed)
sv: (och %d felaktiga)

en: of %d entries in the file "%s" are packet logs,
sv: av %d posterna i filen "%s" är paketloggar,

en: of %d entries in standard input are packet logs,
sv: av %d poster i standard in är paketloggar,

en: of %d entries in %d input files are packet logs,
sv: av %d posterna i %d inmatningsfiler är paketloggar,

en: one has unique characteristics.
sv: en har unika egenskaper.

en: %d have unique characteristics.
sv: %d har unika egenskaper.

en: One entry was excluded by configuration.
sv: En post utelämnades av konfigurationen.

en: %d entries were excluded by configuration.
sv: %d poster utelämnades av konfigurationen.

en: First packet log entry: %s, last: %s.
sv: Den första posten i loggen: %s, sista: %s.

en: No valid time entries found.
sv: Inga giltiga tidsposter funna.

en: All entries were logged by the same host: "%s".
sv: Alla poster var loggade av samma värd: "%s".

en: All entries are from the same chain: "%s".
sv: Alla poster kom från samma kedja: "%s".

en: All entries have the same target: "%s".
sv: Alla poster har samma måladress: "%s".

en: All entries are from the same interface: "%s".
sv: Alla poster kommer från samma nätverksgränssnitt: "%s".

en: Only entries with a count of at least %d are shown.
sv: Bara poster med ett antal av minst %d visas.

en: Only the top %d entries are shown.
sv: Bara de översta %d posterna visas.

en: Warning: pidfile exists, another fwlogwatch might be running.
sv: Varning: En pid-fil existerar redan, ytterligare en fwlogwatch kanske körs?

en: SIGHUP caught, reread configuration file %s
sv: SIGHUP fångad, konfigurationsfil %s läses om

en: SIGHUP caught, unable to reread configuration file %s
sv: SIGHUP fångad, konfigurationsfil %s kunde inte att läsas om

en: SIGUSR1 caught, reading input from stdin, no need to reopen log file
sv: SIGUSR1 fångad, läser indata från standard in, ingen idé att öppna loggfil igen

en: SIGUSR1 caught, reopening log file %s
sv: SIGUSR1 fångad, loggfilen %s öppnas igen

en: SIGTERM caught, cleaning up
sv: SIGTERM påträffades, rensar upp

en: Starting (pid %d)
sv: Startar (pid %d)

en: User to run as was not found
sv: Användaren som ska köras som hittades inte

en: Changed uid from %d to %d, gid from %d to %d
sv: Ändrade uid från %d till %d, gid från %d till %d

en: Running with uid %d, gid %d
sv: Kör med uid %d, gid %d

en: Alert threshold is one attempt
sv: Tröskelvärde för <alert> är ett försök

en: Alert threshold is %d attempts
sv: Tröskelvärde för <alert> är %d försök

en: Events older than %d second(s) are discarded
sv: Poster äldre än %d sekund(er) sållas bort

en: Events older than %d hour(s) are discarded
sv: Poster äldre än %d timme/timmar sållas bort

en: Response mode: Log%s%s
sv: Svarsläge: Log%s%s

en: , notify
sv: , notifiera

en: , respond
sv: , svara

en: Reading standard input
sv: Läser från standard in

en: Reading '%s'
sv: Läser "%s"

en: Number of files: %d
sv: Antal filer: %d

en: Number of lines: %d
sv: Antal rader: %d

en: First entry: %s
sv: Första posten: %s

en: Last entry : %s
sv: Sista posten: %s

en: Difference : %s
sv: Skillnad : %s

en: Listening on %s port %i
sv: Lyssnar på %s port %i

en: decode_base64: input string incomplete
sv: decode_base64: okomplett indatasträng

en: decode_base64: illegal character '%c' in input string
sv: decode_base64: Otillåtet tecken "%c" i indatasträngen

