fwupd - en to it translation catalogue (633 entries)

note: TRANSLATORS: more than a minute
en: %.0f minute remaining | %.0f minutes remaining
it[0]: Manca %.0f minuto
it[1]: Mancano %.0f minuti
it[2]: Mancano %.0f minuti

note: TRANSLATORS: BMC refers to baseboard management controller which * is the device that updates all the other firmware on the system
en: %s BMC Update
it: Aggiornamento BMC %s

note: TRANSLATORS: battery refers to the system power source
en: %s Battery Update
it: Aggiornamento batteria %s

note: TRANSLATORS: the CPU microcode is firmware loaded onto the CPU * at system bootup
en: %s CPU Microcode Update
it: Aggiornamento microcode CPU %s

note: TRANSLATORS: camera can refer to the laptop internal * camera in the bezel or external USB webcam
en: %s Camera Update
it: Aggiornamento fotocamera %s

note: TRANSLATORS: a specific part of hardware, * the first %s is the device name, e.g. 'Secure Boot`
en: %s Configuration Update
it: Aggiornamento configurazione %s

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine, where * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Consumer ME Update
it: Aggiornamento Consumer ME di %s

note: TRANSLATORS: the controller is a device that has other devices * plugged into it, for example ThunderBolt, FireWire or USB, * the first %s is the device name, e.g. 'Intel ThunderBolt`
en: %s Controller Update
it: Aggiornamento unità di controllo %s

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine (with Intel AMT), * where the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Corporate ME Update
it: Aggiornamento Coporate ME di %s

note: TRANSLATORS: a specific part of hardware, * the first %s is the device name, e.g. 'Unifying Receiver`
en: %s Device Update
it: Aggiornamento dispositivo %s

note: TRANSLATORS: Video Display refers to the laptop internal display or * external monitor
en: %s Display Update
it: Aggiornamento schermo %s

note: TRANSLATORS: Dock refers to the port replicator hardware laptops are * cradled in, or lowered onto
en: %s Dock Update
it: Aggiornamento dock %s

note: TRANSLATORS: drive refers to a storage device, e.g. SATA disk
en: %s Drive Update
it: Aggiornamento unità %s

note: TRANSLATORS: the EC is typically the keyboard controller chip, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Embedded Controller Update
it: Aggiornamento unità di controllo integrata di %s

note: TRANSLATORS: a device that can read your fingerprint pattern
en: %s Fingerprint Reader Update
it: Aggiornamento lettore impronte %s

note: TRANSLATORS: flash refers to solid state storage, e.g. UFS or eMMC
en: %s Flash Drive Update
it: Aggiornamento unità dati %s

note: TRANSLATORS: GPU refers to a Graphics Processing Unit, e.g. * the "video card"
en: %s GPU Update
it: Aggiornamento GPU %s

note: TRANSLATORS: a large pressure-sensitive drawing area typically used * by artists and digital artists
en: %s Graphics Tablet Update
it: Aggiornamento tavoletta grafica %s

note: TRANSLATORS: Keyboard refers to an input device for typing
en: %s Keyboard Update
it: Aggiornamento tastiera %s

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine, the Intel AMT thing, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s ME Update
it: Aggiornamento ME di %s

note: TRANSLATORS: Mouse refers to a handheld input device
en: %s Mouse Update
it: Aggiornamento mouse %s

note: TRANSLATORS: Network Interface refers to the physical * PCI card, not the logical wired connection
en: %s Network Interface Update
it: Aggiornamento interfaccia di rete %s

note: TRANSLATORS: SSD refers to a Solid State Drive, e.g. non-rotating * SATA or NVMe disk
en: %s SSD Update
it: Aggiornamento SSD %s

note: TRANSLATORS: Storage Controller is typically a RAID or SAS adapter
en: %s Storage Controller Update
it: Aggiornamento controller di archiviazione %s

note: TRANSLATORS: the entire system, e.g. all internal devices, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s System Update
it: Aggiornamento sistema %s

note: TRANSLATORS: TPM refers to a Trusted Platform Module
en: %s TPM Update
it: Aggiornamento TPM %s

note: TRANSLATORS: the Thunderbolt controller is a device that * has other high speed Thunderbolt devices plugged into it; * the first %s is the system name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Thunderbolt Controller Update
it: Aggiornamento unità di controllo Thunderbolt %s

note: TRANSLATORS: TouchPad refers to a flat input device
en: %s Touchpad Update
it: Aggiornamento touchpad %s

note: TRANSLATORS: Dock refers to the port replicator device connected * by plugging in a USB cable -- which may or may not also provide power
en: %s USB Dock Update
it: Aggiornamento dock USB %s

note: TRANSLATORS: Receiver refers to a radio device, e.g. a tiny Bluetooth * device that stays in the USB port so the wireless peripheral works
en: %s USB Receiver Update
it: Aggiornamento ricevitore USB %s

note: TRANSLATORS: this is the fallback where we don't know if the release * is updating the system, the device, or a device class, or something else -- * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Update
it: Aggiornamento di %s

note: TRANSLATORS: warn the user before updating, %1 is a device name
en: %s and all connected devices may not be usable while updating.
it: %s e tutti i dispositivi collegati potrebbero non essere utilizzabili durante l'aggiornamento.

note: TRANSLATORS: %1 refers to some kind of security test, e.g. "Encrypted RAM". %2 refers to a result value, e.g. "Invalid"
en: %s appeared: %s
it: %s apparso: %s

note: TRANSLATORS: %1 refers to some kind of security test, e.g. "UEFI platform key". * %2 and %3 refer to results value, e.g. "Valid" and "Invalid"
en: %s changed: %s → %s
it: %s è cambiato: %s → %s

note: TRANSLATORS: %1 refers to some kind of security test, e.g. "SPI BIOS region". %2 refers to a result value, e.g. "Invalid"
en: %s disappeared: %s
it: %s scomparso: %s

note: TRANSLATORS: the device has a reason it can't update, e.g. laptop lid closed
en: %s is not currently updatable
it: %s non può essere aggiornato

note: TRANSLATORS: Title: %s is ME kind, e.g. CSME/TXT
en: %s manufacturing mode
it: Modalità costruttore %s

note: TRANSLATORS: warn the user before * updating, %1 is a device name
en: %s must remain connected for the duration of the update to avoid damage.
it: %s deve rimanere collegato durante l'aggiornamento per evitare possibili danni.

note: TRANSLATORS: warn the user before updating, %1 is a machine * name
en: %s must remain plugged into a power source for the duration of the update to avoid damage.
it: %s deve rimanere collegato alla rete elettrica durante l'aggiornamento per evitare possibili danni.

note: TRANSLATORS: Title: %s is ME kind, e.g. CSME/TXT
en: %s override
it: Override %s

note: TRANSLATORS: Title: %s is ME kind, e.g. CSME/TXT
en: %s version
it: Versione %s

note: TRANSLATORS: duration in days!
en: %u day | %u days
it[0]: %u giorno
it[1]: %u giorni
it[2]: %u giorni

note: TRANSLATORS: this is shown in the MOTD
en: %u device has a firmware upgrade available. | %u devices have a firmware upgrade available.
it[0]: %u dispositivo ha un aggiornamento firmware disponibile.
it[1]: %u dispositivi hanno un aggiornamento firmware disponibile.
it[2]: %u dispositivi hanno un aggiornamento firmware disponibile.

note: TRANSLATORS: this is shown in the MOTD
en: %u device is not the best known configuration. | %u devices are not the best known configuration.
it[0]: %u dispositivo non dispone della configurazione migliore.
it[1]: %u dispositivi non dispongono della configurazione migliore.
it[2]: %u dispositivi non dispongono della configurazione migliore.

note: TRANSLATORS: duration in minutes
en: %u hour | %u hours
it[0]: %u ora
it[1]: %u ore
it[2]: %u ore

note: TRANSLATORS: duration in minutes
en: %u minute | %u minutes
it[0]: %u minuto
it[1]: %u minuti
it[2]: %u minuti

note: TRANSLATORS: duration in seconds
en: %u second | %u seconds
it[0]: %u secondo
it[1]: %u secondi
it[2]: %u secondi

note: TRANSLATORS: first percentage is current value, 2nd percentage is the * lowest limit the firmware update is allowed for the update to happen
en: %u%% (threshold %u%%)
it: %u%% (soglia %u%%)

note: TRANSLATORS: this is shown as a suffix for obsoleted tests
en: (obsoleted)
it: (obsoleto)

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: A TPM PCR is now an invalid value
it: Un PCR TPM è ora un valore non valido

note: TRANSLATORS: Title: if hardware enforces control of SPI replays
en: AMD Firmware Replay Protection
it: Protezione replay firmware AMD

note: TRANSLATORS: Title: if hardware enforces control of SPI writes
en: AMD Firmware Write Protection
it: Protezione scrittura firmware AMD

note: TRANSLATORS: Title: if firmware enforces rollback protection
en: AMD Secure Processor Rollback Protection
it: Protezione rollback sicuro del processore AMD

note: TRANSLATORS: the user needs to do something, e.g. remove the device
en: Action Required:
it: Azione richiesta:

note: TRANSLATORS: command description
en: Activate devices
it: Attiva dispositivi

note: TRANSLATORS: command description
en: Activate pending devices
it: Attiva i dispositivi in attesa

en: Activate the new firmware on the device
it: Attiva il nuovo firmware sul dispositivo

note: TRANSLATORS: shown when shutting down to switch to the new version
en: Activating firmware update
it: Attivazione aggiornamento firmware

note: TRANSLATORS: shown when shutting down to switch to the new version
en: Activating firmware update for
it: Attivazione aggiornamento firmware per

note: TRANSLATORS: the age of the metadata
en: Age
it: Età

note: TRANSLATORS: should the remote still be enabled
en: Agree and enable the remote?
it: Accettare e abilitare il remoto?

