fwupd - en to da translation catalogue (434 entries)

note: TRANSLATORS: more than a minute
en: %.0f minute remaining | %.0f minutes remaining
da[0]: %.0f minut tilbage
da[1]: %.0f minutter tilbage

note: TRANSLATORS: battery refers to the system power source
en: %s Battery Update
da: %s Opdatering for batteri

note: TRANSLATORS: the CPU microcode is firmware loaded onto the CPU * at system bootup
en: %s CPU Microcode Update
da: %s opdatering af CPU-mikrokode

note: TRANSLATORS: camera can refer to the laptop internal * camera in the bezel or external USB webcam
en: %s Camera Update
da: %s Opdatering for kamera

note: TRANSLATORS: a specific part of hardware, * the first %s is the device name, e.g. 'Secure Boot`
en: %s Configuration Update
da: Opdatering for konfiguration %s

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine, where * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Consumer ME Update
da: %s ME-opdatering for forbruger

note: TRANSLATORS: the controller is a device that has other devices * plugged into it, for example ThunderBolt, FireWire or USB, * the first %s is the device name, e.g. 'Intel ThunderBolt`
en: %s Controller Update
da: Opdatering af controller %s

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine (with Intel AMT), * where the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Corporate ME Update
da: %s ME-opdatering for virksomhed

note: TRANSLATORS: a specific part of hardware, * the first %s is the device name, e.g. 'Unifying Receiver`
en: %s Device Update
da: Enhedsopdatering for %s

note: TRANSLATORS: the EC is typically the keyboard controller chip, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Embedded Controller Update
da: Opdatering af indlejret controller %s

note: TRANSLATORS: Keyboard refers to an input device for typing
en: %s Keyboard Update
da: %s Opdatering for tastatur

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine, the Intel AMT thing, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s ME Update
da: ME-opdatering for %s

note: TRANSLATORS: Mouse refers to a handheld input device
en: %s Mouse Update
da: %s Opdatering for mus

note: TRANSLATORS: Network Interface refers to the physical * PCI card, not the logical wired connection
en: %s Network Interface Update
da: Opdatering af netværksgrænseflade %s

note: TRANSLATORS: Storage Controller is typically a RAID or SAS adapter
en: %s Storage Controller Update
da: Opdatering af lagercontroller %s

note: TRANSLATORS: the entire system, e.g. all internal devices, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s System Update
da: Systemopdatering for %s

note: TRANSLATORS: TPM refers to a Trusted Platform Module
en: %s TPM Update
da: %s Opdatering for TPM

note: TRANSLATORS: the Thunderbolt controller is a device that * has other high speed Thunderbolt devices plugged into it; * the first %s is the system name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Thunderbolt Controller Update
da: Opdatering af Thunderbolt-controller %s

note: TRANSLATORS: TouchPad refers to a flat input device
en: %s Touchpad Update
da: %s Opdatering for pegeplade

note: TRANSLATORS: this is the fallback where we don't know if the release * is updating the system, the device, or a device class, or something else -- * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Update
da: Opdatering for %s

note: TRANSLATORS: warn the user before updating, %1 is a device name
en: %s and all connected devices may not be usable while updating.
da: %s og alle tilsluttede enheder vil måske ikke være anvendelige under opdatering.

note: TRANSLATORS: Title: %s is ME kind, e.g. CSME/TXT
en: %s manufacturing mode
da: %s-fabrikstilstand

note: TRANSLATORS: warn the user before * updating, %1 is a device name
en: %s must remain connected for the duration of the update to avoid damage.
da: %s skal være tilsluttet under hele opdateringen, for at undgå skade.

note: TRANSLATORS: warn the user before updating, %1 is a machine * name
en: %s must remain plugged into a power source for the duration of the update to avoid damage.
da: %s skal være tilsluttet en strømkilde under hele opdateringen, for at undgå skade.

note: TRANSLATORS: Title: %s is ME kind, e.g. CSME/TXT
en: %s override
da: %s-tilsidesættelse

note: TRANSLATORS: Title: %s is ME kind, e.g. CSME/TXT
en: %s version
da: %s-version

note: TRANSLATORS: duration in days!
en: %u day | %u days
da[0]: %u dag
da[1]: %u dage

note: TRANSLATORS: this is shown in the MOTD
en: %u device has a firmware upgrade available. | %u devices have a firmware upgrade available.
da[0]: %u enhed har en tilgængelig firmwareopgradering.
da[1]: %u enheder har en tilgængelig firmwareopgradering.

note: TRANSLATORS: duration in minutes
en: %u hour | %u hours
da[0]: %u time
da[1]: %u timer

note: TRANSLATORS: duration in minutes
en: %u minute | %u minutes
da[0]: %u minut
da[1]: %u minutter

note: TRANSLATORS: duration in seconds
en: %u second | %u seconds
da[0]: %u sekund
da[1]: %u sekunder

note: TRANSLATORS: this is shown as a suffix for obsoleted tests
en: (obsoleted)
da: (forældet)

note: TRANSLATORS: the user needs to do something, e.g. remove the device
en: Action Required:
da: Handling kræves:

note: TRANSLATORS: command description
en: Activate devices
da: Aktivér enheder

note: TRANSLATORS: command description
en: Activate pending devices
da: Aktiverer afventende enheder

en: Activate the new firmware on the device
da: Aktivér den nye firmware på enheden

note: TRANSLATORS: shown when shutting down to switch to the new version
en: Activating firmware update
da: Aktiverer firmwareopdatering

note: TRANSLATORS: shown when shutting down to switch to the new version
en: Activating firmware update for
da: Aktiverer firmwareopdatering for

note: TRANSLATORS: the age of the metadata
en: Age
da: Alder

note: TRANSLATORS: should the remote still be enabled
en: Agree and enable the remote?
da: Accepter og aktivér fjernen?

note: TRANSLATORS: this is a command alias, e.g. 'get-devices'
en: Alias to %s
da: Alias til %s

note: TRANSLATORS: on some systems certain devices have to have matching versions, * e.g. the EFI driver for a given network card cannot be different
en: All devices of the same type will be updated at the same time
da: Alle enheder af den samme type opdateres samtidigt

note: TRANSLATORS: command line option
en: Allow downgrading firmware versions
da: Tillad nedgradering af firmwareversioner

note: TRANSLATORS: command line option
en: Allow reinstalling existing firmware versions
da: Tillad geninstallering af eksisterende firmwareversioner

note: TRANSLATORS: command line option
en: Allow switching firmware branch
da: Tillad skift af firmwaregren

note: TRANSLATORS: explain why we want to reboot
en: An update requires a reboot to complete.
da: For at fuldføre en opdatering skal systemet genstartes.

note: TRANSLATORS: explain why
en: An update requires the system to shutdown to complete.
da: For at fuldføre en opdatering skal systemet lukkes ned.

