fwupd - en to he translation catalogue (434 entries)

note: TRANSLATORS: more than a minute
en: %.0f minute remaining | %.0f minutes remaining
he[0]: נותרה דקה %.0f
he[1]: נותרו %.0f דקות
he[2]: נותרו %.0f דקות
he[3]: נותרו %.0f דקות

note: TRANSLATORS: battery refers to the system power source
en: %s Battery Update
he: עדכון סוללה %s

note: TRANSLATORS: camera can refer to the laptop internal * camera in the bezel or external USB webcam
en: %s Camera Update
he: עדכון מצלמה %s

note: TRANSLATORS: a specific part of hardware, * the first %s is the device name, e.g. 'Secure Boot`
en: %s Configuration Update
he: עדכון הגדרות %s

note: TRANSLATORS: a specific part of hardware, * the first %s is the device name, e.g. 'Unifying Receiver`
en: %s Device Update
he: עדכון התקן %s

note: TRANSLATORS: the EC is typically the keyboard controller chip, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Embedded Controller Update
he: עדכון בקר משובץ של %s

note: TRANSLATORS: Keyboard refers to an input device for typing
en: %s Keyboard Update
he: עדכון מקלדת %s

note: TRANSLATORS: Mouse refers to a handheld input device
en: %s Mouse Update
he: עדכון עכבר %s

note: TRANSLATORS: Network Interface refers to the physical * PCI card, not the logical wired connection
en: %s Network Interface Update
he: עדכון מנשק רשת %s

note: TRANSLATORS: Storage Controller is typically a RAID or SAS adapter
en: %s Storage Controller Update
he: עדכון בקר אחסון %s

note: TRANSLATORS: the entire system, e.g. all internal devices, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s System Update
he: עדכון מערכת %s

note: TRANSLATORS: TPM refers to a Trusted Platform Module
en: %s TPM Update
he: עדכון TPM %s

note: TRANSLATORS: TouchPad refers to a flat input device
en: %s Touchpad Update
he: עדכון משטח מגע %s

note: TRANSLATORS: this is the fallback where we don't know if the release * is updating the system, the device, or a device class, or something else -- * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Update
he: עדכון %s

note: TRANSLATORS: warn the user before updating, %1 is a device name
en: %s and all connected devices may not be usable while updating.
he: %s וכל ההתקנים המחוברים עשויים לא להיות שמישים בעת העדכון.

note: TRANSLATORS: Title: %s is ME kind, e.g. CSME/TXT
en: %s manufacturing mode
he: מצב ייצור של %s

note: TRANSLATORS: Title: %s is ME kind, e.g. CSME/TXT
en: %s version
he: גרסת %s

note: TRANSLATORS: duration in days!
en: %u day | %u days
he[0]: יום %u
he[1]: יומיים (%u)
he[2]: %u ימים
he[3]: %u ימים

note: TRANSLATORS: duration in minutes
en: %u hour | %u hours
he[0]: שעה %u
he[1]: שעתיים (%u)
he[2]: %u שעות
he[3]: %u שעות

note: TRANSLATORS: how many local devices can expect updates now
en: %u local device supported | %u local devices supported
he[0]: יש תמיכה בהתקן מקומי %u
he[1]: יש תמיכה ב־%u התקנים מקומיים
he[2]: יש תמיכה ב־%u התקנים מקומיים
he[3]: יש תמיכה ב־%u התקנים מקומיים

note: TRANSLATORS: duration in minutes
en: %u minute | %u minutes
he[0]: דקה %u
he[1]: %u דקות
he[2]: %u דקות
he[3]: %u דקות

note: TRANSLATORS: duration in seconds
en: %u second | %u seconds
he[0]: שנייה %u
he[1]: %u שניות
he[2]: %u שניות
he[3]: %u שניות

note: TRANSLATORS: this is shown as a suffix for obsoleted tests
en: (obsoleted)
he: (לא תקף עוד)

note: TRANSLATORS: the user needs to do something, e.g. remove the device
en: Action Required:
he: פעולה נדרשת:

note: TRANSLATORS: command description
en: Activate devices
he: הפעלת התקנים

note: TRANSLATORS: command description
en: Activate pending devices
he: ההתקנים הממתינים מופעלים

en: Activate the new firmware on the device
he: הפעלת קושחה חדשה בהתקן

note: TRANSLATORS: shown when shutting down to switch to the new version
en: Activating firmware update
he: עדכון הקושחה מופעל

note: TRANSLATORS: shown when shutting down to switch to the new version
en: Activating firmware update for
he: עדכון הקושחה מופעל עבור

note: TRANSLATORS: the age of the metadata
en: Age
he: גיל

note: TRANSLATORS: should the remote still be enabled
en: Agree and enable the remote?
he: להסכים ולהפעיל את המרוחק?

note: TRANSLATORS: this is a command alias, e.g. 'get-devices'
en: Alias to %s
he: כינוי עבור %s

note: TRANSLATORS: on some systems certain devices have to have matching versions, * e.g. the EFI driver for a given network card cannot be different
en: All devices of the same type will be updated at the same time
he: כל ההתקנים מאותו הסוג יעודכנו באותו הזמן

note: TRANSLATORS: command line option
en: Allow downgrading firmware versions
he: לאפשר שנמוך גרסאות קושחה

note: TRANSLATORS: command line option
en: Allow reinstalling existing firmware versions
he: לאפשר להתקין מחדש גרסאות קושחה קיימות

note: TRANSLATORS: command line option
en: Allow switching firmware branch
he: לאפשר מעבר ענפי קושחה

note: TRANSLATORS: explain why we want to reboot
en: An update requires a reboot to complete.
he: נדרשת הפעלה מחדש להשלמת עדכון.

note: TRANSLATORS: explain why
en: An update requires the system to shutdown to complete.
he: נדרש כיבוי המערכת כדי להשלים עדכון.

note: TRANSLATORS: command line option
en: Answer yes to all questions
he: לענות כן על כל השאלות

note: TRANSLATORS: command line option
en: Apply firmware updates
he: החלת עדכוני קושחה

note: TRANSLATORS: command line option
en: Apply update even when not advised
he: החלת עדכון אפילו אם לא מומלץ

note: TRANSLATORS: command line option
en: Apply update files
he: החלת קובצי עדכון

note: TRANSLATORS: actually sending the update to the hardware
en: Applying update…
he: העדכון חל…

note: TRANSLATORS: approved firmware has been checked by * the domain administrator
en: Approved firmware: | Approved firmware:
he[0]: קושחה מאומתת:
he[1]: קושחה מאומתת:
he[2]: קושחה מאומתת:
he[3]: קושחה מאומתת:

note: TRANSLATORS: stop nagging the user
en: Ask again next time?
he: לשאול שוב בפעם הבאה?

