fwupd - en to ja translation catalogue (787 entries)

en: Linux Vendor Firmware Service (stable firmware)
ja: Linux ベンダーファームウェアサービス (安定版ファームウェア)

note: TRANSLATORS: do not translate the variables marked using $
en: The LVFS is a free service that operates as an independent legal entity and has no connection with $OS_RELEASE:NAME$. Your distributor may not have verified any of the firmware updates for compatibility with your system or connected devices. All firmware is provided only by the original equipment manufacturer.
ja: LVFS は独立した法人として機能する無料のサービスであり、$OS_RELEASE:NAME$ とは関係ありません。ディストリビューターは、システムまたは接続されているデバイスとの互換性について、ファームウェアの更新を確認していない可能性があります。すべてのファームウェアは、元の機器の製造元からのみ提供されています。

en: Enabling this functionality is done at your own risk, which means you have to contact your original equipment manufacturer regarding any problems caused by these updates. Only problems with the update process itself should be filed at $OS_RELEASE:BUG_REPORT_URL$.
ja: この機能を有効にすることは、お客様自身の責任で行ってください。つまり、これらの更新によって発生した問題については、製造元に連絡する必要があります。更新プロセス自体に関する問題だけを $OS_RELEASE:BUG_REPORT_URL$ へ提出してください。

en: Linux Vendor Firmware Service (testing firmware)
ja: Linux ベンダーファームウェアサービス (試験版ファームウェア)

en: This remote contains firmware which is not embargoed, but is still being tested by the hardware vendor. You should ensure you have a way to manually downgrade the firmware if the firmware update fails.
ja: この遠隔側ソースには、輸出禁止ではないファームウェアが含まれていますが、ハードウェアベンダーによって未だテスト中です。ファームウェアの更新に失敗した場合は、ファームウェアを手動でダウングレードする方法を確保しておく必要があります。

note: TRANSLATORS: description of a BIOS setting
en: Settings will apply after system reboots
ja: 設定はシステム再起動後に適用されます

note: TRANSLATORS: description of a BIOS setting
en: BIOS updates delivered via LVFS or Windows Update
ja: LVFS または Windows Update 経由で提供される BIOS アップデート

en: Enable
ja: 有効

note: TRANSLATORS: if the remote is enabled TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Enabled
ja: 有効

en: Stop the fwupd service
ja: fwupd サービスを停止する

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to stop the firmware update service
ja: ファームウェア更新サービスを停止するには認証が必要です

en: Install signed system firmware
ja: 署名済みシステムファームウェアを導入する

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to update the firmware on this machine
ja: 当機でファームウェアを更新するには認証が必要です

en: Install unsigned system firmware
ja: 署名のないシステムファームウェアを導入する

en: Install old version of signed system firmware
ja: 旧版の署名済みシステムファームウェアを導入する

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to downgrade the firmware on this machine
ja: この機器のファームウェアをダウングレードするには認証が必要です

en: Install old version of unsigned system firmware
ja: 旧版の署名のないシステムファームウェアを導入する

en: Install signed device firmware
ja: 署名済みデバイスファームウェアを導入する

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to update the firmware on a removable device
ja: 取り外し可能なデバイスのファームウェアを更新するには認証が必要です

en: Install unsigned device firmware
ja: 署名のないデバイスファームウェアを導入する

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to downgrade the firmware on a removable device
ja: 取り外し可能なデバイスのファームウェアをダウングレードするには認証が必要です

en: Unlock the device to allow access
ja: アクセスを許可するには機器のロックを解除してください

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to unlock a device
ja: デバイスのロックを解除するには認証が必要です

en: Modify daemon configuration
ja: デーモン構成を変更する

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to modify daemon configuration
ja: デーモン構成の変更には認証が必要です

en: Reset daemon configuration
ja: デーモン構成をリセットする

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to reset daemon configuration to defaults
ja: デーモン構成をデフォルトにリセットするには認証が必要です

en: Activate the new firmware on the device
ja: 機器上で新しいファームウェアを実行可能にする

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to switch to the new firmware version
ja: 新版のファームウェアに切り替えるには認証が必要です

en: Update the stored device verification information
ja: 保存された機器の検証情報を更新する

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to update the stored checksums for the device
ja: 保存された機器の検査合計を更新するには認証が必要です

en: Modify a configured remote
ja: 遠隔構成を変更する

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to modify a configured remote used for firmware updates
ja: ファームウェア更新用の遠隔構成を変更するには認証が必要です

en: Clean a configured remote
ja: 設定済みリモートのクリーンアップ

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to delete metadata from a remote
ja: リモートからメタデータを削除するには認証が必要です

note: TRANSLATORS: firmware approved by the admin
en: Sets the list of approved firmware
ja: 認証済みファームウェアの一覧を設定する

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to set the list of approved firmware
ja: 認証済みファームウェアの一覧を設定するには認証が必要です

en: Sign data using the client certificate
ja: クライアント証明書を用いてデータに署名する

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to sign data using the client certificate
ja: クライアント証明書を用いてデータに署名するには認証が必要です

en: Get BIOS settings
ja: BIOS 設定を取得

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to read BIOS settings
ja: BIOS 設定を読み取るには認証が必要です

en: Set one or more BIOS settings
ja: BIOS 設定を 1 つ以上設定する

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to modify BIOS settings
ja: BIOS 設定を変更するには認証が必要です

en: Security hardening for HSI
ja: HSI 向けセキュリティ強化

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to fix a host security issue
ja: ホストのセキュリティ問題を修正するには認証が必要です

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to undo the fix for a host security issue
ja: ホストのセキュリティ問題の修正を元に戻すには認証が必要です

note: TRANSLATORS: command description
en: Load device emulation data
ja: デバイスエミュレーションデータを読み込む

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to load hardware emulation data
ja: ハードウェアエミュレーションデータを読み込むには認証が必要です

note: TRANSLATORS: command description
en: Save device emulation data
ja: デバイスエミュレーションデータを保存する

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to save hardware emulation data
ja: ハードウェアエミュレーションデータを保存するには認証が必要です

en: Enable emulation data collection
ja: エミュレーションデータ収集を有効にする

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to enable emulation data collection
ja: エミュレーションデータ収集を有効にするには認証が必要です

note: TRANSLATORS: this is shown when updating the firmware after the reboot
en: Installing firmware update…
ja: ファームウェアの更新をインストールしています…

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
ja: 追加のデバッグ情報を表示する

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show the calculated version of the dbx
ja: dbx の計算済みバージョンを表示する

note: TRANSLATORS: command line option
en: List entries in dbx
ja: dbx のエントリを一覧表示する

note: TRANSLATORS: command line option
en: Apply update files
ja: アップデートファイルを適用する

note: TRANSLATORS: command line option
en: Specify the dbx database file
ja: dbx のデータベースファイルを指定する

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME
ja: ファイル名

note: TRANSLATORS: command line option
en: Override the default ESP path
ja: デフォルトの ESP パスをオーバーライドする

note: TRANSLATORS: command line option
en: Apply update even when not advised
ja: 推奨されていない場合でもアップデートを適用する

note: TRANSLATORS: description of dbxtool
en: This tool allows an administrator to apply UEFI dbx updates.
ja: このツールは管理者に UEFI dbx のアップデートを許可します。

note: TRANSLATORS: program name
en: UEFI dbx Utility
ja: UEFI dbx ユーティリティ

note: TRANSLATORS: the user didn't read the man page
en: Failed to parse arguments
ja: 引数の解析に失敗しました

note: TRANSLATORS: could not read existing system data TRANSLATORS: could not read file
en: Failed to load local dbx
ja: ローカルの dbx の読み込みに失敗しました

note: TRANSLATORS: could not read existing system data
en: Failed to load system dbx
ja: システムの dbx の読み込みに失敗しました

note: TRANSLATORS: the detected version number of the dbx
en: Version
ja: バージョン

note: TRANSLATORS: we're poking around as a power user
en: This program may only work correctly as root
ja: root 権限でのみ正常に動作する可能性があります

note: TRANSLATORS: user did not include a filename parameter
en: Filename required
ja: ファイル名の指定が必要です

note: TRANSLATORS: reading existing dbx from the system
en: Parsing system dbx…
ja: システムの dbx を読み込んで解析しています…

note: TRANSLATORS: reading new dbx from the update
en: Parsing dbx update…
ja: dbx アップデートを解析しています…

note: TRANSLATORS: could not parse file
en: Failed to parse local dbx
ja: ローカルの dbx の解析に失敗しました

note: TRANSLATORS: same or newer update already applied
en: Cannot apply as dbx update has already been applied.
ja: dbx アップデートは既に適用されているため、適用できません。

note: TRANSLATORS: ESP refers to the EFI System Partition
en: Validating ESP contents…
ja: ESP の内容を検証しています…

note: TRANSLATORS: something with a blocked hash exists * in the users ESP -- which would be bad!
en: Failed to validate ESP contents
ja: ESP の内容検証に失敗しました

note: TRANSLATORS: actually sending the update to the hardware
en: Applying update…
ja: アップデートを適用しています…

note: TRANSLATORS: dbx file failed to be applied as an update
en: Failed to apply update
ja: アップデートの適用に失敗しました

note: TRANSLATORS: success
en: Done!
ja: 完了!

note: TRANSLATORS: user did not tell the tool what to do
en: No action specified!
ja: アクションが指定されていません!

note: TRANSLATORS: the user isn't reading the question
en: Please enter a number from 0 to %u:
ja: 0 から %u までの数字を入力してください:

note: TRANSLATORS: the user isn't reading the question -- %1 is 'Y' and %2 is 'N'
en: Please enter either %s or %s:
ja: %s または %s を入力してください:

note: TRANSLATORS: daemon is inactive
en: Idle…
ja: 待機中…

note: TRANSLATORS: decompressing the firmware file
en: Decompressing…
ja: 展開中…

note: TRANSLATORS: parsing the firmware information
en: Loading…
ja: ロード中…

note: TRANSLATORS: restarting the device to pick up new F/W
en: Restarting device…
ja: デバイスを再起動しています…

note: TRANSLATORS: reading from the flash chips
en: Reading…
ja: 読み込み中…

note: TRANSLATORS: writing to the flash chips
en: Writing…
ja: 書き込み中…

note: TRANSLATORS: erasing contents of the flash chips
en: Erasing…
ja: 消去しています…

note: TRANSLATORS: verifying we wrote the firmware correctly
en: Verifying…
ja: 検証しています…

note: TRANSLATORS: scheduling an update to be done on the next boot
en: Scheduling…
ja: スケジューリングしています…

note: TRANSLATORS: downloading from a remote server
en: Downloading…
ja: ダウンロード中…

note: TRANSLATORS: waiting for user to authenticate
en: Authenticating…
ja: 認証しています…

note: TRANSLATORS: waiting for device to do something
en: Waiting…
ja: デバイスの応答を待っています…

note: TRANSLATORS: current daemon status is unknown TRANSLATORS: we don't know the license of the update TRANSLATORS: unknown release urgency TRANSLATORS: Suffix: the fallback HSI result
en: Unknown
ja: 不明

note: TRANSLATORS: time remaining for completing firmware flash
en: Less than one minute remaining
ja: 残り 1 分未満です

note: TRANSLATORS: more than a minute
en: %.0f minute remaining | %.0f minutes remaining
ja[0]: 残り %.0f 分です

note: TRANSLATORS: this is a prefix on the console
en: WARNING
ja: 警告

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all domains
ja: すべてのドメインのデバッグ情報を表示する

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Do not include timestamp prefix
ja: タイムスタンプ接頭辞を含めない

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Do not include log domain prefix
ja: ログドメイン接頭辞を含めない

note: TRANSLATORS: this is for daemon development
en: Show daemon verbose information for a particular domain
ja: 特定ドメインのデーモン詳細情報を表示する

note: TRANSLATORS: for the --verbose arg
en: Debugging Options
ja: デバッグオプション

note: TRANSLATORS: for the --verbose arg
en: Show debugging options
ja: デバッグオプションを表示する

note: TRANSLATORS: this is shown in the MOTD
en: %u device has been updated and needs a reboot. | %u devices have been updated and need a reboot.
ja[0]: %u 個のデバイスがアップデートされました。再起動が必要です。

note: TRANSLATORS: this is shown in the MOTD
en: Reboot to complete the update.
ja: アップデートを完了するには再起動してください。

note: TRANSLATORS: this is shown in the MOTD
en: %u device is not the best known configuration. | %u devices are not the best known configuration.
ja[0]: %u 個のデバイスが推奨設定になっていません。

note: TRANSLATORS: this is shown in the MOTD -- %1 is the * command name, e.g. `fwupdmgr sync`
en: Run `%s` to complete this action.
ja: この操作を完了するには `%s` を実行してください。

note: TRANSLATORS: this is shown in the MOTD
en: %u device has a firmware upgrade available. | %u devices have a firmware upgrade available.
ja[0]: %u 個のデバイスでファームウェアアップグレードが利用可能です。

note: TRANSLATORS: this is shown in the MOTD -- %1 is the * command name, e.g. `fwupdmgr get-upgrades`
en: Run `%s` for more information.
ja: 詳細情報については `%s` を実行してください。

note: TRANSLATORS: exit after we've started up, used for user profiling
en: Exit after a small delay
ja: 起動後、短時間で終了

note: TRANSLATORS: exit straight away, used for automatic profiling
en: Exit after the engine has loaded
ja: エンジン読み込み後、即座に終了

note: TRANSLATORS: program name
en: Firmware Update Daemon
ja: ファームウェア更新デーモン

note: TRANSLATORS: program summary
en: Firmware Update D-Bus Service
ja: ファームウェアアップデート D-Bus サービス

note: TRANSLATORS: show the user a warning
en: Your distributor may not have verified any of the firmware updates for compatibility with your system or connected devices.
ja: ディストリビューターは、ファームウェア更新とシステムや接続されたデバイスとの互換性を検証していない可能性があります。

note: TRANSLATORS: show the user a warning
en: Enabling this remote is done at your own risk.
ja: このリモートの有効化は自己責任で行ってください。

note: TRANSLATORS: Title: SPI refers to the flash chip in the computer
en: SPI write
ja: SPI 書き込み

note: TRANSLATORS: Title: SPI refers to the flash chip in the computer
en: SPI lock
ja: SPI ロック

note: TRANSLATORS: Title: SPI refers to the flash chip in the computer
en: SPI BIOS region
ja: SPI BIOS リージョン

note: TRANSLATORS: Title: SPI refers to the flash chip in the computer
en: SPI BIOS Descriptor
ja: SPI BIOS ディスクリプタ

note: TRANSLATORS: Title: DMA as in https://en.wikipedia.org/wiki/DMA_attack
en: Pre-boot DMA protection
ja: プリブート DMA 保護