note: TRANSLATORS: command line option
en: Answer yes to all questions
da: Svar ja til alle spørgsmål

note: TRANSLATORS: command line option
en: Apply update even when not advised
da: Anvend opdatering, selv når det ikke tilrådes

note: TRANSLATORS: command line option
en: Apply update files
da: Anvend opdateringsfiler

note: TRANSLATORS: actually sending the update to the hardware
en: Applying update…
da: Anvender opdatering …

note: TRANSLATORS: approved firmware has been checked by * the domain administrator
en: Approved firmware: | Approved firmware:
da[0]: Godkendt firmware:
da[1]: Godkendt firmware:

note: TRANSLATORS: command description
en: Attach to firmware mode
da: Tilkobl til firmwaretilstand

note: TRANSLATORS: waiting for user to authenticate
en: Authenticating…
da: Autentificerer …

note: TRANSLATORS: user needs to run a command
en: Authentication details are required
da: Der kræves autentifikationsdetaljer

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to downgrade the firmware on a removable device
da: Der kræves autentifikation for at nedgradere firmwaren på en flytbar enhed

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to downgrade the firmware on this machine
da: Der kræves autentifikation for at nedgradere firmwaren på maskinen

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to modify a configured remote used for firmware updates
da: Der kræves autentifikation for at redigere en konfigureret fjern som bruges til firmwareopdateringer

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to modify daemon configuration
da: Der kræves autentifikation for at redigere dæmonkonfiguration

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to set the list of approved firmware
da: Der kræves autentifikation for at indstille listen over godkendt firmware

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to sign data using the client certificate
da: Der kræves autentifikation for at underskrive data med klientcertifikatet

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to switch to the new firmware version
da: Der kræves autentifikation for at skifte til den nye firmwareversion

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to unlock a device
da: Der kræves autentifikation for at låse enhed op

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to update the firmware on a removable device
da: Der kræves autentifikation for at opdatere firmwaren på en flytbar enhed

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to update the firmware on this machine
da: Der kræves autentifikation for at opdatere firmwaren på maskinen

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to update the stored checksums for the device
da: Der kræves autentifikation for at opdatere de gemte checksumme for enheden

note: TRANSLATORS: Boolean value to automatically send reports
en: Automatic Reporting
da: Automatisk rapportering

note: TRANSLATORS: can we JFDI?
en: Automatically upload every time?
da: Upload automatisk hver gang?

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: BUILDER-XML FILENAME-DST
da: BUILDER-XML FILNAVN-DST

note: TRANSLATORS: command description
en: Bind new kernel driver
da: Bind ny kernedriver

note: TRANSLATORS: there follows a list of hashes
en: Blocked firmware files:
da: Blokerede firmwarefiler:

note: TRANSLATORS: we will not offer this firmware to the user
en: Blocking firmware:
da: Blokerer firmware:

note: TRANSLATORS: command description
en: Blocks a specific firmware from being installed
da: Blokerer en bestemt firmware fra at blive installeret

note: TRANSLATORS: firmware version of bootloader
en: Bootloader Version
da: Opstartsindlæser version

note: TRANSLATORS: the stream of firmware, e.g. nonfree
en: Branch
da: Gren

note: TRANSLATORS: command description
en: Build a firmware file
da: Byg en firmwarefil

note: TRANSLATORS: this is to abort the interactive prompt
en: Cancel
da: Annuller

note: TRANSLATORS: this is when a device ctrl+c's a watch TRANSLATORS: this is from ctrl+c
en: Cancelled
da: Annulleret

note: TRANSLATORS: same or newer update already applied
en: Cannot apply as dbx update has already been applied.
da: Kan ikke anvende eftersom dbx-opdatering allerede er blevet anvendt.

note: TRANSLATORS: this is when the daemon state changes
en: Changed
da: Ændret

note: TRANSLATORS: command description
en: Checks cryptographic hash matches firmware
da: Tjekker om den kryptografiske hash passer med firmwaren

note: TRANSLATORS: command description
en: Clears the results from the last update
da: Rydder resultaterne fra den sidste opdatering

note: TRANSLATORS: error message
en: Command not found
da: Kommandoen blev ikke fundet

note: TRANSLATORS: command description
en: Convert a firmware file
da: Konverter en firmwarefil

note: TRANSLATORS: when the update was built
en: Created
da: Oprettet

note: TRANSLATORS: the release urgency
en: Critical
da: Kritisk

note: TRANSLATORS: Device supports some form of checksum verification
en: Cryptographic hash verification is available
da: Bekræftelse af kryptografisk hash er tilgængelig

note: TRANSLATORS: version number of current firmware
en: Current version
da: Nuværende version

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: DEVICE-ID|GUID
da: ENHEDS-ID|GUID

note: TRANSLATORS: for the --verbose arg
en: Debugging Options
da: Fejlsøgningsindstillinger

note: TRANSLATORS: decompressing the firmware file
en: Decompressing…
da: Udpakker …

note: TRANSLATORS: description of BIOS setting TRANSLATORS: multiline description of device
en: Description
da: Beskrivelse

note: TRANSLATORS: command description
en: Detach to bootloader mode
da: Frakobl til opstartsindlæsertilstand

note: TRANSLATORS: more details about the update link
en: Details
da: Detaljer

note: TRANSLATORS: description of device ability
en: Device Flags
da: Enhedsflag

note: TRANSLATORS: ID for hardware, typically a SHA1 sum
en: Device ID
da: Enheds-id

note: TRANSLATORS: this is when a device is hotplugged
en: Device added:
da: Enhed tilføjet:

note: TRANSLATORS: Device supports a safety mechanism for flashing
en: Device can recover flash failures
da: Enheden kan gendannes efter mislykkedes flash

note: TRANSLATORS: this is when a device has been updated
en: Device changed:
da: Enhed ændret:

note: TRANSLATORS: a version check is required for all firmware
en: Device firmware is required to have a version check
da: Enhedsfirmware kræves for at have et versiontjek

note: TRANSLATORS: Is locked and can be unlocked
en: Device is locked
da: Enheden er låst

note: TRANSLATORS: the device cannot update from A->C and has to go A->B->C
en: Device is required to install all provided releases
da: Enhed kræves for at installere alle leverede udgivelser

note: TRANSLATORS: currently unreachable, perhaps because it is in a lower power state * or is out of wireless range
en: Device is unreachable
da: Enheden er utilgængelig

note: TRANSLATORS: Device remains usable during update
en: Device is usable for the duration of the update
da: Enheden kan anvendes under hele opdateringen

note: TRANSLATORS: this is when a device is hotplugged
en: Device removed:
da: Enhed fjernet:

note: TRANSLATORS: Device supports a safety mechanism for flashing
en: Device stages updates
da: Enhedstrin-opdateringer

