fwupd - en to fi translation catalogue (871 entries)

en: Linux Vendor Firmware Service (stable firmware)
fi: Linux-laitetoimittajien laiteohjelmistopalvelu (vakaat laiteohjelmistot)

note: TRANSLATORS: do not translate the variables marked using $
en: The LVFS is a free service that operates as an independent legal entity and has no connection with $OS_RELEASE:NAME$. Your distributor may not have verified any of the firmware updates for compatibility with your system or connected devices. All firmware is provided only by the original equipment manufacturer.
fi: LVFS on ilmainen palvelu, joka toimii itsenäisenä oikeushenkilönä eikä sillä ole yhteyttä jakelijaan $OS_RELEASE:NAME$. Jakelijasi ei ehkä ole varmistanut laiteohjelmistopäivitysten yhteensopivuutta järjestelmän tai liitettyjen laitteiden kanssa. Kaikki laiteohjelmistot tulevat alkuperäisiltä laitevalmistajilta.

en: Enabling this functionality is done at your own risk, which means you have to contact your original equipment manufacturer regarding any problems caused by these updates. Only problems with the update process itself should be filed at $OS_RELEASE:BUG_REPORT_URL$.
fi: Tämän toiminnon käyttöönotto tapahtuu omalla vastuullasi, joten sinun on otettava yhteyttä alkuperäiseen laitevalmistajaan näiden päivitysten aiheuttamista ongelmista. Vain päivitysprosessiin liittyvät ongelmat pitäisi ilmoittaa osoitteeseen $OS_RELEASE:BUG_REPORT_URL$.

en: Linux Vendor Firmware Service (testing firmware)
fi: Linux-laitetoimittajien laiteohjelmistopalvelu (testattavat laiteohjelmistot)

en: This remote contains firmware which is not embargoed, but is still being tested by the hardware vendor. You should ensure you have a way to manually downgrade the firmware if the firmware update fails.
fi: Tämä lähde sisältää laiteohjelmiston, joka ei ole vientikiellossa, mutta jota laitteistotoimittaja testaa edelleen. Varmista, että voit päivittää laiteohjelmiston takaisin vanhempaan versioon manuaalisesti, jos päivitys epäonnistuu.

note: TRANSLATORS: description of a BIOS setting
en: Settings will apply after system reboots
fi: Asetukset tulevat voimaan, kun järjestelmä on käynnistetty uudelleen

note: TRANSLATORS: description of a BIOS setting
en: BIOS updates delivered via LVFS or Windows Update
fi: BIOS-päivitykset toimitetaan LVFS:n tai Windows Updaten kautta

en: Enable
fi: Ota käyttöön

note: TRANSLATORS: if the remote is enabled TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Enabled
fi: Käytössä

en: Stop the fwupd service
fi: Pysäytä fwupd-palvelu

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to stop the firmware update service
fi: Todennus vaaditaan päivityspalvelun pysäyttämiseksi

en: Install signed system firmware
fi: Asenna allekirjoitettu firmware

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to update the firmware on this machine
fi: Tämän järjestelmän laiteohjelmiston päivittäminen vaatii tunnistautumisen

en: Install unsigned system firmware
fi: Asenna allekirjoittamaton järjestelmän laiteohjelmisto

en: Install old version of signed system firmware
fi: Asenna järjestelmän laiteohjelmiston allekirjoitettu vanha versio

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to downgrade the firmware on this machine
fi: Tämän järjestelmän laiteohjelmiston version alentaminen vaatii tunnistautumisen

en: Install old version of unsigned system firmware
fi: Asenna järjestelmän laiteohjelmiston allekirjoittamaton vanha versio

en: Install signed device firmware
fi: Asenna allekirjoitettu laiteohjelmisto

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to update the firmware on a removable device
fi: Erillisen laitteen laiteohjelmiston päivittäminen vaatii tunnistautumisen

en: Install unsigned device firmware
fi: Asenna allekirjoittamaton laiteohjelmisto

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to downgrade the firmware on a removable device
fi: Erillisen laitteen laiteohjelmiston version alentaminen vaatii tunnistautumisen

en: Unlock the device to allow access
fi: Avaa laitteen lukitus salliaksesi käytön

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to unlock a device
fi: Laitteen lukituksen avaaminen vaatii tunnistautumisen

en: Modify daemon configuration
fi: Muokkaa taustaprosessin kokoonpanoa

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to modify daemon configuration
fi: Taustaprosessin kokoonpanon muokkaaminen vaatii tunnistautumisen

en: Reset daemon configuration
fi: Nollaa taustaprosessin määritykset

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to reset daemon configuration to defaults
fi: Todennus vaaditaan taustaprosessin palauttamiseksi oletuksiin

en: Modify a device property
fi: Muokkaa laitteen ominaisuutta

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to modify a device property
fi: Todennus vaaditaan laitteen ominaisuuksien muokkaamista varten

en: Activate the new firmware on the device
fi: Aktivoi laitteessa oleva uusi laiteohjelmisto

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to switch to the new firmware version
fi: Uuden laiteohjelmistoversion käyttöönotto vaatii tunnistautumisen

en: Clear stored firmware update results
fi: Tyhjennä tallennetut laiteohjelmistopäivitystulokset

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to clear firmware update results
fi: Todennus vaaditaan laiteohjelmistopäivitysten tulosten tyhjentämistä varten

en: Verify device firmware
fi: Tarkista laitteen laiteohjelmisto

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to verify firmware on a device
fi: Todennus vaaditaan laitteen laiteohjelmiston tarkistamista varten

en: Update the stored device verification information
fi: Päivitä laitteen tallennetut vahvistustiedot

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to update the stored checksums for the device
fi: Tallennettujen tarkistussummien päivitys vaatii tunnistautumisen

en: Get configured remotes
fi: Hae konfiguroidut etäkoneet

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to get the list of configured remotes used for firmware updates
fi: Todennus vaaditaan laiteohjelmistopäivityksiin käytettyjen määritettyjen etäkoneiden luettelon saamista varten

en: Update the metadata for a configured remote
fi: Päivitä konfiguroidun etäkoneen metatiedot

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to update the metadata for a configured remote used for firmware updates
fi: Todennus vaaditaan laiteohjelmistopäivityksiin käytettävän konfiguroidun etälaitteen metatietojen päivittämistä varten

en: Modify a configured remote
fi: Muokkaa lähteen asetuksia

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to enable or disable a configured remote used for firmware updates
fi: Todennus vaaditaan laiteohjelmistopäivityksiin käytettävän konfiguroidun etäkoneen ottamiseksi käyttöön tai poistamiseksi käytöstä

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to modify a configured remote used for firmware updates
fi: Laiteohjelmistojen päivityslähteen asetusten muokkaaminen vaatii tunnistautumisen

en: Clean a configured remote
fi: Puhdista konfiguroitu etäkone

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to delete metadata from a remote
fi: Metatietojen poistaminen etäkoneelta edellyttää todennusta

note: TRANSLATORS: firmware approved by the admin
en: Sets the list of approved firmware
fi: Tallentaa hyväksyttyjen laiteohjelmistojen luettelon

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to set the list of approved firmware
fi: Hyväksyttyjen laiteohjelmistojen luettelon tallentaminen vaatii tunnistautumisen

en: Sign data using the client certificate
fi: Allekirjoita tietoja käyttämällä asiakkaan sertifikaattia

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to sign data using the client certificate
fi: Tietojen allekirjoittaminen asiakaan sertifikaatin avulla vaatii tunnistautumisen

en: Get BIOS settings
fi: Hae BIOS-asetukset

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to read BIOS settings
fi: BIOS-asetusten lukeminen vaatii tunnistautumisen

en: Set one or more BIOS settings
fi: Aseta yksi tai useampi BIOS-asetus

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to modify BIOS settings
fi: BIOS-asetusten muuttaminen vaatii tunnistautumisen

en: Security hardening for HSI
fi: HSI turvallisuuden käsittely

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to fix a host security issue
fi: Host tietoturvaongelman korjaaminen edellyttää todennusta

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to undo the fix for a host security issue
fi: Todennus vaaditaan, jotta host tietoturvaongelman korjaus voidaan kumota

note: TRANSLATORS: command description
en: Load device emulation data
fi: Lataa laitteen emulointitiedot

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to load hardware emulation data
fi: Todennus vaaditaan laitteiston emulointitietojen lataamiseen

note: TRANSLATORS: command description
en: Save device emulation data
fi: Tallenna laitteen emulointitiedot

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to save hardware emulation data
fi: Todennus vaaditaan laitteiston emulointitietojen tallentamiseen

en: Enable emulation data collection
fi: Käytä emulointitietojen keräämistä

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to enable emulation data collection
fi: Todennus vaaditaan laitteiston emulointitietojen keräämiseksi

en: Install firmware on emulated device
fi: Asenna laiteohjelmisto emuloidulle laitteelle

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to install firmware on an emulated device
fi: Todennus vaaditaan emuloituun laitteeseen laiteohjelmiston asentamista varten

note: TRANSLATORS: this is shown when updating the firmware after the reboot
en: Installing firmware update…
fi: Asennetaan laiteohjelmistopäivitystä…

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
fi: Näytä ylimääräiset virheenkorjaustiedot

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show the calculated version of the dbx
fi: Näytä dbx:n laskettu versio

note: TRANSLATORS: command line option
en: List entries in dbx
fi: Listaa dbx:n merkinnät

note: TRANSLATORS: command line option
en: Apply update files
fi: Asenna päivitystiedostot

note: TRANSLATORS: command line option
en: Specify the dbx database file
fi: Määritä dbx-tietokantatiedosto

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME
fi: TIEDOSTONIMI

note: TRANSLATORS: command line option
en: Override the default ESP path
fi: Ohita oletusarvoinen ESP-polku

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: PATH
fi: POLKU

note: TRANSLATORS: command line option
en: Apply update even when not advised
fi: Asenna päivitys myös silloin, kun sitä ei suositella

note: TRANSLATORS: description of dbxtool
en: This tool allows an administrator to apply UEFI dbx updates.
fi: Tämän työkalun avulla järjestelmänvalvoja voi asentaa UEFI-dbx-päivityksiä.

note: TRANSLATORS: program name
en: UEFI dbx Utility
fi: UEFI-dbx-apuohjelma

note: TRANSLATORS: the user didn't read the man page
en: Failed to parse arguments
fi: Parametrien jäsentäminen epäonnistui

note: TRANSLATORS: could not do the most basic of setup tasks
en: Failed to load context
fi: Kontekstin lataaminen epäonnistui

note: TRANSLATORS: could not read existing system data TRANSLATORS: could not read file
en: Failed to load local dbx
fi: Paikallisen dbx-tiedoston lataus epäonnistui

note: TRANSLATORS: could not read existing system data
en: Failed to load system dbx
fi: Järjestelmän dbx-tiedoston lataus epäonnistui

note: TRANSLATORS: the detected version number of the dbx
en: Version
fi: Versio

note: TRANSLATORS: we're poking around as a power user
en: This program may only work correctly as root
fi: Tämä ohjelma toimii oikein vain root-käyttäjän oikeuksin

note: TRANSLATORS: user did not include a filename parameter
en: Filename required
fi: Tiedostonimi vaaditaan

note: TRANSLATORS: reading existing dbx from the system
en: Parsing system dbx…
fi: Jäsennetään järjestelmän dbx:ta…

note: TRANSLATORS: reading new dbx from the update
en: Parsing dbx update…
fi: Jäsennetään dbx-päivitystä…

note: TRANSLATORS: could not parse file
en: Failed to parse local dbx
fi: Paikallisen dbx-tiedoston lukeminen epäonnistui

note: TRANSLATORS: same or newer update already applied
en: Cannot apply as dbx update has already been applied.
fi: Ei voida asentaa, koska dbx-päivitys on jo asennettu.

note: TRANSLATORS: ESP refers to the EFI System Partition
en: Validating ESP contents…
fi: Vahvistetaan ESP:n sisältöjä…

note: TRANSLATORS: something with a blocked hash exists * in the users ESP -- which would be bad!
en: Failed to validate ESP contents
fi: ESP:n sisältöjen vahvistaminen epäonnistui

note: TRANSLATORS: actually sending the update to the hardware
en: Applying update…
fi: Päivitystä käytetään…

note: TRANSLATORS: dbx file failed to be applied as an update
en: Failed to apply update
fi: Päivityksen asentaminen epäonnistui

note: TRANSLATORS: success
en: Done!
fi: Valmis!

note: TRANSLATORS: user did not tell the tool what to do
en: No action specified!
fi: Toimintoa ei ole määritetty!

note: TRANSLATORS: the user isn't reading the question
en: Please enter a number from 0 to %u:
fi: Syötä luku väliltä 0–%u:

note: TRANSLATORS: the user isn't reading the question -- %1 is 'Y' and %2 is 'N'
en: Please enter either %s or %s:
fi: Syötä joko '%s' tai '%s':

note: TRANSLATORS: daemon is inactive
en: Idle…
fi: Jouten…

note: TRANSLATORS: decompressing the firmware file
en: Decompressing…
fi: Puretaan…

note: TRANSLATORS: parsing the firmware information
en: Loading…
fi: Ladataan…

note: TRANSLATORS: restarting the device to pick up new F/W
en: Restarting device…
fi: Käynnistetään laite uudelleen…

note: TRANSLATORS: reading from the flash chips
en: Reading…
fi: Luetaan…

note: TRANSLATORS: writing to the flash chips
en: Writing…
fi: Kirjoitetaan…

note: TRANSLATORS: erasing contents of the flash chips
en: Erasing…
fi: Poistetaan…

note: TRANSLATORS: verifying we wrote the firmware correctly
en: Verifying…
fi: Vahvistetaan…

note: TRANSLATORS: scheduling an update to be done on the next boot
en: Scheduling…
fi: Ajoitetaan…

note: TRANSLATORS: downloading from a remote server
en: Downloading…
fi: Ladataan…

note: TRANSLATORS: waiting for user to authenticate
en: Authenticating…
fi: Tunnistaudutaan…

note: TRANSLATORS: waiting for device to do something
en: Waiting…
fi: Odotetaan…

note: TRANSLATORS: current daemon status is unknown TRANSLATORS: we don't know the license of the update TRANSLATORS: unknown release urgency TRANSLATORS: Suffix: the fallback HSI result
en: Unknown
fi: Tuntematon

note: TRANSLATORS: time remaining for completing firmware flash
en: Less than one minute remaining
fi: Jäljellä on alle minuutti

note: TRANSLATORS: more than a minute
en: %.0f minute remaining | %.0f minutes remaining
fi[0]: %.0f minuutti jäljellä
fi[1]: %.0f minuuttia jäljellä

note: TRANSLATORS: this is a prefix on the console
en: WARNING
fi: VAROITUS

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all domains
fi: Näytä kaikkien verkkotunnusten virheenkorjaustiedot

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Do not include timestamp prefix
fi: Älä sisällytä aikaleiman etuliitettä

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Do not include log domain prefix
fi: Älä sisällytä lokiin toimialueen etuliitettä

note: TRANSLATORS: this is for daemon development
en: Show daemon verbose information for a particular domain
fi: Näytä taustaprosessin täydelliset tiedot tietylle verkkotunnukselle

note: TRANSLATORS: for the --verbose arg
en: Debugging Options
fi: Vianjäljitysvalinnat

note: TRANSLATORS: for the --verbose arg
en: Show debugging options
fi: Näytä vianjäljitysvalinnat

note: TRANSLATORS: this is shown in the MOTD
en: %u device has been updated and needs a reboot. | %u devices have been updated and need a reboot.
fi[0]: %u laite on päivitetty ja se vaatii uudelleenkäynnistyksen.
fi[1]: %u laitetta ovat päivitetty ja ne vaativat uudelleenkäynnistyksen.

