fwupd - en to uk translation catalogue (829 entries)

note: TRANSLATORS: more than a minute
en: %.0f minute remaining | %.0f minutes remaining
uk[0]: Лишилася %.0f хвилина
uk[1]: Лишилося %.0f хвилини
uk[2]: Лишилося %.0f хвилин
uk[3]: Лишилася %.0f хвилина

note: TRANSLATORS: BMC refers to baseboard management controller which * is the device that updates all the other firmware on the system
en: %s BMC Update
uk: Оновлення BMC %s

note: TRANSLATORS: battery refers to the system power source
en: %s Battery Update
uk: Оновлення для акумуляторів %s

note: TRANSLATORS: the CPU microcode is firmware loaded onto the CPU * at system boot-up
en: %s CPU Microcode Update
uk: Оновлення мікропрограми процесора %s

note: TRANSLATORS: camera can refer to the laptop internal * camera in the bezel or external USB webcam
en: %s Camera Update
uk: Оновлення для камери %s

note: TRANSLATORS: a specific part of hardware, * the first %s is the device name, e.g. 'Secure Boot`
en: %s Configuration Update
uk: Оновлення налаштувань %s

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine, where * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Consumer ME Update
uk: Оновлення %s Consumer ME

note: TRANSLATORS: the controller is a device that has other devices * plugged into it, for example ThunderBolt, FireWire or USB, * the first %s is the device name, e.g. 'Intel ThunderBolt`
en: %s Controller Update
uk: Оновлення для контролера %s

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine (with Intel AMT), * where the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Corporate ME Update
uk: Оновлення %s Corporate ME

note: TRANSLATORS: a specific part of hardware, * the first %s is the device name, e.g. 'Unifying Receiver`
en: %s Device Update
uk: Оновлення для пристрою %s

note: TRANSLATORS: Video Display refers to the laptop internal display or * external monitor
en: %s Display Update
uk: Оновлення дисплея %s

note: TRANSLATORS: Dock refers to the port replicator hardware laptops are * cradled in, or lowered onto
en: %s Dock Update
uk: Оновлення станції %s

note: TRANSLATORS: drive refers to a storage device, e.g. SATA disk
en: %s Drive Update
uk: Оновлення для диска %s

note: TRANSLATORS: the EC is typically the keyboard controller chip, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Embedded Controller Update
uk: Оновлення для вбудованого контролера %s

note: TRANSLATORS: a device that can read your fingerprint pattern
en: %s Fingerprint Reader Update
uk: Оновлення зчитувача відбитків %s

note: TRANSLATORS: flash refers to solid state storage, e.g. UFS or eMMC
en: %s Flash Drive Update
uk: Оновлення для флеш-диска %s

note: TRANSLATORS: GPU refers to a Graphics Processing Unit, e.g. * the "video card"
en: %s GPU Update
uk: Оновлення для відеокартки %s

note: TRANSLATORS: a large pressure-sensitive drawing area typically used * by artists and digital artists
en: %s Graphics Tablet Update
uk: Оновлення графічного планшета %s

note: TRANSLATORS: two miniature speakers attached to your ears
en: %s Headphones Update
uk: %s Оновлення для навушників

note: TRANSLATORS: headphones with an integrated microphone
en: %s Headset Update
uk: %s Оновлення для гарнітури

note: TRANSLATORS: an input device used by gamers, e.g. a joystick
en: %s Input Controller Update
uk: Оновлення контролера введення %s

note: TRANSLATORS: Keyboard refers to an input device for typing
en: %s Keyboard Update
uk: Оновлення для клавіатури %s

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine, the Intel AMT thing, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s ME Update
uk: Оновлення ME %s

note: TRANSLATORS: Mouse refers to a handheld input device
en: %s Mouse Update
uk: Оновлення для миші %s

note: TRANSLATORS: Network Interface refers to the physical * PCI card, not the logical wired connection
en: %s Network Interface Update
uk: Оновлення інтерфейсу мережі %s

note: TRANSLATORS: SSD refers to a Solid State Drive, e.g. non-rotating * SATA or NVMe disk
en: %s SSD Update
uk: Оновлення для SSD %s

note: TRANSLATORS: Storage Controller is typically a RAID or SAS adapter
en: %s Storage Controller Update
uk: Оновлення контролера сховища даних %s

note: TRANSLATORS: the entire system, e.g. all internal devices, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s System Update
uk: Оновлення системи %s

note: TRANSLATORS: TPM refers to a Trusted Platform Module
en: %s TPM Update
uk: Оновлення для TPM %s

note: TRANSLATORS: the Thunderbolt controller is a device that * has other high speed Thunderbolt devices plugged into it; * the first %s is the system name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Thunderbolt Controller Update
uk: Оновлення контролера Thunderbolt %s

note: TRANSLATORS: TouchPad refers to a flat input device
en: %s Touchpad Update
uk: Оновлення для сенсорної панелі %s

note: TRANSLATORS: Dock refers to the port replicator device connected * by plugging in a USB cable -- which may or may not also provide power
en: %s USB Dock Update
uk: Оновлення станції USB %s

note: TRANSLATORS: Receiver refers to a radio device, e.g. a tiny Bluetooth * device that stays in the USB port so the wireless peripheral works
en: %s USB Receiver Update
uk: Оновлення USB-приймача %s

note: TRANSLATORS: this is the fallback where we don't know if the release * is updating the system, the device, or a device class, or something else -- * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Update
uk: Оновлення для %s

note: TRANSLATORS: warn the user before updating, %1 is a device name
en: %s and all connected devices may not be usable while updating.
uk: %s і усі з'єднані пристрою можуть бути недоступними протягом оновлення.

note: TRANSLATORS: %1 refers to some kind of security test, e.g. "Encrypted RAM". %2 refers to a result value, e.g. "Invalid"
en: %s appeared: %s
uk: З'явився %s: %s

note: TRANSLATORS: %1 refers to some kind of security test, e.g. "UEFI platform key". * %2 and %3 refer to results value, e.g. "Valid" and "Invalid"
en: %s changed: %s → %s
uk: Змінено %s: %s → %s

note: TRANSLATORS: %1 refers to some kind of security test, e.g. "SPI BIOS region". %2 refers to a result value, e.g. "Invalid"
en: %s disappeared: %s
uk: Зник %s: %s

note: TRANSLATORS: the device has a reason it can't update, e.g. laptop lid closed
en: %s is not currently updatable
uk: %s зараз непридатний до оновлення

note: TRANSLATORS: %1 is a device name, e.g. "ThinkPad Universal * ThunderBolt 4 Dock" and %2 is "fwupdmgr activate"
en: %s is pending activation; use %s to complete the update.
uk: %s очікує на активацію; скористайтеся %s для завершення оновлення.

note: TRANSLATORS: Title: %s is ME kind, e.g. CSME/TXT
en: %s manufacturing mode
uk: Режим виробництва %s

note: TRANSLATORS: warn the user before * updating, %1 is a device name
en: %s must remain connected for the duration of the update to avoid damage.
uk: Для уникнення пошкоджень %s має лишатися з'єднаним із комп'ютером протягом оновлення.

note: TRANSLATORS: warn the user before updating, %1 is a machine * name
en: %s must remain plugged into a power source for the duration of the update to avoid damage.
uk: Для уникнення пошкоджень %s має лишатися з'єднаним із джерелом живлення протягом оновлення.

note: TRANSLATORS: Title: %s is ME kind, e.g. CSME/TXT
en: %s override
uk: Перевизначення %s

note: TRANSLATORS: Title: %1 is ME kind, e.g. CSME/TXT, %2 is a version number
en: %s v%s
uk: %s, версія %s

note: TRANSLATORS: Title: %s is ME kind, e.g. CSME/TXT
en: %s version
uk: Версія %s

note: TRANSLATORS: duration in days!
en: %u day | %u days
uk[0]: %u день
uk[1]: %u дні
uk[2]: %u днів
uk[3]: %u день

note: TRANSLATORS: this is shown in the MOTD
en: %u device has a firmware upgrade available. | %u devices have a firmware upgrade available.
uk[0]: Для %u пристрою випущено оновлення мікропрограми.
uk[1]: Для %u пристроїв випущено оновлення мікропрограм.
uk[2]: Для %u пристроїв випущено оновлення мікропрограм.
uk[3]: Для %u пристрою випущено оновлення мікропрограм.

note: TRANSLATORS: this is shown in the MOTD
en: %u device is not the best known configuration. | %u devices are not the best known configuration.
uk[0]: %uпристрій не є найкращою відомою конфігурацією.
uk[1]: %u пристрої не є найкращою відомою конфігурацією.
uk[2]: %u пристрої не є найкращою відомою конфігурацією.
uk[3]: %u пристрій не є найкращою відомою конфігурацією.

note: TRANSLATORS: how many devices have published updates on something like the LVFS
en: %u device is supported in the enabled remotes (an update has been published) | %u devices are supported in the enabled remotes (an update has been published)
uk[0]: в увімкнених віддалених сховищах передбачено підтримку %u пристрою (оприлюднено оновлення)
uk[1]: в увімкнених віддалених сховищах передбачено підтримку %u пристроїв (оприлюднено оновлення)
uk[2]: в увімкнених віддалених сховищах передбачено підтримку %u пристроїв (оприлюднено оновлення)
uk[3]: в увімкнених віддалених сховищах передбачено підтримку %u пристрою (оприлюднено оновлення)

note: TRANSLATORS: how many devices could be updated in theory if we had the firmware locally
en: %u device is updatable | %u devices are updatable
uk[0]: до оновлення придатний %u пристрій
uk[1]: до оновлення придатні %u пристрої
uk[2]: до оновлення придатні %u пристроїв
uk[3]: до оновлення придатний %u пристрій

note: TRANSLATORS: duration in minutes
en: %u hour | %u hours
uk[0]: %u година
uk[1]: %u години
uk[2]: %u годин
uk[3]: %u година

note: TRANSLATORS: duration in minutes
en: %u minute | %u minutes
uk[0]: %u хвилина
uk[1]: %u хвилини
uk[2]: %u хвилин
uk[3]: %u хвилина

note: TRANSLATORS: duration in seconds
en: %u second | %u seconds
uk[0]: %u секунда
uk[1]: %u секунди
uk[2]: %u секунд
uk[3]: %u секунда

note: TRANSLATORS: device tests can be specific to a CPU type
en: %u test was skipped | %u tests were skipped
uk[0]: %u перевірку пропущено
uk[1]: %u перевірки пропущено
uk[2]: %u перевірок пропущено
uk[3]: %u перевірку пропущено

note: TRANSLATORS: first percentage is current value, 2nd percentage is the * lowest limit the firmware update is allowed for the update to happen
en: %u%% (threshold %u%%)
uk: %u%% (порогове значення — %u%%)

note: TRANSLATORS: this is shown as a suffix for obsoleted tests
en: (obsoleted)
uk: (є застарілим)

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: A TPM PCR is now an invalid value
uk: PCR TPM тепер має некоректне значення

note: TRANSLATORS: Title: if hardware enforces control of SPI replays
en: AMD Firmware Replay Protection
uk: Захист відтворення мікропрограми AMD

note: TRANSLATORS: Title: if hardware enforces control of SPI writes
en: AMD Firmware Write Protection
uk: Захист від запису мікропрограми AMD

note: TRANSLATORS: Title: if firmware enforces rollback protection
en: AMD Secure Processor Rollback Protection
uk: Захист від відновлення попередніх станів процесора AMD

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: ARCHIVE FIRMWARE METAINFO [FIRMWARE] [METAINFO] [JCATFILE]
uk: АРХІВ МІКРОПРОГРАМА МЕТАІНФО [МІКРОПРОГРАМА] [МЕТАІНФО] [ФАЙЛJCAT]

note: TRANSLATORS: the user needs to do something, e.g. remove the device
en: Action Required:
uk: Потрібна дія:

note: TRANSLATORS: command description
en: Activate devices
uk: Задіяти пристрої

note: TRANSLATORS: command description
en: Activate pending devices
uk: Задіяти пристрої у черзі очікування

en: Activate the new firmware on the device
uk: Активація нової мікропрограми на пристрої

note: TRANSLATORS: shown when shutting down to switch to the new version
en: Activating firmware update
uk: Активуємо оновлення мікропрограми

note: TRANSLATORS: shown when shutting down to switch to the new version
en: Activating firmware update for
uk: Активуємо оновлення мікропрограми для

note: TRANSLATORS: command description
en: Adds devices to watch for future emulation
uk: Додає пристрої для спостереження щодо майбутньої емуляції

note: TRANSLATORS: the age of the metadata
en: Age
uk: Вік

note: TRANSLATORS: should the remote still be enabled
en: Agree and enable the remote?
uk: Згодні, увімкнути віддалене сховище?

note: TRANSLATORS: this is a command alias, e.g. 'get-devices'
en: Alias to %s
uk: Інша назва %s

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: All TPM PCRs are now valid
uk: Тепер усі PCR TPM є коректними

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: All TPM PCRs are valid
uk: Усі PCR TPM є коректними

note: TRANSLATORS: an application is preventing system updates
en: All devices are prevented from update by system inhibit
uk: Оновлення на усіх пристроях заборонено системою

note: TRANSLATORS: on some systems certain devices have to have matching versions, * e.g. the EFI driver for a given network card cannot be different
en: All devices of the same type will be updated at the same time
uk: Усі пристрої одного типу буде оновлено одночасно

note: TRANSLATORS: command line option
en: Allow downgrading firmware versions
uk: Дозволити зниження версій мікропрограми

note: TRANSLATORS: command line option
en: Allow reinstalling existing firmware versions
uk: Дозволити перевстановлення наявних версій мікропрограми

note: TRANSLATORS: command line option
en: Allow switching firmware branch
uk: Дозволити перемикання гілок мікропрограми

note: TRANSLATORS: error message
en: Already exists, and no --force specified
uk: Вже існує, а --force не вказано

note: TRANSLATORS: is not the main firmware stream
en: Alternate branch
uk: Альтернативна гілка

note: TRANSLATORS: another application is updating the device already
en: An update is in progress
uk: Виконуємо оновлення

note: TRANSLATORS: explain why we want to reboot
en: An update requires a reboot to complete.
uk: Для завершення оновлення слід перезавантажити систему.

note: TRANSLATORS: explain why
en: An update requires the system to shutdown to complete.
uk: Для завершення оновлення систему слід вимкнути.

