fwupd - en to nl translation catalogue (397 entries)

note: TRANSLATORS: more than a minute
en: %.0f minute remaining | %.0f minutes remaining
nl[0]: %.0f minuut resterend
nl[1]: %.0f minuten resterend

note: TRANSLATORS: BMC refers to baseboard management controller which * is the device that updates all the other firmware on the system
en: %s BMC Update
nl: BMC-update voor %s

note: TRANSLATORS: battery refers to the system power source
en: %s Battery Update
nl: Batterij-update voor %s

note: TRANSLATORS: the CPU microcode is firmware loaded onto the CPU * at system bootup
en: %s CPU Microcode Update
nl: CPU-microcode-update voor %s

note: TRANSLATORS: camera can refer to the laptop internal * camera in the bezel or external USB webcam
en: %s Camera Update
nl: Camera-update voor %s

note: TRANSLATORS: a specific part of hardware, * the first %s is the device name, e.g. 'Secure Boot`
en: %s Configuration Update
nl: Configuratie-update voor %s

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine, where * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Consumer ME Update
nl: Gebruikers-ME-update voor %s

note: TRANSLATORS: the controller is a device that has other devices * plugged into it, for example ThunderBolt, FireWire or USB, * the first %s is the device name, e.g. 'Intel ThunderBolt`
en: %s Controller Update
nl: Controller-update voor %s

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine (with Intel AMT), * where the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Corporate ME Update
nl: Bedrijfs-ME-update voor %s

note: TRANSLATORS: a specific part of hardware, * the first %s is the device name, e.g. 'Unifying Receiver`
en: %s Device Update
nl: Apparaat-update voor %s

note: TRANSLATORS: Video Display refers to the laptop internal display or * external monitor
en: %s Display Update
nl: Scherm-update voor %s

note: TRANSLATORS: Dock refers to the port replicator hardware laptops are * cradled in, or lowered onto
en: %s Dock Update
nl: Dock-update voor %s

note: TRANSLATORS: drive refers to a storage device, e.g. SATA disk
en: %s Drive Update
nl: Schijf-update voor %s

note: TRANSLATORS: the EC is typically the keyboard controller chip, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Embedded Controller Update
nl: Geïntegreerde controller-update voor %s

note: TRANSLATORS: a device that can read your fingerprint pattern
en: %s Fingerprint Reader Update
nl: Fingerafdruklezer-update voor %s

note: TRANSLATORS: flash refers to solid state storage, e.g. UFS or eMMC
en: %s Flash Drive Update
nl: Flashopslag-update voor %s

note: TRANSLATORS: GPU refers to a Graphics Processing Unit, e.g. * the "video card"
en: %s GPU Update
nl: GPU-update voor %s

note: TRANSLATORS: a large pressure-sensitive drawing area typically used * by artists and digital artists
en: %s Graphics Tablet Update
nl: Tekentablet-update voor %s

note: TRANSLATORS: Keyboard refers to an input device for typing
en: %s Keyboard Update
nl: Toetsenbord-update voor %s

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine, the Intel AMT thing, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s ME Update
nl: ME-update voor %s

note: TRANSLATORS: Mouse refers to a handheld input device
en: %s Mouse Update
nl: Muis-update voor %s

note: TRANSLATORS: Network Interface refers to the physical * PCI card, not the logical wired connection
en: %s Network Interface Update
nl: Netwerkinterface-update voor %s

note: TRANSLATORS: SSD refers to a Solid State Drive, e.g. non-rotating * SATA or NVMe disk
en: %s SSD Update
nl: SSD-update voor %s

note: TRANSLATORS: Storage Controller is typically a RAID or SAS adapter
en: %s Storage Controller Update
nl: Opslag-controller-update voor %s

note: TRANSLATORS: the entire system, e.g. all internal devices, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s System Update
nl: Systeem-update voor %s

note: TRANSLATORS: TPM refers to a Trusted Platform Module
en: %s TPM Update
nl: TPM-update voor %s

note: TRANSLATORS: the Thunderbolt controller is a device that * has other high speed Thunderbolt devices plugged into it; * the first %s is the system name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Thunderbolt Controller Update
nl: Thunderbolt-controller-update voor %s

note: TRANSLATORS: TouchPad refers to a flat input device
en: %s Touchpad Update
nl: Touchpad-update voor %s

note: TRANSLATORS: Dock refers to the port replicator device connected * by plugging in a USB cable -- which may or may not also provide power
en: %s USB Dock Update
nl: USB-dock-update voor %s

note: TRANSLATORS: Receiver refers to a radio device, e.g. a tiny Bluetooth * device that stays in the USB port so the wireless peripheral works
en: %s USB Receiver Update
nl: USB-ontvanger-update voor %s

note: TRANSLATORS: this is the fallback where we don't know if the release * is updating the system, the device, or a device class, or something else -- * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Update
nl: Update voor %s

note: TRANSLATORS: the device has a reason it can't update, e.g. laptop lid closed
en: %s is not currently updatable
nl: %s kan momenteel niet worden bijgewerkt

note: TRANSLATORS: Title: %s is ME kind, e.g. CSME/TXT
en: %s manufacturing mode
nl: %s-productiemodus

note: TRANSLATORS: Title: %s is ME kind, e.g. CSME/TXT
en: %s override
nl: %s-overschrijving

note: TRANSLATORS: Title: %s is ME kind, e.g. CSME/TXT
en: %s version
nl: %s-versie

note: TRANSLATORS: duration in days!
en: %u day | %u days
nl[0]: %u dag
nl[1]: %u dagen

note: TRANSLATORS: duration in minutes
en: %u hour | %u hours
nl[0]: %u uur
nl[1]: %u uur

