fwupd - en to fur translation catalogue (399 entries)

note: TRANSLATORS: more than a minute
en: %.0f minute remaining | %.0f minutes remaining
fur[0]: Al mancjie %.0f minût
fur[1]: A mancjin %.0f minûts

note: TRANSLATORS: a specific part of hardware, * the first %s is the device name, e.g. 'Unifying Receiver`
en: %s Device Update
fur: Inzornament dispositîf %s

note: TRANSLATORS: this is the fallback where we don't know if the release * is updating the system, the device, or a device class, or something else -- * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Update
fur: Inzornament di %s

note: TRANSLATORS: the device has a reason it can't update, e.g. laptop lid closed
en: %s is not currently updatable
fur: Pal moment nol è pussibil inzornâ %s

note: TRANSLATORS: Title: %s is ME kind, e.g. CSME/TXT
en: %s manufacturing mode
fur: Modalitât costrutôr %s

note: TRANSLATORS: Title: %s is ME kind, e.g. CSME/TXT
en: %s override
fur: Override %s

note: TRANSLATORS: Title: %s is ME kind, e.g. CSME/TXT
en: %s version
fur: Version di %s

note: TRANSLATORS: this is shown in the MOTD
en: %u device has a firmware upgrade available. | %u devices have a firmware upgrade available.
fur[0]: %u dispositîf al à un inzornament firmware disponibil.
fur[1]: %u dispositîfs a àn un inzornament firmware disponibil.

note: TRANSLATORS: this is shown in the MOTD
en: %u device is not the best known configuration. | %u devices are not the best known configuration.
fur[0]: %u dispositîf no e la miôr configurazion cognossude.
fur[1]: %u dispositîfs no son la miôr configurazion cognossude.

note: TRANSLATORS: how many local devices can expect updates now
en: %u local device supported | %u local devices supported
fur[0]: %u dispositîf locâl supuartât
fur[1]: %u dispositîfs locâi supuartâts

note: TRANSLATORS: Title: if hardware enforces control of SPI writes
en: AMD Firmware Write Protection
fur: Protezion de scriture dal firmware AMD

note: TRANSLATORS: command description
en: Activate devices
fur: Ative dispositîfs

note: TRANSLATORS: command description
en: Activate pending devices
fur: Ative dispositîfs in spiete

en: Activate the new firmware on the device
fur: Ative il gnûf firmware sul dispositîf

note: TRANSLATORS: shown when shutting down to switch to the new version
en: Activating firmware update
fur: Ativazion inzornament firmware

note: TRANSLATORS: shown when shutting down to switch to the new version
en: Activating firmware update for
fur: Ativazion dal inzornament firmware par

note: TRANSLATORS: the age of the metadata
en: Age
fur: Etât

note: TRANSLATORS: should the remote still be enabled
en: Agree and enable the remote?
fur: Acetâ e abilitâ la sorzint esterne?

note: TRANSLATORS: this is a command alias, e.g. 'get-devices'
en: Alias to %s
fur: Alias a %s

note: TRANSLATORS: command line option
en: Allow downgrading firmware versions
fur: Permet di tornâ indaûr aes versions di firmware precedentis

note: TRANSLATORS: command line option
en: Allow reinstalling existing firmware versions
fur: Permet di tornâ a instalâ lis versions dal firmware esistentis

note: TRANSLATORS: command line option
en: Allow switching firmware branch
fur: Permet di cambiâ ram dal firmware

note: TRANSLATORS: explain why we want to reboot
en: An update requires a reboot to complete.
fur: Un inzornament al à bisugne che si torni a inviâ il computer par finî.

note: TRANSLATORS: explain why
en: An update requires the system to shutdown to complete.
fur: Un inzornament, par completâsi, al à bisugne che si distudedi il sisteme.

note: TRANSLATORS: command line option
en: Answer yes to all questions
fur: Rispuint di sì a dutis lis domandis

note: TRANSLATORS: command line option
en: Apply firmware updates
fur: Apliche i inzornaments firmware

note: TRANSLATORS: command line option
en: Apply update even when not advised
fur: Apliche l'inzornament ancje cuant che nol è conseât

note: TRANSLATORS: command line option
en: Apply update files
fur: Apliche i files di inzornament

note: TRANSLATORS: actually sending the update to the hardware
en: Applying update…
fur: Daûr a aplicâ l'inzornament…

note: TRANSLATORS: approved firmware has been checked by * the domain administrator
en: Approved firmware: | Approved firmware:
fur[0]: Firmware aprovât:
fur[1]: Firmware aprovâts:

note: TRANSLATORS: command description
en: Attach to firmware mode
fur: Zonte ae modalitât firmware

note: TRANSLATORS: waiting for user to authenticate
en: Authenticating…
fur: Daûr a autenticâ…

note: TRANSLATORS: user needs to run a command
en: Authentication details are required
fur: I detais de autenticazion a son necessaris

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to downgrade the firmware on a removable device
fur: La autenticazion e je necessarie par tornâ indaûr ae version precedente dal firmware suntun dispositîf estraibil

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to downgrade the firmware on this machine
fur: La autenticazion e je necessarie par tornâ indaûr ae version precedente dal firmware su cheste machine

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to modify BIOS settings
fur: La autenticazion e je necessarie par modificâ lis impostazions dal BIOS

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to modify a configured remote used for firmware updates
fur: La autenticazion e je necessarie par modificâ une sorzint esterne configurade, doprade pai inzornaments dal firmware

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to modify daemon configuration
fur: La autenticazion e je necessarie par modificâ la configurazion dal demoni

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to read BIOS settings
fur: La autenticazion e je necessarie par lei lis impostazions BIOS

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to set the list of approved firmware
fur: La autenticazion e je necessarie par stabilî la liste dai firmware aprovâts

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to sign data using the client certificate
fur: La autenticazion e je necessarie par firmâ i dâts doprant il certificât dal client

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to switch to the new firmware version
fur: La autenticazion e je necessarie par passâ ae gnove version dal firmware

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to unlock a device
fur: La autenticazion e je necessarie par sblocâ un dispositîf

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to update the firmware on a removable device
fur: La autenticazion e je necessarie par inzornâ il firmware suntun dispositîf estraibil

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to update the firmware on this machine
fur: La autenticazion e je necessarie par inzornâ il firmware su cheste machine

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to update the stored checksums for the device
fur: La autenticazion e je necessarie par inzornâ i checksum archiviâts pal dispositîf

note: TRANSLATORS: description of a BIOS setting
en: BIOS updates delivered via LVFS or Windows Update
fur: Inzornaments BIOS dâts fûr vie LVFS o Windows Update

note: TRANSLATORS: there follows a list of hashes
en: Blocked firmware files:
fur: Files di firmware blocâts:

note: TRANSLATORS: we will not offer this firmware to the user
en: Blocking firmware:
fur: Firmware blocât:

note: TRANSLATORS: command description
en: Build a firmware file
fur: Compile un file di firmware

note: TRANSLATORS: this is to abort the interactive prompt
en: Cancel
fur: Anule

note: TRANSLATORS: this is when a device ctrl+c's a watch TRANSLATORS: this is from ctrl+c
en: Cancelled
fur: Anulât

note: TRANSLATORS: same or newer update already applied
en: Cannot apply as dbx update has already been applied.
fur: Impussibil aplicâ viodût che l'inzornament dbx al è za stât aplicât.

