fwupd - en to gl translation catalogue (221 entries)

note: TRANSLATORS: more than a minute
en: %.0f minute remaining | %.0f minutes remaining
gl[0]:  Falta %.0f minuto
gl[1]:  Faltan %.0f minutos

note: TRANSLATORS: Title: %s is ME kind, e.g. CSME/TXT
en: %s manufacturing mode
gl: Modo de fabricación %s

note: TRANSLATORS: command description
en: Activate pending devices
gl: Activar os dispositivos pendentes

en: Activate the new firmware on the device
gl: Activar o novo firmware no dispositivo

note: TRANSLATORS: should the remote still be enabled
en: Agree and enable the remote?
gl: Aceptar e activar o remoto?

note: TRANSLATORS: this is a command alias, e.g. 'get-devices'
en: Alias to %s
gl: Alias a %s

note: TRANSLATORS: command line option
en: Allow downgrading firmware versions
gl: Permitir a desactualización de versións de firmware

note: TRANSLATORS: command line option
en: Allow reinstalling existing firmware versions
gl: Permitir a reinstalación de versións de firmware existentes

note: TRANSLATORS: command line option
en: Apply firmware updates
gl: Aplicar actualizacións de firmware

note: TRANSLATORS: command line option
en: Apply update even when not advised
gl: Aplicar actualización incluso cando non se avise

note: TRANSLATORS: command line option
en: Apply update files
gl: Aplicar ficheiros de actualización

note: TRANSLATORS: actually sending the update to the hardware
en: Applying update…
gl: Aplicando actualización…

note: TRANSLATORS: approved firmware has been checked by * the domain administrator
en: Approved firmware: | Approved firmware:
gl[0]: Firmware aprovados:
gl[1]: Firmware aprovado:

note: TRANSLATORS: stop nagging the user
en: Ask again next time?
gl: Preguntar de novo a seguinte vez?

note: TRANSLATORS: command description
en: Attach to firmware mode
gl: Anexarse ao modo de firmware

note: TRANSLATORS: waiting for user to authenticate
en: Authenticating…
gl: Autenticando…

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to downgrade the firmware on a removable device
gl: Requírese autenticación para desactualizar o firmware nun dispositivo extraíbel

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to downgrade the firmware on this machine
gl: Requírese autenticación para desactualizar o firmware nesta máquina

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to modify a configured remote used for firmware updates
gl: Requírese autenticación para modificar a configuración do remoto usado para actualizar firmwares

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to modify daemon configuration
gl: Requírese autenticación para modificar a configuración do demonio

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to set the list of approved firmware
gl: Requírese autenticación para estabelecer a lista do firmware aprovado

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to sign data using the client certificate
gl: Requírese autenticación para asinar os datos usando o certificado do cliente

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to switch to the new firmware version
gl: Requírese autenticación para trocar a unha nova versión do firmware

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to unlock a device
gl: Requírese autenticación para desbloquear un dispositivo

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to update the firmware on a removable device
gl: Requírese autenticación para actualizar o firmware nun dispositivo extraíbel

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to update the firmware on this machine
gl: Requírese autenticación para actualizar o firmware nesta máquina

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to update the stored checksums for the device
gl: Requírese autenticación para actualizar as sumas de verificación para o dispositivo

note: TRANSLATORS: this is to abort the interactive prompt
en: Cancel
gl: Cancelar

note: TRANSLATORS: this is when a device ctrl+c's a watch TRANSLATORS: this is from ctrl+c
en: Cancelled
gl: Cancelado

note: TRANSLATORS: the user is using a LiveCD or LiveUSB install disk
en: Cannot apply updates on live media
gl: Non foi posíbel aplicar as actualizacións no soporte multimedia

note: TRANSLATORS: this is when the daemon state changes
en: Changed
gl: Cambiado

note: TRANSLATORS: error message
en: Command not found
gl: Orde non atopada

note: TRANSLATORS: command description
en: Convert a firmware file
gl: Converter un ficheiro de firmware

note: TRANSLATORS: DFU stands for device firmware update
en: DFU Utility
gl: Utilidad DFU

note: TRANSLATORS: for the --verbose arg
en: Debugging Options
gl: Opcións de depuración

note: TRANSLATORS: decompressing the firmware file
en: Decompressing…
gl: Descomprimindo…

note: TRANSLATORS: command description
en: Detach to bootloader mode
gl: Desanexarse ao modo de firmware