note: TRANSLATORS: this is a command alias, e.g. 'get-devices'
en: Alias to %s
it: Alias di %s

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: All TPM PCRs are now valid
it: Tutti i PCR TPM non sono validi

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: All TPM PCRs are valid
it: Tutti i PCR TPM sono validi

note: TRANSLATORS: on some systems certain devices have to have matching versions, * e.g. the EFI driver for a given network card cannot be different
en: All devices of the same type will be updated at the same time
it: Tutti i dispositivi dello stesso tipo saranno aggiornati allo stesso tempo

note: TRANSLATORS: command line option
en: Allow downgrading firmware versions
it: Consente di tornare alle precedenti versioni del firmware

note: TRANSLATORS: command line option
en: Allow reinstalling existing firmware versions
it: Consente la re-installazione di versioni esistenti del firmware

note: TRANSLATORS: command line option
en: Allow switching firmware branch
it: Consente il cambio del ramo firmware

note: TRANSLATORS: is not the main firmware stream
en: Alternate branch
it: Ramo alternativo

note: TRANSLATORS: another application is updating the device already
en: An update is in progress
it: Aggiornamento in corso

note: TRANSLATORS: explain why we want to reboot
en: An update requires a reboot to complete.
it: Per essere completato, un aggiornamento richiede un riavvio.

note: TRANSLATORS: explain why
en: An update requires the system to shutdown to complete.
it: Per essere completato, un aggiornamento richiede lo spegnimento del sistema.

note: TRANSLATORS: command line option
en: Answer yes to all questions
it: Risponde affermativamente a tutte le domande

note: TRANSLATORS: command line option
en: Apply update even when not advised
it: Applica aggiornamento anche se non consigliato

note: TRANSLATORS: command line option
en: Apply update files
it: Applica file di aggiornamento

note: TRANSLATORS: actually sending the update to the hardware
en: Applying update…
it: Applicazione aggiornamento…

note: TRANSLATORS: approved firmware has been checked by * the domain administrator
en: Approved firmware: | Approved firmware:
it[0]: Firmware approvato:
it[1]: Firmware approvati:
it[2]: Firmware approvati:

note: TRANSLATORS: command description
en: Attach to firmware mode
it: Collega in modalità firmware

note: TRANSLATORS: waiting for user to authenticate
en: Authenticating…
it: Autenticazione…

note: TRANSLATORS: user needs to run a command
en: Authentication details are required
it: Sono richiesti i dettagli di autenticazione

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to downgrade the firmware on a removable device
it: È richiesto autenticarsi per tornare al precedente firmware su un dispositivo rimovibile

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to downgrade the firmware on this machine
it: È richiesto autenticarsi tornare al precedente firmware su questa macchina

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to fix a host security issue
it: È richiesta l'autenticazione per risolvere un problema di sicurezza dell'host

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to modify BIOS settings
it: È richiesto autenticarsi per modificare le impostazioni BIOS

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to modify a configured remote used for firmware updates
it: È richiesto autenticarsi per modificare un remoto configurato utilizzato per aggiornamenti firmware

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to modify daemon configuration
it: È richiesto autenticarsi per modificare la configurazione del demone

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to read BIOS settings
it: È richiesto autenticarsi per leggere le impostazioni BIOS

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to reset daemon configuration to defaults
it: È richiesta l'autenticazione per poter resettare la configurazione del demone ai valori di default

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to set the list of approved firmware
it: È richiesto autenticarsi per impostare l'elenco dei firmware approvati

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to sign data using the client certificate
it: È richiesto autenticarsi per firmare i dati utilizzando il certificato del client

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to switch to the new firmware version
it: È richiesto autenticarsi per passare alla nuova versione del firmware

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to undo the fix for a host security issue
it: È richiesta l'autenticazione per annullare la risoluzione di un problema di sicurezza dell'host

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to unlock a device
it: È richiesto autenticarsi per sbloccare un dispositivo

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to update the firmware on a removable device
it: È richiesto autenticarsi per aggiornare il firmware su un dispositivo rimovibile

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to update the firmware on this machine
it: È richiesto autenticarsi per aggiornare il firmware su questa macchina

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to update the stored checksums for the device
it: È richiesto autenticarsi per aggiornare il codice di controllo del dispositivo salvato

note: TRANSLATORS: Boolean value to automatically send reports
en: Automatic Reporting
it: Rapporti automatici

note: TRANSLATORS: can we JFDI?
en: Automatically upload every time?
it: Caricare automaticamente ogni volta?

note: TRANSLATORS: Title: if firmware enforces rollback protection
en: BIOS Rollback Protection
it: Protezione rollback BIOS

note: TRANSLATORS: Title: if firmware enforces rollback protection
en: BIOS rollback protection
it: Protezione rollback BIOS

note: TRANSLATORS: description of a BIOS setting
en: BIOS updates delivered via LVFS or Windows Update
it: Aggiornamenti BIOS forniti tramite LVFS o Windows Update

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: BUILDER-XML FILENAME-DST
it: BUILDER-XML NOMEFILE-DST

note: TRANSLATORS: refers to the battery inside the peripheral device
en: Battery
it: Batteria

note: TRANSLATORS: command description
en: Bind new kernel driver
it: Vincola in nuovo driver kernel

note: TRANSLATORS: there follows a list of hashes
en: Blocked firmware files:
it: File di firmware bloccati:

note: TRANSLATORS: version cannot be installed due to policy
en: Blocked version
it: Versione bloccata

note: TRANSLATORS: we will not offer this firmware to the user
en: Blocking firmware:
it: Firmware bloccato:

note: TRANSLATORS: command description
en: Blocks a specific firmware from being installed
it: Blocca un firmware specifico così da non installarlo

note: TRANSLATORS: firmware version of bootloader
en: Bootloader Version
it: Versione bootloader

note: TRANSLATORS: the stream of firmware, e.g. nonfree
en: Branch
it: Ramo

note: TRANSLATORS: command description
en: Build a firmware file
it: Compila una file firmware

note: TRANSLATORS: this is to abort the interactive prompt
en: Cancel
it: Annulla

note: TRANSLATORS: this is when a device ctrl+c's a watch TRANSLATORS: this is from ctrl+c
en: Cancelled
it: Annullato

note: TRANSLATORS: same or newer update already applied
en: Cannot apply as dbx update has already been applied.
it: Impossibile applicare poiché l'aggiornamento dbx è già stato applicato.

note: TRANSLATORS: this is when the daemon state changes
en: Changed
it: Modificato

note: TRANSLATORS: command description
en: Checks cryptographic hash matches firmware
it: Verifica che l'hash crittografico corrisponda col firmware

note: TRANSLATORS: hash to that exact firmware archive TRANSLATORS: remote checksum
en: Checksum
it: Codice di controllo

note: TRANSLATORS: get interactive prompt, where branch is the * supplier of the firmware, e.g. "non-free" or "free"
en: Choose branch
it: Scegliere un ramo

note: TRANSLATORS: get interactive prompt
en: Choose device
it: Scegliere un dispositivo

note: TRANSLATORS: get interactive prompt
en: Choose firmware
it: Scegliere un firmware

note: TRANSLATORS: get interactive prompt
en: Choose release
it: Scegliere un rilascio

note: TRANSLATORS: get interactive prompt
en: Choose volume
it: Scegliere un volume

note: TRANSLATORS: command description
en: Clears the results from the last update
it: Pulisce i risultati dell'ultimo aggiornamento

note: TRANSLATORS: error message
en: Command not found
it: Comando non trovato

note: TRANSLATORS: is not supported by the vendor
en: Community supported
it: Supportata dalla comunità

note: TRANSLATORS: no peeking
en: Configuration is only readable by the system administrator
it: La configurazione può essere letta solamente dall'amministratore

note: TRANSLATORS: command description
en: Convert a firmware file
it: Converte un file firmware

note: TRANSLATORS: when the update was built
en: Created
it: Creato

note: TRANSLATORS: the release urgency
en: Critical
it: Critica

note: TRANSLATORS: Device supports some form of checksum verification
en: Cryptographic hash verification is available
it: È disponibile la verifica dell'hash crittografico

note: TRANSLATORS: current value of a BIOS setting
en: Current Value
it: Valore attuale

note: TRANSLATORS: version number of current firmware
en: Current version
it: Versione attuale

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: DEVICE-ID|GUID
it: ID-DISPOSITIVO|GUID

note: TRANSLATORS: for the --verbose arg
en: Debugging Options
it: Opzioni di debug

note: TRANSLATORS: decompressing the firmware file
en: Decompressing…
it: Estrazione…

note: TRANSLATORS: description of BIOS setting TRANSLATORS: multiline description of device
en: Description
it: Descrizione

note: TRANSLATORS: command description
en: Detach to bootloader mode
it: Scollega in modalità bootloader

note: TRANSLATORS: more details about the update link
en: Details
it: Dettagli

note: TRANSLATORS: the best known configuration is a set of software that we know works * well together. In the OEM and ODM industries it is often called a BKC
en: Deviate from the best known configuration?
it: Allontanarsi dalla migliore configurazione nota?

note: TRANSLATORS: description of device ability
en: Device Flags
it: Flag dispositivo

note: TRANSLATORS: ID for hardware, typically a SHA1 sum
en: Device ID
it: ID dispositivo

note: TRANSLATORS: this is when a device is hotplugged
en: Device added:
it: Dispositivo aggiunto:

note: TRANSLATORS: the device is already connected
en: Device already exists
it: Il dispositivo esiste già

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low
it: La batteria del dispositivo è troppo bassa