note: TRANSLATORS: the user is using a LiveCD or LiveUSB install disk
en: Cannot apply updates on live media
fur: Impussibil aplicâ i inzornaments su supuarts “live”

note: TRANSLATORS: this is when the daemon state changes
en: Changed
fur: Modificât

note: TRANSLATORS: get interactive prompt
en: Choose the ESP:
fur: Sielç l'ESP:

note: TRANSLATORS: command description
en: Clears the results from the last update
fur: Al nete i risultâts dal ultin inzornament

note: TRANSLATORS: error message
en: Command not found
fur: Comant no cjatât

note: TRANSLATORS: command description
en: Convert a firmware file
fur: Convertìs un file di firmware

note: TRANSLATORS: DFU stands for device firmware update
en: DFU Utility
fur: Utilitât DFU

note: TRANSLATORS: for the --verbose arg
en: Debugging Options
fur: Opzions di debug

note: TRANSLATORS: decompressing the firmware file
en: Decompressing…
fur: Daûr a decomprimi…

note: TRANSLATORS: description of BIOS setting TRANSLATORS: multiline description of device
en: Description
fur: Descrizion

note: TRANSLATORS: description of device ability
en: Device Flags
fur: Variabilis/flags dispositîf

note: TRANSLATORS: ID for hardware, typically a SHA1 sum
en: Device ID
fur: ID dispositîf

note: TRANSLATORS: this is when a device is hotplugged
en: Device added:
fur: Dispositîf zontât:

note: TRANSLATORS: this is when a device has been updated
en: Device changed:
fur: Dispositîf modificât:

note: TRANSLATORS: emulated means we are pretending to be a different model
en: Device is emulated
fur: Il dispositîf al è emulât

note: TRANSLATORS: Is locked and can be unlocked
en: Device is locked
fur: Il dispositîf al è blocât

note: TRANSLATORS: currently unreachable, perhaps because it is in a lower power state * or is out of wireless range
en: Device is unreachable
fur: Impussibil rivâ al dispositîf

note: TRANSLATORS: this is when a device is hotplugged
en: Device removed:
fur: Dispositîf gjavât:

note: TRANSLATORS: longer description
en: Device software updates are provided for this device.
fur: Su chest dispositîf a son dâts fûr inzornaments.

note: TRANSLATORS: Device supports a safety mechanism for flashing
en: Device stages updates
fur: Il dispositîf al apliche i inzornaments a tapis

note: TRANSLATORS: command line option
en: Device update method
fur: Metodi di inzornament dal dispositîf

note: TRANSLATORS: a list of successful updates
en: Devices that have been updated successfully:
fur: Dispositîfs che a son stâts inzornâts cun sucès:

note: TRANSLATORS: a list of failed updates
en: Devices that were not updated correctly:
fur: Dispositîfs che no son stâts inzornâts ben:

note: TRANSLATORS: message letting the user know no device * upgrade available due to missing on LVFS TRANSLATORS: message letting the user know no * device upgrade available due to missing on LVFS
en: Devices with no available firmware updates:
fur: Dispositîfs cence inzornaments firmware disponibii:

note: TRANSLATORS: Plugin is inactive and not used TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Disabled
fur: Disabilitât

en: Disabled fwupdate debugging
fur: Disabilite il debug di fwupdate

note: TRANSLATORS: command description
en: Disables a given remote
fur: Al disabilite une sorzint esterne indicade

note: TRANSLATORS: command line option
en: Display version
fur: Visualize la version

note: TRANSLATORS: the OS the release was tested on
en: Distribution
fur: Distribuzion

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not check if download remotes should be enabled
fur: No sta controlâ se lis sorzint esternis dal discjariament a àn di sei abilitadis

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Do not include log domain prefix
fur: No sta includi il prefìs il domini dal regjistri

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Do not include timestamp prefix
fur: No sta includi il prefìs date/ore

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not perform device safety checks
fur: No sta eseguî i controi di sigurece dal dispositîf

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not prompt for devices
fur: No sta domandâ dispositîfs

note: TRANSLATORS: ask if we can update the metadata
en: Do you want to refresh this remote now?
fur: Desideristu inzornâ cheste sorzint esterne cumò?

note: TRANSLATORS: success success
en: Done!
fur: Fat!

note: TRANSLATORS: message letting the user know an downgrade is available * %1 is the device name and %2 and %3 are version strings
en: Downgrade %s from %s to %s?
fur: Puartâ indaûr %s de version %s ae %s?

note: TRANSLATORS: command description
en: Downgrades the firmware on a device
fur: Al torne indaûr ae version precedente dal firmware suntun dispositîf

note: TRANSLATORS: the first replacement is a display name * e.g. "ColorHugALS" and the second and third are * version numbers e.g. "1.2.3"
en: Downgrading %s from %s to %s...
fur: Daûr a tornâ indaûr ae version precedente di %s de %s ae %s...

note: TRANSLATORS: %1 is a device name
en: Downgrading %s…
fur: Daûr a degradâ di version %s…

note: TRANSLATORS: command description
en: Download a file
fur: Discjame un file

note: TRANSLATORS: downloading from a remote server
en: Downloading…
fur: Daûr a discjariâ…

note: TRANSLATORS: command description
en: Dump SMBIOS data from a file
fur: Scrîf jù i dâts SMBIOS di un file

note: TRANSLATORS: length of time the update takes to apply
en: Duration
fur: Durade

note: TRANSLATORS: ESP is EFI System Partition
en: ESP specified was not valid
fur: L'ESP specificât nol jere valit

note: TRANSLATORS: Title: if we are emulating a different host
en: Emulated host
fur: Host emulât

en: Enable
fur: Abilite

note: TRANSLATORS: command line option
en: Enable firmware update support on supported systems
fur: Abilite il supuart dal inzornament dal firmware sui sistemis supuartâts

note: TRANSLATORS: a remote here is like a 'repo' or software source
en: Enable new remote?
fur: Abilitâ gnove sorzint esterne?

note: TRANSLATORS: Turn on the remote
en: Enable this remote?
fur: Abilitâ cheste sorzint esterne?

