fwupd - en to cs translation catalogue (803 entries)

note: TRANSLATORS: more than a minute
en: %.0f minute remaining | %.0f minutes remaining
cs[0]: Zbývá %.0f minuta
cs[1]: Zbývají %.0f minuty
cs[2]: Zbývá %.0f minut
cs[3]: Zbývají %.0f minuty

note: TRANSLATORS: BMC refers to baseboard management controller which * is the device that updates all the other firmware on the system
en: %s BMC Update
cs: Aktualizace pro zařízení pro vestavěnou zprávu (BMC) %s

note: TRANSLATORS: battery refers to the system power source
en: %s Battery Update
cs: Aktualizace pro akumulátor %s

note: TRANSLATORS: the CPU microcode is firmware loaded onto the CPU * at system bootup
en: %s CPU Microcode Update
cs: Aktualizace mikrokódu pro procesor %s

note: TRANSLATORS: camera can refer to the laptop internal * camera in the bezel or external USB webcam
en: %s Camera Update
cs: Aktualizace pro kameru %s

note: TRANSLATORS: a specific part of hardware, * the first %s is the device name, e.g. 'Secure Boot`
en: %s Configuration Update
cs: Aktualizace nastavení pro %s

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine, where * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Consumer ME Update
cs: Aktualizace spotřebitelského ME v %s

note: TRANSLATORS: the controller is a device that has other devices * plugged into it, for example ThunderBolt, FireWire or USB, * the first %s is the device name, e.g. 'Intel ThunderBolt`
en: %s Controller Update
cs: Aktualizace pro řadič %s

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine (with Intel AMT), * where the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Corporate ME Update
cs: Aktualizace podnikového ME v %s

note: TRANSLATORS: a specific part of hardware, * the first %s is the device name, e.g. 'Unifying Receiver`
en: %s Device Update
cs: Aktualizace pro zařízení %s

note: TRANSLATORS: Video Display refers to the laptop internal display or * external monitor
en: %s Display Update
cs: Aktualizace pro displej %s

note: TRANSLATORS: Dock refers to the port replicator hardware laptops are * cradled in, or lowered onto
en: %s Dock Update
cs: Aktualizace doku %s

note: TRANSLATORS: drive refers to a storage device, e.g. SATA disk
en: %s Drive Update
cs: %s aktualizace disku

note: TRANSLATORS: the EC is typically the keyboard controller chip, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Embedded Controller Update
cs: Aktualizace vestavěného řadiče (EC) v %s

note: TRANSLATORS: a device that can read your fingerprint pattern
en: %s Fingerprint Reader Update
cs: Aktualizace čtečky otisků prstů %s

note: TRANSLATORS: flash refers to solid state storage, e.g. UFS or eMMC
en: %s Flash Drive Update
cs: %s aktualizace flash disku

note: TRANSLATORS: GPU refers to a Graphics Processing Unit, e.g. * the "video card"
en: %s GPU Update
cs: %s aktualizace GPU

note: TRANSLATORS: a large pressure-sensitive drawing area typically used * by artists and digital artists
en: %s Graphics Tablet Update
cs: Aktualizace grafického tabletu %s

note: TRANSLATORS: Keyboard refers to an input device for typing
en: %s Keyboard Update
cs: Aktualizace pro klávesnici %s

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine, the Intel AMT thing, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s ME Update
cs: Aktualizace ME v %s

note: TRANSLATORS: Mouse refers to a handheld input device
en: %s Mouse Update
cs: Aktualizace pro myš %s

note: TRANSLATORS: Network Interface refers to the physical * PCI card, not the logical wired connection
en: %s Network Interface Update
cs: Aktualizace síťové karty %s

note: TRANSLATORS: SSD refers to a Solid State Drive, e.g. non-rotating * SATA or NVMe disk
en: %s SSD Update
cs: %s aktualizace SSD

note: TRANSLATORS: Storage Controller is typically a RAID or SAS adapter
en: %s Storage Controller Update
cs: Aktualizace pro %s řadič úložiště

note: TRANSLATORS: the entire system, e.g. all internal devices, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s System Update
cs: Celková aktualizace pro %s

note: TRANSLATORS: TPM refers to a Trusted Platform Module
en: %s TPM Update
cs: Aktualizace pro TPM %s

note: TRANSLATORS: the Thunderbolt controller is a device that * has other high speed Thunderbolt devices plugged into it; * the first %s is the system name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Thunderbolt Controller Update
cs: Aktualizace pro řadič Thunderbolt v %s

note: TRANSLATORS: TouchPad refers to a flat input device
en: %s Touchpad Update
cs: Aktualizace pro touchpad %s

note: TRANSLATORS: Dock refers to the port replicator device connected * by plugging in a USB cable -- which may or may not also provide power
en: %s USB Dock Update
cs: Aktualizace USB doku %s

note: TRANSLATORS: Receiver refers to a radio device, e.g. a tiny Bluetooth * device that stays in the USB port so the wireless peripheral works
en: %s USB Receiver Update
cs: Aktualizace USB přijímače %s

note: TRANSLATORS: this is the fallback where we don't know if the release * is updating the system, the device, or a device class, or something else -- * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Update
cs: Aktualizace pro %s

note: TRANSLATORS: warn the user before updating, %1 is a device name
en: %s and all connected devices may not be usable while updating.
cs: %s a k němu připojená zařízení nemusí být v průběhu aktualizace použitelná.

note: TRANSLATORS: %1 refers to some kind of security test, e.g. "Encrypted RAM". %2 refers to a result value, e.g. "Invalid"
en: %s appeared: %s
cs: %s se objevilo: %s

note: TRANSLATORS: %1 refers to some kind of security test, e.g. "UEFI platform key". * %2 and %3 refer to results value, e.g. "Valid" and "Invalid"
en: %s changed: %s → %s
cs: %s se změnilo: %s → %s

note: TRANSLATORS: %1 refers to some kind of security test, e.g. "SPI BIOS region". %2 refers to a result value, e.g. "Invalid"
en: %s disappeared: %s
cs: %s zmizelo: %s

note: TRANSLATORS: the device has a reason it can't update, e.g. laptop lid closed
en: %s is not currently updatable
cs: %s v tuto chvíli není možné aktualizovat

note: TRANSLATORS: Title: %s is ME kind, e.g. CSME/TXT
en: %s manufacturing mode
cs: režim pro výrobce v %s

note: TRANSLATORS: warn the user before * updating, %1 is a device name
en: %s must remain connected for the duration of the update to avoid damage.
cs: Je třeba, aby %s zůstalo v průběhu aktualizace připojené, jinak hrozí poškození.

note: TRANSLATORS: warn the user before updating, %1 is a machine * name
en: %s must remain plugged into a power source for the duration of the update to avoid damage.
cs: Je třeba, aby %s bylo po dobu aktualizace připojené ke zdroji napájení z elektrické sítě, jinak hrozí poškození.

note: TRANSLATORS: Title: %s is ME kind, e.g. CSME/TXT
en: %s override
cs: hw přepnutí %s

note: TRANSLATORS: Title: %1 is ME kind, e.g. CSME/TXT, %2 is a version number
en: %s v%s
cs: %s verze %s

note: TRANSLATORS: Title: %s is ME kind, e.g. CSME/TXT
en: %s version
cs: Verze %s

note: TRANSLATORS: duration in days!
en: %u day | %u days
cs[0]: %u den
cs[1]: %u dny
cs[2]: %u dnů
cs[3]: %u dny

note: TRANSLATORS: this is shown in the MOTD
en: %u device has a firmware upgrade available. | %u devices have a firmware upgrade available.
cs[0]: Je k dispozici novější firmware pro %u zařízení.
cs[1]: Jsou k dispozici novější firmware pro %u zařízení.
cs[2]: Jsou k dispozici novější firmware pro %u zařízení.
cs[3]: Jsou k dispozici novější firmware pro %u zařízení.

note: TRANSLATORS: this is shown in the MOTD
en: %u device is not the best known configuration. | %u devices are not the best known configuration.
cs[0]: Firmware na %u zařízení není na verzi, která by byla osvědčená v kombinaci s verzemi firmwarů ostatních zařízení.
cs[1]: Firmware na %u zařízeních není na verzi, která by byla osvědčená v kombinaci s verzemi firmwarů ostatních zařízení.
cs[2]: Firmware na %u zařízeních není na verzi, která by byla osvědčená v kombinaci s verzemi firmwarů ostatních zařízení.
cs[3]: Firmware na %u zařízeních není na verzi, která by byla osvědčená v kombinaci s verzemi firmwarů ostatních zařízení.

note: TRANSLATORS: duration in minutes
en: %u hour | %u hours
cs[0]: %u hodina
cs[1]: %u hodiny
cs[2]: %u hodin
cs[3]: %u hodiny

note: TRANSLATORS: how many local devices can expect updates now
en: %u local device supported | %u local devices supported
cs[0]: %u zařízení v počítači podporováno
cs[1]: %u zařízení v počítači podporovány
cs[2]: %u zařízení v počítači podporováno
cs[3]: %u zařízení v počítači podporovány

note: TRANSLATORS: duration in minutes
en: %u minute | %u minutes
cs[0]: %u minuta
cs[1]: %u minuty
cs[2]: %u minut
cs[3]: %u minuty

note: TRANSLATORS: duration in seconds
en: %u second | %u seconds
cs[0]: %u sekunda
cs[1]: %u sekundy
cs[2]: %u sekund
cs[3]: %u sekundy

note: TRANSLATORS: first percentage is current value, 2nd percentage is the * lowest limit the firmware update is allowed for the update to happen
en: %u%% (threshold %u%%)
cs: %u%% (dolní hranice %u%%)

note: TRANSLATORS: this is shown as a suffix for obsoleted tests
en: (obsoleted)
cs: (zastaralé)

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: A TPM PCR is now an invalid value
cs: PCR registr v TPM má nyní neplatnou hodnotu

note: TRANSLATORS: Title: if hardware enforces control of SPI replays
en: AMD Firmware Replay Protection
cs: AMD – zamezení znovupoužití dříve použitého

note: TRANSLATORS: Title: if hardware enforces control of SPI writes
en: AMD Firmware Write Protection
cs: AMD – zamezení zápisu firmware

note: TRANSLATORS: Title: if firmware enforces rollback protection
en: AMD Secure Processor Rollback Protection
cs: AMD zamezení instalace starší verze na procesoru

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: ARCHIVE FIRMWARE METAINFO [FIRMWARE] [METAINFO] [JCATFILE]
cs: ARCHIV FIRMWARE METAINFO [FIRMWARE] [METAINFO] [JCATSOUBOR]

note: TRANSLATORS: the user needs to do something, e.g. remove the device
en: Action Required:
cs: Vyžadovaná akce:

note: TRANSLATORS: command description
en: Activate devices
cs: Aktivovat zařízení

note: TRANSLATORS: command description
en: Activate pending devices
cs: Aktivovat čekající zařízení

en: Activate the new firmware on the device
cs: Aktivovat nový firmware na zařízení

note: TRANSLATORS: shown when shutting down to switch to the new version
en: Activating firmware update
cs: Aktivace aktualizovaného firmwaru

note: TRANSLATORS: shown when shutting down to switch to the new version
en: Activating firmware update for
cs: Aktivuje se aktualizace firmware pro

note: TRANSLATORS: command description
en: Adds devices to watch for future emulation
cs: Přidá zařízení pro hlídání budoucí emulace

note: TRANSLATORS: the age of the metadata
en: Age
cs: Stáří

note: TRANSLATORS: should the remote still be enabled
en: Agree and enable the remote?
cs: Odsouhlasit a povolit vzdálený zdroj?

note: TRANSLATORS: this is a command alias, e.g. 'get-devices'
en: Alias to %s
cs: Alternativa (alias) pro %s

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: All TPM PCRs are now valid
cs: Všechny PCR registry jsou nyní platné

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: All TPM PCRs are valid
cs: Všechny PCR registry jsou platné

note: TRANSLATORS: an application is preventing system updates
en: All devices are prevented from update by system inhibit
cs: Aktualizaci veškerých zařízení je bráněno systémovým inhibitorem

note: TRANSLATORS: on some systems certain devices have to have matching versions, * e.g. the EFI driver for a given network card cannot be different
en: All devices of the same type will be updated at the same time
cs: Veškerá zařízení stejného typu budou aktualizována naráz

note: TRANSLATORS: command line option
en: Allow downgrading firmware versions
cs: Povolit návrat ke starší verzi firmwaru

note: TRANSLATORS: command line option
en: Allow reinstalling existing firmware versions
cs: Povolit přeinstalaci stávající verze firmwaru

note: TRANSLATORS: command line option
en: Allow switching firmware branch
cs: Umožnit přepnutí varianty firmware

note: TRANSLATORS: is not the main firmware stream
en: Alternate branch
cs: Alternativní větev

note: TRANSLATORS: another application is updating the device already
en: An update is in progress
cs: Probíhá aktualizace

note: TRANSLATORS: explain why we want to reboot
en: An update requires a reboot to complete.
cs: Některá z aktualizací vyžaduje pro dokončení restart počítače.

note: TRANSLATORS: explain why
en: An update requires the system to shutdown to complete.
cs: Některá z aktualizací vyžaduje pro dokončení vypnutí počítače.

note: TRANSLATORS: command line option
en: Answer yes to all questions
cs: Na všechny dotazy odpovědět ano

note: TRANSLATORS: command line option
en: Apply firmware updates
cs: Provést aktualizace firmwaru

note: TRANSLATORS: command line option
en: Apply update even when not advised
cs: Provést aktualizaci i když to není doporučeno

note: TRANSLATORS: command line option
en: Apply update files
cs: Použít soubory s aktualizací

note: TRANSLATORS: actually sending the update to the hardware
en: Applying update…
cs: Provádění aktualizace…

note: TRANSLATORS: approved firmware has been checked by * the domain administrator
en: Approved firmware: | Approved firmware:
cs[0]: Schválený firmware:
cs[1]: Schválené firmwary:
cs[2]: Schválených firmwarů:
cs[3]: Schválené firmwary:

note: TRANSLATORS: stop nagging the user
en: Ask again next time?
cs: Ptát se i příště?

