fwupd - en to ro translation catalogue (844 entries)

en: Linux Vendor Firmware Service (stable firmware)
ro: Serviciul de furnizare a firmware-ului Linux de la producător „LVFS” (firmware stabil)

note: TRANSLATORS: do not translate the variables marked using $
en: The LVFS is a free service that operates as an independent legal entity and has no connection with $OS_RELEASE:NAME$. Your distributor may not have verified any of the firmware updates for compatibility with your system or connected devices. All firmware is provided only by the original equipment manufacturer.
ro: LVFS este un serviciu gratuit care funcționează ca o entitate juridică independentă și nu are nicio legătură cu $OS_RELEASE:NAME$. Este posibil ca distribuitorul dvs. să nu fi verificat compatibilitatea vreuneia dintre actualizările firmware cu sistemul dvs. sau cu dispozitivele conectate. Toate firmware-urile sunt furnizate numai de către producătorul echipamentului original.

en: Enabling this functionality is done at your own risk, which means you have to contact your original equipment manufacturer regarding any problems caused by these updates. Only problems with the update process itself should be filed at $OS_RELEASE:BUG_REPORT_URL$.
ro: Activarea acestei funcționalități este făcută pe propriul dvs. risc, ceea ce înseamnă că trebuie să contactați producătorul echipamentului original cu privire la orice probleme cauzate de aceste actualizări. Numai problemele legate de procesul de actualizare în sine ar trebui să fie depuse la $OS_RELEASE:BUG_REPORT_URL$.

en: Linux Vendor Firmware Service (testing firmware)
ro: Serviciul de furnizare a firmware-ului Linux de la producător „LVFS” (firmware aflat în testare)

en: This remote contains firmware which is not embargoed, but is still being tested by the hardware vendor. You should ensure you have a way to manually downgrade the firmware if the firmware update fails.
ro: Acest depozit conține firmware care nu este sub interdicție, dar este încă în curs de testare de către fabricantul de hardware. Trebuie să vă asigurați că aveți o modalitate de a actualiza manual firmware-ul dacă actualizarea firmware-ului eșuează.

note: TRANSLATORS: description of a BIOS setting
en: Settings will apply after system reboots
ro: Configurările făcute se vor aplica după repornirea sistemului

note: TRANSLATORS: description of a BIOS setting
en: BIOS updates delivered via LVFS or Windows Update
ro: Actualizări BIOS livrate prin LVFS sau Windows Update

en: Enable
ro: Activare

note: TRANSLATORS: if the remote is enabled TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Enabled
ro: Activat

en: Stop the fwupd service
ro: Oprește serviciul fwupd

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to stop the firmware update service
ro: Autentificarea este necesară pentru a opri serviciul de actualizare a firmware-ului

en: Install signed system firmware
ro: Instalează firmware de sistem semnat

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to update the firmware on this machine
ro: Autentificarea este necesară pentru a actualiza firmware-ul acestei mașini

en: Install unsigned system firmware
ro: Instalează firmware de sistem nesemnat

en: Install old version of signed system firmware
ro: Instalează versiunea veche a firmware-ului semnat al sistemului

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to downgrade the firmware on this machine
ro: Autentificarea este necesară pentru a retrograda firmware-ul la o versiune anterioară pe această mașină

en: Install old version of unsigned system firmware
ro: Instalează versiunea veche a firmware-ului nesemnat al sistemului

en: Install signed device firmware
ro: Instalează firmware-ul semnat al dispozitivului

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to update the firmware on a removable device
ro: Autentificarea este necesară pentru a actualiza firmware-ul pe un dispozitiv amovibil

en: Install unsigned device firmware
ro: Instalează firmware-ul nesemnat al dispozitivului

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to downgrade the firmware on a removable device
ro: Autentificarea este necesară pentru a retrograda firmware-ul la o versiune anterioară pe un dispozitiv amovibil

en: Unlock the device to allow access
ro: Deblocați dispozitivul pentru a permite accesul

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to unlock a device
ro: Autentificarea este necesară pentru a debloca un dispozitiv

en: Modify daemon configuration
ro: Modifică configurația demonului

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to modify daemon configuration
ro: Autentificarea este necesară pentru a modifica configurația daemonului

en: Reset daemon configuration
ro: Restabilește configurația daemonului

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to reset daemon configuration to defaults
ro: Autentificarea este necesară pentru a restabili configurația demonului la valorile implicite

en: Activate the new firmware on the device
ro: Activează noul firmware pe dispozitiv

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to switch to the new firmware version
ro: Autentificarea este necesară pentru a trece la noua versiune de firmware

en: Update the stored device verification information
ro: Actualizează informațiile de verificare a dispozitivului stocate

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to update the stored checksums for the device
ro: Autentificarea este necesară pentru a actualiza sumele de control stocate pentru dispozitiv

en: Modify a configured remote
ro: Modifică un depozit configurat

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to modify a configured remote used for firmware updates
ro: Autentificarea este necesară pentru a modifica un depozit configurat utilizat pentru actualizările firmware

en: Clean a configured remote
ro: Curăță un depozit/dispozitiv de la distanță configurat

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to delete metadata from a remote
ro: Autentificarea este necesară pentru a șterge metadatele dintr-un dispozitiv la distanță

note: TRANSLATORS: firmware approved by the admin
en: Sets the list of approved firmware
ro: Stabilește lista de firmware aprobat

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to set the list of approved firmware
ro: Autentificarea este necesară pentru a defini lista de firmware aprobat

en: Sign data using the client certificate
ro: Semnează datele utilizând certificatul clientului

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to sign data using the client certificate
ro: Autentificarea este necesară pentru semnarea datelor utilizând certificatul clientului

en: Get BIOS settings
ro: Obține configurația BIOS

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to read BIOS settings
ro: Autentificarea este necesară pentru a citi parametrii BIOS

en: Set one or more BIOS settings
ro: Configurează unul sau mai mulți parametri BIOS

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to modify BIOS settings
ro: Autentificarea este necesară pentru a modifica parametrii BIOS

en: Security hardening for HSI
ro: Întărirea securității pentru HSI

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to fix a host security issue
ro: Autentificarea este necesară pentru a rezolva o problemă de securitate a gazdei

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to undo the fix for a host security issue
ro: Autentificarea este necesară pentru a anula remedierea unei probleme de securitate a gazdei

note: TRANSLATORS: command description
en: Load device emulation data
ro: Încarcă datele de emulare a dispozitivului

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to load hardware emulation data
ro: Autentificarea este necesară pentru încărcarea datelor de emulare hardware

note: TRANSLATORS: command description
en: Save device emulation data
ro: Salvează datele de emulare a dispozitivului

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to save hardware emulation data
ro: Autentificarea este necesară pentru a salva datele de emulare hardware

en: Enable emulation data collection
ro: Activează colectarea datelor de emulare

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to enable emulation data collection
ro: Autentificarea este necesară pentru a activa colectarea datelor de emulare

note: TRANSLATORS: this is shown when updating the firmware after the reboot
en: Installing firmware update…
ro: Se instalează actualizarea firmware-ului…

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
ro: Afișează informații suplimentare de depanare

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show the calculated version of the dbx
ro: Afișează versiunea calculată a dbx

note: TRANSLATORS: command line option
en: List entries in dbx
ro: Listează intrările din dbx

note: TRANSLATORS: command line option
en: Apply update files
ro: Aplică fișierele de actualizare

note: TRANSLATORS: command line option
en: Specify the dbx database file
ro: Specifică fișierul bazei de date dbx

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME
ro: NUME_FIȘIER

note: TRANSLATORS: command line option
en: Override the default ESP path
ro: Suprascrie ruta implicită ESP

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: PATH
ro: RUTA

note: TRANSLATORS: command line option
en: Apply update even when not advised
ro: Aplică actualizarea chiar și atunci când nu este recomandată

note: TRANSLATORS: description of dbxtool
en: This tool allows an administrator to apply UEFI dbx updates.
ro: Acest instrument permite unui administrator să aplice actualizări dbx UEFI.

note: TRANSLATORS: program name
en: UEFI dbx Utility
ro: Instrument dbx UEFI

note: TRANSLATORS: the user didn't read the man page
en: Failed to parse arguments
ro: Analizarea argumentelor a eșuat

note: TRANSLATORS: could not read existing system data TRANSLATORS: could not read file
en: Failed to load local dbx
ro: A eșuat încărcarea bazei de date dbx locale

note: TRANSLATORS: could not read existing system data
en: Failed to load system dbx
ro: A eșuat încărcarea bazei de date dbx a sistemului

note: TRANSLATORS: the detected version number of the dbx
en: Version
ro: Versiunea

note: TRANSLATORS: we're poking around as a power user
en: This program may only work correctly as root
ro: Acest program poate funcționa corect doar ca root

note: TRANSLATORS: user did not include a filename parameter
en: Filename required
ro: Nume de fișier necesar

note: TRANSLATORS: reading existing dbx from the system
en: Parsing system dbx…
ro: Se analizează baza de date dbx a sistemului…

note: TRANSLATORS: reading new dbx from the update
en: Parsing dbx update…
ro: Se analizează actualizarea bazei de date dbx…

note: TRANSLATORS: could not parse file
en: Failed to parse local dbx
ro: A eșuat analizarea bazei de date dbx locale

note: TRANSLATORS: same or newer update already applied
en: Cannot apply as dbx update has already been applied.
ro: Nu se poate aplica deoarece actualizarea dbx a fost deja aplicată.

note: TRANSLATORS: ESP refers to the EFI System Partition
en: Validating ESP contents…
ro: Se validează conținutul ESP…

note: TRANSLATORS: something with a blocked hash exists * in the users ESP -- which would be bad!
en: Failed to validate ESP contents
ro: Validarea conținutului ESP a eșuat

note: TRANSLATORS: actually sending the update to the hardware
en: Applying update…
ro: Se aplică actualizarea…

note: TRANSLATORS: dbx file failed to be applied as an update
en: Failed to apply update
ro: Aplicarea actualizării a eșuat

note: TRANSLATORS: success
en: Done!
ro: Gata!

note: TRANSLATORS: user did not tell the tool what to do
en: No action specified!
ro: Nicio acțiune specificată!

note: TRANSLATORS: the user isn't reading the question
en: Please enter a number from 0 to %u:
ro: Introduceți un număr de la 0 la %u:

note: TRANSLATORS: the user isn't reading the question -- %1 is 'Y' and %2 is 'N'
en: Please enter either %s or %s:
ro: Introduceți %s sau %s:

note: TRANSLATORS: daemon is inactive
en: Idle…
ro: Inactiv…

note: TRANSLATORS: decompressing the firmware file
en: Decompressing…
ro: Se decomprimă…

note: TRANSLATORS: parsing the firmware information
en: Loading…
ro: Se încarcă…

note: TRANSLATORS: restarting the device to pick up new F/W
en: Restarting device…
ro: Se repornește dispozitivul…

note: TRANSLATORS: reading from the flash chips
en: Reading…
ro: Se citește…

note: TRANSLATORS: writing to the flash chips
en: Writing…
ro: Se scrie…

note: TRANSLATORS: erasing contents of the flash chips
en: Erasing…
ro: Se șterge…

note: TRANSLATORS: verifying we wrote the firmware correctly
en: Verifying…
ro: Se verifică…

note: TRANSLATORS: scheduling an update to be done on the next boot
en: Scheduling…
ro: Se planifică…

note: TRANSLATORS: downloading from a remote server
en: Downloading…
ro: Se descarcă…

note: TRANSLATORS: waiting for user to authenticate
en: Authenticating…
ro: Se autentifică…

note: TRANSLATORS: waiting for device to do something
en: Waiting…
ro: Se așteaptă…

note: TRANSLATORS: current daemon status is unknown TRANSLATORS: we don't know the license of the update TRANSLATORS: unknown release urgency TRANSLATORS: Suffix: the fallback HSI result
en: Unknown
ro: Necunoscut

note: TRANSLATORS: time remaining for completing firmware flash
en: Less than one minute remaining
ro: A rămas mai puțin de un minut

note: TRANSLATORS: more than a minute
en: %.0f minute remaining | %.0f minutes remaining
ro[0]: %.0f minut rămas
ro[1]: %.0f minute rămase
ro[2]: %.0f de minute rămase

note: TRANSLATORS: this is a prefix on the console
en: WARNING
ro: AVERTISMENT

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all domains
ro: Afișează informații de depanare pentru toate domeniile

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Do not include timestamp prefix
ro: Nu include prefixul marcajului de timp

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Do not include log domain prefix
ro: Nu include prefixul domeniului de jurnalizare

note: TRANSLATORS: this is for daemon development
en: Show daemon verbose information for a particular domain
ro: Afișează informațiile detaliate ale demonului pentru un anumit domeniu

note: TRANSLATORS: for the --verbose arg
en: Debugging Options
ro: Opțiuni de depanare

note: TRANSLATORS: for the --verbose arg
en: Show debugging options
ro: Afișează opțiunile de depanare

note: TRANSLATORS: this is shown in the MOTD
en: %u device has been updated and needs a reboot. | %u devices have been updated and need a reboot.
ro[0]: %u dispozitiv a fost actualizat și necesită o repornire.
ro[1]: %u dispozitive au fost actualizate și necesită o repornire.
ro[2]: %u de dispozitive au fost actualizate și necesită o repornire.

note: TRANSLATORS: this is shown in the MOTD
en: Reboot to complete the update.
ro: Reporniți pentru a finaliza actualizarea.

note: TRANSLATORS: this is shown in the MOTD
en: %u device is not the best known configuration. | %u devices are not the best known configuration.
ro[0]: %u dispozitiv nu este la cea mai bună configurație cunoscută.
ro[1]: %u dispozitive nu sunt la cea mai bună configurație cunoscută.
ro[2]: %u de dispozitive nu sunt la cea mai bună configurație cunoscută.

note: TRANSLATORS: this is shown in the MOTD -- %1 is the * command name, e.g. `fwupdmgr sync`
en: Run `%s` to complete this action.
ro: Rulați «%s» pentru a finaliza această acțiune.

note: TRANSLATORS: this is shown in the MOTD
en: %u device has a firmware upgrade available. | %u devices have a firmware upgrade available.
ro[0]: %u dispozitiv are o actualizare de firmware disponibilă.
ro[1]: %u dispozitive au o actualizare de firmware disponibilă.
ro[2]: %u de dispozitive au o actualizare de firmware disponibilă.

note: TRANSLATORS: this is shown in the MOTD -- %1 is the * command name, e.g. `fwupdmgr get-upgrades`
en: Run `%s` for more information.
ro: Rulați «%s» pentru mai multe informații.