note: TRANSLATORS: Plugin is active and in use TRANSLATORS: if the remote is enabled TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Enabled
fur: Abilitât

en: Enabled fwupdate debugging
fur: Abilite il debug di fwupdate

note: TRANSLATORS: Plugin is active only if hardware is found
en: Enabled if hardware matches
fur: Abilitât se l'hardware al corispuint

note: TRANSLATORS: command description
en: Enables a given remote
fur: Al abilite une sorzint esterne indicade

en: Enabling this functionality is done at your own risk, which means you have to contact your original equipment manufacturer regarding any problems caused by these updates. Only problems with the update process itself should be filed at $OS_RELEASE:BUG_REPORT_URL$.
fur: Si abilite cheste funzionalitât a propri pericul, che al significhe che, par ogni probleme causât di chescj inzornaments, si à di contatâ il produtôr origjinâl dal imprest. Dome i problemis che si àn cul sôl procès di inzornament a àn di sei inviâts a $OS_RELEASE:BUG_REPORT_URL$.

note: TRANSLATORS: show the user a warning
en: Enabling this remote is done at your own risk.
fur: La abilitazion di cheste sorzint esterne e ven fate a to pericul.

note: TRANSLATORS: Title: Memory contents are encrypted, e.g. Intel TME
en: Encrypted RAM
fur: RAM cifrade

en: Encrypted RAM makes it impossible for information that is stored in device memory to be read if the memory chip is removed and accessed.
fur: La RAM cifrade e fâs in mût che al sedi impussibil lei lis informazions archiviadis te memorie dal dispositîf, se il banc di memorie al ven gjavât e doprât.

note: TRANSLATORS: command description
en: Erase all firmware update history
fur: Scancele dute la cronologjie dai inzornaments dal firmware

note: TRANSLATORS: erasing contents of the flash chips
en: Erasing…
fur: Daûr a scancelâ…

note: TRANSLATORS: exit after we've started up, used for user profiling
en: Exit after a small delay
fur: Jes dopo un piçul ritart

note: TRANSLATORS: exit straight away, used for automatic profiling
en: Exit after the engine has loaded
fur: Jes dopo che il motôr al à cjariât

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME
fur: NONFILE

note: TRANSLATORS: dbx file failed to be applied as an update
en: Failed to apply update
fur: Impussibil aplicâ l'inzornament

note: TRANSLATORS: we could not talk to the fwupd daemon TRANSLATORS: could not contact the fwupd service over D-Bus
en: Failed to connect to daemon
fur: No si è rivâts a conetisi al demoni

note: TRANSLATORS: we could not get the devices to update offline
en: Failed to get pending devices
fur: No si è rivâts a otignî i dispositîfs in spiete

note: TRANSLATORS: we could not install for some reason
en: Failed to install firmware update
fur: No si è rivâts a instalâ l'inzornament dal firmware

note: TRANSLATORS: could not read existing system data TRANSLATORS: could not read file
en: Failed to load local dbx
fur: Impussibil cjariâ il dbx locâl

note: TRANSLATORS: quirks are device-specific workarounds
en: Failed to load quirks
fur: Impussibil cjariâ lis soluzions alternativis

note: TRANSLATORS: could not read existing system data
en: Failed to load system dbx
fur: Impussibil cjariâ il dbx di sisteme

note: TRANSLATORS: another fwupdtool instance is already running
en: Failed to lock
fur:  Impussibil blocâ

note: TRANSLATORS: the user didn't read the man page
en: Failed to parse arguments
fur: No si è rivâts a analizâ i argoments

note: TRANSLATORS: failed to read measurements file
en: Failed to parse file
fur: No si è rivâts a analizâ il file

note: TRANSLATORS: the user didn't read the man page
en: Failed to parse flags for --filter
fur: Impussibil analizâ lis variabilis/flags par --filter

note: TRANSLATORS: could not parse file
en: Failed to parse local dbx
fur: Impussibil analizâ il dbx locâl

note: TRANSLATORS: we could not reboot for some reason
en: Failed to reboot
fur:  No si è rivâts a tornâ a inviâ il sisteme

note: TRANSLATORS: we could not talk to plymouth
en: Failed to set splash mode
fur: No si è rivâts a stabilî la modalitât splash

note: TRANSLATORS: something with a blocked hash exists * in the users ESP -- which would be bad!
en: Failed to validate ESP contents
fur: Impussibil convalidâ i contignûts ESP

note: TRANSLATORS: filename of the local file
en: Filename
fur: Non file

note: TRANSLATORS: filename of the local file
en: Filename Signature
fur: Firme non file

note: TRANSLATORS: full path of the remote.conf file
en: Filename Source
fur: Sorzint dal non di file

note: TRANSLATORS: user did not include a filename parameter
en: Filename required
fur: Non di file necessari

note: TRANSLATORS: Title: if we can verify the firmware checksums
en: Firmware Attestation
fur: Attestazion firmware

note: TRANSLATORS: Title: firmware refers to the flash chip in the computer
en: Firmware BIOS Descriptor
fur: Descritôr BIOS dal firmware

note: TRANSLATORS: longer description
en: Firmware BIOS Descriptor protects device firmware memory from being tampered with.
fur: Il Descritôr BIOS dal firmware al protêç des modifichis la memorie firmware dal dispositîf.

note: TRANSLATORS: Title: SPI refers to the flash chip in the computer
en: Firmware BIOS Region
fur: Regjon BIOS dal firmware

note: TRANSLATORS: longer description
en: Firmware BIOS Region protects device firmware memory from being tampered with.
fur: La Regjon BIOS dal firmware e protêç des modifichis la memorie firmware dal dispositîf .

note: TRANSLATORS: remote URI
en: Firmware Base URI
fur: URI de base dal firmware

note: TRANSLATORS: program summary
en: Firmware Update D-Bus Service
fur: Servizi D-Bus inzornament firmware

note: TRANSLATORS: program name
en: Firmware Update Daemon
fur: Demoni di inzornament firmware

note: TRANSLATORS: Title: if the fwupd plugins are all present and correct
en: Firmware Updater Verification
fur: Verifiche dal inzornadôr dal firmware

note: TRANSLATORS: Title: if firmware updates are available
en: Firmware Updates
fur: Inzornaments firmware

note: TRANSLATORS: program name
en: Firmware Utility
fur: Utilitât firmware

note: TRANSLATORS: Title: firmware refers to the flash chip in the computer
en: Firmware Write Protection
fur: Protezion di scriture dal firmware

note: TRANSLATORS: Title: firmware refers to the flash chip in the computer
en: Firmware Write Protection Lock
fur: Bloc di protezion de scriture dal firmware

note: TRANSLATORS: longer description
en: Firmware Write Protection protects device firmware memory from being tampered with.
fur: La protezion de scriture dal firmware e protêç des modifichis la memorie dal firmware dai dispositîfs.

note: TRANSLATORS: Title: if we can verify the firmware checksums
en: Firmware attestation
fur: Attestazion firmware

note: TRANSLATORS: the metadata is very out of date; %u is a number > 1
en: Firmware metadata has not been updated for %u day and may not be up to date. | Firmware metadata has not been updated for %u days and may not be up to date.
fur[0]: I metadâts dal firmware no son stâts inzornâts par %u zornade e a podaressin jessi vielis.
fur[1]: I metadâts dal firmware no son stâts inzornâts par %u dîs e a podaressin jessi vielis.