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * verified boot refers to the way the boot process is verified
en: Intel BootGuard verified boot
ja: Intel BootGuard 検証済みブート

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * ACM means to verify the integrity of Initial Boot Block
en: Intel BootGuard ACM protected
ja: Intel BootGuard ACM 保護済み

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * error policy is what to do on failure
en: Intel BootGuard error policy
ja: Intel BootGuard エラーポリシー

note: TRANSLATORS: Title: CET = Control-flow Enforcement Technology, * enabled means supported by the processor
en: CET Platform
ja: CET プラットフォーム

note: TRANSLATORS: Title: CET = Control-flow Enforcement Technology, * Utilized by OS means the distribution enabled it
en: CET OS Support
ja: CET OS サポート

note: TRANSLATORS: Title: Memory contents are encrypted, e.g. Intel TME
en: Encrypted RAM
ja: 暗号化 RAM

note: TRANSLATORS: Title: lockdown is a security mode of the kernel
en: Linux kernel lockdown
ja: Linux カーネルのロックダウン

note: TRANSLATORS: Title: if it's tainted or not
en: Linux kernel
ja: Linux カーネル

note: TRANSLATORS: Title: swap space or swap partition
en: Linux swap
ja: Linux スワップ

note: TRANSLATORS: Title: sleep state
en: Suspend-to-ram
ja: サスペンド

note: TRANSLATORS: Title: a better sleep state
en: Suspend-to-idle
ja: Suspend-to-Idle

note: TRANSLATORS: Title: PK is the 'platform key' for the machine
en: UEFI platform key
ja: UEFI プラットフォームキー

note: TRANSLATORS: Title: SB is a way of locking down UEFI
en: UEFI secure boot
ja: UEFI セキュアブート

note: TRANSLATORS: Title: Bootservice is when only readable from early-boot
en: UEFI bootservice variables
ja: UEFI ブートサービス変数

note: TRANSLATORS: Title: PCRs (Platform Configuration Registers) shouldn't be empty
en: TPM empty PCRs
ja: TPM 空 PCR

note: TRANSLATORS: Title: the PCR is rebuilt from the TPM event log
en: TPM PCR0 reconstruction
ja: TPM PCR0 再構築

note: TRANSLATORS: Title: %s is ME kind, e.g. CSME/TXT
en: %s manufacturing mode
ja: %s 製造モード

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine
en: MEI manufacturing mode
ja: MEI 製造モード

note: TRANSLATORS: Title: %s is ME kind, e.g. CSME/TXT
en: %s override
ja: %s オーバーライド

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine, and the * "override" is the physical PIN that can be driven to * logic high -- luckily it is probably not accessible to * end users on consumer boards
en: MEI override
ja: MEI オーバーライド

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine, and key refer * to the private/public key used to secure loading of firmware
en: MEI key manifest
ja: MEI キーマニフェスト

note: TRANSLATORS: Title: %s is ME kind, e.g. CSME/TXT
en: %s version
ja: %s バージョン

en: MEI version
ja: MEI バージョン

note: TRANSLATORS: Title: if firmware updates are available
en: Firmware updates
ja: ファームウェアアップデート

note: TRANSLATORS: Title: if we can verify the firmware checksums
en: Firmware attestation
ja: ファームウェア認証

note: TRANSLATORS: Title: if the fwupd plugins are all present and correct
en: fwupd plugins
ja: fwupd プラグイン

note: TRANSLATORS: Title: Allows debugging of parts using proprietary hardware
en: Platform debugging
ja: プラットフォームデバッグ

note: TRANSLATORS: Title: if fwupd supports HSI on this chip
en: Supported CPU
ja: 対応 CPU

note: TRANSLATORS: Title: if firmware enforces rollback protection
en: Processor rollback protection
ja: プロセッサのロールバック保護

note: TRANSLATORS: Title: APU is root of trust
en: Platform secure boot
ja: プラットフォームセキュアブート

note: TRANSLATORS: Title: if hardware enforces control of SPI replays
en: SPI replay protection
ja: SPI リプレイ保護

note: TRANSLATORS: Title: if hardware enforces control of SPI writes
en: SPI write protection
ja: SPI 書き込み保護

note: TRANSLATORS: Title: if the part has been fused
en: Fused platform
ja: Fused プラットフォーム

note: TRANSLATORS: Title: if we are emulating a different host
en: Emulated host
ja: ホストエミュレーション

note: TRANSLATORS: Title: if firmware enforces rollback protection
en: BIOS rollback protection
ja: BIOS ロールバック保護

note: TRANSLATORS: Title: GDS is where the CPU leaks information
en: Intel GDS mitigation
ja: Intel GDS 軽減機能

note: TRANSLATORS: Title: Whether BIOS Firmware updates is enabled
en: BIOS firmware updates
ja: BIOS ファームウェアアップデート

note: TRANSLATORS: Title: Whether firmware is locked down
en: SMM locked down
ja: SMM ロックダウン

note: TRANSLATORS: Title: is UEFI early-boot memory protection turned on
en: UEFI memory protection
ja: UEFI メモリ保護

note: TRANSLATORS: Title: is UEFI db up-to-date
en: UEFI db
ja: UEFI データベース

note: TRANSLATORS: Title: firmware refers to the flash chip in the computer
en: Firmware Write Protection
ja: ファームウェア書き込み保護

note: TRANSLATORS: Title: firmware refers to the flash chip in the computer
en: Firmware Write Protection Lock
ja: ファームウェア書き込みロック

note: TRANSLATORS: Title: SPI refers to the flash chip in the computer
en: Firmware BIOS Region
ja: ファームウェア BIOS リージョン

note: TRANSLATORS: Title: firmware refers to the flash chip in the computer
en: Firmware BIOS Descriptor
ja: ファームウェア BIOS ディスクリプタ

note: TRANSLATORS: Title: DMA as in https://en.wikipedia.org/wiki/DMA_attack
en: Pre-boot DMA Protection
ja: プリブート DMA 保護

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * verified boot refers to the way the boot process is verified
en: Intel BootGuard Verified Boot
ja: Intel BootGuard 検証済みブート

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * ACM means to verify the integrity of Initial Boot Block
en: Intel BootGuard ACM Protected
ja: Intel BootGuard ACM 保護済み

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * error policy is what to do on failure
en: Intel BootGuard Error Policy
ja: Intel BootGuard エラーポリシー

note: TRANSLATORS: Title: CET = Control-flow Enforcement Technology
en: Control-flow Enforcement Technology
ja: 制御フロー実行強制技術

note: TRANSLATORS: Title: SMAP = Supervisor Mode Access Prevention
en: Supervisor Mode Access Prevention
ja: スーパーバイザーモードアクセス防止

note: TRANSLATORS: Title: * https://en.wikipedia.org/wiki/Input%E2%80%93output_memory_management_unit
en: IOMMU Protection
ja: IOMMU 保護

note: TRANSLATORS: Title: lockdown is a security mode of the kernel
en: Linux Kernel Lockdown
ja: Linux カーネルのロックダウン

note: TRANSLATORS: Title: if it's tainted or not
en: Linux Kernel Verification
ja: Linux カーネル検証

note: TRANSLATORS: Title: swap space or swap partition
en: Linux Swap
ja: Linux スワップ

note: TRANSLATORS: Title: sleep state
en: Suspend To RAM
ja: Suspend to RAM

note: TRANSLATORS: Title: a better sleep state
en: Suspend To Idle
ja: Suspend to Idle

note: TRANSLATORS: Title: PK is the 'platform key' for the machine
en: UEFI Platform Key
ja: UEFI プラットフォームキー

note: TRANSLATORS: Title: SB is a way of locking down UEFI
en: UEFI Secure Boot
ja: UEFI セキュアブート

note: TRANSLATORS: Title: Bootservice is when only readable from early-boot
en: UEFI Bootservice Variables
ja: UEFI ブートサービス変数

note: TRANSLATORS: Title: PCRs (Platform Configuration Registers) shouldn't be empty
en: TPM Platform Configuration
ja: TPM プラットフォーム構成

note: TRANSLATORS: Title: the PCR is rebuilt from the TPM event log
en: TPM Reconstruction
ja: TPM 再構成

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine
en: Intel Management Engine Manufacturing Mode
ja: インテル・マネジメント・エンジン 製造モード

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine, and the "override" is enabled * with a jumper -- luckily it is probably not accessible to end users on consumer * boards
en: Intel Management Engine Override
ja: インテル・マネジメント・エンジン オーバーライド

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine, and key refers * to the private/public key used to secure loading of firmware
en: MEI Key Manifest
ja: MEI キーマニフェスト

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine
en: Intel Management Engine Version
ja: インテル・マネジメント・エンジン バージョン

note: TRANSLATORS: Title: if firmware updates are available
en: Firmware Updates
ja: ファームウェアアップデート

note: TRANSLATORS: Title: if we can verify the firmware checksums
en: Firmware Attestation
ja: ファームウェア認証

note: TRANSLATORS: Title: if the fwupd plugins are all present and correct
en: Firmware Updater Verification
ja: ファームウェアアップデータ検証

note: TRANSLATORS: Title: Allows debugging of parts using proprietary hardware
en: Platform Debugging
ja: プラットフォームデバッグ

note: TRANSLATORS: Title: if fwupd supports HSI on this chip
en: Processor Security Checks
ja: プロセッサセキュリティチェック

note: TRANSLATORS: Title: if firmware enforces rollback protection
en: AMD Secure Processor Rollback Protection
ja: AMD セキュアプロセッサ ロールバック保護

note: TRANSLATORS: Title: APU is root of trust
en: AMD Platform Secure Boot
ja: AMDプラットフォームセキュアブート

note: TRANSLATORS: Title: if hardware enforces control of SPI replays
en: AMD Firmware Replay Protection
ja: AMD ファームウェアリプレイ保護

note: TRANSLATORS: Title: if hardware enforces control of SPI writes
en: AMD Firmware Write Protection
ja: AMD ファームウェア書き込み保護

note: TRANSLATORS: Title: if the part has been fused
en: Fused Platform
ja: Fused プラットフォーム

note: TRANSLATORS: Title: if firmware enforces rollback protection
en: BIOS Rollback Protection
ja: BIOS ロールバック保護

note: TRANSLATORS: Title: GDS is where the CPU leaks information
en: Intel GDS Mitigation
ja: Intel GDS 軽減機能

note: TRANSLATORS: Title: Whether BIOS Firmware updates is enabled
en: BIOS Firmware Updates
ja: BIOS ファームウェア更新

note: TRANSLATORS: Title: Whether firmware is locked down
en: System Management Mode
ja: システム管理モード

note: TRANSLATORS: Title: is UEFI early-boot memory protection turned on
en: UEFI Memory Protection
ja: UEFI メモリ保護

note: TRANSLATORS: longer description
en: Firmware Write Protection protects device firmware memory from being tampered with.
ja: ファームウェア書き込み保護は、デバイスファームウェア領域を改ざんから保護します。

note: TRANSLATORS: longer description
en: Firmware BIOS Region protects device firmware memory from being tampered with.
ja: ファームウェア BIOS リージョンは、デバイスファームウェア領域を改ざんから保護します。

note: TRANSLATORS: longer description
en: Firmware BIOS Descriptor protects device firmware memory from being tampered with.
ja: ファームウェア BIOS ディスクリプタは、デバイスファームウェア領域を改ざんから保護します。

note: TRANSLATORS: longer description
en: Pre-boot DMA protection prevents devices from accessing system memory after being connected to the computer.
ja: プリブート DMA 保護は、デバイスがコンピューターに接続された後のシステムメモリへの不正なアクセスを防止します。

note: TRANSLATORS: longer description
en: Intel BootGuard prevents unauthorized device software from operating when the device is started.
ja: Intel BootGuard は、デバイス起動時に許可されていないデバイスソフトウェアの動作を防止します。

en: Intel BootGuard Error Policy ensures the device does not continue to start if its device software has been tampered with.
ja: Intel BootGuard エラーポリシーは、デバイスソフトウェアが改ざんされた場合、デバイスの起動を停止します。

