fwupd - en to sr translation catalogue (841 entries)

en: Linux Vendor Firmware Service (stable firmware)
sr: Линуксова услуга добављача фирмвера (стабилни фирмвер)

note: TRANSLATORS: do not translate the variables marked using $
en: The LVFS is a free service that operates as an independent legal entity and has no connection with $OS_RELEASE:NAME$. Your distributor may not have verified any of the firmware updates for compatibility with your system or connected devices. All firmware is provided only by the original equipment manufacturer.
sr: ЛВФС је бесплатна услуга која функционише као независни правни ентитет и нема никакве везе са дистрибуцијом $OS_RELEASE:NAME$. Ваш дистрибутер можда није потврдио ниједно ажурирање фирмвера за сагласност са вашим системом или повезаним уређајима. Сав фирмвер обезбеђује искључиво произвођач оригиналне опреме.

en: Enabling this functionality is done at your own risk, which means you have to contact your original equipment manufacturer regarding any problems caused by these updates. Only problems with the update process itself should be filed at $OS_RELEASE:BUG_REPORT_URL$.
sr: Омогућавање ове функционалности се врши на сопствени ризик, што значи да морате да контактирате произвођача ваше оригиналне опреме у вези са било којим проблемима изазваним овим ажурирањима. Само проблеме са самим процесом ажурирања треба пријавити на $OS_RELEASE:BUG_REPORT_URL$.

en: Linux Vendor Firmware Service (testing firmware)
sr: Линуксова услуга добављача фирмвера (тестни фирмвер)

en: This remote contains firmware which is not embargoed, but is still being tested by the hardware vendor. You should ensure you have a way to manually downgrade the firmware if the firmware update fails.
sr: Ово удаљено место садржи фирмвер који није под ембаргом, али га произвођач хардвера још увек тестира. Требало би да се уверите да имате начин да ручно вратите фирмвер на претходно издање ако ажурирање фирмвера не успе.

note: TRANSLATORS: description of a BIOS setting
en: Settings will apply after system reboots
sr: Подешавања ће се применити након поновног покретања система

note: TRANSLATORS: description of a BIOS setting
en: BIOS updates delivered via LVFS or Windows Update
sr: БИОС ажурирања испоручена путем LVFS-а или Windows Update-а

en: Enable
sr: Омогући

note: TRANSLATORS: if the remote is enabled TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Enabled
sr: Омогућено

en: Stop the fwupd service
sr: Заустави услугу fwupd

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to stop the firmware update service
sr: Потребно је потврђивање идентитета за заустављање услуге ажурирања фирмвера

en: Install signed system firmware
sr: Инсталирајте потписани системски фирмвер

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to update the firmware on this machine
sr: Потребна је пријава за ажурирање фирмвера на овој машини

en: Install unsigned system firmware
sr: Инсталирајте непотписани системски фирмвер

en: Install old version of signed system firmware
sr: Инсталирај старо издање потписаног системског фирмвера

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to downgrade the firmware on this machine
sr: Потребна је пријава за уназађивање фирмвера на овој машини

en: Install old version of unsigned system firmware
sr: Инсталирај старо издање непотписаног системског фирмвера

en: Install signed device firmware
sr: Инсталирајте потписани фирмвер за уређаје

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to update the firmware on a removable device
sr: Потребна је пријава за ажурирање фирмвера на преносивом уређају

en: Install unsigned device firmware
sr: Инсталирајте непотписани фирмвер за уређаје

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to downgrade the firmware on a removable device
sr: Потребна је пријава за уназађивање фирмвера на преносивом уређају

en: Unlock the device to allow access
sr: Откључајте уређај да бисте дозволили приступ

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to unlock a device
sr: Потребна је пријава за откључавање уређаја

en: Modify daemon configuration
sr: Измени подешавање позадинског програма

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to modify daemon configuration
sr: Потребно је потврђивање идентитета за измену подешавања позадинског програма

en: Reset daemon configuration
sr: Ресетуј подешавање позадинског програма

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to reset daemon configuration to defaults
sr: Потребно је потврђивање идентитета за враћање подешавања позадинског програма на подразумеване вредности

en: Activate the new firmware on the device
sr: Активирај нови фирмвер на уређају

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to switch to the new firmware version
sr: Потребно је потврђивање идентитета за пребацивање на ново издање фирмвера

en: Update the stored device verification information
sr: Ажурирајте причуване податке потврђивања уређаја

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to update the stored checksums for the device
sr: Потребна је пријава за ажурирање причуваних сума провере за уређај

en: Modify a configured remote
sr: Измени подешени удаљени сервер

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to modify a configured remote used for firmware updates
sr: Идентификовање је потребно за измену подешеног удаљеног сервера који се користи за ажурирања фирмвера

en: Clean a configured remote
sr: Очисти подешено удаљено место

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to delete metadata from a remote
sr: Потребно је потврђивање идентитета за брисање метаподатака са удаљеног места

note: TRANSLATORS: firmware approved by the admin
en: Sets the list of approved firmware
sr: Поставља списак одобреног фирмвера

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to set the list of approved firmware
sr: Потребно је потврђивање идентитета за постављање списка одобреног фирмвера

en: Sign data using the client certificate
sr: Потпишите податке користећи клијентски сертификат

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to sign data using the client certificate
sr: Потребно је потврђивање идентитета за потписивање података користећи клијентски сертификат

en: Get BIOS settings
sr: Добави БИОС подешавања

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to read BIOS settings
sr: Потребно је потврђивање идентитета за читање БИОС подешавања

en: Set one or more BIOS settings
sr: Постави једно или више БИОС подешавања

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to modify BIOS settings
sr: Потребно је потврђивање идентитета за измену БИОС подешавања

en: Security hardening for HSI
sr: Безбедносно утврђивање за HSI

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to fix a host security issue
sr: Потребно је потврђивање идентитета за исправљање безбедносног проблема домаћина

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to undo the fix for a host security issue
sr: Потребно је потврђивање идентитета за поништавање исправке безбедносног проблема домаћина

note: TRANSLATORS: command description
en: Load device emulation data
sr: Учитај податке о емулацији уређаја

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to load hardware emulation data
sr: Потребно је потврђивање идентитета за учитавање података о емулацији хардвера

note: TRANSLATORS: command description
en: Save device emulation data
sr: Сачувај податке о емулацији уређајима

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to save hardware emulation data
sr: Потребно је потврђивање идентитета за чување података о емулацији хардвера

en: Enable emulation data collection
sr: Омогући прикупљање података о емулацији

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to enable emulation data collection
sr: Потребно је потврђивање идентитета за омогућавање прикупљања података о емулацији

note: TRANSLATORS: this is shown when updating the firmware after the reboot
en: Installing firmware update…
sr: Инсталирам ажурирање фирмвера…

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
sr: Прикажи додатне податке за отклањање проблема

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show the calculated version of the dbx
sr: Прикажи израчунато издање dbx-а

note: TRANSLATORS: command line option
en: List entries in dbx
sr: Списак уноса у dbx

note: TRANSLATORS: command line option
en: Apply update files
sr: Примени датотеке ажурирања

note: TRANSLATORS: command line option
en: Specify the dbx database file
sr: Наведите датотеку dbx базе података

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME
sr: НАЗИВ_ДАТОТЕКЕ

note: TRANSLATORS: command line option
en: Override the default ESP path
sr: Премости подразумевану ESP путању

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: PATH
sr: ПУТАЊА

note: TRANSLATORS: command line option
en: Apply update even when not advised
sr: Примени ажурирање чак и када није препоручено

note: TRANSLATORS: description of dbxtool
en: This tool allows an administrator to apply UEFI dbx updates.
sr: Овај алат омогућава администратору да примени UEFI dbx ажурирања.

note: TRANSLATORS: program name
en: UEFI dbx Utility
sr: UEFI dbx алат

note: TRANSLATORS: the user didn't read the man page
en: Failed to parse arguments
sr: Не могу да обрадим аргументе

note: TRANSLATORS: could not read existing system data TRANSLATORS: could not read file
en: Failed to load local dbx
sr: Није успело учитавање локалног dbx-а

note: TRANSLATORS: could not read existing system data
en: Failed to load system dbx
sr: Није успело учитавање системског dbx-а

note: TRANSLATORS: the detected version number of the dbx
en: Version
sr: Издање

note: TRANSLATORS: we're poking around as a power user
en: This program may only work correctly as root
sr: Овај програм може исправно радити само као администратор (root)

note: TRANSLATORS: user did not include a filename parameter
en: Filename required
sr: Назив датотеке је потребан

note: TRANSLATORS: reading existing dbx from the system
en: Parsing system dbx…
sr: Рашчлањивање системског dbx-а…

note: TRANSLATORS: reading new dbx from the update
en: Parsing dbx update…
sr: Рашчлањивање dbx ажурирања…

note: TRANSLATORS: could not parse file
en: Failed to parse local dbx
sr: Није успело рашчлањивање локалног dbx-а

note: TRANSLATORS: same or newer update already applied
en: Cannot apply as dbx update has already been applied.
sr: Не могу да применим јер је dbx ажурирање већ примењено.

note: TRANSLATORS: ESP refers to the EFI System Partition
en: Validating ESP contents…
sr: Потврђивање ESP садржаја…

note: TRANSLATORS: something with a blocked hash exists * in the users ESP -- which would be bad!
en: Failed to validate ESP contents
sr: Није успело потврђивање ESP садржаја

note: TRANSLATORS: actually sending the update to the hardware
en: Applying update…
sr: Примењујем ажурирање…

note: TRANSLATORS: dbx file failed to be applied as an update
en: Failed to apply update
sr: Није успело примењивање ажурирања

note: TRANSLATORS: success
en: Done!
sr: Урађено!

note: TRANSLATORS: user did not tell the tool what to do
en: No action specified!
sr: Радња није наведена!

note: TRANSLATORS: the user isn't reading the question
en: Please enter a number from 0 to %u:
sr: Унесите број од 0 до %u:

note: TRANSLATORS: the user isn't reading the question -- %1 is 'Y' and %2 is 'N'
en: Please enter either %s or %s:
sr: Унесите или %s или %s:

note: TRANSLATORS: daemon is inactive
en: Idle…
sr: Мирујем…

note: TRANSLATORS: decompressing the firmware file
en: Decompressing…
sr: Распакујем…

note: TRANSLATORS: parsing the firmware information
en: Loading…
sr: Учитавам…

note: TRANSLATORS: restarting the device to pick up new F/W
en: Restarting device…
sr: Поново покрећем уређај…

note: TRANSLATORS: reading from the flash chips
en: Reading…
sr: Читам…

note: TRANSLATORS: writing to the flash chips
en: Writing…
sr: Пишем…

note: TRANSLATORS: erasing contents of the flash chips
en: Erasing…
sr: Бришем…

note: TRANSLATORS: verifying we wrote the firmware correctly
en: Verifying…
sr: Проверавам…

note: TRANSLATORS: scheduling an update to be done on the next boot
en: Scheduling…
sr: Заказујем…

note: TRANSLATORS: downloading from a remote server
en: Downloading…
sr: Преузимам…

note: TRANSLATORS: waiting for user to authenticate
en: Authenticating…
sr: Идентификујем…

note: TRANSLATORS: waiting for device to do something
en: Waiting…
sr: Чекам…

note: TRANSLATORS: current daemon status is unknown TRANSLATORS: we don't know the license of the update TRANSLATORS: unknown release urgency TRANSLATORS: Suffix: the fallback HSI result
en: Unknown
sr: Непознато

note: TRANSLATORS: time remaining for completing firmware flash
en: Less than one minute remaining
sr: Преостало је мање од једног минута

note: TRANSLATORS: more than a minute
en: %.0f minute remaining | %.0f minutes remaining
sr[0]: Преостаје %.0f минут
sr[1]: Преостаје %.0f минута
sr[2]: Преостаје %.0f минута

note: TRANSLATORS: this is a prefix on the console
en: WARNING
sr: УПОЗОРЕЊЕ

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all domains
sr: Прикажи податке за прочишћавање за све домене

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Do not include timestamp prefix
sr: Не укључуј префикс временске ознаке

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Do not include log domain prefix
sr: Не укључуј префикс домена дневника

note: TRANSLATORS: this is for daemon development
en: Show daemon verbose information for a particular domain
sr: Прикажи опширне податке позадинца за одређени домен

note: TRANSLATORS: for the --verbose arg
en: Debugging Options
sr: Опције отклањања проблема

note: TRANSLATORS: for the --verbose arg
en: Show debugging options
sr: Прикажи опције за отклањање проблема

note: TRANSLATORS: this is shown in the MOTD
en: %u device has been updated and needs a reboot. | %u devices have been updated and need a reboot.
sr[0]: %u уређај је ажуриран и захтева поновно покретање.
sr[1]: %u уређаја је ажурирано и захтева поновно покретање.
sr[2]: %u уређаја је ажурирано и захтева поновно покретање.

note: TRANSLATORS: this is shown in the MOTD
en: Reboot to complete the update.
sr: Поново покрените да бисте довршили ажурирање.

note: TRANSLATORS: this is shown in the MOTD
en: %u device is not the best known configuration. | %u devices are not the best known configuration.
sr[0]: %u уређај није најбоља позната конфигурација.
sr[1]: %u уређаја нису најбоље познате конфигурације.
sr[2]: %u уређаја нису најбоље познате конфигурације.

note: TRANSLATORS: this is shown in the MOTD -- %1 is the * command name, e.g. `fwupdmgr sync`
en: Run `%s` to complete this action.
sr: Покрените „%s“ да бисте довршили ову радњу.

note: TRANSLATORS: this is shown in the MOTD
en: %u device has a firmware upgrade available. | %u devices have a firmware upgrade available.
sr[0]: %u уређај има доступну надоградњу фирмвера.
sr[1]: %u уређај има доступну надоградњу фирмвера.
sr[2]: %u уређаја имају доступну надоградњу фирмвера.

note: TRANSLATORS: this is shown in the MOTD -- %1 is the * command name, e.g. `fwupdmgr get-upgrades`
en: Run `%s` for more information.
sr: Покрените „%s“ за више информација.