note: TRANSLATORS: Title: if firmware updates are available
en: Firmware updates
fur: Inzornaments firmware

en: Firmware updates are not supported on this machine.
fur: Su cheste machine no son supuartâts i inzornaments firmware.

en: Firmware updates are supported on this machine.
fur: Su cheste machine a son supuartâts i inzornaments firmware.

note: TRANSLATORS: command line option
en: Force the action by relaxing some runtime checks
fur: Sfuarce la azion smolant cualchi control in timp di esecuzion

en: Force the action ignoring all warnings
fur: Sfuarce la azion ignorant ducj i avertiments

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Found
fur: Cjatât

en: Get BIOS settings
fur: Oten impostazions BIOS

note: TRANSLATORS: command description
en: Get all device flags supported by fwupd
fur: Oten dutis lis variabilis/flags supuartadis di fwupd

note: TRANSLATORS: command description
en: Get all devices that support firmware updates
fur: Oten ducj i dispositîfs che a supuartin i inzornaments dal firmware

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets details about a firmware file
fur: Al oten detais su un file di firmware

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the configured remotes
fur: Al oten lis sorzint esternis configuradis

note: TRANSLATORS: firmware approved by the admin
en: Gets the list of approved firmware
fur: Al oten la liste dai firmware aprovâts

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the list of blocked firmware
fur: Al oten la liste dai firmware blocâts

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the list of updates for connected hardware
fur: Al oten la liste di inzornaments pal hardware tacât

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the releases for a device
fur: Al oten lis publicazions par un dispositîf

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the results from the last update
fur: Al oten i risultâts dal ultin inzornament

note: TRANSLATORS: Title: * https://en.wikipedia.org/wiki/Input%E2%80%93output_memory_management_unit
en: IOMMU Protection
fur: Protezion IOMMU

note: TRANSLATORS: longer description
en: IOMMU Protection prevents connected devices from accessing unauthorized parts of system memory.
fur: La Protezion IOMMU e impedìs ai dispositîfs colegâts di acedi a parts no autorizadis de memorie dal sisteme.

note: TRANSLATORS: daemon is inactive
en: Idle…
fur: In polse…

note: TRANSLATORS: Ignore validation safety checks when flashing this device
en: Ignore validation safety checks
fur: Ignore la covalide dai controi di sigurece

en: Install old version of signed system firmware
fur: Instale la version vecje dal firmware di sisteme firmât

en: Install old version of unsigned system firmware
fur: Instale la version vecje dal firmware di sisteme cence firme

en: Install signed device firmware
fur: Instasle firmware di dispositîf firmât

en: Install signed system firmware
fur: Instale firmware di sisteme firmât

note: TRANSLATORS: Install composite firmware on the parent before the child
en: Install to parent device first
fur: Instale prime sul dispositîf gjenitôr

en: Install unsigned device firmware
fur: Instale firmware di dispositîf cence firme

en: Install unsigned system firmware
fur: Instale firmware di sisteme cence firme

note: TRANSLATORS: console message when no Plymouth is installed
en: Installing Firmware…
fur: Daûr a instalâ il firmware…

note: TRANSLATORS: this is shown when updating the firmware after the reboot
en: Installing firmware update…
fur: Daûr a instalâ l'inzornament dal firmware…

note: TRANSLATORS: %1 is a device name
en: Installing on %s…
fur: Daûr a instalâ su %s…

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * ACM means to verify the integrity of Initial Boot Block
en: Intel BootGuard ACM Protected
fur: ACM protet di Intel BootGuard

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * ACM means to verify the integrity of Initial Boot Block
en: Intel BootGuard ACM protected
fur: ACM protet di Intel BootGuard

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * error policy is what to do on failure
en: Intel BootGuard Error Policy
fur: Politiche sui erôrs di Intel BootGuard

en: Intel BootGuard Error Policy ensures the device does not continue to start if its device software has been tampered with.
fur: La Politiche sui erôrs di Intel BootGuard e garantìs che il dispositîf nol continui a inviâsi se il software dal dispositîf al è stât modificât.

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * OTP = one time programmable
en: Intel BootGuard OTP fuse
fur: Fusibil OTP di Intel BootGuard

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * verified boot refers to the way the boot process is verified
en: Intel BootGuard Verified Boot
fur: Inviament verificât di Intel BootGuard

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * error policy is what to do on failure
en: Intel BootGuard error policy
fur: Politiche di erôr di Intel BootGuard

note: TRANSLATORS: longer description
en: Intel BootGuard prevents unauthorized device software from operating when the device is started.
fur: Intel BootGuard al impedìs al software di dispositîfs no-autorizâts dal operâ cuant che il dispositîf al è inviât.

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * verified boot refers to the way the boot process is verified
en: Intel BootGuard verified boot
fur: Inviament verificât di Intel BootGuard

note: TRANSLATORS: Title: CET = Control-flow Enforcement Technology, * active means being used by the OS
en: Intel CET Active
fur: Intel CET atîf

note: TRANSLATORS: Title: CET = Control-flow Enforcement Technology, * enabled means supported by the processor
en: Intel CET Enabled
fur: Intel CET abilitât

note: TRANSLATORS: longer description
en: Intel Control-Flow Enforcement Technology detects and prevents certain methods for running malicious software on the device.
fur: Intel Control-Flow Enforcement Technology al rileve e al impedìs cierts metodis di esecuzion di software malevul sul dispositîf.

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine
en: Intel Management Engine Manufacturing Mode
fur: Modalitât di produzion dal Intel Management Engine

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine
en: Intel Management Engine Version
fur: Version dal Intel Management Engine

note: TRANSLATORS: longer description
en: Intel Supervisor Mode Access Prevention ensures critical parts of device memory are not accessed by less secure programs.
fur: Intel Supervisor Mode Access Prevention al garantìs che i programs mancul sigûrs no podedin doprâ ciertis parts critichis de memorie dal dispositîf.

note: TRANSLATORS: Device cannot be removed easily
en: Internal device
fur: Dispositîf interni

note: TRANSLATORS: error message
en: Invalid arguments
fur: Argoments no valits

note: TRANSLATORS: version is older
en: Is downgrade
fur: Al è pussibil puartâ indaûr di version

note: TRANSLATORS: keyring type, e.g. GPG or PKCS7
en: Keyring
fur: Puarteclâfs

note: TRANSLATORS: time remaining for completing firmware flash
en: Less than one minute remaining
fur: Al mancje mancul di un minût

note: TRANSLATORS: Title: lockdown is a security mode of the kernel
en: Linux Kernel Lockdown
fur: Lockdown dal kernel Linux

note: TRANSLATORS: longer description
en: Linux Kernel Lockdown mode prevents administrator (root) accounts from accessing and changing critical parts of system software.
fur: La modalitât Lokdown dal Kernel Linux e impedìs ai accounts dai aministradôrs (root) di acedi e cambiâ parts critichis dal software di sisteme.

