fwupd - en to ca translation catalogue (805 entries)

en: Linux Vendor Firmware Service (stable firmware)
ca: Servei de microprogramari del proveïdor Linux (microprogramari estable)

note: TRANSLATORS: do not translate the variables marked using $
en: The LVFS is a free service that operates as an independent legal entity and has no connection with $OS_RELEASE:NAME$. Your distributor may not have verified any of the firmware updates for compatibility with your system or connected devices. All firmware is provided only by the original equipment manufacturer.
ca: El LVFS és un servei gratuït que funciona com una entitat legal independent i no té cap vincle amb la $OS_RELEASE:NAME$. És possible que el vostre distribuïdor no hagi verificat cap de les actualitzacions del microprogramari per a la compatibilitat amb el vostre sistema o els dispositius connectats. Tot el microprogramari només és proporcionat pel fabricant original dels equips.

en: Enabling this functionality is done at your own risk, which means you have to contact your original equipment manufacturer regarding any problems caused by these updates. Only problems with the update process itself should be filed at $OS_RELEASE:BUG_REPORT_URL$.
ca: Si habiliteu aquesta funcionalitat, ho fareu sota el vostre propi risc, el qual significa que haureu de posar-vos en contacte amb el fabricant original de l'equip quant a qualsevol problema causat per aquestes actualitzacions. A $OS_RELEASE:BUG_REPORT_URL$, només s'han de presentar els problemes amb el procés d'actualització.

en: Linux Vendor Firmware Service (testing firmware)
ca: Servei de microprogramari del proveïdor Linux (microprogramari en proves)

en: This remote contains firmware which is not embargoed, but is still being tested by the hardware vendor. You should ensure you have a way to manually downgrade the firmware if the firmware update fails.
ca: Aquest remot conté microprogramari que no està embargat, però encara l'ha de provar el proveïdor del maquinari. Haureu d'assegurar-vos que teniu una manera de desactualitzar manualment el microprogramari si l'actualització del microprogramari no funciona.

note: TRANSLATORS: description of a BIOS setting
en: Settings will apply after system reboots
ca: La configuració s'aplicarà després de reiniciar el sistema

note: TRANSLATORS: description of a BIOS setting
en: BIOS updates delivered via LVFS or Windows Update
ca: Actualitzacions del BIOS lliurades mitjançant LVFS o Windows Update

en: Enable
ca: Habilita

note: TRANSLATORS: if the remote is enabled TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Enabled
ca: Habilitat

en: Stop the fwupd service
ca: Atura el servei del «fwupd»

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to stop the firmware update service
ca: Es requereix autenticació per a aturar el servei d'actualització del microprogramari

en: Install signed system firmware
ca: Instal·la microprogramari signat per al sistema

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to update the firmware on this machine
ca: Es requereix autenticació per a actualitzar el microprogramari en aquesta màquina

en: Install unsigned system firmware
ca: Instal·la microprogramari sense signar per al sistema

en: Install old version of signed system firmware
ca: Instal·la la versió antiga del microprogramari signat per al sistema

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to downgrade the firmware on this machine
ca: Es requereix autenticació per a desactualitzar el microprogramari en aquesta màquina

en: Install old version of unsigned system firmware
ca: Instal·la la versió antiga del microprogramari sense signar per al sistema

en: Install signed device firmware
ca: Instal·la microprogramari signat per al dispositiu

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to update the firmware on a removable device
ca: Es requereix autenticació per a actualitzar el microprogramari en un dispositiu extraïble

en: Install unsigned device firmware
ca: Instal·la microprogramari sense signar per al dispositiu

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to downgrade the firmware on a removable device
ca: Es requereix autenticació per a desactualitzar el microprogramari en un dispositiu extraïble

en: Unlock the device to allow access
ca: Desbloqueja el dispositiu per a permetre l'accés

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to unlock a device
ca: Es requereix autenticació per a desbloquejar un dispositiu

en: Modify daemon configuration
ca: Modifica la configuració del dimoni

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to modify daemon configuration
ca: Es requereix autenticació per a modificar la configuració del dimoni

en: Reset daemon configuration
ca: Restableix la configuració del dimoni

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to reset daemon configuration to defaults
ca: És necessària l'autenticació per a restablir la configuració del dimoni als valors predeterminats

en: Activate the new firmware on the device
ca: Activa el microprogramari nou al dispositiu

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to switch to the new firmware version
ca: Es requereix autenticació per a canviar a la nova versió del microprogramari

en: Update the stored device verification information
ca: Actualitza la informació de verificació dels dispositius emmagatzemats

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to update the stored checksums for the device
ca: Es requereix autenticació per a actualitzar les sumes de verificació emmagatzemades pels dispositius

en: Modify a configured remote
ca: Modifica un remot configurat

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to modify a configured remote used for firmware updates
ca: Es necessita l'autenticació per a modificar un remot configurat emprat per a les actualitzacions del microprogramari

note: TRANSLATORS: firmware approved by the admin
en: Sets the list of approved firmware
ca: Estableix la llista de microprogramari aprovat

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to set the list of approved firmware
ca: Es requereix autenticació per a establir la llista de microprogramari aprovat

en: Sign data using the client certificate
ca: Signa les dades emprant el certificat del client

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to sign data using the client certificate
ca: Es requereix autenticació per a signar les dades emprant el certificat del client

en: Get BIOS settings
ca: Obtén les opcions de configuració del BIOS

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to read BIOS settings
ca: Cal autenticació per a llegir les opcions de configuració del BIOS

en: Set one or more BIOS settings
ca: Estableix una o més opcions de configuració del BIOS

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to modify BIOS settings
ca: Cal autenticació per a modificar les opcions de configuració del BIOS

en: Security hardening for HSI
ca: Reforç de la seguretat per a HSI

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to fix a host security issue
ca: Cal autenticació per a solucionar un problema de seguretat a l'amfitrió

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to undo the fix for a host security issue
ca: Cal autenticació per a desfer la solució d'un problema de seguretat a l'amfitrió

note: TRANSLATORS: command description
en: Load device emulation data
ca: Carrega les dades d'emulació del dispositiu

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to load hardware emulation data
ca: Es requereix autenticació per a carregar les dades d'emulació en el maquinari

note: TRANSLATORS: command description
en: Save device emulation data
ca: Desa les dades d'emulació del dispositiu

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to save hardware emulation data
ca: Es requereix autenticació per a desar les dades d'emulació del maquinari

en: Enable emulation data collection
ca: Activa la recollida de les dades d'emulació

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to enable emulation data collection
ca: Es requereix autenticació per a permetre la recollida de les dades d'emulació

note: TRANSLATORS: this is shown when updating the firmware after the reboot
en: Installing firmware update…
ca: S'està instal·lant l'actualització de microprogramari…

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
ca: Mostra informació de depuració addicional

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show the calculated version of the dbx
ca: Mostra la versió calculada de la dbx

note: TRANSLATORS: command line option
en: List entries in dbx
ca: Llista les entrades a la dbx

note: TRANSLATORS: command line option
en: Apply update files
ca: Aplica els fitxers d'actualització

note: TRANSLATORS: command line option
en: Specify the dbx database file
ca: Especifica el fitxer de base de dades dbx

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME
ca: NOM_FITXER

note: TRANSLATORS: command line option
en: Override the default ESP path
ca: Preferència sobre el camí ESP predeterminat

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: PATH
ca: CAMÍ

note: TRANSLATORS: command line option
en: Apply update even when not advised
ca: Aplica una actualització fins i tot quan no se us aconselli

note: TRANSLATORS: description of dbxtool
en: This tool allows an administrator to apply UEFI dbx updates.
ca: Aquesta eina permet a un administrador aplicar les actualitzacions des de la dbx UEFI.

note: TRANSLATORS: program name
en: UEFI dbx Utility
ca: Utilitat dbx UEFI

note: TRANSLATORS: the user didn't read the man page
en: Failed to parse arguments
ca: Ha fallat en analitzar els arguments

note: TRANSLATORS: could not read existing system data TRANSLATORS: could not read file
en: Failed to load local dbx
ca: Ha fallat en carregar una dbx local

note: TRANSLATORS: could not read existing system data
en: Failed to load system dbx
ca: Ha fallat en carregar una dbx del sistema

note: TRANSLATORS: the detected version number of the dbx
en: Version
ca: Versió

note: TRANSLATORS: we're poking around as a power user
en: This program may only work correctly as root
ca: Aquest programa només pot funcionar correctament com a «root»

note: TRANSLATORS: user did not include a filename parameter
en: Filename required
ca: El nom del fitxer és obligatori

note: TRANSLATORS: reading existing dbx from the system
en: Parsing system dbx…
ca: S'està analitzant la dbx del sistema…

note: TRANSLATORS: reading new dbx from the update
en: Parsing dbx update…
ca: S'està analitzant l'actualització de la dbx…

note: TRANSLATORS: could not parse file
en: Failed to parse local dbx
ca: Ha fallat en analitzar una dbx local

note: TRANSLATORS: same or newer update already applied
en: Cannot apply as dbx update has already been applied.
ca: No s'ha pogut aplicar perquè l'actualització de la dbx ja s'ha aplicat.

note: TRANSLATORS: ESP refers to the EFI System Partition
en: Validating ESP contents…
ca: S'està validant el contingut ESP…

note: TRANSLATORS: something with a blocked hash exists * in the users ESP -- which would be bad!
en: Failed to validate ESP contents
ca: Ha fallat en validar el contingut ESP

note: TRANSLATORS: actually sending the update to the hardware
en: Applying update…
ca: S'està aplicant l'actualització…

note: TRANSLATORS: dbx file failed to be applied as an update
en: Failed to apply update
ca: Ha fallat en aplicar l'actualització

note: TRANSLATORS: success
en: Done!
ca: Fet!

note: TRANSLATORS: user did not tell the tool what to do
en: No action specified!
ca: No s'ha especificat cap acció!

note: TRANSLATORS: daemon is inactive
en: Idle…
ca: Està ociós…

note: TRANSLATORS: decompressing the firmware file
en: Decompressing…
ca: S'està descomprimint…

note: TRANSLATORS: parsing the firmware information
en: Loading…
ca: S'està carregant…

note: TRANSLATORS: restarting the device to pick up new F/W
en: Restarting device…
ca: S'està reiniciant el dispositiu…

note: TRANSLATORS: reading from the flash chips
en: Reading…
ca: S'està llegint…

note: TRANSLATORS: writing to the flash chips
en: Writing…
ca: S'està escrivint…

note: TRANSLATORS: erasing contents of the flash chips
en: Erasing…
ca: S'està esborrant…

note: TRANSLATORS: verifying we wrote the firmware correctly
en: Verifying…
ca: S'està verificant…

note: TRANSLATORS: scheduling an update to be done on the next boot
en: Scheduling…
ca: Planificació…

note: TRANSLATORS: downloading from a remote server
en: Downloading…
ca: S'està descarregant…

note: TRANSLATORS: waiting for user to authenticate
en: Authenticating…
ca: S'està autenticant…

note: TRANSLATORS: waiting for device to do something
en: Waiting…
ca: S'està esperant…

note: TRANSLATORS: current daemon status is unknown TRANSLATORS: we don't know the license of the update TRANSLATORS: unknown release urgency TRANSLATORS: Suffix: the fallback HSI result
en: Unknown
ca: Desconegut

note: TRANSLATORS: time remaining for completing firmware flash
en: Less than one minute remaining
ca: Manca menys d'un minut

note: TRANSLATORS: more than a minute
en: %.0f minute remaining | %.0f minutes remaining
ca[0]: Manca %.0f minut
ca[1]: Manquen %.0f minuts

note: TRANSLATORS: this is a prefix on the console
en: WARNING
ca: AVÍS

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all domains
ca: Mostra informació de depuració per a tots els dominis

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Do not include timestamp prefix
ca: No incloure el prefix de la marca de temps

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Do not include log domain prefix
ca: No incloure el prefix de domini del registre

note: TRANSLATORS: this is for daemon development
en: Show daemon verbose information for a particular domain
ca: Mostra informació detallada del dimoni per a un domini concret

note: TRANSLATORS: for the --verbose arg
en: Debugging Options
ca: Opcions per a la depuració

note: TRANSLATORS: for the --verbose arg
en: Show debugging options
ca: Mostra les opcions per a la depuració

note: TRANSLATORS: this is shown in the MOTD
en: %u device is not the best known configuration. | %u devices are not the best known configuration.
ca[0]: %u dispositiu no és la millor configuració coneguda.
ca[1]: %u dispositius no són la millor configuració coneguda.

note: TRANSLATORS: this is shown in the MOTD -- %1 is the * command name, e.g. `fwupdmgr sync`
en: Run `%s` to complete this action.
ca: Executeu «%s» per a completar aquesta acció.

note: TRANSLATORS: this is shown in the MOTD
en: %u device has a firmware upgrade available. | %u devices have a firmware upgrade available.
ca[0]: %u dispositiu té una actualització de microprogramari disponible.
ca[1]: %u dispositius tenen una actualització de microprogramari disponible.

note: TRANSLATORS: this is shown in the MOTD -- %1 is the * command name, e.g. `fwupdmgr get-upgrades`
en: Run `%s` for more information.
ca: Executeu «%s» per a obtenir més informació.

note: TRANSLATORS: exit after we've started up, used for user profiling
en: Exit after a small delay
ca: Surt després d'un petit retard

note: TRANSLATORS: exit straight away, used for automatic profiling
en: Exit after the engine has loaded
ca: Surt una vegada s'hagi carregat el motor

note: TRANSLATORS: program name
en: Firmware Update Daemon
ca: Dimoni per a l'actualització de microprogramari

note: TRANSLATORS: program summary
en: Firmware Update D-Bus Service
ca: Servei de D-Bus per a l'actualització de microprogramari

note: TRANSLATORS: show the user a warning
en: Your distributor may not have verified any of the firmware updates for compatibility with your system or connected devices.
ca: És possible que el vostre distribuïdor no hagi verificat cap de les actualitzacions del microprogramari per a la compatibilitat amb el vostre sistema o els dispositius connectats.