note: TRANSLATORS: this is shown in the MOTD
en: Reboot to complete the update.
fi: Käynnistä uudelleen päivityksen loppuun saattamiseksi.

note: TRANSLATORS: this is shown in the MOTD
en: %u device is not the best known configuration. | %u devices are not the best known configuration.
fi[0]: %u laitteet eivät ole tunnetuin kokoonpano.
fi[1]: %u laitetta eivät ole tunnetuin kokoonpano.

note: TRANSLATORS: this is shown in the MOTD -- %1 is the * command name, e.g. `fwupdmgr sync`
en: Run `%s` to complete this action.
fi: Suorita `%s` tämän toimen loppuun saattamiseksi.

note: TRANSLATORS: this is shown in the MOTD
en: %u device has a firmware upgrade available. | %u devices have a firmware upgrade available.
fi[0]: %u laitteelle on saatavilla laiteohjelmistopäivitys.
fi[1]: %u laitteille on saatavilla laiteohjelmistopäivitys.

note: TRANSLATORS: this is shown in the MOTD -- %1 is the * command name, e.g. `fwupdmgr get-upgrades`
en: Run `%s` for more information.
fi: Suorita `%s` saadaksesi lisätietoja.

note: TRANSLATORS: exit after we've started up, used for user profiling
en: Exit after a small delay
fi: Poistu pienen viiveen jälkeen

note: TRANSLATORS: exit straight away, used for automatic profiling
en: Exit after the engine has loaded
fi: Poistu kun moottori on ladattu

note: TRANSLATORS: program name
en: Firmware Update Daemon
fi: Laiteohjelmistopäivityksen taustaprosessi

note: TRANSLATORS: program summary
en: Firmware Update D-Bus Service
fi: Laiteohjelmistopäivityksen D-Bus-palvelu

note: TRANSLATORS: show the user a warning
en: Your distributor may not have verified any of the firmware updates for compatibility with your system or connected devices.
fi: Jakelijasi ei ehkä ole varmistanut laiteohjelmistopäivitysten yhteensopivuutta järjestelmän tai liitettyjen laitteiden kanssa.

note: TRANSLATORS: show the user a warning
en: Enabling this remote is done at your own risk.
fi: Tämän lähteen käyttöönotto tapahtuu omalla vastuullasi.

note: TRANSLATORS: Title: SPI refers to the flash chip in the computer
en: SPI write
fi: SPI-kirjoitus

note: TRANSLATORS: Title: SPI refers to the flash chip in the computer
en: SPI lock
fi: SPI-lukko

note: TRANSLATORS: Title: SPI refers to the flash chip in the computer
en: SPI BIOS region
fi: SPI-BIOS-alue

note: TRANSLATORS: Title: SPI refers to the flash chip in the computer
en: SPI BIOS Descriptor
fi: SPI-BIOS-tunnus

note: TRANSLATORS: Title: DMA as in https://en.wikipedia.org/wiki/DMA_attack
en: Pre-boot DMA protection
fi: Käynnistystä edeltävä DMA-suojaus

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * verified boot refers to the way the boot process is verified
en: Intel BootGuard verified boot
fi: Intel BootGuardilla vahvistettu käynnistys

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * ACM means to verify the integrity of Initial Boot Block
en: Intel BootGuard ACM protected
fi: Intel BootGuard ACM -suojattu

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * error policy is what to do on failure
en: Intel BootGuard error policy
fi: Intel BootGuard -virhekäytäntö

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * OTP = one time programmable
en: Intel BootGuard OTP fuse
fi: Intel BootGuardin OTP-sulake

note: TRANSLATORS: Title: CET = Control-flow Enforcement Technology, * enabled means supported by the processor
en: CET Platform
fi: CET-alusta

note: TRANSLATORS: Title: CET = Control-flow Enforcement Technology, * Utilized by OS means the distribution enabled it
en: CET OS Support
fi: CET OS tuki

note: TRANSLATORS: Title: Memory contents are encrypted, e.g. Intel TME
en: Encrypted RAM
fi: Salattu RAM-muisti

note: TRANSLATORS: Title: lockdown is a security mode of the kernel
en: Linux kernel lockdown
fi: Linux kernel lukitus

note: TRANSLATORS: Title: sleep state
en: Suspend-to-ram
fi: Keskeytä RAM-muistiin

note: TRANSLATORS: Title: a better sleep state
en: Suspend-to-idle
fi: Keskeytä tyhjäkäynnille

note: TRANSLATORS: Title: PK is the 'platform key' for the machine
en: UEFI platform key
fi: UEFI:n alusta-avain

note: TRANSLATORS: Title: SB is a way of locking down UEFI
en: UEFI secure boot
fi: UEFI turvallinen käynnistys

note: TRANSLATORS: Title: Bootservice is when only readable from early-boot
en: UEFI bootservice variables
fi: UEFI bootservice:n muuttujat

note: TRANSLATORS: Title: PCRs (Platform Configuration Registers) shouldn't be empty
en: TPM empty PCRs
fi: TPM tyhjät PCR:t

note: TRANSLATORS: Title: the PCR is rebuilt from the TPM event log
en: TPM PCR0 reconstruction
fi: TPM PCR0 -jälleenrakennus

note: TRANSLATORS: Title: TPM = Trusted Platform Module
en: TPM v2.0
fi: TPM v. 2.0

note: TRANSLATORS: Title: %s is ME kind, e.g. CSME/TXT
en: %s manufacturing mode
fi: %s-valmistustila

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine
en: MEI manufacturing mode
fi: MEI-valmistustila

note: TRANSLATORS: Title: %s is ME kind, e.g. CSME/TXT
en: %s override
fi: %s ohita

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine, and the * "override" is the physical PIN that can be driven to * logic high -- luckily it is probably not accessible to * end users on consumer boards
en: MEI override
fi: MEI-ohitus

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine, and key refer * to the private/public key used to secure loading of firmware
en: MEI key manifest
fi: MEI-avainmanifesti

note: TRANSLATORS: Title: %1 is ME kind, e.g. CSME/TXT, %2 is a version number
en: %s v%s
fi: %s v. %s

note: TRANSLATORS: Title: %s is ME kind, e.g. CSME/TXT
en: %s version
fi: %s-versio

en: MEI version
fi: MEI-versio

note: TRANSLATORS: Title: if firmware updates are available
en: Firmware updates
fi: Laiteohjelmistopäivitykset

note: TRANSLATORS: Title: if we can verify the firmware checksums
en: Firmware attestation
fi: Laiteohjelmiston vahvistaminen

note: TRANSLATORS: Title: if the fwupd plugins are all present and correct
en: fwupd plugins
fi: fwupd-liitännäiset

note: TRANSLATORS: Title: Allows debugging of parts using proprietary hardware
en: Platform debugging
fi: Alustan virheenjäljitys

note: TRANSLATORS: Title: if fwupd supports HSI on this chip
en: Supported CPU
fi: Tuettu suoritin

note: TRANSLATORS: Title: if firmware enforces rollback protection
en: Processor rollback protection
fi: Suorittimen versiopalautuksen suojaus

note: TRANSLATORS: Title: APU is root of trust
en: Platform secure boot
fi: Alustan turvallinen käynnistys

note: TRANSLATORS: Title: if hardware enforces control of SPI replays
en: SPI replay protection
fi: SPI-toiston suojaus

note: TRANSLATORS: Title: if hardware enforces control of SPI writes
en: SPI write protection
fi: SPI-kirjoitussuojaus

note: TRANSLATORS: Title: if the part has been fused
en: Fused platform
fi: Sulattu alusta

note: TRANSLATORS: Title: if we are emulating a different host
en: Emulated host
fi: Emuloitu kone

note: TRANSLATORS: Title: if firmware enforces rollback protection
en: BIOS rollback protection
fi: BIOS-versiopalautuksen suojaus

note: TRANSLATORS: Title: GDS is where the CPU leaks information
en: Intel GDS mitigation
fi: Intel GDS:n lieventäminen

note: TRANSLATORS: Title: Whether BIOS Firmware updates is enabled
en: BIOS firmware updates
fi: BIOS-laiteohjelmistopäivitykset

note: TRANSLATORS: Title: Whether firmware is locked down
en: SMM locked down
fi: SMM lukittu

note: TRANSLATORS: Title: is UEFI early-boot memory protection turned on
en: UEFI memory protection
fi: UEFI-muistin suojaus

note: TRANSLATORS: Title: can a user load malicious CPU microcode patches
en: AMD microcode signature
fi: AMD-mikrokoodin allekirjoitus

note: TRANSLATORS: Title: firmware refers to the flash chip in the computer
en: Firmware Write Protection
fi: Laiteohjelmiston kirjoitussuojaus

note: TRANSLATORS: Title: firmware refers to the flash chip in the computer
en: Firmware Write Protection Lock
fi: Laiteohjelman kirjoitussuojauksen lukko

note: TRANSLATORS: Title: SPI refers to the flash chip in the computer
en: Firmware BIOS Region
fi: Laiteohjelmiston BIOS-alue

note: TRANSLATORS: Title: firmware refers to the flash chip in the computer
en: Firmware BIOS Descriptor
fi: Laiteohjelmiston BIOS-tunnus

note: TRANSLATORS: Title: DMA as in https://en.wikipedia.org/wiki/DMA_attack
en: Pre-boot DMA Protection
fi: Käynnistystä edeltävä DMA-suojaus

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * verified boot refers to the way the boot process is verified
en: Intel BootGuard Verified Boot
fi: Intel BootGuardilla vahvistettu käynnistys

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * ACM means to verify the integrity of Initial Boot Block
en: Intel BootGuard ACM Protected
fi: Intel BootGuard ACM -suojattu

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel, * error policy is what to do on failure
en: Intel BootGuard Error Policy
fi: Intel BootGuard -virhekäytäntö

note: TRANSLATORS: Title: BootGuard is a trademark from Intel
en: Intel BootGuard Fuse
fi: Intel BootGuard -sulake

note: TRANSLATORS: Title: CET = Control-flow Enforcement Technology
en: Control-flow Enforcement Technology
fi: Ohjaus-virtausvahvistustekniikka

note: TRANSLATORS: Title: SMAP = Supervisor Mode Access Prevention
en: Supervisor Mode Access Prevention
fi: Valvojatilan käytön esto

note: TRANSLATORS: Title: * https://en.wikipedia.org/wiki/Input%E2%80%93output_memory_management_unit
en: IOMMU Protection
fi: IOMMU-suojaus

note: TRANSLATORS: Title: lockdown is a security mode of the kernel
en: Linux Kernel Lockdown
fi: Linux kernel lukitus

note: TRANSLATORS: Title: if it's tainted or not
en: Linux Kernel Verification
fi: Linux kernel vahvistus

note: TRANSLATORS: Title: sleep state
en: Suspend To RAM
fi: Keskeytä RAM-muistiin

note: TRANSLATORS: Title: a better sleep state
en: Suspend To Idle
fi: Keskeytä tyhjäkäynnille

note: TRANSLATORS: Title: PK is the 'platform key' for the machine
en: UEFI Platform Key
fi: UEFI-alusta-avain

note: TRANSLATORS: Title: Bootservice is when only readable from early-boot
en: UEFI Bootservice Variables
fi: UEFI Bootservice:n muuttujat

note: TRANSLATORS: Title: PCRs (Platform Configuration Registers) shouldn't be empty
en: TPM Platform Configuration
fi: TPM-alustan kokoonpano

note: TRANSLATORS: Title: the PCR is rebuilt from the TPM event log
en: TPM Reconstruction
fi: TPM:n jälleenrakennus

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine
en: Intel Management Engine Manufacturing Mode
fi: Intel Management Engine -valmistustila

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine, and the "override" is enabled * with a jumper -- luckily it is probably not accessible to end users on consumer * boards
en: Intel Management Engine Override
fi: Intel Management Enginen ohitus

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine, and key refers * to the private/public key used to secure loading of firmware
en: MEI Key Manifest
fi: MEI-avainmanifesti

note: TRANSLATORS: Title: MEI = Intel Management Engine
en: Intel Management Engine Version
fi: Intel Management Enginen versio

note: TRANSLATORS: Title: if firmware updates are available
en: Firmware Updates
fi: Laiteohjelmistopäivitykset

note: TRANSLATORS: Title: if we can verify the firmware checksums
en: Firmware Attestation
fi: Laiteohjelmiston vahvistus

note: TRANSLATORS: Title: if the fwupd plugins are all present and correct
en: Firmware Updater Verification
fi: Laiteohjelmistopäivittimen varmennus

note: TRANSLATORS: Title: Allows debugging of parts using proprietary hardware
en: Platform Debugging
fi: Alustan virheenjäljitys

note: TRANSLATORS: Title: if fwupd supports HSI on this chip
en: Processor Security Checks
fi: Suorittimen tietoturvatarkistukset

note: TRANSLATORS: Title: if the part has been fused
en: Fused Platform
fi: Yhdistetty alusta

note: TRANSLATORS: Title: if firmware enforces rollback protection
en: BIOS Rollback Protection
fi: BIOS-palautussuojaus

note: TRANSLATORS: Title: GDS is where the CPU leaks information
en: Intel GDS Mitigation
fi: Intel GDS -lievennys

note: TRANSLATORS: Title: Whether BIOS Firmware updates is enabled
en: BIOS Firmware Updates
fi: BIOS-laiteohjelmistopäivitykset

note: TRANSLATORS: Title: Whether firmware is locked down
en: System Management Mode
fi: Järjestelmänhallintatila

note: TRANSLATORS: Title: is UEFI early-boot memory protection turned on
en: UEFI Memory Protection
fi: UEFI-muistin suojaus

note: TRANSLATORS: Title: can a user load malicious CPU microcode patches
en: AMD Microcode Signature
fi: AMD:n mikrokoodin allekirjoitus

note: TRANSLATORS: longer description
en: Firmware Write Protection protects device firmware memory from being tampered with.
fi: Laiteohjelmiston kirjoitussuojaus estää laiteohjelmiston muistin peukaloimisen.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Firmware BIOS Region protects device firmware memory from being tampered with.
fi: Laiteohjelmiston BIOS-alue estää laiteohjelmiston muistin peukaloimisen.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Firmware BIOS Descriptor protects device firmware memory from being tampered with.
fi: Laiteohjelmiston BIOS-kuvain estää laiteohjelmiston muistin peukaloimisen.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Pre-boot DMA protection prevents devices from accessing system memory after being connected to the computer.
fi: Käynnistystä edeltävä DMA-suojaus estää laitteita käyttämästä järjestelmän muistia, kun ne kytketään tietokoneeseen.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Intel BootGuard prevents unauthorized device software from operating when the device is started.
fi: Intel BootGuard estää luvattoman laiteohjelmiston toiminnan, kun laite käynnistyy.

en: Intel BootGuard Error Policy ensures the device does not continue to start if its device software has been tampered with.
fi: Intel BootGuardin virhekäytäntö varmistaa, että laitteen käynnistys ei jatku, jos sen laiteohjelmistoa on peukaloitu.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Control-Flow Enforcement Technology detects and prevents certain methods for running malicious software on the device.
fi: Ohjausvirtauksen valvontatekniikka havaitsee ja estää tietyt menetelmät haittaohjelmien suorittamiselle laitteella.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Supervisor Mode Access Prevention ensures critical parts of device memory are not accessed by less secure programs.
fi: Valvojatilan käytön esto varmistaa, että vähemmän turvalliset ohjelmat eivät pääse käsiksi laitteen muistin kriittisiin osiin.

en: Encrypted RAM makes it impossible for information that is stored in device memory to be read if the memory chip is removed and accessed.
fi: Kun keskusmuisti on salatttu, laitteen muistiin tallennettua tietoa ei voi lukea, vaikka muistisiru poistettaisiin ja sitä käytettäisiin.

