fwupd - en to lv translation catalogue (30 entries)

en: Enable
lv: Iespējot

note: TRANSLATORS: if the remote is enabled TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Enabled
lv: Iespējots

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME
lv: DATNES_NOSAUKUMS

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: PATH
lv: CEĻŠ

note: TRANSLATORS: the detected version number of the dbx
en: Version
lv: Versija

note: TRANSLATORS: parsing the firmware information
en: Loading…
lv: Ielādē…

note: TRANSLATORS: reading from the flash chips
en: Reading…
lv: Lasa…

note: TRANSLATORS: verifying we wrote the firmware correctly
en: Verifying…
lv: Pārbauda…

note: TRANSLATORS: downloading from a remote server
en: Downloading…
lv: Lejupielādē…

note: TRANSLATORS: item is TRUE
en: True
lv: Patiess

note: TRANSLATORS: item is FALSE
en: False
lv: Nepatiess

note: TRANSLATORS: ask the user to do a simple task which should be translated
en: Message
lv: Ziņojums

note: TRANSLATORS: show the user a generic image that can be themed
en: Image
lv: Attēls

note: TRANSLATORS: one line summary of device
en: Summary
lv: Kopsavilkums

note: TRANSLATORS: manufacturer of hardware
en: Vendor
lv: Ražotājs

note: TRANSLATORS: refers to the battery inside the peripheral device
en: Battery
lv: Akumulators

note: TRANSLATORS: the release urgency
en: Low
lv: Zems

note: TRANSLATORS: the release urgency
en: Medium
lv: Vidējs

note: TRANSLATORS: the release urgency
en: High
lv: Augsts

note: TRANSLATORS: the release urgency
en: Critical
lv: Kritisks

note: TRANSLATORS: the fwupd version the release was tested on
en: Version[fwupd]
lv: Versija[fwupd]

note: TRANSLATORS: one line variant of release (e.g. 'China')
en: Variant
lv: Variants

note: TRANSLATORS: e.g. GPLv2+, Proprietary etc
en: License
lv: Licence

note: TRANSLATORS: file size of the download
en: Size
lv: Izmērs

note: TRANSLATORS: when the update was built
en: Created
lv: Izveidots

note: TRANSLATORS: length of time the update takes to apply
en: Duration
lv: Ilgums

note: TRANSLATORS: hash to that exact firmware archive TRANSLATORS: remote checksum
en: Checksum
lv: Kontrolsumma

note: TRANSLATORS: remote type, e.g. remote or local
en: Type
lv: Tips

note: TRANSLATORS: the age of the metadata
en: Age
lv: Vecums

note: TRANSLATORS: the numeric priority
en: Priority
lv: Prioritāte