note: TRANSLATORS: command description
en: Asks the daemon to quit
cs: Požádá proces služby aby se ukončila

note: TRANSLATORS: command description
en: Attach to firmware mode
cs: Napojit do režimu firmwaru

note: TRANSLATORS: waiting for user to authenticate
en: Authenticating…
cs: Ověřování se…

note: TRANSLATORS: user needs to run a command
en: Authentication details are required
cs: Je zapotřebí podrobností k ověření se

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to downgrade the firmware on a removable device
cs: K návratu na starší verzi firmwaru na výměnném zařízení je vyžadováno ověření se

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to downgrade the firmware on this machine
cs: K návratu na starší verzi firmwaru na tomto počítači je vyžadováno ověření se

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to fix a host security issue
cs: Pro opravu problému se zabezpečením stroje je třeba se ověřit

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to modify BIOS settings
cs: Pro změnu BIOS nastavení je třeba se ověřit

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to modify a configured remote used for firmware updates
cs: Ke změně nastaveného vzdáleného zdroje, který se používá pro aktualizace firmwarů, je vyžadováno ověření se

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to modify daemon configuration
cs: Ke změně nastavení procesu služby je vyžadováno ověření se

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to read BIOS settings
cs: Pro načtení nastavení BIOS je třeba se ověřit

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to set the list of approved firmware
cs: Pro nastavení seznamu schválených firmwarů je vyžadováno ověření se

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to sign data using the client certificate
cs: Pro podepsání dat klientským certifikátem je vyžadováno ověření se

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to switch to the new firmware version
cs: Pro přepnutí na novou verzi firmwaru je vyžadováno ověření se

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to undo the fix for a host security issue
cs: Pro vrácení do stavu před opravou problému se zabezpečením stroje je třeba se ověřit

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to unlock a device
cs: Pro odemknutí zařízení je požadováno ověření se

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to update the firmware on a removable device
cs: K aktualizaci firmwaru na výměnném zařízení je vyžadováno ověření se

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to update the firmware on this machine
cs: K aktualizaci firmwaru na tomto počítači je vyžadováno ověření se

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to update the stored checksums for the device
cs: K aktualizaci uložených kontrolních součtů pro zařízení je vyžadováno ověření se

note: TRANSLATORS: Boolean value to automatically send reports
en: Automatic Reporting
cs: Automatické odesílání hlášení

note: TRANSLATORS: can we JFDI?
en: Automatically upload every time?
cs: Pokaždé automaticky odeslat?

note: TRANSLATORS: Title: Whether BIOS Firmware updates is enabled
en: BIOS Firmware Updates
cs: Aktualizace BIOS firmwaru

note: TRANSLATORS: Title: if firmware enforces rollback protection
en: BIOS Rollback Protection
cs: Zamezení instalace starší verze BIOS

note: TRANSLATORS: Title: Whether BIOS Firmware updates is enabled
en: BIOS firmware updates
cs: Aktualizace BIOS firmwaru

note: TRANSLATORS: Title: if firmware enforces rollback protection
en: BIOS rollback protection
cs: Zamezení instalace starší verze BIOS

note: TRANSLATORS: description of a BIOS setting
en: BIOS updates delivered via LVFS or Windows Update
cs: Aktualizace BIOS doručené prostřednictvím LVFS nebo Windows Update

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: BUILDER-XML FILENAME-DST
cs: XML-PRO-SESTAVENÍ CÍLOVÝ-SOUBOR

en: BYTES
cs: BAJTŮ

note: TRANSLATORS: refers to the battery inside the peripheral device
en: Battery
cs: Akumulátor/baterie

note: TRANSLATORS: command description
en: Bind new kernel driver
cs: Napojit nový ovladač jádra

note: TRANSLATORS: there follows a list of hashes
en: Blocked firmware files:
cs: Blokované soubory s firmware:

note: TRANSLATORS: version cannot be installed due to policy
en: Blocked version
cs: Blokovaná verze

note: TRANSLATORS: we will not offer this firmware to the user
en: Blocking firmware:
cs: Blokuje se firmware:

note: TRANSLATORS: command description
en: Blocks a specific firmware from being installed
cs: Zablokovat instalaci konkrétního firmwaru

note: TRANSLATORS: firmware version of bootloader
en: Bootloader Version
cs: Verze zavaděče firmware

note: TRANSLATORS: the stream of firmware, e.g. nonfree or open-source
en: Branch
cs: Větev

note: TRANSLATORS: command description
en: Build a cabinet archive from a firmware blob and XML metadata
cs: Sestavit cab archiv z binárního souboru s firmwarem a XML metadat

note: TRANSLATORS: command description
en: Build a firmware file
cs: Sestavit soubor s firmware

note: TRANSLATORS: longer description
en: CPU Microcode must be updated to mitigate against various information-disclosure security issues.
cs: Aby bylo možné zmírnit dopad různých problémů s úniky různých informací z procesoru, je třeba zaktualizovat jeho mikrokód

note: TRANSLATORS: this is to abort the interactive prompt
en: Cancel
cs: Storno

note: TRANSLATORS: this is when a device ctrl+c's a watch TRANSLATORS: this is from ctrl+c
en: Cancelled
cs: Zrušeno

note: TRANSLATORS: same or newer update already applied
en: Cannot apply as dbx update has already been applied.
cs: Tuto aktualizaci dbx už není možné použít, protože už je používána.

note: TRANSLATORS: the user is using a LiveCD or LiveUSB install disk
en: Cannot apply updates on live media
cs: Aktualizace není možné provést při provozování systému z instalačního média (live)

note: TRANSLATORS: this is when the daemon state changes
en: Changed
cs: Změněno

note: TRANSLATORS: command description
en: Checks cryptographic hash matches firmware
cs: Zkontrolovat zda se kryptografický otisk shoduje s firmware

note: TRANSLATORS: hash to that exact firmware archive TRANSLATORS: remote checksum
en: Checksum
cs: Kontrolní součet

note: TRANSLATORS: get interactive prompt, where branch is the * supplier of the firmware, e.g. "non-free" or "free"
en: Choose branch
cs: Vyberte variantu

note: TRANSLATORS: get interactive prompt
en: Choose device
cs: Vyberte zařízení

note: TRANSLATORS: get interactive prompt
en: Choose firmware
cs: Vyberte firmware

note: TRANSLATORS: get interactive prompt
en: Choose release
cs: Vyberte vydán

note: TRANSLATORS: get interactive prompt
en: Choose the ESP:
cs: Zvolte ESP:

note: TRANSLATORS: get interactive prompt
en: Choose volume
cs: Vyberte svazek

note: TRANSLATORS: command description
en: Clears the results from the last update
cs: Smazat výsledky z poslední aktualizace

note: TRANSLATORS: error message
en: Command not found
cs: Příkaz nenalezen

note: TRANSLATORS: is not supported by the vendor
en: Community supported
cs: Podporováno komunitou

note: TRANSLATORS: title prefix for the BIOS settings dialog
en: Configuration Change Suggested
cs: Doporučena změna nastavení

note: TRANSLATORS: no peeking
en: Configuration is only readable by the system administrator
cs: Nastavení je čitelné pouze pro správce systému

note: TRANSLATORS: command description
en: Convert a firmware file
cs: Převést soubor s firmware

note: TRANSLATORS: when the update was built
en: Created
cs: Vytvořeno

note: TRANSLATORS: the release urgency
en: Critical
cs: Kritická

note: TRANSLATORS: Device supports some form of checksum verification
en: Cryptographic hash verification is available
cs: Je k dispozici kryptografické ověření otisku dat

note: TRANSLATORS: current value of a BIOS setting
en: Current Value
cs: Stávající hodnota

note: TRANSLATORS: version number of current firmware
en: Current version
cs: Stávající verze

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: DEVICE-ID|GUID
cs: IDENTIF-ZAŘÍZENÍ|GUID

note: TRANSLATORS: DFU stands for device firmware update
en: DFU Utility
cs: Nástroj pro práci s DFU

note: TRANSLATORS: for the --verbose arg
en: Debugging Options
cs: Předvolby ladění

note: TRANSLATORS: decompressing the firmware file
en: Decompressing…
cs: Rozbalování…

note: TRANSLATORS: description of BIOS setting TRANSLATORS: multiline description of device
en: Description
cs: Popis

note: TRANSLATORS: command description
en: Detach to bootloader mode
cs: Odpojit do režimu zavaděče

note: TRANSLATORS: more details about the update link
en: Details
cs: Podrobnosti

note: TRANSLATORS: the best known configuration is a set of software that we know works * well together. In the OEM and ODM industries it is often called a BKC
en: Deviate from the best known configuration?
cs: Odchýlit se od osvědčené kombinace verzí firmwarů všech zařízení?

note: TRANSLATORS: description of device ability
en: Device Flags
cs: Příznaky zařízení

note: TRANSLATORS: ID for hardware, typically a SHA1 sum
en: Device ID
cs: Identifikátor zařízení

note: TRANSLATORS: this is when a device is hotplugged
en: Device added:
cs: Přidáno zařízení:

note: TRANSLATORS: the device is already connected
en: Device already exists
cs: Zařízení už existuje

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low
cs: Akumulátor/baterie v zařízení je příliš vybitý

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low (%u%%, requires %u%%)
cs: Akumulátor/baterie v zařízení je příliš vybitý (%u%%, vyžaduje %u%%)

note: TRANSLATORS: Device supports a safety mechanism for flashing
en: Device can recover flash failures
cs: Zařízení se dovede vzpamatovat z nezdaru při zápisu firmware

note: TRANSLATORS: lid means "laptop top cover"
en: Device cannot be used while the lid is closed
cs: Zařízení není možné používat, pokud je víko s displejem přiklopené

note: TRANSLATORS: this is when a device has been updated
en: Device changed:
cs: Změněno zařízení:

note: ability to load emulated devices is opt-in
en: Device emulation is not enabled.
cs: Emulace zařízení není zapnutá.

note: TRANSLATORS: a version check is required for all firmware
en: Device firmware is required to have a version check
cs: Je třeba, aby firmware zařízení měl kontrolu verze

note: TRANSLATORS: emulated means we are pretending to be a different model
en: Device is emulated
cs: Zařízení je emulováno

note: TRANSLATORS: device cannot be interrupted, for instance taking a phone call
en: Device is in use
cs: Zařízení je používáno

note: TRANSLATORS: Is locked and can be unlocked
en: Device is locked
cs: Zařízení je uzamčeno

note: TRANSLATORS: the device cannot update from A->C and has to go A->B->C
en: Device is required to install all provided releases
cs: Zařízení vyžaduje instalaci všech poskytnutých vydání

note: TRANSLATORS: currently unreachable, perhaps because it is in a lower power state * or is out of wireless range
en: Device is unreachable
cs: Zařízení není dosažitelné

note: TRANSLATORS: for example, a Bluetooth mouse that is in powersave mode
en: Device is unreachable, or out of wireless range
cs: Zařízení není dosažitelné nebo se nachází mimo dosah signálu

note: TRANSLATORS: Device remains usable during update
en: Device is usable for the duration of the update
cs: Zařízení je možné používat i v průběhu aktualizace

note: TRANSLATORS: usually this is when we're waiting for a reboot
en: Device is waiting for the update to be applied
cs: Zařízení čeká na instalaci aktualizací

note: TRANSLATORS: this is when a device is hotplugged
en: Device removed:
cs: Odebráno zařízení:

note: TRANSLATORS: as in, wired mains power for a laptop
en: Device requires AC power to be connected
cs: Zařízení vyžaduje, aby bylo připojeno napájení z elektrické zásuvky

note: TRANSLATORS: device does not have a display connected
en: Device requires a display to be plugged in
cs: Zařízení vyžaduje aby byla připojená obrazovka

note: TRANSLATORS: The device cannot be updated due to missing vendor's license."
en: Device requires a software license to update
cs: Aby ho bylo možné zaktualizovat, zařízení vyžaduje softwarovou licenci

note: TRANSLATORS: longer description
en: Device software updates are provided for this device.
cs: Pro toto zařízení jsou poskytovány aktualizace softwaru.

note: TRANSLATORS: Device supports a safety mechanism for flashing
en: Device stages updates
cs: Zařízení podporuje rozfázované aktualizace

note: TRANSLATORS: there is more than one supplier of the firmware
en: Device supports switching to a different branch of firmware
cs: Zařízení podporuje přepínání mezi různými větvemi firmware

note: TRANSLATORS: command line option
en: Device update method
cs: Metoda aktualizace zařízení

note: TRANSLATORS: Device update needs to be separately activated
en: Device update needs activation
cs: U daného zařízení je třeba nejdříve aktivovat režim aktualizace

note: TRANSLATORS: save the old firmware to disk before installing the new one
en: Device will backup firmware before installing
cs: Zařízení provede zálohu stávajícího firmware před instalací nového

note: TRANSLATORS: Device will not return after update completes
en: Device will not re-appear after update completes
cs: Po dokončení aktualizace se zařízení hned znovu neobjeví

note: TRANSLATORS: a list of successful updates
en: Devices that have been updated successfully:
cs: Zařízení, která byla úspěšně aktualizována:

note: TRANSLATORS: a list of failed updates
en: Devices that were not updated correctly:
cs: Zařízení, která nebyla úspěšně aktualizována:

note: TRANSLATORS: message letting the user know no device * upgrade available due to missing on LVFS TRANSLATORS: message letting the user know no * device upgrade available due to missing on LVFS
en: Devices with no available firmware updates:
cs: Zařízení, pro která nejsou k dispozici aktualizace firmware:

note: TRANSLATORS: message letting the user know no device upgrade available TRANSLATORS: message letting the user know no device upgrade * available
en: Devices with the latest available firmware version:
cs: Zařízení s nejnovějšími dostupnými verzemi firmware:

note: TRANSLATORS: this is for the device tests
en: Did not find any devices with matching GUIDs
cs: Nenalezena žádná zařízení, která mají odpovídající GUID identifikátory

note: TRANSLATORS: Plugin is inactive and not used TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Disabled
cs: Zakázáno

en: Disabled fwupdate debugging
cs: Vypnuto ladění fwupdate

note: TRANSLATORS: command description
en: Disables a given remote
cs: Zakázat daný vzdálený zdroj

note: TRANSLATORS: command line option
en: Display version
cs: Zobrazit verzi

note: TRANSLATORS: the OS the release was tested on
en: Distribution
cs: Distribuce

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not check for old metadata
cs: Nekontrolovat stáří metadat

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not check for unreported history
cs: Nekontrolovat nenahlášení historie

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not check if download remotes should be enabled
cs: Nekontrolovat zda by mělo být zapnuté stahování ze vzdálených zdrojů

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not check or prompt for reboot after update
cs: Po aktualizaci nekontrolovat nebo se neptat na restart

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Do not include log domain prefix
cs: Nepřidávat předponu oblasti zaznamenávání

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Do not include timestamp prefix
cs: Nepřidávat předponu s datem a časem

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not perform device safety checks
cs: Neprovádět přípravné kontroly zařízení

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not prompt for devices
cs: Nedotazovat se na zařízení

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not prompt to fix security issues
cs: Nevyzývat k opravení problémů se zabezpečením

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not search the firmware when parsing
cs: Při zpracovávání nehledat firmware

note: TRANSLATORS: warning message shown after update has been scheduled
en: Do not turn off your computer or remove the AC adaptor while the update is in progress.
cs: V průběhu aktualizace počítač nevypínejte ani ho neodpojujte od napájení ze zásuvky.