note: TRANSLATORS: longer description
en: IOMMU Protection prevents connected devices from accessing unauthorized parts of system memory.
fi: IOMMU:n suojaus estää liitettyjä laitteita käyttämästä järjestelmämuistin yksityisiä osia.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Linux Kernel Lockdown mode prevents administrator (root) accounts from accessing and changing critical parts of system software.
fi: Linux Kernel lukitustila estää pääkäyttäjiä (root) lukemasta ja muokkaamasta järjestelmäohjelmistojen kriittisiä osia.

en: Linux Kernel Verification makes sure that critical system software has not been tampered with. Using device drivers which are not provided with the system can prevent this security feature from working correctly.
fi: Linux Kernel varmennus varmentaa, että kriittistä järjestelmäohjelmistoa ei ole peukaloitu. Sellaisten laiteajurien käyttö, joita ei toimiteta järjestelmän mukana, saattaa estää tämän turvallisuusominaisuuden oikeanlaisen toiminnan.

en: Linux Kernel Swap temporarily saves information to disk as you work. If the information is not protected, it could be accessed by someone if they obtained the disk.
fi: Linux Kernel Swap tallentaa tietoja käytön aikana väliaikaisesti levylle. Jos näitä tietoja ei suojata, levyn käsiinsä saava taho pystyy lukemaan ne.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Suspend to RAM allows the device to quickly go to sleep in order to save power. While the device has been suspended, its memory could be physically removed and its information accessed.
fi: Keskeyttämällä RAM-muistiin laite voi mennä nopeasti unitilaan virran säästämiseksi. Kun laite on unitilassa, sen muisti voidaan fyysisesti irrottaa ja muistin sisältämät tiedot voidaan lukea.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Suspend to Idle allows the device to quickly go to sleep in order to save power. While the device has been suspended, its memory could be physically removed and its information accessed.
fi: Keskeyttämällä tyhjäkäynnille laite voi mennä nopeasti unitilaan virran säästämiseksi. Kun laite on unitilassa, sen muisti voidaan fyysisesti irrottaa ja muistin sisältämät tiedot voidaan lukea.

note: TRANSLATORS: longer description
en: The UEFI Platform Key is used to determine if device software comes from a trusted source.
fi: UEFI:n alusta-avaimen perusteella tiedetään, tuleeko laiteohjelmisto luotettavasta lähteestä.

note: TRANSLATORS: longer description
en: UEFI Secure Boot prevents malicious software from being loaded when the device starts.
fi: UEFI Secure Boot estää haittaohjelmien lataamisen laitteen käynnistyessä.

note: TRANSLATORS: longer description
en: UEFI boot service variables should not be readable from runtime mode.
fi: EFI boot palvelun muuttujia ei pitäisi pystyä lukemaan ajon aikana.

note: TRANSLATORS: longer description
en: The TPM (Trusted Platform Module) Platform Configuration is used to check whether the device start process has been modified.
fi: TPM-alustan (Trusted Platform Module) kokoonpanon avulla tarkastetaan, onko laitteen käynnistysprosessia muutettu.

note: TRANSLATORS: longer description
en: The TPM (Trusted Platform Module) Reconstruction is used to check whether the device start process has been modified.
fi: TPM:n (Trusted Platform Module) jälleenrakennuksen avulla tarkastetaan, onko laitteen käynnistysprosessia muutettu.

note: TRANSLATORS: longer description
en: TPM (Trusted Platform Module) is a computer chip that detects when hardware components have been tampered with.
fi: TPM (Trusted Platform Module) on tietokonesiru, joka tunnistaa, jos laitteistokomponentteja on peukaloitu.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Manufacturing Mode is used when the device is manufactured and security features are not yet enabled.
fi: Valmistustilaa käytetään laitteen valmistuksen aikana, kun turvallisuusominaisuudet eivät ole vielä käytössä.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Intel Management Engine Override disables checks for device software tampering.
fi: Intel Management Enginen ohitus ottaa laiteohjelmiston peukaloinnin tunnistuksen pois käytöstä.

note: TRANSLATORS: longer description
en: The Intel Management Engine Key Manifest must be valid so that the device firmware can be trusted by the CPU.
fi: Intel Management Engine -avainmanifestin täytyy olla kelvollinen, jotta suoritin voi luottaa laiteohjelmistoon.

note: TRANSLATORS: longer description
en: The Intel Management Engine controls device components and needs to have a recent version to avoid security issues.
fi: Intel Management Engine hallitsee laitteistokomponentteja. Sen versio on oltava tuore, jotta vältytään turvallisuusongelmilta.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Device software updates are provided for this device.
fi: Tälle laitteelle tarjotaan ohjelmistopäivityksiä.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Firmware Attestation checks device software using a reference copy, to make sure that it has not been changed.
fi: Laiteohjelmiston vahvistaminen tarkastaa, että laiteohjelmisto käyttää suositeltua versiota, jotta voidaan olla varmoja että ohjelmistoa ei ole muokattu.

en: Firmware Updater Verification checks that software used for updating has not been tampered with.
fi: Laiteohjelmistopäivittimen varmennus varmentaa, että päivittämiseen käytettyä ohjelmistoa ei ole peukaloitu.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Platform Debugging allows device security features to be disabled. This should only be used by hardware manufacturers.
fi: Alustan virheenjäljityksen avulla voidaan ottaa laitteen turvallisuusominaisuudet pois käytöstä. Vain laitevalmistajien tulisi käyttää tätä ominaisuutta.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Each system should have tests to ensure firmware security.
fi: Jokaiselle järjestelmälle pitäisi olla testejä, jotka varmistavat laiteohjelmiston turvallisuuden.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Rollback Protection prevents device software from being downgraded to an older version that has security problems.
fi: Versiopalautuksen suojaus estää laiteohjelmiston version varhentamisen vanhempaan versioon, jossa on turvallisuusongelmia.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Platform Secure Boot prevents unsigned software from being loaded when the device starts.
fi: Platform Secure Boot estää allekirjoittamattoman ohjelmiston lataamisen laitteen käynnistyksen yhteydessä.

note: TRANSLATORS: longer description
en: CPU Microcode must be updated to mitigate against various information-disclosure security issues.
fi: CPU-mikrokoodi on päivitettävä erilaisten tietojen paljastamisen turvaongelmien lieventämiseksi.

note: TRANSLATORS: longer description
en: Enabling firmware updates for the BIOS allows fixing security issues.
fi: BIOSin laiteohjelmistopäivitysten ottaminen käyttöön mahdollistaa tietoturvaongelmien korjaamisen.

note: TRANSLATORS: longer description
en: System management mode is used by the firmware to access resident BIOS code and data.
fi: Firmware laiteohjelmisto käyttää järjestelmän hallintatilaa BIOS:in koodin ja tietojen käyttämiseen.

note: TRANSLATORS: longer description
en: The UEFI system can set up memory attributes at boot which prevent common exploits from running.
fi: UEFI voi määrittää käynnistyksen yhteydessä muistin ominaisuuksia, jotka estää hyökkäysten suorittamisen.

note: TRANSLATORS: longer description
en: The UEFI db contains the list of valid certificates that can be used to authorize what EFI binaries are allowed to run.
fi: UEFI-tietokanta sisältää luettelon kelvollisista varmenteista, joilla valtuutetaan EFI-binäärien suoritusoikeudet.

note: TRANSLATORS: longer description
en: HP SureStart is a firmware security feature that protects the BIOS from tampering.
fi: HP SureStart on laiteohjelmiston turvaominaisuus, joka suojaa BIOSia peukaloimiselta.

note: TRANSLATORS: longer description
en: AMD Microcode Signature verification ensures that CPU microcode is authentic and has not been tampered with.
fi: AMD:n mikrokoodin allekirjoituksen varmennus varmistaa, että suorittimen mikrokoodi on aito eikä sitä ole peukaloitu.

note: TRANSLATORS: %s is a link to a website
en: See %s for more information.
fi: Katso %s saadaksesi lisätietoja.

note: TRANSLATORS: another fwupdtool instance is already running
en: Failed to lock
fi: Lukitseminen epäonnistui

note: TRANSLATORS: this is when a device ctrl+c's a watch TRANSLATORS: this is from ctrl+c
en: Cancelled
fi: Peruttu

note: TRANSLATORS: the user needs to do something, e.g. remove the device
en: Action Required:
fi: Toimia vaaditaan:

note: TRANSLATORS: device has been chosen by the daemon for the user
en: Selected device
fi: Valittu laite

note: TRANSLATORS: this is to abort the interactive prompt
en: Cancel
fi: Peru

note: TRANSLATORS: get interactive prompt
en: Choose device
fi: Valitse laite

note: TRANSLATORS: message letting the user know no device * upgrade available due to missing on LVFS TRANSLATORS: message letting the user know no * device upgrade available due to missing on LVFS
en: Devices with no available firmware updates:
fi: Laitteet, joille ei ole saatavilla laiteohjelmistopäivityksiä:

note: TRANSLATORS: message letting the user know no device upgrade available TRANSLATORS: message letting the user know no device * upgrade available
en: Devices with the latest available firmware version:
fi: Laitteet, joille on asennettu uusin versio laiteohjelmistosta:

en: No updates available for remaining devices
fi: Muille laitteille ei ole saatavilla päivityksiä

note: TRANSLATORS: nothing attached that can be upgraded
en: No hardware detected with firmware update capability
fi: Ei löytynyt laitteita, joille voisi asentaa laiteohjelmistopäivityksiä

note: TRANSLATORS: %1 is a device name
en: Updating %s…
fi: Päivitetään %s…

note: TRANSLATORS: %1 is a device name
en: Installing on %s…
fi: Asennetaan %s:lle…

note: TRANSLATORS: %1 is a device name
en: Reading from %s…
fi: Luetaan %s:lta…

note: TRANSLATORS: there is a reason the device can't update TRANSLATORS: there are reasons the device can't update
en: %s is not currently updatable:
fi: %s:ta ei ole tällä hetkellä päivitettävissä:

note: TRANSLATORS: no update can be installed
en: Nothing to do
fi: Ei mitään tekemistä

note: TRANSLATORS: message letting the user there is an update * waiting, but there is a reason it cannot be deployed
en: Devices with firmware updates that need user action:
fi: Laitteet, joiden laiteohjelmistopäivitykset vaativat käyttäjän toimia:

note: TRANSLATORS: success message -- a per-system setting value
en: Successfully modified configuration value
fi: Kokoonpanoarvon muokkaaminen onnistui

note: TRANSLATORS: success message -- a per-system setting value
en: Successfully reset configuration section
fi: Määritysten nollaus onnistui

note: TRANSLATORS: success message for a per-remote setting change
en: Successfully modified remote
fi: Lähteen muokkaus onnistui

note: TRANSLATORS: success message
en: Successfully cleaned remote
fi: Etäkone puhdistettiin onnistuneesti

note: TRANSLATORS: success message
en: Successfully disabled remote
fi: Lähteen poistaminen onnistui

note: TRANSLATORS: this is now useless
en: Delete the now-unused remote cache files?
fi: Poistetaanko etäkoneen välimuistitiedostot, jotka ovat nyt käyttämättömiä?

note: TRANSLATORS: success message
en: Successfully enabled remote
fi: Lähteen käyttöönotto onnistui

note: TRANSLATORS: comment explaining result of command
en: Successfully disabled test devices
fi: Testilaitteiden käytöstä poistaminen onnistui

note: TRANSLATORS: comment explaining result of command
en: Successfully enabled test devices
fi: Testilaitteet on otettu käyttöön

note: TRANSLATORS: shown when shutting down to switch to the new version
en: Activating firmware update
fi: Laiteohjelmistopäivityksen aktivointi

note: TRANSLATORS: this is when a device is hotplugged
en: Device added:
fi: Laite lisätty:

note: TRANSLATORS: this is when a device is hotplugged
en: Device removed:
fi: Laite poistettu:

note: TRANSLATORS: this is when a device has been updated
en: Device changed:
fi: Laite muutettu:

note: TRANSLATORS: this is when the daemon state changes
en: Changed
fi: Muutettu

note: TRANSLATORS: nothing found
en: No firmware IDs found
fi: Laiteohjelmiston tunnuksia ei löytynyt

note: TRANSLATORS: nothing found
en: No firmware found
fi: Laiteohjelmistoa ei löytynyt

note: TRANSLATORS: get interactive prompt
en: Choose firmware
fi: Valitse laiteohjelmisto

note: TRANSLATORS: decompressing images from a container firmware
en: Writing file:
fi: Kirjoitetaan tiedosto:

note: TRANSLATORS: error message for a user who ran fwupdmgr
en: Metadata is already up to date
fi: Metadata on jo ajan tasalla

note: TRANSLATORS: error message for a user who ran fwupdmgr * refresh recently -- %1 is '--force'
en: Metadata is up to date; use %s to refresh again.
fi: Metatiedot ovat ajan tasalla; käytä %s virkistää uudelleen.

note: TRANSLATORS: error message for unsupported feature
en: Host Security ID (HSI) is not supported
fi: Host Security ID (HSI) ei ole tuettu

note: TRANSLATORS: this is a string like 'HSI:2-U'
en: Host Security ID:
fi: Koneen turvatunniste Host Security ID:

note: TRANSLATORS: Volume has been chosen by the user
en: Selected volume
fi: Valittu taltio

note: TRANSLATORS: get interactive prompt
en: Choose volume
fi: Valitse taltio

note: TRANSLATORS: get interactive prompt, where branch is the * supplier of the firmware, e.g. "non-free" or "free"
en: Choose branch
fi: Valitse haara

note: TRANSLATORS: Configured a BIOS setting to a value
en: Set BIOS setting '%s' using '%s'.
fi: Aseta BIOS-asetus '%s' käyttämällä '%s'.

note: TRANSLATOR: This is the error message for * incorrect parameter
en: Invalid arguments, expected an AppStream ID
fi: Virheelliset argumentit; AppStreamin tunnusta odotettu

note: TRANSLATORS: we've fixed a security problem on the machine
en: Fixed successfully
fi: Korjattu onnistuneesti

note: TRANSLATORS: we've fixed a security problem on the machine
en: Fix reverted successfully
fi: Korjaus palautettu onnistuneesti

note: TRANSLATORS: error message
en: This system doesn't support firmware settings
fi: Tämä järjestelmä ei tue laiteohjelmiston asetuksia

note: TRANSLATORS: error message
en: Unable to find attribute
fi: Attribuuttia ei löydy

note: TRANSLATORS: error message
en: Invalid arguments, expected INDEX NAME TARGET [MOUNTPOINT]
fi: Virheelliset argumentit; INDEKSI NIMI KOHDE [LIITOSKOHTA] odotettu

note: TRANSLATORS: error message
en: Already exists, and no --force specified
fi: On jo olemassa, eikä --force ominaisuutta määritettynä

note: TRANSLATORS: error message
en: No volume matched %s
fi: Mikään taltio ei vastannut %s:ta

note: TRANSLATORS: error message
en: Invalid arguments, expected base-16 integer
fi: Virheelliset argumentit; 16-kantainen kokonaisluku odotettu

note: TRANSLATORS: error message
en: Invalid arguments, expected INDEX KEY [VALUE]
fi: Virheelliset argumentit; INDEKSI AVAIN [ARVO] odotettu

note: TRANSLATORS: try to treat the legacy format as a hive
en: The EFI boot entry was not in hive format, falling back
fi: EFI boot ei ollut hive-formaatissa ja palautui takaisin

note: TRANSLATORS: the boot entry was in a legacy format
en: The EFI boot entry is not in hive format, and shim may not be new enough to read it.
fi: EFI boot merkintä ei ollut hive-formaatissa, eikä shim-tiedosto välttämättä ole riittävän uusi sen lukemiseen.

note: TRANSLATORS: ask the user if it's okay to convert, * "it" being the data contained in the EFI boot entry
en: Do you want to convert it now?
fi: Haluatko muuntaa sen heti?