note: TRANSLATORS: exit after we've started up, used for user profiling
en: Exit after a small delay
ro: Iese după o mică întârziere

note: TRANSLATORS: exit straight away, used for automatic profiling
en: Exit after the engine has loaded
ro: Iese după ce motorul a fost încărcat

note: TRANSLATORS: program name
en: Firmware Update Daemon
ro: Demon de actualizare a firmware-ului

note: TRANSLATORS: program summary
en: Firmware Update D-Bus Service
ro: Serviciul D-Bus de actualizare a firmware-ului

note: TRANSLATORS: show the user a warning
en: Your distributor may not have verified any of the firmware updates for compatibility with your system or connected devices.
ro: Este posibil ca distribuitorul dvs. să nu fi verificat compatibilitatea actualizărilor firmware cu sistemul dvs. sau cu dispozitivele conectate.

note: TRANSLATORS: show the user a warning
en: Enabling this remote is done at your own risk.
ro: Activarea acestui depozit se face pe propriul dvs. risc.

note: TRANSLATORS: Title: SPI refers to the flash chip in the computer
en: SPI write
ro: Scriere SPI

note: TRANSLATORS: Title: SPI refers to the flash chip in the computer
en: SPI lock
ro: Blocare SPI

note: TRANSLATORS: Title: SPI refers to the flash chip in the computer
en: SPI BIOS region
ro: Regiunea BIOS SPI

note: TRANSLATORS: Title: SPI refers to the flash chip in the computer
en: SPI BIOS Descriptor
ro: Descriptorul BIOS SPI

note: TRANSLATORS: Title: DMA as in https://en.wikipedia.org/wiki/DMA_attack
en: Pre-boot DMA protection
ro: Protecția DMA pre-pornire

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * verified boot refers to the way the boot process is verified
en: Intel BootGuard verified boot
ro: Pornire verificată Intel BootGuard

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * ACM means to verify the integrity of Initial Boot Block
en: Intel BootGuard ACM protected
ro: ACM protejat de Intel BootGuard

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * error policy is what to do on failure
en: Intel BootGuard error policy
ro: Politica de eroare Intel BootGuard

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * OTP = one time programmable
en: Intel BootGuard OTP fuse
ro: Siguranță programabilă o singură dată a Intel BootGuard

note: TRANSLATORS: Title: CET = Control-flow Enforcement Technology, * enabled means supported by the processor
en: CET Platform
ro: Platforma CET

note: TRANSLATORS: Title: CET = Control-flow Enforcement Technology, * Utilized by OS means the distribution enabled it
en: CET OS Support
ro: Suport pentru sistemul de operare CET

note: TRANSLATORS: Title: Memory contents are encrypted, e.g. Intel TME
en: Encrypted RAM
ro: Memorie RAM criptată

note: TRANSLATORS: Title: lockdown is a security mode of the kernel
en: Linux kernel lockdown
ro: Blocarea nucleului Linux

note: TRANSLATORS: Title: if it's tainted or not
en: Linux kernel
ro: Nucleul Linux

note: TRANSLATORS: Title: swap space or swap partition
en: Linux swap
ro: Spațiu de interschimb (swap) Linux

note: TRANSLATORS: Title: sleep state
en: Suspend-to-ram
ro: Suspendare la RAM

note: TRANSLATORS: Title: a better sleep state
en: Suspend-to-idle
ro: Suspendarea la modul inactiv

note: TRANSLATORS: Title: PK is the 'platform key' for the machine
en: UEFI platform key
ro: Cheia platformei UEFI

note: TRANSLATORS: Title: SB is a way of locking down UEFI
en: UEFI secure boot
ro: Pornirea securizată UEFI

note: TRANSLATORS: Title: Bootservice is when only readable from early-boot
en: UEFI bootservice variables
ro: Variabile ale serviciului de pornire UEFI

note: TRANSLATORS: Title: PCRs (Platform Configuration Registers) shouldn't be empty
en: TPM empty PCRs
ro: PCR-uri goale de TPM

note: TRANSLATORS: Title: the PCR is rebuilt from the TPM event log
en: TPM PCR0 reconstruction
ro: Reconstrucție PCR0 TPM

note: TRANSLATORS: Title: TPM = Trusted Platform Module
en: TPM v2.0
ro: TPM versiunea 2.0

note: TRANSLATORS: Title: %s is ME kind, e.g. CSME/TXT
en: %s manufacturing mode
ro: Modul de fabricație %s

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine
en: MEI manufacturing mode
ro: Modul de fabricație MEI

note: TRANSLATORS: Title: %s is ME kind, e.g. CSME/TXT
en: %s override
ro: Se suprascrie %s

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine, and the * "override" is the physical PIN that can be driven to * logic high -- luckily it is probably not accessible to * end users on consumer boards
en: MEI override
ro: Înlocuire MEI

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine, and key refer * to the private/public key used to secure loading of firmware
en: MEI key manifest
ro: Manifest cheie MEI

note: TRANSLATORS: Title: %s is ME kind, e.g. CSME/TXT
en: %s version
ro: versiunea %s

en: MEI version
ro: Versiunea MEI

note: TRANSLATORS: Title: if firmware updates are available
en: Firmware updates
ro: Actualizări firmware

note: TRANSLATORS: Title: if we can verify the firmware checksums
en: Firmware attestation
ro: Atestarea firmware

note: TRANSLATORS: Title: if the fwupd plugins are all present and correct
en: fwupd plugins
ro: Module fwupd

note: TRANSLATORS: Title: Allows debugging of parts using proprietary hardware
en: Platform debugging
ro: Depanarea platformei

note: TRANSLATORS: Title: if fwupd supports HSI on this chip
en: Supported CPU
ro: CPU acceptat

note: TRANSLATORS: Title: if firmware enforces rollback protection
en: Processor rollback protection
ro: Protecție de restaurare la starea anterioară a procesorului

note: TRANSLATORS: Title: APU is root of trust
en: Platform secure boot
ro: Platformă de pornire securizată

note: TRANSLATORS: Title: if hardware enforces control of SPI replays
en: SPI replay protection
ro: Protecție la reluarea SPI

note: TRANSLATORS: Title: if hardware enforces control of SPI writes
en: SPI write protection
ro: Protecție la scriere SPI

note: TRANSLATORS: Title: if the part has been fused
en: Fused platform
ro: Platformă fuzionată

note: TRANSLATORS: Title: if we are emulating a different host
en: Emulated host
ro: Gazdă emulată

note: TRANSLATORS: Title: if firmware enforces rollback protection
en: BIOS rollback protection
ro: Protecție de restaurare la starea anterioară a BIOS-ului

note: TRANSLATORS: Title: GDS is where the CPU leaks information
en: Intel GDS mitigation
ro: Atenuarea vulnerabilității GDS din procesoarele Intel

note: TRANSLATORS: Title: Whether BIOS Firmware updates is enabled
en: BIOS firmware updates
ro: Actualizări ale firmware-ului BIOS

note: TRANSLATORS: Title: Whether firmware is locked down
en: SMM locked down
ro: SMM blocat

note: TRANSLATORS: Title: is UEFI early-boot memory protection turned on
en: UEFI memory protection
ro: Protecție a memoriei UEFI

note: TRANSLATORS: Title: is UEFI db up-to-date
en: UEFI db
ro: Baza de date UEFI (UEFI db)

note: TRANSLATORS: Title: can a user load malicious CPU microcode patches
en: AMD microcode signature
ro: Semnătura microcodului AMD

note: TRANSLATORS: Title: firmware refers to the flash chip in the computer
en: Firmware Write Protection
ro: Protecție la scriere a firmware-ului

note: TRANSLATORS: Title: firmware refers to the flash chip in the computer
en: Firmware Write Protection Lock
ro: Blocare de protecție la scriere a firmware-ului

note: TRANSLATORS: Title: SPI refers to the flash chip in the computer
en: Firmware BIOS Region
ro: Regiunea firmware BIOS

note: TRANSLATORS: Title: firmware refers to the flash chip in the computer
en: Firmware BIOS Descriptor
ro: Descriptorul firmware BIOS

note: TRANSLATORS: Title: DMA as in https://en.wikipedia.org/wiki/DMA_attack
en: Pre-boot DMA Protection
ro: Protecția DMA pre-pornire

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * verified boot refers to the way the boot process is verified
en: Intel BootGuard Verified Boot
ro: Pornire verificată Intel BootGuard

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * ACM means to verify the integrity of Initial Boot Block
en: Intel BootGuard ACM Protected
ro: ACM protejat de Intel BootGuard

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * error policy is what to do on failure
en: Intel BootGuard Error Policy
ro: Politica de eroare Intel BootGuard

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel
en: Intel BootGuard Fuse
ro: Siguranță Intel BootGuard

note: TRANSLATORS: Title: CET = Control-flow Enforcement Technology
en: Control-flow Enforcement Technology
ro: Tehnologia de îmbunătățire a controlului fluxului

note: TRANSLATORS: Title: SMAP = Supervisor Mode Access Prevention
en: Supervisor Mode Access Prevention
ro: Prevenirea accesului în modul Supervizor

note: TRANSLATORS: Title: * https://en.wikipedia.org/wiki/Input%E2%80%93output_memory_management_unit
en: IOMMU Protection
ro: Protecția IOMMU

note: TRANSLATORS: Title: lockdown is a security mode of the kernel
en: Linux Kernel Lockdown
ro: Modul de blocare a nucleului Linux

note: TRANSLATORS: Title: if it's tainted or not
en: Linux Kernel Verification
ro: Verificarea nucleului Linux

note: TRANSLATORS: Title: swap space or swap partition
en: Linux Swap
ro: Spațiu de interschimb (swap) Linux

note: TRANSLATORS: Title: sleep state
en: Suspend To RAM
ro: Suspendare la RAM

note: TRANSLATORS: Title: a better sleep state
en: Suspend To Idle
ro: Suspendarea la modul inactiv

note: TRANSLATORS: Title: PK is the 'platform key' for the machine
en: UEFI Platform Key
ro: Cheia platformei UEFI

note: TRANSLATORS: Title: SB is a way of locking down UEFI
en: UEFI Secure Boot
ro: Pornirea securizată UEFI

note: TRANSLATORS: Title: Bootservice is when only readable from early-boot
en: UEFI Bootservice Variables
ro: Variabile ale serviciului de pornire UEFI

note: TRANSLATORS: Title: PCRs (Platform Configuration Registers) shouldn't be empty
en: TPM Platform Configuration
ro: Configurarea platformei TPM

note: TRANSLATORS: Title: the PCR is rebuilt from the TPM event log
en: TPM Reconstruction
ro: Reconstrucția TPM

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine
en: Intel Management Engine Manufacturing Mode
ro: Modul de fabricație al Intel Management Engine

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine, and the "override" is enabled * with a jumper -- luckily it is probably not accessible to end users on consumer * boards
en: Intel Management Engine Override
ro: Redefinirea motorului de gestionare Intel

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine, and key refers * to the private/public key used to secure loading of firmware
en: MEI Key Manifest
ro: Manifest cheie MEI

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine
en: Intel Management Engine Version
ro: Versiunea Intel Management Engine

note: TRANSLATORS: Title: if firmware updates are available
en: Firmware Updates
ro: Actualizări firmware

note: TRANSLATORS: Title: if we can verify the firmware checksums
en: Firmware Attestation
ro: Atestarea firmware

note: TRANSLATORS: Title: if the fwupd plugins are all present and correct
en: Firmware Updater Verification
ro: Verificarea programului de actualizare a firmware-ului

note: TRANSLATORS: Title: Allows debugging of parts using proprietary hardware
en: Platform Debugging
ro: Depanarea platformei

note: TRANSLATORS: Title: if fwupd supports HSI on this chip
en: Processor Security Checks
ro: Verificări de securitate ale procesorului

note: TRANSLATORS: Title: if firmware enforces rollback protection
en: AMD Secure Processor Rollback Protection
ro: Protecție de restaurare securizată la starea anterioară a procesorului AMD

note: TRANSLATORS: Title: APU is root of trust
en: AMD Platform Secure Boot
ro: Platformă AMD de pornire securizată

note: TRANSLATORS: Title: if hardware enforces control of SPI replays
en: AMD Firmware Replay Protection
ro: Protecție la reluare a firmware-ului AMD

note: TRANSLATORS: Title: if hardware enforces control of SPI writes
en: AMD Firmware Write Protection
ro: Protecție la scriere a firmware-ului AMD

note: TRANSLATORS: Title: if the part has been fused
en: Fused Platform
ro: Platformă fuzionată

note: TRANSLATORS: Title: if firmware enforces rollback protection
en: BIOS Rollback Protection
ro: Protecție de restaurare la starea anterioară a BIOS-ului

note: TRANSLATORS: Title: GDS is where the CPU leaks information
en: Intel GDS Mitigation
ro: Atenuarea vulnerabilității GDS din procesoarele Intel

note: TRANSLATORS: Title: Whether BIOS Firmware updates is enabled
en: BIOS Firmware Updates
ro: Actualizări ale firmware-ului BIOS

note: TRANSLATORS: Title: Whether firmware is locked down
en: System Management Mode
ro: Modul de gestionare a sistemului

note: TRANSLATORS: Title: is UEFI early-boot memory protection turned on
en: UEFI Memory Protection
ro: Protecție a memoriei UEFI

note: TRANSLATORS: Title: can a user load malicious CPU microcode patches
en: AMD Microcode Signature
ro: Semnătura microcodului AMD

note: TRANSLATORS: longer description
en: Firmware Write Protection protects device firmware memory from being tampered with.
ro: Protecția la scriere a firmware-ului protejează memoria firmware a dispozitivului împotriva modificărilor.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Firmware BIOS Region protects device firmware memory from being tampered with.
ro: Regiunea firmware BIOS protejează memoria firmware a dispozitivului împotriva modificărilor.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Firmware BIOS Descriptor protects device firmware memory from being tampered with.
ro: Descriptorul firmware BIOS protejează memoria firmware a dispozitivului împotriva modificărilor.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Pre-boot DMA protection prevents devices from accessing system memory after being connected to the computer.
ro: Protecția DMA pre-pornire împiedică dispozitivele să acceseze memoria sistemului după ce sunt conectate la calculator.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Intel BootGuard prevents unauthorized device software from operating when the device is started.
ro: Intel BootGuard împiedică software-ul neautorizat al dispozitivului să funcționeze atunci când dispozitivul este pornit.

en: Intel BootGuard Error Policy ensures the device does not continue to start if its device software has been tampered with.
ro: Politica de erori Intel BootGuard garantează că dispozitivul nu continuă să pornească dacă software-ul său a fost modificat.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Control-Flow Enforcement Technology detects and prevents certain methods for running malicious software on the device.
ro: Tehnologia de îmbunătățire a controlului fluxului detectează și previne anumite metode de rulare a software-ului malițios pe dispozitiv.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Supervisor Mode Access Prevention ensures critical parts of device memory are not accessed by less secure programs.
ro: Prevenirea accesului în modul Supervizor asigură că părțile critice ale memoriei dispozitivului nu sunt accesate de programe mai puțin sigure.

en: Encrypted RAM makes it impossible for information that is stored in device memory to be read if the memory chip is removed and accessed.
ro: Memoria RAM criptată face imposibilă citirea informațiilor stocate în memoria dispozitivului dacă cipul de memorie este scos și accesat.

