fwupd - en to tr translation catalogue (423 entries)

en: Linux Vendor Firmware Service (stable firmware)
tr: Linux Satıcı Donanım Yazılımı Hizmeti (Kararlı Donanım Yazılımı)

note: TRANSLATORS: do not translate the variables marked using $
en: The LVFS is a free service that operates as an independent legal entity and has no connection with $OS_RELEASE:NAME$. Your distributor may not have verified any of the firmware updates for compatibility with your system or connected devices. All firmware is provided only by the original equipment manufacturer.
tr: LVFS, bağımsız bir tüzel kişilik olarak çalışan ve $OS_RELEASE:NAME$ ile hiçbir bağlantısı olmayan ücretsiz bir hizmettir. Dağıtımcınız, donanım yazılımı güncellemelerinden herhangi birinin sisteminizle veya bağlı aygıtlarınızla uyumluluğunu doğrulamamış olabilir. Tüm ürün yazılımı yalnızca özgün ekipman üreticisi tarafından sağlanır.

en: Enabling this functionality is done at your own risk, which means you have to contact your original equipment manufacturer regarding any problems caused by these updates. Only problems with the update process itself should be filed at $OS_RELEASE:BUG_REPORT_URL$.
tr: Bu işlevselliğin etkinleştirilmesinin riski size aittir; bu, bu güncellemelerin neden olduğu sorunlarla ilgili olarak özgün ekipman üreticinizle iletişime geçmeniz gerektiği anlamına gelir. Yalnızca güncelleme işleminin kendisiyle ilgili sorunlar $OS_RELEASE:BUG_REPORT_URL$ adresine bildirilmelidir.

en: Linux Vendor Firmware Service (testing firmware)
tr: Linux Satıcı Donanım Yazılımı Hizmeti (Sınama Donanım Yazılımı)

en: This remote contains firmware which is not embargoed, but is still being tested by the hardware vendor. You should ensure you have a way to manually downgrade the firmware if the firmware update fails.
tr: Bu uzak konum, ambargoya tabi olmayan ancak hâlâ donanım satıcısı tarafından sınanmakta olan donanım yazılımı içermektedir. Donanım yazılımı güncellemesi başarısız olursa donanım yazılımını elle düşürmenin bir yolunun olduğundan emin olmalısınız.

note: TRANSLATORS: description of a BIOS setting
en: Settings will apply after system reboots
tr: Ayarlar, sistem yeniden başlatıldıktan sonra uygulanacaktır

note: TRANSLATORS: description of a BIOS setting
en: BIOS updates delivered via LVFS or Windows Update
tr: BIOS güncellemeleri LVFS veya Windows Update tarafından teslim edildi

en: Enable
tr: Etkinleştir

note: TRANSLATORS: if the remote is enabled TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Enabled
tr: Etkinleştirildi

en: Stop the fwupd service
tr: fwupd hizmetini durdur

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to stop the firmware update service
tr: Donanım yazılımı güncelleme hizmetini durdurmak için kimlik doğrulama gerekir

en: Install signed system firmware
tr: İmzalı sistem donanım yazılımını kur

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to update the firmware on this machine
tr: Bu makine üzerindeki donanım yazılımını güncellemek için kimlik doğrulama gerekir

en: Install unsigned system firmware
tr: İmzasız sistem donanım yazılımını kur

en: Install old version of signed system firmware
tr: İmzalı sistem donanım yazılımının eski sürümünü kur

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to downgrade the firmware on this machine
tr: Bu makine üzerindeki donanım yazılımının sürümünü düşürmek için kimlik doğrulama gerekir

en: Install old version of unsigned system firmware
tr: İmzasız sistem donanım yazılımının eski sürümünü kur

en: Install signed device firmware
tr: İmzalı aygıt donanım yazılımını kur

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to update the firmware on a removable device
tr: Çıkarılabilir aygıt üzerindeki donanım yazılımını güncellemek için kimlik doğrulama gerekir

en: Install unsigned device firmware
tr: İmzasız aygıt donanım yazılımını kur

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to downgrade the firmware on a removable device
tr: Çıkarılabilir aygıt üzerindeki donanım yazılımının sürümünü düşürmek için kimlik doğrulama gerekir

en: Unlock the device to allow access
tr: Erişime izin vermek için aygıtın kilidini açın

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to unlock a device
tr: Bir aygıtın kilidini açmak için kimlik doğrulama gerekir

en: Modify daemon configuration
tr: Ardalan süreci yapılandırmasını değiştir

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to modify daemon configuration
tr: Ardalan süreci yapılandırmasını değiştirmek için kimlik doğrulama gerekir

en: Reset daemon configuration
tr: Ardalan süreci yapılandırmasını sıfırla

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to reset daemon configuration to defaults
tr: Ardalan süreci yapılandırmasını öntanımlı ayarlara sıfırlamak için kimlik doğrulaması gerekir

en: Modify a device property
tr: Bir aygıt özelliğini değiştir

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to modify a device property
tr: Bir aygıt özelliğini değiştirmek için kimlik doğrulaması gerekir

en: Activate the new firmware on the device
tr: Aygıttaki yeni donanım yazılımını etkinleştir

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to switch to the new firmware version
tr: Bu makine üzerindeki donanım yazılımını güncellemek için kimlik doğrulama gerekir

en: Clear stored firmware update results
tr: Depolanan donanım yazılımı güncelleme sonuçlarını sil

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to clear firmware update results
tr: Donanım yazılımı güncelleme sonuçlarını silmek için kimlik doğrulaması gerekir

en: Verify device firmware
tr: Aygıt donanım yazılımını doğrula

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to verify firmware on a device
tr: Aygıttaki donanım yazılımını doğrulamak için kimlik doğrulaması gerekir

en: Update the stored device verification information
tr: Depolanan aygıt doğrulama bilgilerini güncelle

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to update the stored checksums for the device
tr: Aygıt için depolanan sağlama toplamlarını güncellemek için kimlik doğrulama gerekir

en: Get configured remotes
tr: Yapılandırılan uzak sunucuları al

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to get the list of configured remotes used for firmware updates
tr: Donanım yazılımı güncellemeleri için kullanılan yapılandırılan uzak sunucuların listesini almak için kimlik doğrulaması gerekir

en: Update the metadata for a configured remote
tr: Yapılandırılan bir uzak sunucunun üst verilerini güncelle

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to update the metadata for a configured remote used for firmware updates
tr: Donanım yazılımı güncellemeleri için kullanılan yapılandırılan bir uzak sunucunun üst verilerini güncellemek için kimlik doğrulaması gerekir

en: Modify a configured remote
tr: Uzak yapılandırmayı değiştir

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to enable or disable a configured remote used for firmware updates
tr: Donanım yazılımı güncellemeleri için kullanılan yapılandırılan bir uzak sunucuyu etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için kimlik doğrulaması gerekir

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to modify a configured remote used for firmware updates
tr: Donanım yazılımı güncellemeleri için kullanılan uzak yapılandırmayı değiştirmek için kimlik doğrulama gerekir

en: Clean a configured remote
tr: Yapılandırılan bir uzak sunucuyu temizle

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to delete metadata from a remote
tr: Uzak bir sunucudan üst verileri silmek için kimlik doğrulaması gerekir

note: TRANSLATORS: firmware approved by the admin
en: Sets the list of approved firmware
tr: Onaylı donanım yazılımı listesini ayarlar

