fwupd - en to es translation catalogue (838 entries)

en: Linux Vendor Firmware Service (stable firmware)
es: «Linux Vendor Firmware Service» (firmware estable)

note: TRANSLATORS: do not translate the variables marked using $
en: The LVFS is a free service that operates as an independent legal entity and has no connection with $OS_RELEASE:NAME$. Your distributor may not have verified any of the firmware updates for compatibility with your system or connected devices. All firmware is provided only by the original equipment manufacturer.
es: El LVFS es un servicio libre que opera como una entidad independiente legal y no tienen contacto con $OS_RELEASE:NAME$. Su distribuidor no está verificado y ninguna de las actualizaciones del firmware para compatibilidad con su sistema o dispositivos conectados. Todo el firmware está distribuido únicamente por el fabricante del equipo original.

en: Enabling this functionality is done at your own risk, which means you have to contact your original equipment manufacturer regarding any problems caused by these updates. Only problems with the update process itself should be filed at $OS_RELEASE:BUG_REPORT_URL$.
es: Active esta funcionalidad bajo su responsabilidad, lo que significa que tiene que contactar con el fabricante del equipo original ante cualquier problema causado por estas actualizaciones. Solo se deben reportar los problemas con el mismo proceso de actualización en $OS_RELEASE:BUG_REPORT_URL$.

en: Linux Vendor Firmware Service (testing firmware)
es: «Linux Vendor Firmware Service» (firmware de pruebas)

en: This remote contains firmware which is not embargoed, but is still being tested by the hardware vendor. You should ensure you have a way to manually downgrade the firmware if the firmware update fails.
es: Este remoto contiene firmware que no está embargado, pero aún está siendo probado por el proveedor de hardware. Debería asegurarse que tenga una manera de revertir el firmware a la versión anterior manualmente si falla la actualización del firmware.

note: TRANSLATORS: description of a BIOS setting
en: Settings will apply after system reboots
es: Los parámetros aplicarán tras reiniciar el sistema

note: TRANSLATORS: description of a BIOS setting
en: BIOS updates delivered via LVFS or Windows Update
es: BIOS actualiza enviados vía LVFS o Windows Update

en: Enable
es: Activar

note: TRANSLATORS: if the remote is enabled TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Enabled
es: Activado

en: Stop the fwupd service
es: Detiene el servicio fwupd

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to stop the firmware update service
es: Se requiere autenticación para detener el servicio de actualización del firmware

en: Install signed system firmware
es: Instalar firmware del sistema firmado

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to update the firmware on this machine
es: Autenticación es requerida para actualizar el firmware en esta máquina

en: Install unsigned system firmware
es: Instalar firmware del sistema sin firmar

en: Install old version of signed system firmware
es: Instala versión antigua de firmware del sistema firmado

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to downgrade the firmware on this machine
es: Se requiere autenticación para degradar la versión del firmware en esta máquina

en: Install old version of unsigned system firmware
es: Instalar una versión antigua de firmware del sistema no firmado

en: Install signed device firmware
es: Instalar firmware del dispositivo firmado

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to update the firmware on a removable device
es: Se requiere autenticación para actualizar el firmware en un dispositivo extraíble

en: Install unsigned device firmware
es: Instalar firmware del dispositivo no firmado

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to downgrade the firmware on a removable device
es: Se requiere autenticación para degradar el firmware a una versión anterior en un dispositivo extraíble

en: Unlock the device to allow access
es: Desbloquea el dispositivo para permitir acceso

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to unlock a device
es: La autenticación es requerida para desbloquear un dispositivo

en: Modify daemon configuration
es: Modifica la configuración del demonio

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to modify daemon configuration
es: Se requiere autenticación para modificar la configuración del demonio

en: Reset daemon configuration
es: Reiniciar la configuración del demonio

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to reset daemon configuration to defaults
es: Autenticación requerida para reiniciar la configuración del demonio a su estado por defecto

en: Activate the new firmware on the device
es: Activa el firmware nuevo en el dispositivo

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to switch to the new firmware version
es: Se requiere autenticación para cambiar a la versión de firmware nueva

en: Update the stored device verification information
es: Actualizar la información de verificación del dispositivo almacenada

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to update the stored checksums for the device
es: Se requiere autenticación para actualizar las sumas de verificación almacenadas para el dispositivo

en: Modify a configured remote
es: Modificar un remoto configurado

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to modify a configured remote used for firmware updates
es: Se requiere autenticación para modificar un remoto configurado utilizado para actualizaciones de firmware

en: Clean a configured remote
es: Limpiar un remoto configurado

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to delete metadata from a remote
es: Se requiere autentificación para eliminar metadatos de un remoto

note: TRANSLATORS: firmware approved by the admin
en: Sets the list of approved firmware
es: Establece el firmware aprobado del listado

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to set the list of approved firmware
es: Se requiere autenticación para establecer el listado de firmware aprobado

en: Sign data using the client certificate
es: Firmar datos utilizando el certificado del cliente

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to sign data using the client certificate
es: Se requiere autenticación para firmar datos utilizando el certificado del cliente

en: Get BIOS settings
es: Obtener parámetros de BIOS

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to read BIOS settings
es: Requiere autenticarse para leer parámetros de BIOS

en: Set one or more BIOS settings
es: Establece uno o más parámetros de BIOS

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to modify BIOS settings
es: Se requiere autenticación para modificar los parámetros del BIOS

en: Security hardening for HSI
es: Endurecimiento de seguridad para HSI

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to fix a host security issue
es: La autenticación es requerida para reparar un problema de seguridad del hospedaje

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to undo the fix for a host security issue
es: La Autenticación está requerida para deshacer la reparación para un problema de seguridad del hospedaje

note: TRANSLATORS: command description
en: Load device emulation data
es: Carga los datos de emulación de dispositivo

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to load hardware emulation data
es: Se requiere autenticación para cargar datos de emulación de hardware

note: TRANSLATORS: command description
en: Save device emulation data
es: Guarda los datos de emulación de dispositivo

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to save hardware emulation data
es: Se requiere autenticación para guardar datos de emulación del hardware

en: Enable emulation data collection
es: Habilita la colección de datos de emulación

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to enable emulation data collection
es: Se requiere autenticación para habilitar la colección de datos de emulación

note: TRANSLATORS: this is shown when updating the firmware after the reboot
en: Installing firmware update…
es: Instalando actualización del firmware…

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
es: Mostrar información de depuración adicional

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show the calculated version of the dbx
es: Muestra la versión calculada del dbx

note: TRANSLATORS: command line option
en: List entries in dbx
es: Listado de apuntes en dbx

note: TRANSLATORS: command line option
en: Apply update files
es: Aplicar archivos de actualización

note: TRANSLATORS: command line option
en: Specify the dbx database file
es: Específicamente el archivo de la base de datos sbx

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME
es: NOMBRE-DE-ARCHIVO

note: TRANSLATORS: command line option
en: Override the default ESP path
es: Supera la ruta del ESP predeterminado

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: PATH
es: RUTA

note: TRANSLATORS: command line option
en: Apply update even when not advised
es: Aplica actualización incluso cuando no sea advertido

note: TRANSLATORS: description of dbxtool
en: This tool allows an administrator to apply UEFI dbx updates.
es: Esta herramienta permite un administrados para aplicar actualizaciones dbx de UEFI.

note: TRANSLATORS: program name
en: UEFI dbx Utility
es: Utilidad dbx UEFI

note: TRANSLATORS: the user didn't read the man page
en: Failed to parse arguments
es: No se pudieron procesar los argumentos

note: TRANSLATORS: could not read existing system data TRANSLATORS: could not read file
en: Failed to load local dbx
es: Erróneo en carga dbx local

note: TRANSLATORS: could not read existing system data
en: Failed to load system dbx
es: Erróneo en carga dbx del sistema

note: TRANSLATORS: the detected version number of the dbx
en: Version
es: Versión

note: TRANSLATORS: we're poking around as a power user
en: This program may only work correctly as root
es: Este programa tal vez solo funciona correctamente como root

note: TRANSLATORS: user did not include a filename parameter
en: Filename required
es: Se requiere el nombre de archivo

note: TRANSLATORS: reading existing dbx from the system
en: Parsing system dbx…
es: Interpretando sistema dbx…

note: TRANSLATORS: reading new dbx from the update
en: Parsing dbx update…
es: Interpretando actualización dbx…

note: TRANSLATORS: could not parse file
en: Failed to parse local dbx
es: Intérprete incorrecto del dbx local

note: TRANSLATORS: same or newer update already applied
en: Cannot apply as dbx update has already been applied.
es: No se puede aplicar como actualización dbx ya ha sido aplicado.

note: TRANSLATORS: ESP refers to the EFI System Partition
en: Validating ESP contents…
es: Validación de contenido ESP…

note: TRANSLATORS: something with a blocked hash exists * in the users ESP -- which would be bad!
en: Failed to validate ESP contents
es: Incorrecto al validar el contenido de ESP

note: TRANSLATORS: actually sending the update to the hardware
en: Applying update…
es: Aplicando actualización…

note: TRANSLATORS: dbx file failed to be applied as an update
en: Failed to apply update
es: Error al aplicar actualización

note: TRANSLATORS: success
en: Done!
es: Finalizado.

note: TRANSLATORS: user did not tell the tool what to do
en: No action specified!
es: No se especificó ninguna acción.

note: TRANSLATORS: the user isn't reading the question
en: Please enter a number from 0 to %u:
es: Por favor, ingrese un número del 0 al %u:

note: TRANSLATORS: the user isn't reading the question -- %1 is 'Y' and %2 is 'N'
en: Please enter either %s or %s:
es: Por favor, introduzca o %s o %s:

note: TRANSLATORS: daemon is inactive
en: Idle…
es: Inactivo…

note: TRANSLATORS: decompressing the firmware file
en: Decompressing…
es: Descomprimiendo…

note: TRANSLATORS: parsing the firmware information
en: Loading…
es: Cargando…

note: TRANSLATORS: restarting the device to pick up new F/W
en: Restarting device…
es: Reiniciando dispositivo…

note: TRANSLATORS: reading from the flash chips
en: Reading…
es: Leyendo…

note: TRANSLATORS: writing to the flash chips
en: Writing…
es: Escribiendo…

note: TRANSLATORS: erasing contents of the flash chips
en: Erasing…
es: Borrando…

note: TRANSLATORS: verifying we wrote the firmware correctly
en: Verifying…
es: Verificando…

note: TRANSLATORS: scheduling an update to be done on the next boot
en: Scheduling…
es: Planificando…

note: TRANSLATORS: downloading from a remote server
en: Downloading…
es: Descargando…

note: TRANSLATORS: waiting for user to authenticate
en: Authenticating…
es: Autenticando…

note: TRANSLATORS: waiting for device to do something
en: Waiting…
es: Esperando…

note: TRANSLATORS: current daemon status is unknown TRANSLATORS: we don't know the license of the update TRANSLATORS: unknown release urgency TRANSLATORS: Suffix: the fallback HSI result
en: Unknown
es: Desconocido/a

note: TRANSLATORS: time remaining for completing firmware flash
en: Less than one minute remaining
es: Falta menos de un minuto

note: TRANSLATORS: more than a minute
en: %.0f minute remaining | %.0f minutes remaining
es[0]: %.0f minuto restante
es[1]: %.0f minutos restantes
es[2]: %.0f minutos restantes

note: TRANSLATORS: this is a prefix on the console
en: WARNING
es: AVISO

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all domains
es: Muestra información de depuración para todos los dominios

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Do not include timestamp prefix
es: No incluye prefijo de hora

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Do not include log domain prefix
es: No incluye prefijo del boletín de dominio

note: TRANSLATORS: this is for daemon development
en: Show daemon verbose information for a particular domain
es: Muestra verborrea de información del demonio para un dominio particular

note: TRANSLATORS: for the --verbose arg
en: Debugging Options
es: Opciones de depuración

note: TRANSLATORS: for the --verbose arg
en: Show debugging options
es: Mostrar información extra de depuración

note: TRANSLATORS: this is shown in the MOTD
en: %u device has been updated and needs a reboot. | %u devices have been updated and need a reboot.
es[0]: %u dispositivo ha sido actualizado y necesita reiniciar.
es[1]: %u dispositivos han sidos actualizados y necesitan reiniciar.
es[2]: %u dispositivos han sidos actualizados y necesitan reiniciar.

note: TRANSLATORS: this is shown in the MOTD
en: Reboot to complete the update.
es: Reinicie para completar la actualización.

note: TRANSLATORS: this is shown in the MOTD
en: %u device is not the best known configuration. | %u devices are not the best known configuration.
es[0]: %u dispositivo no es la mejor configuración conocida.
es[1]: %u dispositivos no son la mejor configuración conocida.
es[2]: %u dispositivos no son la mejor configuración conocida.

note: TRANSLATORS: this is shown in the MOTD -- %1 is the * command name, e.g. `fwupdmgr sync`
en: Run `%s` to complete this action.
es: Ejecute `%s` para completar esta acción.

note: TRANSLATORS: this is shown in the MOTD
en: %u device has a firmware upgrade available. | %u devices have a firmware upgrade available.
es[0]: %u dispositivo tiene una actualización disponible.
es[1]: %u dispositivos tienen una actualización disponible.
es[2]: %u dispositivos tienen una actualización disponible.

note: TRANSLATORS: this is shown in the MOTD -- %1 is the * command name, e.g. `fwupdmgr get-upgrades`
en: Run `%s` for more information.
es: Ejecute `%s` para más información.

note: TRANSLATORS: exit after we've started up, used for user profiling
en: Exit after a small delay
es: Salir después de una pequeña pausa

note: TRANSLATORS: exit straight away, used for automatic profiling
en: Exit after the engine has loaded
es: Salir después que sea cargado el motor

note: TRANSLATORS: program name
en: Firmware Update Daemon
es: Demonio de Actualización de Firmware

note: TRANSLATORS: program summary
en: Firmware Update D-Bus Service
es: Actualizar Firmware de Servicio D-Bus

note: TRANSLATORS: show the user a warning
en: Your distributor may not have verified any of the firmware updates for compatibility with your system or connected devices.
es: Su distribuidor tal vez no ha verificado ninguna de las actualizaciones de firmware para compatibilidad con su sistema o dispositivos conectados.