note: TRANSLATORS: command line option
en: Answer yes to all questions
uk: Відповідати «так» на усі питання

note: TRANSLATORS: command line option
en: Apply update even when not advised
uk: Застосувати оновлення, навіть якщо воно не є рекомендованим

note: TRANSLATORS: command line option
en: Apply update files
uk: Застосувати файли оновлень

note: TRANSLATORS: actually sending the update to the hardware
en: Applying update…
uk: Застосовуємо оновлення…

note: TRANSLATORS: approved firmware has been checked by * the domain administrator
en: Approved firmware: | Approved firmware:
uk[0]: Схвалена мікропрограма:
uk[1]: Схвалені мікропрограми:
uk[2]: Схвалені мікропрограми:
uk[3]: Схвалена мікропрограма:

note: TRANSLATORS: command description
en: Asks the daemon to quit
uk: Надсилає фоновій службі запит щодо виходу

note: TRANSLATORS: command description
en: Attach to firmware mode
uk: Долучитися до режиму мікропрограми

note: TRANSLATORS: waiting for user to authenticate
en: Authenticating…
uk: Проходимо розпізнавання…

note: TRANSLATORS: user needs to run a command
en: Authentication details are required
uk: Потрібні дані для розпізнавання

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to downgrade the firmware on a removable device
uk: Для встановлення застарілої версії мікропрограми на портативний пристрій слід пройти розпізнавання

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to downgrade the firmware on this machine
uk: Для встановлення застарілої версії мікропрограми на цей комп’ютер слід пройти розпізнавання

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to enable emulation data collection
uk: Щоб увімкнути збірку даних емуляції, слід пройти розпізнавання

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to fix a host security issue
uk: Для виправлення проблеми із захистом слід пройти розпізнавання

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to load hardware emulation data
uk: Щоб завантажити дані емуляції обладнання, слід пройти розпізнавання

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to modify BIOS settings
uk: Для внесення змін до атрибутів BIOS слід пройти розпізнавання

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to modify a configured remote used for firmware updates
uk: Для внесення змін до записів налаштованих віддалених пристроїв, які використовуються для оновлення мікропрограм, слід пройти розпізнавання

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to modify daemon configuration
uk: Для внесення змін до налаштувань фонової служби слід пройти розпізнавання

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to read BIOS settings
uk: Для читання параметрів BIOS слід пройти розпізнавання

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to reset daemon configuration to defaults
uk: Для відновлення типових налаштувань фонової служби слід пройти розпізнавання

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to save hardware emulation data
uk: Щоб зберегти дані емуляції обладнання, слід пройти розпізнавання

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to set the list of approved firmware
uk: Щоб встановити список схвалених мікропрограм, вам слід пройти розпізнавання

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to sign data using the client certificate
uk: Щоб підписати дані за допомогою клієнтського сертифіката, вам слід пройти розпізнавання

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to stop the firmware update service
uk: Щоб отримати доступ до служби оновлення мікропрограми, вам слід пройти розпізнавання

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to switch to the new firmware version
uk: Щоб перемкнутися на нову версію мікропрограми, вам слід пройти розпізнавання

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to undo the fix for a host security issue
uk: Для скасування виправлення проблем із захистом вузла слід пройти розпізнавання

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to unlock a device
uk: Щоб розблокувати пристрій, слід пройти розпізнавання

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to update the firmware on a removable device
uk: Для оновлення мікропрограми на портативному пристрої слід пройти розпізнавання

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to update the firmware on this machine
uk: Щоб отримати доступ до оновлення мікропрограми цього комп’ютера, вам слід пройти розпізнавання

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to update the stored checksums for the device
uk: Щоб отримати доступ до оновлення збережених контрольних сум для пристрою, вам слід пройти розпізнавання

note: TRANSLATORS: Boolean value to automatically send reports
en: Automatic Reporting
uk: Автоматичне звітування

note: TRANSLATORS: we can auto-uninhibit after a timeout
en: Automatically uninhibiting in %ums…
uk: Автоматичне скасування успадкування за %uмс…

note: TRANSLATORS: can we JFDI?
en: Automatically upload every time?
uk: Автоматично вивантажувати кожного разу?

note: TRANSLATORS: Title: Whether BIOS Firmware updates is enabled
en: BIOS Firmware Updates
uk: Оновлення мікропрограми BIOS

note: TRANSLATORS: Title: if firmware enforces rollback protection
en: BIOS Rollback Protection
uk: Захист від відновлення попередніх станів BIOS

note: TRANSLATORS: Title: Whether BIOS Firmware updates is enabled
en: BIOS firmware updates
uk: Оновлення мікропрограми BIOS

note: TRANSLATORS: Title: if firmware enforces rollback protection
en: BIOS rollback protection
uk: Захист від відновлення попередніх станів BIOS

note: TRANSLATORS: description of a BIOS setting
en: BIOS updates delivered via LVFS or Windows Update
uk: Оновлення BIOS, які надано за допомогою LVFS або Windows Update

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: BUILDER-XML FILENAME-DST
uk: XML-ЗБИРАННЯ НАЗВА-ФАЙЛА-ДЖ

note: TRANSLATORS: refers to the battery inside the peripheral device
en: Battery
uk: Акумулятор

note: TRANSLATORS: command description
en: Bind new kernel driver
uk: Пов'язати новий драйвер ядра

note: TRANSLATORS: there follows a list of hashes
en: Blocked firmware files:
uk: Заблоковані файли мікропрограм:

note: TRANSLATORS: version cannot be installed due to policy
en: Blocked version
uk: Заблокована версія

note: TRANSLATORS: we will not offer this firmware to the user
en: Blocking firmware:
uk: Блокуємо мікропрограму:

note: TRANSLATORS: command description
en: Blocks a specific firmware from being installed
uk: Блокує встановлення певної мікропрограми

note: TRANSLATORS: firmware version of bootloader
en: Bootloader Version
uk: Версія завантажувача

note: TRANSLATORS: the stream of firmware, e.g. nonfree
en: Branch
uk: Гілка

note: TRANSLATORS: command description
en: Build a cabinet archive from a firmware blob and XML metadata
uk: Зібрати архів cab з бінарної мікропрограми та метаданих XML

note: TRANSLATORS: command description
en: Build a firmware file
uk: Зібрати файл мікропрограми

note: TRANSLATORS: Title: CET = Control-flow Enforcement Technology, * Utilized by OS means the distribution enabled it
en: CET OS Support
uk: Підтримка CET в ОС

note: TRANSLATORS: Title: CET = Control-flow Enforcement Technology, * enabled means supported by the processor
en: CET Platform
uk: Платформа CET

note: TRANSLATORS: longer description
en: CPU Microcode must be updated to mitigate against various information-disclosure security issues.
uk: Для боротьби з різноманітними проблемами розкриття даних має бути оновлено мікрокод процесора.

note: TRANSLATORS: we can save all device enumeration events for emulation
en: Can tag for emulation
uk: Можна встановлювати мітки для емуляції

note: TRANSLATORS: this is to abort the interactive prompt
en: Cancel
uk: Скасувати

note: TRANSLATORS: this is when a device ctrl+c's a watch TRANSLATORS: this is from ctrl+c
en: Cancelled
uk: Скасовано

note: TRANSLATORS: same or newer update already applied
en: Cannot apply as dbx update has already been applied.
uk: Не вдалося застосувати, оскільки оновлення dbx вже застосовано.

note: TRANSLATORS: this is when the daemon state changes
en: Changed
uk: Змінено

note: TRANSLATORS: command description
en: Check if any devices are pending a reboot to complete update
uk: Перевірити, чи повністю оновлено усі пристрої, які очікують у черзі на перезавантаження

note: TRANSLATORS: command description
en: Checks cryptographic hash matches firmware
uk: Перевірити відповідність криптографічних хешів мікропрограми

note: TRANSLATORS: hash to that exact firmware archive TRANSLATORS: remote checksum
en: Checksum
uk: Контрольна сума

note: TRANSLATORS: get interactive prompt, where branch is the * supplier of the firmware, e.g. "non-free" or "free"
en: Choose branch
uk: Виберіть гілку

note: TRANSLATORS: get interactive prompt
en: Choose device
uk: Виберіть пристрій

note: TRANSLATORS: get interactive prompt
en: Choose firmware
uk: Виберіть мікропрограму

note: TRANSLATORS: get interactive prompt
en: Choose release
uk: Виберіть випуск

note: TRANSLATORS: get interactive prompt
en: Choose volume
uk: Виберіть том

note: TRANSLATORS: command description
en: Clears the results from the last update
uk: Вилучає результати останнього оновлення

note: TRANSLATORS: error message
en: Command not found
uk: Такої команди не знайдено

note: TRANSLATORS: is not supported by the vendor
en: Community supported
uk: Підтримка спільноти

note: TRANSLATORS: command description
en: Compares two versions for equality
uk: Порівнює дві версії на схожість

note: TRANSLATORS: title prefix for the BIOS settings dialog
en: Configuration Change Suggested
uk: Запропоновано зміни у налаштуваннях

note: TRANSLATORS: no peeking
en: Configuration is only readable by the system administrator
uk: Налаштування можна читати лише від імені адміністратора системи

note: TRANSLATORS: longer description
en: Control-Flow Enforcement Technology detects and prevents certain methods for running malicious software on the device.
uk: Технологія Control-Flow Enforcement виявляє і запобігає певним методам запуску зловмисниками програмного забезпечення на пристрої.

note: TRANSLATORS: Title: CET = Control-flow Enforcement Technology
en: Control-flow Enforcement Technology
uk: Технологія примусового керування потоком (CET)

note: TRANSLATORS: command description
en: Convert a firmware file
uk: Перетворити файл мікропрограми

note: TRANSLATORS: command description
en: Create an EFI boot entry
uk: Створити запис завантаження EFI

note: TRANSLATORS: when the update was built
en: Created
uk: Створено

note: TRANSLATORS: the release urgency
en: Critical
uk: Критичний

note: TRANSLATORS: Device supports some form of checksum verification
en: Cryptographic hash verification is available
uk: Доступна перевірка криптографічної хеш-суми

note: TRANSLATORS: current value of a BIOS setting
en: Current Value
uk: Поточне значення

note: TRANSLATORS: version number of current firmware
en: Current version
uk: Поточна версія

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: DEVICE-ID|GUID
uk: ІД_ПРИСТРОЮ|GUID

note: TRANSLATORS: for the --verbose arg
en: Debugging Options
uk: Параметри діагностики

note: TRANSLATORS: decompressing the firmware file
en: Decompressing…
uk: Розпаковування…

note: TRANSLATORS: command description
en: Delete an EFI boot entry
uk: Вилучити запис завантаження EFI

note: TRANSLATORS: description of BIOS setting TRANSLATORS: multiline description of device
en: Description
uk: Опис

note: TRANSLATORS: command description
en: Detach to bootloader mode
uk: Від'єднатися до режиму завантажувача

note: TRANSLATORS: more details about the update link
en: Details
uk: Подробиці

note: TRANSLATORS: the best known configuration is a set of software that we know works * well together. In the OEM and ODM industries it is often called a BKC
en: Deviate from the best known configuration?
uk: Вилучити з найкращої відомої конфігурації?

note: TRANSLATORS: description of device ability
en: Device Flags
uk: Прапорці пристрою

note: TRANSLATORS: ID for hardware, typically a SHA1 sum
en: Device ID
uk: Ід. пристрою

note: TRANSLATORS: description of the device requests
en: Device Requests
uk: Запити щодо пристрою

note: TRANSLATORS: this is when a device is hotplugged
en: Device added:
uk: Додано пристрій:

note: TRANSLATORS: the device is already connected
en: Device already exists
uk: Пристрій вже існує

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low
uk: Рівень заряду акумулятора пристрою є надто низьким

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low (%u%%, requires %u%%)
uk: Рівень заряду акумулятора пристрою є надто низьким (%u%%, має бути принаймні %u%%)

note: TRANSLATORS: Device supports a safety mechanism for flashing
en: Device can recover flash failures
uk: Пристрій може відновлюватися при невдалих оновленнях

note: TRANSLATORS: lid means "laptop top cover"
en: Device cannot be updated while the lid is closed
uk: Мікропрограму пристрою не можна оновлювати, доки закрито кришку

note: TRANSLATORS: this is when a device has been updated
en: Device changed:
uk: Змінено пристрій:

note: TRANSLATORS: a version check is required for all firmware
en: Device firmware is required to have a version check
uk: Для перевірки версії потрібна мікропрограма пристрою

note: TRANSLATORS: emulated means we are pretending to be a different model
en: Device is emulated
uk: Емульований пристрій

note: TRANSLATORS: device cannot be interrupted, for instance taking a phone call
en: Device is in use
uk: Пристрій використано сторонніми засобами

note: TRANSLATORS: Is locked and can be unlocked
en: Device is locked
uk: Пристрій заблоковано

note: TRANSLATORS: we have two ways of communicating with the device, so we hide one
en: Device is lower priority than an equivalent device
uk: Пріоритетність пристрою є нижчою за пріоритетність еквівалентного пристрою

note: TRANSLATORS: the device cannot update from A->C and has to go A->B->C
en: Device is required to install all provided releases
uk: Для встановлення усіх наданих випусків потрібен пристрій

note: TRANSLATORS: currently unreachable, perhaps because it is in a lower power state * or is out of wireless range
en: Device is unreachable
uk: Пристрій є недоступним

note: TRANSLATORS: for example, a Bluetooth mouse that is in powersave mode
en: Device is unreachable, or out of wireless range
uk: Пристрій є недоступним або перебуває поза досяжністю бездротового зв'язку

note: TRANSLATORS: Device remains usable during update
en: Device is usable for the duration of the update
uk: Пристроєм можна користуватися протягом оновлення

note: TRANSLATORS: usually this is when we're waiting for a reboot
en: Device is waiting for the update to be applied
uk: Пристрій очікує на застосування оновлення

note: TRANSLATORS: success, so say thank you to the user
en: Device list uploaded successfully, thanks!
uk: Список пристроїв успішно вивантажено, дякуємо!

note: TRANSLATORS: this is when a device is hotplugged
en: Device removed:
uk: Вилучено пристрій:

note: TRANSLATORS: as in, wired mains power for a laptop
en: Device requires AC power to be connected
uk: Пристрій потребує з'єднання із джерелом змінного струму

note: TRANSLATORS: device does not have a display connected
en: Device requires a display to be plugged in
uk: Пристрій вимагає з'єднання з комп'ютером дисплея

note: TRANSLATORS: The device cannot be updated due to missing vendor's license."
en: Device requires a software license to update
uk: Пристрій потребує оновлення ліцензування програмного забезпечення

note: TRANSLATORS: longer description
en: Device software updates are provided for this device.
uk: Для цього пристрою надаватимуться оновлення програмного забезпечення.