note: TRANSLATORS: duration in minutes
en: %u minute | %u minutes
nl[0]: %u minuut
nl[1]: %u minuten

note: TRANSLATORS: duration in seconds
en: %u second | %u seconds
nl[0]: %u seconde
nl[1]: %u seconden

note: TRANSLATORS: first percentage is current value, 2nd percentage is the * lowest limit the firmware update is allowed for the update to happen
en: %u%% (threshold %u%%)
nl: %u%% (drempelwaarde: %u%%)

note: TRANSLATORS: this is shown as a suffix for obsoleted tests
en: (obsoleted)
nl: (verouderd)

note: TRANSLATORS: the user needs to do something, e.g. remove the device
en: Action Required:
nl: Actie vereist:

note: TRANSLATORS: command description
en: Activate devices
nl: Apparaten activeren

en: Activate the new firmware on the device
nl: De nieuwe firmware op het apparaat activeren

note: TRANSLATORS: shown when shutting down to switch to the new version
en: Activating firmware update
nl: Firmware-update activeren

note: TRANSLATORS: the age of the metadata
en: Age
nl: Leeftijd

note: TRANSLATORS: this is a command alias, e.g. 'get-devices'
en: Alias to %s
nl: Alias voor %s

note: TRANSLATORS: command line option
en: Allow downgrading firmware versions
nl: Downgraden van oude firmware-versies toestaan

note: TRANSLATORS: command line option
en: Allow reinstalling existing firmware versions
nl: Herinstalleren van bestaande firmware-versies toestaan

note: TRANSLATORS: command line option
en: Allow switching firmware branch
nl: Wisselen van firmware-tak toestaan

note: TRANSLATORS: is not the main firmware stream
en: Alternate branch
nl: Alternatieve tak

note: TRANSLATORS: another application is updating the device already
en: An update is in progress
nl: Een update is bezig

note: TRANSLATORS: explain why we want to reboot
en: An update requires a reboot to complete.
nl: Een update vereist een herstart om te voltooien.

note: TRANSLATORS: command line option
en: Apply firmware updates
nl: Firmware-updates toepassen

note: TRANSLATORS: command line option
en: Apply update files
nl: Updatebestanden toepassen

note: TRANSLATORS: actually sending the update to the hardware
en: Applying update…
nl: Update toepassen…

note: TRANSLATORS: approved firmware has been checked by * the domain administrator
en: Approved firmware: | Approved firmware:
nl[0]: Goedgekeurde firmware:
nl[1]: Goedgekeurde firmware:

note: TRANSLATORS: command description
en: Attach to firmware mode
nl: Aan firmware-modus vastmaken

note: TRANSLATORS: waiting for user to authenticate
en: Authenticating…
nl: Authenticeren…

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to downgrade the firmware on a removable device
nl: Om de firmware op een verwijderbaar apparaat te downgraden moet u toestemming verlenen

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to downgrade the firmware on this machine
nl: Om de firmware op deze computer te downgraden moet u toestemming verlenen

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to modify BIOS settings
nl: Authenticatie is vereist om BIOS-instellingen aan te passen

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to modify daemon configuration
nl: Authenticatie is vereist om daemon-configuratie aan te passen

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to read BIOS settings
nl: Authenticatie is vereist om BIOS-instellingen te lezen

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to switch to the new firmware version
nl: Authenticatie is vereist om naar de nieuwe firmwareversie om te schakelen

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to unlock a device
nl: Om een apparaat te ontgrendelen moet u toestemming verlenen

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to update the firmware on a removable device
nl: Om de firmware op een verwijderbaar apparaat bij te werken moet u toestemming verlenen

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to update the firmware on this machine
nl: Om de firmware op deze computer bij te werken moet u toestemming verlenen

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to update the stored checksums for the device
nl: Om de opgeslagen controlesommen op het apparaat bij te werken moet u toestemming verlenen

note: TRANSLATORS: can we JFDI?
en: Automatically upload every time?
nl: Automatisch elke keer uploaden?

note: TRANSLATORS: Title: if firmware enforces rollback protection
en: BIOS rollback protection
nl: BIOS-terugrolbescherming

note: TRANSLATORS: description of a BIOS setting
en: BIOS updates delivered via LVFS or Windows Update
nl: BIOS-updates geleverd via LVFS of Windows Update

note: TRANSLATORS: refers to the battery inside the peripheral device
en: Battery
nl: Batterij

note: TRANSLATORS: version cannot be installed due to policy
en: Blocked version
nl: Geblokkeerde versie

note: TRANSLATORS: firmware version of bootloader
en: Bootloader Version
nl: Opstartladerversie

note: TRANSLATORS: the stream of firmware, e.g. nonfree or open-source
en: Branch
nl: Tak

note: TRANSLATORS: this is to abort the interactive prompt
en: Cancel
nl: Annuleren

note: TRANSLATORS: this is when a device ctrl+c's a watch TRANSLATORS: this is from ctrl+c
en: Cancelled
nl: Geannuleerd

note: TRANSLATORS: this is when the daemon state changes
en: Changed
nl: Gewijzigd

note: TRANSLATORS: hash to that exact firmware archive TRANSLATORS: remote checksum
en: Checksum
nl: Controlesom

note: TRANSLATORS: get interactive prompt, where branch is the * supplier of the firmware, e.g. "non-free" or "free"
en: Choose branch
nl: Tak selecteren

note: TRANSLATORS: get interactive prompt
en: Choose device
nl: Apparaat kiezen

note: TRANSLATORS: get interactive prompt
en: Choose firmware
nl: Firmware kiezen

note: TRANSLATORS: get interactive prompt
en: Choose release
nl: Uitgave kiezen

note: TRANSLATORS: get interactive prompt
en: Choose the ESP:
nl: Kies de ESP:

note: TRANSLATORS: get interactive prompt
en: Choose volume
nl: Volume selecteren

note: TRANSLATORS: command description
en: Clears the results from the last update
nl: Wist de resultaten van de laatste update

note: TRANSLATORS: error message
en: Command not found
nl: De opdracht kon niet worden gevonden

note: TRANSLATORS: is not supported by the vendor
en: Community supported
nl: Ondersteund door gemeenschap

note: TRANSLATORS: when the update was built
en: Created
nl: Aanmaakmoment

note: TRANSLATORS: the release urgency
en: Critical
nl: Kritiek

note: TRANSLATORS: current value of a BIOS setting
en: Current Value
nl: Huidige waarde

note: TRANSLATORS: version number of current firmware
en: Current version
nl: Huidige versie