note: TRANSLATORS: exit after we've started up, used for user profiling
en: Exit after a small delay
sr: Изађи након малог застоја

note: TRANSLATORS: exit straight away, used for automatic profiling
en: Exit after the engine has loaded
sr: Изађи након учитавања мотора

note: TRANSLATORS: program name
en: Firmware Update Daemon
sr: Демон за ажурирање фирмвера

note: TRANSLATORS: program summary
en: Firmware Update D-Bus Service
sr: Д-Бус услуга ажурирања фирмвера

note: TRANSLATORS: show the user a warning
en: Your distributor may not have verified any of the firmware updates for compatibility with your system or connected devices.
sr: Ваш дистрибутер можда није потврдио ниједно ажурирање фирмвера за сагласност са вашим системом или повезаним уређајима.

note: TRANSLATORS: show the user a warning
en: Enabling this remote is done at your own risk.
sr: Омогућавање овог удаљеног места радите на сопствени ризик.

note: TRANSLATORS: Title: SPI refers to the flash chip in the computer
en: SPI write
sr: SPI писање

note: TRANSLATORS: Title: SPI refers to the flash chip in the computer
en: SPI lock
sr: SPI закључавање

note: TRANSLATORS: Title: SPI refers to the flash chip in the computer
en: SPI BIOS region
sr: SPI BIOS област

note: TRANSLATORS: Title: SPI refers to the flash chip in the computer
en: SPI BIOS Descriptor
sr: SPI BIOS описник

note: TRANSLATORS: Title: DMA as in https://en.wikipedia.org/wiki/DMA_attack
en: Pre-boot DMA protection
sr: DMA заштита пре подизања система

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * verified boot refers to the way the boot process is verified
en: Intel BootGuard verified boot
sr: Intel BootGuard потврђено подизање система

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * ACM means to verify the integrity of Initial Boot Block
en: Intel BootGuard ACM protected
sr: Intel BootGuard ACM заштићено

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * error policy is what to do on failure
en: Intel BootGuard error policy
sr: Intel BootGuard политика грешке

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * OTP = one time programmable
en: Intel BootGuard OTP fuse
sr: Intel BootGuard OTP осигурач

note: TRANSLATORS: Title: CET = Control-flow Enforcement Technology, * enabled means supported by the processor
en: CET Platform
sr: CET платформа

note: TRANSLATORS: Title: CET = Control-flow Enforcement Technology, * Utilized by OS means the distribution enabled it
en: CET OS Support
sr: CET подршка оперативног система

note: TRANSLATORS: Title: Memory contents are encrypted, e.g. Intel TME
en: Encrypted RAM
sr: Шифрована РАМ меморија

note: TRANSLATORS: Title: lockdown is a security mode of the kernel
en: Linux kernel lockdown
sr: Закључавање језгра Линукса

note: TRANSLATORS: Title: if it's tainted or not
en: Linux kernel
sr: Језгро Линукса

note: TRANSLATORS: Title: swap space or swap partition
en: Linux swap
sr: Линуксова разменска меморија

note: TRANSLATORS: Title: sleep state
en: Suspend-to-ram
sr: Обустава у меморију

note: TRANSLATORS: Title: a better sleep state
en: Suspend-to-idle
sr: Обустава у мировање

note: TRANSLATORS: Title: PK is the 'platform key' for the machine
en: UEFI platform key
sr: Кључ UEFI платформе

note: TRANSLATORS: Title: SB is a way of locking down UEFI
en: UEFI secure boot
sr: UEFI безбедно подизање

note: TRANSLATORS: Title: Bootservice is when only readable from early-boot
en: UEFI bootservice variables
sr: Променљиве UEFI услуга подизања

note: TRANSLATORS: Title: PCRs (Platform Configuration Registers) shouldn't be empty
en: TPM empty PCRs
sr: TPM празни PCR-ови

note: TRANSLATORS: Title: the PCR is rebuilt from the TPM event log
en: TPM PCR0 reconstruction
sr: TPM PCR0 реконструкција

note: TRANSLATORS: Title: %s is ME kind, e.g. CSME/TXT
en: %s manufacturing mode
sr: %s производни режим

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine
en: MEI manufacturing mode
sr: MEI производни режим

note: TRANSLATORS: Title: %s is ME kind, e.g. CSME/TXT
en: %s override
sr: %s преклоп

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine, and the * "override" is the physical PIN that can be driven to * logic high -- luckily it is probably not accessible to * end users on consumer boards
en: MEI override
sr: MEI преклоп

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine, and key refer * to the private/public key used to secure loading of firmware
en: MEI key manifest
sr: MEI манифест кључа

note: TRANSLATORS: Title: %s is ME kind, e.g. CSME/TXT
en: %s version
sr: %s издање

en: MEI version
sr: Издање MEI

note: TRANSLATORS: Title: if firmware updates are available
en: Firmware updates
sr: Ажурирања фирмвера

note: TRANSLATORS: Title: if we can verify the firmware checksums
en: Firmware attestation
sr: Потврда фирмвера

note: TRANSLATORS: Title: if the fwupd plugins are all present and correct
en: fwupd plugins
sr: Прикључци за fwupd

note: TRANSLATORS: Title: Allows debugging of parts using proprietary hardware
en: Platform debugging
sr: Уклањање грешака платформе

note: TRANSLATORS: Title: if fwupd supports HSI on this chip
en: Supported CPU
sr: Подржани процесор

note: TRANSLATORS: Title: if firmware enforces rollback protection
en: Processor rollback protection
sr: Заштита од враћања процесора на старо

note: TRANSLATORS: Title: APU is root of trust
en: Platform secure boot
sr: Безбедно подизање платформе

note: TRANSLATORS: Title: if hardware enforces control of SPI replays
en: SPI replay protection
sr: SPI заштита од поновног извршавања

note: TRANSLATORS: Title: if hardware enforces control of SPI writes
en: SPI write protection
sr: SPI заштита од уписивања

note: TRANSLATORS: Title: if the part has been fused
en: Fused platform
sr: Фиксирана платформа

note: TRANSLATORS: Title: if we are emulating a different host
en: Emulated host
sr: Опонашани домаћин

note: TRANSLATORS: Title: if firmware enforces rollback protection
en: BIOS rollback protection
sr: BIOS заштита од враћања на старо

note: TRANSLATORS: Title: GDS is where the CPU leaks information
en: Intel GDS mitigation
sr: Intel GDS ублажавање

note: TRANSLATORS: Title: Whether BIOS Firmware updates is enabled
en: BIOS firmware updates
sr: Ажурирања BIOS фирмвера

note: TRANSLATORS: Title: Whether firmware is locked down
en: SMM locked down
sr: SMM је закључан

note: TRANSLATORS: Title: is UEFI early-boot memory protection turned on
en: UEFI memory protection
sr: UEFI заштита меморије

note: TRANSLATORS: Title: firmware refers to the flash chip in the computer
en: Firmware Write Protection
sr: Заштита фирмвера од уписа

note: TRANSLATORS: Title: firmware refers to the flash chip in the computer
en: Firmware Write Protection Lock
sr: Закључавање заштите фирмвера од уписа

note: TRANSLATORS: Title: SPI refers to the flash chip in the computer
en: Firmware BIOS Region
sr: БИОС област фирмвера

note: TRANSLATORS: Title: firmware refers to the flash chip in the computer
en: Firmware BIOS Descriptor
sr: БИОС описник фирмвера

note: TRANSLATORS: Title: DMA as in https://en.wikipedia.org/wiki/DMA_attack
en: Pre-boot DMA Protection
sr: ДМА заштита пре подизања система

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * verified boot refers to the way the boot process is verified
en: Intel BootGuard Verified Boot
sr: Интелово потврђено подизање (BootGuard)

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * ACM means to verify the integrity of Initial Boot Block
en: Intel BootGuard ACM Protected
sr: Интелов заштићени АЦМ (BootGuard)

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * error policy is what to do on failure
en: Intel BootGuard Error Policy
sr: Интелова политика грешака (BootGuard)

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel
en: Intel BootGuard Fuse
sr: Интелов осигурач (BootGuard)

note: TRANSLATORS: Title: CET = Control-flow Enforcement Technology
en: Control-flow Enforcement Technology
sr: Технологија принудног управљања протоком

note: TRANSLATORS: Title: SMAP = Supervisor Mode Access Prevention
en: Supervisor Mode Access Prevention
sr: Спречавање приступа у надзорном режиму

note: TRANSLATORS: Title: * https://en.wikipedia.org/wiki/Input%E2%80%93output_memory_management_unit
en: IOMMU Protection
sr: ИОММУ заштита

note: TRANSLATORS: Title: lockdown is a security mode of the kernel
en: Linux Kernel Lockdown
sr: Закључавање Линукс језгра

note: TRANSLATORS: Title: if it's tainted or not
en: Linux Kernel Verification
sr: Потврда Линукс језгра

note: TRANSLATORS: Title: swap space or swap partition
en: Linux Swap
sr: Линуксова разменска меморија (Swap)

note: TRANSLATORS: Title: sleep state
en: Suspend To RAM
sr: Обустава у РАМ

note: TRANSLATORS: Title: a better sleep state
en: Suspend To Idle
sr: Обустава у мировање

note: TRANSLATORS: Title: PK is the 'platform key' for the machine
en: UEFI Platform Key
sr: УЕФИ кључ платформе

note: TRANSLATORS: Title: SB is a way of locking down UEFI
en: UEFI Secure Boot
sr: УЕФИ безбедно подизање

note: TRANSLATORS: Title: Bootservice is when only readable from early-boot
en: UEFI Bootservice Variables
sr: Променљиве УЕФИ услуга подизања

note: TRANSLATORS: Title: PCRs (Platform Configuration Registers) shouldn't be empty
en: TPM Platform Configuration
sr: Конфигурација ТПМ платформе

note: TRANSLATORS: Title: the PCR is rebuilt from the TPM event log
en: TPM Reconstruction
sr: ТПМ реконструкција

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine
en: Intel Management Engine Manufacturing Mode
sr: Режим производње Интеловог механизма управљања

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine, and the "override" is enabled * with a jumper -- luckily it is probably not accessible to end users on consumer * boards
en: Intel Management Engine Override
sr: Превазилажење Интеловог механизма управљања

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine, and key refers * to the private/public key used to secure loading of firmware
en: MEI Key Manifest
sr: Манифест МЕИ кључа

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine
en: Intel Management Engine Version
sr: Издање Интеловог механизма управљања

note: TRANSLATORS: Title: if firmware updates are available
en: Firmware Updates
sr: Ажурирања фирмвера

note: TRANSLATORS: Title: if we can verify the firmware checksums
en: Firmware Attestation
sr: Потврда фирмвера

note: TRANSLATORS: Title: if the fwupd plugins are all present and correct
en: Firmware Updater Verification
sr: Провера освеживача фирмвера

note: TRANSLATORS: Title: Allows debugging of parts using proprietary hardware
en: Platform Debugging
sr: Платформско отклањање грешака

note: TRANSLATORS: Title: if fwupd supports HSI on this chip
en: Processor Security Checks
sr: Безбедносне провере процесора

note: TRANSLATORS: Title: if firmware enforces rollback protection
en: AMD Secure Processor Rollback Protection
sr: АМД заштита од враћања безбедног процесора

note: TRANSLATORS: Title: APU is root of trust
en: AMD Platform Secure Boot
sr: Безбедно подизање АМД платформе

note: TRANSLATORS: Title: if hardware enforces control of SPI replays
en: AMD Firmware Replay Protection
sr: АМД заштита од понављања фирмвера

note: TRANSLATORS: Title: if hardware enforces control of SPI writes
en: AMD Firmware Write Protection
sr: АМД заштита од уписивања фирмвера

note: TRANSLATORS: Title: if the part has been fused
en: Fused Platform
sr: Спојена платформа

note: TRANSLATORS: Title: if firmware enforces rollback protection
en: BIOS Rollback Protection
sr: БИОС заштита од враћања

note: TRANSLATORS: Title: GDS is where the CPU leaks information
en: Intel GDS Mitigation
sr: Интел ГДС ублажавање

note: TRANSLATORS: Title: Whether BIOS Firmware updates is enabled
en: BIOS Firmware Updates
sr: Ажурирања БИОС фирмвера

note: TRANSLATORS: Title: Whether firmware is locked down
en: System Management Mode
sr: Режим управљања системом

note: TRANSLATORS: Title: is UEFI early-boot memory protection turned on
en: UEFI Memory Protection
sr: UEFI заштита меморије

note: TRANSLATORS: longer description
en: Firmware Write Protection protects device firmware memory from being tampered with.
sr: Заштита уписа фирмвера штити меморију фирмвера уређаја од неовлашћених измена.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Firmware BIOS Region protects device firmware memory from being tampered with.
sr: Област БИОС-а фирмвера штити меморију фирмвера уређаја од неовлашћених измена.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Firmware BIOS Descriptor protects device firmware memory from being tampered with.
sr: Описник БИОС-а фирмвера штити меморију фирмвера уређаја од неовлашћених измена.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Pre-boot DMA protection prevents devices from accessing system memory after being connected to the computer.
sr: Заштита ДМА пре подизања система спречава уређаје да приступају системској меморији након повезивања на рачунар.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Intel BootGuard prevents unauthorized device software from operating when the device is started.
sr: Интелов „BootGuard“ спречава неовлашћени софтвер уређаја да ради када се уређај покрене.

en: Intel BootGuard Error Policy ensures the device does not continue to start if its device software has been tampered with.
sr: Смерница грешке Интеловог „BootGuard“-а осигурава да уређај не настави са покретањем ако је софтвер уређаја измењен.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Control-Flow Enforcement Technology detects and prevents certain methods for running malicious software on the device.
sr: Технологија принудног управљања током (CET) открива и спречава одређене методе за покретање злонамерног софтвера на уређају.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Supervisor Mode Access Prevention ensures critical parts of device memory are not accessed by less secure programs.
sr: Спречавање приступа у надзорном режиму (SMAP) осигурава да критичним деловима меморије уређаја не приступају мање безбедни програми.

en: Encrypted RAM makes it impossible for information that is stored in device memory to be read if the memory chip is removed and accessed.
sr: Шифрована РАМ меморија онемогућава читање података сачуваних у меморији уређаја ако се меморијски чип уклони и ако му се приступи.

note: TRANSLATORS: longer description
en: IOMMU Protection prevents connected devices from accessing unauthorized parts of system memory.
sr: ИОММУ заштита спречава повезане уређаје да приступају неовлашћеним деловима системске меморије.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Linux Kernel Lockdown mode prevents administrator (root) accounts from accessing and changing critical parts of system software.
sr: Режим закључавања Линукс језгра спречава администраторске (корене) налоге да приступају и мењају критичне делове системског софтвера.

