fwupd - en to ar translation catalogue (63 entries)

en: Activate the new firmware on the device
ar: نشّط البرنامج الثابت الجديد على الجهاز

note: TRANSLATORS: command line option
en: Apply update files
ar: طبّق ملفات التحديث

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to downgrade the firmware on a removable device
ar: المصادقة مطلوبة للرجوع إلى إصدار أقدم من البرنامج الثابت على جهاز قابل للإزالة

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to downgrade the firmware on this machine
ar: المصادقة مطلوبة للرجوع إلى إصدار أقدم من البرنامج الثابت على هذا الجهاز

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to enable emulation data collection
ar: المصادقة مطلوبة لتمكين جمع بيانات المحاكاة

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to fix a host security issue
ar: المصادقة مطلوبة لإصلاح مشكلة أمان المضيف

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to load hardware emulation data
ar: المصادقة مطلوبة لتحميل بيانات محاكاة الأجهزة

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to modify BIOS settings
ar: المصادقة مطلوبة لتعديل إعدادات البايوس

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to modify a configured remote used for firmware updates
ar: المصادقة مطلوبة لتعديل جهاز التحكم عن بعد المكوَّن والمستخدم لتحديثات البرامج الثابتة

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to modify daemon configuration
ar: المصادقة مطلوبة لتعديل تكوين البرنامج الخفي

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to read BIOS settings
ar: المصادقة مطلوبة لقراءة إعدادات البايوس

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to reset daemon configuration to defaults
ar: المصادقة مطلوبة لإعادة تعيين تكوين البرنامج الخفي إلى الإعدادات الافتراضية

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to save hardware emulation data
ar: المصادقة مطلوبة لحفظ بيانات محاكاة الأجهزة

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to set the list of approved firmware
ar: المصادقة مطلوبة لتعيين قائمة البرامج الثابتة المعتمدة

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to sign data using the client certificate
ar: المصادقة مطلوبة لتوقيع البيانات باستخدام شهادة العميل

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to stop the firmware update service
ar: المصادقة مطلوبة لإيقاف خدمة تحديث البرامج الثابتة

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to switch to the new firmware version
ar: المصادقة مطلوبة للتبديل إلى إصدار البرنامج الثابت الجديد

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to undo the fix for a host security issue
ar: المصادقة مطلوبة للتراجع عن إصلاح مشكلة أمان المضيف

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to unlock a device
ar: المصادقة مطلوبة لفتح الجهاز

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to update the firmware on a removable device
ar: المصادقة مطلوبة لتحديث البرنامج الثابت على جهاز قابل للإزالة

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to update the firmware on this machine
ar: المصادقة مطلوبة لتحديث البرنامج الثابت على هذا الجهاز

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to update the stored checksums for the device
ar: المصادقة مطلوبة لتحديث المجموع الاختباري المخزن للجهاز

note: TRANSLATORS: description of a BIOS setting
en: BIOS updates delivered via LVFS or Windows Update
ar: تُسلّم تحديثات البايوس عبر LVFS أو Windows Update

en: Enable
ar: يُمكَِن

en: Enable emulation data collection
ar: مكّن جمع بيانات المحاكاة

note: TRANSLATORS: if the remote is enabled TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Enabled
ar: ممكّن

en: Enabling this functionality is done at your own risk, which means you have to contact your original equipment manufacturer regarding any problems caused by these updates. Only problems with the update process itself should be filed at $OS_RELEASE:BUG_REPORT_URL$.
ar: تُمكّن هذه الوظيفة على مسؤوليتك الخاصة، مما يعني أنه يتعين عليك الاتصال بالشركة المصنعة للمعدات الأصلية بخصوص أي مشاكل ناجمة عن هذه التحديثات. يجب فقط تقديم المشكلات المتعلقة بعملية التحديث نفسها إلى $OS_RELEASE:BUG_REPORT_URL$

note: TRANSLATORS: the user didn't read the man page
en: Failed to parse arguments
ar: فشل في تحليل الحجج

note: TRANSLATORS: failed to read measurements file
en: Failed to parse file
ar: فشل في تحليل الملف

en: Get BIOS settings
ar: احصل على إعدادات البايوس

en: Install old version of signed system firmware
ar: ثبّت الإصدار القديم من البرامج الثابتة للنظام الموقَّعة

en: Install old version of unsigned system firmware
ar: ثبّت الإصدار القديم من البرامج الثابتة للنظام غير الموقَّعة

en: Install signed device firmware
ar: ثبّت البرامج الثابتة للجهاز الموقّعة

en: Install signed system firmware
ar: تثبيت البرامج الثابتة للنظام الموقَّعة

en: Install unsigned device firmware
ar: ثبّت البرامج الثابتة للجهاز غير الموقَّعة

en: Install unsigned system firmware
ar: تثبيت البرامج الثابتة للنظام غير الموقَّعة

note: TRANSLATORS: this is shown when updating the firmware after the reboot
en: Installing firmware update…
ar: جارٍ تثبيت تحديث البرنامج الثابت...