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low (%u%%, requires %u%%)
it: La carica della batteria del dispositivo è troppo bassa (%u%%, richiesto %u%%)

note: TRANSLATORS: Device supports a safety mechanism for flashing
en: Device can recover flash failures
it: Il dispositivo è in grado di correggere problemi di flash

note: TRANSLATORS: this is when a device has been updated
en: Device changed:
it: Dispositivo modificato:

note: TRANSLATORS: a version check is required for all firmware
en: Device firmware is required to have a version check
it: È richiesto il firmware dispositivo per eseguire un controllo della versione

note: TRANSLATORS: emulated means we are pretending to be a different model
en: Device is emulated
it: Il dispositivo è emulato

note: TRANSLATORS: device cannot be interrupted, for instance taking a phone call
en: Device is in use
it: Il dispositivo è in uso

note: TRANSLATORS: Is locked and can be unlocked
en: Device is locked
it: Il dispositivo è bloccato

note: TRANSLATORS: the device cannot update from A->C and has to go A->B->C
en: Device is required to install all provided releases
it: È richiesto un dispositivo per installare tutti i rilasci forniti

note: TRANSLATORS: currently unreachable, perhaps because it is in a lower power state * or is out of wireless range
en: Device is unreachable
it: Il dispositivo non è raggiungibile

note: TRANSLATORS: for example, a Bluetooth mouse that is in powersave mode
en: Device is unreachable, or out of wireless range
it: Il dispositivo non è raggiungibile o fuori portata

note: TRANSLATORS: Device remains usable during update
en: Device is usable for the duration of the update
it: Il dispositivo è utilizzabile per la durata dell'aggiornamento

note: TRANSLATORS: usually this is when we're waiting for a reboot
en: Device is waiting for the update to be applied
it: Il dispositivo è in attesa del completamento dell'aggiornamento

note: TRANSLATORS: this is when a device is hotplugged
en: Device removed:
it: Dispositivo rimosso:

note: TRANSLATORS: as in, wired mains power for a laptop
en: Device requires AC power to be connected
it: Il dispositivo richiede di essere collegato all'alimentazione elettrica

note: TRANSLATORS: The device cannot be updated due to missing vendor's license."
en: Device requires a software license to update
it: Il dispositivo necessita di una licenza software per aggiornare

note: TRANSLATORS: Device supports a safety mechanism for flashing
en: Device stages updates
it: Il dispositivo applica gli aggiornamenti a fasi

note: TRANSLATORS: there is more than one supplier of the firmware
en: Device supports switching to a different branch of firmware
it: Il dispositivo supporta il passaggio a un ramo diverso del firmware

note: TRANSLATORS: Device update needs to be separately activated
en: Device update needs activation
it: L'aggiornamento del dispositivo richiede l'attivazione

note: TRANSLATORS: save the old firmware to disk before installing the new one
en: Device will backup firmware before installing
it: Il dispositivo eseguirà un backup del firmware prima dell'installazione

note: TRANSLATORS: Device will not return after update completes
en: Device will not re-appear after update completes
it: Il dispositivo non comparirà nuovamente dopo l'aggiornamento

note: TRANSLATORS: a list of successful updates
en: Devices that have been updated successfully:
it: Dispositivi aggiornati con successo:

note: TRANSLATORS: a list of failed updates
en: Devices that were not updated correctly:
it: Dispositivi non aggiornati correttamente:

note: TRANSLATORS: message letting the user know no device * upgrade available due to missing on LVFS TRANSLATORS: message letting the user know no * device upgrade available due to missing on LVFS
en: Devices with no available firmware updates:
it: Dispositivi senza aggiornamenti firmware:

note: TRANSLATORS: message letting the user know no device upgrade available TRANSLATORS: message letting the user know no device * upgrade available
en: Devices with the latest available firmware version:
it: Dispositivi con l'ultima versione disponibile del firmware:

note: TRANSLATORS: this is for the device tests
en: Did not find any devices with matching GUIDs
it: Nessun dispositivo trovato con GUID corrispondenti

note: TRANSLATORS: Plugin is inactive and not used TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Disabled
it: Disabilitato

note: TRANSLATORS: command description
en: Disables a given remote
it: Disabilita un remoto dato

note: TRANSLATORS: the OS the release was tested on
en: Distribution
it: Distribuzione

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not check for old metadata
it: Non controlla i metadati vecchi

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not check for unreported history
it: Non controlla la cronologia non segnalata

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not check if download remotes should be enabled
it: Non controlla se lo scaricamento dai remoti deve essere abilitato

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not check or prompt for reboot after update
it: Non controlla o chiede se è necessario riavviare dopo un aggiornamento

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Do not include log domain prefix
it: Non include il prefisso del dominio

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Do not include timestamp prefix
it: Non include il prefisso della marcatura temporale

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not perform device safety checks
it: Non esegue i controlli di sicurezza del dispositivo

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not prompt for devices
it: Non chiede i dispositivi

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not prompt to fix security issues
it: Non richiede di risolvere problemi di sicurezza

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not search the firmware when parsing
it: Non cerca il firmware durante l'analisi

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not write to the history database
it: Non scrive la cronologia

note: TRANSLATORS: should the branch be changed
en: Do you understand the consequences of changing the firmware branch?
it: Le conseguenze del cambio di ramo del firmware sono state comprese?

note: TRANSLATORS: offer to disable this nag
en: Do you want to disable this feature for future updates?
it: Disabilitare questa funzionalità per i prossimi aggiornamenti?

note: TRANSLATORS: ask if we can update the metadata
en: Do you want to refresh this remote now?
it: Aggiornare questo remoto ora?

note: TRANSLATORS: offer to stop asking the question
en: Do you want to upload reports automatically for future updates?
it: Caricare automaticamente i resoconti per i prossimi aggiornamenti?

note: TRANSLATORS: command line option
en: Don't prompt for authentication (less details may be shown)
it: Non chiede autenticazione (potrebbero essere mostrati meno dettagli)

note: TRANSLATORS: success
en: Done!
it: Fatto.

note: TRANSLATORS: message letting the user know an downgrade is available * %1 is the device name and %2 and %3 are version strings
en: Downgrade %s from %s to %s?
it: Arretrare %s da %s a %s?

note: TRANSLATORS: command description
en: Downgrades the firmware on a device
it: Torna a una vecchia versione del firmware su un dispositivo

note: TRANSLATORS: %1 is a device name
en: Downgrading %s…
it: Arretramento di %s…

note: TRANSLATORS: command description
en: Download a file
it: Scarica un file

note: TRANSLATORS: downloading from a remote server
en: Downloading…
it: Scaricamento…

note: TRANSLATORS: command description
en: Dump SMBIOS data from a file
it: Scarica i dati SMBIOS da un file

note: TRANSLATORS: length of time the update takes to apply
en: Duration
it: Durata

note: TRANSLATORS: command description
en: Emulate a device using a JSON manifest
it: Emula un dispositivo usando un manifesto JSON

note: TRANSLATORS: this device is not actually real
en: Emulated
it: Emulato

note: TRANSLATORS: Title: if we are emulating a different host
en: Emulated host
it: Host emulato

en: Enable
it: Abilita

note: TRANSLATORS: a remote here is like a 'repo' or software source
en: Enable new remote?
it: Abilitare il nuovo remoto?

note: TRANSLATORS: Turn on the remote
en: Enable this remote?
it: Abilitare questo remoto?

note: TRANSLATORS: if the remote is enabled TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Enabled
it: Abilitato

note: TRANSLATORS: Plugin is active only if hardware is found
en: Enabled if hardware matches
it: Abilitato se corrisponde all'hardware

note: TRANSLATORS: command description
en: Enables a given remote
it: Abilita un remoto dato

en: Enabling this functionality is done at your own risk, which means you have to contact your original equipment manufacturer regarding any problems caused by these updates. Only problems with the update process itself should be filed at $OS_RELEASE:BUG_REPORT_URL$.
it: Abilitare questa funzionalità a proprio rischio: in caso di problemi con gli aggiornamenti sarà necessario contattare l'OEM. Solamente i problemi legati al processo di aggiornamento possono essere inviati a $OS_RELEASE:BUG_REPORT_URL$.

note: TRANSLATORS: show the user a warning
en: Enabling this remote is done at your own risk.
it: Abilitare questo remoto a proprio rischio.

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Encrypted
it: Cifrato

note: TRANSLATORS: Title: Memory contents are encrypted, e.g. Intel TME
en: Encrypted RAM
it: RAM cifrata

note: TRANSLATORS: the vendor is no longer supporting the device
en: End of life
it: Fine vita

note: TRANSLATORS: The BIOS setting can only be changed to fixed values
en: Enumeration
it: Enumerazione

note: TRANSLATORS: command description
en: Erase all firmware update history
it: Elimina tutta la cronologia degli aggiornamenti firmware

note: TRANSLATORS: erasing contents of the flash chips
en: Erasing…
it: Eliminazione…

note: TRANSLATORS: exit after we've started up, used for user profiling
en: Exit after a small delay
it: Esce dopo una breve attesa

note: TRANSLATORS: exit straight away, used for automatic profiling
en: Exit after the engine has loaded
it: Esce dopo che il motore è stato caricato

note: TRANSLATORS: command description
en: Export a firmware file structure to XML
it: Esporta la struttura di un file firmware in XML

note: TRANSLATORS: command description
en: Extract a firmware blob to images
it: Estrae un blob firmware in immagini

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILE [DEVICE-ID|GUID]
it: FILE [ID-DISPOSITIVO|GUID]

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME
it: NOMEFILE

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME CERTIFICATE PRIVATE-KEY
it: NOMEFILE CERTIFICATO CHIAVE-PRIVATA

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME DEVICE-ID
it: NOMEFILE ID-DISPOSITIVO

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME OFFSET DATA [FIRMWARE-TYPE]
it: FILENAME OFFSET DATA [TIPO-FIRMWARE]

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME [DEVICE-ID|GUID]
it: NOMEFILE [ID-DISPOSITIVO|GUID]

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME [FIRMWARE-TYPE]
it: NOMEFILE [TIPO-FIRMWARE]

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME-SRC FILENAME-DST [FIRMWARE-TYPE-SRC] [FIRMWARE-TYPE-DST]
it: NOMEFILE-SRC NOMEFILE-DST [TIPO-FIRMWARE-SRC] [TIPO-FIRMWARE-DST]