note: TRANSLATORS: Device supports a safety mechanism for flashing
en: Device stages updates
uk: Пристрій із покроковим оновленням

note: TRANSLATORS: there is more than one supplier of the firmware
en: Device supports switching to a different branch of firmware
uk: У пристрої передбачено підтримку перемикання на іншу гілку мікропрограми

note: TRANSLATORS: Device update needs to be separately activated
en: Device update needs activation
uk: Оновлення пристрою потребує активації

note: TRANSLATORS: save the old firmware to disk before installing the new one
en: Device will backup firmware before installing
uk: Пристрій створить резервну копію мікропрограми перед встановленням

note: TRANSLATORS: Device will not return after update completes
en: Device will not re-appear after update completes
uk: Пристрій не з'явиться у списку пристроїв після завершення оновлення

note: TRANSLATORS: a list of successful updates
en: Devices that have been updated successfully:
uk: Пристрої, для яких вдалося успішно оновити дані:

note: TRANSLATORS: a list of failed updates
en: Devices that were not updated correctly:
uk: Пристрої, для яких не вдалося оновити дані належним чином:

note: TRANSLATORS: message letting the user there is an update * waiting, but there is a reason it cannot be deployed
en: Devices with firmware updates that need user action:
uk: Пристрої із оновленнями мікропрограм, які потребують дій від користувача:

note: TRANSLATORS: message letting the user know no device * upgrade available due to missing on LVFS TRANSLATORS: message letting the user know no * device upgrade available due to missing on LVFS
en: Devices with no available firmware updates:
uk: Пристрої, для яких немає оновлень мікропрограми:

note: TRANSLATORS: message letting the user know no device upgrade available TRANSLATORS: message letting the user know no device * upgrade available
en: Devices with the latest available firmware version:
uk: Пристрої із найсвіжішою доступною версією мікропрограми:

note: TRANSLATORS: this is for the device tests
en: Did not find any devices with matching GUIDs
uk: Не вдалося знайти жодного пристрою із відповідними GUID

note: TRANSLATORS: Plugin is inactive and not used TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Disabled
uk: Вимкнено

note: TRANSLATORS: command description
en: Disables a given remote
uk: Вимикає вказане віддалене сховище

note: TRANSLATORS: command description
en: Disables virtual testing devices
uk: Вимикає віртуальні тестові пристрої

note: TRANSLATORS: the OS the release was tested on
en: Distribution
uk: Дистрибутив

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not check for old metadata
uk: Не перевіряти, чи є застарілі метадані

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not check for unreported history
uk: Не перевіряти, чи є ненадіслані звіти у журналі

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not check if download remotes should be enabled
uk: Не перевіряти, чи має бути увімкнено віддалені джерела отримання даних

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not check or prompt for reboot after update
uk: Не перевіряти потребу і не пропонувати перезавантажити систему після оновлення

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Do not include log domain prefix
uk: Не включати префікс домену журналу

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Do not include timestamp prefix
uk: Не включати префікс часової позначки

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not perform device safety checks
uk: Не виконувати перевірок безпечності для пристрою

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not prompt for devices
uk: Не запитувати про пристрої

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not prompt to fix security issues
uk: Не питати про дії щодо проблем із захистом

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not search the firmware when parsing
uk: Не шукати мікропрограму при обробці

note: TRANSLATORS: warning message shown after update has been scheduled
en: Do not turn off your computer or remove the AC adaptor while the update is in progress.
uk: Не вимикайте ваш комп'ютер і не виймайте адаптер мережевого живлення, доки оновлення не буде завершено.

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not write to the history database
uk: Не записувати дані до бази даних журналу

note: TRANSLATORS: should the branch be changed
en: Do you understand the consequences of changing the firmware branch?
uk: Чи розумієте ви наслідки зміни гілки мікропрограми?

note: TRANSLATORS: ask the user if it's okay to convert, * "it" being the data contained in the EFI boot entry
en: Do you want to convert it now?
uk: Хочете виконати перетворення зараз?

note: TRANSLATORS: offer to disable this nag
en: Do you want to disable this feature for future updates?
uk: Хочете вимкнути цю можливість для наступних оновлень?

note: TRANSLATORS: ask if we can update the metadata
en: Do you want to refresh this remote now?
uk: Хочете освіжити це віддалене сховище зараз?

note: TRANSLATORS: offer to stop asking the question
en: Do you want to upload reports automatically for future updates?
uk: Хочете вивантажувати звіти автоматично для наступних оновлень?

note: TRANSLATORS: command line option
en: Don't prompt for authentication (less details may be shown)
uk: Не просити про розпізнавання (буде показано менше подробиць)

note: TRANSLATORS: success
en: Done!
uk: Виконано!

note: TRANSLATORS: message letting the user know an downgrade is available * %1 is the device name and %2 and %3 are version strings
en: Downgrade %s from %s to %s?
uk: Знизити версію %s з %s до %s?

note: TRANSLATORS: command description
en: Downgrades the firmware on a device
uk: Знижує версію мікропрограми на пристрої

note: TRANSLATORS: %1 is a device name
en: Downgrading %s…
uk: Знижуємо версію %s…

note: TRANSLATORS: command description
en: Download a file
uk: Отримати файл

note: TRANSLATORS: downloading from a remote server
en: Downloading…
uk: Отримуємо дані…

note: TRANSLATORS: command description
en: Dump SMBIOS data from a file
uk: Записати дані SMBIOS з файла

note: TRANSLATORS: length of time the update takes to apply
en: Duration
uk: Тривалість

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: EMULATION-FILE [ARCHIVE-FILE]
uk: ФАЙЛ-ЕМУЛЯЦІЇ [ФАЙЛ-АРХІВУ]

note: TRANSLATORS: longer description
en: Each system should have tests to ensure firmware security.
uk: У кожній системі мають бути перевірки, які забезпечують захист мікропрограми.

note: TRANSLATORS: command description
en: Emulate a device using a JSON manifest
uk: Емулювати пристрій за допомогою маніфеста JSON

note: TRANSLATORS: this device is not actually real
en: Emulated
uk: Емульовано

note: TRANSLATORS: Title: if we are emulating a different host
en: Emulated host
uk: Емульований вузол

en: Enable
uk: Увімкнути

en: Enable emulation data collection
uk: Увімкнути збірку даних емуляції

note: TRANSLATORS: a remote here is like a 'repo' or software source
en: Enable new remote?
uk: Увімкнути нове віддалене сховище?

note: TRANSLATORS: Turn on the remote
en: Enable this remote?
uk: Увімкнути це віддалене сховище?

note: TRANSLATORS: if the remote is enabled TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Enabled
uk: Увімкнено

note: TRANSLATORS: Plugin is active only if hardware is found
en: Enabled if hardware matches
uk: Увімкнено, якщо обладнання є відповідним

note: TRANSLATORS: command description
en: Enables a given remote
uk: Вмикає вказане віддалене сховище

note: TRANSLATORS: command description
en: Enables virtual testing devices
uk: Вмикає віртуальні тестові пристрої

note: TRANSLATORS: longer description
en: Enabling firmware updates for the BIOS allows fixing security issues.
uk: Вмикання оновлень мікропрограми для BIOS уможливлює виправлення проблем із захистом.

en: Enabling this functionality is done at your own risk, which means you have to contact your original equipment manufacturer regarding any problems caused by these updates. Only problems with the update process itself should be filed at $OS_RELEASE:BUG_REPORT_URL$.
uk: Наслідки вмикання цієї можливості покладаються на вас. Це означає, що усі проблеми, пов'язані із цими оновленнями, ви маєте вирішувати із виробником обладнання. Повідомляти розробникам дистрибутива за адресою  $OS_RELEASE:BUG_REPORT_URL$ слід лише про помилки у процесі оновлення.

note: TRANSLATORS: show the user a warning
en: Enabling this remote is done at your own risk.
uk: Вмикання цього віддаленого сховища виконано під вашу відповідальність.

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Encrypted
uk: Зашировано

note: TRANSLATORS: Title: Memory contents are encrypted, e.g. Intel TME
en: Encrypted RAM
uk: Шифрована пам'ять

en: Encrypted RAM makes it impossible for information that is stored in device memory to be read if the memory chip is removed and accessed.
uk: Шифрування оперативної пам'яті робить неможливим читання інформації, яка зберігається у пам'яті пристрою, якщо чіп пам'яті вилучено з пристрою і піддано обробці з метою отримання доступу до даних.

note: TRANSLATORS: the vendor is no longer supporting the device
en: End of life
uk: Кінець строку дії

note: TRANSLATORS: The BIOS setting can only be changed to fixed values
en: Enumeration
uk: Перелік

note: TRANSLATORS: command description
en: Erase all firmware update history
uk: Витерти увесь журнал оновлень мікропрограми

note: TRANSLATORS: erasing contents of the flash chips
en: Erasing…
uk: Витираємо…

note: TRANSLATORS: exit after we've started up, used for user profiling
en: Exit after a small delay
uk: Завершити роботу з невеличкою затримкою

note: TRANSLATORS: exit straight away, used for automatic profiling
en: Exit after the engine has loaded
uk: Завершити роботу після завантаження рушія

note: TRANSLATORS: command description
en: Export a firmware file structure to XML
uk: Експортувати структуру файла мікропрограми до XML

note: TRANSLATORS: command description
en: Export firmware history for manual upload
uk: Експортувати журнал мікропрограми для вивантаження вручну

note: TRANSLATORS: command description
en: Extract a firmware blob to images
uk: Видобувати бінарну мікропрограму до образів

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILE
uk: ФАЙЛ

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILE [DEVICE-ID|GUID]
uk: ФАЙЛ [ІД_ПРИСТРОЮ|GUID]

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME
uk: НАЗВА_ФАЙЛА

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME CERTIFICATE PRIVATE-KEY
uk: НАЗВА-ФАЙЛА СЕРТИФІКАТ ЗАКРИТИЙ-КЛЮЧ

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME DEVICE-ID [VERSION]
uk: НАЗВА_ФАЙЛА ІД_ПРИСТРОЮ [ВЕРСІЯ]

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME OFFSET DATA [FIRMWARE-TYPE]
uk: НАЗВА-ФАЙЛА ВІДСТУП ДАНІ [ТИП-МІКРОПРОГРАМИ]

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME [DEVICE-ID|GUID]
uk: НАЗВА_ФАЙЛА [ІД_ПРИСТРОЮ|GUID]

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME [FIRMWARE-TYPE]
uk: НАЗВА-ФАЙЛА [ТИП-МІКРОПРОГРАМИ]

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME-SRC FILENAME-DST [FIRMWARE-TYPE-SRC] [FIRMWARE-TYPE-DST]
uk: НАЗВА_ФАЙЛА_ДЖ НАЗВА_ФАЙЛА_ПРИЗН [ТИП-МІКРОПРОГРАМИ-ДЖ] [ТИП-МІКРОПРОГРАМИ-ПРИЗН]

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME|CHECKSUM1[,CHECKSUM2][,CHECKSUM3]
uk: НАЗВА_ФАЙЛА|КОНТР_СУМА1[,КОНТР_СУМА2][,КОНТР_СУМА3]

note: TRANSLATORS: the update state of the specific device
en: Failed
uk: Помилка

note: TRANSLATORS: dbx file failed to be applied as an update
en: Failed to apply update
uk: Не вдалося застосувати оновлення

note: TRANSLATORS: error message for Windows
en: Failed to connect to Windows service, please ensure it's running.
uk: Не вдалося встановити з'єднання зі службою Windows. Будь ласка, переконайтеся, що її запущено.

note: TRANSLATORS: could not contact the fwupd service over D-Bus
en: Failed to connect to daemon
uk: Не вдалося встановити з'єднання із фоновою службою

note: TRANSLATORS: could not read existing system data TRANSLATORS: could not read file
en: Failed to load local dbx
uk: Не вдалося завантажити локальний dbx

note: TRANSLATORS: could not read existing system data
en: Failed to load system dbx
uk: Не вдалося завантажити системний dbx

note: TRANSLATORS: another fwupdtool instance is already running
en: Failed to lock
uk: Не вдалося заблокувати

note: TRANSLATORS: the user didn't read the man page
en: Failed to parse arguments
uk: Не вдалося обробити аргументи

note: TRANSLATORS: failed to read measurements file
en: Failed to parse file
uk: Не вдалося обробити файл

note: TRANSLATORS: the user didn't read the man page, %1 is '--filter' TRANSLATORS: the user didn't read the man page, * %1 is '--filter-release'
en: Failed to parse flags for %s
uk: Не вдалося обробити прапорці до %s

note: TRANSLATORS: could not parse file
en: Failed to parse local dbx
uk: Не вдалося обробити локальний dbx

note: TRANSLATORS: a feature is something like "can show an image"
en: Failed to set front-end features
uk: Не вдалося встановити можливості оболонки

note: TRANSLATORS: something with a blocked hash exists * in the users ESP -- which would be bad!
en: Failed to validate ESP contents
uk: Не вдалося встановити чинність даних ESP

note: TRANSLATORS: item is FALSE
en: False
uk: Ні

note: TRANSLATORS: filename of the local file
en: Filename
uk: Назва файла

note: TRANSLATORS: filename of the local file
en: Filename Signature
uk: Підпис назви файла

note: TRANSLATORS: full path of the remote.conf file
en: Filename Source
uk: Джерело файла

note: TRANSLATORS: user did not include a filename parameter
en: Filename required
uk: Слід вказати назву файла

note: TRANSLATORS: command line option
en: Filter with a set of device flags using a ~ prefix to exclude, e.g. 'internal,~needs-reboot'
uk: Фільтрувати за набором прапорців пристроїв за допомогою префікса виключення ~, наприклад «internal,~needs-reboot»

note: TRANSLATORS: command line option
en: Filter with a set of release flags using a ~ prefix to exclude, e.g. 'trusted-release,~trusted-metadata'
uk: Фільтрувати за набором прапорців випуску з використанням префікса ~ для виключення, приклад: 'trusted-release,~trusted-metadata'

note: TRANSLATORS: Title: if we can verify the firmware checksums
en: Firmware Attestation
uk: Атестація мікропрограми

note: TRANSLATORS: longer description
en: Firmware Attestation checks device software using a reference copy, to make sure that it has not been changed.
uk: Атестація мікропрограми перевіряє програмне забезпечення пристрою за еталонною копією, щоб переконатися, що до нього не було внесено змін.

note: TRANSLATORS: Title: firmware refers to the flash chip in the computer
en: Firmware BIOS Descriptor
uk: Дескриптор BIOS мікропрограми

note: TRANSLATORS: longer description
en: Firmware BIOS Descriptor protects device firmware memory from being tampered with.
uk: Захист lдескриптора BIOS захищає пам'ять мікропрограми пристрою від внесення змін.