note: TRANSLATORS: show the user a warning
en: Enabling this remote is done at your own risk.
ca: Si habiliteu aquest remot, ho fareu sota el vostre propi risc.

note: TRANSLATORS: Title: SPI refers to the flash chip in the computer
en: SPI write
ca: Escriu l'SPI

note: TRANSLATORS: Title: SPI refers to the flash chip in the computer
en: SPI lock
ca: Bloca l'SPI

note: TRANSLATORS: Title: SPI refers to the flash chip in the computer
en: SPI BIOS region
ca: Regió del BIOS per a l'SPI

note: TRANSLATORS: Title: SPI refers to the flash chip in the computer
en: SPI BIOS Descriptor
ca: Descriptor del BIOS per a l'SPI

note: TRANSLATORS: Title: DMA as in https://en.wikipedia.org/wiki/DMA_attack
en: Pre-boot DMA protection
ca: Protecció DMA durant la prearrencada

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel
en: Intel BootGuard
ca: BootGuard d'Intel

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * verified boot refers to the way the boot process is verified
en: Intel BootGuard verified boot
ca: Arrencada verificada per al BootGuard d'Intel

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * ACM means to verify the integrity of Initial Boot Block
en: Intel BootGuard ACM protected
ca: Protegit amb l'ACM per al BootGuard d'Intel

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * error policy is what to do on failure
en: Intel BootGuard error policy
ca: Política d'error del BootGuard d'Intel

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * OTP = one time programmable
en: Intel BootGuard OTP fuse
ca: Fusible OTP del BootGuard d'Intel

note: TRANSLATORS: Title: CET = Control-flow Enforcement Technology, * enabled means supported by the processor
en: CET Platform
ca: Plataforma CET

note: TRANSLATORS: Title: CET = Control-flow Enforcement Technology, * Utilized by OS means the distribution enabled it
en: CET OS Support
ca: Suport CET del SO

note: TRANSLATORS: Title: Memory contents are encrypted, e.g. Intel TME
en: Encrypted RAM
ca: RAM encriptada

note: TRANSLATORS: Title: lockdown is a security mode of the kernel
en: Linux kernel lockdown
ca: Bloqueig del nucli Linux

note: TRANSLATORS: Title: if it's tainted or not
en: Linux kernel
ca: Nucli Linux

note: TRANSLATORS: Title: swap space or swap partition
en: Linux swap
ca: Intercanvi de Linux

note: TRANSLATORS: Title: sleep state
en: Suspend-to-ram
ca: Suspensió a la RAM

note: TRANSLATORS: Title: a better sleep state
en: Suspend-to-idle
ca: Suspensió a inactiu

note: TRANSLATORS: Title: PK is the 'platform key' for the machine
en: UEFI platform key
ca: Clau de la plataforma UEFI

note: TRANSLATORS: Title: SB is a way of locking down UEFI
en: UEFI secure boot
ca: Arrancada segura de la UEFI

note: TRANSLATORS: Title: Bootservice is when only readable from early-boot
en: UEFI bootservice variables
ca: Variables del servei d'arrencada UEFI

note: TRANSLATORS: Title: PCRs (Platform Configuration Registers) shouldn't be empty
en: TPM empty PCRs
ca: Els PCR buits en el TPM

note: TRANSLATORS: Title: the PCR is rebuilt from the TPM event log
en: TPM PCR0 reconstruction
ca: Reconstrucció PCR0 del TPM

note: TRANSLATORS: Title: TPM = Trusted Platform Module
en: TPM v2.0
ca: TPM versió 2.0

note: TRANSLATORS: Title: %s is ME kind, e.g. CSME/TXT
en: %s manufacturing mode
ca: Mode de fabricació %s

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine
en: MEI manufacturing mode
ca: Mode de fabricació MEI

note: TRANSLATORS: Title: %s is ME kind, e.g. CSME/TXT
en: %s override
ca: Superposa %s

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine, and the * "override" is the physical PIN that can be driven to * logic high -- luckily it is probably not accessible to * end users on consumer boards
en: MEI override
ca: Superposa el MEI

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine, and key refer * to the private/public key used to secure loading of firmware
en: MEI key manifest
ca: Manifest de la clau MEI

note: TRANSLATORS: Title: %1 is ME kind, e.g. CSME/TXT, %2 is a version number
en: %s v%s
ca: %s versió %s

note: TRANSLATORS: Title: %s is ME kind, e.g. CSME/TXT
en: %s version
ca: Versió %s

en: MEI version
ca: Versió del MEI

note: TRANSLATORS: Title: if firmware updates are available
en: Firmware updates
ca: Actualitzacions de microprogramari

note: TRANSLATORS: Title: if we can verify the firmware checksums
en: Firmware attestation
ca: Certificació del microprogramari

note: TRANSLATORS: Title: if the fwupd plugins are all present and correct
en: fwupd plugins
ca: Connectors del «fwupd»

note: TRANSLATORS: Title: Allows debugging of parts using proprietary hardware
en: Platform debugging
ca: Depuració de la plataforma

note: TRANSLATORS: Title: if fwupd supports HSI on this chip
en: Supported CPU
ca: CPU admesa

note: TRANSLATORS: Title: if firmware enforces rollback protection
en: Processor rollback protection
ca: Protecció contra la reversió del processador

note: TRANSLATORS: Title: if hardware enforces control of SPI replays
en: SPI replay protection
ca: Protecció de repetició per a l'SPI

note: TRANSLATORS: Title: if hardware enforces control of SPI writes
en: SPI write protection
ca: Protecció d'escriptura per a l'SPI

note: TRANSLATORS: Title: if the part has been fused
en: Fused platform
ca: Plataforma fusionada

note: TRANSLATORS: Title: if we are emulating a different host
en: Emulated host
ca: Amfitrió emulat

note: TRANSLATORS: Title: if firmware enforces rollback protection
en: BIOS rollback protection
ca: Protecció contra la reversió del BIOS

note: TRANSLATORS: Title: GDS is where the CPU leaks information
en: Intel GDS mitigation
ca: Mitigació GDS d'Intel

note: TRANSLATORS: Title: Whether BIOS Firmware updates is enabled
en: BIOS firmware updates
ca: Actualitzacions de microprogramari del BIOS

note: TRANSLATORS: Title: Whether firmware is locked down
en: SMM locked down
ca: SMM tancat

note: TRANSLATORS: Title: is UEFI early-boot memory protection turned on
en: UEFI memory protection
ca: Protecció de la memòria UEFI

note: TRANSLATORS: Title: is UEFI db up-to-date
en: UEFI db
ca: Bd UEFI

note: TRANSLATORS: Title: firmware refers to the flash chip in the computer
en: Firmware Write Protection
ca: Protecció d'escriptura del microprogramari

note: TRANSLATORS: Title: firmware refers to the flash chip in the computer
en: Firmware Write Protection Lock
ca: Bloca la protecció d'escriptura del microprogramari

note: TRANSLATORS: Title: SPI refers to the flash chip in the computer
en: Firmware BIOS Region
ca: Regió de microprogramari del BIOS

note: TRANSLATORS: Title: firmware refers to the flash chip in the computer
en: Firmware BIOS Descriptor
ca: Descriptor del BIOS per al microprogramari

note: TRANSLATORS: Title: DMA as in https://en.wikipedia.org/wiki/DMA_attack
en: Pre-boot DMA Protection
ca: Protecció DMA durant la prearrencada

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * verified boot refers to the way the boot process is verified
en: Intel BootGuard Verified Boot
ca: Arrencada verificada per BootGuard d'Intel

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * ACM means to verify the integrity of Initial Boot Block
en: Intel BootGuard ACM Protected
ca: Protegit amb l'ACM per al BootGuard d'Intel

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * error policy is what to do on failure
en: Intel BootGuard Error Policy
ca: Política d'error del BootGuard d'Intel

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel
en: Intel BootGuard Fuse
ca: Fusible del BootGuard d'Intel

note: TRANSLATORS: Title: CET = Control-flow Enforcement Technology
en: Control-flow Enforcement Technology
ca: Tecnologia de compliment del flux de control

note: TRANSLATORS: Title: SMAP = Supervisor Mode Access Prevention
en: Supervisor Mode Access Prevention
ca: Prevenció d'accés al mode supervisor

note: TRANSLATORS: Title: * https://en.wikipedia.org/wiki/Input%E2%80%93output_memory_management_unit
en: IOMMU Protection
ca: Protecció IOMMU

note: TRANSLATORS: Title: lockdown is a security mode of the kernel
en: Linux Kernel Lockdown
ca: Bloqueig del nucli Linux

note: TRANSLATORS: Title: if it's tainted or not
en: Linux Kernel Verification
ca: Verificació del nucli Linux

note: TRANSLATORS: Title: swap space or swap partition
en: Linux Swap
ca: Intercanvi de Linux

note: TRANSLATORS: Title: sleep state
en: Suspend To RAM
ca: Suspèn a la RAM

note: TRANSLATORS: Title: a better sleep state
en: Suspend To Idle
ca: Suspèn a inactiu

note: TRANSLATORS: Title: PK is the 'platform key' for the machine
en: UEFI Platform Key
ca: Clau de la plataforma UEFI

note: TRANSLATORS: Title: SB is a way of locking down UEFI
en: UEFI Secure Boot
ca: Arrencada segura UEFI

note: TRANSLATORS: Title: Bootservice is when only readable from early-boot
en: UEFI Bootservice Variables
ca: Variables del servei d'arrencada UEFI

note: TRANSLATORS: Title: PCRs (Platform Configuration Registers) shouldn't be empty
en: TPM Platform Configuration
ca: Configuració de la plataforma TPM

note: TRANSLATORS: Title: the PCR is rebuilt from the TPM event log
en: TPM Reconstruction
ca: Reconstrucció TPM

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine
en: Intel Management Engine Manufacturing Mode
ca: Mode de fabricació del motor de gestió d'Intel

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine, and the "override" is enabled * with a jumper -- luckily it is probably not accessible to end users on consumer * boards
en: Intel Management Engine Override
ca: Superposa el motor de gestió d'Intel

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine, and key refers * to the private/public key used to secure loading of firmware
en: MEI Key Manifest
ca: Manifest de la clau MEI

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine
en: Intel Management Engine Version
ca: Versió del motor de gestió d'Intel

note: TRANSLATORS: Title: if firmware updates are available
en: Firmware Updates
ca: Actualitzacions de microprogramari

note: TRANSLATORS: Title: if we can verify the firmware checksums
en: Firmware Attestation
ca: Certificació del microprogramari

note: TRANSLATORS: Title: if the fwupd plugins are all present and correct
en: Firmware Updater Verification
ca: Verificació de l'actualitzador de microprogramari

note: TRANSLATORS: Title: Allows debugging of parts using proprietary hardware
en: Platform Debugging
ca: Depuració de la plataforma

note: TRANSLATORS: Title: if fwupd supports HSI on this chip
en: Processor Security Checks
ca: Comprovacions de seguretat del processador

note: TRANSLATORS: Title: if firmware enforces rollback protection
en: AMD Secure Processor Rollback Protection
ca: Protecció contra la reversió del processador segur d'AMD

note: TRANSLATORS: Title: if hardware enforces control of SPI replays
en: AMD Firmware Replay Protection
ca: Protecció de reinjecció de microprogramari d'AMD

note: TRANSLATORS: Title: if hardware enforces control of SPI writes
en: AMD Firmware Write Protection
ca: Protecció d'escriptura del microprogramari d'AMD

note: TRANSLATORS: Title: if the part has been fused
en: Fused Platform
ca: Plataforma fusionada

note: TRANSLATORS: Title: if firmware enforces rollback protection
en: BIOS Rollback Protection
ca: Protecció contra la reversió del BIOS

note: TRANSLATORS: Title: GDS is where the CPU leaks information
en: Intel GDS Mitigation
ca: Mitigació GDS d'Intel

note: TRANSLATORS: Title: Whether BIOS Firmware updates is enabled
en: BIOS Firmware Updates
ca: Actualitzacions de microprogramari del BIOS

note: TRANSLATORS: Title: Whether firmware is locked down
en: System Management Mode
ca: Mode de gestió del sistema

note: TRANSLATORS: Title: is UEFI early-boot memory protection turned on
en: UEFI Memory Protection
ca: Protecció de la memòria UEFI

note: TRANSLATORS: longer description
en: Firmware Write Protection protects device firmware memory from being tampered with.
ca: La protecció d'escriptura del microprogramari protegeix que la memòria de microprogramari del dispositiu sigui manipulada.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Firmware BIOS Region protects device firmware memory from being tampered with.
ca: La regió de microprogramari del BIOS protegeix que la memòria de microprogramari del dispositiu no es mantingui alterada.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Firmware BIOS Descriptor protects device firmware memory from being tampered with.
ca: El descriptor del BIOS per al microprogramari protegeix que la memòria de microprogramari del dispositiu es mantingui sense alterar.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Pre-boot DMA protection prevents devices from accessing system memory after being connected to the computer.
ca: La protecció de DMA en la prearrencada impedeix que els dispositius accedeixin a la memòria del sistema després de connectar-los amb l'ordinador.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Intel BootGuard prevents unauthorized device software from operating when the device is started.
ca: El BootGuard d'Intel impedeix que el programari de dispositiu sense autorització funcioni quan s'inicia el dispositiu.

en: Intel BootGuard Error Policy ensures the device does not continue to start if its device software has been tampered with.
ca: La política d'error del BootGuard d'Intel assegura que el dispositiu no continuarà l'inici si s'ha alterat el seu programari de dispositiu.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Control-Flow Enforcement Technology detects and prevents certain methods for running malicious software on the device.
ca: La tecnologia de compliment del flux de control detecta i impedeix certs mètodes per a executar programari maliciós en el dispositiu.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Supervisor Mode Access Prevention ensures critical parts of device memory are not accessed by less secure programs.
ca: La prevenció de l'accés al mode supervisor assegura que les parts crítiques de la memòria del dispositiu no són accedides per programes menys segurs.