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME|CHECKSUM1[,CHECKSUM2][,CHECKSUM3]
it: NOMEFILE|CHECKSUM1[,CHECKSUM2][,CHECKSUM3]

note: TRANSLATORS: the update state of the specific device
en: Failed
it: Non riuscito

note: TRANSLATORS: dbx file failed to be applied as an update
en: Failed to apply update
it: Applicazione aggiornamento non riuscita

note: TRANSLATORS: could not contact the fwupd service over D-Bus
en: Failed to connect to daemon
it: Connessione al demone non riuscita

note: TRANSLATORS: could not read existing system data TRANSLATORS: could not read file
en: Failed to load local dbx
it: Caricamento dbx locale non riuscito

note: TRANSLATORS: could not read existing system data
en: Failed to load system dbx
it: Caricamento dbx di sistema non riuscito

note: TRANSLATORS: another fwupdtool instance is already running
en: Failed to lock
it: Blocco non riuscito

note: TRANSLATORS: the user didn't read the man page
en: Failed to parse arguments
it: Analisi degli argomenti non riuscita

note: TRANSLATORS: failed to read measurements file
en: Failed to parse file
it: Lettura del file non riuscita

note: TRANSLATORS: could not parse file
en: Failed to parse local dbx
it: Lettura dbx locale non riuscita

note: TRANSLATORS: a feature is something like "can show an image"
en: Failed to set front-end features
it: Impostazione delle funzionalità del front-end non riuscita

note: TRANSLATORS: something with a blocked hash exists * in the users ESP -- which would be bad!
en: Failed to validate ESP contents
it: Verifica contenuti ESP non riuscita

note: TRANSLATORS: item is FALSE
en: False
it: Falso

note: TRANSLATORS: filename of the local file
en: Filename
it: Nome file

note: TRANSLATORS: filename of the local file
en: Filename Signature
it: Firma nome file

note: TRANSLATORS: full path of the remote.conf file
en: Filename Source
it: Sorgente nome file

note: TRANSLATORS: user did not include a filename parameter
en: Filename required
it: Nome file richiesto

note: TRANSLATORS: command line option
en: Filter with a set of device flags using a ~ prefix to exclude, e.g. 'internal,~needs-reboot'
it: Filtra tramite un insieme di flag utilizzando ~ per escludere, per esempio «internal, ~needs-reboot»

note: TRANSLATORS: Title: if we can verify the firmware checksums
en: Firmware Attestation
it: Convalida firmware

note: TRANSLATORS: Title: firmware refers to the flash chip in the computer
en: Firmware BIOS Descriptor
it: Descrittore BIOS firmware

note: TRANSLATORS: Title: SPI refers to the flash chip in the computer
en: Firmware BIOS Region
it: Regione BIOS firmware

note: TRANSLATORS: remote URI
en: Firmware Base URI
it: URI di base del firmware

note: TRANSLATORS: program summary
en: Firmware Update D-Bus Service
it: Servizio D-Bus di aggiornamento firmware

note: TRANSLATORS: program name
en: Firmware Update Daemon
it: Demone di aggiornamento firmware

note: TRANSLATORS: Title: if the fwupd plugins are all present and correct
en: Firmware Updater Verification
it: Verifica aggiornamento firmware

note: TRANSLATORS: Title: if firmware updates are available
en: Firmware Updates
it: Aggiornamenti firmware

note: TRANSLATORS: program name
en: Firmware Utility
it: Strumento gestione firmware

note: TRANSLATORS: Title: firmware refers to the flash chip in the computer
en: Firmware Write Protection
it: Protezione scrittura firmware

note: TRANSLATORS: Title: firmware refers to the flash chip in the computer
en: Firmware Write Protection Lock
it: Blocco protezione scrittura firmware

note: TRANSLATORS: Title: if we can verify the firmware checksums
en: Firmware attestation
it: Convalida firmware

note: TRANSLATORS: user selected something not possible
en: Firmware is already blocked
it: Il firmware è già bloccato

note: TRANSLATORS: user selected something not possible
en: Firmware is not already blocked
it: Il firmware non è bloccato

note: TRANSLATORS: the metadata is very out of date; %u is a number > 1
en: Firmware metadata has not been updated for %u day and may not be up to date. | Firmware metadata has not been updated for %u days and may not be up to date.
it[0]: I metadati del firmware non sono stati controllati per %u giorno e potrebbero non essere aggiornati.
it[1]: I metadati del firmware non sono stati controllati per %u giorni e potrebbero non essere aggiornati.
it[2]: I metadati del firmware non sono stati controllati per %u giorni e potrebbero non essere aggiornati.

note: TRANSLATORS: Title: if firmware updates are available
en: Firmware updates
it: Aggiornamenti firmware

note: TRANSLATORS: description of plugin state, e.g. disabled
en: Flags
it: Flag

note: TRANSLATORS: command line option
en: Force the action by relaxing some runtime checks
it: Forza l'azione riducendo alcuni controlli runtime

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Found
it: Trovato

note: TRANSLATORS: title text, shown as a warning
en: Full Disk Encryption Detected
it: Rilevata cifratura del disco

note: TRANSLATORS: we might ask the user the recovery key when next booting Windows
en: Full disk encryption secrets may be invalidated when updating
it: I segreti di cifratura del disco potrebbero essere invalidati durante l'aggiornamento

note: TRANSLATORS: Title: if the part has been fused
en: Fused Platform
it: Piattaforma saldata

note: TRANSLATORS: Title: if the part has been fused
en: Fused platform
it: Piattaforma saldata

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: GUID|DEVICE-ID
it: GUID|ID-DISPOSITIVO

en: Get BIOS settings
it: Recupero impostazioni BIOS

note: TRANSLATORS: command description
en: Get all device flags supported by fwupd
it: Ottiene tutti i flag dispositivo supportati da fwupd

note: TRANSLATORS: command description
en: Get all devices that support firmware updates
it: Ottiene tutti i dispositivi che supportano gli aggiornamenti del firmware

note: TRANSLATORS: command description
en: Get all enabled plugins registered with the system
it: Recupera tutti i plugin registrati nel sistema

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets details about a firmware file
it: Ottiene le informazioni su un file di firmware

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the configured remotes
it: Ottiene i remoti configurati

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the host security attributes
it: Recupera gli attributi di sicurezza dell'host

note: TRANSLATORS: firmware approved by the admin
en: Gets the list of approved firmware
it: Recupera l'elenco dei firmware approvati

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the list of blocked firmware
it: Recupera l'elenco del firmware bloccato

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the list of updates for connected hardware
it: Ottiene l'elenco degli aggiornamenti per l'hardware connesso

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the releases for a device
it: Ottiene i rilasci di un dispositivo

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the results from the last update
it: Ottiene i risultati dell'ultimo aggiornamento

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: HWIDS-FILE
it: FILE-HWIDS

note: TRANSLATORS: the hardware is waiting to be replugged
en: Hardware is waiting to be replugged
it: L'hardware è in attesa di essere ricollegato

note: TRANSLATORS: the release urgency
en: High
it: Elevata

note: TRANSLATORS: title for host security events
en: Host Security Events
it: Eventi sicurezza host

note: TRANSLATORS: this is a string like 'HSI:2-U'
en: Host Security ID:
it: ID sicurezza host:

note: TRANSLATORS: Title: * https://en.wikipedia.org/wiki/Input%E2%80%93output_memory_management_unit
en: IOMMU Protection
it: Protezione IOMMU

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: IOMMU device protection disabled
it: Protezione dispositivo IOMMU disabilitata

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: IOMMU device protection enabled
it: Protezione dispositivo IOMMU abilitata

note: TRANSLATORS: daemon is inactive
en: Idle…
it: Inattivo…

note: TRANSLATORS: command line option
en: Ignore SSL strict checks when downloading files
it: Ignora controlli SSL nello scaricare i file

note: TRANSLATORS: command line option
en: Ignore firmware checksum failures
it: Ignora i checksum del firmware non riusciti

note: TRANSLATORS: command line option
en: Ignore firmware hardware mismatch failures
it: Ignora corrispondenze errate firmware hardware

note: TRANSLATORS: try to help
en: Ignoring SSL strict checks, to do this automatically in the future export DISABLE_SSL_STRICT in your environment
it: Controlli SSL ignorati, per fare ciò automaticamente in futuro, esportare DISABLE_SSL_STRICT nel proprio ambiente

note: TRANSLATORS: the inhibit ID is a short string like dbus-123456
en: Inhibit ID is %s.
it: L'ID d'inibizione è %s

note: TRANSLATORS: length of time the update takes to apply
en: Install Duration
it: Tempo di installazione

note: TRANSLATORS: command description
en: Install a firmware file in cabinet format on this hardware
it: Installa un file di firmware in formato cabinet su questo hardware

note: TRANSLATORS: command description
en: Install a specific firmware file on all devices that match
it: Installa un file di firmware specifico su tutti i dispositivi corrispondenti

en: Install old version of signed system firmware
it: Installa versione precedente del firmware firmato di sistema

en: Install old version of unsigned system firmware
it: Installa versione precedente del firmware non firmato di sistema

en: Install signed device firmware
it: Installa firmware firmato del dispositivo

en: Install signed system firmware
it: Installa firmware firmato di sistema

en: Install unsigned device firmware
it: Installa firmware non firmato del dispositivo

en: Install unsigned system firmware
it: Installa firmware non firmato di sistema

note: TRANSLATORS: this is shown when updating the firmware after the reboot
en: Installing firmware update…
it: Installazione aggiornamento firmware…

note: TRANSLATORS: %1 is a device name
en: Installing on %s…
it: Installazione su %s…

note: TRANSLATORS: if it breaks, you get to keep both pieces
en: Installing this update may also void any device warranty.
it: L'installazione dell'aggiornamento potrebbe annullare la garanzia del dispositivo.