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not write to the history database
cs: Nezapisovat do databáze historie

note: TRANSLATORS: should the branch be changed
en: Do you understand the consequences of changing the firmware branch?
cs: Rozumíte důsledkům změny větve firmwaru?

note: TRANSLATORS: offer to disable this nag
en: Do you want to disable this feature for future updates?
cs: Chcete pro budoucí aktualizace tuto funkci vypnout?

note: TRANSLATORS: we can do this live
en: Do you want to enable it now?
cs: Chcete ji zapnout?

note: TRANSLATORS: ask if we can update the metadata
en: Do you want to refresh this remote now?
cs: Chcete nyní tento vzdálený zdroj znovu načíst?

note: TRANSLATORS: offer to stop asking the question
en: Do you want to upload reports automatically for future updates?
cs: Chcete pro budoucí aktualizace odesílat hlášení automaticky?

note: TRANSLATORS: command line option
en: Don't prompt for authentication (less details may be shown)
cs: Nepožadovat ověření se (následkem toho může být k dispozici méně podrobností)

note: TRANSLATORS: success success
en: Done!
cs: Hotovo!

note: TRANSLATORS: message letting the user know an downgrade is available * %1 is the device name and %2 and %3 are version strings
en: Downgrade %s from %s to %s?
cs: Vrátit se ke starší verzi u %s a to z %s na %s?

note: TRANSLATORS: command description
en: Downgrades the firmware on a device
cs: Vrátit firmware v zařízení na starší verzi

note: TRANSLATORS: the first replacement is a display name * e.g. "ColorHugALS" and the second and third are * version numbers e.g. "1.2.3"
en: Downgrading %s from %s to %s...
cs: Vrací se %s z verze %s na starší %s…

note: TRANSLATORS: %1 is a device name
en: Downgrading %s…
cs: Vracení %s na starší verzi…

note: TRANSLATORS: command description
en: Download a file
cs: Stáhnout si soubor

note: TRANSLATORS: downloading from a remote server
en: Downloading…
cs: Stahování…

note: TRANSLATORS: command description
en: Dump SMBIOS data from a file
cs: Vypsat data SMBIOS ze souboru

note: TRANSLATORS: length of time the update takes to apply
en: Duration
cs: Délka instalace

note: TRANSLATORS: ESP is EFI System Partition
en: ESP specified was not valid
cs: Určený ESP oddíl není platný

note: TRANSLATORS: longer description
en: Each system should have tests to ensure firmware security.
cs: Každý systém by měl mít testy pro zajištění zabezpečení firmware.

note: TRANSLATORS: command description
en: Emulate a device using a JSON manifest
cs: Emulovat zařízení pomocí JSON manifestu

note: TRANSLATORS: this device is not actually real
en: Emulated
cs: Emulováno

note: TRANSLATORS: Title: if we are emulating a different host
en: Emulated host
cs: Emulovaný stroj

en: Enable
cs: Zapnout

note: TRANSLATORS: command line option
en: Enable firmware update support on supported systems
cs: Povolit podporu aktualizace firmwaru na podporovaných systémech

note: TRANSLATORS: a remote here is like a 'repo' or software source
en: Enable new remote?
cs: Povolit nový vzdálený zdroj?

note: TRANSLATORS: Turn on the remote
en: Enable this remote?
cs: Povolit tento vzdálený zdroj?

note: TRANSLATORS: Plugin is active and in use TRANSLATORS: if the remote is enabled TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Enabled
cs: Povoleno

en: Enabled fwupdate debugging
cs: Zapnuto ladění fwupdate

note: TRANSLATORS: Plugin is active only if hardware is found
en: Enabled if hardware matches
cs: Zapnuto pokud je odpovídající hardware

note: TRANSLATORS: command description
en: Enables a given remote
cs: Povolit zadaný vzdálený zdroj

note: TRANSLATORS: longer description
en: Enabling firmware updates for the BIOS allows fixing security issues.
cs: Zapnutí aktualizací firmware pro BIOS umožňuje opravovat problémy se zabezpečením.

en: Enabling this functionality is done at your own risk, which means you have to contact your original equipment manufacturer regarding any problems caused by these updates. Only problems with the update process itself should be filed at $OS_RELEASE:BUG_REPORT_URL$.
cs: Zapnutí této funkce je na vaše vlastní riziko. To znamená, že v případě problémů způsobených aktualizací je třeba, abyste se obrátili přímo na výrobce daného vybavení. Na adresu $OS_RELEASE:BUG_REPORT_URL$ by měly být hlášeny pouze problémy s aktualizačním procesem jako takovým.

note: TRANSLATORS: show the user a warning
en: Enabling this remote is done at your own risk.
cs: Povolení tohoto vzdáleného zdroje je na vaše vlastní riziko.

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Encrypted
cs: Šifrováno

note: TRANSLATORS: Title: Memory contents are encrypted, e.g. Intel TME
en: Encrypted RAM
cs: Šifrovaná RAM

en: Encrypted RAM makes it impossible for information that is stored in device memory to be read if the memory chip is removed and accessed.
cs: Šifrovaná operační paměť znemožňuje čtení informací z paměti zařízení v případě, že je z něj paměťový modul vyjmut a pokoušeno se z něho číst.

note: TRANSLATORS: the vendor is no longer supporting the device
en: End of life
cs: Podpora od výrobce skončila

note: TRANSLATORS: The BIOS setting can only be changed to fixed values
en: Enumeration
cs: Výčet

note: TRANSLATORS: command description
en: Erase all firmware update history
cs: Smazat veškerou historii aktualizací firmware

note: TRANSLATORS: erasing contents of the flash chips
en: Erasing…
cs: Mazání…

note: TRANSLATORS: exit after we've started up, used for user profiling
en: Exit after a small delay
cs: Skončit po krátké prodlevě

note: TRANSLATORS: exit straight away, used for automatic profiling
en: Exit after the engine has loaded
cs: Skončit po načtení výkonné části

note: TRANSLATORS: command description
en: Export a firmware file structure to XML
cs: Exportovat strukturu souboru s firmwarem do XML

note: TRANSLATORS: command description
en: Extract a firmware blob to images
cs: Rozbalit firmware z blobu do obrazů

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILE
cs: SOUBOR

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILE [DEVICE-ID|GUID]
cs: SOUBOR [IDENTIF-ZAŘÍZENÍ|GUID]

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME
cs: SOUBOR

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME CERTIFICATE PRIVATE-KEY
cs: SOUBOR CERTIFIKÁT SOUKROMÝ-KLÍČ

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME DEVICE-ALT-NAME|DEVICE-ALT-ID
cs: SOUBOR ALTERN-NÁZEV-ZAŘÍZENÍ|ALTERN-IDENTIF-ZAŘÍZENÍ

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME DEVICE-ALT-NAME|DEVICE-ALT-ID [IMAGE-ALT-NAME|IMAGE-ALT-ID]
cs: SOUBOR ALTERN-NÁZEV-ZAŘÍZENÍ|ALTENRN-IDENTIF-ZAŘÍZENÍ [ALTERN-NÁZEV-OBRAZU|ALTERN-IDENTIF-OBRAZU]

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME DEVICE-ID
cs: SOUBOR IDENTIFIKÁTOR-ZAŘÍZENÍ

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME OFFSET DATA [FIRMWARE-TYPE]
cs: SOUBOR POSUN DATA [TYP-FIRMWARE]

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME [DEVICE-ID|GUID]
cs: SOUBOR [IDENTIFIKÁTOR-ZAŘÍZ|GUID]

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME [FIRMWARE-TYPE]
cs: SOUBOR [TYP-FIRMWARE]

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME-SRC FILENAME-DST [FIRMWARE-TYPE-SRC] [FIRMWARE-TYPE-DST]
cs: ZDROJOVÝ-SOUBOR CÍLOVÝ-SOUBOR [ZDROJ-TYP-FIRMWARE] [CÍL-TYP-FIRMWARE]

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME|CHECKSUM1[,CHECKSUM2][,CHECKSUM3]
cs: SOUBOR|KONTROLNÍ-SOUČET1[,KONTROLNÍ-SOUČET2][,KONTROLNÍ-SOUČET3]

note: TRANSLATORS: the update state of the specific device
en: Failed
cs: Nezdařilo se

note: TRANSLATORS: dbx file failed to be applied as an update
en: Failed to apply update
cs: Aktualizaci se nepodařilo provést

note: TRANSLATORS: error message for Windows
en: Failed to connect to Windows service, please ensure it's running.
cs: Nepodařilo se připojit k Windows službě – zajistěte, že je spuštěná.

note: TRANSLATORS: we could not talk to the fwupd daemon TRANSLATORS: could not contact the fwupd service over D-Bus
en: Failed to connect to daemon
cs: Nepodařilo se spojit s procesem služby

note: TRANSLATORS: we could not get the devices to update offline
en: Failed to get pending devices
cs: Nepodařilo se získat čekající zařízení

note: TRANSLATORS: we could not install for some reason
en: Failed to install firmware update
cs: Aktualizaci firmware se nepodařilo nainstalovat

note: TRANSLATORS: could not read existing system data TRANSLATORS: could not read file
en: Failed to load local dbx
cs: Nepodařilo se načíst místní dbx

note: TRANSLATORS: quirks are device-specific workarounds
en: Failed to load quirks
cs: Načtení zvláštních požadavků (quirks) se nezdařilo

note: TRANSLATORS: could not read existing system data
en: Failed to load system dbx
cs: Nepodařilo se načíst systémové dbx

note: TRANSLATORS: another fwupdtool instance is already running
en: Failed to lock
cs: Nepodařilo se uzamknout

note: TRANSLATORS: the user didn't read the man page
en: Failed to parse arguments
cs: Zpracování argumentů se nezdařilo

note: TRANSLATORS: failed to read measurements file
en: Failed to parse file
cs: Soubor se nepodařilo zpracovat

note: TRANSLATORS: the user didn't read the man page
en: Failed to parse flags for --filter
cs: Nepodařilo se zpracovat příznaky pro --filter

en: Failed to parse flags for --filter-release
cs: Nepodařilo se zpracovat příznaky pro --filter-release

note: TRANSLATORS: could not parse file
en: Failed to parse local dbx
cs: Nepodařilo se zpracovat místní dbx

note: TRANSLATORS: we could not reboot for some reason
en: Failed to reboot
cs: Nepodařilo se restartovat

note: TRANSLATORS: a feature is something like "can show an image"
en: Failed to set front-end features
cs: Nepodařilo se nastavit funkce nadstavby

note: TRANSLATORS: we could not talk to plymouth
en: Failed to set splash mode
cs: Nepodařilo se nastavit režim startovací obrazovky systému

note: TRANSLATORS: something with a blocked hash exists * in the users ESP -- which would be bad!
en: Failed to validate ESP contents
cs: Nepodařilo se ověřit obsah ESP oddílu

note: TRANSLATORS: item is FALSE
en: False
cs: Nepravda

note: TRANSLATORS: filename of the local file
en: Filename
cs: Soubor

note: TRANSLATORS: filename of the local file
en: Filename Signature
cs: Podpis souboru

note: TRANSLATORS: full path of the remote.conf file
en: Filename Source
cs: Odkud soubor

note: TRANSLATORS: user did not include a filename parameter
en: Filename required
cs: Je zapotřebí zadat název souboru

note: TRANSLATORS: command line option
en: Filter with a set of device flags using a ~ prefix to exclude, e.g. 'internal,~needs-reboot'
cs: Filtrovat podle sady příznaků zařízení (s tím, že předpona ~ slouží pro vynechání), např. 'internal,~needs-reboot' (vestavěné, nevyžadující restart)

note: TRANSLATORS: command line option
en: Filter with a set of release flags using a ~ prefix to exclude, e.g. 'trusted-release,~trusted-metadata'
cs: Filtrovat podle sady příznaků vydání (s tím, že předpona ~ slouží pro vynechání), např. 'trusted-release,~trusted-metadata'

note: TRANSLATORS: Title: if we can verify the firmware checksums
en: Firmware Attestation
cs: Atestace firmware

note: TRANSLATORS: longer description
en: Firmware Attestation checks device software using a reference copy, to make sure that it has not been changed.
cs: Atestace firmware kontroluje software zařízení pomocí referenční kopie, aby bylo jisté, že nebyl změněn.

note: TRANSLATORS: Title: firmware refers to the flash chip in the computer
en: Firmware BIOS Descriptor
cs: BIOS popisovač firmware

note: TRANSLATORS: longer description
en: Firmware BIOS Descriptor protects device firmware memory from being tampered with.
cs: Firmware BIOS Descriptor chrání paměť firmware zařízení proti úpravám.

note: TRANSLATORS: Title: SPI refers to the flash chip in the computer
en: Firmware BIOS Region
cs: BIOS oblast firmware

note: TRANSLATORS: longer description
en: Firmware BIOS Region protects device firmware memory from being tampered with.
cs: Firmware BIOS Region chrání paměť firmware zařízení proti úpravám.

note: TRANSLATORS: remote URI
en: Firmware Base URI
cs: Základ URI pro firmware

note: TRANSLATORS: program summary
en: Firmware Update D-Bus Service
cs: Služba D-Bus pro aktualizaci firmwaru

note: TRANSLATORS: program name
en: Firmware Update Daemon
cs: Proces služby pro aktualizaci firmwaru

note: TRANSLATORS: Title: if the fwupd plugins are all present and correct
en: Firmware Updater Verification
cs: Ověřování nástroje pro aktualizaci firmware

en: Firmware Updater Verification checks that software used for updating has not been tampered with.
cs: Ověřování nástroje pro aktualizaci firmware kontroluje, že se software, použitým pro aktualizaci, nebylo manipulováno.