note: TRANSLATORS: longer description
en: IOMMU Protection prevents connected devices from accessing unauthorized parts of system memory.
ro: Protecția IOMMU împiedică dispozitivele conectate să acceseze părți neautorizate ale memoriei sistemului.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Linux Kernel Lockdown mode prevents administrator (root) accounts from accessing and changing critical parts of system software.
ro: Modul de blocare a nucleului Linux împiedică conturile de administrator (root) să acceseze și să modifice părți critice ale software-ului de sistem.

en: Linux Kernel Verification makes sure that critical system software has not been tampered with. Using device drivers which are not provided with the system can prevent this security feature from working correctly.
ro: Verificarea nucleului Linux se asigură că software-ul critic al sistemului nu a fost modificat. Utilizarea controlorilor de dispozitiv care nu sunt furnizați cu sistemul poate împiedica funcționarea corectă a acestei funcții de securitate.

en: Linux Kernel Swap temporarily saves information to disk as you work. If the information is not protected, it could be accessed by someone if they obtained the disk.
ro: Funcția spațiului de interschimb (swap) a nucleului Linux salvează temporar informații pe disc în timp ce lucrați. Dacă informațiile nu sunt protejate, acestea ar putea fi accesate de cineva dacă ar obține discul.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Suspend to RAM allows the device to quickly go to sleep in order to save power. While the device has been suspended, its memory could be physically removed and its information accessed.
ro: Suspendarea în RAM permite dispozitivului să intre rapid în stare de repaus pentru a economisi energie. În timp ce dispozitivul a fost suspendat, memoria sa poate fi scoasă fizic și informațiile sale pot fi accesate.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Suspend to Idle allows the device to quickly go to sleep in order to save power. While the device has been suspended, its memory could be physically removed and its information accessed.
ro: Suspendarea la modul inactiv permite dispozitivului să intre rapid în modul inactiv pentru a economisi energie. În timp ce dispozitivul a fost suspendat, memoria sa poate fi scoasă fizic și informațiile sale pot fi accesate.

note: TRANSLATORS: longer description
en: The UEFI Platform Key is used to determine if device software comes from a trusted source.
ro: Cheia platformei UEFI este utilizată pentru a determina dacă software-ul dispozitivului provine dintr-o sursă de încredere.

note: TRANSLATORS: longer description
en: UEFI Secure Boot prevents malicious software from being loaded when the device starts.
ro: UEFI Secure Boot previne încărcarea software-ului malițios la pornirea dispozitivului.

note: TRANSLATORS: longer description
en: UEFI boot service variables should not be readable from runtime mode.
ro: Variabilele serviciului de pornire UEFI nu ar trebui să poată fi citite din modul de execuție.

note: TRANSLATORS: longer description
en: The TPM (Trusted Platform Module) Platform Configuration is used to check whether the device start process has been modified.
ro: Configurația platformei TPM („Trusted Platform Module”: modul de platformă de încredere) este utilizată pentru a verifica dacă procesul de pornire a dispozitivului a fost modificat.

note: TRANSLATORS: longer description
en: The TPM (Trusted Platform Module) Reconstruction is used to check whether the device start process has been modified.
ro: Reconstrucția TPM (Trusted Platform Module) este utilizată pentru a verifica dacă procesul de pornire a dispozitivului a fost modificat.

note: TRANSLATORS: longer description
en: TPM (Trusted Platform Module) is a computer chip that detects when hardware components have been tampered with.
ro: TPM (Trusted Platform Module) este un cip de calculator care detectează atunci când componentele hardware au fost modificate.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Manufacturing Mode is used when the device is manufactured and security features are not yet enabled.
ro: Modul de fabricație este utilizat atunci când dispozitivul este fabricat și caracteristicile de securitate nu sunt încă activate.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Intel Management Engine Override disables checks for device software tampering.
ro: Intel Management Engine Override dezactivează verificările pentru posibilele modificări ale software-ului dispozitivului.

note: TRANSLATORS: longer description
en: The Intel Management Engine Key Manifest must be valid so that the device firmware can be trusted by the CPU.
ro: Manifestul de chei al Intel Management Engine trebuie să fie valid, astfel încât CPU-ul să poată avea încredere în firmware-ul dispozitivului.

note: TRANSLATORS: longer description
en: The Intel Management Engine controls device components and needs to have a recent version to avoid security issues.
ro: Intel Management Engine controlează componentele dispozitivului și trebuie să aibă o versiune recentă pentru a evita problemele de securitate.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Device software updates are provided for this device.
ro: Sunt furnizate actualizări software pentru acest dispozitiv.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Firmware Attestation checks device software using a reference copy, to make sure that it has not been changed.
ro: Atestarea firmware verifică software-ul dispozitivului utilizând o copie de referință, pentru a se asigura că acesta nu a fost modificat.

en: Firmware Updater Verification checks that software used for updating has not been tampered with.
ro: Verificarea programului de actualizare a firmware-ului verifică dacă software-ul utilizat pentru actualizare nu a fost modificat.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Platform Debugging allows device security features to be disabled. This should only be used by hardware manufacturers.
ro: Depanarea platformei permite dezactivarea caracteristicilor de securitate ale dispozitivului. Aceasta ar trebui să fie utilizată numai de către producătorii de hardware.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Each system should have tests to ensure firmware security.
ro: Fiecare sistem trebuie să dispună de teste pentru a asigura securitatea firmware-ului.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Rollback Protection prevents device software from being downgraded to an older version that has security problems.
ro: Protecția de restaurare la starea anterioară previne ca software-ul dispozitivului să fie retrogradat la o versiune mai veche care are probleme de securitate.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Platform Secure Boot prevents unsigned software from being loaded when the device starts.
ro: Platforma de pornire securizată împiedică încărcarea software-ului nesemnat la pornirea dispozitivului.

note: TRANSLATORS: longer description
en: CPU Microcode must be updated to mitigate against various information-disclosure security issues.
ro: Microcodul CPU trebuie actualizat pentru a atenua diverse probleme de securitate legate de divulgarea informațiilor.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Enabling firmware updates for the BIOS allows fixing security issues.
ro: Activarea actualizărilor firmware pentru BIOS permite remedierea problemelor de securitate.

note: TRANSLATORS: longer description
en: System management mode is used by the firmware to access resident BIOS code and data.
ro: Modul de gestionare a sistemului este utilizat de firmware pentru a accesa codul și datele BIOS rezidente.

note: TRANSLATORS: longer description
en: The UEFI system can set up memory attributes at boot which prevent common exploits from running.
ro: Sistemul UEFI poate configura atribute de memorie la pornire care împiedică executarea unor atacuri de exploatare a breșelor de securitate comune.

note: TRANSLATORS: longer description
en: The UEFI db contains the list of valid certificates that can be used to authorize what EFI binaries are allowed to run.
ro: Baza de date UEFI (UEFI db) conține lista certificatelor valide care pot fi utilizate pentru a autoriza ce binare EFI pot rula.

note: TRANSLATORS: longer description
en: HP SureStart is a firmware security feature that protects the BIOS from tampering.
ro: HP SureStart este o caracteristică de securitate a firmware-ului care protejează BIOS-ul de falsificare/manipulare.

note: TRANSLATORS: longer description
en: AMD Microcode Signature verification ensures that CPU microcode is authentic and has not been tampered with.
ro: Verificarea semnăturii microcodului AMD garantează că microcodul procesorului este autentic și nu a fost modificat(alterat).

note: TRANSLATORS: %s is a link to a website
en: See %s for more information.
ro: Consultați %s pentru mai multe informații.

note: TRANSLATORS: another fwupdtool instance is already running
en: Failed to lock
ro: Blocarea a eșuat

note: TRANSLATORS: this is when a device ctrl+c's a watch TRANSLATORS: this is from ctrl+c
en: Cancelled
ro: Operația a fost anulată

note: TRANSLATORS: the user needs to do something, e.g. remove the device
en: Action Required:
ro: Acțiune necesară:

note: TRANSLATORS: device has been chosen by the daemon for the user
en: Selected device
ro: Dispozitiv selectat

note: TRANSLATORS: this is to abort the interactive prompt
en: Cancel
ro: Anulează

note: TRANSLATORS: get interactive prompt
en: Choose device
ro: Alegeți dispozitivul

note: TRANSLATORS: message letting the user know no device * upgrade available due to missing on LVFS TRANSLATORS: message letting the user know no * device upgrade available due to missing on LVFS
en: Devices with no available firmware updates:
ro: Dispozitive fără actualizări firmware disponibile:

note: TRANSLATORS: message letting the user know no device upgrade available TRANSLATORS: message letting the user know no device * upgrade available
en: Devices with the latest available firmware version:
ro: Dispozitive cu cea mai recentă versiune de firmware disponibilă:

en: No updates available for remaining devices
ro: Nu sunt disponibile actualizări pentru celelalte dispozitive

note: TRANSLATORS: nothing attached that can be upgraded
en: No hardware detected with firmware update capability
ro: Nu a fost detectat niciun hardware cu capacitate de actualizare a firmware-ului

note: TRANSLATORS: %1 is a device name
en: Updating %s…
ro: Se actualizează %s…

note: TRANSLATORS: %1 is a device name
en: Installing on %s…
ro: Se instalează pe %s…

note: TRANSLATORS: %1 is a device name
en: Reading from %s…
ro: Se citește din %s…

note: TRANSLATORS: there is a reason the device can't update TRANSLATORS: there are reasons the device can't update
en: %s is not currently updatable:
ro: %s nu este actualizabil în prezent:

note: TRANSLATORS: no update can be installed
en: Nothing to do
ro: Nimic de făcut

note: TRANSLATORS: message letting the user there is an update * waiting, but there is a reason it cannot be deployed
en: Devices with firmware updates that need user action:
ro: Dispozitive cu actualizări de firmware care necesită intervenția utilizatorului:

note: TRANSLATORS: success message -- a per-system setting value
en: Successfully modified configuration value
ro: Valoare de configurare modificată cu succes

note: TRANSLATORS: success message -- a per-system setting value
en: Successfully reset configuration section
ro: Secțiune de configurare reinițializată cu succes

note: TRANSLATORS: success message for a per-remote setting change
en: Successfully modified remote
ro: Depozit modificat cu succes

note: TRANSLATORS: success message
en: Successfully cleaned remote
ro: Depozitul de la distanță a fost curățat cu succes

note: TRANSLATORS: success message
en: Successfully disabled remote
ro: Depozit dezactivat cu succes

note: TRANSLATORS: this is now useless
en: Delete the now-unused remote cache files?
ro: Șterge fișierele cache de la distanță care nu mai sunt utilizate?

note: TRANSLATORS: success message
en: Successfully enabled remote
ro: Depozit activat cu succes

note: TRANSLATORS: comment explaining result of command
en: Successfully disabled test devices
ro: Dispozitive de testare dezactivate cu succes

note: TRANSLATORS: comment explaining result of command
en: Successfully enabled test devices
ro: Dispozitive de testare activate cu succes

note: TRANSLATORS: shown when shutting down to switch to the new version
en: Activating firmware update
ro: Se activează actualizarea firmware-ului

note: TRANSLATORS: this is when a device is hotplugged
en: Device added:
ro: Dispozitiv adăugat:

note: TRANSLATORS: this is when a device is hotplugged
en: Device removed:
ro: Dispozitiv eliminat:

note: TRANSLATORS: this is when a device has been updated
en: Device changed:
ro: Dispozitiv modificat:

note: TRANSLATORS: this is when the daemon state changes
en: Changed
ro: Modificat

note: TRANSLATORS: nothing found
en: No firmware IDs found
ro: Nu s-au găsit ID-uri de firmware

note: TRANSLATORS: nothing found
en: No firmware found
ro: Nu s-a găsit firmware

note: TRANSLATORS: get interactive prompt
en: Choose firmware
ro: Alegeți firmware-ul

note: TRANSLATORS: decompressing images from a container firmware
en: Writing file:
ro: Se scrie fișierul:

note: TRANSLATORS: error message for a user who ran fwupdmgr
en: Metadata is already up to date
ro: Metadatele sunt deja actualizate

note: TRANSLATORS: error message for a user who ran fwupdmgr * refresh recently -- %1 is '--force'
en: Metadata is up to date; use %s to refresh again.
ro: Metadatele sunt la zi; utilizați „%s” pentru a actualiza din nou.

note: TRANSLATORS: error message for unsupported feature
en: Host Security ID (HSI) is not supported
ro: ID-ul de securitate al gazdei (HSI) nu este acceptat

note: TRANSLATORS: this is a string like 'HSI:2-U'
en: Host Security ID:
ro: ID-ul de securitate al gazdei:

note: TRANSLATORS: Volume has been chosen by the user
en: Selected volume
ro: Volum selectat

note: TRANSLATORS: get interactive prompt
en: Choose volume
ro: Alegeți volumul

note: TRANSLATORS: get interactive prompt, where branch is the * supplier of the firmware, e.g. "non-free" or "free"
en: Choose branch
ro: Alegeți ramura

note: TRANSLATORS: Configured a BIOS setting to a value
en: Set BIOS setting '%s' using '%s'.
ro: Configurează parametrul BIOS „%s” utilizând „%s”.

note: TRANSLATOR: This is the error message for * incorrect parameter
en: Invalid arguments, expected an AppStream ID
ro: Argumente nevalide, se aștepta un ID AppStream

note: TRANSLATORS: we've fixed a security problem on the machine
en: Fixed successfully
ro: Remediat cu succes

note: TRANSLATORS: we've fixed a security problem on the machine
en: Fix reverted successfully
ro: Remediere anulată cu succes

note: TRANSLATORS: error message
en: This system doesn't support firmware settings
ro: Acest sistem nu acceptă configurări firmware

note: TRANSLATORS: error message
en: Unable to find attribute
ro: Nu se poate găsi atributul

note: TRANSLATORS: error message
en: Invalid arguments, expected INDEX NAME TARGET [MOUNTPOINT]
ro: Argumente nevalide, așteptate INDEX NUMELE ȚINTEI [PUNCT DE MONTARE]

note: TRANSLATORS: error message
en: Already exists, and no --force specified
ro: Există deja și nu este specificată opțiunea „--force”

note: TRANSLATORS: error message
en: No volume matched %s
ro: Niciun volum nu se potrivește cu %s

note: TRANSLATORS: error message
en: Invalid arguments, expected base-16 integer
ro: Argumente nevalide, se aștepta un număr întreg în baza-16

note: TRANSLATORS: error message
en: Invalid arguments, expected INDEX KEY [VALUE]
ro: Argumente nevalide, așteptate INDEX CHEIE [VALOARE]

note: TRANSLATORS: try to treat the legacy format as a hive
en: The EFI boot entry was not in hive format, falling back
ro: Intrarea de pornire EFI nu a fost în formatul hive, se trece la opțiunea de rezervă

note: TRANSLATORS: the boot entry was in a legacy format
en: The EFI boot entry is not in hive format, and shim may not be new enough to read it.
ro: Intrarea de pornire EFI nu este în format „hive”, iar «shim» poate să nu fie suficient de nou pentru a o citi.