note: TRANSLATORS: error message
en: Invalid arguments, expected GUID
fi: Virheelliset argumentit; GUID odotettu

note: TRANSLATORS: error message
en: Invalid arguments, expected at least ARCHIVE FIRMWARE METAINFO
fi: Virheelliset argumentit, ainakin ARCHIVE FIRMWARE METAINFO

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show client and daemon versions
fi: Näytä asiakas- ja taustaprosessin versiot

note: TRANSLATORS: command line option
en: Allow reinstalling existing firmware versions
fi: Salli laiteohjelmiston nykyisten versioiden asentaminen uudelleen

note: TRANSLATORS: command line option
en: Allow downgrading firmware versions
fi: Salli laiteohjelmistoversioiden alentaminen

note: TRANSLATORS: command line option
en: Allow switching firmware branch
fi: Salli laiteohjelmiston haaran vaihtaminen

note: TRANSLATORS: command line option
en: Force the action by relaxing some runtime checks
fi: Pakota toiminta helpottamalla joitakin ajonaikaisia tarkistuksia

note: TRANSLATORS: command line option
en: Ignore firmware checksum failures
fi: Ohita laiteohjelmiston tarkistussumman virheet

note: TRANSLATORS: command line option
en: Ignore firmware hardware mismatch failures
fi: Ohita laitteiden yhteensopimattomuuden virheet

note: TRANSLATORS: command line option
en: Ignore non-critical firmware requirements
fi: Ohita ei-kriittiset firmware vaatimukset

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not check or prompt for reboot after update
fi: Älä pyydä tai tarkista uudelleenkäynnistystä päivityksen jälkeen

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not search the firmware when parsing
fi: Älä etsi laiteohjelmistoja samalla kun jäsennetään

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not perform device safety checks
fi: Älä suorita laitteen turvallisuustarkastuksia

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not prompt for devices
fi: Älä pyydä laitteita

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show all results
fi: Näytä kaikki tulokset

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show devices that are not updatable
fi: Näytä laitteet, joita ei voi päivittää

note: TRANSLATORS: command line option
en: Manually enable specific plugins
fi: Ota manuaalisesti tietyt laajennukset käyttöön

en: Location of public key directories used for JCat verification
fi: JCat-tarkistuksessa käytettyjen julkisten avainten hakemistojen sijainti

note: TRANSLATORS: command line option
en: Run the plugin composite prepare routine when using install-blob
fi: Suorita liitännäisen yhteinen valmistelurutiini, kun käytetään komentoa install-blob

note: TRANSLATORS: command line option
en: Run the plugin composite cleanup routine when using install-blob
fi: Suorita liitännäisen yhteinen siivousrutiini, kun käytetään komentoa install-blob

note: TRANSLATORS: command line option
en: Ignore SSL strict checks when downloading files
fi: Ohita tiukat SSL-tarkistukset tiedostoja ladattaessa

note: TRANSLATORS: command line option
en: Filter with a set of device flags using a ~ prefix to exclude, e.g. 'internal,~needs-reboot'
fi: Suodata käyttäen laitelippuja. ~ poissulkee, esimerkiksi ”internal,~needs-reboot”

note: TRANSLATORS: command line option
en: Filter with a set of release flags using a ~ prefix to exclude, e.g. 'trusted-release,~trusted-metadata'
fi: Suodata käyttäen julkaisulippuja. ~ poissulkee, esimerkiksi ”trusted-release,~trusted-metadata”

note: TRANSLATORS: command line option
en: Answer yes to all questions
fi: Vastaa kaikkiin kysymyksiin kyllä

note: TRANSLATORS: command line option
en: Output in JSON format (disables all interactive prompts)
fi: Tuloste JSON-muodossa (poistaa kaikki interaktiiviset kehotteet käytöstä)

en: Prefix for import and output files
fi: Etuliite tuonti- ja tulostustiedostoille

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILE
fi: TIEDOSTO

note: TRANSLATORS: command description
en: Dump SMBIOS data from a file
fi: Pura SMBIOS-tiedot tiedostosta

note: TRANSLATORS: command description
en: Get all enabled plugins registered with the system
fi: Hae kaikki järjestelmään rekisteröidyt laajennukset

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets details about a firmware file
fi: Hae tietoja laiteohjelmistotiedostosta

note: TRANSLATORS: command description
en: Show history of firmware updates
fi: Näytä laiteohjelmistopäivitysten historia

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [DEVICE-ID|GUID]
fi: [LAITETUNNUS|GUID]

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the list of updates for all specified devices, or all devices if unspecified
fi: Hakee päivitysten luettelon kaikille määritetyille laitteille tai kaikille laitteille, jos niitä ei ole määritetty

note: TRANSLATORS: command description
en: Get all devices that support firmware updates
fi: Hae kaikki laiteohjelmistopäivityksiä tukevat laitteet

note: TRANSLATORS: command description
en: Get all device flags supported by fwupd
fi: Hae kaikki fwupd:n tukemat laiteliput

note: TRANSLATORS: command description
en: Watch for hardware changes
fi: Seuraa laitteiston muutoksia

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME DEVICE-ID [VERSION]
fi: TIEDOSTONIMI LAITETUNNUS [VERSIO]

note: TRANSLATORS: command description
en: Install a raw firmware blob on a device
fi: Asenna raaka blob-laiteohjelmisto laitteeseen

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILE [DEVICE-ID|GUID]
fi: TIEDOSTO [LAITETUNNUS|GUID]

note: TRANSLATORS: command description
en: Install a specific firmware on a device, all possible devices will also be installed once the CAB matches
fi: Asenna tietty laiteohjelmisto laitteeseen. Asennetaan kaikkiin mahdollisiin laitteisiin, kun CAB täsmää

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: DEVICE-ID|GUID
fi: LAITETUNNUS|GUID

note: TRANSLATORS: command description
en: Reinstall firmware on a device
fi: Asenna laiteohjelmisto uudelleen laitteelle

note: TRANSLATORS: command description
en: Attach to firmware mode
fi: Liity laiteohjelmistotilaan

note: TRANSLATORS: command description
en: Get device report metadata
fi: Hae laitteistoraportin metatiedot

note: TRANSLATORS: command description
en: Detach to bootloader mode
fi: Irrota käynnistyslataimen tilaan

note: TRANSLATORS: command description
en: Unbind current driver
fi: Irrota nykyinen ajuri

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: SUBSYSTEM DRIVER [DEVICE-ID|GUID]
fi: ALIJÄRJESTELMÄ AJURI [LAITETUNNUS|GUID]

note: TRANSLATORS: command description
en: Bind new kernel driver
fi: Sido uusi kernel-ohjain

note: TRANSLATORS: command description
en: Activate pending devices
fi: Aktivoi odottavat laitteet

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [SMBIOS-FILE|HWIDS-FILE]
fi: [SMBIOS-TIEDOSTO|HWIDS-TIEDOSTO]

note: TRANSLATORS: command description
en: Return all the hardware IDs for the machine
fi: Palauta kaikki koneen laitetunnukset

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: HWIDS-FILE
fi: HWIDS-TIEDOSTO

note: TRANSLATORS: command description
en: Save a file that allows generation of hardware IDs
fi: Tallenna tiedosto, joka mahdollistaa laitetunnusten luomisen

note: TRANSLATORS: command description
en: Monitor the daemon for events
fi: Seuraa tapahtumien taustaprosessia

note: TRANSLATORS: command description
en: Updates all specified devices to latest firmware version, or all devices if unspecified
fi: Päivittää kaikki määritetyt laitteet uusimpaan laiteohjelmistoversioon - tai kaikki laitteet, jos määritystä ei ole annettu

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: TEXT
fi: TEKSTI

[ctx: command-description]
note: TRANSLATORS: command description
en: Sign data using the client certificate
fi: Allekirjoita tietoja käyttämällä asiakkaan sertifikaattia

note: TRANSLATORS: command description
en: Update the stored metadata with current contents
fi: Päivitä tallennetut metatiedot nykyisellä sisällöllä

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME CERTIFICATE PRIVATE-KEY
fi: TIEDOSTONIMI SERTIFIKAATTI YKSITYINEN AVAIN

note: TRANSLATORS: command description
en: Sign a firmware with a new key
fi: Allekirjoita laiteohjelmisto uudella avaimella

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME [DEVICE-ID|GUID]
fi: TIEDOSTONIMI [LAITETUNNUS|GUID]

note: TRANSLATORS: command description
en: Read a firmware blob from a device
fi: Lue laiteohjelmiston "blob" laitteesta

note: TRANSLATORS: command description
en: Read a firmware from a device
fi: Lue laiteohjelmisto laitteelta

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME OFFSET DATA [FIRMWARE-TYPE]
fi: TIEDOSTONIMI SIIRTYMÄ DATA [LAITEOHJELMISTON-TYYPPI]

note: TRANSLATORS: command description
en: Patch a firmware blob at a known offset
fi: Korjaa laiteohjelmiston blob tunnetulla vastineella

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME-SRC FILENAME-DST [FIRMWARE-TYPE-SRC] [FIRMWARE-TYPE-DST]
fi: TIEDOSTONIMI-LÄHDE TIEDOSTONIMI-KOHDE [LAITEOHJELMISTON-TYYPPI-LÄHDE] [LAITEOHJELMISTON-TYYPPI-KOHDE]

note: TRANSLATORS: command description
en: Convert a firmware file
fi: Muunna laiteohjelmistotiedosto

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: BUILDER-XML FILENAME-DST
fi: LUONTI-XML TIEDOSTONIMI-KOHDE

note: TRANSLATORS: command description
en: Build a firmware file
fi: Luo laiteohjelmistotiedosto

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME [FIRMWARE-TYPE]
fi: TIEDOSTONIMI [LAITEOHJELMISTON-TYYPPI]

note: TRANSLATORS: command description
en: Parse and show details about a firmware file
fi: Jäsennä ja näytä tiedot laiteohjelmistotiedostosta

note: TRANSLATORS: command description
en: Export a firmware file structure to XML
fi: Vie laiteohjelmiston tiedostorakenne XML-muotoon

note: TRANSLATORS: command description
en: Extract a firmware blob to images
fi: Pura blob-laiteohjelmiston levykuviksi

note: TRANSLATORS: command description
en: List the available firmware types
fi: Luettelo käytettävissä olevista laiteohjelmistotyypeistä

note: TRANSLATORS: command description
en: List the available firmware GTypes
fi: Luettelo käytettävissä olevista GTypeseistä

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the configured remotes
fi: Hae konfiguroidut lähteet

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [FILE FILE_SIG REMOTE-ID]
fi: [TIEDOSTO TIEDOSTON_ALLEKIRJOITUS LÄHDETUNNUS]

note: TRANSLATORS: command description
en: Refresh metadata from remote server
fi: Päivitä metatiedot etäpalvelimelta

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [FWUPD-VERSION]
fi: [FWUPD-VERSIO]

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the host security attributes
fi: Hae koneen tietoturva-attribuutit

note: TRANSLATORS: command description
en: Adds devices to watch for future emulation
fi: Lisää katsottavia laitteita tulevaa emulointia varten

note: TRANSLATORS: command description
en: Removes devices to watch for future emulation
fi: Poistaa katsottavat laitteet tulevaa emulointia varten

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: EMULATION-FILE [ARCHIVE-FILE]
fi: EMULAATIOTIEDOSTO [ARKISTOTIEDOSTO]

note: TRANSLATORS: command description
en: Mounts the ESP
fi: Liitä ESP

note: TRANSLATORS: command description
en: Unmounts the ESP
fi: Irrota ESP

note: TRANSLATORS: command description
en: Lists files on the ESP
fi: Luetteloi ESP:n tiedostot

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [DEVICE-ID|GUID] [BRANCH]
fi: [LAITETUNNUS|GUID] [HAARA]

note: TRANSLATORS: command description
en: Switch the firmware branch on the device
fi: Vaihda laitteen laiteohjelmiston haaraa

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: DEVICE-ID
fi: LAITETUNNUS

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the results from the last update
fi: Hakee viimeisimmän päivityksen tulokset

note: TRANSLATORS: command description
en: Erase all firmware update history
fi: Poista kaikki laiteohjelmiston päivityshistoria

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [SETTING1] [SETTING2]…
fi: [ASETUS-1] [ASETUS-2]…

note: TRANSLATORS: command description
en: Retrieve BIOS settings.  If no arguments are passed all settings are returned
fi: Nouda BIOS-asetuksia. Jos parametreja ei anneta, noudetaan kaikki asetukset

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: SETTING VALUE
fi: ASETUS ARVO

note: TRANSLATORS: command description
en: Set a BIOS setting
fi: Aseta BIOS-asetus

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: ARCHIVE FIRMWARE METAINFO [FIRMWARE] [METAINFO] [JCATFILE]
fi: ARKISTO LAITEOHJELMISTO METATIETO [LAITEOHJELMISTO] [METATIETO] [JCAT-TIEDOSTO]

note: TRANSLATORS: command description
en: Build a cabinet archive from a firmware blob and XML metadata
fi: Rakenna cabinet-arkisto blob-laiteohjelmistosta ja XML-metatiedoista

note: TRANSLATORS: command description
en: List EFI variables with a specific GUID
fi: Luetteloi tietyn GUID:n EFI-muuttujat

note: TRANSLATORS: command description
en: List EFI boot parameters
fi: Lista EFI boot parametreistä

note: TRANSLATORS: command description
en: Set the EFI boot next
fi: Aseta EFI boot seuraavaksi

note: TRANSLATORS: command description
en: Set the EFI boot order
fi: Aseta EFI boot käynnistysjärjestys

note: TRANSLATORS: command description
en: Delete an EFI boot entry
fi: Poista EFI boot merkintä

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: INDEX NAME TARGET [MOUNTPOINT]
fi: INDEKSIN NIMI KOHDE [LIITOSKOHTA]

note: TRANSLATORS: command description
en: Create an EFI boot entry
fi: Luo EFI boot merkintä

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: INDEX KEY [VALUE]
fi: INDEKSIAVAIN [ARVO]

note: TRANSLATORS: command description
en: Set or remove an EFI boot hive entry
fi: Aseta tai poista EFI boot hive merkintä

note: TRANSLATORS: command description
en: List EFI boot files
fi: Lista EFI boot tiedostoista

note: TRANSLATORS: command description
en: Fix a specific host security attribute
fi: Korjaa tietty isäntätietoturvaattribuutti

note: TRANSLATORS: command description
en: Undo the host security attribute fix
fi: Kumoa isäntätietoturvaattribuutin korjaus

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [DEVICE]
fi: [LAITE]

note: TRANSLATORS: command description
en: Run the post-reboot cleanup action
fi: Suorita uudelleenkäynnistyksen jälkeinen puhdistustoiminto

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [SECTION] KEY VALUE
fi: [OSIO] AVAINARVO

note: TRANSLATORS: sets something in the daemon configuration file
en: Modifies a daemon configuration value
fi: Muokkaa taustaprosessin kokoonpanoarvoa

note: TRANSLATORS: sets something in the daemon configuration file
en: Resets a daemon configuration section
fi: Nollaa taustaprosessin määritysosio

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: REMOTE-ID KEY VALUE
fi: LÄHDETUNNUS AVAIN ARVO

note: TRANSLATORS: command description
en: Modifies a given remote
fi: Muokkaa annettua lähdettä

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: REMOTE-ID
fi: LÄHDETUNNUS

note: TRANSLATORS: command description
en: Cleans a given remote
fi: Puhdistaa annetun etäkoneen

note: TRANSLATORS: command description
en: Enables a given remote
fi: Ota käyttöön annettu lähde

note: TRANSLATORS: command description
en: Disables a given remote
fi: Poista annettu lähde

note: TRANSLATORS: command description
en: Enables virtual testing devices
fi: Ottaa käyttöön virtuaaliset testauslaitteet

note: TRANSLATORS: command description
en: Disables virtual testing devices
fi: Poistaa käytöstä virtuaaliset testauslaitteet

note: TRANSLATORS: command description
en: Get all known version formats
fi: Hae kaikki tunnetut versioformaatit