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to set the list of approved firmware
tr: Onaylı donanım yazılımı listesini ayarlamak için kimlik doğrulama gerekir

en: Sign data using the client certificate
tr: İstemci sertifikasını kullanarak veri imzala

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to sign data using the client certificate
tr: İstemci sertifikasını kullanarak veri imzası için kimlik doğrulama gerekir

en: Get BIOS settings
tr: BIOS ayarlarını al

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to read BIOS settings
tr: BIOS ayarlarını okumak için kimlik doğrulama gerekir

en: Set one or more BIOS settings
tr: Bir veya daha çok BIOS ayarı ayarla

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to modify BIOS settings
tr: BIOS ayarlarını değiştirmek için kimlik doğrulama gerekir

en: Security hardening for HSI
tr: HSI için güvenlik güçlendirmesi

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to fix a host security issue
tr: Bir makine güvenlik sorununu düzeltmek için kimlik doğrulama gerekir

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to undo the fix for a host security issue
tr: Bir makine güvenlik sorunu düzeltmesini geri almak için kimlik doğrulama gerekir

note: TRANSLATORS: this is shown when updating the firmware after the reboot
en: Installing firmware update…
tr: Donanım yazılımı güncellemesi kuruluyor…

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
tr: Ek hata ayıklama bilgisini göster

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show the calculated version of the dbx
tr: dbx'in hesaplanan sürümünü göster

note: TRANSLATORS: command line option
en: List entries in dbx
tr: dbx içindeki girdileri listele

note: TRANSLATORS: command line option
en: Apply update files
tr: Güncelleme dosyalarını uygula

note: TRANSLATORS: command line option
en: Specify the dbx database file
tr: dbx veri tabanı dosyasını belirt

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME
tr: DOSYA-ADI

note: TRANSLATORS: command line option
en: Override the default ESP path
tr: Öntanımlı ESP yolunu geçersiz kıl

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: PATH
tr: YOL

note: TRANSLATORS: command line option
en: Apply update even when not advised
tr: Belirtilmese bile güncellemeyi uygula

note: TRANSLATORS: description of dbxtool
en: This tool allows an administrator to apply UEFI dbx updates.
tr: Bu araç, bir yöneticinin UEFI dbx güncellemelerini uygulamasına olanak tanır.

note: TRANSLATORS: program name
en: UEFI dbx Utility
tr: UEFI dbx İzlencesi

note: TRANSLATORS: the user didn't read the man page
en: Failed to parse arguments
tr: Argümanlar ayrıştırılamadı

note: TRANSLATORS: could not read existing system data TRANSLATORS: could not read file
en: Failed to load local dbx
tr: Yerel dbx yüklenemedi

note: TRANSLATORS: could not read existing system data
en: Failed to load system dbx
tr: Sistem dbx'i yüklenemedi

note: TRANSLATORS: the detected version number of the dbx
en: Version
tr: Sürüm

note: TRANSLATORS: we're poking around as a power user
en: This program may only work correctly as root
tr: Bu program yalnızca kök erişimi ile düzgün çalışabilir

note: TRANSLATORS: user did not include a filename parameter
en: Filename required
tr: Dosya adı gerekli

note: TRANSLATORS: reading existing dbx from the system
en: Parsing system dbx…
tr: Sistem dbx'i ayrıştırılıyor…

note: TRANSLATORS: reading new dbx from the update
en: Parsing dbx update…
tr: dbx güncellemesi ayrıştırılıyor…

note: TRANSLATORS: could not parse file
en: Failed to parse local dbx
tr: Yerel dbx ayrıştırılamadı

note: TRANSLATORS: same or newer update already applied
en: Cannot apply as dbx update has already been applied.
tr: dbx güncellemesi halihazırda uygulandığından uygulanamıyor.

note: TRANSLATORS: ESP refers to the EFI System Partition
en: Validating ESP contents…
tr: ESP içeriği doğrulanıyor…

note: TRANSLATORS: something with a blocked hash exists * in the users ESP -- which would be bad!
en: Failed to validate ESP contents
tr: ESP içeriği doğrulanamadı

note: TRANSLATORS: actually sending the update to the hardware
en: Applying update…
tr: Güncelleme uygulanıyor…

note: TRANSLATORS: dbx file failed to be applied as an update
en: Failed to apply update
tr: Güncelleme uygulanamadı

note: TRANSLATORS: success
en: Done!
tr: Tamamlandı!

note: TRANSLATORS: user did not tell the tool what to do
en: No action specified!
tr: Belirtilen eylem yok!

note: TRANSLATORS: the user isn't reading the question
en: Please enter a number from 0 to %u:
tr: Lütfen 0 ile %u arasında bir sayı girin:

note: TRANSLATORS: the user isn't reading the question -- %1 is 'Y' and %2 is 'N'
en: Please enter either %s or %s:
tr: Lütfen %s veya %s girin:

note: TRANSLATORS: daemon is inactive
en: Idle…
tr: Boşta…

note: TRANSLATORS: decompressing the firmware file
en: Decompressing…
tr: Sıkıştırma açılıyor…

note: TRANSLATORS: parsing the firmware information
en: Loading…
tr: Yükleniyor…

note: TRANSLATORS: restarting the device to pick up new F/W
en: Restarting device…
tr: Aygıt yeniden başlatılıyor…

note: TRANSLATORS: reading from the flash chips
en: Reading…
tr: Okunuyor…

note: TRANSLATORS: writing to the flash chips
en: Writing…
tr: Yazılıyor…

note: TRANSLATORS: erasing contents of the flash chips
en: Erasing…
tr: Siliniyor…

note: TRANSLATORS: verifying we wrote the firmware correctly
en: Verifying…
tr: Doğrulanıyor…

note: TRANSLATORS: scheduling an update to be done on the next boot
en: Scheduling…
tr: Zamanlanıyor…

note: TRANSLATORS: downloading from a remote server
en: Downloading…
tr: İndiriliyor…

note: TRANSLATORS: waiting for user to authenticate
en: Authenticating…
tr: Kimlik doğrulanıyor…

note: TRANSLATORS: waiting for device to do something
en: Waiting…
tr: Bekliyor…

note: TRANSLATORS: current daemon status is unknown TRANSLATORS: we don't know the license of the update TRANSLATORS: unknown release urgency TRANSLATORS: Suffix: the fallback HSI result
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

note: TRANSLATORS: time remaining for completing firmware flash
en: Less than one minute remaining
tr: Bir dakikadan daha az kaldı

note: TRANSLATORS: more than a minute
en: %.0f minute remaining | %.0f minutes remaining
tr[0]: %.0f dakika kaldı
tr[1]: %.0f dakika kaldı

note: TRANSLATORS: this is a prefix on the console
en: WARNING
tr: UYARI

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all domains
tr: Tüm etki alanları için hata ayıklama bilgisini göster

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Do not include timestamp prefix
tr: Zaman damgası önekini içerme