en: Linux Kernel Verification makes sure that critical system software has not been tampered with. Using device drivers which are not provided with the system can prevent this security feature from working correctly.
sr: Провера Линукс језгра осигурава да критични системски софтвер није измењен. Коришћење управљачких програма уређаја који нису достављени уз систем може спречити правилан рад ове безбедносне функције.

en: Linux Kernel Swap temporarily saves information to disk as you work. If the information is not protected, it could be accessed by someone if they obtained the disk.
sr: Размена Линукс језгра (swap) привремено чува податке на диск док радите. Ако подаци нису заштићени, неко би им могао приступити ако се домогне диска.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Suspend to RAM allows the device to quickly go to sleep in order to save power. While the device has been suspended, its memory could be physically removed and its information accessed.
sr: Обустава у РАМ омогућава уређају да брзо заспи како би уштедео енергију. Док је уређај обустављен, његова меморија би могла бити физички уклоњена а подаци прочитани.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Suspend to Idle allows the device to quickly go to sleep in order to save power. While the device has been suspended, its memory could be physically removed and its information accessed.
sr: Обустава у мировање омогућава уређају да брзо заспи како би уштедео енергију. Док је уређај обустављен, његова меморија би могла бити физички уклоњена а подаци прочитани.

note: TRANSLATORS: longer description
en: The UEFI Platform Key is used to determine if device software comes from a trusted source.
sr: УЕФИ кључ платформе (PK) се користи за одређивање да ли софтвер уређаја долази из поверљивог извора.

note: TRANSLATORS: longer description
en: UEFI Secure Boot prevents malicious software from being loaded when the device starts.
sr: УЕФИ безбедно подизање система спречава учитавање злонамерног софтвера приликом покретања уређаја.

note: TRANSLATORS: longer description
en: UEFI boot service variables should not be readable from runtime mode.
sr: Променљиве УЕФИ услуга подизања система не би требало да буду читљиве из извршног режима.

note: TRANSLATORS: longer description
en: The TPM (Trusted Platform Module) Platform Configuration is used to check whether the device start process has been modified.
sr: Подешавање платформе ТПМ-а (модула поуздане платформе) се користи за проверу да ли је процес покретања уређаја измењен.

note: TRANSLATORS: longer description
en: The TPM (Trusted Platform Module) Reconstruction is used to check whether the device start process has been modified.
sr: Реконструкција ТПМ-а (модула поуздане платформе) се користи за проверу да ли је процес покретања уређаја измењен.

note: TRANSLATORS: longer description
en: TPM (Trusted Platform Module) is a computer chip that detects when hardware components have been tampered with.
sr: ТПМ (Trusted Platform Module) је рачунарски чип који открива када је дошло до неовлашћених измена на хардверским компонентама.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Manufacturing Mode is used when the device is manufactured and security features are not yet enabled.
sr: Производни режим се користи када је уређај произведен, а безбедносне функције још нису омогућене.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Intel Management Engine Override disables checks for device software tampering.
sr: Intel Management Engine Override онемогућава провере неовлашћених измена софтвера уређаја.

note: TRANSLATORS: longer description
en: The Intel Management Engine Key Manifest must be valid so that the device firmware can be trusted by the CPU.
sr: Манифест кључа за Intel Management Engine мора бити исправан како би процесор могао да верује фирмверу уређаја.

note: TRANSLATORS: longer description
en: The Intel Management Engine controls device components and needs to have a recent version to avoid security issues.
sr: Intel Management Engine управља компонентама уређаја и мора имати новије издање како би се избегли безбедносни проблеми.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Device software updates are provided for this device.
sr: Ажурирања софтвера уређаја су доступна за овај уређај.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Firmware Attestation checks device software using a reference copy, to make sure that it has not been changed.
sr: Потврђивање фирмвера проверава софтвер уређаја користећи референтну копију, како би се осигурало да није мењан.

en: Firmware Updater Verification checks that software used for updating has not been tampered with.
sr: Верификација ажурирача фирмвера проверава да софтвер који се користи за ажурирање није мењан.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Platform Debugging allows device security features to be disabled. This should only be used by hardware manufacturers.
sr: Уклањање грешака на платформи омогућава онемогућавање безбедносних функција уређаја. Ово треба да користе само произвођачи хардвера.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Each system should have tests to ensure firmware security.
sr: Сваки систем треба да има тестове како би се осигурала безбедност фирмвера.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Rollback Protection prevents device software from being downgraded to an older version that has security problems.
sr: Заштита од враћања на старија издања спречава да се софтвер уређаја врати на старије издање која има безбедносне проблеме.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Platform Secure Boot prevents unsigned software from being loaded when the device starts.
sr: Безбедно покретање платформе спречава учитавање непотписаног софтвера приликом покретања уређаја.

note: TRANSLATORS: longer description
en: CPU Microcode must be updated to mitigate against various information-disclosure security issues.
sr: Микрокод процесора мора бити ажуриран како би се ублажили различити безбедносни проблеми везани за откривање информација.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Enabling firmware updates for the BIOS allows fixing security issues.
sr: Омогућавање ажурирања фирмвера за БИОС омогућава исправљање безбедносних проблема.

note: TRANSLATORS: longer description
en: System management mode is used by the firmware to access resident BIOS code and data.
sr: Режим управљања системом користи фирмвер за приступ резидентном БИОС коду и подацима.

note: TRANSLATORS: longer description
en: The UEFI system can set up memory attributes at boot which prevent common exploits from running.
sr: УЕФИ систем може да подеси атрибуте меморије приликом покретања што спречава извршавање уобичајених злоупотреба.

note: TRANSLATORS: longer description
en: The UEFI db contains the list of valid certificates that can be used to authorize what EFI binaries are allowed to run.
sr: УЕФИ база података садржи списак важећих уверења која се могу користити за овлашћивање ЕФИ извршних датотека којима је дозвољено покретање.

note: TRANSLATORS: longer description
en: HP SureStart is a firmware security feature that protects the BIOS from tampering.
sr: HP SureStart је безбедносна функција фирмвера која штити БИОС од неовлашћених измена.

note: TRANSLATORS: %s is a link to a website
en: See %s for more information.
sr: Погледајте %s за више информација.

note: TRANSLATORS: another fwupdtool instance is already running
en: Failed to lock
sr: Нисам успео да закључам

note: TRANSLATORS: this is when a device ctrl+c's a watch TRANSLATORS: this is from ctrl+c
en: Cancelled
sr: Отказао

note: TRANSLATORS: the user needs to do something, e.g. remove the device
en: Action Required:
sr: Потребна је радња:

note: TRANSLATORS: device has been chosen by the daemon for the user
en: Selected device
sr: Изабрани уређај

note: TRANSLATORS: this is to abort the interactive prompt
en: Cancel
sr: Откажи

note: TRANSLATORS: get interactive prompt
en: Choose device
sr: Изаберите уређај

note: TRANSLATORS: message letting the user know no device * upgrade available due to missing on LVFS TRANSLATORS: message letting the user know no * device upgrade available due to missing on LVFS
en: Devices with no available firmware updates:
sr: Уређаји без доступних ажурирања фирмвера:

note: TRANSLATORS: message letting the user know no device upgrade available TRANSLATORS: message letting the user know no device * upgrade available
en: Devices with the latest available firmware version:
sr: Уређаји са најновијим доступним издањем фирмвера:

en: No updates available for remaining devices
sr: Нема доступних ажурирања за преостале уређаје

note: TRANSLATORS: nothing attached that can be upgraded
en: No hardware detected with firmware update capability
sr: Нема хардвера којем се може ажурирати фирмвер

note: TRANSLATORS: %1 is a device name
en: Updating %s…
sr: Ажурирам %s…

note: TRANSLATORS: %1 is a device name
en: Installing on %s…
sr: Инсталирам на %s…

note: TRANSLATORS: %1 is a device name
en: Reading from %s…
sr: Читам са %s…

note: TRANSLATORS: there is a reason the device can't update TRANSLATORS: there are reasons the device can't update
en: %s is not currently updatable:
sr: %s тренутно није освежив:

note: TRANSLATORS: no update can be installed
en: Nothing to do
sr: Ништа за рад

note: TRANSLATORS: message letting the user there is an update * waiting, but there is a reason it cannot be deployed
en: Devices with firmware updates that need user action:
sr: Уређаји са ажурирањима фирмвера која захтевају радњу корисника:

note: TRANSLATORS: success message -- a per-system setting value
en: Successfully modified configuration value
sr: Успешно је измењена вредност подешавања

note: TRANSLATORS: success message -- a per-system setting value
en: Successfully reset configuration section
sr: Успешно је поништен одељак подешавања

note: TRANSLATORS: success message for a per-remote setting change
en: Successfully modified remote
sr: Успешно је измењен удаљени извор

note: TRANSLATORS: success message
en: Successfully cleaned remote
sr: Успешно је очишћен удаљени извор

note: TRANSLATORS: success message
en: Successfully disabled remote
sr: Успешно је онемогућен удаљени извор

note: TRANSLATORS: this is now useless
en: Delete the now-unused remote cache files?
sr: Обрисати сада некоришћене датотеке удаљене оставе?

note: TRANSLATORS: success message
en: Successfully enabled remote
sr: Удаљени извор је успешно омогућен

note: TRANSLATORS: comment explaining result of command
en: Successfully disabled test devices
sr: Пробни уређаји су успешно онемогућени

note: TRANSLATORS: comment explaining result of command
en: Successfully enabled test devices
sr: Пробни уређаји су успешно омогућени

note: TRANSLATORS: shown when shutting down to switch to the new version
en: Activating firmware update
sr: Активирање ажурирања фирмвера

note: TRANSLATORS: this is when a device is hotplugged
en: Device added:
sr: Додат је уређај:

note: TRANSLATORS: this is when a device is hotplugged
en: Device removed:
sr: Уклоњен је уређај:

note: TRANSLATORS: this is when a device has been updated
en: Device changed:
sr: Промењен је уређај:

note: TRANSLATORS: this is when the daemon state changes
en: Changed
sr: Променио

note: TRANSLATORS: nothing found
en: No firmware IDs found
sr: Нису пронађени ИБ-ови фирмвера

note: TRANSLATORS: nothing found
en: No firmware found
sr: Није пронађен фирмвер

note: TRANSLATORS: get interactive prompt
en: Choose firmware
sr: Изаберите фирмвер

note: TRANSLATORS: decompressing images from a container firmware
en: Writing file:
sr: Уписивање датотеке:

note: TRANSLATORS: error message for a user who ran fwupdmgr
en: Metadata is already up to date
sr: Метаподаци су већ ажурни

note: TRANSLATORS: error message for a user who ran fwupdmgr * refresh recently -- %1 is '--force'
en: Metadata is up to date; use %s to refresh again.
sr: Метаподаци су ажурни; користите %s за поновно освежавање.

note: TRANSLATORS: error message for unsupported feature
en: Host Security ID (HSI) is not supported
sr: ИБ безбедности домаћина (HSI) није подржан

note: TRANSLATORS: this is a string like 'HSI:2-U'
en: Host Security ID:
sr: ИБ безбедности домаћина:

note: TRANSLATORS: Volume has been chosen by the user
en: Selected volume
sr: Изабрани том

note: TRANSLATORS: get interactive prompt
en: Choose volume
sr: Изаберите том

note: TRANSLATORS: get interactive prompt, where branch is the * supplier of the firmware, e.g. "non-free" or "free"
en: Choose branch
sr: Изаберите грану

note: TRANSLATORS: Configured a BIOS setting to a value
en: Set BIOS setting '%s' using '%s'.
sr: Постави БИОС поставку „%s“ користећи „%s“.

note: TRANSLATOR: This is the error message for * incorrect parameter
en: Invalid arguments, expected an AppStream ID
sr: Неисправни аргументи, очекиван је AppStream ИБ

note: TRANSLATORS: we've fixed a security problem on the machine
en: Fixed successfully
sr: Успешно поправљено

note: TRANSLATORS: we've fixed a security problem on the machine
en: Fix reverted successfully
sr: Поправка је успешно поништена

note: TRANSLATORS: error message
en: This system doesn't support firmware settings
sr: Овај систем не подржава поставке фирмвера

note: TRANSLATORS: error message
en: Unable to find attribute
sr: Не могу да пронађем атрибут

note: TRANSLATORS: error message
en: Invalid arguments, expected INDEX NAME TARGET [MOUNTPOINT]
sr: Неисправни аргументи, очекивано је ИНДЕКС НАЗИВ МЕТА [ТАЧКА_МОНТИРАЊА]

note: TRANSLATORS: error message
en: Already exists, and no --force specified
sr: Већ постоји, а није наведено --force

note: TRANSLATORS: error message
en: No volume matched %s
sr: Ниједан том се не поклапа са %s

note: TRANSLATORS: error message
en: Invalid arguments, expected base-16 integer
sr: Неисправни аргументи, очекиван је цео број у основи 16

note: TRANSLATORS: error message
en: Invalid arguments, expected INDEX KEY [VALUE]
sr: Неисправни аргументи, очекивано је ИНДЕКС КЉУЧ [ВРЕДНОСТ]

note: TRANSLATORS: try to treat the legacy format as a hive
en: The EFI boot entry was not in hive format, falling back
sr: ЕФИ покретачка ставка није била у формату кошнице, враћам се на старо

note: TRANSLATORS: the boot entry was in a legacy format
en: The EFI boot entry is not in hive format, and shim may not be new enough to read it.
sr: ЕФИ покретачка ставка није у формату кошнице, а „shim“ можда није довољно нов да је прочита.

note: TRANSLATORS: ask the user if it's okay to convert, * "it" being the data contained in the EFI boot entry
en: Do you want to convert it now?
sr: Да ли желите да је претворите сада?

note: TRANSLATORS: error message
en: Invalid arguments, expected GUID
sr: Неисправни аргументи, очекиван је ГУИД

note: TRANSLATORS: error message
en: Invalid arguments, expected at least ARCHIVE FIRMWARE METAINFO
sr: Неисправни аргументи, очекивано је барем АРХИВА ФИРМВЕР МЕТАПОДАЦИ