note: TRANSLATORS: command description
en: Attach to firmware mode
he: הצמדה למצב קושחה

note: TRANSLATORS: waiting for user to authenticate
en: Authenticating…
he: מתבצע אימות…

note: TRANSLATORS: user needs to run a command
en: Authentication details are required
he: פרטי אימות נחוצים

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to downgrade the firmware on a removable device
he: נדרש אימות כדי לשנמך חומרה על התקן נשלף

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to downgrade the firmware on this machine
he: נדרש אימות כדי לשנמך את הקושחה במכונה הזאת

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to fix a host security issue
he: נדרש אימות כדי לתקן תקלות אבטחה במארח

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to modify BIOS settings
he: נדרש אימות כדי לשנות הגדרות BIOS

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to modify a configured remote used for firmware updates
he: נדרש אימות כדי לשנות מרוחק מוגדר לעדכוני קושחה

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to modify daemon configuration
he: נדרש אימות לשינוי הגדרות הסוכן

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to read BIOS settings
he: נדרשת אימות על מנת לקרוא הגדרות BIOS

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to set the list of approved firmware
he: נדרש אימות כדי להגדיר את רשימת הקושחות המותרות

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to sign data using the client certificate
he: נדרש אימות כדי לחתום נתונים באמצעות אישור לקוח

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to switch to the new firmware version
he: נדרש אימות כדי לעבור לגרסת הקושחה החדשה

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to undo the fix for a host security issue
he: נדרש אימות כדי לבטל את התיקון לתקלת אבטחת המארח

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to unlock a device
he: נדרש אימות כדי לשחרר התקן

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to update the firmware on a removable device
he: נדרש אימות כדי לעדכן חומרה על התקן נשלף

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to update the firmware on this machine
he: אימות משתמש נדרש לעדכון קושחה מערכת זו

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to update the stored checksums for the device
he: נדרש אימות כדי לעדכן את סכומי הביקורת עבור ההתקן

note: TRANSLATORS: Boolean value to automatically send reports
en: Automatic Reporting
he: דיווח אוטומטי

note: TRANSLATORS: can we JFDI?
en: Automatically upload every time?
he: להעלות אוטומטית בכל פעם?

note: TRANSLATORS: description of a BIOS setting
en: BIOS updates delivered via LVFS or Windows Update
he: עדכוני ה־BIOS מועברים דרך LVFS או Windows Update

en: BYTES
he: בתים

note: TRANSLATORS: command description
en: Bind new kernel driver
he: איגוד למנהל התקן ליבה חדש

note: TRANSLATORS: there follows a list of hashes
en: Blocked firmware files:
he: קובצי קושחה חסומים:

note: TRANSLATORS: we will not offer this firmware to the user
en: Blocking firmware:
he: קושחה חוסמת:

note: TRANSLATORS: firmware version of bootloader
en: Bootloader Version
he: גרסת מנהל טעינה

note: TRANSLATORS: the stream of firmware, e.g. nonfree or open-source
en: Branch
he: ענף

note: TRANSLATORS: command description
en: Build a firmware file
he: בניית קובץ קושחה

note: TRANSLATORS: this is to abort the interactive prompt
en: Cancel
he: ביטול

note: TRANSLATORS: this is when a device ctrl+c's a watch TRANSLATORS: this is from ctrl+c
en: Cancelled
he: בוטל

note: TRANSLATORS: same or newer update already applied
en: Cannot apply as dbx update has already been applied.
he: לא ניתן להחיל כיוון שכבר חל עדכון dbx.

note: TRANSLATORS: the user is using a LiveCD or LiveUSB install disk
en: Cannot apply updates on live media
he: לא ניתן להחיל עדכונים על מדיה להפעלה חיה

note: TRANSLATORS: this is when the daemon state changes
en: Changed
he: השתנה

note: TRANSLATORS: command description
en: Checks cryptographic hash matches firmware
he: בודק שהגיבוב הקריפטוגרפי תואם לקושחה

note: TRANSLATORS: hash to that exact firmware archive TRANSLATORS: remote checksum
en: Checksum
he: סכום ביקורת

note: TRANSLATORS: get interactive prompt
en: Choose the ESP:
he: נא לבחור את ה־ESP:

note: TRANSLATORS: error message
en: Command not found
he: פקודה לא נמצאה

note: TRANSLATORS: command description
en: Convert a firmware file
he: המרת קובץ קושחה

note: TRANSLATORS: when the update was built
en: Created
he: מועד יצירה

note: TRANSLATORS: the release urgency
en: Critical
he: קריטי

note: TRANSLATORS: version number of current firmware
en: Current version
he: גרסה נוכחית

note: TRANSLATORS: DFU stands for device firmware update
en: DFU Utility
he: כלי עדכון קושחת התקן

note: TRANSLATORS: for the --verbose arg
en: Debugging Options
he: אפשרויות ניפוי שגיאות

note: TRANSLATORS: decompressing the firmware file
en: Decompressing…
he: מתבצעת פריסה…

note: TRANSLATORS: description of BIOS setting TRANSLATORS: multiline description of device
en: Description
he: תיאור

note: TRANSLATORS: command description
en: Detach to bootloader mode
he: ניתוק למצב מנהל טעינה

note: TRANSLATORS: more details about the update link
en: Details
he: פרטים

note: TRANSLATORS: description of device ability
en: Device Flags
he: דגלוני התקן

note: TRANSLATORS: ID for hardware, typically a SHA1 sum
en: Device ID
he: מזהה התקן

note: TRANSLATORS: this is when a device is hotplugged
en: Device added:
he: נוסף התקן:

note: TRANSLATORS: this is when a device has been updated
en: Device changed:
he: השתנה התקן:

note: TRANSLATORS: Is locked and can be unlocked
en: Device is locked
he: ההתקן נעול

note: TRANSLATORS: currently unreachable, perhaps because it is in a lower power state * or is out of wireless range
en: Device is unreachable
he: ההתקן אינו נגיש

note: TRANSLATORS: this is when a device is hotplugged
en: Device removed:
he: הוסר התקנים:

note: TRANSLATORS: command line option
en: Device update method
he: שיטת עדכון התקן

note: TRANSLATORS: Device update needs to be separately activated
en: Device update needs activation
he: עדכון ההתקן דורש הפעלה

note: TRANSLATORS: a list of successful updates
en: Devices that have been updated successfully:
he: התקנים שעודכנו כראוי:

note: TRANSLATORS: a list of failed updates
en: Devices that were not updated correctly:
he: התקנים שלא עודכנו כראוי:

note: TRANSLATORS: message letting the user know no device * upgrade available due to missing on LVFS TRANSLATORS: message letting the user know no * device upgrade available due to missing on LVFS
en: Devices with no available firmware updates:
he: התקנים ללא עדכוני קושחה זמינים:

note: TRANSLATORS: message letting the user know no device upgrade available TRANSLATORS: message letting the user know no device upgrade * available
en: Devices with the latest available firmware version:
he: התקנים עם גרסת הקושחה העדכנית ביותר שזמינה:

note: TRANSLATORS: Plugin is inactive and not used TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Disabled
he: מושבת

en: Disabled fwupdate debugging
he: ניפוי תקלות ב־fwupdate מושבת

note: TRANSLATORS: command description
en: Disables a given remote
he: משבית מרוחק מסוים

note: TRANSLATORS: command line option
en: Display version
he: הצגת גרסה

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not check for old metadata
he: לא לבדוק נתוני על ישנים