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Do not include log domain prefix
tr: Günlük etki alanı önekini içerme

note: TRANSLATORS: this is for daemon development
en: Show daemon verbose information for a particular domain
tr: Belirli bir etki alanı için ardalan süreci ayrıntılı bilgisini göster

note: TRANSLATORS: for the --verbose arg
en: Debugging Options
tr: Hata Ayıklama Seçenekleri

note: TRANSLATORS: for the --verbose arg
en: Show debugging options
tr: Hata ayıklama seçeneklerini göster

note: TRANSLATORS: this is shown in the MOTD
en: %u device has been updated and needs a reboot. | %u devices have been updated and need a reboot.
tr[0]: %u aygıt güncellendi ve yeniden başlatılması gerekiyor.
tr[1]: %u aygıt güncellendi ve yeniden başlatılması gerekiyor.

note: TRANSLATORS: this is shown in the MOTD
en: Reboot to complete the update.
tr: Güncellemeyi tamamlamak için yeniden başlatın.

note: TRANSLATORS: this is shown in the MOTD
en: %u device is not the best known configuration. | %u devices are not the best known configuration.
tr[0]: %u aygıtı bilinen en iyi yapılandırma değildir.
tr[1]: %u aygıtları bilinen en iyi yapılandırma değildir.

note: TRANSLATORS: this is shown in the MOTD -- %1 is the * command name, e.g. `fwupdmgr sync`
en: Run `%s` to complete this action.
tr: Bu eylemi tamamlamak için `%s` komutunu çalıştırın.

note: TRANSLATORS: this is shown in the MOTD
en: %u device has a firmware upgrade available. | %u devices have a firmware upgrade available.
tr[0]: %u aygıtın donanım yazılımı yükseltmesi var.
tr[1]: %u aygıtın donanım yazılımı yükseltmesi var.

note: TRANSLATORS: this is shown in the MOTD -- %1 is the * command name, e.g. `fwupdmgr get-upgrades`
en: Run `%s` for more information.
tr: Daha fazla bilgi için `%s` komutunu çalıştırın.

note: TRANSLATORS: exit after we've started up, used for user profiling
en: Exit after a small delay
tr: Küçük bir gecikme sonrası çık

note: TRANSLATORS: exit straight away, used for automatic profiling
en: Exit after the engine has loaded
tr: İşletke yüklendikten sonra çık

note: TRANSLATORS: program name
en: Firmware Update Daemon
tr: Donanım Yazılımı Güncellemesi Ardalan Süreci

note: TRANSLATORS: program summary
en: Firmware Update D-Bus Service
tr: Donanım Yazılımı Güncellemesi D-Bus Hizmeti

note: TRANSLATORS: show the user a warning
en: Your distributor may not have verified any of the firmware updates for compatibility with your system or connected devices.
tr: Hizmet sağlayıcınız, sisteminizle veya bağlı aygıtlarla uyumluluk için herhangi bir donanım yazılımı güncellemesini doğrulamamış olabilir.

note: TRANSLATORS: show the user a warning
en: Enabling this remote is done at your own risk.
tr: Bu uzaktan kumandayı etkinleştirmek kendi sorumluluğunuzdadır.

note: TRANSLATORS: Title: SPI refers to the flash chip in the computer
en: SPI write
tr: SPI yazımı

note: TRANSLATORS: Title: SPI refers to the flash chip in the computer
en: SPI lock
tr: SPI kilidi

note: TRANSLATORS: Title: SPI refers to the flash chip in the computer
en: SPI BIOS region
tr: SPI BIOS bölgesi

note: TRANSLATORS: Title: SPI refers to the flash chip in the computer
en: SPI BIOS Descriptor
tr: SPI BIOS açıklayıcısı

note: TRANSLATORS: Title: DMA as in https://en.wikipedia.org/wiki/DMA_attack
en: Pre-boot DMA protection
tr: Önyükleme öncesi DMA koruması

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * verified boot refers to the way the boot process is verified
en: Intel BootGuard verified boot
tr: Intel BootGuard doğrulanmış önyükleme

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * ACM means to verify the integrity of Initial Boot Block
en: Intel BootGuard ACM protected
tr: Intel BootGuard ACM korumalı

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * error policy is what to do on failure
en: Intel BootGuard error policy
tr: Intel BootGuard hata politikası

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * OTP = one time programmable
en: Intel BootGuard OTP fuse
tr: Intel BootGuard OTP sigortası

note: TRANSLATORS: Title: CET = Control-flow Enforcement Technology, * enabled means supported by the processor
en: CET Platform
tr: CET Platformu

note: TRANSLATORS: Title: CET = Control-flow Enforcement Technology, * Utilized by OS means the distribution enabled it
en: CET OS Support
tr: CET İşletim Sistemi Desteği

note: TRANSLATORS: Title: Memory contents are encrypted, e.g. Intel TME
en: Encrypted RAM
tr: Şifreli RAM

note: TRANSLATORS: Title: lockdown is a security mode of the kernel
en: Linux kernel lockdown
tr: Linux çekirdeği karantinası

note: TRANSLATORS: Title: if it's tainted or not
en: Linux kernel
tr: Linux çekirdeği

note: TRANSLATORS: Title: swap space or swap partition
en: Linux swap
tr: Linux takas alanı

note: TRANSLATORS: Title: sleep state
en: Suspend-to-ram
tr: RAM'e askıya al

note: TRANSLATORS: Title: a better sleep state
en: Suspend-to-idle
tr: Boş duruma askıya al

note: TRANSLATORS: Title: PK is the 'platform key' for the machine
en: UEFI platform key
tr: UEFI platform anahtarı

note: TRANSLATORS: Title: SB is a way of locking down UEFI
en: UEFI secure boot
tr: UEFI güvenli önyükleme

note: TRANSLATORS: Title: Bootservice is when only readable from early-boot
en: UEFI bootservice variables
tr: UEFI önyük. hiz. değişkenleri

note: TRANSLATORS: Title: PCRs (Platform Configuration Registers) shouldn't be empty
en: TPM empty PCRs
tr: TPM boş platform yapılandırma yazmaçları

note: TRANSLATORS: Title: the PCR is rebuilt from the TPM event log
en: TPM PCR0 reconstruction
tr: TPM PCR0 yeniden yapımı

note: TRANSLATORS: Title: %s is ME kind, e.g. CSME/TXT
en: %s manufacturing mode
tr: %s fabrika kipi

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine
en: MEI manufacturing mode
tr: MEI fabrika kipi

note: TRANSLATORS: Title: %s is ME kind, e.g. CSME/TXT
en: %s override
tr: %s geçersiz kılması

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine, and the * "override" is the physical PIN that can be driven to * logic high -- luckily it is probably not accessible to * end users on consumer boards
en: MEI override
tr: MEI geçersiz kılması