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: VERSION1 VERSION2 [FORMAT]
fi: VERSIO_1 VERSIO_2 [MUOTO]

note: TRANSLATORS: command description
en: Compares two versions for equality
fi: Vertailee kahta versiota rinnakkain

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: WORD
fi: SANA

note: TRANSLATORS: command description
en: Finds firmware releases from the metadata
fi: Etsii laiteohjelmistoversioita metatiedoista

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: KIND FILENAME
fi: LAJI TIEDOSTONIMI

note: TRANSLATORS: command description
en: Calculates a CRC of a file
fi: Laskee tiedoston CRC:n

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: CRC FILENAME
fi: CRC-TIEDOSTONIMI

note: TRANSLATORS: command description
en: Finds an algorithm that matches the file CRC
fi: Etsii algoritmin, joka vastaa tiedoston CRC:ta

note: TRANSLATORS: command description
en: Parse the system PCR eventlog
fi: Jäsennä järjestelmän PCR:n eventlog

note: TRANSLATORS: command description
en: Show information about a JCat file
fi: Näytä tietoja JCat-tiedostosta

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME ID ALIAS_ID
fi: TIEDOSTONIMI TUNNUS ALIASTUNNUS

note: TRANSLATORS: command description
en: Add an alias for a specific JCat item
fi: Lisää alias tietylle JCat-kohteelle

note: TRANSLATORS: command description
en: Remove an alias for a specific JCat item
fi: Poista tietyn JCat-kohteen alias

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME [KIND]
fi: TIEDOSTONIMI [LAJI]

note: TRANSLATORS: command description
en: Exports all embedded signatures to files
fi: Vie kaikki upotetut allekirjoitukset tiedostoihin

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME DATA DETACHED_KEY
fi: TIEDOSTONIMI DATA IRROTETTU_AVAIN

note: TRANSLATORS: command description
en: Import an existing signature to a JCat file
fi: Tuo olemassa oleva allekirjoitus JCat-tiedostoon

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME SOURCE [KIND[:VARIANT]] [TARGET]
fi: TIEDOSTONIMI LÄHDE [LAJI[:MUUNNELMA]] [KOHDE]

note: TRANSLATORS: command description
en: Add a self-signed signature to a JCat file
fi: Lisää itse allekirjoitettu allekirjoitus JCat-tiedostoon

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME SOURCE CERT PRIVKEY [KIND[:VARIANT]] [TARGET]
fi: TIEDOSTONIMI LÄHDE VARMENNE YKSITYINEN_AVAIN [LAJI[:MUUNNELMA]] [KOHDE]

note: TRANSLATORS: command description
en: Add a signature to a JCat file
fi: Lisää allekirjoitus JCat-tiedostoon

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME [SOURCE]
fi: TIEDOSTONIMI [LÄHDE]

note: TRANSLATORS: command description
en: Verify a signature from a JCat file
fi: Tarkista allekirjoitus JCat-tiedostosta

note: TRANSLATORS: CLI description
en: This tool allows an administrator to use the fwupd plugins without being installed on the host system.
fi: Tämän työkalun avulla järjestelmänvalvoja voi käyttää fwupd-laajennuksia asentamatta niitä järjestelmään.

note: TRANSLATORS: program name
en: Firmware Utility
fi: Laiteohjelmistotyökalu

note: TRANSLATORS: try to help
en: Ignoring SSL strict checks, to do this automatically in the future export DISABLE_SSL_STRICT in your environment
fi: Ohitetaan tiukat SSL-tarkistukset. Jos haluat tehdä tämän jatkossa automaattisesti, ota käyttöön DISABLE_SSL_STRICT-ympäristömuuttuja

note: TRANSLATORS: the user didn't read the man page, %1 is '--filter' TRANSLATORS: the user didn't read the man page, * %1 is '--filter-release' TRANSLATORS: the user didn't read the man page, %1 is '--filter-protocol'
en: Failed to parse flags for %s
fi: Kohteen %s lippujen jäsentäminen epäonnistui

note: TRANSLATORS: explain how to get help, %1 is * 'fwupdtool --help' TRANSLATORS: explain how to get help, * where $1 is something like 'fwupdmgr --help'
en: Use %s for help
fi: Käytä '%s' saadaksesi apua

note: TRANSLATORS: %1 is a device name
en: Downgrading %s…
fi: Alennetaan laitetta %s…

note: TRANSLATORS: a list of failed updates
en: Devices that were not updated correctly:
fi: Laitteet, joita ei päivitetty oikein:

note: TRANSLATORS: a list of successful updates
en: Devices that have been updated successfully:
fi: Onnistuneesti päivitetyt laitteet:

note: TRANSLATORS: explain why we want to upload
en: Uploading firmware reports helps hardware vendors to quickly identify failing and successful updates on real devices.
fi: Laiteohjelmistoraporttien lähettäminen auttaa laitteistotoimittajia tunnistamaan nopeasti virheelliset ja onnistuneet päivitykset todellisissa laitteissa.

note: TRANSLATORS: ask the user to upload
en: Review and upload report now?
fi: Tarkasteletko ja lähetätkö raportin nyt?

note: TRANSLATORS: metadata is downloaded
en: Requires internet connection
fi: Edellyttää Internet-yhteyttä

note: TRANSLATORS: offer to disable this nag
en: Do you want to disable this feature for future updates?
fi: Haluatko poistaa tämän ominaisuuden käytöstä tulevia päivityksiä varten?

note: TRANSLATORS: offer to stop asking the question
en: Do you want to upload reports automatically for future updates?
fi: Haluatko lähettää raportteja automaattisesti tulevia päivityksiä varten?

note: TRANSLATORS: no rebooting needed
en: No reboot is necessary
fi: Uudelleenkäynnistystä ei vaadita

note: TRANSLATORS: success message
en: Successfully installed firmware
fi: Laiteohjelmiston asennus onnistui

note: TRANSLATORS: this is for the device tests
en: Did not find any devices with matching GUIDs
fi: Laitteita ei löytynyt vastaavilla GUID-tunnuksilla

note: TRANSLATORS: this is for the device tests
en: OK!
fi: Kaikki hyvin!

note: TRANSLATORS: the inhibit ID is a short string like dbus-123456
en: Inhibit ID is %s.
fi: Eston tunniste on %s.

note: TRANSLATORS: we can auto-uninhibit after a timeout
en: Automatically uninhibiting in %ums…
fi: Automaattinen esto poistetaan %u ms…

note: TRANSLATORS: CTRL^C [holding control, and then pressing C] will exit the program
en: Use CTRL^C to cancel.
fi: Peru painamalla CTRL^C.

note: TRANSLATORS: this CLI tool is now preventing system updates
en: System Update Inhibited
fi: Järjestelmäpäivitys on estetty

note: TRANSLATORS: the device is already connected
en: Device already exists
fi: Laite on jo olemassa

note: TRANSLATORS: the device showed up in time
en: Successfully waited %.0fms for device
fi: Odotettiin laitetta %.0fms ja se ilmestyi

note: TRANSLATORS: device tests can be specific to a CPU type
en: %u test was skipped | %u tests were skipped
fi[0]: %u testi ohitettiin
fi[1]: %u testiä ohitettiin

note: show the user the entire data blob
en: Target
fi: Kohde

en: Payload
fi: Tietosisältö

en: Signature
fi: Allekirjoitus

en: Proceed with upload?
fi: Jatketaanko lähettämistä?

note: TRANSLATORS: the server sent the user a small message
en: Update failure is a known issue, visit this URL for more information:
fi: Päivityksen epäonnistuminen on tunnettu ongelma. Saat lisätietoja tästä URL-osoitteesta:

note: TRANSLATORS: success message -- where the user has uploaded * success and/or failure reports to the remote server
en: Successfully uploaded %u report | Successfully uploaded %u reports
fi[0]: Raporttien lataus %u onnistui
fi[1]: %u raportin lähetys onnistui

note: TRANSLATORS: key for a offline report filename
en: Saved report
fi: Raportti tallennettu

note: TRANSLATORS: %1 is a device name, e.g. "ThinkPad Universal * ThunderBolt 4 Dock" and %2 is "fwupdmgr activate"
en: %s is pending activation; use %s to complete the update.
fi: %s odottaa aktivointia; viimeistele päivitys painamalla %s.

note: TRANSLATORS: success message when user refreshes device checksums
en: Successfully updated device checksums
fi: Laitteiden tarkistussummien päivitys onnistui

note: TRANSLATORS: explain why no metadata available
en: No remotes are currently enabled so no metadata is available.
fi: Mitään lähteitä ei ole tällä hetkellä käytössä, joten metatietoja ei ole saatavilla.

note: TRANSLATORS: explain why no metadata available
en: Metadata can be obtained from the Linux Vendor Firmware Service.
fi: Metatiedot voidaan hankkia Linux Vendor Firmware -palvelusta.

note: TRANSLATORS: Turn on the remote
en: Enable this remote?
fi: Otetaanko tämä lähde käyttöön?

en: Updating
fi: Päivitetään

note: TRANSLATORS: success message -- where 'metadata' is information * about available firmware on the remote server
en: Successfully downloaded new metadata:
fi: Uudet metatiedot ladattiin:

note: TRANSLATORS: no devices that can be upgraded with new firmware
en: No devices are updatable
fi: Yhtäkään laitetta ei ole päivitettävissä

note: TRANSLATORS: how many devices could be updated in theory if we had the firmware locally
en: %u device is updatable | %u devices are updatable
fi[0]: %u laite on päivitettävissä
fi[1]: %u laitetta ovat päivitettävissä

note: TRANSLATORS: how many devices have published updates on something like the LVFS
en: %u device is supported in the enabled remotes (an update has been published) | %u devices are supported in the enabled remotes (an update has been published)
fi[0]: %u laite tuetaan käytössä olevissa etäkoneissa (päivitys on julkaistu)
fi[1]: %u laitetta tuetaan käytössä olevissa etäkoneissa (päivitys on julkaistu)

note: TRANSLATORS: success message -- the user can do this by-hand too
en: Successfully refreshed metadata manually
fi: Metatietojen manuaalinen päivitys onnistui

note: TRANSLATORS: no repositories to download from
en: No releases available
fi: Ei julkaisuja saatavilla

note: TRANSLATORS: no repositories to download from
en: No matching releases for search token
fi: Ei vastaavia julkaisuja hakupoletille

note: TRANSLATORS: get interactive prompt
en: Choose release
fi: Valitse julkaisu

note: TRANSLATORS: success message when user verified device checksums
en: Successfully verified device checksums
fi: Laitteiden tarkistussummat vahvistettu onnistuneesti

note: TRANSLATORS: the metadata is very out of date; %u is a number > 1
en: Firmware metadata has not been updated for %u day and may not be up to date. | Firmware metadata has not been updated for %u days and may not be up to date.
fi[0]: Laiteohjelmiston metatietoja ei ole päivitetty %upäivään ja ne eivät välttämättä ole ajan tasalla.
fi[1]: Laiteohjelmiston metatietoja ei ole päivitetty %u päivään ja ne eivät välttämättä ole ajan tasalla.

note: TRANSLATORS: ask if we can update metadata
en: Update now?
fi: Päivitetäänkö nyt?

note: TRANSLATORS: this is an error string
en: No updatable devices
fi: Ei päivitettäviä laitteita

note: TRANSLATORS: this is an error string
en: No updates available
fi: Päivityksiä ei ole saatavilla

note: TRANSLATORS: no repositories to download from
en: No remotes available
fi: Lähteitä ei saatavilla

note: TRANSLATORS: BKC is the industry name for the best known configuration and is a set * of firmware that works together
en: Your system is set up to the BKC of %s.
fi: Järjestelmä on asetettu BKC-tilaan "paras tunnettu konfiguraatio" %s.

note: TRANSLATORS: %1 is the current device version number, and %2 is the command name, e.g. `fwupdmgr sync`
en: This device will be reverted back to %s when the %s command is performed.
fi: Laite palautetaan versioon %s, kun komento %s suoritetaan.

note: TRANSLATORS: the best known configuration is a set of software that we know works * well together. In the OEM and ODM industries it is often called a BKC
en: Deviate from the best known configuration?
fi: Poiketaanko parhaasta tunnetusta kokoonpanosta?

note: TRANSLATORS: prompt to apply the update
en: Perform operation?
fi: Suoritetaanko toiminto?

note: TRANSLATORS: ask if we can update the metadata
en: Do you want to refresh this remote now?
fi: Haluatko päivittää tämän lähteen nyt?

note: TRANSLATORS: success message
en: Successfully enabled and refreshed remote
fi: Lähteen käyttöönotto ja päivitys onnistui

note: TRANSLATORS: message letting the user know no device downgrade available * %1 is the device name
en: No downgrades for %s
fi: Ei versioalennusta laitteelle %s

note: TRANSLATORS: shown when shutting down to switch to the new version
en: Activating firmware update for
fi: Käynnistetään laiteohjelmiston päivitys

note: TRANSLATORS: success message -- where activation is making the new * firmware take effect, usually after updating offline
en: Successfully activated all devices
fi: Kaikkien laitteiden aktivointi onnistui

note: TRANSLATORS: approved firmware has been checked by * the domain administrator
en: There is no approved firmware.
fi: Hyväksyttyä laiteohjelmistoa ei ole.

note: TRANSLATORS: approved firmware has been checked by * the domain administrator
en: Approved firmware: | Approved firmware:
fi[0]: Hyväksytty laiteohjelmisto:
fi[1]: Hyväksytyt laiteohjelmistot:

note: TRANSLATORS: changes only take effect on restart
en: Restart the daemon to make the change effective?
fi: Käynnistetäänkö taustaprosessi uudelleen, jotta muutos tulee voimaan?

note: TRANSLATORS: success message -- a per-system setting value
en: Successfully reset configuration values
fi: Määritysarvojen nollaus onnistui

note: TRANSLATORS: ask the user to share, %s is something * like: "Linux Vendor Firmware Service"
en: Upload these anonymous results to the %s to help other users?
fi: Lähetetäänkö nämä anonyymit tulokset palveluun %s, jotta niiden avulla voidaan auttaa muita käyttäjiä?

note: TRANSLATORS: success, so say thank you to the user
en: Host Security ID attributes uploaded successfully, thanks!
fi: Koneen turvatunnisteen (HSI) attribuuttien lähetys onnistui. Kiitos!

note: TRANSLATORS: can we JFDI?
en: Automatically upload every time?
fi: Lähetetäänkö automaattisesti joka kerta?

note: TRANSLATORS: title prefix for the BIOS settings dialog
en: Configuration Change Suggested
fi: Ehdotetaan kokoonpanomuutosta

note: TRANSLATORS: the %1 is a BIOS setting name. * %2 and %3 are the values, e.g. "True" or "Windows10"
en: This tool can change the BIOS setting '%s' from '%s' to '%s' automatically, but it will only be active after restarting the computer.
fi: Tämä työkalu voi vaihtaa BIOS-asetuksen ”%s” automaattisesti arvosta ”%s” arvoon ”%s”, mutta muutos tulee voimaan vasta uudelleenkäynnistyksen jälkeen.

note: TRANSLATORS: the user has to manually recover; we can't do it
en: You should ensure you are comfortable restoring the setting from the system firmware setup, as this change may cause the system to not boot into Linux or cause other system instability.
fi: Varmista, että voit palauttaa asetukset järjestelmän laiteohjelmiston asetuksista, koska tämä muutos saattaa aiheuttaa sen, että järjestelmä ei käynnisty Linuxiin tai aiheuttaa muuta järjestelmän epävakautta.