note: TRANSLATORS: Title: if firmware updates are available
en: Firmware Updates
cs: Aktualizace firmware

note: TRANSLATORS: program name
en: Firmware Utility
cs: Nástroj pro práci s firmwary

note: TRANSLATORS: Title: firmware refers to the flash chip in the computer
en: Firmware Write Protection
cs: Ochrana firmware vůči přepsání

note: TRANSLATORS: Title: firmware refers to the flash chip in the computer
en: Firmware Write Protection Lock
cs: Zámek ochrany firmware vůči přepsání

note: TRANSLATORS: longer description
en: Firmware Write Protection protects device firmware memory from being tampered with.
cs: Zamezení zápisu firmware chrání paměť firmware zařízení proti úpravám.

note: TRANSLATORS: Title: if we can verify the firmware checksums
en: Firmware attestation
cs: Atestace firmware

note: TRANSLATORS: user selected something not possible
en: Firmware is already blocked
cs: Firmware už je blokován

note: TRANSLATORS: user selected something not possible
en: Firmware is not already blocked
cs: Firmware ještě není blokován

note: TRANSLATORS: the metadata is very out of date; %u is a number > 1
en: Firmware metadata has not been updated for %u day and may not be up to date. | Firmware metadata has not been updated for %u days and may not be up to date.
cs[0]: Metadata o firmwarech nebyla aktualizována už celý %u den a nemusí být proto aktuální.
cs[1]: Metadata o firmwarech nebyla aktualizována už celé %u dny a nemusí být proto aktuální.
cs[2]: Metadata o firmwarech nebyla aktualizována už celých %u dní a nemusí být proto aktuální.
cs[3]: Metadata o firmwarech nebyla aktualizována už celé %u dny a nemusí být proto aktuální.

note: TRANSLATORS: Title: if firmware updates are available
en: Firmware updates
cs: Aktualizace firmware

en: Firmware updates are not supported on this machine.
cs: Aktualizace firmwaru nejsou na tomto počítači podporované.

en: Firmware updates are supported on this machine.
cs: Aktualizace firmwaru jsou na tomto počítači podporované.

note: TRANSLATORS: user needs to run a command
en: Firmware updates disabled; run 'fwupdmgr unlock' to enable
cs: Aktualizace firmware jsou zakázané. Pokud je chcete povolit, spusťte „fwupdmgr unlock“

note: TRANSLATORS: command description
en: Fix a specific host security attribute
cs: Opravit konkrétní atribut zabezpečení stroje

note: TRANSLATORS: we've fixed a security problem on the machine
en: Fix reverted successfully
cs: Úspěšně vráceno do stavu před opravou

note: TRANSLATORS: we've fixed a security problem on the machine
en: Fixed successfully
cs: Úspěšně opraveno

note: TRANSLATORS: description of plugin state, e.g. disabled
en: Flags
cs: Příznaky

note: TRANSLATORS: command line option
en: Force the action by relaxing some runtime checks
cs: Vynutit akci uvolněním některých kontrol při vykonávání

en: Force the action ignoring all warnings
cs: Ignorovat veškerá varování a navzdory jim akci vynutit

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Found
cs: Nalezeno

note: TRANSLATORS: title text, shown as a warning
en: Full Disk Encryption Detected
cs: Zjištěno celodiskové šifrování

note: TRANSLATORS: we might ask the user the recovery key when next booting Windows
en: Full disk encryption secrets may be invalidated when updating
cs: Při aktualizaci mohou být zneplatněna tajemství pro celodiskové šifrování

note: TRANSLATORS: Title: if the part has been fused
en: Fused Platform
cs: Platforma s jednorázovým nastavením (fuse)

note: TRANSLATORS: Title: if the part has been fused
en: Fused platform
cs: Platforma s jednorázovým nastavením (fuse)

note: TRANSLATORS: global ID common to all similar hardware
en: GUID | GUIDs
cs[0]: GUID
cs[1]: GUID identifikátory
cs[2]: GUID identifikátorů
cs[3]: GUID identifikátory

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: GUID|DEVICE-ID
cs: GUID|ID-ZARIZENI

en: Get BIOS settings
cs: Získat nastavení BIOS

note: TRANSLATORS: command description
en: Get all device flags supported by fwupd
cs: Vypsat všechny příznaky zařízení podporované fwupd

note: TRANSLATORS: command description
en: Get all devices that support firmware updates
cs: Vypsat všechna zařízení podporující aktualizaci firmwaru

note: TRANSLATORS: command description
en: Get all enabled plugins registered with the system
cs: Vypsat všechny povolené zásuvné moduly registrované v systému

note: TRANSLATORS: command description
en: Get device report metadata
cs: Získat metadata výkazu o zařízení

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets details about a firmware file
cs: Zjistit podrobnosti o souboru s firmwarem

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the configured remotes
cs: Zjistit nastavené vzdálené zdroje

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the host security attributes
cs: Zjistit atributy zabezpečení hostitele

note: TRANSLATORS: firmware approved by the admin
en: Gets the list of approved firmware
cs: Získat seznam schválených firmwarů

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the list of blocked firmware
cs: Získat seznam blokovaných firmwarů

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the list of updates for connected hardware
cs: Vypsat seznam aktualizací pro připojený hardware

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the releases for a device
cs: Vypsat vydání pro zařízení

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the results from the last update
cs: Vypsat výsledky z poslední aktualizace

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: HWIDS-FILE
cs: SOUBOR-S-IDENTIF-HARDWARE

note: TRANSLATORS: the hardware is waiting to be replugged
en: Hardware is waiting to be replugged
cs: Hardware čeká na opětovné připojení

note: TRANSLATORS: the release urgency
en: High
cs: Vysoká

note: TRANSLATORS: title for host security events
en: Host Security Events
cs: Události zabezpečení na hostiteli

note: TRANSLATORS: error message for unsupported feature
en: Host Security ID (HSI) is not supported
cs: Identif. zabezpečení hostitele (HSI) není podporován

note: TRANSLATORS: success, so say thank you to the user
en: Host Security ID attributes uploaded successfully, thanks!
cs: Atributy identifikátoru zabezpečení hostitele úspěšně nahrány – děkujeme!

note: TRANSLATORS: this is a string like 'HSI:2-U'
en: Host Security ID:
cs: Identifikátor zabezpečení hostitele:

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: INHIBIT-ID
cs: IDENTIF-INHIBITORU

note: TRANSLATORS: Title: * https://en.wikipedia.org/wiki/Input%E2%80%93output_memory_management_unit
en: IOMMU Protection
cs: Ochrana IOMMU

note: TRANSLATORS: longer description
en: IOMMU Protection prevents connected devices from accessing unauthorized parts of system memory.
cs: Ochrana IOMMU brání připojeným zařízení v přístupu k částem systémové paměti, ke kterým nejsou pověřené k přístupu.

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: IOMMU device protection disabled
cs: ochrana IOMMU zařízení vypnuta

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: IOMMU device protection enabled
cs: ochrana IOMMU zařízení zapnuta

note: TRANSLATORS: daemon is inactive
en: Idle…
cs: Nečinné…

note: TRANSLATORS: command line option
en: Ignore SSL strict checks when downloading files
cs: Při stahování souborů ignorovat některé nedostatky SSL certifikátů

note: TRANSLATORS: command line option
en: Ignore firmware checksum failures
cs: Ignorovat nesprávný kontrolní součet firmware

note: TRANSLATORS: command line option
en: Ignore firmware hardware mismatch failures
cs: Ignorovat neshody firmware s hardware

note: TRANSLATORS: Ignore validation safety checks when flashing this device
en: Ignore validation safety checks
cs: Ignorovat výsledky přípravných kontrol

note: TRANSLATORS: try to help
en: Ignoring SSL strict checks, to do this automatically in the future export DISABLE_SSL_STRICT in your environment
cs: Ignorují se striktní SSL kontroly. Pokud chcete, aby se tak příště stalo automaticky, nastavte (a exportujte) proměnnou prostředí DISABLE_SSL_STRICT

note: TRANSLATORS: the inhibit ID is a short string like dbus-123456
en: Inhibit ID is %s.
cs: Identif. blokátoru je %s.

note: TRANSLATORS: command description
en: Inhibit the system to prevent upgrades
cs: Inhibovat systém a zabránit tak přechodům na novější verze

note: TRANSLATORS: length of time the update takes to apply
en: Install Duration
cs: Délka instalace

note: TRANSLATORS: command description
en: Install a firmware file in cabinet format on this hardware
cs: Nainstalovat soubor s firmwarem (ve formátu cab) na tento hardware

note: TRANSLATORS: command description
en: Install a raw firmware blob on a device
cs: Nainstalovat na zařízení holý binární soubor s firmwarem

note: TRANSLATORS: command description
en: Install a specific firmware file on all devices that match
cs: Nainstalovat konkrétní soubor s firmware na všech zařízeních, se kterými je ve shodě

note: TRANSLATORS: command description
en: Install a specific firmware on a device, all possible devices will also be installed once the CAB matches
cs: Nainstalovat konkrétní firmware na zařízení, veškerá možná zařízení budou také nainstalována, pokud jim CAB odpovídá

en: Install old version of signed system firmware
cs: Instalace starší verze podepsaného systémového firmware

en: Install old version of unsigned system firmware
cs: Instalace starší verze nepodepsaného systémového firmware

en: Install signed device firmware
cs: Instalace podepsaného firmwaru zařízení

en: Install signed system firmware
cs: Instalace podepsaného systémového firmwaru

note: TRANSLATORS: Install composite firmware on the parent before the child
en: Install to parent device first
cs: Nejprve nainstalovat do nadřazeného zařízení

en: Install unsigned device firmware
cs: Instalace nepodepsaného firmwaru zařízení

en: Install unsigned system firmware
cs: Instalace nepodepsaného systémového firmwaru

note: TRANSLATORS: console message when no Plymouth is installed
en: Installing Firmware…
cs: Instalace firmware…

note: TRANSLATORS: stay on one firmware version unless the new version is explicitly * specified
en: Installing a specific release is explicitly required
cs: Je výslovně vyžadována instalace konkrétního vydání

note: TRANSLATORS: this is shown when updating the firmware after the reboot
en: Installing firmware update…
cs: Instaluje se aktualizace firmwaru…

note: TRANSLATORS: %1 is a device name
en: Installing on %s…
cs: Instalace na %s…

note: TRANSLATORS: if it breaks, you get to keep both pieces
en: Installing this update may also void any device warranty.
cs: Instalace této aktualizace také může zneplatnit jakékoli záruky na zařízení.

note: TRANSLATORS: The BIOS setting only accepts integers in a fixed range
en: Integer
cs: Celé číslo

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * ACM means to verify the integrity of Initial Boot Block
en: Intel BootGuard ACM Protected
cs: Chráněno Intel BootGuard ACM

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * ACM means to verify the integrity of Initial Boot Block
en: Intel BootGuard ACM protected
cs: Chráněno Intel BootGuard ACM

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * error policy is what to do on failure
en: Intel BootGuard Error Policy
cs: Co Intel BootGuard udělá v případě chyb

en: Intel BootGuard Error Policy ensures the device does not continue to start if its device software has been tampered with.
cs: Zásada chyb Intel BootGuard zajišťuje, že zařízení nebude pokračovat ve startu, pokud se software zařízení bylo manipulováno.

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel
en: Intel BootGuard Fuse
cs: Jednoráz. trvalé přepnutí (fuse) pro Intel BootGuard

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * OTP = one time programmable
en: Intel BootGuard OTP fuse
cs: Jednorázové trvalé přepnutí (OTP fuse) pro Intel BootGuard

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * verified boot refers to the way the boot process is verified
en: Intel BootGuard Verified Boot
cs: Ověřované zavádění s Intel BootGuard

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * error policy is what to do on failure
en: Intel BootGuard error policy
cs: Co Intel BootGuard udělá v případě chyb

note: TRANSLATORS: longer description
en: Intel BootGuard prevents unauthorized device software from operating when the device is started.
cs: Intel BootGuard brání fungování neověřeného software zařízení, když je zařízení spouštěno.

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * verified boot refers to the way the boot process is verified
en: Intel BootGuard verified boot
cs: Ověřované zavádění s Intel BootGuard

note: TRANSLATORS: Title: CET = Control-flow Enforcement Technology, * active means being used by the OS
en: Intel CET Active
cs: Intel CET aktivní

note: TRANSLATORS: Title: CET = Control-flow Enforcement Technology, * enabled means supported by the processor
en: Intel CET Enabled
cs: Intel CET podporováno

note: TRANSLATORS: longer description
en: Intel Control-Flow Enforcement Technology detects and prevents certain methods for running malicious software on the device.
cs: Technologie Intel Control-Flow Enforcement (vynucování řízení toku) zjišťuje a brání určitým metodám spouštění škodlivého software na zařízení.

note: TRANSLATORS: Title: GDS is where the CPU leaks information
en: Intel GDS Mitigation
cs: Zmírnění Intel GDS

note: TRANSLATORS: Title: GDS is where the CPU leaks information
en: Intel GDS mitigation
cs: Zmírnění Intel GDS

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine
en: Intel Management Engine Manufacturing Mode
cs: Intel Management Engine – režim pro výrobce

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine, and the "override" is enabled * with a jumper -- luckily it is probably not accessible to end users on consumer * boards
en: Intel Management Engine Override
cs: Intel Management Engine –  přebití

note: TRANSLATORS: longer description
en: Intel Management Engine Override disables checks for device software tampering.
cs: Přebití Intel Management Engine vypíná kontroly manipulace se software zařízení.