note: TRANSLATORS: ask the user if it's okay to convert, * "it" being the data contained in the EFI boot entry
en: Do you want to convert it now?
ro: Doriți să o convertiți acum?

note: TRANSLATORS: error message
en: Invalid arguments, expected GUID
ro: Argumente nevalide, se aștepta GUID

note: TRANSLATORS: error message
en: Invalid arguments, expected at least ARCHIVE FIRMWARE METAINFO
ro: Argumente nevalide, așteptate cel puțin ARCHIVE FIRMWARE METAINFO

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show client and daemon versions
ro: Afișează versiunile de client și demon

note: TRANSLATORS: command line option
en: Allow reinstalling existing firmware versions
ro: Permite reinstalarea versiunilor de firmware existente

note: TRANSLATORS: command line option
en: Allow downgrading firmware versions
ro: Permiteți retrogradarea versiunilor de firmware

note: TRANSLATORS: command line option
en: Allow switching firmware branch
ro: Permite schimbarea ramurii firmware

note: TRANSLATORS: command line option
en: Force the action by relaxing some runtime checks
ro: Forțează acțiunea prin relaxarea unor verificări în timpul execuției

note: TRANSLATORS: command line option
en: Ignore firmware checksum failures
ro: Ignoră eșecurile sumei de control a firmware-ului

note: TRANSLATORS: command line option
en: Ignore firmware hardware mismatch failures
ro: Ignoră eșecurile de nepotrivire firmware hardware

note: TRANSLATORS: command line option
en: Ignore non-critical firmware requirements
ro: Ignoră cerințele firmware necritice

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not check or prompt for reboot after update
ro: Nu verifică sau nu solicită repornirea după actualizare

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not search the firmware when parsing
ro: Nu caută firmware-ul atunci când analizează

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not perform device safety checks
ro: Nu efectuează verificări ale siguranței dispozitivului

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not prompt for devices
ro: Nu solicită dispozitive

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show all results
ro: Afișează toate rezultatele

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show devices that are not updatable
ro: Afișează dispozitivele care nu sunt actualizabile

note: TRANSLATORS: command line option
en: Manually enable specific plugins
ro: Activează manual modulele specificate

note: TRANSLATORS: command line option
en: Run the plugin composite prepare routine when using install-blob
ro: Rulează rutina de pregătire a modulului compozit atunci când se utilizează „install-blob”

note: TRANSLATORS: command line option
en: Run the plugin composite cleanup routine when using install-blob
ro: Rulează rutina de curățare a modulului compozit atunci când se utilizează „install-blob”

note: TRANSLATORS: command line option
en: Ignore SSL strict checks when downloading files
ro: Ignoră verificările stricte SSL atunci când descarcă fișiere

note: TRANSLATORS: command line option
en: Filter with a set of device flags using a ~ prefix to exclude, e.g. 'internal,~needs-reboot'
ro: Filtrează cu un set de fanioane de dispozitiv folosind un prefix ~ pentru a exclude, de exemplu „internal,~needs-reboot”

note: TRANSLATORS: command line option
en: Filter with a set of release flags using a ~ prefix to exclude, e.g. 'trusted-release,~trusted-metadata'
ro: Filtrează cu un set de fanioane de lansare folosind un prefix ~ pentru a exclude, de exemplu „trusted-release,~trusted-metadata”

note: TRANSLATORS: command line option
en: Answer yes to all questions
ro: Răspunde afirmativ la toate întrebările

note: TRANSLATORS: command line option
en: Output in JSON format (disables all interactive prompts)
ro: Ieșire în format JSON (dezactivează toate solicitările interactive)

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILE
ro: FIȘIER

note: TRANSLATORS: command description
en: Dump SMBIOS data from a file
ro: Descarcă datele SMBIOS dintr-un fișier

note: TRANSLATORS: command description
en: Get all enabled plugins registered with the system
ro: Obține toate modulele activate înregistrate în sistem

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets details about a firmware file
ro: Obține detalii despre un fișier firmware

note: TRANSLATORS: command description
en: Show history of firmware updates
ro: Afișează istoricul actualizărilor firmware

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [DEVICE-ID|GUID]
ro: [ID-DISPOZITIV|GUID]

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the list of updates for all specified devices, or all devices if unspecified
ro: Obține lista de actualizări pentru toate dispozitivele specificate sau pentru toate dispozitivele dacă nu este specificat niciunul

note: TRANSLATORS: command description
en: Get all devices that support firmware updates
ro: Obține toate dispozitivele care acceptă actualizări ale firmware-ului

note: TRANSLATORS: command description
en: Get all device flags supported by fwupd
ro: Obține toate fanioanele de dispozitiv acceptate de «fwupd»

note: TRANSLATORS: command description
en: Watch for hardware changes
ro: Monitorizează modificările hardware

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME DEVICE-ID [VERSION]
ro: NUME_FIȘIER ID-DISPOZITIV [VERSIUNE]

note: TRANSLATORS: command description
en: Install a raw firmware blob on a device
ro: Instalează un „blob” (colecție binară) de firmware brut pe un dispozitiv

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILE [DEVICE-ID|GUID]
ro: FIȘIER [ID-DISPOZITIV|GUID]

note: TRANSLATORS: command description
en: Install a specific firmware on a device, all possible devices will also be installed once the CAB matches
ro: Instalează firmware-ul specificat pe un dispozitiv, toate dispozitivele posibile vor fi de asemenea instalate dacă conținutul fișierului CAB se potrivește

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: DEVICE-ID|GUID
ro: ID-DISPOZITIV|GUID

note: TRANSLATORS: command description
en: Reinstall firmware on a device
ro: Reinstalează firmware-ul pe un dispozitiv

note: TRANSLATORS: command description
en: Attach to firmware mode
ro: Atașează în modul firmware

note: TRANSLATORS: command description
en: Get device report metadata
ro: Obține metadatele raportului dispozitivului

note: TRANSLATORS: command description
en: Detach to bootloader mode
ro: Detașează în modul încărcător de pornire

note: TRANSLATORS: command description
en: Unbind current driver
ro: Eliberează controlorul curent

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: SUBSYSTEM DRIVER [DEVICE-ID|GUID]
ro: SUBSISTEM CONTROLOR [ID DISPOZITIV|GUID]

note: TRANSLATORS: command description
en: Bind new kernel driver
ro: Asociază noul controlor de nucleu

note: TRANSLATORS: command description
en: Activate pending devices
ro: Activează dispozitivele în așteptare

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [SMBIOS-FILE|HWIDS-FILE]
ro: [FIȘIER-SMBIOS|FIȘIER-HWIDS]

note: TRANSLATORS: command description
en: Return all the hardware IDs for the machine
ro: Returnează toate ID-urile hardware pentru mașină

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: HWIDS-FILE
ro: FIȘIER-HWIDS

note: TRANSLATORS: command description
en: Save a file that allows generation of hardware IDs
ro: Salvează un fișier care permite generarea ID-urilor hardware

note: TRANSLATORS: command description
en: Monitor the daemon for events
ro: Monitorizează demonul pentru evenimente

note: TRANSLATORS: command description
en: Updates all specified devices to latest firmware version, or all devices if unspecified
ro: Actualizează toate dispozitivele specificate la cea mai recentă versiune de firmware sau toate dispozitivele dacă nu se specifică niciunul

[ctx: command-description]
note: TRANSLATORS: command description
en: Sign data using the client certificate
ro: Semnează datele utilizând certificatul clientului

note: TRANSLATORS: command description
en: Update the stored metadata with current contents
ro: Actualizează metadatele stocate cu conținutul curent

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME CERTIFICATE PRIVATE-KEY
ro: NUME_FIȘIER CERTIFICAT CHEIE-PRIVATĂ

note: TRANSLATORS: command description
en: Sign a firmware with a new key
ro: Semnează un firmware cu o cheie nouă

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME [DEVICE-ID|GUID]
ro: NUME_FIȘIER [ID-DISPOZITIV|GUID]

note: TRANSLATORS: command description
en: Read a firmware blob from a device
ro: Citește un „blob” (colecție binară) de firmware dintr-un dispozitiv

note: TRANSLATORS: command description
en: Read a firmware from a device
ro: Citește firmware-ul dintr-un dispozitiv

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME OFFSET DATA [FIRMWARE-TYPE]
ro: NUME_FIȘIER POZIȚIE DATE [TIP-FIRMWARE]

note: TRANSLATORS: command description
en: Patch a firmware blob at a known offset
ro: Aplică o corecție (patch) unui blob (colecție binară) de firmware la o poziție cunoscută

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME-SRC FILENAME-DST [FIRMWARE-TYPE-SRC] [FIRMWARE-TYPE-DST]
ro: FIȘIER-SURSĂ FIȘIER-DEST [ TIP-FIRMWARE-SURSĂ] [TIP-FIRMWARE-DEST]

note: TRANSLATORS: command description
en: Convert a firmware file
ro: Convertește un fișier firmware

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: BUILDER-XML FILENAME-DST
ro: CONSTRUCTOR-XML NUME_FIȘIER-DEST

note: TRANSLATORS: command description
en: Build a firmware file
ro: Construiește un fișier firmware

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME [FIRMWARE-TYPE]
ro: NUME_FIȘIER [TIP-FIRMWARE]

note: TRANSLATORS: command description
en: Parse and show details about a firmware file
ro: Analizează și afișează detalii despre un fișier firmware

note: TRANSLATORS: command description
en: Export a firmware file structure to XML
ro: Exportă o structură de fișiere firmware în XML

note: TRANSLATORS: command description
en: Extract a firmware blob to images
ro: Extrage o colecție binară de firmware în imagini

note: TRANSLATORS: command description
en: List the available firmware types
ro: Listează tipurile de firmware disponibile

note: TRANSLATORS: command description
en: List the available firmware GTypes
ro: Listează firmware-urile GType disponibile

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the configured remotes
ro: Obține depozitele configurate

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [FILE FILE_SIG REMOTE-ID]
ro: [FIȘIER SEMNĂTURĂ_FIȘIER ID-DEPOZIT]

note: TRANSLATORS: command description
en: Refresh metadata from remote server
ro: Actualizează metadatele de la serverul de la distanță

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [FWUPD-VERSION]
ro: [VERSIUNEA-FWUPD]

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the host security attributes
ro: Obține atributele de securitate ale gazdei

note: TRANSLATORS: command description
en: Adds devices to watch for future emulation
ro: Adaugă dispozitive de monitorizat pentru emulare viitoare

note: TRANSLATORS: command description
en: Removes devices to watch for future emulation
ro: Elimină dispozitivele de monitorizat pentru emulare viitoare

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: EMULATION-FILE [ARCHIVE-FILE]
ro: FIȘIER-DE-EMULARE [FIȘIER-ARHIVĂ]

note: TRANSLATORS: command description
en: Mounts the ESP
ro: Montează ESP-ul

note: TRANSLATORS: command description
en: Unmounts the ESP
ro: Demontează ESP-ul

note: TRANSLATORS: command description
en: Lists files on the ESP
ro: Listează fișierele de pe ESP

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [DEVICE-ID|GUID] [BRANCH]
ro: [ID-DISPOZITIV|GUID] [RAMURĂ]

note: TRANSLATORS: command description
en: Switch the firmware branch on the device
ro: Schimbă ramura firmware a dispozitivului

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: DEVICE-ID
ro: ID-DISPOZITIV

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the results from the last update
ro: Obține rezultatele de la ultima actualizare

note: TRANSLATORS: command description
en: Erase all firmware update history
ro: Șterge tot istoricul actualizărilor firmware

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [SETTING1] [SETTING2]…
ro: [PARAMETRU1] [ PARAMETRU2]…

note: TRANSLATORS: command description
en: Retrieve BIOS settings.  If no arguments are passed all settings are returned
ro: Obține parametrii BIOS.  Dacă nu sunt trecute argumente, sunt returnați toți parametrii

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: SETTING VALUE
ro: PARAMETRU VALOARE

note: TRANSLATORS: command description
en: Set a BIOS setting
ro: Stabilește un parametru BIOS

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: ARCHIVE FIRMWARE METAINFO [FIRMWARE] [METAINFO] [JCATFILE]
ro: ARHIVĂ FIRMWARE METAINFO [FIRMWARE] [METAINFO] [ FIȘIER-JCAT]

note: TRANSLATORS: command description
en: Build a cabinet archive from a firmware blob and XML metadata
ro: Construiește o arhivă de cabinet dintr- o colecție (blob) de firmware și metadate XML

note: TRANSLATORS: command description
en: List EFI variables with a specific GUID
ro: Listează variabilele EFI cu GUID-ul specificat

note: TRANSLATORS: command description
en: List EFI boot parameters
ro: Listează parametrii de pornire EFI

note: TRANSLATORS: command description
en: Set the EFI boot next
ro: Stabilește următoarea pornire EFI

note: TRANSLATORS: command description
en: Set the EFI boot order
ro: Stabilește ordinea de pornire EFI

note: TRANSLATORS: command description
en: Delete an EFI boot entry
ro: Șterge o intrare de pornire EFI

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: INDEX NAME TARGET [MOUNTPOINT]
ro: INDEX NUMELE ȚINTEI [PUNCT DE MONTARE]

note: TRANSLATORS: command description
en: Create an EFI boot entry
ro: Creează o intrare de pornire EFI

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: INDEX KEY [VALUE]
ro: INDEX CHEIE [VALOARE]

note: TRANSLATORS: command description
en: Set or remove an EFI boot hive entry
ro: Configurează sau elimină o intrare hive de pornire EFI

note: TRANSLATORS: command description
en: List EFI boot files
ro: Listează fișierele de pornire EFI

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [APPSTREAM_ID]
ro: [ID_APPSTREAM]

note: TRANSLATORS: command description
en: Fix a specific host security attribute
ro: Corectează un anumit atribut de securitate al gazdei

note: TRANSLATORS: command description
en: Undo the host security attribute fix
ro: Anulează corectarea atributului de securitate al gazdei

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [DEVICE]
ro: [DISPOZITIV]

note: TRANSLATORS: command description
en: Run the post-reboot cleanup action
ro: Rulează acțiunea de curățare după-repornire

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [SECTION] KEY VALUE
ro: [SECȚIUNE] CHEIE VALOARE

note: TRANSLATORS: sets something in the daemon configuration file
en: Modifies a daemon configuration value
ro: Modifică o valoare de configurare a demonului

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: SECTION
ro: SECȚIUNE

note: TRANSLATORS: sets something in the daemon configuration file
en: Resets a daemon configuration section
ro: Restabilește o secțiune de configurare a demonului

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: REMOTE-ID KEY VALUE
ro: ID-DEPOZIT VALOARE CHEIE

note: TRANSLATORS: command description
en: Modifies a given remote
ro: Modifică un depozit furnizat ca sursă de software