en: Linux Kernel Swap temporarily saves information to disk as you work. If the information is not protected, it could be accessed by someone if they obtained the disk.
fur: Il Swap dal kernel Linux, vâl a dî la memorie di scambi, e salve in mût temporani informazions su disc intant che tu lavoris. Se lis informazions no son protetis, cualchidun al podarès acedi a chestis informazions se al oten il disc.

note: TRANSLATORS: Title: if it's tainted or not
en: Linux Kernel Verification
fur: Verifiche dal kernel Linux

en: Linux Kernel Verification makes sure that critical system software has not been tampered with. Using device drivers which are not provided with the system can prevent this security feature from working correctly.
fur: La verifiche dal kernel Linux e garantìs che il software critic di sisteme nol sedi modificât. Se a vegnin doprâts dirvers di dispositîf che no son stâts dâts fûr cul sisteme, al è pussibil impedî di lavorâ ben a cheste funzionalitât di sigurece.

note: TRANSLATORS: Title: swap space or swap partition
en: Linux Swap
fur: Swap di Linux

en: Linux Vendor Firmware Service (stable firmware)
fur: Servizi Firmware dal vendidôr di Linux (firmware stabil)

en: Linux Vendor Firmware Service (testing firmware)
fur: Servizi Firmware dal vendidôr di Linux (firmware di prove)

note: TRANSLATORS: Title: if it's tainted or not
en: Linux kernel
fur: Kernel Linux

note: TRANSLATORS: Title: lockdown is a security mode of the kernel
en: Linux kernel lockdown
fur: Lockdown dal kernel Linux

note: TRANSLATORS: Title: swap space or swap partition
en: Linux swap
fur: Swap di Linux

note: TRANSLATORS: command line option
en: List entries in dbx
fur: Vôs de liste in dbx

note: TRANSLATORS: command line option
en: List supported firmware updates
fur: Liste dai inzornaments di firmware supuartâts

note: TRANSLATORS: command description
en: List the available firmware types
fur: Liste i gjenars di firmware disponibii

note: TRANSLATORS: parsing the firmware information
en: Loading…
fur: Daûr a cjariâ…

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine
en: MEI manufacturing mode
fur: Modalitât costrutôr MEI

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine, and the * "override" is the physical PIN that can be driven to * logic high -- luckily it is probably not accessible to * end users on consumer boards
en: MEI override
fur: Override MEI

en: MEI version
fur: Version MEI

note: TRANSLATORS: remote URI
en: Metadata Signature
fur: Firme metadâts

note: TRANSLATORS: remote URI
en: Metadata URI
fur: URI metadata

note: TRANSLATORS: smallest version number installable on device
en: Minimum Version
fur: Version minime

note: TRANSLATORS: sets something in the daemon configuration file
en: Modifies a daemon configuration value
fur: Al modifiche un valôr di configurazion dal demoni

note: TRANSLATORS: command description
en: Modifies a given remote
fur: Al modifiche une sorzint esterne indicade

en: Modify a configured remote
fur: Modifiche une sorzint esterne configurade

en: Modify daemon configuration
fur: Modifiche la configurazion dal demoni

note: TRANSLATORS: command description
en: Monitor the daemon for events
fur: Monitore il demoni pai events

note: TRANSLATORS: the update state of the specific device
en: Needs reboot
fur:  Al necessite di tornâ a inviâ il sisteme

note: TRANSLATORS: version number of new firmware
en: New version
fur: Gnove version

note: TRANSLATORS: user did not tell the tool what to do
en: No action specified!
fur: Nissune azion specificade!

note: TRANSLATORS: message letting the user know no device downgrade available * %1 is the device name
en: No downgrades for %s
fur: Nissune degradazion di version par %s

note: TRANSLATORS: nothing found
en: No firmware IDs found
fur: Nissun ID di firmware cjatât

note: TRANSLATORS: nothing attached that can be upgraded
en: No hardware detected with firmware update capability
fur: Nissun hardware rilevât un funzionalitâts di inzornament dal firmware

note: TRANSLATORS: nothing found
en: No plugins found
fur: Nissun plugin cjatât

note: TRANSLATORS: no repositories to download from
en: No releases available
fur: Nissune publicazion disponibile

note: TRANSLATORS: explain why no metadata available
en: No remotes are currently enabled so no metadata is available.
fur: In chest moment no je abilitade nissune sorzint esterne duncje nissun metadât al è disponibil.

note: TRANSLATORS: no repositories to download from
en: No remotes available
fur: Nissune sorzint esterne disponibile

note: TRANSLATORS: this is an error string
en: No updatable devices
fur: Nissun dispositîf che si pues inzornâ

note: TRANSLATORS: this is an error string
en: No updates available
fur: Nissun inzornament disponibil

note: TRANSLATORS: nothing was updated offline
en: No updates were applied
fur: Nol è stât aplicât nissun inzornament

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Not found
fur: No cjatât

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: OK
fur: Va ben

note: TRANSLATORS: this is for the device tests
en: OK!
fur: Va ben!

note: TRANSLATORS: the firmware old version
en: Old version
fur: Version vecje

note: TRANSLATORS: command line option
en: Only show single PCR value
fur: Mostre dome il valôr PCR

note: TRANSLATORS: command line option
en: Override the default ESP path
fur: Passe parsore al valôr dal percors ESP predefinît

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: PATH
fur: PERCORS

note: TRANSLATORS: command description
en: Parse and show details about a firmware file
fur: Analize e mostre i detais in merit a un file di firmware

note: TRANSLATORS: reading new dbx from the update
en: Parsing dbx update…
fur: Daûr a analizâ l'inzornament di dbx…

note: TRANSLATORS: reading existing dbx from the system
en: Parsing system dbx…
fur: Daûr a analizâ il dbx di sisteme…

note: TRANSLATORS: console message when not using plymouth
en: Percentage complete
fur: Percentuâl di completament

note: TRANSLATORS: Title: Allows debugging of parts using proprietary hardware
en: Platform Debugging
fur: Debug de plateforme

note: TRANSLATORS: Title: Allows debugging of parts using proprietary hardware
en: Platform debugging
fur: Debug de plateforme

note: TRANSLATORS: the user isn't reading the question
en: Please enter a number from 0 to %u:
fur: Inserìs un numar di 0 a %u:

note: TRANSLATORS: Title: DMA as in https://en.wikipedia.org/wiki/DMA_attack
en: Pre-boot DMA Protection
fur: Protezion DMA di pre-inviament

note: TRANSLATORS: Title: DMA as in https://en.wikipedia.org/wiki/DMA_attack
en: Pre-boot DMA protection
fur: Protezion DMA pre-inviament

note: TRANSLATORS: longer description
en: Pre-boot DMA protection prevents devices from accessing system memory after being connected to the computer.
fur: La protezion DMA di pre-inviament e impedìs ai dispositîfs di acedi ae memorie di sisteme dopo che si son colegâts al computer.