note: TRANSLATORS: longer description
en: Control-Flow Enforcement Technology detects and prevents certain methods for running malicious software on the device.
ja: 制御フロー強制技術は、デバイス上で悪意のあるソフトウェアを実行しようとする特定の手法を検出して防ぎます。

note: TRANSLATORS: longer description
en: Supervisor Mode Access Prevention ensures critical parts of device memory are not accessed by less secure programs.
ja: スーパーバイザーモードアクセス防止は、低権限プログラムによるデバイスの重要メモリ領域へのアクセスを阻止します。

en: Encrypted RAM makes it impossible for information that is stored in device memory to be read if the memory chip is removed and accessed.
ja: 暗号化 RAM により、メモリチップを取り外してアクセスしても、デバイスメモリに保存された情報を読み取ることができなくなります。

note: TRANSLATORS: longer description
en: IOMMU Protection prevents connected devices from accessing unauthorized parts of system memory.
ja: IOMMU 保護は、接続されたデバイスがシステムメモリへの不正アクセスを防止します。

note: TRANSLATORS: longer description
en: Linux Kernel Lockdown mode prevents administrator (root) accounts from accessing and changing critical parts of system software.
ja: Linux カーネルのロックダウンは、管理者 (root) 権限による重要システムソフトウェアへの変更を阻止します。

en: Linux Kernel Verification makes sure that critical system software has not been tampered with. Using device drivers which are not provided with the system can prevent this security feature from working correctly.
ja: Linux カーネル検証は、重要なシステムソフトウェアが改ざんされていないことを保証します。 システム提供外のデバイスドライバ使用時は、このセキュリティ機能が正しく働かない場合があります。

en: Linux Kernel Swap temporarily saves information to disk as you work. If the information is not protected, it could be accessed by someone if they obtained the disk.
ja: Linux カーネルスワップは、作業中のデータを一時的にディスクへ退避させます。保護されていないデータは外部から読み取られるリスクがあります。

note: TRANSLATORS: longer description
en: Suspend to RAM allows the device to quickly go to sleep in order to save power. While the device has been suspended, its memory could be physically removed and its information accessed.
ja: Suspend to RAM は、電力節約のためにデバイスをスリープに移行します。デバイスのスリープ中にメモリ取り外しで情報漏えいの恐れがあります。

note: TRANSLATORS: longer description
en: Suspend to Idle allows the device to quickly go to sleep in order to save power. While the device has been suspended, its memory could be physically removed and its information accessed.
ja: Suspend to Idle は、電力節約のためにデバイスをスリープに移行します。デバイスのスリープ中にメモリ取り外しで情報漏えいの恐れがあります。

note: TRANSLATORS: longer description
en: The UEFI Platform Key is used to determine if device software comes from a trusted source.
ja: UEFI プラットフォームキーは、デバイスにロードされるソフトウェアが信頼済みのソースからのものであるかを判断するために使用されます。

note: TRANSLATORS: longer description
en: UEFI Secure Boot prevents malicious software from being loaded when the device starts.
ja: UEFI セキュアブートは、デバイス起動時に悪意のあるソフトウェアが読み込まれるのを防止します。

note: TRANSLATORS: longer description
en: UEFI boot service variables should not be readable from runtime mode.
ja: UEFI ブートサービス変数をランタイムモードから読み取れないようにします。

note: TRANSLATORS: longer description
en: The TPM (Trusted Platform Module) Platform Configuration is used to check whether the device start process has been modified.
ja: TPM (トラステッド プラットフォーム モジュール) プラットフォーム構成は、デバイス起動プロセスの改ざんをチェックするために利用されます。

note: TRANSLATORS: longer description
en: The TPM (Trusted Platform Module) Reconstruction is used to check whether the device start process has been modified.
ja: TPM (トラステッド プラットフォーム モジュール) 再構成は、デバイス起動プロセスの改ざんをチェックするために利用されます。

note: TRANSLATORS: longer description
en: TPM (Trusted Platform Module) is a computer chip that detects when hardware components have been tampered with.
ja: TPM (トラステッド プラットフォーム モジュール) は、ハードウェア部品の改ざんを検出するセキュリティチップです。

note: TRANSLATORS: longer description
en: Manufacturing Mode is used when the device is manufactured and security features are not yet enabled.
ja: 製造モードはデバイスの製造時に使用され、セキュリティ機能がまだ有効化されていません。

note: TRANSLATORS: longer description
en: Intel Management Engine Override disables checks for device software tampering.
ja: インテル・マネジメント・エンジン オーバーライドは、デバイスソフトウェア改ざん検出機能を無効化します。

note: TRANSLATORS: longer description
en: The Intel Management Engine Key Manifest must be valid so that the device firmware can be trusted by the CPU.
ja: インテル・マネジメント・エンジンのキーマニフェストは、デバイスファームウェアが CPU によって信頼されるために有効である必要があります。

note: TRANSLATORS: longer description
en: The Intel Management Engine controls device components and needs to have a recent version to avoid security issues.
ja: インテル・マネジメント・エンジンはデバイスコンポーネントを制御しており、セキュリティ上の問題を回避するために最新のバージョンである必要があります。

note: TRANSLATORS: longer description
en: Device software updates are provided for this device.
ja: このデバイスには、デバイスソフトウェアの更新が提供されています。

note: TRANSLATORS: longer description
en: Firmware Attestation checks device software using a reference copy, to make sure that it has not been changed.
ja: ファームウェア認証は、参照版を使用してデバイスソフトウェアをチェックし、改ざんされていないことを確認します。

en: Firmware Updater Verification checks that software used for updating has not been tampered with.
ja: ファームウェアアップデーター検証は、アップデートに使用されるソフトウェアが改ざんされていないことを確認します。

note: TRANSLATORS: longer description
en: Platform Debugging allows device security features to be disabled. This should only be used by hardware manufacturers.
ja: プラットフォームデバッグは、デバイスのセキュリティ機能を無効化します。ハードウェアの製造元のみが使用してください。

note: TRANSLATORS: longer description
en: Each system should have tests to ensure firmware security.
ja: 各システムには、ファームウェアセキュリティを確保するためのテストが必要です。

note: TRANSLATORS: longer description
en: Rollback Protection prevents device software from being downgraded to an older version that has security problems.
ja: ロールバック保護は、セキュリティ上の問題がある古いバージョンへのデバイスソフトウェアのダウングレードを防ぎます。

note: TRANSLATORS: longer description
en: Platform Secure Boot prevents unsigned software from being loaded when the device starts.
ja: プラットフォームセキュアブートにより、デバイス起動時に未署名のソフトウェアが読み込まれることを防止します。

note: TRANSLATORS: longer description
en: CPU Microcode must be updated to mitigate against various information-disclosure security issues.
ja: CPU マイクロコードは、さまざまな情報漏洩に関するセキュリティ問題に対処するために更新する必要があります。

note: TRANSLATORS: longer description
en: Enabling firmware updates for the BIOS allows fixing security issues.
ja: BIOS のファームウェアアップデートを有効にすることで、セキュリティ問題を修正できます。

note: TRANSLATORS: longer description
en: System management mode is used by the firmware to access resident BIOS code and data.
ja: システム管理モードは、ファームウェアが常駐 BIOS コードとデータにアクセスするために使用されます。

note: TRANSLATORS: longer description
en: The UEFI system can set up memory attributes at boot which prevent common exploits from running.
ja: UEFI システムは、起動時にメモリ属性を設定することで、一般的なエクスプロイトの実行を防ぐことができます。

note: TRANSLATORS: longer description
en: The UEFI db contains the list of valid certificates that can be used to authorize what EFI binaries are allowed to run.
ja: UEFI db には、EFI バイナリの実行を許可するための有効な証明書リストが含まれています。

note: TRANSLATORS: longer description
en: HP SureStart is a firmware security feature that protects the BIOS from tampering.
ja: HP SureStart は、BIOS を改ざんから保護するファームウェアセキュリティ機能です。

note: TRANSLATORS: %s is a link to a website
en: See %s for more information.
ja: 詳細については %s を参照してください。

note: TRANSLATORS: another fwupdtool instance is already running
en: Failed to lock
ja: ロックに失敗しました

note: TRANSLATORS: this is when a device ctrl+c's a watch TRANSLATORS: this is from ctrl+c
en: Cancelled
ja: キャンセルされました

note: TRANSLATORS: the user needs to do something, e.g. remove the device
en: Action Required:
ja: 操作が必要です:

note: TRANSLATORS: device has been chosen by the daemon for the user
en: Selected device
ja: 選択中のデバイス

note: TRANSLATORS: this is to abort the interactive prompt
en: Cancel
ja: キャンセル

note: TRANSLATORS: get interactive prompt
en: Choose device
ja: デバイスを選択

note: TRANSLATORS: message letting the user know no device * upgrade available due to missing on LVFS TRANSLATORS: message letting the user know no * device upgrade available due to missing on LVFS
en: Devices with no available firmware updates:
ja: 利用可能なファームウェアアップデートがないデバイス:

note: TRANSLATORS: message letting the user know no device upgrade available TRANSLATORS: message letting the user know no device * upgrade available
en: Devices with the latest available firmware version:
ja: ファームウェアが最新のデバイス:

en: No updates available for remaining devices
ja: その他のデバイスにはアップデートがありません

note: TRANSLATORS: nothing attached that can be upgraded
en: No hardware detected with firmware update capability
ja: ファームウェアアップデートに対応したハードウェアは検出されませんでした

note: TRANSLATORS: %1 is a device name
en: Updating %s…
ja: %s をアップデート中…

note: TRANSLATORS: %1 is a device name
en: Installing on %s…
ja: %s をインストール中…

note: TRANSLATORS: %1 is a device name
en: Reading from %s…
ja: %s から読み込み中…

note: TRANSLATORS: there is a reason the device can't update TRANSLATORS: there are reasons the device can't update
en: %s is not currently updatable:
ja: %s は現在アップデートできません:

note: TRANSLATORS: no update can be installed
en: Nothing to do
ja: 完了

note: TRANSLATORS: message letting the user there is an update * waiting, but there is a reason it cannot be deployed
en: Devices with firmware updates that need user action:
ja: ユーザーの操作が必要なファームウェアアップデートがあるデバイス:

note: TRANSLATORS: success message -- a per-system setting value
en: Successfully modified configuration value
ja: 設定値を正常に変更しました

note: TRANSLATORS: success message -- a per-system setting value
en: Successfully reset configuration section
ja: 設定セクションを正常にリセットしました

note: TRANSLATORS: success message for a per-remote setting change
en: Successfully modified remote
ja: リモートを正常に変更しました

note: TRANSLATORS: success message
en: Successfully cleaned remote
ja: リモートのクリーンアップに成功しました

note: TRANSLATORS: success message
en: Successfully disabled remote
ja: リモートを正常に無効にしました

note: TRANSLATORS: this is now useless
en: Delete the now-unused remote cache files?
ja: 現在使用されていないリモートキャッシュファイルを削除しますか？

note: TRANSLATORS: success message
en: Successfully enabled remote
ja: リモートを正常に有効にしました

note: TRANSLATORS: comment explaining result of command
en: Successfully disabled test devices
ja: テストデバイスを正常に無効にしました

note: TRANSLATORS: comment explaining result of command
en: Successfully enabled test devices
ja: テストデバイスを正常に有効にしました

note: TRANSLATORS: shown when shutting down to switch to the new version
en: Activating firmware update
ja: ファームウェアアップデートを適用中

note: TRANSLATORS: this is when a device is hotplugged
en: Device added:
ja: デバイスが追加されました:

note: TRANSLATORS: this is when a device is hotplugged
en: Device removed:
ja: デバイスが削除されました:

note: TRANSLATORS: this is when a device has been updated
en: Device changed:
ja: デバイスが変更されました:

note: TRANSLATORS: this is when the daemon state changes
en: Changed
ja: 変更されました

note: TRANSLATORS: nothing found
en: No firmware IDs found
ja: ファームウェア ID が見つかりません

note: TRANSLATORS: nothing found
en: No firmware found
ja: ファームウェアが見つかりません

note: TRANSLATORS: get interactive prompt
en: Choose firmware
ja: ファームウェアを選択

note: TRANSLATORS: decompressing images from a container firmware
en: Writing file:
ja: ファイルを書き込み中:

note: TRANSLATORS: error message for a user who ran fwupdmgr
en: Metadata is already up to date
ja: メタデータはすでに最新の状態です

note: TRANSLATORS: error message for a user who ran fwupdmgr * refresh recently -- %1 is '--force'
en: Metadata is up to date; use %s to refresh again.
ja: メタデータは最新です。再度更新する場合は %s を使用してください。

note: TRANSLATORS: error message for unsupported feature
en: Host Security ID (HSI) is not supported
ja: ホストセキュリティ ID (HSI) はサポートされていません

note: TRANSLATORS: this is a string like 'HSI:2-U'
en: Host Security ID:
ja: ホストセキュリティ ID:

note: TRANSLATORS: Volume has been chosen by the user
en: Selected volume
ja: 選択中のボリューム

note: TRANSLATORS: get interactive prompt
en: Choose volume
ja: ボリュームを選択

note: TRANSLATORS: get interactive prompt, where branch is the * supplier of the firmware, e.g. "non-free" or "free"
en: Choose branch
ja: ブランチを選択

note: TRANSLATORS: Configured a BIOS setting to a value
en: Set BIOS setting '%s' using '%s'.
ja: BIOS設定「%s」を「%s」に設定しました。