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not check for unreported history
he: לא לבדוק היסטוריה לא מדווחת

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not check if download remotes should be enabled
he: לא לבדוק אם המרוחקים שהתקבלו אמורים להיות מופעלים

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not check or prompt for reboot after update
he: לא לבדוק או לבקש הפעלה מחדש לאחר עדכון

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Do not include timestamp prefix
he: לא לכלול קידומת חותמת זמן

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not perform device safety checks
he: לא לבצע בדיקות בטיחות על ההתקן

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not write to the history database
he: לא לכתוב למסד הנתונים של ההיסטוריה

note: TRANSLATORS: should the branch be changed
en: Do you understand the consequences of changing the firmware branch?
he: האם השלכות מעבר ענף הקושחה ברורות לך?

note: TRANSLATORS: offer to disable this nag
en: Do you want to disable this feature for future updates?
he: להשבתי את היכולת הזאת לעדכונים עתידיים?

note: TRANSLATORS: ask if we can update the metadata
en: Do you want to refresh this remote now?
he: לרענן את המרוחק הזה כעת?

note: TRANSLATORS: offer to stop asking the question
en: Do you want to upload reports automatically for future updates?
he: להעלות את הדוחות אוטומטית לעדכונים עתידיים?

note: TRANSLATORS: success success
en: Done!
he: הסתיים!

note: TRANSLATORS: message letting the user know an downgrade is available * %1 is the device name and %2 and %3 are version strings
en: Downgrade %s from %s to %s?
he: לשנמך את %s מגרסה %s אל %s?

note: TRANSLATORS: command description
en: Downgrades the firmware on a device
he: משנמך קושחה על התקן

note: TRANSLATORS: the first replacement is a display name * e.g. "ColorHugALS" and the second and third are * version numbers e.g. "1.2.3"
en: Downgrading %s from %s to %s...
he: משנמך גרסת %s מ־%s ל־%s...

note: TRANSLATORS: %1 is a device name
en: Downgrading %s…
he: %s משונמך…

note: TRANSLATORS: command description
en: Download a file
he: הורדת קובץ

note: TRANSLATORS: downloading from a remote server
en: Downloading…
he: מתבצעת הורדה…

note: TRANSLATORS: command description
en: Dump SMBIOS data from a file
he: משיכת נתוני SMBIOS מקובץ

note: TRANSLATORS: length of time the update takes to apply
en: Duration
he: משך

note: TRANSLATORS: ESP is EFI System Partition
en: ESP specified was not valid
he: ה־ESP שצוין לא היה תקף

en: Enable
he: הפעלה

note: TRANSLATORS: command line option
en: Enable firmware update support on supported systems
he: יש להפעיל תמיכה בעדכוני קושחה במערכות נתמכות

note: TRANSLATORS: a remote here is like a 'repo' or software source
en: Enable new remote?
he: להפעיל מרוחק חדש?

note: TRANSLATORS: Turn on the remote
en: Enable this remote?
he: להפעיל את המרוחק הזה?

note: TRANSLATORS: Plugin is active and in use TRANSLATORS: if the remote is enabled TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Enabled
he: מופעל

en: Enabled fwupdate debugging
he: ניפוי תקלות ב־fwupdate פעיל

note: TRANSLATORS: command description
en: Enables a given remote
he: מפעיל מרוחק מסוים

en: Enabling this functionality is done at your own risk, which means you have to contact your original equipment manufacturer regarding any problems caused by these updates. Only problems with the update process itself should be filed at $OS_RELEASE:BUG_REPORT_URL$.
he: הפעלת יכולת זאת היא על אחריותך בלבד, כלומר שעליך ליצור קשר עם ספק הציוד המקורי שלך בנוגע לתקלות שנגרמות על ידי העדכונים האלה. רק תקלות בתהליך העדכון עצמו אמורות להיות מתועדות אצל $OS_RELEASE:BUG_REPORT_URL$.

note: TRANSLATORS: show the user a warning
en: Enabling this remote is done at your own risk.
he: הפעלת מרוחק זה היא על אחריותך בלבד.

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Encrypted
he: מוצפן

note: TRANSLATORS: Title: Memory contents are encrypted, e.g. Intel TME
en: Encrypted RAM
he: זיכרון מוצפן

note: TRANSLATORS: command description
en: Erase all firmware update history
he: למחוק את כל היסטוריית עדכוני הקושחה

note: TRANSLATORS: erasing contents of the flash chips
en: Erasing…
he: מתבצעת מחיקה…

note: TRANSLATORS: exit after we've started up, used for user profiling
en: Exit after a small delay
he: יציאה לאחר השהייה קצרה

note: TRANSLATORS: exit straight away, used for automatic profiling
en: Exit after the engine has loaded
he: יציאה לאחר טעינת מנוע התכנה

note: TRANSLATORS: command description
en: Export a firmware file structure to XML
he: ייצוא מבנה קובצי הקושחה ל־XML

note: TRANSLATORS: command description
en: Extract a firmware blob to images
he: חילוץ מקטע בינרי מהקושחה לקובצי דמות

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME
he: שם-קובץ

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME DEVICE-ALT-NAME|DEVICE-ALT-ID
he: שם-קובץ שם-חלופי-להתקן|מזהה-חלופי-להתקן

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME DEVICE-ALT-NAME|DEVICE-ALT-ID [IMAGE-ALT-NAME|IMAGE-ALT-ID]
he: שם-קובץ שם-חלופי-להתקן|מזהה-חלופי-להתקן [שם-חלופי-לדמות|מזהה-חלופי-לדמות]

note: TRANSLATORS: the update state of the specific device
en: Failed
he: נכשל

note: TRANSLATORS: dbx file failed to be applied as an update
en: Failed to apply update
he: החלת העדכון נכשלה

note: TRANSLATORS: we could not talk to the fwupd daemon TRANSLATORS: could not contact the fwupd service over D-Bus
en: Failed to connect to daemon
he: החיבור לסוכן נכשל

note: TRANSLATORS: we could not get the devices to update offline
en: Failed to get pending devices
he: קבלת ההתקנים הממתינים נכשלה

note: TRANSLATORS: we could not install for some reason
en: Failed to install firmware update
he: התקנת עדכון הקושחה נכשלה

