fwupd - en to af translation catalogue (60 entries)

note: TRANSLATORS: more than a minute
en: %.0f minute remaining | %.0f minutes remaining
af[0]: %.0f minuut oor
af[1]: %.0f minute oor

note: TRANSLATORS: duration in days!
en: %u day | %u days
af[0]: %u dag
af[1]: %u dae

note: TRANSLATORS: duration in minutes
en: %u hour | %u hours
af[0]: %u uur
af[1]: %u ure

note: TRANSLATORS: duration in minutes
en: %u minute | %u minutes
af[0]: %u minuut
af[1]: %u minute

note: TRANSLATORS: duration in seconds
en: %u second | %u seconds
af[0]: %u sekonde
af[1]: %u sekondes

note: TRANSLATORS: the age of the metadata
en: Age
af: Ouderdom

note: TRANSLATORS: explain why we want to reboot
en: An update requires a reboot to complete.
af: ’n Bywerking vereis dat die stelsel herbegin om te voltooi.

note: TRANSLATORS: command line option
en: Answer yes to all questions
af: Antwoord ja op alle vrae

note: TRANSLATORS: this is to abort the interactive prompt
en: Cancel
af: Kanselleer

note: TRANSLATORS: this is when a device ctrl+c's a watch TRANSLATORS: this is from ctrl+c
en: Cancelled
af: Gekanselleer

note: TRANSLATORS: this is when the daemon state changes
en: Changed
af: Verander

note: TRANSLATORS: hash to that exact firmware archive TRANSLATORS: remote checksum
en: Checksum
af: Kontrolesom

note: TRANSLATORS: error message
en: Command not found
af: Opdrag nie gevind nie

note: TRANSLATORS: decompressing the firmware file
en: Decompressing…
af: Pak tans uit…

note: TRANSLATORS: description of BIOS setting TRANSLATORS: multiline description of device
en: Description
af: Beskrywing

note: TRANSLATORS: this is when a device is hotplugged
en: Device added:
af: Toestel bygevoeg:

note: TRANSLATORS: this is when a device has been updated
en: Device changed:
af: Toestel verander:

note: TRANSLATORS: this is when a device is hotplugged
en: Device removed:
af: Toestel verwyder:

note: TRANSLATORS: a list of successful updates
en: Devices that have been updated successfully:
af: Toestelle wat suksesvol bygewerk is:

note: TRANSLATORS: a list of failed updates
en: Devices that were not updated correctly:
af: Toestelle wat nie korrek bygewerk is nie:

note: TRANSLATORS: success success
en: Done!
af: Klaar!

note: TRANSLATORS: the first replacement is a display name * e.g. "ColorHugALS" and the second and third are * version numbers e.g. "1.2.3"
en: Downgrading %s from %s to %s...
af: Gradeer tans %s af vanaf %s na %s…

note: TRANSLATORS: %1 is a device name
en: Downgrading %s…
af: Gradeer tans %s af…

note: TRANSLATORS: downloading from a remote server
en: Downloading…
af: Laai tans af…

note: TRANSLATORS: Plugin is active and in use TRANSLATORS: if the remote is enabled TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Enabled
af: Geaktiveer

note: TRANSLATORS: erasing contents of the flash chips
en: Erasing…
af: Vee tans uit…

note: TRANSLATORS: filename of the local file
en: Filename
af: Lêernaam

note: TRANSLATORS: filename of the local file
en: Filename Signature
af: Lêernaamhandtekening

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Found
af: Gevind

note: TRANSLATORS: daemon is inactive
en: Idle…
af: Ledig…

note: TRANSLATORS: %1 is a device name
en: Installing on %s…
af: Installeer tans op %s…

note: TRANSLATORS: keyring type, e.g. GPG or PKCS7
en: Keyring
af: Sleutelring

note: TRANSLATORS: time remaining for completing firmware flash
en: Less than one minute remaining
af: Minder as een minuut oor

note: TRANSLATORS: parsing the firmware information
en: Loading…
af: Laai tans…

note: TRANSLATORS: remote URI
en: Metadata URI
af: Metadata-URI

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: OK
af: Goed

note: TRANSLATORS: remote filename base
en: Password
af: Wagwoord

en: Print the version number
af: Druk die weergawenommer

note: TRANSLATORS: the numeric priority
en: Priority
af: Prioriteit

en: Proceed with upload?
af: Gaan voort met oplaai?

note: TRANSLATORS: reading from the flash chips
en: Reading…
af: Lees tans…

note: TRANSLATORS: the first replacement is a display name * e.g. "ColorHugALS" and the second is a version number * e.g. "1.2.3"
en: Reinstalling %s with %s...
af: Herinstalleer tans %s met %s…

note: TRANSLATORS: metadata is downloaded
en: Requires internet connection
af: Internetverbinding is nodig

note: TRANSLATORS: reboot to apply the update
en: Restart now?
af: Herbegin nou?

note: TRANSLATORS: restarting the device to pick up new F/W
en: Restarting device…
af: Herbegin tans toestel…

note: TRANSLATORS: command line option
en: Schedule installation for next reboot when possible
af: Skeduleer die installasie vir die volgende herbegin indien moontlik

note: TRANSLATORS: scheduling an update to be done on the next boot
en: Scheduling…
af: Skeduleer tans…

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show devices that are not updatable
af: Wys toestelle wat nie bygewerk kan word nie

note: TRANSLATORS: one line summary of device
en: Summary
af: Opsomming

en: Target
af: Teiken

note: TRANSLATORS: remote type, e.g. remote or local
en: Type
af: Tipe

note: TRANSLATORS: current daemon status is unknown TRANSLATORS: we don't know the license of the update TRANSLATORS: unknown release urgency TRANSLATORS: Suffix: the fallback HSI result
en: Unknown
af: Onbekend

note: TRANSLATORS: ask if we can update metadata
en: Update now?
af: Werk nou by?

note: TRANSLATORS: the first replacement is a display name * e.g. "ColorHugALS" and the second and third are * version numbers e.g. "1.2.3"
en: Updating %s from %s to %s...
af: Werk tans %s by vanaf %s na %s…

note: TRANSLATORS: %1 is a device name
en: Updating %s…
af: Werk tans %s by…

note: TRANSLATORS: remote filename base
en: Username
af: Gebruikernaam

note: TRANSLATORS: verifying we wrote the firmware correctly
en: Verifying…
af: Verifieer tans…

note: TRANSLATORS: the detected version number of the dbx
en: Version
af: Weergawe

note: TRANSLATORS: waiting for device to do something
en: Waiting…
af: Wag tans…

note: TRANSLATORS: writing to the flash chips
en: Writing…
af: Skryf tans…