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine, and key refer * to the private/public key used to secure loading of firmware
en: MEI key manifest
tr: MEI anahtar manifestosu

note: TRANSLATORS: Title: %s is ME kind, e.g. CSME/TXT
en: %s version
tr: %s sürümü

en: MEI version
tr: MEI sürümü

note: TRANSLATORS: Title: if firmware updates are available
en: Firmware updates
tr: Donanım yazılımı güncellemeleri

note: TRANSLATORS: Title: if we can verify the firmware checksums
en: Firmware attestation
tr: Donanım yazılımı tasdiği

note: TRANSLATORS: Title: if the fwupd plugins are all present and correct
en: fwupd plugins
tr: fwupd eklentileri

note: TRANSLATORS: Title: Allows debugging of parts using proprietary hardware
en: Platform debugging
tr: Platform hata ayıklaması

note: TRANSLATORS: Title: if fwupd supports HSI on this chip
en: Supported CPU
tr: Desteklenen CPU

note: TRANSLATORS: Title: if firmware enforces rollback protection
en: Processor rollback protection
tr: İşlemci geri sarma koruması

note: TRANSLATORS: Title: if hardware enforces control of SPI replays
en: SPI replay protection
tr: SPI yeniden oynatma koruması

note: TRANSLATORS: Title: if hardware enforces control of SPI writes
en: SPI write protection
tr: SPI yazma koruması

note: TRANSLATORS: Title: if the part has been fused
en: Fused platform
tr: Erimiş platform

note: TRANSLATORS: Title: if we are emulating a different host
en: Emulated host
tr: Öykünülen makine

note: TRANSLATORS: Title: if firmware enforces rollback protection
en: BIOS rollback protection
tr: BIOS geri sarma koruması

note: TRANSLATORS: Title: GDS is where the CPU leaks information
en: Intel GDS mitigation
tr: Intel GDS yatıştırması

note: TRANSLATORS: Title: Whether BIOS Firmware updates is enabled
en: BIOS firmware updates
tr: BIOS d. y. güncellemeleri

note: TRANSLATORS: Title: is UEFI early-boot memory protection turned on
en: UEFI memory protection
tr: UEFI bellek koruması

note: TRANSLATORS: Title: firmware refers to the flash chip in the computer
en: Firmware Write Protection
tr: Donanım Yazılımı Yazma Koruması

note: TRANSLATORS: Title: firmware refers to the flash chip in the computer
en: Firmware Write Protection Lock
tr: Donanım Yazılımı Yazma Koruması Kilidi

note: TRANSLATORS: Title: SPI refers to the flash chip in the computer
en: Firmware BIOS Region
tr: Donanım Yazılımı BIOS Bölgesi

note: TRANSLATORS: Title: firmware refers to the flash chip in the computer
en: Firmware BIOS Descriptor
tr: Donanım Yazılımı BIOS Açıklayıcısı

note: TRANSLATORS: Title: DMA as in https://en.wikipedia.org/wiki/DMA_attack
en: Pre-boot DMA Protection
tr: Önyükleme Öncesi DMA Koruması

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * verified boot refers to the way the boot process is verified
en: Intel BootGuard Verified Boot
tr: Intel BootGuard Doğrulanmış Önyükleme

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * ACM means to verify the integrity of Initial Boot Block
en: Intel BootGuard ACM Protected
tr: Intel BootGuard ACM Korumalı

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * error policy is what to do on failure
en: Intel BootGuard Error Policy
tr: Intel BootGuard Hata Politikası

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel
en: Intel BootGuard Fuse
tr: Intel BootGuard Sigortası

note: TRANSLATORS: Title: CET = Control-flow Enforcement Technology
en: Control-flow Enforcement Technology
tr: Denetim Akışı Zorlama Teknolojisi (CET)

note: TRANSLATORS: Title: SMAP = Supervisor Mode Access Prevention
en: Supervisor Mode Access Prevention
tr: Süpervizör Kipi Erişim Önlemesi (SMAP)

note: TRANSLATORS: Title: * https://en.wikipedia.org/wiki/Input%E2%80%93output_memory_management_unit
en: IOMMU Protection
tr: IOMMU Koruması

note: TRANSLATORS: Title: lockdown is a security mode of the kernel
en: Linux Kernel Lockdown
tr: Linux Çekirdeği Karantinası

note: TRANSLATORS: Title: if it's tainted or not
en: Linux Kernel Verification
tr: Linux Çekirdeği Doğrulaması

note: TRANSLATORS: Title: swap space or swap partition
en: Linux Swap
tr: Linux Takas Alanı

note: TRANSLATORS: Title: sleep state
en: Suspend To RAM
tr: RAM'e Askıya Al

note: TRANSLATORS: Title: a better sleep state
en: Suspend To Idle
tr: Boş Duruma Askıya Al

note: TRANSLATORS: Title: PK is the 'platform key' for the machine
en: UEFI Platform Key
tr: UEFI Platform Anahtarı

note: TRANSLATORS: Title: SB is a way of locking down UEFI
en: UEFI Secure Boot
tr: UEFI Güvenli Önyükleme

note: TRANSLATORS: Title: Bootservice is when only readable from early-boot
en: UEFI Bootservice Variables
tr: UEFI Önyükleme Hizmeti Değişkenleri

note: TRANSLATORS: Title: PCRs (Platform Configuration Registers) shouldn't be empty
en: TPM Platform Configuration
tr: TPM Platform Yapılandırması

note: TRANSLATORS: Title: the PCR is rebuilt from the TPM event log
en: TPM Reconstruction
tr: TPM Yeniden Yapımı

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine
en: Intel Management Engine Manufacturing Mode
tr: Intel Yönetim İşletkesi Fabrika Kipi

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine, and the "override" is enabled * with a jumper -- luckily it is probably not accessible to end users on consumer * boards
en: Intel Management Engine Override
tr: Intel Yönetim İşletkesi Geçersiz Kılması

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine, and key refers * to the private/public key used to secure loading of firmware
en: MEI Key Manifest
tr: MEI Anahtar Manifestosu

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine
en: Intel Management Engine Version
tr: Intel Yönetim İşletkesi Sürümü

note: TRANSLATORS: Title: if firmware updates are available
en: Firmware Updates
tr: Donanım Yazılımı Güncellemeleri

note: TRANSLATORS: Title: if we can verify the firmware checksums
en: Firmware Attestation
tr: Donanım Yazılımı Tasdiği

note: TRANSLATORS: Title: if the fwupd plugins are all present and correct
en: Firmware Updater Verification
tr: Donanım Yazılımı Güncelleyicisi Doğrulaması

note: TRANSLATORS: Title: Allows debugging of parts using proprietary hardware
en: Platform Debugging
tr: Platform Hata Ayıklaması

note: TRANSLATORS: Title: if fwupd supports HSI on this chip
en: Processor Security Checks
tr: İşlemci Güvenlik Denetimleri

note: TRANSLATORS: Title: Whether BIOS Firmware updates is enabled
en: BIOS Firmware Updates
tr: BIOS Yazılımı Güncellemeleri

note: TRANSLATORS: Title: Whether firmware is locked down
en: System Management Mode
tr: Sistem Yönetimi Kipi

note: TRANSLATORS: Title: is UEFI early-boot memory protection turned on
en: UEFI Memory Protection
tr: UEFI Bellek Koruması

note: TRANSLATORS: longer description
en: Device software updates are provided for this device.
tr: Bu aygıt için aygıt yazılımı güncellemeleri sağlanıyor.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Firmware Attestation checks device software using a reference copy, to make sure that it has not been changed.
tr: Donanım Yazılımı Tasdiği, değiştirilmediğinden emin olmak için aygıt yazılımını bir başvuru kopyası kullanarak denetler.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Each system should have tests to ensure firmware security.
tr: Her sistemde, donanım yazılımının güvenliğini sağlamak için testler olmalıdır.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Enabling firmware updates for the BIOS allows fixing security issues.
tr: BIOS için donanım yazılımı güncellemelerini etkinleştirmek, güvenlik sorunlarının giderilmesini sağlar.