note: TRANSLATORS: could not read existing system data TRANSLATORS: could not read file
en: Failed to load local dbx
he: טעינת ה־dbx המקומי נכשלה

note: TRANSLATORS: quirks are device-specific workarounds
en: Failed to load quirks
he: טעינת התיקונים תואמי ההתקן נכשלה

note: TRANSLATORS: could not read existing system data
en: Failed to load system dbx
he: טעינת ה־dbx של המערכת נכשלה

note: TRANSLATORS: another fwupdtool instance is already running
en: Failed to lock
he: הנעילה נכשלה

note: TRANSLATORS: the user didn't read the man page
en: Failed to parse arguments
he:  פענוח הארגומנטים נכשל

note: TRANSLATORS: failed to read measurements file
en: Failed to parse file
he: ניתוח הקובץ נכשל

note: TRANSLATORS: the user didn't read the man page
en: Failed to parse flags for --filter
he: פענוח הדגלונים עבור ‎--filter נכשל

note: TRANSLATORS: could not parse file
en: Failed to parse local dbx
he: פענוח ה־dbx המקומי נכשל

note: TRANSLATORS: we could not reboot for some reason
en: Failed to reboot
he: הפעלה מחדש נכשלה

note: TRANSLATORS: we could not talk to plymouth
en: Failed to set splash mode
he: הגדרת מצב מסך הכניסה נכשלה

note: TRANSLATORS: something with a blocked hash exists * in the users ESP -- which would be bad!
en: Failed to validate ESP contents
he: אימות תוכן ה־ESP נכשל

note: TRANSLATORS: filename of the local file
en: Filename
he: שם קובץ

note: TRANSLATORS: filename of the local file
en: Filename Signature
he: חתימת שם קובץ

note: TRANSLATORS: full path of the remote.conf file
en: Filename Source
he: מקור שם קובץ

note: TRANSLATORS: user did not include a filename parameter
en: Filename required
he: נדרש שם קובץ

note: TRANSLATORS: remote URI
en: Firmware Base URI
he: כתובת בסיס קושחה

note: TRANSLATORS: program summary
en: Firmware Update D-Bus Service
he: שירות D-Bus עדכון קושחה

note: TRANSLATORS: program name
en: Firmware Update Daemon
he: שדון עדכון קושחה

note: TRANSLATORS: program name
en: Firmware Utility
he: כלי קושחה

note: TRANSLATORS: user selected something not possible
en: Firmware is already blocked
he: הקושחה כבר חסומה

note: TRANSLATORS: user selected something not possible
en: Firmware is not already blocked
he: הקושחה אינה חסומה כבר

note: TRANSLATORS: Title: if firmware updates are available
en: Firmware updates
he: עדכוני קושחה

en: Firmware updates are not supported on this machine.
he: במערכת הזאת אין תמיכה בעדכוני קושחה.

en: Firmware updates are supported on this machine.
he: במערכת הזאת יש תמיכה בעדכוני קושחה.

note: TRANSLATORS: user needs to run a command
en: Firmware updates disabled; run 'fwupdmgr unlock' to enable
he: עדכוני קושחה מושבתים, נא להריץ את ‚fwupdmgr unlock’ כדי להפעיל.

note: TRANSLATORS: description of plugin state, e.g. disabled
en: Flags
he: דגלים

en: Force the action ignoring all warnings
he: אילוץ הפעולה תוך התעלמות מכל האזהרות

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Found
he: נמצא

[ctx: A single GUID]
note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: GUID
he: מזהה-קבוצה

[ctx: command-argument]
note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: GUID
he: מזהה-קבוצה

en: Get BIOS settings
he: משיכת הגדרות ה־BIOS

note: TRANSLATORS: command description
en: Get all device flags supported by fwupd
he: מקבל את כל דגלוני ההתקנים שנתמכים על ידי fwupd

note: TRANSLATORS: command description
en: Get all devices that support firmware updates
he: מציג כל המכשירים התומכים בעדכוני קושחה

note: TRANSLATORS: command description
en: Get all enabled plugins registered with the system
he: קבלת כל התוספים הפעילים שנרשמו במערכת

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets details about a firmware file
he: מציג פרטים אודות קובץ קושחה

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the configured remotes
he: מושכת את המרוחקים המוגדרים

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the host security attributes
he: מושך את מאפייני האבטחה של המארח

note: TRANSLATORS: firmware approved by the admin
en: Gets the list of approved firmware
he: מקבל את רשימת הקושחות שעברו אישור

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the list of blocked firmware
he: מקבל את רשימת הקושחות החסומות

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the list of updates for connected hardware
he: מקבל את רשימת העדכונים לחומרה שמחוברת

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the results from the last update
he: מקבל את התוצאות מהעדכון האחרון

note: TRANSLATORS: the hardware is waiting to be replugged
en: Hardware is waiting to be replugged
he: החומרה ממתינה לחיבור מחדש

note: TRANSLATORS: the release urgency
en: High
he: גבוה

note: TRANSLATORS: this is a string like 'HSI:2-U'
en: Host Security ID:
he: מזהה אבטחת מארח:

note: TRANSLATORS: daemon is inactive
en: Idle…
he: בהמתנה…

note: TRANSLATORS: command line option
en: Ignore SSL strict checks when downloading files
he: התעלמות מבדיקות מחמירות של SSL בעת הורדת קבצים

note: TRANSLATORS: command line option
en: Ignore firmware checksum failures
he: התעלמות מכשלונות סיכום ביקורת של קושחות

note: TRANSLATORS: command line option
en: Ignore firmware hardware mismatch failures
he: התעלמות מכשלי התאמה בין קושחה לחומרה

note: TRANSLATORS: Ignore validation safety checks when flashing this device
en: Ignore validation safety checks
he: התעלמות מאימות בדיקות בטיחות

note: TRANSLATORS: length of time the update takes to apply
en: Install Duration
he: משך התקנה

en: Install old version of signed system firmware
he: התקנת גרסה ישנה של קושחת מערכת חתומה

en: Install old version of unsigned system firmware
he: התקנת גרסה ישנה של קושחת מערכת שלא נחתמה

en: Install signed device firmware
he: התקנת קושחת התקן חתומה

en: Install signed system firmware
he: התקנת קושחת מערכת חתומה

note: TRANSLATORS: Install composite firmware on the parent before the child
en: Install to parent device first
he: יש להתקין להתקן הורה תחילה

en: Install unsigned device firmware
he: התקנת קושחת התקן שלא נחתמה

en: Install unsigned system firmware
he: התקנת קושחת מערכת שלא נחתמה

note: TRANSLATORS: console message when no Plymouth is installed
en: Installing Firmware…
he: קושחה מותקנת…

note: TRANSLATORS: this is shown when updating the firmware after the reboot
en: Installing firmware update…
he: עדכון הקושחה מותקן…

note: TRANSLATORS: %1 is a device name
en: Installing on %s…
he: מותקן על %s…

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel
en: Intel BootGuard
he: BootGuard של אינטל