en: Encrypted RAM makes it impossible for information that is stored in device memory to be read if the memory chip is removed and accessed.
ca: La RAM encriptada fa impossible que es pugui llegir la informació que s'emmagatzema a la memòria del dispositiu si es treu i s'accedeix al xip de memòria.

note: TRANSLATORS: longer description
en: IOMMU Protection prevents connected devices from accessing unauthorized parts of system memory.
ca: La protecció IOMMU impedeix que els dispositius connectats accedeixin a parts no autoritzades de la memòria del sistema.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Linux Kernel Lockdown mode prevents administrator (root) accounts from accessing and changing critical parts of system software.
ca: El mode de bloqueig del nucli Linux evita que els comptes d'administrador (root) accedir i canviar a parts crítiques del programari del sistema.

en: Linux Kernel Verification makes sure that critical system software has not been tampered with. Using device drivers which are not provided with the system can prevent this security feature from working correctly.
ca: La verificació del nucli de Linux s'assegura que el programari crític del sistema no ha estat alterat. L'ús de controladors de dispositiu que no es proporcionen amb el sistema pot evitar que aquesta característica de seguretat funcioni correctament.

en: Linux Kernel Swap temporarily saves information to disk as you work. If the information is not protected, it could be accessed by someone if they obtained the disk.
ca: L'intercanvi del nucli de Linux desa temporalment informació en el disc mentre treballeu. Si la informació no està protegida, algú podria accedir-hi si obté el disc.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Suspend to RAM allows the device to quickly go to sleep in order to save power. While the device has been suspended, its memory could be physically removed and its information accessed.
ca: Suspèn a la RAM permet que el dispositiu s'adormi ràpidament per a estalviar energia. Si bé el dispositiu ha estat suspès, es podria treure físicament la memòria i accedir a la informació.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Suspend to Idle allows the device to quickly go to sleep in order to save power. While the device has been suspended, its memory could be physically removed and its information accessed.
ca: Suspèn a inactiu permet que el dispositiu s'adormi ràpidament per a estalviar energia. Si bé el dispositiu ha estat suspès, es podria treure físicament la memòria i accedir a la informació.

note: TRANSLATORS: longer description
en: The UEFI Platform Key is used to determine if device software comes from a trusted source.
ca: La clau de la plataforma UEFI s'empra per a determinar si el programari del dispositiu prové d'una font de confiança.

note: TRANSLATORS: longer description
en: UEFI Secure Boot prevents malicious software from being loaded when the device starts.
ca: L'arrencada segura UEFI evita que es carregui programari maliciós quan s'inicia el dispositiu.

note: TRANSLATORS: longer description
en: UEFI boot service variables should not be readable from runtime mode.
ca: Les variables del servei d'arrencada UEFI no s'haurien de poder llegir des del mode en temps d'execució.

note: TRANSLATORS: longer description
en: The TPM (Trusted Platform Module) Platform Configuration is used to check whether the device start process has been modified.
ca: La configuració de la plataforma TPM (mòdul de plataforma de confiança) s'empra per a comprovar si s'ha modificat el procés d'inici del dispositiu.

note: TRANSLATORS: longer description
en: The TPM (Trusted Platform Module) Reconstruction is used to check whether the device start process has been modified.
ca: La reconstrucció del TPM (mòdul de plataforma de confiança) s'empra per a comprovar si s'ha modificat el procés d'inici del dispositiu.

note: TRANSLATORS: longer description
en: TPM (Trusted Platform Module) is a computer chip that detects when hardware components have been tampered with.
ca: El TPM (mòdul de plataforma de confiança) és un xip d'ordinador que detecta quan s'han manipulat els components de maquinari.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Manufacturing Mode is used when the device is manufactured and security features are not yet enabled.
ca: El mode de fabricació s'empra quan el dispositiu s'està fabricant i les característiques de seguretat encara no estan habilitades.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Intel Management Engine Override disables checks for device software tampering.
ca: El fet de superposar el motor de gestió d'Intel desactivarà les comprovacions per a la manipulació de programari del dispositiu.

note: TRANSLATORS: longer description
en: The Intel Management Engine Key Manifest must be valid so that the device firmware can be trusted by the CPU.
ca: El manifest de la clau del motor de gestió d'Intel ha de ser vàlid perquè la CPU pugui confiar en el microprogramari del dispositiu.

note: TRANSLATORS: longer description
en: The Intel Management Engine controls device components and needs to have a recent version to avoid security issues.
ca: El motor de gestió d'Intel controla els components del dispositiu i necessita tenir una versió recent per a evitar problemes de seguretat.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Device software updates are provided for this device.
ca: Es proporcionen actualitzacions de programari de dispositiu per a aquest dispositiu.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Firmware Attestation checks device software using a reference copy, to make sure that it has not been changed.
ca: La certificació del microprogramari comprova el programari del dispositiu mitjançant una còpia de referència, per a assegurar-se que no ha estat canviat.

en: Firmware Updater Verification checks that software used for updating has not been tampered with.
ca: La verificació de l'actualitzador de microprogramari comprova que el programari emprat per a l'actualització no ha estat alterat.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Platform Debugging allows device security features to be disabled. This should only be used by hardware manufacturers.
ca: La depuració de la plataforma permet que es desactivin les característiques de seguretat del dispositiu. Això només ho han d'emprar els fabricants de maquinari.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Each system should have tests to ensure firmware security.
ca: Cada sistema haurà de tenir proves per a assegurar la seguretat del microprogramari.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Rollback Protection prevents device software from being downgraded to an older version that has security problems.
ca: La protecció contra la reversió evita que el programari del dispositiu torni a una versió anterior que potser conté problemes de seguretat.

note: TRANSLATORS: longer description
en: CPU Microcode must be updated to mitigate against various information-disclosure security issues.
ca: El microcodi de la CPU s'ha d'actualitzar per a mitigar diversos problemes de seguretat de divulgació d'informació.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Enabling firmware updates for the BIOS allows fixing security issues.
ca: Habilitar actualitzacions de microprogramari per al BIOS permet solucionar problemes de seguretat.

note: TRANSLATORS: longer description
en: System management mode is used by the firmware to access resident BIOS code and data.
ca: El microprogramari empra el mode de gestió del sistema per a accedir al codi i a les dades residents al BIOS.

note: TRANSLATORS: longer description
en: The UEFI system can set up memory attributes at boot which prevent common exploits from running.
ca: El sistema UEFI pot configurar atributs de memòria a l'arrencada que impedeixen que s’executin els explotadors habituals.

note: TRANSLATORS: longer description
en: The UEFI db contains the list of valid certificates that can be used to authorize what EFI binaries are allowed to run.
ca: La base de dades UEFI conté la llista dels certificats vàlids que es poden usar per a autoritzar quins binaris EFI es poden executar.

note: TRANSLATORS: %s is a link to a website
en: See %s for more information.
ca: Per a més informació, vegeu %s.

note: TRANSLATORS: another fwupdtool instance is already running
en: Failed to lock
ca: Ha fallat en bloquejar

note: TRANSLATORS: this is when a device ctrl+c's a watch TRANSLATORS: this is from ctrl+c
en: Cancelled
ca: S'ha cancel·lat

note: TRANSLATORS: the user needs to do something, e.g. remove the device
en: Action Required:
ca: Acció requerida:

note: TRANSLATORS: device has been chosen by the daemon for the user
en: Selected device
ca: Dispositiu seleccionat

note: TRANSLATORS: this is to abort the interactive prompt
en: Cancel
ca: Cancel·la

note: TRANSLATORS: get interactive prompt
en: Choose device
ca: Tria un dispositiu

note: TRANSLATORS: message letting the user know no device upgrade available TRANSLATORS: message letting the user know no device * upgrade available
en: Devices with the latest available firmware version:
ca: Dispositius amb la versió més recent del microprogramari disponible:

en: No updates available for remaining devices
ca: No hi ha cap actualització disponible per als dispositius restants

note: TRANSLATORS: nothing attached that can be upgraded
en: No hardware detected with firmware update capability
ca: No s'ha detectat cap maquinari amb capacitat per a l'actualització del microprogramari

note: TRANSLATORS: %1 is a device name
en: Updating %s…
ca: S'està actualitzant %s…

note: TRANSLATORS: %1 is a device name
en: Installing on %s…
ca: S'està instal·lant a %s…

note: TRANSLATORS: %1 is a device name
en: Reading from %s…
ca: Llegint des de %s…

note: TRANSLATORS: success message -- a per-system setting value
en: Successfully modified configuration value
ca: S'ha modificat amb èxit el valor de la configuració

note: TRANSLATORS: success message -- a per-system setting value
en: Successfully reset configuration section
ca: S'ha restablert amb èxit la secció de configuració

note: TRANSLATORS: success message for a per-remote setting change
en: Successfully modified remote
ca: El remot ha estat modificat amb èxit

note: TRANSLATORS: success message
en: Successfully disabled remote
ca: El remot s'ha inhabilitat correctament

note: TRANSLATORS: success message
en: Successfully enabled remote
ca: El remot s'ha habilitat correctament

note: TRANSLATORS: comment explaining result of command
en: Successfully disabled test devices
ca: Els dispositius de prova s'han inhabilitat amb èxit

note: TRANSLATORS: comment explaining result of command
en: Successfully enabled test devices
ca: Els dispositius de prova s'han habilitat amb èxit

note: TRANSLATORS: shown when shutting down to switch to the new version
en: Activating firmware update
ca: Activació de l'actualització del microprogramari

note: TRANSLATORS: this is when a device is hotplugged
en: Device added:
ca: S'ha afegit el dispositiu:

note: TRANSLATORS: this is when a device is hotplugged
en: Device removed:
ca: S'ha eliminat el dispositiu:

note: TRANSLATORS: this is when a device has been updated
en: Device changed:
ca: S'ha canviat el dispositiu:

note: TRANSLATORS: this is when the daemon state changes
en: Changed
ca: S'ha canviat

note: TRANSLATORS: nothing found
en: No firmware IDs found
ca: No s'ha trobat cap ID de microprogramari

note: TRANSLATORS: nothing found
en: No firmware found
ca: No s'ha trobat cap microprogramari

note: TRANSLATORS: get interactive prompt
en: Choose firmware
ca: Tria un microprogramari

note: TRANSLATORS: decompressing images from a container firmware
en: Writing file:
ca: Fitxer d'escriptura:

note: TRANSLATORS: error message for a user who ran fwupdmgr * refresh recently -- %1 is '--force'
en: Metadata is up to date; use %s to refresh again.
ca: Les metadades estan actualitzades. Useu %s per a actualitzar de nou.

note: TRANSLATORS: error message for unsupported feature
en: Host Security ID (HSI) is not supported
ca: L'ID de seguretat de l'amfitrió (HSI) no està admès

note: TRANSLATORS: this is a string like 'HSI:2-U'
en: Host Security ID:
ca: ID de seguretat de l'amfitrió:

note: TRANSLATORS: Volume has been chosen by the user
en: Selected volume
ca: Volum seleccionat

note: TRANSLATORS: get interactive prompt
en: Choose volume
ca: Tria un volum

note: TRANSLATORS: get interactive prompt, where branch is the * supplier of the firmware, e.g. "non-free" or "free"
en: Choose branch
ca: Tria una branca

note: TRANSLATORS: Configured a BIOS setting to a value
en: Set BIOS setting '%s' using '%s'.
ca: Estableix la configuració «%s» del BIOS a «%s».

note: TRANSLATOR: This is the error message for * incorrect parameter
en: Invalid arguments, expected an AppStream ID
ca: Arguments no vàlids, s'esperava un ID d'AppStream

note: TRANSLATORS: we've fixed a security problem on the machine
en: Fixed successfully
ca: S'ha solucionat correctament

note: TRANSLATORS: we've fixed a security problem on the machine
en: Fix reverted successfully
ca: Solució revertida amb èxit

note: TRANSLATORS: error message
en: This system doesn't support firmware settings
ca: Aquest sistema no admet la configuració del microprogramari

note: TRANSLATORS: error message
en: Unable to find attribute
ca: No es pot trobar atribut

note: TRANSLATORS: error message
en: Invalid arguments, expected INDEX NAME TARGET [MOUNTPOINT]
ca: Arguments no vàlids, s'esperava un ÍNDEX NOM OBJECTIU [PUNT_DE_MUNTATGE]

note: TRANSLATORS: error message
en: Already exists, and no --force specified
ca: Ja existeix, i no --force specified

note: TRANSLATORS: error message
en: No volume matched %s
ca: No hi ha cap volum coincident %s

note: TRANSLATORS: error message
en: Invalid arguments, expected base-16 integer
ca: Arguments no vàlids, s'esperava un sencer de base-16

note: TRANSLATORS: error message
en: Invalid arguments, expected INDEX KEY [VALUE]
ca: Arguments no vàlids, s'esperava un ÍNDEX CLAU [VALOR]

note: TRANSLATORS: try to treat the legacy format as a hive
en: The EFI boot entry was not in hive format, falling back
ca: L'entrada d'arrencada EFI no estava en format rusc, es retrocedeix

note: TRANSLATORS: the boot entry was in a legacy format
en: The EFI boot entry is not in hive format, and shim may not be new enough to read it.
ca: L'entrada d'arrencada EFI no està en el format rusc i és possible que la correcció no sigui prou nova per a llegir-la.

note: TRANSLATORS: ask the user if it's okay to convert, * "it" being the data contained in the EFI boot entry
en: Do you want to convert it now?
ca: Voleu convertir-la ara?

note: TRANSLATORS: error message
en: Invalid arguments, expected GUID
ca: Arguments no vàlids, s'esperava un GUID

note: TRANSLATORS: error message
en: Invalid arguments, expected at least ARCHIVE FIRMWARE METAINFO
ca: Arguments no vàlids, com a mínim s'esperaven un ARXIU MICROPROGRAMARI METAINFO