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show client and daemon versions
sr: Прикажи издања клијента и демона

note: TRANSLATORS: command line option
en: Allow reinstalling existing firmware versions
sr: Дозволи поновну инсталацију постојећих издања фирмвера

note: TRANSLATORS: command line option
en: Allow downgrading firmware versions
sr: Дозволи уназађивање издања фирмвера

note: TRANSLATORS: command line option
en: Allow switching firmware branch
sr: Дозволи промену гране фирмвера

note: TRANSLATORS: command line option
en: Force the action by relaxing some runtime checks
sr: Приморај радњу ублажавањем неких провера при извршавању

note: TRANSLATORS: command line option
en: Ignore firmware checksum failures
sr: Занемари неуспехе провере суме фирмвера

note: TRANSLATORS: command line option
en: Ignore firmware hardware mismatch failures
sr: Занемари неуспехе неслагања хардвера фирмвера

note: TRANSLATORS: command line option
en: Ignore non-critical firmware requirements
sr: Занемари некритичне захтеве фирмвера

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not check or prompt for reboot after update
sr: Не проверавај и не питај за поновно покретање након ажурирања

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not search the firmware when parsing
sr: Не тражи фирмвер приликом обраде

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not perform device safety checks
sr: Не извршавај безбедносне провере уређаја

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not prompt for devices
sr: Не питај за уређаје

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show all results
sr: Прикажи све резултате

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show devices that are not updatable
sr: Прикажи уређаје који се не могу ажурирати

note: TRANSLATORS: command line option
en: Manually enable specific plugins
sr: Ручно омогући специфичне прикључке

note: TRANSLATORS: command line option
en: Run the plugin composite prepare routine when using install-blob
sr: Покрени рутину за композитну припрему прикључка када се користи „install-blob“

note: TRANSLATORS: command line option
en: Run the plugin composite cleanup routine when using install-blob
sr: Покрени рутину за композитно чишћење прикључка када се користи „install-blob“

note: TRANSLATORS: command line option
en: Ignore SSL strict checks when downloading files
sr: Занемари строге ССЛ провере приликом преузимања датотека

note: TRANSLATORS: command line option
en: Filter with a set of device flags using a ~ prefix to exclude, e.g. 'internal,~needs-reboot'
sr: Филтрирај скупом заставица уређаја користећи префикс ~ за изузимање, нпр. „internal,~needs-reboot“

note: TRANSLATORS: command line option
en: Filter with a set of release flags using a ~ prefix to exclude, e.g. 'trusted-release,~trusted-metadata'
sr: Филтрирај скупом заставица издања користећи префикс ~ за изузимање, нпр. „trusted-release,~trusted-metadata“

note: TRANSLATORS: command line option
en: Answer yes to all questions
sr: Одговори са да на сва питања

note: TRANSLATORS: command line option
en: Output in JSON format (disables all interactive prompts)
sr: Излаз у ЈСОН формату (онемогућава све интерактивне упите)

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILE
sr: ДАТОТЕКА

note: TRANSLATORS: command description
en: Dump SMBIOS data from a file
sr: Ишчитај SMBIOS податке из датотеке

note: TRANSLATORS: command description
en: Get all enabled plugins registered with the system
sr: Добави све омогућене прикључке регистроване у систему

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets details about a firmware file
sr: Добави појединости о датотеци са фирмвером

note: TRANSLATORS: command description
en: Show history of firmware updates
sr: Прикажи историјат ажурирања фирмвера

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [DEVICE-ID|GUID]
sr: [ИД-УРЕЂАЈА|ГУИД]

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the list of updates for all specified devices, or all devices if unspecified
sr: Добавља списак ажурирања за све наведене уређаје, или све уређаје ако нису наведени

note: TRANSLATORS: command description
en: Get all devices that support firmware updates
sr: Добави све уређаје који подржавају ажурирање фирмвера

note: TRANSLATORS: command description
en: Get all device flags supported by fwupd
sr: Добави све заставице уређаја које подржава fwupd

note: TRANSLATORS: command description
en: Watch for hardware changes
sr: Прати хардверске измене

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME DEVICE-ID [VERSION]
sr: НАЗИВ-ДАТОТЕКЕ ИД-УРЕЂАЈА [ИЗДАЊЕ]

note: TRANSLATORS: command description
en: Install a raw firmware blob on a device
sr: Инсталирај сирову бинарну капљицу (blob) фирмвера на уређај

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILE [DEVICE-ID|GUID]
sr: ДАТОТЕКА [ИД-УРЕЂАЈА|ГУИД]

note: TRANSLATORS: command description
en: Install a specific firmware on a device, all possible devices will also be installed once the CAB matches
sr: Инсталирајте одређени фирмвер на уређај, сви могући уређаји ће такође бити инсталирани када се ЦАБ поклопи

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: DEVICE-ID|GUID
sr: ИД-УРЕЂАЈА|ГУИД

note: TRANSLATORS: command description
en: Reinstall firmware on a device
sr: Поново инсталирајте фирмвер на уређај

note: TRANSLATORS: command description
en: Attach to firmware mode
sr: Прикачите се на режим фирмвера

note: TRANSLATORS: command description
en: Get device report metadata
sr: Добавите метаподатке извештаја уређаја

note: TRANSLATORS: command description
en: Detach to bootloader mode
sr: Откачите се на режим подизача система

note: TRANSLATORS: command description
en: Unbind current driver
sr: Развежите тренутни управљач

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: SUBSYSTEM DRIVER [DEVICE-ID|GUID]
sr: ПОДСИСТЕМ УПРАВЉАЧ [ИД-УРЕЂАЈА|ГУИД]

note: TRANSLATORS: command description
en: Bind new kernel driver
sr: Повежите нови управљач језгра

note: TRANSLATORS: command description
en: Activate pending devices
sr: Активирајте уређаје на чекању

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [SMBIOS-FILE|HWIDS-FILE]
sr: [СМБИОС-ДАТОТЕКА|ХВИДС-ДАТОТЕКА]

note: TRANSLATORS: command description
en: Return all the hardware IDs for the machine
sr: Враћа све ИБ-јеве хардвера на машини

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: HWIDS-FILE
sr: ХВИДС-ДАТОТЕКА

note: TRANSLATORS: command description
en: Save a file that allows generation of hardware IDs
sr: Сачувајте датотеку која омогућава стварање хардверских ИД-ова

note: TRANSLATORS: command description
en: Monitor the daemon for events
sr: Прати демона за догађајима

note: TRANSLATORS: command description
en: Updates all specified devices to latest firmware version, or all devices if unspecified
sr: Ажурира све наведене уређаје на најновије издање фирмвера, или све уређаје ако није наведено

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: TEXT
sr: ТЕКСТ

[ctx: command-description]
note: TRANSLATORS: command description
en: Sign data using the client certificate
sr: Потпишите податке користећи уверење клијента

note: TRANSLATORS: command description
en: Update the stored metadata with current contents
sr: Ажурирајте сачуване метаподатке тренутним садржајем

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME CERTIFICATE PRIVATE-KEY
sr: НАЗИВ-ДАТОТЕКЕ УВЕРЕЊЕ ПРИВАТНИ-КЉУЧ

note: TRANSLATORS: command description
en: Sign a firmware with a new key
sr: Потпишите фирмвер новим кључем

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME [DEVICE-ID|GUID]
sr: НАЗИВ-ДАТОТЕКЕ [ИД-УРЕЂАЈА|ГУИД]

note: TRANSLATORS: command description
en: Read a firmware blob from a device
sr: Прочитајте бинарни објекат фирмвера са уређаја

note: TRANSLATORS: command description
en: Read a firmware from a device
sr: Прочитајте фирмвер са уређаја

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME OFFSET DATA [FIRMWARE-TYPE]
sr: ДАТОТЕКА-ПОМЕРАЈ-ПОДАЦИ [ВРСТА-ФИРМВЕРА]

note: TRANSLATORS: command description
en: Patch a firmware blob at a known offset
sr: Закрпите бинарни објекат фирмвера на познатом померају

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME-SRC FILENAME-DST [FIRMWARE-TYPE-SRC] [FIRMWARE-TYPE-DST]
sr: ДАТОТЕКА-ИЗВОР ДАТОТЕКА-ЦИТ [ВРСТА-ФИРМВЕРА-ИЗВОР] [ВРСТА-ФИРМВЕРА-ЦИЉ]

note: TRANSLATORS: command description
en: Convert a firmware file
sr: Претворите датотеку фирмвера

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: BUILDER-XML FILENAME-DST
sr: ГРАДИТЕЉ-XML ДАТОТЕКА-ЦИЉ

note: TRANSLATORS: command description
en: Build a firmware file
sr: Изградите датотеку фирмвера

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME [FIRMWARE-TYPE]
sr: ДАТОТЕКА [ВРСТА-ФИРМВЕРА]

note: TRANSLATORS: command description
en: Parse and show details about a firmware file
sr: Обрадите и прикажите детаље о датотеци фирмвера

note: TRANSLATORS: command description
en: Export a firmware file structure to XML
sr: Извезите структуру датотеке фирмвера у XML

note: TRANSLATORS: command description
en: Extract a firmware blob to images
sr: Распакујте бинарни објекат фирмвера у слике

note: TRANSLATORS: command description
en: List the available firmware types
sr: Испишите доступне врсте фирмвера

note: TRANSLATORS: command description
en: List the available firmware GTypes
sr: Испишите доступне GTypes фирмвера

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the configured remotes
sr: Добавља подешена удаљена места

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [FILE FILE_SIG REMOTE-ID]
sr: [ДАТОТЕКА ПОТПИС-ДАТОТЕКЕ УДАЉЕНИ-ИД]

note: TRANSLATORS: command description
en: Refresh metadata from remote server
sr: Освежава метаподатке са удаљеног сервера

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [FWUPD-VERSION]
sr: [ИЗДАЊЕ-FWUPD]

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the host security attributes
sr: Добавља безбедносне особине домаћина

note: TRANSLATORS: command description
en: Adds devices to watch for future emulation
sr: Додаје уређаје за праћење за будућу емулацију

note: TRANSLATORS: command description
en: Removes devices to watch for future emulation
sr: Уклања уређаје за праћење за будућу емулацију

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: EMULATION-FILE [ARCHIVE-FILE]
sr: ДАТОТЕКА-ЕМУЛАЦИЈЕ [ДАТОТЕКА-АРХИВЕ]

note: TRANSLATORS: command description
en: Mounts the ESP
sr: Монтира ESP

note: TRANSLATORS: command description
en: Unmounts the ESP
sr: Демонтира ESP

note: TRANSLATORS: command description
en: Lists files on the ESP
sr: Исписује датотеке на ESP-у

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [DEVICE-ID|GUID] [BRANCH]
sr: [ИД-УРЕЂАЈА|GUID] [ГРАНА]

note: TRANSLATORS: command description
en: Switch the firmware branch on the device
sr: Промените грану фирмвера на уређају

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: DEVICE-ID
sr: ИД-УРЕЂАЈА

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the results from the last update
sr: Добавља резултате последњег ажурирања

note: TRANSLATORS: command description
en: Erase all firmware update history
sr: Обриши сав историјат ажурирања фирмвера

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [SETTING1] [SETTING2]…
sr: [ПОДЕШАВАЊЕ1] [ПОДЕШАВАЊЕ2]…

note: TRANSLATORS: command description
en: Retrieve BIOS settings.  If no arguments are passed all settings are returned
sr: Преузмите подешавања BIOS-а. Ако се не проследе аргументи, враћају се сва подешавања

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: SETTING VALUE
sr: ПОДЕШАВАЊЕ ВРЕДНОСТ

note: TRANSLATORS: command description
en: Set a BIOS setting
sr: Поставите подешавање BIOS-а

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: ARCHIVE FIRMWARE METAINFO [FIRMWARE] [METAINFO] [JCATFILE]
sr: АРХИВА ФИРМВЕР МЕТАПОДАЦИ [ФИРМВЕР] [МЕТАПОДАЦИ] [JCAT-ДАТОТЕКА]

note: TRANSLATORS: command description
en: Build a cabinet archive from a firmware blob and XML metadata
sr: Изградите cabinet архиву из бинарног објекта фирмвера и XML метаподатака

[ctx: command-argument]
note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: GUID
sr: ГУИД

note: TRANSLATORS: command description
en: List EFI variables with a specific GUID
sr: Испишите EFI променљиве са одређеним GUID-ом

note: TRANSLATORS: command description
en: List EFI boot parameters
sr: Испишите EFI параметре покретања

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: INDEX
sr: ИНДЕКС

note: TRANSLATORS: command description
en: Set the EFI boot next
sr: Поставите следеће EFI покретање

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: INDEX1,INDEX2
sr: ИНДЕКС1,ИНДЕКС2

note: TRANSLATORS: command description
en: Set the EFI boot order
sr: Поставите редослед EFI покретања

note: TRANSLATORS: command description
en: Delete an EFI boot entry
sr: Обришите унос EFI покретања

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: INDEX NAME TARGET [MOUNTPOINT]
sr: ИНДЕКС НАЗИВ МЕТА [ТАЧКА-МОНТИРАЊА]

note: TRANSLATORS: command description
en: Create an EFI boot entry
sr: Направите унос EFI покретања

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: INDEX KEY [VALUE]
sr: ИНДЕКС КЉУЧ [ВРЕДНОСТ]

note: TRANSLATORS: command description
en: Set or remove an EFI boot hive entry
sr: Поставите или уклоните унос EFI boot hive-а

note: TRANSLATORS: command description
en: List EFI boot files
sr: Испишите датотеке EFI покретања

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [APPSTREAM_ID]
sr: [ID-APPSTREAM-А]

note: TRANSLATORS: command description
en: Fix a specific host security attribute
sr: Исправите одређену безбедносну особину домаћина

note: TRANSLATORS: command description
en: Undo the host security attribute fix
sr: Опозовите исправку безбедносне особине домаћина

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [DEVICE]
sr: [УРЕЂАЈ]

note: TRANSLATORS: command description
en: Run the post-reboot cleanup action
sr: Покрените радњу чишћења након поновног покретања

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [SECTION] KEY VALUE
sr: [ОДЕЉАК] КЉУЧ ВРЕДНОСТ

note: TRANSLATORS: sets something in the daemon configuration file
en: Modifies a daemon configuration value
sr: Мења вредност у подешавањима демона