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * error policy is what to do on failure
en: Intel BootGuard error policy
he: מדיניות שגיאות של BootGuard של אינטל

note: TRANSLATORS: Title: CET = Control-flow Enforcement Technology, * active means being used by the OS
en: Intel CET Active
he: CET של אינטל פעיל

note: TRANSLATORS: Title: CET = Control-flow Enforcement Technology, * enabled means supported by the processor
en: Intel CET Enabled
he: CET של אינטל מאופשר

note: TRANSLATORS: Title: SMAP = Supervisor Mode Access Prevention
en: Intel SMAP
he: SMAP של אינטל

note: TRANSLATORS: Device cannot be removed easily
en: Internal device
he: התקן פנימי

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Invalid
he: שגוי

note: TRANSLATORS: Is currently in bootloader mode
en: Is in bootloader mode
he: במצב מנהל טעינה

note: TRANSLATORS: issue fixed with the release, e.g. CVE
en: Issue | Issues
he[0]: תקלה
he[1]: תקלות
he[2]: תקלות
he[3]: תקלות

note: TRANSLATORS: keyring type, e.g. GPG or PKCS7
en: Keyring
he: מחזיק מפתחות

note: TRANSLATORS: the original time/date the device was modified
en: Last modified
he: שינוי אחרון

note: TRANSLATORS: time remaining for completing firmware flash
en: Less than one minute remaining
he: נותרה פחות מדקה

note: TRANSLATORS: e.g. GPLv2+, Proprietary etc
en: License
he: רישיון

en: Linux Vendor Firmware Service (stable firmware)
he: שירות קושחת יצרנים ללינוקס (קושחה יציבה)

en: Linux Vendor Firmware Service (testing firmware)
he: שירות קושחת יצרנים ללינוקס (קושחה ניסיונית)

note: TRANSLATORS: Title: if it's tainted or not
en: Linux kernel
he: הליבה של לינוקס

note: TRANSLATORS: Title: swap space or swap partition
en: Linux swap
he: אזור החלפה של לינוקס

note: TRANSLATORS: command line option
en: List entries in dbx
he: הצגת רשומות ב־dbx

note: TRANSLATORS: command line option
en: List supported firmware updates
he: הצגת עדכוני הקושחה הנתמכים

note: TRANSLATORS: command description
en: List the available firmware types
he: הצגת סוגי הקושחות הזמינים

note: TRANSLATORS: command description
en: Lists files on the ESP
he: מציג קבצים ב־ESP

note: TRANSLATORS: parsing the firmware information
en: Loading…
he: בטעינה…

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Locked
he: נעול

note: TRANSLATORS: the release urgency
en: Low
he: נמוך

en: MEI version
he: גרסת MEI

note: TRANSLATORS: command line option
en: Manually enable specific plugins
he: להפעיל ידנית תוספים מסוימים

note: TRANSLATORS: the release urgency
en: Medium
he: בינוני

note: TRANSLATORS: remote URI
en: Metadata Signature
he: חתימת נתוני על

note: TRANSLATORS: remote URI
en: Metadata URI
he: כתובת נתוני על

note: TRANSLATORS: smallest version number installable on device
en: Minimum Version
he: גרסה מזערית

note: TRANSLATORS: command description
en: Modifies a given remote
he: משנה מרוחק נתון

en: Modify a configured remote
he: שינוי מרוחק מוגדר

en: Modify daemon configuration
he: שינוי הגדרות סוכן

note: TRANSLATORS: command description
en: Monitor the daemon for events
he: מעקב אחר הסוכן לאיתור אירועים

note: TRANSLATORS: command description
en: Mounts the ESP
he: מעגן את ה־ESP

note: TRANSLATORS: Requires a reboot to apply firmware or to reload hardware
en: Needs a reboot after installation
he: דורש הפעלה מחדש לאחר ההתקנה

note: TRANSLATORS: Requires system shutdown to apply firmware
en: Needs shutdown after installation
he: דורש כיבוי לאחר ההתקנה

note: TRANSLATORS: version number of new firmware
en: New version
he: גרסה חדשה

note: TRANSLATORS: user did not tell the tool what to do
en: No action specified!
he: לא צוינה פעולה!

note: TRANSLATORS: message letting the user know no device downgrade available * %1 is the device name
en: No downgrades for %s
he: אין שנמוכים עבור %s

note: TRANSLATORS: nothing found
en: No firmware IDs found
he: לא נמצאו מזהי קושחה

note: TRANSLATORS: nothing attached that can be upgraded
en: No hardware detected with firmware update capability
he: לא אותרה חומרה בעלת יכולת עדכון קושחה

note: TRANSLATORS: nothing found
en: No plugins found
he: לא נמצאו תוספים

note: TRANSLATORS: no repositories to download from
en: No releases available
he: אין מהדורות זמינות

note: TRANSLATORS: no repositories to download from
en: No remotes available
he: אין מרוחקים זמינים

en: No updates available for remaining devices
he: אין עדכונים זמינים להתקנים שנותרו

note: TRANSLATORS: nothing was updated offline
en: No updates were applied
he: לא הוחלו עדכונים

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Not found
he: לא נמצא

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Not supported
he: לא נתמך

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: OK
he: אישור

note: TRANSLATORS: command line option
en: Only show single PCR value
he: הצגת ערך PCR יחיד

note: TRANSLATORS: some devices can only be updated to a new semver and cannot * be downgraded or reinstalled with the existing version
en: Only version upgrades are allowed
he: מותר עדכוני גרסאות בלבד

note: TRANSLATORS: command line option
en: Output in JSON format
he: פלט במבנה JSON

note: TRANSLATORS: command line option
en: Override the default ESP path
he: מעקף נתיב ה־ESP כברירת מחדל

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: PATH
he: נתיב

note: TRANSLATORS: command description
en: Parse and show details about a firmware file
he: פענוח והצגת פרטים על קובץ קושחה

note: TRANSLATORS: reading new dbx from the update
en: Parsing dbx update…
he: עדכון ה־dbx מפוענח…

note: TRANSLATORS: reading existing dbx from the system
en: Parsing system dbx…
he: ה־dbx של המערכת מפוענח…

note: TRANSLATORS: remote filename base
en: Password
he: סיסמה

en: Payload
he: מטען

note: TRANSLATORS: console message when not using plymouth
en: Percentage complete
he: אחוזים שהושלמו

note: TRANSLATORS: prompt to apply the update
en: Perform operation?
he: לבצע פעולה?