en: Print the version number
fur: Stampe il numar de version

en: Print verbose debug statements
fur: Stampe lis declarazions di debug in maniere prolisse

note: TRANSLATORS: the numeric priority
en: Priority
fur: Prioritât

en: Proceed with upload?
fur: Procedi cul inviament?

note: TRANSLATORS: Title: if fwupd supports HSI on this chip
en: Processor Security Checks
fur: Controi di sigurece dal processôr

note: TRANSLATORS: command line option
en: Query for firmware update support
fur: Interogazion pal supuart dai inzornaments firmware

note: TRANSLATORS: command description
en: Read a firmware blob from a device
fur: Lei di un dispositîf un file binari di firmware

note: TRANSLATORS: command description
en: Read a firmware from a device
fur: Lei di un dispositîf un firmware

note: TRANSLATORS: command description
en: Read firmware from device into a file
fur: Lei il firmware dal dispositîf intun file

note: TRANSLATORS: command description
en: Read firmware from one partition into a file
fur: Lei il firmware di une partizion intun file

note: TRANSLATORS: %1 is a device name
en: Reading from %s…
fur: Daûr a lei di %s…

note: TRANSLATORS: reading from the flash chips
en: Reading…
fur: Daûr a lei…

note: TRANSLATORS: console message when not using plymouth
en: Rebooting…
fur: Daûr a tornâ a inviâ il sisteme…

note: TRANSLATORS: command description
en: Refresh metadata from remote server
fur: Inzorne i metadâts dal servidôr esterni

note: TRANSLATORS: message letting the user know an upgrade is available * %1 is the device name and %2 is a version string
en: Reinstall %s to %s?
fur: Tornâ a instalâ %s %s?

note: TRANSLATORS: command description
en: Reinstall current firmware on the device
fur: Torne instale il firmware atuâl sul dispositîf

note: TRANSLATORS: command description
en: Reinstall firmware on a device
fur: Torne instale un firmware suntun dispositîf

note: TRANSLATORS: the first replacement is a display name * e.g. "ColorHugALS" and the second is a version number * e.g. "1.2.3"
en: Reinstalling %s with %s...
fur: Daûr a tornâ a instalâ %s cun %s...

note: TRANSLATORS: the exact component on the server
en: Release ID
fur: ID publicazion

note: TRANSLATORS: the server the file is coming from TRANSLATORS: remote identifier, e.g. lvfs-testing
en: Remote ID
fur: ID esterni

note: TRANSLATORS: command description
en: Replace data in an existing firmware file
fur: Sostituìs i dâts intun file di firmware esistent

note: TRANSLATORS: URI to send success/failure reports
en: Report URI
fur: URI segnalazion

note: TRANSLATORS: Has been reported to a metadata server
en: Reported to remote server
fur: Segnalât su servidôr esterni

note: TRANSLATORS: we asked the user to choose an option and they declined
en: Request canceled
fur: Richieste anulade

note: TRANSLATORS: metadata is downloaded
en: Requires internet connection
fur: Al à bisugne de conession a internet

note: TRANSLATORS: reboot to apply the update
en: Restart now?
fur: Tornâ a inviâ cumò?

note: TRANSLATORS: changes only take effect on restart
en: Restart the daemon to make the change effective?
fur: Tornâ a inviâ il demoni par rindi efetive la modifiche?

note: TRANSLATORS: restarting the device to pick up new F/W
en: Restarting device…
fur: Daûr a tornâ a inviâ il dispositîf…

note: TRANSLATORS: command description
en: Return all the hardware IDs for the machine
fur: Torne ducj i ID dal hardware pe machine

note: TRANSLATORS: this is shown in the MOTD
en: Run `fwupdmgr get-upgrades` for more information.
fur: Eseguìs `fwupdmgr get-upgrades` par vê plui informazions.

note: TRANSLATORS: Title: SPI refers to the flash chip in the computer
en: SPI BIOS Descriptor
fur: Descritôr dal BIOS SPI

note: TRANSLATORS: Title: SPI refers to the flash chip in the computer
en: SPI BIOS region
fur: Regjon BIOS SPI

note: TRANSLATORS: Title: SPI refers to the flash chip in the computer
en: SPI lock
fur: Bloc SPI

note: TRANSLATORS: Title: SPI refers to the flash chip in the computer
en: SPI write
fur: Scriture SPI

note: TRANSLATORS: Title: if hardware enforces control of SPI writes
en: SPI write protection
fur: Protezion de scriture SPI

note: TRANSLATORS: command line option
en: Schedule installation for next reboot when possible
fur: Planifiche la instalazion pe volte sucessive che si torne a inviâ cuant che al è pussibil

note: TRANSLATORS: scheduling an update to be done on the next boot
en: Scheduling…
fur: Daûr a planificâ…

note: TRANSLATORS: %s is a link to a website
en: See %s for more information.
fur: Viôt %s par vê plui informazions.

note: TRANSLATORS: device has been chosen by the daemon for the user
en: Selected device
fur: Dispositîf selezionât

note: TRANSLATORS: Volume has been chosen by the user
en: Selected volume
fur: Volum selezionât

en: Set one or more BIOS settings
fur: Configure une o plui impostazion BIOS

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the debugging flag during update
fur: Stabilìs la opzion di debug dilunc l'inzornament

note: TRANSLATORS: firmware approved by the admin
en: Sets the list of approved firmware
fur: Al stabilìs la liste dai firmware aprovâts

note: TRANSLATORS: description of a BIOS setting
en: Settings will apply after system reboots
fur: Lis impostazions a vignaran aplicadis daspò che il sisteme si tornarà a inviâ

note: TRANSLATORS: command description
en: Share firmware history with the developers
fur: Condivît la conologjie dai firmware cui svilupadôrs

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show client and daemon versions
fur: Mostre versions di client e demoni

note: TRANSLATORS: this is for daemon development
en: Show daemon verbose information for a particular domain
fur: Mostre lis informazions prolissis dal demoni par un domini particolâr

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all domains
fur: Mostre lis informazions di debug par ducj i dominis

note: TRANSLATORS: for the --verbose arg
en: Show debugging options
fur: Mostre opzions di debug

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show devices that are not updatable
fur: Mostre i dispositîfs che no si puedin inzornâ

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
fur: Mostre informazions di debug adizionâls

note: TRANSLATORS: command description
en: Show history of firmware updates
fur: Mostre la cronologjie dai inzoronaments dal firmware

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show the calculated version of the dbx
fur: Mostre la version calcolade dal dbx

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show the debug log from the last attempted update
fur: Mostre il regjistri dal debug dal ultin tentatîf di inzornament