note: TRANSLATORS: show the user a warning
en: Enabling this remote is done at your own risk.
es: Habilitar este remoto es realizado a su propio riesgo.

note: TRANSLATORS: Title: SPI refers to the flash chip in the computer
en: SPI write
es: Escritura SPI

note: TRANSLATORS: Title: SPI refers to the flash chip in the computer
en: SPI lock
es: Candado SPI

note: TRANSLATORS: Title: SPI refers to the flash chip in the computer
en: SPI BIOS region
es: Región BIOS SPI

note: TRANSLATORS: Title: SPI refers to the flash chip in the computer
en: SPI BIOS Descriptor
es: Descriptor BIOS SPI

note: TRANSLATORS: Title: DMA as in https://en.wikipedia.org/wiki/DMA_attack
en: Pre-boot DMA protection
es: Protección DMA de pre-arranque

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * verified boot refers to the way the boot process is verified
en: Intel BootGuard verified boot
es: Arranque verificado Intel BootGuard

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * ACM means to verify the integrity of Initial Boot Block
en: Intel BootGuard ACM protected
es: ACM protegido Intel BootGuard

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * error policy is what to do on failure
en: Intel BootGuard error policy
es: Error de normativa Intel BootGuard

note: TRANSLATORS: Title: CET = Control-flow Enforcement Technology, * enabled means supported by the processor
en: CET Platform
es: Plataforma CET

note: TRANSLATORS: Title: CET = Control-flow Enforcement Technology, * Utilized by OS means the distribution enabled it
en: CET OS Support
es: Admite SO CET

note: TRANSLATORS: Title: Memory contents are encrypted, e.g. Intel TME
en: Encrypted RAM
es: RAM cifrada

note: TRANSLATORS: Title: lockdown is a security mode of the kernel
en: Linux kernel lockdown
es: Kernel Linux bloqueado

note: TRANSLATORS: Title: if it's tainted or not
en: Linux kernel
es: Kernel Linux

note: TRANSLATORS: Title: swap space or swap partition
en: Linux swap
es: Intercambio de Linux

note: TRANSLATORS: Title: sleep state
en: Suspend-to-ram
es: Suspender a RAM

note: TRANSLATORS: Title: a better sleep state
en: Suspend-to-idle
es: Suspendido-a-descanso

note: TRANSLATORS: Title: PK is the 'platform key' for the machine
en: UEFI platform key
es: Clave UEFI de la plataforma

note: TRANSLATORS: Title: SB is a way of locking down UEFI
en: UEFI secure boot
es: Arranque seguro UEFI

note: TRANSLATORS: Title: Bootservice is when only readable from early-boot
en: UEFI bootservice variables
es: Variables de servicio de arranque UEFI

note: TRANSLATORS: Title: PCRs (Platform Configuration Registers) shouldn't be empty
en: TPM empty PCRs
es: Los PCR vacíos de TPM

note: TRANSLATORS: Title: the PCR is rebuilt from the TPM event log
en: TPM PCR0 reconstruction
es: Reconstrucción PCRO de TPM

note: TRANSLATORS: Title: %s is ME kind, e.g. CSME/TXT
en: %s manufacturing mode
es: %s modo de fabricante

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine
en: MEI manufacturing mode
es: Modo manufacturante MEI

note: TRANSLATORS: Title: %s is ME kind, e.g. CSME/TXT
en: %s override
es: %s sobrecarga

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine, and the * "override" is the physical PIN that can be driven to * logic high -- luckily it is probably not accessible to * end users on consumer boards
en: MEI override
es: Sobrecarga MEI

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine, and key refer * to the private/public key used to secure loading of firmware
en: MEI key manifest
es: Manifestar clave MEI

note: TRANSLATORS: Title: %s is ME kind, e.g. CSME/TXT
en: %s version
es: Versión %s

en: MEI version
es: Versión MEI

note: TRANSLATORS: Title: if firmware updates are available
en: Firmware updates
es: Actualizaciones del firmware

note: TRANSLATORS: Title: if we can verify the firmware checksums
en: Firmware attestation
es: Garantía de firmware

note: TRANSLATORS: Title: if the fwupd plugins are all present and correct
en: fwupd plugins
es: complementos fwpd

note: TRANSLATORS: Title: Allows debugging of parts using proprietary hardware
en: Platform debugging
es: Depuración de plataforma

note: TRANSLATORS: Title: if fwupd supports HSI on this chip
en: Supported CPU
es: CPU admitida

note: TRANSLATORS: Title: if firmware enforces rollback protection
en: Processor rollback protection
es: Procesador retira protección

note: TRANSLATORS: Title: APU is root of trust
en: Platform secure boot
es: Arranque seguro de plataforma

note: TRANSLATORS: Title: if hardware enforces control of SPI replays
en: SPI replay protection
es: SPI solicita protección

note: TRANSLATORS: Title: if hardware enforces control of SPI writes
en: SPI write protection
es: Protección de escritura SPI

note: TRANSLATORS: Title: if the part has been fused
en: Fused platform
es: Plataforma fusionada

note: TRANSLATORS: Title: if we are emulating a different host
en: Emulated host
es: Anfitrión emulado

note: TRANSLATORS: Title: if firmware enforces rollback protection
en: BIOS rollback protection
es: Retrocede protección BIOS

note: TRANSLATORS: Title: GDS is where the CPU leaks information
en: Intel GDS mitigation
es: Mitigación de GDS de Intel

note: TRANSLATORS: Title: Whether BIOS Firmware updates is enabled
en: BIOS firmware updates
es: Actualiza firmware de BIOS

note: TRANSLATORS: Title: Whether firmware is locked down
en: SMM locked down
es: SMM bloqueado

note: TRANSLATORS: Title: is UEFI early-boot memory protection turned on
en: UEFI memory protection
es: Protección de memoria UEFI

note: TRANSLATORS: Title: is UEFI db up-to-date
en: UEFI db
es: BdD UEFI

note: TRANSLATORS: Title: can a user load malicious CPU microcode patches
en: AMD microcode signature
es: Firma de microcódigo AMD

note: TRANSLATORS: Title: firmware refers to the flash chip in the computer
en: Firmware Write Protection
es: Protección de Escritura del Firmware

note: TRANSLATORS: Title: firmware refers to the flash chip in the computer
en: Firmware Write Protection Lock
es: Bloqueo de Protección de Escritura Firmware

note: TRANSLATORS: Title: SPI refers to the flash chip in the computer
en: Firmware BIOS Region
es: Región BIOS Firmware

note: TRANSLATORS: Title: firmware refers to the flash chip in the computer
en: Firmware BIOS Descriptor
es: Descriptor BIOS Firmware

note: TRANSLATORS: Title: DMA as in https://en.wikipedia.org/wiki/DMA_attack
en: Pre-boot DMA Protection
es: Protección DMA de pre-arranque

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * verified boot refers to the way the boot process is verified
en: Intel BootGuard Verified Boot
es: Arranque verificado Intel BootGuard

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * ACM means to verify the integrity of Initial Boot Block
en: Intel BootGuard ACM Protected
es: ACM protegido Intel BootGuard

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * error policy is what to do on failure
en: Intel BootGuard Error Policy
es: Error de normativa Intel BootGuard

note: TRANSLATORS: Title: CET = Control-flow Enforcement Technology
en: Control-flow Enforcement Technology
es: Tecnología de Mejora de Flujo-Controlado

note: TRANSLATORS: Title: SMAP = Supervisor Mode Access Prevention
en: Supervisor Mode Access Prevention
es: Prevención de Supervisor de Modo de Acceso

note: TRANSLATORS: Title: * https://en.wikipedia.org/wiki/Input%E2%80%93output_memory_management_unit
en: IOMMU Protection
es: Protección de dispositivo IOMMU

note: TRANSLATORS: Title: lockdown is a security mode of the kernel
en: Linux Kernel Lockdown
es: Kernel Linux bloqueado

note: TRANSLATORS: Title: if it's tainted or not
en: Linux Kernel Verification
es: Verificación de Kernel Linux

note: TRANSLATORS: Title: swap space or swap partition
en: Linux Swap
es: Intercambio (swap) de Linux

note: TRANSLATORS: Title: sleep state
en: Suspend To RAM
es: Suspender a RAM

note: TRANSLATORS: Title: a better sleep state
en: Suspend To Idle
es: Suspendido a Descanso

note: TRANSLATORS: Title: PK is the 'platform key' for the machine
en: UEFI Platform Key
es: Llave de Plataforma UEFI

note: TRANSLATORS: Title: SB is a way of locking down UEFI
en: UEFI Secure Boot
es: Arranque Seguro UEFI

note: TRANSLATORS: Title: Bootservice is when only readable from early-boot
en: UEFI Bootservice Variables
es: Variables del servicio de arranque de UEFI

note: TRANSLATORS: Title: PCRs (Platform Configuration Registers) shouldn't be empty
en: TPM Platform Configuration
es: Configuración de Plataforma TPM

note: TRANSLATORS: Title: the PCR is rebuilt from the TPM event log
en: TPM Reconstruction
es: Reconstrucción TPM

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine
en: Intel Management Engine Manufacturing Mode
es: Modo de Manufactura del Motor de Gestión Intel

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine, and the "override" is enabled * with a jumper -- luckily it is probably not accessible to end users on consumer * boards
en: Intel Management Engine Override
es: Modo de Manufactura del Motor de Gestión Intel

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine, and key refers * to the private/public key used to secure loading of firmware
en: MEI Key Manifest
es: Declaración de llave MEI

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine
en: Intel Management Engine Version
es: Versión del Motor de Gestión Intel

note: TRANSLATORS: Title: if firmware updates are available
en: Firmware Updates
es: Actualizaciones del firmware

note: TRANSLATORS: Title: if we can verify the firmware checksums
en: Firmware Attestation
es: Prueba de Firmware

note: TRANSLATORS: Title: if the fwupd plugins are all present and correct
en: Firmware Updater Verification
es: Verificación para Actualizador del Firmware

note: TRANSLATORS: Title: Allows debugging of parts using proprietary hardware
en: Platform Debugging
es: Depuración de Plataforma

note: TRANSLATORS: Title: if fwupd supports HSI on this chip
en: Processor Security Checks
es: Comprobaciones de Seguridad del Procesador

note: TRANSLATORS: Title: if firmware enforces rollback protection
en: AMD Secure Processor Rollback Protection
es: Protección de Reversión del Procesador AMD Seguro

note: TRANSLATORS: Title: APU is root of trust
en: AMD Platform Secure Boot
es: Arranque Seguro en Plataforma AMD

note: TRANSLATORS: Title: if hardware enforces control of SPI replays
en: AMD Firmware Replay Protection
es: Repetición de Protección AMD

note: TRANSLATORS: Title: if hardware enforces control of SPI writes
en: AMD Firmware Write Protection
es: Escritura Firmware AMD

note: TRANSLATORS: Title: if the part has been fused
en: Fused Platform
es: Plataforma Fusionada

note: TRANSLATORS: Title: if firmware enforces rollback protection
en: BIOS Rollback Protection
es: Retroceso de Protección de BIOS

note: TRANSLATORS: Title: GDS is where the CPU leaks information
en: Intel GDS Mitigation
es: Mitigación de GDS de Intel

note: TRANSLATORS: Title: Whether BIOS Firmware updates is enabled
en: BIOS Firmware Updates
es: Actualizaciones del Firmware de BIOS

note: TRANSLATORS: Title: Whether firmware is locked down
en: System Management Mode
es: Modo de Gestión del Sistema

note: TRANSLATORS: Title: is UEFI early-boot memory protection turned on
en: UEFI Memory Protection
es: Protección de Memoria UEFI

note: TRANSLATORS: Title: can a user load malicious CPU microcode patches
en: AMD Microcode Signature
es: Firma de Microcódigo AMD

note: TRANSLATORS: longer description
en: Firmware Write Protection protects device firmware memory from being tampered with.
es: Protección de Escritura del Firmware del de la memoria del firmware del dispositivo con el que es condonado.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Firmware BIOS Region protects device firmware memory from being tampered with.
es: Región Firmware BIOS protege memoria del firmware del dispositivo con el cual se está manipulando.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Firmware BIOS Descriptor protects device firmware memory from being tampered with.
es: Descriptor del Firmware de BIOS protege dispositivo de memoria del firmware con el cual se manipuló.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Pre-boot DMA protection prevents devices from accessing system memory after being connected to the computer.
es: La protección del DMA del pre-arranque previene acceder a dispositivos a la memoria del sistema después de ser conectada al equipo.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Intel BootGuard prevents unauthorized device software from operating when the device is started.
es: Intel BootGuard impide software de dispositivo no autorizado al operar cuando el dispositivo es arrancado.

en: Intel BootGuard Error Policy ensures the device does not continue to start if its device software has been tampered with.
es: Normativa Errónea de Intel BootGuard asegura que el dispositivo no continúe iniciar si su software del dispositivo haya sido manipulado.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Control-Flow Enforcement Technology detects and prevents certain methods for running malicious software on the device.
es: Tecnología de Mejora del Control de Flujo detecta y previene ciertos métodos para ejecución de software malicioso en el dispositivo.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Supervisor Mode Access Prevention ensures critical parts of device memory are not accessed by less secure programs.
es: Prevención de Supervisor del Modo de Acceso asegura partes críticas de la memoria del dispositivo no está accedido por programas menos seguros.

en: Encrypted RAM makes it impossible for information that is stored in device memory to be read if the memory chip is removed and accessed.
es: RAM cifrado lo hace imposible para información que esté almacenada en memoria del dispositivo para ser leído si el chip de memoria está extraído y accedido.