note: TRANSLATORS: there is more than one supplier of the firmware
en: Device supports switching to a different branch of firmware
da: Enheden understøtter at der kan skiftes til en anden gren med firmware

note: TRANSLATORS: Device update needs to be separately activated
en: Device update needs activation
da: Enhedsopdatering behøver aktivering

note: TRANSLATORS: save the old firmware to disk before installing the new one
en: Device will backup firmware before installing
da: Enheden sikkerhedskopierer firmwaren inden installation

note: TRANSLATORS: Device will not return after update completes
en: Device will not re-appear after update completes
da: Enheden vises ikke igen når opdateringen er færdig

note: TRANSLATORS: a list of successful updates
en: Devices that have been updated successfully:
da: Enheder som det lykkedes at opdatere:

note: TRANSLATORS: a list of failed updates
en: Devices that were not updated correctly:
da: Enheder som ikke blev opdateret korrekt:

note: TRANSLATORS: message letting the user know no device * upgrade available due to missing on LVFS TRANSLATORS: message letting the user know no * device upgrade available due to missing on LVFS
en: Devices with no available firmware updates:
da: Enheder uden nogen tilgængelige firmwareopdateringer:

note: TRANSLATORS: message letting the user know no device upgrade available TRANSLATORS: message letting the user know no device * upgrade available
en: Devices with the latest available firmware version:
da: Enheder med den seneste tilgængelige firmwareversion:

note: TRANSLATORS: Plugin is inactive and not used TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Disabled
da: Deaktiveret

note: TRANSLATORS: command description
en: Disables a given remote
da: Deaktiverer en angivet fjern

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not check for old metadata
da: Tjek ikke efter gammel metadata

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not check for unreported history
da: Tjek ikke efter historik som ikke er blevet rapporteret

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not check if download remotes should be enabled
da: Tjek ikke om download af fjerne skal aktiveres

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not check or prompt for reboot after update
da: Tjek ikke eller spørg om genstart, efter opdatering

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Do not include log domain prefix
da: Medtag ikke præfiks for logdomæne

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Do not include timestamp prefix
da: Medtag ikke tidsstempelpræfiks

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not perform device safety checks
da: Udfør ikke sikkerhedstjek af enhed

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not write to the history database
da: Skriv ikke til historikdatabasen

note: TRANSLATORS: should the branch be changed
en: Do you understand the consequences of changing the firmware branch?
da: Forstår du de konsekvenser som er forbundet med ændring af firmwaregrenen?

note: TRANSLATORS: offer to disable this nag
en: Do you want to disable this feature for future updates?
da: Vil du deaktivere funktionaliteten for fremtidige opdateringer?

note: TRANSLATORS: ask if we can update the metadata
en: Do you want to refresh this remote now?
da: Vil du opdatere fjernen nu?

note: TRANSLATORS: offer to stop asking the question
en: Do you want to upload reports automatically for future updates?
da: Vil du uploade rapporter automatisk for fremtidige opdateringer?

note: TRANSLATORS: success
en: Done!
da: Færdig!

note: TRANSLATORS: message letting the user know an downgrade is available * %1 is the device name and %2 and %3 are version strings
en: Downgrade %s from %s to %s?
da: Nedgrader %s fra %s til %s?

note: TRANSLATORS: command description
en: Downgrades the firmware on a device
da: Nedgraderer firmwaren på en enhed

note: TRANSLATORS: %1 is a device name
en: Downgrading %s…
da: Nedgraderer %s …

note: TRANSLATORS: command description
en: Download a file
da: Download en fil

note: TRANSLATORS: downloading from a remote server
en: Downloading…
da: Downloader …

note: TRANSLATORS: command description
en: Dump SMBIOS data from a file
da: Dump SMBIOS-data fra en fil

note: TRANSLATORS: length of time the update takes to apply
en: Duration
da: Varighed

note: TRANSLATORS: a remote here is like a 'repo' or software source
en: Enable new remote?
da: Aktivér ny fjern?

note: TRANSLATORS: Turn on the remote
en: Enable this remote?
da: Aktivér fjernen?

note: TRANSLATORS: if the remote is enabled TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Enabled
da: Aktiveret

note: TRANSLATORS: command description
en: Enables a given remote
da: Aktiverer en angivet fjern

en: Enabling this functionality is done at your own risk, which means you have to contact your original equipment manufacturer regarding any problems caused by these updates. Only problems with the update process itself should be filed at $OS_RELEASE:BUG_REPORT_URL$.
da: Aktivering af funktionen sker på egen risiko. Det betydet at du skal kontakte din oprindelige udstyrsproducent vedrørende eventuelle problemer forårsaget af opdateringerne. Det er kun problemer med selv opdateringsprocessen som skal indsende på $OS_RELEASE:BUG_REPORT_URL$.

note: TRANSLATORS: show the user a warning
en: Enabling this remote is done at your own risk.
da: Aktivering af fjernen sker på egen risiko.

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Encrypted
da: Krypteret

note: TRANSLATORS: Title: Memory contents are encrypted, e.g. Intel TME
en: Encrypted RAM
da: Krypteret RAM

note: TRANSLATORS: command description
en: Erase all firmware update history
da: Slet al historik over firmwareopdateringer

note: TRANSLATORS: erasing contents of the flash chips
en: Erasing…
da: Sletter …

note: TRANSLATORS: exit after we've started up, used for user profiling
en: Exit after a small delay
da: Afslut efter en lille forsinkelse

note: TRANSLATORS: exit straight away, used for automatic profiling
en: Exit after the engine has loaded
da: Afslut efter motoren er indlæst

note: TRANSLATORS: command description
en: Export a firmware file structure to XML
da: Eksportér en firmwarefilstruktur til XML

note: TRANSLATORS: command description
en: Extract a firmware blob to images
da: Udpak en firmwareblob til aftryk

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILE
da: FIL

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILE [DEVICE-ID|GUID]
da: FIL [ENHEDS-ID|GUID]

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME
da: FILNAVN

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME CERTIFICATE PRIVATE-KEY
da: FILNAVN CERTIFIKAT PRIVAT-NØGLE

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME DEVICE-ID
da: FILNAVN ENHEDS-ID

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME [DEVICE-ID|GUID]
da: FILNAVN [ENHEDS-ID|GUID]

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME [FIRMWARE-TYPE]
da: FILNAVN [FIRMWARETYPE]