note: TRANSLATORS: longer description
en: HP SureStart is a firmware security feature that protects the BIOS from tampering.
tr: HP SureStart, BIOS'u izinsiz müdahalelere karşı koruyan bir donanım yazılımı güvenlik özelliğidir.

note: TRANSLATORS: %s is a link to a website
en: See %s for more information.
tr: Daha fazlası için tıklayınız. %s

note: TRANSLATORS: another fwupdtool instance is already running
en: Failed to lock
tr: Kilitleme başarısız.

note: TRANSLATORS: this is when a device ctrl+c's a watch TRANSLATORS: this is from ctrl+c
en: Cancelled
tr: İptal Edildi

note: TRANSLATORS: device has been chosen by the daemon for the user
en: Selected device
tr: Seçili aygıt

note: TRANSLATORS: this is to abort the interactive prompt
en: Cancel
tr: İptal

note: TRANSLATORS: get interactive prompt
en: Choose device
tr: Aygıt seç

note: TRANSLATORS: message letting the user know no device * upgrade available due to missing on LVFS TRANSLATORS: message letting the user know no * device upgrade available due to missing on LVFS
en: Devices with no available firmware updates:
tr: Yazılım güncellemesi bulunmayan aygıtlar:

note: TRANSLATORS: message letting the user know no device upgrade available TRANSLATORS: message letting the user know no device * upgrade available
en: Devices with the latest available firmware version:
tr: Var olan en son donanım yazılımı sürümüne sahip aygıtlar:

en: No updates available for remaining devices
tr: Kalan aygıtlar için güncelleme yok

note: TRANSLATORS: nothing attached that can be upgraded
en: No hardware detected with firmware update capability
tr: Donanım yazılımı güncelleme yeteneğine sahip donanım saptanamadı

note: TRANSLATORS: %1 is a device name
en: Updating %s…
tr: Güncelleniyor %s…

note: TRANSLATORS: %1 is a device name
en: Installing on %s…
tr: Kuruluyor %s…

note: TRANSLATORS: %1 is a device name
en: Reading from %s…
tr: Şuradan okunuyor %s…

note: TRANSLATORS: there is a reason the device can't update TRANSLATORS: there are reasons the device can't update
en: %s is not currently updatable:
tr: %s şu anda güncellenemiyor:

note: TRANSLATORS: no update can be installed
en: Nothing to do
tr: Yapacak bir şey yok

note: TRANSLATORS: message letting the user there is an update * waiting, but there is a reason it cannot be deployed
en: Devices with firmware updates that need user action:
tr: Kullanıcı eylemi gerektiren yazılım güncellemesi bulunan aygıtlar:

note: TRANSLATORS: success message -- a per-system setting value
en: Successfully modified configuration value
tr: Yapılandırma değeri başarıyla değiştirildi

note: TRANSLATORS: success message -- a per-system setting value
en: Successfully reset configuration section
tr: Yapılandırma bölümü başarıyla sıfırlandı

note: TRANSLATORS: success message for a per-remote setting change
en: Successfully modified remote
tr: Uzak sunucu başarıyla değiştirildi

note: TRANSLATORS: success message
en: Successfully cleaned remote
tr: Uzak sunucu başarıyla temizlendi

note: TRANSLATORS: success message
en: Successfully disabled remote
tr: Uzak sunucu başarıyla devre dışı bırakıldı

note: TRANSLATORS: this is now useless
en: Delete the now-unused remote cache files?
tr: Artık kullanılmayan uzak önbellek dosyaları silinsin mi?

note: TRANSLATORS: success message
en: Successfully enabled remote
tr: Uzak sunucu başarıyla etkinleştirildi

note: TRANSLATORS: comment explaining result of command
en: Successfully disabled test devices
tr: Test aygıtları başarıyla devre dışı bırakıldı

note: TRANSLATORS: comment explaining result of command
en: Successfully enabled test devices
tr: Test aygıtları başarıyla etkinleştirildi

note: TRANSLATORS: shown when shutting down to switch to the new version
en: Activating firmware update
tr: Donanım yazılımı güncellemesini etkinleştir

note: TRANSLATORS: this is when a device is hotplugged
en: Device added:
tr: Aygıt eklendi:

note: TRANSLATORS: this is when a device is hotplugged
en: Device removed:
tr: Aygıt çıkarıldı:

note: TRANSLATORS: this is when a device has been updated
en: Device changed:
tr: Aygıt değişti:

note: TRANSLATORS: this is when the daemon state changes
en: Changed
tr: Değişti

note: TRANSLATORS: nothing found
en: No firmware IDs found
tr: Donanım yazılımı kimlik bilgisi bulunamadı

note: TRANSLATORS: nothing found
en: No firmware found
tr: Donanım yazılımı bulunamadı

note: TRANSLATORS: get interactive prompt
en: Choose firmware
tr: Donanım yazılımı seç

note: TRANSLATORS: decompressing images from a container firmware
en: Writing file:
tr: Dosyaya yazılıyor:

note: TRANSLATORS: error message for a user who ran fwupdmgr
en: Metadata is already up to date
tr: Üst veriler zaten güncel

note: TRANSLATORS: error message for a user who ran fwupdmgr * refresh recently -- %1 is '--force'
en: Metadata is up to date; use %s to refresh again.
tr: Üst veriler güncel; tekrar yenilemek için %s kullanın.

note: TRANSLATORS: this is a string like 'HSI:2-U'
en: Host Security ID:
tr: Makine güvenlik kimliği:

note: TRANSLATORS: Volume has been chosen by the user
en: Selected volume
tr: Bölüm seçildi

note: TRANSLATORS: get interactive prompt
en: Choose volume
tr: Bölüm seç

note: TRANSLATORS: get interactive prompt, where branch is the * supplier of the firmware, e.g. "non-free" or "free"
en: Choose branch
tr: Dal seç

note: TRANSLATORS: we've fixed a security problem on the machine
en: Fixed successfully
tr: Sorun başarıyla giderildi

note: TRANSLATORS: we've fixed a security problem on the machine
en: Fix reverted successfully
tr: Düzeltme başarıyla geri alındı

note: TRANSLATORS: error message
en: This system doesn't support firmware settings
tr: Bu sistem, donanım yazılımı ayarlarını desteklemiyor

note: TRANSLATORS: error message
en: Already exists, and no --force specified
tr: Zaten var ve --force belirtilmedi

note: TRANSLATORS: ask the user if it's okay to convert, * "it" being the data contained in the EFI boot entry
en: Do you want to convert it now?
tr: Şimdi dönüştürmek ister misiniz?