note: TRANSLATORS: longer description
en: IOMMU Protection prevents connected devices from accessing unauthorized parts of system memory.
es: Protección IOMMU previene dispositivos conectados desde partes de acceso no autorizadas de memoria del sistema.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Linux Kernel Lockdown mode prevents administrator (root) accounts from accessing and changing critical parts of system software.
es: El modo Cerrojo del Kernel Linux previene al administrador (root) las cuentas desde el acceso y modificación de partes críticas del software del sistema.

en: Linux Kernel Verification makes sure that critical system software has not been tampered with. Using device drivers which are not provided with the system can prevent this security feature from working correctly.
es: La Verificación del Kernel Linux asegura que el software crítico del sistema no ha sido manoseado. Utilizando controladores del dispositivo los cuales no sean proporcionados con el sistema pueden prevenir esta característica de seguridad desde el trabajo correcto.

en: Linux Kernel Swap temporarily saves information to disk as you work. If the information is not protected, it could be accessed by someone if they obtained the disk.
es: El Intercambio del Kernel Linux guarda información temporalmente al disco para que pueda trabajar. Si la información no está protegida, pudo ser accedido por alguno si obtuvieron el disco.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Suspend to RAM allows the device to quickly go to sleep in order to save power. While the device has been suspended, its memory could be physically removed and its information accessed.
es: Suspensión a RAM permite al dispositivo que rápidamente se vuelva durmiente con el fin de guardar energía. Mientras el dispositivo ha estado suspendido, su memoria pudo ser físicamente retirada y su información accedida.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Suspend to Idle allows the device to quickly go to sleep in order to save power. While the device has been suspended, its memory could be physically removed and its information accessed.
es: Suspensión para Descanso permite que el dispositivo se duerma rápidamente con el fin de guardar energía. Mientras que el dispositivo esté suspendido, su memoria pudo ser retirada físicamente y su información accedida.

note: TRANSLATORS: longer description
en: The UEFI Platform Key is used to determine if device software comes from a trusted source.
es: La Clave de Plataforma UEFI es utilizada para determinar si el software del dispositivo viene desde un origen confiado.

note: TRANSLATORS: longer description
en: UEFI Secure Boot prevents malicious software from being loaded when the device starts.
es: UEFI Secure Boot previene software malicioso sea cargado cuando el dispositivo de inicie.

note: TRANSLATORS: longer description
en: UEFI boot service variables should not be readable from runtime mode.
es: Variables del servicio de arranque UEFI no sería legible desde modo en tiempo de ejecución.

note: TRANSLATORS: longer description
en: The TPM (Trusted Platform Module) Platform Configuration is used to check whether the device start process has been modified.
es: La Configuración de la Plataforma TPM (Trusted Platform Module) se utiliza si el dispositivo inicial del proceso ha sido modificado.

note: TRANSLATORS: longer description
en: The TPM (Trusted Platform Module) Reconstruction is used to check whether the device start process has been modified.
es: La Reconstrucción de TPM (Trusted Platform Module) se utiliza para comprobar si el proceso de arranque del dispositivo ha sido modificado.

note: TRANSLATORS: longer description
en: TPM (Trusted Platform Module) is a computer chip that detects when hardware components have been tampered with.
es: TPM (Trusted Platform Module) es un chip del equipo que detecta cuando los componentes del hardware han sido manipulados.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Manufacturing Mode is used when the device is manufactured and security features are not yet enabled.
es: Modo Fabricante se utiliza cuando el dispositivo es fabricado y las características de seguridad aún no están activadas.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Intel Management Engine Override disables checks for device software tampering.
es: Descarta el Gestor de Motor Intel desactiva las comprobaciones para manipulación de software del dispositivo.

note: TRANSLATORS: longer description
en: The Intel Management Engine Key Manifest must be valid so that the device firmware can be trusted by the CPU.
es: El Motor de Gestión Intel Manifiesta Clave debe ser válida tal que el firmware del dispositivo pueda ser confiado por la CPU.

note: TRANSLATORS: longer description
en: The Intel Management Engine controls device components and needs to have a recent version to avoid security issues.
es: El Motor de Gestión de Intel controla componentes del dispositivo y necesita tener una versión reciente para evitar problemas de seguridad.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Device software updates are provided for this device.
es: Actualizaciones del software del dispositivo son proporcionados para este dispositivo.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Firmware Attestation checks device software using a reference copy, to make sure that it has not been changed.
es: Garantía de firmware comprueba que el software del dispositivo utiliza una copia de referencia, para asegurar que no haya sido modificado.

en: Firmware Updater Verification checks that software used for updating has not been tampered with.
es: La Verificación de Actualizador del Firmware comprueba que el software utilizado para actualizar no ha sido manipulado.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Platform Debugging allows device security features to be disabled. This should only be used by hardware manufacturers.
es: Depuración de plataforma permite características de seguridad del dispositivo que sean desactivadas. Esto solamente serían utilizadas por fabricante del hardware.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Each system should have tests to ensure firmware security.
es: Cada sistema tendría pruebas para verificar la seguridad del firmware.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Rollback Protection prevents device software from being downgraded to an older version that has security problems.
es: Retroceder Protección previene software de dispositivo sea degradado a una versión más antigua que tenga problemas de seguridad.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Platform Secure Boot prevents unsigned software from being loaded when the device starts.
es: Arranque Seguro de plataforma previene software sin firma mientras está siendo cargado cuando arranque el dispositivo.

note: TRANSLATORS: longer description
en: CPU Microcode must be updated to mitigate against various information-disclosure security issues.
es: El micro-código de CPU debe ser actualizarlo para mitigar varios informes descubiertos en problemas de seguridad.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Enabling firmware updates for the BIOS allows fixing security issues.
es: Activa actualizaciones del firmware para la BIOS permite reparar problemas del seguridad.

note: TRANSLATORS: longer description
en: System management mode is used by the firmware to access resident BIOS code and data.
es: El firmware se utiliza en el modo de gestión del sistema para acceder al código BIOS residente y los datos.

note: TRANSLATORS: longer description
en: The UEFI system can set up memory attributes at boot which prevent common exploits from running.
es: El sistema UEFI puede configurar atributos de memoria al arrancar lo cual previene exploits comunes desde ejecuciones.

note: TRANSLATORS: longer description
en: The UEFI db contains the list of valid certificates that can be used to authorize what EFI binaries are allowed to run.
es: La BdD UEFI contiene el listado de certificados válidos que pueden ser utilizados para autorizar que binarios EFI están permitidos a ejecutar.

note: TRANSLATORS: longer description
en: HP SureStart is a firmware security feature that protects the BIOS from tampering.
es: HP SureStart es una característica de seguridad del firmware, que protege la BIOS de ser manipulada.

note: TRANSLATORS: longer description
en: AMD Microcode Signature verification ensures that CPU microcode is authentic and has not been tampered with.
es: La verificación de Firma de Microcódigo AMD asegura que el microcódigo de la CPU es auténtico y no ha sido manipulado.

note: TRANSLATORS: %s is a link to a website
en: See %s for more information.
es: Vea %s para más información.

note: TRANSLATORS: another fwupdtool instance is already running
en: Failed to lock
es: Incorrecto al bloquear

note: TRANSLATORS: this is when a device ctrl+c's a watch TRANSLATORS: this is from ctrl+c
en: Cancelled
es: Cancelado

note: TRANSLATORS: the user needs to do something, e.g. remove the device
en: Action Required:
es: Operación requerida:

note: TRANSLATORS: device has been chosen by the daemon for the user
en: Selected device
es: Dispositivo seleccionado

note: TRANSLATORS: this is to abort the interactive prompt
en: Cancel
es: Cancelar

note: TRANSLATORS: get interactive prompt
en: Choose device
es: Elegir dispositivo

note: TRANSLATORS: message letting the user know no device * upgrade available due to missing on LVFS TRANSLATORS: message letting the user know no * device upgrade available due to missing on LVFS
en: Devices with no available firmware updates:
es: Dispositivos sin actualizaciones de firmware disponibles:

note: TRANSLATORS: message letting the user know no device upgrade available TRANSLATORS: message letting the user know no device * upgrade available
en: Devices with the latest available firmware version:
es: Dispositivos con la última versión disponible del firmware:

en: No updates available for remaining devices
es: No hay actualizaciones disponibles para dispositivos restantes

note: TRANSLATORS: nothing attached that can be upgraded
en: No hardware detected with firmware update capability
es: Ningún hardware detectado con capacidad de actualización del firmware

note: TRANSLATORS: %1 is a device name
en: Updating %s…
es: Actualizando %s…

note: TRANSLATORS: %1 is a device name
en: Installing on %s…
es: Instalando en %s…

note: TRANSLATORS: %1 is a device name
en: Reading from %s…
es: Leyendo desde %s…

note: TRANSLATORS: there is a reason the device can't update TRANSLATORS: there are reasons the device can't update
en: %s is not currently updatable:
es: %s no es actualizable actualmente:

note: TRANSLATORS: no update can be installed
en: Nothing to do
es: Nada que hacer

note: TRANSLATORS: message letting the user there is an update * waiting, but there is a reason it cannot be deployed
en: Devices with firmware updates that need user action:
es: Dispositivos con actualizaciones de firmware que necesitan acción del usuario:

note: TRANSLATORS: success message -- a per-system setting value
en: Successfully modified configuration value
es: Valor de configuración modificado correctamente

note: TRANSLATORS: success message -- a per-system setting value
en: Successfully reset configuration section
es: Sección de configuración restablecida correctamente

note: TRANSLATORS: success message for a per-remote setting change
en: Successfully modified remote
es: Remoto modificado correctamente

note: TRANSLATORS: success message
en: Successfully cleaned remote
es: Limpieza remota lograda

note: TRANSLATORS: success message
en: Successfully disabled remote
es: Remoto desactivado correctamente

note: TRANSLATORS: this is now useless
en: Delete the now-unused remote cache files?
es: ¿Eliminar los ficheros de cache del remoto no usados?

note: TRANSLATORS: success message
en: Successfully enabled remote
es: Remoto activado correctamente

note: TRANSLATORS: comment explaining result of command
en: Successfully disabled test devices
es: Se desactivaron correctamente los dispositivos de prueba

note: TRANSLATORS: comment explaining result of command
en: Successfully enabled test devices
es: Se activaron correctamente los dispositivos de prueba

note: TRANSLATORS: shown when shutting down to switch to the new version
en: Activating firmware update
es: Activando actualización del firmware

note: TRANSLATORS: this is when a device is hotplugged
en: Device added:
es: Dispositivo añadido:

note: TRANSLATORS: this is when a device is hotplugged
en: Device removed:
es: Dispositivo retirado:

note: TRANSLATORS: this is when a device has been updated
en: Device changed:
es: Dispositivo modificado:

note: TRANSLATORS: this is when the daemon state changes
en: Changed
es: Cambiado

note: TRANSLATORS: nothing found
en: No firmware IDs found
es: Ningún ID de firmware encontrado

note: TRANSLATORS: nothing found
en: No firmware found
es: Ningún firmware encontrado

note: TRANSLATORS: get interactive prompt
en: Choose firmware
es: Elija firmware

note: TRANSLATORS: decompressing images from a container firmware
en: Writing file:
es: Escribiendo archivo:

note: TRANSLATORS: error message for a user who ran fwupdmgr
en: Metadata is already up to date
es: Los metadatos ya están actualizados

note: TRANSLATORS: error message for a user who ran fwupdmgr * refresh recently -- %1 is '--force'
en: Metadata is up to date; use %s to refresh again.
es: Los metadatos están al día; utilice %s para recargar de nuevo.

note: TRANSLATORS: error message for unsupported feature
en: Host Security ID (HSI) is not supported
es: ID de Seguridad de Hospedaje (HSI) no está mantenido

note: TRANSLATORS: this is a string like 'HSI:2-U'
en: Host Security ID:
es: ID de seguridad de hospedaje:

note: TRANSLATORS: Volume has been chosen by the user
en: Selected volume
es: Volumen seleccionado

note: TRANSLATORS: get interactive prompt
en: Choose volume
es: Elija volúmen

note: TRANSLATORS: get interactive prompt, where branch is the * supplier of the firmware, e.g. "non-free" or "free"
en: Choose branch
es: Elija rama

note: TRANSLATORS: Configured a BIOS setting to a value
en: Set BIOS setting '%s' using '%s'.
es: Fija parámetros de la BIOS '%s' utilizando '%s'.

note: TRANSLATOR: This is the error message for * incorrect parameter
en: Invalid arguments, expected an AppStream ID
es: Argumentos no válidos, se esperaba un ID de AppStream

note: TRANSLATORS: we've fixed a security problem on the machine
en: Fixed successfully
es: Reparado correctamente

note: TRANSLATORS: we've fixed a security problem on the machine
en: Fix reverted successfully
es: Reparación revertida correctamente

note: TRANSLATORS: error message
en: This system doesn't support firmware settings
es: Este sistema no mantiene parámetros del firmware

note: TRANSLATORS: error message
en: Unable to find attribute
es: No es capaz de encontrar un atributo

note: TRANSLATORS: error message
en: Invalid arguments, expected INDEX NAME TARGET [MOUNTPOINT]
es: Argumentos no válidos, se esperaba INDEX NAME TARGET [PUNTO-MONTAJE]

note: TRANSLATORS: error message
en: Already exists, and no --force specified
es: Ya existe, y sin especificar --force

note: TRANSLATORS: error message
en: No volume matched %s
es: No coincidía ningún %s

note: TRANSLATORS: error message
en: Invalid arguments, expected base-16 integer
es: Argumentos no válidos, se esperaba entero con base-16

note: TRANSLATORS: error message
en: Invalid arguments, expected INDEX KEY [VALUE]
es: Argumentos no válidos, se esperaba INDEX KEY [VALOR]

note: TRANSLATORS: try to treat the legacy format as a hive
en: The EFI boot entry was not in hive format, falling back
es: El apunte EFI no estaba en el formato hive, retrocede

note: TRANSLATORS: the boot entry was in a legacy format
en: The EFI boot entry is not in hive format, and shim may not be new enough to read it.
es: El apunte de arranque EFI no es un formato colmena, y es posible que la cuña no sea suficiente nueva para leerla.