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME-SRC FILENAME-DST [FIRMWARE-TYPE-SRC] [FIRMWARE-TYPE-DST]
da: FILNAVN-KILDE FILNAVN-DST [FIRMWARETYPE-KILDE] [FIRMWARE-TYPE-DST]

note: TRANSLATORS: the update state of the specific device
en: Failed
da: Mislykkedes

note: TRANSLATORS: dbx file failed to be applied as an update
en: Failed to apply update
da: Kunne ikke anvende opdatering

note: TRANSLATORS: could not contact the fwupd service over D-Bus
en: Failed to connect to daemon
da: Kunne ikke oprette forbindelse til dæmonen

note: TRANSLATORS: could not read existing system data TRANSLATORS: could not read file
en: Failed to load local dbx
da: Kunne ikke indlæse lokal dbx

note: TRANSLATORS: could not read existing system data
en: Failed to load system dbx
da: Kunne ikke indlæse systemets dbx

note: TRANSLATORS: another fwupdtool instance is already running
en: Failed to lock
da: Kunne ikke låse

note: TRANSLATORS: the user didn't read the man page
en: Failed to parse arguments
da: Kunne ikke fortolke argumenter

note: TRANSLATORS: failed to read measurements file
en: Failed to parse file
da: Kunne ikke fortolke fil

note: TRANSLATORS: could not parse file
en: Failed to parse local dbx
da: Kunne ikke fortolke lokal dbx

note: TRANSLATORS: something with a blocked hash exists * in the users ESP -- which would be bad!
en: Failed to validate ESP contents
da: Kunne ikke validere ESP-indhold

note: TRANSLATORS: filename of the local file
en: Filename
da: Filnavn

note: TRANSLATORS: filename of the local file
en: Filename Signature
da: Filnavnets underskrift

note: TRANSLATORS: full path of the remote.conf file
en: Filename Source
da: Filnavnets kilde

note: TRANSLATORS: user did not include a filename parameter
en: Filename required
da: Filnavn kræves

note: TRANSLATORS: command line option
en: Filter with a set of device flags using a ~ prefix to exclude, e.g. 'internal,~needs-reboot'
da: Filtrer med et sæt enhedsflag med et ~-præfiks for at udelukke, f.eks. 'intern,~behøver-genstart'

note: TRANSLATORS: remote URI
en: Firmware Base URI
da: Grund-URI for firmware

note: TRANSLATORS: program summary
en: Firmware Update D-Bus Service
da: D-Bus-tjeneste for firmwareopdatering

note: TRANSLATORS: program name
en: Firmware Update Daemon
da: Firmwareopdateringsdæmon

note: TRANSLATORS: program name
en: Firmware Utility
da: Firmwareredskab

note: TRANSLATORS: Title: if we can verify the firmware checksums
en: Firmware attestation
da: Firmwareattest

note: TRANSLATORS: user selected something not possible
en: Firmware is already blocked
da: Firmware er allerede blokeret

note: TRANSLATORS: user selected something not possible
en: Firmware is not already blocked
da: Firmware er ikke allerede blokeret

note: TRANSLATORS: the metadata is very out of date; %u is a number > 1
en: Firmware metadata has not been updated for %u day and may not be up to date. | Firmware metadata has not been updated for %u days and may not be up to date.
da[0]: Firmwaremetadata er ikke blevet opdateret i %u dag og kan være forældet.
da[1]: Firmwaremetadata er ikke blevet opdateret i %u dage og kan være forældet.

note: TRANSLATORS: Title: if firmware updates are available
en: Firmware updates
da: Firmwareopdateringer

note: TRANSLATORS: description of plugin state, e.g. disabled
en: Flags
da: Flag

note: TRANSLATORS: command line option
en: Force the action by relaxing some runtime checks
da: Gennemtving handlingen ved at afslappe visse runtimetjek

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Found
da: Fundet

note: TRANSLATORS: global ID common to all similar hardware
en: GUID | GUIDs
da[0]: GUID
da[1]: GUID'er

note: TRANSLATORS: command description
en: Get all device flags supported by fwupd
da: Hent alle enhedsflag som understøttes af fwupd

note: TRANSLATORS: command description
en: Get all devices that support firmware updates
da: Hent alle enheder som understøtter firmwareopdateringer

note: TRANSLATORS: command description
en: Get all enabled plugins registered with the system
da: Hent alle aktiverede plugins som er registreret med systemet

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets details about a firmware file
da: Hent detaljer om en firmwarefil

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the configured remotes
da: Henter de konfigurerede fjerne

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the host security attributes
da: Henter værtens sikkerhedsattributter

note: TRANSLATORS: firmware approved by the admin
en: Gets the list of approved firmware
da: Henter listen over godkendt firmware

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the list of blocked firmware
da: Henter listen over blokerede firmware

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the list of updates for connected hardware
da: Henter listen over opdateringer for tilsluttet hardware

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the releases for a device
da: Henter resultaterne fra en enhed

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the results from the last update
da: Henter resultaterne fra den sidste opdatering

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: HWIDS-FILE
da: HWID'ER-FIL

note: TRANSLATORS: the hardware is waiting to be replugged
en: Hardware is waiting to be replugged
da: Hardwaren venter på at bliver gentilkoblet

note: TRANSLATORS: the release urgency
en: High
da: Høj

note: TRANSLATORS: this is a string like 'HSI:2-U'
en: Host Security ID:
da: Værtens sikkerheds-ID:

note: TRANSLATORS: daemon is inactive
en: Idle…
da: Inaktiv …

note: TRANSLATORS: command line option
en: Ignore SSL strict checks when downloading files
da: Ignorer strikse SSL-tjek ved download af filer

note: TRANSLATORS: command line option
en: Ignore firmware checksum failures
da: Ignorer mislykkede checksum for firmware

note: TRANSLATORS: command line option
en: Ignore firmware hardware mismatch failures
da: Ignorer mislykkedes firmwarehardware som ikke passer sammen

note: TRANSLATORS: try to help
en: Ignoring SSL strict checks, to do this automatically in the future export DISABLE_SSL_STRICT in your environment
da: Ignorerer strikse SSL-tjeks. Eksportér DISABLE_SSL_STRICT i dit miljø for at gøre det automatisk i fremtiden

note: TRANSLATORS: length of time the update takes to apply
en: Install Duration
da: Varighed for installation

en: Install signed device firmware
da: Installer enhedsfirmware der er underskrevet

en: Install signed system firmware
da: Installer systemfirmware der er underskrevet

en: Install unsigned device firmware
da: Installer enhedsfirmware der ikke er underskrevet

en: Install unsigned system firmware
da: Installer systemfirmware der ikke er underskrevet

note: TRANSLATORS: this is shown when updating the firmware after the reboot
en: Installing firmware update…
da: Installerer firmwareopdateringer …

note: TRANSLATORS: %1 is a device name
en: Installing on %s…
da: Installerer på %s …

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * ACM means to verify the integrity of Initial Boot Block
en: Intel BootGuard ACM protected
da: Intel BootGuard ACM-beskyttet

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * OTP = one time programmable
en: Intel BootGuard OTP fuse
da: Intel BootGuard OTP-fuse