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show the information of firmware update status
fur: Mostre lis informazions sul stât dal inzornament dal firmware

note: TRANSLATORS: shutdown to apply the update
en: Shutdown now?
fur: Distudâ cumò?

en: Sign data using the client certificate
fur: Firme i dâts doprant il certificât dal client

[ctx: command-description]
note: TRANSLATORS: command description
en: Sign data using the client certificate
fur: Firme i dâts doprant il certificât dal client

note: TRANSLATORS: command line option
en: Sign the uploaded data with the client certificate
fur: Firme i dâts cjamâts in rêt cul certificât dal client

en: Signature
fur: Firme

en: Specify Vendor/Product ID(s) of DFU device
fur: Specifiche Vendidôr/ID prodot dal dispositîf DFU

note: TRANSLATORS: command line option
en: Specify the dbx database file
fur: Specifiche il file de base di dâts dal dbx

en: Specify the number of bytes per USB transfer
fur: Specifiche il numar di byte par trasferiment USB

note: TRANSLATORS: The BIOS setting accepts strings
en: String
fur: Stringhe

note: TRANSLATORS: success message -- where activation is making the new * firmware take effect, usually after updating offline
en: Successfully activated all devices
fur: Ducj i dispositîfs a son stâts ativâts cun sucès

note: TRANSLATORS: success message
en: Successfully disabled remote
fur: Sorzint esterne disabilitade cun sucès

note: TRANSLATORS: success message -- where 'metadata' is information * about available firmware on the remote server
en: Successfully downloaded new metadata:
fur: Gnûf metadât discjariât cun sucès:

note: TRANSLATORS: success message
en: Successfully enabled and refreshed remote
fur: Sorzint esterne inzornade e abilitade cun sucès

note: TRANSLATORS: success message
en: Successfully enabled remote
fur: Sorzint esterne abilitade cun sucès

note: TRANSLATORS: success message
en: Successfully installed firmware
fur: Firmware instalât cun sucès

note: TRANSLATORS: success message -- a per-system setting value
en: Successfully modified configuration value
fur: Valôr di configurazion modificât cun sucès

note: TRANSLATORS: success message for a per-remote setting change
en: Successfully modified remote
fur: Sorzint modificade cun sucès

note: TRANSLATORS: success message -- the user can do this by-hand too
en: Successfully refreshed metadata manually
fur: Metadât inzornât a man cun sucès

note: TRANSLATORS: success message when user refreshes device checksums
en: Successfully updated device checksums
fur: Sumis di control dai dispositîfs inzornadis cun sucès

note: TRANSLATORS: success message -- where the user has uploaded * success and/or failure reports to the remote server
en: Successfully uploaded %u report | Successfully uploaded %u reports
fur[0]: %u rapuart inviât cun sucès
fur[1]: %u rapuarts inviâts cun sucès

note: TRANSLATORS: success message when user verified device checksums
en: Successfully verified device checksums
fur: Sumis di control dai dispositîfs verificadis cun sucès

note: TRANSLATORS: one line summary of device
en: Summary
fur: Sintesi

note: TRANSLATORS: Title: if fwupd supports HSI on this chip
en: Supported CPU
fur: CPU supuartade

note: TRANSLATORS: Is found in current metadata
en: Supported on remote server
fur: Supuartât su servidôr esterni

note: TRANSLATORS: Title: a better sleep state
en: Suspend To Idle
fur: Sospension su inativitât

note: TRANSLATORS: Title: sleep state
en: Suspend To RAM
fur: Sospension su RAM

note: TRANSLATORS: longer description
en: Suspend to Idle allows the device to quickly go to sleep in order to save power. While the device has been suspended, its memory could be physically removed and its information accessed.
fur: Sospension su inativitât al permet al dispositîf di lâ in polse subite, cussì di sparagnâ energjie. Intant che il dispositîf al è sospindût, al è pussibil gjavâ in mût fisic il banc di memorie, e chest doprât par acedi aes informazions.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Suspend to RAM allows the device to quickly go to sleep in order to save power. While the device has been suspended, its memory could be physically removed and its information accessed.
fur: La sospension su RAM e permet al dispositîf di lâ in polse subite, cussì di sparagnâ energjie. Intant che il dispositîf al è sospindût, al è pussibil gjavâ in mût fisic il banc di memorie, e chest doprât par acedi aes informazions.

note: TRANSLATORS: show and ask user to confirm -- * %1 is the old branch name, %2 is the new branch name
en: Switch branch from %s to %s?
fur: Cambiâ ram di %s a %s?

note: TRANSLATORS: command description
en: Switch the firmware branch on the device
fur: Cambie il ram dal firmware sul dispositîf

note: TRANSLATORS: Title: the PCR is rebuilt from the TPM event log
en: TPM PCR0 reconstruction
fur: Ricostruzion di PCR0 dal TPM

note: TRANSLATORS: Title: PCRs (Platform Configuration Registers) shouldn't be empty
en: TPM Platform Configuration
fur: Configurazion de plateforme TPM

note: TRANSLATORS: Title: the PCR is rebuilt from the TPM event log
en: TPM Reconstruction
fur: Ricostruzion dal TPM

note: TRANSLATORS: Title: PCRs (Platform Configuration Registers) shouldn't be empty
en: TPM empty PCRs
fur: PCRs vueits di TPM

note: TRANSLATORS: release tag set for release, e.g. lenovo-2021q3
en: Tag | Tags
fur[0]: Etichete
fur[1]: Etichetis

en: Target
fur: Destinazion

note: TRANSLATORS: do not translate the variables marked using $
en: The LVFS is a free service that operates as an independent legal entity and has no connection with $OS_RELEASE:NAME$. Your distributor may not have verified any of the firmware updates for compatibility with your system or connected devices. All firmware is provided only by the original equipment manufacturer.
fur: Il LVFS — Servizi firmware dal vendidôr di linux — al è un servizi gratuit che al opere come entitât legâl indipendente e no à conession cun $OS_RELEASE:NAME$. Il to distributôr al podarès no vê verificât la compatibilitât di nissun dai inzornaments firmware cul vuestri sisteme o cui dispositîfs tacâts. Ducj i firmware a son furnîts dome dal produtôr origjinâl dal imprest.

note: TRANSLATORS: longer description
en: The UEFI Platform Key is used to determine if device software comes from a trusted source.
fur: La clâf de plateforme UEFI e ven doprade par determinâ se il software dal dispositîf al rive di une sorzint afidabile.

note: TRANSLATORS: nothing to show
en: There are no blocked firmware files
fur: No'nd è nissun file di firmware blocât

note: TRANSLATORS: approved firmware has been checked by * the domain administrator
en: There is no approved firmware.
fur: No'nd è nissun firmware aprovât.