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine
en: Intel Management Engine Version
cs: Verze Intel Management Engine

note: TRANSLATORS: longer description
en: Intel Supervisor Mode Access Prevention ensures critical parts of device memory are not accessed by less secure programs.
cs: Intel Supervisor Mode Access Prevention zajišťuje, že kritické části paměti zařízení nejsou přístupné méně bezpečným programům.

note: TRANSLATORS: Device cannot be removed easily
en: Internal device
cs: Vestavěné zařízení

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Invalid
cs: Neplatné

note: TRANSLATORS: error message
en: Invalid arguments
cs: Neplatné argumenty

note: TRANSLATORS: error message
en: Invalid arguments, expected GUID
cs: Neplatný argument – očekáváno GUID

note: TRANSLATOR: This is the error message for * incorrect parameter
en: Invalid arguments, expected an AppStream ID
cs: Neplatný argument – očekáván AppStream identif.

note: TRANSLATORS: error message
en: Invalid arguments, expected at least ARCHIVE FIRMWARE METAINFO
cs: Neplatný argument – očekáváno přinjemenším ARCHIVE FIRMWARE METAINFO

note: TRANSLATORS: version is older
en: Is downgrade
cs: Je starší verzí

note: TRANSLATORS: Is currently in bootloader mode
en: Is in bootloader mode
cs: Je v režimu zavaděče firmware

note: TRANSLATORS: version is newer
en: Is upgrade
cs: Je novější verzí

note: TRANSLATORS: issue fixed with the release, e.g. CVE
en: Issue | Issues
cs[0]: Problém
cs[1]: Problémy
cs[2]: Problémů
cs[3]: Problémy

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: KEY,VALUE
cs: KLÍČ,HODNOTA

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Kernel is no longer tainted
cs: Jádro už není pozměněno

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Kernel is tainted
cs: Jádro je pozměněno

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Kernel lockdown disabled
cs: Uzamčení jádra vypnuto

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Kernel lockdown enabled
cs: Uzamčení jádra zapnuto

note: TRANSLATORS: keyring type, e.g. GPG or PKCS7
en: Keyring
cs: Klíčenka

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: LOCATION
cs: UMÍSTĚNÍ

note: TRANSLATORS: the original time/date the device was modified
en: Last modified
cs: Naposledy změněno

note: TRANSLATORS: time remaining for completing firmware flash
en: Less than one minute remaining
cs: Zbývá méně než jedna minuta

note: TRANSLATORS: e.g. GPLv2+, Proprietary etc
en: License
cs: Licence

note: TRANSLATORS: Title: lockdown is a security mode of the kernel
en: Linux Kernel Lockdown
cs: Uzamčení linuxového jádra

note: TRANSLATORS: longer description
en: Linux Kernel Lockdown mode prevents administrator (root) accounts from accessing and changing critical parts of system software.
cs: Uzamčený režim linuxového jádra brání účtům s právy správy (root) v přístupu a změnám kritických částí systémového software.

en: Linux Kernel Swap temporarily saves information to disk as you work. If the information is not protected, it could be accessed by someone if they obtained the disk.
cs: Odkládací prostor (swap) linuxového jádra za provozu dočasně ukládá informace na disk. Pokud tyto nejsou chráněny, může se k nim někdo dostat, pokud získá přístup k disku.

note: TRANSLATORS: Title: if it's tainted or not
en: Linux Kernel Verification
cs: Ověření linuxového jádra

en: Linux Kernel Verification makes sure that critical system software has not been tampered with. Using device drivers which are not provided with the system can prevent this security feature from working correctly.
cs: Ověřování neporučenosti linuxového jádra zajišťuje, že s kritickým systémovým software nebylo manipulováno. Použití ovladačů zařízení, které nejsou poskytovány systémem, mohou této bezpečnostní funkci bránit ve správném fungování.

note: TRANSLATORS: Title: swap space or swap partition
en: Linux Swap
cs: Linuxový odkládací prostor

en: Linux Vendor Firmware Service (stable firmware)
cs: Linux Vendor Firmware Service (stabilní firmware)

en: Linux Vendor Firmware Service (testing firmware)
cs: Linux Vendor Firmware Service (testovací firmware)

note: TRANSLATORS: Title: if it's tainted or not
en: Linux kernel
cs: Linuxové jádro

note: TRANSLATORS: Title: lockdown is a security mode of the kernel
en: Linux kernel lockdown
cs: Uzamčení linuxového jádra

note: TRANSLATORS: Title: swap space or swap partition
en: Linux swap
cs: Linuxový odkládací prostor

note: TRANSLATORS: command description
en: List EFI variables with a specific GUID
cs: Vypsat EFI proměnné s konkrétním GUID

note: TRANSLATORS: command line option
en: List entries in dbx
cs: Vypsat položky v dbx

note: TRANSLATORS: command line option
en: List supported firmware updates
cs: Vypsat podporované aktualizace firmwarů

note: TRANSLATORS: command description
en: List the available firmware GTypes
cs: Vypsat GTypy firmware, které jsou k dispozici

note: TRANSLATORS: command description
en: List the available firmware types
cs: Vypsat typy firmwaru, které jsou k dispozici

note: TRANSLATORS: command description
en: Lists files on the ESP
cs: Vypsat soubory na ESP oddílu

note: TRANSLATORS: command description
en: Load device emulation data
cs: Načíst data emulace zařízení

note: TRANSLATORS: the plugin was created from a .so object, and was not built-in
en: Loaded from an external module
cs: Načteno z externího modulu

note: TRANSLATORS: parsing the firmware information
en: Loading…
cs: Načítání…

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Locked
cs: Zamčeno

note: TRANSLATORS: the release urgency
en: Low
cs: Nízká

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine, and key refers * to the private/public key used to secure loading of firmware
en: MEI Key Manifest
cs: Manifest klíče MEI

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine, and key refer * to the private/public key used to secure loading of firmware
en: MEI key manifest
cs: Manifest klíče MEI

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine
en: MEI manufacturing mode
cs: režim pro výrobce v MEI

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine, and the * "override" is the physical PIN that can be driven to * logic high -- luckily it is probably not accessible to * end users on consumer boards
en: MEI override
cs: hw přepnutí MEI

en: MEI version
cs: Verze MEI

note: TRANSLATORS: command line option
en: Manually enable specific plugins
cs: Ručně zapnout konkrétní zásuvné moduly

note: TRANSLATORS: longer description
en: Manufacturing Mode is used when the device is manufactured and security features are not yet enabled.
cs: Režim pro výrobce je používán při výrobě zařízení a funkce pro zabezpečení ještě nejsou zapnuté.

note: TRANSLATORS: Longest valid string for BIOS setting
en: Maximum length
cs: Nejdelší platná délka

note: TRANSLATORS: Highest valid integer for BIOS setting
en: Maximum value
cs: Nejvyšší platná hodnota

note: TRANSLATORS: the release urgency
en: Medium
cs: Střední

note: TRANSLATORS: remote URI
en: Metadata Signature
cs: Podpis metadat

note: TRANSLATORS: remote URI
en: Metadata URI
cs: URI pro metadata

note: TRANSLATORS: explain why no metadata available
en: Metadata can be obtained from the Linux Vendor Firmware Service.
cs: Metadata lze získat ze služby Linux Vendor Firmware Service.

note: TRANSLATORS: error message for a user who ran fwupdmgr * refresh recently
en: Metadata is up to date; use --force to refresh again.
cs: Metadata jsou aktuální. Pokud je přesto chcete znovu načíst, použijte přepínač --force.

note: TRANSLATORS: smallest version number installable on device
en: Minimum Version
cs: Nejstarší použitelná verze

note: TRANSLATORS: Shortest valid string for BIOS setting
en: Minimum length
cs: Nejkratší platné délka

note: TRANSLATORS: Lowest valid integer for BIOS setting
en: Minimum value
cs: Nejnižší platná hodnota

note: TRANSLATORS: error message
en: Mismatched daemon and client, use %s instead
cs: Nesoulad verzí procesu služby a klienta, namísto toho použijte %s

note: TRANSLATORS: sets something in the daemon configuration file
en: Modifies a daemon configuration value
cs: Změnit hodnotu v nastavení procesu služby

note: TRANSLATORS: command description
en: Modifies a given remote
cs: Změnit zadaný vzdálený zdroj

en: Modify a configured remote
cs: Upravit nastavený vzdálený zdroj

en: Modify daemon configuration
cs: Upravit nastavení procesu služby

note: TRANSLATORS: command description
en: Monitor the daemon for events
cs: Sledovat události v procesu služby

note: TRANSLATORS: command description
en: Mounts the ESP
cs: Připojit ESP oddíl

note: TRANSLATORS: Requires a reboot to apply firmware or to reload hardware
en: Needs a reboot after installation
cs: Po instalaci vyžaduje restart

note: TRANSLATORS: the update state of the specific device
en: Needs reboot
cs: Vyžaduje restart

note: TRANSLATORS: Requires system shutdown to apply firmware
en: Needs shutdown after installation
cs: Po instalaci vyžaduje vypnutí

note: TRANSLATORS: version number of new firmware
en: New version
cs: Nová verze

note: TRANSLATORS: user did not tell the tool what to do
en: No action specified!
cs: Není zadána žádné akce!

note: TRANSLATORS: message letting the user know no device downgrade available * %1 is the device name
en: No downgrades for %s
cs: Pro %s nejsou k dispozici žádné starší verze

note: TRANSLATORS: nothing found
en: No firmware IDs found
cs: Nenalezeny žádné identifikátory firmware

note: TRANSLATORS: nothing found
en: No firmware found
cs: Nenalezen žádný firmware

note: TRANSLATORS: nothing attached that can be upgraded
en: No hardware detected with firmware update capability
cs: Nezjištěn žádný hardware vybavený pro aktualizaci firmware v něm.

note: TRANSLATORS: nothing found
en: No plugins found
cs: Nebyl nalezen žádný zásuvný modul

note: TRANSLATORS: no repositories to download from
en: No releases available
cs: Nejsou k dispozici žádná vydání

note: TRANSLATORS: explain why no metadata available
en: No remotes are currently enabled so no metadata is available.
cs: V tuto chvíli nejsou povolené žádné vzdálené zdroje, takže nejsou k dispozici žádná metadata.

note: TRANSLATORS: no repositories to download from
en: No remotes available
cs: Nejsou k dispozici žádné vzdálené zdroje

note: TRANSLATORS: this is an error string
en: No updatable devices
cs: Žádná zařízení, u kterých by bylo možné zaktualizovat

note: TRANSLATORS: this is an error string
en: No updates available
cs: Nejsou k dispozici žádné aktualizace

en: No updates available for remaining devices
cs: Pro zbývající zařízení nejsou k dispozici žádné aktualizace

note: TRANSLATORS: nothing was updated offline
en: No updates were applied
cs: Nebyly provedeny žádné aktualizace

note: TRANSLATORS: version cannot be installed due to policy
en: Not approved
cs: Neschváleno

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Not found
cs: Nenalezeno

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Not supported
cs: Nepodporováno

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: OK
cs: V pořádku

note: TRANSLATORS: the firmware old version
en: Old version
cs: Stará verze

note: TRANSLATORS: command line option
en: Only show single PCR value
cs: Zobrazit pouze jedinou PCR hodnotu

note: TRANSLATORS: command line option
en: Only use peer-to-peer networking when downloading files
cs: Stahovat soubory pouze ze sítě klient-klient (p2p)

note: TRANSLATORS: some devices can only be updated to a new semver and cannot * be downgraded or reinstalled with the existing version
en: Only version upgrades are allowed
cs: Zařízení umožňuje pouze aktualizace na novější verze

note: TRANSLATORS: command line option
en: Output in JSON format
cs: Výstup ve formátu JSON

note: TRANSLATORS: command line option
en: Override the default ESP path
cs: Přepsat výchozí popis umístění na ESP oddílu

note: TRANSLATORS: if we can get metadata from peer-to-peer clients
en: P2P Firmware
cs: Firmware z P2P

note: TRANSLATORS: if we can get metadata from peer-to-peer clients
en: P2P Metadata
cs: Metadata z P2P

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: PATH
cs: POPIS-UMÍSTĚNÍ

note: TRANSLATORS: command description
en: Parse and show details about a firmware file
cs: Zpracovat a zobrazit podrobnosti o souboru s firmwarem

note: TRANSLATORS: reading new dbx from the update
en: Parsing dbx update…
cs: Zpracovávání aktualizace dbx…

note: TRANSLATORS: reading existing dbx from the system
en: Parsing system dbx…
cs: Zpracovávání systémového dbx…

note: TRANSLATORS: remote filename base
en: Password
cs: Heslo

note: TRANSLATORS: command description
en: Patch a firmware blob at a known offset
cs: Opravit blob firmware na známém posunu

en: Payload
cs: Obsah

note: TRANSLATORS: the update state of the specific device
en: Pending
cs: Čeká

note: TRANSLATORS: console message when not using plymouth
en: Percentage complete
cs: Dokončeno procent

note: TRANSLATORS: prompt to apply the update
en: Perform operation?
cs: Provést operaci

note: TRANSLATORS: Title: Allows debugging of parts using proprietary hardware
en: Platform Debugging
cs: Ladění platformy

note: TRANSLATORS: longer description
en: Platform Debugging allows device security features to be disabled. This should only be used by hardware manufacturers.
cs: Ladění platformy umožňuje vypínat funkce zabezpečení zařízení. Mělo by být používáno pouze výrobci zařízení.

note: TRANSLATORS: Title: Allows debugging of parts using proprietary hardware
en: Platform debugging
cs: Ladění platformy

note: TRANSLATORS: 'recovery key' here refers to a code, rather than a physical metal thing
en: Please ensure you have the volume recovery key before continuing.
cs: Než budete pokračovat, zajistěte si, abyste měli k dispozici záchranný klíč pro svazek.

note: TRANSLATORS: the user isn't reading the question
en: Please enter a number from 0 to %u:
cs: Zadejte prosím číslo od 0 do %u:

note: TRANSLATORS: the user isn't reading the question -- please don't translate * 'Y' or 'N' as these are hardcoded
en: Please enter either Y or N:
cs: Zadejte Y (ano) nebo N (ne):

note: TRANSLATORS: Failed to open plugin, hey Arch users
en: Plugin dependencies missing
cs: Chybí komponenty, na kterých zásuvný modul závisí

note: TRANSLATORS: Possible values for a bios setting
en: Possible Values
cs: Možné hodnoty

note: TRANSLATORS: Title: DMA as in https://en.wikipedia.org/wiki/DMA_attack
en: Pre-boot DMA Protection
cs: Ochrana přímého přístupu do paměti před startem operačního systému

note: TRANSLATORS: Title: DMA as in https://en.wikipedia.org/wiki/DMA_attack
en: Pre-boot DMA protection
cs: Ochrana přímého přístupu do paměti před startem operačního systému