note: TRANSLATORS: the %1 is a kernel command line key=value
en: This tool can change the kernel argument from '%s' to '%s', but it will only be active after restarting the computer.
fi: Tämä työkalu voi muuttaa kernel argumentin "%s":sta "%s":ksi, mutta se on aktiivinen vasta tietokoneen uudelleenkäynnistyksen jälkeen.

note: TRANSLATORS: the %1 is a kernel command line key=value
en: This tool can add a kernel argument of '%s', but it will only be active after restarting the computer.
fi: Tämä työkalu voi lisätä kernel argumentin "%s", mutta se on aktiivinen vasta tietokoneen uudelleenkäynnistyksen jälkeen.

note: TRANSLATORS: the user has to manually recover; we can't do it
en: You should ensure you are comfortable restoring the setting from a recovery or installation disk, as this change may cause the system to not boot into Linux or cause other system instability.
fi: Varmista, että voit palauttaa asetuksia palautus- tai asennuslevyltä, koska tämä muutos saattaa aiheuttaa sen, että järjestelmä ei käynnisty Linuxiin tai aiheuttaa muuta järjestelmän epävakautta.

note: TRANSLATORS: error message
en: Unable to connect to service
fi: Yhteys palveluun ei onnistu

note: TRANSLATORS: error message
en: Unsupported daemon version %s, client version is %s
fi: Taustaprosessin versiota %s ei tueta, asiakasohjelman versio on %s

note: TRANSLATORS: explain why we want to upload
en: Uploading a device list allows the %s team to know what hardware exists, and allows us to put pressure on vendors that do not upload firmware updates for their hardware.
fi: Laiteluettelon lähettäminen %s tiimille, antaa tiedon mitä laitteita on olemassa ja mahdollistaa painostuksen valmistajille, jotka eivät lataa firmware päivityksiä laitteilleen.

note: TRANSLATORS: ask the user to upload
en: Upload data now?
fi: Lähetätkö tiedot nyt?

note: TRANSLATORS: success, so say thank you to the user
en: Device list uploaded successfully, thanks!
fi: Laiteluettelo lähetetty, kiitos!

note: TRANSLATORS: remote refers to a website distributing fw, %1 is a name e.g. 'lvfs'
en: Enter your email address for remote '%s'
fi: Syötä sähköpostiosoitteesi etäkoneelle '%s'

note: TRANSLATORS: token refers to a password thing; %1 is a URL
en: To get a new token please go to %s and click 'Generate Token'
fi: Saadaksesi uuden poletin, siirry kohtaan %s ja napsauta 'Luo poletti'

note: TRANSLATORS: remote refers to a website distributing fw, %1 is a name e.g. 'lvfs'
en: Enter your token for remote '%s'
fi: Syötä polettisi etäkoneelle '%s'

note: TRANSLATORS: we've gained access to a new firmware remote
en: Remote enabled and refreshed successfully
fi: Etäkone otettu käyttöön ja virkistetty onnistuneesti

note: TRANSLATORS: command line option
en: Set the download retries for transient errors
fi: Aseta lataus yrittämään uudelleen virheiden varalta

note: TRANSLATORS: command line option
en: Only install onto emulated devices
fi: Asenna vain emuloiduille laitteille

note: TRANSLATORS: command line option
en: Sign the uploaded data with the client certificate
fi: Allekirjoita lähetetyt tiedot asiakkaan sertifikaatilla

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not check for unreported history
fi: Älä tarkista ilmoittamattomien historiaa

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not check for old metadata
fi: Älä tarkista metatietojen vanhentumista

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not check if download remotes should be enabled
fi: Älä tarkista, pitäisikö verkkolähteitä ottaa käyttöön

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not write to the history database
fi: Älä kirjoita historiatietokantaan

note: TRANSLATORS: command line option
en: Only use peer-to-peer networking when downloading files
fi: Käytä vain vertaisverkkoa tiedostojen lataamiseen

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not prompt to fix security issues
fi: Älä pyydä turvallisuusongelmien korjausta

note: TRANSLATORS: command line option
en: Don't prompt for authentication (less details may be shown)
fi: Älä pyydä todennusta (saatetaan näyttää vähemmän tietoja)

note: TRANSLATORS: command description
en: Check if any devices are pending a reboot to complete update
fi: Tarkista, odottaako jokin laite uudelleenkäynnistystä päivityksen loppuun saattamiseksi

note: TRANSLATORS: command description
en: Share firmware history with the developers
fi: Jaa laiteohjelmiston historia kehittäjien kanssa

note: TRANSLATORS: command description
en: Export firmware history for manual upload
fi: Vie laiteohjelmistohistoria manuaalista lähetystä varten

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [DEVICE-ID|GUID] [VERSION]
fi: [LAITETUNNUS|GUID] [VERSIO]

note: TRANSLATORS: command description
en: Install a specific firmware file on all devices that match
fi: Asenna tietty laiteohjelmistotiedosto kaikkiin laitteisiin, joihin se sopii

note: TRANSLATORS: command description
en: Install a firmware file in cabinet format on this hardware
fi: Asenna cabinet-muotoinen laiteohjelmisto tähän laitteistoon

note: TRANSLATORS: command description
en: Checks cryptographic hash matches firmware
fi: Tarkistaa, että kryptografinen tiiviste vastaa laiteohjelmistoa

note: TRANSLATORS: command description
en: Unlocks the device for firmware access
fi: Avaa laitteen lukituksen, jotta laiteohjelmistoon on pääsy

note: TRANSLATORS: command description
en: Clears the results from the last update
fi: Tyhjennä viimeisimmän päivityksen tulokset

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the releases for a device
fi: Hakee laitteen julkaisut

note: TRANSLATORS: command description
en: Downgrades the firmware on a device
fi: Alentaa laitteen laiteohjelmistoa

note: TRANSLATORS: command description
en: Update the stored cryptographic hash with current ROM contents
fi: Päivitä tallennettu kryptografinen tiiviste nykyisellä ROM-sisällöllä

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [REMOTE-ID] [USERNAME] [TOKEN]
fi: [ETÄKONETUNNUS] [KÄYTTÄJÄNIMI] [POLETTI]

note: TRANSLATORS: command description
en: Enable an authenticated remote
fi: Ota todennettu etäkone käyttöön

note: TRANSLATORS: command description
en: Activate devices
fi: Aktivoi laitteet

note: TRANSLATORS: firmware approved by the admin
en: Gets the list of approved firmware
fi: Hae hyväksytyn laiteohjelmiston luettelo

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME|CHECKSUM1[,CHECKSUM2][,CHECKSUM3]
fi: TIEDOSTONIMI|TARKISTUSSUMMA_1[,TARKISTUSSUMMA_2][,TARKISTUSSUMMA_3]

note: TRANSLATORS: command description
en: Reinstall current firmware on the device
fi: Asenna nykyinen laiteohjelmisto laitteeseen uudelleen

note: TRANSLATORS: command description
en: Sync firmware versions to the chosen configuration
fi: Synkronoi laiteohjelmistoversiot valittuun kokoonpanoon

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: LOCATION
fi: SIJAINTI

note: TRANSLATORS: command description
en: Download a file
fi: Lataa tiedosto

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [FILENAME1] [FILENAME2]
fi: [TIEDOSTONIMI_1] [TIEDOSTONIMI_2]

note: TRANSLATORS: command description
en: Test a device using a JSON manifest
fi: Testaa laitetta käyttäen JSON-manifestia

note: TRANSLATORS: command description
en: Emulate a device using a JSON manifest
fi: Emuloi laitetta käyttäen JSON-manifestia

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [REASON] [TIMEOUT]
fi: [SYY] [AIKAKATKAISU]

note: TRANSLATORS: command description
en: Inhibit the system to prevent upgrades
fi: Ota käyttöön päivitysten estäminen

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: INHIBIT-ID
fi: ESTON-TUNNISTE

note: TRANSLATORS: command description
en: Uninhibit the system to allow upgrades
fi: Poista päivitysten esto käytöstä

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: GUID|DEVICE-ID
fi: GUID|LAITETUNNUS

note: TRANSLATORS: command description
en: Wait for a device to appear
fi: Odota että laite ilmestyy

note: TRANSLATORS: command description
en: Asks the daemon to quit
fi: Pyydä taustaprosessia lopettamaan

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: [SETTING1] [SETTING2] [--no-authenticate]
fi: [ASETUS_1] [ASETUS_2] [--no-authenticate]

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: SETTING1 VALUE1 [SETTING2] [VALUE2]
fi: ASETUS_1 ARVO_1 [ASETUS_2] [ARVO_2]

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets one or more BIOS settings
fi: Asettaa yhden tai useamman BIOS-asetuksen

note: TRANSLATORS: command description
en: Upload the list of updatable devices to a remote server
fi: Lataa päivitettävien laitteiden luettelo etäpalvelimelle

note: TRANSLATORS: CLI description
en: This tool allows an administrator to query and control the fwupd daemon, allowing them to perform actions such as installing or downgrading firmware.
fi: Tämän työkalun avulla järjestelmänvalvoja voi kysellä ja hallita fwupd-palvelua, jolloin voi suorittaa toimintoja, kuten laiteohjelmiston asennus tai päivittäminen.

note: TRANSLATORS: try to help
en: The system clock has not been set correctly and downloading files may fail.
fi: Järjestelmän kelloa ei ole asetettu oikein ja tiedostojen lataaminen saattaa epäonnistua.

note: TRANSLATORS: error message for Windows
en: Failed to connect to Windows service, please ensure it's running.
fi: Windows-palveluun yhdistäminen epäonnistui. Varmista, että se on käynnissä.

note: TRANSLATORS: could not contact the fwupd service over D-Bus
en: Failed to connect to daemon
fi: Yhteys taustaprosessiin epäonnistui

note: TRANSLATORS: the user is SOL for support...
en: The daemon has loaded 3rd party code and is no longer supported by the upstream developers!
fi: Palvelu on ladannut 3. osapuolen koodia, eivätkä kehittäjät enää jatkossa tue sitä!

note: TRANSLATORS: a feature is something like "can show an image"
en: Failed to set front-end features
fi: Käyttöliittymän ominaisuuksien asettaminen epäonnistui

note: TRANSLATORS: The BIOS setting can only be changed to fixed values
en: Enumeration
fi: Enumeraatio

note: TRANSLATORS: The BIOS setting only accepts integers in a fixed range
en: Integer
fi: Kokonaisluku

note: TRANSLATORS: The BIOS setting accepts strings
en: String
fi: Merkkijono

note: TRANSLATORS: type of BIOS setting
en: Setting type
fi: Asetuksen tyyppi

note: TRANSLATORS: tell a user how to get information
en: Run without '%s' to see
fi: Suorita ilman valitsinta ”%s” nähdäksesi

note: TRANSLATORS: current value of a BIOS setting
en: Current Value
fi: Nykyinen arvo

note: TRANSLATORS: description of BIOS setting TRANSLATORS: multiline description of device
en: Description
fi: Kuvaus

note: TRANSLATORS: item is TRUE
en: True
fi: Tosi

note: TRANSLATORS: item is FALSE
en: False
fi: Epätosi

note: TRANSLATORS: BIOS setting is read only
en: Read Only
fi: Vain luku

note: TRANSLATORS: Lowest valid integer for BIOS setting
en: Minimum value
fi: Vähimmäisarvo

note: TRANSLATORS: Highest valid integer for BIOS setting
en: Maximum value
fi: Enimmäisarvo

note: TRANSLATORS: Scalar increment for integer BIOS setting
en: Scalar Increment
fi: Lukuarvon kasvattaminen

note: TRANSLATORS: Shortest valid string for BIOS setting
en: Minimum length
fi: Vähimmäispituus

note: TRANSLATORS: Longest valid string for BIOS setting
en: Maximum length
fi: Enimmäispituus

note: TRANSLATORS: Possible values for a bios setting
en: Possible Values
fi: Mahdolliset arvot

note: TRANSLATORS: error message
en: Invalid arguments
fi: Virheelliset argumentit

note: TRANSLATORS: the vendor did not upload this
en: This firmware is provided by LVFS community members and is not provided (or supported) by the original hardware vendor.
fi: Tämä laiteohjelmisto on tarjolla LVFS-yhteisöjäsenten toimesta, sitä ei ole tarjottu (tai tuettu) alkuperäisen laitevalmistajan toimesta.

note: TRANSLATORS: if it breaks, you get to keep both pieces
en: Installing this update may also void any device warranty.
fi: Tämän päivityksen asentaminen saattaa kumota laitteen takuun.

note: TRANSLATORS: naughty vendor
en: The vendor did not supply any release notes.
fi: Valmistaja ei toimittanut julkaisutietoja.

note: TRANSLATORS: message letting the user know an downgrade is available * %1 is the device name and %2 and %3 are version strings
en: Downgrade %s from %s to %s?
fi: Alennetaanko laitteen %s laiteohjelmisto versiosta %s versioon %s?

note: TRANSLATORS: message letting the user know an upgrade is available * %1 is the device name and %2 and %3 are version strings
en: Upgrade %s from %s to %s?
fi: Päivitetäänkö laitteen %s laiteohjelmisto versiosta %s versioon %s?

note: TRANSLATORS: message letting the user know an upgrade is available * %1 is the device name and %2 is a version string
en: Reinstall %s to %s?
fi: Asennetaanko laitteeseen %s uudelleen laiteohjelmiston versio%s?

note: TRANSLATORS: warn the user before updating, %1 is a device name
en: %s and all connected devices may not be usable while updating.
fi: %s ja kaikki kytketyt laitteet eivät välttämättä ole käyttökelpoisia päivityksen aikana.

note: TRANSLATORS: warn the user before * updating, %1 is a device name
en: %s must remain connected for the duration of the update to avoid damage.
fi: %s on oltava kytkettynä päivityksen ajaksi vaurioiden välttämiseksi.

note: TRANSLATORS: warn the user before updating, %1 is a machine * name
en: %s must remain plugged into a power source for the duration of the update to avoid damage.
fi: %s on oltava kytkettynä virtalähteeseen päivityksen ajaksi vaurioiden välttämiseksi.

note: TRANSLATORS: explain why
en: An update requires the system to shutdown to complete.
fi: Päivitys edellyttää järjestelmän sammuttamista.

note: TRANSLATORS: shutdown to apply the update
en: Shutdown now?
fi: Sammutetaanko nyt?

note: TRANSLATORS: explain why we want to reboot
en: An update requires a reboot to complete.
fi: Päivitys vaatii uudelleenkäynnistyksen.

note: TRANSLATORS: reboot to apply the update
en: Restart now?
fi: Käynnistetäänkö uudelleen nyt?

note: TRANSLATORS: this is a command alias, e.g. 'get-devices'
en: Alias to %s
fi: Toinen nimi komennolle %s

note: TRANSLATORS: error message
en: Command not found
fi: Komentoa ei löytynyt

note: TRANSLATORS: this is the default branch name when unset
en: default
fi: oletus

note: TRANSLATORS: a specific part of hardware, * the first %s is the device name, e.g. 'Unifying Receiver`
en: %s Device Update
fi: Laitteen %s laitepäivitys

note: TRANSLATORS: a specific part of hardware, * the first %s is the device name, e.g. 'Secure Boot`
en: %s Configuration Update
fi: Laitteen %s kokoonpanon päivitys

note: TRANSLATORS: the entire system, e.g. all internal devices, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s System Update
fi: Laitteen %s järjestelmäpäivitys

note: TRANSLATORS: the EC is typically the keyboard controller chip, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Embedded Controller Update
fi: Laitteen %s sulautetun ohjaimen päivitys

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine, the Intel AMT thing, * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s ME Update
fi: Laitteen %s ME-päivitys

