fwupd - en to oc translation catalogue (25 entries)

note: TRANSLATORS: this is when a device is hotplugged
en: Added
oc: Apondut

note: TRANSLATORS: this is a command alias, e.g. 'get-devices'
en: Alias to %s
oc: Aliàs de %s

note: TRANSLATORS: this is when a device ctrl+c's a watch
en: Cancelled
oc: Anullat

note: TRANSLATORS: this is when a device is hotplugged TRANSLATORS: this is when the daemon state changes
en: Changed
oc: Cambiat

note: TRANSLATORS: remote checksum
en: Checksum
oc: Soma de contraròtle

note: TRANSLATORS: error message
en: Command not found
oc: Comanda pas trobada

note: TRANSLATORS: for the --verbose arg
en: Debugging Options
oc: Opcions de desbugatge

note: TRANSLATORS: multiline description of device
en: Description
oc: Descripcion

note: TRANSLATORS: success success
en: Done!
oc: Acabat !

note: TRANSLATORS: the first replacement is a display name * e.g. "ColorHugALS" and the second and third are * version numbers e.g. "1.2.3"
en: Downgrading %s from %s to %s...
oc: Retrogradacion de %s de %s en %s

note: TRANSLATORS: exit after we've started up, used for user profiling
en: Exit after a small delay
oc: Quitar aprèp un brèu relambi

note: TRANSLATORS: exit straight away, used for automatic profiling
en: Exit after the engine has loaded
oc: Quitar aprèp lo cargament del motor

note: TRANSLATORS: the user didn't read the man page
en: Failed to parse arguments
oc: Fracàs de l'analisi dels paramètres

note: TRANSLATORS: program summary
en: Firmware Update D-Bus Service
oc: Servici D-Bus de mesa a jorn dels micrologicials

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Found
oc: Trobat

note: TRANSLATORS: command description
en: Get all devices that support firmware updates
oc: Obténer la lista dels periferics que supòrtan las mesas a jorn de micrologicial

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets details about a firmware file
oc: Obténer los detalhs d'un fichièr de micrologicial

note: TRANSLATORS: command description
en: Install a firmware file on this hardware
oc: Installar un fichièr de micrologicial sus aqueste material

note: TRANSLATORS: nothing attached that can be upgraded
en: No hardware detected with firmware update capability
oc: Cap de material amb de capacitats de mesa a jorn del micrologicial es pas estat detectat

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: OK
oc: D'acòrdi

note: TRANSLATORS: the first replacement is a display name * e.g. "ColorHugALS" and the second is a version number * e.g. "1.2.3"
en: Reinstalling %s with %s...
oc: Reïnstallacion de %s en %s

note: TRANSLATORS: this is when a device is hotplugged
en: Removed
oc: Suprimit

note: TRANSLATORS: for the --verbose arg
en: Show debugging options
oc: Mostrar las opcions de desbugatge

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
oc: Mòstra d'informacions de desbugatge complementàrias

note: TRANSLATORS: the first replacement is a display name * e.g. "ColorHugALS" and the second and third are * version numbers e.g. "1.2.3"
en: Updating %s from %s to %s...
oc: Mesa a jorn de %s de %s en %s...