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Pre-boot DMA protection is disabled
cs: Ochrana přímého přístupu do paměti před startem operačního systému je vypnuta

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Pre-boot DMA protection is enabled
cs: Ochrana přímého přístupu do paměti před startem operačního systému je zapnuta

note: TRANSLATORS: longer description
en: Pre-boot DMA protection prevents devices from accessing system memory after being connected to the computer.
cs: Ochrana přímého přístupu do paměti (DMA) brání zařízení přistupovat k systémové paměti poté co jsou připojena k počítači.

note: TRANSLATORS: warning message
en: Press unlock on the device to continue the update process.
cs: Aby bylo možné pokračovat v procesu aktualizace, stiskněte na zařízení odemknutí.

note: TRANSLATORS: version number of previous firmware
en: Previous version
cs: Předchozí verze

en: Print the version number
cs: Vypsat číslo verze

en: Print verbose debug statements
cs: Vypsat podrobná ladicí hlášení

note: TRANSLATORS: the numeric priority
en: Priority
cs: Priorita

note: TRANSLATORS: reasons the device is not updatable
en: Problems
cs: Problémy

en: Proceed with upload?
cs: Pokračovat v nahrávání?

note: TRANSLATORS: Title: if fwupd supports HSI on this chip
en: Processor Security Checks
cs: Kontroly zabezpečení procesoru

note: TRANSLATORS: Title: if firmware enforces rollback protection
en: Processor rollback protection
cs: Zamezení instalace starší verze na procesoru

note: TRANSLATORS: a non-free software license
en: Proprietary
cs: Uzavřená

note: TRANSLATORS: command line option
en: Query for firmware update support
cs: Dotázat se na podporu aktualizace firmwaru

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: REMOTE-ID
cs: IDENTIFIKÁTOR-VZDÁLENÉHO-ZDROJE

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: REMOTE-ID KEY VALUE
cs: HODNOTA KLÍČE IDENTIF-VZDÁLENÉHO-ZDROJE

note: TRANSLATORS: BIOS setting is read only
en: Read Only
cs: Pouze pro čtení

note: TRANSLATORS: command description
en: Read a firmware blob from a device
cs: Vyčíst blob firmwaru ze zařízení

note: TRANSLATORS: command description
en: Read a firmware from a device
cs: Vyčíst firmware ze zařízení

note: TRANSLATORS: command description
en: Read firmware from device into a file
cs: Vyčíst firmware ze zařízení a zapsat ho do souboru

note: TRANSLATORS: command description
en: Read firmware from one partition into a file
cs: Vyčíst firmware z jednoho oddílu do souboru

note: TRANSLATORS: %1 is a device name
en: Reading from %s…
cs: Čtení z %s…

note: TRANSLATORS: reading from the flash chips
en: Reading…
cs: Čtení…

note: TRANSLATORS: console message when not using plymouth
en: Rebooting…
cs: Restartování…

note: TRANSLATORS: how often we should refresh the metadata
en: Refresh Interval
cs: Interval opětovného načítání

note: TRANSLATORS: command description
en: Refresh metadata from remote server
cs: Aktualizovat metadata ze vzdáleného serveru

note: TRANSLATORS: message letting the user know an upgrade is available * %1 is the device name and %2 is a version string
en: Reinstall %s to %s?
cs: Přeinstalovat %s na %s?

note: TRANSLATORS: command description
en: Reinstall current firmware on the device
cs: Přeinstalovat stávající firmware na zařízení

note: TRANSLATORS: command description
en: Reinstall firmware on a device
cs: Přeinstalovat firmware na zařízení

note: TRANSLATORS: the first replacement is a display name * e.g. "ColorHugALS" and the second is a version number * e.g. "1.2.3"
en: Reinstalling %s with %s...
cs: Přeinstalovává se %s na %s…

note: TRANSLATORS: the stream of firmware, e.g. nonfree or open-source
en: Release Branch
cs: Větev vydání

note: TRANSLATORS: release attributes
en: Release Flags
cs: Příznaky vydání

note: TRANSLATORS: the exact component on the server
en: Release ID
cs: Identif. vydání

note: TRANSLATORS: the server the file is coming from TRANSLATORS: remote identifier, e.g. lvfs-testing
en: Remote ID
cs: Identif. vzdáleného zdroje

note: TRANSLATORS: command description
en: Removes devices to watch for future emulation
cs: Odebere zařízení pro hlídání budoucí emulace

note: TRANSLATORS: command description
en: Replace data in an existing firmware file
cs: Nahradit data ve stávajícím souboru s firmwarem

note: TRANSLATORS: URI to send success/failure reports
en: Report URI
cs: URI pro hlášení

note: TRANSLATORS: Has been reported to a metadata server
en: Reported to remote server
cs: Nahlášeno na vzdálený server

note: TRANSLATORS: we asked the user to choose an option and they declined
en: Request canceled
cs: Požadavek zrušen

note: TRANSLATORS: the user is using Gentoo/Arch and has screwed something up
en: Required efivarfs filesystem was not found
cs: Nebyl nalezen potřebný souborový systém efivarfs

note: TRANSLATORS: not required for this system
en: Required hardware was not found
cs: Požadovaný hardware nenalezen

note: TRANSLATORS: Requires a bootloader mode to be manually enabled by the user
en: Requires a bootloader
cs: Vyžaduje ruční přepnutí do zavaděče firmware

note: TRANSLATORS: metadata is downloaded
en: Requires internet connection
cs: Vyžaduje připojení k Internetu

note: TRANSLATORS: reboot to apply the update
en: Restart now?
cs: Restartovat nyní?

note: TRANSLATORS: changes only take effect on restart
en: Restart the daemon to make the change effective?
cs: Restartovat proces služby, aby se změny uplatnily?

note: TRANSLATORS: restarting the device to pick up new F/W
en: Restarting device…
cs: Restartování zařízení…

note: TRANSLATORS: command description
en: Retrieve BIOS settings.  If no arguments are passed all settings are returned
cs: Získává nastavení z BIOS. Pokud nejsou uvedeny žádné argumenty, jsou vypsána veškerá nastavení

note: TRANSLATORS: command description
en: Return all the hardware IDs for the machine
cs: Vypsat všechny identifikátory hardwaru počítače

note: TRANSLATORS: ask the user to upload
en: Review and upload report now?
cs: Prohlédnout si a odeslat hlášení nyní?

note: TRANSLATORS: longer description
en: Rollback Protection prevents device software from being downgraded to an older version that has security problems.
cs: Zamezení instalace starší verze brání přechodu na starší verzi software zařízení (mohly by obsahovat už známé problémy v zabezpečení).

note: TRANSLATORS: this is shown in the MOTD
en: Run `fwupdmgr get-upgrades` for more information.
cs: Podrobnosti získáte spuštěním `fwupdmgr get-upgrades`.

note: TRANSLATORS: this is shown in the MOTD
en: Run `fwupdmgr sync` to complete this action.
cs: Pokud chcete tuto akci dokončit, spusťte `fwupdmgr sync`.

note: TRANSLATORS: command line option
en: Run the plugin composite cleanup routine when using install-blob
cs: Při použití install-blob spustit zásuvný modul rutina vyčištění složeného

note: TRANSLATORS: command line option
en: Run the plugin composite prepare routine when using install-blob
cs: Při použití install-blob spustit zásuvný modul rutina připravení složeného

note: TRANSLATORS: command description
en: Run the post-reboot cleanup action
cs: Spustit akci čištění po restartu

note: TRANSLATORS: tell a user how to get information
en: Run without '%s' to see
cs: Pokud chcete jen zobrazit, spusťte bez „%s“

note: TRANSLATORS: The kernel does not support this plugin
en: Running kernel is too old
cs: Provozované jádro systému je příliš staré

note: TRANSLATORS:  this is the HSI suffix
en: Runtime Suffix
cs: Přípona běhového prostředí

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: SETTING VALUE
cs: HODNOTA NASTAVENI

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: SETTING1 VALUE1 [SETTING2] [VALUE2]
cs: NASTAVENÍ1 HODNOTA1 [NASTAVENÍ2] [HODNOTA2]

note: TRANSLATORS: Title: SPI refers to the flash chip in the computer
en: SPI BIOS Descriptor
cs: Popisovač SPI BIOS

note: TRANSLATORS: Title: SPI refers to the flash chip in the computer
en: SPI BIOS region
cs: Oblast SPI BIOS

note: TRANSLATORS: Title: SPI refers to the flash chip in the computer
en: SPI lock
cs: SPI uzamčení

note: TRANSLATORS: Title: if hardware enforces control of SPI replays
en: SPI replay protection
cs: Ochrana SPI před replay

note: TRANSLATORS: Title: SPI refers to the flash chip in the computer
en: SPI write
cs: SPI zápis

note: TRANSLATORS: Title: if hardware enforces control of SPI writes
en: SPI write protection
cs: Ochrana zápisu do SPI

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: SUBSYSTEM DRIVER [DEVICE-ID|GUID]
cs: PODSYSTÉM OVLADAČ [IDENTIF-ZAŘÍZENÍ|GUID]

note: TRANSLATORS: command description
en: Save a file that allows generation of hardware IDs
cs: Uložit soubor který umožňuje vytváření identifikátorů hardware

note: TRANSLATORS: command description
en: Save device emulation data
cs: Uložit data emulace zařízení

note: TRANSLATORS: Scalar increment for integer BIOS setting
en: Scalar Increment
cs: Skalární přírůstek

note: TRANSLATORS: command line option
en: Schedule installation for next reboot when possible
cs: Pokud je to možné, naplánovat instalaci na příští restart

note: TRANSLATORS: scheduling an update to be done on the next boot
en: Scheduling…
cs: Plánování aktualizace…

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Secure Boot disabled
cs: Secure Boot vypnut

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Secure Boot enabled
cs: Secure Boot zapnut

en: Security hardening for HSI
cs: Posílení zabezpečení pro HSI

note: TRANSLATORS: the %1 is a URL to a wiki page
en: See %s for more details.
cs: Podrobnosti viz %s.

note: TRANSLATORS: %s is a link to a website
en: See %s for more information.
cs: Podrobnosti viz %s.

note: TRANSLATORS: device has been chosen by the daemon for the user
en: Selected device
cs: Vybrané zařízení

note: TRANSLATORS: Volume has been chosen by the user
en: Selected volume
cs: Vybraný svazek

note: TRANSLATORS: serial number of hardware
en: Serial Number
cs: Sériové číslo

note: TRANSLATORS: Configured a BIOS setting to a value
en: Set BIOS setting '%s' using '%s'.
cs: Nastavit volbu v BIOS „%s“ pomocí „%s.

note: TRANSLATORS: command description
en: Set a BIOS setting
cs: Provést nastavení v BIOS

en: Set one or more BIOS settings
cs: Nastavit jedno nebo více nastavení v BIOS

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the debugging flag during update
cs: Během aktualizace nastavit příznak ladění

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets one or more BIOS settings
cs: Nastaví jedno nebo více nastavení v BIOS

note: TRANSLATORS: firmware approved by the admin
en: Sets the list of approved firmware
cs: Nastavuje seznam schválených firmwarů

note: TRANSLATORS: type of BIOS setting
en: Setting type
cs: Typ nastavení

note: TRANSLATORS: description of a BIOS setting
en: Settings will apply after system reboots
cs: Nastavení se projeví po restartu stroje

note: TRANSLATORS: command description
en: Share firmware history with the developers
cs: Sdílet historii firmwaru s vývojáři

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show all results
cs: Zobrazit všechny výsledky

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show client and daemon versions
cs: Zobrazit verzi klienta a procesu služby

note: TRANSLATORS: this is for daemon development
en: Show daemon verbose information for a particular domain
cs: Zobrazit podrobnější informace z procesu služby pro konkrétní oblast

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all domains
cs: Zapnout vypisování ladicích informací pro všechny oblasti

note: TRANSLATORS: for the --verbose arg
en: Show debugging options
cs: Zobrazit předvolby ladění

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show devices that are not updatable
cs: Zobrazit zařízení, která nelze aktualizovat

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
cs: Zobrazovat doplňující informace pro ladění

note: TRANSLATORS: command description
en: Show history of firmware updates
cs: Zobrazit historii aktualizací firmwaru

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show the calculated version of the dbx
cs: Zobrazit vypočtenou verzi dbx

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show the debug log from the last attempted update
cs: Zobrazit záznam ladicích informací z posledního pokusu o aktualizaci

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show the information of firmware update status
cs: Zobrazit informace o stavu aktualizace firmwaru

note: TRANSLATORS: shutdown to apply the update
en: Shutdown now?
cs: Vypnout nyní?

note: TRANSLATORS: command description
en: Sign a firmware with a new key
cs: Podepsat firmware novým klíčem

en: Sign data using the client certificate
cs: Podepsat data klientským certifikátem

[ctx: command-description]
note: TRANSLATORS: command description
en: Sign data using the client certificate
cs: Podepsat data klientským certifikátem

note: TRANSLATORS: command line option
en: Sign the uploaded data with the client certificate
cs: Podepsat nahraná data klientským certifikátem

en: Signature
cs: Podpis

note: TRANSLATORS: firmware is verified on-device the payload using strong crypto
en: Signed Payload
cs: Podepsaný obsah

note: TRANSLATORS: file size of the download
en: Size
cs: Velikost

note: TRANSLATORS: the platform secret is stored in the PCRx registers on the TPM
en: Some of the platform secrets may be invalidated when updating this firmware.
cs: Při aktualizaci tohoto firmwaru mohou být některá tajemství uložená v rámci platformy zneplatněna.

