fwupd - en to sk translation catalogue (41 entries)

note: TRANSLATORS: this is a command alias, e.g. 'get-devices'
en: Alias to %s
sk: Prezývka príkazu %s

note: TRANSLATORS: command line option
en: Allow downgrading firmware versions
sk: Umožní zníženie verzií firmvéru

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to downgrade the firmware on a removable device
sk: Vyžaduje sa overenie totožnosti na prechod na staršiu verziu firmvéru vymeniteľného zariadenia

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to downgrade the firmware on this machine
sk: Vyžaduje sa overenie totožnosti na prechod na staršiu verziu firmvéru v tomto počítači

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to unlock a device
sk: Na odomknutie zariadenia sa vyžaduje overenie totožnosti

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to update the firmware on a removable device
sk: Vyžaduje sa overenie totožnosti na aktualizovanie firmvéru vymeniteľného zariadenia

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to update the firmware on this machine
sk: Na aktualizovanie firmvéru v tomto počítači je potrebné overenie totožnosti

note: TRANSLATORS: this is when a device ctrl+c's a watch TRANSLATORS: this is from ctrl+c
en: Cancelled
sk: Zrušené

note: TRANSLATORS: this is when the daemon state changes
en: Changed
sk: Zmenené

note: TRANSLATORS: hash to that exact firmware archive TRANSLATORS: remote checksum
en: Checksum
sk: Kontrolný medzisúčet

note: TRANSLATORS: command description
en: Clears the results from the last update
sk: Vymaže výsledky z poslednej aktualizácie

note: TRANSLATORS: error message
en: Command not found
sk: Príkaz nenájdený

note: TRANSLATORS: for the --verbose arg
en: Debugging Options
sk: Voľby ladenia

note: TRANSLATORS: description of BIOS setting TRANSLATORS: multiline description of device
en: Description
sk: Popis

note: TRANSLATORS: this is when a device is hotplugged
en: Device added:
sk: Pridané zariadenie:

note: TRANSLATORS: this is when a device has been updated
en: Device changed:
sk: Zmenené zariadenie:

note: TRANSLATORS: this is when a device is hotplugged
en: Device removed:
sk: Odstránené zariadenie:

note: TRANSLATORS: success
en: Done!
sk: Hotovo!

note: TRANSLATORS: exit after we've started up, used for user profiling
en: Exit after a small delay
sk: Skončí po krátkom oneskorení

note: TRANSLATORS: exit straight away, used for automatic profiling
en: Exit after the engine has loaded
sk: Skončí po načítaní jadra

note: TRANSLATORS: the user didn't read the man page
en: Failed to parse arguments
sk: Zlyhalo analyzovanie parametrov

note: TRANSLATORS: program summary
en: Firmware Update D-Bus Service
sk: Služba zbernice D-Bus na aktualizovanie firmvéru

note: TRANSLATORS: program name
en: Firmware Update Daemon
sk: Démon aktualizácie firmvéru

note: TRANSLATORS: program name
en: Firmware Utility
sk: Nástroj pre firmvéry

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Found
sk: Nájdené

note: TRANSLATORS: command description
en: Get all devices that support firmware updates
sk: Získa všetky zariadenia, ktoré podporujú aktualizovanie firmvéru

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets details about a firmware file
sk: Získa podrobnosti o súbore firmvéru

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the list of updates for connected hardware
sk: Získa zoznam aktualizácií pre pripojený hardvér

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the results from the last update
sk: Získa výsledky z poslednej aktualizácie

en: Install signed device firmware
sk: Nainštaluje podpísaný firmvér zariadenia

en: Install signed system firmware
sk: Nainštaluje podpísaný firmvér systému

en: Install unsigned device firmware
sk: Nainštaluje nepodpísaný firmvér zariadenia

en: Install unsigned system firmware
sk: Nainštaluje nepodpísaný firmvér systému

note: TRANSLATORS: command description
en: Monitor the daemon for events
sk: Sleduje démona kvôli udalostiam

note: TRANSLATORS: nothing attached that can be upgraded
en: No hardware detected with firmware update capability
sk: Nezistil sa žiadny hardvér s možnosťou aktualizácie firmvéru

note: TRANSLATORS: command description
en: Refresh metadata from remote server
sk: Obnoví metaúdaje zo vzdialeného servera

note: TRANSLATORS: for the --verbose arg
en: Show debugging options
sk: Zobrazí voľby ladenia

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
sk: Zobrazovať dodatočné ladiace informácie

en: Unlock the device to allow access
sk: Odomknúť zariadenie na umožnenie prístupu

note: TRANSLATORS: command description
en: Unlocks the device for firmware access
sk: Odomkne zariadenie pre prístup k firmvéru

note: TRANSLATORS: the detected version number of the dbx
en: Version
sk: Verzia