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * error policy is what to do on failure
en: Intel BootGuard error policy
da: Intel BootGuard regler om fejl

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * verified boot refers to the way the boot process is verified
en: Intel BootGuard verified boot
da: Intel BootGuard bekræftet start

note: TRANSLATORS: Device cannot be removed easily
en: Internal device
da: Intern enhed

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Invalid
da: Ugyldig

note: TRANSLATORS: Is currently in bootloader mode
en: Is in bootloader mode
da: Er i opstartsindlæsertilstand

note: TRANSLATORS: issue fixed with the release, e.g. CVE
en: Issue | Issues
da[0]: Problemstilling
da[1]: Problemstillinger

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: LOCATION
da: PLACERING

note: TRANSLATORS: the original time/date the device was modified
en: Last modified
da: Sidst redigeret

note: TRANSLATORS: time remaining for completing firmware flash
en: Less than one minute remaining
da: Mindre end et minut tilbage

note: TRANSLATORS: e.g. GPLv2+, Proprietary etc
en: License
da: Licens

en: Linux Vendor Firmware Service (stable firmware)
da: Linux Vendor Firmware Service (stabilt firmware)

en: Linux Vendor Firmware Service (testing firmware)
da: Linux Vendor Firmware Service (testning firmware)

note: TRANSLATORS: Title: if it's tainted or not
en: Linux kernel
da: Linux-kerne

note: TRANSLATORS: Title: lockdown is a security mode of the kernel
en: Linux kernel lockdown
da: Nedlukning af Linux-kerne

note: TRANSLATORS: Title: swap space or swap partition
en: Linux swap
da: Linux-swap

note: TRANSLATORS: command line option
en: List entries in dbx
da: Vis poster i dbx

note: TRANSLATORS: command description
en: List the available firmware types
da: Vis de tilgængelige firmwaretyper

note: TRANSLATORS: command description
en: Lists files on the ESP
da: Viser filer på ESP'en

note: TRANSLATORS: parsing the firmware information
en: Loading…
da: Indlæser …

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Locked
da: Låst

note: TRANSLATORS: the release urgency
en: Low
da: Lav

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine
en: MEI manufacturing mode
da: MEI-fabrikstilstand

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine, and the * "override" is the physical PIN that can be driven to * logic high -- luckily it is probably not accessible to * end users on consumer boards
en: MEI override
da: MEI-tilsidesættelse

en: MEI version
da: MEI-version

note: TRANSLATORS: command line option
en: Manually enable specific plugins
da: Aktivér bestemte plugins manuelt

note: TRANSLATORS: the release urgency
en: Medium
da: Mellem

note: TRANSLATORS: remote URI
en: Metadata Signature
da: Underskrift for metadata

note: TRANSLATORS: remote URI
en: Metadata URI
da: Metadata-URI

note: TRANSLATORS: explain why no metadata available
en: Metadata can be obtained from the Linux Vendor Firmware Service.
da: Metadata kan hentes fra Linux Vendor Firmware Service.

note: TRANSLATORS: smallest version number installable on device
en: Minimum Version
da: Minimum version

note: TRANSLATORS: sets something in the daemon configuration file
en: Modifies a daemon configuration value
da: Rediger en værdi i dæmonkonfiguration

note: TRANSLATORS: command description
en: Modifies a given remote
da: Redigerer en angivet fjern

en: Modify a configured remote
da: Rediger en konfigureret fjern

en: Modify daemon configuration
da: Rediger dæmonkonfiguration

note: TRANSLATORS: command description
en: Monitor the daemon for events
da: Overvåg dæmonen for hændelser

note: TRANSLATORS: command description
en: Mounts the ESP
da: Monterer ESP'en

note: TRANSLATORS: Requires a reboot to apply firmware or to reload hardware
en: Needs a reboot after installation
da: Genstart efter installation er nødvendig

note: TRANSLATORS: the update state of the specific device
en: Needs reboot
da: Genstart er nødvendig

note: TRANSLATORS: Requires system shutdown to apply firmware
en: Needs shutdown after installation
da: Nedlukning efter installation er nødvendig

note: TRANSLATORS: version number of new firmware
en: New version
da: Ny version

note: TRANSLATORS: user did not tell the tool what to do
en: No action specified!
da: Der er ikke angivet nogen handling!

note: TRANSLATORS: message letting the user know no device downgrade available * %1 is the device name
en: No downgrades for %s
da: Ingen nedgraderinger til %s

note: TRANSLATORS: nothing found
en: No firmware IDs found
da: Fandt ingen firmware-id'er

note: TRANSLATORS: nothing attached that can be upgraded
en: No hardware detected with firmware update capability
da: Der blev ikke fundet nogen hardware med firmware som kan opdateres

note: TRANSLATORS: no repositories to download from
en: No releases available
da: Ingen tilgængelige udgivelser

note: TRANSLATORS: explain why no metadata available
en: No remotes are currently enabled so no metadata is available.
da: Der er ikke nogen metadata da der ikke er aktiveret nogen fjerne.

note: TRANSLATORS: no repositories to download from
en: No remotes available
da: Ingen tilgængelige fjerne

en: No updates available for remaining devices
da: Ingen opdateringer tilgængelige for tilbageværende enheder

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Not found
da: Ikke fundet

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Not supported
da: Ikke-understøttet

note: TRANSLATORS: command line option
en: Only show single PCR value
da: Vis kun én PCR-værdi

note: TRANSLATORS: some devices can only be updated to a new semver and cannot * be downgraded or reinstalled with the existing version
en: Only version upgrades are allowed
da: Kun versionsopgraderinger er tilladte

note: TRANSLATORS: command line option
en: Output in JSON format
da: Output i JSON-format

note: TRANSLATORS: command line option
en: Override the default ESP path
da: Tilsidesæt standard-ESP-stien

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: PATH
da: STI

note: TRANSLATORS: command description
en: Parse and show details about a firmware file
da: Fortolk og vis deltaljer om en firmwarefil

note: TRANSLATORS: reading new dbx from the update
en: Parsing dbx update…
da: Fortolker dbx-opdatering …

note: TRANSLATORS: reading existing dbx from the system
en: Parsing system dbx…
da: Fortolker systemets dbx …

note: TRANSLATORS: remote filename base
en: Password
da: Adgangskode

en: Payload
da: Nyttelast

note: TRANSLATORS: the update state of the specific device
en: Pending
da: Afventer

note: TRANSLATORS: prompt to apply the update
en: Perform operation?
da: Udfør handling?