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: REMOTE-ID
ro: ID-DEPOZIT

note: TRANSLATORS: command description
en: Cleans a given remote
ro: Curăță un depozit de la distanță specificat

note: TRANSLATORS: command description
en: Enables a given remote
ro: Activează un depozit furnizat ca sursă de software

note: TRANSLATORS: command description
en: Disables a given remote
ro: Dezactivează un depozit furnizat ca sursă de software

note: TRANSLATORS: command description
en: Enables virtual testing devices
ro: Activează dispozitive de testare virtuale

note: TRANSLATORS: command description
en: Disables virtual testing devices
ro: Dezactivează dispozitivele de testare virtuale

note: TRANSLATORS: command description
en: Get all known version formats
ro: Obține toate formatele de versiune cunoscute

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: VERSION1 VERSION2 [FORMAT]
ro: VERSIUNEA1 VERSIUNEA2 [FORMAT]

note: TRANSLATORS: command description
en: Compares two versions for equality
ro: Compară două versiuni pentru egalitate

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: WORD
ro: CUVÂNT_CĂUTARE

note: TRANSLATORS: command description
en: Finds firmware releases from the metadata
ro: Găsește versiunile firmware din metadate

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: KIND FILENAME
ro: TIP NUME_FIȘIER

note: TRANSLATORS: command description
en: Calculates a CRC of a file
ro: Calculează CRC-ul unui fișier

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: CRC FILENAME
ro: CRC NUME_FIȘIER

note: TRANSLATORS: command description
en: Finds an algorithm that matches the file CRC
ro: Găsește un algoritm care se potrivește cu CRC-ul fișierului

note: TRANSLATORS: command description
en: Parse the system PCR eventlog
ro: Analizează jurnalul de evenimente PCR al sistemului

note: TRANSLATORS: CLI description
en: This tool allows an administrator to use the fwupd plugins without being installed on the host system.
ro: Acest instrument permite unui administrator să utilizeze modulele «fwupd» fără a fi instalate pe sistemul gazdă.

note: TRANSLATORS: program name
en: Firmware Utility
ro: Instrument pentru firmware

note: TRANSLATORS: try to help
en: Ignoring SSL strict checks, to do this automatically in the future export DISABLE_SSL_STRICT in your environment
ro: Se ignoră verificările stricte ale SSL, pentru a face acest lucru automat în viitor exportați „DISABLE_SSL_STRICT” în mediul dvs. rulând «export DISABLE_SSL_STRICT»

note: TRANSLATORS: the user didn't read the man page, %1 is '--filter' TRANSLATORS: the user didn't read the man page, * %1 is '--filter-release'
en: Failed to parse flags for %s
ro: Analizarea opțiunilor pentru „%s” a eșuat

note: TRANSLATORS: explain how to get help, %1 is * 'fwupdtool --help' TRANSLATORS: explain how to get help, * where $1 is something like 'fwupdmgr --help'
en: Use %s for help
ro: Utilizați «%s» pentru ajutor

note: TRANSLATORS: %1 is a device name
en: Downgrading %s…
ro: Se retrogradează %s…

note: TRANSLATORS: a list of failed updates
en: Devices that were not updated correctly:
ro: Dispozitive care nu au fost actualizate corect:

note: TRANSLATORS: a list of successful updates
en: Devices that have been updated successfully:
ro: Dispozitive care au fost actualizate cu succes:

note: TRANSLATORS: explain why we want to upload
en: Uploading firmware reports helps hardware vendors to quickly identify failing and successful updates on real devices.
ro: Încărcarea rapoartelor de firmware ajută producătorii de hardware să identifice rapid actualizările eșuate și reușite pe dispozitive reale.

note: TRANSLATORS: ask the user to upload
en: Review and upload report now?
ro: Revizuiți și încărcați raportul acum?

note: TRANSLATORS: metadata is downloaded
en: Requires internet connection
ro: Necesită conexiune la internet

note: TRANSLATORS: offer to disable this nag
en: Do you want to disable this feature for future updates?
ro: Doriți să dezactivați această caracteristică pentru actualizările viitoare?

note: TRANSLATORS: offer to stop asking the question
en: Do you want to upload reports automatically for future updates?
ro: Doriți să încărcați automat rapoarte pentru actualizările viitoare?

note: TRANSLATORS: no rebooting needed
en: No reboot is necessary
ro: Nu este necesară repornirea

note: TRANSLATORS: success message
en: Successfully installed firmware
ro: Firmware instalat cu succes

note: TRANSLATORS: this is for the device tests
en: Did not find any devices with matching GUIDs
ro: Nu a fost găsit niciun dispozitiv cu GUID-uri potrivite

note: TRANSLATORS: this is for the device tests
en: OK!
ro: Ok!

note: TRANSLATORS: the inhibit ID is a short string like dbus-123456
en: Inhibit ID is %s.
ro: ID-ul de inhibare este %s.

note: TRANSLATORS: we can auto-uninhibit after a timeout
en: Automatically uninhibiting in %ums…
ro: Dezinhibare automată în %ums…

note: TRANSLATORS: CTRL^C [holding control, and then pressing C] will exit the program
en: Use CTRL^C to cancel.
ro: Utilizați «CTRL^C» pentru a anula.

note: TRANSLATORS: this CLI tool is now preventing system updates
en: System Update Inhibited
ro: Actualizarea sistemului inhibată

note: TRANSLATORS: the device is already connected
en: Device already exists
ro: Dispozitivul există deja

note: TRANSLATORS: the device showed up in time
en: Successfully waited %.0fms for device
ro: S-a așteptat cu succes %.0fms pentru dispozitiv

note: TRANSLATORS: device tests can be specific to a CPU type
en: %u test was skipped | %u tests were skipped
ro[0]: %u test a fost omis
ro[1]: %u teste au fost omise
ro[2]: %u de teste au fost omise

note: show the user the entire data blob
en: Target
ro: Ținta

en: Payload
ro: Date de descărcat

en: Signature
ro: Semnătură

en: Proceed with upload?
ro: Continuați cu încărcarea?

note: TRANSLATORS: the server sent the user a small message
en: Update failure is a known issue, visit this URL for more information:
ro: Eșecul actualizării este o problemă cunoscută, vizitați această adresă URL pentru mai multe informații:

note: TRANSLATORS: success message -- where the user has uploaded * success and/or failure reports to the remote server
en: Successfully uploaded %u report | Successfully uploaded %u reports
ro[0]: A fost încărcat cu succes %u raport
ro[1]: Au fost încărcate cu succes %u rapoarte
ro[2]: Au fost încărcate cu succes %u de rapoarte

note: TRANSLATORS: key for a offline report filename
en: Saved report
ro: Raport salvat

note: TRANSLATORS: %1 is a device name, e.g. "ThinkPad Universal * ThunderBolt 4 Dock" and %2 is "fwupdmgr activate"
en: %s is pending activation; use %s to complete the update.
ro: %s este în așteptarea activării; utilizați %s pentru a finaliza actualizarea.

note: TRANSLATORS: success message when user refreshes device checksums
en: Successfully updated device checksums
ro: Sumele de control ale dispozitivului au fost actualizate cu succes

note: TRANSLATORS: explain why no metadata available
en: No remotes are currently enabled so no metadata is available.
ro: Niciun depozit nu este activat în prezent, așa că nu sunt disponibile metadate.

note: TRANSLATORS: explain why no metadata available
en: Metadata can be obtained from the Linux Vendor Firmware Service.
ro: Metadatele pot fi obținute de la Serviciul de furnizare a firmware-ului Linux de la producător „LVFS”.

note: TRANSLATORS: Turn on the remote
en: Enable this remote?
ro: Activați acest depozit ca sursă de software?

en: Updating
ro: Se actualizează

note: TRANSLATORS: success message -- where 'metadata' is information * about available firmware on the remote server
en: Successfully downloaded new metadata:
ro: Au fost descărcate cu succes metadatele noi:

note: TRANSLATORS: no devices that can be upgraded with new firmware
en: No devices are updatable
ro: Nu există dispozitive actualizabile

note: TRANSLATORS: how many devices could be updated in theory if we had the firmware locally
en: %u device is updatable | %u devices are updatable
ro[0]: %u dispozitiv este actualizabil
ro[1]: %u dispozitive sunt actualizabile
ro[2]: %u de dispozitive sunt actualizabile

note: TRANSLATORS: how many devices have published updates on something like the LVFS
en: %u device is supported in the enabled remotes (an update has been published) | %u devices are supported in the enabled remotes (an update has been published)
ro[0]: %u dispozitiv este inclus în depozitele de la distanță activate (a fost publicată o actualizare)
ro[1]: %u dispozitiv sunt incluse în depozitele de la distanță activate (a fost publicată o actualizare)
ro[2]: %u de dispozitiv sunt incluse în depozitele de la distanță activate (a fost publicată o actualizare)

note: TRANSLATORS: success message -- the user can do this by-hand too
en: Successfully refreshed metadata manually
ro: Actualizarea manuală a metadatelor a reușit

note: TRANSLATORS: no repositories to download from
en: No releases available
ro: Nu există versiuni disponibile

note: TRANSLATORS: no repositories to download from
en: No matching releases for search token
ro: Nu există rezultate corespunzătoare pentru termenul de căutare

note: TRANSLATORS: get interactive prompt
en: Choose release
ro: Alegeți versiunea

note: TRANSLATORS: success message when user verified device checksums
en: Successfully verified device checksums
ro: Sumele de control ale dispozitivelor au fost verificate cu succes

note: TRANSLATORS: the metadata is very out of date; %u is a number > 1
en: Firmware metadata has not been updated for %u day and may not be up to date. | Firmware metadata has not been updated for %u days and may not be up to date.
ro[0]: Metadatele firmware-ului nu au fost actualizate de %u zi și este posibil să nu fie actualizate.
ro[1]: Metadatele firmware-ului nu au fost actualizate de %u zile și este posibil să nu fie actualizate.
ro[2]: Metadatele firmware-ului nu au fost actualizate de %u de zile și este posibil să nu fie actualizate.

note: TRANSLATORS: ask if we can update metadata
en: Update now?
ro: Actualizați acum?

note: TRANSLATORS: this is an error string
en: No updatable devices
ro: Nu există dispozitive actualizabile

note: TRANSLATORS: this is an error string
en: No updates available
ro: Nu există actualizări disponibile

note: TRANSLATORS: no repositories to download from
en: No remotes available
ro: Nu există depozite de sursă de software disponibile

note: TRANSLATORS: BKC is the industry name for the best known configuration and is a set * of firmware that works together
en: Your system is set up to the BKC of %s.
ro: Sistemul dvs. este configurat la „BKC” (cea mai bună configurație cunoscută) de %s.

note: TRANSLATORS: %1 is the current device version number, and %2 is the command name, e.g. `fwupdmgr sync`
en: This device will be reverted back to %s when the %s command is performed.
ro: Acest dispozitiv va fi readus la %s atunci când se efectuează comanda %s.

note: TRANSLATORS: the best known configuration is a set of software that we know works * well together. In the OEM and ODM industries it is often called a BKC
en: Deviate from the best known configuration?
ro: Vă abateți de la cea mai bună configurație cunoscută?

note: TRANSLATORS: prompt to apply the update
en: Perform operation?
ro: Efectuați operația?

note: TRANSLATORS: ask if we can update the metadata
en: Do you want to refresh this remote now?
ro: Doriți să reîmprospătați acest depozit de sursă de software acum?

note: TRANSLATORS: success message
en: Successfully enabled and refreshed remote
ro: Depozit activat și actualizat cu succes

note: TRANSLATORS: message letting the user know no device downgrade available * %1 is the device name
en: No downgrades for %s
ro: Nu există retrogradări de versiune pentru %s

note: TRANSLATORS: shown when shutting down to switch to the new version
en: Activating firmware update for
ro: Se activează actualizarea firmware-ului pentru

note: TRANSLATORS: success message -- where activation is making the new * firmware take effect, usually after updating offline
en: Successfully activated all devices
ro: Au fost activate cu succes toate dispozitivele

note: TRANSLATORS: approved firmware has been checked by * the domain administrator
en: There is no approved firmware.
ro: Nu există niciun firmware aprobat.

note: TRANSLATORS: approved firmware has been checked by * the domain administrator
en: Approved firmware: | Approved firmware:
ro[0]: Firmware aprobat:
ro[1]: Firmware aprobate:
ro[2]: Firmware aprobate:

note: TRANSLATORS: changes only take effect on restart
en: Restart the daemon to make the change effective?
ro: Reporniți demonul pentru ca modificarea să intre în vigoare?

note: TRANSLATORS: success message -- a per-system setting value
en: Successfully reset configuration values
ro: S-au reinițializat cu succes valorile de configurare

note: TRANSLATORS: ask the user to share, %s is something * like: "Linux Vendor Firmware Service"
en: Upload these anonymous results to the %s to help other users?
ro: Încărcați aceste rezultate anonime la %s pentru a ajuta alți utilizatori?

note: TRANSLATORS: success, so say thank you to the user
en: Host Security ID attributes uploaded successfully, thanks!
ro: Atributele ID-ului de securitate al gazdei (HSI) au fost încărcate cu succes, vă mulțumim!

note: TRANSLATORS: can we JFDI?
en: Automatically upload every time?
ro: Încărcați automat de fiecare dată?

note: TRANSLATORS: title prefix for the BIOS settings dialog
en: Configuration Change Suggested
ro: Modificare de configurare sugerată

note: TRANSLATORS: the %1 is a BIOS setting name. * %2 and %3 are the values, e.g. "True" or "Windows10"
en: This tool can change the BIOS setting '%s' from '%s' to '%s' automatically, but it will only be active after restarting the computer.
ro: Acest instrument poate schimba automat parametrul BIOS „%s” de la „%s” la „%s”, dar modificarea va fi activă numai după repornirea calculatorului.

note: TRANSLATORS: the user has to manually recover; we can't do it
en: You should ensure you are comfortable restoring the setting from the system firmware setup, as this change may cause the system to not boot into Linux or cause other system instability.
ro: Trebuie să vă asigurați că vă este ușor să restaurați parametrii din configurația firmware a sistemului, deoarece această modificare poate face ca sistemul să nu pornească în Linux sau să cauzeze instabilitatea sistemului.

note: TRANSLATORS: the %1 is a kernel command line key=value
en: This tool can change the kernel argument from '%s' to '%s', but it will only be active after restarting the computer.
ro: Acest instrument poate schimba argumentul nucleului de la „%s” la „%s”, dar acesta va deveni activ numai după repornirea calculatorului.

note: TRANSLATORS: the %1 is a kernel command line key=value
en: This tool can add a kernel argument of '%s', but it will only be active after restarting the computer.
ro: Acest instrument poate adăuga un argument de nucleu „%s”, dar acesta va fi activ numai după repornirea calculatorului.

note: TRANSLATORS: the user has to manually recover; we can't do it
en: You should ensure you are comfortable restoring the setting from a recovery or installation disk, as this change may cause the system to not boot into Linux or cause other system instability.
ro: Trebuie să vă asigurați că vă este ușor să restaurați configurația de pe un disc de recuperare sau de instalare, deoarece această modificare poate face ca sistemul să nu pornească în Linux sau să provoace alte instabilități ale sistemului.

note: TRANSLATORS: error message
en: Unable to connect to service
ro: Nu se poate conecta la serviciu

note: TRANSLATORS: error message
en: Unsupported daemon version %s, client version is %s
ro: Versiunea demonului %s nu este compatibilă, versiunea clientului este %s

note: TRANSLATORS: explain why we want to upload
en: Uploading a device list allows the %s team to know what hardware exists, and allows us to put pressure on vendors that do not upload firmware updates for their hardware.
ro: Încărcarea unei liste de dispozitive permite echipei %s să știe ce hardware există și ne permite să facem presiuni asupra fabricanților care nu încarcă actualizări de firmware pentru hardware-ul lor.

note: TRANSLATORS: ask the user to upload
en: Upload data now?
ro: Încărcați datele acum?

note: TRANSLATORS: success, so say thank you to the user
en: Device list uploaded successfully, thanks!
ro: Lista de dispozitive a fost încărcată cu succes, vă mulțumim!