note: TRANSLATORS: The BIOS setting only accepts integers in a fixed range
en: Integer
it: Intero

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * ACM means to verify the integrity of Initial Boot Block
en: Intel BootGuard ACM Protected
it: ACM protetto Intel BootGuard

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * ACM means to verify the integrity of Initial Boot Block
en: Intel BootGuard ACM protected
it: ACM protetto da Intel BootGuard

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * error policy is what to do on failure
en: Intel BootGuard Error Policy
it: Regole di errore Intel BootGuard

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel
en: Intel BootGuard Fuse
it: Fusibile Intel BootGuard

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * OTP = one time programmable
en: Intel BootGuard OTP fuse
it: Fusibile OTP Intel BootGuard

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * verified boot refers to the way the boot process is verified
en: Intel BootGuard Verified Boot
it: Avvio verificato Intel BootGuard

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * error policy is what to do on failure
en: Intel BootGuard error policy
it: Regole di errore Intel BootGuard

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * verified boot refers to the way the boot process is verified
en: Intel BootGuard verified boot
it: Avvio verificato da Intel BootGuard

note: TRANSLATORS: Title: GDS is where the CPU leaks information
en: Intel GDS Mitigation
it: Mitigazione GDS Intel

note: TRANSLATORS: Title: GDS is where the CPU leaks information
en: Intel GDS mitigation
it: Mitigazione GDS Intel

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine
en: Intel Management Engine Manufacturing Mode
it: Modalità costruttore Intel Management Engine

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine, and the "override" is enabled * with a jumper -- luckily it is probably not accessible to end users on consumer * boards
en: Intel Management Engine Override
it: Disabilitazione Intel Management Engine

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine
en: Intel Management Engine Version
it: Versione Intel Management Engine

note: TRANSLATORS: Device cannot be removed easily
en: Internal device
it: Dispositivo interno

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Invalid
it: Non valido

note: TRANSLATORS: error message
en: Invalid arguments
it: Parametri non validi

note: TRANSLATORS: error message
en: Invalid arguments, expected GUID
it: Parametro non valido, atteso GUID

note: TRANSLATORS: version is older
en: Is downgrade
it: È retrocessione

note: TRANSLATORS: Is currently in bootloader mode
en: Is in bootloader mode
it: È in modalità bootloader

note: TRANSLATORS: version is newer
en: Is upgrade
it: È aggiornamento

note: TRANSLATORS: issue fixed with the release, e.g. CVE
en: Issue | Issues
it[0]: Problema
it[1]: Problemi
it[2]: Problemi

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Kernel is no longer tainted
it: Il kernel è di nuovo integro

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Kernel is tainted
it: Il kernel non è integro

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Kernel lockdown disabled
it: Lockdown kernel disabilitato

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Kernel lockdown enabled
it: Lockdown kernel abilitato

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: LOCATION
it: POSIZIONE

note: TRANSLATORS: the original time/date the device was modified
en: Last modified
it: Ultima modifica

note: TRANSLATORS: time remaining for completing firmware flash
en: Less than one minute remaining
it: Manca meno di un minuto

note: TRANSLATORS: e.g. GPLv2+, Proprietary etc
en: License
it: Licenza

note: TRANSLATORS: Title: lockdown is a security mode of the kernel
en: Linux Kernel Lockdown
it: Lockdown kernel Linux

note: TRANSLATORS: Title: if it's tainted or not
en: Linux Kernel Verification
it: Verifica kernel Linux

note: TRANSLATORS: Title: swap space or swap partition
en: Linux Swap
it: Swap Linux

en: Linux Vendor Firmware Service (stable firmware)
it: Linux Vendor Firmware Service (firmware stabile)

en: Linux Vendor Firmware Service (testing firmware)
it: Linux Vendor Firmware Service (firmware in prova)

note: TRANSLATORS: Title: if it's tainted or not
en: Linux kernel
it: Kernel Linux

note: TRANSLATORS: Title: lockdown is a security mode of the kernel
en: Linux kernel lockdown
it: Lockdown kernel Linux

note: TRANSLATORS: Title: swap space or swap partition
en: Linux swap
it: Swap Linux

note: TRANSLATORS: command line option
en: List entries in dbx
it: Elenca le voci nel dbx

note: TRANSLATORS: command description
en: List the available firmware types
it: Elenca tutti i tipi di firmware disponibili

note: TRANSLATORS: command description
en: Lists files on the ESP
it: Elenca i file nell'ESP

note: TRANSLATORS: the plugin was created from a .so object, and was not built-in
en: Loaded from an external module
it: Caricato da un module esterno

note: TRANSLATORS: parsing the firmware information
en: Loading…
it: Caricamento…

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Locked
it: Bloccato

note: TRANSLATORS: the release urgency
en: Low
it: Bassa

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine, and key refers * to the private/public key used to secure loading of firmware
en: MEI Key Manifest
it: Manifesto chiave MEI

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine, and key refer * to the private/public key used to secure loading of firmware
en: MEI key manifest
it: Manifesto chiave MEI

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine
en: MEI manufacturing mode
it: Modalità costruttore MEI

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine, and the * "override" is the physical PIN that can be driven to * logic high -- luckily it is probably not accessible to * end users on consumer boards
en: MEI override
it: Override MEI

en: MEI version
it: Versione MEI

note: TRANSLATORS: command line option
en: Manually enable specific plugins
it: Abilita manualmente i plugin selezionati

note: TRANSLATORS: Longest valid string for BIOS setting
en: Maximum length
it: Lunghezza massima

note: TRANSLATORS: Highest valid integer for BIOS setting
en: Maximum value
it: Valore massimo

note: TRANSLATORS: the release urgency
en: Medium
it: Media

note: TRANSLATORS: remote URI
en: Metadata Signature
it: Firma metadati

note: TRANSLATORS: remote URI
en: Metadata URI
it: URI metadati

note: TRANSLATORS: explain why no metadata available
en: Metadata can be obtained from the Linux Vendor Firmware Service.
it: Metadati possono essere scaricati da Linux Vendor Firmware Service.

note: TRANSLATORS: smallest version number installable on device
en: Minimum Version
it: Versione minima

note: TRANSLATORS: Shortest valid string for BIOS setting
en: Minimum length
it: Lunghezza minima

note: TRANSLATORS: Lowest valid integer for BIOS setting
en: Minimum value
it: Valore minimo

note: TRANSLATORS: sets something in the daemon configuration file
en: Modifies a daemon configuration value
it: Modifica il valore della configurazione del demone

note: TRANSLATORS: command description
en: Modifies a given remote
it: Modifica un remoto

en: Modify a configured remote
it: Modifica un remoto configurato

en: Modify daemon configuration
it: Modifica la configurazione del demone

note: TRANSLATORS: command description
en: Monitor the daemon for events
it: Controlla il demone per gli eventi

note: TRANSLATORS: command description
en: Mounts the ESP
it: Monta l'ESP

note: TRANSLATORS: Requires a reboot to apply firmware or to reload hardware
en: Needs a reboot after installation
it: Necessita un riavvio dopo l'installazione

note: TRANSLATORS: the update state of the specific device
en: Needs reboot
it: Richiesto riavvio

note: TRANSLATORS: Requires system shutdown to apply firmware
en: Needs shutdown after installation
it: Necessita l'arresto dopo l'installazione

note: TRANSLATORS: version number of new firmware
en: New version
it: Nuova versione

note: TRANSLATORS: user did not tell the tool what to do
en: No action specified!
it: Nessuna azione specificata.

note: TRANSLATORS: message letting the user know no device downgrade available * %1 is the device name
en: No downgrades for %s
it: Nessuna versione precedente per %s

note: TRANSLATORS: nothing found
en: No firmware IDs found
it: Nessun ID firmware trovato

note: TRANSLATORS: nothing found
en: No firmware found
it: Nessun firmware trovato

note: TRANSLATORS: nothing attached that can be upgraded
en: No hardware detected with firmware update capability
it: Non è stato rilevato nessun hardware con capacità di aggiornamento del firmware

note: TRANSLATORS: no repositories to download from
en: No releases available
it: Nessuna versione disponibile

note: TRANSLATORS: explain why no metadata available
en: No remotes are currently enabled so no metadata is available.
it: Non è abilitato alcun remoto e non sono disponibili metadati.

note: TRANSLATORS: no repositories to download from
en: No remotes available
it: Nessun server disponibile

note: TRANSLATORS: this is an error string
en: No updatable devices
it: Nessun dispositivo aggiornabile

note: TRANSLATORS: this is an error string
en: No updates available
it: Nessun aggiornamento disponibile

en: No updates available for remaining devices
it: Nessun aggiornamento disponibile per i dispositivi rimanenti

note: TRANSLATORS: version cannot be installed due to policy
en: Not approved
it: Non approvata

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Not found
it: Non trovato

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Not supported
it: Non supportato

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: OK
it: Fatto

note: TRANSLATORS: this is for the device tests
en: OK!
it: Ok

note: TRANSLATORS: the firmware old version
en: Old version
it: Versione precedente

note: TRANSLATORS: command line option
en: Only show single PCR value
it: Mostra solo il valore PCR

note: TRANSLATORS: command line option
en: Only use peer-to-peer networking when downloading files
it: Usa solo reti peer-to-peer per scaricare i file

note: TRANSLATORS: some devices can only be updated to a new semver and cannot * be downgraded or reinstalled with the existing version
en: Only version upgrades are allowed
it: Sono consentiti solo avanzamenti di versione

note: TRANSLATORS: command line option
en: Output in JSON format
it: Output in formato JSON

note: TRANSLATORS: command line option
en: Override the default ESP path
it: Sovrascrive il percorso ESP predefinito

note: TRANSLATORS: if we can get metadata from peer-to-peer clients
en: P2P Firmware
it: Firmware P2P

note: TRANSLATORS: if we can get metadata from peer-to-peer clients
en: P2P Metadata
it: Metadati P2P