note: TRANSLATOR: This is the error message for * incorrect parameter
en: Invalid arguments, expected an AppStream ID
ja: 無効な引数です。AppStream ID を指定してください

note: TRANSLATORS: we've fixed a security problem on the machine
en: Fixed successfully
ja: 修正が完了しました

note: TRANSLATORS: we've fixed a security problem on the machine
en: Fix reverted successfully
ja: 修正の取り消しが完了しました

note: TRANSLATORS: error message
en: This system doesn't support firmware settings
ja: このシステムはファームウェア設定に対応していません

note: TRANSLATORS: error message
en: Unable to find attribute
ja: 属性が見つかりません

note: TRANSLATORS: error message
en: Invalid arguments, expected INDEX NAME TARGET [MOUNTPOINT]
ja: 無効な引数です。引数は INDEX NAME TARGET [MOUNTPOINT] の形式で指定してください

note: TRANSLATORS: error message
en: Already exists, and no --force specified
ja: 既に存在します。上書きするには --force オプションを指定してください

note: TRANSLATORS: error message
en: No volume matched %s
ja: %s に該当するボリュームがありません

note: TRANSLATORS: error message
en: Invalid arguments, expected base-16 integer
ja: 引数が無効です。16進数の整数が必要です

note: TRANSLATORS: error message
en: Invalid arguments, expected INDEX KEY [VALUE]
ja: 無効な引数です。引数は INDEX KEY [VALUE] の形式で指定してください

note: TRANSLATORS: try to treat the legacy format as a hive
en: The EFI boot entry was not in hive format, falling back
ja: EFI ブートエントリが hive 形式ではありません。レガシー形式として処理します

note: TRANSLATORS: the boot entry was in a legacy format
en: The EFI boot entry is not in hive format, and shim may not be new enough to read it.
ja: EFI ブートエントリが hive 形式ではありません。shim が古い場合、読み取りに失敗する可能性があります。

note: TRANSLATORS: ask the user if it's okay to convert, * "it" being the data contained in the EFI boot entry
en: Do you want to convert it now?
ja: 今すぐ変換しますか?

note: TRANSLATORS: error message
en: Invalid arguments, expected GUID
ja: 無効な引数です。GUID を指定してください

note: TRANSLATORS: error message
en: Invalid arguments, expected at least ARCHIVE FIRMWARE METAINFO
ja: 引数が無効です。少なくとも ARCHIVE FIRMWARE METAINFO が必要です

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show client and daemon versions
ja: クライアントとデーモンのバージョンを表示する

note: TRANSLATORS: command line option
en: Allow reinstalling existing firmware versions
ja: 既存のファームウェアバージョンの再インストールを許可する

note: TRANSLATORS: command line option
en: Allow downgrading firmware versions
ja: ファームウェアバージョンのダウングレードを許可する

note: TRANSLATORS: command line option
en: Allow switching firmware branch
ja: ファームウェアブランチの切り替えを許可する

note: TRANSLATORS: command line option
en: Force the action by relaxing some runtime checks
ja: 実行時チェックを緩和してアクションを強制する

note: TRANSLATORS: command line option
en: Ignore firmware checksum failures
ja: ファームウェアチェックサム失敗を無視する

note: TRANSLATORS: command line option
en: Ignore firmware hardware mismatch failures
ja: ファームウェアとハードウェアの不整合失敗を無視する

note: TRANSLATORS: command line option
en: Ignore non-critical firmware requirements
ja: 非重要なファームウェア要件を無視する

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not check or prompt for reboot after update
ja: 更新後の再起動確認とプロンプト表示を無効にする

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not search the firmware when parsing
ja: 解析時にファームウェアを検索しない

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not perform device safety checks
ja: デバイス安全性チェックを実行しない

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not prompt for devices
ja: デバイス選択のプロンプト表示を行わない

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show all results
ja: すべての結果を表示する

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show devices that are not updatable
ja: 更新できないデバイスを表示する

note: TRANSLATORS: command line option
en: Manually enable specific plugins
ja: 特定のプラグインを手動で有効にする

note: TRANSLATORS: command line option
en: Run the plugin composite prepare routine when using install-blob
ja: install-blob 使用時にプラグインコンポジット準備ルーチンを実行する

note: TRANSLATORS: command line option
en: Run the plugin composite cleanup routine when using install-blob
ja: install-blob 使用時にプラグインコンポジットクリーンアップルーチンを実行する

note: TRANSLATORS: command line option
en: Ignore SSL strict checks when downloading files
ja: ファイルダウンロード時に SSL 厳密チェックを無視する

note: TRANSLATORS: command line option
en: Filter with a set of device flags using a ~ prefix to exclude, e.g. 'internal,~needs-reboot'
ja: デバイスフラグのセットを使用してフィルターします。除外するには ~ プレフィックスを使用します。例: 'internal,~needs-reboot'

note: TRANSLATORS: command line option
en: Filter with a set of release flags using a ~ prefix to exclude, e.g. 'trusted-release,~trusted-metadata'
ja: リリースフラグのセットを使用してフィルターします。除外するには ~ プレフィックスを使用します。例: 'trusted-release,~trusted-metadata'

note: TRANSLATORS: command line option
en: Answer yes to all questions
ja: すべての質問に『はい』で答える

note: TRANSLATORS: command line option
en: Output in JSON format (disables all interactive prompts)
ja: JSON 形式で出力 (対話プロンプトをすべて無効化)

note: TRANSLATORS: command description
en: Dump SMBIOS data from a file
ja: ファイルから SMBIOS データをダンプする

note: TRANSLATORS: command description
en: Get all enabled plugins registered with the system
ja: システムに登録された有効なプラグインをすべて取得する

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets details about a firmware file
ja: ファームウェアファイルの詳細を取得する

note: TRANSLATORS: command description
en: Show history of firmware updates
ja: ファームウェアの更新履歴を表示する

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the list of updates for all specified devices, or all devices if unspecified
ja: 指定されたすべてのデバイス、または未指定の場合はすべてのデバイスの更新リストを取得する

note: TRANSLATORS: command description
en: Get all devices that support firmware updates
ja: ファームウェアアップデートに対応しているすべてのデバイスを取得する

note: TRANSLATORS: command description
en: Get all device flags supported by fwupd
ja: fwupd でサポートされているすべてのデバイスフラグを取得する

note: TRANSLATORS: command description
en: Watch for hardware changes
ja: ハードウェアの変更を監視する

note: TRANSLATORS: command description
en: Install a raw firmware blob on a device
ja: デバイスに生のファームウェアブロブをインストールする

note: TRANSLATORS: command description
en: Install a specific firmware on a device, all possible devices will also be installed once the CAB matches
ja: デバイスに特定のファームウェアをインストールする。CAB が一致すると、対応するすべてのデバイスにもファームウェアがインストールされる

note: TRANSLATORS: command description
en: Reinstall firmware on a device
ja: デバイスのファームウェアを再インストールする

note: TRANSLATORS: command description
en: Attach to firmware mode
ja: ファームウェアモードに切り替える

note: TRANSLATORS: command description
en: Get device report metadata
ja: デバイスレポートのメタデータを取得します

note: TRANSLATORS: command description
en: Detach to bootloader mode
ja: ブートローダーモードに切り替える

note: TRANSLATORS: command description
en: Unbind current driver
ja: 現在のドライバーを切り離す

note: TRANSLATORS: command description
en: Bind new kernel driver
ja: 新しいカーネルドライバーを結び付ける

note: TRANSLATORS: command description
en: Activate pending devices
ja: 保留中のデバイスを有効化する

note: TRANSLATORS: command description
en: Return all the hardware IDs for the machine
ja: マシンのすべてのハードウェア ID を返す

note: TRANSLATORS: command description
en: Save a file that allows generation of hardware IDs
ja: ハードウェア ID 生成用ファイルを保存する

note: TRANSLATORS: command description
en: Monitor the daemon for events
ja: デーモンのイベントを監視する

note: TRANSLATORS: command description
en: Updates all specified devices to latest firmware version, or all devices if unspecified
ja: 指定されたデバイスを最新ファームウェアバージョンに更新する。デバイス未指定の場合はすべてのデバイスを更新する

[ctx: command-description]
note: TRANSLATORS: command description
en: Sign data using the client certificate
ja: クライアント証明書を用いてデータに署名する

note: TRANSLATORS: command description
en: Update the stored metadata with current contents
ja: 保存されたメタデータを最新の内容でアップデートする

note: TRANSLATORS: command description
en: Sign a firmware with a new key
ja: 新しいキーでファームウェアに署名する

note: TRANSLATORS: command description
en: Read a firmware blob from a device
ja: デバイスからファームウェアブロブを読み取る

note: TRANSLATORS: command description
en: Read a firmware from a device
ja: デバイスからファームウェアを読み取る

note: TRANSLATORS: command description
en: Patch a firmware blob at a known offset
ja: ファームウェアブロブの既知のオフセットにパッチを適用する

note: TRANSLATORS: command description
en: Convert a firmware file
ja: ファームウェアファイルを変換する

note: TRANSLATORS: command description
en: Build a firmware file
ja: ファームウェアファイルをビルドする

note: TRANSLATORS: command description
en: Parse and show details about a firmware file
ja: ファームウェアファイルを解析して詳細を表示する

note: TRANSLATORS: command description
en: Export a firmware file structure to XML
ja: ファームウェアファイル構造をXMLにエクスポートする

note: TRANSLATORS: command description
en: Extract a firmware blob to images
ja: ファームウェアブロブからイメージを抽出する

note: TRANSLATORS: command description
en: List the available firmware types
ja: 利用可能なファームウェアタイプを一覧表示する

note: TRANSLATORS: command description
en: List the available firmware GTypes
ja: 利用可能なファームウェア GType を一覧表示する

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the configured remotes
ja: 設定されたリモートを取得する

note: TRANSLATORS: command description
en: Refresh metadata from remote server
ja: リモートサーバーからメタデータを更新する

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the host security attributes
ja: ホストセキュリティ属性を取得する

note: TRANSLATORS: command description
en: Adds devices to watch for future emulation
ja: エミュレーション対象として監視するデバイスを追加する

note: TRANSLATORS: command description
en: Removes devices to watch for future emulation
ja: エミュレーション用監視デバイスを削除する

note: TRANSLATORS: command description
en: Mounts the ESP
ja: ESP をマウント

note: TRANSLATORS: command description
en: Unmounts the ESP
ja: ESP をアンマウント

note: TRANSLATORS: command description
en: Lists files on the ESP
ja: ESP 上のファイルを一覧表示する

note: TRANSLATORS: command description
en: Switch the firmware branch on the device
ja: デバイスのファームウェアブランチを切り替える

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the results from the last update
ja: 前回のアップデート結果を取得する

note: TRANSLATORS: command description
en: Erase all firmware update history
ja: すべてのファームウェア更新履歴を消去する

note: TRANSLATORS: command description
en: Retrieve BIOS settings.  If no arguments are passed all settings are returned
ja: BIOS 設定を取得します。引数未指定時はすべての設定を表示

note: TRANSLATORS: command description
en: Set a BIOS setting
ja: BIOS設定を変更する

note: TRANSLATORS: command description
en: Build a cabinet archive from a firmware blob and XML metadata
ja: ファームウェアブロブとXMLメタデータからキャビネットアーカイブを構築します

note: TRANSLATORS: command description
en: List EFI variables with a specific GUID
ja: 特定の GUID を持つ EFI 変数を一覧表示する

note: TRANSLATORS: command description
en: List EFI boot parameters
ja: EFI ブートパラメータを一覧表示する

note: TRANSLATORS: command description
en: Set the EFI boot next
ja: 次回起動時に使用する EFI ブートエントリを設定する

note: TRANSLATORS: command description
en: Set the EFI boot order
ja: EFI ブート順序を設定する

note: TRANSLATORS: command description
en: Delete an EFI boot entry
ja: EFI ブートエントリを削除する

note: TRANSLATORS: command description
en: Create an EFI boot entry
ja: EFI ブートエントリを作成する

note: TRANSLATORS: command description
en: Set or remove an EFI boot hive entry
ja: EFIブートハイブのエントリを設定または削除する

note: TRANSLATORS: command description
en: List EFI boot files
ja: EFI ブートファイルを一覧表示する

note: TRANSLATORS: command description
en: Fix a specific host security attribute
ja: 特定のホストセキュリティ属性を修正する

note: TRANSLATORS: command description
en: Undo the host security attribute fix
ja: ホストセキュリティ属性の修正を取り消す

note: TRANSLATORS: command description
en: Run the post-reboot cleanup action
ja: 再起動後のクリーンアップアクションを実行する

note: TRANSLATORS: sets something in the daemon configuration file
en: Modifies a daemon configuration value
ja: デーモンの設定値を変更する

note: TRANSLATORS: sets something in the daemon configuration file
en: Resets a daemon configuration section
ja: デーモンの設定セクションをリセットする

note: TRANSLATORS: command description
en: Modifies a given remote
ja: 指定されたリモートを変更する

note: TRANSLATORS: command description
en: Cleans a given remote
ja: 指定したリモートをクリーンアップします

note: TRANSLATORS: command description
en: Enables a given remote
ja: 指定されたリモートを有効にする

note: TRANSLATORS: command description
en: Disables a given remote
ja: 指定されたリモートを無効にする

note: TRANSLATORS: command description
en: Enables virtual testing devices
ja: 仮想テストデバイスを有効にする

note: TRANSLATORS: command description
en: Disables virtual testing devices
ja: 仮想テストデバイスを無効にする

note: TRANSLATORS: command description
en: Get all known version formats
ja: 既知のバージョン形式をすべて取得する

note: TRANSLATORS: command description
en: Compares two versions for equality
ja: 2つのバージョンが等しいかどうかを比較します

note: TRANSLATORS: command description
en: Finds firmware releases from the metadata
ja: メタデータからファームウェアのリリースを探す