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show client and daemon versions
ca: Mostra les versions del client i el dimoni

note: TRANSLATORS: command line option
en: Allow reinstalling existing firmware versions
ca: Permetre tornar a instal·lar les versions existents del microprogramari

note: TRANSLATORS: command line option
en: Allow downgrading firmware versions
ca: Permet tornar a la versió anterior del microprogramari

note: TRANSLATORS: command line option
en: Allow switching firmware branch
ca: Permet canviar de branca de microprogramari

note: TRANSLATORS: command line option
en: Force the action by relaxing some runtime checks
ca: Força l'acció relaxant algunes comprovacions del temps d'execució

note: TRANSLATORS: command line option
en: Ignore firmware checksum failures
ca: Ignora les falles de la suma de verificació del microprogramari

note: TRANSLATORS: command line option
en: Ignore firmware hardware mismatch failures
ca: Ignora les falles de discrepància del maquinari del microprogramari

note: TRANSLATORS: command line option
en: Ignore non-critical firmware requirements
ca: Ignora els requisits no crítics del microprogramari

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not check or prompt for reboot after update
ca: No verifiquis ni demanis reiniciar després d'actualitzar

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not search the firmware when parsing
ca: No cercar el microprogramari quan s'analitzi

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not perform device safety checks
ca: No realitzar les comprovacions de seguretat al dispositiu

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not prompt for devices
ca: No demanis pels dispositius

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show all results
ca: Mostra tots els resultats

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show devices that are not updatable
ca: Mostra els dispositius que no són actualitzables

note: TRANSLATORS: command line option
en: Manually enable specific plugins
ca: Habilita manualment connectors específics

note: TRANSLATORS: command line option
en: Run the plugin composite prepare routine when using install-blob
ca: Executa la rutina de preparació de la composició del connector en usar install-blob

note: TRANSLATORS: command line option
en: Run the plugin composite cleanup routine when using install-blob
ca: Executa la rutina de neteja de la composició del connector en usar install-blob

note: TRANSLATORS: command line option
en: Ignore SSL strict checks when downloading files
ca: Ignora les comprovacions estrictes de SSL quan es baixin els fitxers

note: TRANSLATORS: command line option
en: Filter with a set of device flags using a ~ prefix to exclude, e.g. 'internal,~needs-reboot'
ca: Filtra amb un conjunt d'etiquetes del dispositiu amb un prefix «~» per a excloure, p. ex., «internal,~needs-reboot»

note: TRANSLATORS: command line option
en: Filter with a set of release flags using a ~ prefix to exclude, e.g. 'trusted-release,~trusted-metadata'
ca: Filtreu amb un conjunt de marques de llançament utilitzant un prefix ~ per a excloure, p. ex. «trusted-release,~trusted-metadata»

note: TRANSLATORS: command line option
en: Answer yes to all questions
ca: Respon sí a totes les preguntes

note: TRANSLATORS: command line option
en: Output in JSON format (disables all interactive prompts)
ca: Sortida en el format JSON (desactiva totes les indicacions interactives)

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILE
ca: FITXER

note: TRANSLATORS: command description
en: Dump SMBIOS data from a file
ca: Aboca les dades del SMBIOS des d'un fitxer

note: TRANSLATORS: command description
en: Get all enabled plugins registered with the system
ca: Obtén tots els connectors habilitats registrats amb el sistema

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets details about a firmware file
ca: Obtén detalls sobre un fitxer de microprogramari

note: TRANSLATORS: command description
en: Show history of firmware updates
ca: Mostra l'historial de les actualitzacions de microprogramari

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [DEVICE-ID|GUID]
ca: [ID_DISPOSITIU|GUID]

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the list of updates for all specified devices, or all devices if unspecified
ca: Obtén la llista d'actualitzacions per a tots els dispositius especificats, o de tots els dispositius si no s'especifica

note: TRANSLATORS: command description
en: Get all devices that support firmware updates
ca: Obtén tots els dispositius que admeten actualitzacions de microprogramari

note: TRANSLATORS: command description
en: Get all device flags supported by fwupd
ca: Obtén totes les etiquetes admeses per «fwupd»

note: TRANSLATORS: command description
en: Watch for hardware changes
ca: Vigila els canvis al maquinari

note: TRANSLATORS: command description
en: Install a raw firmware blob on a device
ca: Instal·la un blob de microprogramari RAW en un dispositiu

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILE [DEVICE-ID|GUID]
ca: FITXER [ID_DISPOSITIU|GUID]

note: TRANSLATORS: command description
en: Install a specific firmware on a device, all possible devices will also be installed once the CAB matches
ca: Instal·la un microprogramari específic en un dispositiu, tots els dispositius possibles també s'instal·laran una vegada que coincideixi el CAB

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: DEVICE-ID|GUID
ca: ID_DISPOSITIU|GUID

note: TRANSLATORS: command description
en: Reinstall firmware on a device
ca: Torna a instal·lar el microprogramari a un dispositiu

note: TRANSLATORS: command description
en: Attach to firmware mode
ca: Adjunta al mode microprogramari

note: TRANSLATORS: command description
en: Get device report metadata
ca: Obtén les metadades de l'informe del dispositiu

note: TRANSLATORS: command description
en: Detach to bootloader mode
ca: Separa del mode carregador d'arrencada

note: TRANSLATORS: command description
en: Unbind current driver
ca: Desvincula el controlador actual

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: SUBSYSTEM DRIVER [DEVICE-ID|GUID]
ca: SUBSISTEMA CONTROLADOR [ID_DISPOSITIU|GUID]

note: TRANSLATORS: command description
en: Bind new kernel driver
ca: Vincula el controlador actual

note: TRANSLATORS: command description
en: Activate pending devices
ca: Activa els dispositius pendents

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [SMBIOS-FILE|HWIDS-FILE]
ca: [FITXER_SMBIOS|FITXER_HWIDS]

note: TRANSLATORS: command description
en: Return all the hardware IDs for the machine
ca: Retorna tots els identificadors del maquinari de la màquina

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: HWIDS-FILE
ca: FITXER-HWIDS

note: TRANSLATORS: command description
en: Save a file that allows generation of hardware IDs
ca: Desa un fitxer que permet la generació dels ID de maquinari

note: TRANSLATORS: command description
en: Monitor the daemon for events
ca: Monitora el dimoni per als esdeveniments

note: TRANSLATORS: command description
en: Updates all specified devices to latest firmware version, or all devices if unspecified
ca: Actualitza tots els dispositius especificats a la versió més recent del microprogramari o tots els dispositius sense especificar

[ctx: command-description]
note: TRANSLATORS: command description
en: Sign data using the client certificate
ca: Signa les dades emprant el certificat del client

note: TRANSLATORS: command description
en: Update the stored metadata with current contents
ca: Actualitza les metadades emmagatzemades amb el contingut actual

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME CERTIFICATE PRIVATE-KEY
ca: NOM_FITXER CERTIFICAT CLAU_PRIVADA

note: TRANSLATORS: command description
en: Sign a firmware with a new key
ca: Signa un microprogramari amb una clau nova

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME [DEVICE-ID|GUID]
ca: NOM_FITXER [ID_DISPOSITIU|GUID]

note: TRANSLATORS: command description
en: Read a firmware blob from a device
ca: Llegeix un blob de microprogramari des d'un dispositiu

note: TRANSLATORS: command description
en: Read a firmware from a device
ca: Llegeix un nicroprogramari des d'un dispositiu

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME OFFSET DATA [FIRMWARE-TYPE]
ca: NOM_FITXER DESPLAÇAMENT DADES [TIPUS_MICROPROGRAMARI]

note: TRANSLATORS: command description
en: Patch a firmware blob at a known offset
ca: Apedaça un blob de microprogramari amb un desplaçament conegut

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME-SRC FILENAME-DST [FIRMWARE-TYPE-SRC] [FIRMWARE-TYPE-DST]
ca: NOM_FITXER_ORIG NOM_FITXER_DEST [TIPUS_MICROPROGRAMARI_ORIG] [TIPUS_MICROPROGRAMARI_DEST]

note: TRANSLATORS: command description
en: Convert a firmware file
ca: Converteix un fitxer de microprogramari

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: BUILDER-XML FILENAME-DST
ca: CONSTRUCTOR_XML NOM_FITXER_DEST

note: TRANSLATORS: command description
en: Build a firmware file
ca: Compila un fitxer de microprogramari

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME [FIRMWARE-TYPE]
ca: NOM_FITXER [TIPUS_MICROPROGRAMARI]

note: TRANSLATORS: command description
en: Parse and show details about a firmware file
ca: Analitza i mostra els detalls sobre un fitxer de microprogramari

note: TRANSLATORS: command description
en: Export a firmware file structure to XML
ca: Exporta a XML una estructura de fitxers del microprogramari

note: TRANSLATORS: command description
en: Extract a firmware blob to images
ca: Extreu un blob de microprogramari en imatges

note: TRANSLATORS: command description
en: List the available firmware types
ca: Llista els tipus de microprogramari disponibles

note: TRANSLATORS: command description
en: List the available firmware GTypes
ca: Llista els GTipus de microprogramari disponibles

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the configured remotes
ca: Obtén els remots configurats

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [FILE FILE_SIG REMOTE-ID]
ca: [FITXER SIGNATURA_FITXER ID_REMOT]

note: TRANSLATORS: command description
en: Refresh metadata from remote server
ca: Refresca les metadades des del servidor remot

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [FWUPD-VERSION]
ca: [VERSIÓ-FWUPD]

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the host security attributes
ca: Obtén els atributs de seguretat de l'amfitrió

note: TRANSLATORS: command description
en: Adds devices to watch for future emulation
ca: Afegeix els dispositius que es vigilaran per a una emulació futura

note: TRANSLATORS: command description
en: Removes devices to watch for future emulation
ca: Elimina els dispositius que es vigilaran per a una emulació futura

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: EMULATION-FILE [ARCHIVE-FILE]
ca: FITXER-DEMULACIÓ [ARXIU-FITXER]

note: TRANSLATORS: command description
en: Mounts the ESP
ca: Munta l'ESP

note: TRANSLATORS: command description
en: Unmounts the ESP
ca: Desmunta l'ESP

note: TRANSLATORS: command description
en: Lists files on the ESP
ca: Llista els fitxers en l'ESP

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [DEVICE-ID|GUID] [BRANCH]
ca: [ID_DISPOSITIU|GUID] [BRANCA]

note: TRANSLATORS: command description
en: Switch the firmware branch on the device
ca: Canvia la branca del microprogramari al dispositiu

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the results from the last update
ca: Obtén els resultats de l'última actualització

note: TRANSLATORS: command description
en: Erase all firmware update history
ca: Esborra tot l'historial de les actualitzacions de microprogramari

note: TRANSLATORS: command description
en: Retrieve BIOS settings.  If no arguments are passed all settings are returned
ca: Es recuperen les opcions de configuració del BIOS. Si no es transmeten arguments, es retornarà tota la configuració

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: SETTING VALUE
ca: VALOR DE CONFIGURACIÓ

note: TRANSLATORS: command description
en: Set a BIOS setting
ca: Estableix una configuració del BIOS

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: ARCHIVE FIRMWARE METAINFO [FIRMWARE] [METAINFO] [JCATFILE]
ca: ARXIU MICROPROGRAMARI METAINFO [MICROPROGRAMARI] [METAINFO] [FITXER_JCAT]

note: TRANSLATORS: command description
en: Build a cabinet archive from a firmware blob and XML metadata
ca: Construeix un arxiu Cabinet a partir d’un blob de microprogramari i metadades en XML

note: TRANSLATORS: command description
en: List EFI variables with a specific GUID
ca: Llista les variables EFI amb un GUID específic

note: TRANSLATORS: command description
en: List EFI boot parameters
ca: Llista els paràmetres d'arrencada EFI

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: INDEX
ca: ÍNDEX

note: TRANSLATORS: command description
en: Set the EFI boot next
ca: A continuació, establiu l'arrencada EFI

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: INDEX1,INDEX2
ca: ÍNDEX1,ÍNDEX2

note: TRANSLATORS: command description
en: Set the EFI boot order
ca: Estableix l'ordre d'arrencada EFI

note: TRANSLATORS: command description
en: Delete an EFI boot entry
ca: Suprimeix una entrada d'arrencada EFI

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: INDEX NAME TARGET [MOUNTPOINT]
ca: ÍNDEX NOM OBJECTIU [PUNT_DE_MUNTATGE]

note: TRANSLATORS: command description
en: Create an EFI boot entry
ca: Crea una entrada d'arrencada EFI

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: INDEX KEY [VALUE]
ca: ÍNDEX CLAU [VALOR]

note: TRANSLATORS: command description
en: Set or remove an EFI boot hive entry
ca: Estableix o suprimeix una entrada de rusc d'arrencada EFI

note: TRANSLATORS: command description
en: List EFI boot files
ca: Llista els fitxers d'arrencada EFI

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [APPSTREAM_ID]
ca: [ID_APPSTREAM]

note: TRANSLATORS: command description
en: Fix a specific host security attribute
ca: Corregeix un atribut de seguretat específic de l'amfitrió

note: TRANSLATORS: command description
en: Undo the host security attribute fix
ca: Desfés la correcció de l'atribut de seguretat de l'amfitrió

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [DEVICE]
ca: [DISPOSITIU]

note: TRANSLATORS: command description
en: Run the post-reboot cleanup action
ca: Executa l'acció de neteja posterior al reinici

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [SECTION] KEY VALUE
ca: [SECCIÓ] CLAU VALOR

note: TRANSLATORS: sets something in the daemon configuration file
en: Modifies a daemon configuration value
ca: Modifica un valor de la configuració del dimoni

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: SECTION
ca: SECCIÓ

note: TRANSLATORS: sets something in the daemon configuration file
en: Resets a daemon configuration section
ca: Restableix una secció de configuració del dimoni