note: TRANSLATORS: source (as in code) link
en: Source
cs: Zdroj

en: Specify Vendor/Product ID(s) of DFU device
cs: Zadejte identifikátor(y) výrobce/produktu DFU zařízení

note: TRANSLATORS: command line option
en: Specify the dbx database file
cs: Zadejte soubor dbx databáze

en: Specify the number of bytes per USB transfer
cs: Zadejte počet bajtů pro jednotlivé přenosy přes USB sběrnici

note: TRANSLATORS: The BIOS setting accepts strings
en: String
cs: Řetězec

note: TRANSLATORS: the update state of the specific device
en: Success
cs: Úspěch

note: TRANSLATORS: success message -- where activation is making the new * firmware take effect, usually after updating offline
en: Successfully activated all devices
cs: Všechna zařízení úspěšně aktivována

note: TRANSLATORS: success message
en: Successfully disabled remote
cs: Vzdálený zdroj úspěšně zakázán

note: TRANSLATORS: success message -- where 'metadata' is information * about available firmware on the remote server
en: Successfully downloaded new metadata:
cs: Nová metadata úspěšně stažena:

note: TRANSLATORS: success message
en: Successfully enabled and refreshed remote
cs: Vzdálený zdroj úspěšně povolen a znovu načten

note: TRANSLATORS: success message
en: Successfully enabled remote
cs: Vzdálený zdroj úspěšně povolen

note: TRANSLATORS: success message
en: Successfully installed firmware
cs: Firmware úspěšně nainstalován

note: TRANSLATORS: success message -- a per-system setting value
en: Successfully modified configuration value
cs: Hodnota v nastavení úspěšně změněna

note: TRANSLATORS: success message for a per-remote setting change
en: Successfully modified remote
cs: Vzdálený zdroj úspěšně změněn

note: TRANSLATORS: success message -- the user can do this by-hand too
en: Successfully refreshed metadata manually
cs: Metadata úspěšně ručně aktualizována

note: TRANSLATORS: success message when user refreshes device checksums
en: Successfully updated device checksums
cs: Kontrolní součty pro zařízení úspěšně zaktualizovány

note: TRANSLATORS: success message -- where the user has uploaded * success and/or failure reports to the remote server
en: Successfully uploaded %u report | Successfully uploaded %u reports
cs[0]: Úspěšně odesláno %u hlášení
cs[1]: Úspěšně odeslána %u hlášení
cs[2]: Úspěšně odesláno %u hlášení
cs[3]: Úspěšně odeslána %u hlášení

note: TRANSLATORS: success message when user verified device checksums
en: Successfully verified device checksums
cs: Kontrolní součty pro zařízení úspěšně ověřeny

note: TRANSLATORS: the device showed up in time
en: Successfully waited %.0fms for device
cs: Úspěšně počkáno %.0fms na zařízení

note: TRANSLATORS: one line summary of device
en: Summary
cs: Souhrn

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Supported
cs: Podporováno

note: TRANSLATORS: Title: if fwupd supports HSI on this chip
en: Supported CPU
cs: Podporovaný procesor

note: TRANSLATORS: Is found in current metadata
en: Supported on remote server
cs: Podporováno na vzdáleném serveru

note: TRANSLATORS: Title: a better sleep state
en: Suspend To Idle
cs: Uspat do nečinnosti

note: TRANSLATORS: Title: sleep state
en: Suspend To RAM
cs: Uspat do paměti

note: TRANSLATORS: longer description
en: Suspend to Idle allows the device to quickly go to sleep in order to save power. While the device has been suspended, its memory could be physically removed and its information accessed.
cs: Uspání do nečinnosti umožňuje zařízení rychlé přejít do režimu spánku a šetřit tak energií. V době, kdy je zařízení uspané, je možné z něho fyzicky vyjmout operační paměť a číst z ní informace.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Suspend to RAM allows the device to quickly go to sleep in order to save power. While the device has been suspended, its memory could be physically removed and its information accessed.
cs: Uspání do paměti umožňuje zařízení rychlé přejít do režimu spánku a šetřit tak energií. V době, kdy je zařízení uspané, je možné z něho fyzicky vyjmout operační paměť a číst z ní informace.

note: TRANSLATORS: Title: a better sleep state
en: Suspend-to-idle
cs: Uspat do nečinnosti

note: TRANSLATORS: Title: sleep state
en: Suspend-to-ram
cs: Uspat do paměti

note: TRANSLATORS: show and ask user to confirm -- * %1 is the old branch name, %2 is the new branch name
en: Switch branch from %s to %s?
cs: Přepnout větev z %s na %s?

note: TRANSLATORS: command description
en: Switch the firmware branch on the device
cs: Přepnout větev firmware na zařízení

note: TRANSLATORS: command description
en: Sync firmware versions to the chosen configuration
cs: Synchronizovat verze firmwarů ke zvolenému nastavení

note: TRANSLATORS: this CLI tool is now preventing system updates
en: System Update Inhibited
cs: Aktualizace systému blokována

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update
cs: Akumulátor notebooku není dostatečně nabitý, aby aktualizaci bylo možné provést

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update (%u%%, requires %u%%)
cs: Akumulátor notebooku není dostatečně nabitý, aby aktualizaci bylo možné provést (%u%%, vyžaduje %u%%)

note: TRANSLATORS: Must be plugged into an outlet
en: System requires external power source
cs: Počítač vyžaduje externí napájení

note: TRANSLATORS: longer description
en: TPM (Trusted Platform Module) is a computer chip that detects when hardware components have been tampered with.
cs: TPM (Trusted Platform Module) je počítačový čip, který zjišťuje zda bylo s hardwarovými součástmi manipulováno.

note: TRANSLATORS: Title: the PCR is rebuilt from the TPM event log
en: TPM PCR0 reconstruction
cs: Rekonstrukce TPM PCR0

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: TPM PCR0 reconstruction is invalid
cs: Rekonstrukce TPM PCR0 není platná

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: TPM PCR0 reconstruction is now valid
cs: Rekonstrukce TPM PCR0 je nyní platná

note: TRANSLATORS: Title: PCRs (Platform Configuration Registers) shouldn't be empty
en: TPM Platform Configuration
cs: Nastavení TPM platformy

note: TRANSLATORS: Title: the PCR is rebuilt from the TPM event log
en: TPM Reconstruction
cs: Rekonstrukce TPM

note: TRANSLATORS: Title: PCRs (Platform Configuration Registers) shouldn't be empty
en: TPM empty PCRs
cs: Prázdné PCR registry v TPM

note: TRANSLATORS: release tag set for release, e.g. lenovo-2021q3
en: Tag | Tags
cs[0]: Štítek
cs[1]: Štítky
cs[2]: Štítků
cs[3]: Štítky

note: TRANSLATORS: we're saving all USB events for emulation
en: Tagged for emulation
cs: Označeno k emulaci

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Tainted
cs: „Poskrvněno“

en: Target
cs: Cíl

note: TRANSLATORS: command description
en: Test a device using a JSON manifest
cs: Vyzkoušet zařízení pomocí JSON manifestu

note: TRANSLATORS: when the release was tested
en: Tested
cs: Vyzkoušeno

note: TRANSLATORS: the %s is a vendor name, e.g. Lenovo
en: Tested by %s
cs: Vyzkoušeno výrobcem %s

note: TRANSLATORS: someone we trust has tested this
en: Tested by trusted vendor
cs: Vyzkoušeno důvěryhodným výrobcem

note: TRANSLATORS: longer description
en: The Intel Management Engine Key Manifest must be valid so that the device firmware can be trusted by the CPU.
cs: Je třeba, aby manifest klíče správního engine (ME) byl platný, aby z pohledu procesoru mohl být firmware považován za důvěryhodný.

note: TRANSLATORS: longer description
en: The Intel Management Engine controls device components and needs to have a recent version to avoid security issues.
cs: Intel Management Engine ovládá součásti zařízení a aby bylo zamezeno problémům se zabezpečením, je třeba mít jeho nejnovější verzi.

note: TRANSLATORS: do not translate the variables marked using $
en: The LVFS is a free service that operates as an independent legal entity and has no connection with $OS_RELEASE:NAME$. Your distributor may not have verified any of the firmware updates for compatibility with your system or connected devices. All firmware is provided only by the original equipment manufacturer.
cs: LVFS je bezplatná služba, které funguje jako nezávislý právní subjekt a nemá žádné vazby na systém $OS_RELEASE:NAME$. Kompatibilita aktualizací firmware s připojenými zařízeními, či vámi používaným systémem, nemusí být poskytovatelem vámi používané distribuce ověřována. Veškerý firmware je poskytován pouze přímo od výrobců daného vybavení.

note: TRANSLATORS: longer description
en: The TPM (Trusted Platform Module) Platform Configuration is used to check whether the device start process has been modified.
cs: Nastavení TPM (Trusted Platform Module) platformy slouží k ověření, zda nebylo s procesem startu zařízení manipulováno.

note: TRANSLATORS: longer description
en: The TPM (Trusted Platform Module) Reconstruction is used to check whether the device start process has been modified.
cs: TPM (Trusted Platform Module) Reconstruction slouží k ověření, zda nebylo s procesem startu zařízení manipulováno.

note: TRANSLATORS: this is more background on a security measurement problem
en: The TPM PCR0 differs from reconstruction.
cs: PCR0 v TPM se liší od rekonstrukce.

note: TRANSLATORS: longer description
en: The UEFI Platform Key is used to determine if device software comes from a trusted source.
cs: UEFI Platform Key slouží ke ověřování zda software na zařízení pochází z důvěryhodného zdroje.

note: TRANSLATORS: the user is SOL for support...
en: The daemon has loaded 3rd party code and is no longer supported by the upstream developers!
cs: Proces služby načetl spustitelný kód, pocházející od třetí strany. Vývojáři původního procesu služby už proto jeho podporu nemají ve svých rukou!

note: TRANSLATORS: this is for the device tests, %1 is the device * version, %2 is what we expected
en: The device version did not match: got %s, expected %s
cs: Verze zařízení neodpovídá: obdrženo %s, očekáváno %s

note: TRANSLATORS: %1 is the firmware vendor, %2 is the device vendor name
en: The firmware from %s is not supplied by %s, the hardware vendor.
cs: Firmware z %s nepochází od %s (výrobce daného hardware).

note: TRANSLATORS: try to help
en: The system clock has not been set correctly and downloading files may fail.
cs: Systémové hodiny nemají správný čas – stahování souborů se kvůli tomu nemusí zdařit.

note: TRANSLATORS: warning message shown after update has been scheduled
en: The update will continue when the device USB cable has been re-inserted.
cs: Aktualizace bude pokračovat po odpojení a připojení USB kabelu.

note: TRANSLATORS: warning message shown after update has been scheduled
en: The update will continue when the device USB cable has been unplugged and then re-inserted.
cs: Aktualizace bude pokračovat po odpojení a opětovném připojení USB kabelu.

note: TRANSLATORS: warning message shown after update has been scheduled
en: The update will continue when the device USB cable has been unplugged.
cs: Aktualizace bude pokračovat po odpojení USB kabelu.

note: TRANSLATORS: warning message
en: The update will continue when the device power cable has been removed and re-inserted.
cs: Aktualizace bude pokračovat po odpojení a opětovném připojení napájecího kabelu zařízení.

note: TRANSLATORS: naughty vendor
en: The vendor did not supply any release notes.
cs: Výrobce neposkytl žádné poznámky k vydání.

note: TRANSLATORS: now list devices with unfixed high-priority issues
en: There are devices with issues:
cs: Jsou zde zařízení, která mají problémy:

note: TRANSLATORS: nothing to show
en: There are no blocked firmware files
cs: Nejsou zde žádné blokované soubory s firmware

note: TRANSLATORS: approved firmware has been checked by * the domain administrator
en: There is no approved firmware.
cs: Není k dispozici žádný schválený firmware.

note: TRANSLATORS: %1 is the current device version number, and %2 is the command name, e.g. `fwupdmgr sync`
en: This device will be reverted back to %s when the %s command is performed.
cs: Vykonáním příkazu %s bude toto zařízení vráceno zpět na verzi %s.

note: TRANSLATORS: the vendor did not upload this
en: This firmware is provided by LVFS community members and is not provided (or supported) by the original hardware vendor.
cs: Tento firmware je poskytován členy komunity LVFS a není poskytován (ani podporován) původním výrobcem hardware.

note: TRANSLATORS: unsupported build of the package
en: This package has not been validated, it may not work properly.
cs: Tento balíček nebyl ověřen – může se stát, že nebude fungovat správně.

note: TRANSLATORS: we're poking around as a power user
en: This program may only work correctly as root
cs: Tento program může správně fungovat jen pod uživatelem root

en: This remote contains firmware which is not embargoed, but is still being tested by the hardware vendor. You should ensure you have a way to manually downgrade the firmware if the firmware update fails.
cs: Tento vzdálený zdroj obsahuje firmware, který už sice je možné šířit, ale zatím je u výrobce stále ještě ve stádiu testování. Měli byste si zajistit, že znáte způsob, jak se ručně vrátit ke starší verzi firmwaru, kdyby při aktualizaci došlo k nezdaru.

note: TRANSLATORS: error message
en: This system doesn't support firmware settings
cs: Tento systém nepodporuje nastavování firmware

note: TRANSLATORS: this is instructions on how to improve the HSI suffix
en: This system has HSI runtime issues.
cs: Tento systém má problémy s běhovým prostředím HSI.

note: TRANSLATORS: this is instructions on how to improve the HSI security level
en: This system has a low HSI security level.
cs: Tento systém má nízkou úroveň zabezpečení HSI.

note: TRANSLATORS: description of dbxtool
en: This tool allows an administrator to apply UEFI dbx updates.
cs: Tento nástroj správci umožňuje provádět UEFI dbx aktualizace.

note: TRANSLATORS: CLI description
en: This tool allows an administrator to debug UpdateCapsule operation.
cs: Tento nástroj správci umožňuje provádět ladění operace UpdateCapsule.

note: TRANSLATORS: CLI description
en: This tool allows an administrator to query and control the fwupd daemon, allowing them to perform actions such as installing or downgrading firmware.
cs: Tento nástroj správci umožňuje dotazovat a ovládat proces služby fwupd a tím provádět akce jako např. instalaci nebo návrat ke starší verzi firmware.

note: TRANSLATORS: CLI description
en: This tool allows an administrator to use the fwupd plugins without being installed on the host system.
cs: Tento nástroj správci umožňuje použít zásuvné moduly pro fwupd bez toho, aby se instalovaly na hostitelský systém.

note: TRANSLATORS: the %1 is a kernel command line key=value
en: This tool can add a kernel argument of '%s', but it will only be active after restarting the computer.
cs: Tento nástroj může přidat argument jádra systému „%s“, ale toto se projeví až po restartu počítače.

note: TRANSLATORS: the %1 is a BIOS setting name. * %2 and %3 are the values, e.g. "True" or "Windows10"
en: This tool can change the BIOS setting '%s' from '%s' to '%s' automatically, but it will only be active after restarting the computer.
cs: Tento nástroj může změnit nastavení BIOS „%s“ z „%s“ na „%s“ automaticky, ale toto se projeví až po restartu počítače.