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine (with Intel AMT), * where the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Corporate ME Update
fi: Laitteen %s yrityksen ME-päivitys

note: TRANSLATORS: ME stands for Management Engine, where * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Consumer ME Update
fi: Laitteen %s kuluttajan ME-päivitys

note: TRANSLATORS: the controller is a device that has other devices * plugged into it, for example ThunderBolt, FireWire or USB, * the first %s is the device name, e.g. 'Intel ThunderBolt`
en: %s Controller Update
fi: "%s"-ohjaimen päivitys

note: TRANSLATORS: the Thunderbolt controller is a device that * has other high speed Thunderbolt devices plugged into it; * the first %s is the system name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Thunderbolt Controller Update
fi: Laitteen %s Thunderbolt-ohjaimen päivitys

note: TRANSLATORS: the CPU microcode is firmware loaded onto the CPU * at system boot-up
en: %s CPU Microcode Update
fi: Laitteen %s suorittimen mikrokoodipäivitys

note: TRANSLATORS: battery refers to the system power source
en: %s Battery Update
fi: Laitteen %s akkupäivitys

note: TRANSLATORS: camera can refer to the laptop internal * camera in the bezel or external USB webcam
en: %s Camera Update
fi: Laitteen %s kamerapäivitys

note: TRANSLATORS: TPM refers to a Trusted Platform Module
en: %s TPM Update
fi: Laitteen %s TPM-päivitys

note: TRANSLATORS: TouchPad refers to a flat input device
en: %s Touchpad Update
fi: Laitteen %s kosketuslevypäivitys

note: TRANSLATORS: Mouse refers to a handheld input device
en: %s Mouse Update
fi: Hiiren %s päivitys

note: TRANSLATORS: Keyboard refers to an input device for typing
en: %s Keyboard Update
fi: Näppäimistön %s päivitys

note: TRANSLATORS: Storage Controller is typically a RAID or SAS adapter
en: %s Storage Controller Update
fi: ”%s” -tallennustilaohjaimen päivitys

note: TRANSLATORS: Network Interface refers to the physical * PCI card, not the logical wired connection
en: %s Network Interface Update
fi: ”%s” -verkkolaitteen päivitys

note: TRANSLATORS: Video Display refers to the laptop internal display or * external monitor
en: %s Display Update
fi: Näytön %s päivitys

note: TRANSLATORS: BMC refers to baseboard management controller which * is the device that updates all the other firmware on the system
en: %s BMC Update
fi: BMC:n %s päivitys

note: TRANSLATORS: Receiver refers to a radio device, e.g. a tiny Bluetooth * device that stays in the USB port so the wireless peripheral works
en: %s USB Receiver Update
fi: USB-vastaanottimen %s päivitys

note: TRANSLATORS: drive refers to a storage device, e.g. SATA disk
en: %s Drive Update
fi: Levyn %s päivitys

note: TRANSLATORS: flash refers to solid state storage, e.g. UFS or eMMC
en: %s Flash Drive Update
fi: Flash-levyn %s päivitys

note: TRANSLATORS: SSD refers to a Solid State Drive, e.g. non-rotating * SATA or NVMe disk
en: %s SSD Update
fi: SSD:n %s päivitys

note: TRANSLATORS: GPU refers to a Graphics Processing Unit, e.g. * the "video card"
en: %s GPU Update
fi: Näytönohjaimen %s päivitys

note: TRANSLATORS: Dock refers to the port replicator hardware laptops are * cradled in, or lowered onto
en: %s Dock Update
fi: Telakan %s päivitys

note: TRANSLATORS: Dock refers to the port replicator device connected * by plugging in a USB cable -- which may or may not also provide power
en: %s USB Dock Update
fi: USB-telakan %s päivitys

note: TRANSLATORS: a device that can read your fingerprint pattern
en: %s Fingerprint Reader Update
fi: Sormenjälkilukijan %s päivitys

note: TRANSLATORS: a large pressure-sensitive drawing area typically used * by artists and digital artists
en: %s Graphics Tablet Update
fi: Piirtopöydän %s päivitys

note: TRANSLATORS: an input device used by gamers, e.g. a joystick
en: %s Input Controller Update
fi: Laitteen %s ohjaimen päivitys

note: TRANSLATORS: two miniature speakers attached to your ears
en: %s Headphones Update
fi: %s kuulokkeiden päivitys

note: TRANSLATORS: headphones with an integrated microphone
en: %s Headset Update
fi: %s kuulokemikrofoni päivitys

note: TRANSLATORS: a display that can detect touch input from a user
en: %s Touchscreen Update
fi: %s Kosketusnäytön päivitys

note: TRANSLATORS: this is the fallback where we don't know if the release * is updating the system, the device, or a device class, or something else -- * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Update
fi: Laitteen %s päivitys

note: TRANSLATORS: duration in seconds
en: %u second | %u seconds
fi[0]: %u sekunti
fi[1]: %u sekuntia

note: TRANSLATORS: duration in minutes
en: %u minute | %u minutes
fi[0]: %u minuutti
fi[1]: %u minuuttia

note: TRANSLATORS: duration in minutes
en: %u hour | %u hours
fi[0]: %u tunti
fi[1]: %u tuntia

note: TRANSLATORS: duration in days!
en: %u day | %u days
fi[0]: %u päivä
fi[1]: %u päivää

note: TRANSLATORS: Device cannot be removed easily
en: Internal device
fi: Sisäinen laite

note: TRANSLATORS: Device is updatable in this or any other mode
en: Updatable
fi: Päivitettävissä

note: TRANSLATORS: Must be plugged into an outlet
en: System requires external power source
fi: Järjestelmä vaatii ulkoisen virtalähteen

note: TRANSLATORS: Is locked and can be unlocked
en: Device is locked
fi: Laite on lukittu

note: TRANSLATORS: Is found in current metadata
en: Supported on remote server
fi: Tuettu etäpalvelimella

note: TRANSLATORS: Requires a bootloader mode to be manually enabled by the user
en: Requires a bootloader
fi: Vaatii käynnistyslataimen

note: TRANSLATORS: Requires a reboot to apply firmware or to reload hardware
en: Needs a reboot after installation
fi: Tarvitsee uudelleenkäynnistyksen asennuksen jälkeen

note: TRANSLATORS: Requires system shutdown to apply firmware
en: Needs shutdown after installation
fi: Tarvitsee sammutuksen asennuksen jälkeen

note: TRANSLATORS: Has been reported to a metadata server
en: Reported to remote server
fi: Raportoitu etäpalvelimelle

note: TRANSLATORS: User has been notified
en: User has been notified
fi: Käyttäjälle on ilmoitettu

note: TRANSLATORS: Is currently in bootloader mode
en: Is in bootloader mode
fi: On käynnistyslataintilassa

note: TRANSLATORS: the hardware is waiting to be replugged
en: Hardware is waiting to be replugged
fi: Laitteisto odottaa uudelleenkytkemistä

note: TRANSLATORS: Device update needs to be separately activated
en: Device update needs activation
fi: Laitteen päivitys tarvitsee aktivointia

note: TRANSLATORS: Device will not return after update completes
en: Device will not re-appear after update completes
fi: Laitetta ei näytetä uudelleen päivityksen päätyttyä

note: TRANSLATORS: Device supports some form of checksum verification
en: Cryptographic hash verification is available
fi: Kryptografisen tiivisteen tarkistus on käytettävissä

note: TRANSLATORS: Device supports a safety mechanism for flashing
en: Device stages updates
fi: Laite valmistelee päivitykset

note: TRANSLATORS: Device supports a safety mechanism for flashing
en: Device can recover flash failures
fi: Laite voi palautua asennuksen virheistä

note: TRANSLATORS: Device remains usable during update
en: Device is usable for the duration of the update
fi: Laitetta voidaan käyttää päivityksen aikana

note: TRANSLATORS: a version check is required for all firmware
en: Device firmware is required to have a version check
fi: Laiteohjelmisto vaatii version tarkistamista

note: TRANSLATORS: the device cannot update from A->C and has to go A->B->C
en: Device is required to install all provided releases
fi: Laite edellyttää asentamaan kaikki toimitetut versiot

note: TRANSLATORS: there is more than one supplier of the firmware
en: Device supports switching to a different branch of firmware
fi: Laite tukee vaihtamista toiseen laiteohjelmiston haaraan

note: TRANSLATORS: save the old firmware to disk before installing the new one
en: Device will backup firmware before installing
fi: Laite varmuuskopioi laiteohjelmiston ennen asennusta

note: TRANSLATORS: on some systems certain devices have to have matching versions, * e.g. the EFI driver for a given network card cannot be different
en: All devices of the same type will be updated at the same time
fi: Kaikki samantyyppiset laitteet päivitetään samaan aikaan

note: TRANSLATORS: some devices can only be updated to a new semver and cannot * be downgraded or reinstalled with the existing version
en: Only version upgrades are allowed
fi: Vain versioiden päivitykset ovat sallittuja

note: TRANSLATORS: currently unreachable, perhaps because it is in a lower power state * or is out of wireless range
en: Device is unreachable
fi: Laite ei ole tavoitettavissa

note: TRANSLATORS: we might ask the user the recovery key when next booting Windows
en: Full disk encryption secrets may be invalidated when updating
fi: Levyn salaus voi mitätöityä päivityksen aikana

note: TRANSLATORS: the vendor is no longer supporting the device
en: End of life
fi: Käyttöaika loppu

note: TRANSLATORS: firmware is verified on-device the payload using strong crypto
en: Signed Payload
fi: Allekirjoitettu hyötykuorma

note: TRANSLATORS: firmware payload is unsigned and it is possible to modify it
en: Unsigned Payload
fi: Allekirjoittamaton hyötykuorma

note: TRANSLATORS: this device is not actually real
en: Emulated
fi: Emuloitu

note: TRANSLATORS: we're saving all USB events for emulation
en: Tagged for emulation
fi: Merkitty emuloitavaksi

note: TRANSLATORS: stay on one firmware version unless the new version is explicitly * specified
en: Installing a specific release is explicitly required
fi: Juuri tietyn julkaisuversion asentaminen vaaditaan

note: TRANSLATORS: we can save all device enumeration events for emulation
en: Can tag for emulation
fi: Voidaan merkitä emulointiin

note: TRANSLATORS: ask the user to do a simple task which should be translated
en: Message
fi: Viesti

note: TRANSLATORS: show the user a generic image that can be themed
en: Image
fi: Kuva

note: TRANSLATORS: ask the user a question, and it will not be translated
en: Message (custom)
fi: Viesti (muokattu)

note: TRANSLATORS: show the user a random image from the internet
en: Image (custom)
fi: Kuva (muokattu)

note: TRANSLATORS: the update state of the specific device
en: Pending
fi: Odottava

note: TRANSLATORS: the update state of the specific device
en: Success
fi: Onnistui

note: TRANSLATORS: the update state of the specific device
en: Failed
fi: Epäonnistui

note: TRANSLATORS: the update state of the specific device
en: Transient failure
fi: Ohimenevä häiriö

note: TRANSLATORS: the update state of the specific device
en: Needs reboot
fi: Uudelleenkäynnistys tarvitaan

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low
fi: Laitteen virta on liian alhainen

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low (%u%%, requires %u%%)
fi: Laitteen virta on alhainen (%u%%, vaatii %u%%)

note: TRANSLATORS: for example, a Bluetooth mouse that is in powersave mode
en: Device is unreachable, or out of wireless range
fi: Laitteeseen ei saada yhteyttä tai se on kantaman ulkopuolella

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low
fi: Laitteen akun lataus on liian vähissä

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low (%u%%, requires %u%%)
fi: Laitteen akussa on liian vähän virtaa (%u%%, tarvitaan %u%%)

note: TRANSLATORS: usually this is when we're waiting for a reboot
en: Device is waiting for the update to be applied
fi: Laite odottaa päivityksen toteuttamista

note: TRANSLATORS: as in, wired mains power for a laptop
en: Device requires AC power to be connected
fi: Laite vaatii verkkovirran olevan kytketty

note: TRANSLATORS: lid means "laptop top cover"
en: Device cannot be updated while the lid is closed
fi: Laitetta ei voi päivittää, jos kansi on suljettu

note: TRANSLATORS: emulated means we are pretending to be a different model
en: Device is emulated
fi: Laite on emuloitu

note: TRANSLATORS: The device cannot be updated due to missing vendor's license.
en: Device requires a software license to update
fi: Laitteen päivitys tarvitsee ohjelmistolisenssin

note: TRANSLATORS: an application is preventing system updates
en: All devices are prevented from update by system inhibit
fi: Järjestelmän esto estää kaikkia laitteita päivittämästä

note: TRANSLATORS: another application is updating the device already
en: An update is in progress
fi: Päivitys on kesken

note: TRANSLATORS: device cannot be interrupted, for instance taking a phone call
en: Device is in use
fi: Laite on käytössä

note: TRANSLATORS: device does not have a display connected
en: Device requires a display to be plugged in
fi: Laite vaatii näytön kytkemisen

note: TRANSLATORS: we have two ways of communicating with the device, so we hide one
en: Device is lower priority than an equivalent device
fi: Laitteen prioriteetti on alhaisempi kuin vastaava laite

note: TRANSLATORS: firmware is signed with insecure key
en: System has been signed with an insecure key
fi: Järjestelmä on allekirjoitettu epäturvallisella avaimella

note: TRANSLATORS: firmware is locked from the BIOS
en: Device firmware has been locked
fi: Laitteen laiteohjelmisto on lukittu

note: TRANSLATORS: Name of hardware
en: Unknown Device
fi: Tuntematon laite

note: TRANSLATORS: ID for hardware, typically a SHA1 sum
en: Device ID
fi: Laitetunnus

note: TRANSLATORS: one line summary of device
en: Summary
fi: Yhteenveto

note: TRANSLATORS: version number of previous firmware
en: Previous version
fi: Aiempi versio

note: TRANSLATORS: version number of current firmware
en: Current version
fi: Nykyinen versio

note: TRANSLATORS: smallest version number installable on device
en: Minimum Version
fi: Vähimmäisversio

note: TRANSLATORS: largest version number installable on device
en: Maximum Version
fi: Enimmäisversio

note: TRANSLATORS: firmware version of bootloader
en: Bootloader Version
fi: Käynnistyslataimen versio

note: TRANSLATORS: manufacturer of hardware
en: Vendor
fi: Toimittaja

note: TRANSLATORS: the stream of firmware, e.g. nonfree
en: Release Branch
fi: Julkaisuhaara

note: TRANSLATORS: length of time the update takes to apply
en: Install Duration
fi: Asennuksen kesto

note: TRANSLATORS: serial number of hardware
en: Serial Number
fi: Sarjanumero

note: TRANSLATORS: hardware state, e.g. "pending"
en: Update State
fi: Päivityksen tila

note: TRANSLATORS: first percentage is current value, 2nd percentage is the * lowest limit the firmware update is allowed for the update to happen
en: %u%% (threshold %u%%)
fi: %u%% (tarvitaan %u%%)

note: TRANSLATORS: refers to the battery inside the peripheral device
en: Battery
fi: Akku

note: TRANSLATORS: error message from last update attempt
en: Update Error
fi: Päivitysvirhe

note: TRANSLATORS: reasons the device is not updatable
en: Problems
fi: Ongelmat

note: TRANSLATORS: the original time/date the device was modified
en: Last modified
fi: Viimeksi muokattu

note: TRANSLATORS: global ID common to all similar hardware
en: GUID | GUIDs
fi[0]: GUIDs
fi[1]: GUID:t

note: TRANSLATORS: description of device ability
en: Device Flags
fi: Laitteen liput

note: TRANSLATORS: description of the device requests
en: Device Requests
fi: Laitepyynnöt

note: TRANSLATORS: issue fixed with the release, e.g. CVE
en: Issue | Issues
fi[0]: Kysymykset
fi[1]: Viat

note: TRANSLATORS: Plugin is active only if hardware is found
en: Enabled if hardware matches
fi: Käytössä, jos laitteisto vastaa

note: TRANSLATORS: Plugin is active and in use
en: Ready
fi: Valmis

note: TRANSLATORS: Plugin is inactive and not used TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Disabled
fi: Ei käytössä