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: REMOTE-ID KEY VALUE
ca: ID_REMOT CLAU VALOR

note: TRANSLATORS: command description
en: Modifies a given remote
ca: Modifica un remot indicat

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: REMOTE-ID
ca: ID_REMOT

note: TRANSLATORS: command description
en: Enables a given remote
ca: Habilita un remot indicat

note: TRANSLATORS: command description
en: Disables a given remote
ca: Inhabilita un remot indicat

note: TRANSLATORS: command description
en: Enables virtual testing devices
ca: Habilita els dispositius virtuals de prova

note: TRANSLATORS: command description
en: Disables virtual testing devices
ca: Inhabilita els dispositius virtuals de prova

note: TRANSLATORS: command description
en: Get all known version formats
ca: Obtèn tots els formats de versió coneguts

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: VERSION1 VERSION2 [FORMAT]
ca: VERSIÓ_1 VERSIÓ_2 [FORMAT]

note: TRANSLATORS: command description
en: Compares two versions for equality
ca: Compara dues versions per a comprovar-ne la igualtat

note: TRANSLATORS: CLI description
en: This tool allows an administrator to use the fwupd plugins without being installed on the host system.
ca: Aquesta eina permet a un administrador usar els connectors de «fwupd» sense estar instal·lats en el sistema amfitrió.

note: TRANSLATORS: program name
en: Firmware Utility
ca: Utilitat per al microprogramari

note: TRANSLATORS: try to help
en: Ignoring SSL strict checks, to do this automatically in the future export DISABLE_SSL_STRICT in your environment
ca: S'ignoren les comprovacions estrictes de SSL, per a fer-ho automàticament en el futur, exporteu DISABLE_SSL_STRICT en el vostre entorn

note: TRANSLATORS: the user didn't read the man page, %1 is '--filter' TRANSLATORS: the user didn't read the man page, * %1 is '--filter-release'
en: Failed to parse flags for %s
ca: S'ha fallat en analitzar els indicadors de %s

note: TRANSLATORS: explain how to get help, %1 is * 'fwupdtool --help' TRANSLATORS: explain how to get help, * where $1 is something like 'fwupdmgr --help'
en: Use %s for help
ca: Useu %s per a obtenir ajuda

note: TRANSLATORS: %1 is a device name
en: Downgrading %s…
ca: S'està desactualitzant %s…

note: TRANSLATORS: a list of failed updates
en: Devices that were not updated correctly:
ca: Els dispositius que no s'han actualitzat correctament:

note: TRANSLATORS: a list of successful updates
en: Devices that have been updated successfully:
ca: Els dispositius que s'han actualitzat correctament:

note: TRANSLATORS: explain why we want to upload
en: Uploading firmware reports helps hardware vendors to quickly identify failing and successful updates on real devices.
ca: L'enviament dels informes de microprogramari ajudarà als proveïdors de maquinari a identificar amb rapidesa les actualitzacions fallides i satisfactòries sobre els dispositius reals.

note: TRANSLATORS: ask the user to upload
en: Review and upload report now?
ca: Voleu revisar i penjar ara l'informe?

note: TRANSLATORS: metadata is downloaded
en: Requires internet connection
ca: Requereix connexió a Internet

note: TRANSLATORS: offer to disable this nag
en: Do you want to disable this feature for future updates?
ca: Voleu inhabilitar aquesta característica per a futures actualitzacions?

note: TRANSLATORS: offer to stop asking the question
en: Do you want to upload reports automatically for future updates?
ca: Voleu pujar automàticament els informes per a futures actualitzacions?

note: TRANSLATORS: no rebooting needed
en: No reboot is necessary
ca: No cal reiniciar

note: TRANSLATORS: success message
en: Successfully installed firmware
ca: El microprogramari s'ha instal·lat correctament

note: TRANSLATORS: this is for the device tests
en: Did not find any devices with matching GUIDs
ca: No s'ha trobat cap dispositiu amb GUID coincident

note: TRANSLATORS: this is for the device tests
en: OK!
ca: Bé!

note: TRANSLATORS: the inhibit ID is a short string like dbus-123456
en: Inhibit ID is %s.
ca: L'ID d'inhibició és %s.

note: TRANSLATORS: we can auto-uninhibit after a timeout
en: Automatically uninhibiting in %ums…
ca: Desinhibició automàtica a %u ms…

note: TRANSLATORS: CTRL^C [holding control, and then pressing C] will exit the program
en: Use CTRL^C to cancel.
ca: Useu CTRL^C per a cancel·lar.

note: TRANSLATORS: this CLI tool is now preventing system updates
en: System Update Inhibited
ca: S'ha inhibit l'actualització del sistema

note: TRANSLATORS: the device is already connected
en: Device already exists
ca: El dispositiu ja existeix

note: TRANSLATORS: the device showed up in time
en: Successfully waited %.0fms for device
ca: S'han esperat amb èxit %.0f ms per al dispositiu

note: TRANSLATORS: device tests can be specific to a CPU type
en: %u test was skipped | %u tests were skipped
ca[0]: S'ha omès %u prova
ca[1]: S'han omès %u proves

note: show the user the entire data blob
en: Target
ca: Objectiu

en: Payload
ca: Part útil

en: Signature
ca: Signatura

en: Proceed with upload?
ca: Voleu continuar amb l'enviament?

note: TRANSLATORS: the server sent the user a small message
en: Update failure is a known issue, visit this URL for more information:
ca: Que falli en actualitzar és un problema conegut, visiteu aquest URL per a obtenir més informació:

note: TRANSLATORS: success message -- where the user has uploaded * success and/or failure reports to the remote server
en: Successfully uploaded %u report | Successfully uploaded %u reports
ca[0]: S'ha enviat %u informe correctament
ca[1]: S'han enviat %u informes correctament

note: TRANSLATORS: key for a offline report filename
en: Saved report
ca: Informe desat

note: TRANSLATORS: %1 is a device name, e.g. "ThinkPad Universal * ThunderBolt 4 Dock" and %2 is "fwupdmgr activate"
en: %s is pending activation; use %s to complete the update.
ca: %s està pendent d'activació; s'sa %s per a completar l'actualització.

note: TRANSLATORS: success message when user refreshes device checksums
en: Successfully updated device checksums
ca: S'han actualitzat correctament les sumes de verificació del dispositiu

note: TRANSLATORS: explain why no metadata available
en: No remotes are currently enabled so no metadata is available.
ca: Actualment, no hi ha cap remot habilitat, de manera que no hi ha metadades disponibles.

note: TRANSLATORS: explain why no metadata available
en: Metadata can be obtained from the Linux Vendor Firmware Service.
ca: Les metadades es poden obtenir des del servei de microprogramari del proveïdor Linux.

note: TRANSLATORS: Turn on the remote
en: Enable this remote?
ca: Voleu habilitar aquest remot?

en: Updating
ca: S'està actualitzant

note: TRANSLATORS: success message -- the user can do this by-hand too
en: Successfully refreshed metadata manually
ca: S'han refrescat manualment amb èxit les metadades

note: TRANSLATORS: no repositories to download from
en: No releases available
ca: No hi ha cap llançament disponible

note: TRANSLATORS: get interactive prompt
en: Choose release
ca: Tria un llançament

note: TRANSLATORS: success message when user verified device checksums
en: Successfully verified device checksums
ca: S'han verificat correctament les sumes de verificació del dispositiu

note: TRANSLATORS: the metadata is very out of date; %u is a number > 1
en: Firmware metadata has not been updated for %u day and may not be up to date. | Firmware metadata has not been updated for %u days and may not be up to date.
ca[0]: Les metadades del microprogramari no s'han actualitzat durant %u dia i podria ser que no estiguin actualitzades.
ca[1]: Les metadades del microprogramari no s'han actualitzat durant %u dies i podria ser que no estiguin actualitzades.

note: TRANSLATORS: ask if we can update metadata
en: Update now?
ca: Voleu actualitzar ara?

note: TRANSLATORS: this is an error string
en: No updatable devices
ca: Dispositius no actualitzables

note: TRANSLATORS: this is an error string
en: No updates available
ca: No hi ha cap actualització disponible

note: TRANSLATORS: no repositories to download from
en: No remotes available
ca: No hi ha cap remot disponible

note: TRANSLATORS: BKC is the industry name for the best known configuration and is a set * of firmware that works together
en: Your system is set up to the BKC of %s.
ca: El vostre sistema està establert a la BKC de %s.

note: TRANSLATORS: %1 is the current device version number, and %2 is the command name, e.g. `fwupdmgr sync`
en: This device will be reverted back to %s when the %s command is performed.
ca: Aquest dispositiu es revertirà a %s quan es realitzi l'ordre %s.

note: TRANSLATORS: the best known configuration is a set of software that we know works * well together. In the OEM and ODM industries it is often called a BKC
en: Deviate from the best known configuration?
ca: Cal desviar-se de la millor configuració coneguda?

note: TRANSLATORS: prompt to apply the update
en: Perform operation?
ca: Voleu efectuar l'operació?

note: TRANSLATORS: ask if we can update the metadata
en: Do you want to refresh this remote now?
ca: Voleu refrescar ara aquest remot?

note: TRANSLATORS: success message
en: Successfully enabled and refreshed remote
ca: S'ha habilitat i refrescat el remot amb èxit

note: TRANSLATORS: message letting the user know no device downgrade available * %1 is the device name
en: No downgrades for %s
ca: No hi ha cap desactualització per a %s

note: TRANSLATORS: shown when shutting down to switch to the new version
en: Activating firmware update for
ca: Activa l'actualització del microprogramari per a

note: TRANSLATORS: success message -- where activation is making the new * firmware take effect, usually after updating offline
en: Successfully activated all devices
ca: S'han activat correctament tots els dispositius

note: TRANSLATORS: approved firmware has been checked by * the domain administrator
en: There is no approved firmware.
ca: No hi ha cap microprogramari aprovat.

note: TRANSLATORS: approved firmware has been checked by * the domain administrator
en: Approved firmware: | Approved firmware:
ca[0]: Microprogramari aprovat:
ca[1]: Microprogramari aprovat:

note: TRANSLATORS: changes only take effect on restart
en: Restart the daemon to make the change effective?
ca: Voleu reiniciar el dimoni per a fer efectiu el canvi?

note: TRANSLATORS: success message -- a per-system setting value
en: Successfully reset configuration values
ca: S'han restablert correctament els valors de la configuració

note: TRANSLATORS: ask the user to share, %s is something * like: "Linux Vendor Firmware Service"
en: Upload these anonymous results to the %s to help other users?
ca: Voleu pujar aquests resultats anònims al %s per a ajudar als altres usuaris?

note: TRANSLATORS: success, so say thank you to the user
en: Host Security ID attributes uploaded successfully, thanks!
ca: Els atributs de l'ID de seguretat de l'amfitrió s'han pujat correctament, gràcies!

note: TRANSLATORS: can we JFDI?
en: Automatically upload every time?
ca: Voleu pujar-lo automàticament cada vegada?

note: TRANSLATORS: title prefix for the BIOS settings dialog
en: Configuration Change Suggested
ca: Canvi de configuració suggerit

note: TRANSLATORS: the %1 is a BIOS setting name. * %2 and %3 are the values, e.g. "True" or "Windows10"
en: This tool can change the BIOS setting '%s' from '%s' to '%s' automatically, but it will only be active after restarting the computer.
ca: Aquesta eina pot canviar la configuració «%s» del BIOS des de «%s» a «%s» de forma automàtica, però només estarà activa una vegada es reiniciï l'ordinador.

note: TRANSLATORS: the user has to manually recover; we can't do it
en: You should ensure you are comfortable restoring the setting from the system firmware setup, as this change may cause the system to not boot into Linux or cause other system instability.
ca: Heu d'assegurar-vos que esteu còmode restablint la configuració des de la configuració del microprogramari del sistema, ja que aquest canvi pot fer que el sistema no arrenqui a Linux o que causi alguna altra inestabilitat en el sistema.

note: TRANSLATORS: the %1 is a kernel command line key=value
en: This tool can change the kernel argument from '%s' to '%s', but it will only be active after restarting the computer.
ca: Aquesta eina pot canviar l'argument del nucli des de «%s» a «%s», però només estarà actiu després de reiniciar l'ordinador.

note: TRANSLATORS: the %1 is a kernel command line key=value
en: This tool can add a kernel argument of '%s', but it will only be active after restarting the computer.
ca: Aquesta eina pot afegir un argument del nucli de «%s», però només estarà actiu després de reiniciar l'ordinador.

note: TRANSLATORS: the user has to manually recover; we can't do it
en: You should ensure you are comfortable restoring the setting from a recovery or installation disk, as this change may cause the system to not boot into Linux or cause other system instability.
ca: Hauríeu d'assegurar-vos que us sentiu còmode restaurant la configuració des d'un disc de recuperació o instal·lació, ja que aquest canvi pot provocar que el sistema no arrenqui a Linux o provocar una altra inestabilitat del sistema.

note: TRANSLATORS: error message
en: Unable to connect to service
ca: No s'ha pogut connectar amb el servei

note: TRANSLATORS: error message
en: Unsupported daemon version %s, client version is %s
ca: Versió %s no admesa del dimoni, la versió del client és %s

note: TRANSLATORS: explain why we want to upload
en: Uploading a device list allows the %s team to know what hardware exists, and allows us to put pressure on vendors that do not upload firmware updates for their hardware.
ca: Carregar una llista de dispositius permet a l'equip de %s saber quin maquinari hi ha, i ens permet pressionar els proveïdors que no publiquen actualitzacions de microprogramari per al seu maquinari.

note: TRANSLATORS: ask the user to upload
en: Upload data now?
ca: Voleu publicar ara les dades?

note: TRANSLATORS: success, so say thank you to the user
en: Device list uploaded successfully, thanks!
ca: S'ha publicat amb èxit la llista de dispositius, gràcies!