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: DEVICE-ID|GUID
nl: APPARAAT-ID|GUID

note: TRANSLATORS: DFU stands for device firmware update
en: DFU Utility
nl: DFU-hulpmiddel

note: TRANSLATORS: for the --verbose arg
en: Debugging Options
nl: Foutopsporingsopties

note: TRANSLATORS: decompressing the firmware file
en: Decompressing…
nl: Uitpakken...

note: TRANSLATORS: description of BIOS setting TRANSLATORS: multiline description of device
en: Description
nl: Omschrijving

note: TRANSLATORS: description of device ability
en: Device Flags
nl: Apparaat-flags

note: TRANSLATORS: ID for hardware, typically a SHA1 sum
en: Device ID
nl: Apparaat-ID

note: TRANSLATORS: this is when a device is hotplugged
en: Device added:
nl: Apparaat toegevoegd:

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low
nl: Batterij van apparaat is te leeg

note: TRANSLATORS: this is when a device has been updated
en: Device changed:
nl: Apparaat gewijzigd:

note: TRANSLATORS: emulated means we are pretending to be a different model
en: Device is emulated
nl: Apparaat is geëmuleerd

note: TRANSLATORS: Is locked and can be unlocked
en: Device is locked
nl: Apparaat is vergrendeld

note: TRANSLATORS: currently unreachable, perhaps because it is in a lower power state * or is out of wireless range
en: Device is unreachable
nl: Apparaat is onbereikbaar

note: TRANSLATORS: this is when a device is hotplugged
en: Device removed:
nl: Apparaat verwijderd:

note: TRANSLATORS: command line option
en: Device update method
nl: Updatemethode voor apparaat

note: TRANSLATORS: message letting the user know no device * upgrade available due to missing on LVFS TRANSLATORS: message letting the user know no * device upgrade available due to missing on LVFS
en: Devices with no available firmware updates:
nl: Apparaten zonder beschikbare firmware-updates:

note: TRANSLATORS: message letting the user know no device upgrade available TRANSLATORS: message letting the user know no device upgrade * available
en: Devices with the latest available firmware version:
nl: Apparaten met de nieuwste beschikbare firmware-versie:

note: TRANSLATORS: Plugin is inactive and not used TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

note: TRANSLATORS: command line option
en: Display version
nl: Versie tonen

note: TRANSLATORS: the OS the release was tested on
en: Distribution
nl: Distributie

note: TRANSLATORS: success success
en: Done!
nl: Afgerond!

note: TRANSLATORS: the first replacement is a display name * e.g. "ColorHugALS" and the second and third are * version numbers e.g. "1.2.3"
en: Downgrading %s from %s to %s...
nl: Bezig met downgraden van %s van %s naar %s...

note: TRANSLATORS: %1 is a device name
en: Downgrading %s…
nl: %s downgraden…

note: TRANSLATORS: command description
en: Download a file
nl: Bestand downloaden

note: TRANSLATORS: downloading from a remote server
en: Downloading…
nl: Downloaden…

note: TRANSLATORS: command description
en: Dump SMBIOS data from a file
nl: SMBIOS-gegevens vanuit een bestand dumpen

note: TRANSLATORS: length of time the update takes to apply
en: Duration
nl: Duur

note: TRANSLATORS: ESP is EFI System Partition
en: ESP specified was not valid
nl: Opgegeven ESP is niet geldig

note: TRANSLATORS: this device is not actually real
en: Emulated
nl: Geëmuleerd

note: TRANSLATORS: Title: if we are emulating a different host
en: Emulated host
nl: Geëmuleerde host

en: Enable
nl: Inschakelen

note: TRANSLATORS: a remote here is like a 'repo' or software source
en: Enable new remote?
nl: Nieuwe remote inschakelen?

note: TRANSLATORS: Turn on the remote
en: Enable this remote?
nl: Deze remote inschakelen?

note: TRANSLATORS: Plugin is active and in use TRANSLATORS: if the remote is enabled TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Enabled
nl: Ingeschakeld

note: TRANSLATORS: Plugin is active only if hardware is found
en: Enabled if hardware matches
nl: Ingeschakeld als hardware overeenkomt

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Encrypted
nl: Versleuteld

note: TRANSLATORS: Title: Memory contents are encrypted, e.g. Intel TME
en: Encrypted RAM
nl: Versleuteld geheugen

note: TRANSLATORS: The BIOS setting can only be changed to fixed values
en: Enumeration
nl: Opsomming

note: TRANSLATORS: command description
en: Erase all firmware update history
nl: Alle firmware-updategeschiedenis wissen

note: TRANSLATORS: erasing contents of the flash chips
en: Erasing…
nl: Wissen…

note: TRANSLATORS: exit after we've started up, used for user profiling
en: Exit after a small delay
nl: Afsluiten na een korte vertraging

note: TRANSLATORS: exit straight away, used for automatic profiling
en: Exit after the engine has loaded
nl: Afsluiten nadat de engine geladen is