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: PATH
it: PERCORSO

note: TRANSLATORS: command description
en: Parse and show details about a firmware file
it: Legge e mostra i dettagli riguardo a un file firmware

note: TRANSLATORS: reading new dbx from the update
en: Parsing dbx update…
it: Lettura aggiornamento dbx…

note: TRANSLATORS: reading existing dbx from the system
en: Parsing system dbx…
it: Lettura dbx di sistema…

note: TRANSLATORS: command description
en: Patch a firmware blob at a known offset
it: Esegue una patch di un blob firmware a un offset noto

en: Payload
it: Carico

note: TRANSLATORS: the update state of the specific device
en: Pending
it: In attesa

note: TRANSLATORS: prompt to apply the update
en: Perform operation?
it: Eseguire l'operazione?

note: TRANSLATORS: Title: Allows debugging of parts using proprietary hardware
en: Platform Debugging
it: Debug piattaforma

note: TRANSLATORS: Title: Allows debugging of parts using proprietary hardware
en: Platform debugging
it: Debug piattaforma

note: TRANSLATORS: 'recovery key' here refers to a code, rather than a physical metal thing
en: Please ensure you have the volume recovery key before continuing.
it: Assicurarsi di avere la chiave di ripristino prima di continuare.

note: TRANSLATORS: the user isn't reading the question
en: Please enter a number from 0 to %u:
it: Inserire un numero tra 0 e %u:

note: TRANSLATORS: Failed to open plugin, hey Arch users
en: Plugin dependencies missing
it: Dipendenze plugin mancanti

note: TRANSLATORS: Possible values for a bios setting
en: Possible Values
it: Valori possibili

note: TRANSLATORS: Title: DMA as in https://en.wikipedia.org/wiki/DMA_attack
en: Pre-boot DMA Protection
it: Protezione DMA pre-boot

note: TRANSLATORS: Title: DMA as in https://en.wikipedia.org/wiki/DMA_attack
en: Pre-boot DMA protection
it: Protezione DMA pre-boot

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Pre-boot DMA protection is disabled
it: La protezione pre-boot DMA non è abilitata

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Pre-boot DMA protection is enabled
it: La protezione pre-boot DMA è abilitata

note: TRANSLATORS: version number of previous firmware
en: Previous version
it: Versione precedente

note: TRANSLATORS: the numeric priority
en: Priority
it: Priorità

note: TRANSLATORS: reasons the device is not updatable
en: Problems
it: Errori

en: Proceed with upload?
it: Procedere con il caricamento?

note: TRANSLATORS: Title: if fwupd supports HSI on this chip
en: Processor Security Checks
it: Controlli di sicurezza del processore

note: TRANSLATORS: Title: if firmware enforces rollback protection
en: Processor rollback protection
it: Protezione rollback del processore

note: TRANSLATORS: a non-free software license
en: Proprietary
it: Proprietaria

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: REMOTE-ID
it: ID-REMOTO

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: REMOTE-ID KEY VALUE
it: ID-REMOTO CHIAVE VALORE

note: TRANSLATORS: BIOS setting is read only
en: Read Only
it: Sola lettura

note: TRANSLATORS: command description
en: Read a firmware blob from a device
it: Legge un blob firmware da un dispositivo

note: TRANSLATORS: command description
en: Read a firmware from a device
it: Legge un firmware da un dispositivo

note: TRANSLATORS: %1 is a device name
en: Reading from %s…
it: Lettura da %s…

note: TRANSLATORS: reading from the flash chips
en: Reading…
it: Lettura…

note: TRANSLATORS: how often we should refresh the metadata
en: Refresh Interval
it: Intervallo aggiornamento

note: TRANSLATORS: command description
en: Refresh metadata from remote server
it: Ricarica i metadati dal server remoto

note: TRANSLATORS: message letting the user know an upgrade is available * %1 is the device name and %2 is a version string
en: Reinstall %s to %s?
it: Reinstallare %s con %s?

note: TRANSLATORS: command description
en: Reinstall current firmware on the device
it: Installa nuovamente il firmware attuale sul dispositivo

note: TRANSLATORS: command description
en: Reinstall firmware on a device
it: Installa nuovamente il firmware su un dispositivo

note: TRANSLATORS: the stream of firmware, e.g. nonfree
en: Release Branch
it: Ramo di rilascio

note: TRANSLATORS: release attributes
en: Release Flags
it: Flag di rilascio

note: TRANSLATORS: the exact component on the server
en: Release ID
it: ID release

note: TRANSLATORS: the server the file is coming from TRANSLATORS: remote identifier, e.g. lvfs-testing
en: Remote ID
it: ID remoto

note: TRANSLATORS: URI to send success/failure reports
en: Report URI
it: URI del rapporto

note: TRANSLATORS: Has been reported to a metadata server
en: Reported to remote server
it: Segnalato al server remoto

note: TRANSLATORS: the user is using Gentoo/Arch and has screwed something up
en: Required efivarfs filesystem was not found
it: Il file system richiesto efivarfs non è stato trovato

note: TRANSLATORS: not required for this system
en: Required hardware was not found
it: L'hardware richiesto non è stato trovato

note: TRANSLATORS: Requires a bootloader mode to be manually enabled by the user
en: Requires a bootloader
it: Richiede un bootloader

note: TRANSLATORS: metadata is downloaded
en: Requires internet connection
it: Richiede una connessione a Internet

en: Reset daemon configuration
it: Resetta la configurazione del demone

note: TRANSLATORS: reboot to apply the update
en: Restart now?
it: Riavviare ora?

note: TRANSLATORS: changes only take effect on restart
en: Restart the daemon to make the change effective?
it: Riavviare il demone per applicare le modifiche?

note: TRANSLATORS: restarting the device to pick up new F/W
en: Restarting device…
it: Riavvio del dispositivo…

note: TRANSLATORS: command description
en: Return all the hardware IDs for the machine
it: Fornisce tutti gli ID hardware per un dispositivo

note: TRANSLATORS: command line option
en: Run the plugin composite cleanup routine when using install-blob
it: Esegue la procedura di pulizia del plugin quando si utilizza install-blob

note: TRANSLATORS: command line option
en: Run the plugin composite prepare routine when using install-blob
it: Esegue la procedura di preparazione del plugin quando si utilizza install-blob

note: TRANSLATORS: tell a user how to get information
en: Run without '%s' to see
it: Eseguire senza «%s» per vedere

note: TRANSLATORS: The kernel does not support this plugin
en: Running kernel is too old
it: La versione del kernel in esecuzione è troppo vecchia

note: TRANSLATORS:  this is the HSI suffix
en: Runtime Suffix
it: Suffisso di runtime

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: SETTING VALUE
it: IMPOSTAZIONE VALORE

note: TRANSLATORS: Title: SPI refers to the flash chip in the computer
en: SPI BIOS Descriptor
it: Descrittore BIOS SPI

note: TRANSLATORS: Title: SPI refers to the flash chip in the computer
en: SPI BIOS region
it: Regione BIOS SPI

note: TRANSLATORS: Title: SPI refers to the flash chip in the computer
en: SPI lock
it: Blocco SPI

note: TRANSLATORS: Title: if hardware enforces control of SPI replays
en: SPI replay protection
it: Protezione replay SPI

note: TRANSLATORS: Title: SPI refers to the flash chip in the computer
en: SPI write
it: Scrittura SPI

note: TRANSLATORS: Title: if hardware enforces control of SPI writes
en: SPI write protection
it: Protezione scrittura SPI

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: SUBSYSTEM DRIVER [DEVICE-ID|GUID]
it: SOTTOSISTEMA DRIVER [ID-DISPOSITIVO|GUID]

note: TRANSLATORS: command description
en: Save a file that allows generation of hardware IDs
it: Salva una file che consente di generare ID hardware

note: TRANSLATORS: Scalar increment for integer BIOS setting
en: Scalar Increment
it: Incremento scalare

note: TRANSLATORS: scheduling an update to be done on the next boot
en: Scheduling…
it: Pianificazione…

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Secure Boot disabled
it: Secure boot disabilitato

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Secure Boot enabled
it: Secure boot abilitato

note: TRANSLATORS: the %1 is a URL to a wiki page
en: See %s for more details.
it: Per maggiori informazioni, consultare %s.

note: TRANSLATORS: %s is a link to a website
en: See %s for more information.
it: Per maggiori informazioni, consultare %s.

note: TRANSLATORS: device has been chosen by the daemon for the user
en: Selected device
it: Dispositivo selezionato

note: TRANSLATORS: Volume has been chosen by the user
en: Selected volume
it: Volume selezionato

note: TRANSLATORS: serial number of hardware
en: Serial Number
it: Numero di serie

note: TRANSLATORS: Configured a BIOS setting to a value
en: Set BIOS setting '%s' using '%s'.
it: Configura l'impostazione BIOS «%s» utilizzando «%s».

note: TRANSLATORS: command description
en: Set a BIOS setting
it: Imposta un parametro del BIOS

en: Set one or more BIOS settings
it: Configura una o più impostazioni BIOS

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets one or more BIOS settings
it: Configura una o più impostazioni BIOS

note: TRANSLATORS: firmware approved by the admin
en: Sets the list of approved firmware
it: Imposta l'elenco dei firmware approvati

note: TRANSLATORS: type of BIOS setting
en: Setting type
it: Tipo di impostazione

note: TRANSLATORS: description of a BIOS setting
en: Settings will apply after system reboots
it: Le impostazioni saranno applicate dopo il riavvio

note: TRANSLATORS: command description
en: Share firmware history with the developers
it: Condivide la cronologia del firmware con gli sviluppatori

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show all results
it: Mostra tutti i risultati

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show client and daemon versions
it: Mostra la versione del client e del demone

note: TRANSLATORS: this is for daemon development
en: Show daemon verbose information for a particular domain
it: Mostra informazioni prolisse del demone per un dominio