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the download retries for transient errors
ca: Estableix els reintents de baixada per als errors transitoris

note: TRANSLATORS: command line option
en: Only install onto emulated devices
ca: Instal·la només en els dispositius emulats

note: TRANSLATORS: command line option
en: Sign the uploaded data with the client certificate
ca: Signa les dades enviades amb el certificat del client

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not check for unreported history
ca: No comprovar si hi ha un historial sense informar

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not check for old metadata
ca: No comprovar si hi ha metadades antigues

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not check if download remotes should be enabled
ca: No comprovar si la baixada des del remot ha d'estar habilitada

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not write to the history database
ca: No escriure a la base de dades de l'historial

note: TRANSLATORS: command line option
en: Only use peer-to-peer networking when downloading files
ca: Usa només la xarxa d'igual a igual per a baixar els fitxers

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not prompt to fix security issues
ca: No demanis resoldre problemes de seguretat

note: TRANSLATORS: command line option
en: Don't prompt for authentication (less details may be shown)
ca: No demanis autenticació (pot mostrar menys detalls)

note: TRANSLATORS: command description
en: Check if any devices are pending a reboot to complete update
ca: Comprova si hi ha dispositius pendents de reiniciar per a completar l'actualització

note: TRANSLATORS: command description
en: Share firmware history with the developers
ca: Comparteix l'historial de microprogramari amb els desenvolupadors

note: TRANSLATORS: command description
en: Export firmware history for manual upload
ca: Exporta l'historial del microprogramari per a la càrrega manual

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [DEVICE-ID|GUID] [VERSION]
ca: [ID_DISPOSITIU|GUID] [VERSIÓ]

note: TRANSLATORS: command description
en: Install a specific firmware file on all devices that match
ca: Instal·la un fitxer de microprogramari específic en tots els dispositius que coincideixin

note: TRANSLATORS: command description
en: Install a firmware file in cabinet format on this hardware
ca: Instal·la en aquest maquinari un fitxer de microprogramari en el format Cabinet

note: TRANSLATORS: command description
en: Checks cryptographic hash matches firmware
ca: Comprova que la suma criptogràfica es idèntica a la del microprogramari

note: TRANSLATORS: command description
en: Unlocks the device for firmware access
ca: Desbloqueja el dispositiu per a accedir al microprogramari

note: TRANSLATORS: command description
en: Clears the results from the last update
ca: Esborra els resultats de l'última actualització

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the releases for a device
ca: Obtén els alliberaments per a un dispositiu

note: TRANSLATORS: command description
en: Downgrades the firmware on a device
ca: Degrada el microprogramari d'un dispositiu

note: TRANSLATORS: command description
en: Update the stored cryptographic hash with current ROM contents
ca: Actualitza la suma criptogràfica emmagatzemada amb el contingut actual de la ROM

note: TRANSLATORS: command description
en: Activate devices
ca: Activa els dispositius

note: TRANSLATORS: firmware approved by the admin
en: Gets the list of approved firmware
ca: Obtén la llista del microprogramari aprovat

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME|CHECKSUM1[,CHECKSUM2][,CHECKSUM3]
ca: NOM_DE_FITXER|SUMA_DE_VERIFICACIÓ_1[,SUMA_DE_VERIFICACIÓ_2][,SUMA_DE_VERIFICACIÓ_3]

note: TRANSLATORS: command description
en: Reinstall current firmware on the device
ca: Torna a instal·lar el microprogramari actual al dispositiu

note: TRANSLATORS: command description
en: Sync firmware versions to the chosen configuration
ca: Sincronitza les versions del microprogramari amb la configuració triada

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: LOCATION
ca: UBICACIÓ

note: TRANSLATORS: command description
en: Download a file
ca: Descarrega un fitxer

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [FILENAME1] [FILENAME2]
ca: [NOM_FITXER_1] [NOM_FITXER_2]

note: TRANSLATORS: command description
en: Test a device using a JSON manifest
ca: Prova un dispositiu emprant un manifest JSON

note: TRANSLATORS: command description
en: Emulate a device using a JSON manifest
ca: Emula un dispositiu mitjançant un manifest en JSON

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [REASON] [TIMEOUT]
ca: [RAÓ] [TEMPS_D'ESPERA]

note: TRANSLATORS: command description
en: Inhibit the system to prevent upgrades
ca: Inhibeix el sistema per a evitar actualitzacions

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: INHIBIT-ID
ca: ID_INHIBEIX

note: TRANSLATORS: command description
en: Uninhibit the system to allow upgrades
ca: Desinhibeix el sistema per a permetre actualitzacions

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: GUID|DEVICE-ID
ca: GUID|ID_DISPOSITIU

note: TRANSLATORS: command description
en: Wait for a device to appear
ca: Espereu fins que aparegui un dispositiu

note: TRANSLATORS: command description
en: Asks the daemon to quit
ca: Demana al dimoni sortir

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [SETTING1] [SETTING2] [--no-authenticate]
ca: [CONFIG_1] [CONFIG_2] [--no-authenticate]

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: SETTING1 VALUE1 [SETTING2] [VALUE2]
ca: CONFIG_1 VALOR_1 [CONFIG_2] [VALOR_2]

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets one or more BIOS settings
ca: Estableix una o més opcions de configuració del BIOS

note: TRANSLATORS: command description
en: Upload the list of updatable devices to a remote server
ca: Publica la llista dels dispositius actualitzables a un servidor remot

note: TRANSLATORS: CLI description
en: This tool allows an administrator to query and control the fwupd daemon, allowing them to perform actions such as installing or downgrading firmware.
ca: Aquesta eina permet que un administrador consulti i controli el dimoni «fwupd», el qual li permetrà realitzar accions com instal·lar o degradar la versió de microprogramari.

note: TRANSLATORS: try to help
en: The system clock has not been set correctly and downloading files may fail.
ca: El rellotge del sistema no s'ha configurat correctament i pot fallar la descàrrega de fitxers.

note: TRANSLATORS: error message for Windows
en: Failed to connect to Windows service, please ensure it's running.
ca: Ha fallat en connectar amb el servei de Windows, assegureu-vos que s'està executant.

note: TRANSLATORS: could not contact the fwupd service over D-Bus
en: Failed to connect to daemon
ca: Ha fallat en connectar amb el dimoni

note: TRANSLATORS: the user is SOL for support...
en: The daemon has loaded 3rd party code and is no longer supported by the upstream developers!
ca: El dimoni ha carregat codi de tercers i ja no és admès pels desenvolupadors originals!

note: TRANSLATORS: a feature is something like "can show an image"
en: Failed to set front-end features
ca: Ha fallat en establir les característiques del frontal

note: TRANSLATORS: The BIOS setting can only be changed to fixed values
en: Enumeration
ca: Enumeració

note: TRANSLATORS: The BIOS setting only accepts integers in a fixed range
en: Integer
ca: Sencer

note: TRANSLATORS: The BIOS setting accepts strings
en: String
ca: Cadena

note: TRANSLATORS: type of BIOS setting
en: Setting type
ca: Tipus de configuració

note: TRANSLATORS: tell a user how to get information
en: Run without '%s' to see
ca: Per a veure executa sense «%s»

note: TRANSLATORS: current value of a BIOS setting
en: Current Value
ca: Valor actual

note: TRANSLATORS: description of BIOS setting TRANSLATORS: multiline description of device
en: Description
ca: Descripció

note: TRANSLATORS: item is TRUE
en: True
ca: Cert

note: TRANSLATORS: item is FALSE
en: False
ca: Fals

note: TRANSLATORS: BIOS setting is read only
en: Read Only
ca: Només lectura

note: TRANSLATORS: Lowest valid integer for BIOS setting
en: Minimum value
ca: Valor mínim

note: TRANSLATORS: Highest valid integer for BIOS setting
en: Maximum value
ca: Valor màxim

note: TRANSLATORS: Scalar increment for integer BIOS setting
en: Scalar Increment
ca: Augment escalar

note: TRANSLATORS: Shortest valid string for BIOS setting
en: Minimum length
ca: Longitud mínima

note: TRANSLATORS: Longest valid string for BIOS setting
en: Maximum length
ca: Longitud màxima

note: TRANSLATORS: Possible values for a bios setting
en: Possible Values
ca: Valors possibles

note: TRANSLATORS: error message
en: Invalid arguments
ca: Arguments no vàlids

note: TRANSLATORS: the vendor did not upload this
en: This firmware is provided by LVFS community members and is not provided (or supported) by the original hardware vendor.
ca: Aquest microprogramari és proporcionat pels membres de la comunitat LVFS i no és proporcionada (o admesa) pel proveïdor de maquinari original.

note: TRANSLATORS: if it breaks, you get to keep both pieces
en: Installing this update may also void any device warranty.
ca: La instal·lació d'aquesta actualització també pot anul·lar qualsevol garantia del dispositiu.

note: TRANSLATORS: naughty vendor
en: The vendor did not supply any release notes.
ca: El proveïdor no ha subministrat les notes de llançament.

note: TRANSLATORS: message letting the user know an downgrade is available * %1 is the device name and %2 and %3 are version strings
en: Downgrade %s from %s to %s?
ca: Voleu desactualitzar %s des de la %s a la %s?

note: TRANSLATORS: message letting the user know an upgrade is available * %1 is the device name and %2 and %3 are version strings
en: Upgrade %s from %s to %s?
ca: Voleu actualitzar %s des de la %s a la %s?

note: TRANSLATORS: message letting the user know an upgrade is available * %1 is the device name and %2 is a version string
en: Reinstall %s to %s?
ca: Voleu reinstal·lar %s a %s?

note: TRANSLATORS: warn the user before updating, %1 is a device name
en: %s and all connected devices may not be usable while updating.
ca: %s i tots els dispositius connectats poden no ser usables en actualitzar.

note: TRANSLATORS: warn the user before * updating, %1 is a device name
en: %s must remain connected for the duration of the update to avoid damage.
ca: %s haurà d'estar connectat durant tota l'actualització per a evitar danys.

note: TRANSLATORS: warn the user before updating, %1 is a machine * name
en: %s must remain plugged into a power source for the duration of the update to avoid damage.
ca: %s haurà de romandre connectat a una font d'alimentació durant tota l'actualització per a evitar danys.

note: TRANSLATORS: explain why
en: An update requires the system to shutdown to complete.
ca: Una actualització requereix que s'aturi el sistema per a finalitzar.

note: TRANSLATORS: shutdown to apply the update
en: Shutdown now?
ca: Voleu aturar-lo ara?

note: TRANSLATORS: explain why we want to reboot
en: An update requires a reboot to complete.
ca: Una actualització requereix un reinici per a completar-se.

note: TRANSLATORS: reboot to apply the update
en: Restart now?
ca: Voleu reiniciar ara?

note: TRANSLATORS: this is a command alias, e.g. 'get-devices'
en: Alias to %s
ca: Àlies per a «%s»

note: TRANSLATORS: error message
en: Command not found
ca: No s'ha trobat cap ordre

note: TRANSLATORS: this is the default branch name when unset
en: default
ca: predeterminat

note: TRANSLATORS: a specific part of hardware, * the first %s is the device name, e.g. 'Unifying Receiver`
en: %s Device Update
ca: Actualització del dispositiu %s

note: TRANSLATORS: a specific part of hardware, * the first %s is the device name, e.g. 'Secure Boot`
en: %s Configuration Update
ca: Actualització de la configuració %s

note: TRANSLATORS: the entire system, e.g. all internal devices, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s System Update
ca: Actualització del sistema %s

note: TRANSLATORS: the EC is typically the keyboard controller chip, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Embedded Controller Update
ca: Actualització del controlador incrustat %s

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine, the Intel AMT thing, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s ME Update
ca: Actualització ME de %s

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine (with Intel AMT), * where the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Corporate ME Update
ca: Actualització ME corporativa de %s

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine, where * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Consumer ME Update
ca: Actualització ME del consumidor %s

note: TRANSLATORS: the controller is a device that has other devices * plugged into it, for example ThunderBolt, FireWire or USB, * the first %s is the device name, e.g. 'Intel ThunderBolt`
en: %s Controller Update
ca: Actualització del controlador %s

note: TRANSLATORS: the Thunderbolt controller is a device that * has other high speed Thunderbolt devices plugged into it; * the first %s is the system name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Thunderbolt Controller Update
ca: Actualització del controlador Thunderbolt %s

note: TRANSLATORS: the CPU microcode is firmware loaded onto the CPU * at system boot-up
en: %s CPU Microcode Update
ca: Actualització del microcodi de la CPU %s

note: TRANSLATORS: battery refers to the system power source
en: %s Battery Update
ca: Actualització de la bateria %s

note: TRANSLATORS: camera can refer to the laptop internal * camera in the bezel or external USB webcam
en: %s Camera Update
ca: Actualització de la càmera %s

note: TRANSLATORS: TPM refers to a Trusted Platform Module
en: %s TPM Update
ca: Actualització del TPM %s

note: TRANSLATORS: TouchPad refers to a flat input device
en: %s Touchpad Update
ca: Actualització del ratolí tàctil %s

note: TRANSLATORS: Mouse refers to a handheld input device
en: %s Mouse Update
ca: Actualització del ratolí %s

note: TRANSLATORS: Keyboard refers to an input device for typing
en: %s Keyboard Update
ca: Actualització del teclat %s

note: TRANSLATORS: Storage Controller is typically a RAID or SAS adapter
en: %s Storage Controller Update
ca: Actualització del controlador d'emmagatzematge %s

note: TRANSLATORS: Network Interface refers to the physical * PCI card, not the logical wired connection
en: %s Network Interface Update
ca: Actualització del controlador de xarxa %s

note: TRANSLATORS: Video Display refers to the laptop internal display or * external monitor
en: %s Display Update
ca: Actualització de la pantalla %s

note: TRANSLATORS: BMC refers to baseboard management controller which * is the device that updates all the other firmware on the system
en: %s BMC Update
ca: Actualització del BMC %s

note: TRANSLATORS: Receiver refers to a radio device, e.g. a tiny Bluetooth * device that stays in the USB port so the wireless peripheral works
en: %s USB Receiver Update
ca: Actualització del receptor USB %s