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: SECTION
sr: ОДЕЉАК

note: TRANSLATORS: sets something in the daemon configuration file
en: Resets a daemon configuration section
sr: Ресетује одељак подешавања демона

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: REMOTE-ID KEY VALUE
sr: УДАЉЕНИ-ИД КЉУЧ ВРЕДНОСТ

note: TRANSLATORS: command description
en: Modifies a given remote
sr: Мења дати удаљени сервер

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: REMOTE-ID
sr: УДАЉЕНИ-ИД

note: TRANSLATORS: command description
en: Cleans a given remote
sr: Чисти дати удаљени извор

note: TRANSLATORS: command description
en: Enables a given remote
sr: Омогућава дати удаљени извор

note: TRANSLATORS: command description
en: Disables a given remote
sr: Онемогућава дати удаљени извор

note: TRANSLATORS: command description
en: Enables virtual testing devices
sr: Омогућава виртуелне уређаје за тестирање

note: TRANSLATORS: command description
en: Disables virtual testing devices
sr: Онемогућава виртуелне уређаје за тестирање

note: TRANSLATORS: command description
en: Get all known version formats
sr: Добави све познате записе издања

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: VERSION1 VERSION2 [FORMAT]
sr: ИЗДАЊЕ1 ИЗДАЊЕ2 [ЗАПИС]

note: TRANSLATORS: command description
en: Compares two versions for equality
sr: Пореди два издања ради једнакости

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: WORD
sr: РЕЧ

note: TRANSLATORS: command description
en: Finds firmware releases from the metadata
sr: Проналази издања фирмвера из метаподатака

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: KIND FILENAME
sr: ВРСТА НАЗИВ-ДАТОТЕКЕ

note: TRANSLATORS: command description
en: Calculates a CRC of a file
sr: Израчунава ЦРЦ датотеке

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: CRC FILENAME
sr: ЦРЦ НАЗИВ-ДАТОТЕКЕ

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [PCR]
sr: [ПЦР]

note: TRANSLATORS: command description
en: Parse the system PCR eventlog
sr: Обрађује системски ПЦР дневник догађаја

note: TRANSLATORS: CLI description
en: This tool allows an administrator to use the fwupd plugins without being installed on the host system.
sr: Овај алат омогућава администратору да користи прикључке за „fwupd“ без њиховог инсталирања на систем домаћина.

note: TRANSLATORS: program name
en: Firmware Utility
sr: Алатка за фирмвер

note: TRANSLATORS: try to help
en: Ignoring SSL strict checks, to do this automatically in the future export DISABLE_SSL_STRICT in your environment
sr: Занемарујем строге ССЛ провере; да бисте ово убудуће радили самостално, извезите „DISABLE_SSL_STRICT“ у ваше окружење

note: TRANSLATORS: the user didn't read the man page, %1 is '--filter' TRANSLATORS: the user didn't read the man page, * %1 is '--filter-release'
en: Failed to parse flags for %s
sr: Нисам успео да обрадим параметре за „%s“

note: TRANSLATORS: explain how to get help, %1 is * 'fwupdtool --help' TRANSLATORS: explain how to get help, * where $1 is something like 'fwupdmgr --help'
en: Use %s for help
sr: Користите „%s“ за помоћ

note: TRANSLATORS: %1 is a device name
en: Downgrading %s…
sr: Враћам на старије издање „%s“…

note: TRANSLATORS: a list of failed updates
en: Devices that were not updated correctly:
sr: Уређаји који нису ажурирани исправно:

note: TRANSLATORS: a list of successful updates
en: Devices that have been updated successfully:
sr: Уређаји који су ажурирани исправно:

note: TRANSLATORS: explain why we want to upload
en: Uploading firmware reports helps hardware vendors to quickly identify failing and successful updates on real devices.
sr: Отпремање извештаја о фирмверу помаже произвођачима хардвера да брзо препознају неуспела и успешна ажурирања на стварним уређајима.

note: TRANSLATORS: ask the user to upload
en: Review and upload report now?
sr: Да прегледам и отпремим извештај сада?

note: TRANSLATORS: metadata is downloaded
en: Requires internet connection
sr: Захтева везу са интернетом

note: TRANSLATORS: offer to disable this nag
en: Do you want to disable this feature for future updates?
sr: Да ли желите да искључите ову функцију за будућа ажурирања?

note: TRANSLATORS: offer to stop asking the question
en: Do you want to upload reports automatically for future updates?
sr: Да ли желите да самостално отпремате извештаје за будућа ажурирања?

note: TRANSLATORS: no rebooting needed
en: No reboot is necessary
sr: Није потребно поновно покретање

note: TRANSLATORS: success message
en: Successfully installed firmware
sr: Фирмвер је успешно инсталиран

note: TRANSLATORS: this is for the device tests
en: Did not find any devices with matching GUIDs
sr: Нисам пронашао ниједан уређај са одговарајућим ГУИД-овима

note: TRANSLATORS: this is for the device tests
en: OK!
sr: У реду!

note: TRANSLATORS: the inhibit ID is a short string like dbus-123456
en: Inhibit ID is %s.
sr: ИД спречавања је %s.

note: TRANSLATORS: we can auto-uninhibit after a timeout
en: Automatically uninhibiting in %ums…
sr: Аутоматско поништавање спречавања за %u ms…

note: TRANSLATORS: CTRL^C [holding control, and then pressing C] will exit the program
en: Use CTRL^C to cancel.
sr: Користите CTRL^C за отказивање.

note: TRANSLATORS: this CLI tool is now preventing system updates
en: System Update Inhibited
sr: Ажурирање система је спречено

note: TRANSLATORS: the device is already connected
en: Device already exists
sr: Уређај већ постоји

note: TRANSLATORS: the device showed up in time
en: Successfully waited %.0fms for device
sr: Успешно сам сачекао %.0f ms на уређај

note: TRANSLATORS: device tests can be specific to a CPU type
en: %u test was skipped | %u tests were skipped
sr[0]: %u тест је прескочен
sr[1]: %u теста су прескочена
sr[2]: %u тестова је прескочено

note: show the user the entire data blob
en: Target
sr: Мета

en: Payload
sr: Товар

en: Signature
sr: Потпис

en: Proceed with upload?
sr: Наставити са отпремањем?

note: TRANSLATORS: the server sent the user a small message
en: Update failure is a known issue, visit this URL for more information:
sr: Узрок неуспеха ажурирања је познат, погледајте ову адресу за више података:

note: TRANSLATORS: success message -- where the user has uploaded * success and/or failure reports to the remote server
en: Successfully uploaded %u report | Successfully uploaded %u reports
sr[0]: Успешно је отпремљен %u извештај
sr[1]: Успешно су отпремљена %u извештаја
sr[2]: Успешно је отпремљено %u извештаја

note: TRANSLATORS: key for a offline report filename
en: Saved report
sr: Сачувани извештај

note: TRANSLATORS: %1 is a device name, e.g. "ThinkPad Universal * ThunderBolt 4 Dock" and %2 is "fwupdmgr activate"
en: %s is pending activation; use %s to complete the update.
sr: %s чека на активирање; користите %s да довршите ажурирање.

note: TRANSLATORS: success message when user refreshes device checksums
en: Successfully updated device checksums
sr: Контролне суме уређаја су успешно ажуриране

note: TRANSLATORS: explain why no metadata available
en: No remotes are currently enabled so no metadata is available.
sr: Тренутно нису омогућена удаљена места тако да метаподаци нису доступни.

note: TRANSLATORS: explain why no metadata available
en: Metadata can be obtained from the Linux Vendor Firmware Service.
sr: Метаподаци се могу набавити са Линуксове услуге добављача фирмвера (LVFS).

note: TRANSLATORS: Turn on the remote
en: Enable this remote?
sr: Омогући ово удаљено место?

en: Updating
sr: Ажурирам

note: TRANSLATORS: success message -- where 'metadata' is information * about available firmware on the remote server
en: Successfully downloaded new metadata:
sr: Успешно су преузети нови метаподаци:

note: TRANSLATORS: no devices that can be upgraded with new firmware
en: No devices are updatable
sr: Нема уређаја који се могу ажурирати

note: TRANSLATORS: how many devices could be updated in theory if we had the firmware locally
en: %u device is updatable | %u devices are updatable
sr[0]: %u уређај се може ажурирати
sr[1]: %u уређаја се могу ажурирати
sr[2]: %u уређаја се може ажурирати

note: TRANSLATORS: how many devices have published updates on something like the LVFS
en: %u device is supported in the enabled remotes (an update has been published) | %u devices are supported in the enabled remotes (an update has been published)
sr[0]: %u уређај је подржан у омогућеним удаљеним местима (ажурирање је објављено)
sr[1]: %u уређаја су подржана у омогућеним удаљеним местима (ажурирање је објављено)
sr[2]: %u уређаја је подржано у омогућеним удаљеним местима (ажурирање је објављено)

note: TRANSLATORS: success message -- the user can do this by-hand too
en: Successfully refreshed metadata manually
sr: Успешно су ручно освежени метаподаци

note: TRANSLATORS: no repositories to download from
en: No releases available
sr: Нема доступних издања

note: TRANSLATORS: no repositories to download from
en: No matching releases for search token
sr: Нема подударних издања за токен претраге

note: TRANSLATORS: get interactive prompt
en: Choose release
sr: Изаберите издање

note: TRANSLATORS: success message when user verified device checksums
en: Successfully verified device checksums
sr: Успешно су потврђене суме провере уређаја

note: TRANSLATORS: the metadata is very out of date; %u is a number > 1
en: Firmware metadata has not been updated for %u day and may not be up to date. | Firmware metadata has not been updated for %u days and may not be up to date.
sr[0]: Метаподаци фирмвера нису ажурирани %u дан и можда су застарели.
sr[1]: Метаподаци фирмвера нису ажурирани %u дана и можда су застарели.
sr[2]: Метаподаци фирмвера нису ажурирани %u дана и можда су застарели.

note: TRANSLATORS: ask if we can update metadata
en: Update now?
sr: Ажурирати сада?

note: TRANSLATORS: this is an error string
en: No updatable devices
sr: Нема уређаја за ажурирање

note: TRANSLATORS: this is an error string
en: No updates available
sr: Нема доступних ажурирања

note: TRANSLATORS: no repositories to download from
en: No remotes available
sr: Нема доступних удаљених места

note: TRANSLATORS: BKC is the industry name for the best known configuration and is a set * of firmware that works together
en: Your system is set up to the BKC of %s.
sr: Ваш систем је подешен на BKC за %s.

note: TRANSLATORS: %1 is the current device version number, and %2 is the command name, e.g. `fwupdmgr sync`
en: This device will be reverted back to %s when the %s command is performed.
sr: Овај уређај ће бити враћен на %s када се изврши наредба %s.

note: TRANSLATORS: the best known configuration is a set of software that we know works * well together. In the OEM and ODM industries it is often called a BKC
en: Deviate from the best known configuration?
sr: Одступити од најбоље познатог подешавања (BKC)?

note: TRANSLATORS: prompt to apply the update
en: Perform operation?
sr: Извршити радњу?

note: TRANSLATORS: ask if we can update the metadata
en: Do you want to refresh this remote now?
sr: Желите ли сада да освежите ово удаљено место?

note: TRANSLATORS: success message
en: Successfully enabled and refreshed remote
sr: Удаљено место је успешно омогућено и освежено

note: TRANSLATORS: message letting the user know no device downgrade available * %1 is the device name
en: No downgrades for %s
sr: Нема уназађивања за %s

note: TRANSLATORS: shown when shutting down to switch to the new version
en: Activating firmware update for
sr: Активирање ажурирања фирмвера за

note: TRANSLATORS: success message -- where activation is making the new * firmware take effect, usually after updating offline
en: Successfully activated all devices
sr: Сви уређаји су успешно активирани

note: TRANSLATORS: approved firmware has been checked by * the domain administrator
en: There is no approved firmware.
sr: Нема одобреног фирмвера.

note: TRANSLATORS: approved firmware has been checked by * the domain administrator
en: Approved firmware: | Approved firmware:
sr[0]: Одобрени фирмвер:
sr[1]: Одобрени фирмвер:
sr[2]: Одобрени фирмвер:

note: TRANSLATORS: changes only take effect on restart
en: Restart the daemon to make the change effective?
sr: Поново покренути позадинца како би измене ступиле на снагу?

note: TRANSLATORS: success message -- a per-system setting value
en: Successfully reset configuration values
sr: Вредности подешавања су успешно ресетоване

note: TRANSLATORS: ask the user to share, %s is something * like: "Linux Vendor Firmware Service"
en: Upload these anonymous results to the %s to help other users?
sr: Желите ли да отпремите ове анонимне резултате на %s како бисте помогли другим корисницима?

note: TRANSLATORS: success, so say thank you to the user
en: Host Security ID attributes uploaded successfully, thanks!
sr: Атрибути безбедносног ID-а домаћина су успешно отпремљени, хвала!

note: TRANSLATORS: can we JFDI?
en: Automatically upload every time?
sr: Аутоматски отпремити сваки пут?

note: TRANSLATORS: title prefix for the BIOS settings dialog
en: Configuration Change Suggested
sr: Предложена измена подешавања

note: TRANSLATORS: the %1 is a BIOS setting name. * %2 and %3 are the values, e.g. "True" or "Windows10"
en: This tool can change the BIOS setting '%s' from '%s' to '%s' automatically, but it will only be active after restarting the computer.
sr: Овај алат може аутоматски да измени БИОС поставку „%s“ са „%s“ на „%s“, али ће она бити активна тек након поновног покретања рачунара.

note: TRANSLATORS: the user has to manually recover; we can't do it
en: You should ensure you are comfortable restoring the setting from the system firmware setup, as this change may cause the system to not boot into Linux or cause other system instability.
sr: Треба да будете сигурни да можете да повратите подешавања из подешавања фирмвера система, јер ова измена може довести до тога да се систем не подигне у Линукс или да изазове другу нестабилност система.

note: TRANSLATORS: the %1 is a kernel command line key=value
en: This tool can change the kernel argument from '%s' to '%s', but it will only be active after restarting the computer.
sr: Овај алат може да измени аргумент језгра са „%s“ на „%s“, али ће бити активан тек након поновног покретања рачунара.

note: TRANSLATORS: the %1 is a kernel command line key=value
en: This tool can add a kernel argument of '%s', but it will only be active after restarting the computer.
sr: Овај алат може да дода аргумент језгра „%s“, али ће бити активан тек након поновног покретања рачунара.

note: TRANSLATORS: the user has to manually recover; we can't do it
en: You should ensure you are comfortable restoring the setting from a recovery or installation disk, as this change may cause the system to not boot into Linux or cause other system instability.
sr: Треба да будете сигурни да можете да повратите подешавања са диска за опоравак или инсталацију, јер ова измена може довести до тога да се систем не подигне у Линукс или да изазове другу нестабилност система.

note: TRANSLATORS: error message
en: Unable to connect to service
sr: Није могуће повезивање са услугом

note: TRANSLATORS: error message
en: Unsupported daemon version %s, client version is %s
sr: Неподржано издање услужника %s, издање клијента је %s

note: TRANSLATORS: explain why we want to upload
en: Uploading a device list allows the %s team to know what hardware exists, and allows us to put pressure on vendors that do not upload firmware updates for their hardware.
sr: Отпремање списка уређаја омогућава тиму %s да сазна који хардвер постоји, и омогућава нам да извршимо притисак на продавце који не отпремају ажурирања фирмвера за свој хардвер.

note: TRANSLATORS: ask the user to upload
en: Upload data now?
sr: Отпремити податке сада?

note: TRANSLATORS: success, so say thank you to the user
en: Device list uploaded successfully, thanks!
sr: Списак уређаја је успешно отпремљен, хвала!