note: TRANSLATORS: ask the user if it's okay to convert, * "it" being the data contained in the EFI boot entry
en: Do you want to convert it now?
es: ¿Desea convertirlo ahora?

note: TRANSLATORS: error message
en: Invalid arguments, expected GUID
es: Argumentos no válidos, se esperaba GUID

note: TRANSLATORS: error message
en: Invalid arguments, expected at least ARCHIVE FIRMWARE METAINFO
es: Argumentos no válidos, esperados al menos ARCHIVE FIRMWARE METAINFO

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show client and daemon versions
es: Mostrar versiones del cliente y el servicio

note: TRANSLATORS: command line option
en: Allow reinstalling existing firmware versions
es: Permitir reinstalar versiones de firmware existentes

note: TRANSLATORS: command line option
en: Allow downgrading firmware versions
es: Permitir bajar versiones de firmware

note: TRANSLATORS: command line option
en: Allow switching firmware branch
es: Permitir intercambiar rama de firmware

note: TRANSLATORS: command line option
en: Force the action by relaxing some runtime checks
es: Fuerza la acción relajando algunas comprobaciones en tiempo de ejecución

note: TRANSLATORS: command line option
en: Ignore firmware checksum failures
es: Hace caso omiso a errores del sumatorio del firmware

note: TRANSLATORS: command line option
en: Ignore firmware hardware mismatch failures
es: Hace caso omiso a errores del concordancia del hardware

note: TRANSLATORS: command line option
en: Ignore non-critical firmware requirements
es: Ignorar requisitos del firmware no críticos

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not check or prompt for reboot after update
es: No marque o solicite para rearrancar tras actualizar

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not search the firmware when parsing
es: No buscar el firmware cuando analice la interpretación

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not perform device safety checks
es: No realiza comprobaciones seguras del dispositivo

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not prompt for devices
es: No se solicita para dispositivos

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show all results
es: Muestra todos los resultados

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show devices that are not updatable
es: Muestra dispositivos que no son actualizables

note: TRANSLATORS: command line option
en: Manually enable specific plugins
es: Activa manualmente complementos específicos

note: TRANSLATORS: command line option
en: Run the plugin composite prepare routine when using install-blob
es: Ejecute el complemento compuesto de rutina preparada cuando utilice install-blob

note: TRANSLATORS: command line option
en: Run the plugin composite cleanup routine when using install-blob
es: Ejecuta el complemento compuesto vacía rutina cuando utiliza gota de instalación

note: TRANSLATORS: command line option
en: Ignore SSL strict checks when downloading files
es: Descarta comprobaciones estrictas de SSL cuando descargue archivos

note: TRANSLATORS: command line option
en: Filter with a set of device flags using a ~ prefix to exclude, e.g. 'internal,~needs-reboot'
es: Filtro con un conjunto de indicadores del dispositivo utilizando un prefijo ~ a excluir, p. ej. 'internet, ~necesita-rearrancar'

note: TRANSLATORS: command line option
en: Filter with a set of release flags using a ~ prefix to exclude, e.g. 'trusted-release,~trusted-metadata'
es: Filtrar con un conjunto de indicadores de publicación utilizando un prefijo ~ para excluir, p. ej., 'trusted-release,~trusted-metadata'

note: TRANSLATORS: command line option
en: Answer yes to all questions
es: Responda sí a todas las preguntas

note: TRANSLATORS: command line option
en: Output in JSON format (disables all interactive prompts)
es: Salida en formato JSON (desactiva todos los intérpretes interactivos)

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILE
es: ARCHIVO

note: TRANSLATORS: command description
en: Dump SMBIOS data from a file
es: Vuelca datos SMBIOS desde un archivo

note: TRANSLATORS: command description
en: Get all enabled plugins registered with the system
es: Obtiene todos los complementos registrados activados con el sistema

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets details about a firmware file
es: Obtiene detalles acerca de un archivo firmware

note: TRANSLATORS: command description
en: Show history of firmware updates
es: Muestra historial de actualizaciones del firmware

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [DEVICE-ID|GUID]
es: [ID-DISPOSITIVO|GUID]

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the list of updates for all specified devices, or all devices if unspecified
es: Obtener la lista de actualizaciones para los dispositivos seleccionados, o la de todos los dispositivos si no se especifica ninguno

note: TRANSLATORS: command description
en: Get all devices that support firmware updates
es: Obtiene todos los dispositivos que mantengan actualizaciones de firmware

note: TRANSLATORS: command description
en: Get all device flags supported by fwupd
es: Obtenga todos los indicadores del dispositivo admitido por fwpd

note: TRANSLATORS: command description
en: Watch for hardware changes
es: Vigía para cambios del hardware

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME DEVICE-ID [VERSION]
es: NOMBREFICHERO DISPOSITIVO-ID [VERSION]

note: TRANSLATORS: command description
en: Install a raw firmware blob on a device
es: Instale un globo firmware en crudo en un dispositivo

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILE [DEVICE-ID|GUID]
es: ARCHIVO [ID-DISPOSITIVO|GUID]

note: TRANSLATORS: command description
en: Install a specific firmware on a device, all possible devices will also be installed once the CAB matches
es: Instala un firmware específico en un dispositivo, todos los dispositivos posibles además serán instalados una vez que coincida el CAB

note: TRANSLATORS: command description
en: Reinstall firmware on a device
es: Reinstalar firmware en un dispositivo

note: TRANSLATORS: command description
en: Attach to firmware mode
es: Acoplar al modo firmware

note: TRANSLATORS: command description
en: Get device report metadata
es: Obtenga el informe de metadatos del dispositivo

note: TRANSLATORS: command description
en: Detach to bootloader mode
es: Suelta un modo de cargador de arranque

note: TRANSLATORS: command description
en: Unbind current driver
es: Desvincula controlador actual

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: SUBSYSTEM DRIVER [DEVICE-ID|GUID]
es: CONTROLADOR DE SUBSISTEMA [ID-DISPOSITIVO|GUID]

note: TRANSLATORS: command description
en: Bind new kernel driver
es: Vincula nuevo controlador del kernel

note: TRANSLATORS: command description
en: Activate pending devices
es: Activar dispositivos pendientes

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [SMBIOS-FILE|HWIDS-FILE]
es: [ARCHIVO-SMBIOS|ARCHIVO-HWIDS]

note: TRANSLATORS: command description
en: Return all the hardware IDs for the machine
es: Devuelve todos los ID de hardware para la máquina

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: HWIDS-FILE
es: HWIDS-ARCHIVO

note: TRANSLATORS: command description
en: Save a file that allows generation of hardware IDs
es: Guarda un archivo que permita generación de los ID hardware

note: TRANSLATORS: command description
en: Monitor the daemon for events
es: Monitoriza al demonio para eventos

note: TRANSLATORS: command description
en: Updates all specified devices to latest firmware version, or all devices if unspecified
es: Actualiza todos los dispositivos especificados a la última versión del firmware, o todos los dispositivos si no especificados

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: TEXT
es: TEXTO

[ctx: command-description]
note: TRANSLATORS: command description
en: Sign data using the client certificate
es: Firmar datos utilizando el certificado del cliente

note: TRANSLATORS: command description
en: Update the stored metadata with current contents
es: Actualiza los metadatos almacenados con contenido actual

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME CERTIFICATE PRIVATE-KEY
es: ID-ARCHIVO CERTIFICA LLAVE-PRIVADA

note: TRANSLATORS: command description
en: Sign a firmware with a new key
es: Firma un firmware con una llave nueva

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME [DEVICE-ID|GUID]
es: NOMBRE-ARCHIVO [ID-DISPOSITIVO|GUID]

note: TRANSLATORS: command description
en: Read a firmware blob from a device
es: Lee una gota del firmware desde un dispositivo

note: TRANSLATORS: command description
en: Read a firmware from a device
es: Lea un firmware desde un dispositivo

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME OFFSET DATA [FIRMWARE-TYPE]
es: NOMBRE-ARCHIVO DESPLAZAMIENTO [TIPO-FIRMWARE]

note: TRANSLATORS: command description
en: Patch a firmware blob at a known offset
es: Parchea una gota de firmware en un desplazamiento conocido

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME-SRC FILENAME-DST [FIRMWARE-TYPE-SRC] [FIRMWARE-TYPE-DST]
es: NOMRE-ARCHIVO-SRC NOMBRE-ARCHIVO-DST [TIPO-FIRMWARE-SRC] [TIPO-FIRMWARE-DST]

note: TRANSLATORS: command description
en: Convert a firmware file
es: Convierta un archivo firmware

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: BUILDER-XML FILENAME-DST
es: BUILDER-XML NOMBREARCHIVO-DST

note: TRANSLATORS: command description
en: Build a firmware file
es: Compila un archivo firmware

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME [FIRMWARE-TYPE]
es: NOMBRE-ARCHIVO [TIPO-FIRMWARE]

note: TRANSLATORS: command description
en: Parse and show details about a firmware file
es: Interpreta y muestra detalles acerca de un archivo de firmware

note: TRANSLATORS: command description
en: Export a firmware file structure to XML
es: Exporta una estructura del archivo firmware a XML

note: TRANSLATORS: command description
en: Extract a firmware blob to images
es: Extrae una gota de firmware a imágenes

note: TRANSLATORS: command description
en: List the available firmware types
es: Enumera los tipos de firmware disponibles

note: TRANSLATORS: command description
en: List the available firmware GTypes
es: Enumera los tipos GType del firmware que estén disponibles

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the configured remotes
es: Obtiene los remotos configurados

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [FILE FILE_SIG REMOTE-ID]
es: [ARCHIVO FIRMA_ARCH ID-REMOTO]

note: TRANSLATORS: command description
en: Refresh metadata from remote server
es: Recarga metadatos desde servidor remoto

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [FWUPD-VERSION]
es: [VERSIÓN-FWUPD]

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the host security attributes
es: Obtiene los atributos de seguridad del hospedaje

note: TRANSLATORS: command description
en: Adds devices to watch for future emulation
es: Añade dispositivos que vigilen para emulación futura

note: TRANSLATORS: command description
en: Removes devices to watch for future emulation
es: Extrae dispositivos para vigilar en emulación futura

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: EMULATION-FILE [ARCHIVE-FILE]
es: EMULACIÓN-ARCHIVO [ARCHIVADOR-ARCHIVO]

note: TRANSLATORS: command description
en: Mounts the ESP
es: Monta el ESP

note: TRANSLATORS: command description
en: Unmounts the ESP
es: Desmontajes de ESP

note: TRANSLATORS: command description
en: Lists files on the ESP
es: Enumera archivos en la ESP

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [DEVICE-ID|GUID] [BRANCH]
es: [ID-DISPOSITIVO|GUID] [RAMIFICACIÓN]

note: TRANSLATORS: command description
en: Switch the firmware branch on the device
es: Intercambiar rama firmware en el dispositivo

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: DEVICE-ID
es: DISPOSITIVO-ID

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the results from the last update
es: Obtiene los resultados desde la última actualización

note: TRANSLATORS: command description
en: Erase all firmware update history
es: Elimina todo el historial de actualización del firmware

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [SETTING1] [SETTING2]…
es: [OPCIÓN1] [OPCIÓN2]…

note: TRANSLATORS: command description
en: Retrieve BIOS settings.  If no arguments are passed all settings are returned
es: Obtiene la configuración de la BIOS. Si no se proporciona ningún argumente se devuelve toda la configuración

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: SETTING VALUE
es: DECLARANDO VALOR

note: TRANSLATORS: command description
en: Set a BIOS setting
es: Fije un parámetro de la BIOS

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: ARCHIVE FIRMWARE METAINFO [FIRMWARE] [METAINFO] [JCATFILE]
es: METAINFO del ARCHIVADOR FIRMWARE [FIRMWARE] [METAINFO] [JCATFILE]

note: TRANSLATORS: command description
en: Build a cabinet archive from a firmware blob and XML metadata
es: Construye un archivado gabinete desde un globo de firmware y metadatos XML

note: TRANSLATORS: command description
en: List EFI variables with a specific GUID
es: Enumera variables EFI con un GUID específico

note: TRANSLATORS: command description
en: List EFI boot parameters
es: Listado de parámetros de arranque EFI

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: INDEX
es: ÍNDICE

note: TRANSLATORS: command description
en: Set the EFI boot next
es: Establece el siguiente arranque de EFI

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: INDEX1,INDEX2
es: ÍNDICE1,ÍNDICE2

note: TRANSLATORS: command description
en: Set the EFI boot order
es: Ponga el orden de arranque de EFI

note: TRANSLATORS: command description
en: Delete an EFI boot entry
es: Borra un apunte de arranque EFI

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: INDEX NAME TARGET [MOUNTPOINT]
es: ÍNDICE NOMBRE DESTINO [PUNTO_MONTAJE]

note: TRANSLATORS: command description
en: Create an EFI boot entry
es: Crea un apunte de arranque EFI

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: INDEX KEY [VALUE]
es: ÍNDICE LLAVE [VALOR]

note: TRANSLATORS: command description
en: Set or remove an EFI boot hive entry
es: Pone o quita un apunte de arranque EFI

note: TRANSLATORS: command description
en: List EFI boot files
es: Listado de ficheros de arranque EFI

note: TRANSLATORS: command description
en: Fix a specific host security attribute
es: Repara un atributo de seguridad del hospedaje específico

note: TRANSLATORS: command description
en: Undo the host security attribute fix
es: Deshace la reparación del atributo de seguridad del hospedaje

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [DEVICE]
es: [DISPOSITIVO]

note: TRANSLATORS: command description
en: Run the post-reboot cleanup action
es: Ejecute la acción de limpieza posterior al rearranque

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [SECTION] KEY VALUE
es: [SECCIÓN] CLAVE VALOR

note: TRANSLATORS: sets something in the daemon configuration file
en: Modifies a daemon configuration value
es: Codifica un valor de configuración del demonio

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: SECTION
es: SECCIÓN

note: TRANSLATORS: sets something in the daemon configuration file
en: Resets a daemon configuration section
es: Restablece una sección de la configuración del demonio