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: KIND FILENAME
ja: KIND-FILENAME

note: TRANSLATORS: command description
en: Calculates a CRC of a file
ja: ファイルの CRC を算出します

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: CRC FILENAME
ja: CRC-FILENAME

note: TRANSLATORS: command description
en: Parse the system PCR eventlog
ja: システム PCR イベントログを解析します

note: TRANSLATORS: CLI description
en: This tool allows an administrator to use the fwupd plugins without being installed on the host system.
ja: このツールは、管理者が fwupd プラグインをホストシステムにインストールせずに利用できるようにします。

note: TRANSLATORS: program name
en: Firmware Utility
ja: ファームウェアユーティリティ

note: TRANSLATORS: try to help
en: Ignoring SSL strict checks, to do this automatically in the future export DISABLE_SSL_STRICT in your environment
ja: SSL の厳格なチェックを無視し、将来的にこれを自動化するには、環境変数 DISABLE_SSL_STRICT をエクスポートしてください

note: TRANSLATORS: the user didn't read the man page, %1 is '--filter' TRANSLATORS: the user didn't read the man page, * %1 is '--filter-release'
en: Failed to parse flags for %s
ja: %s のフラグ解析に失敗しました

note: TRANSLATORS: explain how to get help, %1 is * 'fwupdtool --help' TRANSLATORS: explain how to get help, * where $1 is something like 'fwupdmgr --help'
en: Use %s for help
ja: ヘルプを表示するには %s を使用してください

note: TRANSLATORS: %1 is a device name
en: Downgrading %s…
ja: %s をダウングレードしています…

note: TRANSLATORS: a list of failed updates
en: Devices that were not updated correctly:
ja: 正常に更新されなかったデバイス:

note: TRANSLATORS: a list of successful updates
en: Devices that have been updated successfully:
ja: 正常に更新されたデバイス:

note: TRANSLATORS: explain why we want to upload
en: Uploading firmware reports helps hardware vendors to quickly identify failing and successful updates on real devices.
ja: ファームウェアレポートをアップロードすると、ハードウェアベンダーは実デバイスでのアップデートの失敗と成功を迅速に特定できます。

note: TRANSLATORS: ask the user to upload
en: Review and upload report now?
ja: レポートを確認して今すぐアップロードしますか?

note: TRANSLATORS: metadata is downloaded
en: Requires internet connection
ja: インターネット接続が必要です

note: TRANSLATORS: offer to disable this nag
en: Do you want to disable this feature for future updates?
ja: 今後のアップデートでこの機能を無効にしますか?

note: TRANSLATORS: offer to stop asking the question
en: Do you want to upload reports automatically for future updates?
ja: 今後のアップデートでレポートを自動でアップロードしますか?

note: TRANSLATORS: no rebooting needed
en: No reboot is necessary
ja: 再起動は不要です

note: TRANSLATORS: success message
en: Successfully installed firmware
ja: ファームウェアのインストールが完了しました

note: TRANSLATORS: this is for the device tests
en: Did not find any devices with matching GUIDs
ja: 一致する GUID を持つデバイスが見つかりませんでした

note: TRANSLATORS: the inhibit ID is a short string like dbus-123456
en: Inhibit ID is %s.
ja: 抑制 ID は %s です。

note: TRANSLATORS: we can auto-uninhibit after a timeout
en: Automatically uninhibiting in %ums…
ja: %u ミリ秒後に自動で抑制を解除します…

note: TRANSLATORS: CTRL^C [holding control, and then pressing C] will exit the program
en: Use CTRL^C to cancel.
ja: キャンセルするには Ctrl+C を使用してください。

note: TRANSLATORS: this CLI tool is now preventing system updates
en: System Update Inhibited
ja: システム更新が抑制されています

note: TRANSLATORS: the device is already connected
en: Device already exists
ja: デバイスは既に接続されています

note: TRANSLATORS: the device showed up in time
en: Successfully waited %.0fms for device
ja: デバイスが %.0f ミリ秒以内に認識されました

note: TRANSLATORS: device tests can be specific to a CPU type
en: %u test was skipped | %u tests were skipped
ja[0]: %u 個のテストがスキップされました

note: show the user the entire data blob
en: Target
ja: 対象

en: Payload
ja: ペイロード

en: Signature
ja: 署名

en: Proceed with upload?
ja: アップロードを続行しますか?

note: TRANSLATORS: the server sent the user a small message
en: Update failure is a known issue, visit this URL for more information:
ja: アップデート失敗は既知の問題です。詳細については、この URL をご覧ください:

note: TRANSLATORS: success message -- where the user has uploaded * success and/or failure reports to the remote server
en: Successfully uploaded %u report | Successfully uploaded %u reports
ja[0]: %u 件のレポートを正常にアップロードしました

note: TRANSLATORS: key for a offline report filename
en: Saved report
ja: 保存済みレポート

note: TRANSLATORS: %1 is a device name, e.g. "ThinkPad Universal * ThunderBolt 4 Dock" and %2 is "fwupdmgr activate"
en: %s is pending activation; use %s to complete the update.
ja: %s のアクティベーションが保留中です。%s を実行してアップデートを完了してください。

note: TRANSLATORS: success message when user refreshes device checksums
en: Successfully updated device checksums
ja: デバイスのチェックサムを正常に更新しました

note: TRANSLATORS: explain why no metadata available
en: No remotes are currently enabled so no metadata is available.
ja: 現在リモートが有効になっていないため、メタデータが利用できません。

note: TRANSLATORS: explain why no metadata available
en: Metadata can be obtained from the Linux Vendor Firmware Service.
ja: メタデータは Linux ベンダーファームウェアサービスから取得できます。

note: TRANSLATORS: Turn on the remote
en: Enable this remote?
ja: このリモートを有効にしますか?

en: Updating
ja: アップデート中

note: TRANSLATORS: success message -- where 'metadata' is information * about available firmware on the remote server
en: Successfully downloaded new metadata:
ja: 新しいメタデータのダウンロードに成功しました:

note: TRANSLATORS: no devices that can be upgraded with new firmware
en: No devices are updatable
ja: 更新可能なデバイスはありません

note: TRANSLATORS: how many devices could be updated in theory if we had the firmware locally
en: %u device is updatable | %u devices are updatable
ja[0]: %u 個のデバイスが更新可能です

note: TRANSLATORS: how many devices have published updates on something like the LVFS
en: %u device is supported in the enabled remotes (an update has been published) | %u devices are supported in the enabled remotes (an update has been published)
ja[0]: %u 個のデバイスが、有効なリモートでサポートされています（更新が公開されています）

note: TRANSLATORS: success message -- the user can do this by-hand too
en: Successfully refreshed metadata manually
ja: メタデータを手動で正常に更新しました

note: TRANSLATORS: no repositories to download from
en: No releases available
ja: 利用可能なリリースがありません

note: TRANSLATORS: no repositories to download from
en: No matching releases for search token
ja: 検索条件に一致するリリースがありません

note: TRANSLATORS: get interactive prompt
en: Choose release
ja: リリースを選択

note: TRANSLATORS: success message when user verified device checksums
en: Successfully verified device checksums
ja: デバイスのチェックサムを正常に検証しました

note: TRANSLATORS: the metadata is very out of date; %u is a number > 1
en: Firmware metadata has not been updated for %u day and may not be up to date. | Firmware metadata has not been updated for %u days and may not be up to date.
ja[0]: ファームウェアメタデータが %u 日間更新されておらず、最新でない可能性があります。

note: TRANSLATORS: ask if we can update metadata
en: Update now?
ja: 今すぐ更新しますか?

note: TRANSLATORS: this is an error string
en: No updatable devices
ja: アップデート可能なデバイスがありません

note: TRANSLATORS: this is an error string
en: No updates available
ja: アップデートはありません

note: TRANSLATORS: no repositories to download from
en: No remotes available
ja: リモートがありません

note: TRANSLATORS: BKC is the industry name for the best known configuration and is a set * of firmware that works together
en: Your system is set up to the BKC of %s.
ja: このシステムは %s のBKC (既知の最適構成) に設定されています。

note: TRANSLATORS: %1 is the current device version number, and %2 is the command name, e.g. `fwupdmgr sync`
en: This device will be reverted back to %s when the %s command is performed.
ja: %s コマンドが実行されると、このデバイスは %s に戻されます。

note: TRANSLATORS: the best known configuration is a set of software that we know works * well together. In the OEM and ODM industries it is often called a BKC
en: Deviate from the best known configuration?
ja: 既知の最適構成から逸脱しますか?

note: TRANSLATORS: prompt to apply the update
en: Perform operation?
ja: 操作を実行しますか?

note: TRANSLATORS: ask if we can update the metadata
en: Do you want to refresh this remote now?
ja: このリモートを今すぐ更新しますか?

note: TRANSLATORS: success message
en: Successfully enabled and refreshed remote
ja: リモートを有効化し、更新しました

note: TRANSLATORS: message letting the user know no device downgrade available * %1 is the device name
en: No downgrades for %s
ja: %s にダウングレードはありません

note: TRANSLATORS: shown when shutting down to switch to the new version
en: Activating firmware update for
ja: ファームウェアアップデートを有効化しています

note: TRANSLATORS: success message -- where activation is making the new * firmware take effect, usually after updating offline
en: Successfully activated all devices
ja: すべてのデバイスを有効化しました

note: TRANSLATORS: approved firmware has been checked by * the domain administrator
en: There is no approved firmware.
ja: 承認済みファームウェアがありません。

note: TRANSLATORS: approved firmware has been checked by * the domain administrator
en: Approved firmware: | Approved firmware:
ja[0]: 承認済みファームウェア:

note: TRANSLATORS: changes only take effect on restart
en: Restart the daemon to make the change effective?
ja: 変更を有効にするためにデーモンを再起動しますか?

note: TRANSLATORS: success message -- a per-system setting value
en: Successfully reset configuration values
ja: 設定値をリセットしました

note: TRANSLATORS: ask the user to share, %s is something * like: "Linux Vendor Firmware Service"
en: Upload these anonymous results to the %s to help other users?
ja: 他のユーザーを支援するため、これらの匿名の結果を %s にアップロードしますか?

note: TRANSLATORS: success, so say thank you to the user
en: Host Security ID attributes uploaded successfully, thanks!
ja: ホストセキュリティ ID 属性をアップロードしました。ありがとうございます!

note: TRANSLATORS: can we JFDI?
en: Automatically upload every time?
ja: 毎回自動的にアップロードしますか?

note: TRANSLATORS: title prefix for the BIOS settings dialog
en: Configuration Change Suggested
ja: 設定変更の提案

note: TRANSLATORS: the %1 is a BIOS setting name. * %2 and %3 are the values, e.g. "True" or "Windows10"
en: This tool can change the BIOS setting '%s' from '%s' to '%s' automatically, but it will only be active after restarting the computer.
ja: このツールはBIOS設定 '%s' を '%s' から '%s' に自動的に変更できますが、変更はコンピューターの再起動後に有効になります。

note: TRANSLATORS: the user has to manually recover; we can't do it
en: You should ensure you are comfortable restoring the setting from the system firmware setup, as this change may cause the system to not boot into Linux or cause other system instability.
ja: この変更により、システムが Linux で起動しなくなったり、システムが不安定になったりする可能性があるため、システムファームウェア設定から設定を復元する方法を理解していることを確認してください。

note: TRANSLATORS: the %1 is a kernel command line key=value
en: This tool can change the kernel argument from '%s' to '%s', but it will only be active after restarting the computer.
ja: このツールはカーネル引数を '%s' から '%s' に変更できますが、変更はコンピューターの再起動後に有効になります。

note: TRANSLATORS: the %1 is a kernel command line key=value
en: This tool can add a kernel argument of '%s', but it will only be active after restarting the computer.
ja: このツールはカーネル引数 '%s' を追加できますが、変更はコンピューターの再起動後に有効になります。

note: TRANSLATORS: the user has to manually recover; we can't do it
en: You should ensure you are comfortable restoring the setting from a recovery or installation disk, as this change may cause the system to not boot into Linux or cause other system instability.
ja: この変更により、システムが Linux で起動しなくなったり、システムが不安定になったりする可能性があるため、リカバリディスクまたはインストールディスクから設定を復元する方法を理解していることを確認してください。

note: TRANSLATORS: error message
en: Unable to connect to service
ja: サービスに接続できません

note: TRANSLATORS: error message
en: Unsupported daemon version %s, client version is %s
ja: サポートされていないデーモンバージョン %s です。クライアントバージョンは %s です

note: TRANSLATORS: explain why we want to upload
en: Uploading a device list allows the %s team to know what hardware exists, and allows us to put pressure on vendors that do not upload firmware updates for their hardware.
ja: デバイス一覧をアップロードすることで、%s チームは既存のハードウェアを把握し、ファームウェアアップデートを提供しないベンダーに対して改善を促すことができます。

note: TRANSLATORS: ask the user to upload
en: Upload data now?
ja: 今すぐデータをアップロードしますか?

note: TRANSLATORS: success, so say thank you to the user
en: Device list uploaded successfully, thanks!
ja: デバイス一覧のアップロードが完了しました。ありがとうございます!