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the download retries for transient errors
sr: Подесите број покушаја преузимања за пролазне грешке

note: TRANSLATORS: command line option
en: Only install onto emulated devices
sr: Инсталирај само на опонашане уређаје

note: TRANSLATORS: command line option
en: Sign the uploaded data with the client certificate
sr: Потпишите отпремљене податке сертификатом клијента

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not check for unreported history
sr: Не проверавај непослати историјат

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not check for old metadata
sr: Не проверавај старе метаподатке

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not check if download remotes should be enabled
sr: Не проверавај да ли удаљена места за преузимање треба да буду омогућена

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not write to the history database
sr: Не уписуј у базу података историјата

note: TRANSLATORS: command line option
en: Only use peer-to-peer networking when downloading files
sr: Користи само умрежавање парњак-парњаку приликом преузимања датотека

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not prompt to fix security issues
sr: Не питај за исправљање безбедносних проблема

note: TRANSLATORS: command line option
en: Don't prompt for authentication (less details may be shown)
sr: Не тражи потврду идентитета (може бити приказано мање детаља)

note: TRANSLATORS: command description
en: Check if any devices are pending a reboot to complete update
sr: Провери да ли неки уређаји чекају на поновно покретање ради довршавања ажурирања

note: TRANSLATORS: command description
en: Share firmware history with the developers
sr: Подели историјат фирмвера са програмерима

note: TRANSLATORS: command description
en: Export firmware history for manual upload
sr: Извези историјат фирмвера за ручно отпремање

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [DEVICE-ID|GUID] [VERSION]
sr: [ИД-УРЕЂАЈА|ГУИД] [ИЗДАЊЕ]

note: TRANSLATORS: command description
en: Install a specific firmware file on all devices that match
sr: Инсталирајте одређену датотеку фирмвера на свим поклопљеним уређајима

note: TRANSLATORS: command description
en: Install a firmware file in cabinet format on this hardware
sr: Инсталирајте датотеку фирмвера у кабинет формату на овај хардвер

note: TRANSLATORS: command description
en: Checks cryptographic hash matches firmware
sr: Проверава да ли се криптографски хеш поклапа са фирмвером

note: TRANSLATORS: command description
en: Unlocks the device for firmware access
sr: Откључава уређај за приступ фирмверу

note: TRANSLATORS: command description
en: Clears the results from the last update
sr: Чисти резултате последњег ажурирања

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the releases for a device
sr: Добавља издања за уређај

note: TRANSLATORS: command description
en: Downgrades the firmware on a device
sr: Уназађује фирмвер на уређају

note: TRANSLATORS: command description
en: Update the stored cryptographic hash with current ROM contents
sr: Ажурирајте сачувани криптографски хеш са тренутним садржајем РОМ-а

note: TRANSLATORS: command description
en: Activate devices
sr: Активирајте уређаје

note: TRANSLATORS: firmware approved by the admin
en: Gets the list of approved firmware
sr: Добавља списак одобрених фирмвера

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME|CHECKSUM1[,CHECKSUM2][,CHECKSUM3]
sr: ДАТОТЕКА|ПРОВЕРА-СУМЕ1[,ПРОВЕРА-СУМЕ2][,ПРОВЕРА-СУМЕ3]

note: TRANSLATORS: command description
en: Reinstall current firmware on the device
sr: Поново инсталирајте тренутни фирмвер на уређају

note: TRANSLATORS: command description
en: Sync firmware versions to the chosen configuration
sr: Ускладите издања фирмвера са изабраним подешавањима

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: LOCATION
sr: МЕСТО

note: TRANSLATORS: command description
en: Download a file
sr: Преузмите датотеку

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [FILENAME1] [FILENAME2]
sr: [ДАТОТЕКА1] [ДАТОТЕКА2]

note: TRANSLATORS: command description
en: Test a device using a JSON manifest
sr: Тестирајте уређај користећи ЈСОН манифест

note: TRANSLATORS: command description
en: Emulate a device using a JSON manifest
sr: Емулирајте уређај користећи ЈСОН манифест

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [REASON] [TIMEOUT]
sr: [РАЗЛОГ] [ВРЕМЕНСКИ-РОК]

note: TRANSLATORS: command description
en: Inhibit the system to prevent upgrades
sr: Забраните систему надоградње

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: INHIBIT-ID
sr: ИД-ЗАБРАНЕ

note: TRANSLATORS: command description
en: Uninhibit the system to allow upgrades
sr: Дозволите систему надоградње

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: GUID|DEVICE-ID
sr: ГУИД|ИД-УРЕЂАЈА

note: TRANSLATORS: command description
en: Wait for a device to appear
sr: Сачекајте да се уређај појави

note: TRANSLATORS: command description
en: Asks the daemon to quit
sr: Захтева од демона да изађе

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [SETTING1] [SETTING2] [--no-authenticate]
sr: [ПОДЕШАВАЊЕ1] [ПОДЕШАВАЊЕ2] [--no-authenticate]

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: SETTING1 VALUE1 [SETTING2] [VALUE2]
sr: ПОДЕШАВАЊЕ1 ВРЕДНОСТ1 [ПОДЕШАВАЊЕ2] [ВРЕДНОСТ2]

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets one or more BIOS settings
sr: Поставља једну или више БИОС поставки

note: TRANSLATORS: command description
en: Upload the list of updatable devices to a remote server
sr: Отпреми списак освеживих уређаја на удаљени сервер

note: TRANSLATORS: CLI description
en: This tool allows an administrator to query and control the fwupd daemon, allowing them to perform actions such as installing or downgrading firmware.
sr: Овај алат омогућава администратору да упућује упите и управља fwupd демоном, омогућавајући му да обавља радње као што су инсталирање или враћање издања фирмвера.

note: TRANSLATORS: try to help
en: The system clock has not been set correctly and downloading files may fail.
sr: Системски сат није исправно подешен и преузимање датотека можда неће успети.

note: TRANSLATORS: error message for Windows
en: Failed to connect to Windows service, please ensure it's running.
sr: Није успело повезивање са Windows услугом, уверите се да је покренута.

note: TRANSLATORS: could not contact the fwupd service over D-Bus
en: Failed to connect to daemon
sr: Није успело повезивање са демоном

note: TRANSLATORS: the user is SOL for support...
en: The daemon has loaded 3rd party code and is no longer supported by the upstream developers!
sr: Демон је учитао код треће стране и програмери га више не подржавају!

note: TRANSLATORS: a feature is something like "can show an image"
en: Failed to set front-end features
sr: Није успело постављање функција сучеља

note: TRANSLATORS: The BIOS setting can only be changed to fixed values
en: Enumeration
sr: Набрајање

note: TRANSLATORS: The BIOS setting only accepts integers in a fixed range
en: Integer
sr: Цео број

note: TRANSLATORS: The BIOS setting accepts strings
en: String
sr: Ниска

note: TRANSLATORS: type of BIOS setting
en: Setting type
sr: Врста поставке

note: TRANSLATORS: tell a user how to get information
en: Run without '%s' to see
sr: Покрените без „%s“ да бисте видели

note: TRANSLATORS: current value of a BIOS setting
en: Current Value
sr: Тренутна вредност

note: TRANSLATORS: description of BIOS setting TRANSLATORS: multiline description of device
en: Description
sr: Опис

note: TRANSLATORS: item is TRUE
en: True
sr: Тачно

note: TRANSLATORS: item is FALSE
en: False
sr: Нетачно

note: TRANSLATORS: BIOS setting is read only
en: Read Only
sr: Само за читање

note: TRANSLATORS: Lowest valid integer for BIOS setting
en: Minimum value
sr: Најмања вредност

note: TRANSLATORS: Highest valid integer for BIOS setting
en: Maximum value
sr: Највећа вредност

note: TRANSLATORS: Scalar increment for integer BIOS setting
en: Scalar Increment
sr: Скаларно повећање

note: TRANSLATORS: Shortest valid string for BIOS setting
en: Minimum length
sr: Најмања дужина

note: TRANSLATORS: Longest valid string for BIOS setting
en: Maximum length
sr: Највећа дужина

note: TRANSLATORS: Possible values for a bios setting
en: Possible Values
sr: Могуће вредности

note: TRANSLATORS: error message
en: Invalid arguments
sr: Неисправни аргументи

note: TRANSLATORS: the vendor did not upload this
en: This firmware is provided by LVFS community members and is not provided (or supported) by the original hardware vendor.
sr: Овај фирмвер обезбеђују чланови LVFS заједнице и није обезбеђен (нити подржан) од стране првобитног произвођача хардвера.

note: TRANSLATORS: if it breaks, you get to keep both pieces
en: Installing this update may also void any device warranty.
sr: Инсталирање овог ажурирања такође може поништити гаранцију уређаја.

note: TRANSLATORS: naughty vendor
en: The vendor did not supply any release notes.
sr: Продавац није доставио никакве белешке о издању.

note: TRANSLATORS: message letting the user know an downgrade is available * %1 is the device name and %2 and %3 are version strings
en: Downgrade %s from %s to %s?
sr: Желите ли да разградите %s са %s на %s?

note: TRANSLATORS: message letting the user know an upgrade is available * %1 is the device name and %2 and %3 are version strings
en: Upgrade %s from %s to %s?
sr: Желите ли да надоградите %s са %s на %s?

note: TRANSLATORS: message letting the user know an upgrade is available * %1 is the device name and %2 is a version string
en: Reinstall %s to %s?
sr: Желите ли поново да инсталирате %s на %s?

note: TRANSLATORS: warn the user before updating, %1 is a device name
en: %s and all connected devices may not be usable while updating.
sr: %s и сви повезани уређаји можда неће бити употребљиви током ажурирања.

note: TRANSLATORS: warn the user before * updating, %1 is a device name
en: %s must remain connected for the duration of the update to avoid damage.
sr: %s мора остати повезан током трајања ажурирања како би се избегло оштећење.

note: TRANSLATORS: warn the user before updating, %1 is a machine * name
en: %s must remain plugged into a power source for the duration of the update to avoid damage.
sr: %s мора остати прикључен на извор напајања током трајања ажурирања како би се избегло оштећење.

note: TRANSLATORS: explain why
en: An update requires the system to shutdown to complete.
sr: Ажурирање захтева гашење система ради довршавања.

note: TRANSLATORS: shutdown to apply the update
en: Shutdown now?
sr: Желите ли да угасите систем сада?

note: TRANSLATORS: explain why we want to reboot
en: An update requires a reboot to complete.
sr: Потребно је поново покретање да би се исправка применила.

note: TRANSLATORS: reboot to apply the update
en: Restart now?
sr: Поново покренути сада?

note: TRANSLATORS: this is a command alias, e.g. 'get-devices'
en: Alias to %s
sr: Алијас на %s

note: TRANSLATORS: error message
en: Command not found
sr: Наредба није пронађена

note: TRANSLATORS: this is the default branch name when unset
en: default
sr: подразумевано

note: TRANSLATORS: a specific part of hardware, * the first %s is the device name, e.g. 'Unifying Receiver`
en: %s Device Update
sr: %s ажурирање уређаја

note: TRANSLATORS: a specific part of hardware, * the first %s is the device name, e.g. 'Secure Boot`
en: %s Configuration Update
sr: %s ажурирање подешавања

note: TRANSLATORS: the entire system, e.g. all internal devices, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s System Update
sr: %s ажурирање система

note: TRANSLATORS: the EC is typically the keyboard controller chip, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Embedded Controller Update
sr: %s ажурирање угњежденог управљача

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine, the Intel AMT thing, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s ME Update
sr: %s ажурирање ME-а

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine (with Intel AMT), * where the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Corporate ME Update
sr: %s ажурирање пословног ME-а