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: REMOTE-ID KEY VALUE
es: ID-REMOTO CLAVE VALOR

note: TRANSLATORS: command description
en: Modifies a given remote
es: Modifica un remoto proporcionado

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: REMOTE-ID
es: ID-REMOTO

note: TRANSLATORS: command description
en: Cleans a given remote
es: Limpia un remoto dado

note: TRANSLATORS: command description
en: Enables a given remote
es: Activa un remoto proporcionado

note: TRANSLATORS: command description
en: Disables a given remote
es: Desactiva un remoto proporcionado

note: TRANSLATORS: command description
en: Enables virtual testing devices
es: Habilita dispositivos con prueva virtual

note: TRANSLATORS: command description
en: Disables virtual testing devices
es: Desactiva dispositivos de pruebas virtuales

note: TRANSLATORS: command description
en: Get all known version formats
es: Obtiene todos los formatos de versión conocidos

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: VERSION1 VERSION2 [FORMAT]
es: VERSIÓN1 VERSIÓN2 [FORMATO]

note: TRANSLATORS: command description
en: Compares two versions for equality
es: Compara dos versiones para igualdad

note: TRANSLATORS: command description
en: Finds firmware releases from the metadata
es: Buscar la versión del firmware desde los metadatos

note: TRANSLATORS: command description
en: Calculates a CRC of a file
es: Calcula el CRC de un fichero

note: TRANSLATORS: command description
en: Finds an algorithm that matches the file CRC
es: Encuentra un algoritmo que coincida con el archivo CRC

note: TRANSLATORS: command description
en: Parse the system PCR eventlog
es: Interpreta el PCR del sistema en eventlog

note: TRANSLATORS: CLI description
en: This tool allows an administrator to use the fwupd plugins without being installed on the host system.
es: Esta herramienta permite que un administrador utilice los complementos fwupd sin ser instalados en el sistema hospedado.

note: TRANSLATORS: program name
en: Firmware Utility
es: Utilidad Firmware

note: TRANSLATORS: try to help
en: Ignoring SSL strict checks, to do this automatically in the future export DISABLE_SSL_STRICT in your environment
es: Descartando comprobaciones estrictas SSL, para hacer esto automáticamente en la futura exportación DISABLE_SSL_STRICT dentro de su entorno

note: TRANSLATORS: the user didn't read the man page, %1 is '--filter' TRANSLATORS: the user didn't read the man page, * %1 is '--filter-release'
en: Failed to parse flags for %s
es: Ha fallado al interpretar indicadores para %s

note: TRANSLATORS: explain how to get help, %1 is * 'fwupdtool --help' TRANSLATORS: explain how to get help, * where $1 is something like 'fwupdmgr --help'
en: Use %s for help
es: Utilice %s para ayuda

note: TRANSLATORS: %1 is a device name
en: Downgrading %s…
es: Degradando %s…

note: TRANSLATORS: a list of failed updates
en: Devices that were not updated correctly:
es: Dispositivos que no fueron actualizados correctamente:

note: TRANSLATORS: a list of successful updates
en: Devices that have been updated successfully:
es: Dispositivos que han sido actualizados correctamente:

note: TRANSLATORS: explain why we want to upload
en: Uploading firmware reports helps hardware vendors to quickly identify failing and successful updates on real devices.
es: Subiendo comunicados firmware ayuda proveedores de hardware para identificar rápidamente fallos y actualizaciones correctas en dispositivos reales.

note: TRANSLATORS: ask the user to upload
en: Review and upload report now?
es: ¿Ahora informo de revisión y subida?

note: TRANSLATORS: metadata is downloaded
en: Requires internet connection
es: Requiere conexión a Internet

note: TRANSLATORS: offer to disable this nag
en: Do you want to disable this feature for future updates?
es: ¿No desea deshabilitar esta característica para actualizaciones futuras?

note: TRANSLATORS: offer to stop asking the question
en: Do you want to upload reports automatically for future updates?
es: ¿Desea subir repositorios automáticamente para actualizaciones futuras?

note: TRANSLATORS: no rebooting needed
en: No reboot is necessary
es: No es necesario reiniciar

note: TRANSLATORS: success message
en: Successfully installed firmware
es: Firmware instalado correctamente

note: TRANSLATORS: this is for the device tests
en: Did not find any devices with matching GUIDs
es: No encontró ningún dispositivo con los GUID coincidan

note: TRANSLATORS: this is for the device tests
en: OK!
es: ¡Perfecto!

note: TRANSLATORS: the inhibit ID is a short string like dbus-123456
en: Inhibit ID is %s.
es: ID inhibido es %s.

note: TRANSLATORS: we can auto-uninhibit after a timeout
en: Automatically uninhibiting in %ums…
es: Inhibido automáticamente en %u ms…

note: TRANSLATORS: CTRL^C [holding control, and then pressing C] will exit the program
en: Use CTRL^C to cancel.
es: Utilice CTRL^C para cancelar.

note: TRANSLATORS: this CLI tool is now preventing system updates
en: System Update Inhibited
es: Actualización de Sistema Inhibido

note: TRANSLATORS: the device is already connected
en: Device already exists
es: El dispositivo ya existe

note: TRANSLATORS: the device showed up in time
en: Successfully waited %.0fms for device
es: Ha esperado correctamente %.0f ms para dispositivo

note: TRANSLATORS: device tests can be specific to a CPU type
en: %u test was skipped | %u tests were skipped
es[0]: Fue omitida %u prueba
es[1]: Fueron omitidas %u pruebas
es[2]: Fueron omitidas %u pruebas

note: show the user the entire data blob
en: Target
es: Objetivo

en: Payload
es: Carga

en: Signature
es: Firma

en: Proceed with upload?
es: ¿Proceder con subida?

note: TRANSLATORS: the server sent the user a small message
en: Update failure is a known issue, visit this URL for more information:
es: Error de actualización es un problema conocido, visite este URL para más información:

note: TRANSLATORS: success message -- where the user has uploaded * success and/or failure reports to the remote server
en: Successfully uploaded %u report | Successfully uploaded %u reports
es[0]: Se ha subido %u parte correctamente
es[1]: Se han subido %u partes correctamente
es[2]: Se han subido %u partes correctamente

note: TRANSLATORS: key for a offline report filename
en: Saved report
es: Informe guardado

note: TRANSLATORS: %1 is a device name, e.g. "ThinkPad Universal * ThunderBolt 4 Dock" and %2 is "fwupdmgr activate"
en: %s is pending activation; use %s to complete the update.
es: %s está pendiente de activación, use %s para completar la actualización.

note: TRANSLATORS: success message when user refreshes device checksums
en: Successfully updated device checksums
es: Sumatorio de dispositivo actualizado correctamente

note: TRANSLATORS: explain why no metadata available
en: No remotes are currently enabled so no metadata is available.
es: Ningunos remotos están activados actualmente tal que ningún metadato está disponible.

note: TRANSLATORS: explain why no metadata available
en: Metadata can be obtained from the Linux Vendor Firmware Service.
es: Metadatos pueden obtenerse desde el Servicio de Firmware del Proveedor Linux.

note: TRANSLATORS: Turn on the remote
en: Enable this remote?
es: ¿Habilitar este remoto?

en: Updating
es: Actualizando

note: TRANSLATORS: success message -- where 'metadata' is information * about available firmware on the remote server
en: Successfully downloaded new metadata:
es: Nuevos metadatos descargados correctamente:

note: TRANSLATORS: no devices that can be upgraded with new firmware
en: No devices are updatable
es: No hay dispositivos actualizables

note: TRANSLATORS: how many devices could be updated in theory if we had the firmware locally
en: %u device is updatable | %u devices are updatable
es[0]: %u dispositivo actualizable
es[1]: %u dispositivos actualizables
es[2]: %u dispositivos actualizables

note: TRANSLATORS: how many devices have published updates on something like the LVFS
en: %u device is supported in the enabled remotes (an update has been published) | %u devices are supported in the enabled remotes (an update has been published)
es[0]: %u dispositivo soportado en los remotos habilitados (una actualización ha sido publicada)
es[1]: %u dispositivos soportados en los remotos habilitados (una actualización ha sido publicada)
es[2]: %u dispositivos soportados en los remotos habilitados (una actualización ha sido publicada)

note: TRANSLATORS: success message -- the user can do this by-hand too
en: Successfully refreshed metadata manually
es: Metadatos actualizados manualmente correctamente

note: TRANSLATORS: no repositories to download from
en: No releases available
es: Ninguna liberación disponible

note: TRANSLATORS: no repositories to download from
en: No matching releases for search token
es: No coincide versiones para vale de búsqueda

note: TRANSLATORS: get interactive prompt
en: Choose release
es: Elija la publicación

note: TRANSLATORS: success message when user verified device checksums
en: Successfully verified device checksums
es: Comprobación correctamente verificada del dispositivo

note: TRANSLATORS: the metadata is very out of date; %u is a number > 1
en: Firmware metadata has not been updated for %u day and may not be up to date. | Firmware metadata has not been updated for %u days and may not be up to date.
es[0]: Los metadatos de firmware no han sido actualizados para %u día y puede no estar al día.
es[1]: Los metadatos de firmware no han sido actualizados para %u días y puede no estar al día.
es[2]: Los metadatos de firmware no han sido actualizados para %u días y puede no estar al día.

note: TRANSLATORS: ask if we can update metadata
en: Update now?
es: ¿Actualizar ahora?

note: TRANSLATORS: this is an error string
en: No updatable devices
es: Ningún dispositivo actualizable

note: TRANSLATORS: this is an error string
en: No updates available
es: No hay actualizaciones disponibles

note: TRANSLATORS: no repositories to download from
en: No remotes available
es: Ningún remoto disponible

note: TRANSLATORS: BKC is the industry name for the best known configuration and is a set * of firmware that works together
en: Your system is set up to the BKC of %s.
es: Su sistema está actualizado a la BKC de %s.

note: TRANSLATORS: %1 is the current device version number, and %2 is the command name, e.g. `fwupdmgr sync`
en: This device will be reverted back to %s when the %s command is performed.
es: Este dispositivo será revertido a %s cuando la instrucción %s sea realizada.

note: TRANSLATORS: the best known configuration is a set of software that we know works * well together. In the OEM and ODM industries it is often called a BKC
en: Deviate from the best known configuration?
es: ¿Desviado desde la configuración mejor conocida?

note: TRANSLATORS: prompt to apply the update
en: Perform operation?
es: ¿Realizar operación?

note: TRANSLATORS: ask if we can update the metadata
en: Do you want to refresh this remote now?
es: ¿Quiere recargar ahora este remoto?

note: TRANSLATORS: success message
en: Successfully enabled and refreshed remote
es: Remoto activado y recargado correctamente

note: TRANSLATORS: message letting the user know no device downgrade available * %1 is the device name
en: No downgrades for %s
es: Ninguna degradación para %s

note: TRANSLATORS: shown when shutting down to switch to the new version
en: Activating firmware update for
es: Activando actualización del firmware para

note: TRANSLATORS: success message -- where activation is making the new * firmware take effect, usually after updating offline
en: Successfully activated all devices
es: Se activaron correctamente todos los dispositivos

note: TRANSLATORS: approved firmware has been checked by * the domain administrator
en: There is no approved firmware.
es: No hay ningún firmware aprobado.

note: TRANSLATORS: approved firmware has been checked by * the domain administrator
en: Approved firmware: | Approved firmware:
es[0]: Firmware aprobado:
es[1]: Firmware aprobados:
es[2]: Firmware aprobados:

note: TRANSLATORS: changes only take effect on restart
en: Restart the daemon to make the change effective?
es: ¿Reinicio el demonio para crear el cambio efectivo?

note: TRANSLATORS: success message -- a per-system setting value
en: Successfully reset configuration values
es: Valores de configuración reiniciados correctamente

note: TRANSLATORS: ask the user to share, %s is something * like: "Linux Vendor Firmware Service"
en: Upload these anonymous results to the %s to help other users?
es: ¿Subo estos resultados anónimos al %s para ayudar a otros usuarios?

note: TRANSLATORS: success, so say thank you to the user
en: Host Security ID attributes uploaded successfully, thanks!
es: Atributos de ID de seguridad del anfitrión correctamente subido, ¡gracias!

note: TRANSLATORS: can we JFDI?
en: Automatically upload every time?
es: ¿Subo automáticamente cada vez?

note: TRANSLATORS: title prefix for the BIOS settings dialog
en: Configuration Change Suggested
es: Cambio Sugerido de Configuración

note: TRANSLATORS: the %1 is a BIOS setting name. * %2 and %3 are the values, e.g. "True" or "Windows10"
en: This tool can change the BIOS setting '%s' from '%s' to '%s' automatically, but it will only be active after restarting the computer.
es: Esta herramienta puede cambiar los parámetros de BIOS «%s» desde «%s» a «%s» automáticamente, pero serán activados únicamente tras rearrancar el equipo.

note: TRANSLATORS: the user has to manually recover; we can't do it
en: You should ensure you are comfortable restoring the setting from the system firmware setup, as this change may cause the system to not boot into Linux or cause other system instability.
es: Aseguraría que sea confortable restaurando los parámetros desde la configuración del firmware del sistema, como este cambio pueda causar que el sistema no arranque en Linux o causar otra inestabilidad del sistema.

note: TRANSLATORS: the %1 is a kernel command line key=value
en: This tool can change the kernel argument from '%s' to '%s', but it will only be active after restarting the computer.
es: Esta herramienta puede cambiar el argumento del kernel desde '%s' hasta '%s', pero solamente será activa tras rearrancar el equipo.

note: TRANSLATORS: the %1 is a kernel command line key=value
en: This tool can add a kernel argument of '%s', but it will only be active after restarting the computer.
es: Esta herramienta puede añadir un argumento del kernel de '%s', pero solo estará activo tras rearrancar el equipo.

note: TRANSLATORS: the user has to manually recover; we can't do it
en: You should ensure you are comfortable restoring the setting from a recovery or installation disk, as this change may cause the system to not boot into Linux or cause other system instability.
es: Aseguraría estar confortable restaurando las opciones desde un disco de recuperación o instalación, como esto cambia puede causar que el sistema no arranque en Linux o cause otra inestabilidad del sistema.

note: TRANSLATORS: error message
en: Unable to connect to service
es: Imposible conectar al servicio

note: TRANSLATORS: error message
en: Unsupported daemon version %s, client version is %s
es: Versión %s no mantenida del demonio, versión de cliente es %s

note: TRANSLATORS: explain why we want to upload
en: Uploading a device list allows the %s team to know what hardware exists, and allows us to put pressure on vendors that do not upload firmware updates for their hardware.
es: Cargar un listado de dispositivos permite que el equipo %s conozca qué hardware existe, y nos permite poner presión en los proveedores que no suban actualizaciones del firmware para su hardware.

note: TRANSLATORS: ask the user to upload
en: Upload data now?
es: ¿Subir los datos ahora?

note: TRANSLATORS: success, so say thank you to the user
en: Device list uploaded successfully, thanks!
es: Listado de dispositivos correctamente subido, ¡gracias!