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the download retries for transient errors
ja: 一時的エラー発生時のダウンロード再試行回数を設定する

note: TRANSLATORS: command line option
en: Only install onto emulated devices
ja: エミュレートされたデバイスにのみインストールする

note: TRANSLATORS: command line option
en: Sign the uploaded data with the client certificate
ja: アップロードされたデータをクライアント証明書で署名する

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not check for unreported history
ja: 未報告の履歴をチェックしない

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not check for old metadata
ja: 古いメタデータをチェックしない

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not check if download remotes should be enabled
ja: ダウンロード用リモートを有効にするべきかをチェックしない

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not write to the history database
ja: 履歴データベースに書き込まない

note: TRANSLATORS: command line option
en: Only use peer-to-peer networking when downloading files
ja: ファイルダウンロード時にピアツーピア通信のみを使用する

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not prompt to fix security issues
ja: セキュリティ問題の修正を促さない

note: TRANSLATORS: command line option
en: Don't prompt for authentication (less details may be shown)
ja: 認証を求めない (表示される詳細情報が少なくなる場合があります)

note: TRANSLATORS: command description
en: Check if any devices are pending a reboot to complete update
ja: アップデートを完了するために再起動が必要なデバイスがあるかをチェックする

note: TRANSLATORS: command description
en: Share firmware history with the developers
ja: ファームウェア履歴を開発者と共有する

note: TRANSLATORS: command description
en: Export firmware history for manual upload
ja: 手動アップロード用にファームウェア履歴をエクスポートする

note: TRANSLATORS: command description
en: Install a specific firmware file on all devices that match
ja: 条件に一致するすべてのデバイスに特定のファームウェアファイルをインストールする

note: TRANSLATORS: command description
en: Install a firmware file in cabinet format on this hardware
ja: 選択したデバイスにキャビネット形式のファームウェアファイルをインストールする

note: TRANSLATORS: command description
en: Checks cryptographic hash matches firmware
ja: 暗号学的ハッシュでファームウェアファイルの整合性を検証する

note: TRANSLATORS: command description
en: Unlocks the device for firmware access
ja: ファームウェア更新のためにデバイスをアンロックする

note: TRANSLATORS: command description
en: Clears the results from the last update
ja: 前回のアップデート結果をクリアする

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the releases for a device
ja: デバイスの利用可能なファームウェアバージョンを取得する

note: TRANSLATORS: command description
en: Downgrades the firmware on a device
ja: デバイスのファームウェアをダウングレードする

note: TRANSLATORS: command description
en: Update the stored cryptographic hash with current ROM contents
ja: 現在の ROM 内容に基づいて保存済み暗号学的ハッシュを更新する

note: TRANSLATORS: command description
en: Activate devices
ja: デバイスを有効化する

note: TRANSLATORS: firmware approved by the admin
en: Gets the list of approved firmware
ja: 承認済みファームウェアの一覧を取得する

note: TRANSLATORS: command description
en: Reinstall current firmware on the device
ja: デバイスの現在のファームウェアを再インストールする

note: TRANSLATORS: command description
en: Sync firmware versions to the chosen configuration
ja: ファームウェアバージョンを選択した構成に同期

note: TRANSLATORS: command description
en: Download a file
ja: ファイルをダウンロード

note: TRANSLATORS: command description
en: Test a device using a JSON manifest
ja: JSON マニフェストを使用してデバイスをテスト

note: TRANSLATORS: command description
en: Emulate a device using a JSON manifest
ja: JSON マニフェストを使用してデバイスをエミュレート

note: TRANSLATORS: command description
en: Inhibit the system to prevent upgrades
ja: アップグレードを防ぐためにシステムをロック

note: TRANSLATORS: command description
en: Uninhibit the system to allow upgrades
ja: アップグレードを許可するためにシステムのロックを解除

note: TRANSLATORS: command description
en: Wait for a device to appear
ja: デバイスが表示されるまで待機

note: TRANSLATORS: command description
en: Asks the daemon to quit
ja: デーモンに終了を要求

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets one or more BIOS settings
ja: 1つ以上のBIOS設定を変更する

note: TRANSLATORS: command description
en: Upload the list of updatable devices to a remote server
ja: アップデート可能なデバイスのリストをリモートサーバーにアップロード

note: TRANSLATORS: CLI description
en: This tool allows an administrator to query and control the fwupd daemon, allowing them to perform actions such as installing or downgrading firmware.
ja: このツールは、管理者が fwupd デーモンを照会・制御し、ファームウェアのインストールやダウングレードなどの操作を実行できます。

note: TRANSLATORS: try to help
en: The system clock has not been set correctly and downloading files may fail.
ja: システムクロックが正しく設定されていません。ファイルダウンロードに失敗する可能性があります。

note: TRANSLATORS: error message for Windows
en: Failed to connect to Windows service, please ensure it's running.
ja: Windows サービスへの接続に失敗しました。サービスが実行されていることを確認してください。

note: TRANSLATORS: could not contact the fwupd service over D-Bus
en: Failed to connect to daemon
ja: デーモンへの接続に失敗しました

note: TRANSLATORS: the user is SOL for support...
en: The daemon has loaded 3rd party code and is no longer supported by the upstream developers!
ja: デーモンはサードパーティ製コードをロードしたため、今後はアップストリーム開発者のサポート対象外となります！

note: TRANSLATORS: a feature is something like "can show an image"
en: Failed to set front-end features
ja: フロントエンド機能の設定に失敗しました

note: TRANSLATORS: The BIOS setting can only be changed to fixed values
en: Enumeration
ja: 列挙型

note: TRANSLATORS: The BIOS setting only accepts integers in a fixed range
en: Integer
ja: 整数

note: TRANSLATORS: The BIOS setting accepts strings
en: String
ja: 文字列

note: TRANSLATORS: type of BIOS setting
en: Setting type
ja: 設定タイプ

note: TRANSLATORS: tell a user how to get information
en: Run without '%s' to see
ja: 詳細を確認するには、'%s' を付けずに実行してください

note: TRANSLATORS: current value of a BIOS setting
en: Current Value
ja: 現在の値

note: TRANSLATORS: description of BIOS setting TRANSLATORS: multiline description of device
en: Description
ja: 説明

note: TRANSLATORS: BIOS setting is read only
en: Read Only
ja: 読み取り専用

note: TRANSLATORS: Lowest valid integer for BIOS setting
en: Minimum value
ja: 最小値

note: TRANSLATORS: Highest valid integer for BIOS setting
en: Maximum value
ja: 最大値

note: TRANSLATORS: Scalar increment for integer BIOS setting
en: Scalar Increment
ja: 増分値

note: TRANSLATORS: Shortest valid string for BIOS setting
en: Minimum length
ja: 最小長

note: TRANSLATORS: Longest valid string for BIOS setting
en: Maximum length
ja: 最大長

note: TRANSLATORS: Possible values for a bios setting
en: Possible Values
ja: 選択可能な値

note: TRANSLATORS: error message
en: Invalid arguments
ja: 無効な引数

note: TRANSLATORS: the vendor did not upload this
en: This firmware is provided by LVFS community members and is not provided (or supported) by the original hardware vendor.
ja: このファームウェアは LVFS コミュニティメンバーによって提供されたもので、元のハードウェアベンダーからの提供 (またはサポート) はありません。

note: TRANSLATORS: if it breaks, you get to keep both pieces
en: Installing this update may also void any device warranty.
ja: このファームウェアアップデートをインストールすると、機器の保証が無効になる可能性があります。

note: TRANSLATORS: naughty vendor
en: The vendor did not supply any release notes.
ja: ベンダーはリリースノートを提供していません。

note: TRANSLATORS: message letting the user know an downgrade is available * %1 is the device name and %2 and %3 are version strings
en: Downgrade %s from %s to %s?
ja: %s を %s から %s にダウングレードしますか?

note: TRANSLATORS: message letting the user know an upgrade is available * %1 is the device name and %2 and %3 are version strings
en: Upgrade %s from %s to %s?
ja: %s を %s から %s にアップグレードしますか?

note: TRANSLATORS: message letting the user know an upgrade is available * %1 is the device name and %2 is a version string
en: Reinstall %s to %s?
ja: %s を %s に再インストールしますか?

note: TRANSLATORS: warn the user before updating, %1 is a device name
en: %s and all connected devices may not be usable while updating.
ja: アップデート中は %s および接続されているすべてのデバイスが使用できなくなる可能性があります。

note: TRANSLATORS: warn the user before * updating, %1 is a device name
en: %s must remain connected for the duration of the update to avoid damage.
ja: 損傷を避けるため、アップデート中は %s を接続したままにしておく必要があります。

note: TRANSLATORS: warn the user before updating, %1 is a machine * name
en: %s must remain plugged into a power source for the duration of the update to avoid damage.
ja: 損傷を避けるため、アップデート中は %s を電源に接続したままにしておく必要があります。

note: TRANSLATORS: explain why
en: An update requires the system to shutdown to complete.
ja: アップデートを完了するには、システムをシャットダウンする必要があります。

note: TRANSLATORS: shutdown to apply the update
en: Shutdown now?
ja: 今すぐシャットダウンしますか?

note: TRANSLATORS: explain why we want to reboot
en: An update requires a reboot to complete.
ja: アップデートを完了するには、再起動が必要です。

note: TRANSLATORS: reboot to apply the update
en: Restart now?
ja: 今すぐ再起動しますか?

note: TRANSLATORS: this is a command alias, e.g. 'get-devices'
en: Alias to %s
ja: %sの別名

note: TRANSLATORS: error message
en: Command not found
ja: コマンドが見つかりません

note: TRANSLATORS: this is the default branch name when unset
en: default
ja: デフォルト

note: TRANSLATORS: a specific part of hardware, * the first %s is the device name, e.g. 'Unifying Receiver`
en: %s Device Update
ja: %s デバイスアップデート

note: TRANSLATORS: a specific part of hardware, * the first %s is the device name, e.g. 'Secure Boot`
en: %s Configuration Update
ja: %s 構成の更新

note: TRANSLATORS: the entire system, e.g. all internal devices, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s System Update
ja: %s システムアップデート

note: TRANSLATORS: the EC is typically the keyboard controller chip, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Embedded Controller Update
ja: %s 組み込みコントローラーアップデート

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine, the Intel AMT thing, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s ME Update
ja: %s ME アップデート

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine (with Intel AMT), * where the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Corporate ME Update
ja: %s コーポレート ME アップデート

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine, where * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Consumer ME Update
ja: %s コンシューマー ME アップデート

note: TRANSLATORS: the controller is a device that has other devices * plugged into it, for example ThunderBolt, FireWire or USB, * the first %s is the device name, e.g. 'Intel ThunderBolt`
en: %s Controller Update
ja: %s コントローラーアップデート

note: TRANSLATORS: the Thunderbolt controller is a device that * has other high speed Thunderbolt devices plugged into it; * the first %s is the system name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Thunderbolt Controller Update
ja: %s Thunderbolt コントローラーアップデート

note: TRANSLATORS: the CPU microcode is firmware loaded onto the CPU * at system boot-up
en: %s CPU Microcode Update
ja: %s CPU マイクロコードアップデート

note: TRANSLATORS: battery refers to the system power source
en: %s Battery Update
ja: %s バッテリーアップデート

note: TRANSLATORS: camera can refer to the laptop internal * camera in the bezel or external USB webcam
en: %s Camera Update
ja: %s カメラアップデート

note: TRANSLATORS: TPM refers to a Trusted Platform Module
en: %s TPM Update
ja: %s TPM アップデート

note: TRANSLATORS: TouchPad refers to a flat input device
en: %s Touchpad Update
ja: %s タッチパッドアップデート

note: TRANSLATORS: Mouse refers to a handheld input device
en: %s Mouse Update
ja: %s マウスアップデート

note: TRANSLATORS: Keyboard refers to an input device for typing
en: %s Keyboard Update
ja: %s キーボードアップデート

note: TRANSLATORS: Storage Controller is typically a RAID or SAS adapter
en: %s Storage Controller Update
ja: %s ストレージコントローラーアップデート

note: TRANSLATORS: Network Interface refers to the physical * PCI card, not the logical wired connection
en: %s Network Interface Update
ja: %s ネットワークインターフェースアップデート

note: TRANSLATORS: Video Display refers to the laptop internal display or * external monitor
en: %s Display Update
ja: %s ディスプレイアップデート

note: TRANSLATORS: BMC refers to baseboard management controller which * is the device that updates all the other firmware on the system
en: %s BMC Update
ja: %s BMC アップデート

note: TRANSLATORS: Receiver refers to a radio device, e.g. a tiny Bluetooth * device that stays in the USB port so the wireless peripheral works
en: %s USB Receiver Update
ja: %s USB レシーバーアップデート

note: TRANSLATORS: drive refers to a storage device, e.g. SATA disk
en: %s Drive Update
ja: %s デバイスアップデート

note: TRANSLATORS: flash refers to solid state storage, e.g. UFS or eMMC
en: %s Flash Drive Update
ja: %s フラッシュドライブアップデート