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine, where * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Consumer ME Update
sr: %s ажурирање потрошачког ME-а

note: TRANSLATORS: the controller is a device that has other devices * plugged into it, for example ThunderBolt, FireWire or USB, * the first %s is the device name, e.g. 'Intel ThunderBolt`
en: %s Controller Update
sr: %s ажурирање управљача

note: TRANSLATORS: the Thunderbolt controller is a device that * has other high speed Thunderbolt devices plugged into it; * the first %s is the system name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Thunderbolt Controller Update
sr: %s ажурирање Тандерболт управљача

note: TRANSLATORS: the CPU microcode is firmware loaded onto the CPU * at system boot-up
en: %s CPU Microcode Update
sr: %s ажурирање микрокода процесора

note: TRANSLATORS: battery refers to the system power source
en: %s Battery Update
sr: %s ажурирање батерије

note: TRANSLATORS: camera can refer to the laptop internal * camera in the bezel or external USB webcam
en: %s Camera Update
sr: %s ажурирање камере

note: TRANSLATORS: TPM refers to a Trusted Platform Module
en: %s TPM Update
sr: %s ажурирање TPM-а

note: TRANSLATORS: TouchPad refers to a flat input device
en: %s Touchpad Update
sr: %s ажурирање додирне табле

note: TRANSLATORS: Mouse refers to a handheld input device
en: %s Mouse Update
sr: %s ажурирање миша

note: TRANSLATORS: Keyboard refers to an input device for typing
en: %s Keyboard Update
sr: %s ажурирање тастатуре

note: TRANSLATORS: Storage Controller is typically a RAID or SAS adapter
en: %s Storage Controller Update
sr: %s ажурирање управљача складиштем

note: TRANSLATORS: Network Interface refers to the physical * PCI card, not the logical wired connection
en: %s Network Interface Update
sr: %s ажурирање мрежног интерфејса

note: TRANSLATORS: Video Display refers to the laptop internal display or * external monitor
en: %s Display Update
sr: %s ажурирање екрана

note: TRANSLATORS: BMC refers to baseboard management controller which * is the device that updates all the other firmware on the system
en: %s BMC Update
sr: %s ажурирање BMC-а

note: TRANSLATORS: Receiver refers to a radio device, e.g. a tiny Bluetooth * device that stays in the USB port so the wireless peripheral works
en: %s USB Receiver Update
sr: Ажурирање %s УСБ пријемника

note: TRANSLATORS: drive refers to a storage device, e.g. SATA disk
en: %s Drive Update
sr: Ажурирање %s диска

note: TRANSLATORS: flash refers to solid state storage, e.g. UFS or eMMC
en: %s Flash Drive Update
sr: Ажурирање %s флеш диска

note: TRANSLATORS: SSD refers to a Solid State Drive, e.g. non-rotating * SATA or NVMe disk
en: %s SSD Update
sr: Ажурирање %s ССД-а

note: TRANSLATORS: GPU refers to a Graphics Processing Unit, e.g. * the "video card"
en: %s GPU Update
sr: Ажурирање %s графичке

note: TRANSLATORS: Dock refers to the port replicator hardware laptops are * cradled in, or lowered onto
en: %s Dock Update
sr: Ажурирање %s дока

note: TRANSLATORS: Dock refers to the port replicator device connected * by plugging in a USB cable -- which may or may not also provide power
en: %s USB Dock Update
sr: Ажурирање %s УСБ дока

note: TRANSLATORS: a device that can read your fingerprint pattern
en: %s Fingerprint Reader Update
sr: Ажурирање %s читача отиска прста

note: TRANSLATORS: a large pressure-sensitive drawing area typically used * by artists and digital artists
en: %s Graphics Tablet Update
sr: Ажурирање %s графичке таблице

note: TRANSLATORS: an input device used by gamers, e.g. a joystick
en: %s Input Controller Update
sr: Ажурирање %s улазног управљача

note: TRANSLATORS: two miniature speakers attached to your ears
en: %s Headphones Update
sr: Ажурирање %s слушалица

note: TRANSLATORS: headphones with an integrated microphone
en: %s Headset Update
sr: Ажурирање %s слушалица са микрофоном

note: TRANSLATORS: this is the fallback where we don't know if the release * is updating the system, the device, or a device class, or something else -- * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Update
sr: Ажурирање %s

note: TRANSLATORS: duration in seconds
en: %u second | %u seconds
sr[0]: %u секунда
sr[1]: %u секунде
sr[2]: %u секунди

note: TRANSLATORS: duration in minutes
en: %u minute | %u minutes
sr[0]: %u минут
sr[1]: %u минута
sr[2]: %u минута

note: TRANSLATORS: duration in minutes
en: %u hour | %u hours
sr[0]: %u сат
sr[1]: %u сата
sr[2]: %u сати

note: TRANSLATORS: duration in days!
en: %u day | %u days
sr[0]: %u дан
sr[1]: %u дана
sr[2]: %u дана

note: TRANSLATORS: Device cannot be removed easily
en: Internal device
sr: Унутрашњи уређај

note: TRANSLATORS: Device is updatable in this or any other mode
en: Updatable
sr: Освежив

note: TRANSLATORS: Must be plugged into an outlet
en: System requires external power source
sr: Систем захтева спољни извор напајања

note: TRANSLATORS: Is locked and can be unlocked
en: Device is locked
sr: Уређај је закључан

note: TRANSLATORS: Is found in current metadata
en: Supported on remote server
sr: Подржано на удаљеном серверу

note: TRANSLATORS: Requires a bootloader mode to be manually enabled by the user
en: Requires a bootloader
sr: Захтева покретачки програм

note: TRANSLATORS: Requires a reboot to apply firmware or to reload hardware
en: Needs a reboot after installation
sr: Захтева поновно покретање након инсталације

note: TRANSLATORS: Requires system shutdown to apply firmware
en: Needs shutdown after installation
sr: Захтева гашење након инсталације

note: TRANSLATORS: Has been reported to a metadata server
en: Reported to remote server
sr: Пријављено удаљеном серверу

note: TRANSLATORS: User has been notified
en: User has been notified
sr: Корисник је обавештен

note: TRANSLATORS: Is currently in bootloader mode
en: Is in bootloader mode
sr: У режиму је покретачког програма

note: TRANSLATORS: the hardware is waiting to be replugged
en: Hardware is waiting to be replugged
sr: Хардвер чека на поновно прикључивање

note: TRANSLATORS: Device update needs to be separately activated
en: Device update needs activation
sr: Освежење уређаја захтева активирање

note: TRANSLATORS: Device will not return after update completes
en: Device will not re-appear after update completes
sr: Уређај се неће поново појавити након завршетка освежавања

note: TRANSLATORS: Device supports some form of checksum verification
en: Cryptographic hash verification is available
sr: Доступна је провера криптографског хеша

note: TRANSLATORS: Device supports a safety mechanism for flashing
en: Device stages updates
sr: Уређај стажира освежења

note: TRANSLATORS: Device supports a safety mechanism for flashing
en: Device can recover flash failures
sr: Уређај може да опорави неуспехе освежавања

note: TRANSLATORS: Device remains usable during update
en: Device is usable for the duration of the update
sr: Уређај је употребљив током трајања освежавања

note: TRANSLATORS: a version check is required for all firmware
en: Device firmware is required to have a version check
sr: За фирмвер уређаја је потребна провера издања

note: TRANSLATORS: the device cannot update from A->C and has to go A->B->C
en: Device is required to install all provided releases
sr: Уређај мора да инсталира сва достављена издања

note: TRANSLATORS: there is more than one supplier of the firmware
en: Device supports switching to a different branch of firmware
sr: Уређај подржава пребацивање на другу грану фирмвера

note: TRANSLATORS: save the old firmware to disk before installing the new one
en: Device will backup firmware before installing
sr: Уређај ће направити резерву фирмвера пре инсталације

note: TRANSLATORS: on some systems certain devices have to have matching versions, * e.g. the EFI driver for a given network card cannot be different
en: All devices of the same type will be updated at the same time
sr: Сви уређаји исте врсте ће бити ажурирани у исто време

note: TRANSLATORS: some devices can only be updated to a new semver and cannot * be downgraded or reinstalled with the existing version
en: Only version upgrades are allowed
sr: Дозвољене су само надоградње издања

note: TRANSLATORS: currently unreachable, perhaps because it is in a lower power state * or is out of wireless range
en: Device is unreachable
sr: Уређај је недоступан

note: TRANSLATORS: we might ask the user the recovery key when next booting Windows
en: Full disk encryption secrets may be invalidated when updating
sr: Тајне шифровања целог диска могу бити поништене приликом ажурирања

note: TRANSLATORS: the vendor is no longer supporting the device
en: End of life
sr: Крај века трајања

note: TRANSLATORS: firmware is verified on-device the payload using strong crypto
en: Signed Payload
sr: Потписано оптерећење

note: TRANSLATORS: firmware payload is unsigned and it is possible to modify it
en: Unsigned Payload
sr: Непотписано оптерећење

note: TRANSLATORS: this device is not actually real
en: Emulated
sr: Опонашан

note: TRANSLATORS: we're saving all USB events for emulation
en: Tagged for emulation
sr: Означено за опонашање

note: TRANSLATORS: stay on one firmware version unless the new version is explicitly * specified
en: Installing a specific release is explicitly required
sr: Изричито је потребна инсталација одређеног издања

note: TRANSLATORS: we can save all device enumeration events for emulation
en: Can tag for emulation
sr: Може се означити за опонашање

note: TRANSLATORS: ask the user to do a simple task which should be translated
en: Message
sr: Порука

note: TRANSLATORS: show the user a generic image that can be themed
en: Image
sr: Слика

note: TRANSLATORS: ask the user a question, and it will not be translated
en: Message (custom)
sr: Порука (произвољна)

note: TRANSLATORS: show the user a random image from the internet
en: Image (custom)
sr: Слика (произвољна)

note: TRANSLATORS: the update state of the specific device
en: Pending
sr: На чекању

note: TRANSLATORS: the update state of the specific device
en: Success
sr: Успешно

note: TRANSLATORS: the update state of the specific device
en: Failed
sr: Неуспешно

note: TRANSLATORS: the update state of the specific device
en: Transient failure
sr: Привремени неуспех

note: TRANSLATORS: the update state of the specific device
en: Needs reboot
sr: Потребно је поновно покретање

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low
sr: Напајање система је преслабо

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low (%u%%, requires %u%%)
sr: Напајање система је преслабо (%u%%, захтева %u%%)

note: TRANSLATORS: for example, a Bluetooth mouse that is in powersave mode
en: Device is unreachable, or out of wireless range
sr: Уређај је недоступан или је ван бежичног домета

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low
sr: Батерија уређаја је преслаба

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low (%u%%, requires %u%%)
sr: Батерија уређаја је преслаба (%u%%, захтева %u%%)

note: TRANSLATORS: usually this is when we're waiting for a reboot
en: Device is waiting for the update to be applied
sr: Уређај чека на примену ажурирања

note: TRANSLATORS: as in, wired mains power for a laptop
en: Device requires AC power to be connected
sr: Уређај захтева повезивање на мрежно напајање

note: TRANSLATORS: lid means "laptop top cover"
en: Device cannot be updated while the lid is closed
sr: Уређај се не може ажурирати док је поклопац затворен

note: TRANSLATORS: emulated means we are pretending to be a different model
en: Device is emulated
sr: Уређај је опонашан

note: TRANSLATORS: The device cannot be updated due to missing vendor's license.
en: Device requires a software license to update
sr: Уређај захтева софтверску лиценцу за ажурирање

note: TRANSLATORS: an application is preventing system updates
en: All devices are prevented from update by system inhibit
sr: Системско спречавање онемогућава ажурирање свих уређаја

note: TRANSLATORS: another application is updating the device already
en: An update is in progress
sr: Ажурирање је у току

note: TRANSLATORS: device cannot be interrupted, for instance taking a phone call
en: Device is in use
sr: Уређај је у употреби

note: TRANSLATORS: device does not have a display connected
en: Device requires a display to be plugged in
sr: Уређај захтева да екран буде прикључен

note: TRANSLATORS: we have two ways of communicating with the device, so we hide one
en: Device is lower priority than an equivalent device
sr: Уређај је нижег приоритета од еквивалентног уређаја

note: TRANSLATORS: firmware is signed with insecure key
en: System has been signed with an insecure key
sr: Систем је потписан небезбедним кључем

note: TRANSLATORS: firmware is locked from the BIOS
en: Device firmware has been locked
sr: Фирмвер уређаја је закључан

note: TRANSLATORS: Name of hardware
en: Unknown Device
sr: Непознат уређај

note: TRANSLATORS: ID for hardware, typically a SHA1 sum
en: Device ID
sr: ИБ уређаја

note: TRANSLATORS: one line summary of device
en: Summary
sr: Сажетак

note: TRANSLATORS: version number of previous firmware
en: Previous version
sr: Претходно издање

note: TRANSLATORS: version number of current firmware
en: Current version
sr: Тренутно издање

note: TRANSLATORS: smallest version number installable on device
en: Minimum Version
sr: Најмање издање

note: TRANSLATORS: firmware version of bootloader
en: Bootloader Version
sr: Издање подизача система

note: TRANSLATORS: manufacturer of hardware
en: Vendor
sr: Продавац

note: TRANSLATORS: the stream of firmware, e.g. nonfree
en: Release Branch
sr: Грана издања

note: TRANSLATORS: length of time the update takes to apply
en: Install Duration
sr: Трајање инсталације

note: TRANSLATORS: serial number of hardware
en: Serial Number
sr: Серијски број

note: TRANSLATORS: hardware state, e.g. "pending"
en: Update State
sr: Стање ажурирања

note: TRANSLATORS: first percentage is current value, 2nd percentage is the * lowest limit the firmware update is allowed for the update to happen
en: %u%% (threshold %u%%)
sr: %u%% (праг %u%%)

note: TRANSLATORS: refers to the battery inside the peripheral device
en: Battery
sr: Батерија

note: TRANSLATORS: error message from last update attempt
en: Update Error
sr: Грешка ажурирања

note: TRANSLATORS: reasons the device is not updatable
en: Problems
sr: Проблеми

note: TRANSLATORS: the original time/date the device was modified
en: Last modified
sr: Последња измена

note: TRANSLATORS: global ID common to all similar hardware
en: GUID | GUIDs
sr[0]: ГУИД
sr[1]: ГУИД-ови
sr[2]: ГУИД-ови

note: TRANSLATORS: description of device ability
en: Device Flags
sr: Заставице уређаја

note: TRANSLATORS: description of the device requests
en: Device Requests
sr: Захтеви уређаја

note: TRANSLATORS: issue fixed with the release, e.g. CVE
en: Issue | Issues
sr[0]: Проблем
sr[1]: Проблеми
sr[2]: Проблеми

note: TRANSLATORS: Plugin is active only if hardware is found
en: Enabled if hardware matches
sr: Омогућено ако се хардвер поклапа

note: TRANSLATORS: Plugin is active and in use
en: Ready
sr: Спремно

note: TRANSLATORS: Plugin is inactive and not used TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Disabled
sr: Онемогућено

note: TRANSLATORS: not required for this system
en: Required hardware was not found
sr: Потребан хардвер није пронађен

note: TRANSLATORS: system is not booted in UEFI mode
en: UEFI firmware can not be updated in legacy BIOS mode
sr: УЕФИ фирмвер се не може ажурирати у застарелом БИОС режиму

note: TRANSLATORS: capsule updates are an optional BIOS feature
en: UEFI capsule updates not available or enabled in firmware setup
sr: УЕФИ капсулна ажурирања нису доступна или омогућена у подешавањима фирмвера

