fwupd - en to eu translation catalogue (87 entries)

note: TRANSLATORS: more than a minute
en: %.0f minute remaining | %.0f minutes remaining
eu[0]: Minutu%.0f falta da
eu[1]: %.0f minutu falta dira

note: TRANSLATORS: should the remote still be enabled
en: Agree and enable the remote?
eu: Onartu eta gaitu urrunekoa?

note: TRANSLATORS: command line option
en: Answer yes to all questions
eu: Erantzun bai galdera guztiei

note: TRANSLATORS: approved firmware has been checked by * the domain administrator
en: Approved firmware: | Approved firmware:
eu[0]: Onartutako firmwarea:
eu[1]: Onartutako firmwarea:

note: TRANSLATORS: stop nagging the user
en: Ask again next time?
eu: Galdetu berriro hurrengoan?

note: TRANSLATORS: waiting for user to authenticate
en: Authenticating…
eu: Autentifikatzen…

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to modify daemon configuration
eu: Autentifikazioa behar da daemon-aren konfigurazioa aldatzeko

note: TRANSLATORS: can we JFDI?
en: Automatically upload every time?
eu: Automatikoki eguneratu guztietan?

en: BYTES
eu: BYTE

note: TRANSLATORS: we will not offer this firmware to the user
en: Blocking firmware:
eu: Firmwarea blokeatzen:

note: TRANSLATORS: this is to abort the interactive prompt
en: Cancel
eu: Utzi

note: TRANSLATORS: this is when the daemon state changes
en: Changed
eu: Aldatua

note: TRANSLATORS: get interactive prompt, where branch is the * supplier of the firmware, e.g. "non-free" or "free"
en: Choose branch
eu: Aukeratu adarra

note: TRANSLATORS: get interactive prompt
en: Choose firmware
eu: Aukeratu firmwarea

note: TRANSLATORS: get interactive prompt
en: Choose release
eu: Aukeratu argitalpena

note: TRANSLATORS: get interactive prompt
en: Choose volume
eu: Aukeratu bolumena

note: TRANSLATORS: error message
en: Command not found
eu: Ez da komandoa aurkitu

note: TRANSLATORS: decompressing the firmware file
en: Decompressing…
eu: Deskonprimatzen…

note: TRANSLATORS: this is when a device is hotplugged
en: Device added:
eu: Gailua gehitu da:

note: TRANSLATORS: the device is already connected
en: Device already exists
eu: Gailua badago lehendik

note: TRANSLATORS: this is when a device has been updated
en: Device changed:
eu: Gailua aldatu da:

note: ability to load emulated devices is opt-in
en: Device emulation is not enabled.
eu: Gailu-emulazioa ez dago gaituta.

note: TRANSLATORS: this is when a device is hotplugged
en: Device removed:
eu: Gailua kendu da:

note: TRANSLATORS: command line option
en: Device update method
eu: Gailua eguneratzeko metodoa

note: TRANSLATORS: command line option
en: Display version
eu: Bistaratze-bertsioa

note: TRANSLATORS: we can do this live
en: Do you want to enable it now?
eu: Gaitu nahi al duzu?

note: TRANSLATORS: ask if we can update the metadata
en: Do you want to refresh this remote now?
eu: Urruneko hau orain freskatu nahi al duzu?

note: TRANSLATORS: success success
en: Done!
eu: Egina!

note: TRANSLATORS: downloading from a remote server
en: Downloading…
eu: Deskargatzen…

en: Enable
eu: Gaitu

note: TRANSLATORS: a remote here is like a 'repo' or software source
en: Enable new remote?
eu: Gaitu urruneko berria?

note: TRANSLATORS: Turn on the remote
en: Enable this remote?
eu: Gaitu urruneko hau?

note: TRANSLATORS: Plugin is active and in use TRANSLATORS: if the remote is enabled TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Enabled
eu: Gaituta

note: TRANSLATORS: erasing contents of the flash chips
en: Erasing…
eu: Ezabatzen…

note: TRANSLATORS: failed to read measurements file
en: Failed to parse file
eu: Huts egin du fitxategiaren analisiak

note: TRANSLATORS: user selected something not possible
en: Firmware is already blocked
eu: Firmwarea jadanik blokeatuta dago

note: TRANSLATORS: user selected something not possible
en: Firmware is not already blocked
eu: Firmwarea ez dago jadanik blokeatuta

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Found
eu: Aurkitua

[ctx: A single GUID]
note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: GUID
eu: GUIDa

[ctx: command-argument]
note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: GUID
eu: GUIDa

en: Get BIOS settings
eu: Eskuratu BIOSaren ezarpenak

note: TRANSLATORS: daemon is inactive
en: Idle…
eu: Inaktibo…

note: TRANSLATORS: console message when no Plymouth is installed
en: Installing Firmware…
eu: Firmwarea instalatzen…

note: TRANSLATORS: this is shown when updating the firmware after the reboot
en: Installing firmware update…
eu: Firmwarearen eguneratzea instalatzen...