note: TRANSLATORS: not required for this system
en: Required hardware was not found
fi: Vaadittavaa laitteistoa ei löytynyt

note: TRANSLATORS: system is not booted in UEFI mode
en: UEFI firmware can not be updated in legacy BIOS mode
fi: UEFI-laiteohjelmiston päivitys ei onnistu vanhassa BIOS-tilassa

note: TRANSLATORS: capsule updates are an optional BIOS feature
en: UEFI capsule updates not available or enabled in firmware setup
fi: UEFI-kapselipäivitykset eivät ole saatavilla tai niitä ei ole otettu käyttöön laiteohjelmiston asetuksissa

note: TRANSLATORS: user needs to run a command, %1 is 'fwupdmgr unlock'
en: Firmware updates disabled; run '%s' to enable
fi: Päivitykset poistettu käytöstä; ota käyttöön suorittamalla "%s"

note: TRANSLATORS: user needs to run a command
en: Authentication details are required
fi: Todennus vaaditaan

note: TRANSLATORS: no peeking
en: Configuration is only readable by the system administrator
fi: Vain pääkäyttäjä voi lukea kokoonpanoa

note: TRANSLATORS: the plugin was created from a .so object, and was not built-in
en: Loaded from an external module
fi: Ladattu ulkoisesta moduulista

note: TRANSLATORS: check various UEFI and ACPI tables are unchanged after the update
en: Will measure elements of system integrity around an update
fi: Tarkistaa järjestelmän eheyden yksityiskohtia päivityksen ympärillä

note: TRANSLATORS: the user is using Gentoo/Arch and has screwed something up
en: Required efivarfs filesystem was not found
fi: Vaadittua efivarfs-tiedostojärjestelmää ei löytynyt

note: TRANSLATORS: partition refers to something on disk, again, hey Arch users
en: UEFI ESP partition not detected or configured
fi: UEFIn ESP-osiota ei havaittu tai määritetty

note: TRANSLATORS: partition refers to something on disk, again, hey Arch users
en: UEFI ESP partition may not be set up correctly
fi: UEFIn ESP-osion asetuksia ei ole ehkä tehty oikein

note: TRANSLATORS: Failed to open plugin, hey Arch users
en: Plugin dependencies missing
fi: Laajennuksen riippuvuudet puuttuvat

note: TRANSLATORS: The kernel does not support this plugin
en: Running kernel is too old
fi: Ajossa oleva kernel on liian vanha

note: TRANSLATORS: The plugin is only for testing
en: Plugin is only for testing
fi: Laajennus on vain testausta varten

note: TRANSLATORS: The plugin enumeration might change the device current mode
en: Plugin enumeration may change device state
fi: Liitännäisten luettelointi saattaa muuttaa laitteen tilaa

note: TRANSLATORS: description of plugin state, e.g. disabled
en: Flags
fi: Liput

note: TRANSLATORS: a non-free software license
en: Proprietary
fi: Suljettu

note: TRANSLATORS: the release urgency
en: Low
fi: Matala

note: TRANSLATORS: the release urgency
en: Medium
fi: Keskitaso

note: TRANSLATORS: the release urgency
en: High
fi: Korkea

note: TRANSLATORS: the release urgency
en: Critical
fi: Kriittinen

note: TRANSLATORS: We verified the payload against the server
en: Trusted payload
fi: Luotettu lataus

note: TRANSLATORS: We verified the metadata against the server
en: Trusted metadata
fi: Luotettu metatieto

note: TRANSLATORS: version is newer
en: Is upgrade
fi: On päivitys

note: TRANSLATORS: version is older
en: Is downgrade
fi: On vanhempi

note: TRANSLATORS: version cannot be installed due to policy
en: Blocked version
fi: Estetty versio

note: TRANSLATORS: version cannot be installed due to policy
en: Not approved
fi: Hylätty

note: TRANSLATORS: is not the main firmware stream
en: Alternate branch
fi: Vaihtoehtoinen haara

note: TRANSLATORS: is not supported by the vendor
en: Community supported
fi: Yhteisön tukema

note: TRANSLATORS: someone we trust has tested this
en: Tested by trusted vendor
fi: Luotettavan valmistajan testaama

note: TRANSLATORS: the %s is a vendor name, e.g. Lenovo
en: Tested by %s
fi: Valmistajan %s testaama

note: TRANSLATORS: when the release was tested
en: Tested
fi: Testattu

note: TRANSLATORS: the OS the release was tested on
en: Distribution
fi: Jakelu

note: TRANSLATORS: the firmware old version
en: Old version
fi: Vanha versio

note: TRANSLATORS: the fwupd version the release was tested on
en: Version[fwupd]
fi: Versio[fwupd]

note: TRANSLATORS: version number of new firmware
en: New version
fi: Uusi versio

note: TRANSLATORS: the server the file is coming from TRANSLATORS: remote identifier, e.g. lvfs-testing
en: Remote ID
fi: Etätunnus

note: TRANSLATORS: the exact component on the server
en: Release ID
fi: Julkaisutunnus

note: TRANSLATORS: the stream of firmware, e.g. nonfree
en: Branch
fi: Haara

note: TRANSLATORS: one line variant of release (e.g. 'China')
en: Variant
fi: Muunnelma

note: TRANSLATORS: e.g. GPLv2+, Proprietary etc
en: License
fi: Lisenssi

note: TRANSLATORS: file size of the download
en: Size
fi: Koko

note: TRANSLATORS: when the update was built
en: Created
fi: Luotu

note: TRANSLATORS: how important the release is
en: Urgency
fi: Kiireellisyys

note: TRANSLATORS: more details about the update link
en: Details
fi: Tiedot

note: TRANSLATORS: source (as in code) link
en: Source
fi: Lähde

note: TRANSLATORS: length of time the update takes to apply
en: Duration
fi: Kesto

note: TRANSLATORS: helpful messages for the update
en: Update Message
fi: Päivityksen viesti

note: TRANSLATORS: helpful image for the update
en: Update Image
fi: Päivityskuva

note: TRANSLATORS: release attributes
en: Release Flags
fi: Julkaisuliput

note: TRANSLATORS: release tag set for release, e.g. lenovo-2021q3
en: Tag | Tags
fi[0]: Tunniste
fi[1]: Tunnisteet

note: TRANSLATORS: hash to that exact firmware archive TRANSLATORS: remote checksum
en: Checksum
fi: Tarkistussumma

note: TRANSLATORS: remote type, e.g. remote or local
en: Type
fi: Tyyppi

note: TRANSLATORS: if we can get metadata from peer-to-peer clients
en: P2P Metadata
fi: P2P-metatiedot

note: TRANSLATORS: if we can get metadata from peer-to-peer clients
en: P2P Firmware
fi: P2P-laiteohjelmisto

note: TRANSLATORS: the age of the metadata
en: Age
fi: Ikä

note: TRANSLATORS: how often we should refresh the metadata
en: Refresh Interval
fi: Päivitysväli

note: TRANSLATORS: the numeric priority
en: Priority
fi: Prioriteetti

note: TRANSLATORS: a username or password is required
en: Requires Auth
fi: Vaatii todennuksen

note: TRANSLATORS: remote filename base
en: Username
fi: Käyttäjänimi

note: TRANSLATORS: the account token, a bit like a password
en: Token
fi: Poletti

note: TRANSLATORS: filename of the local file
en: Filename
fi: Tiedostonimi

note: TRANSLATORS: filename of the local file
en: Filename Signature
fi: Tiedostonimen allekirjoitus

note: TRANSLATORS: full path of the remote.conf file
en: Filename Source
fi: Tiedostonimen lähde

note: TRANSLATORS: remote URI
en: Metadata URI
fi: Metatietojen URI

note: TRANSLATORS: remote URI
en: Metadata Signature
fi: Metatietojen allekirjoitus

note: TRANSLATORS: remote URI
en: Firmware Base URI
fi: Laiteohjelmiston perus-URI

note: TRANSLATORS: URI to send success/failure reports
en: Report URI
fi: Ilmoitus-URI

note: TRANSLATORS: Boolean value to automatically send reports
en: Automatic Reporting
fi: Automaattinen raportointi

note: TRANSLATORS: warning message shown after update has been scheduled
en: The update will continue when the device USB cable has been unplugged and then re-inserted.
fi: Päivitys jatkuu, kun laitteen USB-kaapeli on irrotettu ja kiinnitetty uudestaan.

note: TRANSLATORS: warning message shown after update has been scheduled
en: The update will continue when the device USB cable has been unplugged.
fi: Päivitys jatkuu, kun laitteen USB-kaapeli on irrotettu.

note: TRANSLATORS: warning message shown after update has been scheduled
en: The update will continue when the device USB cable has been re-inserted.
fi: Päivitys jatkuu, kun laitteen USB-kaapeli on kiinnitetty uudestaan.

note: TRANSLATORS: warning message
en: Press unlock on the device to continue the update process.
fi: Paina laitteen lukituksen avauspainiketta, jotta päivitys voi jatkua.

note: TRANSLATORS: warning message shown after update has been scheduled
en: Do not turn off your computer or remove the AC adaptor while the update is in progress.
fi: Älä sammuta tietokonettasi äläkä irrota virtajohtoa kun päivitys on kesken.

note: TRANSLATORS: message shown after device has been marked for emulation
en: Unplug and replug the device to continue the update process.
fi: Irrota laite ja kytke se uudelleen jatkaaksesi päivitysprosessia.

note: TRANSLATORS: warning message
en: The update will continue when the device power cable has been removed and re-inserted.
fi: Päivitys jatkuu, kun laitteen virtajohto on irrotettu ja asetettu takaisin.

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Valid
fi: Kelvollinen

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Invalid
fi: Virheellinen

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Locked
fi: Lukittu

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Unlocked
fi: Auki

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Encrypted
fi: Salattu

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Unencrypted
fi: Salaamaton

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Tainted
fi: Ydin on tainted-tilassa

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Untainted
fi: Ydin ei ole tainted-tilassa

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Found
fi: Löydetty

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Not found
fi: Ei löydy

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Supported
fi: Tuettu

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Not supported
fi: Ei tuettu

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: OK
fi: Kaikki hyvin

note: TRANSLATORS: this is shown as a suffix for obsoleted tests
en: (obsoleted)
fi: (vanhentunut)

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: IOMMU device protection enabled
fi: IOMMU-laitteen suojaus käytössä

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: IOMMU device protection disabled
fi: IOMMU-laitteen suojaus poistettu

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Kernel is no longer tainted
fi: Kernel ei ole enää saastunut

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Kernel is tainted
fi: Kernel on saastunut

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Kernel lockdown disabled
fi: Kernelin lukitus on poistettu

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Kernel lockdown enabled
fi: Kernel on lukittu

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Pre-boot DMA protection is disabled
fi: Käynnistystä edeltävä DMA-suojaus on poistettu käytöstä

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Pre-boot DMA protection is enabled
fi: Käynnistystä edeltävä DMA-suojaus on käytössä

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Secure Boot disabled
fi: Secure Boot poistettu

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Secure Boot enabled
fi: Secure Boot käytössä

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: All TPM PCRs are valid
fi: Kaikki TPM PCR:t ovat kelvollisia

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: A TPM PCR is now an invalid value
fi: TPM PCR on nyt virheellisellä arvolla

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: All TPM PCRs are now valid
fi: Kaikki TPM PCR:t ovat nyt kelvollisia

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: TPM PCR0 reconstruction is invalid
fi: TPM PCR0 -jälleenrakennus on virheellinen

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: TPM PCR0 reconstruction is now valid
fi: TPM PCR0 -jälleenrakennus on nyt kelvollinen

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: UEFI memory protection is now locked
fi: UEFI-muistisuojaus on nyt lukittu

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: UEFI memory protection is now unlocked
fi: UEFI-muistisuojaus on nyt poistettu

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: The UEFI certificate store is now up to date
fi: UEFI-varmenteet on nyt päivitetty

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: HP SureStart is enabled
fi: HP SureStart on käytössä

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: AMD microcode signature vulnerability fixed
fi: AMD:n mikrokoodin allekirjoituksen haavoittuvuus korjattu

note: TRANSLATORS: %1 refers to some kind of security test, e.g. "SPI BIOS region". %2 refers to a result value, e.g. "Invalid"
en: %s disappeared: %s
fi: %s kadonnut: %s

note: TRANSLATORS: %1 refers to some kind of security test, e.g. "Encrypted RAM". %2 refers to a result value, e.g. "Invalid"
en: %s appeared: %s
fi: %s näkyy: %s

note: TRANSLATORS: %1 refers to some kind of security test, e.g. "UEFI platform key". * %2 and %3 refer to results value, e.g. "Valid" and "Invalid"
en: %s changed: %s → %s
fi: %s muutettu: %s → %s

note: TRANSLATORS: title for host security events
en: Host Security Events
fi: Koneen suojaustapahtumat

note: TRANSLATORS: now list devices with unfixed high-priority issues
en: There are devices with issues:
fi: Seuraavissa laitteissa on ongelmia:

note: TRANSLATORS:  this is the HSI suffix
en: Runtime Suffix
fi: Ajonaikainen pääte

note: TRANSLATORS: this is instructions on how to improve the HSI security level
en: This system has a low HSI security level.
fi: Tämän järjestelmän HSI-tietoturvataso on alhainen.

note: TRANSLATORS: this is instructions on how to improve the HSI suffix
en: This system has HSI runtime issues.
fi: Järjestelmässä on ajonaikainen HSI-ongelma.

note: TRANSLATORS: this is more background on a security measurement problem
en: The TPM PCR0 differs from reconstruction.
fi: TPM PCR0 eroaa uudelleenrakennetusta.

note: TRANSLATORS: %1 is the firmware vendor, %2 is the device vendor name
en: The firmware from %s is not supplied by %s, the hardware vendor.
fi: Laiteohjelmiston on toimittanut %s eikä laitteen toimittaja %s.

note: TRANSLATORS: %1 is the device vendor name
en: Your hardware may be damaged using this firmware, and installing this release may void any warranty with %s.
fi: Laitteistosi saattaa vaurioitua tämän laiteohjelmiston käytöllä. Asentaminen voi mitätöidä toimittajan %s takuun.

note: TRANSLATORS: show and ask user to confirm -- * %1 is the old branch name, %2 is the new branch name
en: Switch branch from %s to %s?
fi: Vaihdatko haaran %s haaraksi %s?

note: TRANSLATORS: should the branch be changed
en: Do you understand the consequences of changing the firmware branch?
fi: Ymmärrätkö laiteohjelmiston haaran vaihtamisen seuraukset?

note: TRANSLATORS: the platform secret is stored in the PCRx registers on the TPM
en: Some of the platform secrets may be invalidated when updating this firmware.
fi: Jotkin alustan salaisuudet saattavat mitätöityä tämän laiteohjelmiston päivityksen yhteydessä.

note: TRANSLATORS: 'recovery key' here refers to a code, rather than a physical metal thing
en: Please ensure you have the volume recovery key before continuing.
fi: Varmistathan, että sinulla on taltion palautusavain ennen kuin jatkat.

note: TRANSLATORS: the %1 is a URL to a wiki page
en: See %s for more details.
fi: Lisätietoja %s:lta.

note: TRANSLATORS: title text, shown as a warning
en: Full Disk Encryption Detected
fi: Levyn salaus havaittu

note: TRANSLATORS: unsupported build of the package
en: This package has not been validated, it may not work properly.
fi: Tätä pakettia ei ole vahvistettu, se ei välttämättä toimi oikein.

note: TRANSLATORS: a remote here is like a 'repo' or software source
en: Enable new remote?
fi: Otetaanko uusi lähde käyttöön?

note: TRANSLATORS: should the remote still be enabled
en: Agree and enable the remote?
fi: Hyväksytäänkö ja otetaanko lähde käyttöön?