note: TRANSLATORS: the user isn't reading the question
en: Please enter a number from 0 to %u:
da: Indtast venligst et tal nummer 0 og %u:

note: TRANSLATORS: Failed to open plugin, hey Arch users
en: Plugin dependencies missing
da: Plugin-afhængigheder mangler

note: TRANSLATORS: Title: DMA as in https://en.wikipedia.org/wiki/DMA_attack
en: Pre-boot DMA protection
da: Præopstart DMA-beskyttelse

note: TRANSLATORS: version number of previous firmware
en: Previous version
da: Forrige version

note: TRANSLATORS: the numeric priority
en: Priority
da: Prioritet

en: Proceed with upload?
da: Fortsæt med upload?

note: TRANSLATORS: a non-free software license
en: Proprietary
da: Proprietær

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: REMOTE-ID
da: FJERN-ID

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: REMOTE-ID KEY VALUE
da: FJERN-ID NØGLE VÆRDI

note: TRANSLATORS: command description
en: Read a firmware blob from a device
da: Læs en firmwareblob fra en enhed

note: TRANSLATORS: %1 is a device name
en: Reading from %s…
da: Læser fra %s …

note: TRANSLATORS: reading from the flash chips
en: Reading…
da: Læser …

note: TRANSLATORS: command description
en: Refresh metadata from remote server
da: Opdater metadata fra fjernserver

note: TRANSLATORS: message letting the user know an upgrade is available * %1 is the device name and %2 is a version string
en: Reinstall %s to %s?
da: Geninstaller %s til %s?

note: TRANSLATORS: command description
en: Reinstall current firmware on the device
da: Geninstaller den nuværende firmware på enheden

note: TRANSLATORS: command description
en: Reinstall firmware on a device
da: Geninstaller firmware på en enhed

note: TRANSLATORS: the stream of firmware, e.g. nonfree
en: Release Branch
da: Udgivelsesgren

note: TRANSLATORS: the server the file is coming from TRANSLATORS: remote identifier, e.g. lvfs-testing
en: Remote ID
da: Fjern-id

note: TRANSLATORS: URI to send success/failure reports
en: Report URI
da: Rapport-URI

note: TRANSLATORS: Has been reported to a metadata server
en: Reported to remote server
da: Rapporteret til fjernserver

note: TRANSLATORS: the user is using Gentoo/Arch and has screwed something up
en: Required efivarfs filesystem was not found
da: Krævede efivarfs-filsystem blev ikke fundet

note: TRANSLATORS: not required for this system
en: Required hardware was not found
da: Det krævede hardware blev ikke fundet

note: TRANSLATORS: Requires a bootloader mode to be manually enabled by the user
en: Requires a bootloader
da: Kræver en opstartsindlæser

note: TRANSLATORS: metadata is downloaded
en: Requires internet connection
da: Kræver internetforbindelse

note: TRANSLATORS: reboot to apply the update
en: Restart now?
da: Genstart nu?

note: TRANSLATORS: changes only take effect on restart
en: Restart the daemon to make the change effective?
da: Genstart dæmonen så ændringerne kan træde i kraft?

note: TRANSLATORS: restarting the device to pick up new F/W
en: Restarting device…
da: Genstarter enhed …

note: TRANSLATORS: command description
en: Return all the hardware IDs for the machine
da: Returner alle maskinens hardware-id'er

note: TRANSLATORS: command line option
en: Run the plugin composite cleanup routine when using install-blob
da: Kør oprydningsrutinen for pluginkomposition når install-blob bruges

note: TRANSLATORS: command line option
en: Run the plugin composite prepare routine when using install-blob
da: Kør forberedelsesrutinen for pluginkomposition når install-blob bruges

note: TRANSLATORS: The kernel does not support this plugin
en: Running kernel is too old
da: Kørende kerne er for gammel

note: TRANSLATORS:  this is the HSI suffix
en: Runtime Suffix
da: Suffiks for runtime

note: TRANSLATORS: Title: SPI refers to the flash chip in the computer
en: SPI BIOS Descriptor
da: SPI BIOS-beskriver

note: TRANSLATORS: Title: SPI refers to the flash chip in the computer
en: SPI BIOS region
da: SPI BIOS-region

note: TRANSLATORS: Title: SPI refers to the flash chip in the computer
en: SPI lock
da: SPI-lås

note: TRANSLATORS: Title: SPI refers to the flash chip in the computer
en: SPI write
da: SPI-skriv

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: SUBSYSTEM DRIVER [DEVICE-ID|GUID]
da: UNDERSYSTEM DRIVER [ENHEDS-ID|GUID]

note: TRANSLATORS: command description
en: Save a file that allows generation of hardware IDs
da: Gem en fil der gør det muligt at generere hardware-id'er

note: TRANSLATORS: scheduling an update to be done on the next boot
en: Scheduling…
da: Planlægger …

note: TRANSLATORS: %s is a link to a website
en: See %s for more information.
da: Se %s for mere information.

note: TRANSLATORS: device has been chosen by the daemon for the user
en: Selected device
da: Valgte enhed

note: TRANSLATORS: Volume has been chosen by the user
en: Selected volume
da: Valgte diskområde

note: TRANSLATORS: serial number of hardware
en: Serial Number
da: Serienummer

note: TRANSLATORS: firmware approved by the admin
en: Sets the list of approved firmware
da: Indstiller listen over godkendt firmware

note: TRANSLATORS: command description
en: Share firmware history with the developers
da: Del historik over firmware med udviklerne

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show all results
da: Vis alle resultater

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show client and daemon versions
da: Vis klient- og dæmonversioner

note: TRANSLATORS: this is for daemon development
en: Show daemon verbose information for a particular domain
da: Vis uddybende information for dæmon for et bestemt domæne

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all domains
da: Vis fejlsøgningsinformation for alle domæner

note: TRANSLATORS: for the --verbose arg
en: Show debugging options
da: Vis fejlsøgningsindstillinger

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show devices that are not updatable
da: Vis enheder som ikke kan opdateres

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
da: Vis ekstra fejlsøgningsinformation

note: TRANSLATORS: command description
en: Show history of firmware updates
da: Vis historik over firmwareopdateringer

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show the calculated version of the dbx
da: Vis den udregnede version af dbx'en

note: TRANSLATORS: shutdown to apply the update
en: Shutdown now?
da: Luk ned nu?

note: TRANSLATORS: command description
en: Sign a firmware with a new key
da: Underskriv en firmware med en ny nøgle

en: Sign data using the client certificate
da: Underskriv data med klientcertifikat