note: TRANSLATORS: the user isn't reading the question
en: Please enter a number from 0 to %u:
he: נא למלא מספר מ־0 עד %u:

note: TRANSLATORS: the user isn't reading the question -- please don't translate * 'Y' or 'N' as these are hardcoded
en: Please enter either Y or N:
he: נא להקליד Y או N:

note: TRANSLATORS: Failed to open plugin, hey Arch users
en: Plugin dependencies missing
he: תלויות התוסף חסרות

note: TRANSLATORS: version number of previous firmware
en: Previous version
he: גרסה קודמת

en: Print the version number
he: הצגת מספר הגרסה

en: Print verbose debug statements
he: הצגת מפרט ניפוי תקלות

note: TRANSLATORS: the numeric priority
en: Priority
he: עדיפות

en: Proceed with upload?
he: להמשיך בהעלאה?

note: TRANSLATORS: a non-free software license
en: Proprietary
he: קנייני

note: TRANSLATORS: command line option
en: Query for firmware update support
he: תשאול תמיכה בעדכון קושחה

note: TRANSLATORS: command description
en: Read a firmware blob from a device
he: קריאת מקטע בינרי של קושחה מהתקן

note: TRANSLATORS: command description
en: Read firmware from device into a file
he: קריאת קושחה מהתקן לקובץ

note: TRANSLATORS: command description
en: Read firmware from one partition into a file
he: קריאת קושחה ממחיצה אחת לקובץ

note: TRANSLATORS: %1 is a device name
en: Reading from %s…
he: נקרא מתוך %s…

note: TRANSLATORS: reading from the flash chips
en: Reading…
he: מתבצעת קריאה…

note: TRANSLATORS: console message when not using plymouth
en: Rebooting…
he: מתבצעת הפעלה מחדש…

note: TRANSLATORS: command description
en: Refresh metadata from remote server
he: רענון נתוני העל משרת מרוחק

note: TRANSLATORS: message letting the user know an upgrade is available * %1 is the device name and %2 is a version string
en: Reinstall %s to %s?
he: להתקין את %s אל %s מחדש?

note: TRANSLATORS: command description
en: Reinstall current firmware on the device
he: התקנת הקושחה הנוכחית על ההתקן מחדש

note: TRANSLATORS: command description
en: Reinstall firmware on a device
he: התקנת קושחה על התקן מחדש

note: TRANSLATORS: the first replacement is a display name * e.g. "ColorHugALS" and the second is a version number * e.g. "1.2.3"
en: Reinstalling %s with %s...
he: מתקין מחדש %s עם %s...

note: TRANSLATORS: the stream of firmware, e.g. nonfree or open-source
en: Release Branch
he: ענף הפצה

note: TRANSLATORS: the server the file is coming from TRANSLATORS: remote identifier, e.g. lvfs-testing
en: Remote ID
he: מזהה מרוחק

note: TRANSLATORS: command description
en: Replace data in an existing firmware file
he: החלפת נתונים בקובץ קושחה קיים

note: TRANSLATORS: URI to send success/failure reports
en: Report URI
he: כתובת לדיווח

note: TRANSLATORS: Has been reported to a metadata server
en: Reported to remote server
he: דווח לשרת המרוחק

note: TRANSLATORS: we asked the user to choose an option and they declined
en: Request canceled
he: הבקשה בוטלה

note: TRANSLATORS: the user is using Gentoo/Arch and has screwed something up
en: Required efivarfs filesystem was not found
he: מערכת קבצים efivarfs נחוצה לא נמצאה

note: TRANSLATORS: not required for this system
en: Required hardware was not found
he: החומרה הנדרשת לא נמצאה

note: TRANSLATORS: Requires a bootloader mode to be manually enabled by the user
en: Requires a bootloader
he: דורש מנהל טעינה

note: TRANSLATORS: metadata is downloaded
en: Requires internet connection
he: דורש חיבור לאינטרנט

note: TRANSLATORS: reboot to apply the update
en: Restart now?
he: להפעיל כעת מחדש?

note: TRANSLATORS: changes only take effect on restart
en: Restart the daemon to make the change effective?
he: להפעיל את הסוכן מחדש כדי שהשינויים ייכנסו לתוקף?

note: TRANSLATORS: restarting the device to pick up new F/W
en: Restarting device…
he: ההתקן מופעל מחדש…

note: TRANSLATORS: command description
en: Return all the hardware IDs for the machine
he: החזרת כל מזהי החומרה למכונה

note: TRANSLATORS: The kernel does not support this plugin
en: Running kernel is too old
he: הליבה הפעילה ישנה מדי

note: TRANSLATORS:  this is the HSI suffix
en: Runtime Suffix
he: סיומת סביבת הרצה

note: TRANSLATORS: Title: SPI refers to the flash chip in the computer
en: SPI lock
he: נעילת SPI

note: TRANSLATORS: Title: SPI refers to the flash chip in the computer
en: SPI write
he: כתיבת SPI

note: TRANSLATORS: scheduling an update to be done on the next boot
en: Scheduling…
he: מתבצע תזמון…

en: Security hardening for HSI
he: הקשחת אבטחת מידע ל־HSI

note: TRANSLATORS: %s is a link to a website
en: See %s for more information.
he: ניתן לפנות אל %s למידע נוסף.

note: TRANSLATORS: device has been chosen by the daemon for the user
en: Selected device
he: התקן נבחר

note: TRANSLATORS: Volume has been chosen by the user
en: Selected volume
he: כרך נבחר

note: TRANSLATORS: serial number of hardware
en: Serial Number
he: מספר סידורי

en: Set one or more BIOS settings
he: שינוי הגדרה אחת או יותר ב־BIOS

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the debugging flag during update
he: הגדרת דגלון ניפוי התקלות במהלך עדכון

note: TRANSLATORS: firmware approved by the admin
en: Sets the list of approved firmware
he: הגדרת רשימת הקושחות המותרות

note: TRANSLATORS: description of a BIOS setting
en: Settings will apply after system reboots
he: ההגדרות תוחלנה לאחר הפעלת המערכת מחדש

note: TRANSLATORS: command description
en: Share firmware history with the developers
he: שיתוף היסטוריית הקושחה עם המפתחים

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show all results
he: הצגת כל התוצאות

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show client and daemon versions
he: הצגת גרסאות לקוח וסוכן

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all domains
he: להציג פרטי ניפוי תקלות לכל שמות התחום

note: TRANSLATORS: for the --verbose arg
en: Show debugging options
he: הצג אפשרויות ניפוי שגיאות

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show devices that are not updatable
he: להציג התקנים שלא ניתן לעדכן

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
he: הצגת מידע ניפוי שגיאות מורחב

note: TRANSLATORS: command description
en: Show history of firmware updates
he: הצגת היסטוריית עדכוני קושחה

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show the calculated version of the dbx
he: הצגת הגרסה המחושבת של ה־dbx

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show the debug log from the last attempted update
he: הצגת תיעוד ניפוי השגיאות מניסיון העדכון האחרון

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show the information of firmware update status
he: להציג את המידע על מצב עדכון הקושחה

note: TRANSLATORS: shutdown to apply the update
en: Shutdown now?
he: לכבות כעת?