note: TRANSLATORS: user needs to run a command, %1 is 'fwupdmgr unlock'
en: Firmware updates disabled; run '%s' to enable
sr: Ажурирања фирмвера су онемогућена; покрените „%s“ да бисте их омогућили

note: TRANSLATORS: user needs to run a command
en: Authentication details are required
sr: Потребни су подаци за потврду идентитета

note: TRANSLATORS: no peeking
en: Configuration is only readable by the system administrator
sr: Подешавања може читати само администратор система

note: TRANSLATORS: the plugin was created from a .so object, and was not built-in
en: Loaded from an external module
sr: Учитано из спољног модула

note: TRANSLATORS: check various UEFI and ACPI tables are unchanged after the update
en: Will measure elements of system integrity around an update
sr: Мериће елементе целовитости система око ажурирања

note: TRANSLATORS: the user is using Gentoo/Arch and has screwed something up
en: Required efivarfs filesystem was not found
sr: Потребан efivarfs систем датотека није пронађен

note: TRANSLATORS: partition refers to something on disk, again, hey Arch users
en: UEFI ESP partition not detected or configured
sr: UEFI ESP партиција није откривена или подешена

note: TRANSLATORS: partition refers to something on disk, again, hey Arch users
en: UEFI ESP partition may not be set up correctly
sr: UEFI ESP партиција можда није исправно подешена

note: TRANSLATORS: Failed to open plugin, hey Arch users
en: Plugin dependencies missing
sr: Недостају зависности прикључка

note: TRANSLATORS: The kernel does not support this plugin
en: Running kernel is too old
sr: Тренутно покренуто језгро је престаро

note: TRANSLATORS: The plugin is only for testing
en: Plugin is only for testing
sr: Прикључак је само за тестирање

note: TRANSLATORS: The plugin enumeration might change the device current mode
en: Plugin enumeration may change device state
sr: Набрајање прикључака може променити стање уређаја

note: TRANSLATORS: description of plugin state, e.g. disabled
en: Flags
sr: Заставице

note: TRANSLATORS: a non-free software license
en: Proprietary
sr: Власнички

note: TRANSLATORS: the release urgency
en: Low
sr: Ниска

note: TRANSLATORS: the release urgency
en: Medium
sr: Средња

note: TRANSLATORS: the release urgency
en: High
sr: Висока

note: TRANSLATORS: the release urgency
en: Critical
sr: Критична

note: TRANSLATORS: We verified the payload against the server
en: Trusted payload
sr: Поверљив терет

note: TRANSLATORS: We verified the metadata against the server
en: Trusted metadata
sr: Поверљиви метаподаци

note: TRANSLATORS: version is newer
en: Is upgrade
sr: Јесте надоградња

note: TRANSLATORS: version is older
en: Is downgrade
sr: Јесте разградња

note: TRANSLATORS: version cannot be installed due to policy
en: Blocked version
sr: Блокирано издање

note: TRANSLATORS: version cannot be installed due to policy
en: Not approved
sr: Није одобрено

note: TRANSLATORS: is not the main firmware stream
en: Alternate branch
sr: Заменска грана

note: TRANSLATORS: is not supported by the vendor
en: Community supported
sr: Подржава заједница

note: TRANSLATORS: someone we trust has tested this
en: Tested by trusted vendor
sr: Тестирао је поверљиви продавац

note: TRANSLATORS: the %s is a vendor name, e.g. Lenovo
en: Tested by %s
sr: Тестирао је %s

note: TRANSLATORS: when the release was tested
en: Tested
sr: Тестирано

note: TRANSLATORS: the OS the release was tested on
en: Distribution
sr: Дистрибуција

note: TRANSLATORS: the firmware old version
en: Old version
sr: Старо издање

note: TRANSLATORS: the fwupd version the release was tested on
en: Version[fwupd]
sr: Издање[fwupd]

note: TRANSLATORS: version number of new firmware
en: New version
sr: Ново издање

note: TRANSLATORS: the server the file is coming from TRANSLATORS: remote identifier, e.g. lvfs-testing
en: Remote ID
sr: Удаљени ИБ

note: TRANSLATORS: the exact component on the server
en: Release ID
sr: ИБ издања

note: TRANSLATORS: the stream of firmware, e.g. nonfree
en: Branch
sr: Грана

note: TRANSLATORS: one line variant of release (e.g. 'China')
en: Variant
sr: Варијанта

note: TRANSLATORS: e.g. GPLv2+, Proprietary etc
en: License
sr: Лиценца

note: TRANSLATORS: file size of the download
en: Size
sr: Величина

note: TRANSLATORS: when the update was built
en: Created
sr: Направљено

note: TRANSLATORS: how important the release is
en: Urgency
sr: Хитност

note: TRANSLATORS: more details about the update link
en: Details
sr: Појединости

note: TRANSLATORS: source (as in code) link
en: Source
sr: Извор

note: TRANSLATORS: Software Bill of Materials link
en: SBOM
sr: СБОМ

note: TRANSLATORS: length of time the update takes to apply
en: Duration
sr: Трајање

note: TRANSLATORS: helpful messages for the update
en: Update Message
sr: Порука ажурирања

note: TRANSLATORS: helpful image for the update
en: Update Image
sr: Слика ажурирања

note: TRANSLATORS: release attributes
en: Release Flags
sr: Опције издања

note: TRANSLATORS: release tag set for release, e.g. lenovo-2021q3
en: Tag | Tags
sr[0]: Ознака
sr[1]: Ознаке
sr[2]: Ознаки

note: TRANSLATORS: hash to that exact firmware archive TRANSLATORS: remote checksum
en: Checksum
sr: Чек-сума

note: TRANSLATORS: remote type, e.g. remote or local
en: Type
sr: Врста

note: TRANSLATORS: if we can get metadata from peer-to-peer clients
en: P2P Metadata
sr: П2П метаподаци

note: TRANSLATORS: if we can get metadata from peer-to-peer clients
en: P2P Firmware
sr: П2П фирмвер

note: TRANSLATORS: the age of the metadata
en: Age
sr: Старост

note: TRANSLATORS: how often we should refresh the metadata
en: Refresh Interval
sr: Период освежавања

note: TRANSLATORS: the numeric priority
en: Priority
sr: Важност

note: TRANSLATORS: remote filename base
en: Username
sr: Корисничко име

note: TRANSLATORS: filename of the local file
en: Filename
sr: Назив датотеке

note: TRANSLATORS: filename of the local file
en: Filename Signature
sr: Потпис назива датотеке

note: TRANSLATORS: full path of the remote.conf file
en: Filename Source
sr: Извор назива датотеке

note: TRANSLATORS: remote URI
en: Metadata URI
sr: URI метаподатака

note: TRANSLATORS: remote URI
en: Metadata Signature
sr: Потпис метаподатака

note: TRANSLATORS: remote URI
en: Firmware Base URI
sr: Основни URI фирмвера

note: TRANSLATORS: URI to send success/failure reports
en: Report URI
sr: URI извештаја

note: TRANSLATORS: Boolean value to automatically send reports
en: Automatic Reporting
sr: Самостално извештавање

note: TRANSLATORS: warning message shown after update has been scheduled
en: The update will continue when the device USB cable has been unplugged and then re-inserted.
sr: Ажурирање ће се наставити када се УСБ кабл уређаја извуче и поново уметне.

note: TRANSLATORS: warning message shown after update has been scheduled
en: The update will continue when the device USB cable has been unplugged.
sr: Ажурирање ће се наставити када се УСБ кабл уређаја извуче.

note: TRANSLATORS: warning message shown after update has been scheduled
en: The update will continue when the device USB cable has been re-inserted.
sr: Ажурирање ће се наставити када се УСБ кабл уређаја поново уметне.

note: TRANSLATORS: warning message
en: Press unlock on the device to continue the update process.
sr: Притисните „откључај“ на уређају да бисте наставили поступак ажурирања.

note: TRANSLATORS: warning message shown after update has been scheduled
en: Do not turn off your computer or remove the AC adaptor while the update is in progress.
sr: Не искључујте рачунар и не уклањајте мрежни адаптер док је ажурирање у току.

note: TRANSLATORS: message shown after device has been marked for emulation
en: Unplug and replug the device to continue the update process.
sr: Извуците и поново уметните уређај да бисте наставили поступак ажурирања.

note: TRANSLATORS: warning message
en: The update will continue when the device power cable has been removed and re-inserted.
sr: Ажурирање ће се наставити када се кабл за напајање уређаја извуче и поново уметне.

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Valid
sr: Исправно

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Invalid
sr: Неисправно

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Locked
sr: Закључано

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Unlocked
sr: Откључано

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Encrypted
sr: Шифровано

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Unencrypted
sr: Нешифровано

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Tainted
sr: Укаљано

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Untainted
sr: Неукаљано

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Found
sr: Нашао

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Not found
sr: Није пронађено

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Supported
sr: Подржано

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Not supported
sr: Није подржано

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: OK
sr: У реду

note: TRANSLATORS: this is shown as a suffix for obsoleted tests
en: (obsoleted)
sr: (застарело)

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: IOMMU device protection enabled
sr: Заштита IOMMU уређаја је омогућена

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: IOMMU device protection disabled
sr: Заштита IOMMU уређаја је онемогућена

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Kernel is no longer tainted
sr: Језгро више није укаљано

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Kernel is tainted
sr: Језгро је укаљано

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Kernel lockdown disabled
sr: Закључавање језгра је онемогућено

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Kernel lockdown enabled
sr: Закључавање језгра је омогућено

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Pre-boot DMA protection is disabled
sr: DMA заштита пре подизања система је онемогућена

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Pre-boot DMA protection is enabled
sr: DMA заштита пре подизања система је омогућена

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Secure Boot disabled
sr: Безбедно подизање система је онемогућено

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Secure Boot enabled
sr: Безбедно подизање система је омогућено

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: All TPM PCRs are valid
sr: Сви TPM PCR-ови су исправни

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: A TPM PCR is now an invalid value
sr: TPM PCR сада има неисправну вредност

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: All TPM PCRs are now valid
sr: Сви TPM PCR-ови су сада исправни

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: TPM PCR0 reconstruction is invalid
sr: Реконструкција TPM PCR0 је неисправна

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: TPM PCR0 reconstruction is now valid
sr: Реконструкција TPM PCR0 је сада исправна

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: UEFI memory protection enabled but not locked
sr: UEFI заштита меморије је омогућена, али није закључана

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: UEFI memory protection enabled and locked
sr: UEFI заштита меморије је омогућена и закључана

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: UEFI memory protection is now locked
sr: UEFI заштита меморије је сада закључана

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: UEFI memory protection is now unlocked
sr: UEFI заштита меморије је сада откључана

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: The UEFI certificate store is now up to date
sr: Складиште UEFI сертификата је сада ажурно

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: HP SureStart is enabled
sr: HP SureStart је омогућен

note: TRANSLATORS: %1 refers to some kind of security test, e.g. "SPI BIOS region". %2 refers to a result value, e.g. "Invalid"
en: %s disappeared: %s
sr: %s је нестало: %s

note: TRANSLATORS: %1 refers to some kind of security test, e.g. "Encrypted RAM". %2 refers to a result value, e.g. "Invalid"
en: %s appeared: %s
sr: %s се појавило: %s

note: TRANSLATORS: %1 refers to some kind of security test, e.g. "UEFI platform key". * %2 and %3 refer to results value, e.g. "Valid" and "Invalid"
en: %s changed: %s → %s
sr: %s је промењено: %s → %s

note: TRANSLATORS: title for host security events
en: Host Security Events
sr: Безбедносни догађаји домаћина

note: TRANSLATORS: now list devices with unfixed high-priority issues
en: There are devices with issues:
sr: Постоје уређаји са проблемима:

note: TRANSLATORS:  this is the HSI suffix
en: Runtime Suffix
sr: Суфикс извршног времена

note: TRANSLATORS: this is instructions on how to improve the HSI security level
en: This system has a low HSI security level.
sr: Овај систем има низак HSI ниво безбедности.

note: TRANSLATORS: this is instructions on how to improve the HSI suffix
en: This system has HSI runtime issues.
sr: Овај систем има HSI проблеме у извршном времену.

note: TRANSLATORS: this is more background on a security measurement problem
en: The TPM PCR0 differs from reconstruction.
sr: TPM PCR0 се разликује од реконструкције.

note: TRANSLATORS: %1 is the firmware vendor, %2 is the device vendor name
en: The firmware from %s is not supplied by %s, the hardware vendor.
sr: Фирмвер из %s не испоручује %s, произвођач хардвера.

note: TRANSLATORS: %1 is the device vendor name
en: Your hardware may be damaged using this firmware, and installing this release may void any warranty with %s.
sr: Ваш хардвер може бити оштећен коришћењем овог фирмвера, а инсталирање овог издања може поништити гаранцију код %s.

note: TRANSLATORS: show and ask user to confirm -- * %1 is the old branch name, %2 is the new branch name
en: Switch branch from %s to %s?
sr: Променити грану са %s на %s?

note: TRANSLATORS: should the branch be changed
en: Do you understand the consequences of changing the firmware branch?
sr: Да ли разумете последице промене гране фирмвера?

note: TRANSLATORS: the platform secret is stored in the PCRx registers on the TPM
en: Some of the platform secrets may be invalidated when updating this firmware.
sr: Неке тајне платформе могу бити поништене приликом ажурирања овог фирмвера.

note: TRANSLATORS: 'recovery key' here refers to a code, rather than a physical metal thing
en: Please ensure you have the volume recovery key before continuing.
sr: Уверите се да имате кључ за опоравак партиције пре него што наставите.

note: TRANSLATORS: the %1 is a URL to a wiki page
en: See %s for more details.
sr: Погледајте %s за више детаља.

note: TRANSLATORS: title text, shown as a warning
en: Full Disk Encryption Detected
sr: Откривено је потпуно шифровање диска

note: TRANSLATORS: unsupported build of the package
en: This package has not been validated, it may not work properly.
sr: Овај пакет није проверен, можда неће радити исправно.

note: TRANSLATORS: a remote here is like a 'repo' or software source
en: Enable new remote?
sr: Омогућити нови удаљени извор?

note: TRANSLATORS: should the remote still be enabled
en: Agree and enable the remote?
sr: Прихватити и омогућити удаљени извор?