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the download retries for transient errors
ro: Stabilește numărul de reîncercări de descărcare în cazul unor erori tranzitorii

note: TRANSLATORS: command line option
en: Only install onto emulated devices
ro: Se instalează numai pe dispozitive emulate

note: TRANSLATORS: command line option
en: Sign the uploaded data with the client certificate
ro: Semnează datele încărcate cu certificatul clientului

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not check for unreported history
ro: Nu verifică dacă există istoric neraportat

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not check for old metadata
ro: Nu verifică dacă există metadate vechi

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not check if download remotes should be enabled
ro: Nu verifică dacă depozitele de descărcare trebuie să fie activate

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not write to the history database
ro: Nu scrie în baza de date a istoricului

note: TRANSLATORS: command line option
en: Only use peer-to-peer networking when downloading files
ro: Utilizează numai rețele „peer-to-peer” atunci când descarcă fișiere

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not prompt to fix security issues
ro: Nu solicită remedierea problemelor de securitate

note: TRANSLATORS: command line option
en: Don't prompt for authentication (less details may be shown)
ro: Nu solicită autentificarea (pot fi afișate mai puține detalii)

note: TRANSLATORS: command description
en: Check if any devices are pending a reboot to complete update
ro: Verifică dacă există dispozitive care așteaptă o repornire pentru a finaliza actualizarea

note: TRANSLATORS: command description
en: Share firmware history with the developers
ro: Partajează istoricul firmware-ului cu dezvoltatorii

note: TRANSLATORS: command description
en: Export firmware history for manual upload
ro: Export istoricul firmware pentru încărcare manuală

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [DEVICE-ID|GUID] [VERSION]
ro: [ID-DISPOZITIV|GUID] [VERSIUNE]

note: TRANSLATORS: command description
en: Install a specific firmware file on all devices that match
ro: Instalează un fișier firmware specific pe toate dispozitivele care se potrivesc

note: TRANSLATORS: command description
en: Install a firmware file in cabinet format on this hardware
ro: Instalează un fișier firmware în format cabinet pe acest hardware

note: TRANSLATORS: command description
en: Checks cryptographic hash matches firmware
ro: Verifică dacă suma de control criptografică corespunde firmware-ului

note: TRANSLATORS: command description
en: Unlocks the device for firmware access
ro: Deblochează dispozitivul pentru a permite accesul la firmware

note: TRANSLATORS: command description
en: Clears the results from the last update
ro: Elimină rezultatele de la ultima actualizare

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the releases for a device
ro: Obține versiunile pentru un dispozitiv

note: TRANSLATORS: command description
en: Downgrades the firmware on a device
ro: Retrogradează versiunea firmware a unui dispozitiv

note: TRANSLATORS: command description
en: Update the stored cryptographic hash with current ROM contents
ro: Actualizează suma de control criptografică stocată cu conținutul actual al ROM

note: TRANSLATORS: command description
en: Activate devices
ro: Activează dispozitivele

note: TRANSLATORS: firmware approved by the admin
en: Gets the list of approved firmware
ro: Obține lista de firmware aprobat

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME|CHECKSUM1[,CHECKSUM2][,CHECKSUM3]
ro: NUME-FIȘIER|SUMĂ-DE-CONTROL1[,SUMĂ-DE-CONTROL2][,SUMĂ-DE-CONTROL3]

note: TRANSLATORS: command description
en: Reinstall current firmware on the device
ro: Reinstalează firmware-ul curent pe dispozitiv

note: TRANSLATORS: command description
en: Sync firmware versions to the chosen configuration
ro: Sincronizează versiunile firmware cu configurația aleasă

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: LOCATION
ro: LOCAȚIA

note: TRANSLATORS: command description
en: Download a file
ro: Descarcă un fișier

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [FILENAME1] [FILENAME2]
ro: [ NUME_FIȘIER1 ] [ NUME_FIȘIER2 ]

note: TRANSLATORS: command description
en: Test a device using a JSON manifest
ro: Testează un dispozitiv utilizând un manifest JSON

note: TRANSLATORS: command description
en: Emulate a device using a JSON manifest
ro: Emulează un dispozitiv utilizând un manifest JSON

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [REASON] [TIMEOUT]
ro: [MOTIV] [TIMP_AȘTEPTARE]

note: TRANSLATORS: command description
en: Inhibit the system to prevent upgrades
ro: Inhibă sistemul pentru a preveni actualizările

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: INHIBIT-ID
ro: ID-INHIBARE

note: TRANSLATORS: command description
en: Uninhibit the system to allow upgrades
ro: Dezinhibă sistemul pentru a permite actualizările

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: GUID|DEVICE-ID
ro: GUID|ID-DISPOZITIV

note: TRANSLATORS: command description
en: Wait for a device to appear
ro: Așteaptă să apară un dispozitiv

note: TRANSLATORS: command description
en: Asks the daemon to quit
ro: Solicită demonului să termine

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [SETTING1] [SETTING2] [--no-authenticate]
ro: [PARAMETRU1] [PARAMETRU2] [--no-authenticate]

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: SETTING1 VALUE1 [SETTING2] [VALUE2]
ro: PARAMETRU1 VALOARE1 [ PARAMETRU2] [VALOARE2]

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets one or more BIOS settings
ro: Stabilește unul sau mai mulți parametri BIOS

note: TRANSLATORS: command description
en: Upload the list of updatable devices to a remote server
ro: Încarcă lista de dispozitive actualizabile pe un server de la distanță

note: TRANSLATORS: CLI description
en: This tool allows an administrator to query and control the fwupd daemon, allowing them to perform actions such as installing or downgrading firmware.
ro: Acest instrument permite unui administrator să interogheze și să controleze demonul «fwupd», permițându-i să efectueze acțiuni precum instalarea sau retrogradarea firmware-ului.

note: TRANSLATORS: try to help
en: The system clock has not been set correctly and downloading files may fail.
ro: Ceasul sistemului nu a fost configurat corect, iar descărcarea fișierelor poate eșua.

note: TRANSLATORS: error message for Windows
en: Failed to connect to Windows service, please ensure it's running.
ro: A eșuat conectarea la serviciul Windows, vă rugăm să vă asigurați că acesta rulează.

note: TRANSLATORS: could not contact the fwupd service over D-Bus
en: Failed to connect to daemon
ro: Conexiunea cu demonul «fwupd» via d-bus a eșuat

note: TRANSLATORS: the user is SOL for support...
en: The daemon has loaded 3rd party code and is no longer supported by the upstream developers!
ro: Demonul a încărcat cod de la terțe părți și nu mai este întreținut de dezvoltatorii inițiali!

note: TRANSLATORS: a feature is something like "can show an image"
en: Failed to set front-end features
ro: Configurarea caracteristicilor de interfață a eșuat

note: TRANSLATORS: The BIOS setting can only be changed to fixed values
en: Enumeration
ro: Enumerare

note: TRANSLATORS: The BIOS setting only accepts integers in a fixed range
en: Integer
ro: Număr întreg

note: TRANSLATORS: The BIOS setting accepts strings
en: String
ro: Șir

note: TRANSLATORS: type of BIOS setting
en: Setting type
ro: Tipul parametrului

note: TRANSLATORS: tell a user how to get information
en: Run without '%s' to see
ro: Rulați fără „%s” pentru a vedea

note: TRANSLATORS: current value of a BIOS setting
en: Current Value
ro: Valoarea actuală

note: TRANSLATORS: description of BIOS setting TRANSLATORS: multiline description of device
en: Description
ro: Descriere

note: TRANSLATORS: item is TRUE
en: True
ro: Adevărat

note: TRANSLATORS: item is FALSE
en: False
ro: Fals

note: TRANSLATORS: BIOS setting is read only
en: Read Only
ro: Numai citire

note: TRANSLATORS: Lowest valid integer for BIOS setting
en: Minimum value
ro: Valoarea minimă

note: TRANSLATORS: Highest valid integer for BIOS setting
en: Maximum value
ro: Valoarea maximă

note: TRANSLATORS: Scalar increment for integer BIOS setting
en: Scalar Increment
ro: Increment scalar

note: TRANSLATORS: Shortest valid string for BIOS setting
en: Minimum length
ro: Lungimea minimă

note: TRANSLATORS: Longest valid string for BIOS setting
en: Maximum length
ro: Lungimea maximă

note: TRANSLATORS: Possible values for a bios setting
en: Possible Values
ro: Valorile posibile

note: TRANSLATORS: error message
en: Invalid arguments
ro: Argumente nevalide

note: TRANSLATORS: the vendor did not upload this
en: This firmware is provided by LVFS community members and is not provided (or supported) by the original hardware vendor.
ro: Acest firmware este furnizat de membrii comunității LVFS și nu este furnizat (sau susținut) de către fabricantul hardware original.

note: TRANSLATORS: if it breaks, you get to keep both pieces
en: Installing this update may also void any device warranty.
ro: Instalarea acestei actualizări poate anula, de asemenea, orice garanție a dispozitivului.

note: TRANSLATORS: naughty vendor
en: The vendor did not supply any release notes.
ro: Furnizorul nu a furnizat nicio notă de lansare.

note: TRANSLATORS: message letting the user know an downgrade is available * %1 is the device name and %2 and %3 are version strings
en: Downgrade %s from %s to %s?
ro: Retrogradați versiunea %s de la %s la %s?

note: TRANSLATORS: message letting the user know an upgrade is available * %1 is the device name and %2 and %3 are version strings
en: Upgrade %s from %s to %s?
ro: Actualizați %s de la %s la %s?

note: TRANSLATORS: message letting the user know an upgrade is available * %1 is the device name and %2 is a version string
en: Reinstall %s to %s?
ro: Reinstalați %s în %s?

note: TRANSLATORS: warn the user before updating, %1 is a device name
en: %s and all connected devices may not be usable while updating.
ro: Este posibil ca %s și toate dispozitivele conectate să nu poată fi utilizate în timpul actualizării.

note: TRANSLATORS: warn the user before * updating, %1 is a device name
en: %s must remain connected for the duration of the update to avoid damage.
ro: %s trebuie să rămână conectat pe durata actualizării pentru a evita deteriorarea.

note: TRANSLATORS: warn the user before updating, %1 is a machine * name
en: %s must remain plugged into a power source for the duration of the update to avoid damage.
ro: %s trebuie să rămână conectat la o sursă de alimentare pe durata actualizării pentru a evita deteriorarea.

note: TRANSLATORS: explain why
en: An update requires the system to shutdown to complete.
ro: O actualizare necesită oprirea sistemului pentru a fi finalizată.

note: TRANSLATORS: shutdown to apply the update
en: Shutdown now?
ro: Închideți sistemul acum?

note: TRANSLATORS: explain why we want to reboot
en: An update requires a reboot to complete.
ro: O actualizare necesită o repornire pentru a fi finalizată.

note: TRANSLATORS: reboot to apply the update
en: Restart now?
ro: Reporniți sistemul acum?

note: TRANSLATORS: this is a command alias, e.g. 'get-devices'
en: Alias to %s
ro: Alias pentru %s

note: TRANSLATORS: error message
en: Command not found
ro: Comanda nu a fost găsită

note: TRANSLATORS: this is the default branch name when unset
en: default
ro: implicit

note: TRANSLATORS: a specific part of hardware, * the first %s is the device name, e.g. 'Unifying Receiver`
en: %s Device Update
ro: Actualizarea dispozitivului %s

note: TRANSLATORS: a specific part of hardware, * the first %s is the device name, e.g. 'Secure Boot`
en: %s Configuration Update
ro: Actualizarea configurației %s

note: TRANSLATORS: the entire system, e.g. all internal devices, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s System Update
ro: Actualizarea sistemului %s

note: TRANSLATORS: the EC is typically the keyboard controller chip, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Embedded Controller Update
ro: Actualizarea controlorului încorporat %s

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine, the Intel AMT thing, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s ME Update
ro: Actualizarea ME pentru %s

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine (with Intel AMT), * where the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Corporate ME Update
ro: Actualizarea ME corporativă pentru %s