note: TRANSLATORS: this is when a device is hotplugged
en: Device added:
gl: Dispositivo engadido:

note: TRANSLATORS: this is when a device has been updated
en: Device changed:
gl: Dispositivo cambiado

note: TRANSLATORS: this is when a device is hotplugged
en: Device removed:
gl: Dispositivo retirado:

note: TRANSLATORS: a list of successful updates
en: Devices that have been updated successfully:
gl: Dispositivos que foron actualizados con éxito:

note: TRANSLATORS: Plugin is inactive and not used TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Disabled
gl: Desactivado

en: Disabled fwupdate debugging
gl: Desactivar a depuración de fwupdate

note: TRANSLATORS: command line option
en: Display version
gl: Mostrar versión

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Do not include log domain prefix
gl: Non incluír o dominio do rexistro

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Do not include timestamp prefix
gl: Non incluír o prefixo de marca de tempo

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not perform device safety checks
gl: Non levar a cabo comprobacións de dispositivo

note: TRANSLATORS: success success
en: Done!
gl: Feito!

note: TRANSLATORS: the first replacement is a display name * e.g. "ColorHugALS" and the second and third are * version numbers e.g. "1.2.3"
en: Downgrading %s from %s to %s...
gl: Desactualizando %s desde %s a %s...

note: TRANSLATORS: %1 is a device name
en: Downgrading %s…
gl: Desactualizando %s

note: TRANSLATORS: downloading from a remote server
en: Downloading…
gl: Descargando…

note: TRANSLATORS: command description
en: Dump SMBIOS data from a file
gl: Volcar os datos da SMBIOS desde un ficheiro

note: TRANSLATORS: ESP is EFI System Partition
en: ESP specified was not valid
gl: O ESP especificado non é válido

note: TRANSLATORS: command line option
en: Enable firmware update support on supported systems
gl: Activar a compatibilidade de actualización de firmware nos sistemas admitidos

note: TRANSLATORS: Turn on the remote
en: Enable this remote?
gl: Desexa activar este remoto?

note: TRANSLATORS: Plugin is active and in use TRANSLATORS: if the remote is enabled TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Enabled
gl: Activad

en: Enabled fwupdate debugging
gl: Activar a depuración de fwupdate

en: Enabling this functionality is done at your own risk, which means you have to contact your original equipment manufacturer regarding any problems caused by these updates. Only problems with the update process itself should be filed at $OS_RELEASE:BUG_REPORT_URL$.
gl: Active esta funcionalidade baixo o seu risco, o que significa que ten que contactar co seu fabricante de equipamento orixinal se ten calquera problema con estas actualizacións. Só os problemas co proceso de actualización en si deberían enviarse en $OS_RELEASE:BUG_REPORT_URL$.

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Encrypted
gl: Cifrad

note: TRANSLATORS: Title: Memory contents are encrypted, e.g. Intel TME
en: Encrypted RAM
gl: RAM cifrada

note: TRANSLATORS: erasing contents of the flash chips
en: Erasing…
gl: Borrando…

note: TRANSLATORS: exit after we've started up, used for user profiling
en: Exit after a small delay
gl: Saír despois dun pequeno atraso

note: TRANSLATORS: exit straight away, used for automatic profiling
en: Exit after the engine has loaded
gl: Saír despois de que se cargue o motor

note: TRANSLATORS: the update state of the specific device
en: Failed
gl: Fallido

note: TRANSLATORS: dbx file failed to be applied as an update
en: Failed to apply update
gl: Produciuse un fallo ao aplicar a actualización

note: TRANSLATORS: we could not talk to the fwupd daemon TRANSLATORS: could not contact the fwupd service over D-Bus
en: Failed to connect to daemon
gl: Produciuse un fallo ao conectarse ao demoni

note: TRANSLATORS: we could not get the devices to update offline
en: Failed to get pending devices
gl: Produciuse un fallo ao obter a lista de dispositivos pendentes

note: TRANSLATORS: we could not install for some reason
en: Failed to install firmware update
gl: Produciuse un fallo ao instalar a actualización do firmware

note: TRANSLATORS: could not read existing system data TRANSLATORS: could not read file
en: Failed to load local dbx
gl: Produciuse un fallo ao cargar o dbx local

note: TRANSLATORS: could not read existing system data
en: Failed to load system dbx
gl: Produciuse un fallo ao cargar o dbx do sistema