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all domains
it: Mostra informazioni di debug per tutti i domini

note: TRANSLATORS: for the --verbose arg
en: Show debugging options
it: Mostra le opzioni di debug

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show devices that are not updatable
it: Mostra dispositivi non aggiornabili

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
it: Mostra maggiori informazioni di debug

note: TRANSLATORS: command description
en: Show history of firmware updates
it: Mostra la cronologia degli aggiornamenti firmware

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show the calculated version of the dbx
it: Mostra la versione calcolata del dbx

note: TRANSLATORS: shutdown to apply the update
en: Shutdown now?
it: Spegnere ora?

note: TRANSLATORS: command description
en: Sign a firmware with a new key
it: Firma un firmware con una chiave nuova

en: Sign data using the client certificate
it: Firma i dati col certificato del client

[ctx: command-description]
note: TRANSLATORS: command description
en: Sign data using the client certificate
it: Firma i dati col certificato del client

note: TRANSLATORS: command line option
en: Sign the uploaded data with the client certificate
it: Firma i dati caricati col certificato del client

en: Signature
it: Firma

note: TRANSLATORS: firmware is verified on-device the payload using strong crypto
en: Signed Payload
it: Dati firmati

note: TRANSLATORS: file size of the download
en: Size
it: Dimensione

note: TRANSLATORS: the platform secret is stored in the PCRx registers on the TPM
en: Some of the platform secrets may be invalidated when updating this firmware.
it: Alcuni dei segreti della piattaforma potrebbero essere invalidati durante l'aggiornamento del firmware

note: TRANSLATORS: source (as in code) link
en: Source
it: Sorgente

note: TRANSLATORS: command line option
en: Specify the dbx database file
it: Indica il file del database dbx

note: TRANSLATORS: The BIOS setting accepts strings
en: String
it: Stringa

note: TRANSLATORS: the update state of the specific device
en: Success
it: Completato

note: TRANSLATORS: success message -- where activation is making the new * firmware take effect, usually after updating offline
en: Successfully activated all devices
it: Attivazione di tutti i dispositivi avvenuta con successo

note: TRANSLATORS: success message
en: Successfully disabled remote
it: Remoto disabilitato con successo

note: TRANSLATORS: success message -- where 'metadata' is information * about available firmware on the remote server
en: Successfully downloaded new metadata:
it: Nuovi metadati scaricati con successo:

note: TRANSLATORS: success message
en: Successfully enabled and refreshed remote
it: Remoto abilitato e aggiornato con successo

note: TRANSLATORS: success message
en: Successfully enabled remote
it: Remoto abilitato con successo

note: TRANSLATORS: success message
en: Successfully installed firmware
it: Firmware installato con successo

note: TRANSLATORS: success message -- a per-system setting value
en: Successfully modified configuration value
it: Valore della configurazione modificato con successo

note: TRANSLATORS: success message for a per-remote setting change
en: Successfully modified remote
it: Remoto modificato con successo

note: TRANSLATORS: success message -- the user can do this by-hand too
en: Successfully refreshed metadata manually
it: Metadati aggiornati manualmente con successo

note: TRANSLATORS: success message when user refreshes device checksums
en: Successfully updated device checksums
it: Codici di controllo del dispositivo aggiornati con successo

note: TRANSLATORS: success message -- where the user has uploaded * success and/or failure reports to the remote server
en: Successfully uploaded %u report | Successfully uploaded %u reports
it[0]: %u rapporto caricato con successo
it[1]: %u rapporti caricati con successo
it[2]: %u rapporti caricati con successo

note: TRANSLATORS: success message when user verified device checksums
en: Successfully verified device checksums
it: Codici di controllo del dispositivo verificati con successo

note: TRANSLATORS: one line summary of device
en: Summary
it: Riepilogo

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Supported
it: Supportato

note: TRANSLATORS: Title: if fwupd supports HSI on this chip
en: Supported CPU
it: CPU supportata

note: TRANSLATORS: Is found in current metadata
en: Supported on remote server
it: Supportato sul server remoto

note: TRANSLATORS: Title: a better sleep state
en: Suspend To Idle
it: Sospensione

note: TRANSLATORS: Title: sleep state
en: Suspend To RAM
it: Sospensione in RAM

note: TRANSLATORS: show and ask user to confirm -- * %1 is the old branch name, %2 is the new branch name
en: Switch branch from %s to %s?
it: Passare dal ramo %s a %s?

note: TRANSLATORS: command description
en: Switch the firmware branch on the device
it: Cambia il ramo del firmware sul dispositivo

note: TRANSLATORS: Must be plugged into an outlet
en: System requires external power source
it: Il sistema richiede una sorgente elettrica esterna

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: TEXT
it: TESTO

note: TRANSLATORS: Title: the PCR is rebuilt from the TPM event log
en: TPM PCR0 reconstruction
it: Ricostruzione PCR0 TPM

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: TPM PCR0 reconstruction is invalid
it: La ricostruzione PCR0 TPM non è valida

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: TPM PCR0 reconstruction is now valid
it: La ricostruzione PCR0 TPM è ora valida

note: TRANSLATORS: Title: PCRs (Platform Configuration Registers) shouldn't be empty
en: TPM Platform Configuration
it: Configurazione piattaforma TPM

note: TRANSLATORS: Title: the PCR is rebuilt from the TPM event log
en: TPM Reconstruction
it: Ricostruzione TPM

note: TRANSLATORS: Title: PCRs (Platform Configuration Registers) shouldn't be empty
en: TPM empty PCRs
it: PCR TPM vuoti

note: TRANSLATORS: we're saving all USB events for emulation
en: Tagged for emulation
it: Marcato per l'emulazione

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Tainted
it: Non integro

note: show the user the entire data blob
en: Target
it: Obiettivo

note: TRANSLATORS: command description
en: Test a device using a JSON manifest
it: Verifica un dispositivo usando un manifesto JSON

note: TRANSLATORS: when the release was tested
en: Tested
it: Testato

note: TRANSLATORS: the %s is a vendor name, e.g. Lenovo
en: Tested by %s
it: Testato da %s

note: TRANSLATORS: do not translate the variables marked using $
en: The LVFS is a free service that operates as an independent legal entity and has no connection with $OS_RELEASE:NAME$. Your distributor may not have verified any of the firmware updates for compatibility with your system or connected devices. All firmware is provided only by the original equipment manufacturer.
it: LVFS è un servizio gratuito che opera come entità legale indipendente e non ha alcun legame con $OS_RELEASE:NAME$. Il distributore potrebbe non aver verificato la compatibilità degli aggiornamenti firmware col proprio sistema o con i propri dispositivi collegati. Il firmware viene fornito solamente dall'OEM.

note: TRANSLATORS: this is more background on a security measurement problem
en: The TPM PCR0 differs from reconstruction.
it: TPM PCR0 è diverso dalla ricostruzione.

note: TRANSLATORS: the user is SOL for support...
en: The daemon has loaded 3rd party code and is no longer supported by the upstream developers!
it: Il demone ha caricato codice di terze parti e non è più supportato dagli sviluppatori.

note: TRANSLATORS: %1 is the firmware vendor, %2 is the device vendor name
en: The firmware from %s is not supplied by %s, the hardware vendor.
it: Il firmware su %s non è fornito da %s, il fornitore dell'hardware.

note: TRANSLATORS: try to help
en: The system clock has not been set correctly and downloading files may fail.
it: L'orologio di sistema non è stato impostato correttamente e lo scaricamento di file potrebbe non riuscire.

note: TRANSLATORS: naughty vendor
en: The vendor did not supply any release notes.
it: Il produttore non ha fornito note di rilascio.

note: TRANSLATORS: now list devices with unfixed high-priority issues
en: There are devices with issues:
it: Dispositivi con problemi:

note: TRANSLATORS: nothing to show
en: There are no blocked firmware files
it: Non ci sono file di firmware bloccati

note: TRANSLATORS: approved firmware has been checked by * the domain administrator
en: There is no approved firmware.
it: Non ci sono firmware approvati.

note: TRANSLATORS: %1 is the current device version number, and %2 is the command name, e.g. `fwupdmgr sync`
en: This device will be reverted back to %s when the %s command is performed.
it: Questo dispositivo verrà retrocesso alla versione %s all'esecuzione del comando %s.

note: TRANSLATORS: the vendor did not upload this
en: This firmware is provided by LVFS community members and is not provided (or supported) by the original hardware vendor.
it: Questo firmware è fornito dalla comunità LVFS e non viene fornito o supportato dal produttore originale dell'hardware.

note: TRANSLATORS: unsupported build of the package
en: This package has not been validated, it may not work properly.
it: Questo pacchetto non è stato verificato, potrebbe non funzionare correttamente.

note: TRANSLATORS: we're poking around as a power user
en: This program may only work correctly as root
it: Questo programma può funzionare correttamente solo come utente root

en: This remote contains firmware which is not embargoed, but is still being tested by the hardware vendor. You should ensure you have a way to manually downgrade the firmware if the firmware update fails.
it: Questo remoto contiene firmware che non è bloccato, ma è ancora in fase di verifica dal produttore hardware. Assicurarsi di poter ripristinare, manualmente o con altre procedure, il vecchio firmware nel caso in cui l'aggiornamento non riuscisse.

note: TRANSLATORS: error message
en: This system doesn't support firmware settings
it: Questo sistema non supporta le configurazioni del firmware

note: TRANSLATORS: this is instructions on how to improve the HSI suffix
en: This system has HSI runtime issues.
it: Questo sistema presenta dei problemi di runtime HSI.

note: TRANSLATORS: this is instructions on how to improve the HSI security level
en: This system has a low HSI security level.
it: Questo sistema ha un livello di sicurezza HSI basso.

note: TRANSLATORS: description of dbxtool
en: This tool allows an administrator to apply UEFI dbx updates.
it: Questo strumento consente a un amministratore di applicare aggiornamenti UEFI dbx.