note: TRANSLATORS: SSD refers to a Solid State Drive, e.g. non-rotating * SATA or NVMe disk
en: %s SSD Update
ja: %s SSD アップデート

note: TRANSLATORS: GPU refers to a Graphics Processing Unit, e.g. * the "video card"
en: %s GPU Update
ja: %s GPU アップデート

note: TRANSLATORS: Dock refers to the port replicator hardware laptops are * cradled in, or lowered onto
en: %s Dock Update
ja: %s Dock アップデート

note: TRANSLATORS: Dock refers to the port replicator device connected * by plugging in a USB cable -- which may or may not also provide power
en: %s USB Dock Update
ja: %s USB Dock アップデート

note: TRANSLATORS: a device that can read your fingerprint pattern
en: %s Fingerprint Reader Update
ja: %s 指紋リーダーアップデート

note: TRANSLATORS: a large pressure-sensitive drawing area typically used * by artists and digital artists
en: %s Graphics Tablet Update
ja: %s グラフィックスタブレットアップデート

note: TRANSLATORS: an input device used by gamers, e.g. a joystick
en: %s Input Controller Update
ja: %s 入力コントローラーアップデート

note: TRANSLATORS: two miniature speakers attached to your ears
en: %s Headphones Update
ja: %s ヘッドフォンアップデート

note: TRANSLATORS: headphones with an integrated microphone
en: %s Headset Update
ja: %s ヘッドセットアップデート

note: TRANSLATORS: this is the fallback where we don't know if the release * is updating the system, the device, or a device class, or something else -- * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Update
ja: %s アップデート

note: TRANSLATORS: duration in seconds
en: %u second | %u seconds
ja[0]: %u 秒

note: TRANSLATORS: duration in minutes
en: %u minute | %u minutes
ja[0]: %u 分

note: TRANSLATORS: duration in minutes
en: %u hour | %u hours
ja[0]: %u 時間

note: TRANSLATORS: duration in days!
en: %u day | %u days
ja[0]: %u 日

note: TRANSLATORS: Device cannot be removed easily
en: Internal device
ja: 内蔵デバイス

note: TRANSLATORS: Device is updatable in this or any other mode
en: Updatable
ja: アップデート可能

note: TRANSLATORS: Must be plugged into an outlet
en: System requires external power source
ja: デバイスを電源に接続してください

note: TRANSLATORS: Is locked and can be unlocked
en: Device is locked
ja: デバイスがロックされています

note: TRANSLATORS: Is found in current metadata
en: Supported on remote server
ja: リモートサーバーに登録されています

note: TRANSLATORS: Requires a bootloader mode to be manually enabled by the user
en: Requires a bootloader
ja: ブートローダーが必要です

note: TRANSLATORS: Requires a reboot to apply firmware or to reload hardware
en: Needs a reboot after installation
ja: インストール後に再起動が必要です

note: TRANSLATORS: Requires system shutdown to apply firmware
en: Needs shutdown after installation
ja: インストール後にシャットダウンが必要です

note: TRANSLATORS: Has been reported to a metadata server
en: Reported to remote server
ja: リモートサーバーに報告済み

note: TRANSLATORS: User has been notified
en: User has been notified
ja: ユーザーに通知済み

note: TRANSLATORS: Is currently in bootloader mode
en: Is in bootloader mode
ja: ブートローダーモードです

note: TRANSLATORS: the hardware is waiting to be replugged
en: Hardware is waiting to be replugged
ja: ハードウェアの再接続を待機しています

note: TRANSLATORS: Device update needs to be separately activated
en: Device update needs activation
ja: デバイスのアップデートには有効化が必要です

note: TRANSLATORS: Device will not return after update completes
en: Device will not re-appear after update completes
ja: アップデート完了後、デバイスは再認識されません

note: TRANSLATORS: Device supports some form of checksum verification
en: Cryptographic hash verification is available
ja: 暗号学的ハッシュ検証が利用可能です

note: TRANSLATORS: Device supports a safety mechanism for flashing
en: Device stages updates
ja: デバイスはアップデートを段階的に適用します

note: TRANSLATORS: Device supports a safety mechanism for flashing
en: Device can recover flash failures
ja: デバイスはフラッシュの失敗から復旧できます

note: TRANSLATORS: Device remains usable during update
en: Device is usable for the duration of the update
ja: アップデート中もデバイスは使用可能です

note: TRANSLATORS: a version check is required for all firmware
en: Device firmware is required to have a version check
ja: デバイスファームウェアにはバージョンチェックが必要です

note: TRANSLATORS: the device cannot update from A->C and has to go A->B->C
en: Device is required to install all provided releases
ja: デバイスは提供されたすべてのリリースをインストールする必要があります

note: TRANSLATORS: there is more than one supplier of the firmware
en: Device supports switching to a different branch of firmware
ja: デバイスは異なるファームウェアブランチへの切り替えに対応しています

note: TRANSLATORS: save the old firmware to disk before installing the new one
en: Device will backup firmware before installing
ja: デバイスはインストール前にファームウェアをバックアップします

note: TRANSLATORS: on some systems certain devices have to have matching versions, * e.g. the EFI driver for a given network card cannot be different
en: All devices of the same type will be updated at the same time
ja: 同じ種類のすべてのデバイスは同時に更新されます

note: TRANSLATORS: some devices can only be updated to a new semver and cannot * be downgraded or reinstalled with the existing version
en: Only version upgrades are allowed
ja: バージョンアップグレードのみが許可されています

note: TRANSLATORS: currently unreachable, perhaps because it is in a lower power state * or is out of wireless range
en: Device is unreachable
ja: デバイスに接続できません

note: TRANSLATORS: we might ask the user the recovery key when next booting Windows
en: Full disk encryption secrets may be invalidated when updating
ja: アップデート時にフルディスク暗号化のシークレットが無効になる場合があります

note: TRANSLATORS: the vendor is no longer supporting the device
en: End of life
ja: サポート終了

note: TRANSLATORS: firmware is verified on-device the payload using strong crypto
en: Signed Payload
ja: 署名済みペイロード

note: TRANSLATORS: firmware payload is unsigned and it is possible to modify it
en: Unsigned Payload
ja: 未署名ペイロード

note: TRANSLATORS: this device is not actually real
en: Emulated
ja: エミュレート済み

note: TRANSLATORS: we're saving all USB events for emulation
en: Tagged for emulation
ja: エミュレーション用にタグ付け済み

note: TRANSLATORS: stay on one firmware version unless the new version is explicitly * specified
en: Installing a specific release is explicitly required
ja: 特定のリリースを明示的にインストールする必要があります

note: TRANSLATORS: we can save all device enumeration events for emulation
en: Can tag for emulation
ja: エミュレーション用にタグ付け可能

note: TRANSLATORS: ask the user to do a simple task which should be translated
en: Message
ja: メッセージ

note: TRANSLATORS: show the user a generic image that can be themed
en: Image
ja: 画像

note: TRANSLATORS: ask the user a question, and it will not be translated
en: Message (custom)
ja: メッセージ (カスタム)

note: TRANSLATORS: show the user a random image from the internet
en: Image (custom)
ja: 画像 (カスタム)

note: TRANSLATORS: the update state of the specific device
en: Pending
ja: 保留中

note: TRANSLATORS: the update state of the specific device
en: Success
ja: 成功

note: TRANSLATORS: the update state of the specific device
en: Failed
ja: 失敗

note: TRANSLATORS: the update state of the specific device
en: Transient failure
ja: 一時的なエラー

note: TRANSLATORS: the update state of the specific device
en: Needs reboot
ja: 再起動が必要です

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low
ja: システムの電力残量が不足しています

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low (%u%%, requires %u%%)
ja: システムの電力残量が不足しています (現在 %u%%、%u%% 必要)

note: TRANSLATORS: for example, a Bluetooth mouse that is in powersave mode
en: Device is unreachable, or out of wireless range
ja: デバイスに接続できないか、ワイヤレス範囲外です

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low
ja: デバイスのバッテリー残量が不足しています

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low (%u%%, requires %u%%)
ja: デバイスのバッテリー残量が不足しています (現在 %u%%、%u%% 必要)

note: TRANSLATORS: usually this is when we're waiting for a reboot
en: Device is waiting for the update to be applied
ja: デバイスはアップデートの適用を待機しています

note: TRANSLATORS: as in, wired mains power for a laptop
en: Device requires AC power to be connected
ja: デバイスには AC 電源の接続が必要です

note: TRANSLATORS: lid means "laptop top cover"
en: Device cannot be updated while the lid is closed
ja: デバイスは蓋が閉じている間は更新できません

note: TRANSLATORS: emulated means we are pretending to be a different model
en: Device is emulated
ja: このデバイスはエミュレートされています

note: TRANSLATORS: The device cannot be updated due to missing vendor's license.
en: Device requires a software license to update
ja: このデバイスのアップデートにはソフトウェアライセンスが必要です

note: TRANSLATORS: an application is preventing system updates
en: All devices are prevented from update by system inhibit
ja: すべてのデバイスはシステム抑制によりアップデートが妨げられています

note: TRANSLATORS: another application is updating the device already
en: An update is in progress
ja: アップデートが進行中です

note: TRANSLATORS: device cannot be interrupted, for instance taking a phone call
en: Device is in use
ja: デバイスは使用中です

note: TRANSLATORS: device does not have a display connected
en: Device requires a display to be plugged in
ja: このデバイスにはディスプレイの接続が必要です

note: TRANSLATORS: we have two ways of communicating with the device, so we hide one
en: Device is lower priority than an equivalent device
ja: デバイスの優先度が同等のデバイスよりも低いです

note: TRANSLATORS: firmware is signed with insecure key
en: System has been signed with an insecure key
ja: システムは安全でないキーで署名されています

note: TRANSLATORS: firmware is locked from the BIOS
en: Device firmware has been locked
ja: デバイスのファームウェアはロックされています

note: TRANSLATORS: Name of hardware
en: Unknown Device
ja: 不明なデバイス

note: TRANSLATORS: ID for hardware, typically a SHA1 sum
en: Device ID
ja: デバイス ID

note: TRANSLATORS: one line summary of device
en: Summary
ja: デバイスの概要

note: TRANSLATORS: version number of previous firmware
en: Previous version
ja: 以前のバージョン

note: TRANSLATORS: version number of current firmware
en: Current version
ja: 現在のバージョン

note: TRANSLATORS: smallest version number installable on device
en: Minimum Version
ja: 最小バージョン

note: TRANSLATORS: firmware version of bootloader
en: Bootloader Version
ja: ブートローダーバージョン

note: TRANSLATORS: manufacturer of hardware
en: Vendor
ja: ベンダー

note: TRANSLATORS: the stream of firmware, e.g. nonfree
en: Release Branch
ja: リリースブランチ

note: TRANSLATORS: length of time the update takes to apply
en: Install Duration
ja: インストール所要時間

note: TRANSLATORS: serial number of hardware
en: Serial Number
ja: シリアルナンバー

note: TRANSLATORS: hardware state, e.g. "pending"
en: Update State
ja: アップデートステータス

note: TRANSLATORS: first percentage is current value, 2nd percentage is the * lowest limit the firmware update is allowed for the update to happen
en: %u%% (threshold %u%%)
ja: %u%% (しきい値 %u%%)

note: TRANSLATORS: refers to the battery inside the peripheral device
en: Battery
ja: バッテリー

note: TRANSLATORS: error message from last update attempt
en: Update Error
ja: アップデートエラー

note: TRANSLATORS: reasons the device is not updatable
en: Problems
ja: 問題

note: TRANSLATORS: the original time/date the device was modified
en: Last modified
ja: 最終変更日時

note: TRANSLATORS: description of device ability
en: Device Flags
ja: デバイスフラグ

note: TRANSLATORS: description of the device requests
en: Device Requests
ja: デバイスリクエスト

note: TRANSLATORS: issue fixed with the release, e.g. CVE
en: Issue | Issues
ja[0]: 解決された問題

note: TRANSLATORS: Plugin is active only if hardware is found
en: Enabled if hardware matches
ja: ハードウェアが一致する場合に有効

note: TRANSLATORS: Plugin is active and in use
en: Ready
ja: 準備完了

note: TRANSLATORS: Plugin is inactive and not used TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Disabled
ja: 無効

note: TRANSLATORS: not required for this system
en: Required hardware was not found
ja: 必要なハードウェアが見つかりませんでした

note: TRANSLATORS: system is not booted in UEFI mode
en: UEFI firmware can not be updated in legacy BIOS mode
ja: UEFI ファームウェアはレガシー BIOS モードでは更新できません

note: TRANSLATORS: capsule updates are an optional BIOS feature
en: UEFI capsule updates not available or enabled in firmware setup
ja: UEFI カプセルアップデートはファームウェア設定で利用できないか、有効になっていません

note: TRANSLATORS: user needs to run a command, %1 is 'fwupdmgr unlock'
en: Firmware updates disabled; run '%s' to enable
ja: ファームウェアアップデートは無効です。有効にするには '%s' を実行してください

note: TRANSLATORS: user needs to run a command
en: Authentication details are required
ja: 認証情報の入力が必要です

note: TRANSLATORS: no peeking
en: Configuration is only readable by the system administrator
ja: この設定はシステム管理者のみが読み取れます

note: TRANSLATORS: the plugin was created from a .so object, and was not built-in
en: Loaded from an external module
ja: 外部モジュールから読み込まれました

note: TRANSLATORS: check various UEFI and ACPI tables are unchanged after the update
en: Will measure elements of system integrity around an update
ja: アップデート後にシステムの整合性を測定します