note: TRANSLATORS: the %1 is a kernel command line key=value
en: This tool can change the kernel argument from '%s' to '%s', but it will only be active after restarting the computer.
cs: Tento nástroj může změnit argument jádra systému z „%s“ na „%s“, ale toto se projeví až po restartu počítače.

note: TRANSLATORS: the user needs to stop playing with stuff
en: This tool can only be used by the root user
cs: Tento nástroj může používat pouze uživatel s oprávněními na úrovni správce systému (root)

note: TRANSLATORS: CLI description
en: This tool will read and parse the TPM event log from the system firmware.
cs: Tento nástroj vyčte ze systémového firmwaru záznam událostí v TPM a zpracuje ho.

note: TRANSLATORS: the update state of the specific device
en: Transient failure
cs: Přechodný nezdar

note: TRANSLATORS: item is TRUE
en: True
cs: Pravda

note: TRANSLATORS: We verified the metadata against the server
en: Trusted metadata
cs: Důvěryhodná metadata

note: TRANSLATORS: We verified the payload against the server
en: Trusted payload
cs: Důvěryhodný obsah

note: TRANSLATORS: remote type, e.g. remote or local
en: Type
cs: Typ

note: TRANSLATORS: partition refers to something on disk, again, hey Arch users
en: UEFI ESP partition may not be set up correctly
cs: Je možné, že UEFI ESP oddíl není správně uspořádán

note: TRANSLATORS: partition refers to something on disk, again, hey Arch users
en: UEFI ESP partition not detected or configured
cs: Nezjištěn (či nenastaven) UEFI ESP oddíl

note: TRANSLATORS: program name
en: UEFI Firmware Utility
cs: Nástroj pro práci s UEFI firmwarem

note: TRANSLATORS: Title: PK is the 'platform key' for the machine
en: UEFI Platform Key
cs: Klíč platformy v UEFI

note: TRANSLATORS: longer description
en: UEFI Secure Boot prevents malicious software from being loaded when the device starts.
cs: UEFI Secure Boot brání načtení záškodnickému softwaru při spouštění zařízení.

note: TRANSLATORS: longer description
en: UEFI boot service variables should not be readable from runtime mode.
cs: Proměnné UEFI boot service by neměly být čitelné z běhového režimu.

note: TRANSLATORS: Title: Bootservice is when only readable from early-boot
en: UEFI bootservice variables
cs: Proměnné UEFI bootservice

note: TRANSLATORS: capsule updates are an optional BIOS feature
en: UEFI capsule updates not available or enabled in firmware setup
cs: Nejsou k dispozici (nebo jsou vypnuté v nastavení firmware) aktualizace typu UEFI capsule

note: TRANSLATORS: program name
en: UEFI dbx Utility
cs: Nástroj pro UEFI dbx

note: TRANSLATORS: system is not booted in UEFI mode
en: UEFI firmware can not be updated in legacy BIOS mode
cs: UEFI firmware není možné aktualizovat, pokud je přepnutý do režimu legacy BIOS

note: TRANSLATORS: Title: PK is the 'platform key' for the machine
en: UEFI platform key
cs: Klíč platformy v UEFI

note: TRANSLATORS: error message
en: Unable to connect to service
cs: Nedaří se připojit ke službě

note: TRANSLATORS: error message
en: Unable to find attribute
cs: Atribut se nedaří nalézt

note: TRANSLATORS: command description
en: Unbind current driver
cs: Odpojit stávající ovladač

note: TRANSLATORS: we will now offer this firmware to the user
en: Unblocking firmware:
cs: Odblokovává se firmware:

note: TRANSLATORS: command description
en: Unblocks a specific firmware from being installed
cs: Odblokovat instalaci konkrétního firmwaru

note: TRANSLATORS: command description
en: Undo the host security attribute fix
cs: Vrátit do stavu před opravou atributu zabezpečení stroje

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Unencrypted
cs: Nešifrováno

note: TRANSLATORS: command description
en: Uninhibit the system to allow upgrades
cs: Zrušit inhibování systému a umožnit tak přechody na novější verze

note: TRANSLATORS: current daemon status is unknown TRANSLATORS: we don't know the license of the update TRANSLATORS: unknown release urgency TRANSLATORS: Suffix: the fallback HSI result
en: Unknown
cs: Neznámo

note: TRANSLATORS: Name of hardware
en: Unknown Device
cs: Neznámé zařízení

en: Unlock the device to allow access
cs: Odemknout zařízení a umožnit tak do něj přístup

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Unlocked
cs: Odemčeno

note: TRANSLATORS: command description
en: Unlocks the device for firmware access
cs: Odemknout zařízení pro přístup k firmwaru

note: TRANSLATORS: command description
en: Unmounts the ESP
cs: Odpojit ESP oddíl

note: TRANSLATORS: message shown after device has been marked for emulation
en: Unplug and replug the device to continue the update process.
cs: Aby bylo možné pokračovat v procesu aktualizace, zařízení odpojte a připojte nazpět.

note: TRANSLATORS: command line option
en: Unset the debugging flag during update
cs: Během aktualizace zrušit příznak ladění

note: TRANSLATORS: firmware payload is unsigned and it is possible to modify it
en: Unsigned Payload
cs: Nepodepsaný obsah

note: TRANSLATORS: error message
en: Unsupported daemon version %s, client version is %s
cs: Nepodporovaná verze procesu služby %s, verze klienta je %s

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Untainted
cs: „Neposkvrněno“

note: TRANSLATORS: Device is updatable in this or any other mode
en: Updatable
cs: Možné aktualizovat

note: TRANSLATORS: error message from last update attempt
en: Update Error
cs: Chyba při aktualizaci

note: TRANSLATORS: helpful image for the update
en: Update Image
cs: Aktualizovat obraz

note: TRANSLATORS: helpful messages from last update TRANSLATORS: helpful messages for the update
en: Update Message
cs: Zpráva z aktualizace

note: TRANSLATORS: hardware state, e.g. "pending"
en: Update State
cs: Stav aktualizace

note: TRANSLATORS: the server sent the user a small message
en: Update failure is a known issue, visit this URL for more information:
cs: Problém s nezdařenou aktualizací je už znám, další informace naleznete na této adrese:

note: TRANSLATORS: ask if we can update metadata
en: Update now?
cs: Aktualizovat nyní?

note: TRANSLATORS: Update can only be done from offline mode
en: Update requires a reboot
cs: Aktualizace vyžaduje restart

note: TRANSLATORS: command description
en: Update the stored cryptographic hash with current ROM contents
cs: Aktualizovat uložený kryptografický otisk stávajícím obsahem ROM paměti

en: Update the stored device verification information
cs: Aktualizovat uložené informace ohledně ověření správnosti pro zařízení

note: TRANSLATORS: command description
en: Update the stored metadata with current contents
cs: Aktualizovat uložená metadata stávajícím obsahem

note: TRANSLATORS: command description
en: Updates all specified devices to latest firmware version, or all devices if unspecified
cs: Aktualizuje firmware veškerých zadaných zařízení na nejnovější verzi, případně na všech zařízeních, pokud nejsou žádná vyjmenována

en: Updating
cs: Aktualizuje se

note: TRANSLATORS: the first replacement is a display name * e.g. "ColorHugALS" and the second and third are * version numbers e.g. "1.2.3"
en: Updating %s from %s to %s...
cs: Aktualizuje se %s z verze %s na %s…

note: TRANSLATORS: %1 is a device name
en: Updating %s…
cs: Aktualizace %s…

note: TRANSLATORS: message letting the user know an upgrade is available * %1 is the device name and %2 and %3 are version strings
en: Upgrade %s from %s to %s?
cs: Přejít na novější verzi u %s a to z %s na %s?

note: TRANSLATORS: ask the user to share, %s is something * like: "Linux Vendor Firmware Service"
en: Upload these anonymous results to the %s to help other users?
cs: Nahrát tyto anonymní výsledky na %s a pomoci tak ostatním uživatelům?

note: TRANSLATORS: explain why we want to upload
en: Uploading firmware reports helps hardware vendors to quickly identify failing and successful updates on real devices.
cs: Posíláním hlášení o firmwarech pomůžete výrobcům hardwaru rychle rozpoznat nezdařené a úspěšné aktualizace na zařízeních, tak jak jsou provozována v reálných podmínkách.

note: TRANSLATORS: how important the release is
en: Urgency
cs: Naléhavost

note: TRANSLATORS: explain how to get help, * where $1 is something like 'fwupdmgr --help'
en: Use %s for help
cs: Nápovědu vyvoláte pomocí %s

note: TRANSLATORS: CTRL^C [holding control, and then pressing C] will exit the program
en: Use CTRL^C to cancel.
cs: Zrušíte stisknutím CTRL+C.

note: TRANSLATORS: explain how to get help
en: Use fwupdtool --help for help
cs: Nápovědu obdržíte spuštěním fwupdtool --help

note: TRANSLATORS: command line option
en: Use quirk flags when installing firmware
cs: Při instalaci firmware použít příznaky pro kompatibilitu (quirk)

note: TRANSLATORS: User has been notified
en: User has been notified
cs: Uživatel byl upozorněn

note: TRANSLATORS: remote filename base
en: Username
cs: Uživatelské jméno

en: VID:PID
cs: IDENTIF-VÝROBCE:IDENTIF-PRODUKTU

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Valid
cs: Platné

note: TRANSLATORS: ESP refers to the EFI System Partition
en: Validating ESP contents…
cs: Ověřování obsahu ESP oddílu…

note: TRANSLATORS: one line variant of release (e.g. 'Prerelease' or 'China')
en: Variant
cs: Varianta

note: TRANSLATORS: manufacturer of hardware
en: Vendor
cs: Výrobce

note: TRANSLATORS: verifying we wrote the firmware correctly
en: Verifying…
cs: Ověřování zapsaného…

note: TRANSLATORS: the detected version number of the dbx
en: Version
cs: Verze

note: TRANSLATORS: the fwupd version the release was tested on
en: Version[fwupd]
cs: Verze[fwupd]

note: TRANSLATORS: this is a prefix on the console
en: WARNING
cs: VAROVÁNÍ

note: TRANSLATORS: command description
en: Wait for a device to appear
cs: Počkat až se zařízení objeví

note: TRANSLATORS: waiting for device to do something
en: Waiting…
cs: Čekání…

note: TRANSLATORS: command description
en: Watch for hardware changes
cs: Sledovat změny hardwaru

note: TRANSLATORS: check various UEFI and ACPI tables are unchanged after the update
en: Will measure elements of system integrity around an update
cs: Zkontroluje neporušenost prvků systému po aktualizaci

note: TRANSLATORS: command description
en: Write firmware from file into device
cs: Zapsat firmware ze souboru do zařízení

note: TRANSLATORS: command description
en: Write firmware from file into one partition
cs: Zapsat firmware ze souboru do jednoho oddílu

note: TRANSLATORS: decompressing images from a container firmware
en: Writing file:
cs: Zapisování souboru:

note: TRANSLATORS: writing to the flash chips
en: Writing…
cs: Zapisování…

note: TRANSLATORS: the user has to manually recover; we can't do it
en: You should ensure you are comfortable restoring the setting from a recovery or installation disk, as this change may cause the system to not boot into Linux or cause other system instability.
cs: Měli byste ověřit že dokážete vrátit nastavení zpět ze záchranného nebo instalačního média, protože tato změna může způsobit že systém nenastartuje do Linuxu nebo způsobí jiné nestability systému.

note: TRANSLATORS: the user has to manually recover; we can't do it
en: You should ensure you are comfortable restoring the setting from the system firmware setup, as this change may cause the system to not boot into Linux or cause other system instability.
cs: Měli byste ověřit že dokážete vrátit nastavení zpět z rozhraní firmware, protože tato změna může způsobit že systém nenastartuje do Linuxu nebo způsobí jiné nestability systému.

note: TRANSLATORS: show the user a warning
en: Your distributor may not have verified any of the firmware updates for compatibility with your system or connected devices.
cs: Kompatibilita aktualizací firmware s připojenými zařízeními, či vámi používaným systémem, nemusí být poskytovatelem vámi používané distribuce ověřována.

note: TRANSLATORS: %1 is the device vendor name
en: Your hardware may be damaged using this firmware, and installing this release may void any warranty with %s.
cs: Použitím tohoto firmware může být hardware poškozen a instalací tohoto vydání může být ztracena záruka od %s.

note: TRANSLATORS: BKC is the industry name for the best known configuration and is a set * of firmware that works together
en: Your system is set up to the BKC of %s.
cs: Váš systém má osvědčené uspořádání %s.

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [APPSTREAM_ID]
cs: [APPSTREAM_IDENTIF]

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [CHECKSUM]
cs: [KONTROLNÍ-SOUČET]

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [DEVICE-ID|GUID]
cs: [IDENTIF-ZAŘÍZENÍ|GUID]

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [DEVICE-ID|GUID] [BRANCH]
cs: [IDENTIF-ZAŘÍZENÍ|GUID] [VĚTEV]

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [DEVICE-ID|GUID] [VERSION]
cs: [IDENTIF-ZAŘÍZENÍ|GUID] [VERZE]

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [DEVICE]
cs: [ZAŘÍZENÍ]

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [FILE FILE_SIG REMOTE-ID]
cs: [SOUBOR PODPIS_SOUBORU IDENTIF-VZDÁLENÉHO-ZDROJE]

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [FILENAME1] [FILENAME2]
cs: [SOUBOR1] [SOUBOR2]

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [REASON]
cs: [DŮVOD]

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [SETTING1] [ SETTING2]...
cs: [NASTAVENi1] [NASTAVENI2]…

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [SETTING1] [SETTING2] [--no-authenticate]
cs: [NASTAVENÍ1] [NASTAVENÍ2] [--no-authenticate]

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [SMBIOS-FILE|HWIDS-FILE]
cs: [SOUBOR-S-SMBIOS|SOUBOR-S-IDENTIF-HARDWARE]

note: TRANSLATORS: this is the default branch name when unset
en: default
cs: výchozí

note: TRANSLATORS: program name
en: fwupd TPM event log utility
cs: fwupd nástroj pro práci se záznamy událostí v TPM

note: TRANSLATORS: Title: if the fwupd plugins are all present and correct
en: fwupd plugins
cs: zásuvné moduly pro fwupd