note: TRANSLATORS: CLI description
en: This tool allows an administrator to query and control the fwupd daemon, allowing them to perform actions such as installing or downgrading firmware.
it: Questo strumento consente a un amministratore di inviare richieste e controllare il demone fwupd per eseguire azioni come l'installazione o la retrocessione del firmware.

note: TRANSLATORS: CLI description
en: This tool allows an administrator to use the fwupd plugins without being installed on the host system.
it: Questo strumento consente a un amministratore di utilizzare i plugin fwupd senza che siano installati sul sistema host.

note: TRANSLATORS: CLI description
en: This tool will read and parse the TPM event log from the system firmware.
it: Questo strumento legge e analizza il registro eventi TPM dal firmware di sistema.

note: TRANSLATORS: the update state of the specific device
en: Transient failure
it: Errore transitorio

note: TRANSLATORS: item is TRUE
en: True
it: Vero

note: TRANSLATORS: We verified the metadata against the server
en: Trusted metadata
it: Metadati verificati

note: TRANSLATORS: We verified the payload against the server
en: Trusted payload
it: Dati verificati

note: TRANSLATORS: remote type, e.g. remote or local
en: Type
it: Tipo

note: TRANSLATORS: Title: Bootservice is when only readable from early-boot
en: UEFI Bootservice Variables
it: Variabili bootservice UEFI

note: TRANSLATORS: partition refers to something on disk, again, hey Arch users
en: UEFI ESP partition not detected or configured
it: Partizione ESP UEFI non rilavata o non configurata

note: TRANSLATORS: Title: PK is the 'platform key' for the machine
en: UEFI Platform Key
it: Chiave piattaforma UEFI

note: TRANSLATORS: Title: SB is a way of locking down UEFI
en: UEFI Secure Boot
it: Avvio sicuro UEFI

note: TRANSLATORS: Title: Bootservice is when only readable from early-boot
en: UEFI bootservice variables
it: Variabili bootservice UEFI

note: TRANSLATORS: capsule updates are an optional BIOS feature
en: UEFI capsule updates not available or enabled in firmware setup
it: Aggiornamenti capsula UEFI non disponibili o non abilitati nella configurazione firmware

note: TRANSLATORS: program name
en: UEFI dbx Utility
it: Strumento EUFI dbx

note: TRANSLATORS: system is not booted in UEFI mode
en: UEFI firmware can not be updated in legacy BIOS mode
it: Impossibile aggiornare il firmware UEFI in modalità BIOS legacy

note: TRANSLATORS: Title: PK is the 'platform key' for the machine
en: UEFI platform key
it: Chiave piattaforma UEFI

note: TRANSLATORS: Title: SB is a way of locking down UEFI
en: UEFI secure boot
it: Avvio sicuro UEFI

note: TRANSLATORS: error message
en: Unable to connect to service
it: Impossibile collegarsi al servizio

note: TRANSLATORS: error message
en: Unable to find attribute
it: Impossibile trovare l'attributo

note: TRANSLATORS: command description
en: Unbind current driver
it: Svincola il driver attuale

note: TRANSLATORS: we will now offer this firmware to the user
en: Unblocking firmware:
it: Sblocco del firmware:

note: TRANSLATORS: command description
en: Unblocks a specific firmware from being installed
it: Sblocca un firmware specifico dal non essere installato

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Unencrypted
it: Non cifrato

note: TRANSLATORS: current daemon status is unknown TRANSLATORS: we don't know the license of the update TRANSLATORS: unknown release urgency TRANSLATORS: Suffix: the fallback HSI result
en: Unknown
it: Sconosciuto

note: TRANSLATORS: Name of hardware
en: Unknown Device
it: Dispositivo sconosciuto

en: Unlock the device to allow access
it: Sblocco del dispositivo per consentire l'accesso

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Unlocked
it: Sbloccato

note: TRANSLATORS: command description
en: Unlocks the device for firmware access
it: Sblocca il dispositivo per accedere al firmware

note: TRANSLATORS: command description
en: Unmounts the ESP
it: Smonta l'ESP

note: TRANSLATORS: firmware payload is unsigned and it is possible to modify it
en: Unsigned Payload
it: Dati non firmati

note: TRANSLATORS: error message
en: Unsupported daemon version %s, client version is %s
it: Demone versione %s non supportato, la versione del client è %s

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Untainted
it: Integro

note: TRANSLATORS: Device is updatable in this or any other mode
en: Updatable
it: Aggiornabile

note: TRANSLATORS: error message from last update attempt
en: Update Error
it: Errore aggiornamento

note: TRANSLATORS: helpful image for the update
en: Update Image
it: Aggiorna immagine

note: TRANSLATORS: helpful messages for the update
en: Update Message
it: Messaggio aggiornamento

note: TRANSLATORS: hardware state, e.g. "pending"
en: Update State
it: Stato aggiornamento

note: TRANSLATORS: the server sent the user a small message
en: Update failure is a known issue, visit this URL for more information:
it: Questo è un problema noto, consultare il seguente URL per maggiori informazioni:

note: TRANSLATORS: ask if we can update metadata
en: Update now?
it: Aggiornare ora?

note: TRANSLATORS: command description
en: Update the stored cryptographic hash with current ROM contents
it: Aggiorna l'hash crittografico archiviato con il contenuto della ROM

en: Update the stored device verification information
it: Aggiornamento delle informazioni di verifica del dispositivo salvate

note: TRANSLATORS: command description
en: Update the stored metadata with current contents
it: Aggiorna i metadati salvati con il contenuto attuale

note: TRANSLATORS: command description
en: Updates all specified devices to latest firmware version, or all devices if unspecified
it: Aggiorna tutti i dispositivi specificati all'ultima versione firmware o tutti i dispositivi se non specificato

en: Updating
it: Aggiornamento in corso

note: TRANSLATORS: %1 is a device name
en: Updating %s…
it: Aggiornamento di %s…

note: TRANSLATORS: message letting the user know an upgrade is available * %1 is the device name and %2 and %3 are version strings
en: Upgrade %s from %s to %s?
it: Aggiornare %s da %s a %s?

note: TRANSLATORS: explain why we want to upload
en: Uploading firmware reports helps hardware vendors to quickly identify failing and successful updates on real devices.
it: Inviare resoconti sul firmware aiuta gli sviluppatori a identificare velocemente aggiornamenti eseguiti con successo o non riusciti su dispositivi reali.

note: TRANSLATORS: how important the release is
en: Urgency
it: Urgenza

note: TRANSLATORS: explain how to get help, %1 is * 'fwupdtool --help' TRANSLATORS: explain how to get help, * where $1 is something like 'fwupdmgr --help'
en: Use %s for help
it: Usare %s per l'aiuto

note: TRANSLATORS: CTRL^C [holding control, and then pressing C] will exit the program
en: Use CTRL^C to cancel.
it: Usare CTRL^C per annullare.

note: TRANSLATORS: User has been notified
en: User has been notified
it: Notifica inviata all'utente

note: TRANSLATORS: remote filename base
en: Username
it: Nome utente

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Valid
it: Valido

note: TRANSLATORS: ESP refers to the EFI System Partition
en: Validating ESP contents…
it: Verifica contenuti ESP…

note: TRANSLATORS: one line variant of release (e.g. 'China')
en: Variant
it: Variante

note: TRANSLATORS: manufacturer of hardware
en: Vendor
it: Fornitore

note: TRANSLATORS: verifying we wrote the firmware correctly
en: Verifying…
it: Verifica…

note: TRANSLATORS: the detected version number of the dbx
en: Version
it: Versione

note: TRANSLATORS: the fwupd version the release was tested on
en: Version[fwupd]
it: Versione[fwupd]

note: TRANSLATORS: this is a prefix on the console
en: WARNING
it: AVVERTENZA

note: TRANSLATORS: waiting for device to do something
en: Waiting…
it: Attesa…

note: TRANSLATORS: command description
en: Watch for hardware changes
it: Controlla le modifiche hardware

note: TRANSLATORS: decompressing images from a container firmware
en: Writing file:
it: Scrittura file:

note: TRANSLATORS: writing to the flash chips
en: Writing…
it: Scrittura…

note: TRANSLATORS: show the user a warning
en: Your distributor may not have verified any of the firmware updates for compatibility with your system or connected devices.
it: La propria distribuzione potrebbe non aver verificato la compatibilità degli aggiornamenti firmware col proprio sistema o col dispositivo collegato.

note: TRANSLATORS: %1 is the device vendor name
en: Your hardware may be damaged using this firmware, and installing this release may void any warranty with %s.
it: Utilizzando questo firmware, l'hardware potrebbe danneggiarsi; inoltre, l'installazione di questa versione potrebbe annullare la garanzia con %s.

note: TRANSLATORS: BKC is the industry name for the best known configuration and is a set * of firmware that works together
en: Your system is set up to the BKC of %s.
it: Il sistema è impostato per il BKC di %s.

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [DEVICE-ID|GUID]
it: [ID-DISPOSITIVO|GUID]

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [DEVICE-ID|GUID] [BRANCH]
it: [ID-DISPOSITIVO|GUID] [BRANCH]

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [DEVICE-ID|GUID] [VERSION]
it: [ID|GUID-DISPOSITIVO] [VERSIONE]

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [FILE FILE_SIG REMOTE-ID]
it: [FILE SIG_FILE ID-REMOTO]

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [FILENAME1] [FILENAME2]
it: [NOMEFILE1] [NOMEFILE2]

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [SMBIOS-FILE|HWIDS-FILE]
it: [FILE-SMBIOS|FILE-HWIDS]

note: TRANSLATORS: this is the default branch name when unset
en: default
it: predefinito

note: TRANSLATORS: program name
en: fwupd TPM event log utility
it: Strumento registro eventi TPM fwupd

note: TRANSLATORS: Title: if the fwupd plugins are all present and correct
en: fwupd plugins
it: Plugin fwupd