en: count
sv: antal

en: added
sv: lagt till

en: bytes
sv: byte

en: source
sv: källa

en: hostname
sv: värdnamn

en: service
sv: tjänst

en: opts
sv: flaggor

en: time remaining
sv: återstående tid

en: action
sv: åtgärd

en: Options
sv: Inställningar

en: Packet cache
sv: Paketcache

en: Host status
sv: Värdstatus

en: Reload
sv: Läs om

en: Daemon start time
sv: Demonens starttid

en: Current time
sv: Nuvarande tid

en: Running time
sv: Körtid

en: Log
sv: Logg

en: Response mode
sv: Svarsläge

en: Lines seen
sv: Rader sedda

en: Hits
sv: Träffar

en: Old/excluded/malformed
sv: Gammal/utesluten/felaktig

en: Entries in packet cache
sv: Poster i paketcache

en: Entries in host status
sv: Post i värdstatus

en: Decrease
sv: Minska

en: Current
sv: Nuvarande

en: Increase
sv: Öka

en: Alert threshold
sv: Tröskelvärde för larm

en: Discard timeout
sv: Kasta timeout

en: Minimum count in packet cache
sv: Minimum antal i paketcache

en: Top amount of entries in packet cache
sv: Max antal poster i paketcache

en: Refresh time
sv: Uppdateringsfrekvens

en: <td>any</td>
sv: <td>någon</td>

en: <td>(known host)</td>
sv: <td>(kända värdar)</td>

en: <td>(known net)</td>
sv: <td>(kända nät)</td>

en: Connect from %s port %i
sv: Anslutning från %s port %i

en: Authorization failed
sv: Auktorisation misslyckades

en: Authorization required
sv: Auktorisation krävs

en: Bad request
sv: Felaktig begäran

en: Redirect
sv: Dirigera om

en: You should be redirected to the <a href="/">root directory</a>
sv: Du bör bli omdirigerad till <a href="/">rotkatalogen</a>

en: Requested function: %s
sv: Begärd funktion: %s

en: Connection closed
sv: Anslutning stängd

en:  to
sv:  till

en:  packet
sv:  paket

en:  packets
sv:  paket

en:  from %s
sv:  från %s

en:  to %s
sv:  till %s

en: <th>end</th>
sv: <th>slut</th>

en: <th>interval</th>
sv: <th>intervall</th>

en: <th>loghost</th>
sv: <th>loggvärd</th>

en: <th>chain</th>
sv: <th>kedja</th>

en: <th>target</th>
sv: <th>mål</th>

en: <th>interface</th>
sv: <th>gränssnitt</th>

en: <th>bytes</th>
sv: <th>antal byte</th>

en: <th>source</th>
sv: <th>källa</th>

en: <th>hostname</th>
sv: <th>värdnamn</th>

en: <th>whois information</th>
sv: <th>whois-information</th>

en: <th>service</th>
sv: <th>tjänst</th>

en: <th>opts</th>
sv: <th>flaggor</th>

en: Unknown parser: '%c'.
sv: Okänd tolk: "%c".

en: Error in configuration file '%s' line %d: not a number
sv: Fel i konfigurationsfil "%s" rad %d: inte ett nummer

en: Error in configuration file '%s' line %d, assuming 'true'
sv: Fel i konfigurationsfil "%s" rad %d, antar "true"

en: Unrecognized option in configuration file '%s' line %d
sv: Okänd inställning i konfigurationsfil "%s" line %d

en: %s is not a regular file, ignoring.
sv: %s är inte en vanlig fil, ignoreras.

en: Opening configuration file '%s'
sv: Öppnar konfigurationsfil '%s'

en: port mismatch: %d != %d
sv: Port stämmer inte: %d != %d

en: Resolving %s
sv: Slår upp %s

en: %s [forward lookup failed]
sv: %s [uppslag misslyckades]

en: Resolving %s from cache
sv: Slår upp %s från cache

en: One logging ipchains firewall rule defined
sv: En loggregel för ipchains definierad

en: %u logging ipchains firewall rules defined
sv: %u loggregler för ipchains definierade

en: No logging ipchains firewall rules defined, format was requested
sv: Inga loggregler för ipchains definierade, format var begärd

en: %s is group/world writable
sv: %s är skrivbar för grupp/världen

en: Deleting packet cache entry (%s)
sv: Raderar paketpost från cache (%s)

en: Deleting host status entry (%s)
sv: Raderar statuspost för värd (%s)

en: ALERT: %d attempts from %s
sv: LARM: %d angreppsförsök från %s

en: 
    Memory allocation error, exiting.
sv: 
    Minneshanteringsfel i programmet. Programmet avslutas.

en: Exiting
sv: Avslutar

en: Not executing buffer containing format string
sv: Exekverar inte buffert som innehåller formateringssträng

en: Executing '%s'
sv: Startar "%s"

en: fwlogwatch error: mode collision, please check that you didn't specify
       several modes on the command line or a second mode is active in the
       configuration file.
       Please use a separate configuration file for each mode or comment out all
       entries in the default configuration and use command line parameters.
sv: Fel i fwlogwatch: Kollision mellan lägen. Kontrollera att du inte angav
       flera lägen på kommandoraden eller ett annat läge är konfigurerad    i konfigurationsfilen.
       Använd en separat konfigurationsfil för varje läge eller kommentera ut
       delar av standardkonfigurationen och använd parametrar på kommandoraden.

en: IP address error: %s
sv: IP-adressfel: %s

en: Error in CIDR format: %s
sv: Fel i CIDR-format: %s

en: (known host)
sv: (känd värd)

en: (excluded host)
sv: (utesluten värd)

en: Looking up whois info for %s
sv: Slår upp whois-information för %s

en: lookup failed: %s
sv: Uppslag misslyckades: %s

en: fwlogwatch summary
sv: Sammandrag från fwlogwatch

en: fwlogwatch status
sv: Status för fwlogwatch