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine, where * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Consumer ME Update
ro: Actualizarea ME pentru consumatori a %s

note: TRANSLATORS: the controller is a device that has other devices * plugged into it, for example ThunderBolt, FireWire or USB, * the first %s is the device name, e.g. 'Intel ThunderBolt`
en: %s Controller Update
ro: Actualizarea controlorului %s

note: TRANSLATORS: the Thunderbolt controller is a device that * has other high speed Thunderbolt devices plugged into it; * the first %s is the system name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Thunderbolt Controller Update
ro: Actualizarea controlorului Thunderbolt %s

note: TRANSLATORS: the CPU microcode is firmware loaded onto the CPU * at system boot-up
en: %s CPU Microcode Update
ro: Actualizarea microcodului CPU %s

note: TRANSLATORS: battery refers to the system power source
en: %s Battery Update
ro: Actualizarea bateriei %s

note: TRANSLATORS: camera can refer to the laptop internal * camera in the bezel or external USB webcam
en: %s Camera Update
ro: Actualizarea camerei/aparatului foto %s

note: TRANSLATORS: TPM refers to a Trusted Platform Module
en: %s TPM Update
ro: Actualizarea TPM %s

note: TRANSLATORS: TouchPad refers to a flat input device
en: %s Touchpad Update
ro: Actualizarea touchpad-ului %s

note: TRANSLATORS: Mouse refers to a handheld input device
en: %s Mouse Update
ro: Actualizarea mouse-ului %s

note: TRANSLATORS: Keyboard refers to an input device for typing
en: %s Keyboard Update
ro: Actualizarea tastaturii %s

note: TRANSLATORS: Storage Controller is typically a RAID or SAS adapter
en: %s Storage Controller Update
ro: Actualizarea controlorului de stocare %s

note: TRANSLATORS: Network Interface refers to the physical * PCI card, not the logical wired connection
en: %s Network Interface Update
ro: Actualizarea interfeței de rețea %s

note: TRANSLATORS: Video Display refers to the laptop internal display or * external monitor
en: %s Display Update
ro: Actualizarea ecranului %s

note: TRANSLATORS: BMC refers to baseboard management controller which * is the device that updates all the other firmware on the system
en: %s BMC Update
ro: Actualizarea BMC %s

note: TRANSLATORS: Receiver refers to a radio device, e.g. a tiny Bluetooth * device that stays in the USB port so the wireless peripheral works
en: %s USB Receiver Update
ro: Actualizarea receptorului USB %s

note: TRANSLATORS: drive refers to a storage device, e.g. SATA disk
en: %s Drive Update
ro: Actualizarea unității %s

note: TRANSLATORS: flash refers to solid state storage, e.g. UFS or eMMC
en: %s Flash Drive Update
ro: Actualizarea unității flash %s

note: TRANSLATORS: SSD refers to a Solid State Drive, e.g. non-rotating * SATA or NVMe disk
en: %s SSD Update
ro: Actualizarea discului SSD %s

note: TRANSLATORS: GPU refers to a Graphics Processing Unit, e.g. * the "video card"
en: %s GPU Update
ro: Actualizarea GPU %s

note: TRANSLATORS: Dock refers to the port replicator hardware laptops are * cradled in, or lowered onto
en: %s Dock Update
ro: Actualizarea docului %s

note: TRANSLATORS: Dock refers to the port replicator device connected * by plugging in a USB cable -- which may or may not also provide power
en: %s USB Dock Update
ro: Actualizarea docului USB %s

note: TRANSLATORS: a device that can read your fingerprint pattern
en: %s Fingerprint Reader Update
ro: Actualizarea cititorului de amprente digitale %s

note: TRANSLATORS: a large pressure-sensitive drawing area typically used * by artists and digital artists
en: %s Graphics Tablet Update
ro: Actualizarea tabletei grafice %s

note: TRANSLATORS: an input device used by gamers, e.g. a joystick
en: %s Input Controller Update
ro: Actualizare pentru controlorul de intrare al %s

note: TRANSLATORS: two miniature speakers attached to your ears
en: %s Headphones Update
ro: Actualizarea căștilor auriculare %s

note: TRANSLATORS: headphones with an integrated microphone
en: %s Headset Update
ro: Actualizarea căștilor cu microfon %s

note: TRANSLATORS: this is the fallback where we don't know if the release * is updating the system, the device, or a device class, or something else -- * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Update
ro: Actualizarea %s

note: TRANSLATORS: duration in seconds
en: %u second | %u seconds
ro[0]: %u secundă
ro[1]: %u secunde
ro[2]: %u de secunde

note: TRANSLATORS: duration in minutes
en: %u minute | %u minutes
ro[0]: %u minut
ro[1]: %u minute
ro[2]: %u de minute

note: TRANSLATORS: duration in minutes
en: %u hour | %u hours
ro[0]: %u oră
ro[1]: %u ore
ro[2]: %u de ore

note: TRANSLATORS: duration in days!
en: %u day | %u days
ro[0]: %u zi
ro[1]: %u zile
ro[2]: %u de zile

note: TRANSLATORS: Device cannot be removed easily
en: Internal device
ro: Dispozitiv intern

note: TRANSLATORS: Device is updatable in this or any other mode
en: Updatable
ro: Actualizabil

note: TRANSLATORS: Must be plugged into an outlet
en: System requires external power source
ro: Sistemul necesită o sursă de alimentare externă

note: TRANSLATORS: Is locked and can be unlocked
en: Device is locked
ro: Dispozitivul este blocat

note: TRANSLATORS: Is found in current metadata
en: Supported on remote server
ro: Acceptat pe serverul de la distanță

note: TRANSLATORS: Requires a bootloader mode to be manually enabled by the user
en: Requires a bootloader
ro: Necesită un încărcător de pornire

note: TRANSLATORS: Requires a reboot to apply firmware or to reload hardware
en: Needs a reboot after installation
ro: Necesită repornirea sistemului după instalare

note: TRANSLATORS: Requires system shutdown to apply firmware
en: Needs shutdown after installation
ro: Necesită închiderea sistemului după instalare

note: TRANSLATORS: Has been reported to a metadata server
en: Reported to remote server
ro: Raportat la serverul de la distanță

note: TRANSLATORS: User has been notified
en: User has been notified
ro: Utilizatorul a fost notificat

note: TRANSLATORS: Is currently in bootloader mode
en: Is in bootloader mode
ro: Este în modul încărcător de pornire

note: TRANSLATORS: the hardware is waiting to be replugged
en: Hardware is waiting to be replugged
ro: Hardware-ul așteaptă să fie reconectat

note: TRANSLATORS: Device update needs to be separately activated
en: Device update needs activation
ro: Actualizarea dispozitivului necesită activarea

note: TRANSLATORS: Device will not return after update completes
en: Device will not re-appear after update completes
ro: Dispozitivul nu va reapărea după finalizarea actualizării

note: TRANSLATORS: Device supports some form of checksum verification
en: Cryptographic hash verification is available
ro: Verificarea sumei de control criptografice este disponibilă

note: TRANSLATORS: Device supports a safety mechanism for flashing
en: Device stages updates
ro: Actualizări pe etape ale dispozitivului

note: TRANSLATORS: Device supports a safety mechanism for flashing
en: Device can recover flash failures
ro: Dispozitivul poate recupera eșecurile flash

note: TRANSLATORS: Device remains usable during update
en: Device is usable for the duration of the update
ro: Dispozitivul este utilizabil pe durata actualizării

note: TRANSLATORS: a version check is required for all firmware
en: Device firmware is required to have a version check
ro: Firmware-ul dispozitivului este necesar pentru a avea o verificare a versiunii

note: TRANSLATORS: the device cannot update from A->C and has to go A->B->C
en: Device is required to install all provided releases
ro: Dispozitivul este necesar pentru a instala toate versiunile furnizate

note: TRANSLATORS: there is more than one supplier of the firmware
en: Device supports switching to a different branch of firmware
ro: Dispozitivul oferă suport pentru trecerea la o altă ramură de firmware

note: TRANSLATORS: save the old firmware to disk before installing the new one
en: Device will backup firmware before installing
ro: Dispozitivul va face o copie de rezervă a firmware-ului înainte de instalare

note: TRANSLATORS: on some systems certain devices have to have matching versions, * e.g. the EFI driver for a given network card cannot be different
en: All devices of the same type will be updated at the same time
ro: Toate dispozitivele de același tip vor fi actualizate în același timp

note: TRANSLATORS: some devices can only be updated to a new semver and cannot * be downgraded or reinstalled with the existing version
en: Only version upgrades are allowed
ro: Sunt permise numai actualizările de versiune

note: TRANSLATORS: currently unreachable, perhaps because it is in a lower power state * or is out of wireless range
en: Device is unreachable
ro: Dispozitivul nu este accesibil

note: TRANSLATORS: we might ask the user the recovery key when next booting Windows
en: Full disk encryption secrets may be invalidated when updating
ro: Secretele de criptare completă a discului pot fi invalidate la actualizare

note: TRANSLATORS: the vendor is no longer supporting the device
en: End of life
ro: Sfârșitul vieții utile

note: TRANSLATORS: firmware is verified on-device the payload using strong crypto
en: Signed Payload
ro: Date semnate

note: TRANSLATORS: firmware payload is unsigned and it is possible to modify it
en: Unsigned Payload
ro: Date nesemnate

note: TRANSLATORS: this device is not actually real
en: Emulated
ro: Emulat

note: TRANSLATORS: we're saving all USB events for emulation
en: Tagged for emulation
ro: Etichetat pentru emulare

note: TRANSLATORS: stay on one firmware version unless the new version is explicitly * specified
en: Installing a specific release is explicitly required
ro: Instalarea unei versiuni specifice este necesară în mod explicit

note: TRANSLATORS: we can save all device enumeration events for emulation
en: Can tag for emulation
ro: Se poate eticheta pentru emulare

note: TRANSLATORS: ask the user to do a simple task which should be translated
en: Message
ro: Mesaj

note: TRANSLATORS: show the user a generic image that can be themed
en: Image
ro: Imagine

note: TRANSLATORS: ask the user a question, and it will not be translated
en: Message (custom)
ro: Mesaj (personalizat)

note: TRANSLATORS: show the user a random image from the internet
en: Image (custom)
ro: Imagine (personalizată)

note: TRANSLATORS: the update state of the specific device
en: Pending
ro: În așteptare

note: TRANSLATORS: the update state of the specific device
en: Success
ro: Succes

note: TRANSLATORS: the update state of the specific device
en: Failed
ro: Eșec

note: TRANSLATORS: the update state of the specific device
en: Transient failure
ro: Eșec tranzitoriu

note: TRANSLATORS: the update state of the specific device
en: Needs reboot
ro: Necesită repornirea

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low
ro: Energia sistemului este prea scăzută

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low (%u%%, requires %u%%)
ro: Energia sistemului este prea scăzută (%u%%, necesită %u%%)

note: TRANSLATORS: for example, a Bluetooth mouse that is in powersave mode
en: Device is unreachable, or out of wireless range
ro: Dispozitivul este inaccesibil sau în afara razei de acțiune a semnalului

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low
ro: Capacitatea bateriei dispozitivului este prea mică

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low (%u%%, requires %u%%)
ro: Capacitatea bateriei dispozitivului este prea mică (%u%%, necesită %u%%)

note: TRANSLATORS: usually this is when we're waiting for a reboot
en: Device is waiting for the update to be applied
ro: Dispozitivul așteaptă ca actualizarea să fie aplicată

note: TRANSLATORS: as in, wired mains power for a laptop
en: Device requires AC power to be connected
ro: Dispozitivul necesită alimentare cu curent alternativ pentru a fi conectat

note: TRANSLATORS: lid means "laptop top cover"
en: Device cannot be updated while the lid is closed
ro: Dispozitivul nu poate fi actualizat în timp ce capacul este închis

note: TRANSLATORS: emulated means we are pretending to be a different model
en: Device is emulated
ro: Dispozitivul este emulat

note: TRANSLATORS: The device cannot be updated due to missing vendor's license.
en: Device requires a software license to update
ro: Dispozitivul necesită o licență software pentru actualizare

note: TRANSLATORS: an application is preventing system updates
en: All devices are prevented from update by system inhibit
ro: Toate dispozitivele sunt împiedicate să se actualizeze prin inhibarea sistemului

note: TRANSLATORS: another application is updating the device already
en: An update is in progress
ro: O actualizare este în curs de desfășurare

note: TRANSLATORS: device cannot be interrupted, for instance taking a phone call
en: Device is in use
ro: Dispozitivul este în uz

note: TRANSLATORS: device does not have a display connected
en: Device requires a display to be plugged in
ro: Dispozitivul necesită conectarea unui ecran

note: TRANSLATORS: we have two ways of communicating with the device, so we hide one
en: Device is lower priority than an equivalent device
ro: Dispozitivul are o prioritate mai mică decât un dispozitiv echivalent

note: TRANSLATORS: firmware is signed with insecure key
en: System has been signed with an insecure key
ro: Sistemul a fost semnat cu o cheie nesigură

note: TRANSLATORS: firmware is locked from the BIOS
en: Device firmware has been locked
ro: Firmware-ul dispozitivului a fost blocat

note: TRANSLATORS: Name of hardware
en: Unknown Device
ro: Dispozitiv necunoscut

note: TRANSLATORS: ID for hardware, typically a SHA1 sum
en: Device ID
ro: ID dispozitiv

note: TRANSLATORS: one line summary of device
en: Summary
ro: Rezumat

note: TRANSLATORS: version number of previous firmware
en: Previous version
ro: Versiunea anterioară

note: TRANSLATORS: version number of current firmware
en: Current version
ro: Versiunea curentă

note: TRANSLATORS: smallest version number installable on device
en: Minimum Version
ro: Versiunea minimă

note: TRANSLATORS: largest version number installable on device
en: Maximum Version
ro: Versiunea maximă

note: TRANSLATORS: firmware version of bootloader
en: Bootloader Version
ro: Versiunea încărcătorului de pornire

note: TRANSLATORS: manufacturer of hardware
en: Vendor
ro: Producător

note: TRANSLATORS: webpage for the specific device
en: URL
ro: Adresa URL

note: TRANSLATORS: the stream of firmware, e.g. nonfree
en: Release Branch
ro: Ramura de lansare

note: TRANSLATORS: length of time the update takes to apply
en: Install Duration
ro: Durata instalării

note: TRANSLATORS: serial number of hardware
en: Serial Number
ro: Numărul de serie

note: TRANSLATORS: hardware state, e.g. "pending"
en: Update State
ro: Starea actualizării

note: TRANSLATORS: first percentage is current value, 2nd percentage is the * lowest limit the firmware update is allowed for the update to happen
en: %u%% (threshold %u%%)
ro: %u%% (pragul este de %u%%)

note: TRANSLATORS: refers to the battery inside the peripheral device
en: Battery
ro: Baterie

note: TRANSLATORS: error message from last update attempt
en: Update Error
ro: Eroare la actualizare

note: TRANSLATORS: reasons the device is not updatable
en: Problems
ro: Probleme

note: TRANSLATORS: the original time/date the device was modified
en: Last modified
ro: Ultima modificare

note: TRANSLATORS: global ID common to all similar hardware
en: GUID | GUIDs
ro[0]: GUID
ro[1]: GUID-uri
ro[2]: GUID-uri

note: TRANSLATORS: description of device ability
en: Device Flags
ro: Fanioane dispozitiv

note: TRANSLATORS: description of the device requests
en: Device Requests
ro: Cerințe dispozitiv

note: TRANSLATORS: issue fixed with the release, e.g. CVE
en: Issue | Issues
ro[0]: Problemă
ro[1]: Probleme
ro[2]: De probleme

note: TRANSLATORS: Plugin is active only if hardware is found
en: Enabled if hardware matches
ro: Activat dacă hardware-ul se potrivește

note: TRANSLATORS: Plugin is active and in use
en: Ready
ro: în funcțiune

note: TRANSLATORS: Plugin is inactive and not used TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Disabled
ro: dezactivat

note: TRANSLATORS: not required for this system
en: Required hardware was not found
ro: Hardware-ul necesar nu a fost găsit

note: TRANSLATORS: system is not booted in UEFI mode
en: UEFI firmware can not be updated in legacy BIOS mode
ro: Firmware-ul UEFI nu poate fi actualizat în modul BIOS vechi

note: TRANSLATORS: capsule updates are an optional BIOS feature
en: UEFI capsule updates not available or enabled in firmware setup
ro: Actualizările capsulei UEFI nu sunt disponibile sau activate în configurarea firmware-ului