note: TRANSLATORS: Title: SPI refers to the flash chip in the computer
en: Firmware BIOS Region
uk: Регіон BIOS мікропрограми

note: TRANSLATORS: longer description
en: Firmware BIOS Region protects device firmware memory from being tampered with.
uk: Захист регіону BIOS захищає пам'ять мікропрограми пристрою від внесення змін.

note: TRANSLATORS: remote URI
en: Firmware Base URI
uk: Основна адреса мікропрограми

note: TRANSLATORS: program summary
en: Firmware Update D-Bus Service
uk: Служба D-Bus оновлення мікропрограми

note: TRANSLATORS: program name
en: Firmware Update Daemon
uk: Служба оновлення мікропрограми

note: TRANSLATORS: Title: if the fwupd plugins are all present and correct
en: Firmware Updater Verification
uk: Перевірка засобу оновлення мікропрограми

en: Firmware Updater Verification checks that software used for updating has not been tampered with.
uk: Перевірка засобу оновлення мікропрограми перевіряє, чи не було внесено зміни до програмного забезпечення для оновлення мікропрограми.

note: TRANSLATORS: Title: if firmware updates are available
en: Firmware Updates
uk: Оновлення мікропрограми

note: TRANSLATORS: program name
en: Firmware Utility
uk: Засіб роботи з мікропрограмами

note: TRANSLATORS: Title: firmware refers to the flash chip in the computer
en: Firmware Write Protection
uk: Захист мікропрограми від запису

note: TRANSLATORS: Title: firmware refers to the flash chip in the computer
en: Firmware Write Protection Lock
uk: Блокування захисту від запису мікропрограми

note: TRANSLATORS: longer description
en: Firmware Write Protection protects device firmware memory from being tampered with.
uk: Захист від запису мікропрограми захищає пам'ять мікропрограми пристрою від внесення змін.

note: TRANSLATORS: Title: if we can verify the firmware checksums
en: Firmware attestation
uk: Засвідчення мікропрограми

note: TRANSLATORS: user selected something not possible
en: Firmware is already blocked
uk: Мікропрограму вже заблоковано

note: TRANSLATORS: user selected something not possible
en: Firmware is not already blocked
uk: Мікропрограму ще не заблоковано

note: TRANSLATORS: the metadata is very out of date; %u is a number > 1
en: Firmware metadata has not been updated for %u day and may not be up to date. | Firmware metadata has not been updated for %u days and may not be up to date.
uk[0]: Метадані мікропрограми не оновлювалися %u день, можливо, вони вже не є актуальними.
uk[1]: Метадані мікропрограми не оновлювалися %u дні, можливо, вони вже не є актуальними.
uk[2]: Метадані мікропрограми не оновлювалися %u днів, можливо, вони вже не є актуальними.
uk[3]: Метадані мікропрограми не оновлювалися %u днів, можливо, вони вже не є актуальними.

note: TRANSLATORS: Title: if firmware updates are available
en: Firmware updates
uk: Оновлення мікропрограми

note: TRANSLATORS: user needs to run a command, %1 is 'fwupdmgr unlock'
en: Firmware updates disabled; run '%s' to enable
uk: Оновлення мікропрограми вимкнено; віддайте команду '%s', щоб їх увімкнути

note: TRANSLATORS: command description
en: Fix a specific host security attribute
uk: Виправити певний атрибут захисту вузла

note: TRANSLATORS: we've fixed a security problem on the machine
en: Fix reverted successfully
uk: Виправлення успішно скасовано

note: TRANSLATORS: we've fixed a security problem on the machine
en: Fixed successfully
uk: Успішно виправлено

note: TRANSLATORS: description of plugin state, e.g. disabled
en: Flags
uk: Прапорці

note: TRANSLATORS: command line option
en: Force the action by relaxing some runtime checks
uk: Виконати дію примусово шляхом послаблення деяких перевірок під час виконання

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Found
uk: Знайдено

note: TRANSLATORS: title text, shown as a warning
en: Full Disk Encryption Detected
uk: Виявлено повне шифрування диска

note: TRANSLATORS: we might ask the user the recovery key when next booting Windows
en: Full disk encryption secrets may be invalidated when updating
uk: Ключі шифрування усього диска можуть втрати чинність при оновленні

note: TRANSLATORS: Title: if the part has been fused
en: Fused Platform
uk: Злита платформа

note: TRANSLATORS: Title: if the part has been fused
en: Fused platform
uk: Злита платформа

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: GUID|DEVICE-ID
uk: GUID|ІД-ПРИСТРОЮ

en: Get BIOS settings
uk: Отримання параметрів BIOS

note: TRANSLATORS: command description
en: Get all device flags supported by fwupd
uk: Отримати усі прапорці пристроїв, підтримку яких передбачено у fwupd

note: TRANSLATORS: command description
en: Get all devices that support firmware updates
uk: Отримати список усіх пристроїв, у яких передбачено оновлення мікропрограми

note: TRANSLATORS: command description
en: Get all enabled plugins registered with the system
uk: Отримати список усіх додатків, які зареєстровано у системі

note: TRANSLATORS: command description
en: Get all known version formats
uk: Отримати усі відомі формати версій

note: TRANSLATORS: command description
en: Get device report metadata
uk: Отримати метадані звіту щодо пристрою

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets details about a firmware file
uk: Отримати параметри файла мікропрограми

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the configured remotes
uk: Отримує налаштовані віддалені пристрої

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the host security attributes
uk: Отримує атрибути захисту основної системи

note: TRANSLATORS: firmware approved by the admin
en: Gets the list of approved firmware
uk: Отримує список схвалених мікропрограм

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the list of blocked firmware
uk: Отримує список заблокованих мікропрограм

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the list of updates for all specified devices, or all devices if unspecified
uk: Отримує список оновлення для усіх вказаних пристроїв або усіх пристроїв, якщо пристрої не вказано

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the releases for a device
uk: Отримує випуски для пристрою

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the results from the last update
uk: Отримує результати з останнього оновлення

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: HWIDS-FILE
uk: ФАЙЛ-HWIDS

note: TRANSLATORS: the hardware is waiting to be replugged
en: Hardware is waiting to be replugged
uk: Обладнання очікує на повторне з'єднання

note: TRANSLATORS: the release urgency
en: High
uk: Високий

note: TRANSLATORS: title for host security events
en: Host Security Events
uk: Події захисту вузла

note: TRANSLATORS: error message for unsupported feature
en: Host Security ID (HSI) is not supported
uk: Підтримки Host Security ID (HSI) не передбачено

note: TRANSLATORS: success, so say thank you to the user
en: Host Security ID attributes uploaded successfully, thanks!
uk: Ідентифікатор захисту вузла успішно оновлено, дякуємо!

note: TRANSLATORS: this is a string like 'HSI:2-U'
en: Host Security ID:
uk: Ід. захисту основної системи:

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: INDEX
uk: ІНДЕКС

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: INDEX KEY [VALUE]
uk: ІНДЕКС КЛЮЧ [ЗНАЧЕННЯ]

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: INDEX NAME TARGET [MOUNTPOINT]
uk: ІНДЕКС НАЗВА ПРИЗНАЧЕННЯ [ТОЧКА МОНТУВАННЯ]

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: INDEX1,INDEX2
uk: ІНДЕКС1,ІНДЕКС2

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: INHIBIT-ID
uk: ІД-ЗАБОРОНИ

note: TRANSLATORS: Title: * https://en.wikipedia.org/wiki/Input%E2%80%93output_memory_management_unit
en: IOMMU Protection
uk: Захист IOMMU

note: TRANSLATORS: longer description
en: IOMMU Protection prevents connected devices from accessing unauthorized parts of system memory.
uk: Захист IOMMU забороняє з'єднаним пристроям доступ до неуповноважених частин пам'яті системи.

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: IOMMU device protection disabled
uk: Вимкнено захист пристрою IOMMU

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: IOMMU device protection enabled
uk: Увімкнено захист пристрою IOMMU

note: TRANSLATORS: daemon is inactive
en: Idle…
uk: Бездіяльність…

note: TRANSLATORS: command line option
en: Ignore SSL strict checks when downloading files
uk: Ігнорувати результати строгої перевірки SSL під час отримання файлів

note: TRANSLATORS: command line option
en: Ignore firmware checksum failures
uk: Ігнорувати помилки при перевірці контрольної суми мікропрограми

note: TRANSLATORS: command line option
en: Ignore firmware hardware mismatch failures
uk: Ігнорувати помилки, пов'язані із невідповідністю обладнання мікропрограмі

note: TRANSLATORS: command line option
en: Ignore non-critical firmware requirements
uk: Ігнорувати некритичні вимоги щодо мікропрограм

note: TRANSLATORS: try to help
en: Ignoring SSL strict checks, to do this automatically in the future export DISABLE_SSL_STRICT in your environment
uk: Ігноруємо строгі перевірки SSL. Щоб зробити ігнорування у майбутньому автоматичним, експортуйте до вашого середовища змінну DISABLE_SSL_STRICT

note: TRANSLATORS: show the user a generic image that can be themed
en: Image
uk: Зображення

note: TRANSLATORS: show the user a random image from the internet
en: Image (custom)
uk: Зображення (нетипове)

note: TRANSLATORS: the inhibit ID is a short string like dbus-123456
en: Inhibit ID is %s.
uk: Ідентифікатор заборони – %s.

note: TRANSLATORS: command description
en: Inhibit the system to prevent upgrades
uk: Заборонити системі запобігати оновленням

note: TRANSLATORS: length of time the update takes to apply
en: Install Duration
uk: Тривалість встановлення

note: TRANSLATORS: command description
en: Install a firmware file in cabinet format on this hardware
uk: Встановити файл мікропрограми у форматі cab на це обладнання

note: TRANSLATORS: command description
en: Install a raw firmware blob on a device
uk: Встановити просту бінарну мікропрограму на пристрій

note: TRANSLATORS: command description
en: Install a specific firmware file on all devices that match
uk: Встановити певний файл мікропрограми на усі відповідні пристрої

note: TRANSLATORS: command description
en: Install a specific firmware on a device, all possible devices will also be installed once the CAB matches
uk: Встановити вказану мікропрограму на пристрій. Буде також встановлено на усі можливі пристрої, щойно буде встановлено відповідність CAB

en: Install old version of signed system firmware
uk: Встановити стару версію підписаної мікропрограми системи

en: Install old version of unsigned system firmware
uk: Встановити стару версію непідписаної мікропрограми системи

en: Install signed device firmware
uk: Встановити підписану мікропрограму пристрою

en: Install signed system firmware
uk: Встановити підписану мікропрограму системи

en: Install unsigned device firmware
uk: Встановити непідписану мікропрограму пристрою

en: Install unsigned system firmware
uk: Встановити непідписану мікропрограму системи

note: TRANSLATORS: stay on one firmware version unless the new version is explicitly * specified
en: Installing a specific release is explicitly required
uk: Явно вказано встановлення вказаного випуску

note: TRANSLATORS: this is shown when updating the firmware after the reboot
en: Installing firmware update…
uk: Встановлюємо оновлення мікропрограми…

note: TRANSLATORS: %1 is a device name
en: Installing on %s…
uk: Встановлюємо на %s…

note: TRANSLATORS: if it breaks, you get to keep both pieces
en: Installing this update may also void any device warranty.
uk: Встановлення цього оновлення може призвести до припинення будь-яких гарантійних зобов'язань щодо пристрою.

note: TRANSLATORS: The BIOS setting only accepts integers in a fixed range
en: Integer
uk: Ціле число

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * ACM means to verify the integrity of Initial Boot Block
en: Intel BootGuard ACM Protected
uk: Захист ACM Intel BootGuard

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * ACM means to verify the integrity of Initial Boot Block
en: Intel BootGuard ACM protected
uk: Intel BootGuard захищено ACM

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * error policy is what to do on failure
en: Intel BootGuard Error Policy
uk: Правила обробки помилок Intel BootGuard

en: Intel BootGuard Error Policy ensures the device does not continue to start if its device software has been tampered with.
uk: Правила обробки помилок Intel BootGuard запобігають продовженню запуску пристрою, якщо до програмного забезпечення пристрою було внесено зміни.

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * OTP = one time programmable
en: Intel BootGuard OTP fuse
uk: OTP FUSE Intel BootGuard

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * verified boot refers to the way the boot process is verified
en: Intel BootGuard Verified Boot
uk: Перевірене завантаження Intel BootGuard

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * error policy is what to do on failure
en: Intel BootGuard error policy
uk: Правила обробки помилок Intel BootGuard

note: TRANSLATORS: longer description
en: Intel BootGuard prevents unauthorized device software from operating when the device is started.
uk: Intel BootGuard запобігає роботі неуповноваженого програмного забезпечення на пристрої після його запуску.

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * verified boot refers to the way the boot process is verified
en: Intel BootGuard verified boot
uk: Перевірене завантаження Intel BootGuard

note: TRANSLATORS: Title: GDS is where the CPU leaks information
en: Intel GDS Mitigation
uk: Обхід Intel GDS

note: TRANSLATORS: Title: GDS is where the CPU leaks information
en: Intel GDS mitigation
uk: Обхід Intel GDS

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine
en: Intel Management Engine Manufacturing Mode
uk: Режим виробництва Intel Management Engine

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine, and the "override" is enabled * with a jumper -- luckily it is probably not accessible to end users on consumer * boards
en: Intel Management Engine Override
uk: Перевизначення Intel Management Engine

note: TRANSLATORS: longer description
en: Intel Management Engine Override disables checks for device software tampering.
uk: Перевизначення Intel Management Engine вимикає перевірки щодо внесення змін до програмного забезпечення пристрою.