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the download retries for transient errors
es: Fija reintentos de descarga para errores transitorios

note: TRANSLATORS: command line option
en: Only install onto emulated devices
es: Solamente instalar en dispositivos emulados

note: TRANSLATORS: command line option
en: Sign the uploaded data with the client certificate
es: Firma los datos subidos con el certificado del cliente

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not check for unreported history
es: No marcar para historial no comunicado

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not check for old metadata
es: No marcar para metadatos antiguos

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not check if download remotes should be enabled
es: No marcar si las descargas remotas serían activadas

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not write to the history database
es: No se lee a la base de datos histórica

note: TRANSLATORS: command line option
en: Only use peer-to-peer networking when downloading files
es: Solamente utilizar redes pareja a pareja cuando descargue archivos

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not prompt to fix security issues
es: No solicitar para reparar problemas de seguridad

note: TRANSLATORS: command line option
en: Don't prompt for authentication (less details may be shown)
es: No solicitar autenticación (menor detalle puede ser mostrado)

note: TRANSLATORS: command description
en: Check if any devices are pending a reboot to complete update
es: Comprobar si algún dispositivo necesita un reinicio para completar la actualización

note: TRANSLATORS: command description
en: Share firmware history with the developers
es: Compartir historial de firmware con los desarrolladores

note: TRANSLATORS: command description
en: Export firmware history for manual upload
es: Exportar historial del firmware para carga manual

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [DEVICE-ID|GUID] [VERSION]
es: [ID-DISPOSITIVO|GUID] [VERSIÓN]

note: TRANSLATORS: command description
en: Install a specific firmware file on all devices that match
es: Instala un archivo firmware específico en todos los dispositivos que coincidan

note: TRANSLATORS: command description
en: Install a firmware file in cabinet format on this hardware
es: Instala un archivo firmware en formato de cabina en este hardware

note: TRANSLATORS: command description
en: Checks cryptographic hash matches firmware
es: Comprueba coincidencias hash criptográficas del firmware

note: TRANSLATORS: command description
en: Unlocks the device for firmware access
es: Desbloquea el dispositivo para acceso al firmware

note: TRANSLATORS: command description
en: Clears the results from the last update
es: Vacía el resultado desde la última actualización

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the releases for a device
es: Obtiene las publicaciones para un dispositivo

note: TRANSLATORS: command description
en: Downgrades the firmware on a device
es: Degrada el firmware en un dispositivo

note: TRANSLATORS: command description
en: Update the stored cryptographic hash with current ROM contents
es: Actualiza el hash criptográfico almacenado con el contenido de la actual ROM

note: TRANSLATORS: command description
en: Activate devices
es: Activar dispositivos

note: TRANSLATORS: firmware approved by the admin
en: Gets the list of approved firmware
es: Obtiene el listado de firmware aprobado

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME|CHECKSUM1[,CHECKSUM2][,CHECKSUM3]
es: ID-ARCHIVO|COMPROBANTE1[,COMPROBANTE2][,COMPROBANTE3]

note: TRANSLATORS: command description
en: Reinstall current firmware on the device
es: Reinstala firmware actual en el dispositivo

note: TRANSLATORS: command description
en: Sync firmware versions to the chosen configuration
es: Sincroniza versiones del firmware para la configuración deseada

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: LOCATION
es: LOCALIZACIÓN

note: TRANSLATORS: command description
en: Download a file
es: Descargar un archivo

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [FILENAME1] [FILENAME2]
es: [ARCHIVO-NOMBRE1] [ARCHIVO-NOMBRE2]

note: TRANSLATORS: command description
en: Test a device using a JSON manifest
es: Testea un dispositivo utilizando una declaración JSON

note: TRANSLATORS: command description
en: Emulate a device using a JSON manifest
es: Emula un dispositivo utilizando un manifiesto JSON

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [REASON] [TIMEOUT]
es: [RAZÓN] [T_AGOTADO]

note: TRANSLATORS: command description
en: Inhibit the system to prevent upgrades
es: Inhibe el sistema para bloquear actualizaciones

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: INHIBIT-ID
es: INHIBIR-ID

note: TRANSLATORS: command description
en: Uninhibit the system to allow upgrades
es: Desinhibe el sistema para permitir actualizaciones

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: GUID|DEVICE-ID
es: GUID|ID-DISPOSITIVO

note: TRANSLATORS: command description
en: Wait for a device to appear
es: Espera que aparezca un dispositivo

note: TRANSLATORS: command description
en: Asks the daemon to quit
es: Solicita al demonio que salga

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [SETTING1] [SETTING2] [--no-authenticate]
es: [PARÁMETRO1] [PARÁMETRO2] [--no-authenticate]

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: SETTING1 VALUE1 [SETTING2] [VALUE2]
es: PARÁMETRO1 VALOR1 [PARÁMETRO2] [VALOR2]

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets one or more BIOS settings
es: Fija uno o más parámetros de BIOS

note: TRANSLATORS: command description
en: Upload the list of updatable devices to a remote server
es: Subir el listado de dispositivos actualizables a un servidor remoto

note: TRANSLATORS: CLI description
en: This tool allows an administrator to query and control the fwupd daemon, allowing them to perform actions such as installing or downgrading firmware.
es: Esta herramienta permite un administrados para solicitar y controla el demonio fwupd, permitiéndolos entonces realizar acciones tales como instalar o bajar la versión del firmware.

note: TRANSLATORS: try to help
en: The system clock has not been set correctly and downloading files may fail.
es: El reloj del sistema no ha sido fijado correctamente y los archivos descargados pueden fallar.

note: TRANSLATORS: error message for Windows
en: Failed to connect to Windows service, please ensure it's running.
es: Ha fallado al conectar al servicio Windows, debe asegurar que esté en ejecución.

note: TRANSLATORS: could not contact the fwupd service over D-Bus
en: Failed to connect to daemon
es: Error al conectar al demonio

note: TRANSLATORS: the user is SOL for support...
en: The daemon has loaded 3rd party code and is no longer supported by the upstream developers!
es: ¡El demonio ha cargado código de 3ª parte y ya no está mantenido por los desarrolladores actuales!

note: TRANSLATORS: a feature is something like "can show an image"
en: Failed to set front-end features
es: Erróneo al fijar características de front-end

note: TRANSLATORS: The BIOS setting can only be changed to fixed values
en: Enumeration
es: Enumeración

note: TRANSLATORS: The BIOS setting only accepts integers in a fixed range
en: Integer
es: Entero

note: TRANSLATORS: The BIOS setting accepts strings
en: String
es: Cadena

note: TRANSLATORS: type of BIOS setting
en: Setting type
es: Tipo paramétrico

note: TRANSLATORS: tell a user how to get information
en: Run without '%s' to see
es: Ejecutar sin '%s' para ver

note: TRANSLATORS: current value of a BIOS setting
en: Current Value
es: Valor Actual

note: TRANSLATORS: description of BIOS setting TRANSLATORS: multiline description of device
en: Description
es: Descripción

note: TRANSLATORS: item is TRUE
en: True
es: Cierto

note: TRANSLATORS: item is FALSE
en: False
es: Falso

note: TRANSLATORS: BIOS setting is read only
en: Read Only
es: Solo Lectura

note: TRANSLATORS: Lowest valid integer for BIOS setting
en: Minimum value
es: Valor mínimo

note: TRANSLATORS: Highest valid integer for BIOS setting
en: Maximum value
es: Valor máximo

note: TRANSLATORS: Scalar increment for integer BIOS setting
en: Scalar Increment
es: Incremento Escalar

note: TRANSLATORS: Shortest valid string for BIOS setting
en: Minimum length
es: Longitud mínima

note: TRANSLATORS: Longest valid string for BIOS setting
en: Maximum length
es: Longitud máxima

note: TRANSLATORS: Possible values for a bios setting
en: Possible Values
es: Valores Posibles

note: TRANSLATORS: error message
en: Invalid arguments
es: Argumentos no válidos

note: TRANSLATORS: the vendor did not upload this
en: This firmware is provided by LVFS community members and is not provided (or supported) by the original hardware vendor.
es: Este firmware se proporcionó por miembros de la comunidad LVFS y no proporcionó (o mantuvo) por el proveedor del hardware original.

note: TRANSLATORS: if it breaks, you get to keep both pieces
en: Installing this update may also void any device warranty.
es: Instalando esta actualización tal vez anule cualquier garantía del dispositivo.

note: TRANSLATORS: naughty vendor
en: The vendor did not supply any release notes.
es: El proveedor no admite ninguna nota de publicación.

note: TRANSLATORS: message letting the user know an downgrade is available * %1 is the device name and %2 and %3 are version strings
en: Downgrade %s from %s to %s?
es: ¿Degradar %s desde %s a %s?

note: TRANSLATORS: message letting the user know an upgrade is available * %1 is the device name and %2 and %3 are version strings
en: Upgrade %s from %s to %s?
es: ¿Moderniza %s desde %s hasta %s?

note: TRANSLATORS: message letting the user know an upgrade is available * %1 is the device name and %2 is a version string
en: Reinstall %s to %s?
es: ¿Reinstalar %s a %s?

note: TRANSLATORS: warn the user before updating, %1 is a device name
en: %s and all connected devices may not be usable while updating.
es: %s y todos los dispositivos conectados tal vez no están utilizables mientras se actualizan.

note: TRANSLATORS: warn the user before * updating, %1 is a device name
en: %s must remain connected for the duration of the update to avoid damage.
es: %s debe permanecer conectado para la duración de la actualización para evitar daño.

note: TRANSLATORS: warn the user before updating, %1 is a machine * name
en: %s must remain plugged into a power source for the duration of the update to avoid damage.
es: %s debe permanecer enchufado en un agente de alimentación para la duración de la actualización para evitar daño.

note: TRANSLATORS: explain why
en: An update requires the system to shutdown to complete.
es: Una actualización requiere que el sistema se apague para completarla.

note: TRANSLATORS: shutdown to apply the update
en: Shutdown now?
es: ¿Apago ahora?

note: TRANSLATORS: explain why we want to reboot
en: An update requires a reboot to complete.
es: Una actualización requiere un rearranque para completarla.

note: TRANSLATORS: reboot to apply the update
en: Restart now?
es: ¿Reiniciar ahora?

note: TRANSLATORS: this is a command alias, e.g. 'get-devices'
en: Alias to %s
es: Alias a %s

note: TRANSLATORS: error message
en: Command not found
es: No se encontró la orden

note: TRANSLATORS: this is the default branch name when unset
en: default
es: predeterminado

note: TRANSLATORS: a specific part of hardware, * the first %s is the device name, e.g. 'Unifying Receiver`
en: %s Device Update
es: Actualización %s de Dispositivo

note: TRANSLATORS: a specific part of hardware, * the first %s is the device name, e.g. 'Secure Boot`
en: %s Configuration Update
es: Actualización %s de Configuración

note: TRANSLATORS: the entire system, e.g. all internal devices, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s System Update
es: Actualización %s del Sistema

note: TRANSLATORS: the EC is typically the keyboard controller chip, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Embedded Controller Update
es: Actualización %s de Controlador Empotrado

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine, the Intel AMT thing, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s ME Update
es: Actualización %s ME

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine (with Intel AMT), * where the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Corporate ME Update
es: Actualización %s ME de Fabricante