note: TRANSLATORS: time remaining for completing firmware flash
en: Less than one minute remaining
eu: Minutu bat baino gutxiago falta da

note: TRANSLATORS: parsing the firmware information
en: Loading…
eu: Kargatzen…

en: Modify daemon configuration
eu: Aldatu daemon-aren konfigurazioa

note: TRANSLATORS: nothing found
en: No firmware IDs found
eu: Ez da firmwarearen IDrik aurkitu

note: TRANSLATORS: nothing found
en: No firmware found
eu: Ez da firmwarerik aurkitu

note: TRANSLATORS: no repositories to download from
en: No releases available
eu: Ez dago argitalpenik eskuragarri

note: TRANSLATORS: no repositories to download from
en: No remotes available
eu: Ez dago urrunekorik erabilgarri

note: TRANSLATORS: this is an error string
en: No updatable devices
eu: Ez dago eguneratu daitekeen gailurik

note: TRANSLATORS: this is an error string
en: No updates available
eu: Ez dago eguneraketarik erabilgarri

note: TRANSLATORS: this is for the device tests
en: OK!
eu: Ados

note: TRANSLATORS: prompt to apply the update
en: Perform operation?
eu: Gauzatu eragiketa?

en: Print the version number
eu: Inprimatu bertsio-zenbakia

en: Proceed with upload?
eu: Jarraitu kargarekin?

note: TRANSLATORS: reading from the flash chips
en: Reading…
eu: Irakurtzen…

note: TRANSLATORS: console message when not using plymouth
en: Rebooting…
eu: Berrabiarazten…

note: TRANSLATORS: we asked the user to choose an option and they declined
en: Request canceled
eu: Eskaria utzi da

note: TRANSLATORS: restarting the device to pick up new F/W
en: Restarting device…
eu: Gailua berrabiarazten…

note: TRANSLATORS: scheduling an update to be done on the next boot
en: Scheduling…
eu: Programatzen…

note: TRANSLATORS: Volume has been chosen by the user
en: Selected volume
eu: Hautatutako bolumena

note: TRANSLATORS: command description
en: Set a BIOS setting
eu: Ezarri BIOS ezarpen bat

en: Set one or more BIOS settings
eu: Ezarri BIOS ezarpen bat edo batzuk

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show all results
eu: Erakutsi emaitza guztiak

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show devices that are not updatable
eu: Erakutsi eguneragarriak ez diren gailuak

en: Signature
eu: Sinadura

note: TRANSLATORS: success message -- where activation is making the new * firmware take effect, usually after updating offline
en: Successfully activated all devices
eu: Gailu guztiak ongi aktibatu dira

note: TRANSLATORS: success message
en: Successfully disabled remote
eu: Urrunekoa ongi desgaitu da

note: TRANSLATORS: success message -- where 'metadata' is information * about available firmware on the remote server
en: Successfully downloaded new metadata:
eu: Metadatu berriak ongi deskargatu dira:

note: TRANSLATORS: success message
en: Successfully enabled and refreshed remote
eu: Urrunekoa ongi gaitu eta freskatu da

note: TRANSLATORS: success message
en: Successfully enabled remote
eu: Urrunekoa ongi gaitu da

note: TRANSLATORS: success message
en: Successfully installed firmware
eu: Firmwarea ongi instalatu da

note: TRANSLATORS: success message -- a per-system setting value
en: Successfully modified configuration value
eu: Konfigurazio-balioa ongi aldatu da

note: TRANSLATORS: success message for a per-remote setting change
en: Successfully modified remote
eu: Urrunekoa ongi aldatu da

note: TRANSLATORS: success message -- the user can do this by-hand too
en: Successfully refreshed metadata manually
eu: Metadatuak ongi freskatu dira eskuz

en: Target
eu: Helburua

note: TRANSLATORS: error message
en: Unable to connect to service
eu: Ezin da zerbitzuarekin konektatu

note: TRANSLATORS: we will now offer this firmware to the user
en: Unblocking firmware:
eu: Firmwarea desblokeatzen:

note: TRANSLATORS: current daemon status is unknown TRANSLATORS: we don't know the license of the update TRANSLATORS: unknown release urgency TRANSLATORS: Suffix: the fallback HSI result
en: Unknown
eu: Ezezaguna

note: TRANSLATORS: ask if we can update metadata
en: Update now?
eu: Eguneratu orain?

en: Updating
eu: Eguneratzen

note: TRANSLATORS: verifying we wrote the firmware correctly
en: Verifying…
eu: Egiaztatzen…

note: TRANSLATORS: this is a prefix on the console
en: WARNING
eu: ABISUA

note: TRANSLATORS: waiting for device to do something
en: Waiting…
eu: Itxaroten…

note: TRANSLATORS: writing to the flash chips
en: Writing…
eu: Idazten…