note: TRANSLATORS: the user is using Gentoo/Arch and has screwed something up
en: Required efivarfs filesystem was not found
ja: 必要な efivarfs ファイルシステムが見つかりませんでした

note: TRANSLATORS: partition refers to something on disk, again, hey Arch users
en: UEFI ESP partition not detected or configured
ja: UEFI ESP パーティションが検出されないか、構成されていません

note: TRANSLATORS: partition refers to something on disk, again, hey Arch users
en: UEFI ESP partition may not be set up correctly
ja: UEFI ESP パーティションが正しく設定されていない可能性があります

note: TRANSLATORS: Failed to open plugin, hey Arch users
en: Plugin dependencies missing
ja: プラグインの依存関係が見つかりません

note: TRANSLATORS: The kernel does not support this plugin
en: Running kernel is too old
ja: 実行中のカーネルが古すぎます

note: TRANSLATORS: The plugin is only for testing
en: Plugin is only for testing
ja: このプラグインはテスト専用です

note: TRANSLATORS: The plugin enumeration might change the device current mode
en: Plugin enumeration may change device state
ja: プラグインの列挙によって、デバイスの現在のモードが変更される可能性があります

note: TRANSLATORS: description of plugin state, e.g. disabled
en: Flags
ja: フラグ

note: TRANSLATORS: a non-free software license
en: Proprietary
ja: プロプライエタリ

note: TRANSLATORS: the release urgency
en: Low
ja: 低

note: TRANSLATORS: the release urgency
en: Medium
ja: 中

note: TRANSLATORS: the release urgency
en: High
ja: 高

note: TRANSLATORS: the release urgency
en: Critical
ja: 緊急

note: TRANSLATORS: We verified the payload against the server
en: Trusted payload
ja: 信頼済みペイロード

note: TRANSLATORS: We verified the metadata against the server
en: Trusted metadata
ja: 信頼済みメタデータ

note: TRANSLATORS: version is newer
en: Is upgrade
ja: アップグレードです

note: TRANSLATORS: version is older
en: Is downgrade
ja: ダウングレードです

note: TRANSLATORS: version cannot be installed due to policy
en: Blocked version
ja: ブロックされたバージョン

note: TRANSLATORS: version cannot be installed due to policy
en: Not approved
ja: 未承認

note: TRANSLATORS: is not the main firmware stream
en: Alternate branch
ja: 代替ブランチ

note: TRANSLATORS: is not supported by the vendor
en: Community supported
ja: コミュニティサポート

note: TRANSLATORS: someone we trust has tested this
en: Tested by trusted vendor
ja: 信頼できるベンダーによるテスト済み

note: TRANSLATORS: the %s is a vendor name, e.g. Lenovo
en: Tested by %s
ja: %s によってテスト済み

note: TRANSLATORS: when the release was tested
en: Tested
ja: テスト済み

note: TRANSLATORS: the OS the release was tested on
en: Distribution
ja: ディストリビューション

note: TRANSLATORS: the firmware old version
en: Old version
ja: 旧バージョン

note: TRANSLATORS: the fwupd version the release was tested on
en: Version[fwupd]
ja: バージョン [fwupd]

note: TRANSLATORS: version number of new firmware
en: New version
ja: 新バージョン

note: TRANSLATORS: the server the file is coming from TRANSLATORS: remote identifier, e.g. lvfs-testing
en: Remote ID
ja: リモート ID

note: TRANSLATORS: the exact component on the server
en: Release ID
ja: リリース ID

note: TRANSLATORS: the stream of firmware, e.g. nonfree
en: Branch
ja: ブランチ

note: TRANSLATORS: one line variant of release (e.g. 'China')
en: Variant
ja: バリアント

note: TRANSLATORS: e.g. GPLv2+, Proprietary etc
en: License
ja: ライセンス

note: TRANSLATORS: file size of the download
en: Size
ja: サイズ

note: TRANSLATORS: when the update was built
en: Created
ja: 作成日

note: TRANSLATORS: how important the release is
en: Urgency
ja: 重要度

note: TRANSLATORS: more details about the update link
en: Details
ja: 詳細

note: TRANSLATORS: source (as in code) link
en: Source
ja: ソース

note: TRANSLATORS: length of time the update takes to apply
en: Duration
ja: 所要時間

note: TRANSLATORS: helpful messages for the update
en: Update Message
ja: アップデートメッセージ

note: TRANSLATORS: helpful image for the update
en: Update Image
ja: 更新イメージ

note: TRANSLATORS: release attributes
en: Release Flags
ja: リリースフラグ

note: TRANSLATORS: release tag set for release, e.g. lenovo-2021q3
en: Tag | Tags
ja[0]: タグ

note: TRANSLATORS: hash to that exact firmware archive TRANSLATORS: remote checksum
en: Checksum
ja: チェックサム

note: TRANSLATORS: remote type, e.g. remote or local
en: Type
ja: 種類

note: TRANSLATORS: if we can get metadata from peer-to-peer clients
en: P2P Metadata
ja: P2P メタデータ

note: TRANSLATORS: if we can get metadata from peer-to-peer clients
en: P2P Firmware
ja: P2P ファームウェア

note: TRANSLATORS: the age of the metadata
en: Age
ja: 経過日数

note: TRANSLATORS: how often we should refresh the metadata
en: Refresh Interval
ja: 更新間隔

note: TRANSLATORS: the numeric priority
en: Priority
ja: 優先度

note: TRANSLATORS: remote filename base
en: Username
ja: ユーザー名

note: TRANSLATORS: filename of the local file
en: Filename
ja: ファイル名

note: TRANSLATORS: filename of the local file
en: Filename Signature
ja: ファイル名シグネチャ

note: TRANSLATORS: full path of the remote.conf file
en: Filename Source
ja: ファイル名ソース

note: TRANSLATORS: remote URI
en: Metadata URI
ja: メタデータ URI

note: TRANSLATORS: remote URI
en: Metadata Signature
ja: メタデータシグネチャ

note: TRANSLATORS: remote URI
en: Firmware Base URI
ja: ファームウェアベース URI

note: TRANSLATORS: URI to send success/failure reports
en: Report URI
ja: レポート URI

note: TRANSLATORS: Boolean value to automatically send reports
en: Automatic Reporting
ja: 自動レポート

note: TRANSLATORS: warning message shown after update has been scheduled
en: The update will continue when the device USB cable has been unplugged and then re-inserted.
ja: デバイスの USB ケーブルを抜き差しすると、アップデートが続行されます。

note: TRANSLATORS: warning message shown after update has been scheduled
en: The update will continue when the device USB cable has been unplugged.
ja: デバイスの USB ケーブルを抜くと、アップデートが続行されます。

note: TRANSLATORS: warning message shown after update has been scheduled
en: The update will continue when the device USB cable has been re-inserted.
ja: デバイスの USB ケーブルを差し込むと、アップデートが続行されます。

note: TRANSLATORS: warning message
en: Press unlock on the device to continue the update process.
ja: 更新処理を続行するには、デバイス上でロック解除を押してください。

note: TRANSLATORS: warning message shown after update has been scheduled
en: Do not turn off your computer or remove the AC adaptor while the update is in progress.
ja: アップデート中は、コンピューターの電源を切ったり、AC アダプターを取り外したりしないでください。

note: TRANSLATORS: message shown after device has been marked for emulation
en: Unplug and replug the device to continue the update process.
ja: デバイスを抜き差しして、アップデートプロセスを続行してください。

note: TRANSLATORS: warning message
en: The update will continue when the device power cable has been removed and re-inserted.
ja: デバイスの電源ケーブルを抜き差しすると、アップデートが続行されます。

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Valid
ja: 有効

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Invalid
ja: 無効

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Locked
ja: ロック済み

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Unlocked
ja: ロック解除済み

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Encrypted
ja: 暗号化済み

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Unencrypted
ja: 暗号化されていません

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Tainted
ja: 汚染済み

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Untainted
ja: 非汚染

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Found
ja: 検出

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Not found
ja: 未検出

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Supported
ja: 対応済み

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Not supported
ja: 未対応

note: TRANSLATORS: this is shown as a suffix for obsoleted tests
en: (obsoleted)
ja: (廃止済み)

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: IOMMU device protection enabled
ja: IOMMU デバイス保護が有効

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: IOMMU device protection disabled
ja: IOMMU デバイス保護が無効

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Kernel is no longer tainted
ja: カーネルは汚染されていません

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Kernel is tainted
ja: カーネルが汚染されました

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Kernel lockdown disabled
ja: カーネルロックダウンが無効

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Kernel lockdown enabled
ja: カーネルロックダウンが有効

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Pre-boot DMA protection is disabled
ja: プリブート DMA 保護が無効

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Pre-boot DMA protection is enabled
ja: プリブート DMA 保護が有効

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Secure Boot disabled
ja: セキュアブートが無効

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Secure Boot enabled
ja: セキュアブートが有効

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: All TPM PCRs are valid
ja: すべての TPM PCR は有効

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: A TPM PCR is now an invalid value
ja: TPM PCR が不正な値になりました

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: All TPM PCRs are now valid
ja: すべての TPM PCR は現在有効です

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: TPM PCR0 reconstruction is invalid
ja: TPM PCR0 の再構築が無効

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: TPM PCR0 reconstruction is now valid
ja: TPM PCR0 の再構築は現在有効です

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: UEFI memory protection enabled but not locked
ja: UEFI メモリ保護が有効ですがロックされていません

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: UEFI memory protection enabled and locked
ja: UEFI メモリ保護が有効でロックされています

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: UEFI memory protection is now locked
ja: UEFI メモリ保護がロックされました

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: UEFI memory protection is now unlocked
ja: UEFI メモリ保護がロック解除されました

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: The UEFI certificate store is now up to date
ja: UEFI 証明書ストアが最新になりました

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: HP SureStart is enabled
ja: HP SureStart が有効です

note: TRANSLATORS: %1 refers to some kind of security test, e.g. "SPI BIOS region". %2 refers to a result value, e.g. "Invalid"
en: %s disappeared: %s
ja: %s が消失しました: %s

note: TRANSLATORS: %1 refers to some kind of security test, e.g. "Encrypted RAM". %2 refers to a result value, e.g. "Invalid"
en: %s appeared: %s
ja: %s が出現しました: %s

note: TRANSLATORS: %1 refers to some kind of security test, e.g. "UEFI platform key". * %2 and %3 refer to results value, e.g. "Valid" and "Invalid"
en: %s changed: %s → %s
ja: %s が変更されました: %s → %s

note: TRANSLATORS: title for host security events
en: Host Security Events
ja: ホストセキュリティイベント

note: TRANSLATORS: now list devices with unfixed high-priority issues
en: There are devices with issues:
ja: 問題のあるデバイス:

note: TRANSLATORS:  this is the HSI suffix
en: Runtime Suffix
ja: ランタイム接尾辞

note: TRANSLATORS: this is instructions on how to improve the HSI security level
en: This system has a low HSI security level.
ja: システムの HSI セキュリティレベルが低いです。

note: TRANSLATORS: this is instructions on how to improve the HSI suffix
en: This system has HSI runtime issues.
ja: このシステムには HSI ランタイムの問題があります。

note: TRANSLATORS: this is more background on a security measurement problem
en: The TPM PCR0 differs from reconstruction.
ja: TPM PCR0 が再構築された値と異なります。

note: TRANSLATORS: %1 is the firmware vendor, %2 is the device vendor name
en: The firmware from %s is not supplied by %s, the hardware vendor.
ja: ファームウェアの提供元 %s がハードウェアベンダーである %s ではありません。

note: TRANSLATORS: %1 is the device vendor name
en: Your hardware may be damaged using this firmware, and installing this release may void any warranty with %s.
ja: このファームウェアを使用するとハードウェアが損傷する可能性があり、このリリースをインストールすると %s との保証が無効になる場合があります。

note: TRANSLATORS: show and ask user to confirm -- * %1 is the old branch name, %2 is the new branch name
en: Switch branch from %s to %s?
ja: ブランチを %s から %s に切り替えますか?

note: TRANSLATORS: should the branch be changed
en: Do you understand the consequences of changing the firmware branch?
ja: ファームウェアブランチを変更することによる影響を理解していますか?

note: TRANSLATORS: the platform secret is stored in the PCRx registers on the TPM
en: Some of the platform secrets may be invalidated when updating this firmware.
ja: ファームウェアを更新すると、一部のプラットフォームシークレットが無効になる可能性があります。

note: TRANSLATORS: 'recovery key' here refers to a code, rather than a physical metal thing
en: Please ensure you have the volume recovery key before continuing.
ja: 続行する前に、ボリューム回復キーを準備してください。

note: TRANSLATORS: the %1 is a URL to a wiki page
en: See %s for more details.
ja: 詳細については %s をご覧ください。

note: TRANSLATORS: title text, shown as a warning
en: Full Disk Encryption Detected
ja: ディスク全体の暗号化を検出

note: TRANSLATORS: unsupported build of the package
en: This package has not been validated, it may not work properly.
ja: このパッケージは検証されていません。正常に動作しない可能性があります。

note: TRANSLATORS: a remote here is like a 'repo' or software source
en: Enable new remote?
ja: 新しいリモートを有効にしますか?

note: TRANSLATORS: should the remote still be enabled
en: Agree and enable the remote?
ja: 同意してリモートを有効にしますか?