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show client and daemon versions
tr: İstemci ve art alan hizmeti sürümlerini göster

note: TRANSLATORS: command line option
en: Allow reinstalling existing firmware versions
tr: Varolan donanım yazılımı sürümlerinin yeniden kurulumuna izin ver

note: TRANSLATORS: command line option
en: Allow downgrading firmware versions
tr: Donanım yazılımı sürümünün düşürülmesine izin ver

note: TRANSLATORS: command line option
en: Allow switching firmware branch
tr: Diğer kollara geçiş için izin verin

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not perform device safety checks
tr: Aygıt güvenlik denetimlerini yapma

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show all results
tr: Sonuçları göster

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show devices that are not updatable
tr: Güncellenemeyen aygıtları göster

note: TRANSLATORS: command line option
en: Manually enable specific plugins
tr: Belirli eklentileri elle etkinleştir

note: TRANSLATORS: command line option
en: Run the plugin composite prepare routine when using install-blob
tr: install-blob kullanırken eklenti bileşik hazırlama yordamını çalıştır

note: TRANSLATORS: command line option
en: Run the plugin composite cleanup routine when using install-blob
tr: install-blob kullanırken eklenti bileşik temizleme yordamını çalıştır

note: TRANSLATORS: command line option
en: Ignore SSL strict checks when downloading files
tr: Dosyaları indirirken katı SSL kontrollerini yoksay

note: TRANSLATORS: command line option
en: Answer yes to all questions
tr: Tüm sorulara evet yanıtı ver

note: TRANSLATORS: command description
en: Get all enabled plugins registered with the system
tr: Etkinleştirilmiş tüm eklentileri sisteme kaydettir

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets details about a firmware file
tr: Donanım yazılımı dosyasıyla ilgili ayrıntıları al

note: TRANSLATORS: command description
en: Show history of firmware updates
tr: Donanım yazılımı güncellemelerinin geçmişini göster

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the list of updates for all specified devices, or all devices if unspecified
tr: Belirtilen tüm aygıtlar için güncelleme listesini alır; herhangi bir aygıt belirtilmezse tüm aygıtlar için alır

note: TRANSLATORS: command description
en: Get all devices that support firmware updates
tr: Donanım yazılımı güncellemelerini destekleyen tüm aygıtları al

note: TRANSLATORS: command description
en: Get all device flags supported by fwupd
tr: fwupd tarafından desteklenen tüm aygıt bayraklarını getir

note: TRANSLATORS: command description
en: Watch for hardware changes
tr: Donanım değişikliklerini izle

note: TRANSLATORS: command description
en: Install a specific firmware on a device, all possible devices will also be installed once the CAB matches
tr: Bir aygıta belirli bir donanım yazılımı kur, CAB eşleştiğinde olası tüm aygıtlar da kurulacak

note: TRANSLATORS: command description
en: Reinstall firmware on a device
tr: Donanım yazılımını aygıta yeniden kur

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: SUBSYSTEM DRIVER [DEVICE-ID|GUID]
tr: ALTSİSTEM SÜRÜCÜ [AYGIT-KİMLİĞİ|GUID]

note: TRANSLATORS: command description
en: Activate pending devices
tr: Bekleyen aygıtları etkinleştir

note: TRANSLATORS: command description
en: Monitor the daemon for events
tr: Olaylar için art alan hizmetini gözetle

note: TRANSLATORS: command description
en: Updates all specified devices to latest firmware version, or all devices if unspecified
tr: Belirtilen tüm aygıtları en son donanım yazılımı sürümüne günceller; herhangi bir aygıt belirtilmezse tüm aygıtları günceller

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: TEXT
tr: METİN

[ctx: command-description]
note: TRANSLATORS: command description
en: Sign data using the client certificate
tr: İstemci sertifikasını kullanarak veri imzala

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME [DEVICE-ID|GUID]
tr: DOSYAADI [AYGIT-KİMLİĞİ|GUID]

note: TRANSLATORS: command description
en: Parse and show details about a firmware file
tr: Donanım yazılımı dosyası hakkındaki ayrıntıları ayrıştır ve göster

note: TRANSLATORS: command description
en: List the available firmware types
tr: Kullanılabilir donanım yazılımı türlerini listele

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the configured remotes
tr: Yapılandırılan uzak sunucuları alır

note: TRANSLATORS: command description
en: Refresh metadata from remote server
tr: Üst veriyi uzak sunucudan yenile

note: TRANSLATORS: command description
en: Mounts the ESP
tr: ESP bölümünü bağlar

note: TRANSLATORS: command description
en: Unmounts the ESP
tr: ESP bölümünün bağlantısını kaldırır

note: TRANSLATORS: command description
en: Lists files on the ESP
tr: ESP bölümündeki dosyaları listeler

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [DEVICE-ID|GUID] [BRANCH]
tr: [AYGIT-KİMLİĞİ|GUID] [DAL]

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the results from the last update
tr: Son güncellemeden sonuçları alır

note: TRANSLATORS: command description
en: Erase all firmware update history
tr: Tüm donanım yazılımı güncelleme geçmişini sil

note: TRANSLATORS: sets something in the daemon configuration file
en: Modifies a daemon configuration value
tr: Bir art alan hizmeti yapılandırma değerini değiştirir

note: TRANSLATORS: CLI description
en: This tool allows an administrator to use the fwupd plugins without being installed on the host system.
tr: Bu araç, bir yöneticinin ana sisteme kurulmadan fwupd eklentilerini kullanmasına izin verir.

note: TRANSLATORS: program name
en: Firmware Utility
tr: Donanım Yazılımı Yardımcı Programı

note: TRANSLATORS: %1 is a device name
en: Downgrading %s…
tr: %s sürümü düşürülüyor…

note: TRANSLATORS: metadata is downloaded
en: Requires internet connection
tr: İnternet bağlantısı gerektirir

note: TRANSLATORS: success message
en: Successfully installed firmware
tr: Donanım yazılımı başarıyla kuruldu

note: show the user the entire data blob
en: Target
tr: Hedef

en: Signature
tr: İmza

note: TRANSLATORS: the server sent the user a small message
en: Update failure is a known issue, visit this URL for more information:
tr: Güncelleme hatası bilinen bir sorundur, daha fazla bilgi için bu URL'yi ziyaret edin:

note: TRANSLATORS: success message when user refreshes device checksums
en: Successfully updated device checksums
tr: Aygıt sağlama toplamları başarıyla güncellendi

note: TRANSLATORS: explain why no metadata available
en: No remotes are currently enabled so no metadata is available.
tr: Şu anda uzaktan kumanda etkin değil, bu nedenle üst veri yok.

note: TRANSLATORS: explain why no metadata available
en: Metadata can be obtained from the Linux Vendor Firmware Service.
tr: Üst veri Linux Tedarikçi Donanım Yazılımı Hizmetinden edinilebilir

note: TRANSLATORS: Turn on the remote
en: Enable this remote?
tr: Bu uzaktan kumanda etkinleştirilsin mi?

note: TRANSLATORS: success message -- the user can do this by-hand too
en: Successfully refreshed metadata manually
tr: Üst veri başarıyla yenilendi

note: TRANSLATORS: no repositories to download from
en: No releases available
tr: Sürüm bulunamadı

note: TRANSLATORS: success message when user verified device checksums
en: Successfully verified device checksums
tr: Aygıt sağlaması toplamı başarıyla doğrulandı

note: TRANSLATORS: ask if we can update metadata
en: Update now?
tr: Şimdi güncellensin mi?