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine, where * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Consumer ME Update
es: Actualización %s ME del Cliente

note: TRANSLATORS: the controller is a device that has other devices * plugged into it, for example ThunderBolt, FireWire or USB, * the first %s is the device name, e.g. 'Intel ThunderBolt`
en: %s Controller Update
es: Actualización %s del Controlador

note: TRANSLATORS: the Thunderbolt controller is a device that * has other high speed Thunderbolt devices plugged into it; * the first %s is the system name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Thunderbolt Controller Update
es: Actualización %s del Controlador Thunderbolt

note: TRANSLATORS: the CPU microcode is firmware loaded onto the CPU * at system boot-up
en: %s CPU Microcode Update
es: Actualización %s de Microcódigo CPU

note: TRANSLATORS: battery refers to the system power source
en: %s Battery Update
es: Actualización %s de Batería

note: TRANSLATORS: camera can refer to the laptop internal * camera in the bezel or external USB webcam
en: %s Camera Update
es: Actualización %s de Cámara

note: TRANSLATORS: TPM refers to a Trusted Platform Module
en: %s TPM Update
es: Actualización %s de TPM

note: TRANSLATORS: TouchPad refers to a flat input device
en: %s Touchpad Update
es: Actualización %s de Touchpad

note: TRANSLATORS: Mouse refers to a handheld input device
en: %s Mouse Update
es: Actualización %s del Ratón

note: TRANSLATORS: Keyboard refers to an input device for typing
en: %s Keyboard Update
es: Actualización %s de Teclado

note: TRANSLATORS: Storage Controller is typically a RAID or SAS adapter
en: %s Storage Controller Update
es: Actualización %s del Controlador de Almacenaje

note: TRANSLATORS: Network Interface refers to the physical * PCI card, not the logical wired connection
en: %s Network Interface Update
es: Actualización %s del Interfaz de Red

note: TRANSLATORS: Video Display refers to the laptop internal display or * external monitor
en: %s Display Update
es: Actualización %s de Pantalla

note: TRANSLATORS: BMC refers to baseboard management controller which * is the device that updates all the other firmware on the system
en: %s BMC Update
es: Actualización %s BMC

note: TRANSLATORS: Receiver refers to a radio device, e.g. a tiny Bluetooth * device that stays in the USB port so the wireless peripheral works
en: %s USB Receiver Update
es: Receptor USB %s Actualizado

note: TRANSLATORS: drive refers to a storage device, e.g. SATA disk
en: %s Drive Update
es: Actualización %s de Dispositivo

note: TRANSLATORS: flash refers to solid state storage, e.g. UFS or eMMC
en: %s Flash Drive Update
es: Actualización %s de Unidad Flash

note: TRANSLATORS: SSD refers to a Solid State Drive, e.g. non-rotating * SATA or NVMe disk
en: %s SSD Update
es: %s SSD Actualización

note: TRANSLATORS: GPU refers to a Graphics Processing Unit, e.g. * the "video card"
en: %s GPU Update
es: Actualización de GPU %s

note: TRANSLATORS: Dock refers to the port replicator hardware laptops are * cradled in, or lowered onto
en: %s Dock Update
es: Actualización %s de Muelle

note: TRANSLATORS: Dock refers to the port replicator device connected * by plugging in a USB cable -- which may or may not also provide power
en: %s USB Dock Update
es: %s Muelle de USB Actualización

note: TRANSLATORS: a device that can read your fingerprint pattern
en: %s Fingerprint Reader Update
es: Actualización %s del Lector de Huellas

note: TRANSLATORS: a large pressure-sensitive drawing area typically used * by artists and digital artists
en: %s Graphics Tablet Update
es: %s Tabla de Gráficos de Actualización

note: TRANSLATORS: an input device used by gamers, e.g. a joystick
en: %s Input Controller Update
es: Actualizar Controlador %s de Entrada

note: TRANSLATORS: two miniature speakers attached to your ears
en: %s Headphones Update
es: Actualizar %s auriculares

note: TRANSLATORS: headphones with an integrated microphone
en: %s Headset Update
es: %s Actualización del conjunto de cabeceras

note: TRANSLATORS: this is the fallback where we don't know if the release * is updating the system, the device, or a device class, or something else -- * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Update
es: Actualización %s

note: TRANSLATORS: duration in seconds
en: %u second | %u seconds
es[0]: %u segundo
es[1]: %u segundos
es[2]: %u segundos

note: TRANSLATORS: duration in minutes
en: %u minute | %u minutes
es[0]: %u minuto
es[1]: %u minutos
es[2]: %u minutos

note: TRANSLATORS: duration in minutes
en: %u hour | %u hours
es[0]: %u hora
es[1]: %u horas
es[2]: %u horas

note: TRANSLATORS: duration in days!
en: %u day | %u days
es[0]: %u día
es[1]: %u días
es[2]: %u días

note: TRANSLATORS: Device cannot be removed easily
en: Internal device
es: Dispositivo interno

note: TRANSLATORS: Device is updatable in this or any other mode
en: Updatable
es: Actualizable

note: TRANSLATORS: Must be plugged into an outlet
en: System requires external power source
es: Sistema requiere energía externa

note: TRANSLATORS: Is locked and can be unlocked
en: Device is locked
es: El dispositivo está bloqueado

note: TRANSLATORS: Is found in current metadata
en: Supported on remote server
es: Mantenido en servidor remoto

note: TRANSLATORS: Requires a bootloader mode to be manually enabled by the user
en: Requires a bootloader
es: Requiere un cargador de arranque

note: TRANSLATORS: Requires a reboot to apply firmware or to reload hardware
en: Needs a reboot after installation
es: Necesita rearrancar tras la instalación

note: TRANSLATORS: Requires system shutdown to apply firmware
en: Needs shutdown after installation
es: Necesita apagar tras la instalación

note: TRANSLATORS: Has been reported to a metadata server
en: Reported to remote server
es: Comunicado para servidor remoto

note: TRANSLATORS: User has been notified
en: User has been notified
es: El usuario ha sido notificado

note: TRANSLATORS: Is currently in bootloader mode
en: Is in bootloader mode
es: Está dentro del modo cargador de arranque

note: TRANSLATORS: the hardware is waiting to be replugged
en: Hardware is waiting to be replugged
es: El hardware está esperando que sea enchufado

note: TRANSLATORS: Device update needs to be separately activated
en: Device update needs activation
es: Actualización de dispositivo requiere activación

note: TRANSLATORS: Device will not return after update completes
en: Device will not re-appear after update completes
es: Dispositivo no re-aparecerá tras actualización termine

note: TRANSLATORS: Device supports some form of checksum verification
en: Cryptographic hash verification is available
es: Hay disponible verificación hash criptográfica

note: TRANSLATORS: Device supports a safety mechanism for flashing
en: Device stages updates
es: Escenarios de actualizaciones del dispositivo

note: TRANSLATORS: Device supports a safety mechanism for flashing
en: Device can recover flash failures
es: El dispositivo puede recuperar errores de flash

note: TRANSLATORS: Device remains usable during update
en: Device is usable for the duration of the update
es: El dispositivo es utilizable durante la actualización

note: TRANSLATORS: a version check is required for all firmware
en: Device firmware is required to have a version check
es: El dispositivo firmware es necesario para hacer una comprobación de versión

note: TRANSLATORS: the device cannot update from A->C and has to go A->B->C
en: Device is required to install all provided releases
es: El dispositivo es requerido para instalar todas las publicaciones proporcionadas

note: TRANSLATORS: there is more than one supplier of the firmware
en: Device supports switching to a different branch of firmware
es: Dispositivo mantiene intercambio a una rama de firmware diferente

note: TRANSLATORS: save the old firmware to disk before installing the new one
en: Device will backup firmware before installing
es: Dispositivo respaldará el firmware antes de instalar

note: TRANSLATORS: on some systems certain devices have to have matching versions, * e.g. the EFI driver for a given network card cannot be different
en: All devices of the same type will be updated at the same time
es: Todos los dispositivos del mismo tipo serán actualizados a la vez

note: TRANSLATORS: some devices can only be updated to a new semver and cannot * be downgraded or reinstalled with the existing version
en: Only version upgrades are allowed
es: Solamente las modernizaciones de versión están permitidas

note: TRANSLATORS: currently unreachable, perhaps because it is in a lower power state * or is out of wireless range
en: Device is unreachable
es: Dispositivo no alcanzable

note: TRANSLATORS: we might ask the user the recovery key when next booting Windows
en: Full disk encryption secrets may be invalidated when updating
es: Secretos de cifrado de disco completo tal vez está invalidado cuando modernice

note: TRANSLATORS: the vendor is no longer supporting the device
en: End of life
es: Final de vida

note: TRANSLATORS: firmware is verified on-device the payload using strong crypto
en: Signed Payload
es: Carga Firmada

note: TRANSLATORS: firmware payload is unsigned and it is possible to modify it
en: Unsigned Payload
es: Carga No Firmada

note: TRANSLATORS: this device is not actually real
en: Emulated
es: Emulado

note: TRANSLATORS: we're saving all USB events for emulation
en: Tagged for emulation
es: Etiquetado para emulación

note: TRANSLATORS: stay on one firmware version unless the new version is explicitly * specified
en: Installing a specific release is explicitly required
es: Se requiere una publicación específica para ser instalado

note: TRANSLATORS: we can save all device enumeration events for emulation
en: Can tag for emulation
es: Puede etiquetar para emulación

note: TRANSLATORS: ask the user to do a simple task which should be translated
en: Message
es: Mensaje

note: TRANSLATORS: show the user a generic image that can be themed
en: Image
es: Imagen

note: TRANSLATORS: ask the user a question, and it will not be translated
en: Message (custom)
es: Mensaje (personal)

note: TRANSLATORS: show the user a random image from the internet
en: Image (custom)
es: Imagen (personal)

note: TRANSLATORS: the update state of the specific device
en: Pending
es: Pendiente

note: TRANSLATORS: the update state of the specific device
en: Success
es: Correcto

note: TRANSLATORS: the update state of the specific device
en: Failed
es: Erróneo

note: TRANSLATORS: the update state of the specific device
en: Transient failure
es: Transición errónea

note: TRANSLATORS: the update state of the specific device
en: Needs reboot
es: Requiere reinicio

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low
es: La energía del sistema es muy baja

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low (%u%%, requires %u%%)
es: La energía del sistema es muy escasa (%u%%, requiere %u%%)

note: TRANSLATORS: for example, a Bluetooth mouse that is in powersave mode
en: Device is unreachable, or out of wireless range
es: El dispositivo no es alcanzable, o está fuera del conexión sin cableado

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low
es: La carga de batería del dispositivo es muy baja

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low (%u%%, requires %u%%)
es: La carga de la batería del dispositivo es muy baja (%u%%, requiere %u%%)

note: TRANSLATORS: usually this is when we're waiting for a reboot
en: Device is waiting for the update to be applied
es: El dispositivo está esperando a que se actualice para ser aplicado

note: TRANSLATORS: as in, wired mains power for a laptop
en: Device requires AC power to be connected
es: El dispositivo requiere electricidad AC para conectarlo

note: TRANSLATORS: lid means "laptop top cover"
en: Device cannot be updated while the lid is closed
es: El dispositivo no puede ser actualizado mientras la tapa esté cerrada

note: TRANSLATORS: emulated means we are pretending to be a different model
en: Device is emulated
es: El dispositivo está emulado

note: TRANSLATORS: The device cannot be updated due to missing vendor's license.
en: Device requires a software license to update
es: El dispositivo requiere una licencia de software para actualizarse

note: TRANSLATORS: an application is preventing system updates
en: All devices are prevented from update by system inhibit
es: Las actualizaciones de todos los dispositivos están bloqueadas ya que el sistema está inhibido

note: TRANSLATORS: another application is updating the device already
en: An update is in progress
es: Está en progreso una actualización

note: TRANSLATORS: device cannot be interrupted, for instance taking a phone call
en: Device is in use
es: Dispositivo en uso

note: TRANSLATORS: device does not have a display connected
en: Device requires a display to be plugged in
es: El dispositivo requiere una pantalla para ser enchufada

note: TRANSLATORS: we have two ways of communicating with the device, so we hide one
en: Device is lower priority than an equivalent device
es: El dispositivo tiene una prioridad menor que el dispositivo equivalente

note: TRANSLATORS: firmware is signed with insecure key
en: System has been signed with an insecure key
es: El sistema ha sido firmado con una clave insegura

note: TRANSLATORS: firmware is locked from the BIOS
en: Device firmware has been locked
es: El firmware ha sido bloqueado

note: TRANSLATORS: Name of hardware
en: Unknown Device
es: Dispositivo Desconocido

note: TRANSLATORS: ID for hardware, typically a SHA1 sum
en: Device ID
es: ID de dispositivo

note: TRANSLATORS: one line summary of device
en: Summary
es: Resumen

note: TRANSLATORS: version number of previous firmware
en: Previous version
es: Versión anterior

note: TRANSLATORS: version number of current firmware
en: Current version
es: Versión actual

note: TRANSLATORS: smallest version number installable on device
en: Minimum Version
es: Versión Mínima

note: TRANSLATORS: largest version number installable on device
en: Maximum Version
es: Versión máxima

note: TRANSLATORS: firmware version of bootloader
en: Bootloader Version
es: Versión del Arranque

note: TRANSLATORS: manufacturer of hardware
en: Vendor
es: Proveedor

note: TRANSLATORS: the stream of firmware, e.g. nonfree
en: Release Branch
es: Ramificación de Publicación

note: TRANSLATORS: length of time the update takes to apply
en: Install Duration
es: Duración de Instalación

note: TRANSLATORS: serial number of hardware
en: Serial Number
es: Número de Serie

note: TRANSLATORS: hardware state, e.g. "pending"
en: Update State
es: Actualizar Estado

note: TRANSLATORS: first percentage is current value, 2nd percentage is the * lowest limit the firmware update is allowed for the update to happen
en: %u%% (threshold %u%%)
es: %u%% (umbral %u%%)

note: TRANSLATORS: refers to the battery inside the peripheral device
en: Battery
es: Batería

note: TRANSLATORS: error message from last update attempt
en: Update Error
es: Actualizar Error

note: TRANSLATORS: reasons the device is not updatable
en: Problems
es: Problemas

note: TRANSLATORS: the original time/date the device was modified
en: Last modified
es: Último modificado

note: TRANSLATORS: description of device ability
en: Device Flags
es: Indicadores del Dispositivo

note: TRANSLATORS: description of the device requests
en: Device Requests
es: Solicitudes de Dispositivo

note: TRANSLATORS: issue fixed with the release, e.g. CVE
en: Issue | Issues
es[0]: Informe
es[1]: Informes
es[2]: Informes

note: TRANSLATORS: Plugin is active only if hardware is found
en: Enabled if hardware matches
es: Habilitado si coincide con el hardware

note: TRANSLATORS: Plugin is active and in use
en: Ready
es: Preparado

note: TRANSLATORS: Plugin is inactive and not used TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Disabled
es: Deshabilitado

note: TRANSLATORS: not required for this system
en: Required hardware was not found
es: Hardware requerido no fue encontrado

note: TRANSLATORS: system is not booted in UEFI mode
en: UEFI firmware can not be updated in legacy BIOS mode
es: Firmware UEFI no puede ser actualizado en modo de BIOS heredada

note: TRANSLATORS: capsule updates are an optional BIOS feature
en: UEFI capsule updates not available or enabled in firmware setup
es: Actualizaciones de cápsulas UEFI no disponible o activada en configuración de firmware

note: TRANSLATORS: user needs to run a command, %1 is 'fwupdmgr unlock'
en: Firmware updates disabled; run '%s' to enable
es: Actualizaciones de firmware desactivadas; ejecute '%s' para activarlo

note: TRANSLATORS: user needs to run a command
en: Authentication details are required
es: Detalles requeridos para la autenticación