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILE
nl: BESTAND

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILE [DEVICE-ID|GUID]
nl: BESTAND [APPARAAT-ID|GUID]

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME
nl: BESTANDSNAAM

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME DEVICE-ID
nl: BESTANDSNAAM APPARAAT-ID

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME [DEVICE-ID|GUID]
nl: BESTANDSNAAM [APPARAAT-ID|GUID]

note: TRANSLATORS: the update state of the specific device
en: Failed
nl: Mislukt

note: TRANSLATORS: dbx file failed to be applied as an update
en: Failed to apply update
nl: Update toepassen mislukt

note: TRANSLATORS: we could not talk to the fwupd daemon TRANSLATORS: could not contact the fwupd service over D-Bus
en: Failed to connect to daemon
nl: Verbinden met daemon mislukt

note: TRANSLATORS: we could not install for some reason
en: Failed to install firmware update
nl: Firmware-update installeren mislukt

note: TRANSLATORS: quirks are device-specific workarounds
en: Failed to load quirks
nl: Eigenaardigheden laden mislukt

note: TRANSLATORS: another fwupdtool instance is already running
en: Failed to lock
nl: Vergrendelen mislukt

note: TRANSLATORS: the user didn't read the man page
en: Failed to parse arguments
nl: Het doorvoeren van argumenten is mislukt

note: TRANSLATORS: failed to read measurements file
en: Failed to parse file
nl: Bestand parsen mislukt

note: TRANSLATORS: the user didn't read the man page
en: Failed to parse flags for --filter
nl: Flags voor ‘--filter’ parsen mislukt

note: TRANSLATORS: we could not reboot for some reason
en: Failed to reboot
nl: Herstarten mislukt

note: TRANSLATORS: we could not talk to plymouth
en: Failed to set splash mode
nl: Splash-modus instellen mislukt

note: TRANSLATORS: item is FALSE
en: False
nl: Onwaar

note: TRANSLATORS: filename of the local file
en: Filename
nl: Bestandsnaam

note: TRANSLATORS: user did not include a filename parameter
en: Filename required
nl: Bestandsnaam vereist

note: TRANSLATORS: Title: if we can verify the firmware checksums
en: Firmware Attestation
nl: Firmware-attestatie

note: TRANSLATORS: Title: firmware refers to the flash chip in the computer
en: Firmware BIOS Descriptor
nl: Firmware-BIOS-descriptor

note: TRANSLATORS: Title: SPI refers to the flash chip in the computer
en: Firmware BIOS Region
nl: Firmware-BIOS-regio

note: TRANSLATORS: program summary
en: Firmware Update D-Bus Service
nl: Firmware Update D-Bus-dienst

note: TRANSLATORS: Title: if the fwupd plugins are all present and correct
en: Firmware Updater Verification
nl: Firmware-updater-verificatie

note: TRANSLATORS: Title: if firmware updates are available
en: Firmware Updates
nl: Firmware-updates

note: TRANSLATORS: program name
en: Firmware Utility
nl: Firmware-hulpmiddel

note: TRANSLATORS: Title: firmware refers to the flash chip in the computer
en: Firmware Write Protection
nl: Firmware-schrijfbescherming

note: TRANSLATORS: Title: firmware refers to the flash chip in the computer
en: Firmware Write Protection Lock
nl: Firmware-schrijfbeschermingsvergrendeling

note: TRANSLATORS: Title: if we can verify the firmware checksums
en: Firmware attestation
nl: Firmware-attestatie

note: TRANSLATORS: Title: if firmware updates are available
en: Firmware updates
nl: Firmware-updates

en: Force the action ignoring all warnings
nl: De actie forceren en alle waarschuwingen negeren

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Found
nl: Gevonden

note: TRANSLATORS: title text, shown as a warning
en: Full Disk Encryption Detected
nl: Volledige schijfversleuteling gedetecteerd

note: TRANSLATORS: Title: if the part has been fused
en: Fused Platform
nl: Zekeringsplatform

note: TRANSLATORS: global ID common to all similar hardware
en: GUID | GUIDs
nl[0]: GUID
nl[1]: GUID's

en: Get BIOS settings
nl: BIOS-instellingen verkrijgen

note: TRANSLATORS: command description
en: Get all device flags supported by fwupd
nl: Alle apparaat-flags ondersteund door fwupd verkrijgen

note: TRANSLATORS: command description
en: Get all devices that support firmware updates
nl: Alle apparaten verkrijgen die firmware-updates ondersteunen

note: TRANSLATORS: command description
en: Get all enabled plugins registered with the system
nl: Alle ingeschakelde plug-ins geregistreerd op het systeem verkrijgen

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets details about a firmware file
nl: Verkrijgt details over een firmware-bestand

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the list of updates for connected hardware
nl: Verkrijgt een lijst van updates voor verbonden hardware

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the results from the last update
nl: Verkrijgt de resultaten van de laatste update

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: HWIDS-FILE
nl: HWIDS-BESTAND

note: TRANSLATORS: the release urgency
en: High
nl: Hoog

note: TRANSLATORS: title for host security events
en: Host Security Events
nl: Host-beveiligingsgebeurtenissen

note: TRANSLATORS: error message for unsupported feature
en: Host Security ID (HSI) is not supported
nl: Host-beveiligings-ID (HSI) wordt niet ondersteund

note: TRANSLATORS: success, so say thank you to the user
en: Host Security ID attributes uploaded successfully, thanks!
nl: Kenmerken van host-beveiligings-ID succesvol geüpload, bedankt!

note: TRANSLATORS: this is a string like 'HSI:2-U'
en: Host Security ID:
nl: Host-beveiligings-ID:

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: IOMMU device protection disabled
nl: IOMMU-apparaatbeveiliging uitgeschakeld

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: IOMMU device protection enabled
nl: IOMMU-apparaatbeveiliging ingeschakeld

note: TRANSLATORS: daemon is inactive
en: Idle…
nl: Slaapt...

note: TRANSLATORS: length of time the update takes to apply
en: Install Duration
nl: Installatietijd

en: Install old version of signed system firmware
nl: Oude versie van ondertekende systeemfirmware installeren

en: Install old version of unsigned system firmware
nl: Oude versie van niet-ondertekende systeemfirmware installeren

en: Install signed device firmware
nl: Ondertekende apparaatfirmware installeren

en: Install signed system firmware
nl: Ondertekende systeemfirmware installeren

en: Install unsigned device firmware
nl: Niet-ondertekende apparaatfirmware installeren

en: Install unsigned system firmware
nl: Niet-ondertekende systeemfirmware installeren

note: TRANSLATORS: console message when no Plymouth is installed
en: Installing Firmware…
nl: Firmware installeren…

note: TRANSLATORS: this is shown when updating the firmware after the reboot
en: Installing firmware update…
nl: Firmware-update installeren…

note: TRANSLATORS: %1 is a device name
en: Installing on %s…
nl: Installeren op %s…

note: TRANSLATORS: The BIOS setting only accepts integers in a fixed range
en: Integer
nl: Geheel getal

note: TRANSLATORS: Device cannot be removed easily
en: Internal device
nl: Intern apparaat

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Invalid
nl: Ongeldig

note: TRANSLATORS: error message
en: Invalid arguments
nl: Ongeldige argumenten

note: TRANSLATORS: issue fixed with the release, e.g. CVE
en: Issue | Issues
nl[0]: Probleem
nl[1]: Problemen

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: KEY,VALUE
nl: SLEUTEL,WAARDE

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Kernel is no longer tainted
nl: Kernel is niet langer aangetast

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Kernel is tainted
nl: Kernel is aangetast

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Kernel lockdown disabled
nl: Kernel-lockdown uitgeschakeld

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Kernel lockdown enabled
nl: Kernel-lockdown ingeschakeld

note: TRANSLATORS: keyring type, e.g. GPG or PKCS7
en: Keyring
nl: Sleutelbos

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: LOCATION
nl: LOCATIE

note: TRANSLATORS: the original time/date the device was modified
en: Last modified
nl: Laatst bewerkt

note: TRANSLATORS: time remaining for completing firmware flash
en: Less than one minute remaining
nl: Minder dan één minuut resterend

note: TRANSLATORS: e.g. GPLv2+, Proprietary etc
en: License
nl: Licentie

en: Linux Vendor Firmware Service (stable firmware)
nl: Linux Vendor Firmware Service (stabiele firmware)

en: Linux Vendor Firmware Service (testing firmware)
nl: Linux Vendor Firmware Service (test-firmware)

note: TRANSLATORS: Title: if it's tainted or not
en: Linux kernel
nl: Linux-kernel

note: TRANSLATORS: Title: lockdown is a security mode of the kernel
en: Linux kernel lockdown
nl: Linux-kernellockdown

note: TRANSLATORS: Title: swap space or swap partition
en: Linux swap
nl: Linux-wisselgeheugen

note: TRANSLATORS: command line option
en: List supported firmware updates
nl: Ondersteunde firmware-updates opsommen

note: TRANSLATORS: parsing the firmware information
en: Loading…
nl: Laden...

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Locked
nl: Vergrendeld

note: TRANSLATORS: the release urgency
en: Low
nl: Laag

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine, and key refer * to the private/public key used to secure loading of firmware
en: MEI key manifest
nl: MEI-sleutelmanifest

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine
en: MEI manufacturing mode
nl: MEI-productiemodus

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine, and the * "override" is the physical PIN that can be driven to * logic high -- luckily it is probably not accessible to * end users on consumer boards
en: MEI override
nl: MEI-overschrijving

en: MEI version
nl: MEI-versie

note: TRANSLATORS: command line option
en: Manually enable specific plugins
nl: Handmatig specifieke plug-ins inschakelen

note: TRANSLATORS: Longest valid string for BIOS setting
en: Maximum length
nl: Maximumlengte

note: TRANSLATORS: Highest valid integer for BIOS setting
en: Maximum value
nl: Maximumwaarde

note: TRANSLATORS: the release urgency
en: Medium
nl: Gemiddeld

note: TRANSLATORS: smallest version number installable on device
en: Minimum Version
nl: Minimumversie

note: TRANSLATORS: Shortest valid string for BIOS setting
en: Minimum length
nl: Minimumlengte

note: TRANSLATORS: Lowest valid integer for BIOS setting
en: Minimum value
nl: Minimumwaarde

en: Modify a configured remote
nl: Geconfigureerde remote aanpassen

en: Modify daemon configuration
nl: Daemon-configuratie aanpassen

note: TRANSLATORS: command description
en: Monitor the daemon for events
nl: De achtergrondservice controleren op gebeurtenissen

note: TRANSLATORS: Requires a reboot to apply firmware or to reload hardware
en: Needs a reboot after installation
nl: Vereist een herstart na installatie

note: TRANSLATORS: the update state of the specific device
en: Needs reboot
nl: Vereist herstart

note: TRANSLATORS: Requires system shutdown to apply firmware
en: Needs shutdown after installation
nl: Vereist afsluiten na installatie

note: TRANSLATORS: version number of new firmware
en: New version
nl: Nieuwe versie

note: TRANSLATORS: user did not tell the tool what to do
en: No action specified!
nl: Geen actie opgegeven!