[ctx: command-description]
note: TRANSLATORS: command description
en: Sign data using the client certificate
da: Underskriv data med klientcertifikat

note: TRANSLATORS: command line option
en: Sign the uploaded data with the client certificate
da: Underskriv den uploadede data med klientcertifikatet

en: Signature
da: Underskrift

note: TRANSLATORS: file size of the download
en: Size
da: Størrelse

note: TRANSLATORS: source (as in code) link
en: Source
da: Kilde

note: TRANSLATORS: command line option
en: Specify the dbx database file
da: Angiv dbx-databasefilen

note: TRANSLATORS: the update state of the specific device
en: Success
da: Lykkedes

note: TRANSLATORS: success message -- where activation is making the new * firmware take effect, usually after updating offline
en: Successfully activated all devices
da: Det lykkedes at aktivere alle enheder

note: TRANSLATORS: success message
en: Successfully disabled remote
da: Det lykkedes at deaktivere fjern

note: TRANSLATORS: success message -- where 'metadata' is information * about available firmware on the remote server
en: Successfully downloaded new metadata:
da: Det lykkedes at downloade ny metadata:

note: TRANSLATORS: success message
en: Successfully enabled and refreshed remote
da: Det lykkedes at aktivere og opdatere fjernen

note: TRANSLATORS: success message
en: Successfully enabled remote
da: Det lykkedes at aktivere fjern

note: TRANSLATORS: success message
en: Successfully installed firmware
da: Det lykkedes at installere firmware

note: TRANSLATORS: success message -- a per-system setting value
en: Successfully modified configuration value
da: Det lykkedes at redigere konfigurationsværdi

note: TRANSLATORS: success message for a per-remote setting change
en: Successfully modified remote
da: Det lykkedes at redigere fjern

note: TRANSLATORS: success message -- the user can do this by-hand too
en: Successfully refreshed metadata manually
da: Det lykkedes at opdatere metadata manuelt

note: TRANSLATORS: success message when user refreshes device checksums
en: Successfully updated device checksums
da: Opdatering af enhedens tjeksumme lykkedes

note: TRANSLATORS: success message -- where the user has uploaded * success and/or failure reports to the remote server
en: Successfully uploaded %u report | Successfully uploaded %u reports
da[0]: Det lykkedes at uploade %u rapport
da[1]: Det lykkedes at uploade %u rapporter

note: TRANSLATORS: success message when user verified device checksums
en: Successfully verified device checksums
da: Bekræftelse af enhedens tjeksumme lykkedes

note: TRANSLATORS: one line summary of device
en: Summary
da: Opsummering

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Supported
da: Understøttet

note: TRANSLATORS: Is found in current metadata
en: Supported on remote server
da: Understøttes på fjernserver

note: TRANSLATORS: Title: a better sleep state
en: Suspend-to-idle
da: Suspender-til-inaktiv

note: TRANSLATORS: Title: sleep state
en: Suspend-to-ram
da: Suspender-til-ram

note: TRANSLATORS: show and ask user to confirm -- * %1 is the old branch name, %2 is the new branch name
en: Switch branch from %s to %s?
da: Skift gren fra %s til %s?

note: TRANSLATORS: command description
en: Switch the firmware branch on the device
da: Skift firmwaregrenen på enheden

note: TRANSLATORS: Must be plugged into an outlet
en: System requires external power source
da: Systemet kræver ekstern strømkilde

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: TEXT
da: TEKST

note: TRANSLATORS: Title: the PCR is rebuilt from the TPM event log
en: TPM PCR0 reconstruction
da: TPM PCR0-rekonstruktion

note: show the user the entire data blob
en: Target
da: Mål

note: TRANSLATORS: command description
en: Test a device using a JSON manifest
da: Test en enhed med et JSON-manifest

note: TRANSLATORS: do not translate the variables marked using $
en: The LVFS is a free service that operates as an independent legal entity and has no connection with $OS_RELEASE:NAME$. Your distributor may not have verified any of the firmware updates for compatibility with your system or connected devices. All firmware is provided only by the original equipment manufacturer.
da: LVFS'en er en gratis tjeneste der opererer som en selvstændig juridisk enhed og har ingen forbindelse med $OS_RELEASE:NAME$. Din distributør har måske ikke bekræftet nogen af firmwareopdateringerne for kompatibilitet med dit system eller tilsluttede enheder. Al firmware leveres kun af den oprindelige udstyrsproducent.

note: TRANSLATORS: this is more background on a security measurement problem
en: The TPM PCR0 differs from reconstruction.
da: TPM PCR0'en er ikke magen til rekonstruktionen.

note: TRANSLATORS: the user is SOL for support...
en: The daemon has loaded 3rd party code and is no longer supported by the upstream developers!
da: Dæmonen har indlæst tredjepartskode og understøttes ikke længere af opstrømsudviklerne!

note: TRANSLATORS: %1 is the firmware vendor, %2 is the device vendor name
en: The firmware from %s is not supplied by %s, the hardware vendor.
da: Firmwaren fra %s leveres ikke af hardwareleverandøren %s.

note: TRANSLATORS: try to help
en: The system clock has not been set correctly and downloading files may fail.
da: Systemets ur er ikke blevet indstillet korrekt og download af filer kan mislykkes.

note: TRANSLATORS: nothing to show
en: There are no blocked firmware files
da: Der er ikke nogen blokerede firmwarefiler

note: TRANSLATORS: approved firmware has been checked by * the domain administrator
en: There is no approved firmware.
da: Der er ikke nogen godkendt firmware.

note: TRANSLATORS: unsupported build of the package
en: This package has not been validated, it may not work properly.
da: Pakken er ikke blevet valideret — den virker måske ikke ordentligt.

note: TRANSLATORS: we're poking around as a power user
en: This program may only work correctly as root
da: Programmet virker måske kun korrekt som root

en: This remote contains firmware which is not embargoed, but is still being tested by the hardware vendor. You should ensure you have a way to manually downgrade the firmware if the firmware update fails.
da: Fjernen indeholder firmware som der ikke er embargo på, men som stadigvæk testes af hardwareproducenten. Du skal sikre dig at du har en manuel måde til at nedgradere firmwaren på hvis firmwareopdateringen mislykkedes.

note: TRANSLATORS: this is instructions on how to improve the HSI suffix
en: This system has HSI runtime issues.
da: Systemet har problemer med HSI-runtime.

note: TRANSLATORS: this is instructions on how to improve the HSI security level
en: This system has a low HSI security level.
da: Systemet har et lavt HSI-sikkerhedsniveau.

note: TRANSLATORS: description of dbxtool
en: This tool allows an administrator to apply UEFI dbx updates.
da: Værktøjet giver en administrator mulighed for at anvende UEFI-dbx-opdateringer.

note: TRANSLATORS: CLI description
en: This tool allows an administrator to query and control the fwupd daemon, allowing them to perform actions such as installing or downgrading firmware.
da: Værktøjet giver en administrator mulighed for at sætte i kø og styre fwupd-dæmonen, hvorved denne kan udføre handlinger såsom at installere eller nedgradere firmware.

note: TRANSLATORS: CLI description
en: This tool allows an administrator to use the fwupd plugins without being installed on the host system.
da: Værktøjet giver en administrator mulighed for at bruge fwupd-plugins uden at installere dem på værtssystemet.