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine
en: Intel Management Engine Version
uk: Версія Intel Management Engine

note: TRANSLATORS: Device cannot be removed easily
en: Internal device
uk: Внутрішній пристрій

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Invalid
uk: Некоректна

note: TRANSLATORS: error message
en: Invalid arguments
uk: Некоректні аргументи

note: TRANSLATORS: error message
en: Invalid arguments, expected GUID
uk: Некоректні аргументи, мало бути вказано GUID

note: TRANSLATORS: error message
en: Invalid arguments, expected INDEX KEY [VALUE]
uk: Некоректні аргументи, мало бути ІНДЕКС КЛЮЧ [ЗНАЧЕННЯ]

note: TRANSLATORS: error message
en: Invalid arguments, expected INDEX NAME TARGET [MOUNTPOINT]
uk: Некоректні аргументи, мало бути ІНДЕКС НАЗВА ПРИЗНАЧЕННЯ [ТОЧКА МОНТУВАННЯ]

note: TRANSLATOR: This is the error message for * incorrect parameter
en: Invalid arguments, expected an AppStream ID
uk: Некоректні аргументи, мало бути вказано ідентифікатор AppStream

note: TRANSLATORS: error message
en: Invalid arguments, expected at least ARCHIVE FIRMWARE METAINFO
uk: Некоректні аргументи. Мало бути вказано принаймні АРХІВ МІКРОПРОГРАМА МЕТАІНФО

note: TRANSLATORS: error message
en: Invalid arguments, expected base-16 integer
uk: Некоректні аргументи, мало бути вказано ціле число за основою 16

note: TRANSLATORS: version is older
en: Is downgrade
uk: Є старішою версією

note: TRANSLATORS: Is currently in bootloader mode
en: Is in bootloader mode
uk: Перебуває у режимі завантажувача

note: TRANSLATORS: version is newer
en: Is upgrade
uk: Є оновленням

note: TRANSLATORS: issue fixed with the release, e.g. CVE
en: Issue | Issues
uk[0]: Вада
uk[1]: Вади
uk[2]: Вади
uk[3]: Вада

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Kernel is no longer tainted
uk: Ядро більше не використовує сторонні модулі

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Kernel is tainted
uk: Ядро використовує сторонні модулі

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Kernel lockdown disabled
uk: Вимкнено блокування ядра

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Kernel lockdown enabled
uk: Увімкнено блокування ядра

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: LOCATION
uk: МІСЦЕ

note: TRANSLATORS: the original time/date the device was modified
en: Last modified
uk: Востаннє змінено

note: TRANSLATORS: time remaining for completing firmware flash
en: Less than one minute remaining
uk: Лишилося менше за хвилину

note: TRANSLATORS: e.g. GPLv2+, Proprietary etc
en: License
uk: Ліцензування

note: TRANSLATORS: Title: lockdown is a security mode of the kernel
en: Linux Kernel Lockdown
uk: Блокування ядра Linux

note: TRANSLATORS: longer description
en: Linux Kernel Lockdown mode prevents administrator (root) accounts from accessing and changing critical parts of system software.
uk: Режим блокування ядра Linux забороняє адміністративним обліковим записам (root) доступ до критичних частин системи і внесення до них змін.

en: Linux Kernel Swap temporarily saves information to disk as you work. If the information is not protected, it could be accessed by someone if they obtained the disk.
uk: Резервна пам'ять ядра Linux зберігає на диску дані під час роботи системи. Якщо дані не захищено, хтось, хто отримає диск, може отримати до них доступ.

note: TRANSLATORS: Title: if it's tainted or not
en: Linux Kernel Verification
uk: Перевірка ядра Linux

en: Linux Kernel Verification makes sure that critical system software has not been tampered with. Using device drivers which are not provided with the system can prevent this security feature from working correctly.
uk: Перевірка ядра Linux захищає критичне програмне забезпечення системи від внесення змін. Використання драйверів пристроїв, які не є частиною системи, може заважати належній роботі цієї можливості захисту.

note: TRANSLATORS: Title: swap space or swap partition
en: Linux Swap
uk: Резервна пам'ять Linux

en: Linux Vendor Firmware Service (stable firmware)
uk: Служба надання мікропрограм для Linux від виробника (стабільна мікропрограма)

en: Linux Vendor Firmware Service (testing firmware)
uk: Служба надання мікропрограм для Linux від виробника (тестова мікропрограма)

note: TRANSLATORS: Title: if it's tainted or not
en: Linux kernel
uk: Ядро Linux

note: TRANSLATORS: Title: lockdown is a security mode of the kernel
en: Linux kernel lockdown
uk: Блокування ядра Linux

note: TRANSLATORS: Title: swap space or swap partition
en: Linux swap
uk: Рез. пам'ять Linux

note: TRANSLATORS: command description
en: List EFI boot files
uk: Вивести список файлів завантаження EFI

note: TRANSLATORS: command description
en: List EFI boot parameters
uk: Вивести список параметрів завантаження EFI

note: TRANSLATORS: command description
en: List EFI variables with a specific GUID
uk: Вивести список змінних EFI із певним GUID

note: TRANSLATORS: command line option
en: List entries in dbx
uk: Вивести список записів у dbx

note: TRANSLATORS: command description
en: List the available firmware GTypes
uk: Вивести список доступних GType мікропрограми

note: TRANSLATORS: command description
en: List the available firmware types
uk: Вивести список доступних типів мікропрограм

note: TRANSLATORS: command description
en: Lists files on the ESP
uk: Виводить список файлів у ESP

note: TRANSLATORS: command description
en: Load device emulation data
uk: Завантажити дані емуляції пристрою

note: TRANSLATORS: the plugin was created from a .so object, and was not built-in
en: Loaded from an external module
uk: Завантажено із зовнішнього модуля

note: TRANSLATORS: parsing the firmware information
en: Loading…
uk: Завантаження…

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Locked
uk: Заблоковано

note: TRANSLATORS: the release urgency
en: Low
uk: Низький

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine, and key refers * to the private/public key used to secure loading of firmware
en: MEI Key Manifest
uk: Маніфест ключа MEI

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine, and key refer * to the private/public key used to secure loading of firmware
en: MEI key manifest
uk: Маніфест ключа MEI

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine
en: MEI manufacturing mode
uk: Режим виробництва MEI

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine, and the * "override" is the physical PIN that can be driven to * logic high -- luckily it is probably not accessible to * end users on consumer boards
en: MEI override
uk: Перевизначення MEI

en: MEI version
uk: Версія MEI

note: TRANSLATORS: command line option
en: Manually enable specific plugins
uk: Увімкнути певні додатки вручну

note: TRANSLATORS: longer description
en: Manufacturing Mode is used when the device is manufactured and security features are not yet enabled.
uk: Режим виробництва використовують після вироблення пристрою, коли можливості захисту ще не увімкнено.

note: TRANSLATORS: Longest valid string for BIOS setting
en: Maximum length
uk: Максимальна довжина

note: TRANSLATORS: Highest valid integer for BIOS setting
en: Maximum value
uk: Максимальне значення

note: TRANSLATORS: the release urgency
en: Medium
uk: Середній

note: TRANSLATORS: ask the user to do a simple task which should be translated
en: Message
uk: Повідомлення

note: TRANSLATORS: ask the user a question, and it will not be translated
en: Message (custom)
uk: Повідомлення (нетипове)

note: TRANSLATORS: remote URI
en: Metadata Signature
uk: Підпис метаданих

note: TRANSLATORS: remote URI
en: Metadata URI
uk: Адреса метаданих

note: TRANSLATORS: explain why no metadata available
en: Metadata can be obtained from the Linux Vendor Firmware Service.
uk: Метадані можна отримати від служби надання мікропрограм для Linux від виробника.

note: TRANSLATORS: error message for a user who ran fwupdmgr * refresh recently -- %1 is '--force'
en: Metadata is up to date; use %s to refresh again.
uk: Метадані є актуальними; скористайтеся %s для освіження відомостей.

note: TRANSLATORS: smallest version number installable on device
en: Minimum Version
uk: Мінімальна версія

note: TRANSLATORS: Shortest valid string for BIOS setting
en: Minimum length
uk: Мінімальна довжина

note: TRANSLATORS: Lowest valid integer for BIOS setting
en: Minimum value
uk: Мінімальне значення

note: TRANSLATORS: sets something in the daemon configuration file
en: Modifies a daemon configuration value
uk: Змінює значення налаштувань фонової служби

note: TRANSLATORS: command description
en: Modifies a given remote
uk: Змінює вказаний запис віддаленого пристрою

en: Modify a configured remote
uk: Зміна налаштованих віддалених пристроїв

en: Modify daemon configuration
uk: Зміна налаштувань фонової служби

note: TRANSLATORS: command description
en: Monitor the daemon for events
uk: Стежити за подіями у фоновій службі

note: TRANSLATORS: command description
en: Mounts the ESP
uk: Монтує ESP

note: TRANSLATORS: Requires a reboot to apply firmware or to reload hardware
en: Needs a reboot after installation
uk: Потребує перезавантаження після встановлення

note: TRANSLATORS: the update state of the specific device
en: Needs reboot
uk: Потребує перезавантаження

note: TRANSLATORS: Requires system shutdown to apply firmware
en: Needs shutdown after installation
uk: Потребує вимикання після встановлення

note: TRANSLATORS: version number of new firmware
en: New version
uk: Нова версія

note: TRANSLATORS: user did not tell the tool what to do
en: No action specified!
uk: Не вказано дії!

note: TRANSLATORS: no devices that can be upgraded with new firmware
en: No devices are updatable
uk: Немає придатних до оновлення пристроїв

note: TRANSLATORS: message letting the user know no device downgrade available * %1 is the device name
en: No downgrades for %s
uk: Немає знижень версії для %s

note: TRANSLATORS: nothing found
en: No firmware IDs found
uk: Не знайдено ідентифікаторів мікропрограм

note: TRANSLATORS: nothing found
en: No firmware found
uk: Не знайдено мікропрограми

note: TRANSLATORS: nothing attached that can be upgraded
en: No hardware detected with firmware update capability
uk: Не виявлено обладнання із передбаченою можливістю оновлення мікропрограми

note: TRANSLATORS: no rebooting needed
en: No reboot is necessary
uk: Перезавантаження не потрібне

note: TRANSLATORS: no repositories to download from
en: No releases available
uk: Немає доступних випусків

note: TRANSLATORS: explain why no metadata available
en: No remotes are currently enabled so no metadata is available.
uk: Зараз не увімкнено жодного віддаленого сховища, отже, метадані недоступні.

note: TRANSLATORS: no repositories to download from
en: No remotes available
uk: Немає доступних віддалених сховищ

note: TRANSLATORS: this is an error string
en: No updatable devices
uk: Немає придатних до оновлення пристроїв

note: TRANSLATORS: this is an error string
en: No updates available
uk: Немає доступних оновлень

en: No updates available for remaining devices
uk: Для решти пристроїв немає доступних оновлень

note: TRANSLATORS: error message
en: No volume matched %s
uk: Немає відповідного тому %s

note: TRANSLATORS: version cannot be installed due to policy
en: Not approved
uk: Не затверджено

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Not found
uk: Не знайдено

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Not supported
uk: Немає підтримки

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: OK
uk: Гаразд

note: TRANSLATORS: this is for the device tests
en: OK!
uk: Гаразд!

note: TRANSLATORS: the firmware old version
en: Old version
uk: Стара версія

note: TRANSLATORS: command line option
en: Only install onto emulated devices
uk: Встановити лише на емульовані пристрої

note: TRANSLATORS: command line option
en: Only show single PCR value
uk: Показувати лише одне значення PCR

note: TRANSLATORS: command line option
en: Only use peer-to-peer networking when downloading files
uk: Використовувати лише рівнорангові з'єднання мережі при отриманні файлів

note: TRANSLATORS: some devices can only be updated to a new semver and cannot * be downgraded or reinstalled with the existing version
en: Only version upgrades are allowed
uk: Дозволено лише оновлення версії

note: TRANSLATORS: command line option
en: Output in JSON format (disables all interactive prompts)
uk: Вивести дані у форматі JSON (вимикає усі інтерактивні запити)

note: TRANSLATORS: command line option
en: Override the default ESP path
uk: Перевизначити типовий шлях до ESP

note: TRANSLATORS: if we can get metadata from peer-to-peer clients
en: P2P Firmware
uk: Мікропрограма P2P

note: TRANSLATORS: if we can get metadata from peer-to-peer clients
en: P2P Metadata
uk: Метадані P2P

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: PATH
uk: ШЛЯХ

note: TRANSLATORS: command description
en: Parse and show details about a firmware file
uk: Обробити і показати параметри файла мікропрограми

note: TRANSLATORS: reading new dbx from the update
en: Parsing dbx update…
uk: Обробляємо оновлення dbx…

note: TRANSLATORS: reading existing dbx from the system
en: Parsing system dbx…
uk: Обробляємо системний dbx…

note: TRANSLATORS: remote filename base
en: Password
uk: Пароль

note: TRANSLATORS: command description
en: Patch a firmware blob at a known offset
uk: Накласти латку на бінарний файл мікропрограми за відомим відступом

en: Payload
uk: Вміст

note: TRANSLATORS: the update state of the specific device
en: Pending
uk: У черзі

note: TRANSLATORS: prompt to apply the update
en: Perform operation?
uk: Виконати дію?

note: TRANSLATORS: Title: Allows debugging of parts using proprietary hardware
en: Platform Debugging
uk: Діагностика платформи

note: TRANSLATORS: longer description
en: Platform Debugging allows device security features to be disabled. This should only be used by hardware manufacturers.
uk: Діагностика платформи надає змогу вимикати можливості захисту пристрою. Цією можливістю мають користуватися лише виробники обладнання.

note: TRANSLATORS: Title: Allows debugging of parts using proprietary hardware
en: Platform debugging
uk: Діагностика платформи

note: TRANSLATORS: 'recovery key' here refers to a code, rather than a physical metal thing
en: Please ensure you have the volume recovery key before continuing.
uk: Будь ласка, переконайтеся, що у вас є ключ відновлення тому, перш ніж продовжувати обробку.

note: TRANSLATORS: the user isn't reading the question
en: Please enter a number from 0 to %u:
uk: Будь ласка, введіть число від 0 до %u:

note: TRANSLATORS: the user isn't reading the question -- %1 is 'Y' and %2 is * 'N'
en: Please enter either %s or %s:
uk: Будь ласка, введіть %s або %s:

note: TRANSLATORS: Failed to open plugin, hey Arch users
en: Plugin dependencies missing
uk: Не встановлено залежності додатка

note: TRANSLATORS: The plugin enumeration might change the device current mode
en: Plugin enumeration may change device state
uk: Нумерування додатків може змінити стан пристрою

note: TRANSLATORS: The plugin is only for testing
en: Plugin is only for testing
uk: Додаток призначено лише для тестування

note: TRANSLATORS: Possible values for a bios setting
en: Possible Values
uk: Можливі значення

note: TRANSLATORS: Title: DMA as in https://en.wikipedia.org/wiki/DMA_attack
en: Pre-boot DMA Protection
uk: Захист DMA до завантаження

note: TRANSLATORS: Title: DMA as in https://en.wikipedia.org/wiki/DMA_attack
en: Pre-boot DMA protection
uk: Захист DMA до завантаження

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Pre-boot DMA protection is disabled
uk: Захист DMA перед завантаженням вимкнено

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Pre-boot DMA protection is enabled
uk: Захист DMA перед завантаженням увімкнено

note: TRANSLATORS: longer description
en: Pre-boot DMA protection prevents devices from accessing system memory after being connected to the computer.
uk: Захист DMA перед завантаженням запобігає доступу з боку пристроїв до системної пам'яті після встановлення з'єднання пристроїв з комп'ютером.