note: TRANSLATORS: the user didn't read the man page
en: Failed to parse arguments
gl: Produciuse un fallo ao analizar os argumentos

note: TRANSLATORS: failed to read measurements file
en: Failed to parse file
gl: Produciuse un fallo ao analizar o ficheiro

note: TRANSLATORS: the user didn't read the man page
en: Failed to parse flags for --filter
gl: Produciuse un fallo ao analizar as bandeiras para --filter

note: TRANSLATORS: could not parse file
en: Failed to parse local dbx
gl: Produciuse un fallo ao analizar a dbx local

note: TRANSLATORS: we could not reboot for some reason
en: Failed to reboot
gl: Produciuse un fallo ao reiniciar

note: TRANSLATORS: we could not talk to plymouth
en: Failed to set splash mode
gl: Produciuse un fallo ao modo splash

note: TRANSLATORS: something with a blocked hash exists * in the users ESP -- which would be bad!
en: Failed to validate ESP contents
gl: Produciuse un fallo ao validar os contidos do ESP

note: TRANSLATORS: user did not include a filename parameter
en: Filename required
gl: Requírese un nome de ficheiro

note: TRANSLATORS: program summary
en: Firmware Update D-Bus Service
gl: Servizo D-Bus da Actualización do Firmware

note: TRANSLATORS: program name
en: Firmware Update Daemon
gl: Demonio de Actualización de Firmware

note: TRANSLATORS: program name
en: Firmware Utility
gl: Utilidade de Firmware

note: TRANSLATORS: Title: if firmware updates are available
en: Firmware updates
gl: Actualizacións de firmware

en: Firmware updates are not supported on this machine.
gl: Esta máquina non admite as actualizacións de firmware.

en: Firmware updates are supported on this machine.
gl: Esta máquina admite as actualizacións de firmware.

en: Force the action ignoring all warnings
gl: Forzar a acción ignorando todas as advertencias

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Found
gl: Atopado

note: TRANSLATORS: command description
en: Get all device flags supported by fwupd
gl: Obter todas as bandeiras de dispositivos admitidos por fwupd

note: TRANSLATORS: command description
en: Get all devices that support firmware updates
gl: Obtén todos os dispositivos que admiten actualizacións de firmware

note: TRANSLATORS: command description
en: Get all enabled plugins registered with the system
gl: Obter todos os engadidos activos rexistrados no sistema

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets details about a firmware file
gl: Obtén a información sobre o ficheiro de firmware

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the configured remotes
gl: Obten os remotos configurados

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the host security attributes
gl: Obtén os atributos de seguranza do equipo

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the list of updates for connected hardware
gl: Obtén a lista de actualizacións para o hardware conectado

note: TRANSLATORS: this is a string like 'HSI:2-U'
en: Host Security ID:
gl: ID de seguranza do equipo:

note: TRANSLATORS: daemon is inactive
en: Idle…
gl: Ocioso…

en: Install signed device firmware
gl: Instalar firmware de dispositivo asinado

en: Install signed system firmware
gl: Instalar firmware do sistema asinado

en: Install unsigned device firmware
gl: Instalar firmware de dispositivo non asinado

en: Install unsigned system firmware
gl: Instalar firmware do sistema non asinado

note: TRANSLATORS: console message when no Plymouth is installed
en: Installing Firmware…
gl: Instalando Firmware…

note: TRANSLATORS: this is shown when updating the firmware after the reboot
en: Installing firmware update…
gl: Instalando actualización do firmware…

note: TRANSLATORS: %1 is a device name
en: Installing on %s…
gl: Instalando en %s…

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * ACM means to verify the integrity of Initial Boot Block
en: Intel BootGuard ACM protected
gl: ACM protexido Intel BootGuard

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * error policy is what to do on failure
en: Intel BootGuard error policy
gl: Política de erro de Intel BootGuard

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * verified boot refers to the way the boot process is verified
en: Intel BootGuard verified boot
gl: Arrinque verificado de Intel BootGuard

note: TRANSLATORS: Title: CET = Control-flow Enforcement Technology, * active means being used by the OS
en: Intel CET Active
gl: Intel CET activo

note: TRANSLATORS: Title: CET = Control-flow Enforcement Technology, * enabled means supported by the processor
en: Intel CET Enabled
gl: Intel CET activado

note: TRANSLATORS: Title: SMAP = Supervisor Mode Access Prevention
en: Intel SMAP
gl: SMAP de Intel