note: TRANSLATORS: this is an error string
en: No updatable devices
tr: Güncellenebilir aygıt yok

note: TRANSLATORS: no repositories to download from
en: No remotes available
tr: Uzaktan kumanda bulunamadı

note: TRANSLATORS: success message -- where activation is making the new * firmware take effect, usually after updating offline
en: Successfully activated all devices
tr: Tüm aygıtlar başarıyla etkinleştirildi

note: TRANSLATORS: approved firmware has been checked by * the domain administrator
en: There is no approved firmware.
tr: Onaylı donanım yazılımı yok.

note: TRANSLATORS: approved firmware has been checked by * the domain administrator
en: Approved firmware: | Approved firmware:
tr[0]: Onaylı ürün yazılımı:
tr[1]: Onaylı donanım yazılımı:

note: TRANSLATORS: changes only take effect on restart
en: Restart the daemon to make the change effective?
tr: Değişikliklerin etkili olması için art alan hizmeti yeniden başlatılsın mı?

note: TRANSLATORS: error message
en: Unsupported daemon version %s, client version is %s
tr: Desteklenmeyen art alan hizmeti sürümü %s, istemci sürümü %s

note: TRANSLATORS: command line option
en: Sign the uploaded data with the client certificate
tr: Karşıya yüklenen verileri istemci sertifikasıyla imzala

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not check for unreported history
tr: Bildirilmeyen geçmişi kontrol etme

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not check for old metadata
tr: Eski üst verileri kontrol etme

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not write to the history database
tr: Geçmişi veri tabanına yazma

note: TRANSLATORS: command description
en: Share firmware history with the developers
tr: Donanım yazılım geçmişini geliştiricilerle paylaş

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [DEVICE-ID|GUID] [VERSION]
tr: [AYGIT-KİMLİĞİ|GUID] [SÜRÜM]

note: TRANSLATORS: command description
en: Unlocks the device for firmware access
tr: Aygıt yazılımı erişimi için aygıt kilidini açar

note: TRANSLATORS: command description
en: Clears the results from the last update
tr: Son güncellemenin sonuçlarını temizler

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the releases for a device
tr: Bir aygıt için sürümleri alır

note: TRANSLATORS: command description
en: Downgrades the firmware on a device
tr: Bir aygıttaki üretici yazılımı sürümünü düşürür

note: TRANSLATORS: command description
en: Activate devices
tr: Etkin aygıtlar

note: TRANSLATORS: command description
en: Reinstall current firmware on the device
tr: Var olan donanım yazılımını aygıta yeniden kur

note: TRANSLATORS: command description
en: Asks the daemon to quit
tr: Art alan hizmetinden çıkmasını ister

note: TRANSLATORS: CLI description
en: This tool allows an administrator to query and control the fwupd daemon, allowing them to perform actions such as installing or downgrading firmware.
tr: Bu araç, yöneticinin fwupd art alan hizmetini sorgulamasına ve denetlemesine izin vererek, yöneticinin donanım yazılımı kurulması ya da düşürülmesi gibi eylemleri gerçekleştirmesini sağlar.

note: TRANSLATORS: could not contact the fwupd service over D-Bus
en: Failed to connect to daemon
tr: Ardalan sürecine bağlanamadı

note: TRANSLATORS: the user is SOL for support...
en: The daemon has loaded 3rd party code and is no longer supported by the upstream developers!
tr: Art alan hizmeti 3. taraf kodu yükledi ve artık upstream geliştiricileri tarafından desteklenmiyor!

note: TRANSLATORS: description of BIOS setting TRANSLATORS: multiline description of device
en: Description
tr: Açıklama

note: TRANSLATORS: if it breaks, you get to keep both pieces
en: Installing this update may also void any device warranty.
tr: Bu güncellemenin kurulması, herhangi bir aygıt garantisini de geçersiz kılabilir.

note: TRANSLATORS: message letting the user know an upgrade is available * %1 is the device name and %2 and %3 are version strings
en: Upgrade %s from %s to %s?
tr: %s, %s sürümünden %s sürümüne yükseltilsin mi?

note: TRANSLATORS: message letting the user know an upgrade is available * %1 is the device name and %2 is a version string
en: Reinstall %s to %s?
tr: %s %s yeniden kurulsun mu?

note: TRANSLATORS: warn the user before updating, %1 is a machine * name
en: %s must remain plugged into a power source for the duration of the update to avoid damage.
tr: %s, hasar oluşmaması için güncelleme süresince güç kaynağına bağlı kalmalıdır.

note: TRANSLATORS: explain why
en: An update requires the system to shutdown to complete.
tr: Güncelleme işlemi için sistemin kapanması gerekir.

note: TRANSLATORS: shutdown to apply the update
en: Shutdown now?
tr: Kapatılsın mı?

note: TRANSLATORS: explain why we want to reboot
en: An update requires a reboot to complete.
tr: Güncelleme işlemi için yeniden başlatma gerekir.

note: TRANSLATORS: reboot to apply the update
en: Restart now?
tr: Yeniden başlatılsın mı?

note: TRANSLATORS: this is a command alias, e.g. 'get-devices'
en: Alias to %s
tr: %s arması

note: TRANSLATORS: error message
en: Command not found
tr: Komut bulunamadı

note: TRANSLATORS: a specific part of hardware, * the first %s is the device name, e.g. 'Unifying Receiver`
en: %s Device Update
tr: %s Aygıt Güncellemesi

note: TRANSLATORS: the entire system, e.g. all internal devices, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s System Update
tr: %s Sistem Güncellemesi

note: TRANSLATORS: the EC is typically the keyboard controller chip, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Embedded Controller Update
tr: %s Gömülü Denetleyici Güncellemesi

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine, the Intel AMT thing, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s ME Update
tr: %s ME Güncellemesi

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine (with Intel AMT), * where the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Corporate ME Update
tr: %s Kurumsal ME Güncellemesi

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine, where * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Consumer ME Update
tr: %s Tüketici ME Güncellemesi

note: TRANSLATORS: the controller is a device that has other devices * plugged into it, for example ThunderBolt, FireWire or USB, * the first %s is the device name, e.g. 'Intel ThunderBolt`
en: %s Controller Update
tr: %s Denetleyici Güncellemesi

note: TRANSLATORS: the Thunderbolt controller is a device that * has other high speed Thunderbolt devices plugged into it; * the first %s is the system name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Thunderbolt Controller Update
tr: %s Thunderbolt Denetleyici Güncellemesi

note: TRANSLATORS: this is the fallback where we don't know if the release * is updating the system, the device, or a device class, or something else -- * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Update
tr: %s Güncellemesi

note: TRANSLATORS: duration in seconds
en: %u second | %u seconds
tr[0]: %u saniye
tr[1]: %u saniye

note: TRANSLATORS: duration in minutes
en: %u minute | %u minutes
tr[0]: %u dakika
tr[1]: %u dakika

note: TRANSLATORS: duration in minutes
en: %u hour | %u hours
tr[0]: %u saat
tr[1]: %u saat

note: TRANSLATORS: duration in days!
en: %u day | %u days
tr[0]: %u gün
tr[1]: %u gün

note: TRANSLATORS: Device cannot be removed easily
en: Internal device
tr: Dahili aygıt

note: TRANSLATORS: Device is updatable in this or any other mode
en: Updatable
tr: Güncellenebilir