note: TRANSLATORS: warning message
en: Press unlock on the device to continue the update process.
uk: Будь ласка, розблокуйте пристрій, щоб продовжити процедуру оновлення.

note: TRANSLATORS: version number of previous firmware
en: Previous version
uk: Попередня версія

note: TRANSLATORS: the numeric priority
en: Priority
uk: Пріоритетність

note: TRANSLATORS: reasons the device is not updatable
en: Problems
uk: Проблеми

en: Proceed with upload?
uk: Продовжити вивантаження?

note: TRANSLATORS: Title: if fwupd supports HSI on this chip
en: Processor Security Checks
uk: Перевірки захисту процесора

note: TRANSLATORS: Title: if firmware enforces rollback protection
en: Processor rollback protection
uk: Захист від відновлення попередніх станів процесора

note: TRANSLATORS: a non-free software license
en: Proprietary
uk: Пропрієтарна

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: REMOTE-ID
uk: ВІДДАЛ-ІД

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: REMOTE-ID KEY VALUE
uk: ВІДДАЛ-ІД КЛЮЧ ЗНАЧЕННЯ

note: TRANSLATORS: BIOS setting is read only
en: Read Only
uk: Лише читання

note: TRANSLATORS: command description
en: Read a firmware blob from a device
uk: Прочитати бінарну мікропрограму з пристрою

note: TRANSLATORS: command description
en: Read a firmware from a device
uk: Прочитати мікропрограму з пристрою

note: TRANSLATORS: %1 is a device name
en: Reading from %s…
uk: Читаємо з %s…

note: TRANSLATORS: reading from the flash chips
en: Reading…
uk: Читаємо…

note: TRANSLATORS: Plugin is active and in use
en: Ready
uk: Готово

note: TRANSLATORS: how often we should refresh the metadata
en: Refresh Interval
uk: Інтервал оновлення

note: TRANSLATORS: command description
en: Refresh metadata from remote server
uk: Оновити метадані з віддаленого сервера

note: TRANSLATORS: message letting the user know an upgrade is available * %1 is the device name and %2 is a version string
en: Reinstall %s to %s?
uk: Повторно встановити %s до %s?

note: TRANSLATORS: command description
en: Reinstall current firmware on the device
uk: Повторно встановити мікропрограму на пристрій

note: TRANSLATORS: command description
en: Reinstall firmware on a device
uk: Повторно встановити мікропрограму на пристрій

note: TRANSLATORS: the stream of firmware, e.g. nonfree
en: Release Branch
uk: Гілка випусків

note: TRANSLATORS: release attributes
en: Release Flags
uk: Прапорці випуску

note: TRANSLATORS: the exact component on the server
en: Release ID
uk: Ідентифікатор випуску

note: TRANSLATORS: the server the file is coming from TRANSLATORS: remote identifier, e.g. lvfs-testing
en: Remote ID
uk: Віддалений ідентифікатор

note: TRANSLATORS: command description
en: Removes devices to watch for future emulation
uk: Вилучає пристрої зі спостереження щодо майбутньої емуляції

note: TRANSLATORS: URI to send success/failure reports
en: Report URI
uk: Адреса звіту

note: TRANSLATORS: Has been reported to a metadata server
en: Reported to remote server
uk: Повідомлено на віддаленому сервері

note: TRANSLATORS: the user is using Gentoo/Arch and has screwed something up
en: Required efivarfs filesystem was not found
uk: Не знайдено відповідної файлової системи efivarfs

note: TRANSLATORS: not required for this system
en: Required hardware was not found
uk: Не знайдено відповідного обладнання

note: TRANSLATORS: Requires a bootloader mode to be manually enabled by the user
en: Requires a bootloader
uk: Потребує завантажувача

note: TRANSLATORS: metadata is downloaded
en: Requires internet connection
uk: Потребує з'єднання із інтернетом

en: Reset daemon configuration
uk: Відновлення початкових налаштувань фонової служби

note: TRANSLATORS: sets something in the daemon configuration file
en: Resets a daemon configuration section
uk: Скидає розділ налаштувань фонової служби до типових значень

note: TRANSLATORS: reboot to apply the update
en: Restart now?
uk: Перезавантажити зараз?

note: TRANSLATORS: changes only take effect on restart
en: Restart the daemon to make the change effective?
uk: Перезапустити фонову службу, щоб зміни набули чинності?

note: TRANSLATORS: restarting the device to pick up new F/W
en: Restarting device…
uk: Перезапускаємо пристрій…

note: TRANSLATORS: command description
en: Retrieve BIOS settings.  If no arguments are passed all settings are returned
uk: Отримати параметри BIOS. Якщо аргументів не передано, буде повернуто усі параметри

note: TRANSLATORS: command description
en: Return all the hardware IDs for the machine
uk: Повернути усі ідентифікатори апаратного забезпечення комп’ютера

note: TRANSLATORS: ask the user to upload
en: Review and upload report now?
uk: Переглянути і вивантажити звіт зараз?

note: TRANSLATORS: longer description
en: Rollback Protection prevents device software from being downgraded to an older version that has security problems.
uk: Захист від відновлення попередніх версій запобігає зниженню версій програмного забезпечення до тих, у яких виявлено проблеми із захистом.

note: TRANSLATORS: this is shown in the MOTD -- %1 is the * command name, e.g. `fwupdmgr get-upgrades`
en: Run `%s` for more information.
uk: Віддайте команду «%s», щоб дізнатися більше.

note: TRANSLATORS: this is shown in the MOTD -- %1 is the * command name, e.g. `fwupdmgr sync`
en: Run `%s` to complete this action.
uk: Віддайте команду «%s», щоб завершити цю дію.

note: TRANSLATORS: command line option
en: Run the plugin composite cleanup routine when using install-blob
uk: Запустити процедуру чищення композиції додатків при використанні install-blob

note: TRANSLATORS: command line option
en: Run the plugin composite prepare routine when using install-blob
uk: Запустити процедуру приготування композиції додатків при використанні install-blob

note: TRANSLATORS: command description
en: Run the post-reboot cleanup action
uk: Виконати дію з чищення після перезавантаження

note: TRANSLATORS: tell a user how to get information
en: Run without '%s' to see
uk: Запустіть без «%s», щоб переглянути

note: TRANSLATORS: The kernel does not support this plugin
en: Running kernel is too old
uk: Поточне ядро є надто застарілим

note: TRANSLATORS:  this is the HSI suffix
en: Runtime Suffix
uk: Динамічний суфікс

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: SECTION
uk: РОЗДІЛ

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: SETTING VALUE
uk: ПАРАМЕТР ЗНАЧЕННЯ

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: SETTING1 VALUE1 [SETTING2] [VALUE2]
uk: ПАРАМЕТР1 ЗНАЧЕННЯ1 [ПАРАМЕТР2] [ЗНАЧЕННЯ2]

note: TRANSLATORS: Title: Whether firmware is locked down
en: SMM locked down
uk: SMM заблоковано

note: TRANSLATORS: Title: SPI refers to the flash chip in the computer
en: SPI BIOS Descriptor
uk: Дескриптор SPI BIOS

note: TRANSLATORS: Title: SPI refers to the flash chip in the computer
en: SPI BIOS region
uk: Регіон BIOS SPI

note: TRANSLATORS: Title: SPI refers to the flash chip in the computer
en: SPI lock
uk: Блокування SPI

note: TRANSLATORS: Title: if hardware enforces control of SPI replays
en: SPI replay protection
uk: Захист від відтворення SPI

note: TRANSLATORS: Title: SPI refers to the flash chip in the computer
en: SPI write
uk: Запис SPI

note: TRANSLATORS: Title: if hardware enforces control of SPI writes
en: SPI write protection
uk: Захист від запису SPI

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: SUBSYSTEM DRIVER [DEVICE-ID|GUID]
uk: ПІДСИСТЕМА ДРАЙВЕР [ІД_ПРИСТРОЮ|GUID]

note: TRANSLATORS: command description
en: Save a file that allows generation of hardware IDs
uk: Зберегти файл, за допомогою якого можна буде створити апаратні ідентифікатори

note: TRANSLATORS: command description
en: Save device emulation data
uk: Зберегти дані емуляції пристрою

note: TRANSLATORS: key for a offline report filename
en: Saved report
uk: Збережений звіт

note: TRANSLATORS: Scalar increment for integer BIOS setting
en: Scalar Increment
uk: Скалярний крок

note: TRANSLATORS: scheduling an update to be done on the next boot
en: Scheduling…
uk: Плануємо…

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Secure Boot disabled
uk: Secure Boot вимкнено

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Secure Boot enabled
uk: Увімкнено Secure Boot

en: Security hardening for HSI
uk: Зміцнення захисту для HSI

note: TRANSLATORS: the %1 is a URL to a wiki page
en: See %s for more details.
uk: Див. %s, щоб дізнатися більше.

note: TRANSLATORS: %s is a link to a website
en: See %s for more information.
uk: Див. %s, щоб дізнатися більше.

note: TRANSLATORS: device has been chosen by the daemon for the user
en: Selected device
uk: Вибрано пристрій

note: TRANSLATORS: Volume has been chosen by the user
en: Selected volume
uk: Вибраний том

note: TRANSLATORS: serial number of hardware
en: Serial Number
uk: Серійний номер

note: TRANSLATORS: Configured a BIOS setting to a value
en: Set BIOS setting '%s' using '%s'.
uk: Встановити параметр BIOS «%s» за допомогою «%s».

note: TRANSLATORS: command description
en: Set a BIOS setting
uk: Встановити параметр BIOS

en: Set one or more BIOS settings
uk: Встановити один або декілька параметрів BIOS

note: TRANSLATORS: command description
en: Set or remove an EFI boot hive entry
uk: Встановити або вилучити запис завантаження hive EFI

note: TRANSLATORS: command description
en: Set the EFI boot next
uk: Встановити наступне завантаження EFI

note: TRANSLATORS: command description
en: Set the EFI boot order
uk: Встановити порядок завантаження EFI

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the download retries for transient errors
uk: Встановити кількість повторних спроб отримання при тимчасових помилках

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets one or more BIOS settings
uk: Встановити один або декілька параметрів BIOS

note: TRANSLATORS: firmware approved by the admin
en: Sets the list of approved firmware
uk: Встановлення списку схвалених мікропрограм

note: TRANSLATORS: type of BIOS setting
en: Setting type
uk: Тип параметра

note: TRANSLATORS: description of a BIOS setting
en: Settings will apply after system reboots
uk: Параметри буде застосовано після перезавантаження системи

note: TRANSLATORS: command description
en: Share firmware history with the developers
uk: Поділитися журналом оновлень із розробниками

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show all results
uk: Показати усі результати

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show client and daemon versions
uk: Вивести дані щодо версій клієнат і фонової служби

note: TRANSLATORS: this is for daemon development
en: Show daemon verbose information for a particular domain
uk: Показати докладні дані фонової служби для певного домену

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all domains
uk: Показати діагностичні дані для усіх доменів

note: TRANSLATORS: for the --verbose arg
en: Show debugging options
uk: Показувати параметри діагностики

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show devices that are not updatable
uk: Показати пристрої, оновлення для яких неможливе

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
uk: Показати додаткові діагностичні дані

note: TRANSLATORS: command description
en: Show history of firmware updates
uk: Показати журнал оновлень мікропрограми

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show the calculated version of the dbx
uk: Вивести обчислену версію dbx

note: TRANSLATORS: shutdown to apply the update
en: Shutdown now?
uk: Вимкнути зараз?

note: TRANSLATORS: command description
en: Sign a firmware with a new key
uk: Підписати мікропрограму новим ключем

en: Sign data using the client certificate
uk: Підписування даних клієнтським сертифікатом

[ctx: command-description]
note: TRANSLATORS: command description
en: Sign data using the client certificate
uk: Підписування даних клієнтським сертифікатом

note: TRANSLATORS: command line option
en: Sign the uploaded data with the client certificate
uk: Підписати вивантажені дані клієнтським сертифікатом

en: Signature
uk: Підпис

note: TRANSLATORS: firmware is verified on-device the payload using strong crypto
en: Signed Payload
uk: Підписаний вміст

note: TRANSLATORS: file size of the download
en: Size
uk: Розмір

note: TRANSLATORS: the platform secret is stored in the PCRx registers on the TPM
en: Some of the platform secrets may be invalidated when updating this firmware.
uk: Якщо оновити цю мікропрограму, деякі ключі платформи можуть втратити чинність.

note: TRANSLATORS: source (as in code) link
en: Source
uk: Джерело

note: TRANSLATORS: command line option
en: Specify the dbx database file
uk: Вказати файл бази даних dbx

en: Stop the fwupd service
uk: Зупинити службу fwupd

note: TRANSLATORS: The BIOS setting accepts strings
en: String
uk: Рядок

note: TRANSLATORS: the update state of the specific device
en: Success
uk: Успіх

note: TRANSLATORS: success message -- where activation is making the new * firmware take effect, usually after updating offline
en: Successfully activated all devices
uk: Успішно активовано усі пристрої

note: TRANSLATORS: success message
en: Successfully disabled remote
uk: Успішно вимкнено запис віддаленого сховища

note: TRANSLATORS: comment explaining result of command
en: Successfully disabled test devices
uk: Успішно вимкнено тестові пристрої

note: TRANSLATORS: success message -- where 'metadata' is information * about available firmware on the remote server
en: Successfully downloaded new metadata:
uk: Успішно отримано нові метадані:

note: TRANSLATORS: success message
en: Successfully enabled and refreshed remote
uk: Успішно увімкнено і освіжено віддалене сховище

note: TRANSLATORS: success message
en: Successfully enabled remote
uk: Успішно увімкнено запис віддаленого сховища

note: TRANSLATORS: comment explaining result of command
en: Successfully enabled test devices
uk: Успішно увімкнено тестові пристрої

note: TRANSLATORS: success message
en: Successfully installed firmware
uk: Мікропрограму успішно встановлено

note: TRANSLATORS: success message -- a per-system setting value
en: Successfully modified configuration value
uk: Успішно змінено значення у налаштуваннях

note: TRANSLATORS: success message for a per-remote setting change
en: Successfully modified remote
uk: Успішно змінено віддалене сховище

note: TRANSLATORS: success message -- the user can do this by-hand too
en: Successfully refreshed metadata manually
uk: Метадані успішно оновлено вручну

note: TRANSLATORS: success message -- a per-system setting value
en: Successfully reset configuration section
uk: Успішно скинуто розділ налаштувань

note: TRANSLATORS: success message -- a per-system setting value
en: Successfully reset configuration values
uk: Успішно скинуто значення налаштувань

note: TRANSLATORS: success message when user refreshes device checksums
en: Successfully updated device checksums
uk: Успішно оновлено контрольні суми пристрою

note: TRANSLATORS: success message -- where the user has uploaded * success and/or failure reports to the remote server
en: Successfully uploaded %u report | Successfully uploaded %u reports
uk[0]: Успішно вивантажено %u звіт
uk[1]: Успішно вивантажено %u звіти
uk[2]: Успішно вивантажено %u звітів
uk[3]: Успішно вивантажено %u звіт

note: TRANSLATORS: success message when user verified device checksums
en: Successfully verified device checksums
uk: Успішно перевірено контрольні суми пристрою

note: TRANSLATORS: the device showed up in time
en: Successfully waited %.0fms for device
uk: Успішне очікування %.0fмс на пристрій

note: TRANSLATORS: one line summary of device
en: Summary
uk: Резюме

note: TRANSLATORS: Title: SMAP = Supervisor Mode Access Prevention
en: Supervisor Mode Access Prevention
uk: Запобігання доступу до режиму наглядача

note: TRANSLATORS: longer description
en: Supervisor Mode Access Prevention ensures critical parts of device memory are not accessed by less secure programs.
uk: Supervisor Mode Access Prevention забороняє малобезпечним програмам доступ до пам'яті пристрою.