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Invalid
gl: Non válido

note: TRANSLATORS: time remaining for completing firmware flash
en: Less than one minute remaining
gl: Falta menos dun minuto

en: Linux Vendor Firmware Service (stable firmware)
gl: Servizo de Linux Vendor Firmware (firmware estábel)

en: Linux Vendor Firmware Service (testing firmware)
gl: Servizo de Linux Vendor Firmware (firmware de probas)

note: TRANSLATORS: Title: if it's tainted or not
en: Linux kernel
gl: Núcleo de Linux

note: TRANSLATORS: Title: lockdown is a security mode of the kernel
en: Linux kernel lockdown
gl: Bloqueo de kernel de Linux

note: TRANSLATORS: Title: swap space or swap partition
en: Linux swap
gl: Swap de Linux

note: TRANSLATORS: command line option
en: List entries in dbx
gl: Mostrar as entradas no dbx

note: TRANSLATORS: command line option
en: List supported firmware updates
gl: Mostrar actualizacións de firmware compatíbeis

note: TRANSLATORS: command description
en: List the available firmware types
gl: Lista todos os tipos de firmware dispoñíbeis

note: TRANSLATORS: parsing the firmware information
en: Loading…
gl: Cargando…

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Locked
gl: Bloqueado

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine
en: MEI manufacturing mode
gl: Modo de fabricación MEI

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine, and the * "override" is the physical PIN that can be driven to * logic high -- luckily it is probably not accessible to * end users on consumer boards
en: MEI override
gl: Omitir MEI

en: MEI version
gl: Versión do MEI

note: TRANSLATORS: command line option
en: Manually enable specific plugins
gl: Activar manualmente engadidos específicos

en: Modify a configured remote
gl: Modificar un remoto configuración

en: Modify daemon configuration
gl: Modificación configuración do demonio

note: TRANSLATORS: command description
en: Monitor the daemon for events
gl: Monitorizar eventos no demonio

note: TRANSLATORS: user did not tell the tool what to do
en: No action specified!
gl: Non se require ningunha acción!

note: TRANSLATORS: nothing found
en: No firmware IDs found
gl: Non se atoparon IDs de firmware

note: TRANSLATORS: nothing found
en: No plugins found
gl: Non se atoparon engadidos

note: TRANSLATORS: no repositories to download from
en: No releases available
gl: Non hai publicacións dispoñíbeis

note: TRANSLATORS: no repositories to download from
en: No remotes available
gl: Non hai remotos dispoñíbeis

note: TRANSLATORS: nothing was updated offline
en: No updates were applied
gl: Non se aplicou ningunha actualización

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Not found
gl: Non atopado

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Not supported
gl: Non compatíbel

note: TRANSLATORS: command line option
en: Only show single PCR value
gl: Mostrar só un valor de PCR

note: TRANSLATORS: command line option
en: Override the default ESP path
gl: Sobrescribir a ruta predefinida do ESP

note: TRANSLATORS: command description
en: Parse and show details about a firmware file
gl: Analixar e mostrar a información dun ficheiro de firmware

note: TRANSLATORS: reading new dbx from the update
en: Parsing dbx update…
gl: Analizando a dbx de actualizacións…

note: TRANSLATORS: reading existing dbx from the system
en: Parsing system dbx…
gl: Analizando o dbx do sistema…

note: TRANSLATORS: console message when not using plymouth
en: Percentage complete
gl: Porcentaxe completado

note: TRANSLATORS: Title: DMA as in https://en.wikipedia.org/wiki/DMA_attack
en: Pre-boot DMA protection
gl: Protección de DMA pre-arrinque

en: Print the version number
gl: Imprime o número de versión

en: Print verbose debug statements
gl: Imprime as sentencias de depuración verbosas

en: Proceed with upload?
gl: Desexa seguir coa subida?