note: TRANSLATORS: command description
en: Sign a firmware with a new key
he: לחתום על חומרה עם מפתח חדש

en: Sign data using the client certificate
he: לחתום על הנתונים בעזרת אישור הלקוח

[ctx: command-description]
note: TRANSLATORS: command description
en: Sign data using the client certificate
he: לחתום על הנתונים בעזרת אישור הלקוח

note: TRANSLATORS: command line option
en: Sign the uploaded data with the client certificate
he: לחתום על הנתונים שנשלחים עם אישור הלקוח

en: Signature
he: חתימה

note: TRANSLATORS: file size of the download
en: Size
he: גודל

note: TRANSLATORS: source (as in code) link
en: Source
he: מקור

en: Specify Vendor/Product ID(s) of DFU device
he: ציון מזהה יצרן/מוצר של התקן DFU

note: TRANSLATORS: command line option
en: Specify the dbx database file
he: ציון קובץ מסד הנתוני מסוג dbx

en: Specify the number of bytes per USB transfer
he: ציון מספר הבתים להעברה בודדת דרך USB

note: TRANSLATORS: success message -- where activation is making the new * firmware take effect, usually after updating offline
en: Successfully activated all devices
he: כל ההתקנים הופעלו בהצלחה

note: TRANSLATORS: success message -- where 'metadata' is information * about available firmware on the remote server
en: Successfully downloaded new metadata:
he: נתוני על חדשים התקבלו בהצלחה:

note: TRANSLATORS: success message
en: Successfully enabled remote
he: המרוחק הופעל בהצלחה

note: TRANSLATORS: success message
en: Successfully installed firmware
he: הקושחה הותקנה בהצלחה

note: TRANSLATORS: success message -- a per-system setting value
en: Successfully modified configuration value
he: ערך התצורה נערך בהצלחה

note: TRANSLATORS: success message for a per-remote setting change
en: Successfully modified remote
he: המרוחק נערך בהצלחה

note: TRANSLATORS: success message -- the user can do this by-hand too
en: Successfully refreshed metadata manually
he: נתוני העל התרעננו ידנית בהצלחה

note: TRANSLATORS: one line summary of device
en: Summary
he: תקציר

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Supported
he: נתמך

note: TRANSLATORS: Is found in current metadata
en: Supported on remote server
he: נתמך בשרת המרוחק

note: TRANSLATORS: Title: a better sleep state
en: Suspend-to-idle
he: השהיה למצב המתנה

note: TRANSLATORS: Title: sleep state
en: Suspend-to-ram
he: השהיה לזיכרון

note: TRANSLATORS: show and ask user to confirm -- * %1 is the old branch name, %2 is the new branch name
en: Switch branch from %s to %s?
he: לעבור ענף מ־%s אל %s?

note: TRANSLATORS: command description
en: Switch the firmware branch on the device
he: החלפת ענף הקושחה בהתקן

note: TRANSLATORS: Must be plugged into an outlet
en: System requires external power source
he: המערכת דורשת מקור חשמל חיצוני

en: Target
he: יעד

note: TRANSLATORS: command description
en: Test a device using a JSON manifest
he: בדיקת התקן עם מניפסט JSON

note: TRANSLATORS: do not translate the variables marked using $
en: The LVFS is a free service that operates as an independent legal entity and has no connection with $OS_RELEASE:NAME$. Your distributor may not have verified any of the firmware updates for compatibility with your system or connected devices. All firmware is provided only by the original equipment manufacturer.
he: ‏LVFS הוא שירות חינמי שמתפקד כיישות חוקית בלתי תלוי ואין לה שום קשר עם $OS_RELEASE:NAME$. יתכן כי המפיץ שלך לא אימת ברמת תאימות אף אחד מעדכוני הקושחה מול המערכת שלך או ההתקנים המחוברים אליה. כל הקושחה מסופקת אך ורק על ידי יצרני הציוד המקוריים.

note: TRANSLATORS: %1 is the firmware vendor, %2 is the device vendor name
en: The firmware from %s is not supplied by %s, the hardware vendor.
he: הקושחה הזאת מבית %s אינה מסופקת על ידי %s, יצרן החומרה

note: TRANSLATORS: try to help
en: The system clock has not been set correctly and downloading files may fail.
he: שעון המערכת אינו מכוון והורדת קבצים עלולה להיכשל.

note: TRANSLATORS: nothing to show
en: There are no blocked firmware files
he: אין קובצי קושחה חסומים

note: TRANSLATORS: approved firmware has been checked by * the domain administrator
en: There is no approved firmware.
he: אין קושחה שעברה אימות.

note: TRANSLATORS: unsupported build of the package
en: This package has not been validated, it may not work properly.
he: החבילה לא עברה אימות, יכול להיות שלא תעבוד כראוי.

note: TRANSLATORS: we're poking around as a power user
en: This program may only work correctly as root
he: כנראה שתוכנית זו תעבוד כראוי רק עם משתמש על (root)

en: This remote contains firmware which is not embargoed, but is still being tested by the hardware vendor. You should ensure you have a way to manually downgrade the firmware if the firmware update fails.
he: צד מרוחק זה כולל קושחה שלא נפסלה אך עדיין נבדקת על ידי ספק החומרה. עליך לוודא שיש לך דרך ידנית לשנמך את הקושחה במקרה שעדכון הקושחה נכשל.

note: TRANSLATORS: this is instructions on how to improve the HSI suffix
en: This system has HSI runtime issues.
he: למערכת יש תקלות בסביבת הרצת ה־HSI.

note: TRANSLATORS: this is instructions on how to improve the HSI security level
en: This system has a low HSI security level.
he: רמת אבטחת ה־HSI של המערכת נמוכה.

note: TRANSLATORS: description of dbxtool
en: This tool allows an administrator to apply UEFI dbx updates.
he: כלי זה מאפשר להנהלה להחיל עדכוני dbx ב־UEFI.

note: TRANSLATORS: CLI description
en: This tool allows an administrator to query and control the fwupd daemon, allowing them to perform actions such as installing or downgrading firmware.
he: כלי זה מאפשר למנהלי המערכת לתשאל ולשלוט בסוכן fwupd, הוא מאפשר להם לבצע פעולות כגון התקנת או שנמוך קושחה.

note: TRANSLATORS: CLI description
en: This tool allows an administrator to use the fwupd plugins without being installed on the host system.
he: כלי זה מאפשר להנהלה להשתמש בתוספי fwupd מבלי שיותקנו על המערכת המארחת.

note: TRANSLATORS: the user needs to stop playing with stuff
en: This tool can only be used by the root user
he: בכלי הזה יכול להשתמש רק משתמש העל

note: TRANSLATORS: CLI description
en: This tool will read and parse the TPM event log from the system firmware.
he: כלי זה יקרא ויפענח את יומן האירועים של ה־TPM מקושחת המערכת.