note: TRANSLATORS: nothing found
en: No firmware IDs found
nl: Geen firmware-ID's gevonden

note: TRANSLATORS: nothing attached that can be upgraded
en: No hardware detected with firmware update capability
nl: Geen hardware aangetroffen die in staat is firmware bij te werken

note: TRANSLATORS: nothing found
en: No plugins found
nl: Geen plug-ins gevonden

note: TRANSLATORS: no repositories to download from
en: No releases available
nl: Geen uitgaven beschikbaar

note: TRANSLATORS: no repositories to download from
en: No remotes available
nl: Geen remotes beschikbaar

note: TRANSLATORS: this is an error string
en: No updatable devices
nl: Geen apparaten die kunnen worden bijgewerkt

note: TRANSLATORS: this is an error string
en: No updates available
nl: Geen updates beschikbaar

en: No updates available for remaining devices
nl: Geen updates beschikbaar voor resterende apparaten

note: TRANSLATORS: nothing was updated offline
en: No updates were applied
nl: Er zijn geen updates toegepast

note: TRANSLATORS: version cannot be installed due to policy
en: Not approved
nl: Niet goedgekeurd

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Not found
nl: Niet gevonden

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Not supported
nl: Niet ondersteund

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: OK
nl: Oké

note: TRANSLATORS: the firmware old version
en: Old version
nl: Oude versie

note: TRANSLATORS: command line option
en: Output in JSON format
nl: Uitvoer in JSON-formaat

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: PATH
nl: PAD

note: TRANSLATORS: reading new dbx from the update
en: Parsing dbx update…
nl: dbx-update parsen…

note: TRANSLATORS: reading existing dbx from the system
en: Parsing system dbx…
nl: Systeem-dbx parsen…

note: TRANSLATORS: remote filename base
en: Password
nl: Wachtwoord

en: Payload
nl: Inhoud

note: TRANSLATORS: the update state of the specific device
en: Pending
nl: Afwachtend

note: TRANSLATORS: console message when not using plymouth
en: Percentage complete
nl: Percentage voltooid

note: TRANSLATORS: prompt to apply the update
en: Perform operation?
nl: Handeling uitvoeren?

note: TRANSLATORS: Title: Allows debugging of parts using proprietary hardware
en: Platform Debugging
nl: Platform-foutopsporing

note: TRANSLATORS: Title: Allows debugging of parts using proprietary hardware
en: Platform debugging
nl: Platform-foutopsporing

note: TRANSLATORS: the user isn't reading the question
en: Please enter a number from 0 to %u:
nl: Voer een getal in tussen 0 en %u:

note: TRANSLATORS: Possible values for a bios setting
en: Possible Values
nl: Mogelijke waarden

note: TRANSLATORS: version number of previous firmware
en: Previous version
nl: Vorige versie

en: Print the version number
nl: Versienummer afdrukken

note: TRANSLATORS: the numeric priority
en: Priority
nl: Prioriteit

note: TRANSLATORS: reasons the device is not updatable
en: Problems
nl: Problemen

en: Proceed with upload?
nl: Doorgaan met uploaden?

note: TRANSLATORS: Title: if firmware enforces rollback protection
en: Processor rollback protection
nl: Processor-terugrolbescherming

note: TRANSLATORS: a non-free software license
en: Proprietary
nl: Propriëtair

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: REMOTE-ID KEY VALUE
nl: REMOTE-ID SLEUTEL WAARDE

note: TRANSLATORS: BIOS setting is read only
en: Read Only
nl: Alleen-lezen

note: TRANSLATORS: command description
en: Read firmware from device into a file
nl: Firmware van het apparaat uitlezen naar een bestand

note: TRANSLATORS: command description
en: Read firmware from one partition into a file
nl: Firmware van één partitie uitlezen naar een bestand

note: TRANSLATORS: %1 is a device name
en: Reading from %s…
nl: Lezen van %s…

note: TRANSLATORS: reading from the flash chips
en: Reading…
nl: Lezen…

note: TRANSLATORS: console message when not using plymouth
en: Rebooting…
nl: Herstarten…

note: TRANSLATORS: command description
en: Refresh metadata from remote server
nl: Metadata verversen vanuit externe server

note: TRANSLATORS: command description
en: Reinstall firmware on a device
nl: Firmware op een apparaat herinstalleren

note: TRANSLATORS: the first replacement is a display name * e.g. "ColorHugALS" and the second is a version number * e.g. "1.2.3"
en: Reinstalling %s with %s...
nl: Bezig met herinstalleren van %s met %s...

note: TRANSLATORS: the stream of firmware, e.g. nonfree or open-source
en: Release Branch
nl: Uitgavetak

note: TRANSLATORS: release attributes
en: Release Flags
nl: Uitgave-flags

note: TRANSLATORS: command description
en: Replace data in an existing firmware file
nl: Gegevens vervangen in een bestaand firmwarebestand

note: TRANSLATORS: Has been reported to a metadata server
en: Reported to remote server
nl: Gemeld aan externe server

note: TRANSLATORS: we asked the user to choose an option and they declined
en: Request canceled
nl: Verzoek geannuleerd

note: TRANSLATORS: not required for this system
en: Required hardware was not found
nl: Vereiste hardware is niet gevonden

note: TRANSLATORS: Requires a bootloader mode to be manually enabled by the user
en: Requires a bootloader
nl: Vereist een opstartlader

note: TRANSLATORS: metadata is downloaded
en: Requires internet connection
nl: Vereist internetverbinding

note: TRANSLATORS: reboot to apply the update
en: Restart now?
nl: Nu herstarten?

note: TRANSLATORS: restarting the device to pick up new F/W
en: Restarting device…
nl: Herstarten apparaat...

note: TRANSLATORS:  this is the HSI suffix
en: Runtime Suffix
nl: Runtime-achtervoegsel

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: SETTING VALUE
nl: INSTELLING WAARDE

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: SETTING1 VALUE1 [SETTING2] [VALUE2]
nl: INSTELLING1 WAARDE1 [INSTELLING2] [WAARDE2]

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: SUBSYSTEM DRIVER [DEVICE-ID|GUID]
nl: SUBSYSTEEM STUURPROGRAMMA [APPARAAT-ID|GUID]

note: TRANSLATORS: command line option
en: Schedule installation for next reboot when possible
nl: De installatie inplannen voor de volgende herstart, indien mogelijk

note: TRANSLATORS: scheduling an update to be done on the next boot
en: Scheduling…
nl: Inplannen...