note: TRANSLATORS: command line option
en: Query for firmware update support
gl: Consultar compatibilidade da actualización do firmware

note: TRANSLATORS: command description
en: Read a firmware blob from a device
gl: Ler un blob de firmware desde un dispositivo

note: TRANSLATORS: command description
en: Read firmware from device into a file
gl: Ler firmware desde o dispositivo nun ficheiro

note: TRANSLATORS: command description
en: Read firmware from one partition into a file
gl: Ler firmware desde unha partición nun ficheiro

note: TRANSLATORS: %1 is a device name
en: Reading from %s…
gl: Lendo de %s…

note: TRANSLATORS: reading from the flash chips
en: Reading…
gl: Lendo…

note: TRANSLATORS: console message when not using plymouth
en: Rebooting…
gl: Reiniciando…

note: TRANSLATORS: command description
en: Refresh metadata from remote server
gl: Actualiza os metadatos desde un servidor remoto

note: TRANSLATORS: command description
en: Reinstall firmware on a device
gl: Reinstalar firmware nun dispositivo

note: TRANSLATORS: the first replacement is a display name * e.g. "ColorHugALS" and the second is a version number * e.g. "1.2.3"
en: Reinstalling %s with %s...
gl: Reinstalando %s con %s...

note: TRANSLATORS: command description
en: Replace data in an existing firmware file
gl: Substituír datos nun ficheiro de firmware existente

note: TRANSLATORS: metadata is downloaded
en: Requires internet connection
gl: Require conexión a internet

note: TRANSLATORS: changes only take effect on restart
en: Restart the daemon to make the change effective?
gl: Desexa reiniciar o demonio para facer o cambio efectivo?

note: TRANSLATORS: restarting the device to pick up new F/W
en: Restarting device…
gl: Reiniciando dispositivo…

note: TRANSLATORS: command description
en: Return all the hardware IDs for the machine
gl: Devolve todos os IDs do hardware da máquina

note: TRANSLATORS: Title: SPI refers to the flash chip in the computer
en: SPI BIOS region
gl: Rexión da BIOS Do SPI

note: TRANSLATORS: Title: SPI refers to the flash chip in the computer
en: SPI lock
gl: Bloqueo do SPI

note: TRANSLATORS: Title: SPI refers to the flash chip in the computer
en: SPI write
gl: Escritura do SPI

note: TRANSLATORS: scheduling an update to be done on the next boot
en: Scheduling…
gl: Planificando…

note: TRANSLATORS: device has been chosen by the daemon for the user
en: Selected device
gl: Seleccionar un dispositivo

note: TRANSLATORS: Volume has been chosen by the user
en: Selected volume
gl: Volume seleccionado

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the debugging flag during update
gl: Establecer a bandeira de depuración durante a actualización

note: TRANSLATORS: firmware approved by the admin
en: Sets the list of approved firmware
gl: Estabelece a lista do firmware aprobado

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show client and daemon versions
gl: Mostrar as versións de cliente e demonio

note: TRANSLATORS: for the --verbose arg
en: Show debugging options
gl: Mostrar opcións de depuración

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show devices that are not updatable
gl: Mostrar os dispositivos que non son actualizábeis

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
gl: Mostrar información de depuración adicional

note: TRANSLATORS: command description
en: Show history of firmware updates
gl: Mostrar o historial das actualizacións de firmware

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show the calculated version of the dbx
gl: Mostrar a versión calculada do dbx

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show the debug log from the last attempted update
gl: Mostrar rexistro de depuración desde o último intento de actualización

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show the information of firmware update status
gl: Mostrar a información de estado da actualización do firmware

en: Sign data using the client certificate
gl: Asinar os datos usando o certificafo do cliente

[ctx: command-description]
note: TRANSLATORS: command description
en: Sign data using the client certificate
gl: Asinar os datos usando o certificafo do cliente

en: Signature
gl: Sinatura

en: Specify Vendor/Product ID(s) of DFU device
gl: Especifique os IDs do Fabricante/Produto do dispositivo DFU

note: TRANSLATORS: command line option
en: Specify the dbx database file
gl: Especificar o ficheiro de base de datos dbx

en: Specify the number of bytes per USB transfer
gl: Especifique o número de bytes por transferenvia USB

note: TRANSLATORS: success message
en: Successfully disabled remote
gl: Remoto desactivado correctamente

note: TRANSLATORS: success message
en: Successfully enabled remote
gl: Remoto activado correctamente

note: TRANSLATORS: success message
en: Successfully installed firmware
gl: Instalación do firmware exitosa

note: TRANSLATORS: success message for a per-remote setting change
en: Successfully modified remote
gl: Remoto modficado correctamente

note: TRANSLATORS: success message when user verified device checksums
en: Successfully verified device checksums
gl: Comprobáronse correctamente as sumas de verificación do dispositivo