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Supported
uk: Є підтримка

note: TRANSLATORS: Title: if fwupd supports HSI on this chip
en: Supported CPU
uk: Підтримувані процесори

note: TRANSLATORS: Is found in current metadata
en: Supported on remote server
uk: Підтримуваний на віддаленому сервері

note: TRANSLATORS: Title: a better sleep state
en: Suspend To Idle
uk: Присипляння бездіяльності

note: TRANSLATORS: Title: sleep state
en: Suspend To RAM
uk: Призупинення до RAM

note: TRANSLATORS: longer description
en: Suspend to Idle allows the device to quickly go to sleep in order to save power. While the device has been suspended, its memory could be physically removed and its information accessed.
uk: Призупинення до стану бездіяльності надає змогу пристрою швидко перейти у стан сну для заощадження електроенергії. Доки пристрій перебуває у стані призупинення, його пам'ять може бути фізично видалено із отриманням доступу до даних у пам'яті.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Suspend to RAM allows the device to quickly go to sleep in order to save power. While the device has been suspended, its memory could be physically removed and its information accessed.
uk: Призупинення із записом до оперативної пам'яті надає змогу пристрою швидко перейти у стан сну для заощадження електроенергії. Доки пристрій перебуває у стані призупинення, його пам'ять може бути фізично видалено із отриманням доступу до даних у пам'яті.

note: TRANSLATORS: Title: a better sleep state
en: Suspend-to-idle
uk: Присипляння бездіяльності

note: TRANSLATORS: Title: sleep state
en: Suspend-to-ram
uk: Присипляння до пам'яті

note: TRANSLATORS: show and ask user to confirm -- * %1 is the old branch name, %2 is the new branch name
en: Switch branch from %s to %s?
uk: Перемкнутися з гілки %s на %s?

note: TRANSLATORS: command description
en: Switch the firmware branch on the device
uk: Перемкнути гілку мікропрограми на пристрої

note: TRANSLATORS: command description
en: Sync firmware versions to the chosen configuration
uk: Синхронізувати версії мікропрограм із вибраною конфігурацією

note: TRANSLATORS: Title: Whether firmware is locked down
en: System Management Mode
uk: Режим керування системою

note: TRANSLATORS: this CLI tool is now preventing system updates
en: System Update Inhibited
uk: Оновлення системи заборонено

note: TRANSLATORS: longer description
en: System management mode is used by the firmware to access resident BIOS code and data.
uk: Режим керування системою використовується мікропрограмою для доступу до поточного коду BIOS та даних.

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low
uk: Живлення системи є надто низьким

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low (%u%%, requires %u%%)
uk: Рівень живлення системи є надто низьким (%u%%, потрібно %u%%)

note: TRANSLATORS: Must be plugged into an outlet
en: System requires external power source
uk: Система потребує зовнішнього джерела живлення

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: TEXT
uk: ТЕКСТ

note: TRANSLATORS: longer description
en: TPM (Trusted Platform Module) is a computer chip that detects when hardware components have been tampered with.
uk: TPM (Trusted Platform Module або довірений модуль платформи) є комп'ютерним чіпом, який виявляє зміни в апаратних компонентах.

note: TRANSLATORS: Title: the PCR is rebuilt from the TPM event log
en: TPM PCR0 reconstruction
uk: Відновлення PCR0 TPM

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: TPM PCR0 reconstruction is invalid
uk: Відновлення PCR0 TPM є некоректним

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: TPM PCR0 reconstruction is now valid
uk: Відновлення PCR0 TPM тепер є коректним

note: TRANSLATORS: Title: PCRs (Platform Configuration Registers) shouldn't be empty
en: TPM Platform Configuration
uk: Налаштування платформи TPM

note: TRANSLATORS: Title: the PCR is rebuilt from the TPM event log
en: TPM Reconstruction
uk: Відновлення TPM

note: TRANSLATORS: Title: PCRs (Platform Configuration Registers) shouldn't be empty
en: TPM empty PCRs
uk: Порожні PCR TPM

note: TRANSLATORS: Title: TPM = Trusted Platform Module
en: TPM v2.0
uk: TPM 2.0

note: TRANSLATORS: release tag set for release, e.g. lenovo-2021q3
en: Tag | Tags
uk[0]: Мітка
uk[1]: Мітки
uk[2]: Мітки
uk[3]: Мітки

note: TRANSLATORS: we're saving all USB events for emulation
en: Tagged for emulation
uk: Позначено для емуляції

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Tainted
uk: Нечисте

note: show the user the entire data blob
en: Target
uk: Ціль

note: TRANSLATORS: command description
en: Test a device using a JSON manifest
uk: Перевірити пристрій за допомогою маніфесту JSON

note: TRANSLATORS: when the release was tested
en: Tested
uk: Перевірено

note: TRANSLATORS: the %s is a vendor name, e.g. Lenovo
en: Tested by %s
uk: Перевірено %s

note: TRANSLATORS: someone we trust has tested this
en: Tested by trusted vendor
uk: Перевірено надійним постачальником

note: TRANSLATORS: the boot entry was in a legacy format
en: The EFI boot entry is not in hive format, and shim may not be new enough to read it.
uk: Запис завантаження EFI не форматований для hive, і shim може бути недостатньо для його читання.

note: TRANSLATORS: try to treat the legacy format as a hive
en: The EFI boot entry was not in hive format, falling back
uk: Запис завантаження EFI не форматований для hive, використовуємо резервний варіант

note: TRANSLATORS: longer description
en: The Intel Management Engine Key Manifest must be valid so that the device firmware can be trusted by the CPU.
uk: Щоб процесор вважав мікропрограму пристрою надійною, має бути чинним маніфест ключа Intel Management Engine.

note: TRANSLATORS: longer description
en: The Intel Management Engine controls device components and needs to have a recent version to avoid security issues.
uk: Intel Management Engine керує компонентами пристроїв і потребує оновлення до найсвіжішої версії, щоб уникнути проблем із захистом.

note: TRANSLATORS: do not translate the variables marked using $
en: The LVFS is a free service that operates as an independent legal entity and has no connection with $OS_RELEASE:NAME$. Your distributor may not have verified any of the firmware updates for compatibility with your system or connected devices. All firmware is provided only by the original equipment manufacturer.
uk: LVFS є безкоштовною службою, яка працює як незалежна юридична одиниця і не має зв'язку з $OS_RELEASE:NAME$. Розробники вашої операційної системи, можливо, не перевіряли жодні з цих оновлень на сумісність із системою або з'єднаними із комп'ютером пристроями. Усі мікропрограми надаються лише самими виробниками обладнання.

note: TRANSLATORS: longer description
en: The TPM (Trusted Platform Module) Platform Configuration is used to check whether the device start process has been modified.
uk: Налаштування платформи TPM (Trusted Platform Module або довірений модуль платформи) використовують для перевірки, чи не було внесено змін до процедури запуску пристрою.

note: TRANSLATORS: longer description
en: The TPM (Trusted Platform Module) Reconstruction is used to check whether the device start process has been modified.
uk: Відтворення TPM (Trusted Platform Module або довірений модуль платформи) використовують для перевірки, чи не було внесено змін до процедури запуску пристрою.

note: TRANSLATORS: this is more background on a security measurement problem
en: The TPM PCR0 differs from reconstruction.
uk: PCR0 TPM відрізняється від реконструкції.

note: TRANSLATORS: longer description
en: The UEFI Platform Key is used to determine if device software comes from a trusted source.
uk: Ключ платформи UEFI використовують для визначення, чи походить програмне забезпечення пристрою із надійного джерела.

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: The UEFI certificate store is now up to date
uk: Сховище сертифікатів UEFI містить актуальні дані

note: TRANSLATORS: longer description
en: The UEFI db contains the list of valid certificates that can be used to authorize what EFI binaries are allowed to run.
uk: У базі даних UEFI зберігається список коректних сертифікатів, якими можна скористатися для уповноваження запуску виконуваних файлів EFI.

note: TRANSLATORS: longer description
en: The UEFI system can set up memory attributes at boot which prevent common exploits from running.
uk: Система UEFI може встановлювати атрибути пам'яті під час завантаження, які запобігають запуску типових експлойтів.

note: TRANSLATORS: the user is SOL for support...
en: The daemon has loaded 3rd party code and is no longer supported by the upstream developers!
uk: Ця фонова служба завантажила сторонній код — її підтримка більше не здійснюється розробниками основної гілки програми!

note: TRANSLATORS: %1 is the firmware vendor, %2 is the device vendor name
en: The firmware from %s is not supplied by %s, the hardware vendor.
uk: Мікропрограма з %s не постачається %s, постачальником обладнання.

note: TRANSLATORS: try to help
en: The system clock has not been set correctly and downloading files may fail.
uk: Годинник системи налаштовано неправильно — це може зашкодити отриманню файлів.

note: TRANSLATORS: warning message shown after update has been scheduled
en: The update will continue when the device USB cable has been re-inserted.
uk: Оновлення буде продовжено після того, як кабель USB буде повторно вставлено до пристрою

note: TRANSLATORS: warning message shown after update has been scheduled
en: The update will continue when the device USB cable has been unplugged and then re-inserted.
uk: Оновлення буде продовжено після того, як кабель USB буде вийнято з пристрою і вставлено знову.

note: TRANSLATORS: warning message shown after update has been scheduled
en: The update will continue when the device USB cable has been unplugged.
uk: Оновлення буде продовжено після того, як кабель USB буде вийнято з пристрою.

note: TRANSLATORS: warning message
en: The update will continue when the device power cable has been removed and re-inserted.
uk: Оновлення буде продовжено після того, як кабель живлення буде вийнято з пристрою і вставлено знову.

note: TRANSLATORS: naughty vendor
en: The vendor did not supply any release notes.
uk: Виробником не надано ніяких нотаток щодо випуску.

note: TRANSLATORS: now list devices with unfixed high-priority issues
en: There are devices with issues:
uk: Маємо пристрої із проблемами:

note: TRANSLATORS: nothing to show
en: There are no blocked firmware files
uk: Заблокованих файлів мікропрограм немає

note: TRANSLATORS: approved firmware has been checked by * the domain administrator
en: There is no approved firmware.
uk: Немає схвалених мікропрограм.

note: TRANSLATORS: %1 is the current device version number, and %2 is the command name, e.g. `fwupdmgr sync`
en: This device will be reverted back to %s when the %s command is performed.
uk: Цей пристрій буде повернуто до %s у результаті виконання команди %s.

note: TRANSLATORS: the vendor did not upload this
en: This firmware is provided by LVFS community members and is not provided (or supported) by the original hardware vendor.
uk: Цю мікропрограму створено учасниками спільноти LVFS. Її не було надано початковим виробником обладнання. Виробник також не здійснюватиме підтримки цієї мікропрограми.

note: TRANSLATORS: unsupported build of the package
en: This package has not been validated, it may not work properly.
uk: Цей пакунок не було перевірено. Його належну роботу не можна гарантувати.

note: TRANSLATORS: we're poking around as a power user
en: This program may only work correctly as root
uk: Програма зможе працювати належними чином лише від імені користувача root

en: This remote contains firmware which is not embargoed, but is still being tested by the hardware vendor. You should ensure you have a way to manually downgrade the firmware if the firmware update fails.
uk: У цьому сховищі міститься мікропрограма, встановлювати яку не заборонено, але яка усе ще перебуває у процесі тестування виробником обладнання. Вам слід переконатися, що ви зможете встановити стабільну версію мікропрограми, якщо процедура оновлення зазнає невдачі.

note: TRANSLATORS: error message
en: This system doesn't support firmware settings
uk: У цій системі не передбачено підтримки параметрів мікропрограми

note: TRANSLATORS: this is instructions on how to improve the HSI suffix
en: This system has HSI runtime issues.
uk: Ця система має вади у роботі HSI.

note: TRANSLATORS: this is instructions on how to improve the HSI security level
en: This system has a low HSI security level.
uk: Ця система має низький рівень захисту HSI.

note: TRANSLATORS: description of dbxtool
en: This tool allows an administrator to apply UEFI dbx updates.
uk: За допомогою цієї програми адміністратор може застосувати оновлення до dbx UEFI.

note: TRANSLATORS: CLI description
en: This tool allows an administrator to query and control the fwupd daemon, allowing them to perform actions such as installing or downgrading firmware.
uk: За допомогою цього інструмента адміністратор може опитувати фонову службу fwupd і керувати нею. Це уможливлює виконання таких дій, як встановлення мікропрограм або зниження версії мікропрограм.

note: TRANSLATORS: CLI description
en: This tool allows an administrator to use the fwupd plugins without being installed on the host system.
uk: За допомогою цього інструмента адміністратор може скористатися додатками fwupd без встановлення їх до основної системи.

note: TRANSLATORS: the %1 is a kernel command line key=value
en: This tool can add a kernel argument of '%s', but it will only be active after restarting the computer.
uk: Цей інструмент може додавати аргумент ядра «%s», але нове значення буде задіяно лише після перезапуску комп'ютера.

note: TRANSLATORS: the %1 is a BIOS setting name. * %2 and %3 are the values, e.g. "True" or "Windows10"
en: This tool can change the BIOS setting '%s' from '%s' to '%s' automatically, but it will only be active after restarting the computer.
uk: Цей інструмент здатен змінити параметр BIOS «%s» з «%s» на «%s» автоматично, але нове значення буде задіяно лише після перезапуску комп'ютера.

note: TRANSLATORS: the %1 is a kernel command line key=value
en: This tool can change the kernel argument from '%s' to '%s', but it will only be active after restarting the computer.
uk: Цей інструмент може змінювати аргумент ядра з «%s» на «%s», але нове значення буде задіяно лише після перезапуску комп'ютера.