en: Linux Vendor Firmware Service (stable firmware)
ar: خدمة البرامج الثابتة لموردي Linux (البرامج الثابتة المستقرة)

en: Linux Vendor Firmware Service (testing firmware)
ar: خدمة البرامج الثابتة لمورد Linux (اختبار البرامج الثابتة)

note: TRANSLATORS: command line option
en: List entries in dbx
ar: قائمة الإدخالات في dbx

note: TRANSLATORS: command description
en: Load device emulation data
ar: حمّل بيانات محاكاة الجهاز

en: Modify a configured remote
ar: عدّل جهاز التحكم عن بعد المكوَّن

en: Modify daemon configuration
ar: عدّل التكوين الخفي

note: TRANSLATORS: command line option
en: Only show single PCR value
ar: أظهر قيمة PCR واحدة فقط

en: Reset daemon configuration
ar: أعد تعيين التكوين الخفي

note: TRANSLATORS: command description
en: Save device emulation data
ar: حفظ بيانات محاكاة الجهاز

en: Security hardening for HSI
ar: التشديد الأمني ​​لـ HSI

en: Set one or more BIOS settings
ar: عيّن واحدًا أو أكثر من إعدادات البايوس

note: TRANSLATORS: firmware approved by the admin
en: Sets the list of approved firmware
ar: يضبط قائمة البرامج الثابتة المعتمدة

note: TRANSLATORS: description of a BIOS setting
en: Settings will apply after system reboots
ar: ستُطبّق الإعدادات بعد إعادة تشغيل النظام

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
ar: عرض معلومات التصحيح الإضافية

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show the calculated version of the dbx
ar: عرض النسخة المحسوبة من dbx

en: Sign data using the client certificate
ar: سجّل البيانات باستخدام شهادة العميل

[ctx: command-description]
note: TRANSLATORS: command description
en: Sign data using the client certificate
ar: سجّل البيانات باستخدام شهادة العميل

note: TRANSLATORS: command line option
en: Specify the dbx database file
ar: حدد ملف قاعدة بيانات dbx

en: Stop the fwupd service
ar: أوقف خدمة fwupd

note: TRANSLATORS: do not translate the variables marked using $
en: The LVFS is a free service that operates as an independent legal entity and has no connection with $OS_RELEASE:NAME$. Your distributor may not have verified any of the firmware updates for compatibility with your system or connected devices. All firmware is provided only by the original equipment manufacturer.
ar: LVFS هي خدمة مجانية تعمل ككيان قانوني مستقل وليس لها أي اتصال بـ $OS_RELEASE:NAME$. ربما لم يتحقق موزّعك من أيّ من تحديثات البرامج الثابتة للتأكد من توافقها مع نظامك أو الأجهزة المتصلة. تُوفّر كافة البرامج الثابتة فقط من قبل الشركة المصنعة للمعدات الأصلية.

note: TRANSLATORS: we're poking around as a power user
en: This program may only work correctly as root
ar: قد يعمل هذا البرنامج بشكل صحيح فقط كجذر

en: This remote contains firmware which is not embargoed, but is still being tested by the hardware vendor. You should ensure you have a way to manually downgrade the firmware if the firmware update fails.
ar: يحتوي جهاز التحكم عن بعد هذا على برامج ثابتة غير محظورة، ولكنها لا تزال قيد الاختبار من قبل بائع الأجهزة. يجب عليك التأكد من أن لديك طريقة للرجوع إلى إصدار أقدم يدويًا في حالة فشل تحديث البرنامج الثابت.

note: TRANSLATORS: CLI description
en: This tool will read and parse the TPM event log from the system firmware.
ar: ستقوم هذه الأداة بقراءة وتحليل سجل أحداث TPM من البرنامج الثابت للنظام.

en: Unlock the device to allow access
ar: الغ قفل الجهاز للسماح بالوصول

en: Update the stored device verification information
ar: حدّث معلومات التحقق من الجهاز المخزن

note: TRANSLATORS: program name
en: fwupd TPM event log utility
ar: الأداة المساعدة لسجل أحداث Fwupd TPM