note: TRANSLATORS: user needs to run a command, %1 is 'fwupdmgr unlock'
en: Firmware updates disabled; run '%s' to enable
ro: Actualizări firmware dezactivate; executați «%s» pentru activare

note: TRANSLATORS: user needs to run a command
en: Authentication details are required
ro: Sunt necesare detaliile de autentificare

note: TRANSLATORS: no peeking
en: Configuration is only readable by the system administrator
ro: Configurația poate fi citită numai de către administratorul sistemului

note: TRANSLATORS: the plugin was created from a .so object, and was not built-in
en: Loaded from an external module
ro: Încărcat de la un modul extern

note: TRANSLATORS: check various UEFI and ACPI tables are unchanged after the update
en: Will measure elements of system integrity around an update
ro: Va măsura elementele de integritate a sistemului în jurul unei actualizări

note: TRANSLATORS: the user is using Gentoo/Arch and has screwed something up
en: Required efivarfs filesystem was not found
ro: Sistemul de fișiere efivarfs necesar nu a fost găsit

note: TRANSLATORS: partition refers to something on disk, again, hey Arch users
en: UEFI ESP partition not detected or configured
ro: Partiția ESP UEFI nu este detectată sau configurată

note: TRANSLATORS: partition refers to something on disk, again, hey Arch users
en: UEFI ESP partition may not be set up correctly
ro: Este posibil ca partiția ESP UEFI să nu fie configurată corect

note: TRANSLATORS: Failed to open plugin, hey Arch users
en: Plugin dependencies missing
ro: Lipsesc dependențele modulului

note: TRANSLATORS: The kernel does not support this plugin
en: Running kernel is too old
ro: Nucleul în funcțiune este prea vechi

note: TRANSLATORS: The plugin is only for testing
en: Plugin is only for testing
ro: Modulul este doar pentru testare

note: TRANSLATORS: The plugin enumeration might change the device current mode
en: Plugin enumeration may change device state
ro: Enumerarea modulelor de extensie poate modifica starea dispozitivului

note: TRANSLATORS: description of plugin state, e.g. disabled
en: Flags
ro: Fanioane

note: TRANSLATORS: a non-free software license
en: Proprietary
ro: Proprietar

note: TRANSLATORS: the release urgency
en: Low
ro: Joasă

note: TRANSLATORS: the release urgency
en: Medium
ro: Medie

note: TRANSLATORS: the release urgency
en: High
ro: Înaltă

note: TRANSLATORS: the release urgency
en: Critical
ro: Critică

note: TRANSLATORS: We verified the payload against the server
en: Trusted payload
ro: Date de încredere

note: TRANSLATORS: We verified the metadata against the server
en: Trusted metadata
ro: Metadate de încredere

note: TRANSLATORS: version is newer
en: Is upgrade
ro: Este o actualizare

note: TRANSLATORS: version is older
en: Is downgrade
ro: Este o retrogradare

note: TRANSLATORS: version cannot be installed due to policy
en: Blocked version
ro: Versiune blocată

note: TRANSLATORS: version cannot be installed due to policy
en: Not approved
ro: Nu este aprobată

note: TRANSLATORS: is not the main firmware stream
en: Alternate branch
ro: Ramură alternativă

note: TRANSLATORS: is not supported by the vendor
en: Community supported
ro: Susținut de comunitate

note: TRANSLATORS: someone we trust has tested this
en: Tested by trusted vendor
ro: Testat de un producător de încredere

note: TRANSLATORS: the %s is a vendor name, e.g. Lenovo
en: Tested by %s
ro: Testat de %s

note: TRANSLATORS: when the release was tested
en: Tested
ro: Testat

note: TRANSLATORS: the OS the release was tested on
en: Distribution
ro: Distribuție

note: TRANSLATORS: the firmware old version
en: Old version
ro: Versiunea veche

note: TRANSLATORS: the fwupd version the release was tested on
en: Version[fwupd]
ro: Versiune[fwupd]

note: TRANSLATORS: version number of new firmware
en: New version
ro: Versiunea nouă

note: TRANSLATORS: the server the file is coming from TRANSLATORS: remote identifier, e.g. lvfs-testing
en: Remote ID
ro: ID depozit

note: TRANSLATORS: the exact component on the server
en: Release ID
ro: ID-ul de publicare

note: TRANSLATORS: the stream of firmware, e.g. nonfree
en: Branch
ro: Ramura

note: TRANSLATORS: one line variant of release (e.g. 'China')
en: Variant
ro: Varianta

note: TRANSLATORS: e.g. GPLv2+, Proprietary etc
en: License
ro: Licența

note: TRANSLATORS: file size of the download
en: Size
ro: Dimensiune

note: TRANSLATORS: when the update was built
en: Created
ro: Creat

note: TRANSLATORS: how important the release is
en: Urgency
ro: Urgentă

note: TRANSLATORS: more details about the update link
en: Details
ro: Detalii

note: TRANSLATORS: source (as in code) link
en: Source
ro: Sursa

note: TRANSLATORS: length of time the update takes to apply
en: Duration
ro: Durata

note: TRANSLATORS: helpful messages for the update
en: Update Message
ro: Mesajul de actualizare

note: TRANSLATORS: helpful image for the update
en: Update Image
ro: Actualizează imaginea

note: TRANSLATORS: release attributes
en: Release Flags
ro: Fanioane de publicare

note: TRANSLATORS: release tag set for release, e.g. lenovo-2021q3
en: Tag | Tags
ro[0]: Eticheta
ro[1]: Etichete
ro[2]: Etichete

note: TRANSLATORS: hash to that exact firmware archive TRANSLATORS: remote checksum
en: Checksum
ro: Sumă de control

note: TRANSLATORS: remote type, e.g. remote or local
en: Type
ro: Tip

note: TRANSLATORS: if we can get metadata from peer-to-peer clients
en: P2P Metadata
ro: Metadate P2P

note: TRANSLATORS: if we can get metadata from peer-to-peer clients
en: P2P Firmware
ro: Firmware P2P

note: TRANSLATORS: the age of the metadata
en: Age
ro: Vârstă

note: TRANSLATORS: how often we should refresh the metadata
en: Refresh Interval
ro: Intervalul de reîmprospătare

note: TRANSLATORS: the numeric priority
en: Priority
ro: Prioritate

note: TRANSLATORS: remote filename base
en: Username
ro: Numele utilizatorului

note: TRANSLATORS: remote filename base
en: Password
ro: Parola

note: TRANSLATORS: filename of the local file
en: Filename
ro: Identificatorul fișierului

note: TRANSLATORS: filename of the local file
en: Filename Signature
ro: Semnătura identificatorului de fișier

note: TRANSLATORS: full path of the remote.conf file
en: Filename Source
ro: Numele fișierului sursă

note: TRANSLATORS: remote URI
en: Metadata URI
ro: Adresa URI a metadatelor

note: TRANSLATORS: remote URI
en: Metadata Signature
ro: Semnătura metadatelor

note: TRANSLATORS: remote URI
en: Firmware Base URI
ro: Adresa URI de bază pentru firmware

note: TRANSLATORS: URI to send success/failure reports
en: Report URI
ro: Adresa URI pentru trimiterea rapoartelor

note: TRANSLATORS: Boolean value to automatically send reports
en: Automatic Reporting
ro: Raportare automată

note: TRANSLATORS: warning message shown after update has been scheduled
en: The update will continue when the device USB cable has been unplugged and then re-inserted.
ro: Actualizarea va continua după ce cablul USB al dispozitivului a fost deconectat și apoi reinserat.

note: TRANSLATORS: warning message shown after update has been scheduled
en: The update will continue when the device USB cable has been unplugged.
ro: Actualizarea va continua după ce cablul USB al dispozitivului a fost deconectat.

note: TRANSLATORS: warning message shown after update has been scheduled
en: The update will continue when the device USB cable has been re-inserted.
ro: Actualizarea va continua după ce cablul USB al dispozitivului a fost reinserat.

note: TRANSLATORS: warning message
en: Press unlock on the device to continue the update process.
ro: Apăsați butonul de deblocare pe dispozitiv pentru a continua procesul de actualizare.

note: TRANSLATORS: warning message shown after update has been scheduled
en: Do not turn off your computer or remove the AC adaptor while the update is in progress.
ro: Nu opriți calculatorul și nu scoateți adaptorul de curent alternativ în timp ce actualizarea este în curs.

note: TRANSLATORS: message shown after device has been marked for emulation
en: Unplug and replug the device to continue the update process.
ro: Deconectați și reconectați dispozitivul pentru a continua procesul de actualizare.

note: TRANSLATORS: warning message
en: The update will continue when the device power cable has been removed and re-inserted.
ro: Actualizarea va continua după ce cablul de alimentare al dispozitivului a fost scos și introdus din nou.

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Invalid
ro: Nevalid

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Locked
ro: Blocat

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Unlocked
ro: Deblocat

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Encrypted
ro: Criptat

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Unencrypted
ro: Necriptat

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Tainted
ro: „Contaminat”

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Untainted
ro: „Necontaminat”

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Found
ro: Găsit

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Not found
ro: Negăsit

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Supported
ro: Compatibil

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Not supported
ro: Necompatibil

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: OK
ro: Ok

note: TRANSLATORS: this is shown as a suffix for obsoleted tests
en: (obsoleted)
ro: (învechit)

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: IOMMU device protection enabled
ro: Protecția dispozitivului IOMMU este activată

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: IOMMU device protection disabled
ro: Protecția dispozitivului IOMMU este dezactivată

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Kernel is no longer tainted
ro: Nucleul nu mai este „contaminat”

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Kernel is tainted
ro: Nucleul este „contaminat”

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Kernel lockdown disabled
ro: Blocarea nucleului este dezactivată

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Kernel lockdown enabled
ro: Blocarea nucleului este activată

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Pre-boot DMA protection is disabled
ro: Protecția DMA pre-pornire este dezactivată

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Pre-boot DMA protection is enabled
ro: Protecția DMA pre-pornire este activată

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Secure Boot disabled
ro: Pornirea sigură „Secure Boot” este dezactivată

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Secure Boot enabled
ro: Pornirea sigură „Secure Boot” este activată

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: All TPM PCRs are valid
ro: Toate PCR-urile TPM sunt valide

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: A TPM PCR is now an invalid value
ro: Un PCR TPM are acum o valoare nevalidă

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: All TPM PCRs are now valid
ro: Toate PCR-urile TPM sunt acum valide

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: TPM PCR0 reconstruction is invalid
ro: Reconstrucția PCR0 TPM nu este validă

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: TPM PCR0 reconstruction is now valid
ro: Reconstrucția PCR0 TPM este acum validă

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: UEFI memory protection enabled but not locked
ro: Protecția memoriei UEFI este activată, dar nu este blocată

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: UEFI memory protection enabled and locked
ro: Protecția memoriei UEFI este activată și blocată

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: UEFI memory protection is now locked
ro: Protecția memoriei UEFI este acum blocată

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: UEFI memory protection is now unlocked
ro: Protecția memoriei UEFI este acum deblocată

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: The UEFI certificate store is now up to date
ro: Stocul de certificate UEFI este acum actualizat

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: HP SureStart is enabled
ro: HP SureStart este activat

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: AMD microcode signature vulnerability fixed
ro: Vulnerabilitatea legată de semnătura microcodului AMD a fost remediată

note: TRANSLATORS: %1 refers to some kind of security test, e.g. "SPI BIOS region". %2 refers to a result value, e.g. "Invalid"
en: %s disappeared: %s
ro: %s a dispărut: %s

note: TRANSLATORS: %1 refers to some kind of security test, e.g. "Encrypted RAM". %2 refers to a result value, e.g. "Invalid"
en: %s appeared: %s
ro: %s a apărut: %s

note: TRANSLATORS: %1 refers to some kind of security test, e.g. "UEFI platform key". * %2 and %3 refer to results value, e.g. "Valid" and "Invalid"
en: %s changed: %s → %s
ro: %s a fost modificat: %s → %s

note: TRANSLATORS: title for host security events
en: Host Security Events
ro: Evenimente de securitate ale gazdei

note: TRANSLATORS: now list devices with unfixed high-priority issues
en: There are devices with issues:
ro: Există dispozitive cu probleme:

note: TRANSLATORS:  this is the HSI suffix
en: Runtime Suffix
ro: Sufixul de timp de execuție

note: TRANSLATORS: this is instructions on how to improve the HSI security level
en: This system has a low HSI security level.
ro: Acest sistem are un nivel de securitate HSI scăzut.

note: TRANSLATORS: this is instructions on how to improve the HSI suffix
en: This system has HSI runtime issues.
ro: Acest sistem are probleme în timpul de execuție HSI.

note: TRANSLATORS: this is more background on a security measurement problem
en: The TPM PCR0 differs from reconstruction.
ro: PCR0 TPM este diferit de reconstrucție.

note: TRANSLATORS: %1 is the firmware vendor, %2 is the device vendor name
en: The firmware from %s is not supplied by %s, the hardware vendor.
ro: Firmware-ul de la %s nu este furnizat de %s, fabricantul de hardware.

note: TRANSLATORS: %1 is the device vendor name
en: Your hardware may be damaged using this firmware, and installing this release may void any warranty with %s.
ro: Hardware-ul dvs. poate fi deteriorat folosind acest firmware, iar instalarea acestei versiuni poate anula orice garanție cu %s.

note: TRANSLATORS: show and ask user to confirm -- * %1 is the old branch name, %2 is the new branch name
en: Switch branch from %s to %s?
ro: Schimbați de la ramura %s la %s?

note: TRANSLATORS: should the branch be changed
en: Do you understand the consequences of changing the firmware branch?
ro: Înțelegeți consecințele schimbării ramurii firmware?

note: TRANSLATORS: the platform secret is stored in the PCRx registers on the TPM
en: Some of the platform secrets may be invalidated when updating this firmware.
ro: Unele dintre secretele platformei pot fi invalidate la actualizarea acestui firmware.

note: TRANSLATORS: 'recovery key' here refers to a code, rather than a physical metal thing
en: Please ensure you have the volume recovery key before continuing.
ro: Vă rugăm să vă asigurați că aveți cheia de recuperare a volumului înainte de a continua.

note: TRANSLATORS: the %1 is a URL to a wiki page
en: See %s for more details.
ro: Consultați %s pentru mai multe detalii.

note: TRANSLATORS: title text, shown as a warning
en: Full Disk Encryption Detected
ro: A fost detectată criptarea completă a discului

note: TRANSLATORS: unsupported build of the package
en: This package has not been validated, it may not work properly.
ro: Acest pachet nu a fost validat, este posibil să nu funcționeze corect.

note: TRANSLATORS: a remote here is like a 'repo' or software source
en: Enable new remote?
ro: Activați noul depozit ca sursă de software?

note: TRANSLATORS: should the remote still be enabled
en: Agree and enable the remote?
ro: Acceptați și activați depozitul ca sursă de software?