note: TRANSLATORS: Is locked and can be unlocked
en: Device is locked
tr: Aygıt kilitli

note: TRANSLATORS: Is found in current metadata
en: Supported on remote server
tr: Uzak sunucuda desteklenir

note: TRANSLATORS: Requires a reboot to apply firmware or to reload hardware
en: Needs a reboot after installation
tr: Kurulumdan sonra yeniden başlatma gerekiyor

note: TRANSLATORS: Requires system shutdown to apply firmware
en: Needs shutdown after installation
tr: Kurulumdan sonra kapatma gerekiyor

note: TRANSLATORS: Has been reported to a metadata server
en: Reported to remote server
tr: Uzak sunucuya bildirildi

note: TRANSLATORS: User has been notified
en: User has been notified
tr: Kullanıcı bilgilendirildi

note: TRANSLATORS: the hardware is waiting to be replugged
en: Hardware is waiting to be replugged
tr: Donanım yeniden takılmayı bekliyor

note: TRANSLATORS: Device update needs to be separately activated
en: Device update needs activation
tr: Aygıt güncellemesinin etkinleştirilmesi gerekiyor

note: TRANSLATORS: the device cannot update from A->C and has to go A->B->C
en: Device is required to install all provided releases
tr: Aygıt sağlanan tüm sürümlerin kurulumunu gerektiriyor

note: TRANSLATORS: save the old firmware to disk before installing the new one
en: Device will backup firmware before installing
tr: Aygıt, kurulumdan önce donanım yazılımını yedekleyecek

note: TRANSLATORS: some devices can only be updated to a new semver and cannot * be downgraded or reinstalled with the existing version
en: Only version upgrades are allowed
tr: Sadece sürüm yükseltmelerine izin veriliyor

note: TRANSLATORS: currently unreachable, perhaps because it is in a lower power state * or is out of wireless range
en: Device is unreachable
tr: Aygıta erişilemiyor

note: TRANSLATORS: the update state of the specific device
en: Failed
tr: Başarısız

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low
tr: Aygıtın pil gücü çok düşük

note: TRANSLATORS: Name of hardware
en: Unknown Device
tr: Bilinmeyen Aygıt

note: TRANSLATORS: ID for hardware, typically a SHA1 sum
en: Device ID
tr: Aygıt Kimliği

note: TRANSLATORS: one line summary of device
en: Summary
tr: Özet

note: TRANSLATORS: version number of previous firmware
en: Previous version
tr: Önceki sürüm

note: TRANSLATORS: version number of current firmware
en: Current version
tr: Var olan sürüm

note: TRANSLATORS: smallest version number installable on device
en: Minimum Version
tr: Asgari Sürüm

note: TRANSLATORS: firmware version of bootloader
en: Bootloader Version
tr: Önyükleyici Sürümü

note: TRANSLATORS: manufacturer of hardware
en: Vendor
tr: Üretici

note: TRANSLATORS: length of time the update takes to apply
en: Install Duration
tr: Kurulum Süresi

note: TRANSLATORS: serial number of hardware
en: Serial Number
tr: Seri Numarası

note: TRANSLATORS: hardware state, e.g. "pending"
en: Update State
tr: Güncelleme Durumu

note: TRANSLATORS: error message from last update attempt
en: Update Error
tr: Güncelleme Hatası

note: TRANSLATORS: the original time/date the device was modified
en: Last modified
tr: Son değiştirilme

note: TRANSLATORS: description of device ability
en: Device Flags
tr: Aygıt Bayrakları

note: TRANSLATORS: issue fixed with the release, e.g. CVE
en: Issue | Issues
tr[0]: Sorunlar
tr[1]: Sorunlar

note: TRANSLATORS: Plugin is inactive and not used TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Disabled
tr: Devre dışı

note: TRANSLATORS: description of plugin state, e.g. disabled
en: Flags
tr: Bayraklar

note: TRANSLATORS: a non-free software license
en: Proprietary
tr: Sahipli

note: TRANSLATORS: the release urgency
en: Low
tr: Düşük

note: TRANSLATORS: the release urgency
en: Medium
tr: Orta

note: TRANSLATORS: the release urgency
en: High
tr: Yüksek

note: TRANSLATORS: the release urgency
en: Critical
tr: Kritik

note: TRANSLATORS: version is newer
en: Is upgrade
tr: Yükletme

note: TRANSLATORS: version number of new firmware
en: New version
tr: Yeni sürüm

note: TRANSLATORS: the server the file is coming from TRANSLATORS: remote identifier, e.g. lvfs-testing
en: Remote ID
tr: Uzak Kimlik

note: TRANSLATORS: one line variant of release (e.g. 'China')
en: Variant
tr: Türev

note: TRANSLATORS: e.g. GPLv2+, Proprietary etc
en: License
tr: Lisans

note: TRANSLATORS: file size of the download
en: Size
tr: Boyut

note: TRANSLATORS: more details about the update link
en: Details
tr: Ayrıntılar

note: TRANSLATORS: source (as in code) link
en: Source
tr: Kaynak

note: TRANSLATORS: length of time the update takes to apply
en: Duration
tr: Süre

note: TRANSLATORS: helpful messages for the update
en: Update Message
tr: Güncelleme İletisi

note: TRANSLATORS: hash to that exact firmware archive TRANSLATORS: remote checksum
en: Checksum
tr: Sağlama Toplamı

note: TRANSLATORS: remote type, e.g. remote or local
en: Type
tr: Tür

note: TRANSLATORS: the age of the metadata
en: Age
tr: Yaş

note: TRANSLATORS: the numeric priority
en: Priority
tr: Öncelik

note: TRANSLATORS: remote filename base
en: Username
tr: Kullanıcı adı

note: TRANSLATORS: filename of the local file
en: Filename
tr: Dosya adı

note: TRANSLATORS: filename of the local file
en: Filename Signature
tr: Dosya Adı İmzası

note: TRANSLATORS: remote URI
en: Metadata URI
tr: Üst veri URI

note: TRANSLATORS: remote URI
en: Metadata Signature
tr: Üst Veri İmzası

note: TRANSLATORS: remote URI
en: Firmware Base URI
tr: Donanım Yazılımı Temel URI

note: TRANSLATORS: URI to send success/failure reports
en: Report URI
tr: Rapor URI

note: TRANSLATORS: Boolean value to automatically send reports
en: Automatic Reporting
tr: Otomatik Raporla

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Valid
tr: Geçerli

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Invalid
tr: Geçersiz

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Locked
tr: Kilitli

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Unlocked
tr: Serbest

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Encrypted
tr: Şifrelenmiş

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Unencrypted
tr: Şifrelenmemiş

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Found
tr: Bulundu

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Not found
tr: Bulunamadı

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Supported
tr: Destekleniyor

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Not supported
tr: Desteklenmiyor

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: OK
tr: Tamam

note: TRANSLATORS: now list devices with unfixed high-priority issues
en: There are devices with issues:
tr: Sorunlu aygıtlar var:

note: TRANSLATORS: %1 is the device vendor name
en: Your hardware may be damaged using this firmware, and installing this release may void any warranty with %s.
tr: Donanımınız bu donanım yazılımı kullanılarak zarar görebilir ve bu sürümün kurulması, %sile ilgili tüm garantileri geçersiz kılabilir.