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Supported
gl: Compatíbel

note: TRANSLATORS: Title: a better sleep state
en: Suspend-to-idle
gl: Suspend-a-ocioso

note: TRANSLATORS: Title: sleep state
en: Suspend-to-ram
gl: Suspender-a-ram

note: TRANSLATORS: Title: the PCR is rebuilt from the TPM event log
en: TPM PCR0 reconstruction
gl: Reconstrución do PCR0 de TPM

en: Target
gl: Obxectivo

note: TRANSLATORS: do not translate the variables marked using $
en: The LVFS is a free service that operates as an independent legal entity and has no connection with $OS_RELEASE:NAME$. Your distributor may not have verified any of the firmware updates for compatibility with your system or connected devices. All firmware is provided only by the original equipment manufacturer.
gl: O LVFS é o servizo que opera como unha entidade legal independente e non ten ligazón con $OS_RELEASE:NAME$. O seu distribuidor podería non ter que comprobar se as actualizacións de firmware teñen compatibilidade co seu sistema ou dispositivos conectados. Todos os firmware son fornecidos por fabricantes de equipamento orixinal.

note: TRANSLATORS: we're poking around as a power user
en: This program may only work correctly as root
gl: Este programa podería funcionar correctamente só como root

note: TRANSLATORS: the user needs to stop playing with stuff
en: This tool can only be used by the root user
gl: Esta ferrametne só pode ser usada por un usuario root

note: TRANSLATORS: program name
en: UEFI Firmware Utility
gl: Utilidade de firmware de UEFI

note: TRANSLATORS: program name
en: UEFI dbx Utility
gl: Utilidade UEFI dbx

note: TRANSLATORS: Title: SB is a way of locking down UEFI
en: UEFI secure boot
gl: Arrinque seguro de UEFI

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Unencrypted
gl: Descifrado

note: TRANSLATORS: current daemon status is unknown TRANSLATORS: we don't know the license of the update TRANSLATORS: unknown release urgency TRANSLATORS: Suffix: the fallback HSI result
en: Unknown
gl: Descoñecido

en: Unlock the device to allow access
gl: Desbloquear o dispositivo para permitir o acceso

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Unlocked
gl: Desbloqueado

note: TRANSLATORS: command line option
en: Unset the debugging flag during update
gl: Quitar a bandeira de depuración durante a actualización

note: TRANSLATORS: ask if we can update metadata
en: Update now?
gl: Actualizar agora

en: Update the stored device verification information
gl: Actualizar a información de verificación almacenada no dispositivo

note: TRANSLATORS: command description
en: Update the stored metadata with current contents
gl: Actualizaar os metadatos almacenados cos contidos actuais

en: Updating
gl: Actualizando

note: TRANSLATORS: the first replacement is a display name * e.g. "ColorHugALS" and the second and third are * version numbers e.g. "1.2.3"
en: Updating %s from %s to %s...
gl: Actualizando %s desde %s a %s...

note: TRANSLATORS: %1 is a device name
en: Updating %s…
gl: Actualizando %s…

note: TRANSLATORS: explain how to get help
en: Use fwupdtool --help for help
gl: Usar fwupdtool --help para obter axuda

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Valid
gl: Válido

note: TRANSLATORS: ESP refers to the EFI System Partition
en: Validating ESP contents…
gl: Validando os contidos do ESP…

note: TRANSLATORS: verifying we wrote the firmware correctly
en: Verifying…
gl: Verificando…

note: TRANSLATORS: the detected version number of the dbx
en: Version
gl: Versión

note: TRANSLATORS: waiting for device to do something
en: Waiting…
gl: Agardando…

note: TRANSLATORS: command description
en: Watch for hardware changes
gl: Facer seguimento dos cambios de hardware

note: TRANSLATORS: command description
en: Write firmware from file into device
gl: Escribir firmware desde un ficheiro nun dispositivo

note: TRANSLATORS: command description
en: Write firmware from file into one partition
gl: Escribir firmware desde un ficheiro nunha partición

note: TRANSLATORS: writing to the flash chips
en: Writing…
gl: Escribindo…

note: TRANSLATORS: program name
en: fwupd TPM event log utility
gl: Utilidade de rexistro de eventos de TPM de fwupd

note: TRANSLATORS: Title: if the fwupd plugins are all present and correct
en: fwupd plugins
gl: Engadidos de fwupd