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Secure Boot disabled
nl: Veilig opstarten uitgeschakeld

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Secure Boot enabled
nl: Veilig opstarten ingeschakeld

note: TRANSLATORS: the %1 is a URL to a wiki page
en: See %s for more details.
nl: Zie %s voor meer details.

note: TRANSLATORS: %s is a link to a website
en: See %s for more information.
nl: Zie %s voor meer informatie.

note: TRANSLATORS: device has been chosen by the daemon for the user
en: Selected device
nl: Geselecteerd apparaat

note: TRANSLATORS: Volume has been chosen by the user
en: Selected volume
nl: Geselecteerd volume

note: TRANSLATORS: serial number of hardware
en: Serial Number
nl: Serienummer

note: TRANSLATORS: Configured a BIOS setting to a value
en: Set BIOS setting '%s' using '%s'.
nl: BIOS-instelling ‘%s’ ingesteld op ‘%s’

en: Set one or more BIOS settings
nl: Eén of meerdere BIOS-instellingen aanpassen

note: TRANSLATORS: firmware approved by the admin
en: Sets the list of approved firmware
nl: Stelt de lijst met goedgekeurde firmware in

note: TRANSLATORS: type of BIOS setting
en: Setting type
nl: Instellingstype

note: TRANSLATORS: description of a BIOS setting
en: Settings will apply after system reboots
nl: Instellingen worden toegepast na herstarten van het systeem

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show all results
nl: Alle resultaten tonen

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show client and daemon versions
nl: Client- en daemon-versies tonen

note: TRANSLATORS: for the --verbose arg
en: Show debugging options
nl: Foutopsporingsopties weergeven

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show devices that are not updatable
nl: Apparaten tonen die niet kunnen worden bijgewerkt

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
nl: Extra foutopsporingsinformatie weergeven

note: TRANSLATORS: command description
en: Show history of firmware updates
nl: Geschiedenis van firmware-updates tonen

note: TRANSLATORS: shutdown to apply the update
en: Shutdown now?
nl: Nu afsluiten?

note: TRANSLATORS: command description
en: Sign a firmware with a new key
nl: Firmware met een nieuwe sleutel ondertekenen

en: Signature
nl: Handtekening

note: TRANSLATORS: firmware is verified on-device the payload using strong crypto
en: Signed Payload
nl: Ondertekende inhoud

note: TRANSLATORS: file size of the download
en: Size
nl: Grootte

note: TRANSLATORS: source (as in code) link
en: Source
nl: Bron

note: TRANSLATORS: The BIOS setting accepts strings
en: String
nl: Tekenreeks

note: TRANSLATORS: the update state of the specific device
en: Success
nl: Voltooid

note: TRANSLATORS: success message
en: Successfully installed firmware
nl: Firmware succesvol geïnstalleerd

note: TRANSLATORS: success message -- where the user has uploaded * success and/or failure reports to the remote server
en: Successfully uploaded %u report | Successfully uploaded %u reports
nl[0]: %u rapport succesvol geüpload
nl[1]: %u rapporten succesvol geüpload

note: TRANSLATORS: success message when user verified device checksums
en: Successfully verified device checksums
nl: Apparaat-controlesommen succesvol geverifieerd

note: TRANSLATORS: one line summary of device
en: Summary
nl: Samenvatting

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Supported
nl: Ondersteund

note: TRANSLATORS: Title: if fwupd supports HSI on this chip
en: Supported CPU
nl: Ondersteunde CPU

note: TRANSLATORS: Is found in current metadata
en: Supported on remote server
nl: Ondersteund op externe server

note: TRANSLATORS: show and ask user to confirm -- * %1 is the old branch name, %2 is the new branch name
en: Switch branch from %s to %s?
nl: Tak wisselen van %s naar %s?

note: TRANSLATORS: command description
en: Switch the firmware branch on the device
nl: Firmware-tak van het apparaat wisselen

note: TRANSLATORS: Must be plugged into an outlet
en: System requires external power source
nl: Systeem vereist externe voedingsbron

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: TEXT
nl: TEKST

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Tainted
nl: Aangetast

en: Target
nl: Doel

note: TRANSLATORS: when the release was tested
en: Tested
nl: Getest

note: TRANSLATORS: the %s is a vendor name, e.g. Lenovo
en: Tested by %s
nl: Getest door %s

note: TRANSLATORS: now list devices with unfixed high-priority issues
en: There are devices with issues:
nl: Er zijn apparaten met problemen:

note: TRANSLATORS: error message
en: This system doesn't support firmware settings
nl: Dit systeem ondersteunt firmware-instellingen niet

note: TRANSLATORS: this is instructions on how to improve the HSI suffix
en: This system has HSI runtime issues.
nl: Dit systeem heeft HSI-runtimeproblemen.

note: TRANSLATORS: this is instructions on how to improve the HSI security level
en: This system has a low HSI security level.
nl: Dit systeem heeft een laag HSI-beveiligingsniveau.