note: TRANSLATORS: CLI description
en: This tool will read and parse the TPM event log from the system firmware.
uk: Цей інструмент читає і обробляє журнал подій TPM, який заповнюється мікропрограмами системи.

note: TRANSLATORS: the update state of the specific device
en: Transient failure
uk: Проміжна помилка

note: TRANSLATORS: item is TRUE
en: True
uk: Так

note: TRANSLATORS: We verified the metadata against the server
en: Trusted metadata
uk: Надійні метадані

note: TRANSLATORS: We verified the payload against the server
en: Trusted payload
uk: Надійні дані

note: TRANSLATORS: remote type, e.g. remote or local
en: Type
uk: Тип

note: TRANSLATORS: Title: Bootservice is when only readable from early-boot
en: UEFI Bootservice Variables
uk: Змінні служби завантаження UEFI

note: TRANSLATORS: partition refers to something on disk, again, hey Arch users
en: UEFI ESP partition may not be set up correctly
uk: Можливо, неправильно налаштовано розділ ESP UEFI

note: TRANSLATORS: partition refers to something on disk, again, hey Arch users
en: UEFI ESP partition not detected or configured
uk: Розділ ESP UEFI не виявлено або не налаштовано

note: TRANSLATORS: Title: is UEFI early-boot memory protection turned on
en: UEFI Memory Protection
uk: Захист пам'яті UEFI

note: TRANSLATORS: Title: PK is the 'platform key' for the machine
en: UEFI Platform Key
uk: Ключ платформи UEFI

note: TRANSLATORS: Title: SB is a way of locking down UEFI
en: UEFI Secure Boot
uk: Secure Boot UEFI

note: TRANSLATORS: longer description
en: UEFI Secure Boot prevents malicious software from being loaded when the device starts.
uk: Secure Boot UEFI запобігає завантаженню програмного забезпечення зловмисників при запуску пристрою.

note: TRANSLATORS: longer description
en: UEFI boot service variables should not be readable from runtime mode.
uk: Змінні служби завантаження UEFI повинні бути недоступним для читання для режиму виконання програм.

note: TRANSLATORS: Title: Bootservice is when only readable from early-boot
en: UEFI bootservice variables
uk: Змінні служби завантаження UEFI

note: TRANSLATORS: capsule updates are an optional BIOS feature
en: UEFI capsule updates not available or enabled in firmware setup
uk: Капсульні оновлення UEFI є недоступними або їх не увімкнено у налаштуваннях мікропрограми

note: TRANSLATORS: Title: is UEFI db up-to-date
en: UEFI db
uk: База даних UEFI

note: TRANSLATORS: program name
en: UEFI dbx Utility
uk: Засіб роботи з dbx UEFI

note: TRANSLATORS: system is not booted in UEFI mode
en: UEFI firmware can not be updated in legacy BIOS mode
uk: У режимі сумісності із застарілим BIOS не можна оновити мікропрограму UEFI

note: TRANSLATORS: Title: is UEFI early-boot memory protection turned on
en: UEFI memory protection
uk: Захист пам'яті UEFI

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: UEFI memory protection enabled and locked
uk: Захист пам'яті UEFI увімкнено і заблоковано

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: UEFI memory protection enabled but not locked
uk: Захист пам'яті UEFI увімкнено, але не заблоковано

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: UEFI memory protection is now locked
uk: Захист пам'яті UEFI тепер заблоковано

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: UEFI memory protection is now unlocked
uk: Захист пам'яті UEFI тепер розблоковано

note: TRANSLATORS: Title: PK is the 'platform key' for the machine
en: UEFI platform key
uk: Ключ платформи UEFI

note: TRANSLATORS: error message
en: Unable to connect to service
uk: Не вдалося встановити з'єднання зі службою

note: TRANSLATORS: error message
en: Unable to find attribute
uk: Не вдалося знайти атрибут

note: TRANSLATORS: command description
en: Unbind current driver
uk: Відв'язати поточний драйвер

note: TRANSLATORS: we will now offer this firmware to the user
en: Unblocking firmware:
uk: Розблокуємо мікропрограму:

note: TRANSLATORS: command description
en: Unblocks a specific firmware from being installed
uk: Розблоковує встановлення певної мікропрограми

note: TRANSLATORS: command description
en: Undo the host security attribute fix
uk: Скасувати виправлення атрибута захисту вузла

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Unencrypted
uk: Розшифровано

note: TRANSLATORS: command description
en: Uninhibit the system to allow upgrades
uk: Скасувати заборону системі дозволяти оновлення

note: TRANSLATORS: current daemon status is unknown TRANSLATORS: we don't know the license of the update TRANSLATORS: unknown release urgency TRANSLATORS: Suffix: the fallback HSI result
en: Unknown
uk: Невідомий

note: TRANSLATORS: Name of hardware
en: Unknown Device
uk: Невідомий пристрій

en: Unlock the device to allow access
uk: Розблокування пристрою для отримання доступу

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Unlocked
uk: Розблоковано

note: TRANSLATORS: command description
en: Unlocks the device for firmware access
uk: Розблоковує пристрій для доступу до мікропрограми

note: TRANSLATORS: command description
en: Unmounts the ESP
uk: Демонтує ESP

note: TRANSLATORS: message shown after device has been marked for emulation
en: Unplug and replug the device to continue the update process.
uk: Від'єднайте і повторно з'єднайте пристрій, щоб продовжити процедуру оновлення.

note: TRANSLATORS: firmware payload is unsigned and it is possible to modify it
en: Unsigned Payload
uk: Непідписаний вміст

note: TRANSLATORS: error message
en: Unsupported daemon version %s, client version is %s
uk: Непідтримувана версія фонової служби %s, версія клієнта — %s

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Untainted
uk: Очищене

note: TRANSLATORS: Device is updatable in this or any other mode
en: Updatable
uk: Придатний до оновлення

note: TRANSLATORS: error message from last update attempt
en: Update Error
uk: Помилка оновлення

note: TRANSLATORS: helpful image for the update
en: Update Image
uk: Зображення оновлення

note: TRANSLATORS: helpful messages for the update
en: Update Message
uk: Повідомлення щодо оновлення

note: TRANSLATORS: hardware state, e.g. "pending"
en: Update State
uk: Стан оновлення

note: TRANSLATORS: the server sent the user a small message
en: Update failure is a known issue, visit this URL for more information:
uk: Нам відомо про помилку під час оновлення. Будь ласка, відвідайте цю адресу, щоб дізнатися більше:

note: TRANSLATORS: ask if we can update metadata
en: Update now?
uk: Оновити зараз?

note: TRANSLATORS: command description
en: Update the stored cryptographic hash with current ROM contents
uk: Оновити збережений криптографічний хеш на основі поточних даних ROM

en: Update the stored device verification information
uk: Оновлення збережених даних щодо верифікації пристрою

note: TRANSLATORS: command description
en: Update the stored metadata with current contents
uk: Оновити збережені метадані поточними даними

note: TRANSLATORS: command description
en: Updates all specified devices to latest firmware version, or all devices if unspecified
uk: Оновлює усі вказані пристрої до найсвіжішої версії мікропрограми. Якщо пристрої не вказано, оновлює усі пристрої.

en: Updating
uk: Оновлення

note: TRANSLATORS: %1 is a device name
en: Updating %s…
uk: Оновлюємо %s…

note: TRANSLATORS: message letting the user know an upgrade is available * %1 is the device name and %2 and %3 are version strings
en: Upgrade %s from %s to %s?
uk: Оновити %s з %s до %s?

note: TRANSLATORS: ask the user to upload
en: Upload data now?
uk: Вивантажити дані?

note: TRANSLATORS: command description
en: Upload the list of updatable devices to a remote server
uk: Вивантажити список придатних до оновлення пристроїв на віддалений сервер

note: TRANSLATORS: ask the user to share, %s is something * like: "Linux Vendor Firmware Service"
en: Upload these anonymous results to the %s to help other users?
uk: Вивантажити ці анонімні результати до %s, щоб допомогти іншим користувачам?

note: TRANSLATORS: explain why we want to upload
en: Uploading a device list allows the %s team to know what hardware exists, and allows us to put pressure on vendors that do not upload firmware updates for their hardware.
uk: Вивантаження списку пристроїв надасть команді %s дані щодо того, яким обладнанням користуються, і змогу тиснути на виробників, які не вивантажують оновлення мікропрограм для їхнього обладнання.

note: TRANSLATORS: explain why we want to upload
en: Uploading firmware reports helps hardware vendors to quickly identify failing and successful updates on real devices.
uk: Вивантаження звітів щодо мікропрограм допомагає виробникам обладнання швидко виявляти проблеми та дізнаватися про успішне оновлення на реальних пристроях.

note: TRANSLATORS: how important the release is
en: Urgency
uk: Рівень важливості

note: TRANSLATORS: explain how to get help, %1 is * 'fwupdtool --help' TRANSLATORS: explain how to get help, * where $1 is something like 'fwupdmgr --help'
en: Use %s for help
uk: Скористайтеся командою %s, щоб дізнатися більше

note: TRANSLATORS: CTRL^C [holding control, and then pressing C] will exit the program
en: Use CTRL^C to cancel.
uk: Скористайтеся CTRL^C, щоб скасувати.

note: TRANSLATORS: User has been notified
en: User has been notified
uk: Сповіщено користувача

note: TRANSLATORS: remote filename base
en: Username
uk: Користувач

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: VERSION1 VERSION2 [FORMAT]
uk: ВЕРСІЯ1 ВЕРСІЯ2 [ФОРМАТ]

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Valid
uk: Коректна

note: TRANSLATORS: ESP refers to the EFI System Partition
en: Validating ESP contents…
uk: Перевіряємо дані ESP…

note: TRANSLATORS: one line variant of release (e.g. 'China')
en: Variant
uk: Варіант

note: TRANSLATORS: manufacturer of hardware
en: Vendor
uk: Виробник

note: TRANSLATORS: verifying we wrote the firmware correctly
en: Verifying…
uk: Перевіряємо…

note: TRANSLATORS: the detected version number of the dbx
en: Version
uk: Версія

note: TRANSLATORS: the fwupd version the release was tested on
en: Version[fwupd]
uk: Версія[fwupd]

note: TRANSLATORS: this is a prefix on the console
en: WARNING
uk: УВАГА

note: TRANSLATORS: command description
en: Wait for a device to appear
uk: Очікувати на появу пристрою

note: TRANSLATORS: waiting for device to do something
en: Waiting…
uk: Очікуємо…

note: TRANSLATORS: command description
en: Watch for hardware changes
uk: Спостерігати за змінами у обладнанні

note: TRANSLATORS: check various UEFI and ACPI tables are unchanged after the update
en: Will measure elements of system integrity around an update
uk: Виконає вимірювання елементів цілісності системи при оновленні

note: TRANSLATORS: decompressing images from a container firmware
en: Writing file:
uk: Записуємо файл:

note: TRANSLATORS: writing to the flash chips
en: Writing…
uk: Записуємо…

note: TRANSLATORS: the user has to manually recover; we can't do it
en: You should ensure you are comfortable restoring the setting from a recovery or installation disk, as this change may cause the system to not boot into Linux or cause other system instability.
uk: Ви маєте переконатися, що зможете відновити конфігурацію за допомогою відновлювального диска або диска для встановлення, оскільки ця зміна може спричинити до неможливості завантаження системи Linux або спричинити інші нестабільності у роботі системи.

note: TRANSLATORS: the user has to manually recover; we can't do it
en: You should ensure you are comfortable restoring the setting from the system firmware setup, as this change may cause the system to not boot into Linux or cause other system instability.
uk: Ви маєте переконатися, що зможете відновити параметр із налаштувань системної мікропрограми, оскільки ця зміна може спричинити до неможливості завантаження системи Linux або спричинити інші нестабільності у роботі системи.

note: TRANSLATORS: show the user a warning
en: Your distributor may not have verified any of the firmware updates for compatibility with your system or connected devices.
uk: Виробник вашого дистрибутива може не перевіряти усі оновлення мікропрограми на сумісність із вашою системою або з’єднаними із нею пристроями.

note: TRANSLATORS: %1 is the device vendor name
en: Your hardware may be damaged using this firmware, and installing this release may void any warranty with %s.
uk: Ваше обладнання може бути пошкоджено через використання цієї мікропрограми. Встановлення цього випуску може призвести до відмови %s від гарантійних зобов'язань.

note: TRANSLATORS: BKC is the industry name for the best known configuration and is a set * of firmware that works together
en: Your system is set up to the BKC of %s.
uk: Вашу систему налаштовано на найкращу відому конфігурацію %s.

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [APPSTREAM_ID]
uk: [ІДЕНТИФІКАТОР_APPSTREAM]

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [CHECKSUM]
uk: [КОНТРОЛЬНА_СУМА]

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [DEVICE-ID|GUID]
uk: [ІД_ПРИСТРОЮ|GUID]

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [DEVICE-ID|GUID] [BRANCH]
uk: [ІД_ПРИСТРОЮ|GUID] [ГІЛКА]

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [DEVICE-ID|GUID] [VERSION]
uk: [ІД_ПРИСТРОЮ|GUID] [ВЕРСІЯ]

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [DEVICE]
uk: [ПРИСТРІЙ]

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [FILE FILE_SIG REMOTE-ID]
uk: [ФАЙЛ ПІДПИС_ФАЙЛА ВІДДАЛ-ІД]

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [FILENAME1] [FILENAME2]
uk: [НАЗВАФАЙЛА1] [НАЗВАФАЙЛА2]

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [FWUPD-VERSION]
uk: [ВЕРСІЯ-FWUPD]

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [REASON] [TIMEOUT]
uk: [ПРИЧИНА] [ЧАС ОЧІКУВАННЯ]

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [SECTION] KEY VALUE
uk: [РОЗДІЛ] КЛЮЧ ЗНАЧЕННЯ

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [SETTING1] [SETTING2] [--no-authenticate]
uk: [ПАРАМЕТР1] [ПАРАМЕТР2] [--no-authenticate]

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [SETTING1] [SETTING2]...
uk: [ПАРАМЕТР1] [ПАРАМЕТР2]...

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [SMBIOS-FILE|HWIDS-FILE]
uk: [ФАЙЛ-SMBIOS|ФАЙЛ-HWIDS]

note: TRANSLATORS: this is the default branch name when unset
en: default
uk: типова

note: TRANSLATORS: program name
en: fwupd TPM event log utility
uk: Допоміжна програма для роботи із записами подій журналу TPM fwupd

note: TRANSLATORS: Title: if the fwupd plugins are all present and correct
en: fwupd plugins
uk: Додатки fwupd