note: TRANSLATORS: CLI description
en: This tool will read and parse the TPM event log from the system firmware.
da: Værktøjet læser og fortolker TPM-hændelsesloggen fra systemfirmwaren.

note: TRANSLATORS: the update state of the specific device
en: Transient failure
da: Forbigående mislykkedes

note: TRANSLATORS: partition refers to something on disk, again, hey Arch users
en: UEFI ESP partition not detected or configured
da: UEFI ESP-partition ikke registreret eller konfigureret

note: TRANSLATORS: capsule updates are an optional BIOS feature
en: UEFI capsule updates not available or enabled in firmware setup
da: UEFI-kapselopdateringer ikke tilgængelige eller aktiveret i firmwareopsætning

note: TRANSLATORS: program name
en: UEFI dbx Utility
da: UEFI-dbx-redskab

note: TRANSLATORS: system is not booted in UEFI mode
en: UEFI firmware can not be updated in legacy BIOS mode
da: UEFI-firmware kan ikke opdateres i forældet BIOS-tilstand

note: TRANSLATORS: Title: PK is the 'platform key' for the machine
en: UEFI platform key
da: UEFI-platformsnøgle

note: TRANSLATORS: Title: SB is a way of locking down UEFI
en: UEFI secure boot
da: UEFI sikkeropstart

note: TRANSLATORS: error message
en: Unable to connect to service
da: Kan ikke oprette forbindelse til tjeneste

note: TRANSLATORS: command description
en: Unbind current driver
da: Fjern binding af nuværende driver

note: TRANSLATORS: we will now offer this firmware to the user
en: Unblocking firmware:
da: Fjerner blokering af firmware:

note: TRANSLATORS: command description
en: Unblocks a specific firmware from being installed
da: Fjerner blokering af en bestemt firmware fra at blive installeret

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Unencrypted
da: Dekrypteret

note: TRANSLATORS: current daemon status is unknown TRANSLATORS: we don't know the license of the update TRANSLATORS: unknown release urgency TRANSLATORS: Suffix: the fallback HSI result
en: Unknown
da: Ukendt

note: TRANSLATORS: Name of hardware
en: Unknown Device
da: Ukendt enhed

en: Unlock the device to allow access
da: Lås enheden op for at tillade adgang

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Unlocked
da: Låst op

note: TRANSLATORS: command description
en: Unlocks the device for firmware access
da: Låser op for enheden for at få adgang til firmwaren

note: TRANSLATORS: command description
en: Unmounts the ESP
da: Afmonterer ESP'en

note: TRANSLATORS: error message
en: Unsupported daemon version %s, client version is %s
da: Ikke-understøttet dæmonversion %s, klientversionen er %s

note: TRANSLATORS: Device is updatable in this or any other mode
en: Updatable
da: Kan opdateres

note: TRANSLATORS: error message from last update attempt
en: Update Error
da: Fejl ved opdatering

note: TRANSLATORS: helpful messages for the update
en: Update Message
da: Opdateringsmeddelelse

note: TRANSLATORS: hardware state, e.g. "pending"
en: Update State
da: Opdateringstilstand

note: TRANSLATORS: the server sent the user a small message
en: Update failure is a known issue, visit this URL for more information:
da: Opdateringer som mislykkes er et velkendt problem. Besøg URL'en for mere information:

note: TRANSLATORS: ask if we can update metadata
en: Update now?
da: Opdater nu?

note: TRANSLATORS: command description
en: Update the stored cryptographic hash with current ROM contents
da: Opdater den gemte kryptografiske hash med indholdet fra den nuværende ROM

en: Update the stored device verification information
da: Opdaterer de gemte informationer om enhedsverifikation

note: TRANSLATORS: command description
en: Update the stored metadata with current contents
da: Opdater det gemte metadata med det nuværende indhold

en: Updating
da: Opdaterer

note: TRANSLATORS: %1 is a device name
en: Updating %s…
da: Opdaterer %s …

note: TRANSLATORS: message letting the user know an upgrade is available * %1 is the device name and %2 and %3 are version strings
en: Upgrade %s from %s to %s?
da: Opgrader %s fra %s til %s?

note: TRANSLATORS: explain why we want to upload
en: Uploading firmware reports helps hardware vendors to quickly identify failing and successful updates on real devices.
da: Upload af firmwarerapporter hjælper hardwareproducenter til hurtigt at identificere opdateringer som fejlede og lykkedes på rigtigt hardware.

note: TRANSLATORS: how important the release is
en: Urgency
da: Vigtighed

note: TRANSLATORS: User has been notified
en: User has been notified
da: Brugeren er blevet underrettet

note: TRANSLATORS: remote filename base
en: Username
da: Brugernavn

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Valid
da: Gyldig

note: TRANSLATORS: ESP refers to the EFI System Partition
en: Validating ESP contents…
da: Validerer ESP-indhold …

note: TRANSLATORS: manufacturer of hardware
en: Vendor
da: Producent

note: TRANSLATORS: verifying we wrote the firmware correctly
en: Verifying…
da: Verificerer …

note: TRANSLATORS: waiting for device to do something
en: Waiting…
da: Venter …

note: TRANSLATORS: command description
en: Watch for hardware changes
da: Hold øje med hardwareændringer

note: TRANSLATORS: decompressing images from a container firmware
en: Writing file:
da: Skriver fil:

note: TRANSLATORS: writing to the flash chips
en: Writing…
da: Skriver …

note: TRANSLATORS: show the user a warning
en: Your distributor may not have verified any of the firmware updates for compatibility with your system or connected devices.
da: Din distributør har måske ikke verificeret kompatibiliteten af firmwareopdateringerne med dit system eller tilsluttede enheder.

note: TRANSLATORS: %1 is the device vendor name
en: Your hardware may be damaged using this firmware, and installing this release may void any warranty with %s.
da: Der er mulighed for at din hardware kan tage skade hvis firmwaren bruges og installation af udgivelsen kan ugyldiggøre garantien med %s.

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [DEVICE-ID|GUID]
da: [ENHEDS-ID|GUID]

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [DEVICE-ID|GUID] [BRANCH]
da: [ENHEDS-ID|GUID] [GREN]

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [FILE FILE_SIG REMOTE-ID]
da: [FIL FILUNDERSKRIFT FJERN-ID]

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [FILENAME1] [FILENAME2]
da: [FILNAVN1] [FILNAVN2]

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [SMBIOS-FILE|HWIDS-FILE]
da: [SMBIOS-FIL|HWID'ER-FIL]

note: TRANSLATORS: this is the default branch name when unset
en: default
da: standard

note: TRANSLATORS: program name
en: fwupd TPM event log utility
da: fwupd TPM-hændelseslogredskab

note: TRANSLATORS: Title: if the fwupd plugins are all present and correct
en: fwupd plugins
da: fwupd-plugins