note: TRANSLATORS: item is TRUE
en: True
nl: Waar

note: TRANSLATORS: We verified the metadata against the server
en: Trusted metadata
nl: Vertrouwde metagegevens

note: TRANSLATORS: We verified the payload against the server
en: Trusted payload
nl: Vertrouwde inhoud

note: TRANSLATORS: program name
en: UEFI Firmware Utility
nl: UEFI-firmwaregereedschap

note: TRANSLATORS: error message
en: Unable to find attribute
nl: Kan eigenschap niet vinden

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Unencrypted
nl: Niet-versleuteld

note: TRANSLATORS: current daemon status is unknown TRANSLATORS: we don't know the license of the update TRANSLATORS: unknown release urgency TRANSLATORS: Suffix: the fallback HSI result
en: Unknown
nl: Onbekend

note: TRANSLATORS: Name of hardware
en: Unknown Device
nl: Onbekend apparaat

en: Unlock the device to allow access
nl: Ontgrendel het apparaat om toegang te verlenen

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Unlocked
nl: Ontgrendeld

note: TRANSLATORS: command description
en: Unlocks the device for firmware access
nl: Ontgrendelt het apparaat voor firmware-toegang

note: TRANSLATORS: firmware payload is unsigned and it is possible to modify it
en: Unsigned Payload
nl: Niet-ondertekende inhoud

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Untainted
nl: Onaangetast

note: TRANSLATORS: Device is updatable in this or any other mode
en: Updatable
nl: Kan worden bijgewerkt

note: TRANSLATORS: error message from last update attempt
en: Update Error
nl: Updatefout

note: TRANSLATORS: helpful image for the update
en: Update Image
nl: Update-afbeelding

note: TRANSLATORS: helpful messages from last update TRANSLATORS: helpful messages for the update
en: Update Message
nl: Update-bericht

note: TRANSLATORS: hardware state, e.g. "pending"
en: Update State
nl: Update-toestand

note: TRANSLATORS: ask if we can update metadata
en: Update now?
nl: Nu bijwerken?

note: TRANSLATORS: Update can only be done from offline mode
en: Update requires a reboot
nl: Update vereist een herstart

en: Update the stored device verification information
nl: Opgeslagen apparaatverificatie-informatie bijwerken

en: Updating
nl: Bijwerken

note: TRANSLATORS: the first replacement is a display name * e.g. "ColorHugALS" and the second and third are * version numbers e.g. "1.2.3"
en: Updating %s from %s to %s...
nl: Bezig met bijwerken van %s van %s naar %s...

note: TRANSLATORS: %1 is a device name
en: Updating %s…
nl: %s bijwerken…

note: TRANSLATORS: how important the release is
en: Urgency
nl: Urgentie

note: TRANSLATORS: explain how to get help, * where $1 is something like 'fwupdmgr --help'
en: Use %s for help
nl: Gebruik %s voor hulp

note: TRANSLATORS: CTRL^C [holding control, and then pressing C] will exit the program
en: Use CTRL^C to cancel.
nl: Gebruik Ctrl-C om te annuleren

note: TRANSLATORS: explain how to get help
en: Use fwupdtool --help for help
nl: Gebruik ‘fwupdtool --help’ voor hulp

note: TRANSLATORS: remote filename base
en: Username
nl: Gebruikersnaam

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Valid
nl: Geldig

note: TRANSLATORS: ESP refers to the EFI System Partition
en: Validating ESP contents…
nl: ESP-inhoud valideren…

note: TRANSLATORS: manufacturer of hardware
en: Vendor
nl: Leverancier

note: TRANSLATORS: verifying we wrote the firmware correctly
en: Verifying…
nl: Valideren...

note: TRANSLATORS: the detected version number of the dbx
en: Version
nl: Versie

note: TRANSLATORS: the fwupd version the release was tested on
en: Version[fwupd]
nl: Versie[fwupd]

note: TRANSLATORS: this is a prefix on the console
en: WARNING
nl: WAARSCHUWING

note: TRANSLATORS: waiting for device to do something
en: Waiting…
nl: Wachten…

note: TRANSLATORS: command description
en: Watch for hardware changes
nl: Hardware-wijzigingen bijhouden

note: TRANSLATORS: command description
en: Write firmware from file into device
nl: Firmware van een bestand naar een apparaat schrijven

note: TRANSLATORS: command description
en: Write firmware from file into one partition
nl: Firmware van een bestand naar één partitie schrijven

note: TRANSLATORS: decompressing images from a container firmware
en: Writing file:
nl: Bestand schrijven:

note: TRANSLATORS: writing to the flash chips
en: Writing…
nl: Schrijven...

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [CHECKSUM]
nl: [CONTROLESOM]

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [DEVICE-ID|GUID]
nl: [APPARAAT-ID|GUID]

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [DEVICE-ID|GUID] [BRANCH]
nl: [APPARAAT-ID|GUID] [TAK]

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [DEVICE-ID|GUID] [VERSION]
nl: [APPARAAT-ID|GUID] [VERSIE]

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [FILENAME1] [FILENAME2]
nl: [BESTANDSNAAM1][BESTANDSNAAM2]

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [REASON]
nl: [REDEN]

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [SETTING1] [ SETTING2]...
nl: [INSTELLING1] [INSTELLING2]…

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [SETTING1] [SETTING2] [--no-authenticate]
nl: [INSTELLING1] [INSTELLING2] [--no-authenticate]

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [SMBIOS-FILE|HWIDS-FILE]
nl: [SMBIOS-BESTAND|HWIDS-BESTAND]

note: TRANSLATORS: this is the default branch name when unset
en: default
nl: standaard

note: TRANSLATORS: Title: if the fwupd plugins are all present and correct
en: fwupd plugins
nl: fwupd-plug-ins
