fwupd - en to hi translation catalogue (17 entries)

note: TRANSLATORS: this is a command alias, e.g. 'get-devices'
en: Alias to %s
hi: %s का उपनाम

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to update the firmware on this machine
hi: फर्मवेयर अपडेट के लिए प्रमाणीकरण चाहिए

note: TRANSLATORS: for the --verbose arg
en: Debugging Options
hi: डिबगिंग के विकल्प

note: success
en: Done!
hi: हो गया !

note: TRANSLATORS: the first replacement is a display name * e.g. "ColorHugALS" and the second and third are * version numbers e.g. "1.2.3"
en: Downgrading %s from %s to %s...
hi: %s की %s से %s तक अधोगति हो रही है

note: TRANSLATORS: exit after we've started up, used for user profiling
en: Exit after a small delay
hi: थोड़ी देरी के बाद बहार जाएँ

note: TRANSLATORS: exit straight away, used for automatic profiling
en: Exit after the engine has loaded
hi: इंजन के लोड हो जाने पर बहार जाएँ

note: TRANSLATORS: the user didn't read the man page
en: Failed to parse arguments
hi: आर्गुमेंट पार्स करने में असफल

note: TRANSLATORS: program summary
en: Firmware Update D-Bus Service
hi: फर्मवेयर अपडेट डी-बस सेवा

note: TRANSLATORS: command description
en: Get all devices that support firmware updates
hi: फर्मवेयर अपडेट का समर्थन करने वाली सभी युक्तियाँ प्राप्त करें

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets details about a firmware file
hi: फर्मवेयर फाइल की अधिक जानकारी प्राप्त करें

note: TRANSLATORS: command description
en: Install a firmware file on this hardware
hi: फर्मवेयर फाइल को इस हार्डवेयर पर स्थापित करें

note: TRANSLATORS: nothing attached that can be upgraded
en: No hardware detected with firmware update capability
hi: अपडेट की क्षमता वाला हार्डवेयर उपलब्ध नहीं

note: TRANSLATORS: the first replacement is a display name * e.g. "ColorHugALS" and the second is a version number * e.g. "1.2.3"
en: Reinstalling %s with %s...
hi: %s को %s से दोबारा स्थापित करा जा रहा है

note: TRANSLATORS: for the --verbose arg
en: Show debugging options
hi: डिबगिंग के विकल्प दिखाए

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
hi: डिबगिंग की अतिरिक्त जानकारी दिखाएँ

note: TRANSLATORS: the first replacement is a display name * e.g. "ColorHugALS" and the second and third are * version numbers e.g. "1.2.3"
en: Updating %s from %s to %s...
hi: %s को %s से %s तक अपडेट करा जा रहा है