note: TRANSLATORS: we're poking around as a power user
en: This program may only work correctly as root
fur: Chest program al pues lavorâ in maniere juste dome come root

en: This remote contains firmware which is not embargoed, but is still being tested by the hardware vendor. You should ensure you have a way to manually downgrade the firmware if the firmware update fails.
fur: Cheste sorzint esterne e conten firmware che no son sot di embargo, ma a son ancjemò in prove dal vendidôr dal hardware. Tu varessis di sigurâti di vê une maniere par puartâ indaûr a man il firmware ae version precedente, se l'inzornament al falìs.

note: TRANSLATORS: error message
en: This system doesn't support firmware settings
fur: Chest sisteme nol supuarte lis configurazions dai firmwares

note: TRANSLATORS: description of dbxtool
en: This tool allows an administrator to apply UEFI dbx updates.
fur: Chest imprest al permet a un aministradôr di aplicâ i inzornaments dbx UEFI.

note: TRANSLATORS: CLI description
en: This tool allows an administrator to debug UpdateCapsule operation.
fur: Chest imprest al permet a un aministradôr di fâ il debug de operazion UpdateCapsule .

note: TRANSLATORS: the user needs to stop playing with stuff
en: This tool can only be used by the root user
fur: Chest strument al pues jessi doprât dome dal utent root

note: TRANSLATORS: CLI description
en: This tool will read and parse the TPM event log from the system firmware.
fur: Chest strument al leiarà e al analizarà il regjistri events TPM dal firmware di sisteme.

note: TRANSLATORS: remote type, e.g. remote or local
en: Type
fur: Gjenar

note: TRANSLATORS: program name
en: UEFI Firmware Utility
fur: Utilitât Firmware UEFI

note: TRANSLATORS: Title: PK is the 'platform key' for the machine
en: UEFI Platform Key
fur: Clâf de plateforme UEFI

note: TRANSLATORS: Title: SB is a way of locking down UEFI
en: UEFI Secure Boot
fur: Inviament sigûr di UEFI

note: TRANSLATORS: program name
en: UEFI dbx Utility
fur: Utilitât dbx di UEFI

note: TRANSLATORS: Title: PK is the 'platform key' for the machine
en: UEFI platform key
fur: Clâf de plateforme UEFI

note: TRANSLATORS: Title: SB is a way of locking down UEFI
en: UEFI secure boot
fur: Inviament sigûr di UEFI

note: TRANSLATORS: error message
en: Unable to connect to service
fur: Impussibil conetisi al servizi

note: TRANSLATORS: we will now offer this firmware to the user
en: Unblocking firmware:
fur: Firmware sblocât:

note: TRANSLATORS: current daemon status is unknown TRANSLATORS: we don't know the license of the update TRANSLATORS: unknown release urgency TRANSLATORS: Suffix: the fallback HSI result
en: Unknown
fur: No cognossût

note: TRANSLATORS: Name of hardware
en: Unknown Device
fur: Dispositîf no cognossût

en: Unlock the device to allow access
fur: Sbloche il dispositîf par permeti l'acès

note: TRANSLATORS: command description
en: Unlocks the device for firmware access
fur: Al sbloche il dispositîf pal acès al firmware

note: TRANSLATORS: command line option
en: Unset the debugging flag during update
fur: Gjave la opzion di debug dilunc l'inzornament

note: TRANSLATORS: error message
en: Unsupported daemon version %s, client version is %s
fur: Version %s dal demoni no supuartade, la version dal client e je la %s

note: TRANSLATORS: Device is updatable in this or any other mode
en: Updatable
fur: Si pues inzornâ

note: TRANSLATORS: error message from last update attempt
en: Update Error
fur: Erôr inzornament

note: TRANSLATORS: helpful image for the update
en: Update Image
fur: Imagjin di inzornament

note: TRANSLATORS: hardware state, e.g. "pending"
en: Update State
fur: Stât inzornament

note: TRANSLATORS: the server sent the user a small message
en: Update failure is a known issue, visit this URL for more information:
fur: Il faliment dal inzornament al è un probleme cognossût, visite chest URL par vê plui informazions:

note: TRANSLATORS: ask if we can update metadata
en: Update now?
fur: Inzornâ cumò?

note: TRANSLATORS: Update can only be done from offline mode
en: Update requires a reboot
fur: Pal inzornament al è necessari tornâ a inviâ il computer

en: Update the stored device verification information
fur: Inzorne lis informazions di verifiche dal dispositîf archiviadis

en: Updating
fur: Daûr a inzornâ

note: TRANSLATORS: the first replacement is a display name * e.g. "ColorHugALS" and the second and third are * version numbers e.g. "1.2.3"
en: Updating %s from %s to %s...
fur: Daûr a inzornâ %s di %s a %s...

note: TRANSLATORS: %1 is a device name
en: Updating %s…
fur: Daûr a inzornâ %s…

note: TRANSLATORS: message letting the user know an upgrade is available * %1 is the device name and %2 and %3 are version strings
en: Upgrade %s from %s to %s?
fur: Inzornâ %s de version %s ae %s?

note: TRANSLATORS: explain why we want to upload
en: Uploading firmware reports helps hardware vendors to quickly identify failing and successful updates on real devices.
fur: Inviâ i rapuarts dal firmware al jude i vendidôrs di hardware a identificâ subite i inzornaments bogns e falimentârs sui dispositîfs reâi.

note: TRANSLATORS: command line option
en: Use quirk flags when installing firmware
fur: Dopre variabilis/flags di soluzions alternativis cuant che si instale il firmware

note: TRANSLATORS: remote filename base
en: Username
fur: Non utent

note: TRANSLATORS: ESP refers to the EFI System Partition
en: Validating ESP contents…
fur: Daûr a convalidâ i contignûts ESP…

note: TRANSLATORS: verifying we wrote the firmware correctly
en: Verifying…
fur: Daûr a verificâ…

note: TRANSLATORS: waiting for device to do something
en: Waiting…
fur: In spiete…

note: TRANSLATORS: command description
en: Write firmware from file into device
fur: Scrîf il firmware dal file intal dispositîf

note: TRANSLATORS: command description
en: Write firmware from file into one partition
fur: Scrîf il firmware dal file intune partizion

note: TRANSLATORS: decompressing images from a container firmware
en: Writing file:
fur: Daûr a scrivi il file:

note: TRANSLATORS: writing to the flash chips
en: Writing…
fur: Daûr a scrivi…

note: TRANSLATORS: show the user a warning
en: Your distributor may not have verified any of the firmware updates for compatibility with your system or connected devices.
fur: Il to distributôr al podarès no vê verificât nissun dai inzornaments firmware pe compatibilitât cui dispositîfs tacâts o cul to sisteme.

note: TRANSLATORS: program name
en: fwupd TPM event log utility
fur: Utilitât di regjistrazion events TPM di fwupd

note: TRANSLATORS: Title: if the fwupd plugins are all present and correct
en: fwupd plugins
fur: plugins di fwupd