note: TRANSLATORS: drive refers to a storage device, e.g. SATA disk
en: %s Drive Update
ca: Actualització del controlador %s

note: TRANSLATORS: flash refers to solid state storage, e.g. UFS or eMMC
en: %s Flash Drive Update
ca: Actualització de la unitat flaix %s

note: TRANSLATORS: SSD refers to a Solid State Drive, e.g. non-rotating * SATA or NVMe disk
en: %s SSD Update
ca: Actualització de l'SSD %s

note: TRANSLATORS: GPU refers to a Graphics Processing Unit, e.g. * the "video card"
en: %s GPU Update
ca: Actualització de la GPU %s

note: TRANSLATORS: Dock refers to the port replicator hardware laptops are * cradled in, or lowered onto
en: %s Dock Update
ca: Actualització del moll %s

note: TRANSLATORS: Dock refers to the port replicator device connected * by plugging in a USB cable -- which may or may not also provide power
en: %s USB Dock Update
ca: Actualització del moll USB %s

note: TRANSLATORS: a device that can read your fingerprint pattern
en: %s Fingerprint Reader Update
ca: Actualització del lector d'empremtes %s

note: TRANSLATORS: a large pressure-sensitive drawing area typically used * by artists and digital artists
en: %s Graphics Tablet Update
ca: Actualització de la tauleta gràfica %s

note: TRANSLATORS: an input device used by gamers, e.g. a joystick
en: %s Input Controller Update
ca: Actualització del controlador d'entrada %s

note: TRANSLATORS: two miniature speakers attached to your ears
en: %s Headphones Update
ca: Actualització dels auriculars amb micròfon %s

note: TRANSLATORS: headphones with an integrated microphone
en: %s Headset Update
ca: Actualització dels auriculars %s

note: TRANSLATORS: this is the fallback where we don't know if the release * is updating the system, the device, or a device class, or something else -- * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Update
ca: Actualització de %s

note: TRANSLATORS: duration in seconds
en: %u second | %u seconds
ca[0]: %u segon
ca[1]: %u segons

note: TRANSLATORS: duration in minutes
en: %u minute | %u minutes
ca[0]: %u minut
ca[1]: %u minuts

note: TRANSLATORS: duration in minutes
en: %u hour | %u hours
ca[0]: %u hora
ca[1]: %u hores

note: TRANSLATORS: duration in days!
en: %u day | %u days
ca[0]: %u dia
ca[1]: %u dies

note: TRANSLATORS: Device cannot be removed easily
en: Internal device
ca: Dispositiu intern

note: TRANSLATORS: Device is updatable in this or any other mode
en: Updatable
ca: Actualitzable

note: TRANSLATORS: Must be plugged into an outlet
en: System requires external power source
ca: El sistema requereix una font d'alimentació externa

note: TRANSLATORS: Is locked and can be unlocked
en: Device is locked
ca: El dispositiu està bloquejat

note: TRANSLATORS: Is found in current metadata
en: Supported on remote server
ca: Admès en el servidor remot

note: TRANSLATORS: Requires a bootloader mode to be manually enabled by the user
en: Requires a bootloader
ca: Requereix un carregador d'arrencada

note: TRANSLATORS: Requires a reboot to apply firmware or to reload hardware
en: Needs a reboot after installation
ca: Requereix un reinici després de la instal·lació

note: TRANSLATORS: Requires system shutdown to apply firmware
en: Needs shutdown after installation
ca: Requereix aturar després de la instal·lació

note: TRANSLATORS: Has been reported to a metadata server
en: Reported to remote server
ca: Informat al servidor remot

note: TRANSLATORS: User has been notified
en: User has been notified
ca: S'ha notificat a l'usuari

note: TRANSLATORS: Is currently in bootloader mode
en: Is in bootloader mode
ca: Està en el mode carregador d'arrencada

note: TRANSLATORS: the hardware is waiting to be replugged
en: Hardware is waiting to be replugged
ca: El maquinari està esperant a ser endollat

note: TRANSLATORS: Device update needs to be separately activated
en: Device update needs activation
ca: Cal activar l'actualització del dispositiu

note: TRANSLATORS: Device will not return after update completes
en: Device will not re-appear after update completes
ca: El dispositiu no tornarà a aparèixer un cop finalitzada l'actualització

note: TRANSLATORS: Device supports some form of checksum verification
en: Cryptographic hash verification is available
ca: Està disponible la verificació de la suma criptogràfica

note: TRANSLATORS: Device supports a safety mechanism for flashing
en: Device stages updates
ca: Etapes d'actualització del dispositiu

note: TRANSLATORS: Device supports a safety mechanism for flashing
en: Device can recover flash failures
ca: El dispositiu pot recuperar fallades de flaix

note: TRANSLATORS: Device remains usable during update
en: Device is usable for the duration of the update
ca: El dispositiu es podrà usar durant tota l'actualització

note: TRANSLATORS: a version check is required for all firmware
en: Device firmware is required to have a version check
ca: És obligatori el microprogramari del dispositiu per a comprovar la versió

note: TRANSLATORS: the device cannot update from A->C and has to go A->B->C
en: Device is required to install all provided releases
ca: El dispositiu és necessari per a instal·lar totes les versions subministrades

note: TRANSLATORS: there is more than one supplier of the firmware
en: Device supports switching to a different branch of firmware
ca: El dispositiu admet el canvi a una branca diferent de microprogramari

note: TRANSLATORS: save the old firmware to disk before installing the new one
en: Device will backup firmware before installing
ca: El dispositiu farà una còpia de seguretat del microprogramari abans d'instal·lar

note: TRANSLATORS: on some systems certain devices have to have matching versions, * e.g. the EFI driver for a given network card cannot be different
en: All devices of the same type will be updated at the same time
ca: Tots els dispositius del mateix tipus s'actualitzaran al mateix temps

note: TRANSLATORS: some devices can only be updated to a new semver and cannot * be downgraded or reinstalled with the existing version
en: Only version upgrades are allowed
ca: Només es permeten actualitzacions de la versió

note: TRANSLATORS: currently unreachable, perhaps because it is in a lower power state * or is out of wireless range
en: Device is unreachable
ca: El dispositiu és inabastable

note: TRANSLATORS: we might ask the user the recovery key when next booting Windows
en: Full disk encryption secrets may be invalidated when updating
ca: Els secrets d'encriptatge de tot el disc es poden invalidar en actualitzar

note: TRANSLATORS: the vendor is no longer supporting the device
en: End of life
ca: Final de la vida

note: TRANSLATORS: firmware is verified on-device the payload using strong crypto
en: Signed Payload
ca: Part útil signada

note: TRANSLATORS: firmware payload is unsigned and it is possible to modify it
en: Unsigned Payload
ca: Part útil sense signar

note: TRANSLATORS: this device is not actually real
en: Emulated
ca: Emulat

note: TRANSLATORS: we're saving all USB events for emulation
en: Tagged for emulation
ca: Etiquetat per a l'emulació

note: TRANSLATORS: stay on one firmware version unless the new version is explicitly * specified
en: Installing a specific release is explicitly required
ca: Es requereix explícitament la instal·lació d'una versió específica

note: TRANSLATORS: we can save all device enumeration events for emulation
en: Can tag for emulation
ca: Es pot etiquetar per a emular

note: TRANSLATORS: ask the user to do a simple task which should be translated
en: Message
ca: Missatge

note: TRANSLATORS: show the user a generic image that can be themed
en: Image
ca: Imatge

note: TRANSLATORS: ask the user a question, and it will not be translated
en: Message (custom)
ca: Missatge (personalitzat)

note: TRANSLATORS: show the user a random image from the internet
en: Image (custom)
ca: Imatge (personalitzada)

note: TRANSLATORS: the update state of the specific device
en: Pending
ca: Pendent

note: TRANSLATORS: the update state of the specific device
en: Success
ca: Amb èxit

note: TRANSLATORS: the update state of the specific device
en: Failed
ca: Ha fallat

note: TRANSLATORS: the update state of the specific device
en: Transient failure
ca: Fallada transitòria

note: TRANSLATORS: the update state of the specific device
en: Needs reboot
ca: Cal reiniciar

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low
ca: L'energia del sistema és massa baixa

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low (%u%%, requires %u%%)
ca: L'energia del sistema és massa baixa (%u%%, requereix un %u%%)

note: TRANSLATORS: for example, a Bluetooth mouse that is in powersave mode
en: Device is unreachable, or out of wireless range
ca: El dispositiu no és accessible o es troba fora de l'abast

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low
ca: L'energia de la bateria del dispositiu és massa baixa

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low (%u%%, requires %u%%)
ca: L'energia de la bateria és massa baixa (%u%%, requereix %u%%)

note: TRANSLATORS: usually this is when we're waiting for a reboot
en: Device is waiting for the update to be applied
ca: El dispositiu està esperant que s'apliqui l'actualització

note: TRANSLATORS: as in, wired mains power for a laptop
en: Device requires AC power to be connected
ca: El dispositiu requereix que es connecti l'alimentació

note: TRANSLATORS: lid means "laptop top cover"
en: Device cannot be updated while the lid is closed
ca: El dispositiu no es podrà actualitzar mentre la tapa estigui tancada

note: TRANSLATORS: emulated means we are pretending to be a different model
en: Device is emulated
ca: El dispositiu està emulat

note: TRANSLATORS: The device cannot be updated due to missing vendor's license.
en: Device requires a software license to update
ca: El dispositiu requereix una llicència de programari per a actualitzar

note: TRANSLATORS: an application is preventing system updates
en: All devices are prevented from update by system inhibit
ca: La inhibició del sistema impedeix que s'actualitzin tots els dispositius

note: TRANSLATORS: another application is updating the device already
en: An update is in progress
ca: Hi ha una actualització en curs

note: TRANSLATORS: device cannot be interrupted, for instance taking a phone call
en: Device is in use
ca: El dispositiu està en ús

note: TRANSLATORS: device does not have a display connected
en: Device requires a display to be plugged in
ca: El dispositiu requereix que hi hagi connectada una pantalla

note: TRANSLATORS: we have two ways of communicating with the device, so we hide one
en: Device is lower priority than an equivalent device
ca: El dispositiu té una prioritat més baixa que la d'un dispositiu equivalent

note: TRANSLATORS: Name of hardware
en: Unknown Device
ca: Dispositiu desconegut

note: TRANSLATORS: ID for hardware, typically a SHA1 sum
en: Device ID
ca: ID del dispositiu

note: TRANSLATORS: one line summary of device
en: Summary
ca: Resum

note: TRANSLATORS: version number of previous firmware
en: Previous version
ca: Versió anterior

note: TRANSLATORS: version number of current firmware
en: Current version
ca: Versió actual

note: TRANSLATORS: smallest version number installable on device
en: Minimum Version
ca: Versió mínima

note: TRANSLATORS: firmware version of bootloader
en: Bootloader Version
ca: Versió del carregador d'arrencada

note: TRANSLATORS: manufacturer of hardware
en: Vendor
ca: Venedor

note: TRANSLATORS: the stream of firmware, e.g. nonfree
en: Release Branch
ca: Branca de llançament

note: TRANSLATORS: length of time the update takes to apply
en: Install Duration
ca: Durada de la instal·lació

note: TRANSLATORS: serial number of hardware
en: Serial Number
ca: Número de sèrie

note: TRANSLATORS: hardware state, e.g. "pending"
en: Update State
ca: Estat en actualitzar

note: TRANSLATORS: first percentage is current value, 2nd percentage is the * lowest limit the firmware update is allowed for the update to happen
en: %u%% (threshold %u%%)
ca: %u%% (llindar %u%%)

note: TRANSLATORS: refers to the battery inside the peripheral device
en: Battery
ca: Bateria

note: TRANSLATORS: error message from last update attempt
en: Update Error
ca: Error en actualitzar

note: TRANSLATORS: reasons the device is not updatable
en: Problems
ca: Problemes

note: TRANSLATORS: the original time/date the device was modified
en: Last modified
ca: Última modificació

note: TRANSLATORS: global ID common to all similar hardware
en: GUID | GUIDs
ca[0]: El GUID
ca[1]: Els GUID

note: TRANSLATORS: description of device ability
en: Device Flags
ca: Etiquetes del dispositiu

note: TRANSLATORS: description of the device requests
en: Device Requests
ca: Sol·licituds del dispositiu

note: TRANSLATORS: issue fixed with the release, e.g. CVE
en: Issue | Issues
ca[0]: Problema
ca[1]: Problemes

note: TRANSLATORS: Plugin is active only if hardware is found
en: Enabled if hardware matches
ca: Activat si hi ha cap coincidència de maquinari

note: TRANSLATORS: Plugin is active and in use
en: Ready
ca: Llest

note: TRANSLATORS: Plugin is inactive and not used TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Disabled
ca: Inhabilitada

note: TRANSLATORS: not required for this system
en: Required hardware was not found
ca: No s'ha trobat el maquinari requerit

note: TRANSLATORS: system is not booted in UEFI mode
en: UEFI firmware can not be updated in legacy BIOS mode
ca: El microprogramari UEFI no es pot actualitzar en el mode BIOS heretat

note: TRANSLATORS: capsule updates are an optional BIOS feature
en: UEFI capsule updates not available or enabled in firmware setup
ca: Les actualitzacions de la càpsula UEFI no estan disponibles o habilitades a la configuració del microprogramari

note: TRANSLATORS: user needs to run a command, %1 is 'fwupdmgr unlock'
en: Firmware updates disabled; run '%s' to enable
ca: L'actualització del microprogramari està inhabilitada. Executeu «%s» per a habilitar-la

note: TRANSLATORS: user needs to run a command
en: Authentication details are required
ca: Es requereixen els detalls d'autenticació

note: TRANSLATORS: no peeking
en: Configuration is only readable by the system administrator
ca: La configuració només la pot llegir l'administrador del sistema