note: TRANSLATORS: remote type, e.g. remote or local
en: Type
he: סוג

note: TRANSLATORS: partition refers to something on disk, again, hey Arch users
en: UEFI ESP partition not detected or configured
he: מחיצת ESP של UEFI לא זוהתה או הוגדרה

note: TRANSLATORS: program name
en: UEFI Firmware Utility
he: כלי קושחת UEFI

note: TRANSLATORS: capsule updates are an optional BIOS feature
en: UEFI capsule updates not available or enabled in firmware setup
he: עדכוני כמוסה של UEFI אינם זמינים או מופעלים בתצורת הקושחה

note: TRANSLATORS: program name
en: UEFI dbx Utility
he: כלי dbx ל־UEFI

note: TRANSLATORS: system is not booted in UEFI mode
en: UEFI firmware can not be updated in legacy BIOS mode
he: אי אפשר לעדכן קושחת UEFI במצב BIOS מיושן

note: TRANSLATORS: Title: PK is the 'platform key' for the machine
en: UEFI platform key
he: מפתח פלטפורמה ב־UEFI

note: TRANSLATORS: Title: SB is a way of locking down UEFI
en: UEFI secure boot
he: טעינה מאובטחת של UEFI

note: TRANSLATORS: error message
en: Unable to connect to service
he: לא ניתן להתחבר לשירות

note: TRANSLATORS: command description
en: Unbind current driver
he: ביטול איגוד מנהל ההתקן הנוכחי

note: TRANSLATORS: we will now offer this firmware to the user
en: Unblocking firmware:
he: קושחה לא חוסמת:

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Unencrypted
he: לא מוצפן

note: TRANSLATORS: current daemon status is unknown TRANSLATORS: we don't know the license of the update TRANSLATORS: unknown release urgency TRANSLATORS: Suffix: the fallback HSI result
en: Unknown
he: לא ידוע

note: TRANSLATORS: Name of hardware
en: Unknown Device
he: התקן לא ידוע

en: Unlock the device to allow access
he: יש לשחרר את ההתקן כדי לאפשר גישה

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Unlocked
he: משוחרר

note: TRANSLATORS: command description
en: Unlocks the device for firmware access
he: משחרר את חסימת ההתקן לגישת קושחה

note: TRANSLATORS: command description
en: Unmounts the ESP
he: מנתק את ה־ESP

note: TRANSLATORS: command line option
en: Unset the debugging flag during update
he: ביטול הגדרת דגלון ניפוי התקלות במהלך עדכון

note: TRANSLATORS: error message
en: Unsupported daemon version %s, client version is %s
he: גרסת הסוכן %s אינה נתמכת, גרסת הלקוח היא %s

note: TRANSLATORS: Device is updatable in this or any other mode
en: Updatable
he: ניתן לעדכון

note: TRANSLATORS: error message from last update attempt
en: Update Error
he: שגיאת עדכון

note: TRANSLATORS: helpful messages from last update TRANSLATORS: helpful messages for the update
en: Update Message
he: הודעת עדכון

note: TRANSLATORS: hardware state, e.g. "pending"
en: Update State
he: מצב עדכון

note: TRANSLATORS: the server sent the user a small message
en: Update failure is a known issue, visit this URL for more information:
he: כשל בעדכון זאת תקלה מוכרת, יש לבקר בכתובת למידע נוסף:

note: TRANSLATORS: ask if we can update metadata
en: Update now?
he: לעדכן עכשיו?

note: TRANSLATORS: Update can only be done from offline mode
en: Update requires a reboot
he: העדכון דורש הפעלה מחדש

en: Update the stored device verification information
he: עדכון פרטי אימות ההתקן המאוחסנים

note: TRANSLATORS: command description
en: Update the stored metadata with current contents
he: עדכון נתוני העל המאוחסנים בתכנים נוכחיים

en: Updating
he: מתבצע עדכון

note: TRANSLATORS: the first replacement is a display name * e.g. "ColorHugALS" and the second and third are * version numbers e.g. "1.2.3"
en: Updating %s from %s to %s...
he: מעדכן %s מ־%s ל־%s...

note: TRANSLATORS: %1 is a device name
en: Updating %s…
he: %s מתעדכן…

note: TRANSLATORS: message letting the user know an upgrade is available * %1 is the device name and %2 and %3 are version strings
en: Upgrade %s from %s to %s?
he: לשדרג את %s מגרסה %s אל %s?

note: TRANSLATORS: how important the release is
en: Urgency
he: דחיפות

note: TRANSLATORS: explain how to get help
en: Use fwupdtool --help for help
he: יש להשתמש ב־fwupdtool --help לקבלת עזרה

note: TRANSLATORS: User has been notified
en: User has been notified
he: נשלחה הודעה למשתמש

note: TRANSLATORS: remote filename base
en: Username
he: שם משתמש

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Valid
he: תקף

note: TRANSLATORS: ESP refers to the EFI System Partition
en: Validating ESP contents…
he: תכני ה־ESP עוברים אימות…

note: TRANSLATORS: one line variant of release (e.g. 'Prerelease' or 'China')
en: Variant
he: הגוון

note: TRANSLATORS: manufacturer of hardware
en: Vendor
he: ספק

note: TRANSLATORS: verifying we wrote the firmware correctly
en: Verifying…
he: מתבצע אימות…

note: TRANSLATORS: the detected version number of the dbx
en: Version
he: גרסה

note: TRANSLATORS: this is a prefix on the console
en: WARNING
he: אזהרה

note: TRANSLATORS: waiting for device to do something
en: Waiting…
he: בהמתנה…

note: TRANSLATORS: command description
en: Watch for hardware changes
he: מעקב אחר שינויים בחומרה

note: TRANSLATORS: command description
en: Write firmware from file into device
he: כתיבת קושחה מקובץ להתקן

note: TRANSLATORS: command description
en: Write firmware from file into one partition
he: כתיבת קושחה מקובץ למחיצה אחת

note: TRANSLATORS: decompressing images from a container firmware
en: Writing file:
he: קובץ נכתב:

note: TRANSLATORS: writing to the flash chips
en: Writing…
he: מתבצעת כתיבה…

note: TRANSLATORS: %1 is the device vendor name
en: Your hardware may be damaged using this firmware, and installing this release may void any warranty with %s.
he: יכול להיות שהחומרה שלך תיפגע עקב השימוש בקושחה הזאת והתקנת המהדורה הזאת עשויה לפגוע באחריות עם %s.

note: TRANSLATORS: this is the default branch name when unset
en: default
he: בררת מחדל

note: TRANSLATORS: program name
en: fwupd TPM event log utility
he: כלי לתיעוד אירועי TPM של fwupd

note: TRANSLATORS: Title: if the fwupd plugins are all present and correct
en: fwupd plugins
he: תוספים של fwupd