note: TRANSLATORS: no peeking
en: Configuration is only readable by the system administrator
es: Configuración solamente leíble por el administrador del sistema

note: TRANSLATORS: the plugin was created from a .so object, and was not built-in
en: Loaded from an external module
es: Cargado desde un módulo externo

note: TRANSLATORS: check various UEFI and ACPI tables are unchanged after the update
en: Will measure elements of system integrity around an update
es: Medirá elementos del integridad del sistema relativo a una actualización

note: TRANSLATORS: the user is using Gentoo/Arch and has screwed something up
en: Required efivarfs filesystem was not found
es: Sistema de archivos efivarfs requerido no fue encontrado

note: TRANSLATORS: partition refers to something on disk, again, hey Arch users
en: UEFI ESP partition not detected or configured
es: Partición ESP de la UEFI no detectada o configurada

note: TRANSLATORS: partition refers to something on disk, again, hey Arch users
en: UEFI ESP partition may not be set up correctly
es: La partición ESP de la UEFI puede que no esté correctamente configurada

note: TRANSLATORS: Failed to open plugin, hey Arch users
en: Plugin dependencies missing
es: Dependencias ausentes del complemento

note: TRANSLATORS: The kernel does not support this plugin
en: Running kernel is too old
es: Ejecutando kernel que es demasiado antiguo

note: TRANSLATORS: The plugin is only for testing
en: Plugin is only for testing
es: El complemento es solo para pruebas

note: TRANSLATORS: The plugin enumeration might change the device current mode
en: Plugin enumeration may change device state
es: La enumeración del complemento puede cambiar el estado del dispositivo

note: TRANSLATORS: description of plugin state, e.g. disabled
en: Flags
es: Indicadores

note: TRANSLATORS: a non-free software license
en: Proprietary
es: Titular

note: TRANSLATORS: the release urgency
en: Low
es: Baja

note: TRANSLATORS: the release urgency
en: Medium
es: Mediana

note: TRANSLATORS: the release urgency
en: High
es: Alta

note: TRANSLATORS: the release urgency
en: Critical
es: Crítica

note: TRANSLATORS: We verified the payload against the server
en: Trusted payload
es: Carga confiada

note: TRANSLATORS: We verified the metadata against the server
en: Trusted metadata
es: Metadatos confiados

note: TRANSLATORS: version is newer
en: Is upgrade
es: Está modernizada

note: TRANSLATORS: version is older
en: Is downgrade
es: Está degradada

note: TRANSLATORS: version cannot be installed due to policy
en: Blocked version
es: Versión bloqueada

note: TRANSLATORS: version cannot be installed due to policy
en: Not approved
es: No aprobado

note: TRANSLATORS: is not the main firmware stream
en: Alternate branch
es: Ramificación alterna

note: TRANSLATORS: is not supported by the vendor
en: Community supported
es: Comunitariamente mantenido

note: TRANSLATORS: someone we trust has tested this
en: Tested by trusted vendor
es: Probado por proveedor confiado

note: TRANSLATORS: the %s is a vendor name, e.g. Lenovo
en: Tested by %s
es: Probado por %s

note: TRANSLATORS: when the release was tested
en: Tested
es: Probado

note: TRANSLATORS: the OS the release was tested on
en: Distribution
es: Distribución

note: TRANSLATORS: the firmware old version
en: Old version
es: Versión anterior

note: TRANSLATORS: the fwupd version the release was tested on
en: Version[fwupd]
es: Versión[fwupd]

note: TRANSLATORS: version number of new firmware
en: New version
es: Versión nueva

note: TRANSLATORS: the server the file is coming from TRANSLATORS: remote identifier, e.g. lvfs-testing
en: Remote ID
es: ID Remoto

note: TRANSLATORS: the exact component on the server
en: Release ID
es: ID Publicación

note: TRANSLATORS: the stream of firmware, e.g. nonfree
en: Branch
es: Rama

note: TRANSLATORS: one line variant of release (e.g. 'China')
en: Variant
es: Variante

note: TRANSLATORS: e.g. GPLv2+, Proprietary etc
en: License
es: Licencia

note: TRANSLATORS: file size of the download
en: Size
es: Tamaño

note: TRANSLATORS: when the update was built
en: Created
es: Creado

note: TRANSLATORS: how important the release is
en: Urgency
es: Urgencia

note: TRANSLATORS: more details about the update link
en: Details
es: Detalles

note: TRANSLATORS: source (as in code) link
en: Source
es: Origen

note: TRANSLATORS: length of time the update takes to apply
en: Duration
es: Duración

note: TRANSLATORS: helpful messages for the update
en: Update Message
es: Actualizar Mensaje

note: TRANSLATORS: helpful image for the update
en: Update Image
es: Actualizar Imagen

note: TRANSLATORS: release attributes
en: Release Flags
es: Indicadores de Publicación

note: TRANSLATORS: release tag set for release, e.g. lenovo-2021q3
en: Tag | Tags
es[0]: Etiqueta
es[1]: Etiquetas
es[2]: Etiquetas

note: TRANSLATORS: hash to that exact firmware archive TRANSLATORS: remote checksum
en: Checksum
es: Sumatorio

note: TRANSLATORS: remote type, e.g. remote or local
en: Type
es: Tipo

note: TRANSLATORS: if we can get metadata from peer-to-peer clients
en: P2P Metadata
es: Metadatos P2P

note: TRANSLATORS: if we can get metadata from peer-to-peer clients
en: P2P Firmware
es: Firmware P2P

note: TRANSLATORS: the age of the metadata
en: Age
es: Edad

note: TRANSLATORS: how often we should refresh the metadata
en: Refresh Interval
es: Intervalo de recarga

note: TRANSLATORS: the numeric priority
en: Priority
es: Prioridad

note: TRANSLATORS: remote filename base
en: Username
es: Nombre del usuario

note: TRANSLATORS: remote filename base
en: Password
es: Contraseña

note: TRANSLATORS: filename of the local file
en: Filename
es: ID de archivo

note: TRANSLATORS: filename of the local file
en: Filename Signature
es: Firma del ID de archivo

note: TRANSLATORS: full path of the remote.conf file
en: Filename Source
es: Nombre del Archivo Origen

note: TRANSLATORS: remote URI
en: Metadata URI
es: URI Metadatos

note: TRANSLATORS: remote URI
en: Metadata Signature
es: Firma Metadatos

note: TRANSLATORS: remote URI
en: Firmware Base URI
es: URI de Firmware Base

note: TRANSLATORS: URI to send success/failure reports
en: Report URI
es: URI de Comunicado

note: TRANSLATORS: Boolean value to automatically send reports
en: Automatic Reporting
es: Informes Automáticos

note: TRANSLATORS: warning message shown after update has been scheduled
en: The update will continue when the device USB cable has been unplugged and then re-inserted.
es: La actualización continuará cuando el cable USB del dispositivo haya sido desenchufado y después re-insertado.

note: TRANSLATORS: warning message shown after update has been scheduled
en: The update will continue when the device USB cable has been unplugged.
es: La actualización continuará cuando el cable del dispositivo USB haya sido desenchufado.

note: TRANSLATORS: warning message shown after update has been scheduled
en: The update will continue when the device USB cable has been re-inserted.
es: La actualización continuará cuando el dispositivo del cable USB ha sido re-insertado.

note: TRANSLATORS: warning message
en: Press unlock on the device to continue the update process.
es: Presione desbloquear en el dispositivo para continuar el proceso de actualización.

note: TRANSLATORS: warning message shown after update has been scheduled
en: Do not turn off your computer or remove the AC adaptor while the update is in progress.
es: No apague su equipo o retire el adaptador CA mientras la actualización está en proceso.

note: TRANSLATORS: message shown after device has been marked for emulation
en: Unplug and replug the device to continue the update process.
es: Desenchufe y enchufe de nuevo el dispositivo para continuar el proceso de actualización.

note: TRANSLATORS: warning message
en: The update will continue when the device power cable has been removed and re-inserted.
es: La actualización continuará cuando el cable de energía del dispositivo haya sido desenchufado y vuelto a enchufar.

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Valid
es: Válido

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Invalid
es: No válida

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Locked
es: Bloqueado

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Unlocked
es: Desbloqueado

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Encrypted
es: Cifrado

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Unencrypted
es: Descifrado

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Tainted
es: Contaminado

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Untainted
es: No contaminado

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Found
es: Encontrado

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Not found
es: No encontrado

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Supported
es: Mantenido

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Not supported
es: No compatible

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: OK
es: Aceptar

note: TRANSLATORS: this is shown as a suffix for obsoleted tests
en: (obsoleted)
es: (obsoleto)

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: IOMMU device protection enabled
es: Protección de dispositivo IOMMU activado

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: IOMMU device protection disabled
es: Protección de dispositivo IOMMU desactivado

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Kernel is no longer tainted
es: El núcleo ya no está contaminado

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Kernel is tainted
es: El núcleo está contaminado

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Kernel lockdown disabled
es: Bloqueo desactivado del kernel

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Kernel lockdown enabled
es: Bloqueo activado del kernel

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Pre-boot DMA protection is disabled
es: Protección DMA de pre-arranque está desactivada

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Pre-boot DMA protection is enabled
es: Protección DMA de pre-arranque está activada

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Secure Boot disabled
es: Arranque Seguro desactivado

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Secure Boot enabled
es: Arranque Seguro activado

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: All TPM PCRs are valid
es: Todos los PCR TPM son válidos

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: A TPM PCR is now an invalid value
es: Un PCR TPM ahora es un valor no válido

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: All TPM PCRs are now valid
es: Todos los PCR TPM son válidos ahora

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: TPM PCR0 reconstruction is invalid
es: Reconstrucción PCR0 de TPM no es válida

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: TPM PCR0 reconstruction is now valid
es: Reconstrucción PCR0 de TPM ahora es válida

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: UEFI memory protection enabled but not locked
es: Protección de memoria UEFI activada pero no bloqueada

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: UEFI memory protection enabled and locked
es: Protección de memoria UEFI activada y bloqueada

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: UEFI memory protection is now locked
es: Ahora la protección de memoria UEFI está bloqueada

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: UEFI memory protection is now unlocked
es: Ahora la protección de memoria UEFI está desbloqueada

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: The UEFI certificate store is now up to date
es: El almacenaje de certificado UEFI está ahora actualizado

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: HP SureStart is enabled
es: HP SureStart está habilitado

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: AMD microcode signature vulnerability fixed
es: Se ha corregido la vulnerabilidad de la firma del microcódigo de AMD

note: TRANSLATORS: %1 refers to some kind of security test, e.g. "SPI BIOS region". %2 refers to a result value, e.g. "Invalid"
en: %s disappeared: %s
es: %s ha desaparecido: %s

note: TRANSLATORS: %1 refers to some kind of security test, e.g. "Encrypted RAM". %2 refers to a result value, e.g. "Invalid"
en: %s appeared: %s
es: %s ha aparecido: %s

note: TRANSLATORS: %1 refers to some kind of security test, e.g. "UEFI platform key". * %2 and %3 refer to results value, e.g. "Valid" and "Invalid"
en: %s changed: %s → %s
es: %s ha cambiado: %s → %s

note: TRANSLATORS: title for host security events
en: Host Security Events
es: Eventos de Seguridad de Hospedaje

note: TRANSLATORS: now list devices with unfixed high-priority issues
en: There are devices with issues:
es: Hay dispositivos con problemas:

note: TRANSLATORS:  this is the HSI suffix
en: Runtime Suffix
es: Sufijo de tiempo de ejecución

note: TRANSLATORS: this is instructions on how to improve the HSI security level
en: This system has a low HSI security level.
es: Este sistema tiene un nivel de seguridad HSI bajo.

note: TRANSLATORS: this is instructions on how to improve the HSI suffix
en: This system has HSI runtime issues.
es: Este sistema tiene problemas en tiempo de ejecución HSI.

note: TRANSLATORS: this is more background on a security measurement problem
en: The TPM PCR0 differs from reconstruction.
es: El PCR0 TPM difiere desde reconstrucción.

note: TRANSLATORS: %1 is the firmware vendor, %2 is the device vendor name
en: The firmware from %s is not supplied by %s, the hardware vendor.
es: El firmware desde %s no está suministrado por %s, el fabricante del hardware.

note: TRANSLATORS: %1 is the device vendor name
en: Your hardware may be damaged using this firmware, and installing this release may void any warranty with %s.
es: Su hardware tal vez está dañado utilizando este firmware, e instalando esta publicación tal vez anula cualquier garantía con %s.

note: TRANSLATORS: show and ask user to confirm -- * %1 is the old branch name, %2 is the new branch name
en: Switch branch from %s to %s?
es: ¿Ramificación intercambiada desde %s hasta %s?

note: TRANSLATORS: should the branch be changed
en: Do you understand the consequences of changing the firmware branch?
es: ¿Comprende las consecuencias de cambiar la rama del firmware?

note: TRANSLATORS: the platform secret is stored in the PCRx registers on the TPM
en: Some of the platform secrets may be invalidated when updating this firmware.
es: Alguno de los secretos de la plataforma tal vez sea invalidada cuando actualice este firmware.

note: TRANSLATORS: 'recovery key' here refers to a code, rather than a physical metal thing
en: Please ensure you have the volume recovery key before continuing.
es: Asegure que tenga la tecla de recuperación del volumen antes de continuar.

note: TRANSLATORS: the %1 is a URL to a wiki page
en: See %s for more details.
es: Consulte %s para más detalles.

note: TRANSLATORS: title text, shown as a warning
en: Full Disk Encryption Detected
es: Detectado Cifrado de Disco Completo

note: TRANSLATORS: unsupported build of the package
en: This package has not been validated, it may not work properly.
es: Este paquete no ha sido validado, quizá no funciona apropiadamente.

note: TRANSLATORS: a remote here is like a 'repo' or software source
en: Enable new remote?
es: ¿Habilitar remoto nuevo?

note: TRANSLATORS: should the remote still be enabled
en: Agree and enable the remote?
es: ¿Acuerda y habilita el remoto?