note: TRANSLATORS: the plugin was created from a .so object, and was not built-in
en: Loaded from an external module
ca: Carregat des d'un mòdul extern

note: TRANSLATORS: check various UEFI and ACPI tables are unchanged after the update
en: Will measure elements of system integrity around an update
ca: Mesurarà els elements d'integritat del sistema al voltant d'una actualització

note: TRANSLATORS: the user is using Gentoo/Arch and has screwed something up
en: Required efivarfs filesystem was not found
ca: No s'ha trobat el sistema de fitxers «efivarfs» requerit

note: TRANSLATORS: partition refers to something on disk, again, hey Arch users
en: UEFI ESP partition not detected or configured
ca: No s'ha detectat o configurat la partició ESP de la UEFI

note: TRANSLATORS: partition refers to something on disk, again, hey Arch users
en: UEFI ESP partition may not be set up correctly
ca: És possible que la partició ESP de la UEFI no estigui configurada correctament

note: TRANSLATORS: Failed to open plugin, hey Arch users
en: Plugin dependencies missing
ca: Manquen les dependències del connector

note: TRANSLATORS: The kernel does not support this plugin
en: Running kernel is too old
ca: El nucli executat és massa antic

note: TRANSLATORS: The plugin is only for testing
en: Plugin is only for testing
ca: El connector només és per a proves

note: TRANSLATORS: description of plugin state, e.g. disabled
en: Flags
ca: Etiquetes

note: TRANSLATORS: a non-free software license
en: Proprietary
ca: Propietari

note: TRANSLATORS: the release urgency
en: Low
ca: Baixa

note: TRANSLATORS: the release urgency
en: Medium
ca: Mitjana

note: TRANSLATORS: the release urgency
en: High
ca: Alta

note: TRANSLATORS: the release urgency
en: Critical
ca: Crítica

note: TRANSLATORS: We verified the payload against the server
en: Trusted payload
ca: Part útil de confiança

note: TRANSLATORS: We verified the metadata against the server
en: Trusted metadata
ca: Metadades de confiança

note: TRANSLATORS: version is newer
en: Is upgrade
ca: Està actualitzada

note: TRANSLATORS: version is older
en: Is downgrade
ca: Està desactualitzada

note: TRANSLATORS: version cannot be installed due to policy
en: Blocked version
ca: Versió bloquejada

note: TRANSLATORS: version cannot be installed due to policy
en: Not approved
ca: No aprovada

note: TRANSLATORS: is not the main firmware stream
en: Alternate branch
ca: Branca alternativa

note: TRANSLATORS: is not supported by the vendor
en: Community supported
ca: Sostinguda per la comunitat

note: TRANSLATORS: someone we trust has tested this
en: Tested by trusted vendor
ca: Provat per un venedor de confiança

note: TRANSLATORS: the %s is a vendor name, e.g. Lenovo
en: Tested by %s
ca: Provada per %s

note: TRANSLATORS: when the release was tested
en: Tested
ca: Provada

note: TRANSLATORS: the OS the release was tested on
en: Distribution
ca: Distribució

note: TRANSLATORS: the firmware old version
en: Old version
ca: Versió antiga

note: TRANSLATORS: the fwupd version the release was tested on
en: Version[fwupd]
ca: Versió[fwupd]

note: TRANSLATORS: version number of new firmware
en: New version
ca: Versió nova

note: TRANSLATORS: the server the file is coming from TRANSLATORS: remote identifier, e.g. lvfs-testing
en: Remote ID
ca: ID remot

note: TRANSLATORS: the exact component on the server
en: Release ID
ca: ID de llançament

note: TRANSLATORS: the stream of firmware, e.g. nonfree
en: Branch
ca: Branca

note: TRANSLATORS: e.g. GPLv2+, Proprietary etc
en: License
ca: Llicència

note: TRANSLATORS: file size of the download
en: Size
ca: Mida

note: TRANSLATORS: when the update was built
en: Created
ca: Creat

note: TRANSLATORS: how important the release is
en: Urgency
ca: Urgència

note: TRANSLATORS: more details about the update link
en: Details
ca: Detalls

note: TRANSLATORS: source (as in code) link
en: Source
ca: Origen

note: TRANSLATORS: length of time the update takes to apply
en: Duration
ca: Durada

note: TRANSLATORS: helpful messages for the update
en: Update Message
ca: Missatge de l'actualització

note: TRANSLATORS: helpful image for the update
en: Update Image
ca: Imatge d'actualització

note: TRANSLATORS: release attributes
en: Release Flags
ca: Etiquetes de llançament

note: TRANSLATORS: release tag set for release, e.g. lenovo-2021q3
en: Tag | Tags
ca[0]: Etiqueta
ca[1]: Etiquetes

note: TRANSLATORS: hash to that exact firmware archive TRANSLATORS: remote checksum
en: Checksum
ca: Suma de verificació

note: TRANSLATORS: remote type, e.g. remote or local
en: Type
ca: Tipus

note: TRANSLATORS: if we can get metadata from peer-to-peer clients
en: P2P Metadata
ca: Metadades des de P2P

note: TRANSLATORS: if we can get metadata from peer-to-peer clients
en: P2P Firmware
ca: Microprogramari des de P2P

note: TRANSLATORS: the age of the metadata
en: Age
ca: Antiguitat

note: TRANSLATORS: how often we should refresh the metadata
en: Refresh Interval
ca: Interval de refresc

note: TRANSLATORS: the numeric priority
en: Priority
ca: Prioritat

note: TRANSLATORS: remote filename base
en: Username
ca: Nom d'usuari

note: TRANSLATORS: remote filename base
en: Password
ca: Contrasenya

note: TRANSLATORS: filename of the local file
en: Filename
ca: Nom del fitxer

note: TRANSLATORS: filename of the local file
en: Filename Signature
ca: Signatura del nom del fitxer

note: TRANSLATORS: full path of the remote.conf file
en: Filename Source
ca: Nom del fitxer d'origen

note: TRANSLATORS: remote URI
en: Metadata URI
ca: URI de les metadades

note: TRANSLATORS: remote URI
en: Metadata Signature
ca: Signatura de les metadades

note: TRANSLATORS: remote URI
en: Firmware Base URI
ca: URI base del microprogramari

note: TRANSLATORS: URI to send success/failure reports
en: Report URI
ca: URI de l'informe

note: TRANSLATORS: Boolean value to automatically send reports
en: Automatic Reporting
ca: Informa automàticament

note: TRANSLATORS: warning message shown after update has been scheduled
en: The update will continue when the device USB cable has been unplugged and then re-inserted.
ca: L'actualització continuarà quan el cable USB del dispositiu s'hagi desconnectat i es torni a inserir.

note: TRANSLATORS: warning message shown after update has been scheduled
en: The update will continue when the device USB cable has been unplugged.
ca: L'actualització continuarà quan s'hagi desconnectat el cable USB del dispositiu.

note: TRANSLATORS: warning message shown after update has been scheduled
en: The update will continue when the device USB cable has been re-inserted.
ca: L'actualització continuarà quan s'hagi tornat a endollar el cable USB del dispositiu.

note: TRANSLATORS: warning message
en: Press unlock on the device to continue the update process.
ca: Premeu desbloqueig en el dispositiu per a continuar amb el procés d'actualització.

note: TRANSLATORS: warning message shown after update has been scheduled
en: Do not turn off your computer or remove the AC adaptor while the update is in progress.
ca: No apagueu l'ordinador ni desendolleu l'adaptador de CA mentre estigui en curs l'actualització.

note: TRANSLATORS: message shown after device has been marked for emulation
en: Unplug and replug the device to continue the update process.
ca: Desendolleu i torneu a endollar el dispositiu per a continuar amb el procés d'actualització.

note: TRANSLATORS: warning message
en: The update will continue when the device power cable has been removed and re-inserted.
ca: L'actualització continuarà quan s'hagi retirat i tornat a inserir el cable d'alimentació del dispositiu.

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Valid
ca: Vàlid

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Invalid
ca: No vàlid

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Locked
ca: Blocada

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Unlocked
ca: Desblocada

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Encrypted
ca: Encriptada

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Unencrypted
ca: No està encriptada

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Tainted
ca: Contaminada

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Untainted
ca: Sense contaminar

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Found
ca: S'ha trobat

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Not found
ca: No s'ha trobat

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Supported
ca: Admesa

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Not supported
ca: No admesa

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: OK
ca: D'acord

note: TRANSLATORS: this is shown as a suffix for obsoleted tests
en: (obsoleted)
ca: (obsolet)

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: IOMMU device protection enabled
ca: Està habilitada la protecció IOMMU de dispositius

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: IOMMU device protection disabled
ca: Està inhabilitada la protecció IOMMU de dispositius

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Kernel is no longer tainted
ca: El nucli ja no està contaminat

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Kernel is tainted
ca: El nucli està contaminat

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Kernel lockdown disabled
ca: Està inhabilitat el bloqueig de parts del nucli

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Kernel lockdown enabled
ca: Està habilitat el bloqueig de parts del nucli

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Pre-boot DMA protection is disabled
ca: La protecció DMA durant la prearrencada està desactivada

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Pre-boot DMA protection is enabled
ca: La protecció DMA durant la prearrencada està activada

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Secure Boot disabled
ca: Està inhabilitada l'arrencada segura

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Secure Boot enabled
ca: Està habilitada l'arrencada segura

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: All TPM PCRs are valid
ca: Tots els PCR en el TPM són vàlids

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: A TPM PCR is now an invalid value
ca: Un PCR en el TPM ara té un valor no vàlid

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: All TPM PCRs are now valid
ca: Tots els PCR en el TPM ara són vàlids

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: TPM PCR0 reconstruction is invalid
ca: La reconstrucció PCR0 del TPM no és vàlida

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: TPM PCR0 reconstruction is now valid
ca: La reconstrucció PCR0 del TPM ara és vàlida

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: UEFI memory protection enabled but not locked
ca: La protecció de la memòria UEFI està activada però no bloquejada

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: UEFI memory protection enabled and locked
ca: La protecció de la memòria UEFI està activada i bloquejada

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: UEFI memory protection is now locked
ca: La protecció de la memòria UEFI ara està bloquejada

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: UEFI memory protection is now unlocked
ca: La protecció de la memòria UEFI ara està desbloquejada

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: The UEFI certificate store is now up to date
ca: El magatzem de certificats UEFI ja està actualitzat

note: TRANSLATORS: %1 refers to some kind of security test, e.g. "SPI BIOS region". %2 refers to a result value, e.g. "Invalid"
en: %s disappeared: %s
ca: %s ha desaparegut: %s

note: TRANSLATORS: %1 refers to some kind of security test, e.g. "Encrypted RAM". %2 refers to a result value, e.g. "Invalid"
en: %s appeared: %s
ca: %s ha aparegut: %s

note: TRANSLATORS: %1 refers to some kind of security test, e.g. "UEFI platform key". * %2 and %3 refer to results value, e.g. "Valid" and "Invalid"
en: %s changed: %s → %s
ca: %s ha canviat: %s → %s

note: TRANSLATORS: title for host security events
en: Host Security Events
ca: Esdeveniments de seguretat a l'amfitrió

note: TRANSLATORS: now list devices with unfixed high-priority issues
en: There are devices with issues:
ca: Hi ha dispositius amb problemes:

note: TRANSLATORS:  this is the HSI suffix
en: Runtime Suffix
ca: Sufix d'execució

note: TRANSLATORS: this is instructions on how to improve the HSI security level
en: This system has a low HSI security level.
ca: Aquest sistema té un nivell baix de seguretat HSI.

note: TRANSLATORS: this is instructions on how to improve the HSI suffix
en: This system has HSI runtime issues.
ca: Aquest sistema té problemes d'execució HSI.

note: TRANSLATORS: this is more background on a security measurement problem
en: The TPM PCR0 differs from reconstruction.
ca: El PCR0 del TPM difereix de la reconstrucció.

note: TRANSLATORS: %1 is the firmware vendor, %2 is the device vendor name
en: The firmware from %s is not supplied by %s, the hardware vendor.
ca: El microprogramari des de %s no és proporcionat per %s, el proveïdor de maquinari.

note: TRANSLATORS: %1 is the device vendor name
en: Your hardware may be damaged using this firmware, and installing this release may void any warranty with %s.
ca: El vostre maquinari pot malmetre's amb aquest microprogramari, i la instal·lació d'aquesta versió pot anul·lar qualsevol garantia amb %s.

note: TRANSLATORS: show and ask user to confirm -- * %1 is the old branch name, %2 is the new branch name
en: Switch branch from %s to %s?
ca: Voleu canviar la branca des de %s a %s?

note: TRANSLATORS: should the branch be changed
en: Do you understand the consequences of changing the firmware branch?
ca: Enteneu les conseqüències de canviar la branca del microprogramari?

note: TRANSLATORS: the platform secret is stored in the PCRx registers on the TPM
en: Some of the platform secrets may be invalidated when updating this firmware.
ca: Alguns dels secrets de la plataforma es poden invalidar en actualitzar aquest microprogramari.

note: TRANSLATORS: 'recovery key' here refers to a code, rather than a physical metal thing
en: Please ensure you have the volume recovery key before continuing.
ca: Abans de continuar, assegureu-vos que teniu la clau de recuperació del volum.

note: TRANSLATORS: the %1 is a URL to a wiki page
en: See %s for more details.
ca: Per a més detalls, vegeu %s.

note: TRANSLATORS: title text, shown as a warning
en: Full Disk Encryption Detected
ca: S'ha detectat un encriptatge de tot el disc

note: TRANSLATORS: unsupported build of the package
en: This package has not been validated, it may not work properly.
ca: Aquest paquet no ha estat validat, i per això podria no funcionar adequadament.

note: TRANSLATORS: a remote here is like a 'repo' or software source
en: Enable new remote?
ca: Voleu habilitar el remot nou?

note: TRANSLATORS: should the remote still be enabled
en: Agree and enable the remote?
ca: Voleu acceptar i habilitar el remot?
